ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΤΟ ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟ ΤΩΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 19:48:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight
Δαβιδ εισαι αντιχριστος :)

http://www.bydesignwebsights.com/ellashistory
Η πραγματική Ελληνική ιστορίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 20:10:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης
ΔΑΒΙΔ, προσεχε γιατι εκτος απο Διονυσο ειχαμε και κατι ...ΣΑΤΥΡΟΥΣ ! ! !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 21:21:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet
Δαβίδ !!!! Έλεος ρε φίλε !!!
1. Είσαι ανεπίτρεπτα αγενής με τους συντρόφους μας στο club
2. Προκαλείς ή κατά το εκκλησιαστικότερον σκανδαλίζεις τους υπόλοιπους "χωρός λόγο".
3. Κάνεις κακό στην εκκλησία του Χριστού. Αλοίμονο!!! Πές μου έναν Άγιο που να είχε τέτοια αγενή και απάνθρωπη συμπεριφορά σαν την δικιά σου.
4. Πώς την είδες εσύ, να υπερασπιστείς τον Χριστό ? Την εκκλησία ? Τί?
5. Για τους "πλανεμένους" ήρθε ο Χριστός στη γή.

Εάν λοιπόν εσύ θέλεις να συνεχίσεις να κάνεις κακό και να αμαρτάνεις κατά του εαυτού σου, των συνανθρώπων σου και κατά της εκκλησίας, δικαίωμά σου, εγώ όμως οφείλω να στο υπενθυμίσω.

Απλά ... λυπάμαι βαθύτατα, διότι ο Λόγος του Θεού πολεμάται είτε "είτε εξ αριστερών" είτε "εκ δεξιών".

Ο υπερβολικός ζήλος χωρίς προσευχή και ταπείνωση, φέρνει έπαρση ... από έπαρση ο Εωσφόρος έγινε Σατανάς !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 21:58:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight
quote:
Ο υπερβολικός ζήλος χωρίς προσευχή και ταπείνωση, φέρνει έπαρση ... από έπαρση ο Εωσφόρος έγινε Σατανάς !!!

Αρα? Δαβιδ ειδες? Στο ελεγα οτι εισαι ο αντιχριστος και δεν με πιστευες! Τελικα εισαι το ιδιο με τον σατανα!

http://www.bydesignwebsights.com/ellashistory
Η πραγματική Ελληνική ιστορίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 22:17:17  Εμφάνιση Προφίλ
Θα παρακαλούσα τον Admin να επέμβει.

Είναι το πλέον εύκολο για τον καθένα εδώ μέσα να αρχίσει και να απαντά όπως αρμόζει στον ΔΑΒΙΔ. Το αποτέλεσμα απλα θα "δικαίωνε" τον σκοταδισμό και τις προθέσεις της παρέας του ΔΑΒΙΔ.

Η τακτική τους είναι γνωστή και απο άλλο φόρουμ: copy-paste σε ΑΣΧΕΤΗ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ με "στόλισμα" απο προσβολές και ανοίκειους χαρακτηρισμούς ώστε να ρίξουνε το επίπεδο της συζήτησης ακριβώς εκεί που θέλουνε αυτοί.

Το ότι δέν έχουνε να πούνε ΤΙΠΟΤΑ είναι ηλίου φαεινότερο.

Απλά θέλουνε να τορπιλίσουνε τις συζητήσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2004, 09:34:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig
quote:

Το παρόν τόπικ όμως, δεν έχει θέμα "Το μυστήριο και η Εκκλησία" (επικίνδυνο θέμα για τόπικ), αλλά το αν συμβαδίζουν τα Ευαγγέλια με την Π.Διαθήκη. Είναι αντιχριστιανικό να ερευνά κάποιος κάτι τέτοιο;


Κάθε άλλο καλή μου φίλη...αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να το κάνουμε...

Τι εννοώ...η Παλαιά Διαθήκη είναι εξ' ολοκλήρου ένα πνευματικό αλληγορικό βιβλίο. Όταν την πρωτοδιάβασα (τότε που χρησιμοποιούσα μόνο τη λογική μου) είχα πει ότι "μπορώ να ΑΠΟΔΕΙΞΩ ότι το βιβλίο αυτό είναι γραμμένο από το κακό" (για να μην το πω αλλιώς...)

Με τη βοήθεια του Θεού όμως (όσο παράξενο και να σου φαίνεται) "έπεσε" στα χέρια μου η "ΦΙΛΟΚΑΛΙΑ" αν την έχεις ακουστά...

Πέντε τόμοι πολύτιμοι που όταν διάβασα μόνο μερικά αποσπάσματα άνοιξαν τα μάτια μου!
Ξαφνικά ΕΙΔΑ! Είδα με τα μάτια της ψυχής μου! Είδα ό,τι δεν μπορούσα ΠΟΤΕ να φανταστώ!

Αλλά ξέρεις γιατί κάποιοι βλέπουν κάποια πράγματα (όχι όλα βέβαια) κάποιοι κάποια άλλα και κάποιοι τίποτα;
Γιατί ο καθένας ΈΧΕΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ φιλενάδα.

Αυτά λοιπόν που λέγονται σήμερα με τη λογική, είναι εύκολο να τα μεταφέρεις γιατί ο καθένας μπορεί να τα παρατηρήσει...
Αυτά όμως που τα "ακούς" με την καρδιά φιλενάδα...δυστυχώς...ο καθένας στη στιγμή του...

Πως να εμβαθύνουμε λοιπόν; Μήπως πρέπει πρώτα να διωρθόσουμε την προαίρεσή μας; Μήπως πρέπει να ξεκινήσουμε από το ότι ΔΕΝ περιστοιχιζόμαστε από εχθρούς και μόνο; Μήπως δεν πρέπει να σκεφτόμαστε ΠΑΝΤΑ..."ρε τι θέλει να κερδίσει αυτός από εμένα και μου τα λέει αυτά";

Κοίτα πόσο απλός είναι ο δρόμος του Θεού...
Κάνε το εξής απλό...
Πάρε ένα χαρτί και γράψε 10 αμαρτήματα από τη μία (όποια θέλεις) και 10 αρετές από την άλλη...

Μετά δες ποιό από τα αμαρτήματα ΔΕΝ θέλει κόπο για να επιτευχθεί και ποιά αρετή θέλει κόπο...

ΌΛΑ ΤΑ ΚΑΚΑ ΘΕΛΟΥΝ ΚΟΠΟ! ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΑΤΟΥΜΕ! Όχι τον εύκολο δρόμο του Θεού! π.χ. Πλούτος: θέλει κόπο...Φτώχια: Ποιός την διεκδικεί; Δόξα...κ.λ.π.

εύχομαι να δείξει σε όλους μας κάτι το θέμα αλλά αλλά...

την καλημέρα μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2004, 12:39:20  Εμφάνιση Προφίλ
Διαβάζουμε λοιπόν την εξής ερμηνεία:

«Κάθε άλλο καλή μου φίλη...αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να το κάνουμε...
Τι εννοώ...η Παλαιά Διαθήκη είναι εξ' ολοκλήρου ένα πνευματικό αλληγορικό βιβλίο. Όταν την πρωτοδιάβασα (τότε που χρησιμοποιούσα μόνο τη λογική μου) είχα πει ότι "μπορώ να ΑΠΟΔΕΙΞΩ ότι το βιβλίο αυτό είναι γραμμένο από το κακό" (για να μην το πω αλλιώς...)»

Αναρωτιέται επομένως κανείς, γνωρίζοντας ότι εάν δέν αποδεχθεί το ιουδαιοχριστιανικό δόγμα (μία αίρεση του αρχέγονου ιουδαϊσμού) την Πεντάτευχο ως έχει ότι ουσιαστικα ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΑΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, τι άλλο εκτός απο την προσφυγή στην......«αλληγορική» (δηλαδή ετσιθελική) ερμηνεία του απομένει? Η απάντηση, όσο και αν είναι σκληρή, είναι απλή: ΤΙΠΟΤΑ!

Χωρίς τις διάφορες προφητείες της Εβραϊκής Πεντατεύχου ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝ Ο «ΜΕΣΣΙΑΣ ΧΡΙΣΤΟΣ». Διότι επάνω στις προφητείες εκείνες «πατάει» το όλο οικοδόμημα του δόγματος. Και είναι επόμενο: το Εσσαϊκό εκείνο κίνημα που ξεδόντιασε ο Φαρισαίος Σαούλ ΗΤΑΝΕ ΕΒΡΑΪΚΟ ΣΑΡΚΑ ΚΑΙ ΑΙΜΑ. Εβραίοι για Εβραίους «προφητεύανε».

Αυτά ως προς την ανάγκη της «αλληγορικής σχολής». (σημ. Ακριβώς την ίδια τακτική της «δημιουργικής αλληγορικής» χρησιμοποίησε εξάλλου και το άλλο Αβρααμικό δόγμα του Ισλάμ. Και εκείνοι, προκειμένου να δικαιολογήσουνε την ύπαρξη τους, προσέφυγαν στην......αστείρευτη πηγή της αλληγορίας καταργώντας την χρήση «μόνο» της λογικής....)

Όμως, είτε με την χρήση λογικής είτε και χωρίς, το εγχειρίδιο αυτό «ΜΙΛΑΕΙ» ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ! Και μάλιστα...μιλάει ΠΟΛΥ ΞΕΚΑΘΑΡΑ.

Οι διάφορες εντολές και προφητείες (που σημειωτέον δέν έχουνε ΚΑΜΙΑ σχέση με τα όσα παραλληλίζουνε οι Χριστιανοί) έχουνε αποκλειστικό σκοπό την ΙΔΡΥΣΗ ΚΑΙ ΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ ΕΘΝΟΥΣ. Όμως, εάν τις εντολές αυτές τις εκστομίζει ένας απλός Οσαρσήφ απευθυνόμενος σε εξαθλιωμένους νομάδες διαφόρων προελεύσεων, τότε η συνοχή και η επιτυχία είναι αμφιβόλου βαθμού.

ΑΝ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ.....ΕΝΤΟΛΕΣ ΤΟΥ «ΘΕΟΥ»? Και μάλιστα, ακόμα καλύτερα, ενός «Θεού» που απευθύνεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στον περιούσιο λαό του? BINGO, και ΑΙΩΝΙΑ ΥΠΟΤΑΓΗ!

Και για να μην υπάρχει καμία αμφιβολία ότι τα όσα γράφονται στην αποκαλούμενη και ως «Παλαιά Διαθήκη» ΠΡΟΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟ ΙΔΡΥΣΗ ΕΘΝΟΣ των εβραίων, ας δούμε ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα.

Θα ενθυμείσθε οι περισσότεροι σας τις γνωστές «Δέκα Εντολές». Μία απο αυτές είναι η γνωστή «Ου φονεύσης». Μία εντολή που ξεχειλίζει απο ιεροπρέπεια αλλά το θέμα είναι ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ? Με απλά λόγια: μοναδικός σκοπός της είναι Η ΕΙΡΗΝΙΚΗ ΣΥΜΒΙΩΣΗ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΦΥΛΗΣ.

Το ότι η εντολή αυτή δέν έχει καθολική ισχύ και δέν αποκηρύττει ουσιαστικά τον θάνατο απο ανθρώπινο χέρι, γίνεται εύκολα αντιληπτό εάν ρίξουμε μία ματιά μόνο λίγες αράδες παρακάτω.

Και να η «διευκρίνηση»......του Θεού: «...Κύριον τον θεόν σου θέλεις φοβείσθαι..δια να εκδιώξει πάντας τους εχθρούς σου απ’έμπροσθεν σου..και θέλω εκδιώξη έθνη πολλά απ’έμπροσθεν σου..και σου παραδώση αυτούς έμπροσθεν σου, θέλεις πατάξει αυτούς, κατά κράτος θέλεις εξολοθρεύσει (Ο’ αφανίσει!) αυτούς, δεν θέλεις δείξει έλεος προς αυτούς..θέλετε καταστρέψει..συντρίψει..κατακόψει..καύσει αν πυρί..Και θέλεις εξολοθρεύσει πάντα τα έθνη, δεν θέλεις σπλαχνισθεί δι’αυτούς»! (Δευτ.Σ'10 &Ζ'1-16)

Την ίδια στιγμή που δίνει ο «Θεός» τις εντολές ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑΤΟΣ και ΕΘΝΟΚΑΘΑΡΣΗΣ...λίγες αράδες παραπέρα δεσπόζει το μελιστάλακτο «Ου φονεύσεις»! Επομένως, είναι ηλίου φαεινότερο ποιός «Θεός» τα σκαρφίστηκε όλα αυτά αλλά και για ποιούς ουσιαστικά απευθύνοταν η...εξωκόσμια εντολή!

Είπαμε, στον σταυρό δέν σταυρώθηκε απλά ένας επαναστάτης, ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ Η ΛΟΓΙΚΗ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2004, 14:09:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ hrismig,

quote:
Γιατί ο καθένας ΈΧΕΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ φιλενάδα


Καμία αντίρρηση! Εδώ όμως, κάνουμε ως επί το πλείστον ερευνητικό έργο.

Θεωρείς λοιπόν, ότι δεν μπορούμε να ερευνήσουμε το ιερό κείμενο χρησιμοποιώντας τη λογική.

Θα απαντήσω: εξαρτάται!

Ναι, εξαρτάται! Γιατί προσωπικά δεν ερευνώ τα ιερά κείμενα χρησιμοποιώντας μόνον λογική και προσδωκόντας μόνον να εξάγω λογικά συμπεράσματα.

Χρησιμοποιώ όλες τις αισθήσεις μου (οι οποίες είναι πέραν των 5) και αναμένω το τελικό αποτέλεσμα...

Προσωπικά, δε μ' ενδιαφέρει αν κρύβεται Σιωνιστικό σχέδιο ή όποιο άλλο σχέδιο (βλέπε ιερατικά τερτίπια) πίσω απ' αυτό, γιατί αυτά έχουν πάψει να μ' αγκίζουν προ πολλού. Αναζητώ, όμως, τον αυθεντικό θείο λόγο και δυστυχώς, είμαι αναγκασμένη να ικανοποιήσω και τη λογική μου (γιατί αλλιώς δε θα ήμουν άνθρωπος, θα ήμουν κάτι άλλο).

Εν πάσει περιπτώσει, τη "ΦΙΛΟΚΑΛΙΑ" δεν την έχω ακουστά, θα το ερευνήσω όμως και αντιστοίχως θα σου προτείνω το βιβλίο "Ο βασιλιάς, ο σοφός κι ο γελωτοποιός", αν δεν έχει ήδη πέσει στα χέρια σου. Είναι πολύ απλό κι εύκολο ανάγνωσμα, αλλά επισημαίνει ιδιαίτερα εύστοχα το θέμα της ουσιαστικής "ελευθερίας της πίστης" και της "σοφίας όλων των ιερών κειμένων". Είναι γραμμένο από έναν καθηγητή θεολογίας σε πανεπιστήμιο της Ελβετίας. Δυστυχώς δε θυμάμαι το όνομα, αλλά δε νομίζω να είναι δύσκολο να το βρεις.

Η ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΜΑΣ.

Σ' ευχαριστώ!


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2004, 20:12:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight
Αληθεια γιατι τις διαθηκες πρεπει να τις ερμηνευουμε "αλληγορικα" αλλα οταν κανουμε το ιδιο με την αρχαια Ελληνικη γραμματεια τοτε καποιοι μιλανε για "φαντασιοπληκτους"???

Γιατι το ενα μπορουμε (και με βαση την εκκλησια-πρεπει) να το δουμε σαν κατι το αλληγορικο ενω το αλλο οχι?

http://www.bydesignwebsights.com/ellashistory
Η πραγματική Ελληνική ιστορίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2004, 21:48:28  Εμφάνιση Προφίλ
Το ποιά υπήρξε η σπουδαιότητα της προσφυγής στην "αλληγορική" ερμηνεία για το νέο δόγμα που ίδρυσε ο Παύλος είναι ξεκάθαρο: ήτανε η μοναδική σωτηρία!

Το ποιές είναι οι εκδοχές αυτής της "αλληγορίας" ή πόσες μπορεί να είναι? ΑΠΕΙΡΕΣ! Ότι γουστάρει ο καθένας γράφει. Το ίδιο κάνουνε και οι άλλοι Αβρααμικοί (Ισλάμ) εξάλλου....

Αρκεί να ρίξει κανείς μία ματιά στο αλαλούμ που επικρατεί στις "αλληγορικές ερμηνείες" που κάθε λίγο εφευρίσκουνε π.χ. για την "Αποκάλυψη", και θα έχει καταλάβει ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ Η ΚΑΡΑΜΕΛΑ ΤΗΣ ΑΛΛΗΓΟΡΙΑΣ.

Αυτά και χειρότερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2004, 02:21:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet
quote:

Το ποιά υπήρξε η σπουδαιότητα της προσφυγής στην "αλληγορική" ερμηνεία για το νέο δόγμα που ίδρυσε ο Παύλος είναι ξεκάθαρο: ήτανε η μοναδική σωτηρία!

Το ποιές είναι οι εκδοχές αυτής της "αλληγορίας" ή πόσες μπορεί να είναι? ΑΠΕΙΡΕΣ! Ότι γουστάρει ο καθένας γράφει. Το ίδιο κάνουνε και οι άλλοι Αβρααμικοί (Ισλάμ) εξάλλου....

Αρκεί να ρίξει κανείς μία ματιά στο αλαλούμ που επικρατεί στις "αλληγορικές ερμηνείες" που κάθε λίγο εφευρίσκουνε π.χ. για την "Αποκάλυψη", και θα έχει καταλάβει ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ Η ΚΑΡΑΜΕΛΑ ΤΗΣ ΑΛΛΗΓΟΡΙΑΣ.

Αυτά και χειρότερα



έέέέπ!!!

Schwabe,

μήν κατηγορείς άλλους ενώ το ίδιο κάνεις και εσύ ...
παίρνεις αποσπασματικά κομμάτια, τα κόβεις και τα ράβεις όπως εσύ θέλεις και τα ερμηνεύεις αυθαίρετα. Και σύ ερμηνεία κάνεις, και μάλιστα αυθαίρετη ερμηνεία εκ του ασφαλούς.
Γι'αυτό και μένεις μόνο στην "άρση" και κάνεις μόνιμα κριτική.

Αλήθεια υπάρχει κάτι που θάθελα να σε ρωτήσω.

Την Αγία Γραφή την δέχεσαι ή όχι; διότι πρέπει να ξεκαθαρίσεις μερικά πραγματάκια μέσα σου αλλά εφ'όσον γράφεις στο φόρουμ και εδώ.

Διότι εφ'όσον δεν την δέχεσαι, υποτιμάς άπαντες, του εαυτού σου συμπεριλαμβανομένου, με το να αγωνίζεσαι να αποδείξεις κάτι, βασιζόμενος σε κάτι που δεν δέχεσαι.

Άν την δέχεσαι, τότε γιατί την πετσοκόβεις και την δέχεσαι επιλεκτικά;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2004, 13:49:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig
quote:

...προσωπικά δεν ερευνώ τα ιερά κείμενα χρησιμοποιώντας μόνον λογική και προσδωκόντας μόνον να εξάγω λογικά συμπεράσματα.
Το γνωρίζω κορίτσι μου αυτό από τα μέχρι τώρα λεγόμενά σου, αλλά δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά όταν λέω έτσι...Αναφέρομαι και σε όλα τα άλλα παιδιά που - όπως καλά γνωρίζεις - δεν διάκειντε όλοι θετικά στο να δούνε με ΚΑΙ με με άλλο μάτι - πέραν των 5 αισθήσεων όπως λες - κάποια πράγματα.

quote:
...θα σου προτείνω το βιβλίο "Ο βασιλιάς, ο σοφός κι ο γελωτοποιός", αν δεν έχει ήδη πέσει στα χέρια σου. Είναι πολύ απλό κι εύκολο ανάγνωσμα, αλλά επισημαίνει ιδιαίτερα εύστοχα το θέμα της ουσιαστικής "ελευθερίας της πίστης" και της "σοφίας όλων των ιερών κειμένων". Είναι γραμμένο από έναν καθηγητή θεολογίας σε πανεπιστήμιο της Ελβετίας. Δυστυχώς δε θυμάμαι το όνομα, αλλά δε νομίζω να είναι δύσκολο να το βρεις.


Είναι του Κεσάβζι Σαφίκ, νομίζω ότι κάπου το έχω αλλά δεν πρέπει να το έχω διαβάσει...ξεχνάω κιόλας βλεπεις...

Νάσαι καλά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2004, 18:18:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2004, 22:40:27  Εμφάνιση Προφίλ
Poet,

Λες:
«Αλήθεια υπάρχει κάτι που θάθελα να σε ρωτήσω.

Την Αγία Γραφή την δέχεσαι ή όχι; διότι πρέπει να ξεκαθαρίσεις μερικά πραγματάκια μέσα σου αλλά εφ'όσον γράφεις στο φόρουμ και εδώ.
Διότι εφ'όσον δεν την δέχεσαι, υποτιμάς άπαντες, του εαυτού σου συμπεριλαμβανομένου, με το να αγωνίζεσαι να αποδείξεις κάτι, βασιζόμενος σε κάτι που δεν δέχεσαι.

Άν την δέχεσαι, τότε γιατί την πετσοκόβεις και την δέχεσαι επιλεκτικά;»

Η θέση σου δηλαδή Poet είναι ότι εφόσον κάτι δέν το αποδεχόμαστε (πόσο μάλλον εάν είναι «εξ αποκαλύψεως»), και συνάμα ασκούμαι κριτική, υποτιμάμαι τον ίδιο μας τον εαυτό αυτομάτως? Ομολογώ ότι αδυνατώ να παρακολουθήσω τον συλλογισμό σου....

Κατ’αρχάς, και έτσι όπως το θέτεις, να σου απαντήσω ευθέως ότι όχι, δέν δέχομαι την «Αγία Γραφή». Και για να σε βοηθήσω στην σκέψη σου, δέν την δέχομαι ΠΛΕΟΝ!

Να δεχθώ δηλαδή ΤΙ? Την μυθολογία των Εβραίων νομάδων? Δέν έχω τίποτα με τους ανθρώπους, αλλά δέν θα δεχθώ την κρατική επιβολή ενός εξουσιαστικού μηχανισμού ως «Θεόπνευστο» ή «Λόγο του Θεού».
Να δεχθώ την ιουδαϊκή ΕΡΗΜΟ που διαμόρφωσε τον Εβραίο θεό του Οσαρσήφ, που για να επιζήσει στα μυαλά του υπο κατασκευήν έθνους έπρεπε να γίνει πιο σκληρός και πιο απάνθρωπος ακόμα και απο αυτην την ίδια την έρημο? ΕΛΕΟΣ!

Όσον αφορά δε την λεγόμενη Κ.Δ. είναι μία συλλογική προσπάθεια ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΩΝ (και διάφορων ιδεολογικών ρευμάτων) οι οποίοι εντάχθηκαν (θέλανε δέν θέλανε...) σταδιακά κάτω υπο την ίδια θεολογική σχολή. Τίποτα περισσότερο ή λιγότερο.

Ο προπαγανδιστικός μηχανισμός που έστησε ο Φαρισαίος Σαούλ, οφείλουμε να ομολογήσουμε, λειτούργησε ΤΕΛΕΙΑ. Όλα όμως έχουνε και ενα τέλος σε τούτο τον κόσμο φίλτατε.

Κατάφερε, μέσω του «Χριστιανισμού» που ο ίδιος οργάνωσε, να καταδικάσει την ανθρωπότητα στη διαιωνιζόμενη εκκρεμότητα του ΕΒΡΑΪΚΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ, και συνάμα να την κρατά ΕΝΟΧΗ για δύο εγκλήματα ΕΒΡΑΪΚΗΣ ΕΦΕΥΡΕΣΗΣ: το μήλο και την σταύρωση!

Το ρεφρέν το έδωσε με την απειλή της δευτέρας παρουσίας και της επερχόμενης κρίσης.

Εως εκείνη την στιγμή οι άνθρωποι θα ζούν στο άγχος των εγκλημάτων τους, και θα παρακαλάνε τον Θεό-Γιαχβέ για συγχώρεση. Μία συγχώρεση που...ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΟΣ. Διότι, η ανθρωπότητα πορεύεται προς τον προορισμό της και ζεί αμαρτάνουσα ή....αμαρτάνει υπάρχουσα!

Ο παν-ιουδαϊσμός που εισήγαγε ο Παύλος μέσω του "Χριστιανισμού", δέν στάθηκε απλά και μόνο ως γόνιμος πατέρας κατα την εντολή του "Θεού". Η έξοδος του απο την εβραϊκή γη γέννησε σιαμαία: το ένα είναι ο Χριστιανισμός και το άλλο Ο ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΣΜΟΣ!

Την πρέπουσα αγωγή των σιαμαίων την ανέθεσε ακριβώς εκεί που πίστευε πάντοτε: ΣΤΟΝ ΕΒΡΑΪΚΟ ΝΟΜΟ! Και απο αυτόν ακριβώς ΤΟΝ ΕΒΡΑΪΚΟ ΝΟΜΟ βυζαίνει έκτοτε η ανθρωπότητα, με μπροστάρη στην επιβολή ΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ!

Και η επιβεβαίωση: "ώστε ο νόμος (ο μωσαϊκός) παιδαγωγός ημών γέγονεν είς Χριστόν, ίνα έκ πίστεως δικαιωθώμεν" (Γαλ.Γ',24)

Και για να μην....ξεχνιέται κανείς: "εί δε υμείς Χριστού, άρα του Αβραάμ σπέρμα έστέ και κα'επαγγελίαν κληρονόμοι" (Γαλ.Γ',29)


Η εξουσία που οργάνωσε ο Παύλος έχει ΤΕΛΕΙΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗ. Εχει ηγέτη, θεωρητικό υπόβαθρο και σημαία. Η ηγεσία ανήκει στον Μωυσή, οι θεωρίες είναι του Παύλου και η σημαία ανήκει στον Ιησού!

Στο'χω ξαναπεί φίλτατε. Είναι ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ αυτό που κατασκεύασε ο Φαρισαίος και όχι πίστη. Δύσκολο να το χωνέψεις, αλλά αληθινό. Και είναι και το μοναδικό αληθινό στην όλη ιστορία!

Να'σαι καλά.
Ιδιοφυές, δέν συμφωνείς?

Επομένως, είμαι της γνώμης ότι οι άνθρωποι θα πρέπει να απομυθοποιήσουνε όλο αυτό το κατασκεύασμα του Παυλισμού προκειμένου να σκεφτούνε και να δράσουνε πραγματικά ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 12:28:18  Εμφάνιση Προφίλ
TO TOPIC NOMIZO OTI THA PREPI NA APASXOLISEI ENTONOTERA OSOUS PISTEUOUNE OTI EXEI KAPOIA SXESI O XRISTIANISMOS TOU IHSOY ME TON XRISTIANISMO TOU SAOUL.....

KAI AUTO DIOTI POLI APLA O IHSOYS (Se antithesi me ton Saoul) DEN DIDASKE OS 'THEOS' H OTIDIPOTE 'THEIKO', ALLA OS ENAS SOFISTIS EPANASTATIS. TO PARAMYTHI EINAI TOU SAOUL.


(Ta greeklish einai temporary..)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 12:41:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully
δεν με απασχολησε ποτε το θεμα!
Θα διαβασω για το Σαούλ και επανερχομαι..!

Ομως δεν καταλαβαινω πως σχετιζονται ο Χριστος με το Σαούλ..?!

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 13:28:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Βρε scully,

είσαι απίθανη ώρες-ώρες! Αναρωτιέμαι αν τα γράφεις επίτηδες ή είσαι αυθόρμητος τύπος και σου ξεφεύγουν...


quote:
Ομως δεν καταλαβαινω πως σχετιζονται ο Χριστος με το Σαούλ..?!

ΕΥΣΤΟΧΟ! Και θα τολμήσω:

1. Κατά μία έννοια σχετίζονται απόλυτα, και
2. Κατά μία άλλη έννοια δεν έχουν απολύτως καμία σχέση!!!


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2004, 22:59:56  Εμφάνιση Προφίλ
scully,

POLI KALI EROTISI!

O XRISTIANISMOS POU KATASKEUASE O SAOUL ( Kai oi gnostoi grafiades 'euaggelistes'..) EAN EFTANE POTE STA AUTIA TOU IHSOU...THA TOU PEFTANE TA MALLIA!!

TO THEMA OMOS EINAI OTI...TO POLITIKO MORFOMA TOU SAOUL (PAN-IOUDAISMOS) EINAI SIMERA AUTO POU PROSKYNAEI O KOSMAKIS...

AUTI EINAI I 'MIKRI' LEPTOMERIA!

(KAI PALI: SORRY GIA TA GREEKLISH)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 00:31:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Ανοίγω παρένθεση:

Αν θέλετε, επισκεφτείτε το τόπικ:

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝ!


Κλείνω παρένθεση. Ευχαριστώ!


Συνεχίζουμε...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 01:11:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
hrismig δωσε μου την αληγορικη σημασια στα εξης

οι κορες του λωτ τον μεθανε κανουν σεξ μαζι του και ο γιαχβε ευλογει τους απογονους του

ο δαβιδ η ο γιος του σωλομον δεν θυμαμε αυτη την στιγμη στηνει ολοκληρη πλεκτανη για να πεθανει ο στρατηγος του και να του παρει την γυναικα

ο γιαχβε στελνει μια αρκουδα και κατασπαραζει τα παιδακια που κοροιδευαν την καραφλα του προφητη ηλια

ο αβρααμ πουλαγε την γυναικα του στους διαφορους βασιλιαδες λεγοντας πως ειναι αδερφη του και ο γιαχβε τημορουσε τους βασηλιαδες


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 10:02:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 11:46:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig
quote:

hrismig δωσε μου την αληγορικη σημασια στα εξης


Φίλε gigenis κάνεις κάτι πολύ σημαντικό! Πολύ καλή η ιδέα σου!
Ποιά ιδέα; Μα...η ιδέα να ανοίγουμε ένα (ΕΝΑ) θέμα με μία (ΜΙΑ) ερώτηση και να μένουμε ΜΟΝΟ σε αυτό μέχρι να το εξαντλήσουμε!

Στην ερώτησή σου βέβαια (καλά κάνεις) βάζεις ΑΠΕΙΡΑ ΘΕΜΑΤΑ!
Γιατί αν σου απαντήσω σε ένα μόνο από αυτά (εφ' όσον το γνωρίζω βέβαια) είναι φυσικό επόμενο να μου παραθέσετε όλη την Γραφή (και δη τη Παλαιά Διαθήκη) προς απάντηση!

Αν πραγματικά θέλεις να καταλάβεις αυτά που εκθέτεις, ξεκίνα σήμερα κιόλας με καλή οπτική ματιά να μελετήσεις ένα - δύο βιβλία εκτός της Παλαιάς Διαθήκης που σε επιρεάζει αρνητικά!

Όταν θα έχεις εμβαθύνει στο πως σκέφτονται οι συνάνθρωποί σου...παραδόξως θα σου έρχονται και οι απαντήσεις. Αυτές που πρέπουν όταν πρέπουν.

εύχομαι να το κάνεις κάποτε...

γειά σου φίλε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 15:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ hrismig,

δεν νομίζω να θεωρείς σωστό να απαντάς δια υποδείξεων!!!

Αν έχεις ν' απαντήσεις, κάντο κι άσε τον άλλο ν' αποφασίσει τί θα καταλάβει και τί όχι...

Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί εσείς οι πιστοί αντιμετωπίζετε κατ' αυτόν τον τρόπο τους συνανθρώπους σας!!! Ήμαρτον!

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΓΙΑΤΙ Ο ΓΙΑΧΒΕ ΤΗΣ Π.ΔΙΑΘΗΚΗΣ ΔΙΑΦΕΡΕΙ (ΟΠΩΣ ΑΦΗΝΕΙΣ ΝΑ ΕΝΝΟΗΘΕΙ ΚΑΙ ΕΜΜΕΣΩΣ ΠΑΡΑΔΕΧΕΣΑΙ) ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ ΤΗΣ ΚΑΙΝΗΣ. ΑΝ ΠΑΛΙ ΣΕ ΠΑΡΕΝΝΟΗΣΑ, ΤΟΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕ Σ' ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΡΩΤΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΚΑΤΙ...

Μασωνία έχετε καταντήσει πια!!!


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 15/01/2004 15:43:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 18:04:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig
quote:

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΓΙΑΤΙ Ο ΓΙΑΧΒΕ ΤΗΣ Π.ΔΙΑΘΗΚΗΣ ΔΙΑΦΕΡΕΙ (ΟΠΩΣ ΑΦΗΝΕΙΣ ΝΑ ΕΝΝΟΗΘΕΙ ΚΑΙ ΕΜΜΕΣΩΣ ΠΑΡΑΔΕΧΕΣΑΙ) ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ ΤΗΣ ΚΑΙΝΗΣ...
!!!Καλά που το είδες αυτό;
quote:

Μασωνία έχετε καταντήσει πια!!!


Αυτό λέλεται "υψηλή κριτική".

Σου έχω απαντήσει ήδη σε αυτό. Κάθε πράγμα έχει το καιρό του. Δυστυχώς έχει μεγάλη σημασία ποιός ρωτάει, τι ρωτάει, γιατί το ρωτάει, τι στόχο έχει κ.λ.π. Είναι τόσο δυσνόητο;

Αυτός ο "ελαφρύς τη καρδία" χαρακτηρισμός που τόσο εύκολα εξαπέλυσες, είναι για 'σένα ωραίος;

Είναι απλά τα πράγματα...αν θέλετε να ασχοληθήτε με το τι εμείς πιστεύουμε, πρέπει να εμβαθύνετε...αν πάλι δεν σας ενδιαφέρει, είστε σε λάθος θέμα. Αν τέλος ήρθατε εδώ προσπαθώντας να μας ξεριζώσετε τη θρησκεία μας, απευθύνεστε σε λάθος θρησκεία!

Αυτή δεν ξεριζώνει γιατί έχει πολύ βαθειές ρίζες!

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τη λογική σου. Δηλαδή μπορεί κάποιος να ρωτάει ότι θέλει και εμείς καλούμαστε να του απαντήσουμε ντε και καλά στις προδιαγραφές σου; Δεν δέχεσαι διαφορετική άποψη;

Δηλαδή αν σε ρωτήσω εγώ "πες μου γρήγορα πως σε λένε" εσύ είσαι υποχρεωμένη να απαντήσεις; Δεν θα μου πεις "δεν θέλω γιατί αυτό είναι κάτι προσωπικό";

Πως λοιπόν αφερείς το δικαίωμά μου στην προσωπική απάντηση που έχω εγώ νοήσει και για επίσης προσωπικούς μου λόγους δεν επιθυμώ να εκφράσω άμεσα;

Παράδειγμα: Αν το ίδιο ακριβώς πράγμα το ρωτούσε ο VIKING θα του είχα ήδη απαντήσει...Μήπως μπορείς να το αντιληφθείς κάπως έτσι;

(Βρε αυτή η "φωτιά" τι σου κάνει!)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 18:31:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok
Αγαπητέ hrismig,

δεν περίμενα ότι έχεις τόσο πολύ ταυτιστεί με την προάσπιση της θρησκείας σου, που ούτε το χιούμορ δεν αντιλαμβάνεσαι!!! [Ξέρω βέβαια, ότι είναι κόκκινο πανί αυτό που έγραψα (νάτο πάλι το κόκκινο), αλλά έβαλα και smilie, τί άλλο να κάνω η χριστιανή;;;]

Ήμαρτον, αγαπητέ! Εκτίθεσαι και μάλιστα δια του αμαρτήματος της οργής!


quote:
αν θέλετε να ασχοληθήτε με το τι εμείς πιστεύουμε

Ποιοί είμαστε εμείς και ποιοί εσείς, αγαπητέ;

Μπερδεύεσαι πάλι απ' ότι οσφραίνομαι...


quote:
Δηλαδή μπορεί κάποιος να ρωτάει ότι θέλει και εμείς καλούμαστε να του απαντήσουμε ντε και καλά στις προδιαγραφές σου; Δεν δέχεσαι διαφορετική άποψη;

Εν πάσει περιπτώσει, μπορείς ν' αποφασίσεις αν εμένα θα μου εξηγήσεις ή όχι; Τυγχάνει να έχω τις ίδιες απορίες κι όπως πολύ καλά γνωρίζεις, δε ρωτάω ποτέ κάτι τυχαία.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 18:12:22  Εμφάνιση Προφίλ

«Αν πραγματικά θέλεις να καταλάβεις αυτά που εκθέτεις, ξεκίνα σήμερα κιόλας με καλή οπτική ματιά να μελετήσεις ένα - δύο βιβλία εκτός της Παλαιάς Διαθήκης που σε επιρεάζει αρνητικά!

Όταν θα έχεις εμβαθύνει στο πως σκέφτονται οι συνάνθρωποί σου...παραδόξως θα σου έρχονται και οι απαντήσεις. Αυτές που πρέπουν όταν πρέπουν.

εύχομαι να το κάνεις κάποτε...»

Μάλιστα. Ο καθαγιασμός στο μεγαλείο του ή...μου φαίνεται??

Για να αντιληφθούμε σε ποιό σημείο θα πρέπει να φτάσουμε ώστε να "κατανοήσουμε" την..."σοφία" τόσο των ιδρυτών του Γιαχβισμού αλλά και όσων κόπτονται ότι πρόκειται περι του ενός και ιδίου "Θεού", θα πρέπει πρώτα να κοιτάξουμε λίγο πίσω στην ιστορία...

Αυτό που είναι σημαντικό επομένως είναι ΠΟΙΟΙ είναι αυτοί που «είδαν» (επινόησαν) τον Θεό της Παντατεύχου, τον οποίο και παρέλαβαν οι χριστιανοί, που όπως και φροντίζουνε να υπενθυμίζουνε, είναι ο ένας και ο ίδιος?

Ποιό επίπεδο είχανε οι πιστοί τους και τι «Θεό» έπρεπε να παρουσιάσει ο Οσαρσήφ?

Τι μας λέει σχετικά ο Ιώσηπος? «..αποφεύγουν να φτύνουν στη μέση της συντροφιάς ή δεξιά...ανοίγουν λάκκο βάθους ενός πόδα με το φτυάρι τους-γιατί δίδουν σε όλους τους νέους μυημένους ενα παρόμοιο. Εκεί κάθονται τυλιγμένοι στο μανδύα τους κατα τρόπο ωστε να μην προσβάλουν την ακτινιβολία του Θεού, μετά σκεπάζουν το λάκκο με το χώμα που έβγαλαν ανοίγοντας τον. Γι’ αυτή τη δουλεία διαλέγουν τα πιο ερημικά μέρη..» (Ιουδαϊκός Πόλεμος Τ.β’)

Η περιγραφή αυτή αναφέρεται στους Εσσαίους και το.....«επίπεδο πολιτισμού» που είχαν κατακτήσει! Ενα «επίπεδο» που τους υπαγόρευε και την μορφή του Θεού καθώς και τις προσταγές Του προς τους ανθρώπους ακόμα και για...θέματα υγιεινής.
Ενα «επίπεδο» ώστε να πιστεύουν πως η...θέα του ξεσκέπαστου κορμιού τους θα πρόσβαλε τη Θεϊκή ακτινοβολία! Για ΤΕΤΟΙΟΥΣ «ΠΙΣΤΟΥΣ» αποκαλύφθηκε ο «Θεός» του Οσαρσήφ, για τέτοιους πιστούς επινοήθηκαν τα οράματα, τα θαύματα και οι διάφοροι διάλογοι με το Θεό!

Δέν νομίζω ότι το θέμα των Εσσαίων είναι "άσχετο"...

Αλλά, για να μήν αδικούμε ΚΑΝΕΝΑΝ, και μιάς και μιλάμε ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΘΕΟ, να σημειώσουμε ότι την ίδια..διαδικασία πίστης στην χάρη Του (!) ακολούθησε ΚΑΙ η καταγραφή της Παλαιάς Διαθήκης.
Στο Δευτερ. ΚΓ’13 διαβάζουμε: «..θέλεις σκεπάσει το εξερχόμενον απο σου. Διότι Κύριος ο Θεός σου περιπατεί εν μέσω του στρατοπέδου...δια να μην βλέπει ακαθαρσίαν τινά εν σοι, και αποστρέψει απο σου»!

Τι..."σοφία" Θεέ μου! Τι.."εμβάθυνση" απαιτείται!

(Μωρέ μήπως μπερδέψανε τον....Αριστοφάνη με τον Θεό???)

Για αυτόν τον "Θεό" μιλάμε άραγε? Για αυτούς τους πιστούς και επιτελάρχες που έγραψαν όλα αυτά μιλάμε?

Διότι, εφόσον αποδέχεται κανείς το "αλληλένδετο" του Χριστιανισμού, τότε αποδέχεται και τις διαδικασίες αλλά και τις ρίζες αυτής της «Θεϊκής επέμβασης» ακόμη και σε θέματα....υγιεινής!

Λοιπόν ΠΡΑΓΜΑΤΙ θα πρέπει πολύ να..."εμβαθύνει"!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 04:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura
Αγαπητέ Schwabe,

Θα ήθελα να μου πεις τη γνώμη σου:

1.Η βίβλος από ποιους γράφτηκε?
2.Ο θεός της βίβλου δεν έχει ανθρώπινες αδυναμίες?
3.Ο θεός είναι άπειρος?

Σε ευχαριστώ?


...Οι λειτουργίες μου βασίζονται σε ένα οξύ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 10:02:52  Εμφάνιση Προφίλ
H καταγραφή της εβραϊκής μυθολογίας και συγκρότησης "έθνους" υπο θρησκευτικό μανδύα ονομάζεται Παλαιά Διαθήκη.

Τα λόγια καταστροφής και κατάσχεσης εδαφών και συνειδήσεων δέν μπορούσανε να γίνουνε αποδεκτά απο "απλούς ανθρώπους" (όσο χαρισματικοί και εάν αυτοί ήτανε). Αλλά απο έναν....ΘΕΟ?

Αλλή διάσταση λοιπόν.

Τώρα το εάν την άρχισε την σύνταξη του "οικογενειακού Θεού" Γιαχβέ ο Αιγύπτιος ιερέας Οσαρσήφ (μετέπειτα Μωυσής) δέν παίζει και κανέναν σπουδαίο ρόλο. Σίγουρα βρήκε και άλλους μάγους στην διάρκεια του πήγαινε-έλα στην έρημο και στα βουνά.

Όσο για τις "ανθρώπινες αδυναμίες του Θεού", θα πω πολύ απλά ότι αυτός ο "Θεός" ΕΧΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΗΣΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ! Εάν ρίξουμε μια ματιά στις εκατοντάδες αιρέσεις ΕΝΤΟΣ του εβραιοχριστιανισμού αλλά και στα άλλα δύο μεγάλα Αβρααμικά μαγαζιά (Ισλάμ-Ιουδαϊσμός) τότε θα έχουμε μία εικόνα ως προς το ΠΟΣΕΣ αδυναμίες μπορέι να έχει αυτός ο "Θεός"...

Δέν ξέρω εάν είναι άπειρος, αλλά άπειρο είναι το κακό που έχει πάθει ο κόσμος και η γνώση απο την στιγμή που...."μας έκανε την τιμή'!

Να'σαι καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2004, 01:39:15  Εμφάνιση Προφίλ
Το πού μπορεί να οδηγήσει το όλο αλαλούμ των "προφητειών" της Παντατεύχου στην σημερινή κοινωνία, μπορεί κάποιος να το...απολαύσει στην σελίδα www.leftbehind.com

Ας τα βλέπουνε αυτά ορισμένοι.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anti
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 18:59:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anti
ο αντιχριστος γενιθηκε στισ 13/8/1986Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy