ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ προφητειες για κοντινο πολεμο??? - No. 1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2007, 21:32:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
Είμαστε η μόνη γενιά που δεν έχει ζήσει πόλεμο. Ουδέποτε στο παρελθόν δεν υπήρχε τόσο μακρόχρονη ειρήνη (μιλάω γενικά). Αυτό δεν είναι ιστορικά το συνηθισμένο.


Kινεζικός εμφύλιος πόλεμος 1945-49
Απελευθερωτικοί πόλεμοι κατά των αποικιοκρατιών 1945-99
Αραβο-ισραηλινοί πόλεμοι 1947-82
Ψυχρός πόλεμος ΗΠΑ - Ρωσίας 1948-91
Πόλεμος της Κορέας 1950-53
Πόλεμος του Βιετνάμ 1961-75
Βόρεια Ιρλανδία 1968-98
Ινδία - Πακιστάν {πόλεμος του Μηαγκλαντές) 1971
Πόλεμος Βιετνάμ - Καμπότζης 1978-89
Πόλεμος Κίνας - Βιετνάμ 1979
Αφνανιστάν - πόλεμος κατά των Σοβιετικών 1979-89
Πόλεμος Ιράν - Ιράκ 1980-88
Πόλεμος στις νήσους Φόλκλαντ 1982
Γρενόδα - Αμερικανική εισβολή 1983
Παναμάς - Αμερικανική εισβολή 1989
Πόλεμος Περσικού Κόλπου 1991
Βοσνία 1994-95
Ρουάντα- Μπαυρουντί 1993-94
Εμφύλιος στο Κοννκό 1994 +
Πόλεμοι στην Τσετσενία 1994,1999+
Εμφύλιος στο Σουδάν 1983+
Τρομοκρατικός πόλεμος της αλ-Κάιντα 1992+
Κόσοβο 1999
Αμερικανικές στρατιωτικές επιχειρήσεις στο Αφγανιστάν 2001+
Αμερικανικές στρατιωτικές επιχειρήσεις στο Ιράκ 2003+

Πηγή : Πανεπιστήμιο Μπραντφορντ
Αναδημοσίευση σε Εφημερίδα Ημερησία 29/2/2004

ευτυχως που εχουμε μακροχρονη ειρηνη


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του

Edited by - gigenis on 26/02/2007 22:24:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikolasote
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2007, 23:13:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikolasote
Εγώ φίλε Μητσάκο, πιστεύω πως όντως πολλές αν όχι όλες οι προφητείες αυτών των διορατικών ανθρώπων έχουν βγεί αληθινές. Η αλήθεια είναι οτι τα πράγματα ορισμένες φορές έχουν φτάσει σε οριακές καταστάσεις και άλλες φορές βλέπω οτι όλα είναι μέλι γάλα. Αλλά να το πω και αλλιώς ΣΚΑΤΑ ΑΡΧΑΙΑ! Να γίνει οτι είναι να γίνει να τελειώσει μια και καλή η ιστορία αυτός ο ψυχολογικός πόλεμος που γίνετε με την κωλοτουρκία. Ας αντέξει αυτός που έχει ψυχή! Αν και πιστεύω πως οι Έλληνες έχουν γίνει πολύ λαλάκια ( τους έχουν κάνει δηλαδή οχι οτι φταινε οι ίδιοι) και επειδή οι Τούρκοι είναι και πολύ Ούνοι δεν τα βλέπω και πολύ σοι τα πραγματα. Το μόνο που ξέρω για τους Έλληνες είναι οτι σε δύσκολες στιγμές πάντα οι κουφάλες είναι μαζί! Πως τα καταφέρνει αυτός ο λαος ρε παιδακιμ. Ευλόγησον!

TIMAIOSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2007, 23:53:29  Εμφάνιση Προφίλ
Ψυχρός πόλεμος ΗΠΑ - Ρωσίας 1948-91
Αυτό ήταν το καλύτερο.

Οι Αμερικάνοι και οι Ευρωπαίοι γονείς δεν θάβουν τα παιδιά τους, έχουν πολύ καιρό να το κάνουν.
Και είναι οι μόνοι που δεν έχουν ζήσει τόσα χρόνια την φρίκη του πολέμου, γιατί;
Γιατί είναι οι δυνατότεροι του κόσμου και θέλουν ειρήνη στον τόπο τους. Και αν πολεμήσουν μεταξύ τους τότε θα γίνει πανηγήρι παντού.
Τα 800 περίπου εκατομμύρια της Ευρώπης, τα 300 εκατομμύρια των Η.Π.Α. και τα δισεκατομμύρια των κινέζων δεν έχουν ζήσει πόλεμο.
Αυτό εννοώ η μόνη γενιά που δεν έχει ζήσει πόλεμο. Τόσους αιώνες αυτό δεν συνέβαινε πουθενά, τώρα έχει συμβεί κάπου και δεν είναι λίγοι αυτοί που το ζούν.
Μήπως όμως όπου δεν κάνει για πολύ καιρό σεισμό, φέρνει μεγάλο και μάλιστα σε μια περιοχή (Ευρώπη) που πάντα συνέβαινε; Και λογικά να το πάρεις;

Τώρα με την Αποκάλυψη πίστηκες, με τον Κοσμά τον Αιτωλό πίστηκες;
Εδώ και αιώνες τα λέγανε και τα βλέπουμε μπροστά μας αυτό δεν σε προβληματίζει;
Έχουν βάση δεν είναι ξεκάρφοτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2007, 08:57:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Kαλημέρα!

Φυσικά και έχετε δίκιο. Έτσι είναι τα πράγματα. Στον κόσμο επικράτησε ΑΠΟΛΥΤΗ ειρήνη!

Και ακόμη μεγαλύτερη ειρήνη γνώρισε η Ελλάδα!

Και φυσικά [url=http://www.agrino.org/greeklibrary/projects/cyprus1974/turkish_invasion.htm]αυτό[/url] εδώ δεν πρόκειται γία πόλεμο αλλά για paint ball!!!

Ούτε η Κορέα ήταν, ούτε οι "ειρηνευτικές αποστολές" στο Αφγανιστάν, το Ιράκ, το Κόσσοβο, τη Βοσνία...

Αχ... Αχ...

"Αχ ρε παλιογερόντια
τι τραβάν για σας τ' αγόρια
τι τραβάν για σας τ' αγόρια..."

Δημήτρης

___________________
Κούκλοι δεν είμαστε όλοι μας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2007, 12:54:07  Εμφάνιση Προφίλ
ΑΠΟΛΥΤΗ ειρήνη στον κόσμο δεν επικράτησε.
Πάντως στην Ευρώπη και στις Η.Π.Α. δεν έχουν βλήματα πάνω απο το κεφάλι τους (κυριολεκτικά όχι μεταφορικά).

dim.kar:
Αχ ρε παλιογερόντια ?τι τραβάν για σας τ' αγόρια?τι τραβάν για σας τ' αγόρια...

Τους διορατικούς Γέροντες τους ψάχνεις με τα κιάλια!
Εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει κανέναν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2007, 16:35:05  Εμφάνιση Προφίλ
ΧΡΗΣΜΟΣ ΜΟΝΗΣ ΚΟΥΤΛΟΥΜΟΥΣΙΟΥ
Χρονολογούμενος από του έτους 1053 μ.Χ.

1. Μέγας ευρωπαϊκός πόλεμος. (1ος Παγκόσμιος Πόλεμος)?2. Ήττα της Γερμανίας, καταστροφή Ρωσσίας και Αυστρίας. (τα αποτελέσματά του)?3. Ήττα των Αγαρηνών υπό Ελλήνων. (Μικρασιατική εκστρατεία)?4. Ενίσχυσις Αγαρηνών υπό Δυτικών λαών και ήττα των Ελλήνων υπό της Άγαρ. (1922 - Μικρασιατική καταστροφή)?5. Σφαγή ορθοδόξων λαών. (τα επακόλουθα της Μικρασιατικής καταστροφής)?6. Και μεγάλη ανησυχία ορθοδόξων λαών. (λογικό)?7. Εισβολή ξένων στρατευμάτων εξ Αδριατικού πελάγους. Ουαί εις του κατοικούντας επί της γης, ο Άδης έτοιμος. (εδώ εγώ έχω κενά)?8. Προς στιγμήν ο Αγαρηνός μέγας. (τον 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο η Τουρκία δεν έπαθε τίποτα και ήταν υπολογίσιμη)?9. Νέος ευρωπαϊκός πόλεμος. (2ος Παγκόσμιος Πόλεμος)?10.Ένωσις ορθοδόξων λαών μετά της Γερμανίας. (και εδώ δεν είναι σαφές)?11. Ήττα Γάλλων υπό Γερμανών. (ισχύει)?12. Επανάστασις των Ινδιών και χωρισμός αυτώ από της Αγγλίας. (1950 - Γκάντι)
?13. Αγγλία εις μόνους Σάξονας. (ίδομεν)?14. Νίκη ορθοδόξων λαών και γενική σφαγή Αγαρηνών υπό ορθο-δόξων. (ΟΙ Ρώσσοι στην Τουρκία)?15. Ανησυχία κόσμου. (φόβος για παγκόσμιο)?16. Γενική απελπισία επί της γης. (το ΝΑΤΟ και η Ρωσσία είναι καταδικασμένες να χτυπηθούν)?17. Μάχη επτά κρατών εις Κωνσταντινούπολιν. Τρία ημερονύκτια σφαγή. Νίκη του μεγαλυτέρου κράτους κατά εξ κρατών. (ίδομεν)?18.Συμμαχία εξ κρατών κατά του έβδομου κράτους: τρία ημερονύ-κτια σφαγή. (ίδομεν)?19.Παύσις πολέμου υπό Αγγέλου, (Θεού Χριστού) και παράδοσις Πόλεως στοις Έλλησιν. (ίδομεν)?20. Υπόκυψις Λατίνων εις αλάνθαστον πίστιν ορθοδόξων. (ίδομεν)?21. Εξωθήσεται ορθόδοξος πίστης από Ανατολών μέχρι Δυσμών. (ίδομεν)?22. Φόβος και τρόμος βαρβάρων υπo αυτής. (ίδομεν)?23. Παύσις του Πάπα και κήρυξις ενός Πατριάρχου δια όλην την Ευρώπην. (ίδομεν)?24. Εν πέντε και πεντήκοντα έτοι το τέλος των θλίψεων, την δε εβδόμην ουκ έστι ταλαίπωρος, ουκ έστιν εξόριστος, επανερχόμενος εις τας αγκάλας της μητρός, αγαλλομένης.
(η γενιά είναι 25 χρόνια: 25 Χ 22 = 550, σαν να λέει σε 22 γενιές, ίδομεν.)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2007, 16:38:48  Εμφάνιση Προφίλ
ΧΡΗΣΜΟΣ ΜΟΝΗΣ ΚΟΥΤΛΟΥΜΟΥΣΙΟΥ
Χρονολογούμενος από του έτους 1053 μ.Χ.

1. Μέγας ευρωπαϊκός πόλεμος. (1ος Παγκόσμιος Πόλεμος)
2. Ήττα της Γερμανίας, καταστροφή Ρωσσίας και Αυστρίας. (τα αποτελέσματά του)
3. Ήττα των Αγαρηνών υπό Ελλήνων. (Μικρασιατική εκστρατεία)
4. Ενίσχυσις Αγαρηνών υπό Δυτικών λαών και ήττα των Ελλήνων υπό της Άγαρ. (1922 - Μικρασιατική καταστροφή)
5. Σφαγή ορθοδόξων λαών. (τα επακόλουθα της Μικρασιατικής καταστροφής)
6. Και μεγάλη ανησυχία ορθοδόξων λαών. (λογικό)
7. Εισβολή ξένων στρατευμάτων εξ Αδριατικού πελάγους. Ουαί εις του κατοικούντας επί της γης, ο Άδης έτοιμος. (εδώ εγώ έχω κενά)
8. Προς στιγμήν ο Αγαρηνός μέγας. (τον 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο η Τουρκία δεν έπαθε τίποτα και ήταν υπολογίσιμη)
9. Νέος ευρωπαϊκός πόλεμος. (2ος Παγκόσμιος Πόλεμος)
10.Ένωσις ορθοδόξων λαών μετά της Γερμανίας. (και εδώ δεν είναι σαφές)
11. Ήττα Γάλλων υπό Γερμανών. (ισχύει)
12. Επανάστασις των Ινδιών και χωρισμός αυτώ από της Αγγλίας. (1950 - Γκάντι)


13. Αγγλία εις μόνους Σάξονας. (ίδομεν)
14. Νίκη ορθοδόξων λαών και γενική σφαγή Αγαρηνών υπό ορθο-δόξων. (ΟΙ Ρώσσοι στην Τουρκία)
15. Ανησυχία κόσμου. (φόβος για παγκόσμιο)
16. Γενική απελπισία επί της γης. (το ΝΑΤΟ και η Ρωσσία είναι καταδικασμένες να χτυπηθούν)
17. Μάχη επτά κρατών εις Κωνσταντινούπολιν. Τρία ημερονύκτια σφαγή. Νίκη του μεγαλυτέρου κράτους κατά εξ κρατών. (ίδομεν)
18.Συμμαχία εξ κρατών κατά του έβδομου κράτους: τρία ημερονύ-κτια σφαγή. (ίδομεν)
19.Παύσις πολέμου υπό Αγγέλου, (Θεού Χριστού) και παράδοσις Πόλεως στοις Έλλησιν. (ίδομεν)
20. Υπόκυψις Λατίνων εις αλάνθαστον πίστιν ορθοδόξων. (ίδομεν)
21. Εξωθήσεται ορθόδοξος πίστης από Ανατολών μέχρι Δυσμών. (ίδομεν)
22. Φόβος και τρόμος βαρβάρων υπo αυτής. (ίδομεν)
23. Παύσις του Πάπα και κήρυξις ενός Πατριάρχου δια όλην την Ευρώπην. (ίδομεν)
24. Εν πέντε και πεντήκοντα έτοι το τέλος των θλίψεων, την δε εβδόμην ουκ έστι ταλαίπωρος, ουκ έστιν εξόριστος, επανερχόμενος εις τας αγκάλας της μητρός, αγαλλομένης.
(η γενιά είναι 25 χρόνια: 25 Χ 22 = 550, σαν να λέει σε 22 γενιές, ίδομεν.)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2007, 16:50:17  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

quote:
Είμαστε η μόνη γενιά που δεν έχει ζήσει πόλεμο. Ουδέποτε στο παρελθόν δεν υπήρχε τόσο μακρόχρονη ειρήνη (μιλάω γενικά). Αυτό δεν είναι ιστορικά το συνηθισμένο.


Kινεζικός εμφύλιος πόλεμος 1945-49
Απελευθερωτικοί πόλεμοι κατά των αποικιοκρατιών 1945-99
Αραβο-ισραηλινοί πόλεμοι 1947-82
Ψυχρός πόλεμος ΗΠΑ - Ρωσίας 1948-91
Πόλεμος της Κορέας 1950-53
Πόλεμος του Βιετνάμ 1961-75
Βόρεια Ιρλανδία 1968-98
Ινδία - Πακιστάν {πόλεμος του Μηαγκλαντές) 1971
Πόλεμος Βιετνάμ - Καμπότζης 1978-89
Πόλεμος Κίνας - Βιετνάμ 1979
Αφνανιστάν - πόλεμος κατά των Σοβιετικών 1979-89
Πόλεμος Ιράν - Ιράκ 1980-88
Πόλεμος στις νήσους Φόλκλαντ 1982
Γρενόδα - Αμερικανική εισβολή 1983
Παναμάς - Αμερικανική εισβολή 1989
Πόλεμος Περσικού Κόλπου 1991
Βοσνία 1994-95
Ρουάντα- Μπαυρουντί 1993-94
Εμφύλιος στο Κοννκό 1994 +
Πόλεμοι στην Τσετσενία 1994,1999+
Εμφύλιος στο Σουδάν 1983+
Τρομοκρατικός πόλεμος της αλ-Κάιντα 1992+
Κόσοβο 1999
Αμερικανικές στρατιωτικές επιχειρήσεις στο Αφγανιστάν 2001+
Αμερικανικές στρατιωτικές επιχειρήσεις στο Ιράκ 2003+

Πηγή : Πανεπιστήμιο Μπραντφορντ
Αναδημοσίευση σε Εφημερίδα Ημερησία 29/2/2004

ευτυχως που εχουμε μακροχρονη ειρηνη


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του

Edited by - gigenis on 26/02/2007 22:24:19


Ξεχασες τον Ελληνικο Εμφυλιο Πολεμο 1945-1949....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2007, 07:08:30  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα! Σε μια πρόσφατη έρευνα που έκανα βρήκα το παρακάτω κείμενο,
είναι γραμμένο απο τον φίλο (ΝΙΚΗΤΑΡΑ) στις 01/12/2005

Ολόκληρο εκεί:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=8&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=7402

quote:
........................Μην φοβάσαι Α. μου και το βιβλίο του γέρο Τ., γράφει ότι ο πρώτος πρόεδρος της Κύπρου θα είναι ΓΕΝΕΙΟΦΟΡΟΣ». Έτσι κι έγινε. Στις πρώτες εκλογές κέρδισε ο Μακάριος. Άρχισα τότε να πιστεύω στα λεγόμενα του γέρου. Ρωτώ εγώ: Α., Ποιος ο τίτλος του βιβλίου εκείνου ?? Ποιος το έγραψε ?? Απάντηση: «ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ». Στο καφενείο του χωριού, ρωτούσαν τον γέρο Τ., οι χωριανοί πότε θα ήταν σωστό να σπείρουν τα χωράφια και αυτός τους έλεγε και ΠΑΝΤΑ ότι έλεγε έτσι γινόταν. Το 1961 είπε ότι στις αρχές του Απρίλη του 1962 ΘΑ ΧΙΟΝΙΣΕΙ στο χωριό μας και κάποιοι τον άκουγαν με επιφυλάξεις, διότι το υψόμετρο είναι ΠΟΛΥ χαμηλό και χιονίζει μια φορά στα 100 χρόνια. Έτσι κι έγινε. Χιόνισε τον επόμενο χρόνο αρχές Απριλίου και μάλιστα έκανε ½ μέτρο, ΣΠΑΝΙΟ για την περιοχή. ?Στις διακοινοτικές ταραχές του 63-64 , ό Τ. μας έλεγε: ΜΗΝ φοβάστε προς το παρόν. ΔΕΝ διατρέχουμε κίνδυνο, ΤΩΡΑ. Ο κίνδυνος θα είναι μετά το 73, ΟΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΟΜΒΡΙΑΣ. Εγώ, έλεγε, ΘΑ είμαι πεθαμένος, αλλά εσείς να ΜΗΝ σπείρετε το 73, διότι θα ξεραθούν όλα από την ανομβρία. Αλλά και το 74 ΜΗΝ σπείρετε , διότι ΘΑ ΞΕΡΑΘΟΥΝ όλα, από την φωτιά του πολέμου. Τότε (74), ο αδελφός θα σκοτώνει τον αδελφό και έπειτα οι Τούρκοι θα πάρουν την μισή Κύπρο. Κάποιος του είπε: «Γέρο, τρελάθηκες» ?? Αυτός απάντησε: «Το γράφει το βιβλίο γιε μου». Τον ρωτούν: ?« Εξήγα μας τι θα γίνει το 74, γέρο Τ.» Λέει: « Ο Μακάριος θα φύγει από την Κύπρο καταδιωκόμενος, αλλά ΘΑ επιστρέψει πάλι. Η καταστροφή όμως ΘΑ γίνει».?Ερώτηση: «Και θα κρατούν οι Τούρκοι για πάντα την Κύπρο γέρο Τ». ?? Απάντηση: «Οι πρώτοι πρόσφυγες θα επιστρέψουν πίσω στα σπίτια τους σε ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΑΖΕΜΑΤΟΣ ΕΛΙΩΝ». (15/9 – 15/2). Κάποιο άλλο βράδυ, μου λέει ο Α., είμαστε στον σύλλογο των αριστερών του χωριού. Ένας φανατικός Κουμουνιστής τον ρώτησε αν ξέρει να μας πει για την Αμερική και την Ε.Σ.Σ.Δ. και το Βιετνάμ. Ήταν γύρω στο 64– 65. Είπε ο γέρος Τ. « Η Αμερική θα «φάει τα μούτρα της» στο Βιετνάμ. Όμως η Ε.Σ.Σ.Δ., ΘΑ ΔΙΑΛΥΘΕΙ, εις τα εξ ων συνετέθη, ΑΡΓΟΤΕΡΑ. Το ίδιο και η Γιουγκοσλαβία του Τίτο».?Τότε μου λέει ο Α., έξαλλος ο κουμουνιστής, αρπάζει μια καρέκλα και την πετάει με δύναμη στον τοίχο, φωνάζοντας ότι ο γέρος είναι τρελός και άρρωστος και λέει βλακείες. Συνεχίζει ο γέρος: « Η Ρωσία θα επέμβει στο Αφγανιστάν για να πάρει τα πετρέλαια, αλλά 10 χρόνια θα πολεμά και τίποτα ΔΕΝ θα πετύχει. Θα φύγει , όπως πήγε. Οι πόλεμοι θα συνεχίζονται στην Μ. Ανατολή και το Ιράκ με την Περσία θα κάνουν πόλεμο από τον οποίον ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ θα βγει νικητής. Το Ιράκ, όπως και η Ε.Σ.Σ.Δ. ΘΑ διαλυθεί και ο Χουσείν θα χάσει την θέση του». Κάποιος τον ρώτησε: «Γερο, μας λες για πολέμους με την Ρωσία και άλλους με την Αμερική και τους Άραβες, αλλά ΔΕΝ μας είπες τίποτα για την Κωνσταντινούπολη και την Ελλάδα».?Είπε τότε ο γέρο Τ., εν έτη 1965 : «Η Κων/πολη ΘΑ ΔΟΘΕΙ (ή παραδοθεί, ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ Ο Α., για το δοθεί, ή παραδοθεί), ΣΤΟΝ ΕΚΠΤΩΤΟ ΒΑΣΙΛΕΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ». Ένας από εκεί του λέει: «Γέρο Τ., μας λες παλαβά πράματα. Ο Βασιλέας είναι ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ. Πώς θα γίνει ΕΚΠΤΩΤΟΣ» ?? ?Ο γέρο Τ. απαντά: « Το βιβλίο, έτσι γράφει γιε μου». «Ότι εν θέλημα Θεού, έτσι ας γίνει». «Εγώ θα πεθάνω, αλλά ΕΣΕΙΣ θα ζήσετε και θα τα δείτε, αν ΟΧΙ όλα τουλάχιστον τα περισσότερα». Εδώ τελειώνει η «ιστορία». Σχόλια δικά μου τώρα:
1) Ότι μου είπε ο φίλος μου ο Α., τα διασταύρωσα με άλλους περίπου καμιά 20αριά χωριανούς του και ΟΛΟΙ μου είπαν τα ίδια πράγματα.
2) Μέχρι ΣΗΜΕΡΑ, ο γέρος ΔΕΝ έπεσε έξω.
3) Ο γέρος πέθανε το 1970 και το βιβλίο το έχουν τα παιδιά του, (πρόσφυγες), που ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ακόμα και να το δείξουν, σε οποιονδήποτε.
4) Όσο αδύνατο ήταν για κάποιον να πιστέψει, το 1965 , ότι ΘΑ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΙ Η ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΗ Ε.Σ.Σ.Δ. και η Γιουγκοσλαβία , άλλο τόσο δύσκολο είναι για?κάποιον σήμερα να πιστέψει σε ΕΚΠΤΩΤΟ Βασιλέα . Έλα όμως που ο Γέρος , το ?είπε το 1965, 2 ΧΡΟΝΙΑ, ΠΡΙΝ Ο ΒΑΣΙΛΕΑΣ εκθρονιστεί....
5) Και τελευταίο ... «άκουσα και λάλησα αμαρτίαν ουκ έχω»....
Τα συμπεράσματα και τα σχόλια δικά σας φίλοι μου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2007, 16:37:40  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Φιλε Μητσακο... εφερες στο προσκηνιο ενα θεμα... στο οποιο ειχαν λεχθει, ειπωθει αρκετα προσβλητικα πραγματα... ειχε γινει φοβερος χαμος... και ηταν τοτε ο λογος που εγινα μελος στο Εσωτερικα..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2007, 18:44:05  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε PREDATOR τα είδα αυτά που λές και δεν θέλω να ξύσω πληγές πάνω στο θέμα, απλώς μόνο η ιστορία αυτή με ενδιέφερε, γιατι πιστεύω πως δεν είναι φούμαρα!

Δεν έχω προσωπικά εγώ, καμοία πρόθεση να αναστατώσω το forum.

Ας κοιτάξουμε την ιστορία αυτή που στο κάτω κάτω είναι απο άλλο άτομο και ας αφήσουμε τα άλλα.

Η ιστορία εσένα δεν σε προβληματιζει, δεν έχει μια βάση;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2007, 18:51:54  Εμφάνιση Προφίλ
Εχω την προφητεία του Ιωσήφ του Βατοπαιδινού την θέλει κανείς;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2007, 21:42:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
Ξεχασες τον Ελληνικο Εμφυλιο Πολεμο 1945-1949....

οπως και πολλους αλλους
αλλα αυτοι ειναι οι κυριοτεροι πολεμοι μετα τον δευτερο συμφωνα με το Πανεπιστημιο Μπραντφορντ


quote:
Η ιστορία εσένα δεν σε προβληματιζει, δεν έχει μια βάση;

καμια απολυτως

η δημοσιοποιηση εχουν γινει πολλα χρονια μετα τον θανατο του γερου
και μετα τα γεγονοτα που με τοση λεπτομερια προφητεψε
ενω γεγονοτα που ακομη δεν εχουν γινει αλλα προσδοκουνται μενουν μετεωρες οι λεπτομεριες
(Ερώτηση: «Και θα κρατούν οι Τούρκοι για πάντα την Κύπρο γέρο Τ». ?? Απάντηση: «Οι πρώτοι πρόσφυγες θα επιστρέψουν πίσω στα σπίτια τους σε ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΑΖΕΜΑΤΟΣ ΕΛΙΩΝ». (15/9 – 15/2).)

ηπαρχουν βεβαιως και χρονολογικα λαθη


quote:
Ήταν γύρω στο 64– 65. Είπε ο γέρος Τ. « Η Αμερική θα «φάει τα μούτρα της» στο Βιετνάμ. Όμως η Ε.Σ.Σ.Δ., ΘΑ ΔΙΑΛΥΘΕΙ, εις τα εξ ων συνετέθη, ΑΡΓΟΤΕΡΑ. Το ίδιο και η Γιουγκοσλαβία του Τίτο».?Τότε μου λέει ο Α., έξαλλος ο κουμουνιστής, αρπάζει μια καρέκλα και την πετάει με δύναμη στον τοίχο, φωνάζοντας ότι ο γέρος είναι τρελός και άρρωστος και λέει βλακείες. Συνεχίζει ο γέρος: « Η Ρωσία θα επέμβει στο Αφγανιστάν για να πάρει τα πετρέλαια, αλλά 10 χρόνια θα πολεμά και τίποτα ΔΕΝ θα πετύχει. Θα φύγει , όπως πήγε. Οι πόλεμοι θα συνεχίζονται στην Μ. Ανατολή και το Ιράκ με την Περσία θα κάνουν πόλεμο από τον οποίον ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ θα βγει νικητής. Το Ιράκ, όπως και η Ε.Σ.Σ.Δ. ΘΑ διαλυθεί και ο Χουσείν θα χάσει την θέση του»


ο γερος λοιπον προφητεψε το 64-65 οτι ο χουσειν θα χασει την θεση του ενω τοτε ο χουσειν ηταν στην ψειρου

(Ο Χουσεΐν, μαζί με άλλα στελέχη του Μπάαθ, σχεδιάζουν την ανατροπή του Αρέφ, αλλά το κίνημά τους (Σεπτέμβριος 1964) αποτυγχάνει. Ο Χουσεΐν φυλακίζεται για να αποδράσει το 1966.)
http://www.in.gr/news/iraq2002/0102.htm

την εξουσια την πηρε το 79 το


quote:
Εχω την προφητεία του Ιωσήφ του Βατοπαιδινού την θέλει κανείς;

και δεν την ριχνεις και αυτη στο τραπεζι;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του

Edited by - gigenis on 28/02/2007 21:45:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2007, 23:24:34  Εμφάνιση Προφίλ
gigeni καλησπέρα
Πρέπει πρώτα να απαντήσεις, αν σε κάλυψα με Κοσμά Αιτωλό και Αποκάλυψη, επίσης έχω βάλει και τους Χρησμούς της Μονής Κουτλουμουσίου (1053 μ.Χ.) με δικά μου σχόλια.

Τώρα ας πάμε και στην ιστορία του γέρου.

gigenis: η δημοσιοποιηση εχουν γινει πολλα χρονια μετα τον θανατο του γερου και μετα τα γεγονοτα που με τοση λεπτομερια προφητεψε

Δεν υπάρχει δημοσιοποίηση αλλά εξιστώριση των γεγονότων, απο κάποιον που τα έζησε στο χωριό του όταν ήταν εν ζωή ο γέρος αυτός.
Τώρα αν δεν πιστεύεις τα λεγόμενά του τι να σου αποδέιξω;

Παρέληψα πάλι την αρχή αλλά το αρχίζω απο υκανοποιητικό σημείο.
.......................Την υπόθεση την έχω ακούσει από τον φίλο και συνάδελφο μου, τον Α. Άνθρωπος της εκκλησίας. Μου έφερε μια μέρα στην δουλειά, ένα βιβλίο του Γέροντα Παίσιου και το διάβασα. Επειδή το βιβλίο αναφερόταν KAI σε ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ και επειδή διάβασα την Αποκάλυψη του Ιωάννη αλλά και τα βιβλία του Νοστράδαμου, ξεκινήσαμε συζήτηση. Μού λέει:
Στο χωριό μας είχαμε έναν γεροντάκο, τον «γέρο Τ»., που είχε κάποιο βιβλίο σπίτι του και το διάβαζε τακτικά, όπως μας έλεγε. Μικροί τότε γελούσαμε με όσα μας έλεγε. Μετά τον αγώνα της Ε.Ο.Κ.Α., το 1960 , ήμουν λέει ο Α., μαθητής λυκείου. Ήταν τότε οι πρώτες εκλογές ΠΡΟΕΔΡΙΚΕΣ. Όσοι υποστηρίξαμε τον αγώνα της Ε.Ο.Κ.Α. είμαστε στην ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ μας με το μέρος του Αρχιεπισκόπου Μακαρίου. Αντίπαλος του ο Ιωάννης Κληρίδης , εκλεκτός του Κουμουνιστικού ΑΚΕΛ. Σε μια εκδήλωση τους, περνούσα από εκεί και άκουγα τα συνθήματα τους όλο μίσος και χολή. Μέχρι και ομοίωμα του Μακαρίου έκαιγαν και φώναζαν ότι είναι ο καταστροφέας της Κύπρου. Εγώ, όταν πήγα στο χωριό, ήμουν λυπημένος και αγχωμένος. Το είπα στην μάνα μου κι εκείνη μου απάντησε.............Μην φοβάσαι Α............

gigenis: (15/9 – 15/2).)
ηπαρχουν βεβαιως και χρονολογικα λαθη

Το λάθος είναι μάλλον του ΝΙΚΗΤΑΡΑ, εξάλου είναι σε παρένθεση, δεν βάζει ο γέρος παρένθεση στο λόγο του.

gigenis: ο γερος λοιπον προφητεψε το 64-65 οτι ο χουσειν θα χασει την θεση του ενω τοτε ο χουσειν ηταν στην ψειρου

Εδώ λάθος κατάλαβες εσύ.
Ήταν το 64 - 65 που τους τα είπε αυτά.
Τα γεγονότα θα συνέβαιναν μετά στα επόμενα χρόνια (απλό)

PREDATOR μετάνιωσα που έβαλα το link, καλύτερα να το έδεινα ολόκληρο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2007, 23:26:41  Εμφάνιση Προφίλ
Προφητεία Αγιορίτη Ιωσήφ εκ της Μονής Βατοπαιδίου

"Ακούσατε Έθνη και λαοί της Οικουμένης πάσης / και εσύ αναγνώστα πρόσεχε σ’αυτό που θα διαβάσης.
Είναι σκληρά και λυπηρά, αλλά είναι πεπρωμένα /να γίνουν όσα στας Γραφάς ευρίσκονται γραμμένα.
Τάγραψαν οι Πατέρες μας ο κόσμος για να μάθη / από αυτόν τον πόλεμο τι μέλλεται να πάθη.
Για να προσφύγη στον Θεόν και να μετανοήση / αν θέλη για να σωθή και ευτυχής να ζήση.
Με μιας θα ανάψη η φωτιά από μικρή αιτία/ κραυγή πολέμου έρχεται από τη Βουλγαρία.
Η δε Ρωσία ξαφνικά εισβάλλει στην Τουρκία / και ως χείμαρρος ορμητικός σαρώνει την Περσία.
Και προχωρεί ακάθεκτη φθάνει στην Παλαιστίνη / Θεός θέλει ο Αντίχριστος του Κόσμου για να γίνη.
Τότε κατέρχονται ομού της Δύσεως τα κράτη / ουαί στα Έθνη του Βορρά γίνονται όλα στάχτη.
Με λύσσα αμύνεται σκληρά η Αρκτος (Ρωσία) στην Τουρκία / που αδίκησε την Ελλάδα και όλη αναφλέγεται και καίει σα λαμπάδα.
Ματαίως αγωνίζεται η Άρκτος να κράτηση / τα περιβόητα Στενά(Σουέζ) στο τέλος θ' απηυδήσει.
Γιατί από την Ανατολή, Κορέα, Μαντζουρία / εισβάλλει η Αμερική με την Ιαπωνία / και προχωρεί ολοταχώς γραμμή στη Σιβηρία/ ενώ στη Δυτική πλευρά νικά η Γερμανία / και τότε είναι αδύνατον να κρατηθή η Ρωσία / και εγκαταλείπει τα Στενά, Αίγυπτον και Τουρκία.
Κτυπιέται η Άρκτος πανταχού και φεύγει προτροπάδην/όπως διασκορπίζεται ένα άτακτο κοπάδι.
Τότε ομού θα ητηθή και η δόλιος Τουρκία/ γιατί θα πράξη πονηρά μεγάλη προδοσία.
Γιατί αφού καταβληθή όλη από τη Ρωσία/ Θα συμμαχήσει μετ'αυτής και με την Βουλγαρία.
Για τούτο όσοι χριστιανοί ευρίσκονται στην Πόλη/ και στα περίχωρα αυτής,πρέπει να φύγουν όλοι.
Γιατί η Πόλις (=Κωνσταντινούπολη) θα καή και ουδείς θα απομείνη/κάτοικος ζων εντός αυτής.
Μον' ο Ναός θα μείνη/(ο οίκος ούτος και Ναός της του Θεού Σοφίας /όστις θα μείνει αείφωτος φάρος της Ορθοδόξου Εκκλησίας/ εξ ού το φως θα ξαπλωθή σ' όλη την Οικουμένη/ της Βασιλείας του Χριστού που ο κόσμος αναμένει).
Η πρώτη φάσις έληξε του τρομερού πολέμου/ τόσα δεινά πέντε μηνών δεν επαρκούν Θεέ μου;/ κι πάλιν νέος πόλεμος θ' αρχίση να ξεσπάση/αλλοίμονο στον άνθρωπο τι έχει να περάση.
Το ζήτημα της Πόλεως πάλι θα βγει στη μέση/κι ο κόσμος θα περιπλεχθεί και δε θα ξεμπερδεύση.
Αμέσως η διχόνοια ενσκήπτει εις την Κρήτη/και ανάπτουν εις τα αυθωρεί (αμέσως) τα μίση και τα πάθη.
Αφού οι ισχυροί της γης απογοητευθώσιν/ τότε θα γίνη πόλεμος, που ουδέποτε έχει γίνει, αλλοιμονον στους ασεβείς κανείς δε θα απομείνη.
Τότε η Ελλάς ουδέτερη και πάντα αδικημένη/το δίκαιο της θα ζητή/και έτοιμη θα αναμένη/χωρίς ν' αναμιχθή.
Και τότε θα μιλήση όταν η σάλπιγξ του Θεού/εκ του ουρανού σαλπίση για να δικαιωθεί.
Τότε τα Έθνη μεληδόν θα σφάζωνται αγρίως/στα όρια της Πόλεως για τα Στενά κυρίως.
Τότε θα πλεύση και πνιγή στο αίμα το μοσχάρι/τότε θα εκκαθαρισθή η ήρα απ' το σιτάρι.
Στη θάλασσα όπου βρεθή πλοίο δεν θ' απομείνει /και από το αίμα η θάλασσα κοκκινωπή θα γίνη.
Η Πόλις θα κατακαυσθή κι ίχνος δεν θα υπάρξη/πλέον ανθρώπου υλιστή γιατί πολλά έχει πράξη.
Μόνος θα μείνει ο Ναός της του Θεού Σοφίας/το στόλισμα της Νύμφης του Αγίας του Εκκλησίας.
Τρία ημερονύκτια θα διαρκέση η μάχη/όποιος εξέλθει ζωντανός μεγάλη τύχη θάχη.
Κράτη ομού δέκα οκτώ με πείσμα αγριεμένα/θα σφάζωνται αλλόφρονα στο αίμα βουτυγμένα.
Την τρίτη ημέρα ακριβώς όσοι εξηντλημένοι/από την μάχη ο' οποζούν θα δούνε ξαφνιασμένοι /εκεί ψηλά στον ουρανό στα δεξιά τα μέρη/να λάμπη υπέρ τον ήλιον ένα μεγάλο αστέρι.
Και από τ' αστέρι κάτωθεν ένας Σταυρός ν'αστράπτη/πύρινος κατακόκκινος κι'έκπληκτα τα Κράτη /ακούσουνε εκ του ουρανού μια φωνή βροντώδη/αγγέλου απροσδόκητον που θα σταθούν στο πόδι.
Τα όπλα θα πετάξουμε στη γη και τρομαγμένοι/τ' αστέρι θα κοιτάξουνε σαν απολιθωμένοι. Σταθήτε θ' ακουσθή φωνή. Σταθήτε επί τόπου/Γιατί αρκετά εχύθηκε το αίμα του ανθρώπου.
Σπεύσατε πάραυ τα εκεί στα δεξιά τα μέρη/το τόξο ακολουθήστε που βγαίνει από το αστέρι.
Κι εκεί θα βρήτε άνθρωπον άγιον/δικόν μου. Ποιμένα αυτόν εξέλεξα δια το ποίμνιόν μου.
Τούτον και σεις εκλέξατε ποιμένα να ποιμάνη/τα πρόβατα μου, που γυρνούν έρημα δίχως στάνη.
Νύκτα θ' ακουσθή η φωνή μου και ο κόσμος τρομαγμένος/εκ της φωνής της σάλπιγγος θα μείνη σαστισμένος.
Κι ευθύς το τόξον θα στραφή προς νότον στην Ελλάδα/που απ' τό φως τό ουράνιον θα φέγγη σάν λαμπάδα.
Τότε θα καταφθάνουνε οι Πρέσβεις στην Ελλάδα/ολόχαρη δε η Ελλάς με βία και γρηγοράδα.
Τότε η Ελλάς θα σηκωθή πρώτη με το στρατό της/να εκπληρώσει ολόχαρη τον Ιερόν σκοπόν της.
Να καταλάβη αμαχητί, τα ιερά της μέρη/που της τα πήραν οι εχθροί, που όλος ο κόσμος ξέρει.
Τότε οι πρόσφυγες ομού από χαρά σκιρτώντες/θα τρέξουνε στα μέρη τους σαν αετοί πετώντας.
Τότε ο Έλλην Βασιλεύς, ο εκλεκτός Κυρίου/εις πάντα θάναι άριστος και επί της υφηλίου/θα άρχη και θα διοική μετά δικαιοσύνης/και η γη θα χαίρεται εκ διαρκούς ειρήνης.
Τα όπλα τα πολεμικά θα γίνουν εργαλεία/και άροτρα γεωργικά/κι ειρήνη και ευτυχία.
Θα Βασιλεύση πανταχού/ κι ως αδελφοί να ζώσι/οι άνθρωποι επί της γης και δεν θα ερωτώσι/ο εις τον άλλον άνθρωπον μήπως και είναι ξένος/αλλά θα λέγεται αδελφός και εκ του Αδάμ το γένος.
Έλληνες ανανήψατε αυτή είναι η αλήθεια/μή σας πλανούν οι άπιστοι πώς είναι παραμύθια.
Όλα αυτά θα γίνουνε η ώρα πλησιάζει/το σύμπαν αναταράσεται και σας δεν σας τρομάζει:
Η συμφορά που έρχεται τους ασεβείς να πλήξη/και εκ της γης αλύπητα να τους αξαφανίση.
Πάρετε την απόφασιν και λογικά σκεφθήτε/αν θέλετε να ζήσετε και αιώνια να σωθήτε/όλοι μετανοήσατε στραφήτε προς τα θεία/γιατί ουδεμία απ' αυτήν υπάρχει σωτηρία.
Ο πόλεμος που έρχεται ουδέποτε έχει γίνει/τόσον μεγάλος και φρικτός και δεν θα γένη ειρήνη.
Εάν δεν εκκαθαρισθή η ήρα από το σιτάρι / και τα ζιζάνια θα καούν σαν το ξήρο χωρτάρι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2007, 09:31:18  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:


PREDATOR μετάνιωσα που έβαλα το link, καλύτερα να το έδεινα ολόκληρο.



Iσως και να επρεπε, αλλα ηταν δυστυχως ενα θεμα, που μετα απο καιρο παρεκτραπηκαν ορισμενοι, ειπωθηκαν βαριες κουβεντες, ειπωθηκαν πολλες ανακριβειες, ειχαμε διαγραφες μελων, ειχαμε εγκαταληψεις μελων...

Δεν ξερω, εγω θα μπορουσα να συνεχισω να γραφω σε εκεινο το θεμα, αλλα οι συντονιστες-διαχειριστες αν θα μπορουσαν να το δεχτουν..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2007, 11:45:00  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλοι μου καλημέρα και καλό μήνα...
πολλές προφητείες διαβάζω...και δεν ξέρω τί να πώ για αυτές...
θυμήθηκα όμως μία φράση:

"ΠΑΣ ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΜΕΤΑ ΧΡΙΣΤΟΝ ΓΑΙΔΑΡΟΣ ΕΣΤΙΝ"

νομίζω όλοι καταλαβαίνετε τί σημαίνει... αυτό που δεν ξέρω είναι (και αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει παρακαλώ) από ποιόν έχει υποθεί και πότε. Αν είναι φράση της επίσημης ορθόδοξης εκκλησίας, τότε μόνη της αυτοαναιρείται αν έχει στις τάξεις της "προφήτες"...

Τώρα για το θέμα του πολέμου Ελλάδας-Τουρκίας... θα συμφωνήσω και εγώ με ότι έχει αναφέρει και ο πολύ καλός φίλος Predator (Καλό μήνα Κώστααααα),και θα πώ και εγώ πως με τις παρούσες συνθήκες... χλωμό το βλέπω για πόλεμο...

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2007, 13:25:10  Εμφάνιση Προφίλ
PREDATOR: , αλλα ηταν δυστυχως ενα θεμα, που μετα απο καιρο παρεκτραπηκαν ορισμενοι, ειπωθηκαν βαριες κουβεντες..........

Καλύτερα να πούμε στην Αμαλία αν δεν της κάνει κόπο να το σβήσει το link για να τελιώνει κάπως αυτό το θέμα.


"ΠΑΣ ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΜΕΤΑ ΧΡΙΣΤΟΝ ΓΑΙΔΑΡΟΣ ΕΣΤΙΝ"

Κάπου στην Παλαιά Διαθήκη νομίζω λέει ότι όποιος έκανε προφητεία και δεν βγήκε αληθηνή πρέπει να θανατωθεί.
Τώρα βέβαια μετά τον Χριστό και την Καινή Διαθήκη τα πράγματα μαλάκωσαν αλλά δεν αλλάζει η βασική θέση.
Tώρα για τις παρούσες συνθήκες και εμένα δεν μου πάει στο μάτι, αλλά οι προφητείες και οι προφήτες μήλισαν.
Μην ξεχνάμε αυτό που είπε ο Γέρον Παΐσιος:
«Θα ήθελα να ζήσω δέκα χρόνια ακόμα, για να δω τη δόξα της Ελλάδος...μετά απο λίγο η Ελλάδα θα γίνει το κέντρο του κόσμου!»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bob_cat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2007, 16:02:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bob_cat
quote:
Κάπου στην Παλαιά Διαθήκη νομίζω λέει ότι όποιος έκανε προφητεία και δεν βγήκε αληθηνή πρέπει να θανατωθεί.
Τώρα βέβαια μετά τον Χριστό και την Καινή Διαθήκη τα πράγματα μαλάκωσαν αλλά δεν αλλάζει η βασική θέση.

Έστω οτι ισχύει ακόμα αυτό δέν αλλάζει σε τίποτα σημαντικό την αρχική θέση της Π.Δ. Οι σύγχρονοι προφήτες του χριστιανικού χώρου αναφέρονται σε γεγονότα που προβλέπονται να συμβούν μετά τον θάνατο των ιδίων.
Όπως καταλαβαίνεις η υποτιθέμενη θανάτωση τους δέν έχει κανένα νόημα


Αεί ο Θεός γεωμετρείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2007, 17:17:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis

quote:
Πρέπει πρώτα να απαντήσεις, αν σε κάλυψα με Κοσμά Αιτωλό και Αποκάλυψη, επίσης έχω βάλει και τους Χρησμούς της Μονής Κουτλουμουσίου (1053 μ.Χ.) με δικά μου σχόλια.

οχι δεν με καλυπτει και εχω γραψει το γιατι


μητσακο η δεν καταλαβενεις η κανεις οτι δεν καταλαβενεις

τα χρονολογικα λαθη που ειπα ηταν για τον σανταμ
γιατι το 64-65 ο γερος προφητευε οτι ο σανταμ θα χασει την εξουσια ενω τοτε ο σανταμ δεν ειχε καμια εξουσια

ο σανταμ πηρε την εξουσια το 79 πως λοιπον ο γερος ειπε στους ερωτουντες οτι ο σανταμ θα χασει την εξουσια την στιγμη που αυτος δεν ειχε καμια εξουσια και οι ερωτουντες λογικα δεν τον γνωριζαν;

για το τυπογραφικο λαθος (15/9 – 15/2) δεν εκανα κανεναν σχολιασμο
ειπα πολυ απλα οτι
ενω "προφητευτικε" το ποτε θα παρουν την μιση κυπρο οι τουρκοι (74)
για το ποτε θα την παρουν πισω οι κυπριοι η προφητεια περιορηζεται στην περιοδο του μαζεματος της ελιας

quote:
Δεν υπάρχει δημοσιοποίηση αλλά εξιστώριση των γεγονότων, απο κάποιον που τα έζησε στο χωριό του όταν ήταν εν ζωή ο γέρος αυτός.
Τώρα αν δεν πιστεύεις τα λεγόμενά του τι να σου αποδέιξω;


θες εξιστοριση και οχι δημοσιοποιηση; ενταξη λοιπον

η πρωτη εξιστοριση εγινε πολλα χρονια μετα τον θανατο του γερου
και με αυτα που διαβαζω γυρο στο 95-97
ναι η οχι;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2007, 19:38:29  Εμφάνιση Προφίλ
bob_cat: Όπως καταλαβαίνεις η υποτιθέμενη θανάτωση τους δέν έχει κανένα νόημα

Η προφητεία για να είναι προφητεία πρέπει αυτός που την είπε να έχει "χάρισμα", να είναι εκ Θεού, οτιδήποτε άλλο δεν έχει χάρη Θεού.
Όταν πεθαίνουν όσοι κορόΐδευαν, λογικά απολαμβάνουν δικαιωσήνης των πράξεών τους. Αργά ή γρήγορα θα κριθούν.

gigenis: οχι δεν με καλυπτει και εχω γραψει το γιατι

Τι δεν σε καλύπτει σε αυτό:
Κοσμάς ο Αιτωλός:
Η αιτία τού Γενικού Πολέμου θά έρθη από τήν Δαλματία. Πρώτα θά διαμελισθεί ή Αυστρία, καί ύστερα ή Τουρκία...
Η αιτία τού 1ου Παγκόσμιου πολέμου ήταν η δολοφονία στο Σεράγεβο της Βοσνίας (Δαλματία.) του διαδόχου της Αυστρίας
Τα αποτελέσματα του 1ου Παγκόσμιου πολέμου ήταν μεταξύ άλλων:
Διάλυση Αυτοκρατορίας Αυστροουγγαρίας με την συνθήκη του Σέν Ζερμέν τη 10 Σεπτεμβρίου 1919.
Διάλυση Οθομανικής Αυτοκρατορίας με την συνθήκη των Σεβρών τη 10 Αυγούστου 1920.
Διαμελίστικε η Αυστροουγγαρία κυρίως σε Τσεχία, Σλοβακία, Ουγγαρία, Αυστρία, Σλοβενία, Κροατία, Βοσνία
Διαμελίστικε η Οθωμανική αυτοκρατορία και μετέπειτα το 1922 Τούρκικη Δημοκρατία δίνοντας εδάφη που μετά ονομάστηκαν: Συρία, Λίβανος, Ιορδανία, Ιρακ και μέρος της Αραβίας κ.α.

gigenis: γιατι το 64-65 ο γερος προφητευε οτι ο σανταμ θα χασει την εξουσια ενω τοτε ο σανταμ δεν ειχε καμια εξουσια
ο σανταμ πηρε την εξουσια το 79 πως λοιπον ο γερος ειπε στους ερωτουντες οτι ο σανταμ θα χασει την εξουσια την στιγμη που αυτος δεν ειχε καμια εξουσια και οι ερωτουντες λογικα δεν τον γνωριζαν;

(τώρα κατάλαβα το σκεπτικό σου, ουσιαστικά αυτό για σένα είναι η μικρή λεπτομέρια που "ξέφυγε" και αποδεικνοίει την απάτη)
Φυσικά και δεν τον γνώριζαν, αλλά γιατί σου φαίνεται τόσο αφύσικο να είπε κάτι τέτοιο. Ονομάζει έναν ηγέτη που θα πάρει εννοείται την εξουσία και θα "χάσει" την θέση του.
Μέσα στα τόσα που έλεγε νομίζεις πολύ θέλει να το περάσουν στο ντούκου αυτό;
Αμα τον ρώταγαν ποιός είναι ο Σαντάμ κ.τ.λ. θα τους έλεγε.
Πάντως δεν λέω, το λογικό είναι αυτό που λές εσύ, αλλά ούτε μια χαραμάδα δεν αφήνεις;
Στους προφητικούς λόγους νομίζω δεν είναι ασυνηθίστο κάτι τέτοιο.

gigenis: ενω "προφητευτικε" το ποτε θα παρουν την μιση κυπρο οι τουρκοι (74)
για το ποτε θα την παρουν πισω οι κυπριοι η προφητεια περιορηζεται στην περιοδο του μαζεματος της ελιας

Και εδώ δεν μπορείς να καταδικάσεις την φερεγγιότητα των γεγονότων, και τι με αυτό.
Το περίεργο είναι που είπε συγκεκριμένη χρονιά το (74). Αυτό δεν συνηθίζεται.

gigenis: η πρωτη εξιστοριση εγινε πολλα χρονια μετα τον θανατο του γερου και με αυτα που διαβαζω γυρο στο 95-97
ναι η οχι;

Δεν ξέρω, το ποιό σίγουρο είναι να το διασταυρώσεις απο ανθρώπους της Κύπρου που το γνωρίζουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2007, 21:23:39  Εμφάνιση Προφίλ
Πάντως εντάξη μιάς και δεν έχει άμεση σχέση με Άγιο και τέτοια ας κρατάμε επιφυλάξεις.
Εδώ με έβαλες σε σκέψεις δεν μπορώ να πω είσε παρατηρητικός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2007, 21:39:51  Εμφάνιση Προφίλ
Aυριο παω Άγιον Όρος, απαντήσεις απο Δευτέρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2007, 07:08:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar
Kαλημέρα!

Προς διαχειριστές, συντονιστές κτλ:

μετονομάστε το θέμα σε: "Προφητείες Αγίων, η μεγάλη επιστροφή" να τελειώνετε... ¨ετσι κι αλλιώς σε λίγο, τα ίδια θα γράφονται.

Στο ρόλο του Ρόκυ, ο γέροντας...

Χασμουρητό... ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ χασμουρητό... ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ χασμουρητό...

Βλέπεις λείπει κι ο ταλαντούχος κακός...

Δημήτρης


___________________
Κούκλοι δεν είμαστε όλοι μας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2007, 09:45:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Nα ενα θεμα, που "δεν προβλεπει" στο αμεσο μελλον... εναν "πολεμο" (οπως αναμενετε πολυ απο εσας), και ΙΣΩΣ καταληξει σε εμφυλιο...

Δηλητηριάστηκε ο Οτζαλάν;
«Αδειασμα» του Ερντογάν από τους στρατηγούς στο χειρισμό του Κουρδικού

Αγκυρα
Τελευταία ενημέρωση 02/03/07 09:25

Εντείνεται η αντιπαράθεση της κυβέρνησης Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν με τις ένοπλες δυνάμεις της Τουρκίας.

Το γενικό επιτελείο αφήνει έκθετο τον πρωθυπουργό και με ανακοίνωσή του ξεκαθαρίζει ότι απορρίπτει τη θέση της κυβέρνησης για διάλογο με τους Κούρδους του βορείου Ιράκ, υιοθετώντας πλήρως τις σχετικές δηλώσεις του αρχηγού των ενόπλων δυνάμεων, στρατηγού Γιασάρ Μπουγιούκανιτ, που έγιναν στις Ηνωμένες Πολιτείες στις 16 Φεβρουαρίου.


Την Τετάρτη ο πρωθυπουργός Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν υποστήριξε σε συνέντευξή του στο CNNTurk ότι ο στρατηγός Μπουγιούκανιτ εκφράζει «προσωπικές του απόψεις» και πως «θεσμικά τον τελευταίο λόγο έχει η κυβέρνηση».


Αντιδρώντας σε αυτή την τοποθέτηση του πρωθυπουργού το Γενικό Επιτελείο εξέδωσε την Πέμπτη την ακόλουθη ανακοίνωση: «Οι απόψεις του στρατηγού Μπουγιούκανιτ στην εν λόγω συνέντευξη Τύπου φυσικά δεν είναι προσωπικές, αλλά είναι απόψεις των τουρκικών ένοπλων δυνάμεων».


Στην επίμαχη συνέντευξη ο στρατηγός Μπουγίουκανιτ είχε εκφράσει τη διαφωνία του με την έναρξη ενός πολιτικού διαλόγου με τους Κούρδους του Ιράκ, απορρίπτοντας το στηριζόμενο από τις ΗΠΑ σχέδιο για συνάντηση του Τούρκου υπουργού Εξωτερικών με τον επικεφαλής της αυτόνομης κουρδικής κυβέρνησης, Νετσιρβάν Μπαρζανί. Ο Τούρκος στρατηγός κατηγόρησε τους Κούρδους του Ιράκ ότι υποστηρίζουν τη δράση του ΡΚΚ, την οργάνωση των Κούρδων της Τουρκίας.


«Όποιος από τους πολιτικούς θέλει ας πάει να συνομιλήσει. Εγώ τι έχω να πω με κάποιον που υποστηρίζει το ΡΚΚ;» είχε δηλώσει, σε αντίθεση με τον Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν που προετοίμαζε το έδαφος για το διάλογο, λέγοντας ότι είναι υπέρ εάν αυτό «φέρει ειρήνη» και «ανοίξει το δρόμο σε θετικές εξελίξεις».


Καταγγελίες για δηλητηρίαση του Οτζαλάν


Εν τω μεταξύ, σε συνέντευξη που παραχώρησαν στη Ρώμη οι δικηγόροι του ηγέτη του ΡΚΚ, Αμπντουλάχ Οτζαλάν, υποστήριξαν ότι ο πελάτης τους υπέστη χρόνια δηλητηρίαση από κατάποση τοξικών μετάλλων.


Όπως υποστήριξαν, σχετικές ενδείξεις προέκυψαν έπειτα από εργαστηριακές αναλύσεις που έγιναν στην Ευρώπη σε τρίχες που ελήφθησαν από τον φυλακισμένο Κούρδο ηγέτη.


Το τουρκικό υπουργείο Δικαιοσύνης διέταξε έρευνα, πάντως απέρριψε προκαταβολικά τους ισχυρισμούς λέγοντας ότι Αμπντουλάχ Οτζαλάν κάνει τακτικές ιατρικές εξετάσεις και μέχρι στιγμής δεν έχει εντοπιστεί σοβαρό πρόβλημα υγείας.

Σε ανακοίνωση του υπουργείου αναφέρεται πως οι συνήγοροι του Οτζαλάν επιχειρούν να αναβιώσουν το διεθνές ενδιαφέρον για τον πελάτη, αφότου το Συμβούλιο της Ευρώπης απεφάνθη τον περασμένο μήνα πως δεν τίθεται θέμα νέας δίκης.

Τέλος, την Πέμπτη, υπό κράτηση παρέμεινε στην Αγκυρα για λίγες ώρες η αντιπρόεδρος του φιλοκουρδικού Κόμματος Δημοκρατικής Κοινωνίας στη Τουρκία Αϊσέλ Τουγλούκ. Η σύλληψή της αποδίδεται στην έκφραση «κύριος Οτζαλάν» που χρησιμοποίησε η ίδια στο συνέδριο του κόμματος, αν κι οι αρχές υποστήριξαν ότι συνελήφθη επειδή δεν είχε εμφανισθεί στο παρελθόν σε μία δικαστική κλίση για κατάθεση.

news.in.gr


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Θεσσαλός
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2007, 05:20:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Θεσσαλός
Καταρχάς, ως νέος χρήστης, γεια σε όλους! Πολύ ενδιαφέρον θέμα, και διάβασα σχεδόν όλα τα μηνύματα!

Δεν θα πρέπει να δίνουμε τόσο μεγάλο βάρος στις προφητείες. Το καλό (ή κακό) με αυτές είναι πως σε οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να λεχθεί ότι επαληθεύτηκαν. Και εκείνη με το "555 χέρι" που είδε ο Μωάμεθ όταν πήρε την Πόλη, πιο πολύ μου κάνει για "τριπλό θεϊκό φάσκελο" (για τη σφαγή και ιεροσυλία που διέπραξε), παρά για χρονικά προκαθορισμένη προφητεία. Αν, δηλ., έβλεπε σηκωμένο το μεσαίο δάχτυλο ενός χεριού, θα μιλούσαμε για χιλιετία?

Παρόλα αυτά, όμως, και ασχέτως προφητειών και οραμάτων, τα πράγματα δείχνουν ότι θα γίνει πόλεμος, αν όχι ανάμεσα σε Ελλάδα και Τουρκία, τότε σίγουρα στην δεύτερη. Πολλά μπράβο και thanks στον Predator και το αναλυτικό post για την Κρίση των Ιμίων. Ήταν διαφωτιστικότατο! Το συμπέρασμα είναι απλό (και βγαίνει και από άλλες περιπτώσεις: S300, πογκρόμ στην Κων/πολη, 1974, κτλ): η χώρα μας δεν θέλει πόλεμο! Όχι γιατί ξέρει τάχα πως θα ηττηθεί, ούτε από ανθρωπιστικά κίνητρα, αλλά πολύ απλά γιατί ένας πόλεμος θα μας πάει οικονομικά, πολιτικά, πολιτιστικά και κοινωνικά πίσω. Οι Τούρκοι, αντίθετα, έχουν κράτος για τους ακριβώς αντίθετους λόγους. Έχουν ΑΝΑΓΚΗ τον πόλεμο και τις κρίσεις. Έχουν πρόβλημα με ΟΛΟΥΣ τους γείτονες τους: Ελλάδα, Κύπρος, Βουλγαρία (για την δήθεν καταπιεζόμενη μειονότητά τους), Συρία (τελεσίγραφο και απειλή πολέμου το 1998-για να διώξουν τον Οτσαλάν-, και η επαρχία Χατάϊ), Ιράκ (το, προς το παρόν, αυτόνομο Ιρακινό Κουρδιστάν), Ιράν ("η νέα απειλή" των αφεντάδων τους, που φτιάχνει πυρηνικά και υποστηρίζει τη μεγάλη αλεβιτική-σιιτική-μειονότητα της Τουρκίας), Αρμενία (συνεχιζόμενο εμπάρκο και τα της γενοκτονίας). Έχουν προβλήματα στο εσωτερικό: Κούρδοι, Αλεβίτες μουσουλμάνοι, κράτος vs κομμουνιστές, στρατός vs ισλαμιστές, ΡΚΚ, λίγο από Αλ Κάιντα, και επιπλέον μειονότητες. Έχουν προβλήματα στο εξωτερικό: έχουν καταδικαστεί 2 φορές από τον ΟΗΕ (για την Κύπρο, όχι πως αυτό λέει κάτι, αλλά προστίθεται στο σύνολο), οι Ευρωπαίοι, ας μην γελιόμαστε, δεν τους θέλουν, έχωσαν τη μύτη τους στη Βοσνία, στο Κόσοβο, στην Τσετσενία, στη Μολδαβία, στο Ιράκ, στο Λίβανο, στον πόλεμο Αρμενίας-Αζερμπαϊτζάν. Το στρατιωτικό-πολιτικό κεμαλικό κατεστημένο τους έχει ανάγκη από εχθρούς και κατασκευασμένους κινδύνους για να επιβιώσει.

Αυτά που βλέπουμε τελευταία είναι τουρκικές σπασμωδικές κινήσεις πριν το τέλος. Η πλήρης αποθράσυνση! Απειλούν την Ελλάδα με πόλεμο (12 ναυτ. μίλ.), με εισβολή το Κουρδιστάν, αρνούνται να αναγνωρίσουν την Κύπρο ή να πάρουν το στρατό τους από το νησί, εκβιάζουν για να μπουν στην ΕΕ. Φανατίζουν τον πληθυσμό τους με την ελπίδα ότι το κράτος τους θα αντέξει. Σύντομα κάποιοι (πιθανότατα οι Ρώσοι, που όσο φιλικοί είναι προς εμάς, τόσο εμείς τους αποδιώχνουμε-γιατί άραγε???), θα καταλάβουν ότι δεν θα μπορούν να ανέχονται επ' άπειρον τις προκλήσεις και τα ανατολίτικα παζάρια. Ίσως να είναι μια λάθος επίθεση στην Αρμενία, μια εισβολή στο Κουρδιστάν, μια κατάπνιξη στο αίμα μιας κουρδικής εξέγερσης, μια περσική επίθεση στο Ιντσιρλίκ, ένα ακόμη πογκρόμ, μια δολοφονία εξέχοντος αξιωματούχου, ή η εκτροπή του Ευφράτη στη Μεσόγειο, αλλά για αυτούς φαίνεται πως θα έρθει "μέγας πόλεμος", εξαιτίας των ίδιων. Και τα αποτελέσματά του, ασχέτως προφητειών, δεν μπορεί παρά να είναι καταστροφικά. Κάποιος είχε πει κάποτε πως "αν οι Τούρκοι επιτεθούν σε κάποιον και αποκρουστούν, η Τουρκία θα διαλυθεί"-εκ των έσω πρώτα, και αμέσως μετά από τους γείτονές τους, που όλοι θέλουν και από κάποιο "κομματάκι".

Όσο για μας, είναι μεγάλο λάθος να θέτουμε ψευτοδιλλήματα του στυλ "τι να την κάνουμε την Πόλη με 17 εκ. Τούρκους" και να προσάπτουμε εθνικιστικές κορώνες σε όσους μιλούν για χαμένες πατρίδες. Τί έκαναν οι Τούρκοι με τα εκατομμύρια των Ελλήνων της Μικρασίας? Κάτι ανάλογο και αντίστροφο θα συμβεί και στο μέλλον. "Η ιστορία επαναλαμβάνεται, οι πρωταγωνιστές αλλάζουν"-Τσόρτσιλ. Ήμασταν εκεί για 3.000 χρόνια και μας σκότωσαν-έδιωξαν. Είναι εκεί για λιγότερα από 1.000, και δεν έχουν κανένα λόγο να νομίζουν ότι θα μείνουν για πάντα.

"Πάλι με χρόνια, με καιρούς, πάλι..." (την συνέχεια τη ξέρετε όλοι, ελπίζω).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2007, 14:07:49  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Mε αυτην την λογικη "Παλι με χρονια..." κ.λ. πηγαμε το 1920 με την "Εκστρατια" στην Μικρα Ασια, και φαγαμε τα μουτρα μας! Ελεος πια... τι λογικη ειναι αυτη... Ουτε προκειτε να γινει κατι τετοιο, ουτε οι Τουρκοι θα καθισουν να μας δωσουν κατι απο την γη τους (εστω και αν ποτε δεν ηταν δικη τους)...

Το ιδιο πρεπει να γινει τοτε με την Παλαιστινη και το Ισραηλ, το ιδιο και με την Περσια, και αλλα πολλα...

Οσο αφορα την περιπτωση των 12 μιλιων, το δικαιωμα μας το εδωσε ο ΟΗΕ και οχι ο "Ηρωισμος" μας και ουτε μας καπνισε ετσι η ιδεα...

Οποτε, δεν μπορει να λεει η Τουρκια Casus Beli, γιατι αυτη δεν δεχεται τις νομοθετικες διαταξεις του ΟΗΕ (οποτε επρεπε και να διαγραφει σαν μελος) αλλα το προβλημα ειναι αλλου... Εμεις φταιμε, που "κολλαμε" -μαλλον αδιαφορουμε.


Και κατι αλλο. Κανενας λαος δεν πρεπει να θεωρειται αδικημενος... ποσο μαλλον εμεις...

Ολοι εχουμε διαπραξει εγκληματα πολεμου...

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ. οποτε πρεπει να σταματησει το παραμυθακι, οτι εμεις παντα αδικουμασταν ή παντα αδικουμαστε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2007, 14:21:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Επισης... κατι που πρεπει να κανει η δικη μας Κυβερνηση (που φυσικα δεν κανει), ειναι να παρακολουθει στενα, αλλα απο αποσταση, τα Καθημερινα τεκτενομενα που συμβαινουν τους τελευταιους μηνες στην Γειτονια μας...

Ιδιαιτερα στην Τουρκια... διαβαστε πρωτα το αρθρο:


Και παρενέβη εισαγγελέας...
Για «πολιτειακό σύστημα» στη διοίκηση της Τουρκίας μίλησε και ο Κενάν Εβρέν

Κωνσταντινούπολη


Ο εισαγγελέας των Μούγλων (κοντά στη Σμύρνη) είναι έτοιμος να ασκήσει δίωξη εις βάρος του παραξικοπηματία απόστρατου στρατηγού Κενάν Εβρέν, γιατί εξέφρασε την άποψη ότι τα προβλήματα της Τουρκίας δεν θα μπορέσουν να λυθούν μέσα από τη «στενή εθνικιστική λογική» που αναπτύσσεται τώρα και αναφέρθηκε στην ανάγκη να αντιμετωπισθεί «το ενδεχόμενο μιας ομοσπονδιακής λύσης» στην οργάνωση του κράτους.

Ο απόστρατος στρατηγός, επικεφαλής του πραξικοπήματος του 1980 και πρόεδρος της Δημοκρατίας μεταξύ του 1983 και 1991, έκανε τις παρατηρήσεις αυτές στον δημοσιογράφο Χασάν Τζεμάλ που ασχολείται μεθοδικά με το κουρδικό πρόβλημα στην Τουρκία και διατηρεί πάντα στενές σχέσεις με τον στρατό.

Όπως αναφέρει Το Βήμα της Τρίτης, η σημερινή ηγεσία του στρατού αποτελείται από άτομα που υπηρέτησαν ως νέοι αξιωματικοί στο προεδρικό μέγαρο όταν ο στρατηγός Εβρέν ήταν πρόεδρος.

Oι παρατηρήσεις για την «ομοσπονδία» έχουν δημιουργήσει ακόμη μεγαλύτερο αιφνιδιασμό. Και τούτο τη στιγμή που το Κουρδικό επανέρχεται στην επικαιρότητα ως κεντρικό θέμα της προεκλογικής εκστρατείας εν όψει των προεδρικών εκλογών του Μαΐου.

news.in.gr


Τετοιες κινησεις, καθως και αλλα θεματα που συμβαινουν, οδηγουν σε πιεσεις και μπορει να καταληξει σε εμφυλια ξεσπασματα... που μπορει καποιος να εκμεταλλευτει ποικιλοτροπως, ακομα και 3ος παραγοντας -εκτος βαλκανιων-

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bob_cat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2007, 17:20:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bob_cat
quote:
Mε αυτην την λογικη "Παλι με χρονια..." κ.λ. πηγαμε το 1920 με την "Εκστρατια" στην Μικρα Ασια, και φαγαμε τα μουτρα μας! Ελεος πια... τι λογικη ειναι αυτη... Ουτε προκειτε να γινει κατι τετοιο, ουτε οι Τουρκοι θα καθισουν να μας δωσουν κατι απο την γη τους (εστω και αν ποτε δεν ηταν δικη τους)...

Eκείνη την εποχή είχαμε όλα τα μέσα και θα μπορούσε να πετύχουμε το θαύμα, η Οθωμανία ήταν υπο διάλυση, ο Ελληνικός στρατός σε απίστευτη φόρμα φτάσαμε ένα βήμα πρίν το κατορθώσουμε. Δυστυχώς το μικρόβιο του διχασμού μετέτρεψε το παραλίγο θαύμα για άλλη μιά φορά σε εθνική τραγωδία.
Ίσως και αυτό είναι το νόημα κάποιας προφητείας η ευκαιρία που θα μας παρουσιαστεί,άν την αρπάξουμε το καταφέραμε το θαύμα αντίθετα είμαστε οριστικά χαμένοι. Σήμερα και ο πιό αισιόδοξος δέν μπορεί να διανοηθεί ούτε στον ύπνο του οτι ο Ελληνικός στρατός θα μπορούσε να ανταποκριθεί με μιά επιτυχία ανακαταλαμβάνωντας τα χαμένα εδάφη. Οι Τούρκοι απο την μεριά τους φαίνονται υπερβολικά σκληροί στην στάση τους, δέν δείχνουν πρόθυμοι να υποχωρήσουν χιλιοστό μπροστά σε μιά Ελλάδα που φαντάζει στα μάτια τους ετοιμόρροπη.
Άν οι μεγάλες δυνάμεις την έχουν βάλει στόχο είναι κάτι που επίσης φαντάζει ουτοπικό, αυτές έχουν προσανατολισμένα τα μυαλά τους αυτή την εποχή στη μέση Ανατολή, καθόλου πρόθυμες να βοηθήσουν την Ελλάδα τουλάχιστον η μεγάλη υπερδύναμη.
Τελικά όμως υπάρχει κάποια ελπίδα κανείς δέν ξέρει πώς θα τα φέρει η τύχη μπάλα είναι και γυρίζει.


Αεί ο Θεός γεωμετρείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Θεσσαλός
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2007, 19:04:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Θεσσαλός
Πολύ σωστά! "η τύχη μπάλα είναι και γυρίζει". Κανείς δεν φανταζόταν στις αρχές του προηγούμενου αιώνα ότι οι Έλληνες θα εξέλειπαν από την Σμύρνη. Κανείς δεν φανταζόταν τον 10ο αιώνα ότι μια μογγολική φυλή θα έπαιρνε την Πόλη. Κανείς δεν φανταζόταν το '40 ότι η ΕΣΣΔ θα διαλυόταν, ούτε το 1900 ότι οι ΗΠΑ θα γινόταν υπερδύναμη. Και κανείς δεν γνωρίζει τί θα φέρει το μέλλον.

Ό,τι συνέβη στη Μικρασία ήταν αποτέλεσμα του δικού μας διχασμού, της αναλγησίας των συμμάχων (μας?) και της παρούσας τότε γεωπολιτικής πραγματικότητας. Τα πράγματα τώρα έχουν αλλάξει. Και συνεχίζουν να αλλάζουν πολύ πιο γρήγορα απ' ότι μπορούσαμε να φανταστούμε. Ίσως μια ομοσπονδιοποίηση της Τουρκίας να οδηγήσει σε εμφύλιο, επέμβαση ξένων και διαμελισμό της Τουρκίας.

quote:
Και κατι αλλο. Κανενας λαος δεν πρεπει να θεωρειται αδικημενος... ποσο μαλλον εμεις...

Ολοι εχουμε διαπραξει εγκληματα πολεμου...

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ. οποτε πρεπει να σταματησει το παραμυθακι, οτι εμεις παντα αδικουμασταν ή παντα αδικουμαστε


Ναι, έχουμε διαπράξει εγκλήματα, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ. Αλλά κανένας λαός στην περιοχή δεν έχει υποφέρει τόσα όσα εμείς.

Ξένες επεμβάσεις και πραξικοπήματα (χωρίς να αναγορεύουμε τους πραξικοπηματίες "προέδρους", όπως κάνουν οι Τούρκοι).
Προσφυγιά:

1,5 εκ. πρόσφυγες (από Μικρασία, Πόντο, Αν. Θράκη και Καππαδοκία) (1914-1922)

200.000 πρόσφυγες από Αν. Ρωμυλία και 100.000 από εκεί που σήμερα είναι τα Σκόπια (δεκαετία του 1920)

400.000 πρόσφυγες από Κων/πολη, Ίμβρο και Τένεδο (1924-1964)

150.000 πρόσφυγες από Αλεξάνδρεια (δεκ. 1950)

100.000 πρόσφυγες από Ρουμανία (επί Ψυχρού πολέμου)

200.000 από κατεχόμενη Κύπρο + 20.000 από Ριζοκάρπασο (1974 και μετέπειτα)

300.000+ από Β. Ήπειρο και 500.000+ από τέως ΕΣΣΔ (μετά το 1991)

Σφαγές, λεηλασίες και καταστροφές εθνικής-πολιτιστικής κληρονομιάς. Γενοκτονία. Τριπλή κατοχή (1941-1944), Μεγάλος λιμός (1941-1942, με μισό εκ. θύματα), εμφύλιος (1946-1949), ξενιτεμός 2 εκ. λόγω των αθλίων οικονομικών συνθηκών, κτλ, κτλ, κτλ.

Ίσως να ήταν η σειρά μας να πληρώσουμε για ό,τι έχουμε κάνει επί 4 χιλιετίες. Αλλά το ξεπληρώσαμε και με το παραπάνω! Τώρα είναι η σειρά "άλλων" να πληρώσουν. Και η Ιστορία δεν χαρίζεται σε κανέναν. Όλοι κάποια στιγμή πληρώνουν, και αυτό ίσως να είναι το νόημα των προφητειών.

Τις προφητείες, καλό είναι να μην τις παίρνουμε πολύ στα σοβαρά, αλλά ούτε και να τις απορρίπτουμε τελείως. Ίσως αυτοί που τις είπαν να μην είχαν "χάρισμα", αλλά τουλάχιστον γνώριζαν τα τεκταινόμενα και έβλεπαν πέρα από την εποχή τους. Ο Νοστράδαμος είχε πει

"Το μεγάλο νησί της Μεσογείου θα χωριστεί ανάμεσα σε Χριστιανούς και Μουσουλμάνους"

και αυτό το βλέπουμε σήμερα. Ας μην είμαστε προφητολάγνοι, αλλά ούτε και να πιστεύουμε σε ουτοπίες του στυλ "ελληνοτουρκική φιλία".

Η Τουρκία είναι εξαιρετικά επιθετική για να μπορέσει να επιβιώσει. Έχει δημιουργήσει πάρα πολλούς εχθρούς, και δεν μπορεί να είναι σίγουρη για το μέλλον της. Καταπιέζει κάθε μειονότητα, και σύντομα θα έχει εξεγέρσεις.

Η πολιτική των μεγάλων δυνάμεων κατευθύνεται από τα συμφέροντά τους. Αν ποτέ κατορθώσουμε και τα εκμεταλλευτούμε, θα υποστηρίξουν εμάς. Έχουμε ένα ισχυρό λόμπι στις ΗΠΑ και δεν το χρησιμοποιούμε. Έχουμε δικαίωμα βέτο στην ΕΕ και έχουμε πάψει να το χρησιμοποιούμε. Έχουμε δίκιο με βάσει διεθνείς συνθήκες και πρωτόκολλα, και δεν τα επικαλούμαστε. Έχουμε εξαιρετικά φιλικές σχέσεις με Συρία, Κουρδούς, Ιράν, Αρμενία, και δεν τις εμβαθύνουμε. Αντίθετα μένουμε προσκολλημένοι στις ΗΠΑ, χωρίς καν να τους πιέζουμε για τις βάσεις, αν και μπορούμε! (μόνο ο Α. Παπανδρέου το έκανε το 1987). Όταν ξεπεράσουμε τη διχόνοια μας, θα καταφέρουμε πολλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2011719
Maintained by Digital Alchemy