ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Επιγνωση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 46
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2014, 11:09:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παραθετω ενα κειμενο που βρηκα οτι ταιριαζει και συμπληρωνει αυτα που προσπαθω να περιγραψω

ΚΙΝΗΣΗ ΑΠΟΤΑΥΤΙΣΗΣ

Ο δρόμος της αυτογνωσίας είναι μια συνεχής κίνηση αποταύτισης από το σώμα και τον νου και η ανακάλυψη του αληθινού εαυτού, της αληθινής ταυτότητας ως την άπειρη Ουσία που διαπερνά τα πάντα. Η κίνηση αυτή γίνεται με δύο διαφορετικούς και συμπληρωματικούς τρόπους. Ο πρώτος είναι η αποταύτιση από το σώμα και τον νου, η οποία συμβαίνει κάθε φορά που απεγκλωβιζόμαστε από τις σκέψεις, γιατί ακριβώς ο εγκλωβισμός στις σκέψεις δημιουργεί την ταύτιση.

Η ταύτιση με το εγώ την οποία βιώνουμε σχεδόν συνέχεια, είναι το αποτέλεσμα της προσκόλλησής μας στις σκέψεις «εγώ», «εμένα», και «δικό μου». Παρότι πολλές φορές δεν είναι φανερή η παρουσία τους, η αίσθησή τους είναι εκεί και συμβάλει στην εδραίωση και ενδυνάμωση της αίσθησης του εγώ. Όλες οι σκέψεις που αναφέρονται στο σώμα μας, στις ιδέες και στις πεποιθήσεις μας, στις επιθυμίες και στα συναισθήματά μας, είναι σκέψεις που δυναμώνουν την αίσθηση του εγώ σε άμεση συσχέτιση με το σώμα και τον νου μας.

Η αποταύτιση από τη ιδέα του εγώ μέσα στο νου συμβαίνει κάθε φορά που εξετάζουμε και αμφισβητούμε τις σκέψεις ότι είμαστε αυτό το σώμα και αυτός ο νους. Ένας απλός τρόπος τέτοιας εξέτασης είναι μέσω του ερωτήματος, «Ποιος είμαι;» ή «Τι είμαι;». Η σωστή χρήση αυτού του ερωτήματος εξασθενίζει σιγά-σιγά τη βαθειά εδραιωμένη μέσα μας πεποίθηση ότι είμαστε το σώμα και ο νους, όπως κάνει επίσης κάθε αμφισβήτηση και διερεύνηση των ιδεών και των σκέψεων που αποτελούν τη ραχοκοκαλιά του εγώ. Κοιτώντας τες πιο προσεκτικά, θα δούμε ότι δεν είναι τόσο αληθινές όσο νομίζαμε.

Αυτό που μπορεί επίσης να εξασθενίσει την ταύτιση είναι οι καταστάσεις εκείνες κατά τις οποίες απουσιάζει η σκέψη. Όπως ίσως θα έχουν παρατηρήσει όσοι ασχολούνται συστηματικά με τον διαλογισμό Ζεν, υπάρχουν διαστήματα – μικρότερα ή μεγαλύτερα – στα οποία απουσιάζει η σκέψη με οποιαδήποτε μορφή. Μέσα στα διαστήματα αυτά υπάρχει συνείδηση και παρουσία, αλλά όχι ταύτιση με την εικόνα του εγώ, η οποία γίνεται μέσα από σκέψεις. Μπορούμε να πούμε ότι στα διαστήματα αυτά «ξεχνάμε τον εαυτό μας», έτσι όπως τον ξέρουμε, και έχουμε σίγουρα την ευκαιρία να τον γνωρίσουμε με έναν τελείως διαφορετικό και αληθινά ουσιαστικό τρόπο.

Η βίωση της παρουσίας αυτής που εμφανίζεται όταν οι σκέψεις δεν είναι εκεί, είναι ο δεύτερος τρόπος που έχουμε στη διάθεσή μας προκειμένου να αποταυτιστούμε από το σώμα και τον νου. Τις πιο πολλές φορές, ακόμη και κατά τη διάρκεια του διαλογισμού, τα διαστήματα που είναι «κενά» από σκέψεις βιώνονται ακριβώς έτσι: ως κενά, άδεια από νοήματα, χωρίς ενδιαφέρον, που φέρνουν μαζί τους βαρεμάρα και κάποια ανησυχία. Είναι δύσκολο να αναγνωρίσουμε τον εαυτό μας στην αίσθηση αυτής της καθαρής επίγνωσης, της απλής παρουσίας, η οποία χαρακτηρίζεται από άνοιγμα, επίγνωση και ευαισθησία.

Αν όμως, στα πλαίσια της πρακτικής μας, καταφέρουμε να παραμείνουμε με έναν διαφορετικό τρόπο στην κατάσταση παρουσίας, θα εκπλαγούμε ευχάριστα ανακαλύπτοντας ότι όλα όσα αξίζουν στη ζωή βρίσκονται εκεί, μέσα της. Αυτή η κενότητα είναι απίστευτα γεμάτη και πλούσια. Διαθέτει νοημοσύνη, δύναμη και συμπόνια, και μπορεί να εκφράσει αναρίθμητε ποιότητες – όλα όσα συνηθίζουμε να αποκαλούμε αρετές.

Εκείνο που είναι εντυπωσιακό, είναι ότι ενώ οι δύο αυτές κινήσεις μπορούν να συμβαίνουν ταυτόχρονα, μπορούν επίσης να συμβαίνουν χώρια η μία από την άλλη. Όταν συμβαίνει αυτό, η κίνηση από την ταύτιση με το εγώ προς την ουσιαστική μας φύση δεν είναι πλήρης.


Η σχεδόν πλήρης ταύτιση που προκύπτει από τις συνεχείς σκέψεις για τον εαυτό μου, το σώμα μου και τα προβλήματά μου, δεν αντέχει στη συστηματική παρατήρηση και διερεύνηση. Μπορεί να είναι αληθινό σοκ να δούμε πόσο πολύ πιστεύουμε ότι είμαστε αυτό το σώμα και αυτός ο νους, και ακόμη μεγαλύτερο σοκ αλλά και ανακούφιση να ανακαλύψουμε ότι όλο αυτό δεν είναι παρά μια σκέψη, και όχι η αλήθεια. Η ταύτιση είναι στην πραγματικότητα απλά μια σκέψη. Δεν υπάρχει αληθινή ταύτιση ανάμεσα σε μας και στο σώμα ή τον νου μας. Είμαστε αυτό που βιώνει το σώμα και τον νου, αλλά δεν περιοριζόμαστε μέσα τους.



Πολύ ωραίο κείμενο
Συγχαρητήρια Χρίστο !!!!!!!!!!!

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2014, 12:16:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πολύ ωραίο κείμενο
Συγχαρητήρια Χρίστο !!!!!!!!!!!


Και να δεις φιλε , οτι το ειχα στο κομοδινο , κατω απο ενα καρο πραγματα για να το διαβασω εν καιρω

Βαζοντας λοιπον τον καφε πανω ,χυθηκε αλλα δεν ''λερωσε'' τιποτα εκτος απο την φωτοτυπια αυτη

Αλλα και αυτη μονο στο περιθωριο αφηνοντας ανεπαφο τελειως το κειμενο

Το διαβασα λοιπον , το εκτιμησα δεοντως , και το παρεθεσα , εδω με σκοπο να το σχολιασω κομματι κομματι


Δικοι σου σχολιασμοι , και γενικοτερα συνεισφορα σε αυτο επιθυμητα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian3
Οριστικά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2014, 13:31:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panosfromlydian3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
''Η βίωση της παρουσίας αυτής που εμφανίζεται όταν οι σκέψεις δεν είναι εκεί, είναι ο δεύτερος τρόπος που έχουμε στη διάθεσή μας προκειμένου να αποταυτιστούμε από το σώμα και τον νου. Τις πιο πολλές φορές, ακόμη και κατά τη διάρκεια του διαλογισμού, τα διαστήματα που είναι «κενά» από σκέψεις βιώνονται ακριβώς έτσι: ως κενά, άδεια από νοήματα, χωρίς ενδιαφέρον, που φέρνουν μαζί τους βαρεμάρα και κάποια ανησυχία. Είναι δύσκολο να αναγνωρίσουμε τον εαυτό μας στην αίσθηση αυτής της καθαρής επίγνωσης, της απλής παρουσίας, η οποία χαρακτηρίζεται από άνοιγμα, επίγνωση και ευαισθησία.''

Και καπου εδω ειναι η αιτια ολων των δεινων στον κοσμο.
Ανθρωποι που φοβουνται τις στιγμες εσωτερικης σιωπης και ησυχιας γιατι φοβουνται πως θα ερθουν αντιμετωποι με τον ευατο τους.

Οποτε,για να κρυφτουν απο τον ευατο τους μπαινουν σε μια διαδικασια πραξεων που δεν βγαζουν νοημα και φερνουν ταραχη στους ιδιους(που τη θελουν για να κρυφτουν απο τον ευατο τους) και στους αλλους.

Το θεμα ειναι οτι δεν μπορεις να κρυφτεις απο τον ευατο σου γιατι παντοτε θα σε κηνυγαει.

Αρα το μυαλο σε αυτη την προσπαθεια φτιαχνει τεραστια ψεμματα!
Και η κοινωνια μας ειναι μια αντανακλαση αυτων των ψεμματων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2014, 13:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κείμενο σου φίλε είναι καταπληκτικό και σηκώνει πολύ ανάλυση
Θα γράψω κι εγω κάποιες σκέψεις σύντομα

.

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2014, 14:57:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παραθετω ενα κειμενο που βρηκα οτι ταιριαζει και συμπληρωνει αυτα που προσπαθω να περιγραψω


ΚΙΝΗΣΗ ΑΠΟΤΑΥΤΙΣΗΣ

Ο δρόμος της αυτογνωσίας είναι μια συνεχής κίνηση αποταύτισης από το σώμα και τον νου και η ανακάλυψη του αληθινού εαυτού, της αληθινής ταυτότητας ως την άπειρη Ουσία που διαπερνά τα πάντα. Η κίνηση αυτή γίνεται με δύο διαφορετικούς και συμπληρωματικούς τρόπους. Ο πρώτος είναι η αποταύτιση από το σώμα και τον νου, η οποία συμβαίνει κάθε φορά που απεγκλωβιζόμαστε από τις σκέψεις, γιατί ακριβώς ο εγκλωβισμός στις σκέψεις δημιουργεί την ταύτιση.

Η ταύτιση με το εγώ την οποία βιώνουμε σχεδόν συνέχεια, είναι το αποτέλεσμα της προσκόλλησής μας στις σκέψεις «εγώ», «εμένα», και «δικό μου». Παρότι πολλές φορές δεν είναι φανερή η παρουσία τους, η αίσθησή τους είναι εκεί και συμβάλει στην εδραίωση και ενδυνάμωση της αίσθησης του εγώ. Όλες οι σκέψεις που αναφέρονται στο σώμα μας, στις ιδέες και στις πεποιθήσεις μας, στις επιθυμίες και στα συναισθήματά μας, είναι σκέψεις που δυναμώνουν την αίσθηση του εγώ σε άμεση συσχέτιση με το σώμα και τον νου μας.

Η αποταύτιση από τη ιδέα του εγώ μέσα στο νου συμβαίνει κάθε φορά που εξετάζουμε και αμφισβητούμε τις σκέψεις ότι είμαστε αυτό το σώμα και αυτός ο νους. Ένας απλός τρόπος τέτοιας εξέτασης είναι μέσω του ερωτήματος, «Ποιος είμαι;» ή «Τι είμαι;». Η σωστή χρήση αυτού του ερωτήματος εξασθενίζει σιγά-σιγά τη βαθειά εδραιωμένη μέσα μας πεποίθηση ότι είμαστε το σώμα και ο νους, όπως κάνει επίσης κάθε αμφισβήτηση και διερεύνηση των ιδεών και των σκέψεων που αποτελούν τη ραχοκοκαλιά του εγώ. Κοιτώντας τες πιο προσεκτικά, θα δούμε ότι δεν είναι τόσο αληθινές όσο νομίζαμε.

Αυτό που μπορεί επίσης να εξασθενίσει την ταύτιση είναι οι καταστάσεις εκείνες κατά τις οποίες απουσιάζει η σκέψη. Όπως ίσως θα έχουν παρατηρήσει όσοι ασχολούνται συστηματικά με τον διαλογισμό Ζεν, υπάρχουν διαστήματα – μικρότερα ή μεγαλύτερα – στα οποία απουσιάζει η σκέψη με οποιαδήποτε μορφή. Μέσα στα διαστήματα αυτά υπάρχει συνείδηση και παρουσία, αλλά όχι ταύτιση με την εικόνα του εγώ, η οποία γίνεται μέσα από σκέψεις. Μπορούμε να πούμε ότι στα διαστήματα αυτά «ξεχνάμε τον εαυτό μας», έτσι όπως τον ξέρουμε, και έχουμε σίγουρα την ευκαιρία να τον γνωρίσουμε με έναν τελείως διαφορετικό και αληθινά ουσιαστικό τρόπο.

Η βίωση της παρουσίας αυτής που εμφανίζεται όταν οι σκέψεις δεν είναι εκεί, είναι ο δεύτερος τρόπος που έχουμε στη διάθεσή μας προκειμένου να αποταυτιστούμε από το σώμα και τον νου. Τις πιο πολλές φορές, ακόμη και κατά τη διάρκεια του διαλογισμού, τα διαστήματα που είναι «κενά» από σκέψεις βιώνονται ακριβώς έτσι: ως κενά, άδεια από νοήματα, χωρίς ενδιαφέρον, που φέρνουν μαζί τους βαρεμάρα και κάποια ανησυχία. Είναι δύσκολο να αναγνωρίσουμε τον εαυτό μας στην αίσθηση αυτής της καθαρής επίγνωσης, της απλής παρουσίας, η οποία χαρακτηρίζεται από άνοιγμα, επίγνωση και ευαισθησία.

Αν όμως, στα πλαίσια της πρακτικής μας, καταφέρουμε να παραμείνουμε με έναν διαφορετικό τρόπο στην κατάσταση παρουσίας, θα εκπλαγούμε ευχάριστα ανακαλύπτοντας ότι όλα όσα αξίζουν στη ζωή βρίσκονται εκεί, μέσα της. Αυτή η κενότητα είναι απίστευτα γεμάτη και πλούσια. Διαθέτει νοημοσύνη, δύναμη και συμπόνια, και μπορεί να εκφράσει αναρίθμητε ποιότητες – όλα όσα συνηθίζουμε να αποκαλούμε αρετές.

Εκείνο που είναι εντυπωσιακό, είναι ότι ενώ οι δύο αυτές κινήσεις μπορούν να συμβαίνουν ταυτόχρονα, μπορούν επίσης να συμβαίνουν χώρια η μία από την άλλη. Όταν συμβαίνει αυτό, η κίνηση από την ταύτιση με το εγώ προς την ουσιαστική μας φύση δεν είναι πλήρης.


Η σχεδόν πλήρης ταύτιση που προκύπτει από τις συνεχείς σκέψεις για τον εαυτό μου, το σώμα μου και τα προβλήματά μου, δεν αντέχει στη συστηματική παρατήρηση και διερεύνηση. Μπορεί να είναι αληθινό σοκ να δούμε πόσο πολύ πιστεύουμε ότι είμαστε αυτό το σώμα και αυτός ο νους, και ακόμη μεγαλύτερο σοκ αλλά και ανακούφιση να ανακαλύψουμε ότι όλο αυτό δεν είναι παρά μια σκέψη, και όχι η αλήθεια. Η ταύτιση είναι στην πραγματικότητα απλά μια σκέψη. Δεν υπάρχει αληθινή ταύτιση ανάμεσα σε μας και στο σώμα ή τον νου μας. Είμαστε αυτό που βιώνει το σώμα και τον νου, αλλά δεν περιοριζόμαστε μέσα τους.


Φίλε μου , επειδή εχω ο ίδιος μεταφράσει δυο βιβλία για την ινδική Βεδάντα και ενα για το Μαχαγιάνα Βουδισμό , αντιλαμβάνομαι πολυ καλά τι λες.
Υπάρχουν γενικά δυο μεγάλες σχολές σκέψης

Η μια θεωρεί τον Θεό , εναν εξωτερικό παράγοντα απο το σύμπαν, διαφορετικο απο αυτό , ο οποίος κατασκευάζει το σύμπαν περίπου όπως ενας θαυματοποιός βγάζει κουνέλια απο το καπέλο του
Ο φαινομενικός κόσμος είναι ο μόνος πραγματικός , δεν υπάρχει τίποτα άλλο παρα μονο ύλη , την οποία εφτιαξε και αυτή ο Θεός με τη μεθοδο του θαυματοποιού που περιέγραψα παραπάνω.
Δεν υπάρχουν πνευματικοί κόσμοι , υπάρχει μονο ο Θεός που δεν ξερουμε ουτε τι ειναι ουτε που ειναι , και το υλικό σύμπαν που αυτός έφτιαξε.
Η ιδέα που έχουν αυτοί που σκέφτονται έτσι για την ουρανια βασιλεία είναι ΚΑΙ ΠΑΛΙ ενας επίγειος κόσμος,ο οποίος απλώς θα είναι δήθεν απαλλαγμένος απο την αμαρτία , κατι που παλι δεν εξηγούν τι είναι.

Αυτη ειναι η σχολή της χριστιανικής θρησκείας.

Υπάρχουν και στις ανατολικές θρησκείες ανάλογες θεωρήσεις αλλα η δοαφορά είναι ότι αυτές οι θεωρήσεις στην ινδουιστική και βουδιστική σκέψη αποτελούν παραπλάνηση του νου και έχουν ισχύ μονο για ανθρώπους που δεν εχουν τις ικανότητες να αντιληφθούν κάτι πέρα απο τη μορφή και την ύλη.

Ετσι η δευτερη σχολή σκέψης είναι η σκέψη του ινδουισμου και του βουδισμου
Οι θρησκείες αυτές εχουν δυο όψεις
Η πρωτη όψη ταυτίζεται με την παραπανω θεωρηση , ειναι γεματη λατρευτικά τυπικά προς εναν προσωπικό Θεό απο τον οποίο όλοι ζητουν διάφορα πραγματα και περιμενουν είτε την τιμωρία του είτε την επιβράδευση του
Η πρωτη οψη ,είναι για το πλήθος , για αυτους που θελουν λατρείες και τυπολατρικα τυπικά .

Η δευτερη όψη είναι γι αυτους που ξεχωριζουν
Εχουν μαθει να σκέφτονται αφηρημένα και δεν χρειάζονται μορφικούς Θεούς και εξωτερικά τυπικά.
Γι αυτούς δεν υπάρχει Θεός και κοσμος , υπάρχει μονο Θεός
Για τους ινδουιστες , Θεός ειναι το απρόσωπο Μπραχμαν
Το Μπραχμαν δεν εχει ιδιοτητες , δεν περιοριζεται απο το χωρο και το χρονο , δεν εχει αρχή ούτε τέλος
Δεν μπορούμε να πούμε τι είναι Μπραχμαν αλλα τι δεν ειναι
Οι Ινδοί εχουν μια ωραια εκφραση γι αυτο λεγωντας οτι , αν ζητήσουμε να εξηγηθεί η φυση του Μπραχμαν το μονο που μπορουμε να λεμε είναι :Δεν είναι αυτο , δεν ειναι αυτό , δεν ειναι αυτό κ.ο.κ
Ο φαινομενικός υλικός κόσμος δεν είναι πραγματικός.

Η υλη ειναι μια ψευδαίσθηση (μαγια) με την οποία εμφανίζεται το Μπραχμαν καποιες χρονικές περιόδους ως ενας γιγαντιος αντικατοπτρισμός και ένα φάντασμα που δεν εχει καμμια πραγματική ιδιότητα και καμμια αληθεια.
Δεν υπαρχει ο Θεος και ο κοσμος , υπάρχει ο Θεός και η μορφοποιημενη απατηλή του εμφανιση κατα περιόδους ως ενα φάντασμα που εμφανιζεται και μετα παλι εξαφανιζεται.

Υπάρχουν πολλές παρομοιώσεις στη Βεδάντα , για να απεικονίσουν τον απατηλό χαρακτήρα αυτού του κόσμου, αλλά η καλύτερη από αυτές είναι ίσως όταν ο Shankara συγκρίνει τη ζωή μας με ένα μεγάλο και μακρύ όνειρο: ένας άνθρωπος , ενώ όταν ονειρεύεται, δεν έχει καμία αμφιβολία για την πραγματικότητα του ονείρου, αυτή η πραγματικότητα εξαφανίζεται κατά τη στιγμή της αφύπνισης, για να δώσει τη θέση της στην αληθινή πραγματικότητα, την οποία δεν αντιλαμβανόμαστε όταν ονειρευόμαστε.

Αυτός ο κόσμος είναι maya, ύλη , είναι ψευδαίσθηση, δεν είναι η ίδια η πραγματικότητα, αυτή είναι η βαθύτερη σκέψη του εσωτερισμού της Vedanta, η οποία δεν κατορθώνεται με νοητικούς υπολογισμούς αλλά μόνο επιστρέφοντας από αυτόν τον πολύχρωμο κόσμο στη βαθιά εσωτερική εσοχή του εαυτού μας (Atman). Κάνετε αυτό , αν έχετε την ικανότητα και θα αποκτήσετε επίγνωση μιας πραγματικότητας, πολύ διαφορετικής από την εμπειρική πραγματικότητα, μια πραγματικότητα άχρονη , άπειρη και αμετάβλητη ,θα νιώσετε και θα βιώσετε πως οτιδήποτε είναι έξω από αυτή τη μόνη αληθινή πραγματικότητα είναι απλή εφήμερη εμφάνιση, είναι maya, είναι ένα όνειρο!

Τι είναι ο άνθρωπος ;;
Ειναι μερος του Θεου , μερος του Μπραχμαν ;;
Oι Ινδοί λενε "aham Brahma asmi " ( εγώ είμαι το Μπραχμάν)
Η ουσια του ανθρωπου και του Μπραχμαν ταυτίζονται.

Τα πάντα είναι απατηλά, με μία εξαίρεση, με την εξαίρεση του εξατομικευμένου Εαυτού μου, του δικού μου Ατμάν . Το δικό μου Atman δεν μπορεί να είναι απατηλό, όπως διδάσκει ο Shankara , προλέγοντας και προλαβαίνοντας τον Καρτέσιο , στο γνωστό "cogito, ergo sum " (σκέφτομαι άρα υπάρχω) γιατί αυτός που θα μπορούσε να το αρνηθεί , ακόμη και η άρνηση αυτή θα μαρτυρούσε την αλήθεια του .

«tat twam asi» , «εσύ είσαι Αυτό» ή «εσύ είσαι το Μραχμάν» η οποία μεταδίσει σε τρεις λέξεις μεταφυσική και ηθική μαζί.
Θα πρέπει να αγαπάς τον πλησίον σου σαν τον εαυτό σου , επειδή εσύ ΕΙΣΑΙ ο γείτονας σου και μόνο η ψευδαίσθηση του φαινομενικού κόσμου σε κάνει να πιστεύεις ότι ο γείτονάς σου είναι κάτι διαφορετικό από τον εαυτό σου. Ή με τα λόγια της Bhagavad-gita , αυτός που αναγνωρίζει τον εαυτό του σε οτιδήποτε υπάρχει και οτιδήποτε υπάρχει στον εαυτό του δεν θα τραυματίσει ποτέ τον εαυτό του από τον εαυτό του . Αυτό είναι το άθροισμα και το συνολικό περιεχόμενο της κάθε ηθικής, και αυτή είναι η θέση κάθε ανθρώπου που αναγνωρίζει τον εαυτό του ως Brahman.
Ο ίδιος αισθάνεται στον εαυτό του ότι περικλείει τα πάντα , οπότε δεν θα επιθυμήσει τίποτα, γιατί ότι θα μπορούσε να έχει το έχει , ο ίδιος αισθάνεται τον εαυτό του ως τα πάντα κι έτσι δεν θα τραυματίσει τίποτα στον περίγυρό του , γιατί κανείς δεν τραυματίζει τον εαυτό του.

Ο νους ,τα συναισθήματα , οι επιθυμίες , η συνεχής προσπάθεια λογικής και ορθολογιστικής επεξήγησης των πάντων , η ταυτιση του ανθρώπου με ενα εγώ ,το οποίο δεν είναι αυτός , αλλά το φάντασμα μιας ψευδαίσθησης που του υποβάλλεται απο τις αισθήσεις , οι οποίες τον παραπλανούν και τον οδηγούν στη ταυτιση με τον φαινομενικό μη πραγματικό κόαμο.

Τι επιτυγχάνουμε με τον διαλογισμό ;;;
Ταυτιζομαστε με το δικό μας Atma , το Μπραχμα που υπαρχει σε μας κρυμμένο και οι αισθήσεις μας δεν μας αφήνουν να το δούμε και να το βιώσουμε.

Ανακαλύπτουμε με τον διαλογισμο , ΒΙΩΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ , την υπέρτατη αλήθεια
Εγω είμαι Αυτό .
Εγώ δεν είμαι οι επιθυμιες μου γιατι ότι χρειαζομαι , το εχω ήδη , εγώ δεν είμαι τα συναισθήματα μου γιατί τα συναισθήματα προερχονται απο την λανθασμενη ταυτιση του Εαυτού με το φαινομενικό και πρόσκαιρο.

Είμαι το Brahman και κατά συνέπεια, είμαι πανταχού παρών και διαπερνών τα πάντα (άπειρος) , αιώνιος (άχρονος) και παντοδύναμος (δεν περιορίζεται η δράση μου από την αιτιότητα). Ολες αυτές οι Θείες ιδιότητες είναι κρυμμένες μέσα σε μένα, λέει ο Shankara, όπως η φωτιά κρύβεται στο ξύλο και θα εμφανιατεί μόνο μετά την τελική λύτρωση.

Θα συνεχίσω αργότερα τις σκέψεις μου με τον Μαχαγιανα Βουδισμο .

.


Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΕΡΑΠΙΣ
Οικειοθελώς Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
468 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2014, 01:06:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΕΡΑΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

*******************************
http://www.youtube.com/watch?v=EaL4GeyhPCA
*******************************

Ο λατρεύων τους θεούς λατρεύει τον θεόν
Κάθε υπόσταση προθεσιακά φέρεται μεθεκτικά πρός την ανώτερή της ώστε να καταστεί εντελέστερη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2014, 21:11:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρονια πολλα και καλα σε ολους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

magicpap
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2015, 23:51:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους magicpap  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμενα με εχει βοηθησει εκ βαθεων η διδασκαλια του Cosmic Master μεσω υπνωσης.

[url=http://cosmicmaster.com]Hypnosis[/url]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2015, 00:11:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
I am back...........
Ας δουμε λοιπον
Εχει ενδιαφερον να παρακολουθει κανεις τηλεοραση προσπαθωντας να αντιληφθει τους παραγοντες που καθοριζουν την ταυτιση,και κατα συνεπεια την εσωτερικη λειτουργια μεσω των αισθησεων που δημιουργουνται Φως, ηλεκτρομαγνητισμος χρωματα θελκτικες φωνες μουσικη υποκρουση ,και μπορουνε να μας περασουν ,οτι θελησουν
Να μας κανουν να εχουμε αγωνια εστω βλεποντας ενα toy story,η να προσηλωθουμε στα πιο χαζα ανοητα και ανουσια πραγματα ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΣ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ
Αυτο ολο γινεται γιατι αυτο που εχει σημασια εκεινη την στιγμη ,οπως αλλωστε και την καθε στιγμη ,ειναι η ταυτιση
Οι ιδιοι ακριβως παραγοντες αισθησεις ασυνειδητες καθοριζουν και την ζωη μας Οι ιδιες αρχες καθοριζουν το πως επηρεαζομαστε απο το περιβαλον που υπαρχουμε και τις επηρειες που δεχομαστε απο αυτο
Εμεις ομως ποτε δεν σταματαμε διοτι βρισκομαστε παντα πανω στο οχημα που λεγεται ταυτιση Οχημα που κινειται και μας κινει με εμας ,αλλα χωρις εμας Δεν μας αρεσει να διακοπτεται διοτι εχουμε γινει ενα με αυτην την αισθηση αλλα και ολες τις αλλες μαζι
Το αποτελεσμα ειναι ,απλα να αντιδρουμε στα ερεθισματα .....εσωτερικα και εξωτερικα....... Κατι λειπει,κατι δεν κολαει η ειναι απλα δικη μου πεποιθηση ........
Αισθηση λοιπον , και αισθησεις που μας χρησιμοποιουν χωρις ποτε να μπορουμε να τις αμφισβητησουμε ,διοτι εχουν γινει ενα με εμας
Ειμαστε ταυτισμενοι με αυτες ,και ειναι αδυνατο εστω και να το αντιληφθουμε
Αλλωστε ποια αισθηση να πρωτοαντιληφθουμε απο αυτο το συνοθυλευμα αισθησεων ,και πια απο ολες να αμφισβητησουμε Και οσο δυνατοτερες αισθησεις ,τοσο εξανεμιζεται και η δυνατοτητα της παραμικρης κινησης προς μια διαφορετικη κατευθυνση
Ποιος αραγε ειναι ο τροπος να κανουμε εστω και ενα μικρο βηματακι προς αυτην την κατευθυνση της αμφισβητησης και μεσω αυτου να σπασουμε την διαδικασια ,η απλα και μονο κα καταλαβουμε κατιντις παραπανω
Δεν μπορουμε λοιπον να τις αμφισβητησουμε γιατι εχουν γινει ενα με μας Εχουν εδραιωθει στο ιδιο μας το σωμα
Και δεν ειναι ,οτι αυτο συμβαινει σε καποιες δεδομενες χρονικες στιγμες
Αισθησεις που κλεβουν την προσοχη μας και που μας κρατουν ταυτισμενους υπαρχουν παντα Ακομα και οταν κοιμομαστε
Το σημαντικοτερο ολο ομως ειναι οτι ποτε δεν τις αντιλαμβανομαστε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2015, 21:43:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

I am back...........
Ας δουμε λοιπον
Εχει ενδιαφερον να παρακολουθει κανεις τηλεοραση προσπαθωντας να αντιληφθει τους παραγοντες που καθοριζουν την ταυτιση,και κατα συνεπεια την εσωτερικη λειτουργια μεσω των αισθησεων που δημιουργουνται Φως, ηλεκτρομαγνητισμος χρωματα θελκτικες φωνες μουσικη υποκρουση ,και μπορουνε να μας περασουν ,οτι θελησουν
Να μας κανουν να εχουμε αγωνια εστω βλεποντας ενα toy story,η να προσηλωθουμε στα πιο χαζα ανοητα και ανουσια πραγματα ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΣ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ
Αυτο ολο γινεται γιατι αυτο που εχει σημασια εκεινη την στιγμη ,οπως αλλωστε και την καθε στιγμη ,ειναι η ταυτιση
Οι ιδιοι ακριβως παραγοντες αισθησεις ασυνειδητες καθοριζουν και την ζωη μας Οι ιδιες αρχες καθοριζουν το πως επηρεαζομαστε απο το περιβαλον που υπαρχουμε και τις επηρειες που δεχομαστε απο αυτο
Εμεις ομως ποτε δεν σταματαμε διοτι βρισκομαστε παντα πανω στο οχημα που λεγεται ταυτιση Οχημα που κινειται και μας κινει με εμας ,αλλα χωρις εμας Δεν μας αρεσει να διακοπτεται διοτι εχουμε γινει ενα με αυτην την αισθηση αλλα και ολες τις αλλες μαζι
Το αποτελεσμα ειναι ,απλα να αντιδρουμε στα ερεθισματα .....εσωτερικα και εξωτερικα....... Κατι λειπει,κατι δεν κολαει η ειναι απλα δικη μου πεποιθηση ........
Αισθηση λοιπον , και αισθησεις που μας χρησιμοποιουν χωρις ποτε να μπορουμε να τις αμφισβητησουμε ,διοτι εχουν γινει ενα με εμας
Ειμαστε ταυτισμενοι με αυτες ,και ειναι αδυνατο εστω και να το αντιληφθουμε
Αλλωστε ποια αισθηση να πρωτοαντιληφθουμε απο αυτο το συνοθυλευμα αισθησεων ,και πια απο ολες να αμφισβητησουμε Και οσο δυνατοτερες αισθησεις ,τοσο εξανεμιζεται και η δυνατοτητα της παραμικρης κινησης προς μια διαφορετικη κατευθυνση
Ποιος αραγε ειναι ο τροπος να κανουμε εστω και ενα μικρο βηματακι προς αυτην την κατευθυνση της αμφισβητησης και μεσω αυτου να σπασουμε την διαδικασια ,η απλα και μονο κα καταλαβουμε κατιντις παραπανω
Δεν μπορουμε λοιπον να τις αμφισβητησουμε γιατι εχουν γινει ενα με μας Εχουν εδραιωθει στο ιδιο μας το σωμα
Και δεν ειναι ,οτι αυτο συμβαινει σε καποιες δεδομενες χρονικες στιγμες
Αισθησεις που κλεβουν την προσοχη μας και που μας κρατουν ταυτισμενους υπαρχουν παντα Ακομα και οταν κοιμομαστε
Το σημαντικοτερο ολο ομως ειναι οτι ποτε δεν τις αντιλαμβανομαστε

Ε όλο και κάτι αντιλαμβανόμαστε. Αλλιώς θα το συζητούσαμε εδώ.
Αλλά πιο σημαντικό από τι "μας κάνουν" είναι το "τί κάνουμε εμείς"

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2015, 16:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ xristosxatz, θα ήθελα να σταθώ σε κάποια σημεία του τελευταίου σου μηνύματος.
Για παράδειγμα, τι εννοείς λέγοντας:

quote:
Αισθηση λοιπον , και αισθησεις που μας χρησιμοποιουν χωρις ποτε να μπορουμε να τις αμφισβητησουμε ,διοτι εχουν γινει ενα με εμας

Με ποιον τρόπο, δηλαδή, οι αισθήσεις μας χρησιμοποιούν;

Μέσω των αισθήσεων λαμβάνουμε διάφορες πληροφορίες από τον εξωτερικό κόσμο τις οποίες επεξεργαζόμαστε ώστε να φτάσουμε σε διάφορα πορίσματα, κάνουμε διάφορες σκέψεις, αντιδρούμε κ.λπ.
Οι όποιες ερμηνείες μας για τον κόσμο είναι αποτέλεσμα των αισθήσεων καθεαυτών ή είναι αποτέλεσμα των δικών μας πεποιθήσεων, συμπερασμάτων, σκέψεων και παραδοχών;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Carmel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


157 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2015, 21:33:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι όποιες ερμηνείες μας για τον κόσμο είναι αποτέλεσμα των αισθήσεων καθεαυτών ή είναι αποτέλεσμα των δικών μας πεποιθήσεων, συμπερασμάτων, σκέψεων και παραδοχών;

Ο καθένας μας θα έχει μια opinion επί του ερωτήματός σου αλλά το fact συνοψίζεται στη φράση του Hawking που κλειδώνει και επιστημονικά τη φιλοσοφική θέση του Kant (και όχι μόνον).

"There is no picture- or theory-independent concept of reality" (The Grand Design p. 42)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2015, 00:27:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Με ποιον τρόπο, δηλαδή, οι αισθήσεις μας χρησιμοποιούν;


Πραγματι αυτο ειναι καιριο ερωτημα για να πειραματιστει και να μελετησει κανεις

Και βεβαια ειναι κατι που πρεπει να βιωσει αμεσα ,και να δωσει ο καθενας την απαντηση σε αυτο το ερωτημα ,που ξαναλεω ,μπορει μονο να ειναι βιωματικη


Μια φορα, και με μια ταυτιση, να το παρατηρησει κανεις ,θα γνωρισει τι ενοειται ασυνειδητη ταυτιση

Αυτο ειναι το ενα κομματι που μπορω να αντιληφθω

Το αλλο ειναι να το συνδεσει κανεις αυτη την γνωση με την καθε στιγμη ,αλλα κυριως με την ζωη του ,διοτι δεν ειμαστε μηχανηματα που θα αφιερωθουν στην αυτοπαρατηρηση πχ αλλα ανθρωπινα οντα που μας διεπουν ολοι οι νομοι που διεπουν και ολους τους αλλους


Μονο η συνεχης συνδεση με την ζωη θα δωσει ενα το κινητρο για αυτην την ενασχοληση


Εγω μπορω μονο να δωσω καποιες ενδειξεις ,οσο μου επιτρεπει η ικανοτητα μου ,ισως καποια περιφερειακα στοιχεια


Ας δουμε λοιπον το ερωτημα του ΓΙΑΤΙ μας χρησιμοποιουν ,και ισως εν μερη το ΠΩΣ πως μας χρησιμοποιουν
Αυτο θεωρω ειναι αποτελεσμα μελετης προσωπικης ,και ο καθενας θα δωσει τις απαντησεις στον εαυτο του και μονο σε αυτον


Οι αισθησεις λοιπον , μας χρησιμοποιουν πρωτιστως επειδη ενσωματωνονται στο σωμα μας ,και δευτερευοντως ,επειδη εμεις δεν το γνωριζουμε ,και δεν μπορουμε να το αντιληφθουμε,κυριως γιατι ,η εστια της προσοχης βρισκεται στο εξω ,και οχι στο γιατι της συμπεριφορας μας και στη γεννεσιουργο αιτια αυτης

Ουσιαστικα , να κανει κανεις μια τετοια προσπαθεια ,σημαινει να κατεβει απο το οχημα της ταυτισης ,που ειναι το βολικο και το ευκολο ,και ν παει αντιθετα απο αυτην


Στην καθημερινη επισης ζωη ,οι αισθησεις εναλασονται με τετοια ταχυτητα ,και δυναμη ,που η μονη μας επιλογη ειναι η ταυτιση

Ενα αλλο κομματι ειναι οτι οι αισθησεις αφορουν το σωμα
Ειναι ενα μερος που κανεις δεν προκειται να μπορεσει να αναρωτηθη και να αμφισβητηση την εγκυροτητα του ,διοτι η καθε αισθηση που λεει ΕΓΩ αναφερεται στο σωμα ,και η καθε μας συμπεριφορα ειναι συνισταμενη πολλων αισθησεων ,με τον δικο της ξεχωριστο ρολο η καθε μια


Ποιος θα αμφισβητησει το σωμα και τις αισθησεις αυτου ,και μαλιστα οταν η προσοχη και το ενδιαφερον εχουν αντικειμενο αλλο απο αυτο δηλαδη την καθημερινοτητα ;

Συνεπαγεται καθομαστε πανω στην αισθηση.....ολοι μας

Οσο αφορα τος ανθρωπους της καθημερινοτητος οπως προειπα , ,η προσοχη δεν στρεφεται,σχεδον ποτε σε αυτα το ΕΓΩ, αισθησεις αλλα ακομα και αν στραφει θα ειναι επιφανειακα ,και βεβαια για λιγο ,σε αντιθεση με τις απαιτησεις που εχει μια παρομοια προσπαθεια εαν ειναι ,να κανουμε ευαισθητη την αντιληψη μας

Μια μονολεκτικη απαντηση του γιατι ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥ ΠΩΣ χρησιμοποιουμαστε απο τις αισθησεις , θα ηταν.... ασυνειδησια...
Η αδυναμια μας δηλαδη να αντιλαμβανομαστε τις αισθησεις που δημιουργουνται την καθε στιγμη ,το καθε δεκατο του δευτερολεπτου

Οτιδηποτε και αν κανουμε δημιουργουνται αισθησεις ,οι οποιες καθοριζουν την συμπεριφορα μας την καθε στιγμη

Εμεις ομως δεν μπορουμε να αντιληφθουμε κατι τετοιο
Για ολους τους παραπανω , λογους,αλλα κυριως γιατι δεν εχουμε αναπτυξει το εργαλειο που λεγεται συνειδηση

Ο κυριος κατα την αποψη μου ,ειναι , οτι απο την μια δεν μπορουμε να γινουμε παρατηρητες αυτων των αισθησεων,διοτι δεν εχουμε εντρυφηση σε μια παρομοια προσπαθεια,γιατι ισως δεν ειχαμε ποτε ικανο κινητρο να κανουμε κατοι τετοιο ,αλλα και επειδη δεν εχουμε βιωσει και δεν βιωνουμε αυτην την πληροφορια


Ελπιζω να εδωσα καποιες ενδειξεις ,η αν μη τι αλλο δεν θολωσα τα νερα


Το κυριο και ουσιαστικο κομματι που θα μεινω ,αν θελει κανεις να κατανοησει κατι απο ολο αυτο ,ειναι να αντιληφθη κανεις την ασυνειδησια ολων των αισθησεων
Οτι δρουν δηλαδη πανω μας χωρις να τις αντιλαμβανομαστε
Να αντιληφθουμε την δραση αλλα κυριως την αλληλεπιδραση τους ,για να κατανοησουνμε το ατοπο των συμπεριφορων μας
Να αρχισουμε δηλαδη να συνδεουμε ολο αυτο με την ζωη ,και ετσι να αποκτουμε κινητρο ,και δυναμη για να προχωρουμε στην ερευνα
Κατοπιν επεται το πραγματικο κομματι εργασιας που συνισταται στην προσπαθεια να ξεκαβαλαμε την καθε αισθηση,να πηγαινουμε δηλαδη αντιθετα στο ρευμα της ταυτισης ,αναπτυσοντας ετσι ευαισθησια στην αντιληψη


Πιστευω επισης ,οτι , ο μονος τροπος για να γινουν κατανοητα τα παραπανω και οχι να μενει κανεις στις ξενες περιγραφες, ειναι να επιμεινει και παραμεινει κανεις σε καθενα απο τα κομματια που ανεφερθησαν παραπανω για ευλογο χρονικο διαστημα
Τελικα η κυρια δουλεια ομως ,θα γινει μονο επειδη εμεις το θελουμε και το επιδιωκουμε


Edited by - xristosxatz on 23/12/2015 00:56:25

Edited by - xristosxatz on 23/12/2015 01:04:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2015, 00:41:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι όποιες ερμηνείες μας για τον κόσμο είναι αποτέλεσμα των αισθήσεων καθεαυτών ή είναι αποτέλεσμα των δικών μας πεποιθήσεων, συμπερασμάτων, σκέψεων και παραδοχών;


Και μαλλον σε αυτο το ερωτημα θα συμφωνησω ....αν καταλαβα καλα.... με τον καινουργια φιλο , οτι οι ερμηνειες μας και οι συμπεριφορες μας ,την καθε στιγμη ,ειναι αποταλεσμα και συνισταμενη αισθησεων ,αλλα και πεποιθησεων ,που με την σειρα τους εχουν και αυτες διαμορφωθει απο αναλογες ασυνειδητες αισθησεις Εδω επισης,σε αυτην την ερευνα και κατανοηση ,βρισκεται και το κλειδι ,της πιθανοτητος να μαθουμε να αλλαζουμε τις συμπεριφορες μας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2015, 01:15:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και μαλλον σε αυτο το ερωτημα θα συμφωνησω ....αν καταλαβα καλα.... με τον καινουργια φιλο

Τσακάλι λέμε. Μόνο 13.215 μηνύματα έχει. Έ, καινούργιος θα είναι...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2015, 01:19:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι τίποτις άλλο, αλλά αφού αναλύεις το σύμπαν κόσμος, τις αισθήσεις, τις παραισθήσεις και τη Βίκυ Μιχαλονάκου σύμπασα, δεν έχεις καταλάβει καν σε ποιον απαντάς και που βρίσκεσαι.

Τας σπας, δάσκαλε. Τα σπας. Όπως πάντα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2015, 01:19:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xristosxatz

quote:

Οι αισθησεις λοιπον , μας χρησιμοποιουν πρωτιστως επειδη ενσωματωνονται στο σωμα μας ,και δευτερευοντως ,επειδη εμεις δεν το γνωριζουμε ,και δεν μπορουμε να το αντιληφθουμε,κυριως γιατι ,η εστια της προσοχης βρισκεται στο εξω ,και οχι στο γιατι της συμπεριφορας μας και στη γεννεσιουρ

quote:

Μονο η συνεχης συνδεση με την ζωη θα δωσει ενα το κινητρο για αυτην την ενασχοληση


quote:

Στην καθημερινη επισης ζωη ,οι αισθησεις εναλασονται με τετοια ταχυτητα ,και δυναμη ,που η μονη μας επιλογη ειναι η ταυτιση

quote:

Το κυριο και ουσιαστικο κομματι που θα μεινω ,αν θελει κανεις να κατανοησει κατι απο ολο αυτο ,ειναι να αντιληφθη κανεις την ασυνειδησια ολων των αισθησεων
Οτι δρουν δηλαδη πανω μας χωρις να τις αντιλαμβανομαστε


Διάγνωση: Ασυναρτησίες, εμπλουτισμένες με ασύστολη παπαρολογία.

Θεραπεία: Αυτή είναι δουλειά του Heretic.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2015, 01:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο καθένας μας θα έχει μια opinion επί του ερωτήματός σου αλλά το fact συνοψίζεται στη φράση του Hawking που κλειδώνει και επιστημονικά τη φιλοσοφική θέση του Kant (και όχι μόνον).

Εγώ ο φτωχός και αμόρφωτος μανάβης, θέλω να μάθω πως κλειδώνει επιστημονικά, αυτή η φιλοσοφική θέση του Καντ.

Αν βέβαια ξέρεις να απαντήσεις...!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2015, 01:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωρε σεις αργησατε και ειχα πραγματικα αρχισει να ανησυχω
Παρολα αυτα πραγματικα χαιρομαι που βρισκομαι παλι εδω
Τωρα πια διασκεδαζω μαζι σας ,αλλα λυπαμαι που καταφευγεται σε τοσο φτωχες διασκεδασεις
Πιστευω οτι δεν εχεται την δυνατοτητα ουτε καν να με κανετε να νευριασω........ πλεον ...


Και παρεπιπτοντως νεο φιλο ενοουσα το νεο μελος Carmel


Edited by - xristosxatz on 23/12/2015 01:38:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2015, 01:34:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τί δεν καταλαβαίνεις, ρε Μάριε? Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Μιλάμε για τον θρίαμβο της ελληνικής δημοσιογραφίας και κατάντιας. Όλοι μιλάνε για τα πάντα.

Είπε κάτι ένας φιλόσοφος και το επιβεβαιώνει ένας φυσικός, 300 χρόνια μετά. Αφού το λέει ο φυσικός*, ο φιλόσοφος είχε δίκιο.

* Αν το έχει πει, με ποιά αφορμή το έχει πει και πότε το έχει πει. Ψιλά γράμματα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2015, 01:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τωρα πια διασκεδαζω μαζι σας ,αλλα λυπαμαι που καταφευγεται σε τοσο φτωχες διασκεδασεις
Πιστευω οτι δεν εχεται την δυνατοτητα ουτε καν να με κανετε να νευριασω........ πλεον ...

Θεωρείς τη συμμετοχή σου φτωχή διασκέδαση? Εγώ συμφωνώ σε γενικές γραμμές. Από εσένα δεν περίμενα να το παραδεχτείς.

Σε όλη αυτή τη σοφία και ενορατική σου ικανότητα, κάνε κάτι και με την ορθογραφία. Βγάζεις μάτια δάσκαλε!

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2015, 01:57:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα Μάνο είναι κάπως σοβαρό.
Ολες αυτές οι παπάτζες που γράφονται εδώ, από ειδικούς Ρωμαίους με πολυμορφική μόρφωση, αν δεν απαντηθούν καταλλήλως, τείνουν να γίνουν...οι παπαριές του μέλλοντος!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2015, 02:00:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο καθένας μας θα έχει μια opinion επί του ερωτήματός σου αλλά το fact συνοψίζεται στη φράση του Hawking που κλειδώνει και επιστημονικά τη φιλοσοφική θέση του Kant (και όχι μόνον).

"There is no picture- or theory-independent concept of reality" (The Grand Design p. 42)



Να σου πω την αληθεια δεν εχω μελετησει τους παραπανω ,αλλα μονο τους εχω ακουστα

Το .... There is no picture- or theory-independent concept of reality" (The Grand Design p. 42) [/quote]


υποθετω οτι ενοει αυτο που ηδη ανεφερα

Οτι δηλαδη ,δεν υπαρχει εικονα δηλαδη μεταφραση εξηγηση καποιας καταστασης η θεωρια ....δηλαδη νοητικη μορφη που να ειναι ανεξαρτητη

Το οποιον οι εντυπωσεις μας για το καθε τι , εξαρτωνται απο το νοητικο περιεχομενο αλλα και το περιεχομενο των αισθησεων ,οπως με την σειρα τους ,και οι νοητικες μορφες δημιουργηθηκαν λογω αισθησεων που καποτε συνεβησαν

Δεν ειναι ανεξαρτητα το ενα απο το αλλο
Αυτη τουλαχιστον ειναι η δικη μου μεταφραση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2015, 02:05:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάριε, καθόλου σοβαρό δεν είναι το θέμα.

Κατά την πάγια τακτική του ο xristosxatz, αραδιάζει θεωρίες επί θεωριών. Κάτι από new age, κάτι από βουδισμό, κάτι από εσωτερισμό, κάτι από Καστανιέντα, και κυρίως, πολλά από την κοιλιά του. Ο απόλυτος αχταρμάς. Θύματα έψαχνε, θύματα ψάχνει, κι όποιος είναι θύμα τέτοιου επιπέδου, ας πρόσεχε.

Η πλάκα είναι, που ενώ αναλύει την αντίληψη και τις αισθήσεις, δεν κατάλαβε καν πως ο DI είναι συντονιστής με 13 φορές τον αριθμό των δικών του μηνυμάτων. Εκτός τόπου και χρόνου.

Η δε πλάκα γίνεται ακόμα καλλίτερη, όταν μιλάει σαν δάσκαλος, ενώ καλά-καλά δεν ξέρει να γράψει ούτε το όνομά του, χωρίς ορθογραφικό λάθος. Έπος, Μάριε. Έπος.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2015, 02:13:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
xristosxatz για Stephen Hawking και Immanuel Kant:
Να σου πω την αληθεια δεν εχω μελετησει τους παραπανω ,αλλα μονο τους εχω ακουστα

Μην αγχώνεσαι xristosxatz. Ο Kant ήταν συνάδελφός σου, αλλά παλιά. Δεν μετράει πλέον.

Όμως. Όταν μελετήσεις τον Hawking, θα ήθελα να μας μεταφέρεις αυτά που κατάλαβες. Ποιός ξέρει. Μπορεί με τη φιλοσοφία να μην το έχεις, αλλά το φόρτε σου να είναι η θεωρητική φυσική. Ποτέ μην λες ποτέ.

Και στις δύο περιπτώσεις, αυτό με την ορθογραφία ισχύει. Δάσκαλε.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2015, 02:52:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
xristosxatz
Και παρεπιπτοντως νεο φιλο ενοουσα το νεο μελος Carmel

Αυτό λέω κι εγώ. Πως αναρωτιέμαι. Εδώ δεν ξέρεις ορθογραφία και σύνταξη επαρκώς, ώστε να σε κατανοούν όσοι διαβάζουν τις σοφίες σου. Τί ακριβώς συμβαίνει στον εγκέφαλό σου, όταν γράφεις αυτά που γράφεις?

Πρόσεξε, δεν σε μέμφομαι. Εδώ μιλάνε τα γραπτά. Σου.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2015, 11:33:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και δεν μπορω να περιγραψω τις αισθησεις που κυριαρχουν στην συγκεκριμενη κατασταση αναφορικα ,με την επιθεση την οποια δεχομαι ,μπορω να δωσω καποια στοιχεια για να περιγραψω μια κατασταση ,που ισως και να ειναι ωφελιμα για καποιους

Οι ιδιοι μηχανισμοι ,αλλα και οι ιδιες μεθοδοι αντιμετωπισης και προσπαθειας για να κατανοησουμε ,λειτουργουν σε ολο το φασμα της ζωης στο εσωτερικο του καθενος μας ,και τις ιδιες μεθοδους χρησιμοποιω και εγω για να μπορεσω να προσεγγισω το δικο μου εσω
και να κατανοησω λιγο παραπερα

Οι καταστασεις βρισκοταν παντα εκει ,οπως και το γενικο πλανο αντιμετωπισης

Αυτο που λειπει ομως ,ειναι η συγκεκριμενοποιηση των εμποδιων που συνανταμε στην πορεια μας ,προκειμενου να διατηρουμε επαφη με την προσπαθεια
Το σπουδαιοτερο ,να διατηρουμε και να αποκτουμε αποσταση και διαχωρισμο ,με φυσικο τροπο, απο τα διαφορα ψυχολογικα στοιχεια ,ουτως ωστε να διατηρουμε την πιθανοτητα να τα μελεταμε ,ΚΑΙ ΝΑ ΑΥΤΟΠΑΡΑΤΗΡΟΥΜΑΣΤΕ

Οποιαδηποτε στιγμη πεφτουμε σε ληθαργο ,ειναι σιγουρο ,οτι κατι λειπει , κατι καλουμαστε να συγκεκριμενοποιησουμε

Αυτος ειναι και ο λογος που εκφραζω καταστασεις

Μεσω της εκφρασης ,το κρυφο αποκταει δυναμικο να φανερωνεται


Δεν νομιζω οτι σε ολο αυτο ταιριαζει ο ορος φιλοσοφια

Αυτο αλλωστε ειναι μονο μια κουβεντα ,μια ακομα ονομασια ,και οι ονομασιες ειναι αυτο που κανουν τις ζωες μας δυσκολες και μας στερουν την ελευθερια μας

Εκτος αν σαν φιλοσοφια νοειται η αναζητηση του δεοντος ,της χρυσης τομης, της ευρεσης της δεουσας αντιμετωπισης κλπ

Τοτε θα μιλουσαμε για μια ερευνα και προσπαθεια κατανοησης ενος συγκεκριμενου ζητηματος ,στην οποια , ολοι λιγο πολυ επιδιδονται

ΟΙ ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ ΚΡΥΒΟΥΝ ΠΑΓΙΔΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΟΥΜΕ

Καποιες φορες η ονοματοθεσια και ονοματολογια ομως ειναι τελειως απαραιτητες στην κατανοηση
Εμεις θα πρεπει να βρουμε το ποτε και το που

Κατ αρχην λοιπον δεν περιμενα να ταυτιστω με αισθησεις και συναισθηματα που αφορουν αυτην την κατασταση,διοτι ειχα την ικανοτητα απο την μια να αντιλαμβανομαι το περιβαλον που επικρατει απο εξωθεν
Δεν θεωρουσα επισης οτι κατι μου ανηκει ,και ..... ,περιμενα οτι θα δεχτω επιθεση
Και ομως αισθησεις και συναισθηματα συνεβησαν και ελαβαν χωρα
Τα δεδομενα λοιπον μεχρι τωρα ειναι

Μια αδεια αρχικα εσωτερικη κατασταση σε σχεση με το ζητημα ,και ενα ΠΕΡΑΣΜΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ
Σε αυτο το τελευταιο βρισκεται και η ευκαιρια να κατανοησουμε ,να περιγραψουμε καταστασεις που ισως φανουν χρησιμες ,αλλα και να αντλησουμε χρησιμα νεα στοιχεια

Οταν ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΧΩΡΑ ΝΕΕΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ......και υπαρχει ακομα η δυνατοτητα διαχωρισμου ,και αρα αμφισβητησης αυτων

Οσο οι αισθησεις εχουν γινει ενα με εμας ,εχουν δηλαδη χρονισει παγιωθει ,πεφτουμε σε συνειδησιακο ληθαργο
Με αλλα λογια ,οι αισθησεις εχουν γινει ενα με εμας ,οποτε μοιραια ταυτιζομαστε μαζι τους ,και ετσι αναποφευκτα ,γινομαστε ενα με αυτες ,και χανεται η δυνατοτητα ΑΥΤΟΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΥ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ


ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΥΤΕΣ

Αυτο εμπιπτει στην κατηγορια ΠΡΟΥΠΑΡΧΟΝΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΛΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ


Κατ αυτον τον τροπο δρουμε συμφωνα με αυτες ,χωρις την παραμικρη δυνατοτητα να παρεκλινουμε δηλαδη εστω και να αυτοπαρατηρηθουμε

Αυτο ειναι ιδιαιτερα αληθινο ,οταν εντονες καταστασεις μας εχουν βαλει απο κατω ,επειδη η προσπαθεια ΑΥΤΟΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗΣ απο την μια ηταν ελειπης ,κυριως λογω υποχωρησης λογω της δυναμης και της εντονοτητος των συναισθηματων, αλλα και λογω της δικης μας μειωμενης επιμονης να κρατηθουμε και να διατηρησουμε αυτην την προσπαθεια

Και αυτο βεβαια παει ακομα πιο βαθεια ,και σιγουρα μπορουν να αποκαλυφθουν και να ανασυρθουν επιπροσθετα δεδομενα ,που θα βοηθησουν στην περεταιρω κατανοηση και αντιμετωπιση της εντροπειας στην προσπαθεια

Και αυτο βεβαια ισχυει για ανθρωπους ,που ηδη εχουν κανει προσπαθειες και θελουν να κατανοησουν ,και επισης εχουν καποια ,εστω μικρη κατανοηση ,και μπορουν να διαχωρισουν και να αντιληφθουν για το τι συμβαινει στο εσωτερικο τους

Παρολα αυτα ο καθενας πρεπει να αναλαμβανει την δικη του πρωτοβουλια συμφωνα με αυτα που μπορει να αντιληφθει , και να δρα συμφωνα με αυτα που μπορει να πραξει

ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΡΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΠΑΔΟΣ ΚΑΙ ΜΙΜΗΤΗΣ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ

Αυτο κατ εμε μεταφραζεται σε χασιμο χρονου και τιποτα περισσοτερο


Edited by - xristosxatz on 23/12/2015 12:01:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2015, 13:22:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειρήνη ημίν, φίλτατοι!
Μην μαλώνετε, ρίξτε το στα μελομακάρονα!

quote:
Στην καθημερινη επισης ζωη ,οι αισθησεις εναλασονται με τετοια ταχυτητα ,και δυναμη ,που η μονη μας επιλογη ειναι η ταυτιση

Ενα αλλο κομματι ειναι οτι οι αισθησεις αφορουν το σωμα
Ειναι ενα μερος που κανεις δεν προκειται να μπορεσει να αναρωτηθη και να αμφισβητηση την εγκυροτητα του ,διοτι η καθε αισθηση που λεει ΕΓΩ αναφερεται στο σωμα ,και η καθε μας συμπεριφορα ειναι συνισταμενη πολλων αισθησεων ,με τον δικο της ξεχωριστο ρολο η καθε μια


Ποιος θα αμφισβητησει το σωμα και τις αισθησεις αυτου ,και μαλιστα οταν η προσοχη και το ενδιαφερον εχουν αντικειμενο αλλο απο αυτο δηλαδη την καθημερινοτητα ;

Συνεπαγεται καθομαστε πανω στην αισθηση.....ολοι μας


Φίλε xristosxatz, με μπέρδεψες λιγάκι αναφέροντας "[...] διοτι η καθε αισθηση που λεει ΕΓΩ αναφερεται στο σωμα [...]".
Τι εννοείς ότι η κάθε αίσθηση λέει ΕΓΩ;
Εκτός εάν εννοείς ότι όταν ο κάθε άνθρωπος λέει ΕΓΩ αναφέρεται στο σώμα του, μια ταύτιση με την οποία διαφωνώ.
Διότι θα μπορούσα να καταλάβω μια εν μέρει σύνδεση στην περίπτωση των βιολογικών αναγκών και καταστάσεων (εγώ πεινάω) αλλά αφήνει ακάλυπτο ένα μεγάλο φάσμα άλλων καταστάσεων.
Εάν σου πω, για παράδειγμα, ότι αγαπάω την αστρονομία δεν εννοώ ότι το σώμα μου αγαπάει την αστρονομία.

Ο λόγος που έγραψα το προηγούμενο μήνυμά μου εχθές είναι επειδή είχα την εντύπωση ότι δίνεις στις αισθήσεις ένα ρόλο αρκετά μεγαλύτερο από αυτόν που ενδεχομένως έχουν.
Σαφώς κι οι αισθήσεις είναι πολύ σημαντικές αφού μας παράσχουν ένα τεράστιο πλήθος ερεθισμάτων, πληροφοριών και δεδομένων, όμως, δεν είναι αυτές οι οποίες διαμορφώνουν τις πεποιθήσεις μας, τις αντιλήψεις μας.
Εάν δω ένα αεροπλάνο να πετάει στον ουρανό, η διαδικασία από τη στιγμή που θα δω το αντικείμενο μέχρι να αντιληφθώ ότι είναι ένα αεροπλάνο έχει διάφορα στάδια.
Έχουμε το εξωτερικό ερέθισμα που εισέρχεται στο αισθητήριο όργανο (μάτια), την καταγραφή του, τη δημιουργία των σημάτων από τους υποδοχείς και τη μεταφορά τους από νευρώνες, την ανάλυσή τους από τον εγκέφαλο και τέλος την αντίληψη του αντικειμένου.
Από την άλλη, πόσες περιπτώσεις υπάρχουν που ερμηνεύουμε λανθασμένα τα δεδομένα που μας προσφέρουν οι αισθήσεις μας (ή τα αγνοούμε) εξαιτίας των δικών μας πεποιθήσεων, των παραδοχών μας, των θέσεων μας κ.α.;
Για παράδειγμα, λέγεται πως όταν ο Γαλιλαίος αντίκρυσε με το τηλεσκόπιό του το 1609 κάποιους από τους δορυφόρους του Δία και προέτρεψε κάποιους υποστηρικτές της ηλιοκεντρικής θεωρίας να κοιτάξουν κι εκείνοι, εκείνοι αρχικά δεν μπορούσαν να δουν τίποτα.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2015, 14:30:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εάν σου πω, για παράδειγμα, ότι αγαπάω την αστρονομία δεν εννοώ ότι το σώμα μου αγαπάει την αστρονομία.

Ακριβως οτιδηποτε αναφερεται σε αισθηση συναισθημα θελω η δεν θελω ,ειναι αισθηση που λεει ΕΓΩ
Και οχι μονο..... ακομα και αυτο που εχουμε μαθει να ονομαζουμε απλες αισθησεις διαδραματιζουν τεραστιο ρολο σε αυτο που λεμε ψυχοσυνθεση
Συνθεση δηλαδη του ψυχισμου μας
Ο ψυχισμος και η συμπεριφορα μας ειναι συνισταμενη ολων αυτων των πραγματων
Οι απλες αισθησεις οχι μονο τραβουν την προσοχη μειωνοντας την αντιληψη ,αλλα επισης καταναλωνουν ενεργεια ,συμετεχοντας ετσι πιο δραστικα ,στην δημιουργια και αληλεπιδραση στοιχειων του ψυχισμου
Ολα αυτα ομως μειωνονται δραστικα απο την στιγμη που αρχιζουμε να αποκτουμε ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ αναλογα με την προσπαθεια που καταβαλουμε να παμε αντιθετα απο την ταυτιση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2015, 14:42:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
D.I

Πήρες την απάντηση που έψαχνες?
Εμπεριστατωμένη, συνειδητά αεροπροωθούμενη και ευκόλως δυσνόητη.
Ο xristosxαtz χρησιμοποιεί καύσιμα νέας τεχνολογίας.Στερεή αρλούμπα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 46 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy