ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 15:28:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MANAG,

"παραβολή" εε? Τάχα ΤΙΙΙΙΙ άλλο θα μπορούσες να πείς???

Όπου ΔΕΝ συμμαζεύεται η κατάσταση εισέρχεται η.....αστείρευτη πηγή της αλληγορίας! Τι ωραία που είναι η ζωή.......

Αφού λοιπόν μας εξηγήσεις την..."παραβολή" ΤΟΥ ΧΟΝΔΡΟΕΙΔΕΣΤΑΤΟΥ ΣΦΑΞΙΜΑΤΟΣ (!), κάνε τον κόπο να μας δώσεις τα φώτα σου και με την παρακάτω....ΠΑΡΑΒΟΛΗ!

Στο Δευτερ. ΚΓ’13 διαβάζουμε: «..θέλεις σκεπάσει το εξερχόμενον απο σου. Διότι Κύριος ο Θεός σου περιπατεί εν μέσω του στρατοπέδου...δια να μην βλέπει ακαθαρσίαν τινά εν σοι, και αποστρέψει απο σου»!

Είμαι περίεργος λοιπόν να μάθουμε ΓΙΑΤΙ πρέπει να μιλήσει ο "Θεός" τόσο για ΣΦΑΞΙΜΑΤΑ ΚΑΙ ΒΙΑΙΟΤΗΤΕΣ όσο και για....ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΑΦΗΣ ΚΟΠΡΑΝΩΝ!!!!!!!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 10:59:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe γραφειs:

<<Εάν γνωρίζεις κάτι για το θέμα της «Αποκάλυψης» τότε ευχαρίστως να το ακούσουμε και εγώ προσωπικά να παραδεχθώ το λάθος μου, εφόσον εντοπιστεί. Αλλά με γενικόλογα και αφορισμούς του στυλ «είναι παράδοση» ή «το ψάξανε άλλοι», ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ! Αν για σένα είναι ικανοποιητική αυτή η καραμέλα ΤΟΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΧΑΙΡΕΣΕ.>>

Schwabe για το αν παραδεχθειs το λαθοs σου η οχι αυτο ειναι μια δικη σου προσωπικη υποθεση και μονον.
Εγω δεν ζητω να σε πισω, μονοs σου θα δειs αν πραττειs σωστα η οχι.

Περι του Συγγραφεα τηs Αποκαλυψηs.

Ο Θεοs δινει πολυ μεγαλη εμφαση στην προφητεια.
Η Αποκαλυψηs αρχιζει με τουs πρωτουs στιχουs, που ειναι και οι σημαντικοτεροι γιατι ενθαρρυνεται ο πιστοs στο να διαβασει, ν’ακουσει και να τηρησει αυτην την προφητεια.
Αποκαλυψη Του Ιησου Χριστου, την οποια του εδωσε ο Θεοs, για να δειξει στουs δουλουs Του εκεινα που πρεπει να γηνουν γρηγορα.
( Αποκαλυψη 1. 1-3)

Τα γεγονοτα που αναφερονται εχουν σκοπο να διαφωτισουν, να φανερωσουν, να αποκαλυψουν και να συντελεσουν την Αληθεια Του Θεου, οχι να εξαπατησουν οπωs ακουγεται στιs μερεs μαs.
Γι’αυτο ο καθεναs μπορει να συμπερανει οτι το βιβλιο τηs αποκαλυψηs δεν εχει σαν θεμα του μονον την αποκαλυψη τηs Θεοτηταs και του προσωπου Του Ιησου Χριστου, αλλα και το οτι ο Χριστοs αποκαλυπτει τα μυστηρια.

Ειναι ενα ποτηρι κρυο νερο σε στιγμεs καυσωνα και στερησηs, και που ο καθε ανθρωποs λαβαινει δωρεαν απο την αστειρευτη πυγη Του Θεου.

Μακαριοι εκεινοι που εκτελουν τιs εντολεs Του… (Αποκαλυψη 22. 14-17).

α) Αποκαλυψιs Ιησου Χριστου, ην εδωκεν αυτω ο Θεοs, δειξαι τοιs δουλοιs αυτου α δει γενεσθαι εν ταχει, και εσημανεν αποστειλαs δια του αγγελου αυτου τω δουλω αυτου Ιωανννη.

Στο Κατα Ιωαννη Ευαγγελιο << Ουτοs εστιν ο μαθητηs ο μαρτυρων και γραψαs ταυτα, και οιδαμεν, οτι αληθηs εστιν η μαρτυρια αυτου >>

β) Οs εμαρτυρησε Τον Λογον Του Θεου,και την μαρτυριαν Ιησου Χριστου, οσα τε ειδε.

Στο Κατα Ιωαννη Ευαγγελιο << Ο εωρακωs μεμαρτυρηκε, και αληθηs εστιν η μαρτυρια αυτου, κακεινοs οιδεν οτι αληθη λεγει, ινα υμειs πιστευσετε >>.

Υπαρχει η παραδοσιs των Αγιων Πατερων και Εκκλησιαστικων συγγραφεων τηs Εκκλησιαs, (γραφω μερικα μονον προs ενημερωση) οπωs ειναι ο φιλοσοφοs και μαρτυs Ιουστινοs, ο οποιοs γραφει τον 2ον μ.Χ. αιωνα: << Ιωαννηs, ο Αποστολοs εκ των δωδεκα, εγραψε την Αποκαλυψιν εν τη νησω Πατμω και μετα ταυτα το Ευαγγελιον>>. Επισηs, οτι την εγραψε ο Ιωαννηs το αναφερουν και ο Ειρηναιοs, ο Κλημηs ο Αλεξανδρευs, ο Αγιοs Κυπριανοs, ο Τερτυλλιανοs, ο Ιππολυτοs, ο Ωριγανηs, ο Μεγαs Αθανασιοs κ.λ.π.

Ομιλει με τοση αυθεντια προs τουs Επισκοπουs τηs Μ. Ασιαs, με την οποιαν μονον εναs Αποστολοs θα μπορουσε να ομιλη.

Συγγενευει ιδεολογικα και φιλολογικα με το Ευαγγελιο του Ιωαννου.

Αυτα τα λιγα για τωρα αγαπητε Schwabe,οταν ερθει η στιγμη θα δουμε και μερικα αλλα θεματα.

γ) Μακαριοs ο αναγινωσκων, και οι ακουοντεs τουσ λογουs τηs προφητειαs, και τηρουντεs τα εν αυτη γεγραμμενα' ο γαρ καιροs εγγυs.

<< Ο εχων ωτα ακουειν ακουετω >>


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2004, 20:36:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xaraugh,

εκτός απο τις...."αστείρευτες πηγές" που βλέπεις (!) μπορείς να απαντήσεις επιτέλους και για την ταμπακέρα?

Αυτά που γράφεις είναι υμνολόγια και ευσεβείς πόθοι.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ όμως, για ΜΙΑ ακόμη φορά, ΔΕΝ ΕΔΩΣΕΣ!

Αϊντε να δούμε πότε......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2004, 09:47:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe γραφειs:

<< εκτός απο τις...."αστείρευτες πηγές" που βλέπεις (!) μπορείς να απαντήσεις επιτέλους και για την ταμπακέρα? >>

Καταρχην μιαs και το φερνει η ιστορια θα πρεπει να σου πω οτι δεν εχω να χωρισω τιποτα με κανεναν.
Οπωs σεβομαι και αγαπω ολουs γυρω μου, με τον ιδιο τροπο εχειs και την δικη μου αγαπη και σεβασμο.

Το οτι πιστευει ο καθεναs μαs διαφορετικα αυτο ειναι γεγονοs, αλλα αυτο οσον αφορα την πιστη, με αυτα που μεγαλωσε ο καθενασ μαs, με αυτα που του δωθηκαν,με αυτα που βιωνει καθημερινα.

Σε αλλα θεματα ισωs να εχομαι τα ιδια πιστευω, ακομη και να συμφωνουμε σε πολλα, στο θεμα τηs πιστιs ομωs διακρινω μια αλλη αντιληψη.

Σεβαστο απο μενα, αλλα καλο θα ηταν και απο σενα να ηταν το ιδιο.

Γνωριζειs πολυ καλα πωs δεν λεω οτι μου κατεβει, αλλα αναλογα με το θεμα απαντω. Δεν ειμαι παντογνωστηs και μερικα ειναι αδυνατον να τα γνωριζω, αλλα και μερικεs φορεs αν γνωριζω κατι που δεν ειναι οφελιμο για το συνολο δεν το αναφερω καν.

Ειναι καιροs να σταματησειs αυτον τον λυσσαλεο και παραφορο πολεμο εναντιον τηs Χριστιανοσυνηs.
Σταματα να βλεπειs μονον εχθρουs και μην βαραινειs την ψυχη σου, σεβασου τουs αλλουs και θα σε σεβαστουν.

Κατα καιρουs ισωs να εγειναν σφαλματα απ'ολεs τιs πλευρεs, αλλου μεγαλυτερα αλλου μικροτερα.

Σε μερικα ισωs να εχειs και δικαιο, αλλα αλλο να τα βαζειs μαζι μου η με τον αλλον που καναμε τα σφαλματα και αλλο με τιs Ουρανιεs Δυναμειs.

Αν κατα καιρουs μερικοι Χριστιανοι δεν επραξαν σωστα, αυτο δεν θα πει οτι ολοι ειναι το ιδιο.
Ουτε αν καποιοs Ιερεαs ανεξαρτητα απο την θρησκεια του, οι καποιοι στο παρελθον η ακομη στο παρον, επειδη δεν φερθηκαν σωστα καπου θα πει οτι ολοι ειναι το ιδιο.

Αυτο συμβαινει παντου σε ολεs τιs θρησκειεs, σε ολεs τιs επιστημεs μα και γενικα σε ολη μαs την ζωη.

Αs σταματησει αυτη η αντιπαλοτητα, διαφορετικα ο κοσμοs αντι να ενωνεται και να στρεφεται στον πνευματικο του προσανατολισμο, θα αρχιζουν μεγαλυτερεs φιλονικιεs και διχονοιεs μεταξυ μαs, με σκοπο ο εναs να στρεφετε συνεχωs κατα του αλλου.

Αυτα ειχα να πω αγαπητε μου και κανε οπωs καταλαβαινειs.

Σε χαιρετω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2004, 10:18:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αποκαλυψη Ιωαννου κεφ 3 : 14 – 22

Και προς τον αγγελο της εκκλησιας των Λαοδικεων, γραψε: Αυτα λεει ο Αμην, ο πιστος και αληθινος μαρτυρας, η αρχη της κτισης Του Θεου.
Ξερω τα εργα σου, οτι ουτε ψυχρος εστι ουτε ζεστος ειθε να ησουν ψυχρος η ζεστος ετσι, επειδη εισαι χλιαρος, και ουτε ψυχρος ουτε ζεστος, προκειται να σε ξερασω απο το στομα μου.
Επειδη, λες οτι: ειμαι πλουσιος, και πλουτησα, και δεν εχω αναγκη απο τιποτε, και δεν ξερεις οτι εσυ εισαι ο ταλαιπωρος, και ο ελεεινος, και ο φτωχος, και ο τυφλος και ο γυμνος σε συμβουλευω να αγορασεις απο μενα χρυσαφι δοκιμασμενο απο τη φωτια, για να πλουτησεις και λευκα ιματια για να ντυθεις, και να μη φανερωθει η ντροπη της γυμνιας σου και να χρισεις τα ματια σου με κολλυριο, για να βλεπεις.
Εγω, οσους αγαπω, τους ελεγχω και τους περναω απο παιδεια γινε, λοιπον, ζηλωτης και μετανοησε.
Να, στεκομαι στη θυρα και κρουω αν καποιος ακουσει τη φωνη μου, και ανοιξει τη θυρα, θα μπω μεσα σ΄αυτον, και θα δειπνησω μαζι του κι αυτος μαζι μου.
Οποιος νικαει, θα του δωσω να καθησει μαζι μου στον θρονο μου, οπως κι εγω νικησα, και καθησα μαζι με τον Πατερα μου στον θρονο του.
Οποιος εχει αυτι, ας ακουσει τι λεει το Πνευμα προς τις εκκλησιες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2004, 10:22:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΚΕΦΤΙΚΑ ΝΑ ΤΗΝ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.

Επιστολη την 28/2/2001

Αγαπητε/η……… σας εγραψα για ενα οραμα που ελαβα εν Πνευματι απο Τον Κυριο στις 25 του 2ου μηνος της Τυρινης, ενα οραμα που το πρωι με βρηκε να ειμαι πολυ σκεφτικος, οσον αφορα την σημασια του.
Ειχαμε βρεθει μεταξυ μας και συνομιλουσαμε για λιγο, μα κατοπιν χωρισαμε. Εσεις εισασταν στην απεναντι μερια, και μας χωριζε μια θαλασσα. Εγω και η γυναικα μου ζουσαμε σχεδον διπλα στην παραλια ηρεμα σε ενα μοναχικο σπιτι.
Μια ημερα ερχομενος απο την παραλια βρηκα μια κοπελα να με περιμενει στα σκαλια του σπιτιου μου. Ειχε μαζι της μια ιστιοσανιδα και βλεπωντας την μου προξενησε την περιεργεια και την ερωτω, ποιος την εφερε αυτην, και μου απαντησε ο/η ……… σου την εστειλε. Οποτε και εγω της λεω ειναι η τριτη που μου εστειλε, κατα καιρους μου στελνει και απο μια. Σου εστειλε και αυτο εδω και μου παραδιδει ενα μικρο κουτακι τυλιγμενο σε χαρτι. Την ευχαριστησα, ανεβηκα τις σκαλες του σπιτιου και κατευθυνθηκα προς το δωματιο μου.
Η γυναικα μου με ακολουθησε απο το αλλο δωματιο βλεπωντας το κουτι στα χερια μου, και πλησιαζοντας με ρωτησε τι ειναι αυτο;
Της απαντω οτι ο /η ……… μου το εστειλε, και αρχισα να το ανοιγω.
Μεσα υπηρχαν δυο βαρια για το μεγεθος τους χρυσα κομματια.
Γυρνωντας στην γυναικα μου της λεω, ωραια ειναι αλλα ψευτικα.
Μα παρατηρωντας τα καλα καταλαβα πως ειναι αληθινα.
Ηταν δυο μικρα κομματια αυγοειδες, γεματα χρυσαφι μα στην μεσα μερια κουφια.
Το πανω μερος ψιλα νομιζω ειχε μια κοκκινη σφραγιδα, και το κατω ενω ολο ηταν κυκλικο, χαμηλα ηταν τετραγωνισμενο. Και στο καθε τετραγωνο στην μεση υπηρχε και απο μια τετραγωνισμενη οπη. Και παλι η γυναικα μου με αρωτα τι ειναι αυτο;
Και της λεω, βλεπεις που το ενα κομματι εφαπτετε και εισχωρει το ενα λιγο μεσα στο αλλο, και αφηνουν ενα κενο μεσα; Και απο την κατω μερια υπαρχουν μικρα τετραγωνακια; Απο εκει βαζεις το θυμιασμα και αυτο ειναι ενα μικρο χρυσο θυμιατο.
Να βλεπε εκει της λεω. Απο εμπρος μας υψηλα υπηρχε μια μεγαλη Εικονα και στην μεση υπηρχε ενας μεγαλος Θρονος. Και επανω στον Θρονο καθονταν ντυμενος στα ασπρα καποιος που εμοιαζε να ειχε την απολυτη εξουσια.
Αλλα εσεις θα γνωριζεται καλυτερα την σημασια αυτην.
Τα γενεια Του και τα μαλλια Του ολοασπρα και αερινα, σαν να εμοιαζαν με ασπρους κεραυνους.
Το ενα Του χερι το ειχε ακουμπισμενο στον Θρονο, και το αλλο απλωμενο με ενα θυμιατο στο χερι, λυγισμενος προς τα εμπρος. Ηταν ακριβως σαν ενα θυμιατο που βαστανε οι Ιερεις οταν λειτουργανε. Κατοπιν κοιταζοντας την γυναικα μου της λεω το βλεπεις τωρα; Ε, αυτο εδω ειναι ενα μικρο θυμιατο μονον που δεν εχει αλυσιδα.
Αλλα ο/η ……… με τον καιρο θα μου την στειλει και αυτην.
Αυτο ειναι το οραμα μου. Και σας ευχαριστω θερμα για τα δωρα σας.
Ευχομαι η χαρις Του Κυριου παντα να ειναι με ολους μας ανεξαιρετως.
.........................

Απαντησις την 28/2/2001

Αγαπητε μου ............... καλη μερα σας, και ευχομαι ο Επουρανιος Πατερας μας να σας ευλογαει παντα και να καθοδηγει τα βηματα σας και να σας προστατευει απο καθε κακο.
Διαβασα το οραμα που σου δωθηκε, και χαρικα, ασχετα που εγω σαν ανθρωπος δυσκολευομαι να σου απαντησω. Και ετουτη την στιγμη που σου γραφω, ακομη δεν ξερω τι θα μου ερμηνευσει ο Κυριος για το οραμα αυτο.

Ερμηνεια:
Σου στελνω ιστιοσανιδα ταχτικα, διοτι εσυ ο ιδιος μου εγραψες οτι απο τις επιστολες μου και απο το παραδειγμα μου σου δινω κουραγιο να συνεχισεις.
Και για αυτον τον λογο, σου γραφω ιδιαιτερως και ταχτικα, για να σε δυναμωνω ψυχικα εφ΄οσον ψαλμωδουμε απο τους πρωτους.
Το οτι ειπες οτι ειναι ωραια αλλα ψευτικα στο οραμα σου, αυτο συμβολιζει τους φοβους του καθενα που διαβαζει το Ανοιχτο Βιβλιο, ωραια ειναι αλλα μηπως ειναι ψευτικο.
Πρεπει να παρατηρησεις καλα για να καταλαβεις και να νιωσεις οτι ειναι αληθινο.
Ολοι οι Χριστιανοι εισχωρουνε ο ενας λιγο μεσα στον αλλον, και αφηνει ο Κυριος ενα κενο αναμεσα τους, για να δεχτουνε ο ενας τον αλλον με τις διαφορες τους, με τις διαφορετικες τους κατανοησεις Του Λογου Του Θεου, αλλα παρ΄ολες τις διαφορες να εισχωρουνε ο ενας λιγο μεσα στον αλλον, να μαθουνε να αλληλοσεβονται και να αγαπιουνται παρ΄ολες τις μικροδιαφορες τους.
Και ολοι ειναι ενωμενοι διοτι απο επανω τους υπαρχει ο Θρονος Του Θεου και στα δεξια Του ο Χριστος, που τους σκεπαζει ολους παρ΄ολες τις διαφορες τους, παρ΄ολα τα κενα που δεν καταλαβαινονται απο ολους με τον ιδιο τροπο, αλλα εισχωρουνε ο ενας μεσα στον αλλον, διοτι αγαπανε ολοι Τον Ιδιο Θεο και Τον Ιδιο Χριστο και την Ιδια Αγια Γραφη και την Ιδια Καινη Διαθηκη.
Απολυτη εξουσια και φυσικα εχει ο Επουρανιος Πατερας μας. Και ητανε στα Ασπρα Ντυμενος διοτι η ασπρη ενδυμασια συμβολιζει τις αρετες και την αγιοτητα.
Το μικρο θυμιατο που δεν εχει αλυσιδα ειναι το εργο που δεν εχει ακομη λαβει την αλυσιδα, δηλαδη το Αγιο Πνευμα ειναι η αλυσιδα που θα θυμιατισει ολους τους λαους και τους Χριστιανους με Τον Λογο Του Θεου, το Αιωνιο Ευαγγελιο, το Ανοιχτο Βιβλιο.
Αυτη η αλυσιδα εαν λειπει δεν μπορει να θυμιατιστει ολος ο Λαος της Αγιας Πολις, της Νεας Ιερουσαλημ.
Το Ανοιχτο βιβλιο συμβολικα ειναι το μικρο θυμιατο μονον που χρειαζομαστε την αλυσιδα Του Παναγιου Πνευματος για να λειτουργισει και να θυμιαστει ο Λαος Του Θεου. Μολις τωρα που σου γραφω, ελαβα την σημασια για ετουτο το οραμα, και χαρικα πολυ.
Ολοι περιμενουνε σημερα επανω στην Γη για κατι δυνατο και τρανταχτο, μεγαλες ενδειξεις Του Θεου για τον Λαο Του, και ολοι αυτοι που λαμβανουνε Αγιο Πνευμα, τα ιδια μηνυματα λαμβανουνε οτι κατι μεγαλο θα συμβει και οτι ο Θεος θα σκορπισει πλουσιοπαροχα το Παναγιο Πνευμα Του σε οσους του ανηκουνε και θα αρχισουνε μεγαλο εργο. Ολοι περιμενουνε. Ο Κυριος ξερει ποτε και πως, και εγω δεν ξερω ακομη, και εγω περιμενω ανυπομονα ετουτη την μεγαλη στιγμη.
Οταν ειναι ολα ετοιμα επι της Γης, ο Κυριος θα ενωσει τον Λαο Του με τον τροπο Του..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2004, 13:14:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε Xaraugh,

αν και ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ για μια ακόμη φορά (!), αρέσκεσαι στο να παραθέτεις αόριστες «ερμηνείες» και ευχολόγια. Ας είναι.

Ας έχουμε υπ’όψιν μας ότι οι προφητικές προβλέψεις για τον ερχομό του «Μεσσία» (ο οποίος σύμφωνα με τις προφητείες θα ήτανε ένας ΑΠΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ…) ως αιώνιου βασιλιά στις «έσχατες ημέρες», γίνονταν πάντοτε δεκτές από τους δοκιμασμένους ιουδαίους ως υποσχέσεις του Θεού τους για σωτηρία, λύτρωση και παγκόσμια κυριαρχία τους.

Οι προβλέψεις των προφητών όμως…ΔΕΝ ΕΠΑΛΗΘΕΥΘΗΚΑΝ ΠΟΤΕ!

Οι έσχατες ημέρες με τους Ασσύριους, τους Πέρσες, τους Βαβυλώνιους και ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ, ήλθαν και παρήλθαν αλλά ο «Μεσσίας» ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΑΚΟΜΗ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ!
Ποτέ και καμία προφητεία ΔΕΝ ΕΠΑΛΗΘΕΥΘΗΚΕ έστω και στο απειροελάχιστο.

Ομοίως και ΔΕΝ ΕΠΑΛΗΘΕΥΘΗΚΑΝ οι προβλέψεις του Ιωάννη για παραδεισένια χιλιετία, αλλά ούτε και η υπόσχεση του Ιησού ότι «έρχεται ταχέως»….

Σε αυτό το σημείο αξίζει να επιστήσουμε την προσοχή των αναγνωστών σε μια σημαντική πτυχή του θέματος: ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΗΝ ΛΕΞΗ «ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ», ΠΑΡΑ ΜΙΛΑ ΓΙΑ «ΕΡΧΟΜΟ»! Και, για να είμαστε σοβαροί επιτέλους, υπέδειξε μου επιτέλους έστω αυτό το σημείο. Ας βάλουμε και μία φορά την δική μας κρίση και λογική να λειτουργήσει.

Τυχαίο?

Το αλαλούμ αυτό μεταξύ γραπτού και προφορικού λόγου οδήγησε παλαιότερα σε ΤΡΑΓΕΛΑΦΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ. Το βράδυ της 31ης Δεκεμβρίου του έτους 1000 περίμεναν σε ναούς και μοναστήρια με….ολονύκτιες προσευχές και δεήσεις ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ. Την αυγή της 1ης Ιανουαρίου δεν πίστευαν στα μάτια τους…

Το ίδιο σκηνικό παίχθηκε και το 1333, μιας και τότε κατά άλλους συμπληρώνονταν η χιλιετία των σωτήριων ετών. Το αποτέλεσμα απαράλλαχτο με του έτους 1000…

Και η αναμονή συνεχίζεται. Εξίσου και η θρησκευτική πλάνη.

Και θα μου πείτε, μα αυτά δεν τα βλέπει η εκκλησία δηλαδή? ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝΕ ΠΑΝΤΟΤΕ ΕΤΣΙ?

Μέχρι και τον 6ο αιώνα ΟΛΕΣ ΟΙ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΕΣ ΣΥΝΟΔΟΙ (325, 382, 431, 451, 553μχ) ΑΡΝΟΥΝΤΑΝ ΟΠΩΣ Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ ΤΟ ΛΙΒΑΝΙ ΝΑ ΕΝΤΑΞΟΥΝ ΤΗΝ «ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ» ΣΤΟΝ «ΚΑΝΟΝΑ» ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ……..

Αυτά περί της εβραϊκής Αποκάλυψης (..και νυν, «δική μας»!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2004, 21:19:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υγεία σε όλους!

Αλληλούια!=(praised be Yahweh στα Εβραικά)

"σκορπισει πλουσιοπαροχα το Παναγιο Πνευμα Του σε οσους του ανηκουνε και θα αρχισουνε μεγαλο εργο"

Ναι...
Και ποιοι του ανήκουνε?
Οι μουσουλμάνοι?,οι ιεχωβάδες?,ο Πάπας?,οι Ινδουιστές?,οι Βουδιστές?
οι μαυροφορεμένοι Ρατσιστές εναντίον του ελεύθερου σέξ?
Οι σεξικοί ρατσιστές που μόνο άντρες κάνουν μαυροφορεμένους
και όχι γυναίκες?
Μήπως του ανήκουνε οι εκκλησίες που είναι η αιτία τόσων πολέμων?
Που ήταν ο Yahweh την εποχή των 12 θεών του Ολύμπου?
Μήπως είναι ένας από αυτούς?
Μήπως του ανήκουνε οι Ιουδαιστές?
Μήπως του ανήκουνε οι Σατανιστές που πιστεύουν στην εξέλιξη?
Μήπως του ανήκει ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος...
Μήπως του ανήκει ο Μπους?Ο Νέρωνας?ο Χίτλερ?
Μήπως του ανήκει η μάνα του?
Μήπως του ανήκει η μάνα σου?

Οι μόνοι που του ανήκουν... είναι αυτοί
που έχουν μάτια και βλέπουν....
Αυτοί που υπηρετούν την αλήθεια!
Όλοι αυτοί που αγαπούν και βλέπουν την αδικία στον κόσμο!

Αμήν=(So be it στα εβραικά)

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 09:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Izaura (και οτι αλλο ονομα παρειs) γραφειs:

<< Και τελικά, ήτανε παρθένα μόνο ΠΡΙΝ την γέννηση ή…και ΜΕΤΑ την γέννηση?

Για δες που έχουμε καταντήσει...Να έρχεται κάποιος να μιλά για αγάπη και παγκόσμια ειρήνη και εμείς να ασχολούμαστε με το αν είναι
παρθένα/ος,λεσβεία/ομοφυλόφιλος,αν του αρέσουν οι παρτούζες και αν
πριν πει το μήνυμά του αν ήταν παρθένος ή έγκυος...

Πάλι καλά που δεν ασχολήθηκαν με το μέγεθος του πέους του Χριστού
γιατί θα μας έκοβαν λιγάκι από το δικό μας πέος για να έχουμε το ίδιο με το Χριστό ή θα μας πρόσθεταν εκατοστά στην αντίθετη περίπτωση...

Αλλά από τους "πατέρες" μιας εταιρείας που οφείλεται για όλα τα κακά ενός λαού τι περιμένουμε?

Στην 2η παρουσία τι θα ρωτάμε το Χριστό?
Πόσους άντρες και γυναίκες γ...... από τον καιρό που έγυγε από τη γη?

Ας σοβαρευτούμε πριν τον 3ο παγκόσμιο πόλεμο, τουλάχιστον.

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω" >>


Επισηs μου γραφειs:

<< Υγεία σε όλους!

Αλληλούια!=(praised be Yahweh στα Εβραικά)

"σκορπισει πλουσιοπαροχα το Παναγιο Πνευμα Του σε οσους του ανηκουνε και θα αρχισουνε μεγαλο εργο"

Ναι...
Και ποιοι του ανήκουνε?
Οι μουσουλμάνοι?,οι ιεχωβάδες?,ο Πάπας?,οι Ινδουιστές?,οι Βουδιστές?
οι μαυροφορεμένοι Ρατσιστές εναντίον του ελεύθερου σέξ?
Οι σεξικοί ρατσιστές που μόνο άντρες κάνουν μαυροφορεμένους
και όχι γυναίκες?
Μήπως του ανήκουνε οι εκκλησίες που είναι η αιτία τόσων πολέμων?
Που ήταν ο Yahweh την εποχή των 12 θεών του Ολύμπου?
Μήπως είναι ένας από αυτούς?
Μήπως του ανήκουνε οι Ιουδαιστές?
Μήπως του ανήκουνε οι Σατανιστές που πιστεύουν στην εξέλιξη?
Μήπως του ανήκει ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος...
Μήπως του ανήκει ο Μπους?Ο Νέρωνας?ο Χίτλερ?
Μήπως του ανήκει η μάνα του?
Μήπως του ανήκει η μάνα σου?

Οι μόνοι που του ανήκουν... είναι αυτοί
που έχουν μάτια και βλέπουν....

Αυτοί που υπηρετούν την αλήθεια!
Όλοι αυτοί που αγαπούν και βλέπουν την αδικία στον κόσμο!

Αμήν=(So be it στα εβραικά)

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω" >>


Εσυ το θελησεs:

Δεν ζητω βωηθεια η να κλαψω σε κανεναν οτι εξουσια και να εχει, για να παρει το μεροs μου και να φερθει αδικα σε αλλον.
Ουτε θα πω Admin αυτο, η εσυ εκεινο ποτε μου.
Μονοs προχωρω γιατι ειμαι ελευθεροs!
Πολλεs φορεs δεν κανω αυτο που με συμφερει ασχετα αν ειναι καλο προs το δικο μου οφελοs, ενω θα μπορουσα να μην βλεπω ουτε δεξια αλλα ουτε αριστερα.
Οσο για τον λιθο, τουβλο και κοτρονα θα σου ερθουν κατακουτελα απο αυτον που πρεπει, αν δεν σταματησειs την συμπεριφορα σου.
Μην νομιζειs οτι θα σε γλιτωσει το "Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 10:14:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xaraugh,

μάλλον σε λάθος "παράθυρο" πρέπει να έγραψες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 11:10:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe γραφειs:
<< Xaraugh,

μάλλον σε λάθος "παράθυρο" πρέπει να έγραψες >>


Γνωριζω που βαδιζω φιλε μου και θα φανει αν ειμαι σε λαθοs.
Οσον εχει να κανει με το αλλο τεστ που μου εβαλεs σου γραφω εστω δυο κεφαλαια, ελπιζω να σε διευκολυνα λιγακι.


Κατα Ιωαννην [κεφ. ιδ'.] 1 ΑΣ μη ταραττηται η καρδια σαs' πιστευετε ειs Tον Θεον, και ειs Eμε πιστευετε. 2 Εν τη οικια Του Πατροs μου ειναι πολλα οικηματα' ει δε μη, ηθελον σαs ειπει' υπαγω να σαs ετοιμασω τοπον. 3 Και αφου υπαγω να σαs ετοιμασω τοπον, (ΠΑΛΙΝ) ερχομαι, και θελω σαs παραλαβει προs εμαυτον, δια να ησθε και σειs οπου ειμαι εγω. 4 Και οπου εγω υπαγω εξευρετε,και την οδον εξευρετε.


[κεφ.16: 16-23

Ολιγον ετι, και δεν με βλεπετε' και ΠΑΛΙΝ ολιγον, και θελετε με ιδει' διοτι εγω υπαγω προs Τον Πατερα. 17 Τοτε τινεs εκ των μαθητων αυτου ειπον προs αλληλουs, Τι ειναι τουτο το οποιον μαs λεγει, Ολιγον, και δεν με βλεπετε' και παλιν ολιγον, και θελετε με ιδει' διοτι εγω υπαγω προs Tον Πατερα. 18 Ελεγον λοιπον, Τουτο τι ειναι το οποιον λεγει, το ολιγον; Δεν εξευρομεν τι λαλει.
19 Ενοησε λοιπον ο Ιησουs οτι ηθελον να ερωτησωσιν Αυτον, και ειπε προs αυτουs, Περι τουτου συζητειτε μετ'αλληλων, οτι ειπον, Ολιγον, και δεν με βλεπετε, και παλιν ολιγον, και θελετε με ιδει; 20 Αληθωs, αληθωs σαs λεγω, οτι σειs θελετε κλαυσει και θρηνησει, ο δε κοσμοs θελει χαρη' και σειs θελετε λυπηθη' η λυπη σαs ομωs θελει μεταβληθη ειs χαραν. 21 Η γυνη οταν γεννα, λυπην εχει, διοτι ηλθεν η ωρα αυτηs' αφου ομωs γεννηση το παιδιον, δεν ενθυμειται πλεον την θλιψιν, δια την χαραν οτι εγεννηθη ανθρωποs ειs τον κοσμον. 22 Και σειs λοιπον τωρα μεν εχετε λυπην'(ΠΑΛΙΝ) ομωs θελω σαs ιδει, και θελει χαρη η καρδια σαs, και την χαρα σαs ουδειs αφαιρει απο σαs. 23 Και εν εκεινη τη ημερα δεν θελετε ζητησει παρ'εμου ουδεν.

Ευχομαι να εχειs ειρηνη στην καρδια σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 11:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xaraugh,

δέν έχει νόημα η συζήτηση φίλτατε. ΚΑΝΕΝΑ. Και αυτό διότι ΚΟΦΕΥΕΙΣ στα όσα σου γράφω. Απλό είναι.

Σου γράφω:

"ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΗΝ ΛΕΞΗ «ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ», ΠΑΡΑ ΜΙΛΑ ΓΙΑ «ΕΡΧΟΜΟ»! Και, για να είμαστε σοβαροί επιτέλους, υπέδειξε μου επιτέλους έστω αυτό το σημείο. Ας βάλουμε και μία φορά την δική μας κρίση και λογική να λειτουργήσει."

Και εσύ μου "απαντάς" με......εδάφια του Ιωάννη!!!!!

Γράφω:
"Το αλαλούμ αυτό μεταξύ γραπτού και προφορικού λόγου οδήγησε παλαιότερα σε ΤΡΑΓΕΛΑΦΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ. Το βράδυ της 31ης Δεκεμβρίου του έτους 1000 περίμεναν σε ναούς και μοναστήρια με….ολονύκτιες προσευχές και δεήσεις ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ. Την αυγή της 1ης Ιανουαρίου δεν πίστευαν στα μάτια τους…"

Αντι να σχολιάσεις ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΙΣ τον σκοταδισμό, εσύ απλά ξανα-παραθέτεις κάποια εδάφια του Ευαγγελίου!!!!!!!


Γράφω:
"Μέχρι και τον 6ο αιώνα ΟΛΕΣ ΟΙ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΕΣ ΣΥΝΟΔΟΙ (325, 382, 431, 451, 553μχ) ΑΡΝΟΥΝΤΑΝ ΟΠΩΣ Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ ΤΟ ΛΙΒΑΝΙ ΝΑ ΕΝΤΑΞΟΥΝ ΤΗΝ «ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ» ΣΤΟΝ «ΚΑΝΟΝΑ» ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ…….."

Αντι να αναζητήσεις ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ και να αναπτύξεις ΓΟΝΙΜΟ διάλογο εσύ αρέσκεσαι ξανά και ξανά σε.....εδάφια του Ευαγγελίου!!!!!

Δέν νομίζεις ότι ΔΕΝ αναζητάς διάλογο αλλά απλά...ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ?

Αν παρόλα αυτά εχεις επιχειρήματα ΝΑ ΤΑ ΔΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 02:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe

1. Νομίζω ότι η Xaraugh είναι φίλτατη και όχι φίλτατος γιατί στο όνομα του προφίλ αναφέρει Elpida.

2. Λες "πουθενά δεν αναφέρει ο Ιωάννης τη φράση δευτέρα Παρουσία παρά μιλά για ερχομό". Σχολιάζεις μάλιστα "να είμαστε σοβαροί επιτέλους, υπέδειξε μου επιτέλους έστω αυτό το σημείο. Ας βάλουμε και μία φορά την δική μας κρίση και λογική να λειτουργήσει."

Ο ερχομός είναι δεύτερη παρουσία ναί η όχι; Σε παρακαλώ να μας εξηγήσεις εσύ με τη δική σου λογική. Και τέλος πάντων ποιά η διαφορά της δευτέρας παρουσίας, του ερχομού, της ημέρας της κρίσεως, όλα αυτά δεν είναι απλά λέξεις για να περιγράψουν το ίδιο γεγονός; Πές μου πως το βλέπεις εσύ.

3. "Το αλαλούμ αυτό μεταξύ γραπτού και προφορικού λόγου οδήγησε παλαιότερα σε ΤΡΑΓΕΛΑΦΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ. Το βράδυ της 31ης Δεκεμβρίου του έτους 1000 περίμεναν σε ναούς και μοναστήρια με….ολονύκτιες προσευχές και δεήσεις ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ. Την αυγή της 1ης Ιανουαρίου δεν πίστευαν στα μάτια τους…"

Ωραία. Εγώ συμφωνώ σε αυτό που λές εν μέρει. Το εν μέρει αναφέρεται στο ότι υπάρχουν πάντοτε άνθρωποι, οι οποίοι σαγηνεύονται από την εσχατολογία. Το τέλος, η καταστροφή της γής, ο Αρμαγεδών, η δευτέρα Παρουσία.

Στο σημείο αυτό έχω να πώ ότι ναί μεν αυτά τα φαινόμενα σαφώς αναπτύσσονται στο χώρο της εκκλησίας, εκκλησιαστικά και βιβλικά είναι τα ερεθίσματα, είναι φυσιολογικό. Οι αδιάφοροι με τον Χριστιανισμό εφ'όσον απορρίπτουν το Χριστιανισμό, είναι επόμενο να απορρίπτουν και την Αποκάλυψη.

Βέβαια υπάρχουν πολλοί μυθομανείς, είτε μέσα στο χώρο της εκκλησίας, είτε έξω από αυτόν. Σε παλιότερο μήνυμα μου είπα ότι είναι τουλάχιστον γελοίο να προσπαθήσουμε να ερμηνεύσουμε ένα προφητικό βιβλίο όπως είναι η Αποκάλυψη. Η προφητείες ερμηνεύονται ΜΟΝΟ όταν εκπληρώνονται.

Ένα απλό παράδειγμα, το "λίθος ον απεδοκίμασαν οι οικοδομούντες, ούτος εγεννήθη εις κεφαλήν γωνίας" που η εκκλησία μας λέει ότι αναφέρεται στο Χριστό. Λέω η εκκλησία μας λέει, διότι δεν θέλω να κολλήσεις απλά σε αυτό αν αναφέρεται ή όχι στο Χριστό, αλλά υπέθεσε ότι αναφέρεται στο Χριστό και ότι η προφητεία ήταν αληθινή. Μπορούσε ποτέ πριν την έλευση του Χριστού να ερμηνευτεί αυτό; Όχι βέβαια.

Επομένως, είναι τουλάχιστον γελοίο το να προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε το ανερμήνευτο.

Περί της συντελείας του κόσμου, πιστεύω ότι μας αρκεί ο ίδιος ο λόγος του Χριστού, "περί της μέρας και της ώρας ουδείς γνωρίζει ει μη ο πατήρ, ουδέ ο Υιός". Βέβαια να μην κολλήσουμε σε θεολογική συζήτηση περί του γνωστικού του Υιού, εφ'όσον απορρίπτεις το Χριστιανισμό δεν έχει νόημα η συζήτηση αυτή, αλλά έχει όμως νόημα το ότι ο Χριστός είπε ότι κανείς δεν ξέρει την μέρα και την ώρα, άρα και αυτοί που περίμεναν όχι μόνο το 1000 αλλά και πολλές, πάρα πολλές άλλες φορές τη δευτέρα παρουσία μάλλον δεν ήταν και τόσο γνώστες των γραφών.

Η δεύτερη επιστολή του Αποστόλου Παύλου προς Θεσσαλονικείς, γράφηκε γι'αυτόν ακριβώς το σκοπό, επειδή οι Θεσσαλονικείς εσχατολογούσαν και περίμεναν την έλευση του Αντιχρίστου και τη δευτέρα παρουσία.

Και εμείς σήμερα τα περιμένουμε αυτά να γίνουν, δεν ξέρουμε μέρα, ώρα, μάλιστα δεν ξέρουμε καν αν θα γίνουν ή όχι, διότι εκτός των άλλων ο Θεός είναι μακρόθυμος. Αλλάζει ο Θεός τα σχέδια του, αλλάζει ο Θεός το σκοπό του εξ'αιτίας του ανθρώπου; Ναί.

Διότι ο Θεός δεν είναι ένας μπαμπούλας που βγάζει μιά απόφαση και λέει έτσι πρέπει να γίνει και έτσι θα γίνει. Ο Θεός είναι εξαρτώμενος από τους ανθρώπους. Ερωτικά εξαρτώμενος. Η σχέση του Θεού με τον άνθρωπο και του ανθρώπου με το Θεό είναι ερωτική και όχι νομοτελειακή.

Θυμίσου λίγο την ιστορία με τον Ιωνά και τους Νινευίτες. Την είχα γράψει σε παλιότερο μήνυμά μου.

Για να μην παραφραστούν τα λόγια μου, να διευκρινήσω ότι ο Θεός δεν έχει θέλω όπως το καταλαβαίνουμε εμείς οι άνθρωποι, το δικό μας θέλω κρύβει εμπάθεια, κρύβει εγωϊσμό. Το θέλω του Θεού είναι ένα "ο Θεός θέλει πάντας σωθήναι και εις επίγνωσιν αληθείας ελθείν". Πως όμως; Όχι με επιβολή, όχι με φόβερισμούς, όχι με δύναμη. ΜΟΝΟ ΕΡΩΤΙΚΑ. Ο Θεός θέλει να είμαστε ερωτευμένοι μαζί του όπως και αυτός είναι με εμάς. Ο Θεός είναι ταπεινός, δεν επιβάλλεται.
Αν δούμε την ιστορία των ευαγγελίων μέσα από αυτό το πρίσμα, τότε θα καταλάβουμε άλλα πράγματα. Τότε θα μπορέσουμε να δώσουμε απαντήσεις, γιατί ο Θεός απέστειλε τον Υιό του, γιατί ενανθρωπίστηκε, γιατί έπαθε, γιατί σταυρώθηκε, γιατί αναστήθηκε, γιατί δεν αναστήθηκε μπροστά σε όλο τον κόσμο να τον δούν όλοι και όλες. Η απάντηση είναι απλή. Από αγάπη. Επειδή θέλει να τον αγαπήσουμε. Επειδή θέλει να τον αγαπάμε γιατί το θέλουμε και όχι γιατί μας επιβάλλεται.

Με αυτό το πρίσμα θα έπρεπε και ο Χριστιανός να έβλεπε την Αποκάλυψη. Δυστυχώς όμως τα πάθη μας, ο εγωϊσμός μας και η φιλαυτία μας δεν μας επιτρέπει να το δούμε έτσι. Γι'αυτό η Αποκάλυψη ερμηνεύεται ως "το τέλος" σαν να είναι η πτώση της αυλαίας σε ένα έργο και όχι η δεύτερη αρχή και ίσως η αρχή. Διότι η πρώτη αρχή είχε γίνει χωρίς ο άνθρωπος να γνωρίζει το καλό και το κακό, ενώ αυτή η αρχή είναι αρχή εν επιγνώσει. Γι αυτό μόνο είμαι σίγουρος, ότι θα υπάρξει αρχη εν επιγνώσει. Αυτή είναι η Βασιλεία των Ουρανών. Η δευτέρα παρουσία, η συντέλεια, όλα όλα αυτά είναι σχηματικές περιγραφές αυτής της αλήθειας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 10:20:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Poet,

δέν συμφωνώ φίλτατε!

Αυτοί οι ετσιθελικοί συμψηφισμοί που κάνετε οδήγησαν και στις εκατοντάδες αιρέσεις ΕΝΤΟΣ του εβραιοχριστιανισμού. Σταματήστε πια να βλέπετε ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ και αντικρύστε ΚΑΤΑΜΑΤΑ τα διάφορα κατασκευάσματα ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.

Άλλο ο "Έρχομός" και άλλο η "Δευτέρα Παρουσία" φίλτατε!

Δηλαδή λες να γνώριζε ο...ευαγγελιστής Ιωάννης όλα όσα ισχύουνε ΤΩΡΑ, και να μην έγραφε ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ?

Στο έχω ξαναπεί: ούτε ο "Ευαγγελιστής" είναι ο συγγραφέας αλλά ούτε και ΓΝΩΡΙΖΕΙ κατα τον χρόνο συγγραφής της περι της όποιας ΠΡΩΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ!!

Για ποιόν λόγο νομίζεις τάχα δέν την ήθελαν για ΑΙΩΝΕΣ οι Πατέρες του δόγματος? Απο...βίτσιο?

Όσον αφορά δε τα διάφορα αλαλούμ περι του έτους 1000 ή 1033, έχε υπ'όψιν σου ότι ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΞΕΚΙΝΟΥΣΑΝΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ. Και η επίσημη εκκλησία μάλλον ξέρεις ΤΙ διάβαζε...

Σε σχέση τώρα με την Αποκάλυψη, σημειώνεις ότι είναι ενα προφητικό βιβλίο.

ΛΑΘΟΣ!

Η Αποκάλυψη είναι ενα σύνολο καταγραφών απο διαφορετικά βιβλία που υπήρξανε. Αυτού του είδους τα βιβλία ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΑ. Εχω ήδη εξηγήσει πως προέκυψαν αυτά τα "προφητικά βιβλία".

Πρόκειται περι του γνωστού "Θεϊκού" κανιβαλισμού (ΙΘ' 17-18), περι της επίσης γνωστής διεστραμμένης καταστροφολαγνείας (Η' και Θ'), περι της χρυσολαγνείας και του άσβεστου πόθου για έπικράτηση (Δ').

Εννοιες και πόθοι που υπάρχουνε και στις άλλες ΕΒΡΑΪΚΕΣ "ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ".

Ας αφήσουμε λοιπόν τα "Θεόπνευστα" και τα "εξ αποκαλύψεως" και ας βάλουμε την λογική μας κρίση ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 10:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe γραφειs:

<< Xaraugh,
δέν έχει νόημα η συζήτηση φίλτατε. ΚΑΝΕΝΑ. Και αυτό διότι ΚΟΦΕΥΕΙΣ στα όσα σου γράφω. Απλό είναι. >>

Κοφευω σε τι Schwabe;

Μηπωs δεν σου εδωσα να καταλαβειs αυτα που υπολογιζεs να γραψω με τον δικο σου τροπο;
Η μηπωs δεν σου εγραψα απ'την αρχη οτι μερικοι δεν πεφτουν ευκολα στην παγιδα;
Κοφευω επειδη δεν προσπαθησα να σου βαλω τα δικα μου ερωτηματα, η επειδη δεν σε τυφλωνω καθημερινα με νεα θεματα;

Δεν εχει "ΚΑΝΕΝΑ" νοημα η συζητηση εγραψεs ετσι δεν ειναι;

Ναι, πραγματι δεν εχει!!!
Για να δουμε ομωs ενα παραδειγμα, οχι αποφυγηs οπωs μου προσαπτειs, αλλα δικηs σου ευπρεπουs απαντησεωs.

Μου λεs:

<< Σου γράφω:
"ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΗΝ ΛΕΞΗ «ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ», ΠΑΡΑ ΜΙΛΑ ΓΙΑ «ΕΡΧΟΜΟ»! Και, για να είμαστε σοβαροί επιτέλους, υπέδειξε μου επιτέλους έστω αυτό το σημείο. Ας βάλουμε και μία φορά την δική μας κρίση και λογική να λειτουργήσει."
Και εσύ μου "απαντάς" με......εδάφια του Ιωάννη!!!!! >>

Δηλαδη πωs θα σου αρεσε να σου απαντησω για να εισαι ευχαριστημενοs συμφωνα με την ερωτηση σου;
Και οταν ο Ιωαννηs μαs λεει το "ΠΑΛΙΝ" τι εννοει αραγε;

Αγαπητε μου με προκαλεσεs με το "υπέδειξε μου επιτέλους έστω αυτό το σημείο", σου εχω δειξει κατι απο αυτο που μου ζητησεs, απο εκει και επειτα μην μου λεs να ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ αυτα που μου λεs.

Οπωs:

<< Αντι να σχολιάσεις ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΙΣ τον σκοταδισμό, εσύ απλά ξανα-παραθέτεις κάποια εδάφια του Ευαγγελίου!!!!!!! >>

Δεν "ξανα"-"παραθετω" οπωs γραφειs, αποδειξε το λοιπον αυτο που λεs.
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΑΤΤΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΑΥΤΑ ΛΑΒΑΙΝΕΙ!!!

Αλλα και η γραφη λεει πωs ολο μιλαμε για τουs προπατορεs μαs, αλλα απο εμαs τι κανει ο καθεναs!

Επισηs γραφειs:

<< Αν παρόλα αυτά εχεις επιχειρήματα ΝΑ ΤΑ ΔΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ. >>

Η απαντηση μου υπαρχει αν θεs ανοιγειs ψαχνειs και μετα ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 11:01:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xaraugh,

Λες:

«Δηλαδη πωs θα σου αρεσε να σου απαντησω για να εισαι ευχαριστημενοs συμφωνα με την ερωτηση σου;
Και οταν ο Ιωαννηs μαs λεει το "ΠΑΛΙΝ" τι εννοει αραγε;»

Αυτό εσύ θα έπρεπε να μας το εξηγήσεις φίλτατε. Αλήθεια, σε ποιο ακριβώς σημείο αναφέρεται το «ΠΑΛΙΝ»?

Λες:

«Δεν "ξανα"-"παραθετω" οπωs γραφειs, αποδειξε το λοιπον αυτο που λεs.
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΑΤΤΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΑΥΤΑ ΛΑΒΑΙΝΕΙ!!!»

Μην κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις Xaraugh. Απάντηση δεν είναι η παράθεση διαφόρων εδαφίων του Ευαγγελίου, αλλά η ΕΥΘΕΙΑ σύγκριση και επεξήγηση. Απλό είναι.

Αλλά (αν και λίγο ξεφεύγω) μιάς και σου αρέσει η παράθεση εδαφίων του Ευαγγελίου, και μάλλον υπονοείς ότι από αυτά βγαίνει ένα ξεκάθαρο μήνυμα, για δώσε μου σε παρακαλώ την εξήγηση σου στα παρακάτω δυο:

Στο «Κατά Ματθαίον Ε’,44 διαβάζουμε:

« Εγώ δε σας λέγω , αγαπάτε τους εχθρούς σας, εύχεσθε προς τον Θεόν αγαθά δι’εκείνους οι οποίοι σας καταρώνται, ευεργετείτε εκείνους που σας μισούν, και προσεύχεσθε υπέρ εκείνων οι οποίοι σας μεταχειρίζονται υβριστικώς και περιφρονητικώς και σας καταδιώκουν αδίκως, ακόμη και όταν ο διωγμός των αυτός σας γίνεται δια τα θρησκευτικάς σας πεποιθήσεις»

Στην συνέχεια λοιπόν διαβάζουμε:

«Αληθώς σας λέγω, ότι κατά την ημέραν της κρίσεως θα είναι περισσότερον επιεικής η τιμωρία δι’εκείνους που έζησαν εις την χώραν των Σοδόμων και των Γομόρρων, παρα δια την πόλιν εκείνην που δεν εδέχθη τους απεσταλμένους μου» (κεφ.Ε’,15)

Τι ισχύει επομένως φίλτατε Xaraugh? Η διγλωσσία αυτή είναι ο Λόγος του Ιησού? Είναι τόσο διφορούμενος ο Λόγος «Του»?

Διότι, ενώ λέει από την μία «καλώς ποιείτε τοις μισούσιν υμάς» και μάλιστα να αγαπάτε και να ευεργετείτε ΥΠΕΡ των όσων σας διώκουνε, λίγο παρακάτω ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΕΙ με κακότητα και μοχθηρία για την ΣΚΛΗΡΟΤΑΤΗ ΤΙΜΩΡΙΑ όσων κακομοίρηδων κάνουνε το «λάθος» και….δεν δεχθούνε τους μαθητές Του!!

Που κολλάει λοιπόν η διάχυτη αγάπη του πρώτου εδαφίου με την μισανθρωπιά που αποπνέει το δεύτερο?

Την ερώτηση αυτή την έθεσα και σε άλλο topic.

Λες:

«Αλλα και η γραφη λεει πωs ολο μιλαμε για τουs προπατορεs μαs, αλλα απο εμαs τι κανει ο καθεναs!»

Να μην γενικεύουμε φίλτατε, να μην γενικεύουμε! Μπορεί εσύ να θεωρείς τους Αιγύπτιους θεουργούς και τους Χαλδαίους Μάγους «προπάτορες» σου, και δικαίωμα σου, αλλά ας διευκρινίζουμε σε ποιους απευθυνόμαστε…..


Απάντηση, και επιμένω, δεν έχεις δώσει. Ελπίζω αυτή την φορά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 09:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe στιs 1/2/04 μου γραφειs:

<< Φίλτατε Xaraugh,
αν και ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ για μια ακόμη φορά (!), αρέσκεσαι στο να παραθέτεις αόριστες «ερμηνείες» και ευχολόγια. Ας είναι.>>

Να το πω παγιδα;
Η δεν προσεχειs το τι απαντω;

Λεs λοιπον!

1) << Σε αυτό το σημείο αξίζει να επιστήσουμε την προσοχή των αναγνωστών σε μια σημαντική πτυχή του θέματος: ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΗΝ ΛΕΞΗ «ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ», ΠΑΡΑ ΜΙΛΑ ΓΙΑ «ΕΡΧΟΜΟ»! Και, για να είμαστε σοβαροί επιτέλους, υπέδειξε μου επιτέλους "έστω" αυτό το σημείο. Ας βάλουμε και μία φορά την δική μας κρίση και λογική να λειτουργήσει. >>

α) Απαντησιs στιs 3/2/04:

<< Γνωριζω που βαδιζω φιλε μου και θα φανει αν ειμαι σε λαθοs.
Οσον εχει να κανει με το αλλο τεστ που μου εβαλεs σου γραφω εστω δυο κεφαλαια, ελπιζω να σε διευκολυνα λιγακι.


Κατα Ιωαννην [κεφ. ιδ'.]
1. ΑΣ μη ταραττηται η καρδια σαs' πιστευετε ειs Tον Θεον, και ειs Eμε πιστευετε. 2. Εν τη οικια Του Πατροs μου ειναι πολλα οικηματα' ει δε μη, ηθελον σαs ειπει' υπαγω να σαs ετοιμασω τοπον. 3. Και αφου υπαγω να σαs ετοιμασω τοπον, (ΠΑΛΙΝ) ερχομαι, και θελω σαs παραλαβει προs εμαυτον, δια να ησθε και σειs οπου ειμαι εγω. 4. Και οπου εγω υπαγω εξευρετε,και την οδον εξευρετε.

[κεφ.16: 16-23]
Ολιγον ετι, και δεν με βλεπετε' και (ΠΑΛΙΝ) ολιγον, και θελετε με ιδει' διοτι εγω υπαγω προs Τον Πατερα. 17. Τοτε τινεs εκ των μαθητων αυτου ειπον προs αλληλουs, Τι ειναι τουτο το οποιον μαs λεγει, Ολιγον, και δεν με βλεπετε' και παλιν ολιγον, και θελετε με ιδει' διοτι εγω υπαγω προs Tον Πατερα. 18. Ελεγον λοιπον, Τουτο τι ειναι το οποιον λεγει, το ολιγον; Δεν εξευρομεν τι λαλει.
19. Ενοησε λοιπον ο Ιησουs οτι ηθελον να ερωτησωσιν Αυτον, και ειπε προs αυτουs, Περι τουτου συζητειτε μετ'αλληλων, οτι ειπον, Ολιγον, και δεν με βλεπετε, και παλιν ολιγον, και θελετε με ιδει; 20. Αληθωs, αληθωs σαs λεγω, οτι σειs θελετε κλαυσει και θρηνησει, ο δε κοσμοs θελει χαρη' και σειs θελετε λυπηθη' η λυπη σαs ομωs θελει μεταβληθη ειs χαραν. 21. Η γυνη οταν γεννα, λυπην εχει, διοτι ηλθεν η ωρα αυτηs' αφου ομωs γεννηση το παιδιον, δεν ενθυμειται πλεον την θλιψιν, δια την χαραν οτι εγεννηθη ανθρωποs ειs τον κοσμον. 22. Και σειs λοιπον τωρα μεν εχετε λυπην'(ΠΑΛΙΝ) ομωs θελω σαs ιδει, και θελει χαρη η καρδια σαs, και την χαρα σαs ουδειs αφαιρει απο σαs. 23. Και εν εκεινη τη ημερα δεν θελετε ζητησει παρ'εμου ουδεν. >>

Μου γραφειs 3/2/04

2) << Xaraugh,
δέν έχει νόημα η συζήτηση φίλτατε. ΚΑΝΕΝΑ. Και αυτό διότι ΚΟΦΕΥΕΙΣ στα όσα σου γράφω. Απλό είναι.
Σου γραφω:
"ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΗΝ ΛΕΞΗ «ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ», ΠΑΡΑ ΜΙΛΑ ΓΙΑ «ΕΡΧΟΜΟ»! Και, για να είμαστε σοβαροί επιτέλους, υπέδειξε μου επιτέλους έστω αυτό το σημείο. Ας βάλουμε και μία φορά την δική μας κρίση και λογική να λειτουργήσει."
Και εσύ μου "απαντάς" με......εδάφια του Ιωάννη!!!!! >>

β) Απαντησιs στιs 10/2/04

Μου λεs λοιπον πωs: "ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΗΝ ΛΕΞΗ «ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ», "υπέδειξε μου επιτέλους έστω αυτό το σημείο"
"Και εσύ μου "απαντάς" με......εδάφια του Ιωάννη!!!!!"

Δηλαδη πωs θα σου αρεσε να σου απαντησω για να εισαι ευχαριστημενοs συμφωνα με την ερωτηση σου;
Και οταν ο Ιωαννηs μαs λεει το "ΠΑΛΙΝ" τι εννοει αραγε;
Αγαπητε μου με προκαλεσεs με το "υπέδειξε μου επιτέλους έστω αυτό το "σημείο", σου εχω δειξει κατι απο αυτο που μου ζητησεs, απο εκει και επειτα μην μου λεs να ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ αυτα που μου λεs.

Μου γραφειs 10/3/04

<< Αυτό εσύ θα έπρεπε να μας το εξηγήσεις φίλτατε. Αλήθεια, σε ποιο ακριβώς σημείο αναφέρεται το «ΠΑΛΙΝ»? >>
<< Απάντηση, και επιμένω, δεν έχεις δώσει. Ελπίζω αυτή την φορά... >>

ΔΗΛΑΔΗ ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ … !!!

Επισηs λεs: << Να μην γενικεύουμε φίλτατε, να μην γενικεύουμε! Μπορεί εσύ να θεωρείς τους Αιγύπτιους θεουργούς και τους Χαλδαίους Μάγους «προπάτορες» σου, και δικαίωμα σου, αλλά ας διευκρινίζουμε σε ποιους απευθυνόμαστε….. >>

Schwabe μετα απο ολα αυτα μου βαζειs και αλλο τεστ;!
Οσο για το παρα-πανω, ενα εχω να πω ο καιροs θα δειξει αν εισαι αθωοs σε αυτα που λεs!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 09:15:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xaraugh,

είναι....εξόχως ενδιαφέρον φίλτατε ότι ΕΝΩ ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΗΣ "ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ" ΕΣΥ ΑΠΑΝΤΑΣ......ΜΕ ΠΑΡΑΠΟΜΠΕΣ ΕΔΑΦΙΩΝ ΤΟΥ "ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗ" ΕΥΑΓΓΕΛΙΟΥ!!!!!!!!

Επίσης, είναι ενδιαφέρον ότι ενώ υποτίθεται ότι δίνεις "εύστοχη" απάντηση στην πρώτη μου ερώτηση (ως προς το ΠΟΥ αναφέρεται στην "Αποκάλυψη" το "δευτέρα παρουσία") εσύ απλά "απαντάς" με ένα "ΠΑΛΙΝ" το οποίο όμως.......ΔΕΝ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ!!

Πόσο μάλλον δε να εντοπίσεις τον όρο "Δευτέρα Παρουσία".........

Κατα τα άλλα, για μία ακόμη φορά, ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ ΠΟΥΘΕΝΑ.

Ούτε δίνεις το σημείο της "Αποκάλυψης" που να αναφέρεται η περίφημη "Δευτέρα Παρουσία" (!), αλλά ούτε και απαντάς έστω και στο απειροελάχιστο στο ερώτημα της ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΗΣ ΑΝΤΙΦΑΣΗΣ που σου θέτω.

Είναι άξια προσοχής η στάση σου φίλτατε θα έλεγα.

Είναι η ΠΑΡΑΛΟΓΗ στάση όσων ΤΥΦΛΑ πιστεύουνε. Διότι, στα μεγάλα ερωτηματικά οι άνθρωποι εμπιστεύονται πρώτα στους ανθρώπους, αλλά δέν πείθονται στις απαντήσεις που παίρνουνε. Υστερα εμπιστεύονται τα ερωτήματα στους "Θεούς" τους, και πείθονται απόλυτα ΣΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝΕ!

Βλέπεις καμία διαφορά στις "απαντήσεις" σου???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αλεξης 21
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2004, 12:04:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αλεξης 21  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετω το πληθος!Ησως να πω βλακεια,αλλα οταν διβαζα το κειμενο (μεταφρασμενο στα νεα ελληνικα)μου φαινοταν σαν μια προτογωνη περιγραφη ενος κοσμου επιστημονικης φαντασιας που βλεπουμε σε ταινιες.Ειδικα σε μερικα σημεια ο Προφιτης Ιωαννης οταν μιλουσε για το που βρισκοταν ηταν σαν να περιγραφει ενα διαστημοπλοιο.Και για τον τροπο που το παρουσιαστηκε ο Αγγελος Κυριου κια γενικα σε πολλα σημεια που δεν μπορω να θυμηθω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

andreas aigio
Μέλος 1ης Βαθμίδας


99 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 02:40:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andreas aigio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από ποια πηγή βρήκες το κείμενο φίλε Αλέξη ?
Και γιατί ρωτάω ?
Γιατί κυκλοφορούν πολλές «μεταφράσεις»
αλλά που εξυπηρετούν «άλλους» σκοπούς …


« Κι όμως ... γυρίζει. »Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2004, 11:04:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλες οι μεταφράσεις της "Αποκάλυψης" εξυπηρετούνε και έναν σκοπό. Έναν ετσιθελικό σκοπό..

Το αρχικό κείμενο όμως "μιλάει"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pete
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2004, 12:06:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pete  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου,

θα ήθελα να σας υποβάλλω μια πιστεύω λογική ερώτηση.

Ο θεός ‘αποκαλύφτηκε’ σε έναν (έτσι μας μεταφέρεται) άνθρωπο ονόματι Σαούλ και τον έκανε από ‘διώκτη’ ένα μεγάλο ‘απόστολο’. Ο θεός ‘φώτισε’ με ανάλογο τρόπο και πιστούς, όπως τον εν λόγω κύριο Ιωάννη, για να γράψει αυτό το κείμενο.

Η επιλεκτική ‘φώτιση’ είναι κάτι που με προβληματίζει.

Αφού λοιπόν ο οιοσδήποτε (πιστός η μη) μπορεί να δεχτεί αυτή την φώτιση, τότε γιατί δεν γίνεται μονομιάς σε όλους τους ανθρώπους για να τελειώνουμε?

Γιατί όλο αυτό το αίμα? Γιατί αυτό το αίσχος στο όνομα ενός σωτήρα? Γιατί τόσοι πόλεμοι και εμφύλιοι? Μα ποιος θεός είναι αυτός που δεν αποκαλύπτεται για να σταματήσουν όλα αυτά που γίνονται δήθεν στο όνομά του?

Λογικό συμπέρασμα η συμπεράσματα? Υπάρχουν μόνο 3 επιλογές:

Διαλέξτε:

1. Αυτές οι αποκαλύψεις είναι μαϊμού. Ουδέποτε έγιναν σε κανένα. Ότι λέγεται η υποστηρίζεται είναι ψευδές.
2. Αν ο Θεός πράγματι επέλεξε μόνο μερικούς απίστους και πιστούς για να αποκαλυφτεί και τους υπόλοιπους τους παράτησε, τότε είναι ΚΑΚΟΥΡΓΟΣ και ΗΘΙΚΟΣ ΑΥΤΟΥΡΓΟΣ των σφαγών και του αίματος που χύθηκε και χύνεται στο όνομά του.
3. Αν ο θεός παρουσιάστηκε σε όλους? ΟΧΙ, αυτό δεν έχει γίνει. Τώρα δεν θα συζητάγαμε καν. Άρα απορρίπτεται ως επιλογή.

Τι μας μένει? Επιλογή 1 η 2.
Και επειδή κανείς σοβαρός άνθρωπος δεν μπορεί να πιστεύει ότι είναι δυνατόν να υπάρχει κακούργος θεός, τότε η επιλογή είναι η πρώτη, Νο. 1.

Κύριες, Δεσποινίδες και Κύριοι, το θέμα έληξε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

exoterica
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Tajikistan
99 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 15:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους exoterica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σας
Ψάχνοντας την λέξη «εμφύτευση chip» στο google βρέθηκα σε αυτό εδώ το τοπικ. Έχουν γραφτεί σε εφημερίδες εδώ στην Ελλάδα ότι στην Αμερική ήδη ξεκίνησε εμφύτευση chip-πιστωτικής κάρτας με δημιουργό την εταιρεία Motorola.
To Chip, για τεχνικούς λόγους λένε, πρέπει να εμφυτευτεί η στο χέρι ή στο μέτωπο. (εκει μόνο μπορεί να φορτίζεται η μικροσκοπική μπαταρία, λόγω γαλβανικού φαινομένου διαφοράς θερμοκρασίας του σώματος με τον αέρα) Καθόσον τα δύο αυτά σημεία του σώματος είναι σχεδόν πάντα εκτεθειμένα στο φυσικό περιβάλλον.
Άκουσες τίποτε χαραυγή εκεί στην Αμερική που πιθανώς είσαι, ή κάποιος άλλος τίποτε? (θέλω να γράψω κάτι για το θέμα). Τελικά η αποκαλυψη θα προβλέψει και τις τεχνικές προδιαγραφές : ) Πάντως αναφέρεται καθαρά ότι θα είναι οικονομική η δικτατορία του αντιχριστου. (αυτός που δεν θα εχει το χάραγμα στο μέτωπο η στο χέρι ή τον αριθμό του «Αλητη» δεν θα μπορεί ούτε να πουλά ούτε να αγοράζει. Όλοι οι άνθρωποι είναι χρεωμένοι δεν είναι απίθανο να οδηγηθούμε πολύ φυσικά και όμορφα ένα ξημέρωμα εκεί.
exot.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2004, 18:04:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιχνίδια της φαντασίας που έγιναν θεμέλια της "μεταφυσικής": Η ΑΝΘΡΩΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ "ΘΕΟΥ"-Η ΘΕΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ!

exoterica, ας διατηρήσουμε μια κάποια σοβαρότητα.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 08:28:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Exoterica καταρχην σε ευχαριστω που επανεφερεs το θεμα, αν και αργα η γρηγορα θα ασχολιομασταν παλι με αυτο.
Φιλε μου, (και στο γραφω απο τα βαθη τηs καρδιαs μου αυτο), θα σου πω μονον δυο λογια σημερα εδω μεσα γιατι δεν σε γνωριζω τωρα, και αυτο γιατι σε εχω διαβασει κατα διαστηματα και σε εχω σε μεγαλη εκτιμηση.
Κανε υπομονη, γιατι πολλα θα ακουστουν σε λιγο!
Αν θεs επικοινωνισε μαζι μου προσωπικα, ισωs ετσι ειναι καλυτερα προs το παρον.
(Πάντως αναφέρεται καθαρά ότι θα είναι οικονομική η δικτατορία του αντιχριστου.)
Ευχομαι ο Τριαδικοs μαs Πατεραs να σε σκεπαζει παντα σε ολεs σου τιs στιγμεs.
Εχεισ την αγαπη μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 10:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσον αφορά τις αναφορές που γίνονται (πάντοτε ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ…) στην λεγόμενη «Αποκαλυπτική Φιλολογία» (Αποκάλυψις), αξίζει να σημειώσουμε ορισμένα εξόχως ενημερωτικά στοιχεία τα οποία και θα δώσουνε την πραγματική εικόνα στον (παραπλανημένο) θρησκευόμενο άνθρωπο, αποκαλύπτοντας και τον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ λόγο της συγγραφής.

Μετά την κατάρτιση του προφητικού κανόνα το ιερατείο της Ιερουσαλήμ (περ.3ος αιώνας π.χ.) ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ τη θεοπνευστία και το δικαίωμα να προφητεύει, παρά μόνο στον αρχιερέα του «ενιαυτού». Όσοι ισχυρίζονταν ότι είχαν το προφητικό χάρισμα καλούνταν να αποδείξουν «σημείον» ώστε να δείξουν ότι έχουν λάβει την «κλήση του Γιαχβέ».

Εάν δεν έδειχναν τέτοιο σημάδι (έξυπνο ε? Και ΠΟΙΟΣ τάχα θα μπορούσε??) τους κατηγορούσαν ευθέως για όργανα του Σατανά και ο συνηθισμένος θάνατος ήταν ο λιθοβολισμός (Δευτερονόμιο ΙΗ’, 20).

Αυτός ήτανε και ο λόγος που οι….αγανακτισμένοι περιοδεύοντες μεταπράτες των διαφόρων ιουδαϊκών αιρέσεων (όπως και οι της ιουδαιοχριστιανικής) αναθεματίζουνε την Ιερουσαλήμ για αυτές τις διώξεις. Εάν ρίξετε μια ματιά στους Ματθαίο (ΚΓ,37) και Λουκά (ΙΓ,34) θα διαβάσετε επακριβώς για την «φονεύουσα τους προφήτες και λιθοβολούσα τους απεσταλμένους προς αυτήν».

Καλά είναι να μαθαίνουμε και καμιά ΑΛΗΘΕΙΑ για τα όσα μας ταΐζουνε ως «θεόπνευστα»!

Εξάλλου, το ίδιο ακριβώς κάνανε οι Εβραίοι και στον Ιησού της περιγραφής. Του ζήτησαν να δείξει «σημείον εκ του ουρανού», όμως ο Ιησούς αρνήθηκε να τους δείξει οποιοδήποτε άλλο σημάδι εκτός από…..το κήρυγμα του (?), χαρακτηρίζοντας τους «γενεά πονηρά και μοιχαλίς».Ξεκάθαρα λοιπόν τα πράγματα για όσους μπορούνε και θέλουνε να ακυρώσουνε την φαντασιακή κατάσταση των ΧΥ «Σωτήρων»!!

Ως προς την Αποκαλυπτική Φιλολογία τώρα, θα πρέπει να γνωρίζουμε ΠΟΤΕ αλλά και ΓΙΑΤΙ προέκυψε η ανάγκη αυτή. Διότι απλή ανάγκη του ιερατείου ήτανε και όχι κάποια….«εξωκόσμια» παρέμβαση.

Στα χρόνια του μακκαβαϊκού πολέμου και περίπου ως το 100 μ.Χ., ανώνυμοι Ιουδαίοι συγγραφείς έκριναν ότι έπρεπε να ενισχυθεί με γραπτό υλικό (δηλαδή με «φυλλάδια παρηγοριάς») το καταρρακωμένο εθνικό και θρησκευτικό φρόνημα του λαού, που είχε καταφύγει στην ορεινή Ιουδαία.
Υπήρχε όμως ένα σοβαρότατο πρόβλημα για τους θερμόαιμους νέους συγγραφείς: επειδή στερούνταν θεοπνευστίας (είπαμε ότι με νόμο είχε κλείσει ο κανόνας των προφητών), έγραφαν στο όνομα κάποιας αρχαίας σεβαστής προσωπικότητας, όπως π.χ. του Δανιήλ, του Μωυσή κ.α. Τα κείμενα τους ήτανε άραγε «αποκαλύψεις» για τα μέλλοντα να συμβούν, και σκοπός τους να τονώσουν το θρησκευτικό φρόνημα.

Βασικό γνώρισμα αυτών των «αποκαλύψεων» είναι η συχνή χρήση οραμάτων και συμβολισμών. Περιττό δε να τονίσουμε ότι σχεδόν όλα είναι ψευδεπίγραφα, αφού ο συγγραφέας δεν έχει καμία σχέση με το ΧΥ πρόσωπο περασμένης εποχής.

Τα σημαντικότερα ιουδαϊκά αποκαλυπτικά βιβλία είναι:

1) ΠΡΩΤΟΣ ΕΝΩΧ 2) Η ΑΝΑΛΗΨΗ ΤΟΥ ΜΩΥΣΗ 3) ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΕΝΩΧ 4) ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΒΑΡΟΥΧ 5) ΤΡΙΤΟΣ ΒΑΡΟΥΧ 6)Β’ ΕΣΔΡΑΣ

Βέβαια, εκτός από τον χορό δεν θα μπορούσανε να μείνουνε ΚΑΙ οι εκπρόσωποι της ιουδαιοχριστιανικής αίρεσης, δεδομένου ότι ακολουθούσανε «κατά πόδας» τις Γραφές των Εβραίων. Αλλιώς, ΔΕΝ ΕΙΧΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΝΕ βλέπετε…..

Η σχετική ιουδαιοχριστιανική σχολή αναπτύχθηκε από το 50μχ έως το 150μχ περίπου. Τα σημαντικότερα («απόκρυφα»…) έργα είναι:

1) ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΠΕΤΡΟΥ 2) ΔΙΑΘΗΚΗ ΤΟΥ ΑΒΡΑΑΜ 3) Ο ΠΟΙΜΗΝ ΤΟΥ ΕΡΜΑ 4) ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΙ ΣΙΒΥΛΛΙΚΟΙ ΧΡΗΣΜΟΙ 5) ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΠΑΥΛΟΥ (περιγράφει τα όσα είδε ο ίδιος του στον…ουρανό και τον Άδη!) 6) ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΙΩΑΝΝΗ (πρόκειται για μία φτηνή απομίμηση της κανονικής Αποκάλυψης του Ιωάννη και γράφτηκε μόλις τον 5ο αιώνα μ.Χ.) 7) ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΒΑΡΘΟΛΟΜΑΙΟΥ

Να σημειώσουμε ότι ΚΑΙ ΕΔΩ πρόκειται ουσιαστικά για ΨΕΥΔΕΠΙΓΡΑΦΑ κείμενα. Απλά αναφέρουμε τα διάφορα «Αποκαλυπτικά βιβλία» που κυκλοφορούσανε, ώστε να φανεί ότι η περίφημη «Αποκάλυψη του Ιωάννη» ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ, και επιπλέον είναι και ΠΑΡΑΠΟΙΗΜΕΝΟ (αλλιώς ΓΙΟΚ αναγνώριση ως «κανονικό»!).

Αλήθεια, εκείνα τα διαβάσατε? WHY NOT ρε παιδιά?

Τέλος, να παρατηρήσουμε ότι ενώ η νεοσύστατη ιουδαιοχριστιανική Εκκλησία από την μία μεριά θέλει να πρόκειται για την αποκάλυψη από τον ίδιο το Θεό και τον Ιησού Χριστό, από την άλλη δεν κάνει ΤΙΠΟΤΑ ώστε να κατανοήσει και να μάθει τα όσα αποκαλύπτει ο συγγραφέας….
Ουσιαστικά την έχει βάλει στην άκρη την Αποκάλυψη και άρα και στο περιθώριο τον Ιωάννη. Είναι συνάμα το μοναδικό βιβλίο της Κ.Δ. που ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ ΣΕ ΕΠΙΣΗΜΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΕΣ ΤΕΛΕΤΕΣ.

Για τον «Θεό» των εβραιοχριστιανών δεν υπάρχει εξήγηση, υπάρχει μόνο ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ!

Μπρρρρρρρρρρ!!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 20:40:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Xaraugh
Στην 2η παρουσία τι θα ρωτάμε το Χριστό?
Πόσους άντρες και γυναίκες γ...... από τον καιρό που έγυγε από τη γη?

Εγώ πάντως θα ρωτήσω αν τον δω για την Μαγδαληνή, τι ακριβώς παίχτηκε τοτε
μεταξύ τους.


Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 21:31:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρώτα με εμένα καλύτερα.

Ο Χριστός έκανε έρωτα με την Μαγδαληνή και άλλες όμορφες γυναίκες.
Είχε και παιδιά.Το ένα το έλεγαν Βαρραβά.
Αν έχεις άλλες ερωτήσεις για τον προσωπικό μου φίλο Χριστό ρώτα με.
θέλεις λεπτομέρειες του έρωτά τους?
Ήταν ένας αληθινός έρωτας...Ο Χριστός δεν ζήλευε όταν η Μαγδαληνή πήγαινε με άλλους.Την ΑΓΑΠΟΥΣΕ και την ήθελε ευτυχισμένη.


"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 08:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να γιατι αποφασισα να ειμαι μονοs, επειδη θελω να θαυμασω την δικαιοσυνη σαs, και οχι επειδη μερικοι νομιζουν οτι επραξαν σωστα με τιs κρισειs τουs!
Ωρε λεβεντεs αφου ειστε αφοβοι και δικαιοι, περιμενετε και μενα οταν θα βγω απο την φυλακη που με εθεσαν, εωs τοτε οπωs ειμαι γυρισμενοs με την πλατη συνεχειστε να καρφωνετε, ακομη υπαρχει χωροs.
Γιατι η δικαιοσυνη σαs αυτη ειναι, και αν δεν αλλαξει τα ιδια και χειροτερα θα σαs βρουν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 09:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Xaraugh
Στην 2η παρουσία τι θα ρωτάμε το Χριστό?
Πόσους άντρες και γυναίκες γ...... από τον καιρό που έγυγε από τη γη?

Εγώ πάντως θα ρωτήσω αν τον δω για την Μαγδαληνή, τι ακριβώς παίχτηκε τοτε
μεταξύ τους.


Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!



Κύριοι μου καλή σας ημέρα,

Καλά είναι όλα αυτά που μας γράφετε.

Μεγάλοι, δεν υπάρχει μετά Θάνατος ζωή,
Αλλά αν υπάρχει την βάψαμε!!!!!!!!!!!!!!

Καλήμερα.

Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”


Edited by - Just_A_Man on 31/03/2004 09:24:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy