ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
UHURU
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2010, 22:10:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κακό είναι να μην ακούς...

Κακό είναι να περιμένεις τους άλλους να σε αγαπήσουν πρώτοι...

Κακό είναι να μην εμπιστεύεσαι τον ιερό σου εαυτό...

Κακό είναι να δέχεσαι κάτι χωρίς να το ζυγίζεις πρώτα...

Κακό είναι να είσαι αγενής...

Κακό είναι να νομίζεις ότι δεν έχεις τίποτα άλλο να μάθεις...

Κακό είναι μισείς...

Κακό είναι να να κάνεις το καλό για τα μάτια του κόσμου...

Κακό είναι να μένεις στάσιμος...

κακό είναι να μη ρισκάρεις...

κακό είναι να χαίρεσαι με την δυστυχία του άλλου...

κακό είναι να νομίζεις πως η ευτυχία είναι κάτι μόνιμο...

κακό είναι να περιμένεις να πεθάνεις...

κακό είναι να μην έχεις νοιώσει ούτε μια φορά στην ζωή σου υπέροχα χωρίς λόγο...

και η λίστα τελειωμό δεν έχει...

την καλησπέρα μου σε όλους τους ζωηρούς αναζητητές ερευνητές φιλόσοφους και εσωτεριστές...

life is goodΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 02:57:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα και το καλωσόρισμα από μένα στον UHURU!

Καλό είναι να θυμόμαστε γενικά το "ουδέν κακόν αμιγές καλού".Αυτή η συνύπαρξη είναι προϋπόθεση για την ίδια την ανθρώπινη επιλογή,για την ίδια τη θέση του ανθρώπου στις καταστάσεις,στα γεγονότα,σε καθε πτυχή της ζωής του.Η Ανατολή ακολουθεί τη Δύση ή το αντίστροφο.Μα όπως κι αν το πούμε η ουσία παραμάνει ίδια.Το ένα δεν υπάρχει χωρίς το άλλο.Εμείς διαλέγουμε ποιο από τα δύο θα μας επηρεάσει περισσότερο.

Καλημέρα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 19:04:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
UHURU , ενα γιατι για ολα ;)

ναι , γιατι ειναι κακο το .... και βαλτα ολα διπλα ..

ας παρω ενα, ενα καλο ,,, "ειναι κακο να μισεις" γιατι ?

εαν ειναι "κακο" τοτε γιατι υπαρχει ? εαν ηταν κακο δεν θα ηταν κατι που θα ειχε εκλειψει ? και ομως καλα κρατει ... γιατι ? μηπως γιατι υπαρχει ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ να μισουμε ? χμμμ τι λες? μηπως με το να μισουμε εκληρωνουμε καποια αναγκη μας ? δε ξερω , ρωταω , μηπως αποτελει μερος του ανταγωνιστικου μηχανισμου που μας βοηθαει να γινομαστε καλυτεροι και να επιβιωνουμε ? μηπως ειναι κατι που ερχεται απο τους προγονουες μας οταν ζουσαν ακομη στα σπηλαια ???? και εαν ειναι κατι τετοιο , τοτε ποσο "κακο" ειναι τελικα ?

(για να μη παρεξηγηθω , φυσικα και ειναι "κακο", αλλα μηπως η λεξη "κακο" ειναι λαθος ? μηπως δεν ειναι θεμα καλου κακου , αλλα κατι αλλο?)

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 23:56:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

UHURU , ενα γιατι για ολα ;)

ναι , γιατι ειναι κακο το .... και βαλτα ολα διπλα ..

ας παρω ενα, ενα καλο ,,, "ειναι κακο να μισεις" γιατι ?

εαν ειναι "κακο" τοτε γιατι υπαρχει ? εαν ηταν κακο δεν θα ηταν κατι που θα ειχε εκλειψει ? και ομως καλα κρατει ... γιατι ? μηπως γιατι υπαρχει ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ να μισουμε ? χμμμ τι λες? μηπως με το να μισουμε εκληρωνουμε καποια αναγκη μας ? δε ξερω , ρωταω , μηπως αποτελει μερος του ανταγωνιστικου μηχανισμου που μας βοηθαει να γινομαστε καλυτεροι και να επιβιωνουμε ? μηπως ειναι κατι που ερχεται απο τους προγονουες μας οταν ζουσαν ακομη στα σπηλαια ???? και εαν ειναι κατι τετοιο , τοτε ποσο "κακο" ειναι τελικα ?

(για να μη παρεξηγηθω , φυσικα και ειναι "κακο", αλλα μηπως η λεξη "κακο" ειναι λαθος ? μηπως δεν ειναι θεμα καλου κακου , αλλα κατι αλλο?)

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Πολύ εύστοχες ερωτήσεις Makfor...
Θα προτιμήσω όμως να σου απαντήσει ο φίλος UHURU...ωστόσο θα παρατηρήσω , ότι το "κακό" λάθος δηλαδή αποτελεί την πεμπτουσία αλλα και την "παρατήρηση" του "καλού" ευδαίμονος , που χωρίς το ένα δεν θα μπορούσαμε ποτέ να προσδιορίσουμε το άλλο...!!!

Το/α λάθος/η ρέπουν-οδηγούν σε αυτό που αναφέρεται ως "διορθωτική διαδικασία" ... και δεν μπορεί σε καμμιά περίπτωση να δικάζεται-δαιμονοποιείται...μιας και αποτελεί την ενεργό αιτία για την μάθηση σε όλα τα επίπεδα της ζωής μας...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
UHURU
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 12:44:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
makfor :

quote:
UHURU , ενα γιατι για ολα ;)
ναι , γιατι ειναι κακο το .... και βαλτα ολα διπλα ..

Κακό είναι να μην ακούς... γιατί αν δεν ακούς δεν επικοινωνείς. Αν δεν επικοινωνείς δεν συμμετέχεις στον κοινωνικό περίγυρο. Δεν αλληλεπιδράς με το περιβάλλον και αυτό σε απομονώνει κατά την γνώμη μου.

Κακό είναι να περιμένεις τους άλλους να σε αγαπήσουν πρώτοι...γιατί το να αγαπάς χωρίς όρους και το να μη προσδοκάς την αγάπη των γύρω σου (αλλά να την επιθυμείς) είναι πέρα ως πέρα ανακουφιστικό.

Κακό είναι να μην εμπιστεύεσαι τον ιερό σου εαυτό... Ο νοών νοείτο. Γιατί η λύση για το όποιο πρόβλημα είναι μέσα σου.

Κακό είναι να δέχεσαι κάτι χωρίς να το ζυγίζεις πρώτα...γιατί αν δέχεσαι οτιδήποτε ακούς χωρίς να το εξετάζεις τότε μπερδεύεσαι και ίσως καταλήξεις να σκέφτεσαι όχι με το δικό σου μυαλό.

Κακό είναι να είσαι αγενής... Ο νοών νοείτο. Η αγένεια μόνο δυσφορία και πρόβλημα δημιουργεί.

Κακό είναι να νομίζεις ότι δεν έχεις τίποτα άλλο να μάθεις... Γιατί η ζωή είναι σχολείο και τα μαθήματά της δεν τελειώνουν ποτέ. Είναι μαγεία να μαθαίνεις συνέχεια καινούρια πράγματα. Να εμπλουτίζεις τις γνώσεις σου να προχωράς. Είναι παιχνίδι.

Κακό είναι μισείς... Γιατί το μίσος τυφλώνει και δημιουργεί αρρώστια. Κατά την γνώμη μου οι περισσότερες αρρώστιες κυρίως ο καρκίνος είναι ψυχογενείς. Το μίσος είναι αγάπη σε λανθάνουσα κατάσταση. Είναι η ίδια ενέργεια σε αντίθετη κατεύθυνση

Κακό είναι να κάνεις το καλό για τα μάτια του κόσμου... Γιατί στην ουσία δεν το κάνεις επειδή το θέλεις αλλά το κάνεις για την εικόνα σου, για να φανείς. Και το να εξαρτάσαι από την γνώμη των άλλων δεν είναι και ότι καλύτερο.

Κακό είναι να μένεις στάσιμος... Γιατί η ζωή προχωράει τα πράγματα αλλάζουν αστραπιαία και χρειάζεται σε τούτο το μαραθώνιο να είμαστε ευέλικτοί να αναθεωρούμε να επαναπροσδιορίζουμε θέσεις να ανανεωνόμαστε.

κακό είναι να μη ρισκάρεις... γιατί το ρίσκο είναι δημιουργικό.

κακό είναι να χαίρεσαι με την δυστυχία του άλλου... γιατί αυτό θα φέρει πόνο σε εσένα πάλι.

κακό είναι να νομίζεις πως η ευτυχία είναι κάτι μόνιμο... γιατί θα απογοητευθείς. Για μένα η ευτυχία είναι σαν νησάκια μέσα στον ωκεανό. Γιατί η ευτυχία εντοπίζεται στις στιγμές. Γιατί αν η ευτυχία ήταν κάτι μόνιμο τότε δεν θα είχε ενδιαφέρον.

κακό είναι να περιμένεις να πεθάνεις... Γιατί δεν ζεις. Η φράση «περιμένεις να πεθάνεις» είναι περισσότερο αλληγορική παρά κυριολεκτική. Μιλάω για ανθρώπους που πάψανε να ονειρεύονται, που παραιτηθήκανε από το δικαίωμα τους να ονειρεύονται.

κακό είναι να μην έχεις νοιώσει ούτε μια φορά στην ζωή σου υπέροχα χωρίς λόγο... Γιατί δεν ξέρω… Αυτό έτσι μου ήρθε και το είπα.. Γιατί ίσως να μη χρειάζεται και κάποιος φανταχτερός λόγος για να νοιώσεις όμορφα. Η ζωή είναι δώρο και μας δόθηκε απλόχερα.

makfor :

quote:
ας παρω ενα, ενα καλο ,,, "ειναι κακο να μισεις" γιατι ?

εαν ειναι "κακο" τοτε γιατι υπαρχει ? εαν ηταν κακο δεν θα ηταν κατι που θα ειχε εκλειψει ? και ομως καλα κρατει ... γιατι ? μηπως γιατι υπαρχει ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ να μισουμε ? χμμμ τι λες? μηπως με το να μισουμε εκληρωνουμε καποια αναγκη μας ? δε ξερω , ρωταω , μηπως αποτελει μερος του ανταγωνιστικου μηχανισμου που μας βοηθαει να γινομαστε καλυτεροι και να επιβιωνουμε ? μηπως ειναι κατι που ερχεται απο τους προγονουες μας οταν ζουσαν ακομη στα σπηλαια ???? και εαν ειναι κατι τετοιο , τοτε ποσο "κακο" ειναι τελικα ?


Φίλε μου για μένα άλλη υπόσταση έχει η έννοια του μίσους και άλλη το ένστικτο του ανταγωνισμού.. Όταν λέω μίσος εννοώ εκείνο το άγριο συναίσθημα, εκείνη την λαχτάρα του να προκαλέσεις βλάβη σε άλλον. Το μίσος δεν το συγχέω με τον θυμό ο οποίος μπορεί να γίνει και εποικοδομητικός.. θυμώνω για παράδειγμα που με λες ανίκανο στο σκάκι και κάνω προσπάθεια να αναπτύξω την ικανότητα μου και έτσι ο θυμός με ωφελεί. Το μίσος όμως ρε makfor γεννάει την καταστροφή και είναι εμπόδιο της δημιουργικότητας. Για παράδειγμα ποιον τελικά ωφελεί το μίσος ανάμεσα στους πελάτες των διαφορετικών θρησκειών? Των εθνών? Που ωφελεί τελικά όλο αυτό? Βλέπεις κάποια πρόοδο να γεννήθηκε από όλο αυτό το μίσος?

Το κακό στο συγκεκριμένο topic το προσέγγισα με ελαφρότητα και δεν ήθελα να το πάω πιο βαθιά.. Στην ουσία οπουδήποτε κι αν κοιτάξεις στην φύση δεν νομίζω να δεις κάτι κακό… Όλα συμβαίνουν για κάποιο λόγο. Σίγουρα όμως το μεγαλύτερο κακό είναι να απομακρυνθείς από την φύση. Αυτό είναι πραγματικά κακό. Να κοιτάς τα πάντα με υποκειμενικό τρόπο.. Να μη λαμβάνεις υπόψη σου την ενότητα των πάντων. Φυσικά και κάνουμε λάθη.. Φυσικά και εγώ ο ίδιος προκάλεσα στην ζωή μου το κακό.. Και αν δεν το προκαλούσα δεν θα μάθαινα.. Δεν θα μπορούσα να αναγνωρίσω τελικά τι είναι καλό για εμένα και τι όχι.. Μια μπαταρία έχει και αρνητικό και θετικό πόλο.. Δεν θα λειτουργούσε έχοντας δύο θετικούς πόλους.. Δεν θα έλεγα ότι κατανοώ πλήρως την έννοια του κακού.. Αναρωτιέμαι αν είναι αρχετυπική έννοια η κατασκεύασμα του ανθρώπινου νου!

Την καλημέρα μου σε όλους τους φίλους που τροφοδοτούν την σκέψη μου...

life is goodΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 14:29:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οκ, δεν ηθελα σε ολα να απαντησεις γιαυτο και πηρα ως παραδειγμα το μισος, αλλα καλα εκανες και το εκανες, τωρα θα παρω και αλλο ενα παραδειγμα (σε πολλα ομως που αναφερεις ως κακο θα το αλλαζα με την λεξη "χαζο" και οχι μονο γιατι σε καποια ισως ετσι εχει μαθει καποιος , πχ να περιμενει το θανατο , σε τι φταει αυτος εαν ετσι τον εμαθαν ? χμμ? τι λες?)

λες λοιπον,
"Κακό είναι να μην ακούς... γιατί αν δεν ακούς δεν επικοινωνείς. Αν δεν επικοινωνείς δεν συμμετέχεις στον κοινωνικό περίγυρο. Δεν αλληλεπιδράς με το περιβάλλον και αυτό σε απομονώνει κατά την γνώμη μου."

να μην ακους ποιον? και γιατι πρεπει να τον ακους ?
εαν ειναι επιλογη μου ? εαν αυτον που ακουω τον θεωρω λαθος ακομη και εαν ειναι η κοινωνια ολοκληρη ? θα ΠΡΕΠΕΙ να ακουσω ? ή θα πρεπει να κλεισω τα αυτια μου και να τραβηξω τον δρομο μου? ας πουμε τωρα , εντελως υποθετικα , ο σωκρατης και ο πλατωνας ΑΚΟΥΓΑΝ ? ο χριστος ακουγε ? κτλπ

καταλαβες που το παω ? στην γενικοτητα του "να μην ακους" και στον ορισμο "κακο" , καθως βλεπουμε οτι ισως καποιες (καποιες ? ποσες ? 50-50 ?30-70 ? 1-99? ποσο?) φορες ειναι ΚΑΛΟ να μην ΑΚΟΥΣ καθως αυτο που ΑΚΟΥΣ σου λεει κατι ΛΑΘΟΣ , σε βαζει σε σκεψεις και το αποριπτεις , πως θα το ακουσεις αφου το αποριπτεις ?... ας πουμε η κοινωνια μας πριν 100 χρονια ΕΚΡΑΖΕ τους ομοφυλοφυλους , ενω ακομη και σημερα αλλες κοινωνιες ΤΟΥΣ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ... ειναι ΚΑΛΟ ή ΚΑΚΟ να ακουσω το συγκεκριμενο ? ειναι καλα κανω και δεν το ακουω και ακουω την μεσα μου φωνει που λεει να απλωσω το χερι και να μη πεταξω την πετρα ?(ελπιζω να εγινε ξεκαθαρο τι θελω να πω)

οσο αφορα το μισος , ΜΑ ΤΟ ΜΙΣΟΣ αυτο δεν κανει καλο στην ΙΔΙΑ την θρησκεια? το μισος δεν ειναι αυτο που τους ενωνει και τους κανει ποιο δυνατους ? αρα θα μπορουσαμε να πουμε οτι στο παραδειγμα σου , το μισος κανει ΜΕΓΑΛΟ καλο στην εκαστοτε θρησκεια και στην αντισταση που αυτη θα προβαλει απεναντι στην αλλη , στους απιστους ... μαλιστα εαν νικησουν ως νικητες θα ορισουν το μισος τους ως ΑΓΩΝΑ , ως ΠΙΣΤΗ , ως ΑΓΙΟ πνευμα ή δε ξερω τι αλλο ... συμφωνεις ?

δεν θα σταθω στο τι κανει το μισος , θελω ομως την αποψη σου στο ΓΙΑΤΙ υπαρχει , καθως για ολα ρωταω ΓΙΑΤΙ υπαρχει

εφοσον μας κανει τοσο κακο (οπου και εγω μπορω να συμφωνησω εαν ορισουμε ως θεμα το μισος και τι αυτο κανει στον ανθρωπο , δεν το συζηταω εχεις δικιο) ΓΙΑΤΙ υπαρχει ? γιατι δεν εξαφανιστηκε ? γιατι δεν το ελεγχουμε ? γιατι μας δοθηκε ως "χαρισμα" ειτε απο τον θεο ειτε απο την φυση ειτε απο τους εξωγηινους ή οποιον αλλο (ας μη σταθουμε στο ποιος) , το παω ισως μακρυα αλλα νομιζω οτι εκει βρισκεται η ριζα ολων οσων οριζουμε ειτε ως καλο ειτε ως κακο ...

σου εχει τυχει να μισησεις ? καποιον κατι δε ξερω ... ? εαν ναι , πως εγινε ? εννοω το επελεξες ? εαν οχι τοτε ? ερχετε απο μεσα μας ? μπορει απο μεσα μας να ερχετε κατι ΚΑΚΟ αραγε ? χμμ δε ξερω ρωταω ;)

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Edited by - makfor on 19/11/2010 14:31:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 14:45:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε makfor,ελπίζω να έχω το ελεύθερο να δώσω και γω μια γνώμη στα λεγόμενά σου πριν τον UHURU.

Καλό και κακό υπάρχουν σε σχέσεις αμφίδρομες όπως καταλαβαίνεις.Δλδ,πρέπει να πω ότι εσύ έκανες κάτι κακό είτε γιατί σε είδα να το κάνεις,είτε γιατί το άκουσα,είτε γιατί το έμαθα και πάει λέγοντας.Θέλω να πω ότι κάτι που κάνεις είναι κακό γιατί το κρίνω εγώ έτσι.Βέβαια και συ έχεις την κρίση να πεις αν μια πράξη σου είναι καλή ή όχι(απλά συνήθως εμείς κάνουμε κάτι γιατί το θεωρούμε σωστό,ή μας βγαίνει αυθόρμητα,σαν αντίδραση).Τεράστια εξαίρεση βέβαια περιπτώσεις όπως(ο σκύλος μου πέθανε άρα είναι κακό να πεθαινεις,καθώς εκεί η κρίση πόσο νόημα έχει;-εκτός αν έχεις κανένα χάπι αθανασίας)


Για τις θρησκείες που λες ότι χρησιμοποιούν το μίσος ως στοιχείο ενότητάς τους ισχυει.Αλλά αυτό είναι νομίζω και ο λόγος που κάνει τον κόσμο να βλέπει κακό στη θρησκεία,το κακό μίσος που κάνει κακό στους ανθρώπους.

Τέλος,γιατί μισούμε.Για ποιο λόγο;Θα έλεγα καλύτερα για ποιους.Σκέψου εσύ τι,ποιον,ποιους μισείς και δες γιατί το καθένα.Νομίζω έτσι θα βρείς τους λόγους πλέον και όχι τον λόγο που υπάρχει μίσος.Και ναι,κάποιες φορές το μίσος για μένα έχει το ακαταλόγιστο.Αυτά από μενα φίλε μου!

Edited by - promitheus90 on 19/11/2010 14:49:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 15:10:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

. Και αν δεν το προκαλούσα δεν θα μάθαινα.. Δεν θα μπορούσα να αναγνωρίσω τελικά τι είναι καλό για εμένα και τι όχι.. Μια μπαταρία έχει και αρνητικό και θετικό πόλο.. Δεν θα λειτουργούσε έχοντας δύο θετικούς πόλους.. Δεν θα έλεγα ότι κατανοώ πλήρως την έννοια του κακού.. Αναρωτιέμαι αν είναι αρχετυπική έννοια η κατασκεύασμα του ανθρώπινου νου!

Την καλημέρα μου σε όλους τους φίλους που τροφοδοτούν την σκέψη μου...

life is good


Αν δεν ζούσαμε σε αυτήν την κοινωνία και δεν είχαμε νοηματοδοτηθεί απο έννοιες και όρους σαν "το καλό και το κακό" , παρατηρώντας όλα όσα διαδραματίζονταν γύρω σου φίλε μου , δεν θα τα ενέτασες ως κάτι το φυσιολογικό και μέρος της όλης διαδικασίας..???

Ως απλά "έτσι είναι"...???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 16:16:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
promitheus90, δεν υπαρχει καν λογος να ρωτας ;)

ναι καλο-κακο , αμφιδρομο (εχω αναφερθει σε προηγουμενο μυνημα με παραδειγμα) , συμφωνω

ομως τελικα τι ειναι , ξερουμε ? μηπως δεν ειναι τιποτα αλλο παρα η αγνοια μας για τα "συναισθηματα" και τις "πραξεις" μας ? που απλα καποιος/οι ορισαν ετσι απλα γιατι δεν μπορουσαν να το κατανοησουν και γιατι ειχαν την ΕΞΟΥΣΙΑ. μηπως αυτη η αγνοια μας οδηγει στο να βαζουμε "ταμπελιτσες" ? απλα για να ξεχωριζουμε καθως αλλιως ΔΕΝ ειμαστε σε θεση να το ξεχωρισουμε ? μηπως ολα αυτα τα "καλα" και "κακα" ειναι βαζακια σε ενα ντουλαπακι που το λενε ανθρωπο ωστε οταν το ανοιγει να μπορει να βρει αυτο που θελει ? και ΕΑΝ αυτος που εβαλε τις ταμπελιτσες εκανε λαθος ? ή μη γνωριζοντας ΕΜΑΣ αλλα μονο ΑΥΤΟΝ ειχε το "θρασος" να βαλει ταμπελιτσες για ολα ΟΛΩΝ ?!!!!!!

ναι μισουμε , μισουμε οτι μας προκαλει πονο (ή να το πω κακο? χαχα) αρα μηπως απλα αποτελει ενα ειδος αμυνας ? και εαν , λεω εαν ειναι κατι τετοιο, τοτε μπορουμε να πουμε οτι το μισος ειναι "ΚΑΚΟ" ? μπερδεμα ? χαχα μεγαλο !!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 16:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό και κακό είναι κάτι πολύ πιο βαθύ από το τι απλά κρίνεται έτσι ή αλλιώς.Κακό είναι αυτό που σου προκαλεί το αίσθημα της δυσφορίας,που νιώθεις να προσβάλει το είναι σου και την ύπαρξή σου.Καλό αντίστοιχα είναι αυτό που θα σου δημιουργήσει το αίσθημα της ευφορίας.Αλλά μιλάμε για αυτά που θα αγγίξουν τον ψυχικό κόσμο σου,όχι την άποψή σου.

Π.χ.Μπορεί να σου πω ότι δε συμπαθώ τους μαύρους.Τι είναι κακό;Αυτό που απλά θα σου πω ή να με δεις να κηνυγάω έναν μαύρο στο δρόμο με το μαδέρι επειδή είναι μαύρος;Τι θα σε κάνει να εξοργιστείς περισσότερο,τι θα είναι κακό εν τέλει από τα 2;

Η κρίση της καλής και της κακής πράξης είναι φυτευμένη μέσα στην ψυχή κάθε ανθρώπου,απλά ανάλογα με τον εγωισμό που έχει μεγαλώνει και η γκάμα του.Ωστόσο έτσι,από τις ασυνείδητες ψυχικές διεργασίες που μας δημιουργεί η θέαση ενός γεγονότος ώστε να το πούμε καλό ή κακό δημιούργησαν εν τέλει τη λεγόμενη κοινωνική ηθική που ήταν μια καλη αρχή για το δίκαιο και τη συμβίωση των ανθρώπων.Κάπου εκεί προσπαθώ να βρω την αρχή του πράγματος πριν χαθώ.

Όσο για το μίσος,ο ψυχοκόσμος μας έχει μεγάλο οπλοστάσιο(μίσος,αδιαφορία,πείσμα,θυμό,κόμπλεξ,εκδίκηση,χαμόγελο και συνεχίζει).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

UHURU
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 17:50:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα στους φίλους.. Χαίρομαι που τσιγκλάτε το μυαλό μου… Άλλωστε αυτός είναι ο λόγος συμμετοχής μου στο φόρουμ.. Θέλω να ακούω διαφορετικές απόψεις μπας κι ανοίξει η γκλάβα μου περισσότερο… Πάμε παρακάτω λοιπόν…

quote:
να μην ακους ποιον? και γιατι πρεπει να τον ακους ?
εαν ειναι επιλογη μου ? εαν αυτον που ακουω τον θεωρω λαθος ακομη και εαν ειναι η κοινωνια ολοκληρη ? θα ΠΡΕΠΕΙ να ακουσω ? ή θα πρεπει να κλεισω τα αυτια μου και να τραβηξω τον δρομο μου? ας πουμε τωρα , εντελως υποθετικα , ο σωκρατης και ο πλατωνας ΑΚΟΥΓΑΝ ? ο χριστος ακουγε ? κτλπ


Makfor φίλε… Όταν λέω να μην ακούς εννοώ το να είσαι μπουμπουνοκέφαλος… Να μην προσέχεις όταν σου μιλάνε.. Να σου μιλάει κάποιος φίλος σου και να περιμένεις να τελειώσει αδιαφορώντας για τα όσα λέει έτσι ώστε να πάρεις εσύ τον λόγο.. Φυσικά αναφέρομαι σε όλους εκείνους τους ξερόλες που θέλουν μόνο να μιλάνε.. Και ναι έχεις δίκιο όταν λες πως το χαζό θα μπορούσε να αντικαταστήσει το κακό στις προαναφερθείσες φράσεις που χρησιμοποίησα ως παραδείγματα… Πιστεύω πως όλες οι μεγάλες προσωπικότητες ακούγανε.. Ένας ευφυής άνθρωπος ακούει… Προσέχει τι λέει κάποιος, κρατάει ότι του κάνει και βγάζει τα δικά του συμπεράσματα.. Ίσως και εγώ βιαστικά τα είπα στο πρώτο ποστ… Τα πέταξα σε μια κατσαρόλα όλα και τα ανακάτεψα… Και το θέμα είναι αρκετά σοβαρό.. Εννοείται φυσικά πως δεν χρειάζεται να ακούμε τον καθένα που έχει και μια θεωρία… Ευτυχώς που έχουμε και αυτή την επιλογή… Για φαντάσου να ακούγαμε τον καθένα σε τι μπελάδες θα μπαίναμε…. Απλά εγώ το πήγα περισσότερο ως επικοινωνιακό εργαλείο το «να ακούς».. Για μένα το να ακούς είναι το πρώτο βήμα για μια ορθή επικοινωνία.. Αλλά οι περισσότεροι (και εγώ μέσα) βιάζονται… Άντε πες για να πω κι εγώ ένα πράμα
Τώρα για το μίσος αγαπητέ συνταξιδιώτη ανοίγουμε τεράστιο θέμα και καλά κάνουμε !! Έτσι λίγο να το ζορίσουμε το εργαλείο..
Το μίσος σίγουρα κάνει καλό στην θρησκεία… Σε ρωτάω όμως .. Θα μπορούσαμε να ισχυριστούμε το ίδιο και για τον κάθε πιστό της όποιας θρησκείας.. ? Εγώ βλέπω δυστυχία φανατισμό και φόβο στους περισσότερους πιστούς (φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις)… Η θρησκεία φυσικά δεν επηρεάζεται.. Γιατί αποτελείται κατά μεγάλο ποσοστό, θα μου επιτρέψετε να πω, από ανθρώπους με εγωιστικά κίνητρα που σπέρνουν τον φόβο και την διχόνοια… Γιατί λοιπόν οι οπαδοί (πελάτες) της κάθε θρησκείας (εταιρίας) να μην εστιάζουν στις ομοιότητες των θρησκειών και εστιάζουν στις διαφορές? Γιατί ο αγώνας τους θα πρέπει να είναι εναντίον κάποιων? Γιατί Έχουν τόσο ανάγκη να διατυμπανίζουν ακόμα και να αφαιρούν ζωές πως ο δικός τους θεός είναι ο σωστός ενώ ο δικός σου είναι ο διάβολος.. Και τι διάολο δηλαδή? Ποιοι είναι όλοι αυτοί που είναι σίγουροι πως κατέχουν την αλήθεια, πως είναι οι σωστοί και οι εκλεκτοί? Ποιος παράγοντας ενεργοποιεί αυτή την τρέλα? ΦΟΒΟΣ…???? Ας μην επεκταθώ όμως άλλο στην θρησκεία γιατί το θέμα δεν είναι μόνο αυτό…
Με ρωτάς επίσης αδερφέ γιατί υπάρχει το μίσος… Εδώ με πιάνεις λίγο αδιάβαστο… Αν κρίνω από προσωπική εμπειρία όμως θα σου πω, πως όταν μνησικακώ η μισώ κάποιον, δύο είναι οι παράγοντες που με ωθούν σε κάτι τέτοιο.. ο ένας είναι ο φόβος.. Δηλαδή νοιώθω να απειλούμαι και μου βγαίνει αυθόρμητα μια απέχθεια η μίσος προς το άτομο ή την κατάσταση που με απειλεί … Και ο δεύτερος παράγοντας είναι όταν νοιώθω αδικία… Αλλά μάλλον ο πρώτος περιέχει τον δεύτερο, οπότε χονδρικά θα έλεγα ότι η αιτία του να μισώ είναι ο φόβος.. Από αυτό διαπιστώνω με επιφυλάξεις πάντα πως το μίσος είναι κάτι τεχνητό.. Δεν είναι του θεού που λένε.. Ή της φύσης.. Ελπίζω να σε κάλυψα αν και δεν είμαι ποτέ απόλυτος σε όλα αυτά γιατί είναι πολύπλοκα ζητήματα… Επίσης η απάντηση αυτή πηγαίνει και στον φίλο προμηθέα που μου έκανε παρόμοια ερώτηση…

Και ναι μου έχει τύχει να μισήσω κανα δυό φορές… Και ο υπεύθυνος είμαι εγώ.. Εγώ το επέλεξα καθώς θα μπορούσα να επιλέξω την αδιαφορία… Η ακόμα πιο δύσκολα την συγχώρεση.. Και τι κατάφερα? Τίποτα… Απλά στράβωσα από πάνω μέχρι κάτω, σχεδιάζοντας την εκδίκηση.. Και τελικά το μόνο που κέρδισα ήταν απογοήτευση και πικρία.. Δεν έλυσα τίποτα. Το μόνο θετικό ήταν πως τώρα ξέρω πως για μένα τουλάχιστον το μίσος δεν βγάζει πουθενά… Θα μου πεις τώρα… Αν μου επιτεθεί κάποιος η προσπαθήσει να μου κάνει κακό εγώ τι θα κάνω… Θα ανταποκριθώ και θα με προστατέψω… Θα θυμώσω… Και καλά θα κάνω… Θα δράσω… Το να μισώ όμως αυτό το άτομο για τα επόμενα 5 χρόνια για το κακό που πήγε να μου κάνει δεν θα με βοηθήσει πουθενά…
Το κακό έρχεται από την εκπαίδευση μας.. Παρατήρησε το.. Από πιτσιρίκια μας προετοιμάζουν για πόλεμο…

Προμηθέα φίλε ελπίζω να σε κάλυψα και εσένα κι αν όχι θα επανέλθω.. Συμπάθα με γιατί πρέπει να κλείσω τώρα… πάντως χαίρομαι για εσένα τον makfor και τον εαρινό που ανταποκρίνεστε στις ανησυχίες μου και σας ευχαριστώ!

quote:
Αν δεν ζούσαμε σε αυτήν την κοινωνία και δεν είχαμε νοηματοδοτηθεί απο έννοιες και όρους σαν "το καλό και το κακό" , παρατηρώντας όλα όσα διαδραματίζονταν γύρω σου φίλε μου , δεν θα τα ενέτασες ως κάτι το φυσιολογικό και μέρος της όλης διαδικασίας..???

Ως απλά "έτσι είναι"...???


Εαρινέ τα είπες όλα ρε τσακάλι! Ακριβώς αυτό! Συμφωνώ πολύ ζωηρά!

Καλό απόγευμα παιδιά, επανέρχομαι!

life is goodΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 18:47:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλό και κακό είναι κάτι πολύ πιο βαθύ από το τι απλά κρίνεται έτσι ή αλλιώς.Κακό είναι αυτό που σου προκαλεί το αίσθημα της δυσφορίας,που νιώθεις να προσβάλει το είναι σου και την ύπαρξή σου.Καλό αντίστοιχα είναι αυτό που θα σου δημιουργήσει το αίσθημα της ευφορίας.Αλλά μιλάμε για αυτά που θα αγγίξουν τον ψυχικό κόσμο σου,όχι την άποψή σου.

Π.χ.Μπορεί να σου πω ότι δε συμπαθώ τους μαύρους.Τι είναι κακό;Αυτό που απλά θα σου πω ή να με δεις να κηνυγάω έναν μαύρο στο δρόμο με το μαδέρι επειδή είναι μαύρος;Τι θα σε κάνει να εξοργιστείς περισσότερο,τι θα είναι κακό εν τέλει από τα 2;

Η κρίση της καλής και της κακής πράξης είναι φυτευμένη μέσα στην ψυχή κάθε ανθρώπου,απλά ανάλογα με τον εγωισμό που έχει μεγαλώνει και η γκάμα του.Ωστόσο έτσι,από τις ασυνείδητες ψυχικές διεργασίες που μας δημιουργεί η θέαση ενός γεγονότος ώστε να το πούμε καλό ή κακό δημιούργησαν εν τέλει τη λεγόμενη κοινωνική ηθική που ήταν μια καλη αρχή για το δίκαιο και τη συμβίωση των ανθρώπων.Κάπου εκεί προσπαθώ να βρω την αρχή του πράγματος πριν χαθώ.

Όσο για το μίσος,ο ψυχοκόσμος μας έχει μεγάλο οπλοστάσιο(μίσος,αδιαφορία,πείσμα,θυμό,κόμπλεξ,εκδίκηση,χαμόγελο και συνεχίζει).



Πρίν απο κάθε κακή σκέψη και πράξη ... προϊσταται ο άνθρωπος ως οντότητα που παράγει σκέψη και κάθε σκέψη δημιουργεί ή ευχαρίστηση -όμορφα συναισθήματα- ή δυσαρέσκεια -άσχημα συναισθήματα-....

Το θέμα είναι ότι πουθενά δεν υπάρχει κανένας αντίπαλος -έτσι θεωρούμε ότι είναι αλλα δεν είναι..." γύρω μας , ει μη μόνον ο ίδιος μας ο εαυτός , που ως υποκείμενος σε νομοτέλειες που εντέχνως του έχουν εισαχθεί εντός του , εξ αυτών νοηματοδοτείται και παράγει αντίστοιχες σκέψεις...που σε άλλη περίπτωση ενδεχομένως να μην υπήρχαν...

Εμείς δίνουμε αξία σε κάτι εξωτερικό -σύμβολο..εικόνα..πρόσωπο...κλπ-και έπειτα στεκόμαστε απέναντί του ανταγωνιστικά...εκεί δομούνται και τα αντίστοιχα συναισθήματα...απέναντι στον αντίζηλό μας...και στο τρόπαιο που υπάρχει για τον νικητή ...!!!

Συνεχίζεται...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 21:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δες τωρα , εμενα ομως μαρεσει να ειμαι μπουμπουνοκεφαλος και δεν θελω να γινω μεγαλος και τρανος χαχαχα... ξερεις ποια η απορια μου ? ποιος ειναι αυτος που θα ορισει ποιος ειναι ο μπουμπουνοκεφαλος , ποιος θα βαλει τους κανονες και να σε προλαβω στο επομενο που θα πεις θα ρωτησω το ιδιο , ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΟΡΙΣΕΙ ? καταλαβες ? ποιος θα βαλει την ταμπελα του "τι ακους" , του "τι ακουει" , του "ποιος ειναι μπουμπουνοκεφαλος" , μαλιστα για να σου το δυσκολεψω λιγο θα σου πω αυτο "ΕΠΙΛΕΓΕΙ καποιος αν ειναι μπουμπουνοκεφαλος? ποσο σιγουρος εισαι για αυτο ? εαν ειναι το γονιδιο του τετοιο? εαν ετσι τον εμαθε το σπιτι του? εαν ετσι τον εμαθε το σχολειο του ? εαν ετσι τον εμαθε η θρησκεια του κτλπ πολλα κτλπ τοτε τι γινεται φιλε μου?"

βαζοντας ταμπελα , καποιος πρεπει να την κολαει (ποιος και γιατι) και καποιος να την δεχετε (παλι ποιος και γιατι και εδω μπαινει κατι ακομη , εχει δικαιωμα να πει ΟΧΙ?), για μενα αυτο ισχυει για παρα πολλα και μου την δινει , σε αυτο μαλιστα κατηγορω την κοινωνια του "ανθρωπου" και τα χαλια που εχει αλλα και τα ομορφα που εχει , αλλα απουσιαζει η ισοροπια , αλλα ποιος ειμαι εγω που θα ορισω τι απουσιαζει και τι οχι ? χαχα

φοβος , αυτος ο ατιμος χαχα ,

ο φοβος ομως μπορει να σκοτωσει , ο φοβος μπορει να σε αφησε νηστικο και ο φοβος μπορει να σου στερησει το ταιρι σου και αρα να μη κανεις απογονους ...

αρα καπως ,ισως , επρεπε να αντισταθεις να πολεμησεις τον φοβο , μηπως γιαυτο εχουμε το μισος ? οπως ειπα και ποιο πανω μηπως ειναι απλα η αμυνα μας ? μηπως αυτο θα σε κανει να "φας" τον απεναντι για να του "παρεις" την γυναικα και να κανεις εσυ παιδια? (ολα για τις γυναικες γινονται λεμεεεε χαχαχαχα καλα εαν δεν με πιστευεις ψαξτο ΧΑΧΑΧΑ)

ομως αυτος που κανει το κακο , αυτος που μισει , ξερει οτι κανει κακο? ή απλα κανει την αμυνα του ? ή απλα ετσι εχει μαθει να κανει κτλπ

ο πονος του σωματος μας προειδοποιει οτι κατι δεν παει καλα , οτι κατι μας απειλει ή κατι εχει "χαλασει" , το νιωθουμε , τον αναγνωριζουμε και ειτε αποφευγουμε αυτο που μας πονα ειτε παμε στο γιατρο, σε αντιθετη περιπτωση η συσωρευση ή αυξηση εαν θελετε ποιο σωστα του πονου θα μας οδηγησει εως και το θανατο

ο εσωτερικος μας πονος ? τι γινεται οταν κατι με ενοχλει ΜΕΣΑ μου και δεν το δινω σημασια , τι γινεται οταν συσωρευω μεσα μου οργη , θυμο ? μπορω να αναγνωρισω αυτου του ειδος τον πονο ? με εχουν μαθει ? μας εχουν μαθει ?

συνηθως βλεπουμε μια πραξη και λεμε ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ , οκ ειναι και? εαν ετσι μεγαλωσε ? εαν ετσι εμαθε ? εαν δεν μπορουσε να αναγνωρισει τον εσωτερικο του πονο ωστε να τον εξωτερικευσει και να απαοφυγει το προβλημα ? και αραγε μηπως το "κακο του" δεν ειναι τιποτα αλλο παρα αυτη η συσωρευει "πονου" μεσα του ?

παραξενο κουτι ο ανθρωπος ...

σε μια κοινωνια ομως που θα επρεπε απο μικρα παιδια ισως να μας μαθαινουν παραληλα με τον "εξωτερικο" πονο , τι να κανουμε και πως να αναγνωριζουμε και τον "εσωτερικο"... ισως τοτε να μην ειχαμε την αναγκη για ταμπελιτσες καλου και κακου. ισως μεγαλη κουβεντα λεω , οποτε θα φαω μικρη βουκια σημερα , τοτε να μην ειχαμε κακο ... ισως παλι οχι δε ξερω

αντε σας μαυρισα την "ψυχη" που δεν υπαρχει ...ΧΑΧΑ
ας δωσω αλλη μια σκεψη , ισως ποιο χαρουμενη ...

και τι κανουμε ? μα τι αλλο απο το να μαθουμε, να μαθουμε να αναγνωριζουμε , να μαθουμε να ακουμε , να μαθουμε να βοηθαμε , να μαθουμε να ερμηνευουμε ΤΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ... δυσκολο ? δε ξερω αμα μαθω θα σας πω χαχα

πως ? με την παιδεια , με τις τεχνες , με τις επιστημες ...
να μη ρωτησω τι απο αυτα εχουμε σημερα γιατι παλι θα μαυρισω ανυπαρκτες ψυχες χαχα


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

UHURU
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 22:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
makfor συμφωνώ εν μέρει.. Όσο για τις ψυχές αν υπάρχουν η όχι διαφωνώ καθέτως φίλε μου! Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα..

Λοιπόν ναι!! Επιλέγουν κάποιοι να είναι μπουμπουνοκέφαλοι… Είμαι 100 % σίγουρος γιατί το έχω δει και το έχω ζήσει.. Τώρα αν το γονίδιο κάποιου δεν του δίνει την επιλογή να διαλέξει για το αν θα είναι μπουμπούνας η όχι τότε εκεί πάω πάσο..Τότε μιλάμε για άτομα που χρειάζονται βοήθεια.. Τώρα αν έτσι τον μάθανε δεν μου λέει και πολλά αυτό… Να ξεμάθει φίλε… Ή τουλάχιστον να προσπαθήσει..

Γιατί πέρα από τα σχολεία και τις εκκλησίες το μεγαλύτερο σχολείο είναι η ζωή.. Και πέρα από την πλάκα, όλοι, ανεξάρτητα από το επίπεδο τους, ξέρουνε… Ξέρουνε τι προκαλεί πόνο, δυσφορία και ποια πράξη τους θα πληγώσει και θα δημιουργήσει πρόβλημα στον διπλανό τους… Κάποιοι όμως επιλέγουν την ευκολία.. Έτσι με μάθανε.. Έτσι ξέρω… συνήθισα.. Έλα μωρέ τώρα δε βλέπεις? Όλα πάνε κατά διαόλου.. ΕΥΘΥΝΟΦΟΒΙΑ!!

Δεν έχω χρόνο βασικά.. Θα επανέλθω αύριο για περισσότερο σκάψιμο

Την καληνύχτα μου!

life is goodΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 22:57:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δες τωρα , εμενα ομως μαρεσει να ειμαι μπουμπουνοκεφαλος και δεν θελω να γινω μεγαλος και τρανος χαχαχα...


και τι κανουμε ? μα τι αλλο απο το να μαθουμε, να μαθουμε να αναγνωριζουμε , να μαθουμε να ακουμε , να μαθουμε να βοηθαμε , να μαθουμε να ερμηνευουμε ΤΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ... δυσκολο ? δε ξερω αμα μαθω θα σας πω χαχα

πως ? με την παιδεια , με τις τεχνες , με τις επιστημες ...
να μη ρωτησω τι απο αυτα εχουμε σημερα γιατι παλι θα μαυρισω ανυπαρκτες ψυχες χαχα


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Οι τρανοί άνθρωποι φίλε μου Makfor...δεν ορίζονται απο την γραμματοσύνη τους -πολλούς είχαμε απο αυτούς και έχουμε- αλλα απο την "γραμματοσύνη της καρδιάς" τους...και σύ μόνο μπουμπουνοκέφαλος δεν είσαι αντίθετα προσωπικά μου θυμίζεις αγνή παιδική ψυχή...

Ο άνθρωπος γίνεται άνθρωπος μέσα στους ανθρώπους , εκεί θα αφουγκρασθεί την καρδιά των άλλων και θα επικοινωνήσει ή όχι μαζί τους και κεί θα ακουσθεί ή όχι και ο ίδιος...εκεί θα εκφρασθεί ή όχι...εκεί θα ερωτευθεί ... εκεί θα νοιώσει το όμορφο συναίσθημα της αγάπης και κεί θα δοκιμασθεί .... εκεί θα γνωρίσει ή όχι τον αληθινό εαυτό του και θα καταστήσει όσο το δυνάτόν περισσότερα εν δυνα.μει στοιχεία του εν ενεργεία...

Εκεί το πικρό παιδάκι θ'ακούσει για πρώτη φορά "αυτό είναι κακό ή καλό" ... εκεί θα "ενοχοποιηθεί η φύση του και θα ευνουχισθεί"..."εκεί θα αποκτήσει την αίσθηση του ευατού του"..και κεί θα αρχίσει να αντιλαμβάνεται , ότι εν'τέλλει δεν είναι και τόσο ελεύθερο αλλα ορίζεται η ελευθερία του δια μέσου κοινωνικών και ηθικών νομοτελειών...κεί θα μάθει ότι αυτό το "Θέλω να της πετάξω τα μάτια έξω...που ορίζεται απο την φύση του" ότι είναι "κακό"...
Εκεί θα μάθει να υποτάσσει τις εκ φύσεως επιθυμίες του και να παίζει κρυφά το πουλάκι του επειδή οι σχέσεις εκτός γάμου απαγορεύονται αλλα και η μαλακία απαγορεύεται επίσης και κεί θα μισήσει εκείνον που ως ελεύθερος απολαμβάνει εκείνο που και ο ίδιος θέλει αλλα το αποκλείει ο εσωτερικευμένος νόμος που ορίζει το "καλό"...!!!

Πόσες κρυφές πληγές έχει μέσα του ο άνθρωπος φίλε μου ... τόσες που αν αποκαλύπτονταν , τότε με μια φωνή απελπισίας όλοι θα έλεγαν "άει σιχτίρ" εσείς -οι επαϊόντες- και το καλό σας...!!!

Ποιός το θέλει άραγε να είναι μια ζωή και "νηστικός" και "αγάμητος"...και "δαρμένος" και απο πάνω και μονίμως οφειλέτης..αλλα και "ικέτης-αμαρτωλός"???

ΚΑΝΕΙΣ!!!

Ο θεός και ο Θεός...μας έπρηξαν πια...
Αν υπάρχει θα τον γνωρίσουμε μόνοι μας δεν χρειαζόμαστε διαμεσολαβητές...ούτε ταξιδιωτικους πράκτορες , ούτε ξεναγούς στην ζωή μας...!!!

ΥΓ:"Συγγνώμη για την φρασεολογία , μα πρέπει να χρησιμοποιούνται ακριβώς -κάποιες φορές- οι λέξεις που αρμόζουν στην περίπτωση για να γίνει κατανοητό το νόημα"....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 19/11/2010 23:06:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 23:17:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είπα να μιλήσω κι εγώ...τι να πω;Έτσι όπως τα είπε ο προλαλήσας δεν βρίσκω κάτι να σημειώσω.Μπράβο ρε Εαρινέ,ειλικρινά δλδ!!!

Αλλά γεια σου και σένα ρε makfor γιατί είσαι ανήσυχος και το κεφάλι σου μυρίζει δυναμίτη και tnt και ό,τι άλλο από χιλιόμετρα!

Ο UHURU,άλλος τρελαμένος κι αυτός(!!!),πολυ σωστά μίλησε.Και συμπληρώνω ορισμένα λεγόμενά του.Η ηδονή και η λύπη είναι ένστικτα πιο αρχέγονα και από το ψάξιμο του θεού,της έκφρασης.Είναι σχεδόν αδύνατον άνθρωπος να μην αισθάνεται τι τον ευχαριστεί και τι όχι.Όποια ταμπέλα κι αν σου βάλουν ΑΛΛΟΙ,αυτοαναιρείται.Κάθε ανθρώπινο ον έχει μία και μόνο ταμπέλα και την δίνει ο ίδιος στον εαυτό του.Και ό,τι δεν του αρέσει από αυτά που του έχουν προσάψει(μέσω διαδαχών,κατήχησης,εξαναγκασμού,ξύλου,καταπίεσης,φόβου) είναι ιμάτια έτοιμα να τα αφαιρέσει αν φανεί τελικά δυνατός ώστε να ελευθερωθεί από το φόβο και τη βόλεψη που έχει.

Απογύμνωση από τα καλά και τα κακά του γίγνεσθαι εν τη κοινωνία διότι αυθαίρετη είναι η επιβολή τους στο modus vivendi μας και αυτό είναι έγκλημα.Η αμιγής έκφραση της ψυχής,το ένστικτο,η διαίσθηση είναι όπλα πολύ δυνατότερα από τους τύπους και τις λοιπές βλακείες-πρέπει.

Και πώς θα φτάσουμε σε αυτό το σημείο;Πού θα τα μάθουμε όλα αυτά;Στον κόσμο,με την εμπειρία,αν βγούμε έξω από το καβούκι μας και πέσουμε στην πρώτη λακούβα που θα βρούμε μπροστά μας.Και πέφτουμε για να μάθουμε να σηκωνόμαστε

Edited by - promitheus90 on 19/11/2010 23:19:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2010, 23:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...να συμπληρώσω και κάτι στα λόγια σου Προμηθέα...πέραν κάθε αμφιβολίας η κάθε προσπάθεια ταμπελοποίησης απο ορισμένους για τους συνανθρώπους τους , προβάλλουν με ξεκάθαρο τρόπο τους ιδίους , τον χαρακτήρα και τον ψυχισμό τους αλλα και εγγενείς εξαρτήσεις και αδυναμίες τους...πέραν των εξαγγελιών περί αγάπης και ενδιαφέροντος που επιδίδονται προκειμενου να ενοχοποιήσουν και να κάμψουν αντιστάσεις .... ακόμα και για τους ιδιους τους γονεις μας ισχύει αυτό...!!!

Η αγάπη θέλει ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΓΝΩΣΗ...πρέπει να ξέρει κάποιος ν'αγαπάει πραγματικά και να μιλάει για ελευθερία , μια ελευθερία που θα πρέπει πρωτίστως έμπρακτα να αποδεικνύει και όχι λεκτικά εν είδει εντυπωσιασμού ...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2010, 11:09:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
η κάθε προσπάθεια ταμπελοποίησης απο ορισμένους για τους συνανθρώπους τους

Αυτή η προσπάθεια ταμπελοποίησης, αφορά μόνο τους ανθρώπους ή και άλλα πράγματα;
Think twice.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 20/11/2010 11:10:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2010, 12:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
η κάθε προσπάθεια ταμπελοποίησης απο ορισμένους για τους συνανθρώπους τους

Αυτή η προσπάθεια ταμπελοποίησης, αφορά μόνο τους ανθρώπους ή και άλλα πράγματα;
Think twice.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 20/11/2010 11:10:15


Καλημέρα Ντοτόρο μου...
Στην συγκεκριμμένη περίπτωση , μιλούσα για τους ανθρώπους ... μιάς και απο κεί ξεκινούν όλα , απο τον άνθρωπο και καταλήγουν εκεί κατα την άποψή μου...
Αν δεν υπήρχαν οι άνθρωποι σε τούτο τον πλανήτη , προφανώς και δεν θα υπήρχαν οι "ταμπελοποιήσεις" και σε κάθε πιθανή ερώτηση για το τι είναι το εκάστοτε πράγμα , η απάντηση θα ήταν "αυτό"...

"Αυτό" δείχνοντάς το με το δάκτυλο...

Ωστόσο , θα μ'ενδιέφερε να ακούσω το σκεπτικό σου , το οποίο σε οδήγησε στην διατύπωση του ανωτέρω ερωτήματός σου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2010, 15:17:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναρωτιέμαι αν μια προσπάθεια ταμπελοποίησης ενός πράγματος πχ "τα φρούτα είναι όλα μεταλλαγμένα"
το οποίο μπορεί στη συνέχεια να πάει παραπέρα σε: "Τα φρούτα είναι όλα μεταλλαγμένα. Πετάξτε όλα τα φρούτα σας."

είναι κάτι που κατα τη γνώμη σου δεν ειναι άξιο σημασίας.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 20/11/2010 15:19:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2010, 16:54:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αναρωτιέμαι αν μια προσπάθεια ταμπελοποίησης ενός πράγματος πχ "τα φρούτα είναι όλα μεταλλαγμένα"
το οποίο μπορεί στη συνέχεια να πάει παραπέρα σε: "Τα φρούτα είναι όλα μεταλλαγμένα. Πετάξτε όλα τα φρούτα σας."

είναι κάτι που κατα τη γνώμη σου δεν ειναι άξιο σημασίας.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 20/11/2010 15:19:19


Όλα μπορεί να έχουν σημασία φίλε μου , αρκεί να ελεγχθεί η ορθότητά τους ....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2010, 17:16:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και όταν βάσει κοινής λογικής δεν έχουν ορθότητα τι κάνουμε; Τις πάπιες ή τις χήνες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2010, 17:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και όταν βάσει κοινής λογικής δεν έχουν ορθότητα τι κάνουμε; Τις πάπιες ή τις χήνες;

Ούτε το ένα ... ούτε το άλλο...αλλα ειλικρινά βαριέμαι τώρα να γράψω , έχω πάθει ψιλο-μουργελίαση......και έχει σταματήσει και το μυαλό μου , βαρέθηκα ρε Ντοτόρο ... εσύ έχω την αίσθηση ,ότι με καταλαβαίνεις...


Είμαι σίγουρος πάντως , ότι γνωρίζεις τι πρέπει να κάνεις...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2010, 18:33:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
I have also the same feeling... that I know what to do and that I've had enough with this place But you just can't let the virus grow can you? It's other people's lives at stake after all.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 20/11/2010 18:34:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2010, 11:54:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Ντοτόρο μου...

Σκέφθηκα πολλές φορές τα όσα ανέφερες στο μήνυμά σου και μπορώ να σου πώ την αποψή μου.."Πρόκειται για ακόμα μια δοκιμασία σε σένα -και για όλους μας-το όλο αυτό και όπως το ανέφερες"...δεν θα πώ περισσότερα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2010, 00:41:18  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αντε σας μαυρισα την "ψυχη" που δεν υπαρχει ...ΧΑΧΑ



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2010, 01:12:17  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πιστεύω πως υπάρχει απόλυτα το καλό ούτε το κακό

Έχοντας βιώσει μέσα από τα όνειρα κάτι αντίστοιχο, προσπάθησα να καταλάβω το γιατί

πιθανά το ένα εμπεριέχει το άλλο?
Ή είναι η προέκταση του ενός από το άλλο???

Κακό είναι η αδιαφορία, ο φόβος,
αλλά κάποιες άλλες στιγμές ίσως μεταμορφώνονται και λειτουργούν σαν προστασία και τότε γίνονται κάτι άλλο που εμείς τους έχουμε δώσει ίσως άλλες ονομασίες,
η δικαιοσύνη που κάποτε γίνεται άδικη,
το μίσος που κάποτε ίσως ήτανε αγάπη...

Το κακό και το καλό το βλέπουμε μέσα από τις πράξεις και το νιώθουμε μέσα από τις σκέψεις, είμαστε εμέις οι ίδιοι όσο είμαστε ζωντανοί, ο φόβος, ο πόνος, η αγωνία, αρχέγονα συναισθήματα που ίσως ο εαυτός μας μεταφράζει ως κάτι κακό
στοργή, ενδιαφέρον, δικαιοσύνη, τρυφερότητα, τα μεταφράζουμε σαν καλό
ίσως μέσα από την παιδική και αθώα σκοπιά που κρατεί ο νούς μας για όσο είμαστε εν ζωή..??
Πάντα πίστευα πως μέσα μου υπάρχει ένας ακόμα χώρος που κρατεί τον παιδικό μου εαυτό για πάντα και για όσο θα αναπνέω, εκεί οι αντανακλάσεις των όποιων συναισθημάτων παίρνουν ίσως κάποιες φορές την απόλυτη χροιά του λευκού και του μαύρου ως καλό ή κακό ή και το αντίθετο



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2010, 10:47:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η ενσταση μου απεναντι στο καλο-κακο ως εννοιες βασιζεται στο γεγονος οτι με αυτες τις λεξεις προσπαθουμε να χαρακτηρισουμε καταστασεις , πραξεις ή ανθρωπους, κατα την αποψη μου λανθασμενα καθως με μια λεξουλα θελουμε να περιγραψουμε μια χαοτικη κατασταση.

οποια κακη ή καλη πραξη εαν παρω και την αναλυσω θα βρω οτι περα απο την ευκολη ταμπελα του κακου/καλου , υπαρχουν αλλα πολυ ποιο σοβαρα θεματα

πχ
λεμε ειναι κακο που βρεχει , αμ δε, κακο δεν ειναι ΦΥΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ χαχα αλλα το λεμε
εαν παρω εναν βιαστη , θα βρω στοιχεια στην παιδικη του ηλικια ή και στην εφηβια του ...
εαν παρω καποιον που βριζει ή χτυπαει , θα βρω και παλι στοιχεια αντιστοιχα , ειτε του φερονταν ετσι ειτε τον εμαθαν ετσι ειτε εχει καποιο βαθυτερο ισως και βιολογικο προβλημα (τεστο σεϊ χάϊ)

θεωρω οτι το κακο/καλο ειναι η ευκολη λυση , ειναι το κλεισιμο των ματιων στα προβληματα μας , με μια λεξη τελειωνουμε, αλλα ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ και με ενδιαφερει να δω πισω απο τις δυο αυτες λεξουλες , να τραβηξω την κουρτινα ή να ανοιξω το κουτι και να δουμε ΤΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ...

ισως αυτες οι λεξουλες να φταινε και ενα σωρο προβλημα , γιατι εαν δεν στεκομουν σε αυτες και το εψαχνα περισστοτερο , ισως καταφερνα ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΩ το προβλημα απο το να το ΔΕΙΧΝΩ με το δαχτυλο απλα !!! ισως καταφερνα να κατανοησω ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ και ετσι να μαθω ... να γνωριζω ...

πολλα τα παραδειγματα οπου πετουσαμε ενα κακος , ενα δαιμονισμενος , ενα τρελος και τους κλειναμε στο κλουβι χωρις να κοιταμε τι γινεται ... ευτυχως για μας καποιοι ΝΟΙΑΣΤΗΚΑΝ λιγο παραπανω , ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΗΚΑΝ ισως απο περιεργια και το εψαξαν ... ετσι εχουμε τους γιατρους της "ψυχης" σημερα που βοηθανε ... αλλα θελουμε δουλεια ακομη ... πολυ δουλεια μαλιστα χαχα

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2010, 11:40:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και εδώ!

Γενικά είμαι πρακτικοκεντρικός σε κάποια πράγματα.Γενικά δλδ,κρίνω μια πράξη από το ποια θα είναι η αντίστοιχη δικιά μου πράξη-αντίδραση.Με αυτόν τον τρόπο προσεγγύζω το καλό και το κακό.Π.χ. όταν βλέπω ανθρώπους είρωνες σε σημείο που δεν πρέπει με εκνευρίζει και παλιότερα το έδειχνα χωρίς ενδοιασμό μπροστά του.Πλέον επειδή προσπαθώ να μην κατηγορώ κανέναν ή να μην ψάχνω τόσο πολύ για εχθρούς απλά απομακρύνομαι από τέτοια άτομα και μου έχει τύχει αρκετές φορές.

Τι θέλω να πω;Ότι η δράση που είναι η πράξη/χειρονομία κάποιου άλλου ανθρώπου δημιουργεί την αντίστοιχη δυσάρεστη ή ευχάριστη κατάσταση στην "ψυχή" μου περνώντας από το "ηθικό φίλτρο" που έχω εγκαταστήσει μέσα μου.Και αντιστοίχως αυτό το συναίσθημα δυσαρέσκειας ή ευχαρίστησης θα αποτυπωθεί στις πράξεις/χειρονομίες μου ως αντίδραση.Δλδ,ή θα απομακρυνθώ από αυτόν που με δυσαρεστεί ή θα εκτιμήσω αυτόν που θα κάνει κάτι που εγώ βέβαια κρίνω καλό.

Φίλε makfor,αντικειμενικό καλό και κακό όντως δεν είναι πιθανό να υπάρχει.Νομίζω όμως πως τα συναισθήματά μας παρουσιάζουν μια ακεραιότητα ως αντιδράσεις και απαντήσεις σε αυτό που προσλαμβάνουν από το εξωτερικό τους περιβάλλον.

Edited by - promitheus90 on 25/11/2010 14:07:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2010, 23:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάλι αποφεύγω τις αντιδράσεις και προσπαθώ να μένω σε ότι είναι δράση. Δε μου αρέσει να αναλώνω τον εαυτό μου σε αντιδράσεις, το θεωρώ άσκοπο.

Το κακό θεωρώ ότι πράγματι είναι ότι το ορίσει ο καθένας να είναι, μπορεί να αλλάζει ανάλογα με τις συνθήκες της εποχής και τους ανθρώπους της εποχής.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 25/11/2010 23:08:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy