ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2003, 16:08:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΦΙΛΕ Τ-SEEKER;

αναφερόμουν στον alzaro :)...

πάντως απο το απόσπασμα που παρέθεσες ( παρεπιπτόντως , ο "μύστης" είναι ένα άλλο υπαρκτό πρόσωπο ή είναι σκέψεις του συγγραφέα ? )κρατάω αυτό "ΠΟΙΑ ΤΑ ΓΕΝΕΣΙΟΥΡΓΑ ΑΙΤΙΑ ΤΗΣ ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΕΛΕΙΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΗΣ ΜΟΡΦΗΣ;ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΣ ΥΠΕΡΓΗΙΝΕΣ ΕΠΙΔΡΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΟΥΤΕ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ,ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΛΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΙ.ΜΟΝΟ Η ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΤΗΣ ΦΥΣΕΩΣ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ
"
"ούτε η εμπειρία αλλα ούτε και η επιστημονικη παρατήρηση μπορεί να συλλάβει. μόνο η γνωση του εσωτερικου λόγου των πραγματων της φύσεως..."
και της ψυχής μας , να συμπληρωσω εγω .

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2003, 16:45:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑΙ,ΦΙΛΕ Τ-SEEKER,
Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΥΣΤΗΣ...ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΞΕΚΙΝΑ ΜΕ ΤΟ "ΕΠΙΣΤΟΛΗ-ΔΙΑΘΗΚΗ",ΟΠΟΥ ΑΝΑΛΥΕΙ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΝΩΡΙΣΕΙ,ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΤΟΥΣ ...ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ...

ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ Η ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ, ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΝΟΕΙ,ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙ ΛΟΓΟ ΓΙΑ " ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΤΩΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΛΟΓΩΝ...".
ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΕΠΕΣΗΜΑΝΕΣ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2003, 16:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλη μαρα ,

quote:
Υπαρχει μια ανωτερη πηγη ενεργειας, ο πυρηνας της μενει αναλοιωτος αλλα υπαρχει παραυτα μια διασπαση σε μικροτερες μορφες ενεργειας. Αυτες οι μικροτερες μορφες κινουνται στο συμπαν προσπαθωντας να ξανα-βρουνε τον τροπο να επιστρεψουν στο πυρηνα τους. Ο δρομος της επιστροφης ομως ανακαλυπτετε μεσα απο την γνωση

κατα τη γνωμη μου , όταν η ψυχή αποκολλαται βρίσκεται σε μία κατάσταση νεογέννητου . Ομως καθως περνάει η ζωή της εξελίσεται και μαθαίνει... σιγά σιγα αναπτύσσεται και ανελίσσεται και όλο και περισσότερο καταλαβαίνει τί "πρέπει" να κανει.προσπαθεί να βρει το δικό της μονοπατι που θα την οδηγήσει στο στόχο
το σωμα είναι το μεσο ,όπως είπες, αλλα και ταυτόχρονα μία πρόκληση . Με αυτό έχω στο νου μου το εξής :
φαντασου αν ο κόσμος για την αναπτυξη και τη παίδευση της ψυχής δεν ήταν υλικός . φαντάσου να ζούσε σε ένα τέλειο άυλο κόσμο όπου της δίνονταν απευθείας οι απαντήσεις στα ερωτήματα της και έτσι έφτανε παρα πολύ γρήγορα στην ολοκλήρωση , στον πυρήνα αν θες .
...σκεφτόμενη την εκδοχή που σου είπα , δεν νιωθεις μία κενότητα και μια παθητικότητα σε μια τέτοια "πραγματικότητα"? Νομίζεις η Ιθάκη θα είχε καμία αξία για τον οδυσσέα αν ήταν ακριβως απέναντι απο την Τροία ?
όμως η ψυχή βρίσκεται στο σωμα , στον υλικό κόσμο . χρειάζεται να παλεψει...
να παλεψει με νυχια και με δόντια για να κρατησει το σκοπό στο οπτικό της πεδιο...
να ματωσει...
να δακρύσει...
να, να , να ...
τότε θα έχει αξία η νίκη !


"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gpa
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2003, 23:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gpa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου εάν μου επιτρέπετε να σας αποκαλώ έτσι μην κουράζεται τόσο πολύ το πνεύμα σας για απαντήσεις σε ένα θέμα που πολύ φιλόσοφοι σχεδόν το εξάντλησαν χωρίς αποτέλεσμα. Απλώς θα σας πω κάτι απλό. Ειμαστε "ΕΝΕΡΓΕΙΑ" και σαν αυτήν λειτουργούμε. Ανείκουμε στο σύμπαν το άπειρο και εκεί γυροφέρνουμε.Η παραμονή μας σε αυτόν τον κόσμο που κατανοούμε ή όχι είναι παροδική και ανακυκλώσιμη. Σας ευχαριστώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2003, 00:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τ-seeker με βρισκεις απολυτα συμφωνη - οντως μια τετοια κατασταση που περιγραφεις μου ακουγεται απιστευτα παθητικη! Ουτε θελω να την φανταστω για να ειμαι ειλικρινης, ειναι εντελως διαφορετικο απο την ιδιοσυγκρασια μου!

gpa μας λες:

quote:
μην κουράζεται τόσο πολύ το πνεύμα σας για απαντήσεις σε ένα θέμα που πολύ φιλόσοφοι σχεδόν το εξάντλησαν χωρίς αποτέλεσμα. Απλώς θα σας πω κάτι απλό. Ειμαστε "ΕΝΕΡΓΕΙΑ" και σαν αυτήν λειτουργούμε. Ανείκουμε στο σύμπαν το άπειρο και εκεί γυροφέρνουμε.Η παραμονή μας σε αυτόν τον κόσμο που κατανοούμε ή όχι είναι παροδική και ανακυκλώσιμη.

Θα διαφωνησω - να μην κουραζουμε το πνευμα μας για απαντησεις? Επειδη τοσοι φιλοσοφοι δεν εχουν καταληξει σε μια απαντηση??
Ας δεχτουμε λοιπον οτι ο καθε κυκλος ζωης μας ειναι παροδικος και ανακυκλωσιμος και ας κατσουμε με σταυρωμενα χερια??

Δεν τρεφω την αυταπατη οτι θα βρω την απαντηση στο ερωτημα γιατι υπαρχουμε! Ολοι ειμαστε εδω - στην αυτη την πραγματικοτητα - για καποιους λογους, για να λαβουμε καποια ας τα πουμε "μαθηματα" και να μπορεσει η ψυχη μας να παρει την γνωση και να προχωρησει παρακατω. Ο καθενας μας λοιπον εχει ενα σκοπο, και ο καθενας μας επιλεγει καποιον δρομο να διανυσει για να επιτυχει αυτον τον σκοπο. Αλιμονο λοιπον αν διανυοντας αυτον τον δρομο δεν βαζαμε το μυαλο μας να προβλιματιστει και να σκεφτει το λογο υπαρξης μας, αλιμονο αν δεν προσπαθουσαμε να κατανοησουμε τον δρομο που ασυνειδητα εχουμε επιλεξει, αν δεν προσπαθουσαμε να αναλυσουμε τις καταστασεις που περναμε, μονο και μονο επειδη το εχουν κανει χιλιαδες χρονια πριν απο μας και κανεις δεν εχει καταληξει σε μια απαντηση!
Οπως ειπε και καποιος παραπανω (μου διαφευγει το ονομα - ας με συγχωρεσετε) την απαντηση μας θα την παρουμε πολυ πιθανα στο τελος του δρομου αυτου... κατα την διαρκεια του ομως ειμαστε υποχρεωμενοι να "ψαχνουμε" και να "αναρωτιομαστε" και να κουραζουμε το πνευμα μας με σκεψεις γιατι μονο ετσι θα μπορεσουμε να να διακρινουμε τα κομματια της γνωσης που μας δινονται στην διαδρομη και κατα συνεπεια η ψυχη μας να ολοκληρωνεται!

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2003, 13:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ
*** ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΩ ???? ***

ΠΟΛΛΕΣ Η ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ...
ΠΟΛΛΕΣ Η ΛΕΚΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΜΕ ΛΟΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΝΟΙΩΘΑ.
ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΑΝΑΙΡΟΥΣΑ..

ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΔΑ ΓΥΡΟ ΜΟΥ .....
ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΑΕΡΑΣ ΤΟ ΧΙΟΝΙ Η ΒΡΟΧΗ ?????
ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΔΕΝΔΡΑ ΤΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΟΙ ΚΑΡΠΟΙ ????
ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΒΟΥΝΑ Η ΘΑΛΑΣΣΑ ?????
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΕΝΑΣΤΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ ?????

ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΓΙΑΤΙ ....

ΠΡΕΠΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ???
ΕΑΝ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΙΣΕΙ Ο ΑΝΕΜΟΣ ,ΤΟ ΧΙΟΝΙ, Η ΒΡΟΧΗ ????
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ..
ΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ....

ΟΠΩΣ ΥΠΑΡΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ....

ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΟΛΟΥ ....
ΜΕΣ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΟΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΙΡΩΜΑΙ ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2003, 14:19:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ... γιατί υπάρχουμε...?

Ορίστε μια άλλη θεωρεία... επέλεξες να υπάρχεις.. γιατι βαρέθεικες το απόλυτο την αιωνιότητα και το ΟΛΟ και θέλησες να δοκιμάσεις για μικρό χρονικό διάστημα την γνώση (το μήλο) του να εισαι μοναδικός ....δημιουργώντας ενα πανεμορφό πλασματικό κοσμο για να παίξεις...


Γιώργος
..αμαρτία 007: Τσουρέκι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2003, 14:28:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμμ να δουμε λοιπον δυο απαντησεις... και πως συνδεονται μεταξυ τους!

Απο T-seeker

quote:
φαντάσου να ζούσε σε ένα τέλειο άυλο κόσμο όπου της δίνονταν απευθείας οι απαντήσεις στα ερωτήματα της και έτσι έφτανε παρα πολύ γρήγορα στην ολοκλήρωση , στον πυρήνα αν θες .

Απο Γιωργο

quote:
επέλεξες να υπάρχεις.. γιατι βαρέθεικες το απόλυτο την αιωνιότητα και το ΟΛΟ και θέλησες να δοκιμάσεις για μικρό χρονικό διάστημα την γνώση (το μήλο) του να εισαι μοναδικός ....δημιουργώντας ενα πανεμορφό πλασματικό κοσμο για να παίξεις...

Απο T-Seeker



ομως η ψυχή βρίσκεται στο σωμα , στον υλικό κόσμο . χρειάζεται να παλεψει...
να παλεψει με νυχια και με δόντια για να κρατησει το σκοπό στο οπτικό της πεδιο...
να ματωσει...
να δακρύσει...
να, να , να ...
τότε θα έχει αξία η νίκη !
[/quote]

Συγχωρεστε μου το μαγειρεμα των απαντησεων ομως πιστευω πως ειναι μια πολυ ενδιαφερουσα θεωρια ως προς το θεμα μας!!
Οι αποψεις των υπολοιπων ?

ΥΣ Γιωργο οντως αμαρτια το τσουρεκι...ιδιως με γεμιση σοκολατας

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gpa
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2003, 22:16:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gpa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τ-seeker με βρισκεις απολυτα συμφωνη - οντως μια τετοια κατασταση που περιγραφεις μου ακουγεται απιστευτα παθητικη! Ουτε θελω να την φανταστω για να ειμαι ειλικρινης, ειναι εντελως διαφορετικο απο την ιδιοσυγκρασια μου!

gpa μας λες:

quote:
μην κουράζεται τόσο πολύ το πνεύμα σας για απαντήσεις σε ένα θέμα που πολύ φιλόσοφοι σχεδόν το εξάντλησαν χωρίς αποτέλεσμα. Απλώς θα σας πω κάτι απλό. Ειμαστε "ΕΝΕΡΓΕΙΑ" και σαν αυτήν λειτουργούμε. Ανείκουμε στο σύμπαν το άπειρο και εκεί γυροφέρνουμε.Η παραμονή μας σε αυτόν τον κόσμο που κατανοούμε ή όχι είναι παροδική και ανακυκλώσιμη.

Θα διαφωνησω - να μην κουραζουμε το πνευμα μας για απαντησεις? Επειδη τοσοι φιλοσοφοι δεν εχουν καταληξει σε μια απαντηση??
Ας δεχτουμε λοιπον οτι ο καθε κυκλος ζωης μας ειναι παροδικος και ανακυκλωσιμος και ας κατσουμε με σταυρωμενα χερια??


Οπως ειπε και καποιος παραπανω (μου διαφευγει το ονομα - ας με συγχωρεσετε) την απαντηση μας θα την παρουμε πολυ πιθανα στο τελος του δρομου αυτου... κατα την διαρκεια του ομως ειμαστε υποχρεωμενοι να "ψαχνουμε" και να "αναρωτιομαστε" και να κουραζουμε το πνευμα μας με σκεψεις γιατι μονο ετσι θα μπορεσουμε να να διακρινουμε τα κομματια της γνωσης που μας δινονται στην διαδρομη και κατα συνεπεια η ψυχη μας να ολοκληρωνεται!

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.


Mara συμφωνω και δεν συμφωνω μαζί σου. Πιστεύω ότι πρέπει πρώτα
από όλα να γνωρίσουμε ο κάθε ένας μας τον εαυτότου και μετά να ζητήσουμε απαντήσεις από τους άλλους για να ένα θέμα χωρίς αρχή και τέλος. Η απάντηση στην ύπαρξή μας και στο σκοπό που επιτελούμε βρίσκεται στις ρίζες μας. Όσο περισσότερο εμβαθίνουμε σε αυτές τόσο πλησιάζουμε στην αλήθεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2003, 02:18:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gpa, πουθενα δεν ειπα οτι οι απαντησεις θα ερθουν απο τους αλλους, ο δρομος της γνωσης που διαβαινει κανεις ειναι παντα μοναχικος - μονος του θα διανυσει την διαδρομη και μονος του θα βρει τις οποιες απαντησεις ψαχνωντας τον εαυτο του!

Δεν βλεπω λοιπον που διαφωνουμε...

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matina
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2003, 13:16:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την φύση, για τη ζωή δεν υπάρχουν γιατί. Η απορία προέρχεται από κάτι ανθρώπινο, από κάτι φθαρτό και γήινο. Υπάρχουμε γιατί απλά υπάρχουμε και ποτέ δε θα μάθουμε το γιατί. Μα δεν είναι αλαζονικό να ζητάμε απαντήσεις; Πως μπορούμε να συλλάβουμε με το μυαλό μας, το ταπεινό, ανθρώπινο μυαλό μας το θαύμα της δημιουργίας; Δε θα μάθουμε ποτέ από πού ήρθαμε ή που πάμε και ίσως αυτό είναι που δίνει αξία στο μικρό πέρασμα μας από το σύμπαν. Δεν υπάρχει πριν, μετά υπάρχει μόνο το τώρα και αξίζει να το ζούμε!

Το έργο μπροστά μας, δε είναι ποτέ τόσο μεγάλο, όσο η δύναμη μέσα μας!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2003, 03:26:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Δεν υπάρχει καλό και κακό παρά στην ανθρώπινη γνώμη – Είμαστε εδώ στην γη για εμπειρίες , και αν όλες μας οι πράξεις , καλές και κακές, δεν εφαρμοστούν στην πληρότητα τους – θα πρέπει να ξανά γεννηθούμε για να ολοκληρώσουμε την εμπειρία μας… Η ελευθερία είναι πέρα από το καλό η κακό…" Καρποκράτης


Γιώργος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2003, 03:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αρκετοί έχουν αναφέρει…. το γνώθεις εαυτόν….
Όμως…
Γνωρίζουμε ότι ο εαυτό μας είναι μοναδικός και προσωρινός…
γιατί θα πρέπει να γνωρίσουμε κάτι το οποίο είναι τόσο προσωρινό και φευγαλέο ……σε σχέση με την αιωνιότητα……?

Έχω παρατηρήσει ότι σχεδόν τα περισσότερα ρεύματα αναφέρονται στο πόσο μοναδικός είναι ο διδάσκαλος/γκουρού/προφήτης.. αλλά ποτέ δεν σου λένε πόσο μοναδικός είσαι εσύ….
Δεν θα ήταν καλύτερα να αναγνωρίζουμε τον συνάνθρωπο μας στην πραγματική του φύση που είναι η μοναδικότητα…?
Γιατί να μην κάνουμε δάσκαλο την μοναδικότητα και θρησκεία την επιλογή…?

Και αν το {γιατί υπάρχουμε?) είναι καθαρά θέμα (μοναδικής) επιλογής..?

Γιώργος.
...υπάρχουν και άλλα πλοία στην θάλασσα που πάνε και σε άλλα νησιά (εκτός της Ιθάκης)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 00:38:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για την φύση, για τη ζωή δεν υπάρχουν γιατί. Η απορία προέρχεται από κάτι ανθρώπινο, από κάτι φθαρτό και γήινο. Υπάρχουμε γιατί απλά υπάρχουμε και ποτέ δε θα μάθουμε το γιατί. Μα δεν είναι αλαζονικό να ζητάμε απαντήσεις; Πως μπορούμε να συλλάβουμε με το μυαλό μας, το ταπεινό, ανθρώπινο μυαλό μας το θαύμα της δημιουργίας; Δε θα μάθουμε ποτέ από πού ήρθαμε ή που πάμε και ίσως αυτό είναι που δίνει αξία στο μικρό πέρασμα μας από το σύμπαν. Δεν υπάρχει πριν, μετά υπάρχει μόνο το τώρα και αξίζει να το ζούμε!

Το έργο μπροστά μας, δε είναι ποτέ τόσο μεγάλο, όσο η δύναμη μέσα μας!



'
...Καλώς ήρθες Ματίνα

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 07:25:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KΑΛΟΣΩΡΙΖΩ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΤΗ ΜΑΤΙΝΑ !! ΚΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 06:59:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για την φύση, για τη ζωή δεν υπάρχουν γιατί. Η απορία προέρχεται από κάτι ανθρώπινο, από κάτι φθαρτό και γήινο. Υπάρχουμε γιατί απλά υπάρχουμε και ποτέ δε θα μάθουμε το γιατί. Μα δεν είναι αλαζονικό να ζητάμε απαντήσεις; Πως μπορούμε να συλλάβουμε με το μυαλό μας, το ταπεινό, ανθρώπινο μυαλό μας το θαύμα της δημιουργίας; Δε θα μάθουμε ποτέ από πού ήρθαμε ή που πάμε και ίσως αυτό είναι που δίνει αξία στο μικρό πέρασμα μας από το σύμπαν. Δεν υπάρχει πριν, μετά υπάρχει μόνο το τώρα και αξίζει να το ζούμε!

Το έργο μπροστά μας, δε είναι ποτέ τόσο μεγάλο, όσο η δύναμη μέσα μας!



Καλό αυτό το κείμενο αλλά δίνει άλοθι στην διανοητική οκνηρία.
Τίποτα δεν αποδεικνύει ότι το ανθρώπινο είναι φθαρτό και γήινο.
Ο μόνος που δεν θα μάθει ποτέ είναι αυτός που δεν αναρωτιέται ποτέ.
Όλοι στο esoterica είναι αλαζόνες;
Αν βρεθεί να μου το εξηγήσει κάποιος το θαύμα της δημιουργίας θα το καταλάβω κι`άς μου πάρει και 5-10 χρόνια.
Για να ζείς απλώς αρκεί το τώρα. Για να σκέφτεσαι όμως χρειάζεται και το πρίν και το μετά .

Αυτά για ένα "θερμό" καλοσώρισμα και απο μένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matina
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 09:47:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά πιστεύω ότι ο άνθρωπος είναι κάτι φθαρτό από το γεγονός ότι πεθαίνει, δε ξέρω αν μετά μετουσιώνεται σε κάτι άλλο, πάντως παύει να είναι άνθρωπος. Μα και βέβαια η αναζήτηση ανοίγει δρόμους προς την γνώση και αξίζει να αναρωτιέται κανείς ακόμα και αν δε μάθει ποτέ, είναι άλλωστε χαρακτηριστικό του ανθρώπου η αναζήτηση της αλήθειας. Δεν ήθελα να δώσω άλλοθι στην διανοητική οκνηρία αλλά για το συγκεκριμένο θέμα δεν γνωρίζω τις απαντήσεις. Με ενδιαφέρει ωστόσο να γνωρίσω πως βλέπουν τον κόσμο οι άλλοι γύρω μου και γι’ αυτό πήρα μέρος στη συζήτηση και ίσως δω γνώμες που θα μου δείξουν το δρόμο.

Πάρτε με μαζί σας στο ταξίδι σας


Το έργο μπροστά μας, δε είναι ποτέ τόσο μεγάλο, όσο η δύναμη μέσα μας!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alithia
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 10:51:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alithia  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Alithia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί υπάρχουμε;
Θα ξεκινήσω τον συλλογισμό μου ρωτώντας τι θα γινόταν εάν δεν υπήρχαμε.
Και κατ’ επέκταση τι θα γινόταν εάν δεν υπήρχε νοήμον ζωή.

Ασπάζωντας την θεολογική άποψη της θεωρίας της "Γένεσης", η Θεϊκή οντότητα, που υπήρχε πάντα, δημιούργησε τον κόσμο, το περιβάλλον στο οποίο σήμερα ζει ο άνθρωπος και έπειτα δημιούργησε τον άνθρωπο, το μοναδικό νοήμον είδος σε αυτόν τον κόσμο (σύμφωνα πάντα με την θεολογική άποψη).

Επίσης είναι εύκολο να συμπεραίνουμε ότι όλα τα είδη στον πλανήτη Γη (από το πιο μικρό φυτό μέχρι το πιο μεγάλο ζώο) δημιουργούν την "αλυσίδα επιβίωσης" της ζωής (το ένα είδος τρέφετε από το άλλο με σκοπό την επιβίωση του). Ο άνθρωπος βρίσκετε στην κορυφή αυτής της αλυσίδας καθώς κανείς δεν τρέφετε από αυτόν. Άρα η όλη φύση είναι "κατασκευασμένη" για να ζει και να αναπτύσσεται ο άνθρωπος καθώς, ως νοήμον ων εκμεταλλεύεται τα παράγωγα αυτής.

Από τους μέχρι τώρα συλλογισμούς, συμπεραίνω ότι αν δεν υπήρχε νοήμον ων σε αυτήν την αλυσίδα, η ζωή στον πλανήτη θα ήταν στατική. Το ένα είδος θα έτρωγε το άλλο σε ένα περιβάλλον στατικό όπου τίποτα και ποτέ δεν αλλάζει ούτε προς το χειρότερο, ούτε προς το καλύτερο.

Αναπτύσσοντας την άποψη μου αυτή, θα αναφέρω ένα παράδειγμα. Έχοντας σκοπό να πλησιάσω όσο μπορώ στην οντότητα Θεός και να κατανοήσω πως σκεφτόταν όταν έχτισε αυτόν τον κόσμο, έρχομαι στην θέση του Αρχιτέκτονα που ξεκινάει να χτίσει ένα κτίριο. Θα διάλεγα λοιπόν μια τοποθεσία κοντά στην θάλασσα και θα ξεκινούσα να χτίζω το κτίριο με υλικά που θα άντεχαν στην αλμύρα της θάλασσας. Θα το έχτιζα με 5 ορόφους. Σε κάθε όροφο θα είχε 3 διαμερίσματα τα οποία θα είχαν το καθένα από δύο μπαλκόνια. Σε κάθε μπαλκόνι θα έβαζα μπλε κάγκελα που πηγαίνουν με το χρώμα της θάλασσας. Θα κατασκεύαζα και ένα εξωτερικό ανελκυστήρα με φιμέ τζάμια. Στην είσοδο του κτιρίου θα τοποθετούσα μια μεγάλη άσπρη πόρτα και θα άφηνα ένα μεγάλο χώρο γύρο από χτίσμα, όπου θα φύτρωνα λουλούδια και δέντρα. Ουφ, επιτέλους το έχτισα. Μου πήρε κάμποσο καιρό αλλά τα κατάφερα. Μπράβο μου. Όσο περισσότερο το κοιτάω τόσο περισσότερο νοιώθω ικανοποίηση που έφερα εις πέρας ένα τόσο μεγάλο έργο. Κάθε πρωί που ξυπνούσα, έβγαινα στο μπαλκόνι του σπιτιού μου που βρίσκετε απέναντι από την πολυκατοικία που έχτισα και χάζευα για ώρες την δημιουργία μου. Το ίδιο συνεχιστικέ για πολλές μέρες, ώσπου ήρθε μια μέρα που η ομορφιά του κτιρίου αντικαταστάθηκε με την στατικότητα. Τίποτα δεν άλλαζε στο κτίριο. Τίποτα δεν συνέβαινε. Ησυχία παντού, μέσα και έξω από το κτίριο. Καμιά φορά έπεφτε κανένα φύλλο στο έδαφος από τα φυτά που τοποθέτησα στα μπαλκόνια. Βαρέθηκα πια να το κοιτάζω τα πρωινά. Ώσπου μια μέρα αποφάσισα να κάνω γνωστό στους ανθρώπους της πόλης ότι χτίστηκε ένα καινούργιο κτίριο και ότι ήταν στην διάθεση τους για να το κατοικήσουν. Έτσι την πρώτη μέρα ήρθαν οι δύο πρώτοι ένοικοι. Την άλλη μέρα ήρθαν άλλοι 4. Την επόμενη άλλοι 7 και έτσι γέμισε η πολυκατοικία με ενοίκους. Γέμισε η γύρο περιοχή παιδικές φωνές που έπαιζαν στο προαύλιο του κτιρίου που είχα γεμίσει με δέντρα. Άνδρες πηγαινοερχόντουσαν με τα αυτοκίνητα τους στις δουλειές τους και γυναίκες που γέμιζαν τον άδειο άλλοτε αέρα με τις μυρωδιές των φαγητών που μαγείρευαν. Έβγαινα στο μπαλκόνι μου και κοιτούσα τους ανθρώπους μέσα στο κτίριο, να με χαιρετάνε να τους χαιρετάω και να κουβεντιάζουμε. Η στατικότητα είχε δώσει την θέση της στην διαφορετικότητα της κάθε μέρας που ξημέρωνε και εγώ χαιρόμουν ακόμα πιο πολύ που έφτιαξα αυτό το πανέμορφο κτίριο το οποίο τώρα απόκτησε έναν σκοπό, ένα νόημα για μένα παύοντας να είναι ένα άδειο κτίριο.

Όλοι μας, ακόμα και ο Θεός, έχουμε την ανάγκη για επικοινωνία, την ανάγκη να ζούμε την διαφορετικότητα της κάθε μέρας και όχι ένα στάσιμο περιβάλλον όπου όλα είναι και θα παραμείνουν τα ίδια.

Γι’αυτό τον απλό λόγο υπάρχει ο άνθρωπος. Για να γεμίσει τον άδειο άλλοτε κόσμο. Να δώσει έναν τόνο δημιουργίας μέσω της οποίας ο κόσμος αλλάζει κάθε μέρα.

Σε μερικά πράγματα η πολυπλοκότητα της σκέψης οδηγεί σε λάθους δρόμους. Χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι διεκδικώ το αλάθητο της πιο πάνω ανάπτυξης της σκέψης μου επάνω σ’αυτό το θέμα


AkisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 21:52:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα ενδιαφέρον και διασκεδαστικό απόσπασμα απ' το δοκίμιο "ΘΡΗΣΚΕΙΑ & ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ" του IRVIN YALOM:

«Εμείς οι άνθρωποι φαίνεται πως είμαστε πλασμένοι να αναζητούμε τη σημασία, ενώ είμαστε ριγμένοι σ' έναν κόσμο κενό από εγγενές νόημα. Όλο και περισσότεροι άνθρωποι ανατρέχουν στην ψυχοθεραπεία, επειδή αγωνιούν για έναν σκοπό στη ζωή τους: "H ζωή μου δεν έχει συνοχή", "Δεν παθιάζομαι με τίποτα", "Γιατί ζω; Για ποιον σκοπό; Σίγουρα, η ζωή πρέπει να 'χει κάποιο βαθύτερο νόημα", "Νιώθω τόσο άδειος - το να βλέπω τηλεόραση κάθε βράδυ με κάνει να νιώθω τόσο άχρηστος, ένα τίποτα", "Ακόμα και τώρα, στα πενήντα μου, δεν ξέρω τι θέλω να κάνω όταν μεγαλώσω".

Το πρόβλημα του νοήματος στη ζωή ταλαιπωρεί όλους τους σκεπτόμενους ανθρώπους. Και φυσικά καλοδεχόμαστε τη θρησκευτική αποκάλυψη που φανερώνει τον τελικό σκοπό του Θεού για τον καθένα μας προσωπικά. Είδα κάποτε μια αξέχαστη γελοιογραφία: μια σειρά από διάφορα είδη ζώων, όλα μουρμούριζαν το ίδιο ρεφρέν: "Φαΐ, επιβίωση, αναπαραγωγή - Φαΐ, επιβίωση, αναπαραγωγή". Στην τελευταία εικόνα ένας άνθρωπος στη στάση του " Σκεπτόμενου" του Ροντέν μουρμούριζε στον εαυτό του: "Για ποιο λόγο, για ποιο λόγο;". Όλες οι άλλες μορφές ζωής αντιλαμβάνονται περί τίνος πρόκειται. Μόνο εμείς οι άνθρωποι δεν εννοούμε να το αποδεχθούμε κι έτσι απαιτούμε - και κατόπιν θεσπίζουμε - την ύπαρξη κάποιου ανώτερου σκοπού ή αποστολής».

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 02:46:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
« Γιατί υπάρχουμε ?»

Ίσως για να ενισχύσουμε την άποψη ότι είμαστε τα καλύτερα , αποτυχημένα πειράματα του κόσμου !!!!!!!!!

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 04:01:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιατι υπαρχουμε? ποιο ειναι το νοημα της ζωης? η κοτα εκανε το αβγο? η το αβγο την κοτα? τρια ερωτηματα που εχουν απασχολησει στρατιες φιλοσοφων

την υπαρξη μας δεν την ζητησαμε μας την εδωσαν αρα πρεπει να τεθει αλλιως η ερωτηση "μανα γιατι με γεννησες?".

το νοημα της ζωης το ειχαν βρει οι μοντυ παιθονς "μετα την ζωη υπαρχει ο θανατος" δεν ειναι και η καλυτερη απαντηση αλλα καπου εκει μεσα υπαρχει και μια δοση αληθειας.

οσο για τα αβγα και της κοτες μπορω να πω με σιγουρια οτι η κοτα εκανε το αβγο και μεσα στο αβγο ειναι η κοτα.

το ξερω οτι λεω μπουρδες αλλα υπαρχει λογος ειναι απλα τα πραγματα σε τετοια ερωτηματα δινει ο καθενας την δικη του εξηγηση η οποια μπορει να ισχυει για την δικη του πορεια αλλα οχι και για του γειτονα του για παραδειγμα καποιος με ανετη ζωη θα πει οτι γεννηθηκε και υπαρχει για να χαιρεται της απολαυσεις της ζωης ενω καποιος που δεν εχει στον ηλιο μοιρα θα πει οτι υπαρχει γιατι τιμωρηται για πραγματα που εκανε σε προηγουμενη ζωη

οτι και να πει καποιος για την υπαρξη θα βασιζεται σε δικες του εμπειριες και θα ισχυει για αυτον τον ιδιο ετσι πολυ απλα καποιος με διαφορετικα βιωματα θα βρει λαθεμενη αυτη την αποψη και θα δωσει την δικη του αποψη

για να γινω ακομα πιο απλος οποιος ασχολειται με τον πνευματικο κοσμο θα πει οτι ειμαστε αθανατες ψυχες παγιδευμενοι μεσα σε θνητα κορμια

ο πιστος θα πει οτι μας δημιουργησε ο κυριος και μονο αυτος ξερει το γιατι

ο matrix θα πει οτι υπαρχουμε γιατι ειμαστε μπαταριες (το ξερετε οτι αρχαια ινδιανικη φυλη πιστευε οτι ειμαστε αιχμαλωτοι και οτι ειμαστε κατι σαν κοτετσι οπου μας εχουν κλεισει καποια οντα γιατι τρεφονται με την ενεργεια μας? και γιαυτο τα μωρα ειναι δροσερα και τρυφερα ενω οι γεροι ειναι σαν σταφιδες)

δεν ξερω αν με καταλαβατε τι θελω να πω αν οχι θα το εξηγησω αλλιως "ενα ερωτημα χιλιες σωστες απαντησεις"


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 13:59:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο κυνηγάς το νόημα τόσο θα το χάνεις. Άφησε το ν'αναπνευσει!
Κάνε το ταξίδι σου, ζήσε, παρατήρησε και κατέγραψε τον κόσμο σου και στο τέλος θα δεις το γιατί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2003, 02:54:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1900 το επιασες το νοημα ειναι σαν να βλεπεις το ηλιοβασιλεμα και αντι να το απολαμβανεις να προσπαθεις να το αναλυσεις με επιστημονικες μεθοδους και καπου εκει χανεις την μπαλα και αρχιζεις να νοιωθεις μια ψυχρα στα μαλακα σου μορια "κρυοκωλιαση" στην καθομιλουμενη.

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2003, 14:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσοι απο εμάς δεν γεννήθηκαν με δίδυμους ,τρίδυμους ή και βάλε αδελφούς απο τη στιγμή που εκσπερματώθηκαν σαν σπερματοζωάρια απο τον πατέρα τους επιβλήθηκαν σε περίπου 300.000.000 αδελφικά σπερματοζωάρια και τελικά τα νίκησαν,γονιμοποίησαν το ωάριο της μητέρας τους και κατέκτησαν τη ζωή.Με τη γέννηση μας λοιπόν επιβεβαιώνουμε την επικράτηση μας σε έναν πληθυσμό δυνατών υπάρξεων ισάριθμο με τις ΗΠΑ.(Οι δίδυμοι,τρίδυμοι κτλ ας διαιρούν το 300.000.000 δια του 2,3...αντίστοιχα).Η βιολογική μας ύπαρξη λοιπόν,το σασί μας επιλέχτηκε ακόμα προ της γεννήσεως μας ανάμεσα στα καλύτερα δυνατά,κάτι βέβαια που ήδη το ξέρουμε σαν φυσική επιλογή του Δαρβίνου.Σαφώς ένα σασί δεν επιλέγεται για κανένα άλλο λόγο παρά για την ποιότητα των μεταφορών που θα πραγματοποιεί σε όσους-όσα βρίσκονται μέσα του.Πιστέυω λοιπόν οτι υπάρχουμε για να εκφράσουμε όσα βρίσκονται μέσα μας.Αυτές οι εκφράσεις δεν είναι τίποτα άλλο παρα ενέργεια που θα αποδοθεί στο περιβάλλον μας και θα το μετατρέψει-τροποποιήσει και συνεπώς θα το εξελίξει.Αυτή η εξέλιξη θα γεννήσει άλλες εξελίξεις και τελικά θα συνεχίσει τη ροή των ενεργειών-υπάρξεων που ισορροπούν σε μια ολότητα.Η ισορροπία και η σταθερότητα του σύμπαντος δεν είναι στάσιμη αλλά δυναμική,αν θέλεις η μεταβλητότητα μας είναι σταθερή ή σταθερότητα μας στηρίζεται στη μεταβολή,υπάρχουμε λοιπόν ώς παράγοντες αυτής της εσωτερικής μεταβλητότητας που διασφαλίζει την σταθερότητα της γενικότερης ισορροπίας.
Όπως έχω γράψει σε άλλο topic είμαστε διαχειριστές μιας ενέργειας που την μοιραζόμαστε με όλες τις υπάρξεις.Το πόσο καλά διαχειριζόμαστε την ενέργεια στο σύνολο της καθορίζει την αξία της ύπαρξης μας.Πιστέυω οτι η εξέλιξη-τελείωση είναι μια εξέλιξη-τελείωση διαχειριστών ενέργειας που θα συμβάλουν στην ομαλή ροή της ,αυξάνοντας την χρησιμότητας της (ελατώνοντας ουσιαστικά την εντροπία της).Τα ταλέντα μας-ιδαίτερες κλήσεις μας είναι μορφές συσωρευμένης ενέργειας και στα πλαίσια της αρτιότερης διαχείρισης ενέργειας οφείλουμε να τα εκφράσουμε.Φυσικά δεν διατυπώνω καμιά καινούρια κοσμοθεωρία,είναι πράγματα στα οποία λίγο πολύ όλοι συμφωνούμε χρησιμοποιώντας διαφορετικούς όρους,λέξεις ή αν θέλετε διαφορετικά οχήματα νοημάτων.Πιστέυω οτι το ίδιο το νόημα είναι ίδιο ή τουλάχιστον συγκλίνει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

agathodaimwn
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 09:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους agathodaimwn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουμε για να υπάρχουμε θα ζούμε για να ζούμε
στο άπειρο αν ψάξουμε τι θα βρούμε?
Εμπρός προιπαντήστε το γεγονός σήμερα γενηθικε ο Χριστός
αγάπη δώστε μονομιάς διώξτε τον πονο της καρδιάς
όλοι κατω απο τα μάτια ας ενωθούμε
Αχ πόσο πολυ θα βρούμε!


the trouth is insideΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 01:14:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Το γνωστό είναι πεπερασμένο, το άγνωστο ατελείωτο. Στεκόμαστε πάνω σε ένα νησί στη μέση ενός απεριόριστου, ανεξήγητου ωκεανού. Το καθήκον κάθε γενιάς είναι να αποκτά λίγη περισσότερη γη.»
T.H. Huxley


Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Canis lupus
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 19:39:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Canis lupus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανένα το νόημα καθώς επίσης καμιά η χρησιμότητα ή η σκοπιμότητα της ύπαρξης του ανθρώπινου είδους.
Το ανθρώπινο είδος εμφανίστηκε γιατί κάτω απο κάποιες συγκεκριμένες συνθήκες η Φυσική επιλογή θεώρησε ότι οι μεταλλάξεις που με την πάροδο του χρόνου συσσωρεύτηκαν στον αυστραλοπίθηκο έδωσαν ενα βιώσιμο νέο γενος ,τοn Ηomo.Και πάλι όλα τα είδη και υποείδη δεν απεδείχτησαν προσαρμόσιμα στις μεταβαλλόμενες συνθήκες.
Τυγχάνει,λοιπόν,κρίνεται και μένει για να εξαφανιστεί κάποια επόμενη χρονική στιγμή.

Εκπλήσσομαι λοιπόν διαβάζοντας τον Αlithia να δίνει μια τόσο ανθρωποκεντρική εικόνα του Νοήματος της ύπαρξης όλων.Δεν γυρίζει η γη γύρω μας και φυσικά ο Δημιουργός που πιστεύεις δεν έχει ανάγκη επικοινωνίας με ταλαντούχο δημιούργημα.

Με βάση ακριβώς την βλακώδη συμπεριφορά (μακροπρόθεσμα αυτοκτονική) απέναντι στους φυσικούς μηχανισμούς και την οικολογική ισορροπία μπορούμε άνετα να πούμε οτι το είδος είναι αποτυχημένο και είναι θέμα να εξαφανιστεί χωρίς καν να δώσει τη θέση σε άλλο κλάδο στο δέντρο της εξέλιξης.

Πιστεύουμε ότι έχουμε ξεπεράσει το επίπεδο του ζώου και ότι είμαστε, όντας νοήμονες ( ;!Τί είναι η νόηση; ) ανώτεροι απο τα υπόλοιπα ζωικά είδη.
Στην πραγματικότητα όμως το νόημα της ζωής μας δεν διαφέρει απο το νόημα των υπόλοιπων παρευρισκομένων σε αυτόν τον πλανήτη....και είναι η αναπαραγωγή.
Πίσω απο όλο το ανθρώπινο δημιουργημα που λέγεται πολιτισμός,τέχνη,διανόηση υπάρχει η πολύ απλή,τόσο απλή που δεν την διακρίνουμε κάτω απο τις φιοριτούρες, κινητήρια δύναμη :η διαιώνιση των γονιδίων.Γιατί; Γιατί και μέσω αυτού γυρεύει κανείς την αθανασία....(ενστικτο επιβίωσης)

Και ίσως αν το προκτείνουμε λίγο παραπέρα είναι ο αρχέγονος φόβος του θανάτου.Εκεί στήνονται και όλες οι θρησκείες ή κάνω λάθος;


Life is a waterfall,
We drink from the river,
Then we turn around and put up our walls.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εχετλαίος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


141 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2003, 01:00:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εχετλαίος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάλι πιστεύω ότι το Σύμπαν δημιουργήθηκε (;) ώστε να υπάρξουν οι ψυχές μέσα σε υλικά σώματα ώστε να τους δοθεί η δυνατότητα να εξελιχθούν περισσότερο...
Ο άνθρωπος δεν είναι το τελευταίο στάδιο εξέλιξης, υπάρχουν και άλλα σκαλιά εξέλιξης προς τα επάνω....
Απλά δεν είμαστε σε θέση να τα αντιληφθούμε όπως το μυρμήγκι δεν μπορεί να αντιληφθεί την ύπαρξη μιας νοήμονος μορφής ζωής όπως αυτή του ανθρώπου....
Δεν είμαστε το τέλος, ούτε η αρχή, έχουμε μακρύυυυυυυυ δρόμο να διανύσουμε....

Φιλικά, Εχετλαίος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

baxter
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2003, 01:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους baxter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ehetlae , pistepse me.. esy den eheis katholou makry dromo na dianyseis.. psyhes klp den yparhoun.. afta ta leme oi kafetzoudes kai ta medioum gia na vgaloune kana hrima.. kai oloi psarwnoun..

o kathenas ermeinevei kapoio gegonota opws aftos thelei.. pisteve mono oti ehei apodeihtei.. gia na min diapsefsteis stin sineheia.. einai poly voliki na vgazoume thewries pou den boroun opte na epivevewthoun alla oute kai na katarifthoun..

opws elegan kai oi palioi : pisteve kai mi erevna...
ti ennoousan arage ?
pisteve , kai mi erevna ?
OR
pisteve kai mi , erevna..

the choice is urs..
tsiou

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εχετλαίος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


141 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2003, 11:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εχετλαίος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Baxter,

Σε παρακαλουθώ από το πρώτο σου μήνυμα και θα έλεγα ότι μέχρι στιγμής μας δείχνεις ότι είσαι μηδενιστής.
Από πού προήλθε αυτή η πίστη σου ότι δεν υπάρχει ψυχή μιας και είσαι τόσο λάτρης των αποδείξεων; Έχεις αποδείξει ότι ΔΕΝ υπάρχει; Γιατί να σε πιστέψω λοιπόν; Και τι σχέση έχει η ψυχή με μέντιουμ και λοιπούς απατεωνίσκους και μή; Μήπως σε πιάσανε κορόιδο και τα μηδένισες όλα;
Δεν είναι οι καφετζούδες και τα μέντιουμ αυτά που μιλάνε για την ψυχή....
Και μιας και σου αρέσει η λογική διάβασε την παρακάτω μαθηματική πρόταση:
Εάν δεν υπάρχει η ψυχή δεν έχω τίποτα να χάσω, αλλά εάν υπάρχει έχω πολλά να κερδίσω.
Πώς σου φαίνεται;
Εξάλλου έμμεση πειραματική απόδειξη για την ύπαρξη της ψυχής υπάρχει...
Σε κρεββάτι το οποίο ήταν ταυτόχρονα και ζυγαριά ακριβείας υπήρχε ετοιμοθάνατος ασθενής. Τη ΣΤΙΓΜΗ του θανάτου του ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΚΕ απώλεια ΜΑΖΑΣ της τάξης των 17 γραμμαρίων. Και μη μου πεις για ξαφνική απώλεια υγρών ή τίποτα άλλο γιατί αυτά εξακολουθούσαν να παραμένουν πάνω στο κρεββάτι οπότε ζυγιζόταν κανονικά....
Πώς σου φαίνεται ΚΑΙ αυτό;
Εκτός των άλλων θα πρέπει, εφόσον υποστηρίζεις ότι δεν υπάρχει η ψυχή να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ:
Ο έρωτας
το πάθος
ο θυμός
το ένστικτο
και γενικά όλες οι ψυχικές καταστάσεις.
Είσαι σε θέση να το κάνεις αυτό;
Συνεπώς, μάλλον ΕΣΥ θα πρέπει να ερευνήσεις,
ΕΣΥ θα πρέπει να αποδείξεις ΠΡΩΤΑ στον ΕΑΥΤΟ σου τι υπάρχει και τι όχι και ΜΕΤΑ να μιλάς στους άλλους τόσο απόλυτα!!
ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΔΡΟΜΟ ΝΑ ΔΙΑΝΥΣΕΙΣ ΑΚΟΜΑ......
ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ.....

Αυτά προς το παρόν σπουργιτάκι...

Φιλικά, Εχετλαίος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy