ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ανεξηγητα των αρχαιων Ελληνων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2004, 14:03:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΤΕΛΕΙΟΣ ΕΝΙΑΥΤΟΣ είναι ο χρόνος που απαιτείται, για να επιστρέψει ο πλανήτηςς στην ίδια ακριβώς θέση-σημείο του σύμπαντος η αλλιώς ο χρόνος που απαιτείται για μία μετάπτωση (25796 χρόνια να θυμάμαι καλά)

ΟΚ, κατάλαβα τι είναι. Τότε έχω να παρατηρήσω τα εξής:
α) Ο υπολογισμός του δεν είναι τίποτα το τραγικά συγκλονιστικό, απλώς απαιτεί γνώσεις τριγωνομετρίας και αρκετά ακριβείς αστρονομικές παρατηρήσεις μερικών δεκαετιών.
β) Ο Ίππαρχος είχε υπολογίσει τη διάρκεια του έτους με διαφορά 6,5 λεπτά από τη σύγχρονη αστρονομικά υπολογιζόμενη τιμή, πράγμα λογικό γιατί δεν είχε στη διάθεσή του όργανα υψηλής ακριβείας και υπολογιστές. Το θέμα είναι ότι χάνοντας 6,5 λεπτά ανά έτος σε 26.000 χρόνια μαζεύεται ένα ψιλομεγάλο χρονικό διάστημα οπότε αποκλείεται ο υπολοισμός του Τέλειου Ενιαυτού να ήταν 100% ακριβής.

Όλα αυτά βέβαια δε μειώνουν το επίτευγμα. Απλώς δεν το συσχετίζουν με υψηλή τεχνολογία, αλλά με υψηλή σκέψη.

quote:

Στη γνώση αυτή στηρίχτηκαν και οι κατασκευαστές των ναών του Απόλλωνα και στρέφονται προς τον Βορρά (αστρονομικό) ακολουθώντας την μετάπτωση.

Μια στιγμούλα, είναι ένας ναός (του Επικούριου Απόλλωνα), 3 αιώνες παλαιότερος από τον Ίππαρχο και επιπλέον δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι ακολουθεί αυτή τη μετάπτωση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΓΡΥΠΑΣ
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2004, 15:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΓΡΥΠΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου junk95,

συμφωνώ μαζί σου για το "λάθος" του Ιππάρχου, αλλά πιστεύω για κάτι που διαρκεί περίπου 26000 χρόνια οι 117 μέρες είναι αστείο. Βέβαια θα με αντικρούσεις λέγοντάς μου, ότι να χρειαζόταν να στείλουμε κάποιο διαστημόπλοιο αυτό θα κατέληγε στο κενό. Αλλά από ότι ξέρουμε τότε δεν στέλναμε διαστημόπλοια πουθενά.
Λοιπόν το συγκεκριμένο δεν αποτελεί απόδειξη ύπαρξης τεχνολογίας, αλλά τεχνογνωσίας.
Τώρα μπαίνει το ερώτημα, αν την χρειάζονταν την συγκεκριμένη τεχνολογία οι προγονοί μας;
Και προσθέτω την σημερινή τεχνολογία η και την αυριανή την χρειάζεται ο άνθρωπος; Αν ναι, σε τι ποσοστό;
Φίλε junk95 δεν έχω τις γνώσεις, γιαυτό και ρωτώ αν υπάρχει η πιθανότητα τα 6,5 λεπτά που αναφέρεις, να μην είναι λάθος του Ιππάρχου; Δεν είναι απαραίτητο να είναι λάθος κάποιου, δεν υπάρχει περίπτωση να έχει συμβεί κάτι και να έχει επιφέρει αυτή την διαφορά;

¨οσο για τους ναούς του Απόλλωνα ξέρω ότι ακολουθούν τον Βορρά, αν αυτό γίνεται με απόλυτη ακρίβεια (η έστω γινόταν με απόλυτη ακρίβεια) ή όχι δεν μπορώ να πω. Το ότι υπάρχουν ναοί παλαιότεροι του Ιππάρχου είναι δεδομένο, αυτό που δεν είναι όμως δεδομένο είναι αν ο Ιππαρχος είναι ο πρώτος υπολογίσας τον ενιαυτό. Μην ξεχνάμε την περίπτωση του Copernicus.


Πίστευε και μη, ερεύναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΩΡΙΩΝΑΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
213 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2004, 00:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...............Μην ξεχνάμε την περίπτωση του Copernicus.

Τώρα εγω γιατι εχω την εντύπωση ότι αυτος ο Copernicus εζησε καμμια χιλιαδα χρόνια μετα τον Ιππαρχο;
Μην κολλησουμε στη χιλιαδα παρακαλω διότι για τον ακριβή υπολογισμό χρειάζομαι το Laptop μου και σημερα το ξεχασα στη δουλειά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2004, 01:14:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε μου junk95,

συμφωνώ μαζί σου για το "λάθος" του Ιππάρχου, αλλά πιστεύω για κάτι που διαρκεί περίπου 26000 χρόνια οι 117 μέρες είναι αστείο. Βέβαια θα με αντικρούσεις λέγοντάς μου, ότι να χρειαζόταν να στείλουμε κάποιο διαστημόπλοιο αυτό θα κατέληγε στο κενό. Αλλά από ότι ξέρουμε τότε δεν στέλναμε διαστημόπλοια πουθενά.
Λοιπόν το συγκεκριμένο δεν αποτελεί απόδειξη ύπαρξης τεχνολογίας, αλλά τεχνογνωσίας.
Τώρα μπαίνει το ερώτημα, αν την χρειάζονταν την συγκεκριμένη τεχνολογία οι προγονοί μας;
Και προσθέτω την σημερινή τεχνολογία η και την αυριανή την χρειάζεται ο άνθρωπος; Αν ναι, σε τι ποσοστό;

[quote]
Φίλε junk95 δεν έχω τις γνώσεις, γιαυτό και ρωτώ αν υπάρχει η πιθανότητα τα 6,5 λεπτά που αναφέρεις, να μην είναι λάθος του Ιππάρχου; Δεν είναι απαραίτητο να είναι λάθος κάποιου, δεν υπάρχει περίπτωση να έχει συμβεί κάτι και να έχει επιφέρει αυτή την διαφορά;


Ούτε εγώ έχω ειδικές γνώσεις, αλλά από 5-6 βιβλία εκλαϊκευμένης επιστήμης που έχω διαβάσει μπορώ να πω τα εξής:

Απ' όσο ξέρω σήμερα μπορούμε να υπολογίσουμε με απόλυτη ακρίβεια τις κινήσεις όλων των ουράνιων σωμάτων του Ηλιακού Συστήματος (αγνοώντας "σκουπιδάκια" μικρότερα π.χ. των 5km) για περίπου 200 εκατομμύρια χρόνια στο μέλλον και για αντίστοιχο χρονικό διάστημα στο παρελθόν. Ίσως όχι 200, αλλά σίγουρα της τάξης του εκατομμυρίου. Τέλος πάντων, πρόκειται για ένα τεράστιο χρονικό διάστημα. Για μεγαλύτερα διαστήματα η χαοτικότητα του συστήματος έρχεται στην επιφάνεια και γίνεται τελείως απρόβλεπτο. Π.χ. μετά από 200.000.000 χρόνια μπορεί ο Ερμής να ξεκολλήσει από την τροχιά του και να αρχίσει να κάνει σβούρες. Δε λέω βέβαια ότι αυτό θα συμβεί, αλλά είναι αδύνατον να κάνουμε τους υπολογισμούς και να πούμε "όχι, δε θα συμβεί".

Τώρα κάτι που θα μπορούσε να είχε συμβεί από την εποχή του Ιππάρχου μέχρι σήμερα και θα άλλαζε τη μετάπτωση των Ισημεριών, είναι η πρόσκρουση ενός μεγάλου (ΠΟΛΥ μεγάλου) σώματος στη γη. Όπως ο άξονας της γης είναι κεκλιμμένος και περιστρέφεται αργά (αυτό είναι η μετάπτωση), αν χτυπήσει τη Γη κάτι μεγαλούτσικο π.χ. στο Νότιο Πόλο είναι πολύ πιθανόν να "κουνηθεί" ο άξονας και να αλλάξει ο ρυθμός της μετάπτωσης. Κάτι τέτοιο όμως αποκλείεται να έχει συμβεί από την εποχή του Ιππάρχου.

Νομίζω ότι πρέπει να δούμε το επίτευγμα στις σωστές του διαστάσεις: με παρατηρήσεις περιορισμένης ακρίβειας, χωρίς υπολογιστές, χωρίς καν τα μαθηματικά εργαλεία (άλγεβρα, διαφορικές εξισώσεις) που θα διευκόλυναν το έργο του, χωρίς καν σωστά μοντέλα και ουσιαστικά με μόνο όπλο την τριγωνομετρία και τη λογική ο γερο-Ίππαρχος κατάφερε να περιγράψει αστρονομικά φαινόμενα τεράστιας πολυπλοκότητας με σφάλματα μικρότερα από 0.001%. Πράγματι σπουδαίος.

Όσο για την πρακτική χρησιμότητα, δε νομίζω να υπάρχει. Ο τέλειος ενιαυτός δεν είναι το χρονικό διάστημα στο οποίο η Γη επιστρέφει στο ίδιο σημείο του Σύμπαντος (αφού όλο το ηλιακό σύστημα και όλος ο Γαλαξίας κινούνται), αλλά το χρονικό διάστημα στο οποίο ο άξονας ξαναποκτά την αρχική του γωνία. Ωστόσο το φαινόμενο εξηγεί πολλά άλλα πράγματα, όπως π.χ. τις κλιματικές μεταβολές και τις εποχές των παγετώνων. Πρόκειται για μία σπουδαία γνώση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΓΡΥΠΑΣ
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2004, 08:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΓΡΥΠΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε junk95
συγγνώμη αν σε κουράζω, αλλά δεν υπάρχει η περίπτωση να μεταβληθεί η μετάπτωση εξαιτείας ενός συμβάντος εκτός γης;
Σε ευχαριστώ για τον κόπο σου.

Πίστευε και μη, ερεύναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy