ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΤΙ ΕΣΤΙ "ΘΕΑΝΘΡΩΠΟΣ"?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thg
ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2003, 14:25:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προΰπαρξη του Ιησού Χριστού

1

Στην αρχή ήταν ο Λόγος,

και ο Λόγος ήταν προς το Θεό[1],

και Θεός ήταν ο Λόγος.

2 Αυτός ήταν στην αρχή προς το Θεό.

3 Τα πάντα μέσω αυτού έγιναν,

και χωρίς αυτόν δεν έγινε

ούτε ένα απ’ ό,τι έχει γίνει.[2]

4 Μέσα σε αυτόν ήταν ζωή,

και η ζωή ήταν το φως των ανθρώπων.

5 Και το φως μέσα στο σκοτάδι φέγγει

και το σκοτάδι δεν κυρίεψε[3] αυτό.

6 Ήταν ένας άνθρωπος

από το Θεό απεσταλμένος·

το όνομά του Ιωάννης.

7 Αυτός ήρθε για μαρτυρία,

να μαρτυρήσει για το φως,

για να πιστέψουν όλοι μέσω αυτού.

8 Εκείνος δεν ήτανε το φως,

αλλά ήρθε να μαρτυρήσει για το φως.

9 Ήταν το φως το αληθινό,

που φωτίζει κάθε άνθρωπο,

το οποίο ερχότανε στον κόσμο.[4]

10 Μέσα στον κόσμο ήτανε

κι ο κόσμος μέσω αυτού έγινε,

αλλά ο κόσμος δεν τον γνώρισε.

11 Στους δικούς του ήρθε,

αλλά οι δικοί του δεν τον παράλαβαν[5].

12 Όσοι όμως έλαβαν[6] αυτόν,

σ’ αυτούς έδωσε εξουσία

τέκνα Θεού να γίνουν·

σ’ όσους πιστεύουν στ’ όνομά του,

13 που όχι από αίματα[7],

ούτε από σάρκας θέλημα

ούτε από θέλημα άντρα,

αλλ’ από το Θεό γεννήθηκαν.

14 Και ο Λόγος σάρκα έγινε

και κατασκήνωσε ανάμεσά μας,

και είδαμε με θαυμασμό τη δόξα του,

δόξα όπως ενός μονογενούς από τον Πατέρα,

πλήρης από χάρη και αλήθεια.

15 Ο Ιωάννης μαρτυρεί γι’ αυτόν

και έχει φωνάξει λέγοντας:

«Αυτός ήταν για τον οποίο είπα:

“Εκείνος που έρχεται ύστερα από μένα

πριν από μένα έχει υπάρξει

γιατί μου ήταν πρώτος”».

16 Γιατί από το πλήρωμά του

όλοι εμείς ελάβαμε,

και χάρη στη θέση χάρης.[9]

17 Γιατί ο νόμος δόθηκε μέσω του Μωυσή,

η χάρη και η αλήθεια έγιναν[10]

μέσω του Ιησού Χριστού.

18 Το Θεό ως τώρα κανείς δεν έχει δει ποτέ.

Ο μονογενής Θεός[11] που είναι

στην αγκαλιά μέσα του Πατέρα,

εκείνος εξήγησε αυτόν.

ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΝΔΟΥΙΣΜΟ...
http://clubs.pathfinder.gr/SYNTAKTIKOΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2003, 15:31:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναστημένε ο ίδιος ο Σβάμπε έχει παραδεχθεί σε άλλα θέματα πλαγίως οτι είναι εδώ για να διαφωτήσει τους "Πλανημένους", μιας και πιστεύει οτι για όλα τα δεινά αυτού του κόσμου φταίνε οι Εβραίοι και οι Χριστιανοί. Ουδεν πρόβλημα με αυτό. Ελευθερία λόγου έχουμε και ο καθένας μπορεί να λέει οτι θέλει... και γώ πιστεύω οτι για όλα τα δεινά του κόσμου φταίει η ΒΛΑΚΕΙΑ αλλά δεν έχω βρεί ακόμα χειρόγραφο που να το λέει...
Το θέμα δεν είναι τι λέει ο Σβάμπε και οι "λακέδες" του...
Το θέμα είναι οτι θα πρέπει να είναι κανείς πολύ ηλίθιος για να περιμένει να ανακαλύψει την Ελληνική Πνευματικότητα μέσα απο αυτά που λέει κάποιος τυχάρπαστος στο internet και όχι μέσα απο αυτά που ο ίδιος ΑΔΟΓΜΑΤΙΣΤΑ και ΑΠΡΟΚΑΤΑΛΗΠΤΑ θα μελετήσει στην αρχαία ελληνική γραμματεια... Αν το κάνει αυτό είμαι σίγουρος οτι θα μυδιάσει με τις Σβαμπικές μπαρούφες που συναντάμε πια σε πολλά sites και περιοδικά και που μόνον σκοπό και στόχο έχουν (όσο και αν δε θέλουν να το παραδεχθούν) να στρέψουν τον κόσμο σε ΣΤΕΙΡΟ ΕΘΝΙΚΙΣΜΟ ΚΑΙ ΦΥΛΕΤΙΣΜΟ δημιουργώντας στο μυαλό του κόσμου μια παραδεισένια ΕΛΛΑΔΑ ανάλογη με τον αφελή παράδεισο των χριστιανών.
ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΠΛΑΤΩΝΑ αλλά παρουσιάζονται ως ορθολογιστές!!!! Οποιοσδήποτε ισορροπημένος μελετητής του Πλάτωνα το διαβάσει αυτό θα πεί "ήμαρτοοοοοοννννν"!!!

Το ίδιο ηλίθιος βέβαια θα είναι και κάποιος που θα προσεγγίσει τον Χριστιανισμό απο αυτά που θα διαβάσει να γράφω εγώ στο εσωτερικα αντί να βάλει τον κώλο του κάτω και να διαβάσει την καινή διαθήκη...

Ομως σε όλα αυτά το εσωτέρικα δεν έχει καμία σχέση. Δίνει ελεύθερα ένα βήμα ανοιχτό σε όλους και αφήνει ο καθένας να κριθεί απο αυτά που γράφει και είναι οτι πιο σωστό κατα τη γνώμη μου.
Αν τώρα ο Σβάμπε και ο Χέλιος βρούν οπαδούς και ακολούθους δεν θα φταίει το εσωτέρικα αλλά η αμμορφωσιά και βλακεία που μαστίζει τον κόσμο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2003, 16:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟ:

Προσωπικά δεν θεωρώ ότι το ESOTERICA έχει γίνει έρμαιο κανενός ! Είναι, στον πυρήνα του, αυτό που ήταν από την αρχή της ύπαρξής του: ένας αδογμάτιστος, ανοιχτός αλλά οργανωμένος και με κανόνες χώρος που αφορά την Εσωτερική Πορεία και την Μεταφυσική Αναζήτηση.

Κατά την γνώμη μου και τα Forums περνάνε τώρα μία περίοδο Υγείας και περισσότερο, Αυτορύθμισης με φορά προς τα Άνω και όχι το αντίθετο.

Πέρα απ'αυτό, ο καθένας έχει φυσικά την άποψή του και βλέπει τα πράγματα σύμφωνα με τη δική του οπτική, πράγμα φυσικό και κατανοητό, φτάνει βέβαια να μην προσβάλει και θίγει προσωπικότητες, ομάδες ανθρώπων και Ιδεολογίες.

Σχόλια λοιπόν όπως το: "γέμισε με συντονιστές τύπου Αμαλίας και Λωξάντρας" θα ήταν καλό να εκκλείψουν καθώς σαφώς προσβάλουν προσωπικότητες.

Εάν δεν σε εκφράζει ο τρόπος με τον οποίο Οργανώνεται και Συντονίζεται ο χώρος αυτός Συζητήσεων, είσαι ελεύθερος να αποχωρήσεις όπως ελεύθερος ήσουν και να εγγραφείς...

Εάν επιθυμείς να διατυπώσεις παράπονα ή προβληματισμούς που αφορούν οποιονδήποτε άνθρωπο συμμετέχει στις Συζητήσεις, είτε ως Μέλος, είτε ως Συντονιστής, κάνε το χωρίς να προσβάλεις και να θίγεις, και κάνε το με επιχειρήματα.

Φαντάζομαι επίσης ότι με τον ίδιο τρόπο που αντιμετωπίζεις τις "παρεμβάσεις" και "προπαγάνδες" από την "ελληνική" πλευρά θα αντιμετωπίζεις και τις αντίστοιχες από την "χριστιανική"... με "φωτεινό" παράδειγμα το παραπάνω μήνυμα του thg.

Προς AION:

Συμφωνώ με την θέση σου σχετικά με την ευθύνη όλων μας να φιλτράρουμε οτιδήποτε υποπίπτει στην αντίληψή μας και να "οικειοποιούμαστε" μόνο το αληθινό, πάνω στο οποίο θα έχουμε συλλογιστεί πραγματικά.
Συμφωνώ επίσης απόλυτα σχετικά με τη διαχρονική αξία των ίδιων των "Πηγών" !


Θα παρακαλούσα τέλος όλους να δώσουν τη δέουσα προσοχή έτσι ώστε τέτοιες Συζητήσεις να οδηγούν κάπου και να μην παρεκτρέπονται από πάθη και μισαλλόδοξους διαξιφισμούς.

Σεβασμός στον Συνομιλητή και στις ίδιες τις Ιδέες και τις απόψεις σας!


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2003, 16:40:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είχα σκοπό να γράψω ξανά σε αυτό το topic αλλά επειδή κάπου αναφέρθηκε το όνομά μου, νομίζω ότι πρέπει να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα.

Καλό είναι ο οποιοσδήποτε να μην βγάζει εύκολα συμπεράσματα για οτιδήποτε και για οποιονδήποτε, πόσο μάλλον για το αν κάποιος κατακρεουργήθηκε ή αν κάποιον τον έβαλαν στην άκρη.

Και μιας και μπορώ να μιλήσω μόνο για μένα θα πω ότι υπήρξαν εποχές "δόξας" όπου τα μισά topics ήταν γεμάτα από βρισιές, προβολές, φανατισμούς, κλειδώματα, διαγραφές μελών, κυνηγητά, παρεξηγήσεις κ.α. Δεκάδες άτομα ταυτόχρονα από όλες τις πλευρές συμμετείχαν και τροφοδοτούσαν αυτού του είδους τα topics. Σήμερα τα πράγματα είναι πολύ πιο ήσυχα από τότε και νομίζω ότι αν κάναμε συγκρίσεις θα βλέπαμε ότι τότε ήταν χειρότερα. Αυτό δεν έχει καμιά σχέση με το εάν είμαι η δεν είμαι Διαχειριστής. Αντιθέτως μπορώ να πω ότι τώρα που δεν φέρω κανέναν "τίτλο" είμαι πολύ πιο ελεύθερος να γράψω όπου θέλω, όποτε θέλω και ό,τι θέλω χωρίς να τα βάζω με την συνείδησή μου εάν αυτό που κάνω αντιπροσωπεύει το Esoterica.gr ή όχι.

Απόδειξη είναι αυτό το topic όπου στην αντιπαράθεση μου με τον Schwabe (αλήθεια αυτή η λέξη σημαίνει σκώρος ή κατσαρίδα, στα Γερμανικά;) ήμουν αρκετά επιθετικός και οξύς, πράγμα που δεν θα έκανα εάν ήμουν Διαχειριστής. Άρα αφού τώρα δεν με δεσμεύει η ιδιότητα του Διαχειριστή μπορώ να είμαι πιο πολύ ο εαυτός μου κι έτσι δεν αισθάνομαι καθόλου να με έχει βάλει κάποιος στην άκρη, αλλά αντίθετα έχω "ανασάνει".

Ας μην βγάζουμε έτσι υπεραπλουστευτικά συμπεράσματα που δεν έχουν βάση. Και ας μην προσπαθούμε να φορτώσουμε ευθύνες σε πρόσωπα που δεν φταίνε σε τίποτα να κρίνονται για πράγματα που ποτέ δεν υποσχέθηκαν να κάνουν, ούτε και ποτέ τους ζητήθηκε να κάνουν.

Τέλος θα συμφωνήσω ξανά με τον ΑΙΟΝ στο ότι...

quote:
Ομως σε όλα αυτά το εσωτέρικα δεν έχει καμία σχέση. Δίνει ελεύθερα ένα βήμα ανοιχτό σε όλους και αφήνει ο καθένας να κριθεί απο αυτά που γράφει και είναι οτι πιο σωστό κατα τη γνώμη μου.
Αν τώρα ο Σβάμπε και ο Χέλιος βρούν οπαδούς και ακολούθους δεν θα φταίει το εσωτέρικα αλλά η αμμορφωσιά και βλακεία που μαστίζει τον κόσμο...

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ARIS021
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2003, 17:49:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARIS021  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνεχώς βλέπω μία τάση μηδενισμού της διανόησης του άλλου αν λέει κάτι που για χ,ψ λόγο δεν δεχόμαστε.
Ετσι κάνουμε αναζήτηση μειόνοντας τον άλλο ?Καμια φορά και χωρίς δεύτερη σκέψη.
Εντάξει κιαν κάποιος δεν ξέρει κάτι ας τον βοηθήσουμε νατο μάθει κι όχι να τον πετάξουμε ως βλάκα,αμόρφωτο,αδαή.Εκφράσεις που γράφονται και δείχνουν οτι το έξυπνος-βλάκας υπερτερεί του ψάχνουμε την γνώση και όλοι μα όλοι βάζουμε ένα μικρο λιθαράκι χωρις αφορισμούς και εξοστρακισμούς΄.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2003, 18:40:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αρη δεχόμαστε και ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ τον καθένα...αυτό που εγώ προσωπικά δεν ανέχομαι είναι ο καθένας να αυτοχρήζεται διαχειριστής και "μεταπράτης" της οποιασδήποτε κοσμοαντίληψης και θρησκείας για να κάνει την ακροδεξιά προπαγανδίτσα του...
Και θα επιμείνω στο "ακροδεξιά" γιατι τον τελευταίο καιρό μέσα απο κάποιες επαφές που είχα διαπίστωσα οτι το σχοινί έχει αρχίσει και τεντώνεται επικύνδυνα καθώς ουκ ολίγοι και καλά "αντιαυταρχικοί ελληνίζοντες αμεσοδημοκράτες-αρχαιολάτρες παγανιστές-εθνικοί" του παρελθόντος σπεύδουν με ελαφριά πηδηματάκια να εξαργυρώσουν πολιτικά την πνευματικότητα τους στις επερχόμενες εκλογές μέσα απο ρατσιστικά αντιαλβανοεβραικά επιχειρήματα... θα μου πείς "τι σε νοιάζει εσένα?".
Με νοιάζει απο τη στιγμή που σαν άλλοι Χριστιανοί Πατέρες εκμεταλλεύονται την πνευματικότητα της Αρχαίας σοφίας μεταφράζοντας την όπως αυτοί θέλουν μπροστά σε ένα κοινό αποτελούμενο απο αμμόρφωτους, ανιστόρητους συνταξιούχους και πιτσιρικάδες που το μόνο που τους απασχολεί είναι "γιατι δεν μπήκαν τα παιδιά μας στο δημόσιο".
Φτάσαμε να ακούσουμε απο εκπομπή του Μπόζοthe G(r)eek οτι "ο Πλάτωνας με την παραβολή του σπηλαίου θέλει να μας πεί οτι είναι Εβραίοι που κινούν τις μαριονέτες (ποιές μαριονέτες ?) " και άντε βγάλε άκρη εσύ φίλε Άρη...

Edited by - AION on 29/12/2003 18:43:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2003, 18:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρός: thoth

Η λέξη Schwabe (Schwabenland-Schwaben) προσδιορίζει τόπο καταγωγής, αντίστοιχο του "θεσσαλονικιός", όπου Schwaben λέγονται οι κάτοικοι της Στουτγκάρδης (Stuttgart) για παράδειγμα. Εκεί γεννήθηκα και μεγάλωσα.

Πρός: ΑΙΟΝ

άργησες φίλτατε αλλά....το'σκασες το ΑΛΑΘΗΤΟ ΣΟΥ! Ας είναι....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2003, 19:52:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ARISO21,

κατ'αρχάς να διευκρινήσω ότι δέν επιδιώκω την μετακίνηση της πίστης στο δόγμα κανενός, θα ήτανε αφελέστατο εδω μέσα, αλλά ούτε και μπορούμε να επιχειρηματολογήσουμε έτσι απλά λέγοντας "ο χριστός είναι ενα ψέμα".

Το θέμα είναι με πια "αλήθεια" μας έχουνε μπολιάσει το μυαλό καθώς και ποιά βιώματα είχαμε στη ζωή μας.

Εάν απομονώσουμε λοιπόν ότι μας μεταφέρουνε ως "λόγια Του", τότε σίγουρα δέν εντοπίζουμε κάτι το μεμπτό, άσχετα ποιάς "σχολής" είμαστε.

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΚΑΙ "ΘΕΪΚΑ" ΟΝΤΩΣ?

Υπήρξε πραγματικά λοιπόν ο "Χριστός" των Ευαγγελιστών? Πού βρίσκεται η αλήθεια μέσα στα όσα περιγράφονται? Η μας είναι γενικά αδιάφορο το όλο θέμα? Εδώ σε θέλω φίλε μου!

Διότι δέν μπορούμε ετσι αβίαστα να υιοθετούμε μία τερατώδη πλάνη και να κρατάμε τις παρωπίδες που μας φόρεσαν, ένεκα μίας αφηρημένης "εξ αποκαλύψεως" διδασκαλίας και ενός σύμμεικτου βιβλικού μύθου. Πάντα αυστηρά προσωπική μου άποψη.

Όσοι ασχολήθηκαν με την συγκεκριμένη θεματολογία, γνωρίζουνε οτι η σημερινή μορφή της ορθοδοξίας ελάχιστα έχει κοινά με την θρυλούμενη πρώιμη ιουδαιοχριστιανική διδαχή των τριών πρώτων αιώνων.

Η τότε μορφή δέν ήτανε "ΘΡΗΣΚΕΙΑ" αλλά κοινότητα αδελφών ("Εκκλησία") με επαναστατικό τρόπο ζωής (ότι μπορεί αυτό να σημαίνει), που αναζητούσαν την αλήθεια.

Ο εξελληνισμός στο διάβα των καιρών, και ειδικότερα με το "εσωτερικό" παρακλάδι του Ελληνισμού (Πλάτωνας, Πλούταρχος, Ηράκλειτος, Ορφέας κ.α.) είχε ως απόρροια το γάμο του αποξηραμένου ιουδαϊκού μεσσιανισμού με την ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ ΔΙΑΛΕΓΜΕΝΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΟΦΙΑ. Η δε φιλωνική θεώρηση έδωσε και την μαγιά της σταδιακά μεταλλαγμένης αυτόνομης και νέας θρησκείας που έχουμε και σήμερα μπροστά μας.

Επομένως, για ποιόν "Χριστό" θα μιλήσουμε? Για εκείνον, τον άγνωστο, της κατα τα Εσσαϊκά πρότυπα κοινωνίας αδελφών ή για τον "ενσαρκωμένο Θεάνθρωπο" των επομένων αιώνων?

Θεωρώ λοιπόν απαραίτητο να απομυθοποιήσουμε τις τοπικές παραδόσεις (θρησκείες), να αναδείξουμε την πλάνη και την πλαστογράφηση, και να αντιληφθούμε πλέον μόνοι μας εάν προτιμάμε εναν Δούρειο Ίππο απο μία ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΔΟΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΧΑΡΑΚΩΜΕΝΕΣ "ΑΛΗΘΕΙΕΣ" ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 10:37:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί ιδιοκτήτες, διαχειριστές, πρώην διαχειριστές, συντονιστές και πρώην συντονιστές του Εσωτέρικα.gr.
Βρίσκομαι πολύ καιρό στη τροχιά του φόρουμ τόσο που δεν φαντάζεστε. Έτσι κατανοώ τον «συνδικαλιστικό» λόγο που χρησιμοποιείται σε κάποιες περιπτώσεις.
Αφού δεν έχουμε να πούμε κάτι επί της ουσίας, ξεκινάμε πάλι το ίδιο βιολί περί σεβασμού της προσωπικότητας των άλλων, περί εύκολων συμπερασμάτων, περί απλουστευτικών συμπερασμάτων κ.λ.π.
Για το ζήτημα του σεβασμού έχω κάνει μια συλλογή με μυνήματα από συντονιστές σε συντονιστές που "προάγουν" το σεβασμό της προσωπικότητας. Αν θέλετε τα δημοσιέυω....
Επίσης εκφράστηκε ακόμα μια φορά η ΟΧΙ ΥΠΕΡΑΠΛΟΥΣΤΕΥΤΙΚΗ άποψη ότι τώρα τα πράγματα είναι πιο υγιή πιο ήρεμα και πιο αυτορυθμιζόμενα. Και βέβαια έτσι φαίνονται, γιατί πια κανείς δεν ενδιαφέρεται για το Εσωτερικα.gr.
Αυτοί που ήθελαν να σταματήσουν την αιρετική φωνή του το κατάφεραν.
Αυτοί που ήθελαν ανενόχλητοι να παρεμβαίνουν, αφού καθαρίσουν μερικές φωνές τα κατάφεραν.
Αυτοί που δεν εκφράζονταν λόγω «ακραίων» απόψεων είναι τώρα κυρίαρχοι.
Αυτοί που θέλησαν να σταματήσει οποιαδήποτε πνευματική σε βάθος συζήτηση και να ασχολούμαστε μόνο με το εξωτερικό κέλυφος είναι ήδη στα πράγματα.
Οι ερασιτέχνες του πνευματισμού τα παιδιά των κυπριωτάκιδων είναι τώρα εν πλω.....
ΟΛΑ ΠΙΟ ΥΓΙΗ ΠΙΟ ΗΡΕΜΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΑΥΤΟΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΑ
ΚΑΙ ΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ.GR

Βλέπω επίσης ότι όλοι συμφωνείται με τον ΑΙΟΝ. Είναι φυσικό. Γιατί και αυτός πιστεύει ότι δεν φταιει το «σύστημα» αλλά ο κοσμάκης. Δεν φταιει το εσωτερικά, ο μηχανισμός που έχει τη δυνατότητα να διαπλάσει χαρακτήρες (μήπως δεν σας παρακολουθούν παιδιά;;;) αλλά φταινε οι αμαθείς που δεν μπορούν να ξεχωρίσουν την ήρα από το στάρι.
Αλήθεια ποιος από σας είναι τόσο φτασμένος που να ξέρει και να μη παρασύρεται;;;;
Το εσωτερικα στο πνεύμα της δημοκρατίας βγάζει στον αέρα τον κάθε «στημένο», αλλά κάνει το καθήκον του, σε σχέση με τον απαίδευτο και γελοίο κοσμάκη που παρασύρεται..........

Αλήθεια αστειεύεστε με τον εαυτό σας;;; Όχι ότι με ενδιαφέρει, αλλά νομίζω ότι και ο «συνδικαλισμός» έχει όρια.
Βέβαια ο κάθε ένας έχει την άποψη του όπως είπε και ο ΑΡΧΗΓΟΣ και μου πρότεινε να φύγω αν δεν μου αρέσει. Δεν μου αρέσει και δεν θα φύγω.


Και κάτι τελευταίο :

quote:
Φαντάζομαι επίσης ότι με τον ίδιο τρόπο που αντιμετωπίζεις τις "παρεμβάσεις" και "προπαγάνδες" από την "ελληνική" πλευρά θα αντιμετωπίζεις και τις αντίστοιχες από την "χριστιανική"... με "φωτεινό" παράδειγμα το παραπάνω μήνυμα του thg.



Ναι κύριε ιδιοκτήτα του μέγα αυτού χώρου του πνεύματος, με τον ίδιο τρόπο αντιμετωπίζω τον thg ή όποιον άλλο κάνει τα ίδια, αλλά έχω μια αδυναμία στους κρυφούς και όχι τους εξόφθαλμους που και οι «άμυαλοι»
θα καταλάβαιναν.
Εσείς όμως κύριε φαίνεται ότι δεν έχετε τον ίδιο τρόπο αντιμετώπισης :

quote:
Εάν συνεχίσεις την ίδια τακτική, παρότι απενεργοποιούμε τους λογαριασμούς που δημιουργείς, κλειδώνουμε τα θέματα που ανοίγεις, και διαγράφουμε τα πανομοιότυπα μηνύματα που αποστέλεις σε Συζητήσεις που δεν σχετίζονται με την γελοία και παιδική προπαγάνδα που κάνεις, η επόμενη κίνησή μας θα είναι να επικοινωνήσουμε με τον ή τους Providers που χρησιμοποιείς (είτε για Σύνδεση, είτε για Web-mail) ζητώντας την διαγραφή σου από τις λίστες τους και την διακοπή της σύνδεσής σου.

Συγνώμη αφού του κρεμάσατε την ταμπέλα, του ξυρίσατε το κεφάλι, και αφού θα του κόψετε τα χέρια και τα πόδια μετά θα κάνετε και κάτι στη γυναίκα του;;;;;
ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΕΠΙΔΕΙΞΑΤΕ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΖΗΛΟ ΚΥΡΙΕ ΙΔΙΟΚΤΗΤΑ;;;;;
Έτσι από περιέργεια ρωτώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 11:15:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
" Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΗ, ΠΙΟ ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ.."


Κάποιοι όμως επιμένουνε να θέλουνε ΚΑΙ την αλήθεια περιχαρακωμένη.


Ας είναι λοιπόν, ο δρόμος είναι επιλογή το καθενός...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 12:25:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επίσης εκφράστηκε ακόμα μια φορά η ΟΧΙ ΥΠΕΡΑΠΛΟΥΣΤΕΥΤΙΚΗ άποψη ότι τώρα τα πράγματα είναι πιο υγιή πιο ήρεμα και πιο αυτορυθμιζόμενα. Και βέβαια έτσι φαίνονται, γιατί πια κανείς δεν ενδιαφέρεται για το Εσωτερικα.gr.
Αυτοί που ήθελαν να σταματήσουν την αιρετική φωνή του το κατάφεραν.
Αυτοί που ήθελαν ανενόχλητοι να παρεμβαίνουν, αφού καθαρίσουν μερικές φωνές τα κατάφεραν.
Αυτοί που δεν εκφράζονταν λόγω «ακραίων» απόψεων είναι τώρα κυρίαρχοι.
Αυτοί που θέλησαν να σταματήσει οποιαδήποτε πνευματική σε βάθος συζήτηση και να ασχολούμαστε μόνο με το εξωτερικό κέλυφος είναι ήδη στα πράγματα.
Οι ερασιτέχνες του πνευματισμού τα παιδιά των κυπριωτάκιδων είναι τώρα εν πλω.....
ΟΛΑ ΠΙΟ ΥΓΙΗ ΠΙΟ ΗΡΕΜΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΑΥΤΟΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΑ
ΚΑΙ ΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ.GR

Πω, πω, πω κοίτα ρε τι πάθαμε και δεν το είχαμε καταλάβει;

Ίδωμεν το Φως το Αληθινόν, ελάβωμεν πνεύμα επουράνιον

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ, "ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα". Γέμισέ μας με πνευματικότητα, με εσωτερικότητα, με αιρετικότητα. Τι σε κρατάει; Ποιος σε εμποδίζει;

Κουράστηκα εδώ και χρόνια να διαβάζω παράπονα από ανθρώπους που θα έπρεπε πρώτα να αποδείξουν ότι αυτοί είναι μπροστάρηδες στον αγώνα αυτόν. Και ο αγώνας αυτός δεν είναι αγώνας βρισιών, προσβολών, κατηγοριών αλλά αγώνας για να δώσεις Φως. Που είναι το Φως σου; Έχεις; Εάν έχεις δώσε το. Τι κάθεσαι και παραπονιέσαι αφού δεν κάνεις τίποτε για αυτό;

Ή νομίζεις ότι κάνεις με το να αμολάς αφορισμούς καταστροφολογίας. Ποιον θα πείσεις με αυτούς; Αυτούς που είναι ήδη πεπεισμένοι, ομαδοποιημένοι, χουλιγκανοποιημένοι; Αυτοί δεν χρειάζονται Φως αλλά Σκοτάδι και Αίμα.

"Ο αναμάρτητος ας ρίξει πρώτος την πέτρα"

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 13:27:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Θωθ. Όταν θα αξιωθώ, δια να ομιλώ, θα σου απαντήσω........
Μέχρι τότε σαν ανάξιος (ίσως και μέχρι το τέλος) θα ομιλώ στηρίζοντας με πάθος την υποκειμενική μου εσωτερική «αλήθεια».......
Ευχαριστώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 13:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
" Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΗ, ΠΙΟ ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ.."

Τι είναι αλήθεια Schwabe;;;;

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ Ο ΑΝΑΞΙΟΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 14:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ,

εάν την δούμε την λέξη ως ενα παράγωγο του "αληθής", θα βρούμε μέσα της την κατάσταση της ακριβούς γνώσεως των γεγονότων ή και των όσων δέν έχουνε ξεχαστεί. (λήθη/λησμονιά)

Εάν θεωρήσουμε την ρήση του ότι θεωρείται ορθό και συμφωνεί προς το κοινό αίσθημα σε συγκεκριμένη χρονική στιγμή και τόπο, τότε θα έχουμε πολλά να πούμε πάλι.

Σε κάθε περίπτωση, έστω και η οικειοποίηση της αρχαιοελληνικής έννοιας δέν λαμβάνει χώρα. Αποψη μου πάντα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2003, 10:54:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν καταλαβαίνω γιατί ΔΕΝ μου δίνεις σαφή απάντηση. Παρ΄ όλα αυτά θα προσπαθήσω να σου απαντήσω.
Εάν αλήθεια είναι, ότι θεωρείται ορθό και συμφωνεί προς το κοινό αίσθημα σε συγκεκριμένη χρονική στιγμή τότε δεν πιστεύω στην αλήθεια. Αυτή είναι μια εμπειρική μητρική κατάσταση η οποία αποτελεί και την αιτία του σκοταδισμού σ΄ όλη την ιστορία της ανθρωπότητας.
Εάν η αλήθεια είναι η ανθρώπινη πορεία προς την ξεχασμένη πραγματική διάσταση της ανθρώπινης ύπαρξης, τότε δεν μιλάμε για μια «κατάσταση» αλλά για ένα δρόμο, για μια πορεία.....
Εκεί στηρίζεται και η πίστη μου ΟΤΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ. Είναι ο δρόμος προς την νίκη ενάντια στη λήθη του έσω ανθρωπισμού-θεότητας.
Έρχεσαι λοιπόν ανοίγεις «διακόσια» τόπικ για να αποδείξεις τι;;;
Το λάθος ΤΟΥ «ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ» ΜΟΥ ΔΡΟΜΟΥ;;;;;
Τι σε νοιάζει ρε φίλε αφού δεν τον ακολουθείς;;;;;
Και πως ξέρεις ότι είναι λάθος αφού δεν τον βιώνεις;;;;
Χρησιμοποιείς λοιπόν την ψευδή άποψη για την αλήθεια (ότι θεωρείται ορθό και συμφωνεί προς το κοινό αίσθημα κάποιων) για να αναιρέσεις την αληθή άποψη περί αλήθειας (την ανθρώπινη πορεία προς την ξεχασμένη πραγματική διάσταση) η οποία αποτελεί προσωπικό δρόμο.
Γιατί το κάνεις;;;;;
Αυτοί που θα κοροϊδέψεις είναι οι αδαείς και οι απρόσεκτοι. Σε ικανοποιούν;;;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2003, 22:41:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ,

η προσωπική σου αλήθεια, αυτη που εσύ πραγματικά βιώνεις, δέν δύναται κανείς να σου αφαιρέσει ή διαταράξει. Αυτό είναι και το πιστεύω σου.

Απο την αφηρημένη αυτή διατύπωση (χωράει άπειρα ερωτήματα / εξ ου και οι άπειρες αιρέσεις εντος του δόγματος σας καθώς και οι σφαγές παλαιότερα αλλά και....οι φαναριώτικες απειλές του σήμερα!) της προσωπικής "αλήθειας" μέχρι την αποδοχή ενός συγκεκριμένου θρησκευτικού κατεστημένου/οργανισμού, υπάρχει θα έλεγα ΤΟ ΧΑΟΣ.

Επίπλαστες προφητικές αποκαλύψεις και "εξ αποκαλύψεως" διεύρυνση των ορίων του παραλόγου, και ενός Κόσμου που θα συνεχίσει να σιωπά, συνθέτουν το δόγμα των Αβρααμικών θρησκειών.

ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΜΕΣΣΙΑΝΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ ΠΟΥ ΠΡΕΣΒΕΥΕΙΣ.

Εάν είναι να αναζητήσουμε ανθρώπινες αξίες και την πηγή της φιλοσοφίας, τότε θα βρούμε ΑΠΕΙΡΕΣ εκδοχές στην Ελληνική Σοφία. Δέν χρειαζόμαστε φίλτατε κανέναν "Μεσσία", καμία Παλαιά Διαθήκη, και κανέναν Απόστολο απο την ιουδαϊκή στέπα για να μας....."φωτίσει"!

Εάν είναι να βαδίσουμε επάνω σε εξελληνισμένες ιουδαϊκές "φιλοσοφίες", ή Φιλωνικές αν προτιμάς, τότε καλύτερα ας ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΚΑΙ ΣΥΝΑΜΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ. Απλό είναι.

Το..."φώς" που έφεραν στην ανθρωπότητα και η θρυλούμενη ηθικοπλαστική τους διδαχή έφεραν ΜΟΝΟ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΜΙΣΟΣ ΣΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΠΟΥ ΕΚΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΤΗΚΑΝ. Οι θρησκευτικοί πόλεμοι είναι αποκλειστική ΠΡΩΤΙΑ του δόγματος σας και των προπατόρων σας.

Η μήπως θυμάσαι θρησκευτικούς πολέμους και παλαιότερα?

Να'σαι καλά, και μην υποτιμάς τους αναγνώστες. Κάτι ξέρω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 00:01:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επανερχόμενος στο θέμα του "Θεανθρώπου", και λαμβάνοντας ως δεδομένο ότι όλα όσα αφηγούνται οι Ευαγγελιστές συμβαδίζουνε σε τέλεια αρμονία με τις σχετικές προφητείες της αποκαλούμενης Παλαιάς Διαθήκης (και άρα εκπληρώνεται η προφητεία), προτείνω να σχολιαστούνε τα σχετικά εδάφια που περιέχουνε αυτη τη προφητεία.

Επομένως: σε ποιό εδάφιο της Π.Δ. εμπεριέχεται η σχετική προφητεία που μιλά για την έλευση του "Θεανθρώπου"?

Διότι, σε περίπτωση που η σχετική προφητεία είτε τα...μασάει είτε απλά κάτι εντελώς διαφορετικό προαναγγέλλει, τότε τα πράγματα γίνονται για κάποιους λίγο "άβολα" ας πούμε.

Όμως, έχουμε άραγε λόγο να πιστεύουμε ότι οι Εβραίοι μασούσανε τα λόγια τους?

Μήπως, σε περίπτωση που πράγματι κάτι τέτοιο συμβαίνει, κάποιοι άλλοι είχανε κάθε λόγο (ψευδόμενοι) ώστε στα ξαφνικά οι Εβραίοι να τα..."μασήσουνε"??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 07:16:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe grafeis:

<< Επομένως: σε ποιό εδάφιο της Π.Δ. εμπεριέχεται η σχετική προφητεία που μιλά για την έλευση του "Θεανθρώπου"? >>

Σου αποστελλω μερικες προφητειες πρωτης ελευσις, αν και γνωριζω προς τα που το πας.
Αναλογα με τον τροπο που θα απαντησεις, μπορεις να διαβασεις και τις απαντησειs που θα σου δωθουν σε μερικα κεφαλαια, γιατι θα αφορουν τον τροπο που κρινειs και τιs συνεπειεs που προκαλειs στουs αλλουs, αλλα και στον εαυτο σου.

<< Διότι, σε περίπτωση που η σχετική προφητεία είτε τα...μασάει είτε απλά κάτι εντελώς διαφορετικό προαναγγέλλει, τότε τα πράγματα γίνονται για κάποιους λίγο "άβολα" ας πούμε.>>

Τωρα για το "άβολα" και "τα...μασάει" αστα καλυτερα!

Κοιμενα της Αγιας Γραφης

Για τον Μεσσια πρωτη Ελευσις

Παλαια Διαθηκη

Ζαχαριας κεφ. 9 : 9-10
Χαιρε υπερβολικα, θυγατερα Σιων αλαλαζε, θυγατερα Ιερουσαλημα, ο βασιλιας σου ερχεται σε σενα αυτος ειναι δικαιος, και σωζει πραος, και καθεται επανω σε ενα γαιδουρι, κι επανω σε ενα πουλαρι, γιου υποζυγιου. Και θα εξολοθρευσω την αμαξα απο του Εφραιμ, και το αλογο απο την Ιερουσαλημ, και θα εξολοθρευτη το πολεμικο τοξο κι αυτος θα μιλησει ειρηνη στα εθνη και η εξουσια του θα ειναι απο θαλασσα μεχρι θαλασσα, και απο ποταμο μεχρι τα περατα της γης.

Ζαχαριας κεφ. 11 : 12-13
Και τους ειπα : Αν σας φαινεται καλο, δωστε μου τον μισθο μου ειδαλλως, αρνηθειτε τον.
Και εστησαν τον μισθο μου 30 αργυρια.
Και ο Κυριος μου ειπε : Ριξ'τα στον κεραμεα, την πολυτιμη τιμη, με την οποια τιμηθηκα απ΄αυτους. Και πηρα τα 30 αργυρια και τα ερριξα στον οικο του Κυριου, στον κεραμεα.

Ζαχαριας κεφ. 12 : 10
Κι επανω στον οικο του Δαβιδ, κι επανω στους κατοικους της Ιερουσαλημ, θα ξεχυνω ενα πνευμα χαρης και ικεσιων και θα κοιταξουν σε μενα, τον οποιον διατρυπησαν και θα πενθησουν γι'αυτον, οπως καποιος πενθει για τον μονογενη του, και θα λυπηθουν γι'αυτον, οπως αυτος που λυπαται για τον πρωτοτοκο του.

Ζαχαριας κεφ. 6 : 12
Ετσι λεει ο Κυριος των δυναμεων, λεγοντας : Να ο ανδρας, του οποιου το ονομα ειναι ο Βλαστος και θα βλαστησει απο τον τοπο του, και θα χτισει τον ναο Του Κυριου.
Ναι, αυτος θα χτισει τον ναο του Κυριου κι αυτος θα παρει τη δοξα, και θα καθισει, και θα διοικησει επανω στον θρονο του και θα ειναι ιερεας επανω στο θρονο του.

Μιχαιας κεφ. 5 : 2-4
Κι εσυ, βηθλεεμ του Ιουδα, η μικρη, ωστε να εισαι αναμεσα στις χιλιαδες του Ιουδα, απο σενα θα βγει σε μενα ενας ανδρας για να ειναι ηγουμενος στον Ισραηλ που οι εξοδοι του ειναι εξαρχης, απο ημερες αιωνα.
Γι'αυτο, θα τους αφησει, μεχρι τον καιρο κατα τον οποιο αυτη που γενναει θα γεννησει τοτε, το υπολοιπο των αδελφων του θα επιστρεψει στους γιους Ισραηλ.
Και θα σταθη, και θα ποιμανει με τη δυναμη του Κυριου, με τη μεγαλειοτητα του ονοματος του Κυριου του Θεου του και θα κατοικησουν επειδη, τωρα θα μεγαλυνθη μεχρι τα ακρα της γης. Κι'αυτος θα ειναι ειρηνη.

Δανιηλ κεφ. 7 : 13-14
Και ειδα σε οραματα της νυχτας, και να, ενας σαν Υιος ανθρωπου ερχοταν μαζι με τα συννεφα του ουρανου, και εφτασε μεχρι τον Παλαιο των ημερων, και τον εφεραν μεσα μπροστα του. Και του δοθηκε η εξουσια, και η δοξα, και η βασιλεια, για να τον λατρευουν ολοι οι λαοι, τα εθνη, και η γλωσσες και η εξουσια του ειναι αιωνια εξουσια, που δεν θα παρελθει, και η βασιλεια του, που δεν θα φθαρη.

Ιερεμιας κεφ. 23 : 5-8
Να, ερχονται ημερες, λεει ο Κυριος, και θα ανεγειρω στον Δαβιδ εναν δικαιο βλαστο, και ενας βασιλιας θα βασιλευσει, και θα ευημερησει, και θα εκτελεσει κριση και δικαιοσυνη επανω στη γη. Και στις ημερες του, ο Ιουδας θα σωθη και ο Ισραηλ θα κατοικησει με ασφαλεια και τουτο ειναι το ονομα του, με το οποιο θα ονομαστει : ο Κυριος η Δικαιοσυνη μας.
Γι΄αυτο, να, ερχονται ημερες, λεει ο Κυριος, και δεν θα πουν πλεον : Ζει ο Κυριος, που ανεβασε τους γιους Ισραηλ απο τη γη της Αιγυπτου αλλα : ΖΕΙ ο Κυριος, που ανεβασε και εφερε το σπερμα του οικου Ισραηλ απο τη γη του βορρα, και απο ολους τους τοπους οπου τους ειχα διωξει και θα κατοικησουν στη γη τους.

Ησαιας κεφ. 55 : 3-8
Στρεψτε το αυτι σας, κι ελατε προς εμενα, ακουστε, και η ψυχη σας θα ζησει και θα κανω σε σας μια αιωνια διαθηκη, τα ελεη τα πιστα του Δαβιδ. Να, τον εδωσα ως μαρτυριο στους λαους, αρχοντα και προσταζοντα στους λαους. Να, θα καλεσεις ενα εθνος που δεν το γνωριζες και εθνη, που δεν σε γνωριζαν, θα προστρεξουν σε σενα, για τον Κυριο τον Θεο σου, και για τον Αγιο του Ισραηλ επειδη, σε δοξασε.
Ζητατε τον Κυριο, ενοσω μπορει να βρεθει επικαλειστε αυτον, ενοσω ειναι κοντα. Ο ασεβης ας εγκαταλειπει τον δρομο του, και ο αδικος τις βουλες του κι ας επιστρεψει στον Κυριο, και θα τον ελεησει και στον Θεο μας, επειδη αυτος θα συγχωρησει αφθονα.
Επειδη, οι βουλες μου δεν ειναι βουλες σας, ουτε οι δρομοι σας οι δικοι μου δρομοι, λεει ο Κυριος.
Αλλ'οσο ψηλοι ειναι οι ουρανοι απο τη γη, ετσι και οι δρομοι μου ειναι ψηλοτεροι απο τους δρομους σας, και οι βουλες μου απο τις δικες σας βουλες.
Επειδη, οπως κατεβαινει η βροχη και το χιονι απο τον ουρανο, και δεν γυριζει εκει, αλλα ποτιζει τη γη, και την κανει να εκφυει και να βλασταινει, για να δωσει σπορο σ'αυτον που σπερνει, και ψωμι σ'αυτον που τρωει, ετσι θα ειναι και ο λογος μου, που βγαινει απο το στομα μου δεν θα γυρισει σε μενα αδειανος, αλλα θα εκτελεσει το θελημα μου, και θα ευοδωθει σε ο,τι τον αποστελλω.

Ησαιας κεφ. 52 : 13-15
Να, ο δουλος μου θα ευοδωθει θα υψωθει, και θα δοξαστει, και θα ανεβει υπερβολικα ψηλα. Οπως πολλοι εμειναν εκστατικοι επανω σου, τοσο το προσωπο του ηταν αδοξο, περισσοτερο απο καθε ανθρωπο, και η μορφη του περισσοτερο απο τους γιους των ανθρωπων !
Ετσι θα ραντισει πολλα εθνη οι βασιλιαδες θα φραξουν το στομα τους επανω του επειδη, θα δουν εκεινο που δεν ειχε λαληθει σ'αυτους και θα καταλαβουν εκεινο, που δεν ειχαν ακουσει.

Ησαιας κεφ. 53 : 1- 12
Ποιος πιστεψε στο κηρυγμα μας ; Και ο βραχιονας του Κυριου σε ποιον αποκαλυφθηκε ; Επειδη, ανεβηκε μπροστα του σαν ενα τρυφερο φυτο, και σαν μια ριζα απο ξερη γη δεν εχει ιδιαιτερο σχημα ουτε ομορφια και τον ειδαμε, και δεν ειχε ωραιοτητα ωστε να τον επιθυμουμε.
Απο τους ανθρωπους ηταν καταφρονημενος και απορριμενος ανθρωπος θλιψεων και δοκιμος ασθενειας και σαν εναν ανθρωπο απο τον οποιο καποιος αποστρεφει το προσωπο, καταφρονηθηκε, και τον θεωρησαμε σαν ενα τιποτα.
Αυτος, στην πραγματικοτητα, βασταξε τις ασθενειες μας και επιφορτιστηκε τις θλιψεις μας ενω εμεις τον θεωρησαμε τραυματισμενον, πληγωμενον απο Τον Θεο, και ταλαιπωρημενον.
Αυτος, ομως, τραυματιστηκε για τις παραβασεις μας ταλαιπωρηθηκε για τις ανομιες μας η τιμωρια, που εφερε τη δικη μας ειρηνη, ηταν επανω σ'αυτον και διαμεσου των πληγων του γιατρευτηκαμε εμεις.
Ολοι εμεις πλανηθηκαμε σαν προβατα στραφηκαμε καθε ενας στον δικο του δρομο ο Κυριος, ομως, εβαλε επανω σ΄αυτον την ανομια ολων μας.
Αυτος ηταν καταθλιμμενος και βασανισμενος, αλλα δεν ανοιξε το στομα του φερθηκε σε σφαγη σαν ενα αρνι, και σαν ενα αφωνο προβατο μπροστα σ'εκεινον που το κουρευει, ετσι δεν ανοιξε το στομα του.
Απο καταθλιψη και κριση αναρπαχθηκε τη γενια του, ομως, ποιος θα τη διηγηθει; Επειδη, αποκοπηκε απο τη γη των ζωντανων ανθρωπων τραυματιστηκε για τις παραβασεις του λαου μου.
Ο ταφος του, ομως, διοριστηκε μαζι με τους κακουργους εντουτοις, στον θανατο του σταθηκε μαζι με τον πλουσιο επειδη, δεν επραξε ανομια ουτε βρεθηκε δολος στο στομα του. Αλλ'ο Κυριος θελησε να τον βασανισει τον ταλαιπωρισε.
Αφου, ομως, δωσεις την ψυχη σου προσφορα περι αμαρτιας, θα δει εγγονια, θα μακρυνει τις ημερες του, και το θελημα του Κυριου θα ευοδωθει στο χερι του. Θα δει τους καρπους του πονου της ψυχης του, και θα χορτασει ο δικαιος δουλος μου θα δικαιοσει πολλους διαμεσου της επιγνωσης του επειδη, αυτος θα σηκωσει τις ανομιες τους.
Γι'αυτο, θα του δωσω μεριδα μαζι με τους μεγαλους και θα μοιραστει για λαφυρο τους ισχυρους, επειδη παρεδωσε σε θανατο την ψυχη του, και λογαριαστηκε μαζι με ανομους, κι'αυτος βασταξε τις αμαρτιες πολλων, και θα μεσιτευσει υπερ των ανομων.

Ησαιας κεφ. 49 : 1-13
Ακουστε με, τα νησια και προσεξτε, οι μακρυνοι λαοι.
Ο Κυριος με καλεσε απο την κοιλια απο τα σπλαχνα της μητερας μου ανεφερε το ονομα μου. Και εκανε το στομα μου σαν μια οξεια μαχαιρα με εκρυψε κατω απο τη σκια του χεριου του, και με εκανε σαν ενα εκλεκτο βελος, και με εκρυψε στη φαρετρα του, και μου ειπε : Εσυ εισαι ο δουλος μου, Ισραηλ, στον οποιο θα δοξαστω. Και εγω ειπα : Κοπιασα ματαια για το τιποτε και ματαια αναλωσα τη δυναμη μου η κριση μου, ομως, ειναι μαζι με τον Κυριο, και το εργο μου μαζι με τον Θεο μου.
Τωρα, λοιπον, λεει ο Κυριος, αυτος που με επλασε για δουλον του απο την κοιλια, για να επαναφερω σ'αυτον τον Ιακωβ, και για να συγκεντρωθει σ'αυτον ο Ισραηλ, και θα δοξαστω στα ματια του Κυριου, και ο Θεος μου θα ειναι η δυναμη μου και ειπε:
Ειναι μικρο πραγμα να εισαι δουλος μου για να ανορθωσεις τις φυλες του Ιακωβ, και να επαναφερεις το υπολοιπο του Ισραηλ επιπλεον, θα ΣΕ ΔΩΣΩ ΦΩΣ ΣΤΑ ΕΘΝΗ, ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ Η ΣΩΤΗΡΙΑ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙΣ ΕΣΧΑΤΟΥ ΤΗΣ ΓΗΣ.
Ετσι λεει ο Κυριος, ο Λυτρωτης του Ισραηλ, ο Αγιος του, προς εκεινον τον οποιο ενας ανθρωπος καταφρονει, προς εκεινον που ενα εθνος αηδιαζει, προς τον δουλο των εξουσιαστων : βασιλιαδες θα σε δουν και θα σηκωθουν, ηγεμονες και θα σε προσκυνησουν ενεκα του Κυριου, που ειναι πιστος, του Αγιου του Ισραηλ, που σε εκλεξε.
Ετσι λεει ο Κυριος : Σε καιρο δεκτο σε εισακουσα, και σε ημερα σωτηριας σε βοηθησα και θα σε διαφυλαξω, και ΘΑ ΣΕ ΔΩΣΩ ΓΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ ΤΩΝ ΛΑΩΝ, ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΡΘΩΣΕΙΣ ΤΗ ΓΗ, να κληροδοτησεις ερημωμενες κληρονομιες λεγοντας στους δεσμιους :
Βγειτε εξω, σ'αυτους που ειναι στο σκοταδι : Φανερωθειτε.
Θα βοσκηθουν κοντα στους δρομους, και οι βοσκες τους θα ειναι σε ολους τους ψηλους τοπους.
Δεν θα πεινασουν ουτε θα διψασουν δεν θα τους προσβαλει ουτε ο καυσωνας ουτε ο ηλιος επειδη, αυτος που τους ελεει θα τους οδηγησει, και θα τους φερει διαμεσου πηγων με νερα. Και ολα τα βουνα μου θα τα κανω δρομους, και τα μονοπατια μου θα υψωθουν.
Να, αυτοι θα'ρθουν απο μακρια και να, αυτοι απο βορρα, και απο νοτο, κι αυτοι απο τη γη του Σινειμ.
Ευφραινεστε, ουρανοι και αγαλλου γη, τα βουνα αλαλαξετε επειδη, ο Κυριος παρηγορησε τον λαο του, και ελεησε τους θλιμμενους του.

Ησαιας κεφ. 42 : 1-9
Να, ο δουλος μου, που υποστηριξα ο εκλεκτος μου, στον οποιο η ψυχη μου ευαραστηθηκε εβαλα επανω του το πνευμα μου θα εξαγγειλη κριση στα εθνη.
Δεν θα φωναξει ουτε θα ανακραξει ουτε θα κανει τη φωνη του να ακουστει στους δρομους.
Καλαμι σπασμενο δεν θα το συντριψει, και λιναρι που καπνιζει δεν θα το σβυσει και θα εκφερει κριση με αληθεια. Δεν θα παυσει ουτε θα μικροψυχησει, μεχρις οτου βαλει κριση επανω στη γη και τα νησια θα προσμενουν το νομο του.
Ετσι λεει ο Θεος ο Κυριος, αυτος που δημιουργησε τους ουρανους, και τους απλωσε αυτος που στερεωσε τη γη, και οσα γεννιουνται απ'αυτη αυτος που εδωσε πνοη στον λαο, που ειναι επανω σ'αυτη, και πνευμα σ'αυτους που περπατουν επανω σ'αυτη.
Εγω ο Κυριος σε καλεσα με δικαιοσυνη, και θα κραταω το χερι σου, και θα σε διαφυλαττω, και θα σε κανω ΔΙΑΘΗΚΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ, ΦΩΣ ΤΩΝ ΕΘΝΩΝ, ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΩΝ ΤΥΦΛΩΝ, και να βγαλεις τους δεσμιους απο τα δεσμα, αυτους που καθονται σε σκοταδι απο το σπιτι της φυλακης.
Εγω ειμαι ο Κυριος αυτο ειναι το ονομα μου και δεν θα δωσω τη δοξα μου σε αλλον ουτε την αινεση μου στα γλυπτα. Να, ηρθαν τα εξαρχης, κι εγω αναγγελω νεα πραγματα πριν ξεφυτρωσουν, σας μιλαω γι΄αυτα.

Ησαιας κεφ. 11: 1-5
Και θα βγει μια ραβδος απο τον κορμο του Ιεσσαι, και ενας κλαδος θα ανεβει απο τις ριζες του και το πνευμα Του Κυριου θα αναπαυθει επανω του, πνευμα σοφιας και συνεσης, πνευμα βουλης και δυναμης, πνευμα γνωσης και φοβου του Κυριου και θα τον κανει οξυδερκη στον φοβοΤου Κυριου ωστε δεν θα κρινει συμφωνα με την ακροαση των αυτιων του αλλα, θα κρινει τους φτωχους με δικαιοσυνη, και θα υπερασπιζεται τους ταπεινους της γης με ευθυτητα και θα παταξει τη γη με τη ραβδο του στοματος του, και με την πνοη των χειλεων του θα θανατωνει τον ασεβη. Και η ζωνη της οσφυος του θα ειναι δικαιοσυνη, και η ζωνη των πλευρων του πιστη.

Ησαιας κεφ. 11 : 10 -12
Και κατα την ημερα εκεινη προς τη ριζα του Ιεσσαι, η οποια θα στεκεται σημαια των λαων, σ΄αυτον θα προστρεξουν τα εθνη, και η αναπαυση του θα ειναι δοξα.
Και κατα την ημερα εκεινη ο Κυριος θα βαλει το χερι Του παλι, μια δευτερη φορα, για να αναλαβει το υπολοιπο λαο Του, που θα μεινει, απο την Ασσυρια, και απο την Αιγυπτο, και απο την Παθρως, και απο την Αιθιοπια, και απο το Ελαμ, και απο τη Σενααρ, και απο την Αιμαθ, και απο τα νησια της θαλασσας.
Και θα υψωσει μια σημαια στα εθνη, και θα συγκεντρωσει τους απορριμενους του Ισραηλ, και θα συναθροισει τους διασκορπισμενους του Ιουδα απο τις 4 γωνιες της γης.

Ησαιας κεφ. 9 : 6-7
Επειδη, γεννηθηκε σε μας ενα παιδι, ενας γιος δοθηκε σε μας και η εξουσια θα ειναι επανω στον ωμο Του και το ονομα Του θα αποκληθει. ΘΑΥΜΑΣΤΟΣ, ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ, ΙΣΧΥΡΟΣ ΘΕΟΣ, ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΑ ΑΙΩΝΑ, ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΕΙΡΗΝΗΣ. Στην αυξηση της εξουσιας Του και της ειρηνης δεν θα υπαρχει τελος, επανω στο θρονο του Δαβιδ, κι επανω στη Bασιλεια Του, για να τη διαταξει, και να τη στερεωσει, με κριση και δικαιοσυνη, απο τωρα και μεχρι του αιωνα.... Ο ζηλος Του Κυριου των Δυναμεων θα το εκτελεσει.

Ησαιας κεφ. 7 : 13-16
Και ο Ησαιας ειπε: Μικρο πραγμα ειναι για σας να βαρυνετε ανθρωπους, και θα βαρυνετε ακομα και τον θεο Μου ; Γι΄αυτο, ο Ιδιος ο Κυριος θα σας δωσει ενα σημαδι Να, η παρθενος θα συλλαβει και θα γεννησει εναν γιο, και το ονομα Του θα αποκληθει Εμμανουηλ. Θα φαει βουτυρο και μελι, μεχρις οτου μαθει να αποριπτει το κακο, και να διαλεγει το αγαθο.
Επειδη, πριν το παιδι μαθει να απποριπτει το κακο, και να διαλεγει το αγαθο, η γη, που αποστρεφεσαι, θα εγκαταλειφθει απο τους δυο βασιλιαδες της.

Ψαλμος 110 : 1-7
Ειπε ο Κυριος στον Κυριο Μου:
Καθισε απο τα δεξια Μου, μεχρις οτου βαλω τους εχθρους Σου υποποδιο των ποδιων Σου.
Απο τη Σιων ο Κυριος θα στειλει τη ραβδο της δυναμης Σου να κατακυριευεις αναμεσα στους εχθρους Σου.
Ο λαος Σου θα ειναι προθυμος την ημερα της δυναμης Σου, μεσα στο μεγαλοπρεπες αγιαστηριο του.
Οι νεοι Σου θα ειναι σε σενα οπως ο δροσος, που βγαινει απο τη μητρα της αυγης.
Ορκιστηκε ο Κυριος, και δεν θα μεταμεληθει: Εσυ εισαι ΙΕΡΕΑΣ ΣΤΟΝ ΑΙΩΝΑ, συμφωνα με την ταξη Μελχισεδεκ.
Ο Κυριος, που ειναι απο τα δεξια Σου, θα συντριψει βασιλιαδες την ημερα της οργης Σου.
Θα κρινει μεσα στα εθνη θα γεμισει τη γη απο πτωματα θα συντριψη το κεφαλι εκοινου που δεσποζει σε πολλους τοπους.
Θα πιει απο τον χειμαρρο στον δρομο του γι΄αυτο, θα υψωσει κεφαλι.

Ψαλμος 111 : 5-10
Εδοσε τροφη σ'αυτους που τον φοβουνται θα θυμαται τη διαθυκη Του παντοτε.
Εχει αναγγειλει στον λαο Του τη δυναμη των εργων Του, για να τους δωσει κληρονομια εθνων.
Τα εργα των χεριων Του ειναι αληθεια και κριση, ολες η εντολες Του αληθινες.
Ειναι στερεωμενες στον αιωνα του αιωνα, εχουν γινει με αληθεια και ευθυτητα.
Εστειλε λυτρωση στο λαο Του. Διωρισε τη διαθηκη Του στον αιωνα, αγιο και φοβερο το ονομα Του.
Η αρχη της σοφιας ειναι ο φοβος Του Κυριου ολοι εκεινοι που τις εκτελουν εχουν καλη συνεση, η αινεση Του μενει στον αιωνα.

Ψαλμος 2 : 1-12
Γιατι φρυαξαν τα εθνη, και οι λαοι μελετησαν ματαια ;
Παρασταθηκαν οι βασιλιαδες της γης, και οι αρχοντες μαζευτηκαν απο κοινου, εναντια στον κυριο, και εναντια στον Χριστο Του, λεγοντας :
Ας διασπασουμε τα δεσμα τους, και ας απορριψουμε απο πανω μας τις αλυσιδες τους.
Εκεινους που καθεται στους ουρανους θα γελασει ο Κυριος θα τους μυκτυρισει.
Τοτε, στην οργη Του θα μιλησει σ'αυτους, και στον θυμο Του θα τους συνταραξει.
Εγω, ομως, θα πει, εχρισα τον Βασιλια Μου απανω στο βουνο Σιων, το αγιο Μου βουνο.
Εγω θα αναγγειλω το προσταγμα ο Κυριος ειπε σε μενα : Υιος Μου εισαι εσυ : εγω σημερα σε γεννησα.
Ζητησε απο μενα, και θα σου δωσω κλυρονομια σου τα εθνη, και ιδιοκτησια σου τα περατα της γης με σιδερενια ραβδο θα τους ποιμανεις σαν σκευη του κεραμεα θα τους συντριψεις.
Τωρα, λοιπον, βασιλιαδες, συνετιστειτε κριτες της γης διδαχτειτε.
Δουλευετε Τον Κυριο με φοβο, και αγαλλεστε με τρομο.
Σκυψτε να φιλησετε τα ποδια Του Υιου Του, μηποτε οργιστει, και απολεστειτε απο τον δρομο, οταν αναψει γρηγορα ο θυμος Του.
Μακαριοι ολοι εκεινοι που εχουν εμποστοσυνη σ'αυτον.

Ψαλμος 22 : 1 -20
Θεε μου, Θεε μου, γιατι με εγκατελειψες ;
Γιατι στεκεσαι μακρια απο τη σωτηρια μου και απο τα λογια των στεναγμων μου;
Θεε μου, κραζω την ημερα και δεν απαντας και τη νυχτα παλι, δεν σιωπω.
Εσυ, μαλιστα, ο Αγιος κατοικεις αναμεσα στις δοξολογιες του Ισραηλ. Σε Σενα ειχαν ελπισει οι πατερες μας , ελπισαν κι εσυ τους ελευθερωσες. Σε σενα εκραξαν και σωθηκαν σε Σενα ελπισαν, και δεν ντροπιαστηκαν.
Εγω, ομως ειμαι σκουληκι και οχι ανθρωπος ονειδος των ανθρωπων και εξουθενημα του λαου.
Ολοι, οσοι με βλεπουν, με χλευαζουν κανουν μορφασμους με τα χειλη και κουνανε το κεφαλι, και λενε :
Ελπισε στον Κυριο ας τον ελευθερωσει, ας τον λυτρωσει επειδη, του ειναι αρεστος.
Εσυ, ομως, με ανελαβες ηδη απο τη μητρικη κοιλια εισαι η ελπιδα μου απο τους μαστους της μητερας μου.
Σε σενα ριχτηκα απο τη μητρα απο την κοιλια της μητερας μου εσυ εισαι ο Θεος μου.
Μη απομακρυνθεις απο μενα επειδη, η θλιψη ειναι κοντα επειδη, δεν υπαρχει βοηθος..............................Ξεχυθηκα σαν το νερο, και ολα τα κοκκαλα μου εξαρθρωθηκαν, η καρδια μου εγεινε σαν κερι, λιωνει μεσα στα σωθικα μου .
Η δυναμη μου ξεραθηκε, οπως το οστρακο, και η γλωσσα μου κολλαει στον ουρανισκο μου.
Κι εσυ με κατεβασες στο χωμα του Θανατου.
Επειδη, με περιεκυκλωσαν σκυλια, μια οργανωμενη ομαδα κακοποιων με περιεκλεισε.
Τρυπησαν τα χερια μου και τα ποδια μου. Μπορω να απαριθμησω ολα τα κοκκαλα μου, αυτοι με ατενιζουν και με παρατηρουν. Μοιρασαν μεταξυ τους τα ιματια μου και στον ιματισμο μου εβαλαν κληρο.
Εσυ, ομως, Κυριε, μη απομακρυνθεις εσυ, η δυναμη μου, βιασου να με βοηθησεις.
Ελευθερωσε την ψυχη μου απο τη ρομφαια.

Ησαιας 7: 14
Να, η Παρθενος θα συλλαβει και θα γεννησει εναν γιο και το ονομα του θα αποκληθει Εμμανουηλ.

Ζαχαριας 9:9
Να, ο Βασιλιας σου ερχεται σε σενα αυτος ειναι δικαιος και σωζει πραος και καθεται πανω σε ενα γαιδουρι, και επανω σε ενα πουλαρι γιου υποζυγιου.

Ζαχαριας 12 : 10
Και θα κοιταξουν σε μενα τον οποιο διατρυπησαν.

Ψαλμος 22 : 16 -18
Τρυπησαν τα χερια μου και τα ποδια μου.
Μοιρασαν μεταξυ τους τα ιματια μου και στον ιματισμο μου εβαλαν κληρο.

Ησαιας 53 : 7
Φερθηκε σε σφαγη σαν ενα αρνι.

Ησαιας 53 : 4-5
Αυτος βασταξε τις ασθενειες μας και επιφορτηστηκε τις θλιψεις μας....

Ζαχαριας 6 : 12
Να ο ανδρας του οποιου το ονομα ειναι βλαστος και θα βλαστησει απο τον τοπο Του, και θα χτισει τον ναο Του Κυριου.

Ησαιας 42 : 1
Να, ο δουλος μου, που υποστηριξα ο εκλεκτος μου στον οποιο η ψυχη μου ευαρεστηθηκε, εβαλα πανω του το Πνευμα μου, θα εξαγγειλει κριση στα εθνη.

Ζαχαριας 12:10
Αναγνωριση του Μεσσια και θα κοιταξουν σε μενα τον οποιο διατρυπησαν.


<< Αν ξεκίνησε από θεός μέσω μιας θεϊκής γέννησης (άμωμη σύλληψη, παρθένα μητέρα, και δέν συμμαζεύεται) και κατέπεσε σε άνθρωπο αφού υπέστη έναν ατιμωτικό σταυρικό θάνατο που αξίζει μόνο σε εγκληματία, τότε έχασε όλη την ενδεχόμενη θεϊκότητά του, συνεπώς ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΑΤΡΕΥΕΤΑΙ ΩΣ ΘΕΟΣ. >>

Μετα το τελικο σου συμπερασμα που ειναι αναξιο λογου και σχολιασμου, δυστυχωs για σενα ειναι Θεοs και καλο ειναι να μην κλοτσαs Τον βραχο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 07:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΕΦΟΣΟΝ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ ,
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΒΡΑΙΚΗ ,
ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΕΛΕΤΟΥΣΑΝ ΤΙΣ ΓΡΑΦΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΟΥΝ?

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 10:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xaraugh,

είναι ενδιαφέρον θα έλεγα το γεγονός ότι..ενώ ξέρεις "που το πάω" (?), μου παραθέτεις ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΟ ΣΑΣ ΜΥΘΟ ΕΔΑΦΙΑ ΤΗΣ ΕΒΡΑΪΚΗΣ ΠΕΝΤΑΤΕΥΧΟΥ! Μήπως τελικά η άκρατη συνομωσιολογία σας έχει πειράξει πολύ?

Δέν "το πάω" πουθενά φίλτατε. ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΠΑΕΙ! Αν εσείς θέλετε να βλέπετε πίσω απο τις γραφές των εβραίων αυτά που ΕΠΡΕΠΕ να γράφουνε ωστε να ικανοποιηθεί ο Ευαγγελικός σας προσηλυτισμός, ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΑΣ.

Επομένως: στοιχεία ζήτησα και, για μια ακόμη φορά, παραθέτετε εδάφια τα οποία ΚΑΙ επιλεκτικά διαλέγετε αλλά ΚΑΙ κατα το δοκούν ερμηνεύετε.

Για να δούμε όμως ΓΙΑΤΙ είναι άσχετες οι ερμηνείες σας με την εβραϊκή πραγματικότητα.

Το Ευαγγέλιο που έχει και το μεγαλύτερο κύρος στην Εκκλησία είναι του Ματθαίου. Στο πρώτο κεφάλαιο ο Ματθαίος μας περιγράφει την γέννηση του Ιησού, αφού όμως μας δίνει πρώτα τη γενεαλογία του.
Οι γενεαλογικοί υπολογισμοί του Ματθαίου ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ.
Το 14 είναι το διπλό του 7, που οι αρχαίοι Εβραίοι το θεωρούσαν ιερό αριθμό (14 γενεές από τον Αβραάμ ως τον Δαβίδ, 14 από τον Δαβίδ ως την άλωση της Βαβυλώνας και ακόμα 14 από την άλωση ως τον Ιησού). Έτσι στοχεύει στο να «αποδείξει» πως ο Ιησούς είναι άμεσος απόγονος του Βασιλιά Δαβίδ (διότι αλλιώς ΔΕΝ ΗΤΑΝΕ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΠΕΙΣΟΥΝΕ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ ΤΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΜΕΣΣΙΑ…).

Ακόμα, στο τέλος του 1ου κεφαλαίου ο Ματθαίος μας μεταφέρει το πώς έγινε η «άσπιλη σύλληψη». Σε αυτό το σημείο ακριβώς δεν παραλείπει να αναφέρει ΚΑΙ την σχετική προφητεία: «ιδού η παρθένος εν γαστρί έξει και τέξεται υιόν και καλέσουσιν το όνομα αυτού Εμμανουήλ, ο εστιν μεθερμηνευόμενον μεθ’ημών ο Θεός» (Ι,23)

Βέβαια, το γεγονός ότι ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΤΣΙ δεν αποδεικνύεται η άμεση καταγωγή του Ιησού από τον Δαβίδ (μιας και ο Ιωσήφ είναι εκείνος που είναι της «οικογένειας», και συνάμα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ πατέρας του Ιησού!) έφερε τον γραφιά με την υπογραφή «Ματθαίο» σε αρκετά δύσκολη θέση. Έπρεπε να παντρέψει την εκδοχή των εβραίων προφητών πλην όμως με την «άσπιλη» και «Θεϊκή» φύση που αυτός φαντάστηκε. Δηλαδή, ΝΑ ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΥΝΕ ΤΑ ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΑ!

Βέβαια, αν διαβάσουμε το επίμαχο κεφάλαιο της «Π.Διαθήκης» θα διαπιστώσουμε ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΠΙΚΑΛΕΙΤΑΙ Ο «ΜΑΤΘΑΙΟΣ» ΔΕΝ ΣΥΝΤΡΕΧΕΙ! Το επίμαχο εδάφιο βρίσκεται στο βιβλίο του προφήτη Ησαΐα (VII, 14) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΕΡΧΟΜΟ ΚΑΝΕΝΑ «ΜΕΣΣΙΑ»!! Και αυτό διότι η εβραϊκή λέξη «άλμα» που υπάρχει στην προφητεία σημαίνει «ΝΕΑΡΗ ΓΥΝΑΙΚΑ» και όχι «ΠΑΡΘΕΝΑ» όπως θέλουνε να ερμηνεύουνε οι πλαστογράφοι μοναχοί! (η "διαφορά" που προκύπτει για τον Ευαγγελικό μύθο απο την λέξη αυτή νομίζω ότι είναι αρκετά ξεκάθαρη...)

Ο Ησαΐας προφητεύει πως θα γεννηθεί κάποιο παιδί, επτά αιώνες πριν γραφούν τα Ευαγγέλια, και θα το ονομάσουν Εμμανουήλ. Το παιδί αυτό, σύμφωνα με τον Ησαΐα, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟ! (Και το σημείο αυτό ας ΤΟ ΧΩΝΕΨΟΥΝΕ ΚΑΛΑ)
Αναγνωρίζοντας οι πλαστογράφοι την ανακολουθία αυτή καταφεύγουνε σε μία γελοία εξήγηση προς τους (αγράμματους και εξαθλιωμένους) οπαδούς τους: παρουσιάστηκε είπανε δήθεν στον Ιωσήφ ένας άγγελος και τον διέταξε να δώσει στο παιδί το όνομα Ιησούς, που σημαίνει στα εβραϊκά «Σωτήρας ο Γιαχβέ»! Δηλαδή, αν το καταλάβατε, έκανε...μερική διόρθωση της προφητείας ο Γιαχβέ όσον αφορά το όνομα του παιδιού! Τα σχόλια νομίζω περιττεύουν.

Είναι αρκετά ξεκάθαρη θα λέγαμε η τάση των γραφιάδων να παντρέψουνε (με ιδιαίτερα άκομψο τρόπο αλλά και με ότι βλακεία μπορούμε να φανταστούμε) τις εβραϊκές προφητείες με τις ανατολικές λατρείες που είχανε σε μεγάλο βαθμό αφομοιώσει. Διότι ο μύθος αυτός του "θεανθρώπου" είχε ξαναπαιχτεί σε άλλες θρησκείες (π.χ.Μίθρας).

Εξάλλου, δεν είναι καθόλου τυχαίο που στο αρχαιότερο χρονολογικά «Ευαγγέλιο», αυτό του Μάρκου, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΝΑΦΟΡΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ Η ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΤΟΥ ΗΛΙΚΙΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΝΕΑΛΟΓΙΑ. Είναι φανερό πως τότε δεν είχε ακόμα διαμορφωθεί (ή επικρατήσει) ο μύθος της «επίγειας ζωής».

Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και στην περιγραφή που μας μεταφέρει ο «Ματθαίος» για την φυγή στην Αίγυπτο από τον Βασιλιά Ηρώδη. ΟΙ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΣ ΑΠΟΥΣΙΑΖΟΥΝΕ ΠΛΗΡΩΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΟΝ «ΜΑΡΚΟ». Άσχετα βέβαια με το γεγονός πως ο υποτιθέμενος σφαγέας Ηρώδης ΕΙΧΕ ΠΕΘΑΝΕΙ ΗΔΗ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΜΥΘΙΚΟΥ ΙΗΣΟΥ…. (επομένως, ΠΟΙΟΣ "κυνήγησε" τάχα ΠΟΙΟΝ? Μήπως απλά κυνήγησαν ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ?)

Η ανάγκη να βαδίσουνε από την μία πλευρά επάνω στις προφητείες και από την άλλη να αποδώσουνε «ερμηνείες», δημιούργησε και την τελική εικόνα του Ιησού που φαντάστηκαν και που προσπαθούνε πλέον να...μπαλώσουνε!

Το όλο σκηνικό της γέννησης του, χτίζεται κατά τέτοιο τρόπο ώστε να ανταποκρίνεται στις προφητείες της «Π.Διαθήκης». Ο «Ματθαίος» λέει π.χ. πως ο Ιησούς γεννήθηκε στην Βηθλεέμ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΤΟΥ ΜΙΧΑΪΑ ΤΗΣ «Π.ΔΙΑΘΗΚΗΣ» που λέει πως ο Μεσσίας έπρεπε να γεννηθεί εκεί!
Και συγκεκριμένα: «και συ, Βηθλεέμ, γη Ιούδα, ουδαμώς ελαχίστη ει εν τοις ηγεμόσιν Ιούδα. Εκ σου γαρ εξελεύσεται ηγούμενος όστις ποιμανεί τον λαόν μου του Ισραήλ» (Κατά Ματθαίον ΙΙ,6)

Επίσης η εγκατάσταση του Ιωσήφ έγινε στη Ναζαρέτ για να συμφωνήσει με κάποια πάλι προφητεία της «Π.Διαθήκης»: «ιδού, θέλεις γεννήσει υιόν και ξυράφιον δεν θέλει αναβή επί την κεφαλήν αυτού, διότι το παιδίον θέλει είσθαι Ναζηραίος εις τον Θεόν εκ κοιλίας μητρός αυτού. Θέλει αρχίσει να ελευθερώνει το Ισραήλ εκ της χειρός των Φιλισταίων» (Κριταί XIII, 5)
Μόνο που για κακή τους τύχη ΑΛΛΑ λένε τα σχετικά κείμενα των Εβραίων! Στο βιβλίο των «Κριτών» αναφέρεται δύο φορές η φράση «Ναζηραίος εις τον Θεόν». Η ρίζα της λέξης «Ναζηραίος» είναι η «Ναζίρ» που σημαίνει «ενάρετος άνθρωπος». Οι άσχετοι όμως πλαστογράφοι όταν γράφανε τα «Ευαγγέλια» τους (κάτι αιώνες αργότερα..) φαντάστηκαν πως αυτό θα σημαίνει…..τόπο καταγωγής!!! Τέτοια πόλη ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΟΜΩΣ ΠΟΤΕ.

Η ασχετοσύνη των πλαστογράφων φαίνεται ξεκάθαρα από το παρακάτω εδάφιο του «Ματθαίου»: «Και ελθών κατώκησεν εις πόλιν λεγομένην Ναζαρέθ, όπως πληρωθή το ρηθέν δια των προφητών ότι Ναζωραίος κληθήσεται» Ο ΤΑΡΤΟΥΦΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΑΠΟΚΟΡΥΦΩΜΑ ΤΟΥ!!

Τέλος, το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με την φανταστική αναφορά της φυγής του Ιησού στην Αίγυπτο: «Ότε ο Ισραήλ ήτο νήπιον, τότε εγώ ηγάπησα αυτόν και εξ Αιγύπτου εκάλεσα τον υιόν μου. Όσο εκάλουν αυτούς τόσον αυτοί ανεχώρουν απ’έμπροσθεν αυτών, εθυσίαζον εις τους Βαλαάμ και εθυμίαζον εις τα γλυπτά» (Ωσηέ, ΧΙ, 1) Με την διαφορά όμως ότι σε αυτό το σημείο ο Εβραίος προφήτης εννοεί ως «υιόν μου» τον ΛΑΟ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ και όχι κάποιον ΧΥ Μεσσία…
Το επεισόδιο αυτό μπήκε στα «Ευαγγέλια» για να συμφωνήσει η ζωή του Ιησού με τις προφητείες του Ωσηέ.

Έτσι, προκύπτει πολύ απλά ότι όλες οι πληροφορίες που μας μεταφέρονται για την υποτιθέμενη ζωή του Ιησού στη γη ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ-ΜΟΝΑΧΟΥΣ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΤΗΣ «ΠΑΛΑΙΑΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ». Για αυτό το λόγο ακριβώς και καθένα από αυτά τα περιστατικά συνοδεύεται από την φράση «και εκπληρώθη το ρηθέν».
Ο λόγος? Μα, απευθύνονταν αρχικά ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ σε Εβραίους! Απλά είχανε διαφορετική προσέγγιση (στοιχεία από τους «Εθνικούς» και άλλες ανατολίτικες θρησκείες) όπως άλλωστε και πάρα πολλές άλλες ιουδαϊκές αιρέσεις της εποχής τους.

Να όμως που τελικά άλλαξαν ΚΑΙ τα γραπτά αλλά ΚΑΙ η αρχική πελατεία.

Επομένως Xaraugh ασε το πομπώδες ύφος κατα μέρος, και εκτός απο copy-paste άσχετων με τον μύθο σας εδαφίων, μελέτησε τα όσα πραγματικά γράφονται και μετά μπορείς να ξανατοποθετηθείς.

Αϊντε καλή μελέτη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 15:01:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xaraugh
ευχαριστούμε που μπήκες σε τόσο κόπο για το χατίρι μας.
Να ξέρεις όμως ότι κάποιοι δεν πρόκειται να πειστούν ούτε αν θα δούν ακριβές αντίγραφο από πιστοποιητικό γεννήσεως του Χριστού.
Και τέλος πάντων, και να μήν αμφισβητήσουν αυτό, θα αρχίσει η γνωστή καραμέλα για τη Ναζαρέτ, για τα Γάμαλα (αυτά είναι top στα charts τώρα).

Schwabe
υποψιάζομαι ότι ήδη έχεις αποδείξεις περί της ιστορικότητας του Χριστού, απλά διάβασα κάποια από τα μηνύματά σου περί του αγαπημένου σου θέματος και διαγνώνω ότι στο βάθος βάθος, δεν είσαι απόλυτος, τουλάχιστον ως προς την ύπαρξη.
Μιά παρατήρηση ακόμα.
Η αποφατικότητα ουδέποτε στην ιστορία δεν αποτέλεσε απόδειξη. Παράδειγμα ... ο τάδε ιστορικός δεν αναφέρει αυτό ... άρα είναι έτσι (το έτσι είναι οτιδήποτε αυθαίρετο που το τοποιετείς εσύ στα μηνύματά σου). Λάθος. Διότι μπορεί να είναι έτσι, μπορεί να είναι αλλιώς, μπορεί να είναι αλλιώτικα, μπορεί διαφορετικά μπορεί και οτιδήποτε άλλο. Η αποφατικότητα αποτελεί επιστημονικό τρόπο απόδειξης μόνο όταν ενσωματώνεται στην απορριπτική διαδικασία. Παράδειγμα ... ο τάδε ιστορικός αναφέρει ότι ο Χριστός ήταν ή Θεός ή προφήτης ή απλός επαναστάτης. Ο ίδιος ιστορικός αναφέρει ότι ο Χριστός δεν ήταν Θεός. Επίσης ο ίδιος ιστορικός αναφέρει ότι ο Χριστός δεν ήταν προφήτης. Τότε ναι, αποφατικά μπορούμε να πούμε ότι ο τάδε ιστορικός δέχεται ότι ο Χριστός ήταν απλός επαναστάτης.
Αυτά, για να βελτιώσεις λίγο τις μεθόδους σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 15:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
poet,

πολύ σωστά το τοποθετείς φίλτατε. Το ότι πιάστηκαν απο ενα ΑΣΧΕΤΟ με τα περι του μετέπειτα Ευαγγελικού μύθου συμβάν και κατασκεύασαν την όλη ιστορία ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΟΥ ΦΑΕΙΝΟΤΕΡΟ. Απο κάπου πήρανε μαγιά. Και ξέρουνε οι ίδιοι απο που...

Το πονηρό και βρώμικο αυτό (πολιτικό) σχέδιο θα το ανακαλύψουμε σιγα σιγά μέσα απο αυτό το φόρουμ. Πρώτα όμως πρέπει να μάθει ο κόσμος ΤΗΝ ΑΠΑΤΗ ΤΩΝ ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΩΝ αλλά και την ΠΛΑΝΗ του τρισάθλιου ιερατείου.

Θα έλεγα ότι, για όσους μπορούνε να δούνε και χωρίς τα μεσσιανικά γυαλιά, η προσέγγιση της πραγματικότητας και οι άπειρες ασυμβατότητες αλλά και οι αντιφάσεις αυτών των συρραφών ("ευαγγέλια") καταστούν αρκετά εύκολη υπόθεση ΤΟ ΞΕΣΚΕΠΑΣΜΑ.

Προς το παρό λοιπόν εδώ είμαστε.

Εχουμε όμως πολύ πιο ενδιαφέρουσα συνέχεια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 15:43:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe
Η ιστορία αυτή έχει αρχίσει να γίνει ιδιαιτέρως διασκεδαστική, διότι όπως καταλαβαίνω όλοι μας έχουμε την τύφλα μας και ταυτόχρονα προσπαθούμε να αποδείξουμε ότι ο απέναντί μας είναι τυφλός !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 16:13:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
poet,

δέν είμαι σίγουρος φίλτατε εάν πράγματι είναι τελικά για όλους διασκεδαστική, για μένα πάντως είναι απλά απίστευτα ενδιαφέρουσα.

Είναι ιδιαιτέρως ενδιαφέρον να βλέπει κανείς με πόσο αστεία επιχειρήματα προσπάθησαν και πέτυχαν την επιβολή του θρησκευτικού τους σκοταδισμού.

Διότι, εάν μένανε στην μυθική διάσταση του θέματος, και δέν κάνανε το ολέθριο λάθος να κατασκευάσουνε μια υποτιθέμενη πραγματική ιστορία, τότε οι πιθανότητες τους διαχρονικά θα ήτανε απλά πολύ περισσότερες.

Αυτοί όμως κάνανε ακριβώς αυτό που επέβαλε η μεσσιανική τους πολιτική: κατεβάσανε τον Θεό στα δικά τους φθηνά και σάπια δεδομένα. Όσο ο κόσμος δέν είχε πρόσβαση στην ΓΝΩΣΗ, και αυτό το διατήρησαν για αρκετό καιρό, μπορούσανε να του πουλάνε ότι θέλανε ως "θέλημα του Γιαχβέ". Τώρα όμως είναι αργά για συγνώμη.

Όπως λέει ο λαός: ΕΔΩ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 20:56:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe,

στα πρώτα έτη της Θεολογικης Σχολής Θεσσαλονίκης, διδάσκεται εκκλησιαστική ιστορία. Ένα από τα πρώτα γεγονότα που διδάσκεται ο φοιτητής, είναι και η υπερβολή που υπάρχει σε πολλά ιστορικά στοιχεία, κυρίως όσον αφορά τους βίους των Αγίων.

Εγώ δεν σπούδασα Θεολογία, αλλά το συζητούσαμε αυτό με πολύ στενούς φίλους μου όταν σπουδάζανε, επειδή τα θεολογικά ζητήματα με ενδιέφεραν από πολύ μικρό. Μάλιστα τυχαίνει να γνωρίζω και κάποιους καθηγητές και βοηθούς της Θεολογικής. Επίσης γνωρίζω πάρα πολλούς μοναχούς Αγιορείτες και μερικούς ηγουμένους. Υπάρχουν λοιπόν σε αυτούς τους κύκλους, ερευνητές που έχουν αφιερώσει τη ζωή τους σε αυτό το έργο, δηλαδή της έρευνας. Ξέρεις, ένας ερευνητής, όταν κάνει μιά έρευνα, δεν προκαθορίζει το αποτέλεσμα της έρευνας αυτής, διότι τότε αυτοκαταργείται. Οι περισσότεροι ερευνητές λοιπόν, είναι σοβαρότατοι, εγκυρότατοι και επιστημονικότατοι, γνωρίζοντας ότι δεν μπορούν, δεν έχουν την πολυτέλεια όπως την έχουμε εμείς, να λένε αρλούμπες μάλιστα χωρίς να έχουν συνέπειες στο επιστημονικό τους έργο που είναι πρώτιστο γι'αυτούς αλλά και στο προσωπικό τους προφίλ.

Φαντάζομαι λοιπόν, και δεν έχω λόγους να σκέφτομαι διαφορετικά, ότι και οι ερευνητές των προηγουμένων αιώνων ήταν αντιστοίχου ήθους και εγκυρότητας στην πλειονότητά τους. Εξ'άλλου η Ελληνική παιδεία και το Ελληνικό ήθος, ουδέποτε εξέλιψαν.

Το γεγονός του στοιχείου της υπερβολής, είναι γνωστό, πλην όμως αυτό δεν αποτελεί, ούτε πλέον για μένα, απωθητικό παράγοντα. Άν και η αλήθεια είναι ότι ενοχλήθηκα στην αρχή όταν το έμαθα, διότι το θεώρησα ως κεκρυμμένη γνώση, ή τέλος πάντων πίστευα ότι όφειλε η εκκλησία να γνωστοποιεί αυτό το γεγονός στον πολύ κόσμο. Περί συνομωσιολογίας βέβαια ούτε λόγος. Απλά, επειδή δεν υπάρχουν ασφαλή δεδομένα προκειμένου να αναπλαστούν κάποια κείμενα, προκειμένου να γίνει κάποια νέα αυθαιρεσία, παραμένει το κείμενο ως έχει, δηλώνεται όμως η επιφυλακτικότητα ως προς την ορθότητά του σε κάποιο μέρος της έρευνας, συνήθως στην εισαγωγή ή στον πρόλογο.

Τα τελευταία χρόνια βλέπουμε αυτή την τάση, της οποίας στο φόρουμ είσαι απόλυτος εκφραστής, γι'αυτό και οι μομφές που δέχεσαι, με τα γνωστά σου επιχειρήματα. Ή τάση βέβαια αυτή δεν είναι δική σου, δεν είναι κάν Ελληνική αλλά ξενόφερτη. Ένα απλό κλίκ σε μιά μηχανή αναζήτησης είναι αρκετό για να καταλάβει ο ουδέτερος παρατηρητής τί ακριβώς συμβαίνει. Αποτελεί μετεξέλιξη της παλαιότερης τάσης γενικής αμφισβήτησης της ιστορικότητας της Αγίας Γραφής, η οποία βέβαια ως "εκλίπει καπνός εκλιπέτωσαν". Αφού λοιπόν δεν μπορέσαν κάποια κέντρα να απορρίψουν την αυθεντικότητα των Ευαγγελίων, μιάς και η αρχαιολογική έρευνα αλλά και τα χειρόγραφα που υπήρχαν αλλά και που ανακαλύφθηκαν ακόμα και πριν από μερικές δεκαετίες, είναι αδυσώπητη , έχει μετασχηματιστεί αυτός ο θεομαχικός πόλεμος στα επιχειρήματα που εσύ εκφράζεις και έχεις ενστερνιστεί. Η διαστρέβλωση μάλιστα που επιχειρείται με την εν λόγω προσπάθεια είναι άνευ προηγουμένου, διότι εκτός του ότι η φιλολογία της όλης προσπάθειας είναι αρκούντως αποφατική ώστε από μόνη της να αυτοκαταργείται και να αυτοαπορρίπτεται, απορρίπτει δε με παιδαριώδη τρόπο ιστορικά στοιχεία αδιαμφησβήτητα, άγγίζοντας τα όρια του γελοίου, όπως για παράδειγμα οι διωγμοί κατά των Χριστιανών.

Βέβαια, όσοι είμαστε στην εκκλησία και πιστεύουμε όσα πιστεύουμε, και γνωρίζουμε ότι γνωρίζουμε, ξέρουμε ότι οι καιροί που περνάμε είναι και πονηροί και δύσκολοι. Το τελευταίο μάλιστα δεν θέλει και πολύ μυαλό να το καταλάβουν και οι εκτός εκκλησίας. Τα φαινόμενα αυτά και θα ενταθούν και θα πληθύνουν. Εξ'άλλου παγκοσμίως προετοιμάζεται μέσω της παγκοσμιοποίησης η άφιξη του θηρίου τον οποίο εμείς γνωρίζουμε ότι οι Εβραίοι θα τον δεχτούν ως Μεσσία (βλέπε και το σχετικό link που παρέθεσες περί του Ιουδαϊσμού και του Μεσσία).

Η ιστορία αυτή της διαστρέβλωσης που επιχειρείται, αλλά και το παγκόσμιο στρώσιμο του χαλιού για το θηρίο , αλλά και οι μέθοδοι που χρησιμοποιούνται, τουλάχιστον μέχρι τώρα, είναι αρκούντως διασκεδαστική για μένα αλλά και οδυνηρή ταυτόχρονα, διότι για μιά ακόμη φορά το ελεύθερο ανθρώπινο πνεύμα, τείνει να γίνει υποχείριο και μάλιστα με ελάχιστες δυνατότητες ανάνηψης.

Υπομονή λοιπόν και ... "οψόμεθα".


Υ.Γ. λάβε υπ'όψη σου σοβαρά την παραίνεση του/της Xaraugh ... "σκληρόν σοι προς κέντραν λακτίζειν"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 10:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
poet,

ας αφήσουμε λέω εγώ φίλε μου τις βαρύγδουπες δηλώσεις καθαγιασμού, και ας αντιμετωπίσουμε την πραγματικότητα.

Η συγκεκριμένη αίρεση του ιουδαϊσμού, που σταδιακά διαμορφώθηκε σε αυτό που σήμερα διαβάζεις μέσω των "Ευαγγελίων" (τα οποία δέν σταθεροποιήθηκαν πρίν τον 6ο αιώνα...),δέν είχε κατ'αρχάς ούτε μια ενιαία μορφή τελετουργικού αλλά ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΑΣΠΑΖΟΝΤΑΝ ΚΑΝΕΝΑΝ "ΕΠΙΓΕΙΟ ΒΙΟ ΤΟΥ ΘΕΑΝΘΡΩΠΟΥ" κατα τα πρώτα της χρόνια. ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΛΑ!

Ο δε λόγος των απίστευτων, και ενίοτε γελοίων, αντιφάσεων που εμπεριέχονται είναι πολύ απλά διότι σταδιακά η πελατεία διευρύνονταν και με το σκληρό και άκαμπτο Εσσαϊκό προφίλ των πρώτων βημάτων ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΧΩΝΕΥΤΗΡΙ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.

Το ότι "τελευταία", όπως με παράπονο υπογραμμίζεις, υπάρχει παγκοσμίως μία τάση ΞΕΣΚΕΠΑΣΜΑΤΟΣ του κοινονικοπολιτικού φαινομένου που επικαλύπτεται με τον ιουδαιοχριστιανικό μανδύα της "εξ αποκαλύψεως" αλήθειας, είναι θα έλεγα απλά ΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ.

Ενα κατασκεύασμα απο άπειρες συρραφές είναι, ποτισμένο με κακότητα και αίμα στο διάβα των αιώνων, το οποίο, όπως και τα "αδελφάκια" του, είχε και θα έχει έναν σκοπό και μόνο: ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΝΟΜΗ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΜΕ ΚΑΘΕ ΜΕΣΟ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ. Αυτό "επιτέλεσε" ως προσηλυτιστικό έργο, και αυτό θα συνεχίσει να προσπαθεί. Ρίξε μια ματιά λίγο μετά τις γιορτές και την ανακωχή (!) του Φαναρίου με την Ελλαδική για να καταλάβεις ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΟΥΜΙ!

Εάν εσύ λοιπόν θέλεις να βλέπεις στα ΔΙΑΤΡΗΤΑ και χιλιοραμμένα κείμενα που σου έχουνε μάθει να δέχεσαι ως "θεόπνευστα" την....μοναδική αλήθεια και αγάπη (!), ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ. Ο καθένας μας εξάλλου καταλαβαίνει την "έρευνα" μάλλον και λίγο διαφορετικά....

Τίποτα δέν είναι τυχαίο φίλτατε. Γνωρίζω πολιτικούς που συρρέουν στις Εκκλησίες και παριστάνουν τον "ευσεβή Χριστιανό" αλλά στούς στενούς τους φίλους δηλώνουνε ΤΟΝ ΑΠΟΤΡΟΠΙΑΣΜΟ ΤΟΥΣ. Η πελατεία βλέπεις..

Το ίδιο συμβαίνει και με ενα σωρό άλλους που, ένεκα "παράδοσης" και άκρατης τυπολατρίας, απλά ακολουθούνε διότι δέν έχουνε καμία όρεξη να γίνουνε το κόκκινο πανί. Και ο αριθμός τους συνεχώς αυξάνει.

Εχεις την αίσθηση ότι ρώτησε κανείς, δέν θα πω τους Ελληνες, τον κοσμάκη αν θέλανε να γίνουνε "φορείς της νέας θρησκείας" των μετα-εσσαϊκών κληρονόμων? Ρώτησε κανείς τον κοσμό αν δέχεται το μόρφωμα του σφαγέα Κωνσταντίνου ως ΚΡΑΤΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ? Ρώτησε κανείς αν θα πρέπει να προσκυνά ο κοσμάκης καθάρματα ως..."Αγίους"?

Η αλήθεια είναι πάντοτε σκληρή φίλτατε, και για να την κατακτήσεις θέλει αγώνες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 22:24:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe
quote:

Η συγκεκριμένη αίρεση του ιουδαϊσμού, που σταδιακά διαμορφώθηκε σε αυτό που σήμερα διαβάζεις μέσω των "Ευαγγελίων" (τα οποία δέν σταθεροποιήθηκαν πρίν τον 6ο αιώνα...),δέν είχε κατ'αρχάς ούτε μια ενιαία μορφή τελετουργικού αλλά ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΑΣΠΑΖΟΝΤΑΝ ΚΑΝΕΝΑΝ "ΕΠΙΓΕΙΟ ΒΙΟ ΤΟΥ ΘΕΑΝΘΡΩΠΟΥ" κατα τα πρώτα της χρόνια. ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΛΑ!


Αν το γνωρίζουμε καλά; Βρέ εμείς γνωρίζουμε την αλήθεια. Και κάποιοι άλλοι φαίνεται ότι την γνωρίζουν. Για ποιό λόγο συνεχίζουν να την αποκρύπτουν και να ισχυρίζονται όσα ισχυρίζονται δεν γνωρίζουμε.

Παράδειγμα ασταθούς τελετουργικού. Η πρώτη Θεία Λειτουργία που έγινε την ημέρα της Πεντηκοστής ... μόλις πενήντα μέρες μετά την Ανάσταση του Χριστού, όταν ιδρύθηκε η εκκλησία. Η Θεία Λειτουργία αυτή, η οποία ονομάζεται Λειτουργία του Ιακώβου του Αδελφοθέου, τελείται ακόμα στις μέρες μας στις εκκλησίες δύο φορές το χρόνο, στην μνήμη του Αποστόλου Ιακώβου, αυτούσια. Χρησιμοποιήθηκε κατά κόρον μέχρι τον 4ο αιώνα όταν και εμφανίστηκαν οι λειτουργίες των Μεγάλου Βασιλείου και Ιωάννου του Χρυσοστόμου.

Αίρεση του Ιουδαϊσμού είναι η παγκοσμιοποίηση, ο πανθρησκευτισμός, ο νεοεποχισμός, ο Χριστιανισμός μόνο αίρεση του Ιουδαϊσμού δεν είναι.

quote:

Το ότι "τελευταία", όπως με παράπονο υπογραμμίζεις, υπάρχει παγκοσμίως μία τάση ΞΕΣΚΕΠΑΣΜΑΤΟΣ του κοινονικοπολιτικού φαινομένου που επικαλύπτεται με τον ιουδαιοχριστιανικό μανδύα της "εξ αποκαλύψεως" αλήθειας, είναι θα έλεγα απλά ΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ.


Τις σκευωρίες άλλοι τις κατασκευάζουν φίλε μου, εγώ ένα απλό κλίκ ζήτησα σε ένα search engine, έτσι για να μαθαίνουμε και την "Ελληνικότητα" των προθέσεων αλλά και τον απώτερό τους στόχο.
Η θεομαχία δεν είναι αποκλειστικό σου προνόμιο, βέβαια αν αποφάσισες να την ενδυθείς ... δικαίωμά σου, να ξέρεις όμως ότι σαν και έσενα και εμένα έχουν περάσει απ'τον πλανήτη ... κάτι δισεκατομύρια ψυχές. Η αλήθεια δεν φοβάται κανέναν, απλά αυτοί που ηθελημένα και από πρόθεση μάχονται την αλήθεια βλάπτουν οι ίδιοι τους εαυτούς τους.
quote:

Ενα κατασκεύασμα απο άπειρες συρραφές είναι, ποτισμένο με κακότητα και αίμα στο διάβα των αιώνων, το οποίο, όπως και τα "αδελφάκια" του, είχε και θα έχει έναν σκοπό και μόνο: ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΝΟΜΗ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΜΕ ΚΑΘΕ ΜΕΣΟ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ.


Για το θέμα αυτό σου έχω πεί και αλλού τη γνώμη μου, αλλά δείχνεις να μήν κατάλαβες ή να μήν την αποδέχεσαι. Σου θυμίζω τη διαφορά της κατά κόσμον εκκλησίας με την εκκλησία του Χριστού. Το ότι υπάρχουν άνθρωποι που ζουν με διαφορετικό τρόπο από αυτό που διατείνονται ότι πιστεύουν, αυτό αν για σένα είναι κολάσιμο για εμάς είναι πληγή. Βλέπεις έχουμε το κακό να θεωρούμε όλους τους ανθρώπους αδέλφια μας, και αυτούς που πιστεύουν και αυτούς που δεν πιστεύουν και αυτούς που μας αγαπάνε και αυτούς που μας μισούνε, η εκκλησία του Χριστού είναι μιά τεράστια αγκαλιά που τους δέχεται όλους. Προσεύχεται καθημερινά, δεκάδες φορές κάθε μέρα, σε χιλιάδες ναούς "υπέρ των μισούντων και αγαπόντων ημάς", "υπέρ της των πάντων ενώσεως", "υπέρ ειρήνης του κόσμου", "υπέρ αναρρήσεως των αιχμαλώτων", "υπέρ των εν ασθενείαις κατακειμένων" και όχι μόνο προσεύχεται, ζεί με αυτό τον τρόπο. Αν υπάρχουν κάποιοι, είτε πιστοί, είτε λειτουργοί οι οποίοι δεν το τιμούν αυτό με την ζωή τους και με τις πράξεις τους, πρώτα εμάς θλίβει. Γενίκευση όμως στο πρόσωπο της εκκλησίας είναι απαράδεκτη.
quote:

Γνωρίζω πολιτικούς που συρρέουν στις Εκκλησίες και παριστάνουν τον "ευσεβή Χριστιανό" αλλά στούς στενούς τους φίλους δηλώνουνε ΤΟΝ ΑΠΟΤΡΟΠΙΑΣΜΟ ΤΟΥΣ. Η πελατεία βλέπεις..


Σε παρακαλώ, αν γνωρίζεις όπως λές κάποιους από αυτούς, δεν τους κάνεις καμμιά σύσταση να μας αφήσουν επιτέλους στην ησυχία μας; Γιατί με αυτήν την κοροϊδία μου έρχεται να ξεράσω. Χάρη θα μου κάνεις ... σε παρακαλώ.
quote:

Η αλήθεια είναι πάντοτε σκληρή φίλτατε, και για να την κατακτήσεις θέλει αγώνες.


Αν έχουμε διάθεση να την κατακτήσουμε φίλε, τίποτα δεν μας σταματά ... venceremos!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 10:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aυτό θα πει εκμοντερνισμός!
Και μετά λέτε οτι η Χριστιανική εκκλησία είναι οπισθοδρομική...
Το εν τούτω ΝΙΚΑ έγινε venceremos επί το λατινικότερο ή να πω το ιταλικότερο... Μην είσαι τόσο σίγουρος poet, όχι τουλάχιστον γι'αυτό...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 13:09:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Aυτό θα πει εκμοντερνισμός!
Και μετά λέτε οτι η Χριστιανική εκκλησία είναι οπισθοδρομική...
Το εν τούτω ΝΙΚΑ έγινε venceremos επί το λατινικότερο ή να πω το ιταλικότερο... Μην είσαι τόσο σίγουρος poet, όχι τουλάχιστον γι'αυτό...

Αvallon, μάλλον το πράγμα το είδες λίγο στενόμυαλα. Μή βλέπεις μόνο αντιπάλους γύρω σου. Είπα και παραπάνω ότι τουλάχιστον εγώ προσπαθώ να τους βλέπω όλους τους ανθρώπους για αδελφούς μου. Μηδενώς εξαιρουμένου. Συναγωνιστές είμαστε όλοι. Για να σε βοηθήσω σου ξαναπαραθέτω το διάλογο, αποκομένο από το υπόλοιπο κείμενο.

Schwabe
Η αλήθεια είναι πάντοτε σκληρή φίλτατε, και για να την κατακτήσεις θέλει αγώνες.

Poet
Αν έχουμε διάθεση να την κατακτήσουμε φίλε, τίποτα δεν μας σταματά ... venceremos!!!

μετά από αυτή τη διευκρίνηση λοιπόν ... venceremos

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 20:12:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
poet,

με τα ευχολόγια φίλτατε δέν γίνεται τίποτα. Χρειάζεται και μια ιδιάζουσα γενναιότητα για να αντιμετωπίσεις την αλήθεια.

Όμως, ποιά είναι τελικά η αλήθεια για την οποία μας μιλάς? Ποιά είναι η δικιά σου η αλήθεια?

Επίσης, μας μιλάς για την Εκκλησία που ιδρύθηκε 50 μέρες απο την Ανάσταση του Χριστού? Είσαι βέβαιος για αυτή την καταγραφή? Είσαι βέβαιος ότι η Εκκλησία που προσέρχεσαι είναι εκείνη του επαναστάτη Ιησού των περιγραφών?

Και κάτι ακόμα: πιστεύεις πραγματικά ότι τελικά υπήρξε "Ανάσταση" στην κυριολεξία που αποδίδει το ποίμνιο?

Αναφορικά με το όρο "αίρεση" που αποδίδω στον Χριστιανισμό γιατί άραγε ενοχλείσαι? Τί είναι αυτό που λείπει απο τον χριστιανισμό ώστε να μην είναι μία αίρεση του αρχέγονου ιουδαϊσμού?

Η λέξη αυτή παράγεται απο το "αιρούμαι" (επιλέγω-εκλέγω) και στην εξειδικευμένη σημασία της λέξης σημαίνει την σημασιολογική μετάπτωση, την επιλογή μίας νέας ερμηνείας η οποία και αποκλίνει απο τα καθιερωμένα. Βλέπεις κάτι που να μην βρίσκει αντίκρισμα στο δόγμα που ασπάζεσαι?

Το έχω γράψει και σε άλλο topic, ότι κανείς δέμ αμφισβητεί πλέον, ούτε του Πάπα εξαιρουμένου, το ότι ο Χριστιανισμός ΕΙΝΑΙ ΣΑΡΚΑ ΚΑΙ ΑΙΜΑ ΙΟΥΔΑΪΚΑ. Χωρίς την προφητολογία και την σημασιολογία π.χ. της Πεντατεύχου (Π.Δ.) δέν δύναται να δικαιολογήσει το Χριστιανικό δόγμα ούτε ΜΙΑ ΤΟΥ ΑΝΑΣΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ.

Αυτό που δέν μπόρεσαν να καταλάβουνε απλά οι αγνοί και παραπλανημένοι απλοί θρησκευόμενοι πολίτες, είναι ότι ο εξελληνισμένος εβραϊσμός του Παύλου υπήρξε ουσιαστικά ενας μαχητικότατος προπαγανδιστής του ΜΑΥΡΟΥ ΕΒΡΑΪΣΜΟΥ. Ενας ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ.

Βλέπεις, αυτή η άτιμη και πλανεύτρα η τυπολατρία ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙ ΚΑΘΑΡΟ ΜΥΑΛΟ. Και δέν ΑΦΗΝΟΥΝΕ να υπάρξει καθαρό μυαλό!

Και εάν θέλεις, τον "Χριστό" του Ιησού και τον "Χριστό" του Παυλισμού ευχαρίστως να τον συζητήσουμε στο σχετικό topic.

Να'σαι καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy