ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ζούμε στην αποκάλυψη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 22:31:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Είμαι άραγε τόσο βλάκας και με κοροιδεύει ο Ραέλ?

Σας παρακαλώ βοηθείστε με...
Κάντε με να ξεφύγω από τον κακό Ραέλ...

Σας ακούω

-Ελπίζω να μην με "βγάλετε έξω" κάνω μια νέα αρχή...-

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 01:13:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μικρε μας φιλε…

Το αν είσαι η όχι βλάκας, μην περιμένεις να στο πούνε οι άλλοι…..ανακάλυψετο μόνος σου!

Μιας και μας λέει ο Ραελ λοιπόν, πως ο εξυπνότερος λαός είναι οι Εβραίοι….και μετά οι έλληνες, και μετά όλη οι άλλοι….θα ξέρει ο ΡΑΕΛ και ΕΣΥ φαντάζομαι τι είναι η εξυπνάδα!

Α. Δηλαδή οι εβραίοι… πόσο εξυπνότεροι είναι από τους έλληνες? Και εμείς με τη σειρά μας, πόσο από τους άλλους λαούς?

Β. Και βρε παιδί μου, γράφει τόσα βιβλία και κουράζεται ο άνθρωπος, μετά θέλει να φτιάξει πρεσβείες πολυέξοδα πράγματα….μάλιστα με τόσο ακριβό εύρο… για να γυρίσουν να μας βοηθήσουν….και εμείς τα αγύριστα κεφάλια δεν θέλουμε να πεισθούμε….
Μα καλά, τόσα χρόνια που πάει ταξίδια εκεί...στους πατέρες μας, δεν σκέφτηκε να πάρει μαζί του μια ΒΙΝΤΕΟΚΑΜΕΡΑ να δούμε και εμείς τι γίνεται? Ο Άλλος του αδερφός, είδε και έπαθε να περάσει το μήνυμα αγάπης….(και ούτε που καταλάβαμε τίποτα)….εδώ ο μαθητής του, ζήτησε να ακουμπήσει τις πληγές του…..και ο ραελ τέτοιο πνεύμα, να μην μας φέρει ούτε φωτογραφία?

Δεν είμαι αναμάρτητος….και ούτε θέλω να φύγεις….μάλιστα με τα γραφομενα σου σκέφτομαι να γραψω το Ματριχ 4….….μα φέρε μας κάτι ποιο πειστικό…. γιατί είμαστε λίγο Θωμάδες!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 17:09:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε προσλαμβάνω!!!

παραγωγή κινηματογραφικών έργων, πάντα χρειαζόμασταν έναν καλό σεναριογράφο.
---------------------------------------------------------------------

Στο ξανάλεω φίλε όσο πιο πολύ προσπαθείς να μας πείσεις να πιστέψουμε στα ΟΥΦΟ σου τόσο πιο σαλάτα το κάνεις το θέμα.

Εμένα με εκφράζει να λατρεύω μια μπανάνα, πιστεύω πως κάποτε μια μπανάνα δημιούργησε τον κόσμο και την γη και μετά η μπανάνα έφτιαξε τα ΟΥΦΟ που λατρεύεις τώρα εσύ, όλα ξεκινήσανε από μια μπανάνα, η μπανάνα μου είπε ότι ο εξυπνότερος λαός είναι η φυλή τον πιθήκων, επίσης η Ατλαντίδα κυβερνιόνταν από την μπανάνα, μάλιστα επικοινωνώ τηλεπαθητικά μαζί της.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να προσπαθώ να πείσω τους άλλους να φάνε την μπανάνα μου. Οκ? Το έπιασες?

Κράτα τα ΟΥΦΟ σου αφού σε εκφράζουν για εσένα όπως εγώ κρατάω την μπανάνα μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 20:49:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αλλά ίσως θα έπρεπε να αναζητήσετε το δημιουργόμας με περισσότερο πάθος και θέληση...

Πολλές κινηματογραφικές ταινίες έχουν αποδεικτεί προφητικές...
Ο Φράνκεσταιν για παράδειγμα τώρα θα γίνει πραγματικότητα με την
τεχνητή νοημοσύνη...


"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 21:56:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί βρε αγόρι μου, σκέφτεσαι πως εσύ τα έψαξες με πάθος και εμείς δεν το κάναμε?

Γιατί δεν απαντάς έστω σε μια από τις ερωτήσεις που σου τέθηκαν?

Α. Τι είναι η εξυπνάδα?

Αφού ο ίδιος χωρίζει την ανθρωπότητα σε έξυπνους και λιγότερο έξυπνους…
Α ξεχασα!!! είναι οι δημιουργοί που μας έφτιαξαν…. σε αγώνα μεταξυ τους, για το ποιος έφτιαξε τον τελειότερο άνθρωπο!

Βρε για κοίτα που είμαστε 7 δις πειραματόζωα! Οι κύριοι του ΔΝΑ….θέλουν τώρα να γυρίσουν να επανορθώσουν….θα μας εμβολιάσουν μήπως? Οχι? Α ο Φρανκεσταιν... Θα μας αλλάξουν τον εγκέφαλο...

Άντε να δούμε μπας και μας μεταφυτέψουν και λίγο εξυπνάδα!

Β. Γιατί δεν έφερε με τόσα ταξίδια μια απόδειξη των όσων ισχυρίζεται?

Θα έφτανε ένα Βίντεο…. και θα είχαν πρεσβείες... σε όλα τα κράτη του κόσμου!

Τι βρισκεις σε εμας διχως παθος και θεληση?

Να μαθουμε μηπως?

Το ότι αμφιβάλουμε?

Εδώ οι μαθητές του Χριστού είχαν παραβρεθεί σε τόσα θαύματα….δυο καρβέλια και δυο ψάρια σε ένα πανέρι έγιναν εκατοντάδες και τροφή για τόσο κόσμο…έδωσε το Φως και εθεραπεψε ανίατες αρρώστιες….ανάστησε νεκρούς….και ένας τον προδίδει, ο αλλος αμφιβάλει, αρκετοί τον απαρνιούνται…..και οι άλλοι κοιμούνται!

Που είναι το πάθος των μαθητών?

Αν εσύ έβλεπες τόσα από ένα Ανθρωπο,….τι δεν θα έκανες?

Και τι ζήτησα?

Μια φωτογραφία από τους Πατέρες μας…με την τόση Τεχνολογία…. ….να πω και εγώ ο άπιστος….. καιρός είναι να γνωρίσω τους δημιουργούς μου!

Μετέφρασε ότι ρωτάμε στο Ραελ….αύριο όμως, εργάσιμη ημέρα…..μην ενοχλεις τον Αδερφό του Χριστού την Κυριακή….

Θέλεις και μια δικιά μου προφητεία….για το μέλλον?

Όσο οι άνθρωποι τρέχουν πίσω από τρίτους, καταντούν τους εαυτούς τους ανίκανους προς σκέψη και αγάπη, δημιουργώντας περαιτέρω χαζομάρα, τόσο στους ίδιους… όσο και στους Σωτήρες τους.

Με μια λεπτομερια!

Οι χαζό σωτήρες…. πλουτίζουν στις πλάτες τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 22:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α. Τι είναι η εξυπνάδα?

Εξυπνάδα είναι να προβλέπεις γεγονότα πριν να συμβούν ή να είσαι φαινόμενο στον τομέα σου...
(Αινσταιν,Bill Gates-πρόβλεψε ότι ο κάθε άνθρωπος θα έχει
Η/Υ σπίτι του-...)


Β. Γιατί δεν έφερε με τόσα ταξίδια μια απόδειξη των όσων ισχυρίζεται?

Γιατί οι ανοικτόμυαλοι και οι έξυπνοι δεν χρειάζονται αποδείξεις για να κρίνουν, έχουν ανοικτό μυαλό,βλέπουν το μέλλον και μαθαίνουν από το παρελθόν.

Επίσης...καλύτερα να μην το γράψω...


"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 23:01:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εξυπνάδα είναι να προβλέπεις γεγονότα πριν να συμβούν ή να είσαι φαινόμενο στον τομέα σου...
(Αινσταιν,Bill Gates-πρόβλεψε ότι ο κάθε άνθρωπος θα έχει
Η/Υ σπίτι του-...)

Φίλε του Ραελ, ιζαουα...

Γράψε μας ότι θέλεις… μα κόσμια. ….Έχω πρόσφατα δηλώσει στο Φόρουμ…. πως είμαι ανοιχτός… ακόμα και σε εξωγήινους!!!!

Διάβασε τα όμως προσεχτικά, πριν απαντήσεις…

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=655&whichpage=2&ARCHIVE=

Και για συμπλήρωμα εδώ!

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1261


Μάλλον μικρέ Φίλε μας, μπερδεύεις την Εξυπνάδα…. με τις ικανότητες! Του Αϊνστάιν/Gates, είναι απόρροια λογικής… και τίποτα άλλο.

Άντε για τον πρώτο….αρμόζει η ξεχωριστή ιδιοφυΐα…

Μα μικρέ φίλε μου, ικανοί άνθρωποι υπάρχουν σε διάφορους τομείς. Κάποιος είναι ικανός να κάνει Χρήματα(Ωνάσης/ φαινόμενο, και ασυναγώνιστος για χρόνια)….άλλος είναι ικανός να κλωτσάει καλά το τόπι (Μαραντονα, φαινόμενο στον τομέα του),…δεν πάει να πει όμως πως ηταν /είναι και έξυπνοι!

Όταν μια μέρα βρεις τι είναι η εξυπνάδα….θα δεις στα αλήθεια…. πόσο ανοιχτό ΜΥΑΛΟ.... θα διαθέτεις…

Τελος, μιας και αυριο εργαζομαι...μην βιάζεσαι να μου απαντήσεις.

Αυτό σου ζήτω…. Σκέψου αυτα προς το παρον….και τα ξαναλεμε!

Καλη σου Νυχτα!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 23:39:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου έχω την εντύπωση ότι τόσο ο πάλαι ποτέ αποπεμφθείς grecoRaelian όσο και οι κλώνοι του μέσα στο θέμα , μας δουλεύουν όλους ψιλό γαζί , γι'αυτό το καλύτερο πού έχουμε να κάνουμε , είναι να μην ξανααπαντήσουμε για να κλείση αυτή η χωρίς ουσία στείρα αντιπαράθεση που αν μη τι άλλο υποτιμά την νοημοσύνη μας .
Εγώ πάντως δηλώνω ότι αυτή είναι η τελευταία μου απάντηση στο θέμα και δεν πρόκειται να ξαναεπανέλθω .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 01:17:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά εσείς δεν ξέρετε από διασκέδαση, παλιό ξενέρωτοι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Question
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 08:28:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Question  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Μα μικρέ φίλε μου, ικανοί άνθρωποι υπάρχουν σε διάφορους τομείς. Κάποιος είναι ικανός να κάνει Χρήματα(Ωνάσης/ φαινόμενο, και ασυναγώνιστος για χρόνια)….άλλος είναι ικανός να κλωτσάει καλά το τόπι (Μαραντονα, φαινόμενο στον τομέα του),…δεν πάει να πει όμως πως ηταν /είναι και έξυπνοι!



Μη έχοντας διαβάσει τα προηγούμενα κείμενα θα πιαστώ από αυτό το απόσπασμα και θα σε ρωτήσω φίλε Πλάτωνα "Ποιος ο ορισμός της εξυπνάδας?". Και για να μην παρεξηγηθώ...το ερώτημα είναι ανεξάρτητο του όλου θέματος.
Πριν κάποιες μέρες διάβασα κάπου - ειλικρινά δεν θυμάμαι που ακριβώς- πως το όποιο IQ test δεν θεωρείται πια και το πλέον αντιπροσωπευτικό κριτήριο αξιολόγησης της νοημοσύνης ενός ανθρώπου. Και μάλιστα ανάφερε την ύπαρξη 7 ή 8 ειδών νοημοσύνης ( μέσα και την σωματοκινιτική νοημοσύνη...π.χ Ντιέγκο Α. Μαραντόνα) ή και την λογικομαθηματική νοημοσύνη (Α.Αινστάιν).Προσωπικά δεν έχω την απάντηση στην ερώτηση που σου έθεσα.Αλλά δεν μπορώ να δεχτώ και πως ο ορισμός της "εξυπνάδας" μπορεί να περιοριστεί σε κάποιες συγκεκριμένες λειτουργίες και ικανότητες. Περιμένω μία απάντηση-άποψη....Έτυχε πριν από 2 μέρες να είναι θέμα συζητήσεως στην παρέα μας και δεν καταλήξαμε πουθενά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 09:41:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλε/η Question και καλώς ήρθες στα forums.

Αν και από την αρχή άνέφερες πως αναγνωρίζεις ότι η ερώτηση που κάνεις είναι εκτός θέματος στη συγκεκριμένη συζήτηση, θα συνιστούσα να την επαναλάβεις στα πιο σχετικότερα τόπικ που ήδη είναι ενεργά:

TEST IQ
Συναισθηματική νοημοσύνη... τί είναι?

Και για κάθε περίπτωση στο μέλλον, θα σε διευκόλυνε αρκετά να χρησιμοποιείς τη λειτουργία:
Αναζήτηση , βάζοντας μία λέξη - κλειδί σχετική με το θέμα που σε ενδιαφέρει, οπότε θα σου εμφανιστεί μία λίστα με θέματα, τα οποία αναφέρονται στο αντικείμενο που ερευνάς.

Καλή συμμετοχή στις συζητήσεις!

αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 00:38:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προκαταβολικά λέω πως θα είμαι έξω από το θέμα.
Αλλά κάτι που διάβασα παραπάνω με έκανε να γελάσω πολύ(με την καλή
έννοια)
quote:
Εμένα με εκφράζει να λατρεύω μια μπανάνα, πιστεύω πως κάποτε μια μπανάνα δημιούργησε τον κόσμο και την γη και μετά η μπανάνα έφτιαξε τα ΟΥΦΟ που λατρεύεις τώρα εσύ,

Καλέ μου φίλε - (παύλα) άμα σου εξηγήσω θα γελάσεις κι εσύ.
Λοιπόν ξέρεις τι λένε για την μπανανιά και τον καρπό της?
Την έφεραν στη γη εξωγήινοι!!
Τώρα αυτό το συμπέρασμα βγήκε νομίζω από τη σύσταση του φρούτου που είναι λένε ..παράξενη(!!)
Δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά κατέληγε σ'αυτό που σας έγραψα.
Είναι λέει φρούτο από άλλον πλανήτη!
Άρα αγαπητέ παύλα, η μπανάνα έκανε τα ούφο ή τα ούφο την μπανάνα?

Συγνώμη και πάλι που μπήκα έτσι σφήνα, αλλά δεν μπορούσα να κρατηθώ και να μη το γράψω.
Με χιουμοριστική διάθεση
Ελευθερία

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
379 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 19:18:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι στην μπανάνα γίνεται να πάρει!!!!!

Πάλι για άλλη μια φορά με τεκμηριωμένα δεδομένα δικαιώνονται τα ούφο!!!!!! Γρρρρ ΓΡρρρ Υπάρχει κάτι τέλος πάντων που να μην έχει σχέση με αυτά? Αι στην μπανάνα Γρρρρ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SAUDi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 05:15:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SAUDi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και γιατι ο Χριστος να μην εκανε θαυματα??
Τουλαχιστον ειναι πιο πιστικο απο το οτι ο Μωαμεθ εκανε τη βολτα Μεντινα - Μεκα με διαστημοπλοιο!
Αλλωστε θαυματα, μικρα η μεγαλα, γινοντε καθημερινα...


-=Rabigh , D4 lost C1ty in Da D3sert o Ar4bia=-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 20:53:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Και γιατι ο Χριστος να μην εκανε θαυματα??"

Γεια σου Saudi Arabia...

Ο Χριστός έκανε θαύματα τα οποία είναι εξηγημένα επιστημονικά.


"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 02:35:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από www.esoterica.gr/main

"Η Νανοτεχνολογία είναι ένας ραγδαία αναπτυσσόμενος κλάδος της σύγχρονης επιστήμης, που φαίνεται μερικές φορές να πετυχαίνει το ακατόρθωτο. Αν επίσης συνδυαστεί και με άλλες επιστήμες όπως η Γενετική ή η Μοριακή Βιολογία, τότε θα μπορούσαμε ακόμα να μιλάμε και για σύγχρονα «θαύματα». Μια τελευταία εξέλιξη
στον τομέα αυτό είναι η κατασκευή ενός νανο-τρανσίστορ που μπορεί να αυτό-συναρμολογείται με χρήση βιολογικών μεθόδων.

Το επίτευγμα ανήκει σε Ισραηλινούς επιστήμονες και είναι μια σύνθεση των ιδιοτήτων του DNA και των ηλεκτρονικών ιδιοτήτων ανθρακικών νανο-αγωγών. Το «θαυματουργό» λοιπόν αποτέλεσμα είναι ένα νανο-τρανσίστορ που μπορεί να αυτό-συντίθεται !!!

Για να εξηγήσουμε κάποια πράγματα: οι ανθρακικοί νανοαγωγοί είναι απλά αγωγοί από άνθρακα, αλλά με διάμετρο μόλις ενός δισεκατομμυριοστού του μέτρου (ή ενός εκατομμυριοστού του χιλιοστού αν το προτιμάτε έτσι). Κάτι που από μόνο του αποτελεί ένα τεχνολογικό θαύμα ! Η κατασκευή τους δε, θεωρείται μια πολύπλοκη και δαπανηρή διεργασία.

Οι ισραηλινοί επιστήμονες έκαναν όμως τα πράγματα πιο απλά: α) αρχικά χρησιμοποίησαν πρωτεΐνες του βακτηρίου E. Coli για κάνουν τους νανοαγωγούς από άνθρακα να «δέσουν» με τμήματα νημάτων DNA και β) σκαρφίστηκαν να χρησιμοποιήσουν το υπόλοιπο του κάθε νήματος DNA σαν … αγωγό!

Τελικά το αποτέλεσμα ήταν μια συσκευή που μπορεί κάλλιστα να λειτουργήσει σαν τρανσίστορ. Ήδη οι επιστήμονες έχουν συνδέσει μεταξύ τους δύο τέτοιες νανο-συσκευές.

Μ' άλλα λόγια κατάφεραν με βιολογικές διαδικασίες να κατασκευάσουν έναν ανόργανο αγωγό – συσκευή ! Γεγονός που ωθεί ακόμα περισσότερο των αναπτυσσόμενο τομέα των … βιολογικών υπολογιστών, αλλά σε οργανικές βάσεις πλέον!"

"Ο αναμάρτητος, πρώτος το λίθο βαλέτω"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

50cent
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2004, 23:22:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 50cent  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 50cent  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 50cent  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 50cent  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απόδηξε μου ότι η θεωρία της αποκάλυψης είναι λάθος και μετά
θα σου υπωβάλο τις άλλες μου εροτησεις.

-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

___
Διεγραμμένος Λογαριασμός


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2005, 21:20:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ___  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
***

_____________________________________________________________
Διαγραφή του μηνύματος καθώς και απενεργοποίηση
του λογαριασμού λόγω περιεχομένου που προσβάλει κατάφορα
τη δημόσια αιδώ. Το Όνομα του Λογαριασμού έχει τροποποιηθεί.

Τα πλήρη στοιχεία πρόσβασης, οι πληροφορίες προέλευσης
καθώς και το κατατεθέν μήνυμα έχουν καταχωρηθεί προς κάθε
νόμιμη χρήση.

Admin
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NO_ANGEL
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2005, 01:53:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NO_ANGEL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΟΜΑΔΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΠΛΑΝΗΤΗ, ΑΥΤΟΥΣ ΟΜΩΣ ΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ; Η ΚΟΤΑ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΑΥΓΟ Ή ΤΟ ΑΥΓΟ ΤΗΝ ΚΟΤΑ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy