ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2004, 15:45:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΗ

Απο την ψυχολογο μια επιστημονικη εξηγηση ζητησα.

Στα μεχρι τωρα γραφομενα σου μας λες με δυο λογια οτι πρεπει να
καταργησουμε τη ψυχολογια και την ψυχιατρικη και να ασπαστουμε
ενα μιγμα Ινδουισμου Βουδισμου με λιγη επιστημονικη φαντασια
(πολλες διαστασεις).

Σε τετοια σοβαρα θεματα δεν πρεπει ποτε να ειμαστε απολυτοι και επιπολαιοι.
Μην ξεχνας οτι μας διαβαζουν πολλα παιδια, μερικα με υπαρξιακα προβληματα.
Η εμπειρια σου μπορει να ηταν μονο η ωραια πλευρα του θεματος,
υπαρχει και η σκοτεινη πλευρα.
Αυτοι που γραψαν το 'Μπραντο Τοντολ' κατι ξερουν περισσοτερο απο σενα.

Ο Γιουνγκ, τον οποιο και αποκαλεις και συναδερφο σου,ηταν επιτιμος
καθηγητης ψυχιατρικης σε καμια πενηνταρια πανεπιστημια.
Εσυ εχεις διπλομα απλου γιατρου?
Η σπουδασες ψυχολογια δια αλληλογραφιας.

Τωρα αν δεν καταλαβες τις θεωριες του Γιουνγκ,
ε δεν εισαι και η μονη,
τι να κανουμε ειναι κοματακι δυσκολα αυτα,
ξαναπροσπαθησε.

Αντιο

999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2004, 15:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
CYBERMASTER,
ΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΕΧΩ ΛΥΣΕΙ ΝΟΜΙΖΩ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΦΡΑΖΩ ΣΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΜΟΥ ....
ΝΑΙ ,ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ :ΟΤΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΕΠΙΛΕΞΕΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ .ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ Ή ΝΑ ΑΠΟΤΡΑΠΕΙ ΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ,ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΑΡΑΔΟΞΟ ΓΙΑ ΤΗ <ΛΟΓΙΚΗ>ΕΔΩ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ,ΟΥΤΕ ΤΥΧΑΙΕΣ ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΑΝΑΤΟ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΣΟΥ.
ΜΕ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΟΗΣΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ,ΟΧΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΟΤΙ ΘΑ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΕΠΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΟΝ ΥΛΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ,ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ Ή ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΗΣ<ΤΑΞΗΣ>ΤΟΥ <ΣΧΟΛΕΙΟΥ>ΠΟΥ ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΨΕ , ΕΧΟΝΤΑΣ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΟΥΣ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΟΥΣ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥΣ) ΝΟΜΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΠΡΟΣΚΟΛΙΣΗ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΥΛΗ.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗ ΣΕ ΜΠΕΡΔΕΨΑ .ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΣΟΥ ΕΞΗΓΗΣΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ.

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2004, 16:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΗ ΜΟΥ Χ-FILES ΜΟΥ ΕΛΥΣΕΣ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΣΥΜΦΩΜ\ΝΟ ΜΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2004, 16:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ZAGREAS
ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΠΛΩΜΑ ΑΠΛΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΑΛΛΑ ΑΠΛΟΥ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΑ ΘΡΑΝΙΑ.
ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΑΥΤΩΝ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΝΕΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ(ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΨΗ ΣΟΥ ΤΑ ΠΟΡΙΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΡΕΥΝΩΝ ΤΟΥ ΠΡΙΝΣΤΟΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟΫΛΙΚΟ ΕΓΚΕΦΑΛΟ...ΚΑΙ ΑΛΛΑ...)ΚΑΙ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ ΤΩΝ ΠΕΠΑΛΑΙΟΜΕΝΩΝ ΒΑΣΕΩΝ ΤΩΝ ΘΕΩΡΙΩΝ ΤΟΥΣ ,ΤΩΝ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΩΝ ΚΡΙΤΗΡΙΩΝ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ <ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ>ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΕΡΙ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΩΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΜΕΘΟΔΩΝ<ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ>.
ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΩ ΠΑΛΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΝΑ ΔΩΣΩ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΟΥΤΕ ΦΙΛΟΔΟΞΩ ΝΑ ΔΙΑΤΥΠΩΣΩ ΝΕΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΩ<ΕΠΩΝΥΜΗ >ΣΑΝ ΤΟ ΓΙΟΥΝΓΚ.ΔΕ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ.
ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΝΗΛΙΚΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΛΟΝΙΖΟΥΝ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΜΗΝ ΤΙΣ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΣΕ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΤΟ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΠΗΡΕΑΣΟΥΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ.ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟΣΑ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΙΟ<ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΑ >ΓΙΑ ΑΝΗΛΙΚΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΟΛΛΗΣΕΣ Σ'ΑΥΤΟ???????
ΕΚΦΡΑΖΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΣΑΝ<ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΤΗΣ >ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ 'Η ΌΤΙ ΑΛΛΟ.
ΕΓΙΝΑ ΑΝΤΙΛΗΠΤΗ?????
ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΩΡΕΙΣ ΤΟ ΘΕΜΑ<ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΑΝΗΛΙΚΟΥΣ>ΚΑΝΕ ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΤΟΝ ADMIN ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΣΗΜΑ ΟΠΩΣ ΑΥΤΑ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ.(ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ Η ΓΟΝΙΚΗ ΣΥΝΕΝΑΙΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΑΠΟ 18 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝΩ ΚΑΙ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΜΕΤΑ ΤΑ 90) Η ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΕΙΣ.Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΘΕΩΡΙΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ??Ή ΜΗΠΩΣ ΕΙΣΑΙ Ο ...ΓΙΟΥΝΓΚ ???ΚΑΙ ΣΕ ΕΘΙΞΑ ΠΟΥ ΑΠΟΡΡΙΠΤΩ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ????ΨΑΞΤΟ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ,ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ Η ΝΕΑ ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ ΤΟΥ!!!!!ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ ΚΑΠΟΥ ΠΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΓΝΩΜΗ.ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2004, 16:46:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ZAGREAS
ΚΑΙ, ΟΧΙ ,ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΣΠΟΥΔΑΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΕΔΡΑ ΣΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΟΥΤΕ ΚΑΜΙΑ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ.
ΝΑΙ ,ΔΕ ΔΕΧΟΜΑΙ ΠΟΛΛΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ ΤΟΥ ΓΙΟΥΝΚΓ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΗ ΓΝΩΡΙΖΩ ΛΙΓΑΚΙ ...ΟΛΗ.ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΕΛΑΧΙΣΤΗ (ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΕΥΓΕΝΙΚΑ )ΕΚΤΙΜΗΣΗ. ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΧΕ ΚΑΙ 100,000,0666 !! ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΕΣ ΕΔΡΕΣ.
ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ ,ΕΣΥ ΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΕΙΣ????
ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ Η ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΛΟΝΙΣΕΙ ΤΗ ΣΤΕΙΡΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ <ΓΝΩΣΗ>.
ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Η <ΑΤΜΑ> ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ,ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ,
<ΕΠΙΣΤΗΜΗ=ΕΠΑΡΣΗ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ>
ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΑΡΣΗ ΑΠΟΡΡΙΠΤΩ.

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vents
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2004, 17:32:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vents  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλες φορες ψαχνουμε για πραγματα που δεν υπαρχουν αμα δεν δεις κατι δεν μπορεις να πιστεψεις η καμια φορα ειναι αυταπατες η λογο μεγαλης επιθυμιας η λογο πιασης του ανθρωπινου οργανισμου. οσον αφορα την μετα το θανατο ζωη η την μεταμψυχωση δεν εχω δει αλλα δεν το αποριπτω ειναι σαν τη θρησκεια η την αποδεχεσε η οχι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

asof
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2004, 18:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους asof  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη x-files,
εγώ ούτε διπλώματα γιατρού έχω, ούτε ψυχολόγου, ούτε έδρες σε πανεπιστήμια ή στη βουλή. Συμφωνώ όμως απόλυτα μαζί σου όσον αφορά στη "στείρα επιστημονική γνώση". Τα βιώματα και οι εμπειρίες του καθένα από εμάς (όσο σοβαρά ή ακόμα και ασήμαντα να είναι) μπορούνα να κλονίσουν, να αμφισβητήσουν ή ακόμα και αν ανατρέψουν επιστημονικές έρευνες, ενδείξεις ή ακόμα και αποδείξεις που στηρίζονται σε υποκειμενικά κριτήρια και έχουν παρωπίδες. Δεν υπάρχει μεγαλύτερο προσόν , κατά τη δική μου άποψη, από το ανοιχτό μυαλό και τις διαπραγματεύσιμες πάντα ιδέες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2004, 19:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη asof,
μιλαω θεωρωντας των εαυτο μου ως ενα κλασικο περαδειγμα τετοιων περιπτωσεων.
Πριν την εμπειρια μου βασισμενη σε οτι γνωριζα σαν<επιστημονικα κριτηρια>,θεωρωντας τις <επιστημονικες γνωσεις > που ειχα σαν δεδομενο και απολυτο,οχι μονο αμφισβητουσα τις μεταθανατιες και καθε ειδους παρομοιες εμπειριες αλλα τις απερριπτα εντελως σαν φαντασιωσεις ή ακομα χειροτερα χαρακτηριζοντας σαν <ψυχολογικα διαταραγμενα>τα ατομα που τις περιεγραφαν.
Μεχρι που βιωσα προσωπικα τη μεταθανατια εμπειρια που περιεγραψα οσο μπορουσα, και απο τοτε κατανοωντας την αληθεια ,ανατραπηκαν ολα τα <πιστευω>και οι αντιληψεις μου για να καταλαβω εστω και τωρα το σφαλμα που εκανα με το δογματισμο τοσων χρονων.

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2004, 20:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ/Η VENTS ,
ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΟ FORUM.
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΠΕΙΡΑΜΑ,ΘΕΩΡΙΑ ,ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ Ή ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ,ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ Ή ΟΥΤΟΠΙΕΣ
Η ΠΙΟ ΑΛΗΘΙΝΗ ΚΑΙ ΙΣΧΥΡΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ
ΕΙΝΑΙ Η ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2004, 20:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
cybermaster..ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΤΙ ΕΝΝΟΟΥΣΑ...ΟΥΦ..,ΕΓΡΑΨΑ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΕΚΔΟΧΗ ΤΟΥ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ Κ ΝΙΩΘΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΚΙ ΕΣΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ ΚΤΛ....ANYWAY...ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ!!
ΚΑΛΟΣΩΡΙΖΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥΣ!!!
X-FILES ΣΥΜΦΩΝΩ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ''ΤΟ ΠΕΠΡΩΜΕΝΟΝ ΦΥΓΕΙΝ ΑΔΥΝΑΤΟΝ''!!ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΜΕ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ..ΒΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ!! ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ Η ΝΟΥΝΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ''ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ,Κ ΟΣΑ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ...ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΑ''!!!

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2004, 15:27:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΗΙ ΠΑΙΔΙΑ ΒΛΕΠΩ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΜΙΣΗ ΜΕΡΑ ΔΕΝ ΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΠΟΣΟ ΠΗΡΕ ΜΠΡΟΣ ΤΟ ΘΕΜΑ!!!
ΛΟΙΠΟΝ ΠΡΩΤΟΝ ΦΙΛΗ ΜΟΥ WHO KNOWS ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΕ ΚΟΥΡΑΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ!!!
ΤΩΡΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ X-FILES ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΛΑΦΡΥΝΩ ΛΙΓΟ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΚΑΗΜΕΝΗΣ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΘΑΨΕΙ(ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΜΑΣ ΒΕΒΑΙΑ!!!)
ΛΟΙΠΟΝ Η ΚΑΗΜΕΝΟΙ/ΚΑΜΕΝΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΕΧΟΥΝ ΕΛΛΙΠΕΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΣΟΙ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΒΙΩΣΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΠΩΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΔΕΝ ΣΤΕΚΟΥΝ ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΚΑΙ ΟΥΑΝ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΠΩΣ Η ΓΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΗΛΙΑΚΟΥ ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΟΥΡΑΝΙΑ ΣΩΜΑΤΑ ΚΙΝΟΥΝΤΑΝ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ!!! ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΔΩ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΒΓΕΙ ΕΝΑΣ ΠΡΟΙΚΙΣΜΕΝΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!!!
ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ ΘΕΩΡΕΙΑ ΛΟΓΩ ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΓΝΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΔΙΑΤΥΠΩΣΟΥΝ ΘΕΩΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ!!!
ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΖΗΣΕΙ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΕΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΞΕΡΟΥΝ ΠΩΣ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΕΧΕΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΝ!!!
ΤΩΡΑ ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΠΩΣ ΕΧΩ ΑΔΙΚΟ ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟΣ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2004, 16:22:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειναι πολυ ενθαρυντικο πιστευω, να ελπιζουμε σε μια τετοια μεταθανατια ζωη και μαλιστα να μας περιμενουν με ανοιχτες αγκαλες οι δικοι μας που εχουν ηδη φυγει...

ισως για αυτο να επιστρεφουν πισω ορισμενοι ανθρωποι, για να μας στειλουν μηνυματα ελπιδας....

τωρα το τι ελεγαν ο κος γιουνγκ και ο κος φρουντ, επ αυτου, ποσως με ενδιαφερει...

------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katsoufis
Νέο Μέλος

Cyprus
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2004, 03:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katsoufis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας κι από μένα κατ αρχή. Είμαι καινούριος στο forum και θα ήθελα να πω κάτι που έχω δει σ ένα ξένο ντοκιμαντέρ, δεν θυμάμαι και πολύ καλά αλλά θα προσπαθήσω. Πρώτα πρώτα θέλω να πω ότι πιστεύω στην μεταθανάτια ζωή αν και δεν μου έχει τύχει ποτέ κάτι.
Το λοιπόν. Δεν ξέρω αν έχει δει ποτέ κάτι στρογγυλά δωμάτια που χρησιμοποιούν κυρίως σε αστροναυτικές βάσεις, που εχουν μέσα ένα εξομοιωτή για να κάνουν διάφορα τεστ και εξετάσεις ή και για practise των αστροναυτών. Μέσα σ αυτό το δωμάτιο υπάρχει ένας κινητήρας στην μέση όπου πάνω του βρισκεται ένας βραχίονας που στην άκρη του υπαρχει κατι σαν αυτοκινητάκι του lunapark. Σε αυτό μπαίνει μέσα άνθρωπος. Κάτι σαν ρολόι δηλαδή με ένα δείχτη. Αυτό τώρα γυρνάει πάρα πολύ γρήγορα δεν ξέρω κι εγώ πόσα Gs αναπτύσσονται. Τώρα ένας γιατρός έιχε βάλει μέσα ένα καθημερινό άνθρωπο και τον γύρναγε. Μια κάμερα ήτανε μέσα σε αυτό και τραβούσε το πρόσωπο του ανθρώπου. Αυτός στην αρχή ένιωθε σαν Lunapark, μετά τον είχε πιάσει κάτι σαν κρίση την μια γέλαγε την άλλη σταματούσε, και μετά λιποθύμισε. Μετά που κατέβηκε, ο γιατρός τον ρώτησε για την εμπειρία του κι αυτός τι είπε: Στην αρχή λέει ήταν όλα μια χαρά μετά αρχισε να νιώθει έντονα την πίεση της ατμόσφαιρας από την ταχύτητα, και μετά λέει άρχισε να νιώθει οτι πετούσε, άκουε φωνές γύρω του και βουητά, και στην συνέχεια όλα σκοτείνιασαν και μετά από λίγο έιδε ένα μικρό φως μακριά. Στην συνέχεια λέει αυτός πήγαινε όλο και πιο κοντά στο φως και μετά χωρίς να το καταλάβει βρέθηκε σε ένα κρεβάτι, εκεί όπου τον είχαν ξαπλώσει μετά που τέλειωσε η ιστορία. Επέστρεψα είχε πει αυτός. Ο γιατρός τώρα τι λεέι (απ όσα θυμάμαι): μετά από την συνεχόμενη και αυξανόμενη πίεση της ατμόσφαιρας από την ταχύτητα, ο οργανισμός παράγει μια ουσία κάτι σαν όπιο, και αυτό πάει στον εγκέφαλο νομίζω, και νιώθεις κάπως σαν μαστουρωμένος. Στη συνέχεια αυτό σε κάνει και χάνεις τις αισθήσεις σου και τα μάτια σου αρχίζουν και μικραίνουν. Οι κόρες του είχαν γίνει πολύ μικρές λες και δεν υπήρχαν, γι αυτο και έβλεπε ένα φως μακριά, και όσο περνούσε η ώρα και συνερχόταν, μεγάλωναν. Δεν θυμάμαι και πολλά πραγματα αλλά θα το ψάξω για να είμαι πιο σίγουρος.
Όπως είπα και πιο πριν πιστεύω στην μεταθανάτια ζωή. Αυτό ήταν απλά κάτι που είχα δει σε ενα ντοκιμαντέρ.
Καλυνήχτα σας.

...life is too short not to...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2004, 06:03:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
cybermaster
katsoufis ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ!ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΜΕ..,ΙΣΩΣ ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ ΟΝΤΩΣ ΑΥΤΗ Η ΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΝΑ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ,ΟΜΩΣ ΕΜΕΙΣ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΠΟ ΨΗΛΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥΣ,ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΥΡΩ ΤΟΥΣ ΄Η ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΜΕΡΗ,ΟΣΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΑΚΟΥΣΑΝ Κ ΕΙΔΑΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΝΤΑΙ...ΚΤΛ!ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ...!ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ?

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2004, 06:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
astral-project ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΘΑΡΥΝΤΙΚΟ, ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΟΨΗ...!!!ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΕΤΣΙ....ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΗΤΑΝ...ΜΠΡΡΡΡΡΡ

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2004, 09:47:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

cybermaster
katsoufis ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ!ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΜΕ..,ΙΣΩΣ ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ ΟΝΤΩΣ ΑΥΤΗ Η ΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΝΑ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ,ΟΜΩΣ ΕΜΕΙΣ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΠΟ ΨΗΛΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥΣ,ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΥΡΩ ΤΟΥΣ ΄Η ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΜΕΡΗ,ΟΣΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΑΚΟΥΣΑΝ Κ ΕΙΔΑΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΝΤΑΙ...ΚΤΛ!ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ...!ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ?

never say never **


Σωστη και να προσθεσω επισης οχι μονο βλεπουν ενα φως αλλα ενα πολυ ωραιο φως που εκπεμπει αγαπη,τους ελκυει και αν το φτασουν συνανταν και δικους τους που εχουν φυγει σε ενα πανεμορφο μερος.
Σιγουρα δεν εχει καμια σχεση με συμπτωματα απο ουσιες που παραγει ο οργανισμος και τα συμτωματα που βιωνουν σε αυτη την περιπτωση.

Φιλικα

ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2004, 10:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΡΙΞΕΤΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΕΛΙΔΑ , ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑ-ΘΑΝΑΤΟΝ ΖΩΗ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ.

ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΟΥΡΑΝΤΙΑ ΚΑΙ ΔΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΩΝ ΑΤΟΜΩΝ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΖΗΣΑΝ .:


http://clubs.pathfinder.gr/UrantiaBook_GreekReaders/52110[/url]

http://clubs.pathfinder.gr/UrantiaBook_GreekReaders/52110

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2004, 12:27:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ katsoufis,
καταλαβαινω πως μαλλον εισαι νεο μελος αλλα θα επαναλαβω ν α μπαινετε στον κοπο να διαβαζετε τα προηγουμενα μυνηματα πριν γραψετε κατι.
Λοιπον προφανως αναφερεσαι στις ενδορφινες οι οποιες δεν εξηγουν τις ματαθανατιες εμπειριες ,δεν προκαλουν μεταθανατιες εμπειριες αφου χωρις να υπαρχει ο θανατος του ατομου ,ετσι πως οριζεται σημερα,δεν μπορουμε να μιλαμε και για το ιδιο φαινομενο.Για κανεναν απο αυτους που αναφερεσαι δεν υπηρξε ο ορισμος του θανατου και η υπερεκκριση ενδορφινων μπορει πραγματι να προκαλεσει ορισμενες παραισθησεις που ομως αν τις εξετασεις σε βαθος σε κανενα σημειο δεν σχετιζονταιμε τις μεταθανατιες εμπειριες ,, περα απο καποιες επιφανειακες ομοιοτητες που στην ουσια διαφερουν επισης σε βασικα σημεια οσον αφορα τη φυση της εκδηλωσης τους. Για να το πω πιο απλα στην περιπτωση που αναφερεις προκειται για ενα κοινο παθολογικο φαινομενο που εχει εξηγηθει επιστημονικα,ενω στις μεταθανατιες εμπειριες βρισκομαστε αντιμετωποι με την εξελιξη της ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗΣ διαδικασιας του θανατου για την οποια δεν υπαρχει ακομα καμια τεκμηριωμενη επιστημονικη εξηγηση.
Και για να ξαναγυρισω στην αρχη,εχω αναφερθει σε παλιοτερο μυνημα στη λειτουργια παραγωγης ενδορφινων στον εγκεφαλο και γιατι δεν καλυπτουν σαν ερμηνεια τις εμπειριες μετα το θανατο. Και για να μην κουραζεσαι να ψαχνεις σου παραθετω το σχετικο αποσπασμα απο το παλιοτερο μυνημα μου.

. [<<<Οσον αφορα τις ενδορφινες αυτη ειναι η πιο εγκυρη επιστημονικη διαπιστωση.

Υπερέκκριση ενδορφίνων και επιθανάτιες εμπειρίες.

O D. Carr το 1981 πρότεινε ότι οι επιθανάτιες εμπειρίες είναι το αποτέλεσμα της υπερέκκρισης ενδογενών οπιοειδών (ενδορφίνων) . Πιο πρόσφατα, παρατηρήθηκε σε σκύλους τη στιγμή του θανάτου τους, μία απότομη άυξηση β-ενδορφίνης στον εγκέφαλο και στα σωματικά τους υγρά . Σε αντίθεση όμως με την Κεταμίνη, οι ενδορφίνες δεν είναι δυνατά ψευδαισθησιογόνα και ως εκ τούτου είναι πολύ απίθανο το να προκαλούν απο μόνες τους τις επιθανάτιες εμπειρίες . Επίσης ο χρόνος κατά τον οποίο διαρκούν οι αναλγητικές ιδιότητες της β-ενδορφίνης μετά από ενδοφλέβια χορήγηση είναι περίπου 22 ώρες γεγονός που δεν ταιριάζει με το χρόνο που διαρκούν οι επιθανάτιες εμπειρίες, δηλαδή συνήθως μερικά λεπτά.
Κάποια οπιοειδή (όπως η πενταζοκίνη) έχουν κάποιες περιορισμένες ψυχομιμητικές ιδιότητες οι οποίες οφείλονται στη σύνδεσή τους με τους κ-οπιοειδείς υποδοχείς. Ωστόσο τα αποτελέσματα της πενταζοκίνης όταν συνδέεται με τους κ-οπιοειδείς υποδοχείς περιγράφονται σαν «αισθημα ευθυμίας και δύναμης» , μία περιγραφή που ουδεμία σχέση έχει με τα δραματικά αποτελέσματα της Κεταμίνης και των Επιθανάτιων εμπειριών. Σε πολύ μεγάλες δόσεις χορήγησης πενταζοκίνης, πιο αξιοσημείωτα αποτελέσματα μπορούν να παρατηρηθούν, αλλά η πενταζοκίνη δεν είναι ενδορφίνη.
Το 1989 ο Saavedra-Aguilar και ο Gomez-Jeria διενήργησαν πειράματα σε ζώα δείχνοντας ότι η β-ενδορφίνη μπορεί να προκαλέσει επιληψία, υποστηρίζοντας έτσι την άποψη ότι μπορούν να προκαλέσουν και τις επιθανάτιες εμπειρίες . Ωστόσο όπως είχε ήδη παρουσιαστεί από τον Meltzer, η β-ενδορφίνες στον άνθρωπο έχουν απλώς ηρεμιστική και κατευναστική δράση , σε αντίθεση με τα πειραματόζωα που παρουσίαζαν διέγερση και καταστάσεις που είχαν ομοιότητες με κρίσεις επιληψίας.
Συμπερασματικά, μπορούμε να πούμε ότι η υπερέκκριση ενδορφινών σε καταστάσεις που πλησιάζουν τον θάνατο, ίσως να προκαλεί κάποια από τα ευφορικά αποτελέσματα που βιώνονται εντονότατα κατά τις επιθανάτιες εμπειρίες, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσε να εξηγήσει την νευροφυσιολογία που προκαλεί τα πολύ πιο πολύπλοκα αυτά φαινόμενα.

iv. Ο ρόλος της Σεροτονίνης.

Όπως και με τις ενδορφίνες, η σεροτονινεργική δράση πολύ πιθανόν να παίζει κάποιο ρόλο στις επιθανάτιες εμπειρίες, αλλά είναι μάλλον απίθανο ο ρόλος αυτός να είναι κεντρικός. Ψυχεδελικές ουσίες όπως το LSD (διαιθυλαμίδιο του λυσεργικού οξέως) δρούν στους σεροτονινεργικούς υποδοχείς και προκαλούν μία πνευματική κατάσταση πολύ διαφορετική απ’ αυτή που περιγράφεται στις επιθανάτιες εμπειρίες.
Πολύ συχνά μετά απο λήψη LSD παρατηρείται αυξημένη εισδοχή αισθητηριακών δεδομένων από το περιβάλλον, γεγονός που δεν παρατηρείται στις επιθανάτιες εμπειρίες. Επίσης οι ψυχεδελικές παραισθήσεις και ψευδαισθήσεις, έχουν πολύ λίγη σχέση με τα οράματα που παρατηρούνται κατά τις επιθανάτιες εμπειρίες. Η αποδιοργάνωση του Εγώ που γίνεται αισθητή με το LSD έχει διαφορετική ποιότητα από την «συναίσθηση του θανάτου» που παρατηρείται στις επιθανάτιες εμπειρίες αλλά πολύ συχνά και με την χρήση Κεταμίνης. Τέλος, η απώλεια της επαφής με το εξωτερικό περιβάλλον που οδηγεί στην εμπειρία του τούνελ δεν είναι τυπική δράση ψυχεδελικών ουσιών, αν και έχει περιγραφεί.
Αυτα και για καποιες αλλες ουσιες.>>>>]...

Και να σου παραθεσω και ενα αποσπασμα απο τα συμπερασματα ενος απο τους σημαντικοτερους ερευνητες των μεταθανατιων εμπειριων του Dr ΜΑΙΚΛ ΓΚΡΟΣΟ.Αναμεσα σε πολλα αλλα:
<<Εχουν γινει πολλες προσπαθειες να εξηγηθουν οι μεταθανατιες εμπειριες σαν ενας βιολογικος μηχανισμος που ενεργοποιειται( σημ.:με την παραγωγη συγκεκριμενων χημικων ουσιων)οταν πλησιαζει ο θανατος.Δε δεχομαι αυτη την εξηγηση, γιατι δε βλεπω τι οφελος θα μπορουσε να εχει για τον ανθρωπο να ζησει μια τετοια εμπειρια, αφου εχει αρχισει η μη αναστρεψιμη διαδικασια του θανατου..Μου ειναι δυσκολο να το δω σαν μια βιολογικη λειτουργια γιατι αποτελει ενα παραδοξο.Σε τι θα ωφελουσε το σωμα μια τετοια εξελιξη;>>
?????????????????!!!!!!!!!!!
Τα ερωτηματικα δικα μου. Ελπιζω να σε προβληματισα λιγο...παραπανω.

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katsoufis
Νέο Μέλος

Cyprus
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2004, 13:41:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katsoufis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν διαφωνώ καθόλου με όσα λες. Ευχαριστώ για την αναλυτική εξήγηση του φαινομένου. Ο μόνος λόγος που τα ειπα αυτά είναι γιατί ο ανθρωπος που είχε κάνει την διαδικάσία, έλεγε στο γιατρό ότι είχε ζήσει μια μεταθανάτια εμπειρία. Δεν διαφωνώ ότι αυτό που έκανε ο συγκεκριμένος δεν έχει καμμια σχέση με μεταθανάτιες εμπειρίες. Απλά ότι με ένα τεστ νόμιζε ότι βρικόταν αλλού, ότι είχε φύγει.

να προσθεσω επισης οχι μονο βλεπουν ενα φως αλλα ενα πολυ ωραιο φως που εκπεμπει αγαπη,τους ελκυει και αν το φτασουν συνανταν και δικους τους που εχουν φυγει σε ενα πανεμορφο μερος.
Σιγουρα δεν εχει καμια σχεση με συμπτωματα απο ουσιες που παραγει ο οργανισμος και τα συμτωματα που βιωνουν σε αυτη την περιπτωση.¨


Ναι δεν ξέρω αν με παρεξηγήσατε αλλά εγώ δεν το αμφισβητώ καθόλου αυτό. Σίγουρα δεν έχει να κάνει με ουσίες που παράγει ο οργανισμός. Αφού όπως πολύ σωστά λέτε κι εσείς ο άνθρωπος ήταν ζωντανός.

...life is too short not to...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2004, 13:55:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
katsoufis δεν σε παραεξηγησα καθολου γιατι καταλαβα οτι λες για κατι τελειως διαφορετικο και οτι δεν αμφισβητεις τις μεταθανατιες εμπειριες.

ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2004, 15:18:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκτος απο τα links που παρεθεσα για πληροφοριες θα αναφερω και καποια βιβλια που με βοηθησαν να συγκεντρωσω σημαντικα στοιχεια απο πολυ γνωστους στο ειδος τους ερευνητες και παλι για οσους δεν τα γνωριζουν ακομα.
~RAYMOND MOODY---THE LIGHT BEYOND(στα ελληνικα <ΤΟ ΦΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΩΜΑΤΙΚΟ ΘΑΝΑΤΟ> εκδοσεις <διοπτρα>)

~Το πρωτο βιβλιο που καθιερωσε το MOODY σαν τον πρωτο επιστημονα που δημοσιευσε το φαινομενο με τον ορο<μεταθανατιες εμπειριες>
RAYMOND MOODY---LIFE AFTER LIFE(<Η ΖΩΗ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΩΜΑΤΙΚΟ ΘΑΝΑΤΟ> εκδοσεις <ΜΠΟΥΚΟΥΜΑΝΗΣ>)
`~MIGENE GONZALEZ-WIPPLER--"WHAT HAPPENS AFTER DEATH">(<ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΩΜΑΤΙΚΟ ΘΑΝΑΤΟ> εκδοσεις <ΑΛΚΥΩΝ>)
~JESS WEISS-"THE VESTIBULE"(«ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ-Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ»
εκδοσεις <διοπτρα>)
~ELIZABETH KUBLER-ROSS----“ON LIFE AFTER DEATH”>(<ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ> εκδοσεις<ΔΙΟΔΟΣ>)
~ELIZABETH KUBLER -ROSS---<ΘΑΝΑΤΟΣ ,ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΖΩΤΙΚΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ>εκδοσεις <Εσοπτρον>
~GLENN WILLISON&JUDITHN JOHNSTONE--"DISCOVERING YOUR PAST LIVES"((<ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΖΩΕΣ ΜΑΣ> εκδοσεις <ΔΙΟΠΤΡΑ>
~DION FORTUNE --"THROUGH THE GATES OF DEATH"(<ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ>εκδοσεις<ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ>

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2004, 15:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να μη λενε καποιοι εδω πως δε συμφωνω με τιποτα απο ο,τι ειπε ο Γιουνγκ να σας πληροφορησω οτι και ο ιδιος βιωσε μια μεταθανατια εμπειρια μετα απο καρδιακη προσβολη που υπεστη γυρω στο 1944 και σε ενα γραμμα του λιγο μετα απο αυτη φαινεται εντονα η συναισθηματικη ενταση αλλα και η κατανοηση ενος βαθυτερου νοηματος που αντιλαμβανεται και ο ιδιος ως την μονη αληθεια.
Για μενα ολες τις ερμηνειες και τις αναλυσεις που προσπαθησε επι χρονια να διατυπωσει με τις τοσες θεωριες του σχετικα με ορισμενα φαινομενα τις βρισκω πολυ <λιγες >και <ασημαντες>μπροστα στην ΑΛΗΘΕΙΑ που καταφερνει να μεταδωσει με ελαχιστες λεξεις μετα την εμπειρια του που προφανως ηταν συγκλονιστικη και τον οδηγησε σε επαναπροσδιορισμο των αντιληψεων του.
Θεωρω αυτα τα λιγα λογια πιο σημαντικα και <γεματα>ερμηνειες και νοηματα, απο ολες τις θεωριες που αγωνιστηκε να αποδειξει σε ολη του τη ζωη.
Iσως απο τοτε,ισως τοτε ,ισως μετα απο τοτε ,κατι να αλλαξε....περα απο οτι ελεγε <εξω> ...μεσα του.Τοτε σιγουρα<γνωριζε>πια....
Αποσπασμα απο την επιστολη αυτη του ΓΙΟΥΝΓΚ(οπως το δινει ο R.Moody στο βιβλιο του The light beyond)

<<..Αυτο που συμβαινει μετα το θανατο ειναι τοσο ανειπωτα περιλαμπρο ωστε η φαντασια και τα συναισθηματα μας δεν ειναι αρκετα για να σχηματισουν εστω και μια κατα προσεγγιση αντιληψη της καταστασης.....
Αργα ή γρηγορα ,ολοι οι νεκροι γινονται αυτο που ειμαστε κι εμεις.Στην πραγματικοτητα ομως ,γνωριζουμε ελαχιστα΄η και τιποτα γι'αυτη τη μορφη υπαρξης.Και τι θα γνωριζουμε γι'αυτη τη γη μετα το θανατο;Η διαλυση της υλικης μορφης μας στην αιωνιοτητα δε φερνει καμια απωλεια νοηματος.Αντιθετα, τοτε το μικρο δαχτυλο αντιλαμβανεται πως ειναι μερος του χεριου......>>>

Βλεπεις φιλε zagreas πως ο ΓΙΟΥΝΓΚ μαλλον γνωριζε κατι παραπανω απο ....τις θεωριες του! κι εγω γνωριζα εκτος απο τις θεωριες του κατι παραπανω για τον Γιουνγκ.Περιμενα μηπως μου απαντησεις και το ηξερες αλλα περασε αρκετος καιρος και καλο ειναι να το μαθουν οσοι δεν το ηξεραν.
Απο μενα χωρις σχολια,βλεπετε πως εχω ενα ακομα κοινο <μυστικο> του υπ'οψην μου, και αυτη την αληθινη πλευρα του εκτιμω βαθια εστω και αν δεν ασπαζομαι τα περισσοτερα σημεια των θεωριων του .
Περιμενω τις αποψεις σας


LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2004, 15:47:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ(ΟΧΙ ΠΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ)
ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΥΜΦΟΝΗΣΩ ΟΠΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ WHO KNOWS KAI ME ΕΣΕΝΑ X-FILES!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2004, 15:59:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι αποψεις και οι αντιληψεις για τις μεταθανατιες εμπειριες απο τα βαθη των αιωνων εως σημερα , απο την οπτικη του <ορθολογισμου>αλλα και του <μυστικισμου>παντα να συμπιπτουν στην ουσια περα απο τις φαινομενικες διαφοροποιησεις διαισθανομενοι ή εχοντας εμπειρια της μιας και μονης κοινης αληθειας.Ασχετα αλλα τοσο ..σχετικα...

---Ευρυπιδης:
<<Πως ξερουμε οτι οι ζωντανοι δεν ειναι νεκροι ,και νεκροι Ζωντανοι;>>(Το κεφαλαιο Ζ δικο μου)

---Δρ Κενεθ Ρινγκ(ψυχολογος,γνωστος ερευνητης των μεταθανατιων εμπειριων)
:<<Ποιο ειναι το βασικο μυνημα μιας μεταθανατιας εμπειριας;;-Οτι η αγαπη και η γνωση ειναι τα σημαντικοτερα πραγματα στον κοσμο.....Οι θρησκειες προσθεσαν στη συνεχεια το δογμα.>>
<<Οι μεταθανατιες εμπειριες με εχουν βοηθησει να καταλαβω πώς θα ειναι ο διαχωρισμος του σωματος και του πνευματος.Με εχουν πεισει οτι ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΖΩΗ και πως ο θανατος ειναι κατι που βλεπουμε οταν κοιταζουμε απ'εξω.>>
<<Οι μελετες μου με διδαξαν επισης να μη φοβαμαι αυτο που θεωρουμε Τελος.Περιμενω με ενδιαφερον να δω ποια θα ειναι η περι πετεια που μας περιμενει στην αλλη ζωη.>>

---Και μια αποψη απο μια δυτικη θρησκεια ,το δογμα των Μορμονων,απο το <Μορμονικο περιοδικο των Διαλογων><<Το δογμα αυτο δεχεται οτι το πνευμα μπαινει στο σωμα με τη γεννηση και φευγει με το θανατο.Οριζει το θανατο σαν μια απλη αλλαγη απο μια κατασταση ή μια σφαιρα υπαρξης σε μια αλλη.>>
(Το αποσπασμα το επελεξα για τη γλαφηροτητα της περιγραφης απο μια θρησκευτικη σκοπια και για να μην παρεξηγηθω παλι ,να τονισω οτι δεν εχω καμια σχεση και δεν<ανηκω>σε κανενα θρησκευτικο δογμα,επομενως δεν υποστηριζω καμια θρησκεια στην πραξη , αλλα συμφωνω με την ουσια των ιδεων ολων των θρησκειων)
Το αποσπασμα εχει ως εξης :<<Θ α γυρισουμε και θα την κοιταξουμε(την κοιλαδα του θανατου)και θα σκεφτουμε οταν τη διασχισουμε:αυτο ειναι το μεγαλυτερο πλεονεκτημα ολης μου της υπαρξης,γιατι περασα απο μια κατασταση λυπης ,θλιψης , πενθους ,συμφορας ,μιζεριας , πονου ,αγωνιας και απογοητευσης σε μια καταασταση υπαρξης οπου μπορω να απολαυσω τη ζωη στη μεγαλυτερη δυνατη εκταση που μπορει να γινει αυτο χωρις σωμα>> και......
...<<Εχουμε περισσοτερους φιλους πισω απο το πεπλο απ'οτι εδω, και αυτοι θα μας υποδεχτουν πιο χαρουμενα απ'οτι σας ειχαν υποδεχτει ποτε οι γονεις και οι φιλοι σας σε αυτον τον κοσμο ,και θα χαρειταε οταν τους σηναντησετε περισσοτερο απ'οτι χαρηκατε ποτέ βλεποντας ενα φιλο σε αυτη τη ζωη.>>..
Εδωσα τρια αποσπασματα προερχομενα απο τρεις διαφορετικες σκοπιες τη φιλοσοφικη,την επιστημονικη και τη θρησκευτικη που αλληλοσυμπληρωνουν το ενα το αλλο και δειχνουν στο βαθος τους το ενα κοινο συμπερασμα για το ιδιο θεμα.
Πιο κατανοητα τα συμπερασματα :

«ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΕΖΗΣΑΝ ΑΠΟ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΚΟΣΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΖΩΝΤΑΝΟΙ-ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΛΛΙΩΣ.
ΑΝ ΣΥΛΛΑΒΕΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΡΑΜΑ,ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΑΣ Η ΩΡΑ ΝΑ ΑΦΗΣΕΤΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ,ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΗ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΕΔΩ»
-JOEL.GOLDSMITH
και γενικοτερα:
“ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΗΣ ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΙΑΣ ΤΟΥ,ΤΗΣ ΚΑΘΟΛΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΟΥ ΤΟΥ,Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ,ΙΣΩΣ Η ΠΙΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ»
-AMERICAN MEDICΑL JOURNAL


ΑΡΑ ΜΕ ΤΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΠΛΕΥΡΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ ΣΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΜΙΛΑΜΕ ΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΤΗ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΣΤΑΔΙΩΝ ΤΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ(ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ)ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ?

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2004, 02:35:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!!
ΗΔΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ,ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΟ...ΑΠΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΠΟΝΟΣ (ΨΥΧΙΚΟΣ) ΕΙΝΑΙ ΕΙΤΕ Η ΑΓΑΠΗ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΠΟΥ ΧΑΝΟΥΜΕ Ή ΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΤΟ ΟΤΙ ΦΕΥΓΟΥΜΕ ΠΡΟΣ ΑΓΝΩΣΤΗ ΠΟΡΕΙΑ..ΚΑΙ ΧΑΝΟΥΜΕ ΟΣΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΔΩ,ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΚΑΤΙ ΤΡΟΜΕΡΟ!!!
ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ..ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ...ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΣΧΗΜΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ..ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ????x-files ΚΑΠΟΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΤΟ ΑΤΟΜΟ...!ΧΜ....ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΚΑΠΩΣ...

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2004, 20:02:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη "who knows,"
Εχω γραψει τη γνωμη μου για τις<ασχημες> εμπειριες σε προηγουμενο post απαντωντας στη "simori".

quote
[SIMORI,
ΚΙ ΕΓΩ ΓΝΩΡΙΖΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ <ΑΣΧΗΜΕΣ>ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ.
ΑΝ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΩΣ ΕΝΑ ΕΠΙΠΕΔΟ ΟΠΟΥ Η ΥΠΑΡΞΗ ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ Η ΣΚΕΨΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΠΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ (ΑΦΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ)ΤΟΤΕ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ;
ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ<ΑΣΧΗΜΕΣ>ΕΠΟΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΝΑ ΕΚΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ(ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ),ΕΦΟΣΟΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΚΠΛΗΡΩΣΗΣ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΕΝΝΟΙΕΣ ΤΗΣ ΤΙΜΩΡΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΝΤΑΜΟΙΒΗΣ]......


LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

who knows
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
382 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2004, 02:24:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους who knows  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ?
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ...

never say never **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2004, 11:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πεθανα σαν ΠΕΤΡΑ και εγινα φυτο
πεθανα σαν φυτο και προβαλα σαν ζωο
πεθανα σαν ζωο και εγινα ανθρωπος.
γιατι θα πρεπει να φοβαμαι?
Ποτε εχασα με το θανατο?
Ομως και παλι θα πεθανω σαν ανθρωπος
για να πεταξω με τα φτερα των αγγελων.
Αλλα και τον κοσμο των αγγελων πρεπει να υπερβω,
ολα θα χαθουν εκτος απο το Θεο.
Οταν θα εχω θυσιασει την αγγελικη ψυχη μου
θα γινω κατι που ο νους
δεν μπορει ποτε να το συλλαβει.
Ω ας παψω να υπαρχω
Γιατι η Μη υπαρξη
τραγουδαει με τις χορδες του λαουτο
< Σ'' ΑΥΤΟΝ θα επιστεψουμε σ΄ΑΥΤΟΝ >

Ρουμι

ΓΡΑΜΕΝΟ ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΔΕΚΑΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ ΑΙΩΝΑ.
< Η ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΕΙΔΩΝ > ΤΟΥ ΔΑΡΒΙΝΟΥ ΓΡΑΦΤΗΚΕ
ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΔΕΚΑΤΟΥ ΕΝΑΤΟΥ ΑΙΩΝΑ.
ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ
ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΡΥΦΗ, ΒΡΙΚΕ ΤΟΥΣ ΜΥΣΤΕΣ ΗΔΗ ΕΚΕΙ,
ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΨΗΛΩΤΕΡΑ.

999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2004, 01:01:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε,"zagreas""

quote[ Πεθανα σαν ΠΕΤΡΑ και εγινα φυτο
πεθανα σαν φυτο και προβαλα σαν ζωο
πεθανα σαν ζωο και εγινα ανθρωπος.
γιατι θα πρεπει να φοβαμαι?
Ποτε εχασα με το θανατο?
Ομως και παλι θα πεθανω σαν ανθρωπος
για να πεταξω με τα φτερα των αγγελων.
Αλλα και τον κοσμο των αγγελων πρεπει να υπερβω,
ολα θα χαθουν εκτος απο το Θεο.
Οταν θα εχω θυσιασει την αγγελικη ψυχη μου
θα γινω κατι που ο νους
δεν μπορει ποτε να το συλλαβει.
Ω ας παψω να υπαρχω
Γιατι η Μη υπαρξη
τραγουδαει με τις χορδες του λαουτο
< Σ'' ΑΥΤΟΝ θα επιστεψουμε σ΄ΑΥΤΟΝ >

Ρουμι

ΓΡΑΜΕΝΟ ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΔΕΚΑΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ ΑΙΩΝΑ.
< Η ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΕΙΔΩΝ > ΤΟΥ ΔΑΡΒΙΝΟΥ ΓΡΑΦΤΗΚΕ
ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΔΕΚΑΤΟΥ ΕΝΑΤΟΥ ΑΙΩΝΑ.
ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ
ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΡΥΦΗ, ΒΡΙΚΕ ΤΟΥΣ ΜΥΣΤΕΣ ΗΔΗ ΕΚΕΙ,
ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΨΗΛΩΤΕΡΑ]

Αυτη τη φορα ό,τι γραφεις
με εκφραζει απολυτα.
ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΔΟΞΟ Η ΥΠΑΡΞΗ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΑΝ-ΥΠΑΡΞΙΑ.

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

x-files
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
192 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2004, 01:24:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους x-files  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη WHO KNOWS,
η αποψη μου ειναι πως εφοσον σε εκεινο το επιπεδο η υπαρξη ταυτιζεται με τη σκεψη και επομενως και η επιθυμια με την εκπληρωση της , ειναι ατοπο η υπαρξη να μην ταυτιζεται με τις σκεψεις και τις επιθυμιες εφοσον η ιδια ειναι, αυτες .Πιο απλα δεν προκειται να βρεθεις σε ενα <λαθος>επιπεδο υπαρξης αν οι σκεψεις και οι επιθυμιες σου εχουν διαφορετικη δονητικη συχνοτητα απο αυτο γιατι η απενσαρκωμενη οντοτητα ειναι ηλεκτρομαγνητικες δονησεις που συντονιζονται στο <κοντινοτερο>επιπεδο δονησεων ως προς το πλατος και την ενταση ,αναλογα με την πνευματικη εξελιξη.
Μηπως τωρα σε μπερδεψα περισσοτερο;

LOVE IS THE ONLY TRUTHΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy