ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ανεξηγητες εμπειριες στην Πεντελη
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 59
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zenas
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2004, 00:30:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zenas
quote:

quote:

Παρόλο που δεν έχω ερευνήσει την γύρω περιοχή, δεν σου κάνει εντύπωση που και οι 2 τεχνητές είσοδοι είναι από την ίδια πλευρά και τόσο κοντά στην είσοδο της σπηλιάς και στην ίδια "γραμμή" με αυτή;
Τι σκοπό θα μπορούσαν να εξυπηρετούν σε αυτή την διάταξη; Θα μπορούσε η μία να είναι είσοδος και η άλλη έξοδος οχημάτων αλλά πιθανόν και σημεία τοποθέτησης μηχανημάτων καθαρισμού του αέρα μέσα;

Σίγουρα πάντως δεν πρόκειται για κρυφές εισόδους-εξόδους, αλλιώς θα βρίσκονταν σε άλλα σημεία, ίσως στο πίσω μέρος του σπηλαίου ή και πιό χαμηλά ή ψηλά από την κεντρική είσοδο και σίγουρα δεν θα είχαν τέτοιον όγκο ώστε να είναι εύκολα ορατές από απόσταση.



θα καταλαβεις περισσοτερα αν δεις τον χαρτη των στοων στο σαϊτ του ιρανον


επειδη ειναι μεγαλος, σωσε τον καλυτερα στο δισκο σου και μετα τον μελετας επι συνολω ή λεπτομερειακα


ο σκοπος ηταν να βρεθουνε ειτε στον κυριως χωρο της σπηλιας ειτε πισω απο τα μπαζα, στο βαθυτερο και αποκλεισμενο πια τμημα του σπηλαιου

Καταρχήν, γειά σου συνονόματε Γιάννη.

Είχες ζητήσει στο σπηλαιολογικό club να βρεθούμε για να επισκεφθούμε την σπηλιά κάτι το οποίο δεν πραγματοποιήθηκε αλλά προκάλεσε το ενδιαφέρον άλλου φίλου με αποτέλεσμα να βρεθούμε εντελώς ξαφνικά και ανοργάνωτοι (με τα ρούχα της δουλειάς και χωρίς εξοπλισμό) 6 άτομα σε απογευματινή επίσκεψη στο σπήλαιο. Ο ένας από την παρέα επισκεπτόταν συχνά την σπηλιά από παιδάκι και διαπίστωσε ότι έχει αλλάξει αρκετά.

Θα ήθελα να ρωτήσω από που βγαίνει το συμπέρασμα ότι οι στοές αυτές (τις οποίες επίσης επισκεφτήκαμε και είδαμε από κοντά) είναι τεχνητές "είσοδοι".

Το τέρμα τους δεν φαινότανε μπαζομένο και προφανώς πρόκειται για στρατιωτικές εγκαταστάσεις. Πάντως για "κρυφές" εισόδους ή εξόδους δεν μοιάζουν.

Χαιρετισμούς,
Γιάννης Ζήνας.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zenas
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2004, 00:59:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zenas

Επίσης θα παρακαλούσα όλους τους συμμετέχοντες στο forum αυτό, αφού τους ενδιαφέρει τόσο το θέμα να διαβάσουν πρώτα τις σελίδες 133 έως και 155 του βιβλίου "Υπόγεια Αθήνα - Η συνομωσία ενός μύθου" ώστε να έχουμε μία κοινή αφετηρία στις σκέψεις μας.

Εκεί εξετάζεται αρκετά σχολαστικά και εμπεριστατωμένα το θέμα της σπηλιάς.

Ποιές φήμες και αφηγήσεις οδήγησαν σε αυτή την μυθοπλασία, ποιοί και πως το εκμεταλεύτηκαν, τι στρατιωτικά έργα έγιναν εκεί, υπάρχει τοπογραφικός χάρτης της σπηλιάς και της ευρύτερης περιοχής από σπηλαιολόγους (όπως ήταν πριν τα μπαζώματα) κλπ.

Οι εγκαταστάσεις που αναφέρονται σαν είσοδοι έγιναν το 1977 εν μέσω ψθχρού πολέμου, πιθανότατα για φιλοξενία πυρηνικών όπλων αν κρίνει κανείς από την απάντηση του τότε υπουργού εθνικής άμυνας Ευάγγελου Αβέρωφ, ότι τα έργα είναι απόρρητα.


Ioannis Zenas
http://www.zenas.gr
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2004, 21:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:


Ποιές φήμες και αφηγήσεις οδήγησαν σε αυτή την μυθοπλασία, ποιοί και πως το εκμεταλεύτηκαν, τι στρατιωτικά έργα έγιναν εκεί, υπάρχει τοπογραφικός χάρτης της σπηλιάς και της ευρύτερης περιοχής από σπηλαιολόγους (όπως ήταν πριν τα μπαζώματα) κλπ.

Οι εγκαταστάσεις που αναφέρονται σαν είσοδοι έγιναν το 1977 εν μέσω ψθχρού πολέμου, πιθανότατα για φιλοξενία πυρηνικών όπλων αν κρίνει κανείς από την απάντηση του τότε υπουργού εθνικής άμυνας Ευάγγελου Αβέρωφ, ότι τα έργα είναι απόρρητα.



φιλε μου zenas, μιλαμε φυσικα για τα τεχνητα τουνελ δεξια και αριστερα της σπηλιας


η ιστορια τους ειναι κωμικη εκτος απο παραξενη


το Ελληνικο κρατος και ο Ελληνικος στρατος γνωριζουν οτι το 1977 το ΝΑΤΟ αποφασησε να κατασκευασει υπογειο πενταωροφο αρχηγειο, και μαλιστα τους παραχωρησαν καποια σχεδια που προεβλεπαν οπλισμενο σκυροδεμα ικανο να αντεξει σε πυρηνικο χτυπημα!


αυτο που εσυ ειδες στα τουνελ, σου θυμιζει κατι απο στρατιωτικη εγκατασταση?

μηπως η περιφραξη που σε ορισμενα σημεια εχει υψος 1,5 μετρο και καταληγει σε τσιμεντενιο πυλωνα πορτας υψους 3 μετρων σου θυμησε στρατιωτικη περιφραξη του ΝΑΤΟ?

εγω επιμενω οτι ειναι υποδομη υποστηριξης ορυχειου και μαλιστα προχειροφτιαγμενη


απο την αλλη ουδεποτε εργαστηκε στρατιωτικο μηχανημα στην περιοχη - το εργο ειχαν αναλαβει διαφορες Ελληνικες τεχνικες εταιρειες, και η φυλαξη του χωρου δεν γινοταν απο τον στρατο αλλα απο ιδιωτες


υπαρχει ενα τεχνικο σχεδιο που μας προσφερει στο σαϊτ του ο ιρανον (iranon.gr που θα βρεις και αλλες ενδιαφερουσες πληροφοριες) που ταιριαζει με τις υπαρχουσες κατασκευες, με μικροαλλαγες στις εισοδους των δεξιων τουνελ, και αποδεικνυει οτι τα εργα δεν ολοκληρωθηκαν, αλλα και οτι σκοπος τους ηταν τα τουνελ να συναντηθουν στον χωρο του σπηλαιου


τωρα αν οι αμερικανοι δεν εφτιαχναν αρχηγειο, τι εφτιαχναν?


η προχειροτητα των κατασκευων δειχνει οτι δεν ειχαν σκοπο να μεινουν για καιρο - πιθανοτατα το ολο θεμα ηταν ενα πειραμα ελεγχου του φαινομενου


ποιου φαινομενου?


εγω προσωπικα βιωσα εμπειρια (η αφορμη του θεματος μου) οπου μεταδωθηκαν σκεψεις και εικονες στον εγκεφαλο μου, (οπως και της συντροφου μου), και τις θεωρησα εκεινη τη στιγμη δικες μου


αυτο το φαινομενο πιστευω πως εψαχναν να μελετησουν και να ελεγξουν οι αμερικανοι


το γιατι?


αναφερω παραπανω περι καταγραφης των εξαρσεων της ψυχικης ενεργειας απο το πρινσετον, και φυσικα η αιχμη του δορατος της αμερικανικης στρατιωτικης ερευνας ηταν ειναι και θα ειναι ο ελεγχος του νου


ΥΓ. με ενδιαφερει χαρτης της σπηλιας πριν τα εργα, οπως και φωτογραφιες

μεσω δικτυου υπαρχει περιπτωση προσβασης, ή μονο σε εντυπο υλικο θα βρω κατι?

θαθελα ρε φιλε να κανουμε μια βολτα στα εναπομειναντα ανοιγματα της σπηλιας παρεα

αν το θελεις, όποτε μπορεις, ειδοποιησε με


νασαι καλα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zenas
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2004, 02:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zenas

Δεν ξέρω αν τελικά διάβασες το βιβλίο, αν όχι επιμένω να το κάνεις γιατί ο άνθρωπος έχει κάνει σοβαρή δουλειά και είναι φανερό ότι έχει αφιερώσεις μήνες αν όχι χρόνια σε εμπεριστατωμένη έρευνα.

Υπάρχουν εκτός από τον τοπογραφικό χάρτη και τα σχέδια των στρατιωτικών εγκαταστάσεων με όλες τις στοές και τις τις λεπτομέρειες. (Που οδηγούν οι σφραγισμένες με τσιμέντο σήμερα είσοδοι κλπ). Πρόκειται για αντίγραφο των σχεδίων διάνοιξης των στοών.

Εμένα οι στοές στρατιωτικές μου φάνηκαν. Μάλιστα όπως γράφει στο βιβλίο δεν ανοίχτηκαν με την κλασική μέθοδο της πυρίτιδας αλλά με ΠΑΟ !!

Σχετικά με την περίφραξη και τα έργα έχεις δίκιο αλλά υπάρχει εξήγηση: Επίσημα, για καθαρά πολιτικούς λόγους αυτά τα έργα ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΟΥΣΑΝ. Σιγά τώρα εκείνη την εποχή (και είμαστε κοντά στην ηλικία) μην παραδεχόντουσαν ότι φτιάχνουν εγκαταστάσεις για να φιλοξενήσουν πυρηνικά. Και όμως αυτό ακριβώς φαίνεται ότι έκαναν.
Στο βιβλίο αναφέρει για ερωτήσεις που έκαναν διάφοροι βουλευτές για τα έργα, όπως επίσης και για την εμπλοκή του Μπαλάνου με το θέμα.

Τα έργα αυτά απαιτούν μυστικότητα και από την ώρα που παρά τις προφυλάξεις το μυρίστηκε ο κόσμος αλλά και για λόγους κόστους σταμάτησαν και επιχειρήθηκε πολλά χρόνια αργότερα να συνεχιστούν χωρίς αποτέλεσμα. Τελευταία φορά το ΓΕΑ ανέλαβε την επανέναρξη των έργων το 1987 με κοστολόγηση 12 δις δρχ, μπλέχτηκε η εφορεία Αρχαιοτήτων, τα έργα άρχισαν να χάνουν τον απόρρητο χαρακτήρα τους και διακόπησαν. Αυτά τουλάχιστον (με πολύ περισσότερες λεπτομέρειες αναφέρει ο Στάμος στο βιβλίο του).

Γράφει επίσης και για το τζιπάκι [το οποίο παρεπιπτόντως και εγω είδα οταν πήγαμε στο σπήλαιο. Είδαμε επίσης και αυτό το μυστήριο αυτοκίνητο της δασοφυλακής (αν θυμάμαι καλά) πελοποννήσου ή κάτι τέτοιο]. και τους λόγους για τους οποίους πηγαίνει εκεί.


Υ.Γ.

Αν κανονίσουμε καμμία νέα επίσκεψη στο σπήλαιο θα σε ειδοποιήσω.
Ο χάρτης της ΕΣΕ (υπάρχει στο βιβλίο) δείχνει για ένα χάσμα (το οποίο παρεπιπτόντως η Πετροχείλου είχε αναφέρει ότι ηταν μόνο 15 μέτρα ενώ οι διάφοροι περιηγητές παλαιότερα το θεωρούσαν πάρα πολύ βαθύ - συνηθισμένο φαινόμενο για διάφορους λόγους) το οποίο μάλλον έχει μπαζωθεί γιατί δεν το είδαμε. Από τα πλάγια του χάσματος ξεκινάει μία διαδρομή σε σχήμα Γ που καταλήγει σε μία κυκλική αίθουσα που χρησιμοποιείτο σαν δεξαμενή νερού. Λϊγο πριν από την δεξαμενή υπάρχει ένα φυσικό χάσμα, μικρών διαστάσεων αλλά που πηγαίνει περιμετρικά (προς τα αριστερά) του σπηλαίου και καταλήγει και πάλι στην είσοδο (στα αριστερά της). Σε αυτό ακριβώς το χάσμα, που είναι μικρό και δύσβατο έχουν (σύμφωνα με τον Στάμο) συμβεί διάφορα ευτράπελα και έχουν δώσει αφορμή για ευφάνταστους ισχυρισμούς.

Ioannis Zenas
http://www.zenas.gr
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2004, 02:29:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo
Διαβάζοντας τα σχόλια του Zenas – καλωσήλθες – αναρωτιέμαι:
Υπάρχει ανάγκη να τεθεί τώρα (μετά από 18 σελίδες συζήτησης) από κάποιον μια «κοινή αφετηρία στις σκέψεις μας»; Και μάλιστα βασισμένη στο βιβλίο «Υπόγεια Αθήνα; Η συνωμοσία ενός μύθου»; Γιατί;

Ο τίτλος του βιβλίου υπόσχεται πράγματα που δεν προσφέρει, παρά το γεγονός πως πρόκειται για ένα πολύ ενδιαφέρον πόνημα με πληθώρα στοιχείων για την υπόγεια Αθήνα. Όσο και να προσπάθησα δεν κατάλαβα να καταγγέλλει συγκεκριμένα μυθεύματα και την θρυλούμενη «συνωμοσία» που τα δημιουργεί. Παρ’ότι έλπιζα να το κάνει (έχουμε ακούσει πολλές τερατολογίες για το θέμα και θα άξιζε να ρεζιλευτούν δημόσια μερικοί).

Αυτό βλέπει κανείς και στις σελίδες 133-155 που πραγματεύονται την Πεντέλη. Ο συγγραφέας προσφέρει πολλά στοιχεία, από χάρτες της σπηλιάς έως τον θρύλο του Ρομπέν των Δασών. Δεν είναι, όμως, ιδιαίτερα σχολαστικός, περνά από θέμα σε θέμα και τελικά κάνει κύκλους χωρίς να φτάνει σε κάποιο δικό του συμπέρασμα.

Επίσης, κατά την προσωπική μου γνώμη: ΔΕΝ καταγγέλλεται η «μυθοπλασία» περί Πεντέλης, ΔΕΝ γίνεται κάποια καταγραφή φημών και αφηγήσεων πέρα από ένα – δυο παραδείγματα (για τα οποία δεν παίρνει θέση ο συγγραφέας), και ΔΕΝ μαθαίνουμε τι στρατιωτικά έργα έγιναν εκεί. Εν τέλει, το βιβλίο ΔΕΝ κάνει αποκαλύψεις που να ανατρέπουν τα ως τώρα γνωστά ούτε και εξαντλεί το θέμα.

Είναι χρήσιμο –αν και μερικές φορές λίγο κουραστικό για τον απλό αναγνώστη- και ενδιαφέρον. Αλλά πέρα από ακαθόριστες παραινέσεις δεν δίνει απαντήσεις για την Πεντέλη, απλώς παρουσιάζει περιληπτικά τα υπαρκτά ερωτηματικά διανθισμένα με ενδιαφέροντες -αλλά λίγο ασαφείς- συνειρμούς.

Νομίζω πως το απόρρητο των έργων δεν αποδεικνύει τη χρήση τους για πυρηνικά, πολλές άλλες στρατιωτικές χρήσεις θα το δικαιολογούσαν. Η μετέπειτα παραδοχή περί πυρηνικών στην Ελλάδα (όχι μόνο επί υπουργίας Αβέρωφ αλλά και επί κυβερνήσεων ΠΑΣΟΚ) δεν φωτογραφίζει την Πεντέλη. Έχει αναφερθεί το Άκτιο και άλλοι χώροι γνωστών στρατιωτικών βάσεων.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 00:01:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Αν κανονίσουμε καμμία νέα επίσκεψη στο σπήλαιο θα σε ειδοποιήσω.
Ο χάρτης της ΕΣΕ (υπάρχει στο βιβλίο) δείχνει για ένα χάσμα (το οποίο παρεπιπτόντως η Πετροχείλου είχε αναφέρει ότι ηταν μόνο 15 μέτρα ενώ οι διάφοροι περιηγητές παλαιότερα το θεωρούσαν πάρα πολύ βαθύ - συνηθισμένο φαινόμενο για διάφορους λόγους) το οποίο μάλλον έχει μπαζωθεί γιατί δεν το είδαμε. Από τα πλάγια του χάσματος ξεκινάει μία διαδρομή σε σχήμα Γ που καταλήγει σε μία κυκλική αίθουσα που χρησιμοποιείτο σαν δεξαμενή νερού. Λϊγο πριν από την δεξαμενή υπάρχει ένα φυσικό χάσμα, μικρών διαστάσεων αλλά που πηγαίνει περιμετρικά (προς τα αριστερά) του σπηλαίου και καταλήγει και πάλι στην είσοδο (στα αριστερά της). Σε αυτό ακριβώς το χάσμα, που είναι μικρό και δύσβατο έχουν (σύμφωνα με τον Στάμο) συμβεί διάφορα ευτράπελα και έχουν δώσει αφορμή για ευφάνταστους ισχυρισμούς.

Ioannis Zenas
http://www.zenas.gr



φιλε μου Γιαννη, οχι δεν το διαβασα το βιβλιο


ποια τεχνικα σχεδια εχει μεσα, αυτα που εχει ο Ελληνικος στρατος ή αυτα που παραθετει ο ιρανον και ταιριαζουν με τα υπαρχοντα μισοτελειωμενα εργα?

δεν μπορω να σε πεισω για τους σκοπους των αμερικανων αλλα μπορω να σε προβληματησω τουλαχιστον


αν πας στο δεξιο ανοιχτο τουνελ και εξετασεις το πετρωμα του βαθους, θα διαπιστωσεις οτι υπαρχουν αρκετες τρυπες απο τρυπανια, πραγμα που αποδεικνυει οτι χρησιμοποιουσαν μικρες ποσοτητες δυναμιτη μοιρασμενες στον βραχο


αριστερα της εισοδου της σπηλιας υπαρχει ενα τσιμεντενιο κτισμα, με παχος μπετον απο την μια πλευρα 80 ποντους και απο την αλλη τρια μετρα!


εγω προβληματιστηκα, και μεχρι στιγμης εμαθα μια αναφορα απο φιλο φιλου οτι εκει υπηρχε σχισμοειδες φυσικο ανοιγμα, πραγμα που μου επιβεβαιωσε προχτες μια κυρια που ο αντρας της ειχε καποτε λατομιο στην περιοχη


συντομα θα βαλω φωτογραφιες με το κτισμα αλλα και την χωρις εξωτερικη κλειδαρια πορτα του, ενω απο μεσα υπαρχει


οι τσιμεντωμενες στοες δεν καταληγουν πουθενα γιατι δεν ολοκληρωθηκαν ποτε

και οχι λογω δημοσιοτητας, αλλα γιατι οι αμερικανοι τα βρηκαν σκουρα τα πραγματα


εχω κανει μια στατιστικου τυπου διαπιστωση, οτι υπαρχουν ανθρωποι που πανε στην περιοχη και νιωθουν υπερβολικα καλα και αν βιωσουν καποια εμπειρια ειναι παντα θετικου τυπου, και ανθρωποι που βιωνουν μονο σκοτεινου τυπου εμπειριες

προσωπικα το ερμηνευω ως αποτελεσμα του πως πλησιαζει κανεις την περιοχη

φανταζομαι λοιπον τι μπορει να βιωσαν οι αμερικανοι λογω των σκοπων και των εργων τους!

εγω παντως τωρα μολις βιωσα την πιο κουφη εμπειρια: ακουω ενω γραφω την εκπομπη του Χαρδαβελα, και ο Παλμος δηλωσε εκπροσωπος τυπου της ομαδας Ε


χαχαχα


εδω και μηνες το λεω οτι διπλαρωσε την κυρια Γκιολβα για να βαλει χερι στα αρχεια του μακαριτη


και τωρα βαφτιστηκε μελος των Ε ο αθεοφοβος!!!


χαχαχαχα


ελεος, θα πεθανουμε απο τα γελια...


νασαι καλα Γιαννη μου, και θελω αν γινεται να δω τι χαρτες εχεις και φυσικα να επισκεφθουμε μαζι τη σπηλια


εξαλλου σε σενα το ειχα πρωτοπροτεινει στο κλαμπ σου

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 22:46:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

υποσχεθηκα αποδειξεις για τον τροπο διανοιξης των τεχνητων τουνελ


στις φωτογραφιες φαινονται οι τρυπες απο τα τρυπανια για την διανοιξη των οπων που τοποθετειται ο δυναμιτης

εννοειται οτι απο φυσικου διακρινονται πολυ καθαροτερα απο ο,τι στις φωτογραφιες


εδω μεγαλυτερη φωτογραφια


http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/johnniebegood/15003/329843


και εδω τρυπες στα μπαζα


http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/johnniebegood/15003/329838


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 22:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

και φυσικα απορω αν αυτο ειναι στρατιωτικου επιπεδου κατασκευη...


προσεξτε τις σανιδες που υποκαθιστουν τις λαμαρινες

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 23:22:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

ΠΡΟΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΑΝΑΖΗΤΗΤΕΣ ΘΗΣΑΥΡΩΝ, ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΣΤΟΩΝ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ


ΜΗΝ ΣΚΑΒΕΤΕ ΑΔΙΚΑ ΣΤΑ ΔΥΟ ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΔΑΠΕΔΟ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΗ ΣΚΕΠΑΣΤΗΚΑΝ ΜΕ ΜΑΡΜΑΡΙΝΑ ΣΚΕΠΑΣΜΑΤΑ


το πρωτο...


και το δευτερο...

ΜΗΝ ΣΚΑΒΕΤΕ ΑΔΙΚΑ, ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΟΣΤΕΟΦΥΛΑΚΙΑ

ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ΕΨΑΧΝΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΣΚΟΠΟΤΗΡΟ ΣΤΟ ΔΑΠΕΔΟ...

ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΛΥΘΟΥΝ ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΤΩΝ ΕΠΙΔΟΞΩΝ ΜΙΜΗΤΩΝ ΤΟΥΣ, ΟΡΙΣΤΕ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΟΣΤΕΟΦΥΛΑΚΙΟΥ


ΚΑΙ ΟΡΙΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ


ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΑΠΟ ΑΠΛΗ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ, ΚΛΕΙΣΤΕ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΠΛΑΚΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΡΜΑΡΙΝΕΣ ΚΑΙ ΗΔΗ ΤΙΣ ΕΧΟΥΝ ΡΑΓΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΙ


τελευταια εξελιξη στο εκκλησακι ειναι η ενημερωτικη πινακιδα που τοποθετηθηκε προσφατα

μπραβο για την πρωτοβουλια, χρειαζοταν, αν και περιοριζεται μονο σε πληροφοριες της χριστιανικης περιοδου - καμια αναφορα για το προϋπαρχον Ελληνικο ιερο


το ενδιαφερον ειναι πως υπαρχει φωτογραφια του σπηλαιου με την εισοδο του να καλυπτει και το υπολειμα του τειχους


κατα συμπτωση την Κυριακη μια κυρια που ο αντρας της ειχε λατομειο στην περιοχη παλια μου ελεγε αυτο ακριβως: οτι το σπηλαιο σκεπαζε και το τειχος

http://briefcase.pathfinder.gr/download/johnniebegood/15003/329827/0/enimerotiki-pinakida.jpg


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zenas
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2004, 00:40:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zenas

quote:


φιλε μου Γιαννη, οχι δεν το διαβασα το βιβλιο
ποια τεχνικα σχεδια εχει μεσα, αυτα που εχει ο Ελληνικος στρατος ή αυτα που παραθετει ο ιρανον και ταιριαζουν με τα υπαρχοντα μισοτελειωμενα εργα? δεν μπορω να σε πεισω για τους σκοπους των αμερικανων αλλα μπορω να σε προβληματησω τουλαχιστον
αν πας στο δεξιο ανοιχτο τουνελ και εξετασεις το πετρωμα του βαθους, θα διαπιστωσεις οτι υπαρχουν αρκετες τρυπες απο τρυπανια, πραγμα που αποδεικνυει οτι χρησιμοποιουσαν μικρες ποσοτητες δυναμιτη μοιρασμενες στον βραχο αριστερα της εισοδου της σπηλιας υπαρχει ενα τσιμεντενιο κτισμα, με παχος μπετον απο την μια πλευρα 80 ποντους και απο την αλλη τρια μετρα!
εγω προβληματιστηκα, και μεχρι στιγμης εμαθα μια αναφορα απο φιλο φιλου οτι εκει υπηρχε σχισμοειδες φυσικο ανοιγμα, πραγμα που μου επιβεβαιωσε προχτες μια κυρια που ο αντρας της ειχε καποτε λατομιο στην περιοχη
οι τσιμεντωμενες στοες δεν καταληγουν πουθενα γιατι δεν ολοκληρωθηκαν ποτε
και οχι λογω δημοσιοτητας, αλλα γιατι οι αμερικανοι τα βρηκαν σκουρα τα πραγματα
εχω κανει μια στατιστικου τυπου διαπιστωση, οτι υπαρχουν ανθρωποι που πανε στην περιοχη και νιωθουν υπερβολικα καλα και αν βιωσουν καποια εμπειρια ειναι παντα θετικου τυπου, και ανθρωποι που βιωνουν μονο σκοτεινου τυπου εμπειριες
προσωπικα το ερμηνευω ως αποτελεσμα του πως πλησιαζει κανεις την περιοχη
φανταζομαι λοιπον τι μπορει να βιωσαν οι αμερικανοι λογω των σκοπων και των εργων τους!


Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω γιατί αφού σε ενδιαφέρει τόσο το θέμα δεν παίρνεις το βιβλίο. Θα σου λύσει πολλές απορίες όπως για παράδειγμα για το τσιμεντένιο χτίσμα που αναφέρεις (στα αριστερά εισόδου της σπηλιάς). Σύμφωνα με τα σχέδια είναι μία είσοδος που αντίθετα από ότι θα περίμενε κανείς είχε κατεύθυνση προς την αντίθετη πλευρά (δηλαδή πίσω σου οπως την κοιτάς) προς ένα σύστημα από στοές που είχαν σχεδιαστεί να γίνουν στα δεξιά της σπηλιάς. Το αν παλαιότερα εκεί υπήρχε φυσικό χάσμα ή όχι (μάλλον θα υπήρχε για αυτό και επέλεξαν αυτό το σημείο για είσοδο) δεν μου λέει κάτι. Είναι δύσκολο να στο περιγράψω, αλλά αν δεις το αντίγραφο των σχεδίων που υπάρχει στο βιβλίο θα καταλάβεις. Λες επίσης ότι δεν μπορείς να με πείσεις για τους σκοπούς των αμερικανών (ότι δηλαδή θέλανε τις εγκαταστάσεις εκεί για να ερευνήσουν μυστήρια φαινόμενα). Εσυ δηλαδή έχεις πειστεί και από που προκύπτει κάτι τέτοιο ? Είναι μία απλή υπόθεση που δεν στηρίζεται σε επιχειρήματα. Δεν είναι επιχείρημα ότι υπάρχουν τρύπες από τρυπάνια στο δεξιό ατέρμονο τούνελ, πρώτον γιατί δεν ξέρουμε ποιοι τις έκαναν και για μένα το πιθανότερο είναι να τις έκαναν τίποτα περίεργοι τύποι που πίστευαν ότι έχει φραχθεί το τούνελ και θέλανε να διαπιστώσουν τι υπάρχει από πίσω. Αν επισκεφθείς το Λαύριο, θα διαπιστώσεις παρόμοια ίχνη (τρύπες για δυναμίτη) σε πολλές στοές τις οποίες άνοιξαν διάφοροι "επισκέπτες" στην προσπάθειά τους να εντοπίσουν μεταλλεύματα ή ορυκτά. Ξέρω από συζήτηση με τους ντόπιους στον Αγιο Κωνσταντίνο ότι υπάρχουν πολλοί ξένοι (γερμανοί κυρίως) που έρχονται για αυτόν ακριβώς τον σκοπό και χρησιμοποιούν αυτόν ακριβώς τον τρόπο. Στα δικά μου τα μάτια τουλάχιστον, τέτοιες τρύπες σε στοές είναι κάτι αν όχι αναμενόμενο τουλάχιστον πολύ φυσικό. Γράφεις επίσης ότι τα έργα δεν ολοκληρώθηκαν ποτέ όχι λόγω της δημοσιότητας αλλά γιατί τα βρήκαν σκούρα οι αμερικανοί. Από που προκύπτει κάτι τέτοιο ? Προφανώς γιατί εσύ έχεις ήδη πειστεί ότι συμβαίνουν μυστήρια φαινόμενα στην Πεντέλη. Πρέπει όμως για να πείσεις κάποιον άλλον να προβάλεις και επιχειρήματα που να μπορεί να τα δεχτεί. Το "πίστεψέ το γιατί το πιστεύω εγώ" δεν είναι επιχείρημα. Απόδειξέ το.

Ξέρω ότι είσαι άνθρωπος του διαλόγου και δεν θα παρεξηγήσεις τον σκεπτικισμό μου και την άρνηση να δεχθώ άκριτα τα επιχειρήματά σου.

Φιλικά όπως πάντα
Γιάννης.


Ioannis Zenas
http://www.zenas.gr
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2004, 20:18:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Eιλικρινά, δεν καταλαβαίνω γιατί αφού σε ενδιαφέρει τόσο το θέμα δεν παίρνεις το βιβλίο. Θα σου λύσει πολλές απορίες όπως για παράδειγμα για το τσιμεντένιο χτίσμα που αναφέρεις (στα αριστερά εισόδου της σπηλιάς). Σύμφωνα με τα σχέδια είναι μία είσοδος που αντίθετα από ότι θα περίμενε κανείς είχε κατεύθυνση προς την αντίθετη πλευρά (δηλαδή πίσω σου οπως την κοιτάς) προς ένα σύστημα από στοές που είχαν σχεδιαστεί να γίνουν στα δεξιά της σπηλιάς. Το αν παλαιότερα εκεί υπήρχε φυσικό χάσμα ή όχι (μάλλον θα υπήρχε για αυτό και επέλεξαν αυτό το σημείο για είσοδο) δεν μου λέει κάτι.

Λες επίσης ότι δεν μπορείς να με πείσεις για τους σκοπούς των αμερικανών (ότι δηλαδή θέλανε τις εγκαταστάσεις εκεί για να ερευνήσουν μυστήρια φαινόμενα).

Εσυ δηλαδή έχεις πειστεί και από που προκύπτει κάτι τέτοιο ?

Είναι μία απλή υπόθεση που δεν στηρίζεται σε επιχειρήματα. Δεν είναι επιχείρημα ότι υπάρχουν τρύπες από τρυπάνια στο δεξιό ατέρμονο τούνελ, πρώτον γιατί δεν ξέρουμε ποιοι τις έκαναν και για μένα το πιθανότερο είναι να τις έκαναν τίποτα περίεργοι τύποι που πίστευαν ότι έχει φραχθεί το τούνελ και θέλανε να διαπιστώσουν τι υπάρχει από πίσω. Αν επισκεφθείς το Λαύριο, θα διαπιστώσεις παρόμοια ίχνη (τρύπες για δυναμίτη) σε πολλές στοές τις οποίες άνοιξαν διάφοροι "επισκέπτες" στην προσπάθειά τους να εντοπίσουν μεταλλεύματα ή ορυκτά. Ξέρω από συζήτηση με τους ντόπιους στον Αγιο Κωνσταντίνο ότι υπάρχουν πολλοί ξένοι (γερμανοί κυρίως) που έρχονται για αυτόν ακριβώς τον σκοπό και χρησιμοποιούν αυτόν ακριβώς τον τρόπο. Στα δικά μου τα μάτια τουλάχιστον, τέτοιες τρύπες σε στοές είναι κάτι αν όχι αναμενόμενο τουλάχιστον πολύ φυσικό. Γράφεις επίσης ότι τα έργα δεν ολοκληρώθηκαν ποτέ όχι λόγω της δημοσιότητας αλλά γιατί τα βρήκαν σκούρα οι αμερικανοί.

Από που προκύπτει κάτι τέτοιο ? Προφανώς γιατί εσύ έχεις ήδη πειστεί ότι συμβαίνουν μυστήρια φαινόμενα στην Πεντέλη. Πρέπει όμως για να πείσεις κάποιον άλλον να προβάλεις και επιχειρήματα που να μπορεί να τα δεχτεί. Το "πίστεψέ το γιατί το πιστεύω εγώ" δεν είναι επιχείρημα. Απόδειξέ το.

Ξέρω ότι είσαι άνθρωπος του διαλόγου και δεν θα παρεξηγήσεις τον σκεπτικισμό μου και την άρνηση να δεχθώ άκριτα τα επιχειρήματά σου.

Φιλικά όπως πάντα
Γιάννης.

Ioannis Zenas
http://www.zenas.gr



Φιλε μου Γιαννη δεν μπορω να αποδειξω τιποτα, μονο να επισημανω ορισμενα στοιχεια και να βγαζω προσωπικα συμπερασματα από το τι βλεπω


Ακουω από στρατιωτικους για πενταoροφο αρχηγειο του ΝΑΤΟ, και βλεπω εργα μη στρατιωτικης φυσης, προχειροφτιαγμενα και εγκαταλελειμενα πριν την ολοκληρωση τους


Αρα, αλλα σχεδια παρουσιασαν στις ελληνικες αρχες και αλλα πραγματοποιησαν

Οποιος και ναταν ο λογος που ανοιξαν τα τουνελ οι εργασιες εγιναν τρεχοντας και αρπα κολλα


Εκτος κι αν ο,τι βλεπουμε αποτελει βιτρινα, σταχτη στα ματια, πραγμα που δεν το πιστευω προσωπικα, εκτος κι αν ο μονος σκοπος τους ηταν να αποκλεισουν μαλλον για παντα το βαθος του σπηλαιου οπως και το ανοιγμα που καλυψε το κτισμα δεξια της εισοδου (μη με ρωτησεις γιατι θα το εκαναν, δεν ξερω)


ειναι μια πιθανοτητα το να προσπαθησαν να απενεργοποιησουν και οχι να μελετησουν ή ελεγξουν το φαινομενο


Γεγονος είναι ότι ο βραχος που σκεπαζε το αρχαιο πηγαδι επεσε και το εφραξε μετα από ανθρωπινη ενεργεια (φωτογραφιες των τρυπων στα πλαϊνα βραχια που τον κρατουσαν παρεθεσα παραπανω), και κατά συμπτωση μετα την αποκαλυψη ότι υπαρχει τεχνητο τουνελ από κατω (ιδιας κατασκευης με τα αλλα, αλλα πολύ μικροτερο – φωτογραφια του υπαρχει στο iranon.gr)

Γεγονος είναι ότι κατεστρεψαν έναν φυσικο θησαυρο, ένα πανεμορφο σπηλαιο ουσιαστικα ανεξερευνητο στο συνολο του, και εχω συναντησει ηλικιωμενους ανθρωπους που μενουν εκπληκτοι με το τι βλεπουν σημερα – «που είναι οι σταλακτιτες της οροφης?» με ρωτησε με θλιψη η τελευταια κυρια την Κυριακη


Γεγονος ειναι ότι κατεστρεψαν έναν αρχαιολογικο χωρο μεγαλης αξιας για μας τους Ελληνες, με την ανοχη της αρχαιολογικης υπηρεσιας


Κατεστρεψαν το εκκλησακι με τα εργα τους και χρειαστηκε υποστηριξη με μπετον και αναστυλωση που υπεστει σχετικα προσφατα, με την ανοχη της εκκλησιας

Γεγονος είναι και ότι τα παρατησαν ξαφνικα και την κοπανησαν

Μια επιτοπια ερευνα θα σε πεισει ότι και στα δυο ανοιχτα τουνελ η διανοιξη εγινε με τη μεθοδο των πολλων τρυπων με μικρες ποσοτητες εκρηκτικων – γι αυτό και τα μπαζα είναι μικρου σχετικα μεγεθους


Αν βασιστουμε στο τεχνικο σχεδιο του ιρανον διαπιστωνουμε πως σκοπος των πλαϊνων τουνελ ηταν να συναντηθουν στην σπηλια (στον κυριως θαλαμο ή στο πισω από τα μπαζα μεσα τμημα του)


Το αριστερο τουνελ, που είναι και το βαθυτερο, ειχε αρχισει να στριβει οντως δεξια προς την σπηλια πριν εγκαταλειφθει

Το ανοιχτο δεξιο τουνελ δεν ειχε σκοπο να προχωρησει οσο τα αλλα και θα παρεμενε τυφλο, αλλα τα μπαζα του τελευταιου δυναμιτη δειχνουν ξαφνικη εγκαταλειψη

Το τσιμεντενιο κτισμα δεξια, το εχει το σχεδιο ετσι όπως το περιγραφεις

θα επρεπε να είναι ένα ειδος φρεατος–εισοδου για πλαϊνη προσβαση στο τουνελ που ξεκιναει από την εισοδο της σπηλιας (και εχει κατευθυνση προς τα εξω, πιθανον για να συναντησει το τουνελ που βρισκεται κατω από το αρχαιο πηγαδι)

και αυτό φυσικα είναι μισοτελειωμενο, αλλα κατά «συμπτωση» εφραξαν το φυσικο ανοιγμα με το ασυμμετρο μπετον του και σταματησαν να σκαβουν!


εγω εχω ξαναπει ότι δεν ειμαι ερευνητης, αλλα παρατηρητης

σε αυτό το κτισμα λοιπον παρατηρω πολλα παραλογα που περιμενουν λογικη εξηγηση


όπως το ότι δεν εχει εξωτερικη κλειδαρια κανενος τυπου, αλλα εχει μια εσωτερικα (συντομα θα παραθεσω φωτογραφιες από αυτό το κτισμα)


το μονο τουνελ που δεν μπορουμε να δουμε αν εχει προχωρησει είναι το φραγμενο ακρη δεξια, όμως ανθρωποι που το επισκεφθηκαν πριν το κλεισουν, επιβεβαιωνουν πως δεν προχωρουσε περισσοτερο από τα αλλα


η δικη μου γνωμη για το τι συνεβει καθοριζεται από τις προσωπικες μου εμπειριες στο βουνο, τις γνωσεις μου για την σπηλια που είναι από ερευνες ανθρωπων που θεωρω σοβαρους, τις γνωσεις μου από διαφορους επιστημονικους τομεις, την θρησκευτικη μου αντιληψη για το συμπαν, και τις επιτοπιες παρατηρησεις μου


δεν επιθυμω να πεισω κανεναν, (αν και σαν σπηλαιολογο θα μπορουσα να σε καταπληξω ισως με κατι) και οι ενεργειες μου πηγαζουν από το τι νιωθω ότι είναι καλο για την περιοχη – τι η ιδια επιθυμει είναι για μενα το ζητουμενο

εγω το πρωτο πραγμα που επιθυμω μετα τον καθαρισμο της περιοχης από τα σκουπιδια και τα γκραφιτι, είναι να μπουν επιγραφες με τις ΣΩΣΤΕΣ πληροφοριες για το σπηλαιο

θελω οι Ελληνες να το επισκεπτονται ως το λατομειο των μαρμαρων του Παρθενωνα, ως χωρο λατρειας των Νυμφων, του Πανος, του Χριστου, και όχι ως την «σπηλια του Νταβελη που πανε σατανιστες»


νιωθω ότι πρεπει επιτελους να αποδωθει στο χωρο ξανα ο σεβασμος που του αρμοζει

Το βιβλιο θα το αγοραζα αλλα τα οικονομικα μου αυτή την περιοδο το καθιστουν πολυτελεια – για την ωρα μπαινει στον καταλογο των «θελω» στο μελλον


Ωστοσο επιμενω στις ΔΩΡΕΑΝ πληροφοριες που δινει πολύ επεξηγηματικα και συνολικα (οσο γινεται) ο ιρανον στο σαϊτ του (και μπραβο του που το κανει)

Αφιερωσε λιγο χρονο για να παρεις μια ιδεα


παντως ασχετοι Γερμανοι να ανοιγουν τρυπες με τρυπανια και να βαζουν δυναμιτες στις στοες μου φαινεται εξωπραγματικο

τα αστυνομικα και τα πυροσβεστικα τζιπακια πανε κι ερχονται στην περιοχη, συν τους υπαλληλους των γυρω δημων, συν καποιους που δεν επαψαν ποτε να παρακολουθουν διακριτικα τον χωρο

ο σκεπτικισμος δεν με προβληματιζει, αν σκεφθω την δικη μου σταση πριν απο το γεγονος που βιωσα πριν απο 13-14 χρονια

χαιρομαι να τα λεμε


νασαι καλα

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zenas
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2004, 23:05:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zenas

Χαίρομαι και εγώ για τον διάλογο μαζί σου γιατί από παλαιότερες συζητήσεις στο δικό σου club έχει αποδειχθεί ότι μπορούμε να διαφωνούμε χωρίς παρεξηγήσεις. Εχεις και καταπληκτικό χιούμορ, άσχετα αν δεν το βγάζεις εδώ στο forum :)

Να σου διευκρινήσω ότι το γεγονός ότι ασχολούμαι ερασιτεχνικά και περιστασιακά με την σπηλαιολογία δεν με κάνει αυτόματα σπηλαιολόγο.
Οπως για παράδειγμα δεν είναι όλοι σε όσους αρέσει το ποδόσφαιρο ποδοσφαιριστές. Μία παρέα φίλων είμαστε που μας αρέσει η εξερεύνηση και η συλλογή ορυκτών και πετρωμάτων. Δεν νομίζω ότι μου αξίζει, ούτε δικαιούμαι ή προσδοκώ έναν τέτοιο τίτλο γιατί θα αδικούσε όσους ασχολούνται καθημερινά, επίμονα και σχολαστικά με την σπηλαιολογία.
Μπορούμε λοιπόν να μιλάμε και οι δύο σαν απλοί "παρατηρητές".

Επιστρέφοντας στο θέμα μας, θα συμφωνήσω μαζί σου ότι οι εργασίες έγιναν και διακόπηκαν με ανορθόδοξο τρόπο αλλά η μόνη λογική εξήγηση που βρίσκω είναι αυτό που ήδη ανέφερα (σε προηγούμενο μήνυμα), ότι δηλαδή τα έργα αυτά (ειδικά εκείνη την εποχή) δεν θα μπορούσαν να γίνουν διαφορετικά ώστε να μην κινήσουν τις υποψίες. Αν λοιπόν πέτυχαν να μην φαίνονται στρατιωτικά, τότε έκαναν καλά την δουλειά τους.

Το συμπέρασμά σου οτι άλλα έργα υποσχέθηκαν στις ελληνικές αρχές και άλλα πραγματοποίησαν είναι αρκετά αυθαίρετο και το χρησιμοποιείς για να στηρίξεις την υπόθεσή σου ότι οι αμερικάνοι ερευνούσαν για μυστήρια φαινόμενα. Αυτό το σενάριο όμως δεν στέκει, στο βαθμό τουλάχιστον που δεν καταρρίπτεται το άλλο σενάριο που περιγράφεται στο βιβλίο και το οποίο είναι σαφώς περισσότερο αληθοφανές από το δικό σου.

Το ότι δεν έπρεπε να γίνουν τα εργά εκεί, ούτε συζήτηση, από εκεί βγήκαν τα μάρμαρα του παρθενώνα (και όχι μόνο) και έπρεπε να σεβαστούν τον χώρο. Και αν σε εμπνέει τόσο ο συγκεκριμένος χώρος, θα σου πρότεινα να έκανες μία επίσκεψη και στο Κωρύκειο άντρο στους Δελφούς, είναι τρομερά υποβλητικός ο χώρος και η σπηλιά. Στην είσοδο μάλιστα της σπηλιάς υπάρχει και ένας βράχος με ευδιάκριτα χαραγμένη αρχαία επιγραφή.

Δεν ισχυρίστηκα ότι τις τρύπες για τους δυναμίτες τις άνοιξαν άσχετοι Γερμανοί (αυτοί πρώτον δεν είναι άσχετοι και δεύτερον την δουλειά αυτή την κάνουν στην περιοχή του Λαυρίου). Αυτό που ισχυρίστηκα είναι ότι αν αυτή η μέθοδος δεν ήταν η πλέον κατάλληλη (δεν είμαι μηχανικός για να το γνωρίζω, αλλά φαντάζομαι ότι και ένας μηχανικός δεν θα μπορούσε να κρίνει χωρίς να γνωρίζει την φύση των έργων) για την συγκεκριμένη περιοχή και περίσταση (να μην φανεί δηλαδή ότι πρόκειται για στρατιωτικά έργα) τότε θεωρώ πιθανότερο να τις έκαναν κάποιοι "περίεργοι" ψάχνοντας να βρουν αν υπάρχει κάτι στο τέρμα των στοών (οι οποίες πιθανόν για αυτούς να είχαν φραχθεί) χρησιμοποιώντας την ίδια μέθοδο που κατ' επανάληψη έχω παρατηρήσει σε στοές στο Λαύριο.

Σχετικά με την προσωπική σου εμπειρία, το μόνο που θα μπορούσα να ερμηνεύσω είναι η "αργή κίνηση", γιατί πιστεύω ότι σε στιγμές κινδύνου, όπως αυτή που περιγράφεις με το αυτοκίνητο, ο εγκέφαλος προσπαθώντας να βρει λύση καταγράφει πολύ περισσότερες πληροφορίες με αποτέλεσμα να δημιουργείται η ψευδαίσθηση της επιμήκυνσης του χρόνου. Τα υπόλοιπα όμως δεν μπορώ να τα δεχθώ παρά μόνο σαν παραίσθηση (θα μου πεις τώρα ότι το ίδιο είδε και η γυναίκα σου). Κάποια εξήγηση θα υπάρχει, δεν νομίζω όμως ότι η προσέγγιση που κάνεις είναι η κατάλληλη (δηλαδή, αν όπως αναφέρει κάποιος άλλος στο μηνυμά του για χωροχρονικές πύλες, καμπυλώσεις κλπ, μόνο ζώα και μάλιστα λεμούριοι υπάρχουν από εκεί? περιβάλον χώρος δεν υφίσταται? Συναντάς μια τέτοια χωροχρονική πύλη και αυτό που σε περιμένει είναι ένα ζωάκι?)

Φιλικά,
Γιάννης.

Ioannis Zenas
http://www.zenas.gr
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zenas
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2004, 23:58:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zenas

Υ.Γ.

Πήγα από το site του iranon, έχει πολύ ύλη και είναι φανερό ότι έχει αφιερώσει πολύ χρόνο και έρευνα αλλά θα επανέλθω αφού διαβάσω όλες τις ενότητες. Δεν βρήκα ακόμη τον τεχνικό χάρτη, αλλά ο χάρτης που υπάρχει στο βιβλίο είναι αυτός του Κορέ (τον έχει και ο iranon στο site του).


Ioannis Zenas
http://www.zenas.gr
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zenas
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2004, 00:04:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zenas

Υ.Γ.2

Βρήκα και τον τεχνικό χάρτη των έργων.
Είναι ο ίδιος με αυτόν του βιβλίου.


Ioannis Zenas
http://www.zenas.gr
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2004, 01:02:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

χαιρομαι που συζηταμε γιατι μου δινεις την ευκαιρια να αναπτυξω τις αποψεις μου


το εν λογω τεχνικο σχεδιο ανηκε σε τεχνικη εταιρια που ανελαβε το εργο


δεν ειναι σαφως το σχεδιο που παρουσιασε το ΝΑΤΟ στις Ελληνικες αρχες, γιατι αυτες μιλανε για σκυροδεμα με οπλισμο που να αντεχει πυρηνικο χτυπημα!!!


και φυσικα το σχεδιο της τεχνικης εταιριας δεν δειχνει πουθενα υπογεια κατασκευη πλην των τουνελ που συγκλινουν στη σπηλια

ολα αυτα φυσικα θα προτιμουσα να τα λεγαμε παρατηρωντας τον χωρο


με την αναφορα σου στην εμπειρια μου μου εδωσες την αφορμη να κανω κατι που ειχα υποσχεθει εδω και καιρο: να πω το τελος της πρωτης βραδιας, αλλα και τα τωρινα μου συμπερασματα για το τι συνεβει


η ιστορια οπως την αφηγουμαι στην αρχη του τοπικ, ειναι οπως ακριβως την διατηρησα στο μυαλο μου τοσα χρονια

ομως, απο την στιγμη που πηγα (μετα απο 13 χρονια) στη σπηλια, γνωρισα ανθρωπους που με πληροφοριες με βοηθησαν να καταλαβω τι συνεβει


μεγαλο ρολο στην κατανοηση επαιξαν δυο ατομα: ο Γ. Μπαλανος και ενας φιλος της αδελφης του Τασου που μου μιλησε για τα μεταφυσικα του Αριστοτελη


οταν πρωτοεγραψα την εμπειρια μου ειχα την εντυπωση πως αυτο που με εδιωχνε ηταν αρνητικο αφου δεν με αφηνε να δω το φαινομενο του "αστρου"


αφηγουμενος στον Γ. Μπαλανο το τελος της εμπειριας, με μια του φραση μου αλλαξε ολη την οπτικη γωνια των γεγονοτων

μηπως τελικα αυτο που με εδιωχνε το εκανε για το καλο μου?


ο Αριστοτελης μιλαει για μια πνευματικη διασταση (ολοι στις διαστασεις καταληγουμε, ε?) απο οπου προερχονται τα ανεξηγητα φαινομενα


ομως επιμενει οτι καθε φαινομενο μεταφερει ενα σημαντικο μηνυμα στον θεατη του


μολις το ακουσα θυμηθηκα την θεωρια των κβαντα και την σχεση παρατηρητη-φαινομενου, και αρχισα να ψαχνω το τι μηνυμα υπηρχε στην εμπειρια για μενα προσωπικα

τωρα εχω καταληξει στο οτι το πλασμα που ειδε η συντροφος μου να διαγραφεται στο "φως" και εγω ειδα 4-5 μηνες μετα "συμπτωματικα" με μορφη μαϊμους (με λεμουριο εμοιαζε) ηταν αρνητικο για μενα


μαλιστα ανακαλυψα και γιατι ο εγκεφαλος μας τραβηξε αυτην την εικονα απο το ασυνειδητο μας για να μορφοποιησει αυτο που λαμβανε


δεν θα επεκταθω σε λεπτομερειες γιατι υπεισερχονται και προσωπικα δεδομενα

ομως αυτο που με εδιωξε απο τον κινδυνο τι ηταν τελικα?


εδω ειναι και το τελος της εμπειριας της πρωτης νυχτας

αφου με αφησε το αυτοκινητο που με παρενοχλουσε πιεζοντας με με αναμενα τα μεγαλα φωτα, εφτασα στη διασταυρωση για Βριλησια


το φαναρι ηταν κοκκινο και υπηρχαν αυτοκινητα και στις δυο λωριδες της κατευθυνσης μου


πλησιαζοντας αργα προς αυτα, η συντροφος μου αρχισε να μου φωναζει: "Γιαννη το αυτοκινητο που μας παρενοχλουσε ειναι πισω μας"


φυσικα γελασα γιατι το μονο που μπορεσα να δω απο τους καθρεφτες απο το εν λογω αυτοκινητο ηταν τα εκτυφλωτικα φωτα του - τιποτα αλλο


της εξηγησα οτι ηταν αδυνατον να εχει δει τι αυτοκινητο μας παρενοχλησε και οτι δεν γινοταν να μας εχει προφτασει


σταματωντας ομως πισω απο τα αυτοκινητα στο φαναρι, βλεπω στην διπλανη λωριδα ενα ασπρο αυτοκινητακι, ακριβως ιδιο με εκεινο που πηγε να πεσει στον γκρεμο, με οδηγο εναν τυπο απεριγραπτο, εκτος κι αν εχετε δει φωτογραφια απο τις αρχες του αιωνα καποιου βοσκου που ναχει να δει ανθρωπο για χρονια

οπως και να πλυθει ή χτενιστει


ηταν μελαμψος και τα μακρυα μαλλια και γενια του καταμαυρα και μπερδεμενα σε αγριους βοστρυχους, να πετανε

εμεινα αφωνος, οχι μονο απο την απιθανη εμφανιση του, αλλα και απο το οτι μου εκανε (εμενα προσωπικα) κοροϊδευτικες γκριματσες με ολο του το προσωπο, και το εννοω το με ολο του το προσωπο


ολα κινουνταν, ματια μυτη στομα μαγουλα, και ταυτοχρονα μου ανεμιζε τα χερια του

δεν με φοβησε καθολου ομολογω, αλλα με αφησε καταπληκτο, τοσο που αναψε το πρασινο και εγω δεν ξεκινησα γιατι τον παρακολουθουσα αφωνος να στριβει δεξια προς Βριλησια, αλλα γυρισμενος προς τα μενα ανεμιζοντας τα χερια του και κοροϊδευοντας με

σιγουρα δεν κρατουσε το τιμονι με τα χερια του στριβοντας γιατι ταβλεπα!


ο λογος που δεν το ειπα εξ αρχης το περιστατικο ηταν οτι δεν μπορουσα να το ενταξω με την τοτε αντιληψη μου στα γεγονοτα, αλλα και φοβουμενος μηπως απο καποιους θεωρηθει η μορφη του τυπου διαβολικη, και αρχισουν οι γνωστες μαλακιες

ναναι καλα ο Μπαλανος που μου ανοιξε τα ματια λεγοντας μου απλα: "μα εχουν αναφερθει κι αλλες Πανοειδεις υπαρξεις στην Πεντελη!"

σα να μου τραβηξε μια κουρτινα, γιατι η ενασχοληση μου με την αρχαια Ελλαδα και την θρησκευτικη αντιληψη των προγονων μας, θαπρεπε να με κανει να καταλαβω τι μου θυμιζε ο τυπος


μαλιστα απο ο,τι ειδε προσφατα σε ενα ντοκυμανταιρ (η συγχρονικοτητα) η συντροφος μου, ο τυπος εμοιαζε με σειληνο


το γιατι με κοροϊδευε?


μα ηταν φυσικο μετα το τοσο μπινελικι που τουχα ριξει οταν με πιεζε για να φυγω απο το βουνο


εξαντλησα τα γνωστα και εφτιαχνα καινουργιες βρισιες

χαχαχα


αυτος με βοηθουσε και εγω τον εβριζα - αν μη τι αλλο ειχε χιουμορ

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2004, 18:00:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

υποσχεθηκα να μιλησω για το τσιμεντενιο κτισμα που βρισκεται δεξια πριν το σπηλαιο



παρατηρηστε τις διαστασεις του μπετον απο την δεξια πλευρα που ειναι μονο 80 εκατοστα περιπου και απο την αριστερη πανω απο τρια μετρα


προσφατα συναντησα μια κυρια που επισκεπτοταν το σπηλαιο απο παιδι και με διαβεβαιωσε πως στην αριστερη πλευρα του κτισματος υπηρχε σχισμοειδες φυσικο ανοιγμα που τωρα καλυπτεται απο το μπετον


η πορτα που προστεθηκε κατα την περιοδο συντηρησης της εκκλησιας, δεν εχει εξωτερικη κλειδαρια!


αλλα εχει εσωτερικη!!!

τα συμπερασματα δικα σας...

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2004, 18:40:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea
Φίλοι μου γειά σας.
Φίλε jonniebegood, νομίζω ότι μπορώ να βοηθήσω σ αυτό το θέμα.
Έχω πάει αρκετές φορές στη σπηλιά και μιά απ αυτές περιεργάστηκα συστηματικά και την πόρτα της ως άνω φωτογραφίας. Βρήκα λοιπόν ότι υπάρχει κλειδαριά όπως την κατάλαβες και εσύ στην εσωτερική πλευρά της πόρτας αλλά είναι κολημένη, πιθανόν με ηλεκτροκόληση. Από την τρύπα που φαίνεται απ έξω έβγαιναν το πόμολο της κλειδαριάς μαζί με την κλειδοϋποδοχή. Γιά κάποιο λόγο πιθανόν από προσπάθεια παραβίασης έσπασε το πόμολο. Η κλειδαριά παραμένει φυσικά από μέσα αλλά άχρηστη.
Έτσι λοιπόν κάποιος φρόντισε να ασφαλίσει την πόρτα κολλώντας την στην κάσα της με ηλεκτροκόληση που είναι φανερή.

Με εκτίμηση.
Φιλικότατα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2004, 22:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Βρήκα λοιπόν ότι υπάρχει κλειδαριά όπως την κατάλαβες και εσύ στην εσωτερική πλευρά της πόρτας αλλά είναι κολημένη, πιθανόν με ηλεκτροκόληση. Από την τρύπα που φαίνεται απ έξω έβγαιναν το πόμολο της κλειδαριάς μαζί με την κλειδοϋποδοχή. Γιά κάποιο λόγο πιθανόν από προσπάθεια παραβίασης έσπασε το πόμολο. Η κλειδαριά παραμένει φυσικά από μέσα αλλά άχρηστη.
Έτσι λοιπόν κάποιος φρόντισε να ασφαλίσει την πόρτα κολλώντας την στην κάσα της με ηλεκτροκόληση που είναι φανερή.



φιλη glinae θα συμφωνησω οτι απο την τρυπα εβγαινε το πομολο ή ο αφαλος της κλειδαριας


θα διαφωνησω ως προς τον λογικο ειρμο των γεγονοτων ομως


αν εσπαγε ο αφαλος ή το πομολο της υπαρχουσας πισω απο την τρυπα κλειδαριας, δεν θα μπορουσε να γινει οξυγονοκολληση απο μεσα, αφου θα εμποδιζε η κλειδαρια

το πιθανοτερο ειναι πως η κλειδαρια της φωτογραφιας μου δεν βρισκεται στο ιδιο σημειο με την τρυπα


και ειναι αυτη που κρατα κλειστη την πορτα - δεν εχει κολληθει η πορτα στην κασα της - την εξετασα με επαγγελματια σιδερα


μαλιστα εσωτερικα υπαρχει και ξυλινη κασα απο δοκαρια οικοδομης και πανω στο ξυλο φαινεται να μπαινει η γλωσσα της κλειδαριας


αλλα σε καθε περιπτωση η εισοδος ειναι πια αδυνατη για ολους, ακομα και για τους κατασκευαστες της πορτας


μονο απο μεσα ανοιγει!

υπαρχει λογικη σε αυτο?

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2004, 09:21:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea
Φίλοι μου γειά σας.
Φίλε jonniebegood καλή σου μέρα.
Διάβασα την απάντησή σου. Δεν θα διαφωνήσω ναζί σου. Πιστεύω όμως ότι η ηλεκτροκόληση εσωτερικά της κλειδαριάς έγινε εξ αρχής της τοποθέτησης της κλειδαριάς όπως κανουμε και εμείς σε κάποιες μεταλικές πόρτες που αντί να τοποθετούνται βίδες γιά στερέωση της κλειδαριάς, τις ηλεκτροκολάμε. Και δεν εννοούσα ότι η κλειδαριά είναι κολημένη στην κάσα αλλά μόνο στην πόρτα. Ακόμα και αν η κλειδαριά δεν είναι ακριβώς πίσω από την τρύπα,(ίσως γινόταν ένωση του αφαλού με την κλειδαριά με κάποιο μοχλό), μετά το σπάσιμο του πομόλου αχρηστεύτικε συρτωμένη. Έτσι μετά την ηλεκτροκόλησαν (την πόρτα ) εξωτερικά. Κάνω λάθος ή ακόμα και στην δική σου φωτογραφία, ακριβώς δίπλα στην τρύπα απο το πόμολο φαίνεται το γαζί της ηλεκτροκόλησης από λίγο πιό πάνω από την τρύπα μέχρι λίγο πιό πάνω απ αυτήν, που ενώνει την πόρτα με το σίδερο-γωνία-κάσα της πόρτας; Το γαζί δε αυτό δεν φαίνεται να είναι μικρότερο από 15 εκατοστά. Τί λες και εσύ;
Ανεξάρτητα από αυτές τις γνώμες θα ευχόμουν να συναντηθούμε κάποια φορά στη σπηλιά. Έχω καί εγώ κάποιες εμπειρίες καί η παρέα μου και μάλιστα ΟΛΕΣ θετικές. Αυτό που έχω διαπιστώσει είναι ότι η σπηλιά καλοδέχεται αυτούς που εκτιμά και έχει τον δικό της τρόπο να τους επιλέγει, και δίνει στον καθένα το δικό του δώρο φιλοξενίας.
Φιλικότατα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2004, 16:47:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Πιστεύω όμως ότι η ηλεκτροκόληση εσωτερικά της κλειδαριάς έγινε εξ αρχής της τοποθέτησης της κλειδαριάς όπως κανουμε και εμείς σε κάποιες μεταλικές πόρτες που αντί να τοποθετούνται βίδες γιά στερέωση της κλειδαριάς, τις ηλεκτροκολάμε. Και δεν εννοούσα ότι η κλειδαριά είναι κολημένη στην κάσα αλλά μόνο στην πόρτα. Ακόμα και αν η κλειδαριά δεν είναι ακριβώς πίσω από την τρύπα,(ίσως γινόταν ένωση του αφαλού με την κλειδαριά με κάποιο μοχλό), μετά το σπάσιμο του πομόλου αχρηστεύτικε συρτωμένη. Έτσι μετά την ηλεκτροκόλησαν (την πόρτα ) εξωτερικά. Κάνω λάθος ή ακόμα και στην δική σου φωτογραφία, ακριβώς δίπλα στην τρύπα απο το πόμολο φαίνεται το γαζί της ηλεκτροκόλησης από λίγο πιό πάνω από την τρύπα μέχρι λίγο πιό πάνω απ αυτήν, που ενώνει την πόρτα με το σίδερο-γωνία-κάσα της πόρτας; Το γαζί δε αυτό δεν φαίνεται να είναι μικρότερο από 15 εκατοστά. Τί λες και εσύ;
Ανεξάρτητα από αυτές τις γνώμες θα ευχόμουν να συναντηθούμε κάποια φορά στη σπηλιά. Έχω καί εγώ κάποιες εμπειρίες καί η παρέα μου και μάλιστα ΟΛΕΣ θετικές. Αυτό που έχω διαπιστώσει είναι ότι η σπηλιά καλοδέχεται αυτούς που εκτιμά και έχει τον δικό της τρόπο να τους επιλέγει, και δίνει στον καθένα το δικό του δώρο φιλοξενίας.
Φιλικότατα.




εχεις δικιο για το οτι η κλειδαρια ειναι ηλεκτροκολλημενη πανω στην πορτα


αλλα αυτο που μοιαζει με γαζι, δεν ειναι - ειναι οπτικη απατη

ειναι χρωματικη αποχρωση και βρισκεται μονο πανω στην κασα


σου στελνω την μεγαλυτερη δυνατη για τις δυνατοτητες μου μεγεθυνση


http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/johnniebegood/15003/332194

θα ηθελα και εγω να βρεθουμε στην σπηλια, και να τα πουμε - απ ο,τι φαινεται εχουμε την ιδια αντιληψη για το μερος


εγω ανεβαινω σε καθε ευκαιρια, καθημερινες ή οχι δεν παιζει ρολο, μετα τις 3-4 το μεσημερι


να το κανονισουμε μεσω μεϊλ


νασαι καλα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2004, 21:55:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama
κριμα που δεν ειχα προσεξει το θεμα νωριτερα.

οσο αναφορα τα αυτοκινητα και ο φιλτατος νταβελης ειχε παραξενες εμπειριες με αυτοκινητα στην πεντελη

και ανεξηγητες σε μερικες περιπτωσεις

ισως και να στις εχει διηγηθει

το αλλο που μου εκανε εντυπωση ηταν η αισθηση του ΦΕΥΓΑ που
ειχες νοιωσει

το εχω νοιωσει και εγω στην παρνηθα μερικες φορες

ενα αισθημα πανικου (το λιγοτερο)
σε καποια περιπτωση ενοιωσα οτι πρεπει να τρεξω να γλυτωσω και μαλιστα επεφτα πανω σε κλαδια
σκονταφτα και επεφτα πανω σε πετρες

αλλα δεν με ενοιαζε
ηθελα μονο να φυγω να φτασω στην μοτοσυκλετα μου και να φυγω μακρια και οσο το δυνατον πιο γρηγορα

μετα απο λιγο ομως και αφου ειχα απομακρυνθει λιγο απο το σημειο που με επιασε αυτο το συναισθημα μου εφευγε οπως ηρθε και ηταν σαν να μην εγινε τιποτα

μονο οι γρατζουνιες μαρτυρουσαν τον πανικο που περασα

δεν ενοιωθα τιποτα και συνεχιζα πιο περα την πορεια μου σαν να μην συνεβει τιποτα


υπαρχει και παλιο μου post στο τοπικ της παρνηθας οπου περιγραφω μια απο αυτες της περιπετειες μου.


we'll all take turns
i'll get mine, tooΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2004, 12:07:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

οσο αναφορα τα αυτοκινητα και ο φιλτατος νταβελης ειχε παραξενες εμπειριες με αυτοκινητα στην πεντελη

ισως και να στις εχει διηγηθει


το αλλο που μου εκανε εντυπωση ηταν η αισθηση του ΦΕΥΓΑ που
ειχες νοιωσει

το εχω νοιωσει και εγω στην παρνηθα μερικες φορες

ενα αισθημα πανικου (το λιγοτερο)
σε καποια περιπτωση ενοιωσα οτι πρεπει να τρεξω να γλυτωσω και μαλιστα επεφτα πανω σε κλαδια
σκονταφτα και επεφτα πανω σε πετρες



φιλε endorama, ναι ταχουμε πει με τον Τασσο απο κοντα, και μαλιστα προσπαθουμε να φτιαξουμε ενα συλλογο φιλων με σκοπο την προστασια, τον καθαρισμο και την αναδειξη της ιστοριας του σπηλαιου

οσο για το ΦΕΥΓΑ που ενιωσα, δεν ηταν τοσο φοβος, οσο ασυγκρατητη ταση σε ολα μου τα κυτταρα να φυγω απο εκει

μαλιστα εχω την εντυπωση πως υπηρχε και σαν εικονα στο μυαλο μου "ΦΕΥΓΑ"

εγω κατεληξα σε αυτη την περιπτωση πως η ταση να φυγω ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ αλλα εγκεφαλικη προβολη

και μαλιστα πιστευω πια, πως επρεπε να φυγω για το καλο μου


η εμπειρια που αναφερεις μου θυμιζει περισσοτερο "αρνητικα" σημεια που σε απωθουν

εχω ενα τρανταχτο παραδειγμα με την Φολεγανδρο και ενα καλο μου φιλο


ειχε πριν απο δεκαετιες ενα μικρο μαγαζακι στην ερημικη (τοτε) παραλια αγιο Νικολα

εφτανε πρωτος στην περιοχη και τελευταιος εφευγε


αν και οι ντοπιοι απεφευγαν να βγουν απ το χωριο την νυχτα, αυτος, οπως και ολη μας η παρεα, κυκλοφορουσαμε αναγκαστικα με τα ποδια την νυχτα για να παμε στα χωρια απο το μονοπατι

στο μονοπατι που εβγαζε στην Ανω Μερια, μια νυχτα που ανεβαινε μονος, ξαφνικα κοκαλωσε

ενιωθε πως κατι υπηρχε μπροστα του


οντας πρακτικος ανθρωπος, αρπαξε πετρες και μετα απο φωνες και προειδοποιησεις, αρχισε να τις πεταει προς το επιμαχο σημειο


φυσικα δεν υπηρχε ανθρωπος, και αφου εφαγε καμμια ωρα σταματημενος να προσπαθει να βρει το κουραγιο να περασει, τοκανε τρεχοντας με χιλια


το ιδιο καλοκαιρι, μια παρεα αποφασησε να κανει την ιδια διαδρομη νυχτα (χωρις φυσικα να ξερουν τι ειχε συμβει στον φιλο μου)


γυρισαν τρομαγμενοι στην παραλια, και μας αφηγηθηκαν ακριβως τα ιδια σκηνικα στο ιδιο ακριβως σημειο

δεν ισχυε παντα, αλλα ορισμενες περιοδους το σημειο σε σταματουσε με αλλοκοτο φοβο

να βρεθουμε φιλε κι απο κοντα αν το θελεις, να τα πουμε


ΥΓ. και μια ερωτηση προς τους διαχειριστες του φορουμ:

γιατι δεν μπορω να κανω edit στο θεμα μου?


δεν μου παρουσιαζονται τα συμβολα του edit και του delete πια, και θεθελα να εννοποιησω την ιστορια μου στην αρχικη σελιδα, μιας και το τελος της το αφηγηθηκα σε αυτην την τελευταια σελιδα


ναστε καλα

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2004, 16:37:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama
quote:
οσο για το ΦΕΥΓΑ που ενιωσα, δεν ηταν τοσο φοβος, οσο ασυγκρατητη ταση σε ολα μου τα κυτταρα να φυγω απο εκει

μαλιστα εχω την εντυπωση πως υπηρχε και σαν εικονα στο μυαλο μου "ΦΕΥΓΑ"

εγω κατεληξα σε αυτη την περιπτωση πως η ταση να φυγω ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ αλλα εγκεφαλικη προβολη

και μαλιστα πιστευω πια, πως επρεπε να φυγω για το καλο μου

η εμπειρια που αναφερεις μου θυμιζει περισσοτερο "αρνητικα" σημεια που σε απωθουν


εκτος απο τον φοβο μου ενοιωθα οτι η παρουσια μου εκει (και σε 2-3 περιπτωσεις ακομα) ενοχλουσε

εκτος απο φοβο ενοιωθα ενοχη
τωρα που το σκεφτομαι μου θυμισε τον καιν.

quote:
να βρεθουμε φιλε κι απο κοντα αν το θελεις, να τα πουμε
ναι να το κανονισουμε φιλε μου

σιγουρα θα κανουμε μια πολυ ενδιαφερουσα συζητηση
και θα ηθελα την αποψη σου πανω σε μερικα θεματα

quote:
δεν μου παρουσιαζονται τα συμβολα του edit και του delete πια
δεν ειμαι διαχειριστης ομως αυτο το προβλημα υπαρχει εδω και αρκετες ημερες
προς το παρων το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι υπoμονη.

quote:
και μαλιστα προσπαθουμε να φτιαξουμε ενα συλλογο φιλων με σκοπο την προστασια, τον καθαρισμο και την αναδειξη της ιστοριας του σπηλαιου
προσωπικα αν βρω τροπο θα χαρω πολυ να σας βοηθησω


we'll all take turns
i'll get mine, tooΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2004, 17:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

σιγουρα θα κανουμε μια πολυ ενδιαφερουσα συζητηση
και θα ηθελα την αποψη σου πανω σε μερικα θεματα


το ιδιο και εγω...


να κανονισουμε να βρεθουμε μεσω μεϊλ


εγω ειμαι σχετικα ευελικτος, οποτε κανονισε εσυ ποτε μπορεις

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 00:13:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

ποσες φορες αραγε μπορει να παει κανεις στην περιοχη της σπηλιας και να μην παρατηρησει κατι οφθαλμοφανες???


πολλες!

τελευταια τρια ατομα καναμε την ιδια παρατηρηση (ο ενας ειναι ο φιλος μας ο Vril): οτι τα σιδερα της οροφης του δεξιου τουνελ εφαπτονται στον βραχο, οπως και τα μπετα των βασεων τους


εμενα ομολογω πως με παροτρυνε ο zenas με την συζητηση που καναμε πριν λιγες μερες και κοιταξα προσεκτικοτερα


η δεξια πλευρα του τουνελ:

και η αριστερη πλευρα:


τα μπαζα ομως που υπαρχουν καλυπτουν τα μπετα!


αυτο μας εκανε να θεωρουμε τα μπαζα αποτελεσμα της τελευταιας εκρηξης

αλλα πως μπηκαν τα σιδερα και τα μπετα ΠΡΙΝ την εκρηξη???

επομενως τα μπαζα ειναι φερτά, αφου τελειωσε το τουνελ


γιατι τελειωσε!


αν ειχαν σκοπο να προχωρησουν κι αλλο, θα αφηναν ενα ακαλυπτο απο σιδερα τμημα για να συνεχισουν τις εκρηξεις


τα σιδερα ομως οχι μονο ακουμπανε στον βραχο αλλα οι ακρες απο τις λαμαρινες χωνονται σε καθε εσοχη του πετρωματος και εφαπτονται με αυτο



τελειωσε λοιπον το τουνελ στο σημειο που το βλεπουμε σημερα


τα μπαζα ομως απο που και γιατι ηρθαν?


το περιεργο ειναι οτι ειναι τοποθετημενα οπως ακριβως θα επεφταν απο πολλες μικρες εκρηξεις

ειναι απο το ιδιο πετρωμα με του βραχου και μαλιστα πανω πανω υπαρχουν μεγαλα κοματια με τις αντιστοιχες τρυπες απο τρυπανια που υπαρχουν και στον βραχο


ολο αυτο θυμιζει σκηνοθεσια


αλλα για ποιο λογο?


προσωπικα πιστευω πως όπως εριξαν σταχτη στα ματια των στρατιωτικων και κυβερνητικων στελεχων της χωρας με το παραμυθι του υπογειου αρχηγειου του ΝΑΤΟ, ετσι εριξαν και σταχτη στα ματια και σε οσους ερευνησαν τα εργα τους


αν κρινω εκ του αποτελεσματος, αυτό που εκαναν ηταν η καταστροφη του σπηλαιου με την εκσκαφη του δαπεδου του και το φραξιμο της συνεχειας του πιθανον για παντα

κατεστρεψαν το αρχαιο πηγαδι

και καλυψαν με το περιεργο ογκωδες κτισμα στα δεξια ένα φυσικο ανοιγμα που υπηρχε εκει (μου το επιβεβαιωσε κατοικος της περιοχης ότι υπηρχε ανοιγμα)


τα τουνελ και τα τσιμεντα τα θεωρω ως σταχτη στα δικα μας ματια


αν τα παρατηρησουμε όμως θα δουμε ότι δεν ειχαν καμια προφανη και λογικη αιτια για να φτιαχτουνε


το εχω ξαναπει πως δεν με προβληματιζουν τοσο τα ανεξηγητα φαινομενα της περιοχης μιας και τα θεωρω φυσικης προελευσης, αλλα ο λογος που εγιναν αυτά τα ανεξηγητα εργα…

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 11:45:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

ποσες φορες αραγε μπορει να παει κανεις στην περιοχη της σπηλιας και να μην παρατηρησει κατι οφθαλμοφανες???

Ούοόύού, σε δουλειά να βρισκόμαστε (χε χε)

quote:

τελευταια τρια ατομα καναμε την ιδια παρατηρηση (ο ενας ειναι ο φιλος μας ο Vril): οτι τα σιδερα της οροφης του δεξιου τουνελ εφαπτονται στον βραχο, οπως και τα μπετα των βασεων τους

Χαίρομαι που με μνημόνευσες, χρυσός κανόνας του fair play...


quote:

αν ειχαν σκοπο να προχωρησουν κι αλλο, θα αφηναν ενα ακαλυπτο απο
σιδερα τμημα για να συνεχισουν τις εκρηξεις

(...)

ολο αυτο θυμιζει σκηνοθεσια


Σωστά !

Όπως και ο χάρτης. Οί "είσοδοι" που θα έσκαβαν βρίσκονται στον ... αέρα στους γκρεμούς από κάτω.
Το επίπεδο του δρόμου είναι κάπου 100μ πιό κάτω από τη σπηλιά.


quote:

αλλα για ποιο λογο?

Εμ, έλα ντε !


quote:

και καλυψαν με το περιεργο ογκωδες κτισμα στα δεξια


Γιατί δεξια ?
Απορία μου: Από που ... "κοιτάμε" ? Όπως μπαίνουμε, δεν τα περιγράφουμε ???
Τι λένε οι σπηλαιολόγοι γι αυτό ??? κ. Ζήνα ???

quote:

αν τα παρατηρησουμε όμως θα δουμε ότι δεν ειχαν καμια προφανη και λογικη αιτια για να φτιαχτουνε

Αν ξεκινήσουμε από άλλη αφετηρία, ίσως καταλήξουμε στο εξής.
Το σπήλαιο είναι το μόνο της εκεί περιοχής που σώθηκε. Τα άλλα τα διέλυσαν ! Ας ήταν και αρχαιολογικά (βλ. Σπ. Πανός)

Το σπήλαιο είναι το μόνο που έχει εκκλησάκια. Ο τρούλος έχει αφαιρεθεί και εκτίθεται στο βυζαντινό μουσείο.
(Πήγα και τον είδα. Εκθέτουν και άλλα "κομμάτια" από αντίστοιχα παλιες εκκλησιες, ποιός ξέρει τι καταστροφές έχουν κάνει εκεί ... αντίστοιχα.) Τα εκκλησάκια έχουν γίνει αφορμή για μακροχρόνιες εργασίες "συντήρησης". Αρμολογήματα, τσιμενόματα, υποστήλωση ... Τρελλά λεφτά, δηλαδή.

Η λατύπη που έβγαλαν από το σπήλαιο, ή έχει μείνει εκεί σχημτίζοντας την πλατφόρμα που παρκάρουμε (1η εκδοχή) ή έχει φύγει από εκεί με 2 εκδοχές (2η και 3η αντίστοιχα)
Η λατύπη είναι κομμάτια μάρμαρο, σχετικά μικρά και μένει σαν υπόλοιπο από τις εργασίες εξορύξεως μαρμάρου.
Πάμε στην εκδοχή 2.
Την πήραν οι ... όποιοι τέλος πάντων για στρατιωτικούς σκοπούς και την πήγαν δεν ξέρω που και για λόγους τρέχα-γύρευε. Το αφήνω εδώ.

Πάμε στην εκδοχή 3.
Την πήραν οι ασβεστάδες για να κάνουν ασβέστη ή χαλίκι μπετού.
Υπενθυμίζω, οτι απ τότε που απαγορεύτηκε να σπάνε τα αρχαία, οι ασβεστάδες είχαν πρόβλημα. Από τις εκατόντόσες κολώνες του Ναού του Δία (Στήλοι Ολύμπιου Διός) έχουν σωθεί 5-10, οι υπόλοιποι έχουν γίνει ασβεστοκονίαμα. Το μολυβι απ τις κολώνες σωλήνες για τους νυπτήρες.
Μιλαμε για αρχές του αιώνα, άντε και μέχρι το 50.

Άν λοπιπόν το κράτος ήθελε να κάνει χαλάστρα στους μαρμαράδες της περιοχής Πεντελικού, νόμιμους ή ... όχι, (θυμηθείτε οτι μέχρι πρίν από λίγα χρόνια γινόταν λαθροεξαγωγή μαρμάρων, μέχρι που ανατίναξαν τα λατομεία και μπάζωσαν τους δρόμους) θα έκανε το εξής κόλπο.

Παλία θα έλεγαν οτι είναι ... στοιχειωμένο το μέρος.
Στις μέρες μας, πρέπει να επικαλεστείς...άλλες σκοτεινές και κακές ... δυνάμεις.

Αυτά !



* * * Άμα δεν μπορείς, άλλαξε δουλειά * * *

http://clubs.pathfinder.gr/vril Η υπόγεια άποψη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 01:56:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

και καλυψαν με το περιεργο ογκωδες κτισμα στα δεξια


δεξια οπως βγαινουμε απο τη σπηλια, εννοουσα

εχω δυο αναφορες για το οτι υπηρχε φυσικο ανοιγμα σε αυτο το σημειο: η πρωτη ειναι απο ενα φιλο ερευνητη που δεν μπορω να πω τι ακριβως μου ειπε αν δεν μου δωσει την αδεια

αλλα πριν λιγο καιρο συναντησαμε δυο γυναικες και μια κοπελιτσα

οι γυναικες ειχαν πατερα λατομο και η μεγαλυτερη και αντρα λατομο


μου περιεγραψαν πως τα μεσημερια πηγαιναν στην σπηλια για δροσια, πως ο πατερας τους εμπαινε και εφερνε νερο να πιουνε, αλλα δεν τις αφηνε να μπουνε μεσα ποτε

αμεσως θυμηθηκα την αναφορα του φιλου για το ανοιγμα και τις ρωτησα - μου επιβεβαιωσαν πως οντως υπηρχε φυσικο ανοιγμα στη θεση του κτισματος


τις ρωτησα απο ποτε εχουν να ερθουν στη σπηλια και απαντησε η κοπελιτσα, αφου σκεφθηκε λιγο, απο το 95

αυτα συζητηθηκαν πριν πλησιασουμε το εκκλησακι, γιατι απο εκει και μετα αρχιζουν τα παραξενα...


μολις πλησιασαν το εκκλησακι η νεοτερη απο τις ηλικιωμενες επαθε σοκ!

"τι εγινε εδω" να λεει μονη της, "τι κανανε στο σπηλαιο", "αγνωριστη ειναι η περιοχη" κτλ

εβλεπα την θλιψη στο προσωπο της!


η μεγαλυτερη και η κοπελιτσα δεν πλησιασαν ουτε κοντα στο εκκλησακι, αλλα παρεμειναν σε μια αποσταση περιπου 10 μετρων

ρωτησα αυτην που ηταν διπλα μου τι εχει συμβει - μηπως η αναστυλωση αλλαξε την μορφη της εκκλησιας?

"μα τι λες αγορι μου", μου λεει, "η εκκλησια μονο?"

"εδω λειπει ολοκληρη η εισοδος του σπηλαιου - το εκκλησακι δεν φαινοτανε!"

φυσικα εμεινα αφωνος


παρολλο που εχω διαβασει οτι οι αμερικανοι διενοιξαν την εισοδο, δεν ειχα δει φωτογραφια πριν τα εργα με την εισοδο διαφορετικη στην οροφη της


πρωτη φορα το ακουω της λεω - απ ο,τι γνωριζω αυτο που λετε πρεπει να εγινε πολυ παλαιοτερα απο το 77


δεν μου απανταει, αλλα συνεχιζει να κοιταει με θλιψη γυρω της


εγω ηθελα πληροφοριες μιας και ερχοταν απο παλια στην περιοχη και φερνω την κουβεντα στους αμερικανους

εφραξαν το βαθος του σπηλαιου με την λατυπη απο το εδαφος που εσκαψαν, της λεω


"οχι μονο" μου απανταει

"εριξαν και μια τσιμεντοπλακα"

δευτερο σοκ για μενα - πρωτη φορα ακουγα κατι τετοιο!


καντε μου την χαρη της λεω να παμε να μου δειξετε που ακριβως ηταν η τσιμεντοπλακα

"ναι" μου λεει, "τοχα σκοπο να μπω στη σπηλια"


με το που μπαινουμε μου δειχνει υποτιμητικα το δαπεδο της εισοδου και μου λεει: "ειναι εδαφος σπηλαιου αυτο?"


θεωρησα οτι εννοουσε τα μπαζα των εργων και δεν εδωσα σημασια

μολις καναμε μερικα βηματα στην κατηφορα, σταματησε παλι εκπληκτη: "που ειναι οι σταλακτιτες της οροφης?" μου λεει


"τι τους κανανε, που τους πηγανε?" και να κοιταει τριγυρω να βρει τους σταλακτιτες στο εδαφος


εβλεπα το προσωπο της και πιστευε ο,τι ελεγε, και ενιωθε οντως θλιψη!

στο βαθος δεν βρηκε φυσικα την τσιμεντοπλακα, αλλα τσαλαβουτησε στη λασπη ψαχνοντας τα κοματια της (αν την ειχαν σπασει)

μαζευτηκαν αρκετα ατομα στο εν τω μεταξυ και ολοι θετικοι και ψιλοσχετικοι με τη σπηλια και πιασαμε την κουβεντα - καποια στιγμη η κυρια μας αποχαιρετησε και εφυγε

οταν στο σπιτι σκεφτηκα αυτα που υποστηριζε, αρχισα να προβληματιζομαι...


ποτε ειδε την εισοδο να καλυπτει το εκκλησακι?

ποτε ειδε τους σταλακτιτες που απο ο,τι θυμαμαι δεν αναφερεται η υπαρξη τους τουλαχιστον πριν τη δεκαετια του 50 τουλαχιστον - οι πληροφοριες λενε οτι τους κατεστρεψαν οι λατομοι στις αρχες του αιωνα


ποτε ειδε το δαπεδο της σπηλιας να μην αποτελειται απο μπαζα???

απο την ανακαλυψη του και μετα το φυσικο σταλαγμιτικο δαπεδο καλυφθηκε απο τονους λατυπης, και απο τοτε ηταν κακοτραχαλο

το οτι η εισοδος καποτε καλυπτε ακομα και το απομειναρι του τειχους το ειδα μετα απο μερικες μερες οταν τοποθετησαν στο εκκλησακι την πινακιδα με την γκραβουρα του 1836


την παραθετω παραπανω σε αυτην την σελιδα

οσο για υπολοιπα που μου ειπε η κυρια, τι να πω...


αυτα συμβαινουν συχνα στο βουνο

ΥΓ. οπως ανεφερα παραπανω, η λατυπη χρησιμοποιηθηκε για να μπαζωσει το μεσα τμημα του σπηλαιου


δεν την πηραν


οσο για υλικο ασβεστοποιειας υπαρχει αφθονο σκορπισμενο στην ευρυτερη περιοχη, και θα καθαριζε και ο τοπος αν το απομακρυναν ωστε να παψει να μοιαζει με εγκαταλελειμενο νταμαρι ο τοπος

ΥΓ.2. πρεπει να βρεθουμε απο κοντα κακο μου Βριλ για σου δειξω μερικες φωτογραφιες - θαθελα την γνωμη σου





ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 06:13:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

στο βαθος δεν βρηκε φυσικα την τσιμεντοπλακα, αλλα τσαλαβουτησε στη λασπη ψαχνοντας τα κοματια της (αν την ειχαν σπασει)

Θα σου δείξω κομμάτια, να δούμε αν μπορεί να είναι απ αυτήν !

quote:

ΥΓ. οπως ανεφερα παραπανω, η λατυπη χρησιμοποιηθηκε για να μπαζωσει το μεσα τμημα του σπηλαιου

δεν την πηραν


γύρω απ αυτό στρέφεται η επόμενη "αιρετική" άποψη μου.

quote:

ΥΓ.2. πρεπει να βρεθουμε απο κοντα κακο μου Βριλ για σου δειξω μερικες φωτογραφιες - θαθελα την γνωμη σου

όποτε θές.
Συνήθως πάω 6 με 7 το πρωί.
Αντέχεις ???



* * * Άμα δεν μπορείς, άλλαξε δουλειά * * *

http://clubs.pathfinder.gr/vril Η υπόγεια άποψη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 21:41:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

όποτε θές.
Συνήθως πάω 6 με 7 το πρωί.
Αντέχεις ???



.

χαχαχα


αντεχω, αλλα στη σπηλια παω απρογραμματιστα και αυθορμητα


ετσι επεσα πανω στους εργατες της τεχνικης εταιριας που κλειδωσε το εκκλησακι, ετσι γνωρισα την κυρια που ανεφερα παραπανω, και ετσι γνωρισα τον ανθρωπο που ανοιξε ξανα την πορτα της εκκλησιας, και πολλους ανθρωπους που αγαπανε την περιοχη


ουτε ραντεβου να ειχα μαζι τους!


.


εγω εννοουσα καφεδακι στο σπιτι για να δεις καμια εκατοστη ενδιαφερουσες φωτογραφιες και να ακουσεις την παραξενη ιστορια τους

.

σκεφτομαι και μια κρασοκατανυξη του συλλογου στο βουνο - να γνωριστουμε απο κοντα οσοι ενδιαφερομαστε


νασαι καλα

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 09:58:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

σκεφτομαι και μια κρασοκατανυξη του συλλογου στο βουνο - να γνωριστουμε απο κοντα οσοι ενδιαφερομαστε

Με αγριογούρουνο και Ρωμαίους ????

Ω ! ναι !
Ω ! ναι !
Ω ! ναι !
Ω ! ναι !
Ω ! ναι !

Ο-VRIL-ix

Υ.Γ. 1. Λένε οτι ο αέρας του βουνού ανοίγει την .. όρεξη. Οπότε, κοίταξε μην πέσεις έξω στους υπολογοσμούς σου, δηλ. μην κάνεις πρυπολογισμούς όπως τους κάνει το υπουργείο οικονομικών. Με 200Ε το χρόνο δε ζεί άνθρωπος !!!


Υ.Γ. 2. Γιάννη, το κινητό μου έκανε .. φτερά !

Μαζί με αυτό και ο αριθμός του .. δικού σου.
Για επικοινωνία για συνάντηση, είτε στο σπίτι είτε στο βουνά, στείλε mail.


Υ.Γ. 3. Δε μπορώ να το πιστέψω οτι δεν υπάρχει κούφια γή.
Ε, δε το χωράει το μυαλό μου. Μου φαίνεται τελείως αδιανόητο, να μην υπάρχει... Απίστευτο ... !



* * * Άμα δεν μπορείς, άλλαξε δουλειά * * *

http://clubs.pathfinder.gr/vril Η υπόγεια άποψη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 59 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53 54 55 56 57 58 59
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.265625
Maintained by Digital Alchemy