ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 12:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η καλύτερη αντιμετώπιση του φόβου, είναι να τον καταλάβεις, και να τον βγάλεις.

Διαφορετικά θα έχεις μια ασπίδα για το φόβο, μα μέσα θα κατοικεί ανενόχλητα.

(εννοώ τον ψυχολογικό φόβο, γιατί υπάρχει και ο φόβος π.χ να τραβηχθεις αν κινδυνευεις, απολυτα φισιολογικος, μέσα στα κύτταρα μας.)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 12:48:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο άνθρωπος,είναι παντα πιο δυνατός και περισσότερος απο το
φόβο του, ως σύνολο....Άρα, κακώς τον υπολογίζει...
Πιο πολύ συμφέρει στον άνθρωπο, να "αγοράσει" τον φόβο του...
Να τον θεωρήσει κτήμα κι όχι κατάσταση του...
Φτάνει, να μην γίνει ο άνθρωπος, ο ίδιος, ο φόβος του, ή ότι φοβάται...Η έλξη,μερικές φορές, κάνει άσχημα παιχνίδια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
UHURU
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 13:43:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
promitheus90

quote:
Γιατί το ένα και όχι το άλλο,γιατί έτσι κι όχι αλλιώς....Τίποτα δεν πάει καλά και δεν υπάρχει ησυχία.Γιατί;Γιατί μάλλον έχεις διαλέξει το "έτσι" σου,το "ένα" σου και απλά δεν το ξέρεις.Και αυτή σου η άγνοια σε τρελαίνει.Η βεβαιότητα όμως είναι για εκείνους που δέχονται διαταγές.Αυτοί ξέρουν τι θα κάνουν και κάνουν το κομμάτι τους.Οι άλλοι όμως εκεί,πιαμένοι χέρι-χέρι με την αμφιβολία,την αντίρρηση...θα περπατούν σε δρόμους μοναχικούς και κακοτράχαλους.

Αδερφέ...Ξέρεις τι με τρελαίνει τελείως? Το ότι ξέρω πως έχω άγνοια.. |Και το ότι πολλές φορές βολεύομαι μέσα σε αυτήν σαν να είναι μια απαλή βελούδινη κουβέρτα... Ιδρώνω όμως και σκάω και νοιώθω ένοχος που κάθομαι και τα ξύνω πολλές φορές… Γιατί είμαι βέβαιος πως δεν είναι τούτος ο κόσμος όπως με εκπαιδεύσανε να προσεγγίζω.. Δεν συμφωνώ με την περιγραφή του κόσμου.. Συνέχεια οραματίζομαι μια μάχη.. Μια τελική μάχη προς την ελευθερία.. Η σκέψη μου δυστυχώς η ευτυχώς είναι τέρμα εκρηκτική και ανατρεπτική όμως παντού συναντάω εμπόδια… Βλέμματα καχυποψίας και αλαζονείας… Και θυμώνω… Δεν έχω ιδέα τι διάολο γίνεται με τους ανθρώπους.. Για ένα όμως διαισθητικά είμαι σίγουρος.. Πως ο κόσμος δεν είναι έτσι… Πως η γνώση μοιράζεται με το σταγονόμετρο.. Φυσικά και έρχονται θαυμάσιες εποχές… Και στην πρώτη γραμμή θα με βρείτε να πολεμήσω για τα ιδανικά τις αξίες και την ευγενική αλητεία μας…. Γιατί η ελευθερία είναι το Α και το Ω! Δέκα χρόνια τώρα προσπαθώ να ξεπλυθώ από την βρώμα που επέλεξα να φορτωθώ και πράγματι έχω κάνει μπόλικη και επίπονη δουλίτσα να ελευθερωθώ από ένα μάτσο πεποιθήσεις που με δηλητηριάζανε… Είμαστε όλοι πολεμιστές και χρειάζεται να είμαστε ενωμένοι σε τούτους τους παράξενους καιρούς… Δεν χωράνε κοκορομαχίες και μικροπρέπειες… Ζούμε σε απίστευτους καιρούς… Και θα γίνει μεγάλο μπαμ! Ο κόσμος ξυπνάει επιτέλους!!

life is goodΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SoulAngel
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 16:04:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η καλύτερη αντιμετώπιση του φόβου, είναι να τον καταλάβεις, και να τον βγάλεις.

Αγαπημένε Πλάτωνα... αν μπεις σε μία διαδικασία να προσπαθείς να βγάλεις το φόβο, θα βρίσκεσαι συνεχώς σε μία μάχη που πίστεψε με... πάντα νικητής θα είναι ο φόβος.

Όπως ανέφερα το καλύτερο όπλο είναι η Γνώση... συλογίσου λοιπόν για όλα αυτά που φοβάσαι... από τι από όλα αυτά πραγματικά κινδυνεύεις??
Η απάντηση είναι απλή... ΑΠΟ ΤΙΠΟΤΑ
Ποιος μπορεί να σου κάνει πραγματικά και ουσιαστικά κακό? Ένας φίλος που πήγε με την κοπέλα σου? Μήπως εσύ δεν ήσουν άξιος για να την κρατήσεις? ή μήπως αυτή δεν έκανε για εσένα απο την αρχή αλλά δεν ήθελες να το δεις? ή μήπως ο φίλος δεν ήταν ποτέ φίλος και πάλι δεν ήθελες να το δεις?
Αυτός λοιπόν απο τον οποίο κινδυνεύεις είναι ο εαυτός σου και μόνο... και αυτό γιατί αποφάσισες να κλείσεις τα μάτια (για τους δικούς σου λόγους) και να μη δείς την πραγματικότητα... συνήθως γιατί δε μας συμφέρει.
Γιατί αν βλέπει κανείς την αλήθεια μπορεί να είναι μόνος απο σχέση ή και φίλους ή να έχει πάρα πολύ λίγους κλπ κλπ κλπ ... μπλα μπλα μπλα

...και φυσικά δεν αναφέρομαι σε εσένα και φυσικά το παράδειγμα είναι υποθετικό

quote:
Πως η γνώση μοιράζεται με το σταγονόμετρο.. Φυσικά και έρχονται θαυμάσιες εποχές… Και στην πρώτη γραμμή θα με βρείτε να πολεμήσω για τα ιδανικά τις αξίες και την ευγενική αλητεία μας…. Γιατί η ελευθερία είναι το Α και το Ω! Δέκα χρόνια τώρα προσπαθώ να ξεπλυθώ από την βρώμα που επέλεξα να φορτωθώ και πράγματι έχω κάνει μπόλικη και επίπονη δουλίτσα να ελευθερωθώ από ένα μάτσο πεποιθήσεις που με δηλητηριάζανε… Είμαστε όλοι πολεμιστές και χρειάζεται να είμαστε ενωμένοι σε τούτους τους παράξενους καιρούς… Δεν χωράνε κοκορομαχίες και μικροπρέπειες… Ζούμε σε απίστευτους καιρούς… Και θα γίνει μεγάλο μπαμ! Ο κόσμος ξυπνάει επιτέλους!!

Αγαπημένε UHURU... η γνώση ποτέ δε μοιράστηκε με το σταγονόμετρο.. η γνώση είναι πάντα εκεί για όποιον θέλει να την αναζητήσει...
Δεν υπάρχει κανείς που μοιράζει γνώση... εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω κανέναν. Αντίθετα ξέρω πως είναι απόλυτα προσβάσιμη σε όλους μας και το μέρος που βρίσκεται... δεν είναι καθόλου μακρυά αλλά ΜΕΣΑ ΜΑΣ.
Το δύσκολο είναι κανείς να αρχίσει να μιλάει με τον εαυτό του γιατί αν αρχίσει να το κάνει θα Δει αλήθειες που δεν αντέχει, οι οποίες είναι καθαρές και απαλλαγμένες από βεγγαλικά όπως αναφέρεις στο τέλος του κειμένου σου (εγώ θα είμαι στην πρώτη τη γραμμή, ο κόσμος ξυπνάει κλπ)
Όλα όσα χρειαζόμαστε για να ζήσουμε με αρμονία, γαλήνη και ευτυχισμένοι είναι μέσα μας... άλλο που αποφεύγουμε συστηματικά να τα ακούσουμε

Το καλύτερο όπλο απέναντι στο φόβο… είναι η Γνώση

Edited by - SoulAngel on 09/12/2010 16:05:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 17:31:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπημένε Πλάτωνα... αν μπεις σε μία διαδικασία να προσπαθείς να βγάλεις το φόβο, θα βρίσκεσαι συνεχώς σε μία μάχη που πίστεψε με... πάντα νικητής θα είναι ο φόβος.
............................


Αγαπημένες Αγγελε της ψυχής.

Ισως η έκφραση μου, βγάζει, δεν είναι η πλέον αρμοζουσα. Θα στο γράψω καλύτερα, τελειωνεις. 
Αλήθεια, όταν πεθαίνει ο άνθρωπος, τι γινεται ο φόβος? 
είναι μέρος της ψυχής, 
δεν είναι και την αφήνει, 
συνεχιζει?

Σαν άγγελος που είσαι, κάτι θα ξέρεις καλύτερα.

Μα γιατί θεωρείς πως σαν άνθρωποι, δεν είμαστε σε θέσει να τελειώσουμε με κάτι.?

Όταν ήμουν πιτσιρικάς, γύρω στα 10, με φοβίζε η γιαγιά με ιστορίες για φαντάσματα και τέτοια στο νεκροταφείο. 
Παρωτι το μικρό της ηληκιας μου, έφευγα κρυφά το βράδυ απο το σπίτι, και πηγαινα στο νεκροταφείο. Δεν λέω πως δεν είχα φόβο, είχα, και παραειχα, μα άνοιγα την καγκελοπορτα, και αν χτυπαγε η καρδούλα μου δυπλα στους ταφους, καθομουν εκει μέχρι να φύγει κάθε φόβος. 

Αν ρώτουσα τη θόρυβος ήταν εκεινος που ακουσα τη νύχτα,  και μου έλεγε πως ήταν ο τάδε Άγιος και έκανε περιπωλεια, ε την νύχτα την είχα στημένη σε μια γωνίτσα και τον περίμενα. Μόνο που στο καταλευκο άλογο τη νύχτα, ήταν ο κυρ Γιώργης που γύριζε απο τα χωράφια και τα νυχτερινά καμινια.

Αν κάποιος φίλος παει με την κοπελια μου, εκει δεν θα βγάλω το φόβο, μα την ζήλια. (αν υπαρχει)
Τι να φοβηθώ, ε πήγε. Καλό της έμενε! :))) (παρεπιπτοντως, έχω φύγει για μήνες σε κάθε spiritual εξόρμηση, για 2, 4, 6, ακομα και 12 μήνες. Η κοπελια με απηλησε πως θα αλλάξει κληδαρια, και να ψάξω για διαμέρισμα. Γυρνώντας έχω στα κρατουμενα και αυτο. 
Μα ακόμα με υποφέρει. :)))

Τέλος αυτο που εγραψες είναι αλήθεια. Αισθάνομαι μόνος στον κοσμο, μα όχι γιατί δεν έχω άτομα σαν φίλους γνωστούς και τέτοια. Και ανάμεσα τους, αυτο αισθάνομαι. Μόνος.

Ισως να βλέπω λίγο αλήθεια. ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SoulAngel
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 17:50:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως το περιγράφεις τώρα, με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη. Η Γνώση ήταν αυτή που έκανε το φόβο να φύγει, δεν πάλεψες για να τον βγάλεις. Ξέρεις, ακούω πολλούς που λένε πως ότι σε φοβίζει πρέπει να το αντιμετωπίζεις και παρακινούν ανθρώπους που φοβούνται τα ύψη να ανέβουν σε ταράτσα και διάφορα τέτοια, τα οποία θεωρώ τραγικά.

Όπως ανέφερα και παραπάνω… δεν απευθυνόμουν σε εσένα. Έχω διαβάσει αρκετά από τα ποστ σου, έχω καταλάβει πώς σκέφτεσαι… και τρέφω ιδιαίτερη εκτίμηση για το πρόσωπό σου…

Και αν πιαστώ και στο μέλλον από κάτι που εσύ προσωπικά πεις… να ξέρεις πως δε θα είναι προσωπικό, απλά το ερέθισμα λαμβάνω..

Αλήθεια… αλήθεια!!


Το καλύτερο όπλο απέναντι στο φόβο… είναι η ΓνώσηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 20:31:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

promitheus90

quote:
Γιατί το ένα και όχι το άλλο,γιατί έτσι κι όχι αλλιώς....Τίποτα δεν πάει καλά και δεν υπάρχει ησυχία.Γιατί;Γιατί μάλλον έχεις διαλέξει το "έτσι" σου,το "ένα" σου και απλά δεν το ξέρεις.Και αυτή σου η άγνοια σε τρελαίνει.Η βεβαιότητα όμως είναι για εκείνους που δέχονται διαταγές.Αυτοί ξέρουν τι θα κάνουν και κάνουν το κομμάτι τους.Οι άλλοι όμως εκεί,πιαμένοι χέρι-χέρι με την αμφιβολία,την αντίρρηση...θα περπατούν σε δρόμους μοναχικούς και κακοτράχαλους.

Αδερφέ...Ξέρεις τι με τρελαίνει τελείως? Το ότι ξέρω πως έχω άγνοια.. |Και το ότι πολλές φορές βολεύομαι μέσα σε αυτήν σαν να είναι μια απαλή βελούδινη κουβέρτα... Ιδρώνω όμως και σκάω και νοιώθω ένοχος που κάθομαι και τα ξύνω πολλές φορές… Γιατί είμαι βέβαιος πως δεν είναι τούτος ο κόσμος όπως με εκπαιδεύσανε να προσεγγίζω.. Δεν συμφωνώ με την περιγραφή του κόσμου.. Συνέχεια οραματίζομαι μια μάχη.. Μια τελική μάχη προς την ελευθερία.. Η σκέψη μου δυστυχώς η ευτυχώς είναι τέρμα εκρηκτική και ανατρεπτική όμως παντού συναντάω εμπόδια… Βλέμματα καχυποψίας και αλαζονείας… Και θυμώνω… Δεν έχω ιδέα τι διάολο γίνεται με τους ανθρώπους.. Για ένα όμως διαισθητικά είμαι σίγουρος.. Πως ο κόσμος δεν είναι έτσι… Πως η γνώση μοιράζεται με το σταγονόμετρο.. Φυσικά και έρχονται θαυμάσιες εποχές… Και στην πρώτη γραμμή θα με βρείτε να πολεμήσω για τα ιδανικά τις αξίες και την ευγενική αλητεία μας…. Γιατί η ελευθερία είναι το Α και το Ω! Δέκα χρόνια τώρα προσπαθώ να ξεπλυθώ από την βρώμα που επέλεξα να φορτωθώ και πράγματι έχω κάνει μπόλικη και επίπονη δουλίτσα να ελευθερωθώ από ένα μάτσο πεποιθήσεις που με δηλητηριάζανε… Είμαστε όλοι πολεμιστές και χρειάζεται να είμαστε ενωμένοι σε τούτους τους παράξενους καιρούς… Δεν χωράνε κοκορομαχίες και μικροπρέπειες… Ζούμε σε απίστευτους καιρούς… Και θα γίνει μεγάλο μπαμ! Ο κόσμος ξυπνάει επιτέλους!!

life is good


Συνειδητοποιείς έτσι λοιπόν αγαπητέ UHURU ότι η μάχη είναι καθημερινή.Κάθε μέρα κάθε μάχη είναι η τελική,κάθε στιγμή,αφού όντως μπορεί να είναι και η τελευταία(όσα φέρνει η ώρα δεν τα φέρνει ο χρόνος όλος).Μάχες με τον εαυτό σου,μαζί του,απέναντί του μέχρι να επέλθει αυτό που θα επιβιώσει μέσα σου μετά από τόση βία.Και αυτό που θα επιβιώσει δεν είναι τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο από ΕΣΕΝΑ τον ίδιο.Καλές μας μάχες!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 23:20:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οφείλω να ομολογήσω , ότι αυτή η λέξη "Μάχη" δεν μου ηχεί και πολύ όμορφα φίλε μου .... εκτός και αν προσδίδω σε αυτήν "αδίκως" κάποια στοιχεία που εσύ προφανώς δεν εισάγεις σε αυτήν...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 23:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε δε θα βγάλουμε και μαχαίρια ρε Εαρινέ!

Είχα πει και πιο παλιά αλλού ότι τον εαυτό σου για να τον μάθεις πρέπει να τον στήσεις στη γωνία και να τον ερευνήσεις εξονυχιστικά για να δεις τι πάνω του αξίζει και τι όχι,τι είναι αληθινό και τι όχι.

Όπως σε μια μάχη επιβιώνουν οι άξιοι να επιβιώσουν έτσι και στη φωτιά της αναζήτησης του μέσα μας θα υπάρξουν απώλειες.Και είναι οι απώλειες που πρέπει να υπάρξουν για να μείνει το άξιο.Δεν πιστεύω πως η αναζήτηση του εαυτού μας είναι ειρηνική διαδικασία,απεναντίας.Έχει βία και πόνο,απώλεια και έλλειψη.Αν θυμάσαι τα ξαναλέγαμε αυτά.Όλα αυτά υποδεικνύουν καταπόνηση του ανθρώπου και αν δεν έχεις μια πυγμή να αντισταθείς στην καταθλιπτική σου πλευρά θα πας αλλού και θα χάσεις πιστεύω.

Τώρα,μιας και μιλάμε και για πολεμηστές...δε θα σου πω ότι είμαι πασσιφιστής.Κάποια πράγματα διεκδικούνται στη ζωη με φωτιά,σφυρί κι αμόνι όπως τραγούδαγαν καποιοι κάποτε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 23:37:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ε δε θα βγάλουμε και μαχαίρια ρε Εαρινέ!

Είχα πει και πιο παλιά αλλού ότι τον εαυτό σου για να τον μάθεις πρέπει να τον στήσεις στη γωνία και να τον ερευνήσεις εξονυχιστικά για να δεις τι πάνω του αξίζει και τι όχι,τι είναι αληθινό και τι όχι.

Όπως σε μια μάχη επιβιώνουν οι άξιοι να επιβιώσουν έτσι και στη φωτιά της αναζήτησης του μέσα μας θα υπάρξουν απώλειες.Και είναι οι απώλειες που πρέπει να υπάρξουν για να μείνει το άξιο.Δεν πιστεύω πως η αναζήτηση του εαυτού μας είναι ειρηνική διαδικασία,απεναντίας.Έχει βία και πόνο,απώλεια και έλλειψη.Αν θυμάσαι τα ξαναλέγαμε αυτά.Όλα αυτά υποδεικνύουν καταπόνηση του ανθρώπου και αν δεν έχεις μια πυγμή να αντισταθείς στην καταθλιπτική σου πλευρά θα πας αλλού και θα χάσεις πιστεύω.

Τώρα,μιας και μιλάμε και για πολεμηστές...δε θα σου πω ότι είμαι πασσιφιστής.Κάποια πράγματα διεκδικούνται στη ζωη με φωτιά,σφυρί κι αμόνι όπως τραγούδαγαν καποιοι κάποτε...



Συμφωνώ μέχρι κεραίας...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευτυχία
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 02:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευτυχία  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Admin καλως σας βρηκα και παλι :)
Χωραει πολλη συζητηση στο τι ανακαλυπτω καθε φορα στη Μαχαμπαρατα και τα εργα του Castaneda... Ειναι υπερβολικα πολλα για να συνοψιστουν σε λιγες λεξεις.

Θα συμφωνησω οτι η γνωση ειναι η μονη που μπορει να νικησει το φοβο.
Ο πιο αρχεγονος και ο βαθυτερος φοβος του ανθρωπου ειναι αυτος για το αγνωστο. Παραδειγματος χαριν, οι ψυχικες παθησεις ειναι τοσο βαρυ φορτιο για τους ανθρωπους που υποφερουν απο αυτες κυριως λογω του οτι ειναι κατι τελειως εξωτικο και μυστηριωδες γι'αυτους.

Ας φανταστουμε μια πολυ στρεσσογονο κατασταση για ολους μας: Ειμαστε σε ενα αεροπλανο και ολα βαινουν καλως μεχρι τη στιγμη που ο πιλοτος αποφασιζει να εγκαταλειψει το αεροσκαφος. Η αντιδραση μας ποια θα ειναι; Αγχος, φοβος επικειμενου θανατου, κ.ο.κ.

Ποια ειναι η μονη περιπτωση να τα ξεπερασουμε ολα αυτα και να αρχισουμε να χαμογελαμε ξανα; Μα φυσικα να ξερουμε να πιλοταρουμε. Σ'αυτην την περιπτωση εχουμε την ολη κατασταση υπο ελεγχο και δραττωμαστε της ευκαιριας για να εξασκησουμε για μια ακομη φορα τις γνωσεις μας.

(Πού το παω, πού το φερνω, παλι στο αντικείμενό μου, την ψυχολογία το γυρισα :) )

Συγχωρεστε μου το καπως αποτομο υφος στα λογια που θα ακολουθησουν, αλλα σε καποια πραγματα ειμαι απολυτη.
Ο ορος πολεμιστης -τουλαχιστον οπως τον καταλαβαινω εγω- δεν εχει καμια απολυτως σχεση με οτιδηποτε αφορα τις ερωτικες μας σχεσεις ή συγκρουσεις μεταξυ ανθρωπων. Ειδα καποιους εξ υμων να αναφερονται σε πολεμιστες της ειρηνης, σε νεες ταξεις πραγματων κλπ...

Η μονη μαχη του πολεμιστη ειναι με τον εαυτο του. Δεν προσπαθει να αποδειξει τιποτα στους γυρω του, πολυ απλα διοτι γνωριζει πως ο,τι και να πιστευουν οι αλλοι για εμας δεν αλλαζει ουτε στο ελαχιστο αυτο που πραγματικα ειμαστε.

Οι ερωτικες σχεσεις μπορει τις περισσοτερες φορες να μοιαζουν με μαχη, αλλα δεν εχουν καμια θεση στη ζωη του πολεμιστη, οπως περιγραφεται απο τον Δον Χουαν λογου χαρη. Ενας απο τους στοχους του πολεμιστη ειναι να υποταξει τα κατωτερα ενστικτα και τις επιθυμιες του και να κρατησει ασβεστη μονο τη φλογα του για γνωση.

Οι συντροφοι και οι ερωτικες σχεσεις ειναι απαραιτητες για ολους εμας, τους "κοινους θνητους", αλλα αν προσπαθησουμε να μιλησουμε γι'αυτες με ορους που χρησιμοποιουνται για καθαρα νοητικες διεργασιες νομιζω οτι βρισκομαστε εντελως εκτος θεματος. Ειναι σα να προσπαθουμε να εξηγησουμε/βελτιωσουμε τη λειτουργια π.χ. ενος αυτοκινητου με ορους βιολογιας.
Μιλαμε για δυο διαοφρετικα πραγματα, για δυο εντελως ασυμβατες αντιληψεις και κοσμοθεωριες, δεν ειναι ποτε δυνατον να αναγαγουμε τη μια στην αλλη.

Καταλαβαινω απολυτα οτι , προκειμενου να χωρεσουμε στο νου μας εννοιες και νοηματα τοσο εξω απο εμας, προσπαθουμε να τα εναρμονισουμε με οσα ηδη ξερουμε και πραττουμε. Ωστοσο, αν θελουμε πραγματικα να καταλαβουμε, οφειλουμε να διευρυνουμε το νου μας και να τον προσαρμοσουμε σε αυτες τις ανωτερες εννοιες και οχι το αντιστροφο.

www.egrapses.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 11:03:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευτυχία...

Ας φανταστουμε μια πολυ στρεσσογονο κατασταση για ολους μας: Ειμαστε σε ενα αεροπλανο και ολα βαινουν καλως μεχρι τη στιγμη που ο πιλοτος αποφασιζει να εγκαταλειψει το αεροσκαφος. Η αντιδραση μας ποια θα ειναι; Αγχος, φοβος επικειμενου θανατου, κ.ο.κ.

Ποια ειναι η μονη περιπτωση να τα ξεπερασουμε ολα αυτα και να αρχισουμε να χαμογελαμε ξανα; Μα φυσικα να ξερουμε να πιλοταρουμε. Σ'αυτην την περιπτωση εχουμε την ολη κατασταση υπο ελεγχο και δραττωμαστε της ευκαιριας για να εξασκησουμε για μια ακομη φορα τις γνωσεις μας.

Και στην περίπτωση -Η πιο πιθανή- που δεν ξέρουμε να πιλοτάρουμε???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευτυχία
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 22:28:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευτυχία  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και στην περίπτωση -Η πιο πιθανή- που δεν ξέρουμε να πιλοτάρουμε???

Εαρινε πιστευω πως το ερωτημα σου ειναι ρητορικο και ως τετοιο θα το αντιμετωπισω ;)
Το παραδειγμα το εγραψα για να τονισω οτι η γνωση ειναι οντως η μονη που μπορει να νικησει το φοβο.
Ουτε η αυθυποβολη, ουτε η πιστη στον εαυτο μας ουτε τιποτε αλλο εχει αυτη τη δυναμη!

www.egrapses.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2010, 22:57:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Και στην περίπτωση -Η πιο πιθανή- που δεν ξέρουμε να πιλοτάρουμε???

Εαρινε πιστευω πως το ερωτημα σου ειναι ρητορικο και ως τετοιο θα το αντιμετωπισω ;)
Το παραδειγμα το εγραψα για να τονισω οτι η γνωση ειναι οντως η μονη που μπορει να νικησει το φοβο.
Ουτε η αυθυποβολη, ουτε η πιστη στον εαυτο μας ουτε τιποτε αλλο εχει αυτη τη δυναμη!

www.egrapses.gr


Δεν είναι ωστόσο καθόλου ρητορικό αλλα απολύτως ρεαλιστικό ή τουλάχιστον δές το ως τέτοιο...δές το ως υπαρκτό σενάριο...

Εκείνη την στιγμή που το αεροπλάνο πέφτει , ο/οι άνθρωπος/οι βρίσκονται αντιμέτωποι με μια πραγματικότητα λοιπόν και ως άνθρωποι βιώνουν διάφορα οδυνηρά συναισθήματα...

Αν δεν γνωρίζουν να πιλοτάρουν , τότε τι κάνουν κατα την γνώμη σου..???

Έχουν δυο θέματα -καταστάσεις- να αντιμετωπίσουν...το αεροπλάνο που πέφτει και τις "συγκινησιακές πειρατείες" απο τις οποίες κατακλύζονται , τόσο οι ίδιοι όσο και οι συνεπιβάτες τους...

...τι κάνουν τότε???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
treptolemus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 03:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια τζούρα, για να καλμάρουν?

many questions, tiring answersΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

UHURU
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 13:36:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπημένε UHURU... η γνώση ποτέ δε μοιράστηκε με το σταγονόμετρο.. η γνώση είναι πάντα εκεί για όποιον θέλει να την αναζητήσει...
Δεν υπάρχει κανείς που μοιράζει γνώση... εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω κανέναν. Αντίθετα ξέρω πως είναι απόλυτα προσβάσιμη σε όλους μας και το μέρος που βρίσκεται... δεν είναι καθόλου μακρυά αλλά ΜΕΣΑ ΜΑΣ.
Το δύσκολο είναι κανείς να αρχίσει να μιλάει με τον εαυτό του γιατί αν αρχίσει να το κάνει θα Δει αλήθειες που δεν αντέχει, οι οποίες είναι καθαρές και απαλλαγμένες από βεγγαλικά όπως αναφέρεις στο τέλος του κειμένου σου (εγώ θα είμαι στην πρώτη τη γραμμή, ο κόσμος ξυπνάει κλπ)
Όλα όσα χρειαζόμαστε για να ζήσουμε με αρμονία, γαλήνη και ευτυχισμένοι είναι μέσα μας... άλλο που αποφεύγουμε συστηματικά να τα ακούσουμε

Soulangel… Η άποψη σου είναι ότι η γνώση βρίσκεται μέσα μας! Χαίρω πολύ με λένε Νώντα και είμαι καλά! H φράση «η γνώση είναι μέσα μας» μοιάζει με το «η γη είναι στρόγγυλη».. Παρακάτω… Λοιπόν πιο ορθά τώρα για να αποφευχθούν οι παρανοήσεις. Όταν λοιπόν λέω πως η γνώση μοιράζεται με το σταγονόμετρο εννοώ πως η εκπαίδευση του νεανία δεν επικεντρώνεται στο να στηρίζεται στον εαυτό του και δεν του παρέχει τα εργαλεία που θα χρειαστεί έτσι ώστε να αφήσει την γνώση που ήδη υπάρχει μέσα του να εκδηλωθεί στην καθημερινότητά του. Οπότε διορθώνω και λέω : Τα εργαλεία που χρειάζεται ο νέος για να μπορέσει να διαχειριστεί την γνώση, δεν του παρέχονται… Τώρα αυτό που είπες για βεγγαλικά το εκλαμβάνω σαν γαργαλιστικό ειρωνικό σχόλιο και το προσπερνάω..Συμπάθα με... Αυτά τα ολίγα και ελπίζω κατανοητά.. Φιλικά

life is goodΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

UHURU
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 13:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συνειδητοποιείς έτσι λοιπόν αγαπητέ UHURU ότι η μάχη είναι καθημερινή.Κάθε μέρα κάθε μάχη είναι η τελική,κάθε στιγμή,αφού όντως μπορεί να είναι και η τελευταία(όσα φέρνει η ώρα δεν τα φέρνει ο χρόνος όλος).Μάχες με τον εαυτό σου,μαζί του,απέναντί του μέχρι να επέλθει αυτό που θα επιβιώσει μέσα σου μετά από τόση βία.Και αυτό που θα επιβιώσει δεν είναι τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο από ΕΣΕΝΑ τον ίδιο.Καλές μας μάχε

Φίλε προμηθέα... Απλά συμφωνώ.
Τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο..
Και μόνο που κάποιος μπαίνει στην διαδικασία να αναρωτηθεί τι και πως και γιατί... Είμαι σίγουρος πως βαδίζει ίσως σε ζόρικο μονοπάτι μα γεμάτο δώρα και ομορφιές.. Γιατί στην τελική ποια η ουσία του να είναι όλα εύκολα? Αυτό είναι το παιχνίδι.. Μέσα από πόνο από δυσκολία από λάθη μαθαίνουμε... Κοινότυπο πολύ το προηγούμενο αλλά απλό και αληθινό.. Δώσε μου προκλήσεις να με γνωρίσω ζωή

life is goodΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 13:57:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να δωσουν κατι το οποιο εχεις;
Να παρουν κατι το οποιο αγνοουν;
Γιατι να το δυσκολευουν το πραγμα;
Υπαρχει πιο απλος τροπος,οπως:



Αντε βουτα μετα εσυ και ψαξε,απλα πραγματα!
Η πλακα ειναι οτι και να βρεις δεν μπορεις να το μοιραστεις(ε!κοιτα,να αυτο ψαχνεις...αμ δε!),ειναι σαν το συνδιασμο στις κλειδαριες...ξεχωριστη θεση για καθε δοντι!


Suddenly you discover humanity

convenient
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 14:45:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κάνεις πιο λιανά αν γίνεται...;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 10:53:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεννιομαστε εθελοντες/πολεμιστες,με αποστολη να μεταλλαξουμε τις αρνητικες ενεργειες(αμαρτειες μας),σε θετικες.
Ετσι,συμμετεχουμε ενεργα στο θειο εργο που σ αυτη τη φαση ειναι η
πνευματοποιηση του επιπεδου μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 11:17:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ,με τον φίλο Notirk επι της αρχής, ότι ένας πολεμιστής, πρέπει να εξυπηρετεί, ένα ανώτερο,συνολικό σκοπό,του θείου έργου, όπως οι άγγελοι...
Ο δρόμος του, όσο μοναχικός κι αν είναι,πρέπει να καταλήγει σε ένα συνολικό αποτέλεσμα, σε ένα βαθύτερο σκοπό, που να αφορά ολόκληρη την ανθρωπότητα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 14:20:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεννιομαστε εθελοντες/πολεμιστες,με αποστολη να μεταλλαξουμε τις αρνητικες ενεργειες(αμαρτειες μας),σε θετικες.
Ετσι,συμμετεχουμε ενεργα στο θειο εργο που σ αυτη τη φαση ειναι η
πνευματοποιηση του επιπεδου μας.



Πρίν απο κάθε ενέργεια και πρίν την συντέλεσή της , θα πρέπει να δούμε την εσωτερική κατάσταση επι της οποίας εδράζεται ο κάθε ψυχισμός -ψυχολογική-νοητική- και η οποία θεωρείται ο δομικός λίθος για την συγκρότηση-θεμελιώση της κάθε πράξης του κάθε ανθρώπου...ποτέ δεν ήταν και ούτε θα είναι αναίτια η οποιαδήποτε σκέψη-πράξη του ανθρώπου...καλές σκέψεις θα επιφέρουν -στην ζωή μας- "καλές πράξεις" και κακές σκέψεις θα επιφέρουν αναπόφευκτα "κακές πράξεις"....

Οι "καλές σκέψεις" θα επιφέρουν όμορφα συναισθήματα και οι "κακές σκέψεις" άσχημα συναισθήματα που πρωτίστως θα "αλώσουν" το είναι μας ... θα το θέσουν σε καταστάσεις κινδύνου και φοβιών , με τελικό αποτέλεσμα αυτό να διοχετευθεί και έξω απο εμάς και προς όλους πέριξ μας...

Μέσα μας θεμελιώνεται το κάθε τι και είναι αποτέλεσμα του τρόπου με τον οποίο αντιλαμβανόμαστε κάθε εξωτερικό ερέθισμα αλλα και του τρόπου με τον οποίο χειριζόμαστε αυτό...άρα στην αδυναμία μας χειρισμού θα πρέπει να αποδώσουμε κάθε δυσπραγία μας και όχι σε "αμαρτίες" και "σατανικές παρεμβάσεις"....

Το μυαλό μας είναι η "αμαρτία" και υπο προϋποθέσεις η ευδαιμονία μας ...ή η ευτυχία μας και όλα τα όμορφα που επιφέρουν καλά ή άσχημα αποτελέσματα πρωτίστως εντός μας και ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΩΣ αλλα και ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΩΣ εκτός μας...διαχεόμενα υπο μορφή συμπεριφορών και αποτελεσμάτων μας!!

Αυτή είναι η άποψή μου...καλή ή κακή..λαθεμένη ή ορθή , αυτή είναι...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Moon Child
troll


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 14:54:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moon Child  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλοι είμαστε πολεμιστές, απλά κάποιοι είναι υποκριτές και αμετανόητοι και αυτοί είναι που θα χάσουν τον πόλεμο. Αυτή δεν είναι η δική μου άποψη, αυτή είναι η αλήθεια.

Take the red pill.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 16:14:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όλοι είμαστε πολεμιστές, απλά κάποιοι είναι υποκριτές και αμετανόητοι και αυτοί είναι που θα χάσουν τον πόλεμο. Αυτή δεν είναι η δική μου άποψη, αυτή είναι η αλήθεια.

Take the red pill.



Κάποιος θα χάσει σε έναν πόλεμο -αναπόφευκτα- και κάποιος θα κερδίσει επίσης...το ερώτημα είναι αν κάποιος θα συμμετάσχει σε κάποια μάχη ή αν θεωρεί το οτιδήποτε γύρω του ή το βλέπει ως πόλεμο....υπάρχουν και οι αναφερόμενοι ως "ουδέτεροι" σε έναν πόλεμο...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 16:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όλοι είμαστε πολεμιστές, απλά κάποιοι είναι υποκριτές και αμετανόητοι και αυτοί είναι που θα χάσουν τον πόλεμο. Αυτή δεν είναι η δική μου άποψη, αυτή είναι η αλήθεια.

Take the red pill.



Αν όντως έτσι είναι , τότε θα κερδίσεις και θα χάσω...οπότε γιατί να χαλάς την καρδιά σου..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 16:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όλοι είμαστε πολεμιστές, απλά κάποιοι είναι υποκριτές και αμετανόητοι και αυτοί είναι που θα χάσουν τον πόλεμο. Αυτή δεν είναι η δική μου άποψη, αυτή είναι η αλήθεια.

Take the red pill.



Πολύ σχετική δε έννοια αυτή που αναφέρεις ως "χάσιμο"..χάνει όποιος έχει ή θεωρεί ότι έχει κάτι...εγώ δεν έχω απολύτως τίποτα και τίποτα δεν με καλεί για να το υπερασπίσω...οπότε τι να χάσω???

Την "ζωή" μου ας πούμε..???

Ε!! και..???

Την έχω..την κρατώ..την κράτησα ποτέ..ή ανοήτως προσπαθώ για κάτι κατα φαντασιαν υφιστάμενο εντός μου..???

Την ψυχή μου..???

Αν τόσο ευτελής και ανύπαρκτη είναι ... χαμένη ούτως ή άλλως είναι..οπότε και κεί τι να χάσω..???

Εκείνο που -ενδεχομένως- δεν έχω...???

Να χάσω τί ρε Φεγγαρόπαιδο...???

Εσύ μπορεί να έχεις το φεγγάρι , εγώ απολύτως τίποτα δεν έχω...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 20:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεννιομαστε εθελοντες/πολεμιστες,με αποστολη να μεταλλαξουμε τις αρνητικες ενεργειες(αμαρτειες μας),σε θετικες.
Ετσι,συμμετεχουμε ενεργα στο θειο εργο που σ αυτη τη φαση ειναι η
πνευματοποιηση του επιπεδου μας.




Φυσικά και ΓΕΝΝΙΟΜΑΣΤΕ πολεμιστές και θεωρώ ότι όλοι έχουν εκ γενετης το δικαίωμα, την ευκαιρία την υποχρέωση αν θέλεις, να δράσουν ως πολεμιστές.

Το θέμα είναι: Άλλοι αναλαμβάνουν την ευθύνη και τον ρόλο της ύπαρξής τους και άλλοι απλώς επαναπαύονται σε μια ζωή "δίχως μάχη".

Φαντάσου ο κόσμος μας να αποτελούνταν από πολεμιστές.

Αυτός δεν θα ήταν ο ιδεατός κόσμος?

Το θέμα είναι ότι οι πολεμιστές έχουν εκλέιψει.
Και αυτό φαίνεται.

Ακόμα, η πνευματική ανέλιξη είναι διαφορετικής φύσεως για τον καθένα και επιτυγχάνεται με διαφορετικά μέσα.

Ο κάθε πολεμιστής μάχεται με τα δικά του όπλα, βάσει της δικής του κοσμοθεωρίας.

Το κοινό όλων των πολεμιστών είναι ο σκοπός.


Edited by - Narkissa555 on 12/12/2010 21:00:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 23:06:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεννιόμαστε με σκοπό να γίνουμε άνθρωποι και να διαφοροποιηθούμε απο τα ζώα που στο κάτω-κάτω δεν έχω και τίποτα μαζί τους , μιάς και βρίσκω πολύ μεγαλύτερη σοφία στις κινήσεις και στην συμπεριφορά τους , σε σχέση με τους ανθρώπους...!

Πολεμιστής και ταξιδιώτης ή έτσι ή αλλοιώς...τα πάντα είναι ο άνθρωπος και με πολλές ιδιότητες ενίοτε..ή τουλάχιστον φαντάζεται είτε μάχες , είτε εχθρούς ... είτε το οτιδήποτε...

Ένα ταξιδάκι να κάνει ο καθένας μας , με ένα καράβι ... μπορεί να "γίνει" ή να φαντασθεί ότι γίνεται....

ΜιΑ όμορφη παρουσία δίπλα του , μπορεί να τον κάνει "Ποιητή" ή "Αρσενικό" ή "Κατακτητή" ή τίποτα απ'ολα αυτά...α! μπορεί να τον κάνει -αν βρίσκεται και έτερον αρσενικό δίπλα- και "πολεμιστή"...η παρατήρηση του καραβιού ... μπορεί να τον κάνει και λίγο "Καπετάνιο" ή ακόμα και "κατασκευαστή του πλοίου"...η παρατήρηση των κυμμάτων και του αέρα και λίγο "Θρήσκο" ή και "φυσικό"...αν παρατηρήσει δε και τα αστέρια πάνω του και λίγο "αστροφυσικό"...σε πιθανό δε κίνδυνο κατα τον πλού του καραβιού , μπορεί να τον κάνει και "ατρόμητο πολεμιστή" ή και "ηθοποιό" ασχέτως αν η καρδούλα του "πηγαινο-έρχεται" και απλά δεν το δείχνει...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2010, 03:06:36  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδειΑ μπηκα περαστικη και βλεπω οτι ο δρομος του πολεμιστη ακομα εχει πολυ ενδιαφερον,να στε καλα πολυ ομορφα οσα γραφεται!!!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2010, 11:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ με τη σειρά μου ευχαριστώ εσένα που άνοιξες αυτό το πολύ ωραίο topic,spirit.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy