ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 19:57:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
quote:

Αν θέλουμε να πάμε βαθύτερα στο θέμα θα πρέπει να αναρωτηθούμε το γιατι ειδικά οι Ρωμαίοι ονόμασαν τον Αλέξανδρο "Μέγα".
Mα είναι πολύ απλό...οι ιμπεριαλιστές Ρωμαίοι βρήκαν στο πρόσωπο του κατακτητή Αλέξανδρου το τέλειο πρώτυπο.
Για να κλείσουμε τώρα το θέμα επειδή ήδη ο Ζαμπούνης βγάζει αφρούς απο το στόμα... θα ήθελα να τονίσω οτι όλη μου η αντίθεση ήταν και είναι στον παραλληλισμό Αλέξανδρου και Χριστού που πήγε να γίνει και σε αυτό αλλά και σε ένα άλλο τόπικ.
Κανείς δεν μπορεί να μην αναγνωρίσει ιστορικά έναν εφυέστατο στρατηλάτη στο πρόσωπο του Αλέξανδρου τίποτα όμως παραπάνω απο αυτό. Ο Αλέξανδρος ήταν ο εαυτός του, ανθρώπινος, με ότι συνεπάγεται αυτό... ο Χριστός απο την άλλη είναι η ενσάρκωση του Λόγου,η ενσάρκωση της τελειότητας, το ακτιστο που προβλήθηκε στην διάσταση αυτή (για τους πιο μυημένους...)
Οποιοσδήποτε παραλληλισμός λοιπόν είναι άστοχος...
Ο ένας μαρτύρησε στο σταυρό και ο άλλος βρήκε άδοξο θάνατο...




ΩΡΑΙΑ,ΟΛΑ ΑΥΤΑ.
ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΗΣΑ.
ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΜΕ ΤΗ ΓΑΤΑ...ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΑΙΟΝ!
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ "ΠΟΛΙΚΟΤΗΤΑ" ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΙΔΙΟΣΥΓΚΡΑΣΙΕΣ.

ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΟΜΩΣ...

ΑΛΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΙΣΩΣ ΤΗΣ "ΠΡΩΗΝ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΦΑΝΤΑΣΜΑ"...
-ΝΑΙ ΜΕΝ ΑΝΑΡΧΙΚΟ-ΑΡΙΣΤΕΡΟΤΕΤΟΙΟΣ.....ΜΑ ΚΑΙ ΑΓΙΟΓΡΑΦΟΣ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ....-

ΑΝΤΕ ΚΑΝΕ ΤΟΝ ΣΥΣΧΕΤΙΣΜΟ.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ, ΚΑΛΕ ΜΟΥ;
ΟΤΙ ΝΑΙ! ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ....
+ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ!....


ΑΥΤΗ Η "ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ" ΣΥΖΗΤΗΘΗΚΕ "ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟΠΙΚ" ΜΕΧΡΙ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΕΩΣ ....

+ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΤΑ ΟΜΟΡΦΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ...
[Ο ένας μαρτύρησε στο σταυρό και ο άλλος βρήκε άδοξο θάνατο... ]
+ΟΙ ΔΥΟ ΗΞΕΡΑΝ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ ΤΟΥΣ.....
Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΗΞΕΡΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΓΙΟΣ ΘΕΟΥ...
Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΗΞΕΡΕ ΟΤΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΝΑ "ΣΤΕΦΑΝΩΘΕΙ" ΒΑΣΙΛΙΑΣ...


(ΠΥΡΕΤΟ ΕΙΠΕΣ;
ΝΑΙ!....ΜΕ ΚΑΤΕΛΑΒΕ "ΘΕΙΚΗ ΜΑΝΙΑ"
...ΠΑΙΔΙΩΘΕΝ...)


Edited by - ΑΤΜΑ on 22/09/2003 20:54:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 21:17:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Ναι..εσύ γιατί όχι...Ήταν γυναίκες Σπαρτιάτισες μην το ξεχνάς...Θα τους ήταν πολύ πιο εύκολο να πούνε "παραδινόμαστε" νομίζω...Δέν συμφωνείς;

Θα προτιμούσα να το εβλεπαν περισσότερο σαν συμμαχία.
Οπως επρεπε να το δούν και οι υπόλοιποι.
Τώρα οσο αφορά τη συμμαχία δια της βίας??

quote:
Εδώ δεν κατάλαβα τίποτε από την "εξήγησή σου". Εννοείς αντί "όταν" το "αν"; και αντί "υπερφίαλοι" το "υπερφλίαροι";...και πάλι δεν βγάζω νόημα! Μετά λες:


Οσο αφορά για το υπερφίαλοι είναι όρος που χαρακτηρίζει ιστορικά
τους βασιλείς της Περσίας.
Το υπερφλ ύ αροι που εννοείς είναι αλλο και αφορά αυτούς που μιλούν πολύ.
Εγώ εννοώ υπερφίαλους δηλαδή αλάζονες.
Ελπίζω να σου λύθηκαν οι απορίες σου με το αν και οταν.

quote:
πάλι δεν κατάλαβα...αντικαθιστώ το "τας" με το "ταν" και πάλι δεν μου βγαίνει...


Λάθος Γιατί ψάχτηκες τόσο

quote:
Ξέρεις τι είναι το "θάρρος" φίλε μου;
Δεν έχει "θάρρος" αυτός που πάει στη μάχη και δεν λογαριάζει τη ζωή του. Αυτός έχει "βλακεία"!

Ακριβώς φίλε μου βλακεία.
Οταν πηγαίνει κάποιος στη μάχη ``απλά`` για να γίνει ήρωας τότε είναι βλακεία.
Κατάλαβε τι θέλω να πώ.
Δεν είναι ντροπή να κάνεις πίσω για να ξαναπολεμήσεις πιο εξυπνα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 21:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
ρε ζαμπουνάκο, άντε παίξε με κανα playmobil και άσε μας...

Εχω σταματήσει εδώ και πολλά χρόνια να παίζω playmobil.
Εσύ να δώ πότε θα σταματήσεις να παίζεις με αυτό που παίζεις.
Στο τέλος θα το χαλάσεις και δεν θα έχεις.

Αυτό στο λέω γιατί δεν δικαιογείται αλλιώς.
Σε εχει χτυπήσει κατακέφαλα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 02:41:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring
quote:
Θάρρος είναι ο φόβος με προσευχή!


Θάρρος δεν είναι φόβος ούτε πηγάζει απ`αυτόν γιατί εμπεριέχει ανωτερότητα και αυταπάρνηση. Βγαίνει αβίαστα απο τον καλλιεργημένο νού
και απο τον νού που έχει αξίες. Αποδεικνύει την υψηλή ποιότητα αυτού που το έχει.
Φόβο το βαφτίζουν οι δειλοί για να παρηγορηθούν ότι και οι θαρραλέοι είναι σαν κι`αυτούς.
Η προσευχή, επίσης ταιριάζει στους δειλούς.
Το μόνο που μπορεί να συνοδεύει το θάρρος είναι η φρόνηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 12:29:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig

Φίλοι μου δεν θέλω να ξεφύγουμε από το θέμα αλλά να επισημάνω μόνο δύο πραγματάκια...

Φίλε allzzaro,

αν κατάλαβα καλά μάλλον συμφωνούμε με εξέρεση ίσως το τελευταίο που λες...ναι είναι έξυπνο μερικές φορές να κάνεις πίσω αλλά έχει σημασία ΚΑΙ πότε θα κάνεις πίσω ΚΑΙ σε ποιόν θα κάνεις πίσω...

Για παράδειγμα αν ερχόταν η Τουρκία σήμερα (που έχει σαφώς στρατιωτική υπεροχή έναντι της Ελλάδας) και ζητούσε την Λέσβο ας πούμε εσύ θα έκανες πίσω;

Φαντάσου το σκηνικό τότε...η Σπάρτη και η Μακεδονία είχαν μία παρόμοια σχέση...δεν ήταν Ελλάδα και Ελλάδα όπως φαντάζεσαι, ήταν Ελλάδα και Τουρκία ένα πράμα...Γιατί να γίνω σκλάβος του οποιουδήποτε έστω και με τους καλύτερους όρους...και το χρυσό κλουβί δεν παύει να είναι κλουβί...

Όσο για σένα φίλε steelspring που λες:

quote:

Θάρρος δεν είναι φόβος ούτε πηγάζει απ`αυτόν γιατί εμπεριέχει ανωτερότητα και αυταπάρνηση...
...Η προσευχή, επίσης ταιριάζει στους δειλούς.
Το μόνο που μπορεί να συνοδεύει το θάρρος είναι η φρόνηση.


...πριν πεις κάτι σκέψου το...
εσύ όπου βλέπεις "προσευχή" - χωρίς καν να αντιλαμβάνεσαι το νόημα της λέξης - το θεωρείς "κόκκινο πανί".

Σκέψου το εξής: Το βράδυ έρχεται σπίτι σου ένας κλέφτης και κρατάει όπλο...(καλά μέχρι εδώ;)...εσύ έχεις και καναδυό παιδάκια όπως και μία γυναίκα ας πούμε. Τι θα κάνεις; Θα πας να κρυφτείς; Τότε ναι...είσαι δειλός.

Αν τώρα βγείς μπροστά τους τι σημαίνει; Ότι δεν φοβάσαι για τη ζωή σου γιατί είσαι παλικάρι;;;; Όχι βέβαια (εκτός αν ανήκεις στην άλλη κατηγορία). Σημαίνει απλά ότι βάζεις τους άλλους τουλάχιστον σε ίδια εκτίμηση (ή και αγάπη) που έχεις με τον εαυτό σου.(καλά και μέχρι εδώ;)

Τώρα εμβάθυνε στο συναίσθημα...Φαντάσου ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ συναισθήματα θα έχεις εκείνη την στιγμή και πες μου ότι ΔΕΝ θα σκέθτεσαι: OXI TA ΠΑΙΔΙΑ MOY!

Αυτό φίλε μου είναι ΠΡΟΣΕΥΧΗ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 18:13:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring

Αγαπητέ Hrismig .Επικεντρώνομαι στα εξής:
quote:
Όσο για σένα φίλε steelspring που λες:


Καί παρακάτω λές:


...πριν πεις κάτι σκέψου το...
εσύ όπου βλέπεις "προσευχή" - χωρίς καν να αντιλαμβάνεσαι το νόημα της λέξης - το θεωρείς "κόκκινο πανί".


Τοποθετείσαι με έντονο τρόπο σαν να δέχτηκες επίθεση.

Για το υπόλοιπο σκεπτικό που περιγράφεις , δεν θα βιαστώ να το κατακρινω γιατί δεν θέλω να το αδικήσω.
Παρόλα αυτά όμως δεν πείστηκα ότι το θάρρος είναι προσευχή
ούτε το ότι αυτό που περιέγραψες είναι προσευχή.
Επίσης σκέφτηκα να σε παρακαλέσω να μου πείς τί θεωρείς πως είναι η προσευχη ,για να καταλάβω καλύτερα το παράδειγμά σου.

Γενικά όταν συζητω με άλλους φροντίζω να μιλάω απλά στην προσπάθεια να
μην δημιουργήσω σύγχιση όρων.

Ευελπιστώ στην κατανόηση των υπολοίπων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 18:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Σκέψου το εξής: Το βράδυ έρχεται σπίτι σου ένας κλέφτης και κρατάει όπλο...(καλά μέχρι εδώ;)...εσύ έχεις και καναδυό παιδάκια όπως και μία γυναίκα ας πούμε. Τι θα κάνεις; Θα πας να κρυφτείς; Τότε ναι...είσαι δειλός

Δεν ξέρω φίλε hrismig αν εχεις οικογένεια.
Να σου πώ κάτι.
Ειλικρινά.
Αν θέλεις πίστεψέμε.
Η ζωή μου για μένα δεν ...πολυεχει σημασία.Εχω πολεμήσει και εχω έρθει πάμπολες φορές σε τέτοιου ειδους θέσεις που περιγράφεις. Απλά εχω φανεί τυχερός. Δεν λογαριάζω την ζωή μου.
Η πείρα ομως , καλέ μου φίλε με εχει διδάξει, πως αν δειλιάσω θα προσφέρω περισσότερα στην οικογένεια μου,και στους γύρω μου, ενώ αν προσπαθήσω να κάνω τον ήρωα θα τους στερήσω πολλά, ισως και να τους καταστρέψω. Οπότε διαλέγεις.
Σίγουρα θα είσαι πολύ μικρότερος απο μένα. Σέβομαι την άποψή σου οσο δεν φαντάζεσαι, αλλά σκέψου και αυτό που σου λέω και εγώ.
Φιλικά
allzzaro

Edited by - allzzaro on 23/09/2003 19:09:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 19:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Σκέψου λοιπόν στην περίπτωση των Ιμίων.
Τι θα ήταν καλύτερα.
Να φανούμε παλληκαράδες?? Ηδη χάσαμε πόσες ζωές.
Η παλληκαροσύνη μας θα στοίχιζε στον Ελληνικό λαό δεκάδες χρόνια ανάπτυξης πίσω.
Τώρα θα μου πείς αν δεν ήταν τα Ιμια και ήταν η Σάμος τι θα κάναμε?
Σίγουρα θα μου το ρωτήσεις.

Δεν θα σου δώσω απάντηση. Θα σε αφήσω να σκεφθείς να δώ τι θα μου πείς.
Και μετά θα το παρομοιάσουμε με τους Σπαρτιάτες.
Για μην αναρρωτιέσαι τους θαυμάζω για τον ηρωισμό τους αλλού τους κατκαδικάζω. Θα τα πούμε στην πορεία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 15:25:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING
Χαιρετω ολα τα μελη.
Συμφωνα με τον καθηγητη Φουρακη ενας απο τους λογους που εκανε ο Μ.Αλεξανδρος την εκστρατεια
του προς την Ασια ηταν για να βρει την Αορνο πετρα κατα εντολην του μαντειου στην ερημο στην Σιουα
την οποια ουτε και ο Ηρακλης δεν ειχε καταφερει να παρει.
Τι ειναι αυτη η Αορνος Πετρα;Ηταν οντως ενας απο τους λογους της εκστρατειας του Μ.Αλεξανδρου;
Οι ιστορικοι ουδεποτε ανεφεραν οτι αυτος ηταν ενας απο τους λογους της εκστρατειας του.Απο
αντλει αυτες τις πληροφοριες ο Καθηγητης Φουρακης;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
82 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 17:48:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ
ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΕΡΙΦΑΝΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΥΜΝΟΥΜΕ ΤΑ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑΤΑ ΜΑΣ ΣΑ ΛΑΟΣ ΚΑΘΩΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΣΑΚΩΝΟΜΑΣΤΕ ΣΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΓΩΙΣΜΟ ΜΑΣ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΙΟ. ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΔΕ ΘΑ ΜΑΣ ΜΕΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΕΛΙΚΑ. ΚΑΙ ΑΝ Ο ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΗΤΑΝ ΣΦΑΓΕΑΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Ο ΚΟΛΟΚΟΤΡΟΝΗΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΣΤΡΑΤΗΛΑΤΕΣ ΤΟΥ 21 ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. ΚΑΙ ΘΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΟΝΟΜΑΣΤΗΚΑΝ "ΜΕΓΑΣ" ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΚΑΙ Ο ΑΛΕΚΟΣ ΟΝΟΜΑΣΤΗΚΕ ΜΕΓΑΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ Π Ο Λ Λ Α ΧΡΟΝΙΑ...
ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΜΕ. ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΔΕ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΓΗ ΝΑ ΠΑΤΑΜΕ ΟΥΤΕ ΙΣΤΟΡΙΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΚΛΕΨΟΥΝ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΣΚΟΠΙΑΝΟΙ ΒΟΥΛΓΑΡΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ κτλ. ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΙΔΟΕΥΡΩΠΑΙΟΙ!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 17:51:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
quote:
Χαιρετω ολα τα μελη.
Συμφωνα με τον καθηγητη Φουρακη.....

Δεν νομιζω πως ο κ. Ι.Φουρακης, ειναι ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ....Στο βιωγραφικο του λεει πως ηταν Ταξιτζης το επαγγελμα... πριν ασχοληθει με το γραψημο..

quote:
Οι ιστορικοι ουδεποτε ανεφεραν οτι αυτος ηταν ενας απο τους λογους της εκστρατειας του. Απο που αντλει αυτες τις πληροφοριες ο Καθηγητης Φουρακης;

Γιατι δεν Ρωτας τον ιδιο, στο σιτε του?

Τι πιο απλο?

Αν ποτε σου απαντησει, θα λυσεις ενα απο τα μεγαλυτερα μυστηρια του συγχρονου Ουφελληνισμου!


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 30/09/2003 17:54:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εχετλαίος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


141 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 17:57:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εχετλαίος
quote:
Σκέψου λοιπόν στην περίπτωση των Ιμίων.
Τι θα ήταν καλύτερα.
Να φανούμε παλληκαράδες?? Ηδη χάσαμε πόσες ζωές.
Η παλληκαροσύνη μας θα στοίχιζε στον Ελληνικό λαό δεκάδες χρόνια ανάπτυξης πίσω.

Ρίξτε και μια ματιά εδώ...
http://www.aegeantimes.gr/article.asp?id=6174&type=12
και μετά τα λέμε....

Φιλικά, Εχετλαίος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 20:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:

Ρίξτε και μια ματιά εδώ...
http://www.aegeantimes.gr/article.asp?id=6174&type=12
και μετά τα λέμε....
Φιλικά, Εχετλαίος

Φίλε μου μη υποτιμάς τον Τουρκικο στρατό και μην δίνεις ιδιαίτερη βάση στα γραφώμενα. Οι Τούρκοι διαθέτουν ισχυρότατο στρατό , υπερέχει δε κατά πολύ περισσότερο απο της Ελλάδας σε ολους τους τομείς.
Ιδιαίτερα το τμήμα των επίλεκτων μονάδων είναι πολύ πιο φανατισμένο εθνικιστικά απο οτι το δικό μας.
Δεν ξέρω αν γνωρίζεις την τύχη της ομάδας οπου επιβιβάστηκε στα Ιμια??


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 21:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΕΡΙΦΑΝΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΥΜΝΟΥΜΕ ΤΑ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑΤΑ ΜΑΣ ΣΑ ΛΑΟΣ ΚΑΘΩΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΣΑΚΩΝΟΜΑΣΤΕ ΣΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΓΩΙΣΜΟ ΜΑΣ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΙΟ

Λίγος εθνικισμός δεν βλάπτει. Αν δεν παινέσεις το σπίτι σου θα πέσει και θα σε πλακώσει.
Για τόλμησε να πας στους Τούρκους να τους πείς για την πατρίδα τους.
Μία πατρίδα που δεν εχει ιστορία. Δεν ξέρουν απο που κατάγονται και οι ιδιοι. Για τόλμησε ομως να τους το πείς. ``Γκρίζιοι λύκοι`` είμαστε θα σου πούν αν και ξέρουν ποιοί είναι οι προγονοί τους.
Πάνω σε αυτό ομως οι Τούρκοι είναι ενωμένοι.
Εμείς οπως απο τα αρχαία χρόνια τσακωνόμαστε μεταξύ μας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εχετλαίος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


141 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 22:27:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εχετλαίος
quote:
Φίλε μου μη υποτιμάς τον Τουρκικο στρατό και μην δίνεις ιδιαίτερη βάση στα γραφώμενα. Οι Τούρκοι διαθέτουν ισχυρότατο στρατό , υπερέχει δε κατά πολύ περισσότερο απο της Ελλάδας σε ολους τους τομείς.

Δεν υποτιμώ κανέναν. Το λάθος εδώ είναι η ΥΠΕΡΕΚΤΙΜΗΣΗ.
Άλλωστε κάθε στρατός του κόσμου διατυμπανίζει την ισχύ του.
Αυτά είναι αποτελέσμα των ψυχολογικών επιχειρήσεων.
Εδώ τα ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΔΙΑΨΕΥΔΟΥΝ. Άλλωστε είμαι σε θέση να γνωρίζω ότι τη βραδιά των Ιμίων βρισκόμαστε σε πολύ πλεονεκτική θέση και ειδικά στον ναυτικό τομέα....
Και τι ορίζεις ισχυρό στρατό; Το πλήθος; Δεν παίζει ρόλο.
Την πληθώρα των οπλικών συστημάτων; Χρειάζονται και άξιοι χειριστές εκπαιδευμένοι και με ηθικό.
Την τεχνολογική ανωτερότητα; Δώσε μου εμένα το παλαιότερο τυφέκιο του ΕΣ. Θα σε χτυπάω από τα 600μ και εσύ για ρίξεις θα θέλεις να φτάσεις τα 400μ....
Επιπλέον ας μην ξεχνάμε και την ανωτερότητα της Ιταλίας τον 2ο ΠΠ...
Και η Ιστορία πάντα διδάσκει...

quote:
Ιδιαίτερα το τμήμα των επίλεκτων μονάδων είναι πολύ πιο φανατισμένο εθνικιστικά απο οτι το δικό μας.

Ο φανατισμός δεν έχει καμία σχέση με την μαχητική ικανότητα...
Αντίθετα οδηγεί σε λάθη.
Εξ' άλλου είμαστε πολύ καλύτεροι και σε αυτόν τον τομέα...

quote:
Δεν ξέρω αν γνωρίζεις την τύχη της ομάδας οπου επιβιβάστηκε στα Ιμια??

Την γνωρίζω...

quote:
Εμείς οπως απο τα αρχαία χρόνια τσακωνόμαστε μεταξύ μας.

Πάντα όμως κατατροπώναμε τους εχθρούς της φυλής.....

Φιλικά, Εχετλαίος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
82 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 14:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ
ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΛΩΚΟΤΡΩΝΗ ΗΤΑΝ ΑΤΥΧΕΣ ΑΛΛΑ ΜΗ ΜΕ ΦΑΣ ΚΙΟΛΑΣ!!!!!!!

ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΣ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕ ΤΟ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ.
ΚΙΑ ΕΞΑΛΟΥ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΝΟΜΑΣΘΕΙ ΜΕΓΑΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕΓΑΣ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ..... ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΛΛΙΣΤΑ ΝΑ ΟΝΟΜΑΣΘΕΙ ΣΟΦΟΣ, ΜΕΓΑΛΟΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ κτλ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΩΘΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΑΝ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΣΟΥ (ΑΜΦΙΒΑΛΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ)
ΔΕ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΟΥ.(ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΕΥΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΗΡΕΜΑ ΔΕ ΓΙΝΕΤΕ??? ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΤΟ SITE ΚΑΦΕΝΙΟ!!!!! ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΑΡΤΟ ΩΣ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ. ΧΑΛΑΡΩΣΕ ΚΑΙ ΔΙΝΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΟΧΙ ΒΡΙΣΙΕΣ!!!!!!!!)

Edited by - ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ on 02/10/2003 14:18:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 15:55:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
...επί του θέματος (και όχι του αναθέματος! - για να μην πω του... αναναθέματος)
quote:
Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΝΟΜΑΣΘΕΙ ΜΕΓΑΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕΓΑΣ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ

Αυτό το είδες κάπου ή είναι δική σου σκέψη/άποψη?

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 16:23:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig

Επειδή δεν πιστεύω στις "καλές κατακτήσεις με όπλα", επειδή δεν πιστεύω σε καμμία μορφή βίας, όσο και να εύχομαι από τα βάθη της καρδιάς μου για τον Μέγα Αλέξανδρο (...γιατί να γεννηθώ Έλληνας;) στην προκειμένη περίπτωση θα συμφωνήσω με τον φίλο ΑΙΟΝ (μακάρι να αλλάξω γνώμη)...έστι για να κατεβάσουμε το ποσοστό στο 89%...

(Άσε που δεν πιστεύω και στις πλειοψηφίες...!!!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
82 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 18:27:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ
Α) ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΝΑ ΓΕΝΗΘΟΥΜΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΩΡΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ Ο ΘΕΟΣ(ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ)!!!!
Β) ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΟΝΟ ΣΤΡΑΤΗΓΟΥΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΝΑ ΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΙ "ΜΕΓΑΣ". ΤΟ ΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΙ ΟΛΑΣ!(ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ[ΕΧΩ ΚΑΛΗ ΜΝΗΜΗ])

Edited by - ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ on 02/10/2003 18:28:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 19:02:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φίλοι μου.

Οι ύβρεις και οι ειρωνίες πάνε σύννεφο.
Γιατί δεν μπορούμε να συζητήσουμε ειρηνικά να ανταλλάξουμε όμορφα τις απόψεις μας.
Εγω προσωπικά δεν ξαναγοίνω τοπικ γιατί οσες φορές το έκανα το μετάνοιωσα.
Είπα να μην ξανανοίξω τόπικ και να συζητάω απλά εκεί που βρίσκω συζητητές χωρίς να με προσβάλλουν.

Πιστεύω οτι την ευθύνη οπωσδήποτε την εχουμε εμείς, αλλά και ενα μεγάλο μέρος πέφτει στους συντονιστές καθώς και στους κανόνες του esoterica οπου είναι ανύπαρκτοι.
Για μια μικρή αντιπαράθεση που είχα κάποτε μου έγιναν συστάσεις.
Τώρα βλεπω οτι πέφτουν βρισιές ασυστόλως.
Πρέπει να υπάρχουν κανόνες. Κανόνες που θα δεσμεύουν τους χρήστες πρίν την εγγραφή τους αλλα και μετά την εγγραφή τους στο πώς θα συμπεριφέρονται, και γενικά για το πώς θα συνεισφέρουν θετικά σε κάποια συζήτηση.
Επίσης θα πρέπει να ψηφισθεί ενα πειθαρχικό συμβούλιοι οπου οποιοι πέφτουν σε παραβάσεις του κανονισμού να εχουν κυρώσεις.
Αν συνεχιστεί ετσι θα διαλύσει το τόπικ οπως διαλύσαν και τόσα και τόσα τόπικ και οχι μόνο το τόπικ αλλά γενικά τα Φόρουμ.
ALLZZARO


Edited by - allzzaro on 02/10/2003 19:07:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 19:25:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Θα πρέπει λοιπόν οποιος κάνει την εγγραφή του να δέχεται και τους κανονισμούς δεοντολογίας του esoterica καθώς και τους κανόνες καλής συμπεριφοράς.

Θα πρέπει να ενημερώνεται ο καθένας πρίν ανοίξει ενα τόπικ να γνωρίζει που θα το ανοίξει και πως θα το ανοίξει καθώς και την ευθύνη που θα εχει για την εξέλιξή του.

Να συσταθεί ενα πειθαρχικό τμήμα απο πλήρη μέλη καθώς της 2ης και 3ης κατηγορίας και απο 2 συντονιστές οπου θα αναλαμβάνουν οχι μόνο να συντονίζουν το τοπικ αλλά επιβάλλοντας και κυρώσεις εκτοπίζοντας τον χρήση για μέρες, εβδομάδες, μήνες, αναλόγως την περίπτωση απο τα φορουμ.
Δεν μπορεί ορισμένοι χρήστες επειδή το θέλουν αυτοί να μας χαλούν το θέμα μας, τη συζητησή μας.
Εχει καταντήσει ανυπόφορο πλέον το να πετάγεται πάντα μα πάντα κάποιος και να αποσυντονίζει τη συζήτηση προβάλλοντας εγωιστικά τις δικές του απόψεις.
Εχει πολύ δουλειά το πράγμα και πρέπει να ληθφεί υπόψιν λίαν συντόμως.


Edited by - allzzaro on 02/10/2003 20:18:36

Edited by - allzzaro on 02/10/2003 20:21:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 20:28:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Το topic αυτό κλειδώνεται.

Εδώ και σελίδες δεν έχει καμιά σχέση με τον τίτλο του.

Οι προτάσεις σας θα ληφθούν υπόψη σοβαρά.

Κάποια μηνύματα που περιέχουν μόνο στοιχεία αντιπαράθεσης, δυστυχώς αναγκάζομαι να τα διαγράψω. Είναι κρίμα να "πέσουν" πάνω τους τα άλλα μέλη και να χάσουν τον χρόνο τους σε μια προσωπική κόντρα.

Υπάρχουν και άλλα topics για τον Μ. Αλέξανδρο, μπορείτε να κάνετε μια νέα (ελπίζω καλύτερη) αρχή εκεί.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1230469
Maintained by Digital Alchemy