ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Αλβανός αριστούχος μαθητής και Δικαιοσύνη.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 19:44:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και να που μετά από 3 σελίδες μπήκαμε στο κυρίως θέμα.
Αν είμαι εξ αίματος Έλληνας με τους Έλληνες που θεωρούν ότι θα κολλήσουν ΨΩΡΑ από τους μετανάστες τότε ΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΛΥΠΑΜΑΙ.

Το ότι αυτό το είπε ένας Γιατρός δεν αλλάζει τίποτα. Γιατροί ήταν και αυτοί που έκαναν τα πειράματα στους εβραίους. Πρέπει να υιοθετήσω τις απόψεις τους επειδή ήταν γιατροί;;;
Η ΚΚΚ έχει μέλη ΚΑΙ γιατρούς. Όταν ασπάζομαι τις απόψεις τους τι είμαι;;;

Επειδή μάταια προσπαθείς να μου βάλεις ταμπελίτσες του στιλ κομμουνιστής κ.α θα ήθελα να σε βγάλω από το άγχος σου και να σου πω ότι δεν συμφωνώ με τους κομουνιστές και με όσους σφάχτηκαν μεταξύ τους στο όνομα καποιου Μαρξ ΄΄η Λενιν κ.α.
Πριν από μερικά χρόνια ένας μεγάλος αριθμός ΚΟΥΡΔΩΝ βρισκόταν στην πλατεία ΚΟΥΜΟΥΝΔΟΥΡΟΥ. Ξέρεις …πάνω από το ΜΕΤΑΞΟΥΡΓΕΙΟ. Κανείς δεν με ρώτησε για να τους φέρει. Κανείς δεν μου εξήγησε γιατί οι παππούδες τους είχαν βοηθήσει στην σφαγή των Ελλήνων.
Τα παιδάκια που πέθαιναν από το κρύο δεν ήξεραν να μου απαντήσουν σε όλες αυτές τις βλακείες..
Υπήρχαν λοιπόν κατι αλήτες εκσυγχρονιστές σαν και την εμένα , που με προσποιητή αφέλεια , συζητούσαν μαζί τους για ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ και τους έδιναν ένα μπουφάν και λίγο φαΐ για να βγάλουν τον Δεκέμβρη.

Τελικά προς μεγάλη έκπληξη κάποιων ΔΕΝ ΚΟΛΛΗΣΑ ΟΥΤΕ ΨΩΡΑ ΟΥΤΕ ΦΥΜΑΤΙΩΣΗ ΟΥΤΕ ΛΥΣΣΑ ΚΑΚΙΑ.

Αντίθετα έμαθα κατι που κάποια ΠΑΙΔΑΚΙΑ δεν θα μάθουν ποτε γιατί ΗΤΑΝ ΤΥΧΕΡΑ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

ΕΜΑΘΑ ΤΟ ΠΩΣ ΠΕΡΝΟΥΣΑΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΥΣ. ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑΝ ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΥΣ.

ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΥΓΙΕΙΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΤΕ ΝΑ ΞΑΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕΤΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΤΥΦΛΟΙ, ΤΟΤΕ ΒΟΥΛΩΣΤΕ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ ΝΑ ΖΗΣΕΤΕ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΟΠΩΣ ΖΟΥΝ ΑΥΤΟΙ. ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΤΟΤΕ ΚΑΘΙΣΤΕ ΑΝΑΠΑΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΡΤΕ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ΤΣΙΚΛΑ STIMOROL.

Για εμένα ο Έλληνας πρέπει να έχει ένα μυαλό που να θυμάται και να ξέρει όσα του έχουν κάνει
Αλλά και μια καρδιά ακόμα μεγαλύτερη για να αγκαλιάζει και να βοηθάει.

Σε αντίθετη περίπτωση hη ζωη μασ θα ειναι ΕΝΑΣ ΣΤΡΑΤΟΣ ΓΕΜΑΤΟΣ ΜΕ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΠΑΡΜΕΝΙΩΝΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 19:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για τα λοιμώδη νοσήματα – που προσπαθούν κάποιοι με προσποιητή αφέλεια να περιγελάσουν – θα πώ ότι είχα αναφέρει στοιχεία όχι κάποιου μέλους της ΚΚΚ, αλλά του καθηγητού Ιατρικής Δ.Λώλη. Τα στοιχεία είναι συνταρακτικά. Αλλά φαίνεται ότι οι ιδεοληψίες κάποιων υποτακτικών της Παγκοσμιοποιήσεως και μερικοί ψυχασθενείς του Μαρξισμού δεν αντιλαμβάνονται τα παραπάνω.

Είναι λυπηρό να ακούγονται τέτοια πράγματα από τα στόματα ΕΛΛΗΝΩΝ...

Μπορείς σε παρακαλώ, αγαπητέ Παρμενίωνα, να μου εξηγήσεις σε ποια συμπεράσματα σε οδηγεί το ομολογουμένως αδιαμφισβήτητο γεγονός της επανεμφάνισης κάποιων λοιμωδών νοσημάτων εξαιτίας της εισόδου λαθρομεταναστών; Μήπως να τεθούν αυτοί σε καραντίνα; Μήπως να εκτελεστούν για το τρομερό τους αμάρτημα να πάσχουν από ασθένειες από τις οποίες, ας μην ξεχνάμε, και οι παππούδες μας έπασχαν όταν ο παρανοϊκός μυστακοφόρος κύριος εισέβαλε στην Ελλάδα και την έθεσε υπό κατοχή; Φταίνε αυτοί που κουβαλάνε τη φυματίωση ή το ότι κάποιοι πολύ "καθαροί" και υγιείς εκεί πάνω άφησαν όλους αυτούς τους ανθρώπους στο έλεος της μοίρας τους;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 21:17:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορώ να ρωτήσω κάτι???

Το 90% της Ελευσίνας το 90% του Μαραθώνα, Θήβα, Αρβανιτοχώρια, κλπ κλπ να μην αναφέρω αλλες περιοχές, ολοι αυτοί είναι Αρβανίτες. Γνωρίζετε περί Αρβανον , και επι Ενετοκρατείας αλλά και πολύ αργότερα οι ανθρωποι αυτοί μετακινήθηκαν ως γνήσιοι Αρβανίτες απο την σημερινή Αλβανία μιλώντας Αλβανικά και εγκαταστάθηκαν στην Ελλάδα.

Βλέποντας σήμερα λοιπόν οι Αρβανίτες οι οποίοι διατυμπανίζουν το οτι είναι Αρβανίτες, καταδικάζουν τους Αλβανούς καθώς και τους Βορειοηπειρώτες μετανάστες φροντίζοντας ιδιαίτερα να είναι μακρυά τους.
Οι άνθρωποι αυτοί οπως και αλλοι οπου κατάγονται απο μετανάστες οι απο πρόσφυγες είναι ανάμεσά μας και γράφουν εδώ μέσα σε αυτό το τόπικ.
Κάποιοι προγονοί τους λοιπόν ήταν μετανάστες.


Γνωρίζουμε απο που καταγόμαστε ο καθένας μας???
Ποιός μπορεί να μου μετά βεβαιότητας οτι είναι γνήσιος Ελληνας απόγονος των αρχαίων Ελλήνων με αποδείξεις?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 00:05:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ή το ότι κάποιοι πολύ "καθαροί" και υγιείς εκεί πάνω άφησαν όλους αυτούς τους ανθρώπους στο έλεος της μοίρας τους;


Φίλε durden_alie.
Επειδή εγώ έχω μιά αμυδρή μόνο εντύπωση , μπορείς εσύ να πείς πιοί τελικά είναι αυτοί οι "καθαροί";
Μπορείς αν όχι να τους κατονομάσεις , τουλάχιστον να τους "ζωγραφίσεις"; Να δώσεις ένα έστω κάπως συγκεκριμένο προφίλ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 01:04:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα και βέβαια, φίλε steelspring!

Εννοώ όλους αυτούς που ασκούν από κάποιο μικρό ή μεγάλο πόστο, από κάποια φανερή ή κρυφή θέση ΕΞΟΥΣΙΑ, και που όπως ανέφερα και σε προηγούμενο post έκαναν τα στραβά μάτια και δεν αντιμετώπισαν έγκαιρα κι αποτελεσματικά ένα σοβαρότατο πρόβλημα με αποτέλεσμα σήμερα να πληρώνουν τα σπασμένα ΤΟΣΟ οι Έλληνες ΟΣΟ και οι πάσης φύσεως ξένοι...

Αυτούς και μόνον αυτούς εννοώ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 09:21:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ Παρμενίωνα λυπάμαι που θα σου χαλάσω το όνειρο...

Ο Μεταξάς είπε το ΟΧΙ από έπαρση και αλλαζονεία που διακατέχει κάθε σοβαρό ΔΙΚΤΑΚΤΟΡΑ που σέβεται τον ευατό του και όχι από φιλοπατρία...

Ο λαός όμως όταν είπε το δικό του ΟΧΙ ήταν γιατί το έκανε από πατριωτισμό... αυτή είναι η διαφορά και μην την ξεχνάς ποτέ...όπως και μεις με τη σειρά μας δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι αν δεν ήταν ένας τέτοιος δικτάκτορας ο λαός δε θα μπορούσε να πει το δικό του όχι...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 11:25:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρχικώς, το ζήτημα στο οποίο αναφέρθηκα ήταν η διαστρέβλωση της ρήσης του Ισοκράτους από κάποιους αμόρφωτους που επιμένουν να την προσαρμόζουν γελοιωδώς
στις ψυχοπαθολογικές τους ιδεοληψίες. Ας μην ασχολούνται λοιπόν με την κλασική πνευματική μας κληρονομιά όσοι αποδεδειγμένως δεν μπορούν να την κατανοήσουν ! Και ας μήν τη διαστρέφουν !!

Είπα επίσης ότι είναι αναφαίρετο δικαίωμά μας να χρησιμοποιούμε μόνο εμείς τα Εθνικά μας σύμβολα. Με καμιά λογική δεν προσβάλλει κάτι τέτοιο τα εθνικά ή τ’ ανθρώπινα δικαιώματα των ξένων. Δεν είναι δυνατόν να φέρουν το Εθνικό μας σύμβολο – που κάποιοι «προοδευτικοί» αλήτες διαλαλούσαν ότι είναι ένα απλό πανί – μή Έλληνες, ακόμα και λαθρομετανάστες !!!

Φυσικά η όλη υπόθεση με τους αφρίζοντες του Συστήματος, ξεπερνά τα όρια της γραφικότητος και αγγίζει εκείνα μιας σκοτεινής σκοπιμότητος... Δεν είναι μόνο ότι οι άνθρωποι είναι αμόρφωτοι και ημιμαθείς, αλλά και σκοπίμως παραπληροφορούν. Έχουν δει τον Ελληνισμό σαν μια ακόμη ψευδοθρησκεία του “new age” ρεύματος...

Τέλος, η αναφορά στην επέτειο της 28ης Οκτωβρίου, μοιραία οδηγεί, όσο κι αν δεν το θέλουν οι διάφοροι ψευδο – ιστορικοί της μαρξιστικής αριστεράς και των ΜΜΕ, στον Εθνικό Κυβερνήτη Ι.Μεταξά. Οι κρατούντες - αυτοί που στην πρώτη ευκαιρία «τιμούν» τον κάθε μπολσεβίκο προδότη – δεν συγχωρούν στον πατέρα του «ΟΧΙ» ότι υπήρξε ο ηγέτης της 4ης Αυγούστου, που έθεσε στο περιθώριο τους επαγγελματίες του δημοσίου βίου. Χρόνια τώρα, γίνεται μια λυσσασμένη προσπάθεια να διαγραφεί από την Ιστορία το πρόσωπο του ήρωα των Βαλκανικών πολέμων, του εμπνευστή και επιτελικού νού του θαύματος του ΄12-13, του ανδρός που από Εύελπις είχε αφιερώσει τη ζωή του στη δόξα της Ελλάδος. Φυσικά και ο Ελληνικός Λαός το έκανε έπος. Μόνο που απ΄ αυτόν το λαό ήσαν απόντες οι υποτακτικοί του Στάλιν που καλούσαν τους Στρατιώτες μας να μήν πολεμήσουν !!! Αυτός ο εσμός των ερυθρών αγκιτατόρων και των θολοκουλτουριάρηδων ψευδοπροοδευτικών που κατέκλυσαν την κρατική μηχανή, τώρα πλέον «εκσυγχρονισμένοι» και «χορτάτοι» συνεχίζουν τις ανιστόρητες ασυναρτησίες τους, πιστοί στα νεανικά τους συμπλέγματα.

Από το «ΟΧΙ» του '40 στα σημερινά «ΝΑΙ» των πολιτικών της ντροπής ! Κι ας διαλαλεί ο λαός μας «Η Κύπρος είναι ελληνική», «Η Μακεδονία είναι Ελληνική», «Το Αιγαίο είναι Ελληνικό», «Η Β.Ήπειρος είναι Ελληνική»... Τώρα αμφιβάλλουμε για το κατά πόσο η Ελλάδα είναι Ελληνική...


Edited by - ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ on 31/10/2003 12:10:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 14:51:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Ελλάδα ανήκει στους Σκοπιανούς , στους Αλβανούς, στούς Τούρκους,
και στους Βούλγαρους.
Ο ελληνικός στρατός είναι ένα Μιλιταριστικό φασιστικό αιμοσταγές τερατούργημα και πρέπει να καταργηθεί.
Ο Ελληνικός λαός είναι αποδεδειγμένα Φασίστας, ανιστόρητος , μισάνθρωπος, ρατσιστής που εμποδίζει άλλους άξιους ανθρώπους να κατοικήσουν όπου θέλουν και να έχουν όλα τα δικαιώματα αλλά όχι και τις υποχρεώσεις που έχει αυτός . Καί ζηλιάρης δηλαδή.
Πού ακούστηκε να λέει ένας λαός ότι ο τόπος του του ανήκει και να αποκλείει άλλους απ`αυτόν; Τί νομομοποιεί τους Έλληνες να υποστηρίζουν ότι η χώρα τους τους ανήκει;

Μήπως έχω λάθος αγαπητέ Παρμενίων;
Διόρθωσέ με σε παρακαλώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 15:14:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου steelspring,

Το ότι υπάρχει όντως αυτός ο γελοίος περιφερόμενος θίασος που υποστηρίζει όλα όσα περιγράφεις--με το αζημίωτο πολλές φορές--δεν πιστεύω ότι θα πρέπει να μας ρίχνει στην παγίδα του να υιοθετούμε την ακριβώς αντίθετη αλλά εξίσου ακραία επιχειρηματολογία του "όξω οι ξένοι"!

Τα προβλήματα που ανάφερες σε κάποιο προηγούμενο post σου περί ενδεχόμενων αλβανικών διεκδικήσεων είναι υπαρκτά και δεν πιστεύω ότι κανείς αρνήθηκε κάτι τέτοιο. Αυτό όμως που θεωρώ ουσιώδες είναι τα άθλια αυτά παιχνίδια πολιτικής και μίσους που κάποιοι θέλουν να παίξουν να μην τα φορτώνεται ο απλός κοσμάκης, ο οποίος στο κάτω κάτω ένα ξεροκόμματο ζήτησε. Το γεγονός ότι αυτός σε κάποια στιγμή στο μέλλον μπορεί να γίνει πιόνι στα χέρια κάποιων δεν τον καθιστά νομίζω από τώρα συνυπεύθυνο.

Το να κατοχυρώσουμε τα δικαιώματα των αλλοδαπών που βρίσκονται στην πατρίδα μας σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει κάτι αρνητικό για εμάς τους ίδιους. Αρκεί αυτό να γίνει με ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ κι όχι επιπόλαια. Κι εκτός απ' αυτό, δίνει στην Ελλάδα το αδιαφιλονίκητο δικαίωμα να διεκδικήσει ΙΣΑ δικαιώματα και για τους ΕΛΛΗΝΕΣ της Β.ΗΠΕΙΡΟΥ, των ΣΚΟΠΙΩΝ, της ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ κλπ κλπ, κάτι το οποίο συστηματικά κάποιοι "ξεχνάνε" να κάνουνε πολλά χρόνια τώρα...

Edited by - durden_alie on 31/10/2003 15:15:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 16:12:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ, ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΟΛΥΠΛΟΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ «ΑΣΠΡΟ Η ΜΑΥΡΟ».

Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΜΑΣ ΥΜΝΟΥ
«ΑΠ’ ΤΑ ΚΟΚΑΛΑ ΒΓΑΛΜΕΝΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΤΑ ΙΕΡΑ ...» ΔΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΝ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ Η ΟΧΙ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ ΝΙΩΘΩ ΑΠΥΘΜΕΝΟ ΘΥΜΟ ΚΑΙ ΟΡΓΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΙΝΗΣΗ (ΜΑΘΗΤΕΣ, ΓΟΝΕΙΣ, ΔΗΜΟΤΙΚΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΚΤΛ.) ΑΛΛΑ Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΙΡΑ ΚΑΙ ΑΠΛΩΣ ΣΤΑΜΑΤΑ ΕΚΕΙ.
ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗ ΣΤΙΣ ΜΑΘΗΤΙΚΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ. ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ? ΜΟΝΟ ΚΑΘΕ 28 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ?

ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΤΑ «ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ» ΤΟΥΣ ? ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΑ ΒΛΑΣΤΑΡΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΣΤΡΩΣΟΥΝ ΣΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ??

ΚΑΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΠΡΟΤΙΜΑΕΙ ΕΝΑΝ ΑΛΒΑΝΟ ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ ΠΑΡΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΣΤΗΝ ΣΧΕΤΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ «ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ»...

ΚΑΙ ΣΑΣ ΡΩΤΩ ... ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ???
ΤΟ ΠΑΙΔΙ Η Ο ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΣ ΤΟΥ ???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 16:27:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α !
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ... (ΑΝ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΘΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ...)

ΜΕ ΕΝΟΧΛΗΣΕ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΦΟΒΟ ΜΗΝ ΤΥΧΩΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΟΛΗΣΕΙ Η ΡΕΤΣΙΝΙΑ ΤΗΣ ΞΕΝΟΦΟΒΙΑΣ, ΝΑ ΞΕΠΟΥΛΑΕΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΜΑΣ ΣΥΜΒΟΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΘΕΣΗ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΝΟΣ ...

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΣΥΓΧΕΟΥΜΕ ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ Η ΞΕΝΟΦΟΒΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΤΑ ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΒΟΛΑ.

ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΗ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ ΣΤΗΝ ΥΔΡΟΓΕΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΟΠΩΣ Η ΕΛΛΑΔΑ.

ΩΣ ΕΚΕΙ ΟΜΩΣ. ΤΑ ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ...

ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΑΧΩΡΟΥΣΕ ΣΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥ ΦΙΛΟ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ Η ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ?
ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΟΥ ΦΙΛΟΣ ΚΑΙ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΘΕΙ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΦΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ??


Edited by - Stavros_Η on 31/10/2003 16:54:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 19:54:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ durden_alie

Συμφωνώ με τις τοποθετήσεις σου αλλά ποτέ δεν πρέπει να μας διαφεύγει
ότι δεν έχουμε να κάνουμε με ένα μικρό αριθμό φτωχών και κατατρεγμένων που θέλουν απλά να επιβιώσουν.
Έχουμε να κάνουμε με μαζική εισροή ξένων πληθυσμών και μέ μετοίκηση της Ελλάδας με εκατομμύρια αλλοεθνείς.
Η ίδια η κυβέρνηση δηλώνει "Φτάνει , δεν πέρνει άλλο , γεμίσαμε".
Δεν μπορεί η Ελλάδα να απορροφήσει όλους όσους μπήκανε μέσα.
Το πρόβλημα είναι εκτός απο οικονομικό ή υπηρεσιών, ότι οι περισσότεροι είναι απο όμορες χώρες και μάλιστα παραδοσιακά εχθρικά κείμενες στην χώρα μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 20:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Α !
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ... (ΑΝ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΘΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ...)

ΜΕ ΕΝΟΧΛΗΣΕ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΦΟΒΟ ΜΗΝ ΤΥΧΩΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΟΛΗΣΕΙ Η ΡΕΤΣΙΝΙΑ ΤΗΣ ΞΕΝΟΦΟΒΙΑΣ, ΝΑ ΞΕΠΟΥΛΑΕΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΜΑΣ ΣΥΜΒΟΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΘΕΣΗ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΝΟΣ ...

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΣΥΓΧΕΟΥΜΕ ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ Η ΞΕΝΟΦΟΒΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΤΑ ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΒΟΛΑ.

ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΗ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ ΣΤΗΝ ΥΔΡΟΓΕΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΟΠΩΣ Η ΕΛΛΑΔΑ.

ΩΣ ΕΚΕΙ ΟΜΩΣ. ΤΑ ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ...

ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΑΧΩΡΟΥΣΕ ΣΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥ ΦΙΛΟ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ Η ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ?
ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΟΥ ΦΙΛΟΣ ΚΑΙ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΘΕΙ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΦΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ??

Edited by - Stavros_Η on 31/10/2003 16:54:19


Φίλε Stavros H
Αυτό μας έλειπε , να φοβόμαστε να πούμε τη γνώμη μας ........
Εκεί θα φτάσει να μετριέται το μέγεθος της φιλίας σε λίγο όπως το λές.
Έχει χαθεί κάθε μέτρο .
Ο Ελληνικός λαός είναι βλάκας και δέν καταλαβαίνει .
Χρειάζεται να του υπαγορεύουν την συνείδηση , την λογική και το μέτρο
δημιουργώντας τεχνητές κρίσεις ταυτότητας με ρετσινιές, κατηγορίες και διάτρητα ιδεώδη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 18:09:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κι ως εδώ καλά... έγινε μια φορά ...υπήρξαν ακραίες αντιδράσεις αλλά αυτοί οι ΗΛΙΘΙΟΙ ΓΟΝΕΙΣ που τώρα διαμαρτύρονται ξανά για το ίδιο θέμα δεν τράβηξαν το αυτάκι του παιδιού τους που ξημεροβραδιάζεται στα μπιλιάρδα και στις καφετέριες για να το βάλουν να διαβάσει.

quote:
Φίλε μου ΑΣ ΜΗΝ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΓΡΑΦΙΚΟΙ!
Προτιμάς να σηκώσει την σημαία μας ο τελευταίος κουφιοκεφαλάκης, ανεγκέφαλος μαθητής που δεν έχει συνείδηση για το τι συμβολίζει η σημαία?


quote:
Φίλοι μου το θέμα αυτό είναι πολυδιάστατο και πολύπλοκο και επιχειρήματα σωστά και τρανταχτά υπάρχουν και από τις 2 πλευρές, οπότε πριν δογματίσετε και αποφασίσετε ότι η δική σας άποψη είναι σωστή σκεφθείτε διπλά ...


Aυτά έχω πει στη διάρκεια αυτής της συζήτησης...Οπως βλέπεις φίλε Σταύρο απόλυτη ταύτιση!...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 19:39:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Aυτά έχω πει στη διάρκεια αυτής της συζήτησης...Οπως βλέπεις φίλε Σταύρο απόλυτη ταύτιση!...


ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ ΤΑΥΤΙΖΟΝΤΑΙ ...

ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΤΗ ΛΕΣ ΜΕ ΕΜΜΕΣΟ ΤΡΟΠΟ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ CLOPYRIGHT ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ! ...

ΕΝΤΑΞΕΙ,,, ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ !

ΠΑΝΤΩΣ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΩ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΩ ΟΤΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΦΟΒΟ ΜΗΝ ΜΑΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΟΥΝ ΞΕΝΟΦΟΒΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΣ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΞΕΠΕΡΝΑΜΕ ΤΑ ΟΡΙΑ.
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 21:46:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε μου ΑΣ ΜΗΝ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΓΡΑΦΙΚΟΙ!
Προτιμάς να σηκώσει την σημαία μας ο τελευταίος κουφιοκεφαλάκης, ανεγκέφαλος μαθητής που δεν έχει συνείδηση για το τι συμβολίζει η σημαία?

Εφόσον θεωρούμε ότι το επιχείρημα αυτό "παίζει" ακόμα , έγώ έχω να παρατηρήσω ότι είμαι υπερήφανος που η κοινωνία που ζώ δεν εξοβέλισε , ούτε έθεσε στο περιθώριο τον κακό μαθητή , αλλά τον θεωρεί ενεργό και δυνάμει χρήσιμο μέλος. Και χαίρομαι επίσης που η μαθητική επίδοση δεν αποτελεί κριτήριο προσδιορισμού εθνικότητας και φιλοπατρίας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thouthou
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2003, 03:49:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thouthou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρομαι που καποιος τσαντιστηκε που ειπα οτι αμα ειμασταν καλα παιδια, οι Γερμανοι θα μας ειχαν στα ωπα ωπα...
Βεβαια, κανενας δεν προσπαθησε να σκεφτει γιατι πολεμησαμε...
Απλα να ανακυκλωνουμε τσιτατα χωρις νοημα...
Καποιοι χαρηκαν που ο Τσεναι (ισως ο επομενος Αλβανος βουλευτης στην Ελλαδα) μας εκανε την "χαρη" να μας αφησει να σηκωσουμε την σημαια μας...
Και νομιζετε οτι ειμαστε καποιοι υπανθρωποι που απλα θελουμε να μαστιγωνουμε τους ξενους...
Η Ελλαδα παιδια τι ειναι; Ενα κρατος αυτων που μενουν μεσα στα συνορα της, η το μερος που ζουν οι Ελληνες;
Ειμαστε ρατσιστικα τομαρια επειδη δεχτηκαμε 2.000.000 (για οσους δεν καταλαβαν 2 εκατομμυρια) ξενων, χωρις να ερωτηθουμε και χωρις να αντιδρασουμε;
Κανενας δεν καταλαβε οτι η αντιδραση αυτη δεν ειναι για ενα συγκεκριμενο παιδι, την συγκεκριμενη στιγμη, αλλα για αυτα που εχουμε υπομεινει τοσα χρονια, για αυτα που εχουμε χασει, και οτι ειναι η κραυγη καποιων που ενδιαφερονται για το μελλον σε 1, 2, 5, 10, 100 χρονια;
Την εχω ξαναπει την ιστορια, αλλα ακουστε...
Γνωστη μου πωλητρια της Lacta, πηγε σε Αλβανο που εχει λιγα χρονια στην Ελλαδα, και ομως ηδη εχει 3 περιπτερα και 1 πολυκατοικια, ενω ο πατερας μου πηρε αμαξι 4 χρονια πριν πεθανει...
Του εκανε προσφορα για τα προιοντα της και αυτος γυρισε και της ειπε:
"Δεν ξερω Ελληνικα. Μαθε Αλβανικα και ξαναελα..."
Βεβαια καποιος Μεταξας -αν ειμαστε τυχεροι- θα μας βγαλει απο τον βοθρο που εχουμε πεσει, στην δυσκολη στιγμη.... Και μετα θα ελθουν οι "δημοκρατες" σαν τα ορνια να κανουν party σε αυτα που αυτος καταφερε να κρατησει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2003, 22:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θεωρω ανοητο το να θυμουνται καποιοι μπνο στις εθνικες εορτες οτι ειναι ελληνες.Εμενα με ενοχλει περισσοτερο το γεγονος οτι ειμαι ανεργη οπως και πολλα αλλα μελη και βλεπωσε μια επιχειρηση στη γειτονια μου να απασχολει 7 εργαζομενους και απ'αυτους ειναι ο ενας μονο ελληνας.Ακομη χειροτερα οταν κανουν νεες επιχηρησεις οι ξενοι στην Ελλαδα και δουλευουμε εμεις γι'αυτους.οσο για τη σημαια το περιμεναμε οτι καποια στιγμη θα γινει και αυτο δεν ειναι καθολου παραξενο.Δεν πιστευω να χαρακτηριστω ρατσιστρια.Δε λεω να δουλεψουν και οι ξενοι, να τουσ βοηθησουμε να τους αγκαλιασουμε,αλλα πρωτα τους Ελληνες και αν μενει χωρος να βοηθησουμε και τους ξενους.Το κακο ξεκινησε απο μας.Δεν μπορει τοσα χρονια να δεχομαστε τα παντα να πληρωνουμε Αλβανους για τις δουλιες μας εφοσον δεν ζητανε πολλα χρηματα και ΙΚΑ και στις εθνικες εορτες να φωναζουμε ειναι γελοιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2003, 08:57:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρόσφυγας -Active Member (To μεγάλο Κόλπο)


Κοιτάω ξανά τριγύρω και όλα μοιάζουν ξένα
και να τα αγγίξω δε μπορώ είναι καλά κρυμμένα
κοιτάω τα σύννεφα και σκέφτομαι ταξίδια
μα χωρίς φως όλα τα γκρίζα στη ψυχή μου είναι ίδια.
Γι’ αυτό τα μάτια χαμηλώνω προς τη γη
και σε καλό μου πάλι να μου βγει
γιατί κι αυτό το χώμα τώρα που πατάω
δε φταιω εγώ δε μ’ έμαθαν να τ’ αγαπάω.
Μονάχα σύμβολα τριγύρω και εικόνες
μασόνοι στο σκοτάδι να στήνουνε κανόνες
μια έμμονη ιδέα και μια φοβία
μήπως ποτίσει το μυαλό μου με στημένη βία.
Λόγια πολλά και δεν αντέχω πια
που είναι η πατρίδα μου εκείνη η γλυκιά
που έχει στη πέτρα χαραγμένο λεει το φως
λες να την ξέχασε για πάντα ο θεός.
Και νιώθω πρόσφυγας εδώ που έχω γεννηθεί
σα τους προγόνους μου εδώ έχω στηθεί
για να ξεπλύνω τύψεις και υποσχέσεις να εκπληρώσω
πόσο ακόμα θα πληρώσω.

Έχω σημάδια προσφυγιάς και το γλυκό φιλί γιαγιάς στο μέτωπό μου.
Έχω τον πόνο αδελφό και ένα όνειρο κρυφό για φυλακτό μου.
Κάτω απ’ τον ήλιο χωρίς φως για μένα γκρίζος ο ουρανός
κι όμως υπάρχω.
Παίρνω κουράγιο τραγουδώ, για όλα αυτά που αγαπώ
χωρίς να τα’ χω.

Όλα κρατάν καλά κι ο πόνος μεγαλώνει
κι ο φόβος το όνειρό μου συνέχεια πληγώνει
κάνοντας ακόμα πιο βαριά τη μοναξιά μου
στον τόπο αυτό που δανεική είναι κι η χαρά μου.
Στο τόπο αυτό που τα δάκρυα μοιάζουν δώρα
και σκεπασμένη μένει η αλήθεια από το τώρα
ακούω πολλούς να νοιάζονται για μένα
μα όλα τα λόγια πάντα μένουνε θαμμένα.
Γιατί οι σκιές είναι τριγύρω μου πολλές
να βασανίζουν το μυαλό μου με το χθες
γνωστές εικόνες παλιές ελπίδες
μητέρα η πατρίδα κι ας μην την είδες.
Κι ας μη σ’ αγκάλιασε ποτέ κοντά της έλα
κλείσε τα μάτια στα χτυπήματα και γέλα
είναι ιερός μας λένε πάντα ο σκοπός
και για να νοιώσουμε το φως.
Πρέπει να κάνουμε συνέχεια υπομονή
για ένα μέλλον λεει καλό που θα φανεί,
μα τους βαρέθηκα όλους που να’ ναι ο θεός,
λες να’ ναι πρόσφυγας κι αυτός.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2003, 09:00:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Koρίτσι μου έχεις δει πολλούς έλληνες να θέλουν να δουλέψουν?
Εχεις δει πολλούς να θέλουν να κάνουν τη δουλειά που κάνουν Αλβανοί?

Ενα παράδειγμα (αληθινό)...
και μια μεγάααλη παρένθεση στο θέμα που όμως είναι σημαντική...

Ο άντρας μου είναι αποθηκάριος και διευθυντής παραγωγής σε μια εταιρεία παραγωγής και εισαγωγής καφέδων.
4 χρόνια(!)τώρα ψάχνει για έναν άξιο αντικαταστάτη που θα γίνει αποθηκάριος γιατί δε μπορεί να'ναι και διευθυντής παραγωγής και αποθηκάριος. Η διεύθυνση της εταιρείας κατανόησε το πρόβλημα και του έδωσε το ΟΚ για να ψάξει για υπάλληλο.Το εργοστάσιο ένα πολύ όμορφο μέρος για εργασία που ευχαρίστως θα δούλευα και γω... Ευάερο ευήλιο με αίθρια σε όλο το χώρο (και δε μιλώ για το χώρο των γραφείων αλλά για τους χώρους παραγωγής και αποθήκευσης)που δε χρειάζεται να ανάβουν καθόλου φωτισμό παρά μόνο όταν βρέχει και είναι μουντός ο καιρός... Η εταιρεία σοβαρή σε διαδικασία κατοχύρωσης ISO κλπ.κλπ.. Ο χώρος διαθέτει μηχανοκίνητο κλαρκ για τις μεταφορές προς φόρτωση αν και δεν χρειάζεται μιας και κάθε κιβώτιο καφέ ζυγίζει μόλις 10-12 κιλά...
Τι θέλω να πω? Οι συνθήκες αγαπητοί μου μόνο σε εργοστάσιο δεν παραπέμπουν... και όμως οι έλληνες που ήρθαν για συνέντευξη για μια θέση απόφοιτου Λυκείου δεν δέχτηκαν να εργαστούν με 240.000 το μήνα.
Σιγά μην ξύπναγαν να πιάσουν δουλειά το πρωί στις 7. για αυτά τα φραγκοδίφραγκα. Μάταια ο άντρας μου προσπαθούσε να τους εξηγήσει ότι υπάρχουν προοπτικές οικονομικής και ιεραρχικής εξέλιξης. Αυτοί θέλανε να ξεκινήσουν με 300.000 με το καλημέρα σας. Ηρθανε κανά -δυο δουλέψανε 3-4 μήνες και εξαφανιστήκανε μια ωραία πρωϊα χωρίς να πούνε ότι σκοπεύουν να σταματήσουν... Ο άντρας μου ακόμα ψάχνει...

Ο Αλβανός που έχουν στο εργοστάσιο και που κατάφερε να φτάσει αυτό το μισθό δε ξέρω και γω μετά από πόσο καιρό είναι επίμονος και θα τα καταφέρει να ανέβει μισθολογικά αν και δε μπορεί ιεραρχικά λόγω της έλλειψης γνώσεων. Το αποτέλεσμα? Η εταιρεία του έδωσε και αμάξι... Τα συμπεράσματα δικά σας...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2003, 10:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπω ότι δικαιώνομαι σε κάτι που είχα πει σε προηγούμενο post ότι δηλαδή :

quote:
Πιστεύω εν κατακλείδι ότι στο πρόσωπο του Οδυσσέα κάποιοι βλέπουν τον Αλβανό που τους έφαγε το μεροκάματο, τον Αλβανό που τους διέρρηξε το σπίτι κοκ και γι' αυτό αντιδρούν...

από την απάντηση του αγαπητού thouthou :

quote:
Κανενας δεν καταλαβε οτι η αντιδραση αυτη δεν ειναι για ενα συγκεκριμενο παιδι, την συγκεκριμενη στιγμη, αλλα για αυτα που εχουμε υπομεινει τοσα χρονια, για αυτα που εχουμε χασει, και οτι ειναι η κραυγη καποιων που ενδιαφερονται για το μελλον σε 1, 2, 5, 10, 100 χρονια;

Θέλεις φίλε μου να αντιδράσεις σ' ένα κατεστημένο που, πίστεψέ με, αδικεί ΤΟΣΟ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ; Ε τότε στρέψε τα βέλη σου εκεί που πρέπει δηλαδή εναντίον αυτών που κρατούν τα ηνία και που επιτρέπουν όλα αυτά τα απαράδεκτα να συμβαίνουν. Δώσε το μήνυμά σου σ' αυτούς με άλλους τρόπους κι όχι βρίζοντας και φωνάζοντας "Δεν είναι αυτή ΦΑΤΣΑ για σημαιοφόρο!" κι άλλα τέτοια γραφικά (δεν αναφέρομαι σε σένα, προς Θεού!).

Το αν συμβαίνει αυτό που αναφέρεις με κάποιον Αλβανό, κάτι που ουδόλως αμφισβητώ, δεν επιτρέπει τέτοιες γενικεύσεις...Το αν ο Αλβανός αυτός πουλάει και κανά "καλάσνικοφ" στη "μαύρη" δεν σημαίνει πως όλοι οι Αλβανοί είναι μαφιόζοι...Αλλά η Πολιτεία τί έκανε για να τον σταματήσει; Αν πάλι τα απέκτησε όλα αυτά με τη δουλειά του--λέω ΑΝ--τότε ΜΕ ΓΕΙΑ ΤΟΥ ΜΕ ΧΑΡΑ ΤΟΥ--αν και τα λεγόμενά του είναι απόλυτα προκλητικά και θα συμφωνήσω μαζί σου σ' αυτό.

Τώρα γι' αυτό που λες ότι :

quote:
Βεβαια καποιος Μεταξας -αν ειμαστε τυχεροι- θα μας βγαλει απο τον βοθρο που εχουμε πεσει, στην δυσκολη στιγμη....

πιστεύω δεν χρειάζεται να σου θυμήσω ποιοι και σε ποιες ιστορικές στιγμές τα λέγανε αυτά και φυσικά τί επακολούθησε...Αν πιστεύεις ότι αυτό είναι λύση, τότε πραγματικά λυπάμαι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2003, 23:13:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα αλλο θεματάκι παρόμοιο με κάποιον Αλβανό να σηκώνει τη Ελληνική Σημαία.

Με ρώτησε ενας φίλος μου Βορειοηπειρώτης αν μπορούσε να βάλει στο μπαλκόνι του την ελληνική σημαία ενόψει της γιορτής της 28ης Οκτώβρη.

Του είπα αστο καλύτερα..

Σύσσωμη η οικογένεια μου είπε... Στην Αλβανία μας ονόμαζαν Ελληνες.
Εδώ μας φωνάζουν Αλβανούς....

Ο Αλή Πασάς μας κυνήγησε ειδικά τα βορεινά χωριά, οχι μόνο να μην μιλούμε ελληνικά αλλά και να μην βγάζουμε και ονόματα ελληνικά.
Εμείς παντρευόμαστε μόνο με ομοεθνείς μας , βγάζουμε ανέκαθεν ονόματα αρχαία ελληνικά, Μιλτιάδης, Αγησίλαος, Αχιλλέας. Εκτός απο τον Αλή Πασά μας κυνήγησε και η κομμουνιστική κυβέρνηση του Χότζα.
Το ιδιο αμείλικτα.
Παρόλα αυτά το ελληνικό στοιχείο δεν χάθηκε στο Βόρειο Ήπειρο.
Αυτός ο ανθρωπος ρωτά αν μπόρεί να κρεμάσει την ελληνική σημαία στο μπαλκόνι του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 03:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτός ο ανθρωπος ρωτά αν μπόρεί να κρεμάσει την ελληνική σημαία στο μπαλκόνι του.

Εδώ φίλε Allzarro εμείς σιγά σιγά θα έχουμε αμφιβολίες άν έχουμε το δικαίωμα να κρεμάσουμε τη σημαία σαν μη παραγωγικοί, τεμπέληδες, άχρηστοι , και τελευταίως και ρατσιστές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 19:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εδώ φίλε Allzarro εμείς σιγά σιγά θα έχουμε αμφιβολίες άν έχουμε το δικαίωμα να κρεμάσουμε τη σημαία σαν μη παραγωγικοί, τεμπέληδες, άχρηστοι , και τελευταίως και ρατσιστές.

Ξέρεις πολύ καλά πόσο σε εκτιμώ..
Δεν θέλω να σε ακούω να μιλάς έτσι. Με στεναχωρείς.

Δεν λέω πως δεν εχεις δίκιο καλέ μου φίλε steellspring αλλά στο χέρι μας είναι να αποδείξουμε οτι δεν είμαστε ρατσιστές , το οτι δεν είμαστε τεμπέληδες και το κυριώτερο άχρηστοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 23:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και γώ σε εκτιμώ αγαπητέ μου φίλε Allzarro.
Όμως δεν έχουμε να αποδείξουμε τίποτα και σε κανέναν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 07:44:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλληνες σας χαιρετώ.
Μετά από καιρό ξαναμπαίνω στο topic. Βλέπω πως τελικά έχει πάρει μία "άσχημη για την Ελλάδα και τον Έλληνα", τροπή η όλη συζήτηση.
Καλή μου φίλοι συμφωνώ με την Avvalon και τους άλλους που λένε, πως είναι ένα πολυσύνθετο πρόβλημα ετούτο, της εισαγωγής οικονομικών λαθρομεταναστών, διότι οι περισσότεροι ήρθαν στην Ελλάδα λαθραία.
Τώρα με το να κατηγορούμε όμως τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας,τον πρώτο Έλληνα στη τάξη, και τους υπόλοιπους Έλληνες για το θέμα <<Τσανάη>> το βλέπω παρακινδυνευμένο και σχεδόν εκθέτουμε τους εαυτούς μας, απέναντι στην ορδή όλων εκείνων και δεν γράφω μόνο για τους "Αλβανούς",αλλά για όλους τους λαθρομετανάστες και μη που στην βάθη του μυαλού τους δεν "φέρουν ρόδα" για εμάς, αλλά κρύβουν συναισθήματα......!
Γνωστό είναι πως η μέχρι σήμερα συμπεριφορά μας, απεναντί τους ήταν αρκετά καλή, εκτός ελαχιστάτων περιπτώσεων.
Μην επιτρέψουμε λοιπόν άλλο, να γινόμαστε οι διώκτες του ίδιου του έθνους μας. Εδώ έγινε πολύ κακό για το τίποτα, για ένα "αλλοδαπό" παιδί που θα κρατούσε την Ελληνική σημαία!!!
Ενώ η ιστορία από αρχαιοτάτων χρόνων μας λέει, ότι η μισή σήμερα πατρίδα του αγαπητού Τσενάη μέχρι και τις πρώτες δεκαετίες του 1900 ήταν Ελληνικά εδάφη και κατοικούνταν από Έλληνες (φυσικά φίλοι μου δεν γράφω για τους γνωστους βόρειο Ηπειρώτες μόνο, αλλά για όλο τον πληθυσμό της νότιας Αλβανίας, από Τίρανα και κάτω) που κάποια στιγμή μέσα στην τουρκική κατοχή των 500 χρόνων αλλαξοπίστησαν, για να επιβιώσουν, άλλαξαν ονόματα και επίθετα χάνοντας έτσι την Ελληνική ταυτοτητά τους ενώ οι ίδιοι βροντοφωνάζουν ότι είναι οι απόγονοι του Ελληνικότατου Ιλλλυριακού φίλου!
Διάβασα ακόμα για τον Αλί πασά διάφορα. Λίγοι όμως γνωρίζουν πως το όνειρό του ήταν να ελευθερώσει το κομμάτι εκείνο της Ελλάδας από τον τουρκικό ζυγό και οι γνωστές μάχες του με Πάργα, χωριά Σούλιου και λοιπές Ηπειρωτικές πόλεις, δεν είχαν το χαρακτήρα της εθνικής τουρκικής κατάκτησης αλλά το ότι δεν συμφωνούσαν στο σχεδιό του ετούτο. Γνωρίζουμε πως στο επίλεκτο στρατιωτικό σώμα που διατηρούσε, υπήρξαν και πολλοι χριστιανοί ακόμα δε, και την εκτίμηση που έτρεφε για τον Αγ. Κοσμά τον Αιτωλό,χροματοδοτώντας την ανέγερση Εκκλησίας στον τόπο θανάτωσης του Αγίου.
Και ακόμα κάτι, η φουστανέλα των ευζώνων είναι καθαρά τοπικό ένδυμα της σημερινής "Αλβανίας" αλλά χτεσινής Ελλάδος. Ακόμα, η βυζαντινή σημαία <<αποκάλυψη του Ιουστινιανού>> είναι κοινή με την "Αλβανική", (ΦΙΛΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ, ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ ΜΩΡΕ, ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΩ ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΚΑΙ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ "ΕΘΝΟΤΗΤΕΣ"), παρα μόνο στο χρωματισμό του φόντου διαφέρουν. Ο Ιουστινιανός ήταν απ΄τα εδάφη των Ιλλυρίων που αποκαλούν τον εαυτό τους Σκιπτάρ δηλαδή αετόπαιδα!
Έτσι λοιπόν για την ιστορία αλλά και για να μην κάνουμε τραγικά για την πατρίδα μας λάθη, καλό θα είναι να γνωρίζουμε την ιστορία μας και να υπενθυμίζουμε στους κατά τα άλλα <<αδελφούς>> "Αλβανούς", ότι από αρχαιοτάτων χρόνων και μέχρι πριν 80 χρόνια ήταν Έλληνες και που κάτω από ελεεινές πολιτικές σκοπιμότητες μας χώρισαν σε δύο διαφορετικά κράτη, ενώ πολιτιστικά, εθνολογικά κ.τ.λ., κουβαλάμε κοινό ιστορικό παρελθόν!
Είναι στο χέρι μας λοιπόν, να αφυπνίσουμε σε τούτους την αλήθεια για την καταγωγή τους, μας βοηθάει να έχουμε "βλάμηδες" στο πλάι μας, παρά κατασκευασμένους <<χαζά>> εχθρούς.
Με τούτα σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 08:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όμως δεν έχουμε να αποδείξουμε τίποτα και σε κανέναν.

Eχουμε φίλε μου... στους άλλους όχι...στον εαυτό μας όμως ΝΑΙ... για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δακτυλάκι μας...και για να πάει μπροστά αυτός ο ρημαδότοπος...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 11:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γίνε λίγο πιό σαφής Avallon!..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 17:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως πρέπει να αποδείξουμε, φίλε steelspring, στον Παγκόσμιο αφέντη ότι δεν είμαστε ρατσιστές – παρά το γεγονός ότι μας έφεραν πάνω από 2.000.000 ξένους χωρίς να μας ρωτήσουν; Μήπως πρέπει να δείξουμε υποταγή στις ιδεοληψίες των καλοβολεμένων που δεν ανησυχούν καθόλου για το ότι η μισή Κύπρος είναι υπο κατοχή, οτι κινδυνεύει η Θράκη και το Αιγαίο, οτι ξεριζώνεται ο Ελληνισμός στη Β.Ηπειρο; Μήπως πρέπει να ρωτήσουμε για τις πεποιθήσεις μας τους διάφορους «ειρηνιστές» της μειοδοσίας, που είναι πρόθυμοι ακόμα και το μισό Αιγαίο να δώσουν στους Τούρκους, προκειμένου να εξασφαλίσουν την εύνοια του Συστήματος και την ησυχία τους; Κάποιοι μισέλληνες καλλιεργούν ηθικά μικρόβια στον εθνικό οργανισμό, ο οποίος ευτυχώς δεν έχει ακόμη τόσο μολυνθεί, ώστε να μην αντιδρά. Υπάρχουν τα αντισώματα κι ο νοών νοείτω...

Κάποιοι αφελείς πιστεύουν τις διεθνιστικές φούσκες του Συστήματος και των επαγγελματιων «αντιρατσιστών», χωρίς να βλέπουν την κατ’ ουσίαν δικτατορία των ψυχών και των συνειδήσεων που υπάρχει δίπλα μας και που καταδυναστεύει την δημόσια ζωή της πατρίδος μας, σε όλους τους τομείς. Αλλά και κάποιοι δειλοί, αρέσκονται να καλύπτουν τη δειλία τους με λόγια του αέρα, λόγια που φυσικά δεν ανησυχούν τους εξουσιαστές μας και που σίγουρα δεν αποτελούν κίνδυνο γι’ αυτούς που λεηλατούν τον ιδρώτα του ελληνικού λαού και σκυλεύουν την Ιστορία του.

Το ζήτημα των εθνικών μας συμβόλων – που όπως είπα είναι αναφαίρετο δικαίωμά μας να τα χρησιμοποιούμε μόνον εμείς – είναι η αφορμή για να ξανασκεφτούμε την τραγική κατάσταση της πατρίδος μας από τις ορδές των λαθρομεταναστών που μας έχουν κατακλύσει. Κάποιοι προσπάθησαν ανεπιτυχώς να περιγελάσουν το ζήτημα της Δημόσιας Υγείας – που αποτελεί μόνο μια πτυχή του προβλήματος. Θα μπορούσαμε να πούμε κι άλλα... Το ζήτημα της εθνολογικής αλλοιώσεως , που κι αυτό δεν τους απασχολεί... Το γεγονός δηλ. ότι η πατρίδα μας, ύστερα από 4.000 και πλέον έτη αδιαλείπτου ζωντανής ελληνικής παρουσίας, θα πάψει να κατοικείται από Έλληνες, αλλά θα κατοικείται από μια ετερογενή πολυφυλετική πανσπερμία, από ένα απροσδιόριστο μωσαϊκό ετερόκλητων εθνοτήτων, από έναν πραγματικό ανθρωποπολτό!
Υπάρχει το ζήτημα της Εθνικής Ασφαλείας – που κι αυτό δεν τους απασχολεί... Με δεδομένο ότι η συντριπτική πλειοψηφία των λαθρομεταναστών είναι μουσουλμάνοι και με δεδομένο ότι οι μουσουλμανικοί πληθυσμοί που βρίσκονται πλησίον των βορείων συνόρων της Ελλάδος, διεσπαρμένοι στις Βαλκανικές χώρες ( Αλβανοί της Αλβανίας και του Κοσσυφοπεδίου, Τούρκοι της Ν.Βουλγαρίας και των Σκοπίων) συγκροτούν ήδη μια απειλητική τανάλια πληθυσμών, δυνάμει φιλικών προς την Τουρκία και με τρίτο δεδομένο την συνεχή αύξηση της μουσουλμανικής μειονότητος της Δ.Θράκης, που ήδη έχει καταστεί τοπική πλειονότητα, εύκολα μπορεί να οδηγηθεί κανείς στο συμπέρασμα ότι με την παρουσία των μουσουλμάνων αλλοεθνών επωάζεται μια δημογραφική βόμβα !!! Εγείρεται ζήτημα εθνικής ασφαλείας στο βαθμό που οι μουσουλμάνοι λαθρομετανάστες θα έχουν απρόβλεπτη συμπεριφορά σε περίπτωση εμπολέμου καταστάσεως με την Τουρκία. Και όχι μόνο...
Υπάρχει το ζήτημα της Δημοσίας Τάξεως – που κι αυτό δεν τους απασχολεί... Όσο κι αν επιχειρούν οι διάφοροι λυσσασμένοι επαγγελματίες «αντιρατσιστές» με δηλητηριώδεις σοφιστείες, να παραπλανήσουν τους αφελείς, νοθεύοντας το εθνικό αισθητήριο του λαού μας και το αίσθημα αυτοσυντηρήσεώς του, είναι ηλίου φαεινότερο ότι η αθρόα εισβολή λαθρομεταναστών ευθύνεται για την κατακόρυφη και ασύστολη αύξηση της εγκληματικότητος. Οι ελληνικές φυλακές ασφυκτιούν από τις στρατιές των ξενόφερτων κακοποιών, που κι αυτοί αποτελούν ένα μικρό υποσύνολο όσων κυκλοφορούν ανεξέλεγκτοι.
Υπάρχουν και οι Οικονομικές επιπτώσεις – που κι αυτό δεν τους απασχολεί... Η ανεργία στην Ελλάδα καλπάζει. Εν τούτοις, οι δηλητηριώδεις «αντιρατσιστές» ινστρούχτορες, επιμένουν να αποκαλούν τους λαθρομετανάστες «οικονομικούς μετανάστες» και προσπαθούν να μας πείσουν με σοφιστείες, ότι αποτελούν ευνοϊκό παράγοντα για την οικονομική ανάπτυξη! Πρέπει επιτέλους να πάψει το παραμύθι των επαγγελματιών «αντιρατσιστών» ότι δήθεν δεν πλείττουν τους Έλληνες ανέργους, αφού οι τελευταίοι δήθεν απαξιούν να ασχοληθούν με χειρονακτικά ή μειωμένου κοινωνικού «κύρους» επαγγέλματα... Ψέμμα !!! Αυτό το μοντέλο ευνοεί την ανάπτυξη των κερδών της καπιταλιστικής ολιγαρχίας και μόνο !!! Είναι γνωστό ότι το μεγάλο κεφάλαιο επιθυμεί πάντοτε εξασφαλισμένη περίσσεια εργατικού δυναμικού, ώστε να μπορεί εύκολα να απολύει ανά πάσα στιγμή γνωρίζοντας ότι υπάρχουν άφθονοι εξαθλιωμένοι άνεργοι, πρόθυμοι να ζητήσουν εργασία και με τις χειρότερες προσφερόμενες συνθήκες εργασίας και με τις μικρότερες αποδοχές. Αυτός είναι ο λόγος που το πολιτικό κατεστημένο ως πιστός υπηρέτης της πλουτοκρατίας, ανέχεται και ευνοεί την εισβολή ορδών λαθρομεταναστών.

Φυσικά η δολία «αντιρατσιστική» προπαγάνδα, μαύρου τύπου, θα συνεχίζεται σε καθημερινή βάση από τα κρατικά και ιδιωτικά ΜΜΕ, μέσω στημένων «συζητήσεων», «περισπύδαστων» αναλύσεων ( για ηλίθιους), αλλά και μέσω αηδιαστικών και διαστροφικών «διαφημιστικών» σπότ , μια προπαγάνδα που προέρχεται από έναν δηλητηριώδη συρφετό ανθελλήνων, κομπλεξικών, ψευτοδιανοουμένων και άλλων στρατευμένων στην πλουτοκρατία.

Όσοι όμως έχουν ακόμη κάποια ίχνη, έστω λογικής, δεν θα επιτρέψουν την άμβλυση της εθνικής τους συνηδείσεως στο όνομα ενός καλλιεργημένου ρηχού και νοσηρού ψευδοανθρωπισμού. Πιστεύω ότι θα βρούν τη Δύναμη να δούν το πρόβλημα ΣΥΝΟΛΙΚΑ ως φαινόμενο μετακινήσεως λαών που εισβάλλουν και καταλαμβάνουν τη Γή μας, δίχως να προβάλλουμε καμία αντίσταση, επειδή δεν μπορούμε να διακρίνουμε ότι πρόκειται περί εισβολής καταδικάζοντας έτσι το μέλλον μας και το μέλλον των παιδιών μας.

Και να σκεφτεί κανείς ότι κάποιοι «προοδευτικοί», πρίν «εκσυγχρονιστούν» έλεγαν ότι... «η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες»... Τώρα σίγουρα θα λένε... «..κορόϊδα, σας τη σκάσαμε, σας λέγαμε ψέμματα..»!


Edited by - ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ on 05/11/2003 17:14:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 00:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
. Πιστεύω ότι θα βρούν τη Δύναμη να δούν το πρόβλημα ΣΥΝΟΛΙΚΑ ως φαινόμενο μετακινήσεως λαών που εισβάλλουν και καταλαμβάνουν τη Γή μας, δίχως να προβάλλουμε καμία αντίσταση, επειδή δεν μπορούμε να διακρίνουμε ότι πρόκειται περί εισβολής καταδικάζοντας έτσι το μέλλον μας και το μέλλον των παιδιών μας.

Αν υπολογίσουμε ότι η Γερμανία φιλοξενεί 2.000.000 οικονομικών μεταναστών επι 75.000.000 Γερμανών , το πράγμα φαίνεται λογικό.
Εδώ σε μάς έχουν μπεί 2.000.000 (ίσως και 2.500.000).
Πρόκειται για μαζική εποίκηση , και κυριολεκτικά για εισβολή .
Σε παλαιότερες εποχές αυτό συνιστούσε κλασσική αιτία πολέμου
Το ωραίο είναι ότι συστάθηκαν και αντιρατσιστικές οργανώσεις που συντηρούνται με τα χρήματα του Ελληνικού λαού.
Δηλαδή πληρώνουμε για να μας λένε ρατσιστές , αλλά και για νά μας θεραπεύουν απο το ρατσιστοκό μικρόβιο που δεν μας έχει προσβάλλει.Έπρεπε πάσει θυσία να αλλοιωθεί η ομοιογένεια του ελληνικού πληθυσμού, έπρεπε να γίνουμε πολυπολιτισμικοί, λες και δεν έχουμε επαρκή πολιτισμικά πρότυπα και πρέπει να εισάγουμε απο τηνΑλβανία και απο το Πακιστάν. Πρέπει οι Έλληνες να ελεγχθούν με κάθε τρόπο. Το πυκνό ελληνικό διαλυμα πρέπει οπωσδήποτε να αραιωθεί γιατί θα είναι επικίνδυνο για τις "υπέροχες" μέρες που έρχονται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy