ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ινδοευρωπαίοι – πως, γιατί και πότε No1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 15:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

quote:
Junk95,
Καλά κάνεις και το αναφέρεις με επιφύλαξη. Κατ' αρχήν γιατί
ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ άνθρωπος με στοιχειώδη γνώση της Βασκικής να πει
ότι έχει ελληνική προέλευση (άσχετο αν έχει πολλά λεξιλογικά
δάνεια).

Παλι εισαι πολυ απολυτος ρε αδελφε! Αυτη η ερευνα πρεπει να σε εχει επηρεασει πολυ!!!
Πως αποκλειεις κατι αφου ακομα το ερευνας?
Να σου θυμησω τι εγινε με αυτους που απεκλειαν την ελληνικοτητας της γραμμικης β'???

Μια στιγμούλα. Εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με κάποια μυστήρια
γλώσσα ή γραφή από το παρελθόν, που μπορεί να είναι έτσι
ή αλλιώς.

Έχουμε να κάνουμε με μια γλώσσα που
μιλιέται ακόμα και σήμερα και που είναι εντελώς διαφορετική
όχι μόνο από την Ελληνική, αλλά και από όλες (μα
ΟΛΕΣ) τις γλώσσες του κόσμου. Δεν υπάρχει τίποτα να ερευνηθεί.
Μερικά πράγματα σε αυτόν τον κόσμο είναι βέβαια και ένα από
αυτά είναι ότι η Βασκική δε συγγενεύει με καμία ζωντανή
γλώσσα σε όλον τον κόσμο, ενώ αντιθέτως υπάρχουν
ενδείξεις ότι συγγενεύει με τις γλώσσες των αυτοχθόνων
κατοίκων της Ακουιτανίας:
http://www.cogs.susx.ac.uk/users/larryt/basque.prehistory.html

Αναμφίβολα την εποχή της κυριαρχίας των Ελλήνων στη Μεσόγειο
η Βασκική θα επηρεάστηκε από τα Ελληνικά σε επίπεδο
λεξιλογίου, αλλά είναι αδύνατον να προέρχεται
από τα Ελληνικά, είναι σα να λέμε ότι το μήλο προέρχεται από την
κατσαρίδα. Και δεν ήμουν καθόλου απόλυτος. Έψαξα να βρω μια
γραμματική της Βασκικής, βρήκα αυτό:
http://www.ehu.es/grammar/

κάθησα και το διάβασα σαν κορόιδο που είμαι,
επιβεβαίωσα την αρχική μου υπόθεση και μετά ήρθες εσύ
που διάβασες πέντε αηδίες στο grekoreport και τις
αποδέχτηκες χωρίς δεύτερη κουβέντα να με πεις απόλυτο!


quote:

quote:
Junk95,
Έχουμε δηλαδή να κάνουμε με έναν πορωμένο εθνικιστή που απεχθάνεται
πλήρως οτιδήποτε το λατινίζον στην κουλτούρα του. Αυτό φαίνεται
και από το γράμμα του που παραθέτει ο CyLight, στο οποίο
παρεμπιπτόντως δεν αναφέρει ΤΙΠΟΤΑ για καταγωγή της Βασκικής από την
Ελληνική (διότι πρέπει να είσαι Έλληνας εθνικιστής για να πιστέψεις
μια τέτοια χαζομάρα).

Ή να εισαι βασκος εθνικιστης!

Θέλω να ελπίζω ότι οι Βάσκοι εθνικιστές τουλάχιστον γνωρίζουν τη
γλώσσα τους, γι' αυτό και δε θα έλεγαν ποτέ κάτι τόσο
ηλίθιο. Ειδικά ο κ. Sagredo γνωρίζει
και τα Ελληνικά, οπότε καρα-κατα-αποκλείεται να
ισχυρίζεται κάτι τέτοιο (και ΔΕΝ το ισχυρίζεται
στην επιστολή του, μιλά μόνο για ελληνικές πολιτισμικές
επιδράσεις και την υποτιθέμενη ανωτερότητα της
Ελληνικής γλώσσας), εκτός αν η απέχθειά του προς τους λατίνους τον τυφλώνει.

Βέβαια αν θέλουμε να είμαστε απολύτως ακριβείς,
αρκεί κάποιος να μην ξέρει τίποτα για μία από τις
δύο γλώσσες για να μπορεί έστω να διανοηθεί ότι
συγγενεύουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελασγός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
225 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 16:19:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελασγός
Οποιαδήποτε απόπειρα να συνδεθεί η Βασκική γλώσσα με οποιαδήποτε άλλη στον κόσμο, έχει αποτύχει οικτρά – και έχουν γίνει πολλές πιστέψτε με, συμπεριλαμβανομένου και εμού .. κάποιοι έχουν ανακαλύψει δομικές μόνον σχέσεις με γλώσσες της Λατινικής Αμερικής ( Quetsua / Aymara) αλλά δεν είμαι σε θέση να το επιβεβαιώσω . Επίσης είναι αστείο να μιλάμε για ενδείξεις για ομοιότητα με την γλώσσα των αυτοχθόνων Ακουϊτανών, διότι απλά τα Βασκικά είναι η μετεξέλιξη αυτής της γλώσσας…είναι σαν να λέμε ότι υπάρχουν ενδείξεις για σχέση της δημοτικής με τα αρχαία Ελληνικά !!

Φιλικά

Πελασγός


(=|=)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 17:33:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
quote:
CyLight: Το manas θεωρειτε "ινδοευρωπαικο" ή μονο σανσκριτικο? Αν μπορεις απαντησε μου για να σου εξηγησω την αποροια που γενιετε αυτοματα...

kynikos: Δεν είναι μόνο Σανσκριτική [ρίζα], εμφανίζεται σε πολλές ΙΕ γλώσσες, είτε με την έννοια "ανθρωπος", ειτε με την έννοια "νους". [....]
Είναι ενδιαφέρον οτι στα Ελληνικά αυτή η ρίζα δεν εμφανίζεται, σε αντίθεση με τις περρισότερες ΙΕ γλώσσες.

CyLight: Πολυ ενδιαφερον! Αλλα αυτο δεν αναιρει το ψεμα, ετσι?



Φίλε CyLight,

Απο ο'τι θα έχεις καταλάβει ως τώρα, η ΙΕ θεωρία άλλωτε μας δείχνει κοινα στοιχεία μεταξύ των Ελληνικών και τις υπόλοιπες ΙΕ γλώσσες, και άλλωτε όχι. Αυτό είναι και μέρος του μεγάλου ενδιαφέροντος που παρουσιάζει το θέμα.

Επειδή, όπως ξέρεις, εγώ δέχομαι το κάθε τι που θα πείς σαν εξ αποκαλύψεως αλήθεια, και δεν φέρνω ποτέ αντίρρηση, πές μου σε παρακαλώ τί πρέπει να πιστεύω;

1) Οτι η ΙΕ θεωρία ειναι ψέμα οταν λέει οτι τα Ελληνικά έχουν κάποια κοινα ΙΕ στοιχεία, αλλα είναι αλήθεια οταν λέει οτι τα Ελληνικά δεν εχουν κάποια κοινά ΙΕ στοιχεια.

ή οτι

2) Η ΙΕ θεωρία είναι πάντα ψέμα, ακόμα και όταν λέει οτι τα Ελληνικά δεν έχουν κάποια κοινα ΙΕ στοιχεία.

Ευχαριστώ

Κ.


Edited by - kynikos on 21/02/2004 18:05:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 03:19:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight
quote:
Junk95,
κάθησα και το διάβασα σαν κορόιδο που είμαι,
επιβεβαίωσα την αρχική μου υπόθεση και μετά ήρθες εσύ
που διάβασες πέντε αηδίες στο grekoreport και τις
αποδέχτηκες χωρίς δεύτερη κουβέντα να με πεις απόλυτο!

Εδωσα ενα λινκ! Απο ποτε η γνωμη μου ταυτιστηκε με αυτα που γραφουν ολα τα λινκ που σας δινω?
Αναφερθηκε ο φιλος σε καποια ατομα και αναφερα καποια λινκ που ειχαν πληροφοριες γι'αυτους!


quote:
Enas,
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΗΡΕΣ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΛΑΓΟ

Απο που ξερεις αν πηρα ή οχι το αρχειο με τους αριθμους?


quote:
kynikos,
Επειδή, όπως ξέρεις, εγώ δέχομαι το κάθε τι που θα πείς σαν εξ αποκαλύψεως αλήθεια, και δεν φέρνω ποτέ αντίρρηση, πές μου σε παρακαλώ τί πρέπει να πιστεύω;

1) Οτι η ΙΕ θεωρία ειναι ψέμα οταν λέει οτι τα Ελληνικά έχουν κάποια κοινα ΙΕ στοιχεία, αλλα είναι αλήθεια οταν λέει οτι τα Ελληνικά δεν εχουν κάποια κοινά ΙΕ στοιχεια.
ή οτι
2) Η ΙΕ θεωρία είναι πάντα ψέμα, ακόμα και όταν λέει οτι τα Ελληνικά δεν έχουν κάποια κοινα ΙΕ στοιχεία.



Οταν καταλαβεις για ποιο πραγμα μιλαμε ευχαριστως να σου απαντησω. Οσο συνεχιζεις ομως να ειρωνευεσε τους συνομιλητες σου επετρεψε τους να κανουν το ιδιο και προς το προσωπο σου!
Το μεγαλυτερο σου λαθος ειναι οτι μονος σου κανεις τα λαθη και δεν χρειαζετε να σε αναγκασει κανενας!
Η ΙΕ ειναι ψεμα οταν λεει... ή οταν λεει... ακομα και οταν λεει...
Και ποιος σου ειπε οτι πρεπει να δεχεσε (σαν ερευνητης) οτι "λεει" καποια υποθεση?
Εκει ειναι το μεγαλο σου λαθος, οτι δεν καταλαμβαινεις οτι ΔΕΝ ΛΕΕΙ, απλα ΥΠΟΘΕΤΕΙ!

Αν εγω λεω καθε μερα οτι το ασπρο χρωμα ειναι "κοκκινο" και μια μερα πω "μπλε" ποιο θα ειναι το μεγαλυτερο ψεμα? Λυσε αυτη την αποροια πανεξυπνε φιλε Κυνικε...

http://www.bydesignwebsights.com/ellashistory
Η πραγματική Ελληνική ιστορίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 10:48:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
Φίλε CyLight,

Μήπως δεν σε καταλάβαμε καλα;

Μήπως αυτό που προσπαθεις να πεις ειναι οτι..... η Ινδοευρωπαϊκή θεωρία είναι ψέμμα;

Γιατί εδώ και δύο μήνες, σε όλην την συζήτηση, δεν σε άκουσα ποτέ να λες άλλο τίποτα, εκτός απ'το οτι όλα τα ΙΕ είναι ψέμα, ψέμα, ψέμα, ΨΕΜΑ. Ψέμα, ψέμα, ψέμα. ΨΕΜΑ.

Πώς να στό πώ; Το ακούσαμε. Μήπως θα ήθελες τώρα να μας πεις και ποιά, κατά την δική σου αντίληψη, είναι η Αλήθεια.

Σύμφωνα με τά περι τοποθέτησης του αρχικού συγγραφέα.
Είμα σίγουρος οτι όλοι θέλουμε να ακούσουμε.

Ευχαριστώ.

Κ.

Edited by - kynikos on 22/02/2004 10:54:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimsot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2004, 23:30:25  Εμφάνιση Προφίλ
Φιλε κυνικε και junk95 εχω ενα προβλημα δεν μπορω να καταλαβω την σελιδα που παραθετω παρακατω και θα ηθελα την βοηθεια σας μιας και εχετε μελετησει αρκετα τις ομοιοτητες της Ελληνικης με την Ινδικη λογο των κοινων μας προγονων των ινδοευρωπαιων δηλ.

http://maharashtratimes.indiatimes.com/?

Ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια σας


ΠΑΝ ΔΕ ΑΥ ΤΟ ΓΙΓΝΟΜΕΝΟΝ ΥΠ' ΑΙΤΙΟΥ ΤΙΝΟΣ ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ. (ΠΛΑΤΩΝ)
dimsotΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 01:25:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
σε ενα αναλογο θεμα που ειχα ανοιξει ειχα ρωτισει τους υποστηρικτες της ιε θεωριας να μου πουν εναν λαο εκτος του ελληνικου που ειχε να επιδιξει τετοιο πολυτισμο
γιατι αν δεχτουμε την ιε θεωρια τοτε ολοι οι πολυτισμοι θα επρεπε να εχουν αναλογη αναπτιξη

τωρα για τις λεξεις που υπαρχουν και αποδυκνιουν <<περιτρανα>> την ιε θεωρια (αφου δεν εχουν να μας την τεκμιριωσουν με τυποτα αλλο) εχω και εγω μια


god-demit=καταραμενος απο τον θεο

γκατεμης=καταραμενος

με αυτο τωρα μπορω και εγω να φτιαξω μια θεωρια

περι της καταβλακωδης φυλης

αυτη η φυλη ξεκινησε καποτε απο καπου και αφου δεν αφησε τυποτα που να αποδυκνιει την υπαρξη της(κτησματα,αναφορες στις παραδοσεις των αλλων λαων,εργαλια,εργα τεχνης η οτι αλλο)
εγω ανακαλυψα αυτη την λεξη που αποδυκνιει περιτρανα την υπαρξη της

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του

Edited by - gigenis on 23/02/2004 01:31:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 01:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas
ΟΙ ΙΝΔΟΕΥΡΩΠΑΙΟΙ gigenis ΟΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΑΠΛΩΣ ΕΝΩΘΗΚΑΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΚΑΙ ΦΤΙΑΞΑΝ ΕΝΑΝ ΜΙΚΤΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ. ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΝΩΘΗΚΑΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΣΓΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΙΝΩΙΤΕΣ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΦΤΙΑΞΑΝ ΤΟΝ ΕΝΔΟΞΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ, ΣΤΗΝ ΙΝΔΙΑ ΕΝΩΘΗΚΑΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΧΑΡΑΠΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΙΣ ΜΕΓΑΛΟΥΡΓΗΣΑΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΤΟΠΙΟΥΣ. ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΙΝΔΟΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΙΣΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΚΑΠΙΕΣ ΟΜΟΓΛΩΣΣΕΣ ΦΥΛΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΟΝΤΑΝ ΠΑΝΤΟΥ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 02:46:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight
quote:
kynikos,
Πώς να στό πώ; Το ακούσαμε. Μήπως θα ήθελες τώρα να μας πεις και ποιά, κατά την δική σου αντίληψη, είναι η Αλήθεια.

Σύμφωνα με τά περι τοποθέτησης του αρχικού συγγραφέα.
Είμα σίγουρος οτι όλοι θέλουμε να ακούσουμε.



Οπως παντα ετσι και τωρα ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ σε αυτο που σε ρωτανε (μπορεις αλλωστε?) και θελεις να σου απαντησουν οι αλλοι σε οποια ερωτηση γραψεις.
Στο εχω ξαναπει, αν θελεις να συζητησεις πρεπει να ΑΠΑΝΤΑΣ. Τοτε ισως σου απαντησουν και οι αλλοι.


quote:
gigenis,
αυτη η φυλη ξεκινησε καποτε απο καπου και αφου δεν αφησε τυποτα που να αποδυκνιει την υπαρξη της(κτησματα,αναφορες στις παραδοσεις των αλλων λαων,εργαλια,εργα τεχνης η οτι αλλο)
εγω ανακαλυψα αυτη την λεξη που αποδυκνιει περιτρανα την υπαρξη της

Φιλε gigenis, τι και αν δεν αφησε ΤΙΠΟΤΑ? Τι και αν δεν αναφεροντε ΠΟΥΘΕΝΑ, τι και αν δεν βρηκαν ΚΑΝΕΝΑ εργαλειο κτλ?
Αφου σου λενε οι γερμανο-αγγλο-αμερικανοι οτι υπαρξαν, πρεπει να το δεχτεις αδιαμαρτυρητα!!! Τι σας εχει πιασει εσας τους Ελληνες και ερευνατε? Ειστε πολυ κακοι! Δες τους αλλους καλους λαους (αμερικανς, αγγλους κτλ) που τα δεχοντε σαν αποβλακωμενοι και παρτε παραδειγμα!


quote:
Enas,
ΟΙ ΙΝΔΟΕΥΡΩΠΑΙΟΙ gigenis ΟΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΑΠΛΩΣ ΕΝΩΘΗΚΑΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΚΑΙ ΦΤΙΑΞΑΝ ΕΝΑΝ ΜΙΚΤΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ. ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΝΩΘΗΚΑΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΣΓΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΙΝΩΙΤΕΣ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΦΤΙΑΞΑΝ ΤΟΝ ΕΝΔΟΞΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ, ΣΤΗΝ ΙΝΔΙΑ ΕΝΩΘΗΚΑΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΧΑΡΑΠΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΙΣ ΜΕΓΑΛΟΥΡΓΗΣΑΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΤΟΠΙΟΥΣ. ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΙΝΔΟΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΙΣΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΚΑΠΙΕΣ ΟΜΟΓΛΩΣΣΕΣ ΦΥΛΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΟΝΤΑΝ ΠΑΝΤΟΥ.

Απο που ξεκινησαν ομως??? Και αφου απο καπου ξεκινησαν, γιατι δεν βρηκαμε μεχρι τωρα καποιο δειγμα? Ενα εργαλειο, μια πετρα, ενα κατι τελοσπαντων! Τα εχουν καλα κρυμενα μαλλον!!!
Και πες μου και κατι αλλο...
Αφου αυτοι οι ΙΕ ενωθηκαν με τους κατοικους της καθε περιοχης (ετσι ακριβως το γραφεις), με ποιους εμοιαζαν? Με τους ινδους ή τους Ελληνες (ή καποιους αλλους?) και αφου οι ινδοι και οι Ελληνες διαφερουν (τουλαχιστον στη φυσιογνωμια) πως ειναι δυνατον ΟΥΤΕ οι Ελληνες αλλα ΟΥΤΕ και οι ινδοι να αναφερουν πως καποια ΑΛΛΗ ΦΥΛΗ ηρθε και ενωθηκε μαζι τους? Μην ξεχνας οτι ΚΑΙ οι Ελληνες αλλα ΚΑΙ οι ινδοι ηταν πολυ απολυτοι σε οτι αφορουσε το γενος τους.

Επισης για αυτη την υπερπροσαρμοστικοτητα που ειχαν αυτοι οι ΙΕ... Εχεις βγει εκτος Ελλαδας? Επειδη δεν μπορεις να φανταστεις ποσο δυσκολο ειναι να προσαρμοστεις σε καποιο εντελως διαφορετικο περιβαλλον (απο Ελλαδα στη Κινα ας πουμε ή στη Σιβηρια). Πως γινετε αυτοι οι ΙΕ, τοτε που ηταν ακομα πιο δυσκολο να προσαρμοστει καποιος (οι λογοι πολλοι και ελπιζω γνωστοι), οχι μονο να προσαρμοστηκαν αλλα και να υπερισχησαν γλωσσικα σε λαους οπως οι Ελληνες (Πελασγοι?) και Ινδοι (Χαραμπα?)?????

Αυτα τα ερωτηματα ΔΕΝ απευθυνοντε μονο στον φιλο Enas, αν καποιος ΜΠΟΡΕΙ να δωσει απαντησεις ας το κανει ελευθερα.
Ελπιζω να μην εχουμε παλι τις ιδιες "εξυπναδες" απο τον φιλο Κυνικο και επιτελους να απαντησει και σε καποια απο τις δικες μας ερωτησεις (ισως παλι να περιμενει να απαντησουν καποιοι αλλοι-ξερεις ποιος-και απλα να ξαναπει το γνωστο "συμφωνω απολυτος με τον ...").

http://www.bydesignwebsights.com/ellashistory
Η πραγματική Ελληνική ιστορίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελασγός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
225 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 16:48:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελασγός
Αγαπητοί φίλοι,

Βλέποντας ότι η διαρκής αντιπαράθεση σχετικά με το υπό συζήτηση θέμα, καταλαμβάνει περισσότερο χώρο απ’ ότι στοιχεία για την ίδια την έρευνα, θέλω να διευκρινίσω τα εξής:
Το ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ αποτέλεσμα που θα προκύψει από αυτήν,
ή την όποια άλλη έρευνα δεν επηρεάζει στο παραμικρό την αξία του Ελληνικού πολιτισμού οποιοδήποτε και αν είναι το πόρισμα της.

ΟΙ λόγοι είναι οι παρακάτω τους οποίους αναλύω με μερικές υποθετικές σκέψεις :

1) Στην πρώτη περίπτωση προκύπτει ότι ο Ελληνικός Λαός είναι αυτόχθων οπότε αποδεικνύεται περίτρανα η μοναδικότητά του και οι λόγοι που οδήγησαν στο μεγαλείο του Πολιτισμού τούτου είναι η ξεχωριστή του προέλευση.
2) Στη δεύτερη περίπτωση προκύπτει ότι ο Ελληνικός Λαός δεν είναι αυτόχθων, αλλά αποτέλεσμα μίξης αυτοχθόνων και ξενόφερτων φύλων,
που αποτέλεσαν όμως ένα τέτοιο μοναδικό μείγμα, ώστε ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΟΙ, έναντι οποιασδήποτε άλλης ακεραίας φυλής, ή μείγματος ινδοευρωπαϊκού ή αρειοευρωπαϊκου, καυκασοευρωπαϊκου, ή άλλου από τα τόσα που θα που προέκυπταν από την υποθετική ανάμιξη των ινδοευρωπαίων με τους γηγενείς ευρωπαίους, ΑΝΕΔΕΙΞΑΝ έναν τέτοιο ανεπανάληπτο πολιτισμό, όπως ο Ελληνικός στην εποχή τους.
.
Και σ’ αυτήν την περίπτωση λοιπόν αναδεικνύεται πανίσχυρη η πολιτισμική επίδραση των αυτοχθόνων ώστε να υπερισχύσει έναντι των ξενόφερτων, αφομοιώνοντας μόνον τα θετικά τους στοιχεία που θα συμβάδιζαν με την ήδη διαμορφωμένη και ολοκληρωμένη κοσμοθεωρία τους.

Αυτό που ΔΕΝ είναι δυνατόν να προκύψει από καμιά ιστορική, ή ανθρωπολογική έρευνα και ιδίως γλωσσολογική, είναι ότι οι Έλληνες συγκεντρώθηκαν από διάφορα μέρη του κόσμου σε μια έρημη από ανθρώπους γη, και έδωσαν αυτό το πνευματικό μεγαλείο ως μια τυχαία σύναξη φυλών, παίρνοντας από κάπου αλλού τον πολιτισμό τους, διότι με όση ιδιοτέλεια και εμπάθεια να προσπαθεί κανείς δεν μπορεί να ανατρέψει το αυταπόδεικτο : Οι ¨Έλληνες απ’ όπου και να προήλθαν, δημιούργησαν ΟΙ ΙΔΙΟΙ στο χώρο τους την μοναδική ταυτότητα και τον πολιτισμό τους και δεν μιμήθηκαν κανέναν, επειδή ΔΕΝ υπήρχε την εποχή που μεσουρανούσαν κανείς άλλος από τον οποίο θα μπορούσαν να έχουν δανεισθεί οποιοδήποτε αξιόλογο ΔΟΜΙΚΟ χαρακτηριστικό του. Αντίθετα υπήρξαν αντικείμενο μίμησης από πολλούς άλλους πολιτισμούς.
Η ίδια η γλώσσα μας στην μορφή που είχε από την εποχή του Ομήρου, απαιτούσε ΗΔΗ από τότε, χιλιάδες χρόνια εξέλιξης για να δικαιολογηθεί η πολυπλοκότητα και ο πλούτος της, και αποτελεί το μεγαλύτερο μνημείο, παλαιότερο του Παρθενώνος και των πυραμίδων, που αποδεικνύει περίτρανα ότι η καταγωγή της πολύπαθης αναδέλφου φυλής μας χάνεται στα βάθη των αιώνων.

Απόδειξη του αδιάσπαστου της συνέχειας του Ελληνικού έθνους είναι και τα αρνητικά του σημεία, και όχι μόνο τα θετικά. Μέσα από τις πολυπληθείς αναφορές σε κάθε πτυχή της Ελληνικής Ιστορίας διαφαίνεται πάντα μεγαλοπρεπής η σημαντικότερη κακοδαιμονία μας : Η διχόνοια ! την οποία συνεπείς με την παράδοση της φυλής μας διαιωνίζουμε μέχρι σήμερα, και μέσα σε τούτο τον δικτυακό τόπο..

Με δεδομένο λοιπόν το γεγονός ότι οι όποιες έριδες δεν ωφελούν κανέναν,
και δεν πρόκειται να οδηγήσουν κανένα σοβαρό μελετητή σε ανατροπή των ανωτέρω αυταπόδεικτων θέσεων, ας ασχοληθούμε με την ενδιαφέρουσα ερευνά μας που σε καμία περίπτωση δεν γίνεται για να ανατρέψει την ιδέα που έχουμε για τον πολιτισμό μας, ούτε αφορά αποκλειστικά τον Ελληνικό πολιτισμό.

Φιλικά

Πελασγός

(=|=)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 17:00:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

quote:
gigenis,
αυτη η φυλη ξεκινησε καποτε απο καπου και αφου δεν αφησε τυποτα που να αποδυκνιει την υπαρξη της(κτησματα,αναφορες στις παραδοσεις των αλλων λαων,εργαλια,εργα τεχνης η οτι αλλο)
εγω ανακαλυψα αυτη την λεξη που αποδυκνιει περιτρανα την υπαρξη της

Φιλε gigenis, τι και αν δεν αφησε ΤΙΠΟΤΑ? Τι και αν δεν αναφεροντε ΠΟΥΘΕΝΑ, τι και αν δεν βρηκαν ΚΑΝΕΝΑ εργαλειο κτλ?
Αφου σου λενε οι γερμανο-αγγλο-αμερικανοι οτι υπαρξαν, πρεπει να το δεχτεις αδιαμαρτυρητα!!! Τι σας εχει πιασει εσας τους Ελληνες και ερευνατε? Ειστε πολυ κακοι! Δες τους αλλους καλους λαους (αμερικανς, αγγλους κτλ) που τα δεχοντε σαν αποβλακωμενοι και παρτε παραδειγμα!

Στον πραγματικό κόσμο αυτή τη στιγμή που μιλάμε υπάρχει ένα νησί
που λέγεται Τζαμάικα. Οι κάτοικοι είναι κυρίως μαύροι και μιγάδες
με μια ισχνότατη ευρωπαϊκή μειοψηφία. Σύμφωνα με τον τρόπο σκέψης
σου δεν θα έπρεπε να δεχτούμε ότι η γλώσσα των Τζαμαϊκανών
κατάγεται από τις γλώσσες των Βίκινγκς, των Σαξόνων και των
Λατίνων, αφού δεν υπάρχει ίχνος αντίστοιχων ευρημάτων σε όλο
το νησί. Ούτε μισό Καπιτώλιο, ούτε καν ένα ναυαγισμένο πλοίο
των Βίκινγκς, τίποτα απολύτως. Οι δε Τζαμαϊκανοί μοιάζουν με
τους Δανούς (τους απογόνους των Βίκινγκς) και τους Ιταλούς
(τους απογόνους των Λατίνων) όσο η μύγα με το χρυσόψαρο.

Κι όμως η γλώσσα τους είναι τα
αγγλικά, μια γλώσσα που κατάγεται (μεταξύ άλλων) από
αυτές τις τρεις γλώσσες. Και ξέρουμε όλοι τις περιστάσεις και
τις πολύπλοκες ιστορικές διαδικασίες μέσα από τις οποίες έφτασαν
οι σημερινοί Τζαμαϊκανοί να μιλούν μια γλώσσα συγγενική με
αυτή που μιλούσαν οι ξανθομάλληδες αγροίκοι εισβολείς των
Βρετανικών νήσων 1000 χρόνια πριν, οι οποίοι (και αυτό
είναι εξίσου σημαντικό) έχουν αφήσει ελάχιστα αρχαιολογικά
απομεινάρια στην ίδια την Ευρώπη!

Τι θέλει να πει ο ποιητής; Κατ' αρχήν ότι το κοινό της γλώσσας
δε σημαίνει σε καμία περίπτωση κοινό της φυλής, όπως αποδεικνύει
το ανωτέρω παράδειγμα. Δεύτερον ότι το γεγονός ότι η παρουσία
των Σαξόνων στη Τζαμάικα δεν επιβεβαιώνεται με χειροπιαστά
ευρήματα, δε σημαίνει ότι οι πρώτοι δεν επηρέασαν (έμμεσα) τη
σημερινή της γλωσσική πραγματικότητα. Τρίτον, ότι αν αυτή η
προσέγγιση (no ευρήματα - no ύπαρξη)
δε λειτουργεί για γεγονότα που συνέβησαν την τελευταία
μόλις χιλιετία, είναι λίγο παρακινδυνευμένο να τη χρησιμοποιείς
για προϊστορικά γεγονότα, όταν εξ ορισμού δεν υπάρχει
ιστορική καταγραφή και εκ των πραγμάτων τα όποια ευρήματα είναι
σαφώς σπανιότερα.

Αν σε ενδιαφέρει πάντως, έχει ανακαλυφθεί λ.χ. σε κουργκάν της
περιοχής της Κασπίας όπλο που περιγράφεται στη Rig Veda. Έχουν
ανακαλυφθεί στην περιοχή των Ουιγούρων μουμιοποιημένα πτώματα με
σαφώς ευρωπαϊκά χαρακτηριστικά και ηλικία 4000 ετών.
Αν οι υποστηρικτές της ΙΕ θεωρίας έδειχναν για αυτά τα ευρήματα
τον ίδιο διαστρεβλωτικό ενθουσιασμό που δείχνουν οι ντόπιοι πολέμιοί
της λ.χ. για την εύρεση ενός σκελετού Homo Erectus στα Πετράλωνα, τότε θα είχε γεμίσει ο τόπος πρωτοσέλιδα "ΒΡΕΘΗΚΕ Η ΙΕ ΚΟΙΤΙΔΑ!!!! Τέλος στα ΨΕΜΜΑΤΑ των αντι-ινδοευρωπαϊστών!!!"

Ακόμα και η μελέτη του Sykes
από την οποία κρατάς τα κομμάτια που σε βολεύουν
(αν υποθέσουμε δηλαδή ότι διάβασες ολόκληρη τη δημοσίευσή του
όπως έκανα εγώ και δεν περιορίστηκες στην αναφορά της αναφοράς
στο National Geographic) στην
κατά τα άλλα ενδιαφέρουσα προσπάθειά σου να αποκαταστήσεις
τα ιερά και τα όσια του Αιώνιου Ελληνικού Έθνους, συμπεραίνει
ότι υπήρξε πληθυσμιακή μετακίνηση από την Ανατολία προς την
Ευρώπη το 5000-4000π.Χ., αν και περιορισμένη (πληθυσμιακά,
όχι πολιτισμικά). Αυτό έχει τεράστια σημασία, αν σκεφτούμε
τι επιπτώσεις μπορεί να έχει η εισβολή μιας μικροσκοπικής ομάδας
σε μια τεράστια ομάδα, αρκεί η πρώτη να έχει μια μικρή υπεροχή
ή η δεύτερη να αντιμετωπίζει μια συγκυριακή δυσκολία.

Για να καταλάβεις καλύτερα τι εννοώ, δανείζομαι ένα ακόμα παράδειγμα
από τη σύγχρονη ιστορία: ο Κορτές και ο Πιζάρο, με μια χούφτα
στρατιώτες ο καθένας διέλυσαν δύο μεγάλες αυτοκρατορίες της
Ν. Αμερικής, αλλάζοντας ριζικά τον γλωσσικό, εθνοτικό
και πολιτσμικό χάρτη της περιοχής. Όμως ήταν όλοι κι όλοι
λιγότεροι από χίλια άτομα και γενετικά δεν είχαν την παραμικρή
ελπίδα να καταγραφεί γενετικά η εισβολή τους. Τελικά στη
Ν. Αμερική πήγε κόσμος και κοσμάκης από την Ευρώπη, αλλά παρ' όλα
αυτά ο γονότυπος των ιθαγενών φαίνεται ότι ήδη επανακάμπτει,
μετά από μόλις 100 χρόνια από το τελευταίο μεγάλο μεταναστευτικό
κύμα!


quote:

Αφου αυτοι οι ΙΕ ενωθηκαν με τους κατοικους της καθε περιοχης (ετσι ακριβως το γραφεις), με ποιους εμοιαζαν? Με τους ινδους ή τους Ελληνες (ή καποιους αλλους?) και αφου οι ινδοι και οι Ελληνες διαφερουν (τουλαχιστον στη φυσιογνωμια) πως ειναι δυνατον ΟΥΤΕ οι Ελληνες αλλα ΟΥΤΕ και οι ινδοι να αναφερουν πως καποια ΑΛΛΗ ΦΥΛΗ ηρθε και ενωθηκε μαζι τους? Μην ξεχνας οτι ΚΑΙ οι Ελληνες αλλα ΚΑΙ οι ινδοι ηταν πολυ απολυτοι σε οτι αφορουσε το γενος τους.

Εμένα οι Έλληνες δε μου φαίνονται και πολύ απόλυτοι. Δηλαδή το να
λέει ο Ηρόδοτος ότι οι Αθηναίοι είναι Πελασγικής καταγωγής και
δυο παραγράφους πιο κάτω να αποκαλεί τους Πελασγούς βαρβαρικό
(==> μη ελληνικό) φύλο είναι, όπως και να το κάνουμε, χοντρό
υπονοούμενο. Αλλά επίσης δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι οι Έλληνες έγραψαν
για πρώτη φορά ιστορία μόλις τον 5ο αιώνα (πάλι με τον Ηρόδοτο).
Είναι πολύ λογικό μετά από (τουλάχιστον) 1500 χρόνια παρουσίας
στον Ελλαδικό χώρο και επιπλέον χωρίς να έχουν την παραμικρή ιδέα
για το τι ακριβώς συνέβαινε πιο πριν, να θεωρούν ότι είναι
αυτόχθονες. Άλλωστε το ίδιο πιστεύει ένα σωρό κόσμος, ακόμα και
οι σημερινοί Τούρκοι. Η αυτοχθονία πουλάει πάρα πολύ ως
λαϊκιστική άποψη, ειδικά σε μια περιοχή του κόσμου που εδώ και
3000 χρόνια ο καθένας προσπαθεί να αποδείξει ότι η προγιαγιά του
έμενε εκεί που μένει αυτός και άρα ο άλλος έχει άδικο που
θέλει να μετακομίσει.

Όσο για τους Ινδούς, δεν ξέρω τι πιστεύουν τώρα, είναι όμως
χαρακτηριστικό του βαθμού στον οποίο οι ιστορικές τους απόψεις
επηρεάζονται από τις πολιτικές προκαταλήψεις το γεγονός ότι
τα τελευταία χρόνια έχουν πάψει να ονομάζουν τους αβορίγινές
τους "προηγούμενους κατοίκους" (προηγούμενους ΤΙΝΟΣ;) όπως
έκαναν τα τελευταία 2000 χρόνια και τους
ονομάζουν πλέον "κατοίκους των δασών".

quote:

Επισης για αυτη την υπερπροσαρμοστικοτητα που ειχαν αυτοι οι ΙΕ... Εχεις βγει εκτος Ελλαδας? Επειδη δεν μπορεις να φανταστεις ποσο δυσκολο ειναι να προσαρμοστεις σε καποιο εντελως διαφορετικο περιβαλλον (απο Ελλαδα στη Κινα ας πουμε ή στη Σιβηρια). Πως γινετε αυτοι οι ΙΕ, τοτε που ηταν ακομα πιο δυσκολο να προσαρμοστει καποιος (οι λογοι πολλοι και ελπιζω γνωστοι), οχι μονο να προσαρμοστηκαν αλλα και να υπερισχησαν γλωσσικα σε λαους οπως οι Ελληνες (Πελασγοι?) και Ινδοι (Χαραμπα?)?????

Αυτό δεν είναι σοβαρό επιχείρημα. Ο άνθρωπος της νεολιθικής εποχής
ζούσε σε πολύ πιο δύσκολες συνθήκες από εμάς και αν δεν ήταν
προσαρμοστικός δεν άφηνε απογόνους. Εξάλλου η ιστορία βρίθει
παραδειγμάτων όπου επιδρομείς ερχόμενοι από στέπες, ερήμους και
άλλα αφιλόξενα περιβάλλοντα διέλυσαν εν μία νυκτί καλοζωισμένους
ντόπιους (Άραβες στην Ισπανία, την Κρήτη και τη Β. Αφρική, Μογγόλοι στην ανατολική Ευρώπη και την Κίνα, Βίκινγκς στη Δυτική Ευρώπη,
Γερμανικά και Σλαβικά φύλα σε όλη την Ευρώπη). Ίσα-ίσα που
άμα έχεις συνηθίσει λ.χ. στο αφιλόξενο περιβάλλον της Άνατολίας
ή της στέπας είναι πανεύκολο να προσαρμοστείς οπουδήποτε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελασγός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
225 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 20:33:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελασγός
Φίλε junk95

Βλέπω ότι συνεχίζεις να αγνοείς όσες προσπάθειες έχω κάνει για να αποφύγουμε την στείρα αντιπαράθεση, που δεν εξυπηρετεί κανένα παρά μόνον τα δικά σου εγωιστικά κίνητρα. Εξαντλείς όλες σου τις δυνάμεις σε μια ανούσια και ευτελή κόντρα, διαλέγοντας όσους συνομιλητές σου προσφέρουν την δυνατότητα για εύκολη επιχειρηματολογία, ενώ δεν έχεις προσφέρει κανένα στοιχείο για αυτό που προσπαθείς μόνο να υπονοήσεις με μια σειρά αρνήσεων, χωρίς να τολμάς να τοποθετηθείς.
Πιο απλά: πάψε να κάνεις αυτό που κατηγορείς του άλλους …μη μας λες πια με χοντρά υπονοούμενα τι ΔΕΝ είναι οι Έλληνες…πες μας επιτέλους τι ΕΙΝΑΙ οι ινδοευρωπαίοι για σένα, και προσπάθησε να το στηρίξεις αν μπορείς.
Τα απλοϊκά παραδειγματάκια με την Τζαμάικα και τους ολιγάριθμους επιτιθέμενους Ισπανούς στην Λατινική Αμερική είναι μόνο για δεκάχρονα παιδιά, και ακατάλληλα για σύγκριση με την περίπτωση που εξετάζουμε, γιατί στην μεν Τζαμάικα γνωρίζουμε το γιατί και πως επέδρασε ο αγγλικός πολιτισμός, ο οποίος παρεμπιπτόντως εξακολουθεί να συνυπάρχει της Τζαμαϊκανής κουλτούρας και ΔΕΝ εξαφανίστηκε ανεξήγητα χωρίς ίχνη...τι θα πεί no ευρήματα no ύπαρξη !! δεν υπάρχουν πια Ευρωπαίοι ?; ?;
Οι δε Ισπανόφωνοι στην Κ.& Ν. Αμερική έλκουν επίσης την πολιτιστική καταγωγή τους από έναν υπαρκτό πολιτισμό και είναι στη διάθεσή μας με κάθε λεπτομέρεια για εξέταση η επίδραση του πάνω στους ιθαγενείς. Το πιο σημαντικό όμως είναι που δείχνει την απλοϊκότητα του παραδείγματός σου, είναι ότι η επίδραση και στις δύο περιπτώσεις ΑΛΛΑΞΕ την υπάρχουσα φυσιογνωμία του εισβαλλόμενου πολιτισμού, και την μετέτρεψε στην ουσία σ’ ένα αντίγραφο του εισβάλλοντος πολιτισμού, και παρ΄ολη την αποδεδειγμένη αξία ειδικά του πολιτισμού των ιθαγενών Αζτέκων και των πρωθύστερων Ίνκας δεν απέβησαν ικανοί να απορροφήσουν τους εισβάλλοντες, ενώ στην περίπτωση των υποτιθεμένων ινδοευρωπαίων, δεν έχουμε παρά γλωσσικά κατάλοιπα και τίποτε άλλο ουσιαστικό.(α ναι..και ένα όπλο σε κουργκάν.!.!)
¨Όσο για τα ευρήματα με τις μούμιες 4.000 ετών ευρωπαίων στο μουσείο του Urumchi μου είναι γνωστά και συμβαδίζουν με τη δική μου άποψη περί αργής εξάπλωσης, δεν φέρουν όμως στοιχεία ιδιαίτερα αναπτυγμένου πολιτισμού, αλλά πρόκειται για κυνηγούς.
Πρόσφερέ μας λοιπόν αν μπορείς την εξήγησή σου για τα πραγματικά ερωτήματα κι άσε τα ευφυολογήματα. Απάντησέ μας πως γίνεται πολύ παλιότεροι πολιτισμοί να έχουν αφήσει παντός είδους μνημεία αρχιτεκτονικά, γλωσσικά, πνευματικά πολύ ΠΡΙΝ, αλλά και ΜΕΤΑ από την φερόμενη κάθοδο, όπως οι Μινωϊτες-Μινύες, Πελασγοί, Κέλτες, Πίκτοι, Ετρούσκοι και Αιγύπτιοι, ενώ οι «ινδοευρωπαίοι» τα λίγα και απόμακρα γλωσσικά κατάλοιπα ;

Πελασγός


(=|=)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2004, 22:31:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
αρα ΕΝΑΣ αφου προσαρμοζονταν οπου πηγαιναν τοτε θα επρεπε να λεγονται
χαμελεοντια φυλη και οχι ιε

για πες μου ειναι δυνατον μια ομαδα ανθρωπων να αφομιωθει απο την φυλη που υπαρχει εκει και να της <<επιβαλει>> την γλωσσα της?????????

να μην τις μεταδωσει τιποτα παρα μονο 5-6 λεξεις?

ας πουμε οτι ξεκινα απο το σημειο α περναει απο το σημειο β το γ το δ και καποτε φτανει στο χ απο ολα αυτα τα σημεια που περασε εδωσε την γλωσσα της αλλα λογικα πηρε κατι αλλο το οποιο θα επρεπε να το μετεφερε στο επομενο σημειο ωστε στο τελος θα εφτανε με ολα τα πραγματα που πηρε (ιατρικη,τακτικες μαχης,πολεμου,γεωργιας.......)
αλλα και παλι δεν ηπαρχει τιποτα τετοιο

τιποτα εκτος απο 5-6 λεξεις που οι ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΙΝΔΟΕΥΡΩΠΑΙΣΤΕΣ βρηκαν και μεσα στην τρελη χαρα μας λενε οτι αυτη η φυλη υπηρξε

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 09:26:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
dimsot,

Φαντάζομαι ως τώρα να έχεις δει την απάντησή μου γιά το "πώς μπορούμε να αποδεχόμαστε κάτι που ακόμα ερευνάμε". Ελπιζω να σε κάλυψε, όπως και η εξαιρετική αναλογία του Πελασγού, δη οτι ο καθένας προσφέρει το κομματάκι του, και συλλέγοντας αυτά που μας φαίνονται χρήσιμα ή σωστά, ο καθένας χτίζει το δικό του "αγγείο", αντι να τσατίζεται και να καταστρέφει του διπλανού....

Θα ήθελα να κάνω δύο μικρές επισημάνσεις, που ίσως σου φανούν χρήσιμες:

Η μελέτη, ή η παρατήρηση δανεικών λέξεων δεν είναι μέρος της γλωσσολογικής θεωρίας περί συγγένειας γλωσσών, γιατί αφορά ενα πολύ μεταγενέστερο φαινόμενο στην εξέλιξη της γλώσσας.
Είναι κάπως σαν να προσπαθούμε να καταλάβουμε τους Τρώες σαν απόγονους του Μεγαλέξανδρου.
Κάποια στιγμή θα δώσω μιά εκτεταμένη απάντηση σε αυτό το ζήτημα (οχι εδώ, αλλα στο τοπικ της simori), και θα τό βάλω και στο FAQ, γιατι φαινεται να ρωτάν πολλοί. Ως τότε, ζητω επιεικώς την υπομονή σου .

Την ερώτηση σου για την Ινδική εφημερίδα δεν μπορώ να την απαντήσω άμμεσα, γιατι δεν γνωρίζω την γλώσσα Marathi, στην οποία είναι γραμμένη. Πάντως, η γραφή είναι Devnagri, δηλαδή ίδια με την αλφάβητο των Σανσκριτικών, και από τα λίγα που βγάζω, αφορά θέματα κυρίως τοπικών, αλλα και διεθνών ειδήσεων. Δεν νομίζω αυτό να σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα, μάλλον, απο οτι καταλαβαίνω σε παραξενεύει η εμφάνησή της.

Ίσως σου γεννιέται η απορρία του τί σχέση μπορεί να έχει με τα Ελληνικά. Αν διαβάσεις προσεχτικά το τοπικ, θα δείς οτι απο την αρχή όλη έχουμε πει οτι η Devnagri ΔΕΝ μοιάζει καθόλου με την Ελληνική αλφάβητο, είναι ΠΑΡΑΛΗΛΛΟ δημιούργημα, της ίδιας περίπου εποχής. Την αναφέραμε σαν παράδειγμα άλλων γραφών, που έχουν χρησημοποιηθει για ΙΕ γλώσσες. Εν τουτις, παρά τους διαφορετικούς χαρακτήρες, το Devnagri παρουσιάζει κάποιες δομικές ομοιότητες με τα Ελληνικά, ιδίως στον τρόπο που σχηματίζονται τα δίφθογγα.

Φίλοι, επειδή το θέμα μας περιέχει αναγκαστικά και την Γλωσσολογία, καί επειδή αυτή είναι κάπως ειδικευμένη μελέτη, θα σας παρακαλέσω να μην μου απευθείνετε άλλες ερωτήσεις πάνω στο θέμα προς το παρόν. Ελπίζω πολύ σύντομα να μπορέσω να παρουσιάσω ένα FAQ, που να δίνει κάποιες απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα.

Για όσους... βιάζονται, ένα καλό βιβλίο γενικής γλωσσολογίας είναι απαραίτητο, δυστυχώς δεν ξέρω τί υπάρχει στα Ελληνικά, επίσης πολύ καλό βιβλίο είναι το <<Ιστορία της Ελληνικής Γλώσσας - απο τις αρχές εως την ύστερη Αρχαιότητα>> του Ινστιτούτου Γλωσσολογικών Σπουδών, επιμέλεια Φ.Χριστίδη.

Τέλος, φίλε dimsot, θα σου ξαναυπενθυμήσω οτι το θέμα μας είναι hobby μου, και δεν με ενδιαφέρει καθόλου ποια "πολιτικα" συμπεράσματα βγάζει ο καθένας, ούτως ή άλλως. Απλά εξετάζουμε ο'τι μπορύμε, όπως κάνει, π.χ. ο αστρονόμος με το τηλεσκόπιο, η ο βιολόγος με το μικροσκόπιο.

==========

Φίλε gigenis,

Καλωσόρισες στο θέμα.

Οι κυριοι πολιτισμοί που χρησημοποιούσαν ΙΕ γλώσσες (στις εποχές που μας αφορούν εδώ), εκτος απο τον Ελληνικό και τον Ρωμαϊκό ήταν οι Χετταίοι (Hittites), οι Σουμέριοι, οι Βαβυλόνιοι, οι Πέρσες, και οι Ινδοι. Φαντάζομαι θα έχεις κάποια ιδέα για τα έργα αυτών των πολιτισμών, εξ άλλου έχουν ήδη συζητηθεί στο τόπικ, δεν μπορούμε να τα αναπτύξουμε όλα σε βάθος εδώ, αλλα και μια σύντομη αναζήτηση στο Νετ θα σου δίξει πολλά!

Θα σε παραπέμψω στην απάντηση μου προς τον dimsot στο θέμα της γλωσσολογίας. Δεν μίλαμε για "πέντε λέξεις", μιλάμε για βασικές ομοιότητες στην υποδομή τις γλώσσας, δηλαδη για κοινη γραμματική που παρουσιάζουν όλες οι φερόμενες ως ΙΕ γλώσσες, που διαφέρει εντελώς απο της μη ΙΕ.

Επίσης η σύγχρωνη γλωσσολογία διερευνά της μετατροπές που γίνονται στους ήχους καθώς μια γλώσσα απλώνεται, βασει της λειτουργειας των οργάνων ομιλίας. Για ένα παράδειγμα, μας δείχνει την ισοδυναμία των λέξεων equus - ίππος, και εξηγεί την κοινή ΙΕ ρίζα τους, καθώς και ΓΙΑΤΙ, συμβαινουν αυτές οι αλλαγές.
Βλέπεις, η παραπάνω συσχέτιση (equus - ίππος) δεν ειναι και τόσο εύκολη, ούτε γίνεται αυτοματα αντιληπτή διαισθητικά. Για αυτό θα ξαναπαρακαλέσω για λίγη υπομονή μέχρι να ετοιμαστεί το FAQ, αλλοιως να ξαναπροτείνω το βιβλίο που ήδη ανέφερα.

Επίσης, να ξανατονίσω οτι αν και κανείς δεν είναι αναγκασμένος να αποδεχθει τις βάσεις που θέτει η σύγχρονη γλωσσολογία, δεν θα ήταν και σώστο να την απορρίψει χωρίς να την έχει καταλάβει! Απο οτι βλέπω εδώ υπάρχουν πολλες απόψεις, λίγες όμως δείχνουν να έχουν καταλάβει την κεντρική τοποθέτηση των συγχρονων γλωσσολόγων.
Δεν "υπεραμύνομαι" την άποψη της γλωσσολογίας, ουτε είμαι αρμόδιος να την υπεραμυνθώ, όπως δεν θα μπορόυσα να "υπεραμυνθώ", π.χ., την γεολογική θεωρία των τεκτωνικών μετακινήσεων, την φυσική θεωρία των υπατομικών σωματίδιων ή την αστρονομίκη θεωρία του διευρηνόμενου σύμπαντος!

Απλα συνιστώ προσοχή πριν απορριψουμε κάτι που ακόμα δεν έχουμε καν καταλάβει τί λέει!

===============

Για τους φίλους που ρωτάν τόσο επίμονα για τα ευρήματα, θα πώ προκαταβολικά δυο κουβέντες, πιστεύω οτι έχουμε πολύ συζήτηση μπροστά μας...

Η ανάπτυξη της ΙΕ θεωριας στηρίζεται στην Γλωσσολογία, Μυθολογία και Αρχαιολογία. Για την πρώτη ήδη είπαμε. Για την δεύτερη...θα πούμε. Είναι ενδιαφέρον οτι οι καθ'αυτω αρχαιολογία, δηλαδη πραγματικά, χειραπτα ευρήματα παρουσιάζει την μεγαλυτερη δυσκολία.

Ενώ ένας ενδεχόμενος λόγος μπορει να είναι οτι οι ομιλητες των πρωτο-ΙΕ ήταν εν κινίσει, και δεν "αραξαν" κάπου αρκετά για να δομήσουν μεγάλους πολιτισμους, νομίζω οτι υπάρχει και άλλος ένας παράγοντας, οτι απλά δεν έχει γίνει αρκετη αρχαιολόγική εργασία, δηλαδή, ανασκαφες. Ας μην ξεχνάμε οτι σχεδον όλες οι περιοχές που παρουσιάζουν ενδιαφέρον, Ρουμανία, Αρμενία, Κασπία ήταν μεχρι πρόσφατα πίσω απο το Σιδηρουν Παραπέτασμα, και δεν δέχονταν ευχαρίστως ξένους αρχαιολόγους.

Ενα αλλό ενδιαφέρον στοιχείο είναι οτι ενω έχουμε πολλα ευρήματα των εποχών που ονομάζονται γενικα προ-ΙΕ, έχουμε ελάχιστα που να μας εξηγούν πώς αυτοι οι φιλειρηνικοί, φυσιολατρικόι, μητριαρχικοι πολιτισμοί, ξαφνικα δίνουν τόπο σε πατριαρχικούς, φιλοπόλεμους ανεπτυγμένους πολιτισμους, με ανεπτυγμένα πολύθεα, κλπ.

Δεν νομίζω οτι η αναλογία του Junk95, για τους Ισπανούς και την Ν.Αμερική τουλάχιστον, ειναι επιπόλαια, καθόλου!! Δειγνει ΠΩΣ μία ομάδα που φέρνει νέες ενέργειες, άγνωστες στο υπάρχων καθεστώς, μπορει να κυριαρχίσει ολοκληρωτικά, σχεδόν μαγικά, πάνω στο προηγούμενο. Ποιος απο εμάς μελετόντας τους Ίνκα κλπ, δεν απόρρησε:- <<Βρε παιδί μου κοτζαμ πολιτισμός δεν μπόρεσε να αντισταθεί σε τρία "ρεμάλια ήρωες"΄;>>
Γιατί, Πελασγέ, σου φαίνεται αυτο υπεραπλοποίηση;

Με λίγα λόγια λείπει κάποιο LINK, που μεχρι τώρα, για εμένα τουλαχιστον, μόνο η ΙΕ υπόθεση καλύπτει επαρκώς (αν και στη ειδική περίπτωςη των Ελλήνων, όχι τέλεια).

Για αυτο θα ξαναθέσω μια ερωτηση που εχει ξαναδιατυπωθει, αλλα ίσως όχι ξεκάθαρα. Θα την διατυπώσω "λαϊκιστί", οχι για να ανάψω τα αίματα (τα οποία φαίνονται ήδη αναμένα, anyway), αλλα για να την κάνω όσο πιο ξεκάθαρη γίνεται:

<< Αν, λοιπόν, οι Αχαιοί και σια. δεν ήταν ΙΕ, βρε παιδιά, ΤΙ ήταν; Τουρισμός οκονομικής κατηγορίας;;;;>>

Επανέρχομαι συντόμως με την δική μου τοποθέτηση σε αυτό το ερώτημα...

Φιλικά

Κ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 12:17:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

Φίλε junk95

Βλέπω ότι συνεχίζεις να αγνοείς όσες προσπάθειες έχω κάνει για να αποφύγουμε την στείρα αντιπαράθεση, που δεν εξυπηρετεί κανένα παρά μόνον τα δικά σου εγωιστικά κίνητρα.


Άκου δω φιλαράκι, σε αυτό το τόπικ με έχουν αποκαλέσει μέχρι και
προδότη. Εσύ ο ίδιος με αποκάλεσες κομπλεξικό αλλά έκανα πως δεν το
διάβασα. Θεωρώ πως έχω δείξει τεράστια υπομονή και ψυχραιμία,
αλλά δεν κάνεις και πολλά για να βοηθήσεις την κατάσταση.

Νομίζω για όλα φταίει που εντόπισα 3 σοβαρότατα μεθοδολογικά
και λογικά σφάλματα στο "έργο της ζωής σου", συνήθως οι
ερευνητές τα παίρνουν κάτι τέτοια πολύ προσωπικά.

Σε παρακαλώ να με διαψεύσεις στο παραπάνω, πραγματικά θα
χαρώ. Να μου πεις όμως "όχι, δεν είναι λάθος που χρησιμοποιώ
μόνο το λεξιλόγιο γιατί έτσι κι έτσι" ή "διόρθωσα το λάθος μου
και άρα δεν έχεις δίκιο ότι πειράχθηκα".

Αν νομίζεις ότι η αντιπαράθεση απόψεων είναι κακό πράγμα...
Δε νομίζω πάντως ότι από τη δική μου μεριά είναι στείρα.
Παραθέτω επιχειρήματα και URL όπου μπορώ και γενικά
προσπαθώ να εξετάζω διεξοδικά την αλήθεια κάθε πράγματος
που θα πω, πράγμα που δεν κάνει ΚΑΝΕΙΣ άλλος.

quote:

Εξαντλείς όλες σου τις δυνάμεις σε μια ανούσια και ευτελή κόντρα, διαλέγοντας όσους συνομιλητές σου προσφέρουν την δυνατότητα για εύκολη επιχειρηματολογία, ενώ δεν έχεις προσφέρει κανένα στοιχείο για αυτό που προσπαθείς μόνο να υπονοήσεις με μια σειρά αρνήσεων, χωρίς να τολμάς να τοποθετηθείς.

Άκου τι μου λέει! Εγώ φταίω ρε που κάθομαι και ψάχνω σαν
****** όλο το Διαδίκτυο εδώ και 20 μέρες! Μέχρι και για
το θεϊκό σου Μανιά έκατσα και έψαξα, εκεί να δεις γέλιο...

Λοιπόν, προχωράω, αφού ούτως ή άλλως τη διαφωνία μου με τις
βλακείες που ακολουθούν θα την αποδώσεις στο (μοναδικό
και γενετικό) χαρακτηριστικό των Ελλήνων δηλαδή τη διχόνοια.
Φίλε είσαι τόσο γεμάτος από στερεότυπα που η σκέψη σου
είναι μια τεράστια αγκύλωση.

quote:

Πιο απλά: πάψε να κάνεις αυτό που κατηγορείς του άλλους …μη μας λες πια με χοντρά υπονοούμενα τι ΔΕΝ είναι οι Έλληνες…πες μας επιτέλους τι ΕΙΝΑΙ οι ινδοευρωπαίοι για σένα, και προσπάθησε να το στηρίξεις αν μπορείς.

ΙΕ για εμένα είναι μια ομάδα ανθρώπων στο απώτερο παρελθόν που
μιλούσε μια πρωτογλώσσα από την οποία προέρχονται (με
χιλιετίες αλληλοεπιδράσεων και αυτόνομων εξελίξεων) οι
σημερινές ΙΕ γλώσσες. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.
Από εκεί και πέρα:
-Οι Ινδοευρωπαίοι δεν ήταν οι Έλληνες ή οι Ινδοί, όπως τα
θηλαστικά δεν είναι οι σκύλοι ή οι ελέφαντες.
Όλα τα άλλα είναι προς διερεύνηση.


quote:

Τα απλοϊκά παραδειγματάκια με την Τζαμάικα και τους ολιγάριθμους επιτιθέμενους Ισπανούς στην Λατινική Αμερική είναι μόνο για δεκάχρονα παιδιά,

Πράγματι ήλπιζα ότι θα υπήρχε εδώ μέσα άνθρωπος με στοιχειώδη
αφαιρετική αντίληψη ενός δεκάχρονου παιδιού, αλλά
φαίνεται ότι περιμένω πολλά από άτομα που θεωρούν
ότι οι γλώσσες είναι προϊόντα προκατακλυσμιαίου εργαστηρίου
και ότι ο Μινωικός πολιτισμός προστατευόταν από
ιπτάμενα ρομπότ.

Προσωπικά θεωρώ τα παραδείγματά μου τέλεια για αυτό που θέλουν να δείξουν, το πρώτο ότι η ομογλωσσία δεν σημαίνει και ομοεθνία ούτε
καν κοινό πολιτισμό, το δεύτερο ότι η γλωσσική/πολιτισμική
κυριαρχία μπορεί να επιτελεσθεί από μια χούφτα ανθρώπων. Και
τα δύο μου παρουσιάζονται από τον αντίλογο σαν αδιανόητα.
Εσύ πάλι τι πετάγεσαι; Θα χάσει η Βενετιά βελόνι αν δεν δει
όλος ο κόσμος ότι έχεις προβλήματα κατανόησης κειμένου;

quote:

και ακατάλληλα για σύγκριση με την περίπτωση που εξετάζουμε, γιατί στην μεν Τζαμάικα γνωρίζουμε το γιατί και πως επέδρασε ο αγγλικός πολιτισμός, ο οποίος παρεμπιπτόντως εξακολουθεί να συνυπάρχει της Τζαμαϊκανής κουλτούρας και ΔΕΝ εξαφανίστηκε ανεξήγητα χωρίς ίχνη...τι θα πεί no ευρήματα no ύπαρξη !! δεν υπάρχουν πια Ευρωπαίοι ?; ?;

Πού είναι ρε τα ΣΑΞΩΝΙΚΑ ευρήματα στη Τζαμάικα; Δυσλεξικοί είστε
όλοι εδώ μέσα; Το άλλο που παρατηρούσα ότι μιλάμε για προϊστορική
εποχή το πρόσεξες καθόλου;

quote:

Οι δε Ισπανόφωνοι στην Κ.& Ν. Αμερική έλκουν επίσης την πολιτιστική καταγωγή τους από έναν υπαρκτό πολιτισμό και είναι στη διάθεσή μας με κάθε λεπτομέρεια για εξέταση η επίδραση του πάνω στους ιθαγενείς. Το πιο σημαντικό όμως είναι που δείχνει την απλοϊκότητα του παραδείγματός σου, είναι ότι η επίδραση και στις δύο περιπτώσεις ΑΛΛΑΞΕ την υπάρχουσα φυσιογνωμία του εισβαλλόμενου πολιτισμού, και την μετέτρεψε στην ουσία σ’ ένα αντίγραφο του εισβάλλοντος πολιτισμού, και παρ΄ολη την αποδεδειγμένη αξία ειδικά του πολιτισμού των ιθαγενών Αζτέκων και των πρωθύστερων Ίνκας δεν απέβησαν ικανοί να απορροφήσουν τους εισβάλλοντες, ενώ στην περίπτωση των υποτιθεμένων ινδοευρωπαίων, δεν έχουμε παρά γλωσσικά κατάλοιπα και τίποτε άλλο ουσιαστικό.(α ναι..και ένα όπλο σε κουργκάν.!.!)

Το βασικό μου επιχείρημα ήταν ότι η γλωσσική και πολιτισμική
κυριαρχία δε συνεπάγεται και τεράστια πληθυσμιακή μετακίνηση,
ούτε ιδιαίτερα ανεπτυγμένο πολιτισμό και σπανιότατα
αφήνει ίχνη στο DNA. Αν δε μπορείς να το
καταλάβεις, λυπάμαι.

quote:

Πρόσφερέ μας λοιπόν αν μπορείς την εξήγησή σου για τα πραγματικά ερωτήματα κι άσε τα ευφυολογήματα. Απάντησέ μας πως γίνεται πολύ παλιότεροι πολιτισμοί να έχουν αφήσει παντός είδους μνημεία αρχιτεκτονικά, γλωσσικά, πνευματικά πολύ ΠΡΙΝ, αλλά και ΜΕΤΑ από την φερόμενη κάθοδο, όπως οι Μινωϊτες-Μινύες, Πελασγοί, Κέλτες, Πίκτοι, Ετρούσκοι και Αιγύπτιοι, ενώ οι «ινδοευρωπαίοι» τα λίγα και απόμακρα γλωσσικά κατάλοιπα ;

Σου είπα πριν από 40 ποστ ότι τουλάχιστον για τους Πελασγούς και τους Κέλτες μιλάς για ινδοευρωπαίους αλλά από το ένα μάτι μπήκε και από το τρίτο μάτι βγήκε. Γιατί όλα αυτά τα λένε γλωσσολόγοι και
αρχαιολόγοι, άτομα δηλαδή που "ποιος ξέρει τι σκοπιμότητες
εξυπηρετούν".

Τέλος πάντων.

Για τελευταία φορά απαντώ σε βλακώδη απορία που βαπτίζεται
"πραγματικό ερώτημα":
Εσύ μπορείς να μου εξηγήσεις πώς γίνεται πριν και μετά
τις Σαξονικές επιδρομές στη Βρετανία να υπάρχουν αξιόλογοι
πολιτισμοί (Ρωμαϊκός, Πίκτοι, Κέλτες, Βρετανική Αυτοκρατορία)
όλοι με τα μνημεία τους τα σέα τους και τα μέα τους
και όμως οι Σάξωνες να έχουν αφήσει μόνο τη γλωσσική τους
κληρονομιά στη χώρα; Θα μου πεις "έγινε έτσι κι έτσι και το
γνωρίζουμε". Ε ρε φίλε, βάλε επιτέλους στο μυαλό σου
ότι τα επιχειρήματά μου δεν εστιάζουν στο "έτσι κι έτσι" αλλά
στο ότι "έγινε".

Δηλαδή μου παρουσιάζετε σαν αδιανόητα πράγματα για τα οποία η ιστορία έχει δεκάδες παραδείγματα και εγώ
σας λέω "όχι, δεν είναι αδιανόητα, μπορούν να γίνουν π.χ. έτσι". Και για αυτόν το λόγο είμαι κομπλεξικός και εγωιστής...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 14:39:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης
«Το Ελληνικόν εστί, ομαιμόν τε και ομόγλωσσον και θεών ιδρύματα κοινά και θυσίαι ήθεά τε ομότροπα»

Ηρόδοτος (Θ’ 144)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 15:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
quote:
«Το Ελληνικόν εστί, ομαιμόν τε και ομόγλωσσον και θεών ιδρύματα κοινά και θυσίαι ήθεά τε ομότροπα»

Για ανέπτυξε το λίγο Ευθύμη - με μετάφραση αν θες για όσους απο εμας υστερούμε στα Αρχαία...

Κ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 15:32:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas
quote:
ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ ΤΗΣ ΛΑΤΡΕΙΑΣ ΤΗΣ ΤΡΙΑΔΑΣ ΘΕΩΝ ΒΡΑΧΜΑ, ΒΙΣΝΟΥ ΚΑΙ ΣΙΒΑ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠΟ ΤΟ 1500 ΩΣ ΤΟ 200 Π.Χ. ΣΤΗΝ ΙΝΔΙΑ ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΣΕ Η ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΟΥ ΙΝΤΡΑ (ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΤΟΥ ΔΙΑ). Ο ΙΝΤΡΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΟ ΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΟΣ ΘΕΟΣ ΣΤΙΣ ΒΕΔΕΣ. ΕΙΝΑΙ Ο ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΩΝ ΘΕΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΟΙΚΕΙ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΜΕΡΟΥ (ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΟΛΥΜΠΟΣ) ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ ΠΟΛΕΜΙΣΤΕΣ (ΣΑΝ ΤΗΝ ΒΑΛΧΑΛΑ ΔΗΛΑΔΗ). ΟΠΛΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ (ΣΑΣ ΘΥΜΙΖΕΙ ΚΑΤΙ;). ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΡΧΗΓΟΣ ΣΚΟΤΩΣΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ Dyaus Pita (ΟΥΡΑΝΙΟ ΠΑΤΕΡΑ). ΑΚΟΜΑ ΕΙΧΕ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΠΕΚΤΗΣΕ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΝ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΗ ΖΗΛΙΑΡΑ ΙΝΤΡΑΝΙ (ΗΡΑ;).

ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΓΙΓΕΝΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ. ΟΙ "ΤΥΧΑΙΕΣ" ΟΜΟΙΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΤΙΠΟΤΑ; ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ "ΑΦΗΣΑΝ" ΟΙ ΙΝΔΟΕΥΡΩΠΑΙΟΙ 5-6 ΛΕΞΕΙΣ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ. Η ΜΕΡΙΚΗ ΑΦΟΜΙΩΣΗ ΜΕ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΕΠΙΒΟΛΗ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΑΜΕ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ. Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΤΖΑΜΑΪΚΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΙΡΛΑΝΔΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΤΗΣ ΛΑΤΙΝΙΚΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΜΑΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΠΑΙΞΕ ΡΟΛΟ Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΕΡΟΧΗ ΤΩΝ ΚΑΤΑΚΤΗΤΩΝ, ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΩΝ ΙΝΔΟΕΥΡΩΠΑΙΩΝ ΚΑΘΩΣ ΑΥΤΟΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΝ ΠΡΩΤΟΙ ΑΛΟΓΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΙΚΑΝ ΠΡΩΤΟΙ ΤΟΝ ΣΙΔΗΡΟ (ΧΙΤΙΤΕΣ).

CyLight ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ, Η ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΑΣΙΑ ΚΑΙ Η ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΕΥΡΩΠΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΤΕ... ΑΔΕΙΑ. ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΣΗΜΕΡΙΝΗΣ ΟΥΚΡΑΝΙΑΣ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΘΕΙ ΤΑΦΟΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΙ ΤΟΥ 2000 Π.Χ. ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΤΕΧΝΟΥΡΓΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΧΡΥΣΟ ΚΑΙ ΑΣΙΜΙ ΜΕ ΜΟΡΦΕΣ ΖΩΩΝ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΜΟΥΣ ΛΙΘΟΥΣ.

Υ.Γ. ΜΙΑ ΔΙΩΡΘΩΣΗ ΚΥΝΙΚΕ: ΟΙ ΣΟΥΜΕΡΙΟΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΙΝΔΟΕΥΡΩΠΑΙΟΙ, Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 16:07:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

quote:
«Το Ελληνικόν εστί, ομαιμόν τε και ομόγλωσσον και θεών ιδρύματα κοινά και θυσίαι ήθεά τε ομότροπα»

Για ανέπτυξε το λίγο Ευθύμη - με μετάφραση αν θες για όσους απο εμας υστερούμε στα Αρχαία...

Κ.



Λέει ότι όλοι οι Έλληνες έχουν κοινή γλώσσα, έθιμα, αίμα κλπ.


Να σου δώσω εγώ μερικά μεταφρασμένα χωρία:
"για τη γλώσσα των Πελασγών δεν μπορώ να μιλήσω με σιγουριά, αλλά το ότι δεν ήταν Ελληνική μπορεί να το συμπεράνει κανείς πρώτα από τη γλώσσα ενός μέρους της φυλής των Πελασγών, που ζει τώρα στην πόλη Κρότωνα [...] από τη γλώσσα των Πελασγών που έχτισαν την Πλακία και τη Σκυλάκη του Ελλήσποντου [...]. Αν όμως πρέπει να συμπεράνουμε απ'αυτά, οι Πελασγοί θα μιλούν βάρβαρη γλώσσα. Αν λοιπόν όλοι οι Πελασγοί είχαν αυτή τη γλώσσα, το Αττικό έθνος, που ήταν Πελασγικό, όταν μεταβλήθηκε σε Ελληνικό, έμαθε και την Ελληνική γλώσσα [...]. Εγώ πιστεύω ότι οι Ελληνικοί λαοί μιλούσαν πάντα την ίδια γλώσσα, αλλά αποδυναμώθηκαν μετά τον χωρισμό τους από τους Πελασγούς, και, ξεκινώντας αρχικά από ένα μικρό πυρήνα, έφτασαν στους τεράστιους αριθμούς που αντιπροσωπεύουν τώρα με την ενσωμάτωση διαφόρων ξένων εθνών, ανάμεσα στα οποία ήταν και οι ίδιοι οι Πελασγοί. Δεν πιστεύω ότι οι Πελασγοί, ένας βαρβαρικός λαός, έγινε ποτέ πολυάριθμος ή ισχυρός" (Α΄)

Βασικά τι χοντρό υπονοούμενο; Ο άνθρωπος το λέει καθαρότατα
ότι οι Έλληνες αποσπάστηκαν από τον κύριο κορμό των Πελασγών,
διαμόρφωσαν το έθνος τους και στη συνέχεια απορρόφησαν
ΚΑΙ τους Πελασγούς. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ, ΟΥΤΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ
ΟΤΙ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΑΠΛΑ
Η ΕΝΝΟΙΑ "ΕΛΛΗΝΑΣ" ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΗ ΤΟΥ 750.000π.Χ. (sic)
Ή ΤΗΣ ΠΡΩΤΟΙΝΔΟΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ, ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ
ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΝΔΟΞΗ (αυτό έλειπε!!!!).

Για να δούμε τι λέει και ο Στράβων:
"o Eκαταίος ο Μιλήσιος λέει για την Πελοπόννησο ότι πριν από τους Έλληνες, την κατοίκησαν βάρβαροι. Και σχεδόν όλη η Ελλάδα στα αρχαία χρόνια υπήρξε κατοικία βαρβάρων, αν κάποιος λογαριάσει τις μαρτυρίες"

Και τέλος θαυμάστε και την ελληνικότητα μιας Πελασγικής
επιγραφής (από τη Λήμνο).
Αναμφίβολα ο Γνήσιος Έλληνας[TM] που μας παρακάλεσε
να τον βοηθήσουμε με την ινδική εφημερίδα θα δώσει τα φώτα του,
αφού ξεκάθαρα παίζει εντός έδρας:

Ηολαιεζ : ναφοθ ζιαζι
εFισθο : ζεροναιθ
ζιFαι
σιαλχFειζ : αFιζ
μαρασμ : αF(y)
Fαμαλασιάλ : ζεροναι μοριναιλ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimsot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2004, 23:52:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Φαντάζομαι ως τώρα να έχεις δει την απάντησή μου γιά το "πώς μπορούμε να αποδεχόμαστε κάτι που ακόμα ερευνάμε"

Φιλε κυνικε λυπαμαι αλλα δεν ειχα τον χρονο γιατι τις τελευταιες μερες ερευνω τον δισκο της φαιστου και αρχιζω να αποδεχομαι την θεωρεια οτι οι ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ 75.000 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΔΙΔΑΞΑΝ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΙΘΗΚΟΥΣ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΟΙΚΙΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΟΛΗ ΜΑΣ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ.

Θελουμε αποδειξεις φιλε κυνικε οχι αδιακοπο μπλα μπλα μπλα με αστεια παραδειγματα, που οχι μονο δεν μας πειθει αλλα μας κουραζει κιολας.

Ο Ελληνικος πολιτισμος εχει αποδειξη την προσφορα του στο ανθρωπινο γενος, οποια πετρα να σηκωσεις θα βρεις αρχαια

Δειξε μας εσυ κατι , αλλα δεν εχεις τιποτα, στηριζεσαι στης παπαριες που λεει ο καθε επιστημονας της παντοφλας που δεν εχει με τη αλλο να ασχολιθει επειδη ο πιθηκολαος του δεν εχει ιστορια και ασχολειτε με την ιστορια των Ελληνων

Και κατι αλλο ρε παιδια γιατι αυτος θα μας τρελανει ολους, δειτε σας παρακαλω την σελιδα που εδωσα παραπανω και πειτε μου τις ομοιοτητες
που ειδε ο φιλος κυνικος

quote:
Εν τουτις, παρά τους διαφορετικούς χαρακτήρες, το Devnagri παρουσιάζει κάποιες δομικές ομοιότητες με τα Ελληνικά, ιδίως στον τρόπο που σχηματίζονται τα δίφθογγα.


Φιλε κυνικε και το σπιτι μου εχει μαρμαρο οπως και ο ΠΑΡΘΕΝΩΝΑΣ

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ


ΠΑΝ ΔΕ ΑΥ ΤΟ ΓΙΓΝΟΜΕΝΟΝ ΥΠ' ΑΙΤΙΟΥ ΤΙΝΟΣ ΕΞ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ. (ΠΛΑΤΩΝ)
dimsotΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελασγός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
225 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 00:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελασγός
Φίλε junk,

Κατανοώ γιατί εξοργίζεσαι, δεν χρειάζεται όμως να φτάνεις στο σημείο να με αποκαλείς φιλαράκι !!
Πρέπει να σου πω δεν είναι η πρόθεσή μου να σε προκαλέσω, αλλά το παράδειγμα σου, είναι απλά ατυχές !! λες ο ίδιος πιο πάνω ότι το βασικό σου ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ήταν να δείξεις, ότι η γλωσσική και πολιτισμική κυριαρχία δεν συνεπάγεται τεράστια πληθυσμιακή μετακίνηση ούτε ιδιαίτερα ανεπτυγμένο πολιτισμό και δεν αφήνει ίχνη DNA... ΠΑΡ' ΟΛΑ ΑΥΤΑ θέλεις να γίνει πιστευτό το βασικό σου αυτό επιχείρημα αλλά δεν λαμβάνεις όπως συνήθως, υπ' όψη σου ουσιαστικές ΔΙΑΦΟΡΕΣ με τους Ισπανούς όπως τις παρακάτω, πράγμα που κάνει το παράδειγμά σου ακατάλληλο, και απογοητεύει για την αποσπασματική αντίληψη με την οποία που εξετάζεις τα πράγματα
Σου τις αναλύω λοιπόν περισσότερο για χάρη του Κυνικού που απόρησε :

1) ΔΕΝ εξαφανίστηκαν χωρίς ίχνη αλλά παραμένουν ακμαιότατοι και πιο ανεπτυγμένοι από τους κατακτηθέντες, διατηρώντας τα ίδια πολιτιστικά στοιχεία τα οποία αρχικά μετέφεραν ,
2) ΔΕΝ άφησαν γλωσσικά κατάλοιπα, αλλά επέβαλλαν εξ ολοκλήρου τη δική τους γλώσσα η οποία ομιλείται αναλλοίωτη μέχρι σήμερα από την πλειοψηφία των κρατών της Λ. Αμερικής
3) ΕΠΕΒΑΛΑΝ τη δική τους θρησκεία δια πυρός και σιδήρου.
4) ΕΚΘΕΜΕΛΙΩΣΑΝ σχεδόν ολοκληρωτικά τις όποιες πολιτικές, κοινωνικές, και οικονομικές δομές και συνήθειες
5) Δημιούργησαν μία κάστα αποτελούμενη κυρίως από τους εισβολείς και έθεσαν στο περιθώριο τους ιθαγενείς φαινόμενο που διατηρείται διακριτό λίγο πολύ μέχρι και σήμερα

Ο λόγος για τον οποίο βρίσκω πέρα για πέρα ακατάλληλη τη σύγκριση είναι ότι αν υπήρχαν ομοιότητες αρκετές με το θέμα μας ώστε να το φέρουμε ως παράδειγμα, θα πρέπει ο υποθετικός αυτός λαός να είχε επιφέρει ομοιόμορφα, σαρωτικές αλλαγές αντίστοιχες με αυτές που επέφεραν οι Ισπανοί, στην τεράστια περιοχή όπου εντοπίζονται οι γλωσσικές ομοιότητες, και μάλιστα διατηρώντας εξ ίσου την ύπαρξη και την ακμή τους
Άρα λοιπόν το γεγονός ότι εξαφανίστηκαν και επίσης η ανυπαρξία καθοριστικών επιδράσεων, μας βεβαιώνει -μέχρι τουλάχιστον της ανακαλύψεως νέων τρανταχτών στοιχείων, ότι οι ομάδες αυτές επέδρασαν υποτονικά και τροποποιητικά και όχι δραματικά και ουσιαστικά όπως στην περίπτωση των Ισπανών, σε μια διαφορετική εποχή όπου οι ταχύτητες ήταν αισθητά αργότερες.
Επί πλέον δεν έχει σημασία εάν μπορούν ή όχι μερικοί ολιγάριθμοι εισβολείς να επιφέρουν σαρωτικές αλλαγές σε πολλούς... και βέβαια μπορούν... γιατί όμως παρ' όλο του ότι υπάρχουν ενδείξεις ότι οι ινδοευρωπαίοι ήταν πολυάριθμοι δεν έφεραν αντίστοιχες αλλαγές ;

Θέτω λοιπόν εγώ το ερώτημα γενικότερα... τι αξία μπορεί να έχει μια υπαρκτή αλλά απόμακρη γλωσσική συγγένεια από μόνη της για τον καθορισμό της φυσιογνωμίας ενός λαού ; Αξίζει άραγε να συζητάμε ατέρμονα περί ανέμων και υδάτων εάν δεν μπορούμε να εντοπίσουμε και να αξιολογήσουμε σε τι επέδρασε κατά την φυσιολογική πορεία των λαών ;

Ένα εμπόδιο στην αντίληψή σου είναι ακριβώς τα στερεότυπα τα οποία μου αποδίδεις.. στερεότυπο στην περίπτωσή σου είναι το 'συμβατικό φίλτρο' : πριν δηλαδή να εξετάσεις κάτι να το απορρίπτεις (βλ. Μανιά) εάν δεν συμβιβάζεται με στην επιστημονικοφανή σου προσέγγιση (το φιλτράρεις )... κάτι που κάνει την όλη παράθεση των ευφυέστατων κατά τ' άλλα παραδειγμάτων σου να στερείται σοβαρότητας, και γι αυτό και μόνο το λόγο θα μου στερήσει κι εμένα την ευχαρίστηση να ασχοληθώ με αυτά περαιτέρω..
Ένας επί πλέον λόγος γι αυτό είναι ότι διαπιστώνω ότι περιορίζεις τα αντιληπτικά σου όρια σύμφωνα με την δυνατότητα της κάθε επιστήμης να αποδεικνύει ‘εργαστηριακά’ το κάθε τι, ίσως διότι αυτό σου δίνει την αυτοπεποίθηση που πιθανόν να σου λείπει... Οποιαδήποτε οπτική γωνία που δεν καλύπτεται από αυτόν φακό, την θεωρείς σκοτεινή, προσπαθείς όμως να την παρουσιάζεις σαν κωμική, ίσως γιατί δεν μπορείς να την ελέγξεις ( βλ. Τάλως.. αλλά πρέπει να σου πω ότι όσοι θεώρησαν ότι ο Όμηρος είναι μυθολογία απλά διαψεύσθηκαν) έτσι παύεις να θεωρείς πληροφορία ότι δεν είναι μέσα στα δικά σου όρια και δεν το συνυπολογίζεις ούτε ως πιθανότητα.
Θα πρέπει όμως να λάβεις υπ΄όψη ότι υπάρχουν και φυσικοί νόμοι, και φυσικά φαινόμενα, που δεν εξηγούνται με τις υπάρχουσες επιστημονικές γνώσεις. Διάκρινε το δεξιό από το αριστερό με μαθηματική διατύπωση αν μπορείς...ή δες αν μπορεί να αποδειχτεί το πώς οι νιφάδες του χιονιού έχουν τις ίδιες 6 κορυφές πάντα η κάθε μία, με βάση τους κανόνες της Φυσικής, η εξήγησε την μεταστοιχείωση στη χημεία, για να μην αρχίσω να απαριθμώ περιορισμούς και ατέλειες που δεν πρόκειται να τελειώσουν ποτέ...

Εάν θεωρείς ότι σε αποκάλεσα κομπλεξικό πρέπει να σου πω ότι είναι κάτι που δεν έχω κάνει, γιατί αυτό θα ήταν ύβρις ! Η δική μου η αντίληψη για την συμπλεγματική συμπεριφορά που όντως σου απέδωσα, δεν μου επιτρέπει να χρησιμοποιώ τον όρο υβριστικά, διότι θεωρώ ότι κατά κύριο λόγο ο φερόμενος δεν είναι υπεύθυνος για την εκδήλωσή της, εάν πάλι με είχες εξοργίσει και ήθελα να σε βρίσω ( πράγμα αρκετά δύσκολο) δεν θα χρειαζόταν να εφεύρω ονόματα ...θα μου έφθανε να χρησιμοποιήσω αυτό που εσύ ο ίδιος επέλεξες σαν όνομα για να απευθυνθείς σε μιά ομάδα ανθρώπων που εξετάζουν ένα τόσο σοβαρό θέμα, και πάλι όμως, απλά θα σου επεσήμαινα ότι αυτό ενδέχεται να υποδεικνύει τις βαθύτερες καταβολές σου ...


Αυτά προς το παρόν

Το ‘φιλαράκι’
ο Πελασγός

(=|=)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 01:06:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
Καλά dimsot,

Να με συγχωρείς που σε "κούρασα", πρώτον, μπαίνοντας στον κόπο να απαντήσω στις ερωτήσεις σου ως προς αντάξιο συνομιλητή, και δεύτερον, προτείνοντάς σου να μην απορρίψεις βιαστικά τις παπαριές τον πιθήκων επιστημόνων, που δεν έχουν τίποτα δικό τους, ενώ η Ελλάδα - Ώ τυχερή - έχει άξιους σαν του λόγου σου.

Ποιός ξέρει, μπορεί μια μέρα οι παπαροεπισήμονες να αποδειχθούν λάθος, κσι ο Ήλιος τελικά να γυρίζει γύρω απ'την Γη, όπως αυτή η ίδια Γη γυρίζει γύρω απο την Ελλάδα.

Καλή επιτυχία στις μελλοντικές σου αναζητήσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 01:34:40  Εμφάνιση Προφίλ

Στο τεύχος του Αυγούστου 2001 (τεύχος 2611) του έγκυρου γαλλικού περιδικού L'EXPRESS INTERNATIONAL υπήρξε εκτενέστατη αναφορά στον Ελληνικό πολιτισμό και στο πόσα του οφείλει η σημερινή Δύσις. ΠΡΩΤΗ οφειλή, κατα την αξιολόγηση, ΤΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ.

Στο εξώφυλλο του περιοδικού γράφει: "Η ΕΛΛΑΣ"

"Της οφείλουμε τα πάντα. Αλφάβητο, δίκαιο, δημοκρατία, θέατρο, αθλητισμό, φιλοσοφία, μαθηματικά, ιατρική, ηθική, αστρονομία, τέχνη......"

Τώρα, κάποιοι εάν έχουνε πρόβλημα με αυτή την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ε, δέν είναι καινούργιο το φαινόμενο θα έλεγα

Ο Will Durant στην "παγκόσμια ιστορία του πολιτισμού" αποφαίνεται: "Πρέπει να το ομολογήσουμε, πώς η Ελλάδα κληρονόμησε στην Ευρώπη-και σε όλο τον κόσμο- τον πολιτισμό της: τις Επιστήμες, τα Γράμματα και τις Τέχνες. Και ιδιαίτερα την φιλοσοφία"

Το 1821 ο P. Shelley έγραφε: "Είμαστε όλοι Ελληνες. Οι νόμοι μας, η λογοτεχνία μας, οι τέχνες μας, οι σκέψεις μας, έχουν την ρίζα τους στην Ελλάδα".

Κάποιοι, Ελληνες λένε, βλέπουνε "άλλες ρίζες"......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 01:47:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight
quote:
CyLight ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ, Η ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΑΣΙΑ ΚΑΙ Η ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΕΥΡΩΠΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΤΕ... ΑΔΕΙΑ. ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΣΗΜΕΡΙΝΗΣ ΟΥΚΡΑΝΙΑΣ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΘΕΙ ΤΑΦΟΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΙ ΤΟΥ 2000 Π.Χ. ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΤΕΧΝΟΥΡΓΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΧΡΥΣΟ ΚΑΙ ΑΣΙΜΙ ΜΕ ΜΟΡΦΕΣ ΖΩΩΝ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΜΟΥΣ ΛΙΘΟΥΣ.

Που?
Οχι μονο να λεμε οτι υπαρχουν, αλλα να λεμε και που υπαρχει και τι υπαρχει! Επειδη ΔΕΝ υπαρχει. Αν υπηρχε οι Ρωσσοι δεν υπηρχε περιπτωση να μην το δημιοσιευσουν (παρατραβηγμενο κιολας).

junk95, να σου ΞΑΝΑθυμησω τι γραφουν αρχαιοι συγγραφεις για τον Ηροδοτο???

Φιλε dimsot, ο μπλα-μπλα_αλλα_τιποτα_βασικα_δεν_λεω σε εβαλε στη λιστα! Δεν εισαι πλεον ανταξιος συνομιλητης του. Εβρισες και τους πιθηκους... Το πιο ωραιο ομως ειναι οτι "ερευνουν" ακομα, δεν εχουν δεχτει την ΙΕ!!! Σκεψου να την ειχαν δεχτει σαν αποδειξη τι θα γινοταν!!!

Εδω μεχρι και οι σουμεριοι εγιναν ΙΕ!!! Σιγα-σιγα να δεις οτι και οι κινεζοι ΙΕ θα μας προκυψουν!!!

Τελικα αυτη την αποροια με τον χαλκοχρυσο θα μου την λυσει καποιος?

http://www.bydesignwebsights.com/ellashistory
Η πραγματική Ελληνική ιστορίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 02:49:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas
http://www.iras.ucalgary.ca/~volk/sylvia/Kurgans.htm

ΕΔΩ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΩΝ ΚΟΥΡΓΚΑΝΣ, ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΤΩΝ ΑΚΤΩΝ ΤΗΣ ΜΑΥΡΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ.

http://www.archaeology.org/magazine.php?page=0009/newsbriefs/caucasus

ΚΑΙ ΕΔΩ ΕΧΕΙ ΜΕΡΙΚΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 08:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos
Ο αξιότιμος κος Schwabe φαίνεται τσατίστηκε που το admin κλείδωσε το θέμα <<Μα είναι όλα... Ελληνικά>>, και μας πληροφορεί:
quote:
Στο τεύχος του Αυγούστου 2001 (τεύχος 2611) του έγκυρου γαλλικού περιδικού L'EXPRESS INTERNATIONAL υπήρξε εκτενέστατη αναφορά στον Ελληνικό πολιτισμό
Μάλλον ήρθε η ώρα να κατεβάσει ο kynikos την μαγκούρα από το πατάρι!

Τι μας λες ουρέ Schwabe! Σουβαρά;;; Του είπι και του "ΛΗΚΣΠΡΕΣ";;
Έ, τώτις τί καθούμαστε;;

Μπουρείς να με πείς, ουόμως τι σχέση έχουν ετούτηνoi οι πούστηδες της πρωτιέβουσας με του Αληθινού Ελληνικού Πνιεύμα;

Καί αυτούς ου Σέλλυ πούστης ήταν ουόπως όλοι οι ΑγγλουΣάξονοι, παιρνόταν με του Βύρουνα, και πήγαν να μας βγάνουν ούλους πούστηδης, γι'αυτού λιεν για την Αρχαία Γιελλάδα.

Το λιεπόν Schwabe, θα στα ηξηγήσου όυλα ιγώ:

Ου μόνους αλιεθινός Γιέλληνας, είνι ου Αρχάνθρουπος των Πητραλώνουν, που τουνε λιένι και Γιελλαδοπίθικου.
Αυτούς, ήταν ου αληθινους μας πρόγουνος, και ήταν τοoόσου τέλειους, που δεν είχι ντιπ ανάγκη να ηξελιχθεί.
Την ηξέλιξη μόνου τα ξενα πιθίκια τηνε χρειάζουντι, και οι ξενόφερτοι πούστηδες της Αθήνας.

Ού Γιελλαδοπίθικους λιεπόν πηγι και στην Αουστράλια, όπους και ημεις, η απόγωνοι του. Αυτού κι μόνου σε δείχνει πόσου Γιέλληνας ηταν - απου τότες είχαμι του Δαιμονιου της Φυλης, κι απλουθήκαμι παντού!

Εκεί τουνε βρήκανε και οι ξένοι γιεπιστήμουνης, και τονε βαφτίσαν Αφστραλουπίθικους, που να ξηραν οι μούλοι, οτι ήταν πράγματις Γιελλαδοπίθικους, τι να περιμένεις τουώρα απ' τσι ξένους.

Ουόμους, ακουόμα και οι πούστηδες οι ξένοι αναγκάζουντι (επειδής είνι πουλλά τα βρήματα) να παραδειχθούν οτι ΟΥΛΟΙ καταγώμεθα απο τον Αφστραλοπίθικου, δηλαδής τουν Γιελλαδουπίθικου, τουν Αληθινο Γιέλληνα. Αμ τις;;

Κι εδού μέσα κάποιοι δεν θε να ακουσουν ούτε τσι ξένους γιεπιστήμουνης, ουταν τσι τα λιένι...

Γιεγώ λέου οτι δέν εινι Γιέλληνες ετούτοινε, πούστηδες προυτεβουσιάνοι, φίλοι του Σέλλυ και του Βύρουνα θε νάναι.

Ακου μι που σε λέω...

Κ.

Edited by - kynikos on 25/02/2004 08:36:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 09:48:03  Εμφάνιση Προφίλ
Kynikos,

αν ο κάθε άνθρωπος έχει ΚΑΘΗΚΟΝ να φροντίζει για την πνευματική του ανανέωση, χρέος του ΕΛΛΗΝΑ είναι να μεριμνά ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΤΟΥ ΑΝΑΠΑΛΑΙΩΣΗ!

Και αυτό μπορεί να το εφαρμόσει ΜΟΝΟ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ.

"Η Ελλάδα είναι απάντηση σε όλα" (Rene Char/1907-1988)

Καλές οι ατάκες, αλλά να μην "χανόμαστε".....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 12:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
quote:

"Η Ελλάδα είναι απάντηση σε όλα" (Rene Char/1907-1988)

Θα ήθελα να μάθω την απάντηση της Αρχαίας Ελλάδας για το
πώς υπολογίζεται μια κυβική ρίζα με κανόνα και διαβήτη ,
ή για το αν η επιτάχυνση της βαρύτητας είναι η ίδια για
όλα τα σώματα, ή για το αν είναι σωστό να υπάρχουν δούλοι,
ή για το αν θα πρέπει να προτιμώ γυναίκες ή αγοράκια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πελασγός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
225 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 12:19:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πελασγός

Ω τι απογοήτευση όταν πέφτουν τα προσωπεία !! Ακόμα και ο συνετός Κυνικός δήλωσε kynikos ,
πήρε τη μαγκούρα του και μίλησε στην δική του γλώσσα !!

Κρίμα....


(=|=)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2004, 15:41:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης
Φίλε Κυνικέ, έκπληξη προκαλεί το να υστερείς στα Αρχαία και να προσπαθείς να συνδέσεις γλωσσολογικά την ΙΕ με τα Ελληνικά φύλα.

Σε ελεύθερη μετάφραση, το απόσπασμα που επικολλήθηκε ορίζει το ΟΜΟΕΘΝΕΣ των Ελλήνων μέσω του ΟΜΑΙΜΟΥ, του ΟΜΟΓΛΩΣΣΟΥ, του ΟΜΟΘΡΗΣΚΟΥ και του ΟΜΟΤΡΟΠΟΥ. Το επικόλλησα προς απάντησιν όσων ειπώθηκαν για ορισμένα φύλα.

Λυπη προκαλεί που όχι μόνο οι προσωπικές αντιπαραθέσεις δε σταμάτησαν, αλλά η συζήτηση εξελίχθηκε σε άλλη κλίμακα, παρουσιάζοντας πλέον το γνωστό παραμύθι των προγόνων μας ως τα ομοφυλόφιλα πρεζόνια που μαστίγωναν τους αλυσοδεμένους σκλάβους.

Αφού τονισθεί ότι αποτελεί σφάλμα να κρίνουμε το παρελθόν με τα μάτια του παρόντος, να επισημανθεί ότι η αρχαία Ελλάδα είχε πει περισσότερα, ωστόσο στα χέρια μας έχουν φθάσει ελάχιστα. Θέλετε καταστροφές βιβλιοθηκών, θέλετε μυστικές βιβλιοθήκες, θέλετε μυστικές εταιρίες, η Γνώση για την οποία τσακωνόμαστε είτε δεν υπάρχει, είτε έχει κλειδωθεί, είτε και πιθανότατα και τα δύο.

Αλήθεια, τόσο καιρό που έχει αποκρυπτογραφηθεί ο ανθρώπινος γεννετικός κώδικας, γιατί δε συγκρίνεται με αυτόν του Αυστραλοπιθήκου ώστε να τεκμηριωθεί η θεωρία που θέλει το πρώτο απόγονο του δευτέρου; Ας μην ξεφεύγουμε όμως..

Φίλε junk95, συγνώμη αν σε παρεξήγησα αλλά προσπαθείς να συσχετίσεις Πελασγούς και Ινδοευρωπαίους για να στηρίξεις ποιά θεωρία. Ο πρώτος που πρέπει να κοιτάξει το απόσπασμα του Ηροδότου που επικόλλησες είσαι εσύ. Προσέφερες μια νίκη στο στρατόπεδο των αντί-ΙΕ-ιστών. Σύμφωνα με αυτό που επικόλλησες:

1ον. Ορίζονται η Πελασγική και η Ελληνική διαφορετικές γλώσσες, πράγμα που σημαίνει ότι η Ινδοευρωπαϊκή γλώσσα, σε περίπτωση που σχετίζεται με την Πελασγική, ΔΕ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ.

2ον. Μαρτυρά ότι οι νεοαφιχθέντες ήταν λίγοι και απορροφήθηκαν ομαλώς από του αυτόχθονες.

3ον. Μαρτυρά την ύπαρξη ΑΥΤΟΧΘΟΝΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΦΥΛΩΝ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy