ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Περι Ενθεογενών/"Ψυχεδέλειας":Ωδή προς Όλους
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 18:33:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας!

Μια και παρακολουθώ το θέμα σας και εφόσον έχει επεκταθεί η συζήτηση και σε άλλα θέματα της Αγοράς, αποφασίζω να τοποθετηθώ με αφορμή τους υπαινιγμούς του μέλους jonniebegood.

quote:
Και η κατακλείδα:
«Γνωρίζοντας ποιες είναι οι χημικές συνθήκες της υπερβατικής εμπειρίας, ο επίδοξος μυστικιστής θα πρέπει να στραφεί για τεχνική βοήθεια προς τους ειδικούς στην φαρμακολογία, τη βιοχημεία, τη φυσιολογία….
….Και από τη μεριά τους οι ειδικοί (επιστήμονες) θα πρέπει να στραφούν προς τον καλλιτέχνη, τον μάγο, τον οραματιστή… προς όλους εκείνους με μια λέξη… που ξέρουν με τους δικούς τους διαφορετικούς τρόπους, τι να κάνουν με αυτή την εμπειρία.»"

αυτα επρεπε να τα πεις και στο αλλο τοπικ, διοτι τα ιδια ειπα και πηγαν να με φανε οι μασονοι


βγηκα τρεχοντας απ τη στοα!

χαχαχα


.
"Επομένως , πραγματικά, δεν βρίσκω κανένα λόγο για να παθιάζεσαι τόσο πολύ με το να μεταστρέψεις όσο γίνεται περισσότερους από την λανθασμένη έστω οπτική τους για το θέμα."

σε αυτο θα συμφωνησω μαζι σου

απο την εμπειρια των 45 χρονων μου, εμαθα οτι ο καθενας αντιλαμβανεται μονο ο,τι επιλεγει


κοινως, στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα

.


Η εν γένει τοποθέτηση του Ampere με βρίσκει σύμφωνη, αλλά αν πραγματικά jonniebegood εννοούσες αυτά που διακυρήττεις και σεβόσουν αυτές τις απόψεις, δε θα είχες αυτή την στάση, αλλά ούτε και αυτή την αντιμετώπιση.

Ίσως το χιουμοράκι σου ήταν πέραν του δέοντος δεικτικό στο άλλο θέμα και επέσυρε τις ανάλογες συμπεριφορές. Άρα δε σου φταίει η Στοά της φαντασίας σου ή οι μασόνοι...

Ο Ampere μπορεί να σου έκλεισε το ματάκι γράφοντας "ας πρόσεχες", αλλά εγώ θα το παραθέσω χωρίς "φατσούλα":

Ας πρόσεχες!

Όσο για το "στου κουφού την πόρτα, όσο θέλεις βρόντα", θυμήσου την τοποθέτησή σου στο θέμα:

ESΩΤΕΡΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΘΟΔΟΙ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΤΟΥ

...μια και μιλάμε για άλλες οπτικές και μονόπλευρες αντιλήψεις.


Από κει και πέρα:
Προσωπικά, δε θεωρώ ότι χρειάζεται κάποιος να καταφύγει σε χρήση κάποιας ουσίας, για να έχει κάποια εμπειρία μεταφυσική.
Αν όμως, κάποιος επιλέγει μία τέτοια τεχνική και θεωρεί ότι τον ικανοποιεί το αποτέλεσμα, δε με αφορά στο να τον κρίνω ή και να τον κατακρίνω.

Καλή συνέχεια...


3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2004, 03:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Μια και παρακολουθώ το θέμα σας και εφόσον έχει επεκταθεί η συζήτηση και σε άλλα θέματα της Αγοράς, αποφασίζω να τοποθετηθώ με αφορμή τους υπαινιγμούς του μέλους jonniebegood.

quote:

υπαινιγμους???

παραθετω το σχολιο μου, που προκαλεσε αντιδρασεις:


(φιλε Kaiser, οι οργανωσεις αυτου του τυπου βασιζονται στην μυστικοπαθεια και τα τελετουργικα για να καλυψουν πολιτικα παιγνιδια εξουσιας


δεν εμπεριεχουν διαλογιστικες τεχνικες στα πρακτικα τους - αυτο το αποδεικνυει και η συνθεση των μελων τους απο το σαϊτ


η μυστικοπαθεια ομως οπως ηταν φυσικο εκανε τον κοσμο να δημιουργησει δρακο στο παραμυθι για να εχει ενδιαφερον



Ποτέ, καμμία διαλογιστική μέθοδος δεν πρέπει να γίνεται κάτω από την χρήση ναρκωτικών ουσιών, γιατί οι ουσίες αυτές αμβλύνουν τη συνειδητότητα του ανθρώπου και διαταράσσουν την αληθινή του θέληση μειώνοντας τον αυτοέλεγχό του.
Παράλληλα, προκαλούν σοβαρές βλάβες στα λεπτότερα σώματα


φιλε Zadok, αν και εκτος θεματος, σου διαφευγει οτι ολη μας η αντιληψη βασιζεται στην ηλεκροχημεια του εγκεφαλου?


ολη η πραγματικοτητα που αντιλαμβανομαστε ειναι αποτελεσμα της δρασης συγκεκριμενων "φιλτρων", νευροδιαβιβαστων οπως η σεροτονινη

και καθε προσπαθεια διευρυνσης της αντιληψης μεσω του διαλογισμου επιφερει χημικες αλλαγες στον εγκεφαλο, που φυσικα διαταρασουν την ηδη υπαρχουσα χημικη ισσοροπια (την κοινη συνειδητοτητα)


η αυτοσυγκεντρωση ενεργοποιει την εκκριση ενδογενων ουσιων που προσαρμοζονται στους αναλογους (υπαρχοντες φυσιολογικα) υποδοχεις, ή διεγειρουν συγκεκριμενα κεντρα, με όποια τεχνικη κι αν πραγματοποιειται


και μονο στους ρυθμους Αλφα (το πρωτο σταδιο) η χημικη αλλαγη στον εγκεφαλο ειναι τεραστια


αυτο που θελω να τονισω ειναι η λαθος αντιληψη περι ψυχοδηλωτικων ουσιων που καλλιεργηθηκε επιτηδες απο τα μονοθεϊστικα κεντρα εξουσιας, προσπαθωντας να αποριψουν τα μυστηρια των ανιμιστικων θρησκειων (Ελληνες, Ινδιανοι, Κελτες, κτλ) και τις σαμανιστικες πρακτικες χιλιετιων


και το πετυχαν, οταν απο την μια ο Χοφμαν και ο Γουατσον κανουν ερευνα και την δημοσιευουν με θεμα την χρηση του λυσεργικου οξεος του μυκητα κλαβικεπς πουρπουρεα στα Ελευσινια μυστηρια, και απο την αλλη το λυσεργικο οξυ (που βρισκει κανεις σχετικα ευκολα στη φυση) βρισκεται στον καταλογο των ναρκωτικων


οταν το βασικο συστατικο του ιερου Κυκεωνα κυκλοφορει παρανομα σε χερια ασχετων και χρησιμοποιειται σαν ενα ειδος ευφορικου για παρτυ? (αν ειναι δυνατον!!!)


επειδη το θεμα της αναζητησης απο τον ανθρωπο της εκστασης και του Θειου το εχω μελετησει αρκετα, ενα μπορω να πω: ολα τα μονοπατια εχουν τον ιδιο προορισμο


απλα ο καθενας βλεπει μεσα απο την οπτικη γωνια του δικου του μονοπατιου, αυτου που ο ιδιος επελεξε

απο ψηλα ομως φαινεται ο κοινος προορισμος τους)


.


.

και η απαντηση του Gothic:


(Φαίνεται φίλε μου ότι κάποιες ουσίες,σου έχουν κάνει τον εγκέφαλο σούπα.

Τράβα λοιπόν το αρρωστημένο τριπ σου αλλά σε άλλο τόπικ σε παρακαλώ.
Όχι μόνον δεν μπορείς να ταράξεις την πραγματικότητά μας που ούτε έχεις ιδέα πια είναι αλλά ούτε καν την δική σου δεν είσαι σε θέση να κατανοήσεις.
Α! Ναι! Όταν συναντήσεις το θεό απόψε,πες και καμμιά καλή κουβέντα και για μας.)

ποιος ηταν προκλητικος και προσβλητικος???


εγω παρεθεσα στοιχεια και εισεπραξα υβρεις και χλευη, που σε τελικη αναλυση νομικα θεωρουνται συκοφαντικη δυσφημηση και εξυβριση


.


(Η εν γένει τοποθέτηση του Ampere με βρίσκει σύμφωνη, αλλά αν πραγματικά jonniebegood εννοούσες αυτά που διακυρήττεις και σεβόσουν αυτές τις απόψεις, δε θα είχες αυτή την στάση, αλλά ούτε και αυτή την αντιμετώπιση.)

απεναντι σε ποιον?


στον υβριστη μου?


δεν νομιζω να απευθυνθηκα σε σενα ή σε καποιον αλλο ειρωνικα, αλλα σε αυτον που με προκαλεσε βριζοντας

(Ίσως το χιουμοράκι σου ήταν πέραν του δέοντος δεικτικό στο άλλο θέμα και επέσυρε τις ανάλογες συμπεριφορές.)

το χιουμορακι μου ειναι δεικτικο οντως μερικες φορες, αλλα ποτε αναιτια


θα πρεπει να ξερεις οτι το χιουμορ ειναι αποτελεσματικοτατο και σκληρο οπλο αλλα δεν σκοτωνει!

.

Ampere μπορεί να σου έκλεισε το ματάκι γράφοντας "ας πρόσεχες", αλλά εγώ θα το παραθέσω χωρίς "φατσούλα":

Ας πρόσεχες!)

στα 45 μου, λιγα πραγματα μπορουν να με θιξουν...

επειδη δεν με αγγιξε η χλευη του Gothic, απορω με την απουσια φατσουλας απο μερους σου

εμπεριεχει καποια απειλη το "ας προσεχες"?


θα γινω στοχος των τεκτονων???

ή εισαι θυμωμενη μαζι μου?


εγω δεν ειμαι!



.

(Όσο για το "στου κουφού την πόρτα, όσο θέλεις βρόντα", θυμήσου την τοποθέτησή σου στο θέμα:

ESΩΤΕΡΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΘΟΔΟΙ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΤΟΥ)


τι διαφορετικο υποστηριξα?


δεν ακουσα ακομα καμια μεθοδο διαλογισμου που να χρησιμοποιειται απο τους τεκτονες


αυτο σας εθιξε προφανως, οτι θεωρω τον τεκτονισμο κεντρο εξουσιας


μπορει να κανω λαθος


ακομη περιμενω στοιχεια για να τα συζητησουμε


(Προσωπικά, δε θεωρώ ότι χρειάζεται κάποιος να καταφύγει σε χρήση κάποιας ουσίας, για να έχει κάποια εμπειρία μεταφυσική.)

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ

ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΟΕΤΡΕΨΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΕΠΙΜΕΝΩ ΠΩΣ ΑΦΟΡΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΑΤΟΜΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ


(Αν όμως, κάποιος επιλέγει μία τέτοια τεχνική και θεωρεί ότι τον ικανοποιεί το αποτέλεσμα, δε με αφορά στο να τον κρίνω ή και να τον κατακρίνω.)

ποτε δεν ειπα οτι ειχα καποια εμπειρια με ενθεογενη!!!


απο που βγαινουν τα συμπερασματα???


εγω μιλαω απο ανιμιστικης πλευρας για το θεμα, μιας και αφορα την θρησκευτικη μου αντιληψη για το συμπαν και την αντιληψη της πραγματικοτητας

.


ΥΓ. το ξερεις οτι θα ειχαμε πολλα να ανταλλαξουμε αν συμφωνουσαμε πως κοινος μας στοχος ειναι η κατανοηση του Αγνωστου (εσωτερικου και εξωτερικου διαστηματος) ασχετως τεχνικης


νασαι καλα

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2004, 04:09:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
jonniebegood, θα προσπαθήσω να μην παρασυρθώ και να συμπεράνω ότι παραποιείς την αλήθεια είτε εσκεμμένα, είτε όχι, αλλά να θεωρήσω ότι ο υπολογιστής σου έχει κάποιο πρόβλημα και διαβάζεις επιλεκτικά μηνύματα.

Είναι απλό: η συζήτηση διαδραματίστηκε εδώ "ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!( και όμως αληθινό...)" και ο καθένας μπορεί να διαπιστώσει ότι:

1. η αρχική σου τοποθέτηση ήταν όπως την αντέγραψες, όμως στη συνέχεια
2. σου απάντησα ότι δε συμφωνώ για χ λόγους, συνεχίστηκε η κουβέντα και
3. αφού δήλωσες ότι αποχωρείς χωρίς να σε έχει θίξει κάποιος, προβαίνεις σε δηλώσεις εντυπωσιασμού του στυλ:

quote:
σορυ ρε παιδια, δεν ηθελα να σας ταραξω την πραγματικοτητα!

Τότε, αντέδρασε ο Gothic.

Παρ' όλα αυτά, εδώ δεν ήρθα να υπερασπιστώ τον Gothic, αλλά θεωρώ απαράδεκτη την στάση σου (την οποία συνεχίζεις και εδώ με χαρακτηρισμούς):

quote:
εμπεριεχει καποια απειλη το "ας προσεχες"?


θα γινω στοχος των τεκτονων???

ή εισαι θυμωμενη μαζι μου?


Εννοείται ότι δεν γράφω υπό την επίρροια θυμού.
Το "κλειστό ματάκι" υπαινίσσεται κάτι.
Το μη κλεισμένο ματάκι δεν μπορώ να φανταστώ τί είδους απειλή μπορεί να υπαινίσσεται ή πώς μπορεί να θίγει, την στιγμή κατά την οποία το ρήμα της πρότασης είναι και σε παρελθοντικό χρόνο.

Φυσικά, είσαι ελεύθερος να κατασκευάζεις όποια πραγματικότητα και όποιους φανταστικούς εχθρούς θέλεις, ώστε να ικανοποιήσεις τις νοητικές σου ανάγκες, αλλά επειδή το θέμα είναι αρκετά σοβαρό για τέτοιου είδους ελαφρότητες, θα σου πρότεινα να σκέπτεσαι διπλά πριν γράψεις, αν δεν γνωρίζεις κάποια ζητήματα όπως δέχεσαι πιο κάτω.

quote:
τι διαφορετικο υποστηριξα?

Έδειχνες να κατακρίνεις άλλες μεθόδους, οι οποίες απλά δε σου αρέσουν, χωρίς καν να τις ερευνήσεις.

quote:
δεν ακουσα ακομα καμια μεθοδο διαλογισμου που να χρησιμοποιειται απο τους τεκτονες


αυτο σας εθιξε προφανως, οτι θεωρω τον τεκτονισμο κεντρο εξουσιας


μπορει να κανω λαθος


ακομη περιμενω στοιχεια για να τα συζητησουμε


Ας μην ανακατεύουμε άλλο τα θέματα.
Υπάρχουν θέματα για τον τεκτονισμό όπου μπορείς να ενημερωθείς, αφού δεν γνωρίζεις.
Εδώ το θέμα πραγματεύεται κάτι άλλο.

quote:
ποτε δεν ειπα οτι ειχα καποια εμπειρια με ενθεογενη!!!

Στην πρόταση αυτή δεν αναφερόμουν σε εσένα προσωπικά.

Συγγνώμη για την πρόκληση παρανοήσεως, αλλά νόμιζα ότι ήταν σαφές.

quote:
ΥΓ. το ξερεις οτι θα ειχαμε πολλα να ανταλλαξουμε αν συμφωνουσαμε πως κοινος μας στοχος ειναι η κατανοηση του Αγνωστου (εσωτερικου και εξωτερικου διαστηματος) ασχετως τεχνικης

Το ξέρω και συμφωνώ.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2004, 04:11:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τόσα πολλά όμορφα σημεία να σχολιάσει κάποιος,και πραγματικά αν ήθελα να τα αναλύσω σε βάθος θα... μου έπαιρνε 25 ώρες την ημέρα!

Καταρχήν χαίρομαι για την μετάγγιση καινούργιου αίματος στο τόπικ.Όσο πιο πολλοί εγκέφαλοι τόσο το καλύτερο.Όσο πιο πολλές θερμές καρδιές τόσο μεγαλύτερη η θαλπωρή!

quote:
Η μία είναι ότι η δύναμη, η αμεσότητα αλλά και η ευκολία πρόσβασης σε μια τέτοια εμπειρία μπορεί να τη μετατρέψουν σε κέντρο γύρω από το οποίο να περιστρέφεται και να προσδιορίζεται ολόκληρη η ζωή μας. Ο φορέας (της εμπειρίας) μπορεί να φτάσει να «λατρεύεται» περισσότερο από το φερόμενο (την εμπειρία δηλαδή καθ αυτή) και εν τέλει, ίσως, το μέσο καταλήξει να γίνει αυτοσκοπός.

Η άλλη έχει να κάνει με τη σοφία, την αυτοπειθαρχία ή έστω τη καθοδήγηση που κάποιος θα πρέπει να έχει ώστε να μπορεί να κάνει αφενός τη διάκριση για το τι είναι τι, αλλά και αφετέρου να ελέγξει θετικά υπέρ του την όποια συνάντησή του με τέτοιους «συμμάχους» όπως προτιμάς να τους αποκαλείς. Και νομίζω ότι δεν είναι πάντα εύκολο να εκτιμήσουμε σωστά το τι είμαστε σε θέση να χειριστούμε και τι όχι.

Βέβαια, τελικά, θα μου πεις, έτσι κι αλλιώς, κάθε ανηφόρα είναι εν δυνάμει και μία κατηφόρα. Απλά, όσο πιο απότομη μια ανηφόρα είναι, τόσο πιο απότομα, υπάρχει κίνδυνος, να την … «κατηφορίσουμε».


Οι παράμετροι αυτοί λοιπόν αφορούν τον χρήστη,εκπορεύονται εκ του χρήστη.Πολύ όμορφα,αυτό είναι το πρώτο βήμα για την απομυθοποίηση των ψυχοενεργών που τα θέλει πάντα φταίχτες,δαιμονικά και "μάστιγα της κοινωνίας".Μάστιγα είναι η κατάχρηση και η κακή χρήση,όχι η ουσία.Όταν περισσότερα άτομα το συνειδητοποιήσουν αυτό τότε πραγματικά θα μπορούμε να μιλάμε για ρεαλιστική ,μόνιμη,λύση στο θέμα της κατάχρησης.

Συμφωνώ με αυτό που λέει ο φίλος αμπέρ.Ισχύει σε πάρα πολλές καταστάσεις.Η δικιά μου στάση :Έχω πάνω κάτω 80 χρονάκια να κάνω ότι είναι να κάνω σε αυτό τον πλανήτη.Ίσως η ανθρώπινη φύση είναι επιρεπής στον "πνιγμό".Θεωρώ θεμιτό και αγαθό λοιπόν,αντί να κρύψουμε όλα τα μήλα,να κάνουμε οτι δεν τα βλέπουμε ή να προσπαθήσουμε να τα διασύρουμε ώς σιχαμερά και επιζήμια ,να μάθουμε στους ανθρώπους τρόπους αποφυγής "πνιγμού".Επειδή η αλλαγή δεν γίνεται απο κάποιον τρίτο αλλα αρχίζει απο μέσα μας,προσπαθώ μέσα σε αυτά τα 80 χρονάκια που θα είμαι μαζί μας να διδάξω τον εαυτό μου και να μείνω πιστός στην διδαχή που μου δίνω.Ως δάσκαλος του εαυτού μου θεωρώ σκόπιμο το να είμαι αυστηρός με εμένα επειδή...έχω την ανθρώπινη φύση!

quote:
Φίλε Xotchipilli2, σε γενικές γραμμές, στο μόνο που θα διαφωνούσα σοβαρά μαζί σου είναι στην …ορθογραφία σου.

Το αίτημα για ακρίβεια στη διατύπωση αλλά και στη μορφή των γραπτών, νομίζω είναι από τα πρώτα που μαθαίνει να σέβεται κάθε επιστήμονας αλλά και κάθε ένας που ενδιαφέρεται να οξύνει το μέσο αυτό που διαθέτουμε για να επικοινωνούμε (τον λόγο δηλαδή, προφορικό ή γραπτό) μεταξύ μας.

Διαφορετικά ο «θόρυβος» που υπεισέρχεται στο μήνυμα αυτό καθ’ αυτό, αποσπά τη προσοχή, αλλοιώνει το περιεχόμενο και αν μη τι άλλο, δυσχεραίνει την επικοινωνία


Είμαι αδικαιολόγητος,αν και προσπαθώ να το βελτιώσω.Θα ήταν κρίμα αυτός ο "θόρυβος" να υπάρχει ,χώρια που κάποιος θα μπορούσε να το χρησιμοποιήσει εναντίων μου.Θα ήταν φυσικά "χτύπημα κάτω απο την μέση" και θα έλεγε πολλά (αρνητικά) για τον συνομιλητή που θα χρησιμοποιούσε μια τέτοια μέθοδο,αλλα αυτο δεν ακυρώνει το οτι πρέπει να φορέσω "σπασουάρ".

quote:
Κατά τα άλλα, τι να πω. Είναι τόσο χειμαρρώδης και πληθωρικός, ο λόγος σου (πράγμα που φαντάζομαι, είναι η κύρια αιτία που πλήττεται η ορθογραφία του) και διαφαίνεται τόσο εκρηκτική η ενεργητικότητά σου που πραγματικά μένω εντυπωσιασμένος από το ότι όλα αυτά δεν είναι παρά το περίσσευμα ενέργειας και χρόνου που διοχετεύεις στα ερασιτεχνικά σου ενδιαφέροντα και σε τίποτε δεν βλάπτουν την εργασιακή σου καθημερινότητα
Δυστυχώς εγώ βρίσκομαι στην αντίπερα όχθη, όπου με το ζόρι προσπαθώ να κρατάω στοιχειώδη επαφή με ένα – δύο topic που με ενδιαφέρουν και αυτό, κατά κανόνα, γίνεται εις βάρος άλλων υποχρεώσεων αφού από κάπου αλλού αναγκάζομαι να «κλέψω» χρόνο και ενέργεια. (Λόγος για τον οποίο προτίθεμαι να… αραιώσω δραστικά τη συμμετοχή μου, όταν μάλιστα, δεν έχω και τίποτε ουσιαστικό να προσφέρω, εκτός ίσως από κάποιες φλύαρες θεωρητικολογίες).

Μαρέσει ο τρόπος γραφής σου και πιστεύω οτι έχω να κερδίσω κάποια πράματα που μου λείπουν απο αυτον.Όποτε θεώρησε a priori οτι θα "ψαχουλεύω" τα γραπτά σου σε όποιο τόπικ είναι,επειδή με...βοηθάνε στην έκφρασή μου.

Το "μυστικό" της ενεργητικότητάς μου είναι το ότι είμαι υπερκινητικός.Τα αρνητικά αυτής της υπόθεσης? Ως υπερκινητικός ανέκαθεν είχα πρόβλημα με την συγκέντρωσή μου και είμουν γενικότερα "jack of all trades,master of none" (εγκυκλοπαοδικές γνώσεις που υστερούν σε βάθος).Το θετικό? Άπαξ και χαλιναγωγηθεί,συμβαίνει αυτό που βλέπεις,οτι αν προσθέσεις τις ημερήσιες ασχολίες μου και κυρίως με το βάθος και το πάθος που εκτελούνται τότε φαινομενικά δεν φτάνουν 24 ώρες την ημέρα για να λάβουν χώρα (εκτός αν είσαι "υπερκινητικός σε πρόγραμμα χαλιναγώγησης).Το έχω χαλιναγωγήσει ώς ένα βαθμό,μπορώ και έχω και βάθος στην μελέτη μου αλλα πάλι δεν μου περισσεύει πολύς χρόνος για άλλες ασχολίες που θα ήθελα όπως λογοτεχνία...

quote:
Απέραντα τα sites που προτείνεις αν και όντως πολύ ενδιαφέροντα. Δεν πρόλαβα να εμβαθύνω (θα χρειαστεί πολλή από τη ζωή μου) στο http://www.egodeath.com/ . Όμως κάπου εκεί πήρε το μάτι μου, ότι δεν έχουμε λέει ελεύθερη βούληση; Δεν θέλω τόσο να μου πεις τι εννοούν, αν και θα με διευκόλυνε αυτό, (σε φαντάζομαι να σαρώνεις ολόκληρες ιστοσελίδες σε μερικά δευτερόλεπτα και να έχεις απομνημονεύσει τα βασικότερα σημεία, αφού τα έχεις συνδυάσει και επεξεργαστεί με όλους τους δυνατούς τρόπους), αλλά με αφορμή αυτό, να σχολιάσεις αν θέλεις τη σχέση των ενθεογενών με την βούληση. Νομίζω ένα από τα σοβαρότερα αντεπιχειρήματα που έχω ακούσει είναι αυτό για την διαταραχή στην αληθινή (ελεύθερη;!) θέληση του ανθρώπου που αυτά προκαλούν. Σκέφτομαι ότι στο κάτω - κάτω όλα έχουν το τίμημά τους. Δεν υπάρχει λένε τσάμπα τίποτα.


Περι ελεύθερης βούλησης το τραγούδι που παραθέτει ο Mercury καθώς και η απάντησή μου δείχνει τι πιστεύω περι ελέυθερης βούλησης.Κακά τα ψέμματα πολλές επιλογές μας προκύπτουν απο συνισταμένες εκπαιδεύσεως/προτύπων οι οποίες δεν είναι εντελώς άσχετες με τα "επικρατή ρεύματα.Δες απο που έλαβες καταρχήν την μόρφωσή σου και την γενικότερη εκπαίδευσή σου.Δες τι τραγούδια ακούς όταν ανοίγεις το ραδιόφωνο.Άνοιξε τα κανάλια και κάνε λίγο ζάππινγκ.Όταν πάς στο περίπτερο για το χ αντικείμενο πέρνα λίγη ώρα και δές τους τίτλους όλων των περιοδικών..."Ποια στάση στο κρεββάτι σας κάνει να δείχνετε 5 κιλά πιο αδύνατη" έλεγε ένα γυναικείο περιοδικό σήμερα ευρείας κυκλοφορίας...Εδώ ο κόσμος χάνετε και το γατί ξυρίζεται! (Το ανυσηχητικό δεν είναι οτι το περιοδικό αυτό έχει τέτοιο θέμα,το ανυσηχητικό είναι οτι έχει αρκετές αναγνώστριες ωστε να μπορεί να έχει χρήμα για να κυκλοφορεί ακόμα!!!)...

Τι εννοώ με αυτά? Οτι η όλη κατάσταση της ελεύθερης βούλησης μοιάζει με το ανέκδοτο οπου κάποιος λέει σε κάποιον άλλο "Διάλεξε οτιδήποτε θέλεις,αλλα ΠΡΟΣΕΞΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΘΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ" έχωντας το πιστόλι στον κρόταφό του.Αν δεν διαλέξεις το "σωστό" ή το "πρέπον" ,θα τις φάς.

Ενθεογενή και βούληση λοιπόν.Πώς τα ενθεογενή εμποδίζουν την ελέυθερη βούληση? Υπο ποιό πρίσμα χρήσης (προσοχή:οχι ΚΑΤΑΧΡΗΣΗΣ) το εμποδίζουν?Να σου παραθέσω ένα περιστατικό που συνέβει.Ένας φίλος έλαβε μια μεγάλη δόση χουάσκας με βάση τα λυσιργικά οξέα...Στην αρχή της εμπειρίας με φώναξε κοντά του και μου είμαι "Αυτό φίλε πρέπει να το νιώσει ο Λευτεράκης (ο πατέρας του)...Πραγματική Λευτεριά".Μετά το πέρας μιας πολύ επεισοδιακής (με την καλή την έννοια) εμπειρίας τον ρώτησα τι εννοούσε και μου απάντησε "Ένιωσα την Πραγματική Ελευθερία,Ελευθερία απο κάθε είδους ανθρώπινο κατασκέυασμα και ιδεολογική φυλακή".Στην ανάλυση των φράσεων του προέκυψε οτι ένιωσε πόσο "προγραμματισμένα" είναι πολλά πράγματα γύρω μας και πως μας στερούν πολλές ελευθερίες.

Ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για να στερήσεις την ελευθερία κάποιου δεν είνα ινα του το απαγορεύσεις ρητά.Είναι να τον πείσεις οτι "δεν είναι δυνατό να συμβεί".Ο χειρότερος δυνάστης είναι αυτός που έχουμε μέσα μας.

Και εδώ σε ρωτώ¨:Πάρε μια ώρα μακριά απτην οθόνη και σκέψου.Πώς ορίζεις την ελευθερία και πόσο ελεύθερος ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ είσαι?

quote:
Χαίρομαι που ακούω ότι εξακολουθείς να έχεις τον έλεγχο μετά από τόσα χρόνια ενασχόλησής σου. Μόνο που επέτρεψέ μου να παρατηρήσω, ότι δεν νομίζω ότι αποτελείς αντιπροσωπευτικό δείγμα Κρίνοντας εξ ιδίων τα αλλότρια, δεν πιστεύω να τα κατάφερνα τόσο καλά. Βλέπεις μια θεωρία χωρίς πειραματισμούς δε "λέει". Και για να πω την αλήθεια μου, φοβάμαι ότι αν βρισκόμουν στην Ολλανδία, δύσκολα θα είχα την αυτοσυγκράτηση έστω του Mercury.

Δυστηχώς δεν αγνοώ το ότι είμαι "εξαίρεση".Λεω "δυστηχώς" επειδή στην αρχή πίστευα πως μεγάλο ποσοστό ανθρώπων σκέφτονται όπως εγώ (στην τελική διαφημίζονται παντού ως "ενλογα όντα").Κατάλαβα με μεγάλη πίκρα πως δεν είναι έτσι.Καταλαβαίνεις τώρα ακόμα έναν λόγο για τον οποίο έχω τόσο πάθος στο θέμα? Η "εξαίρεση" θέλει να αφήσει κάτι που αν δημιουργήσει περισσότερες "εξαιρέσεις" να καταφέρει να σαμποτάρει τον "κανόνα".Όχι,δεν είμαι μεσσίας απλώς αφήνω και εγώ τα ίχνη μου στην άμμο του μικρόκοσμου που λέγεται διαδύκτιο.

Για πολλούς εδώ μέσα ίσως είμαι "παραπλανημένος",ίσως οι δικές τους μέθοδοι είναι αγιότερες απο την κατάχρηση που με φαντάζονται να κάνω.Ας μου πεί κάποιος οτι δεν προσφέρω τίποτα,οτι δεν έμαθε κανείς τίποτα που δεν το ήξερα απο το θέμα που άνοιξα εδώ στο Εσωτέρικα και σταματάω επιτόπου.Και μόνο που με θεωρείς "μη αντιπροσωπευτικό δείγμα" είναι κέρδος.Θα λές οτι το είδες και αυτό στην ζωή σου!

Όσον αφορά το σχόλιο σου για το αν είσουν Ολλανδία το τί θα έκανες,θα σου πώ κάτι απλό.Στην δόση που πραγματεύτηκα την εμπειρία ,δεν θα μπορούσες να κάνεις αλλιώς..,Επειδή η δόση για την οποία μιλάω δεν είναι "παραίσθηση",δεν είναι "χαβαλές"...Είναι βούτια στο υποσυνείδητο,και ξέρεις...Δεν υπάρχει κανείς να σε σώσει απο τα νύχια του ίδιου σου του (κρυφού) εαυτού....

quote:
Πώς την προσέγγισες; Θα ήταν τρομερά ενδιαφέρον να αποκτούσαμε τον έλεγχο αυτών των δυνατοτήτων της προσοχής και της αντίληψης; Δηλαδή κατά βούληση να ρυθμίζαμε το βάθος και το εύρος της ανάλογα με αυτό που θα ήταν κάθε φορά η προτεραιότητά μας;
Αυτό ναι!!! θα ήταν υπέροχο να είχαμε τον έλεγχο αυτής της ικανότητας… Μήπως έχεις βρει το κλειδί να το κάνουμε με τη θέλησή μας… Αυτό αλήθεια θα ήθελα να μάθω

Να εξηγηθώ λοιπόν.Ήταν μια νύχτα (πάντα δουλεύω καλύτερα την νύχτα) που έπρεπε να κάνω μια εργασία σχετικά μεγάλη για να παραδωθεί το επόμενο πρωί στις 11.Υπήρξα ανεύθυνος και την άφησα για τελευταία στιγμή,λόγω ευθυνοφοβίας.Διαβάζωντας το θέμα και ρίχνωντας μια ματιά στο υλικό μου είδα πόσο ενδιαφέρον είχε.Εϊμουν ενθουσιασμένος για το θέμα (1- Θετική αντιμετώπιση)!Δεν με έπαιρνε άλλο οπότε ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ (2-Πλήρης αποφασιστικότητα).Πανικοβλήθηκα εν μέρη επειδή δεν θα έβγαινε το υλικό που είχα να διαβάσω (3-Ελλειψη εναλλακτικής επιλογής).Ουσιαστικά ζορίστηκα τόσο πολυ,που είπα οτι "Θα Γίνει".Γεμάτος υπερκινητικότητα άρπαξα το πρώτο χαρτί στα χέριαμ ου και πήγα να το διαβάσω υπο τις συνθήκες που ανέφερα.Ένιωσα να εκρύγνυμαι απο ενέργεια,να μπορώ να κάνω τα πάντα,απο την άλλη όμως έμεινα συγκεντρωμένος στο χαρτί.Το αίσθημα ήταν χαρακτηριστικό¨:Ενιωθα να σφίγγεται το σαγόνι μου και το μυαλό μου να είναι συγχρόνος σε αντιληπτική ενγρήγορση αλλα συνάμα τόσο χαλαρή,που την καθιστούσε πολύ παραγωγική.Το αίσθημα ήταν τόσο έντονο που μπορούσε να χαρακτηριστεί "μανια" ήταν όμως μια τόσο συγκεντρωμένη κατάσταση που θα μπορούσε να χαθει με την παραμικρή διακοπή.Τότε συνειδητοποίησα οτι...ήξερα τι έλεγε η σελίδα που είχα μπροστά μου.Άρχισα να τις γυρνάω και με το που τις κοιτούσα 3 δευτερόλεπτα ήξερα τί έλεγαν.Αυτό επαναλήφθηκε και για τις 7 εργασίες που είχα να διαβάσω για να καταλάβω τι παίζει με το θέμα που διάλεξα να διαπραγματευτώ.Μετά έκλεισα τα μάτια μου,και "άρχισα να γράφω την εργασία νοητικώς".Η υπερκινητικότητά μου βοήθησε,επειδή οι σκέψεις μου τρέχαν αστραπή στον καλύτερο "επεξεργαστή κειμένου" αυτού του πλανήτη,τον ανθρώπινο εγκέφαλο.Άνοιξα τα μάτια,τυπογράφισα σαν τρελλός και την έβγαλα την εργασία.Στο τέλος της όλης διαδικασίας ο εγκέφαλός μου ήταν πολτός.Ένιωθα να έχω την επεξεργαστική ικανότητα μιας πατάτας και είμουν αρκετά "ευδαίμων" για αυτό το γεγονός...Τελικά τόσα χρόνια απο την γέννηση μου δεν πήγε τζάμπα η γλυκόζη που τρώει ο εγκέφαλος μου! Με εξυπηρέτησε επάξια της πληρωμής του.

Μπορώ ακόμα και το κάνω όχι όμως σε τόσο θεαματικό βαθμό.Η μέθοδός μου είναι δύσκολή να περιγραφεί.Όταν θέλω να το κάνω υπερτροφοδοτώ καταρχήν την υπερκινητικότητά μου είτε με μια συζήτηση με κάποιον άλλο,είτε με σκέψη και ανάλυση κάποιου ζητήματος που με "μπριζώνει" θετικά.Το βραδινό της ώρας μου δημιουργεί και ένα αίσθημα ευφορίας ,και μόλις νιώσω οτι το μυαλό μου "τρέχει αρκετά" λέω απο μέσα μου με την μεγαλύτερη αποφασιστικότητα (Σαν να εξαρτάται όλη η Υπαρξη μου απο αυτό που κάνω) "Ηρεθε η ώρα,Πάμε!!!!".Κοιτάζω το κείμενο,χαλαρώνω το κορμί μου και μένει μόνο σφιγμένο το σαγόνι μου.Voila!Τα μάτια μου γίνονται κάμερες.

quote:
Αλήθεια τι είναι αυτό που σε ωθεί να ζητήσεις συγνώμη; To έχεις σκεφθεί; Το ρωτάω στα πλαίσια του «μεταπρογραμματισμού» μας.

Το συγνώμη ήταν ελαφρώς ειρωνικό (καταραμένη γραφή,κόβει την σωματική ομιλία!).ΟΙ περισσότεροι άνθρωποι προτιμούν ιστορίες φρίκης και υστερίας όταν κάποιος περιγράφει εμπειρία που προέρχεται απο ενθεογενή (κατα κόσμον ο όρος-τσουβάλι "ναρκωτικά").Οποιαδήποτε αφήγηση που περιγράφει κάτι άλλο,και χρησιμοποιεί μη ορθολογιστικούς όρους θεωρείτε ,απο μεγάλη μερίδα ανθρώπων που ποτέ δεν παίδεψαν στο κεφαλάκι τους το τί παίζει με αυτές τις ουσίες,Ρομαντική.Μετά φυσικά ορμάνε να πούν οτι ίσως διαβάσει την περιγραφή μου κάποιος πιτσιρικάς και πέσει στην "παγίδα των ναρκωτικών".Εδώ μπαίνει η ελαφρια μου ειρωνία!

quote:
Τώρα, έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε, και πια δεν μπορώ να κατηγορήσω κανέναν για τίποτα. Δεν υπάρχουν αυτοί (οι κακοί, το «σύστημα», το κατεστημένο) και εμείς (οι καλοί, οι αθώοι, οι επαναστάτες). Μέσα μας, είμαστε από όλα και παίζουμε εναλλακτικά όλους τους ρόλους ακόμα και χωρίς να το αντιλαμβανόμαστε.

Ακόμα το παιδεύω αυτό στο κεφάλι μου.Ναι σίγουρα δεν υπάρχουν "Αυτοί" (ο Darth Vader,αδικαιολόγητα κακιασμένος εκ γενετής και διώκτης ΜΑΣ) και "Εμείς" ,Η αγαθή δύναμη που υποφέρει,αλλα ώς καλά παιδία και άξια παλικάρια στο τέλος νικητές!.Υπάρχει όμως το συμφέρον.Υπάρχει και η ¨ευκολία" υπάρχει και το "σκάσε και κολύμπα,μην ξεχωρίσεις απτο πλήθος".Υπάρχει και η μόδα! Και να μην την ακολουθήσεις δεν τρέχει κάτι,απλά δεν θα είσαι "in" δεν θα απολαμβάνεις κάποιος μικρά κοινωνικά μπόνους που απολαμβάνουν οι πιο "μπασμένοι στε ότι προστάζει η πλειοψηφία".

Σε αυτό το σημείο ξεχωρίζει ο γιατρος που αρνείτε να πάρει φακελάκι παρόλο που πολλοί συνάδερφοι του παίρνουν,ο δικηγόρος που αρνήτε να δεχτεί οποιαδήποτε είσοδο σε οποιαδήποτε φάση θα τον βοηθήσει να ανελιχθεί άδικα και εις βάρος κάποιο "μη μπασμένου",οποιοσδήποτε αστυνομικός αρνείτε να πουλήσει προστασία ή να βάλει χέρι σε κάτι προήλθε απο κατάσχεση,οποιοσδήποτε κοιτάει λίγο πιο πέρα απο την τροφαντή κοιλιά του,την διαιώνιση του DNA του και τα περιουσιακά του στοιχεία...Οποιοσδήποτε που στην τελική θα σκεφτεί λίγο παραπάνω,και ας του βγεί σε στεναχώρια μιας που η γνώση δεν αποτελεί πάντα ευτυχία.

quote:
Από κει και πέρα:
Προσωπικά, δε θεωρώ ότι χρειάζεται κάποιος να καταφύγει σε χρήση κάποιας ουσίας, για να έχει κάποια εμπειρία μεταφυσική.
Αν όμως, κάποιος επιλέγει μία τέτοια τεχνική και θεωρεί ότι τον ικανοποιεί το αποτέλεσμα, δε με αφορά στο να τον κρίνω ή και να τον κατακρίνω.

Καλή συνέχεια...


Κάποιος καταλαβαίνει οτι το μήνυμά του δεν γίνεται αντιληπτό όταν φτάσει σε σημείο μετά απο πολλαπλές απαντήσεις που έδωσε σε ένα ερώτημα να κάνει QUOTE τον ίδιο του τον εαυτό ,επειδή πόνεσαν τα δάκτυλά του να το πληκτρολογεί.

quote:
Ο Εσωτεριστής μας όμως θα καταλήξει να είναι ένα πλάσμα το οποίο συνεχώς θα είναι "υπο την επίρρεια"? Κάθε φορά που θα θέλει να διαλογιστεί η να αγγίξει καταστάσεις εναλλακτικής συνείδησης θα απλώνει τα φιλήδονα χεράκια τουστην καβάντζα του να πιάσει κάποιο "μαγικό φυτό".Όχι φυσικά...Η χρήση του εσωτεριστή μας είναι σπάνια πολύ προσεγμένη και δεν έχει σκοπό να αντικαταστήσει καμμία άλλη πρακτική.

quote:
Υπάρχουν πολλοί δρόμοι που οδηγούν στην Ρώμη".Ο καθένας όμως σε οδηγεί με τον δικό του τρόπο.Πχ μπορείς με μπόλικο διαλογισμό να αγγίξεις το Satori,Kundalini την ενεργειακή θάλλασα΄,την "Διαφώτιση" όπως επίσης κάποιος θα μπορούσε και με την χρήση ενός φυτού,του κατάλληλου φυτού κάθε φορά (τις κονσέρβες τις ανοίζουμε με ανοιχτήρι,όχι με τορναδόρο!).Ο κάθε δρόμος διαφορετικός και ΜΗ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΙΜΟΣ.Όπως είπα παλιότερα τα ενθεογενή ψυχεδελικα δεν αντικαθιστούν τον διαλογισμό,ούτε ο διαλογισμός αντικαθιστά αυτές τις ουσίες....

quote:
Σε καμμία περίπτωση δεν προτρέπω σε εγκατάληψη παλαιών μεθόδων ή στην υποτίμησή τους.Απλά επαναφέρω για σύγχρονη συζήτηση ένα παλαιό ΕΡΓΑΛΕΙΟ το οποίο κακώς έχει δαιμονοποιήθεί,ξεχαστεί και αμαυρωθεί! Είναι ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ! οχι ΛΥΣΗ! ¨Οπως εξάλου και κάθε εσωτεριστική διαδικασία ,κάθε παλιός σκονισμένος πάπυρος μπορεί να βοηθήσει και να απαντήσει ερωτήματα θέλει όμως επιμονή και δουλειά.

Τι έκανα εγώ με τις αποστολές μου? Επανέφερα στην εργαλειοθήκη που συζητάμε στο Esoterica ένα εργαλείο,πές ένα κατσαβίδι.

Δεν λέω "Πετάξτε την εργαλειοθήκη ,και κρατήστε το κατσαβίδι!"
Δεν λέω "Γϊνετε μανιακοί του κατσαβιδίου,φάτε με αυτο ,καντε έρωτα με αυτό,υμνήστε αυτό και στήστε ένα άγαλμα σε κάποιον μεγάλο Κατσαβιδοθεό"
Ουδέποτε επίσης θα έλεγα οτι "Το κατσαβίδι είναι υποχρεωτικό"


quote:
Όσον αφορά τις ψυχοενεργές ουσίες το δηλώνω σθεναρά και το υπερασπίζω με ζήλο οτι ¨ΟΥΤΕ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ,ΟΥΤΕ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΥΠΟΤΑΓΗΣ ΣΕ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΕΘΙΣΜΟ.Πιο λιανά :Με τι μπορείς να υποκαταστήσεις ένα φιλί? Με ΤΙΠΟΤΑ,Το φιλι είναι φιλί.Με τι μπορείς να υποκαταστήσεις μια ψυχεδελική εμπειρία? Με ΤΙΠΟΤΑ.Η ψυχεδελική εμπειρία είναι ψυχεδελική εμπειρία.Όπως δεν μπορεί να αλωθεί η μοναδικότητα και η αξία του φιλιού ,έτσι ευτυχώς για μερικούς δυστηχώς για κάπουος άλλους δεν μπορεί να αλωθεί η μοναδικότητα και η αξία της ψυχεδελικής εμπειρίας.Πώς να το κάνουμε,το κάθε πράμα είναι μοναδικό!

quote:
Νατο θέσω λίγο πιο ωμα και πολύ πιο προσωπικά:Δεν θα με δείτε "υπο την εππίρεια".Έχω έρθει σε επαφή με την ψυχεδελική/ενθεογενική εμπειρία και οι επαφές μου είναι σπανιότατες.Σε καμμία περίπτωση όταν μιλήσω για ανέλιξη,για εσωτερικό ψάξιμο,για αυτοβελτίωση δεν θα αρχίσω μανιωδώς να ψάχνω σε κάποιο τσαντάκι για να κατεβάσω κάποιο ψυχοενεργό.Απλά έχω εμπειρία και γνώση ακόμα μιας μεθόδου,η οποία είναι μοναδική όπως όλες άλλωστε (αναφέρομαι σε κλασσικές μεθόδους).Ό δρόμος μου δηλαδή δεν είναι "Πως αναπτύσεσαι? Ε,παίρνω ενθεογενη". Μπορολυν τα ενθεογενή να προσφέρουν πολλά και πιστεύω οτι είναι γνήσια μέθοδος όπως και κάθε άλλη

quote:
Υπάρχουν πολλά εργαλεία και πολλοί δρόμοι.Τίποτα δεν είναι "αναγκαίο" ,όλα μπορούν να φανούν χρήσιμα.

quote:
Φυσικά κανείς δεν υποχρεώνει κανέναν να διαβάσει ούτε να εντρυφύσει σε κάποιο θέμα. Δεν μίλησα για αναγκαιότητα χρήσης ουσιών,δεν μίλησα για "αντικαταστατα" γνώθις αυτού,ούτε για "εξισωσείς" του τύπου:τα αποτελέσματα του Χ φυτού είναι τα ίδια με αυτά της ψ μεθόδου.

quote:
ΓΙα να ξεκαθαρίσω κάτι.Νομίζεται οτι άμα κάποιος μου μιλήσει για πνευματική ανέλιξη ή κάτι παρόμοιο θα σηκώσω το χέρι και θα πώ "ο μόνος πραγματικός δρόμος είναι τα ενθεογενή"? Κάθε φορά που θέλω να ακολουθήσω τον δρόμο,την άτραπο βάζω το χέρι σε κάποια καβάντζα και τραβάω κάποιο καταπότι,κάποια σκόνη κάποιο βοτάνι? Η ώρα πχ του διαλογισμού ή της "προσωπικής δουλειάς με το Είναι μου" αντιστοιχεί σε μια Χ ουσία να τρέχει στο αίμα μου? Η ,αποδω το πάω ,απο κει το πάω όλο υπο την εππίρεια κάποιας ουσίας θα με δείς με σαρδόνιο χαμόγελο επειδή το ονόμασα "ανέλιξη" και έτσι έχω "δικαιολογία"?

Ϊσως αυτέ οι ερωτήσεις να τριβελλίζουν το μυαλό πολλών! Η απάντησή μου είναι κατηγορηματικότατα ΟΧΙ,σε όλες αυτες τις ερωτήσεις.Όπως λέω και στο θέμα μου αυτή η επαφή είναι σπανιότατη.Ουτε αναγκαστική,ούτε "αγιότερη" απο καμμιά άλλη.


Μάλιστα...Νομίζω πως αυτές οι παραθέσεις απο...τα ίδια μου τα λεγόμενα είναι αρκετές για σήμερα.

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2004, 04:55:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Xotchipilli2,

νομίζω ότι δεν ήταν αναγκαίο να επαναλάβεις τα γραπτά σου και να κουραστείς.

Τη δική μου άποψη κατέθεσα και δεν υπαινίχθηκα τίποτε για την τοποθέτησή σου.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2004, 05:29:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Zadok με αφορμή το κομμάτι που παρέθεσα απο σένα να κάνω πεντακάθαρο μια για πάντα οτι παίρνω ως αυτονόητο (τόσο αυτονόητο που...τείνει να ξεχαστεί οπότε πρέπει να αναφερθεί) οτι δεν μιλάμε για "χρειάζεται" ή "είναι αναγκαίο".

Αν φτάσει η συζήτηση ή κάποιο άτομο στο "χρειάζεται" και στο "είναι αναγκαίο" τότε προκύπτει σοβαρότατο πρόβλημα

Τι πρόβλημα?

Ας το διασκεδάσουμε λίγο :

"Μα πώς να αγγίξω ανώτερα επίπεδα χωρίς τα ενθεογενή?Πώς θα κάνω αστρική προβολή χωρίς το Χ φυτό? Πώς θα κατανοήσω το σύμπαν χωρίς το Ψ χημικό? Πώς θα βιώσω κάτι μεταφυσικό υπερβατικό χωρίς την τάδε ουσία?"

Αυτές οι ερωτήσεις θα άνηκαν κάλλιστα στην επερχόμενη χολυγουντιανή υπερπαραγωγή με τίτλο "ΠΟΤΕ χωρίς τα μανιτάρια μου!"

Κοντά σας εκ παλαιώθεν,σε κάθε κοντινότερή σας πλατεία...

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2004, 01:01:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

αφού δήλωσες ότι αποχωρείς χωρίς να σε έχει θίξει κάποιος, προβαίνεις σε δηλώσεις εντυπωσιασμού του στυλ: σορυ ρε παιδια, δεν ηθελα να σας ταραξω την πραγματικοτητα!

[quote]


γιατι δεν ψαχνεις τις αιτιες που αυτη η φραση τσιτωσε τοσο κοσμο?

ξερω οτι ξερεις

.

[quote]

Παρ' όλα αυτά, εδώ δεν ήρθα να υπερασπιστώ τον Gothic, αλλά θεωρώ απαράδεκτη την στάση σου (την οποία συνεχίζεις και εδώ με χαρακτηρισμούς):

εμπεριεχει καποια απειλη το "ας προσεχες"?


θα γινω στοχος των τεκτονων???

ή εισαι θυμωμενη μαζι μου?



κατι ελεγα για χιουμορ στο προηγουμενο μηνυμα μου...


.

[quote]

Φυσικά, είσαι ελεύθερος να κατασκευάζεις όποια πραγματικότητα και όποιους φανταστικούς εχθρούς θέλεις, ώστε να ικανοποιήσεις τις νοητικές σου ανάγκες, αλλά επειδή το θέμα είναι αρκετά σοβαρό για τέτοιου είδους ελαφρότητες, θα σου πρότεινα να σκέπτεσαι διπλά πριν γράψεις, αν δεν γνωρίζεις κάποια ζητήματα όπως δέχεσαι πιο κάτω.

[quote]


εγω καλη μου θα σου προτεινα να εμβαθυνεις σε αυτα που λεω και να μην κολλας στην επιφανεια

παντα γραφω σε δυο και τρια και περισσοτερα επιπεδα αναγνωσης

ειναι κουσουρι αλλα προσπαθω να το ξεπερασω! (χιουμορ παλι κανω, ε?)

οσο για εχθρους, στη ζωη μου νικησα ηδη το φοβο, την διαυγεια, την δυναμη και τωρα μου εμεινε ο τελευταιος, τα γηρατεια, απο τον οποιο θα νικηθω μεν σιγουρα αλλα θα το παλεψω μεχρι τελικης πτωσεως

χαχαχα


.

[quote]

Έδειχνες να κατακρίνεις άλλες μεθόδους, οι οποίες απλά δε σου αρέσουν, χωρίς καν να τις ερευνήσεις.

[quote]


μιλας για την σολωμονικη τωρα?


περιμενα ειλικρινα απο εσενα να εχεις κατανοησει οτι το τελετουργικο ειναι απαραιτητο μονο στους αρχαριους καθε ειδους για να συγκεντρωθουν

και το συγκεκριμενο τελετουργικο δεν μου παει, πιστεψε με


δευτερον, οπως καπου εχω γραψει, μαγεια ειναι η προσπαθεια ελεγχου του Αγνωστου για καποιον σκοπο


ομως εγω ειμαι εναντιον καθε ελεγχου, περαν του ιδιου μου του εαυτου


γιατι στην πραγματικοτητα δεν ελεγχεις τιποτα!!!

προτιμοτερο ειναι να αφηνεις τον εαυτο σου να εναρμονιζεται στο χαος

εγω διαμορφωνω το χαος χωρις να το επιδιωξω, αν και ξερω οτι αυτο δυσκολα γινεται κατανοητο - καποιοι γελασαν με την καρδια τους οταν το ανεφερα και χαιρομαι που τους ευχαριστησα


φυσικο να μην καταλαβαινουν τι θα πει ανεξελεγκτος ελεγχος, απειθαρχη πειθαρχια, χαλαρη ενταση...

ισως οσοι εχουν ασχοληθει με το Ζεν να με καταλαβουν καλυτερα


ή οσοι με καποια (όποια) μεθοδο αναζητησης κατορθωσαν να δουν την υφη του συμπαντος

θα κλεισω διαβεβαιωνοντας σε οτι δεν με εθιξε τιποτα απο οσα γραφτηκαν, δεν θεωρω κανεναν εχθρο μου και χαιρομαι να συζηταω οταν μου παραθετουν στοιχεια και πληροφοριες


στα τσιτατα και τις εξ αποκαλυψεως αληθειες ομως απανταω με το (κυνικο το ειπες?) χιουμορ μου

νασαι καλα, και χαιρομαι αν εγινα εγω η αιτια (και η ευκαιρια) να γραφεις στο εδω τοπικ


σε απολαμβανω ακομα κι οταν μου βαζεις χερι!

χαχαχα

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2004, 04:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
κατι ελεγα για χιουμορ στο προηγουμενο μηνυμα μου...

Μα... όλοι "πλάκα" δεν κάνουμε;

quote:
εγω καλη μου θα σου προτεινα να εμβαθυνεις σε αυτα που λεω και να μην κολλας στην επιφανεια

Κι εγώ καλέ μου, θα σου πρότεινα το ίδιο.

quote:
περιμενα ειλικρινα απο εσενα να εχεις κατανοησει οτι το τελετουργικο ειναι απαραιτητο μονο στους αρχαριους καθε ειδους για να συγκεντρωθουν

Υπάρχει και μία άλλη χρήση, αλλά δεν είναι επί του παρόντος.

Εγώ δεν περιμένω (ούτε στ' αστεία, ούτε στα σοβαρά) να το έχεις κατανοήσει, γιατί μπορεί απλά να μην το γνωρίζεις και να μη σ' ενδιαφέρει, αφού δε σου "πάει", όπως γράφεις.

quote:
μαγεια ειναι η προσπαθεια ελεγχου του Αγνωστου για καποιον σκοπο

Καμμία σχέση, αλλά δεν είναι επί του παρόντος επίσης.

quote:
ισως οσοι εχουν ασχοληθει με το Ζεν να με καταλαβουν καλυτερα

Όλες οι τεχνικές την ίδια κατάληξη (λίγο-πολύ) έχουν.

Είναι ανόητος όποιος γελάει για οτιδήποτε, γενικά όμως στη ζωή είναι καλό να χαμογελάς.

quote:
θα κλεισω διαβεβαιωνοντας σε οτι δεν με εθιξε τιποτα απο οσα γραφτηκαν, δεν θεωρω κανεναν εχθρο μου και χαιρομαι να συζηταω οταν μου παραθετουν στοιχεια και πληροφοριες

Χαίρομαι και ανταποδίδω...

quote:
στα τσιτατα και τις εξ αποκαλυψεως αληθειες ομως απανταω με το (κυνικο το ειπες?) χιουμορ μου

Μάλλον παρανόησες, αλλά δεν πειράζει. Λάθη είμαστε, ανθρώπους κάνουμε...

quote:
νασαι καλα, και χαιρομαι αν εγινα εγω η αιτια (και η ευκαιρια) να γραφεις στο εδω τοπικ

Ήταν "τζιζ" το θέμα και χρειαζόμουν ισχυρή αφορμή λες ή να υποθέσω ότι η παρουσία μου τιμά το θέμα;


(Χιούμορ κάνω κι εγώ)

quote:
σε απολαμβανω ακομα κι οταν μου βαζεις χερι!

Ουάου! Cyber-χειρονομίες!!!!

Ειλικρινά, καμμία τέτοια πρόθεση (σοβαρά τώρα). Ελπίζω να χάρηκες και τις φατσούλες μου.

Τέρμα η "ώρα του παιδιού". Ώρα για Xotchipilli2 με τα διασκεδαστικά του...

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2004, 22:53:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


The Eleusinian Mysteries

Three thousand years ago in ancient Greece a mass religious event took place every year in which a sacred brew was drunk by initiates in a ritual setting.

"Blessed is he who, having seen these rites,
undertakes the way beneath the Earth.
He knows the end of life,
as well as its divinely granted beginning."
Pindar

The Mysteries were celebrated at Eleusis, from around 1500 BCE to the fourth century CE, in honour of the goddess Demeter and her daughter Persephone. After Persephone's abduction by Hades, god of the underworld, Demeter left Olympus and vowed never to return, nor to allow crops to grow on earth until she and her daughter were reunited. Demeter found refuge in the palace of the king of Eleusis, Keleos, and as a mark of gratitude, she founded a temple there. Fearing that humankind would become extinct without food, Zeus ordered that Persephone be returned so that Demeter would also go back. Before Demeter returned to Olympus she instructed the kings of Eleusis, Keleos and Triptolemus on how to celebrate the rites in her temple, which were to be 'Mysteries' (secret teachings).

Up to three thousand people were initiated each year - any Greek-speaking person who had not committed a murder could present themselves once for initiation.


Among those underwent the rite were Aristotle, Sophocles, Plato, Cicero and a number of Roman emperors such as Hadrian and Marcus Aurelius.

The celebration of the Mysteries began in the autumn, with four days of rites and festivities in Athens. On the fifth day, a solemn procession to Eleusis began, during which rites, sacrifices and purifications took place. On the sixth night, cloaked in secrecy, the climax of the Eleusinian ceremony took place in the inner sanctum of the temple, into which only priests and initiates could enter,.


"The initiates often experienced in vision the congruity of the beginning and the end, of birth and death, the totality and the eternal generative ground of being. It must have been an encounter with the ineffable, an encounter with the divine..." (1)


Before the climax of the initiation, a sacred potion made of barley and mint and called the kykeon was administered. The possible psychoactive ingredients in kykeon have been hotly debated.

It has been suggested that the mint in the mixture might have provided the mind-altering element as the mint family contains the plant Salvia divinorum, used by the Mazatec Indians of Mexico in a divinatory context.

Terence McKenna has suggested that Stropharia cubensis, or another psilocybin- containing mushroom, might be the key.

The most convincing theory about the nature of kykeon, results from extensive research by Gordon Wasson, Albert Hofmann and Carl Ruck.


In 'The Road to Eleusis' (2) they argue that the parasitic fungus ergot, found on particular wild grasses, is the psychoactive component of kykeon.


It would have been simple for an Eleusinian priest to collect the ergot from the wild grass growing near to the temple, grind it into a powder and add it to the kykeon.

The theory is further supported by the fact that ergot is commonly found on grain, Demeter was the goddess of grain, and ears of grain featured prominently in the ritual.


LSD is a modern product of ergot, providing an intriguing link between the Greek religious rituals of many thousand of years ago, and today's entheogenic explorations.

As Albert Hofmann - inventor of LSD and investigator of the Eleusinian Mysteries - puts it:

"If the hypothesis that an LSD-like consciousness-altering drug was present in the kykeon is correct - and there are good arguments in its favour - then the Eleusinian Mysteries have a relevance for our time in not only a spiritual-existential sense, but also with respect to the question of the controversial use of consciousness-altering compounds to attain mystical insights into the riddle of life"


Notes

(1) Hofmann, A. (1997) The Message of the Eleusinian Mysteries in Forte, R. (ed.) Entheogens and the Future of Religion. San Francisco: Council on Spiritual Practices

(2) Wasson, R.G, Hofmann, A. and Ruck, C.A.P (1978) The Road to Eleusis. New York: Harcourt Brace Jovanovich

(3) Hofmann, A. (1997) The Message of the Eleusinian Mysteries in Forte, R. (ed.) Entheogens and the Future of Religion. San Francisco: Council on Spiritual Practices

© 1999 Michelle Pauli


με μια συμπληρωση στο κειμενο: το εργοτιο (κλαβικεπς πουρπουρεα) που παρασιτει πανω στα δημητριακα περιεχει εκτος του λυσεργικου οξεος και τοξινες που προκαλουν θανατηφορες δηλητηριασεις

απο τους μεσα σε οραματα θανατους που συνεβαιναν στον μεσαιωνα λογω μολυσμενων αλευρων, η δηλητηριαση αυτη ονομαστηκε "νοσος του αγιου Αντωνιου"


το μονο εργοτιο χωρις τοξινες παρασιτει, οπως λεει και το κειμενο, πανω σε ενα αγριο ειδος πρωτογονου δημητριακου, που αφθονει ως αγριοχορτο στα χωραφια

ομως στο Θριασιο πεδιο δεν καλλιεργουσαν αγριοχορτα αλλά δημητριακα


αρα μαλλον ειχαν βρει τον τροπο να απομονωνουν μονο το λυσεργικο οξυ απο το εργοτιο

και οντως, ο Χοφμαν εξεφρασε τον θαυμασμο του για τις γνωσεις των Ελληνων μυστων που κατορθωναν να απομακρυνουν τις τοξικες ουσιες πριν το χρησιμοποιησουν στον κυκεωνα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 01:35:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εικασίες, εικασίες, εικασίες...

...και ο Πίνδαρος στα Αγγλικά!

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 04:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εικασίες, εικασίες, εικασίες...

...και ο Πίνδαρος στα Αγγλικά!


Χμ...Πολλά θέματα θα μπορούσαν να "αποκλειστούν" ή να τεθούν εκτός μάχης αν κάποιος πεί "Εικασίες,εικασίες,εικασίες" ιδίως πολλές τεχνικές οι οποίες βάση ενός μεταφυσικού βιώματος αναγάγωνται σε θεωρίες. Σκέφτομαι κάποιον να λέει "Εικασίες,εικασίες" αν κάποιος συνομιλητής του αναφέρει "λεπτότερα στρώματα της ψυχής" (πχ πού ξέρεις οτι υπάρχουν ,τα επιβεβαίωσες με την Χ επιστημονική μέθοδο) ή τσάκρας (πχ άνοιξες κανέναν και τα είδες ή επειδή τα νιώθεις ή στα είπε κάποιος?)

Η παρούσα θεωρία περι ελευσινίων μυστηρίων,δέν είναι ούτε τραβηγμένη ούτε απίθανη,ιδίως αν λάβεις υπόψην σου οτι δόξα τον οποιοδήποτε θεό οι Αρχαίοι Έλληνες ψάχναν της ιδιότητες μυκήτων και φυτών και δεν νομίζω να τους διέφευγε αν το Χ φυτό ή ο Ψ μύκητας είχε τέτοια δραματική επίδραση στην συνείδηση του ανθρώπου.

Και εγώ κατα καιρούς σε οποιαδήποτε έρευνά μου συναντώ στοιχεία που α)είτε δεν συμφωνούν με τις παρούσες ιδέες και θεωρίες μου και εν δυνάμι "με χαλάνε" β)είτε που δεν συμφωνούν με διδαχές που έχω λάβει αλλα δεν τις πετάω στα σκουπίδια πρωτού τις εξετάσω...

Αν έχει βάσιμες υποψίες να διαφωνεί κάποιος ας πραθέσει τουλάχιστον τα στοιχεία του,στην καλύτερη περίπτωση την βιβλιογραφία του....

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 12:29:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Xotchipilli2,

ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα: άμα κάποιος δεν έχει φάει ποτέ του π.χ. γαλλική κουζίνα, νομίζει ότι η μεγαλύτερη ανακάλυψη στον κόσμο της μαγειρικής είναι το χάμπουργκερ.

quote:
Αν έχει βάσιμες υποψίες να διαφωνεί κάποιος ας πραθέσει τουλάχιστον τα στοιχεία του,στην καλύτερη περίπτωση την βιβλιογραφία του....

Δεν καλούμαι εγώ να αποδείξω ότι κάτι "δεν είναι" (έχουμε χάσει και το μέτρο της λογικής;).
Όποιος ισχυρίζεται κάτι, έχει και το βάρος της απόδειξης.

Από κει και πέρα, οι εμπειρίες του καθενός (όταν είναι πραγματικές), δεν μπαίνουν σε ζύγι... Οι δήθεν ισχυρισμοί όμως, οφείλουν να μπαίνουν...

Και σε παρακαλώ, αυτή τη χιλιο-πιπιλισμένη "καραμέλα" ότι δε δεχόμαστε κάτι, γιατί είμαστε "κολλημένοι" σ' αυτά που ξέρουμε ή που μας μάθανε (όπως ισχυρίζεσαι), ε, μην την επαναλαμβάνουμε συνέχεια.... Κουράζει.

Παρουσιάζεται μία άποψη και υπάρχει πάντα το δικαίωμα στον αντίλογο.

Αν θεωρήσω ότι συμφωνώ με κάτι ή έχω μεταλλάξει γνώμη, εγώ προσωπικά δε θα διστάσω να το αναφέρω...

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 12:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη για την εκτός θέματος (περί Ελευσίνιων Μυστηρίων)παρεμβολή, αλλά έστω καθυστερημένα ήθελα να τελειώσω την παρέμβασή μου με μερικά ακόμη σχόλια…

Και κατ’ αρχήν…αγαπητέ thoth,
Σ’ ευχαριστώ για την τιμή που μου έκανες και για τα καλά σου λόγια. Πρέπει να σου πω ότι χάρηκα επίσης πολύ γιατί ένιωσα ότι με κατάλαβες.
Επειδή πάντως η ματαιοδοξία μου φουσκώνει όλο και περισσότερο (ειδικά όταν καταφέρνει να κρύβεται), ας «απομυθοποιήσω», έστω και μερικώς, τα περί της ποιότητας της «γραφής» μου.
Λοιπόν ιδού η απλή συνταγή που ακολουθώ και ωραιοποιεί κάπως τα γραφόμενά μου.


  1. Ξεκινώ γράφοντας σε κειμενογράφο που κάνει και αυτόματο έλεγχο ορθογραφίας. (Φίλε Xotchipilli2, αν διαβάζεις αυτό το post μου δεν θα έχεις πλέον καμία δικαιολογία )
  2. Αφού τελειώσω, τα ξαναδιαβάζω δεύτερη, τρίτη και τέταρτη αν χρειαστεί φορά, «χτενίζοντας» τις ατέλειες στη διατύπωση, «στρογγυλεύοντας» τυχόν αιχμηρά σημεία – ειδικά όταν η πρόθεσή μου δεν ήταν να είναι αιχμηρά- και ξαναβλέποντάς τα από τη μεριά του τυχόν αποδέκτη τους για να δω πως θα φαίνονται κι από κει.
  3. Στη συνέχεια, βέβαια, copy – paste , αλλά πριν την τελική αποστολή, πατάω το κουμπάκι της προεπισκόπησης για να «τσεκάρω» κατά πόσον η γενική μορφή του κειμένου υποστηρίζει και διασαφηνίζει το περιεχόμενο ή αντίθετα το υπονομεύει και το παραποιεί. (Εδώ, φίλε jonniebegood -αν κατάλαβα σωστά ότι δυσκολεύεσαι με τα quotes- How to format text with Bold, Italic, Quote, etc... θα σου λυθούν οι όποιες απορίες για τη μορφοποίηση του κειμένου των posts. Κι εγώ από εκεί έμαθα τα σχετικά …κόλπα. )

Μπορεί να στοιχίζει λίγο (έως πολύ) παραπάνω σε χρόνο και κόπο αλλά scripta manet – τα γραπτά μένουν - όπως λένε και άντε μετά να τα μαζέψεις.

Γενικά για θέματα επικοινωνίας έχω συγκρατήσει δύο βασικές αρχές με τις οποίες πασχίζω να ευθυγραμμίζομαι:

Α) Η κατανόηση του μηνύματος είναι κατ’ εξοχήν ευθύνη του πομπού.

Β) «ΣΟΦΟΝ το ΣΑΦΕΣ»

Παρ’ όλα αυτά, βέβαια, τα εννοούμενα (και τα υπονοούμενα) , συχνά – πυκνά , είτε δεν εννοούνται, είτε παρανοούνται, είτε αγνοούνται εντελώς. Αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

***************

Φίλε Xotchipilli2, μπορεί να φαίνεται ότι πλατειάζω και ξεφεύγω από το θέμα, αλλά επέτρεψέ μου να επιχειρήσω μία σύνδεση μεταξύ του …σχολαστικισμού μου με την χρήση των λέξεων και των ενθεογενών.

Τα ενθεογενή καταλύουν μεταβλημένες καταστάσεις συνειδητότητας (altered states of consciousness)
Οι λέξεις, από την άλλη, είναι επίσης πανίσχυροι καταλύτες που μπορούν να καταλύσουν και να ενεργοποιήσουν συνειδησιακές καταστάσεις σε όλο το φάσμα των δυνατών αποχρώσεων και εντάσεων.

Μερικές λέξεις διαμορφωμένες σε προτάσεις είναι δυνατόν να καταλύσουν συναισθήματα ευθυμίας ή οργής, να οδηγήσουν σε άφθονες εκκρίσεις αδρεναλίνης ή ενδορφινών, να βραχυκυκλώσουν ή να αποτρελάνουν το μεταβολικό κύκλο της σεροτονίνης και των λοιπών νευροδιαβιβαστών. Βέβαια, όλα αυτά, εφόσον συναντήσουν τους κατάλληλους «νευροϋποδοχείς» και εφόσον είναι στην κατάλληλη μορφή και στις πρέπουσες «δόσεις».

Η γλώσσα μας, στο κάτω – κάτω είναι το «λειτουργικό» μας σύστημα. Με αυτό έχουμε δομήσει την πραγματικότητά μας και όπως είπε κάποιος τα όρια του σύμπαντός μας είναι τα όρια της γλώσσας μας. Όσο εξερευνούμε και διευρύνουμε αυτά τα όρια τόσο μαθαίνουμε και διευρύνουμε το «σύμπαν» μας.

Αν βέβαια καταφέρουμε να σταματήσουμε τον εσωτερικό μας διάλογο, αν καταφέρουμε να περάσουμε στο άφατο επέκεινα, δεν γνωρίζω τι θα βρούμε εκεί αλλά είμαι σίγουρος πως αν επιστρέψουμε, πάλι στη γλώσσα θα καταφύγουμε και από αυτήν θα ζητήσουμε να μας επιτρέψει να μεταφέρουμε τις όποιες σκιώδεις εντυπώσεις έστω μπορούμε από εκεί. Να γιατί δίνω τόσο μεγάλη σημασία στο σεβασμό στη χρήση και στην διερεύνηση και διεύρυνση του μέσου αυτού που διαθέτουμε, δηλαδή, του Λόγου σε οποιαδήποτε μορφή του.

Παρατήρηση:
Μια πρόταση ποιητικά (ή ρομαντικά αν θες) εκφρασμένη, μπορεί να έχει ισχυρότερη αποδεικτική αξία από την όποια ξερή ορθολογική διατύπωση. Απλά, η επιστημονική μονομέρεια του δυτικού ανθρώπου θεωρεί δεύτερης κατηγορίας τον ποιητικό (καλλιτεχνικό) λόγο, πράγμα που ίσως συνδέεται με την ανάγκη για συγνώμη που ζήτησες (έστω κι αν έγινε στα πλαίσια μιας ελαφριάς ή …βαριάς ειρωνείας).

Όσον αφορά το …

quote:
Ακόμα το παιδεύω αυτό στο κεφάλι μου.

Απ’ ότι κατάλαβα βρίσκεσαι ακόμη στην πρώτη σου νιότη. Εγώ χρειάστηκε να διανύσω αρκετή από τη δεύτερή μου, για να αρχίσω κάπως να υποψιάζομαι περί τίνος πρόκειται και ακόμη το ψάχνω. Έχω την εντύπωση ότι σε αυτή την περίπτωση, δεν αρκεί μόνο το κεφάλι (όσο υψηλό I.Q. , κι αν διαθέτει). Χρειάζεται να …γλυκαθεί και η καρδιά…

Κατά τα’ άλλα μάζεψα αρκετό υλικό για στοχασμό και θα μου πάρει καιρό να τα χωνέψω όλα ώστε να κρατήσω όσα μπορώ να αξιοποιήσω και να αποβάλλω όσα δεν ταιριάζουν στον οργανισμό μου. Είναι και η επεξεργαστική μου ισχύς που ξεκινά από το επίπεδο της πατάτας (χα! χα! χα! πολύ μου άρεσε αυτό το σχήμα που χρησιμοποίησες), όσες αναβαθμίσεις και αν κάνω, αν προσθέσεις και την ελάχιστη μνήμη RAM που διαθέτω, ο σκληρός μου δίσκος δε, αρχίζει να εμφανίζει bad sectors, τέλος πάντων καταλαβαίνεις ότι πρέπει να περιοριστώ σε μία εργασία τη φορά και όλα αυτά να γίνονται με ταχύτητα αχιβάδας.

Θα αποχαιρετίσω, λοιπόν, το topic με ένα ανέκδοτο (άσχετο και παλιό…αλλά μου άρεσε):

Ο επίσκοπος της εκκλησίας επισκέπτεται τα παιδιά που κάνουν κατηχητικό. Σταυρώνει τα χέρια, αγκαλιάζει με το βλέμμα του όλη τη τάξη, και με ζεστή, «πατρική» φωνή, τους λέει: «Υποθέτω αγαπητά μου παιδιά, ότι όλα θέλετε να πάτε στον Παράδεισο!»… Σιγή από κάτω, αμηχανία…ώσπου ακούγεται μια φωνούλα από το βάθος της τάξης: «ε..χμ.. όχι ακόμα!».

Είναι από το «Η εκπαίδευση και το έργο ενός μυημένου» της Dion Fortune εκδόσεις ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ (αν το πάρετε από αυτές τις εκδόσεις ψάχτε το αν του λείπουν φύλλα. Σε αυτό που εγώ αγόρασα έλειπαν 32 σελίδες!!!. Δυστυχώς το κατάλαβα αργά. Γενικά, η ποιότητά του, εκδοτικά, είναι πολύ χαμηλή). Σε αυτό η Fortune, ανάμεσα σε άλλα, επιχειρεί μια πρώτη «χαρτογράφηση» όλων των δρόμων που οδηγούν στη …φώτιση. Απευθύνεται σε αρχάριους ή και «ανεπίδεκτους» σε θέματα εσωτερισμού (όπως εγώ) … και όπως διαφημίζουν απαντάει «σε όλα όσα θα θέλατε να μάθετε για τον αποκρυφισμό, αλλά … δεν είχατε ποιον να ρωτήσετε»…


Υ.Γ.
Δράττομαι της ευκαιρίας, τώρα που βλέπω ότι η … υπέρτατη αρχή διάκειται ευνοϊκά υπέρ μου, για να ζητήσω …ρουσφέτι…
Αγαπητέ thoth,αν κάποιος θέλει να καταχωρήσει αρχείο εικόνας στο esoterica, στο οποίο να μπορεί να παραπέμπει με link, είναι αρκετό να το στείλει με e-mail στο forums@esoterica.gr και να περιμένει απάντηση; Αν ναι πόσο να περιμένει; Γιατί έχω στείλει ένα, εδώ και καμιά δεκαριά μέρες. Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο ή δεν ισχύει πλέον αυτή η δυνατότητα; Μήπως πρέπει να αποταθώ αλλού; (να χρησιμοποιήσω ενδεχομένως το όνομά σου ως σύσταση; )


μη φοβάσαι, μη κολλάς, μη τρελαίνεσαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 13:32:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν καλούμαι εγώ να αποδείξω ότι κάτι "δεν είναι" (έχουμε χάσει και το μέτρο της λογικής;).
Όποιος ισχυρίζεται κάτι, έχει και το βάρος της απόδειξης.

Από κει και πέρα, οι εμπειρίες του καθενός (όταν είναι πραγματικές), δεν μπαίνουν σε ζύγι... Οι δήθεν ισχυρισμοί όμως, οφείλουν να μπαίνουν...


Τι είναι η "πραγματική" εμπειρία ?

"Ενδογενής εμπειρία"?

Ας μην ξεχνάμε οτι ώς άνθρωποι κάνουμε και λάθη και οτι μια ερμηνεία ίσως να μην είναι πάντα σωστή ακόμα και όταν αφορά βίωμα.Παραδείγματα πάρα πολλά,ιδίως απο την καθημερινή ζωή.

quote:
Και σε παρακαλώ, αυτή τη χιλιο-πιπιλισμένη "καραμέλα" ότι δε δεχόμαστε κάτι, γιατί είμαστε "κολλημένοι" σ' αυτά που ξέρουμε ή που μας μάθανε (όπως ισχυρίζεσαι), ε, μην την επαναλαμβάνουμε συνέχεια.... Κουράζει.

Ένα λεπτο.Σε μερικές σου αποστολές χρησιμοποίησες την λέξη "ναρκωτικά".Που την έμαθες αυτή την λέξη?

Αν την αναλύσεις ετυμολογικά,ισχύει για πολύ λίγες ενώσεις οι οποίες...ναρκώνουν.Οι λέξεις τροποποιούν και συνθέτουν την αντίληψή μας για την πραγματικότητα.Το οτι χρησιμοποιείς την λέξη ναρκωτικά,και όχι ψυχοτρόπα λέει οτι έχεις λάβει κάποια εκπαίδευση πάνω στο θέμα.

Πόσο βαθειά εντρύφησες στην μελέτη περι ενθεογενών (για να μην πώ ψυχοτρόπων που είναι τεράστιο κεφάλαιο)? Αυτή η "χιλιοπιπιλισμένη καραμέλα" δεν θα είναι ανυπόστατη αν πχ δεν έχεις μελετήσει το θέμα και με ήδη διαμορφωμένες πεποιθήσεις (πχ ορολογία) εκθέτεις μια άποξη χωρίς να την επαναεξετάσεις.

Προσωπικά ο καθένας απο εσάς που έχει μπεί σε αυτό το θέμα και σε κάθε άλλο που έχω γράψει,μου έχει δώσει υλικό προς μελέτη.Αστρική Προβολή και Ενεργειακά Κέντρα είναι κάτι που το δικό μου μυαλό (κολληματίας με την επιστήμη) δεν θα το μελετούσε,αλλα διαβάζωντας τις αποστολές απο Ampere και Zadok άρχισα να το ψάχνω ελεύθερος απο "επιστημονικά κολλήματα".Πιστέψτε με,αυτό απαίτησε κάποια προσπάθεια απο μέρους μου...

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 14:21:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Ampere.

- Δεν είναι δύσκολο να καταλάβω την... "μυστική σου συνταγή", διότι κάπως έτσι "μαγειρεύω" κι εγώ τα μηνύματά μου.

- Το βιβλίο αυτό της Dion Fortune είναι και για μένα ένα πολύ χρήσιμο εγχειρίδιο πορείας. Εγώ ευτυχώς το έχω ολόκληρο.

- Για το θέμα με την εικόνα, νομίζω ότι ξέρω τι μπορεί να έχει συμβεί. Το Esoterica εδώ και καιρό "πάσχει" τεχνικά λόγω του μεγάλου όγκου των μηνυμάτων του forum και λόγω της αλματώδους αύξησης της επισκεψιμότητας που έχει κάθε μήνα. Έτσι εδώ και μήνες αναζητούνται τεχνικές "ανακούφισης" που να είναι αξιόπιστες και να έχουν τις πιο ελάχιστες απώλειες. Ο Admin δίνει όλη την προσοχή του και τον χρόνο του εκεί και για αυτό κάποια πράγματα αναγκαστικά μένουν πίσω. Ας ευχηθούμε καταρχήν να βρεθεί γρήγορα μια λύση και εάν θέλεις στείλε σε εμένα την εικόνα σου για να δω πώς μπορώ να βοηθήσω. Όταν ήμουν διαχειριστής είχα μάθει κάποια... κόλπα ζόρικα και νομίζω ότι μπορώ να σε βοηθήσω. Στείλε την στο thoth@esoterica.gr και θα δω τι μπορώ να κάνω.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 18:16:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεκινώ με σειρά εμφανίσεως:

quote:
Τα ενθεογενή καταλύουν μεταβλημένες καταστάσεις συνειδητότητας (altered states of consciousness)
Οι λέξεις, από την άλλη, είναι επίσης πανίσχυροι καταλύτες που μπορούν να καταλύσουν και να ενεργοποιήσουν συνειδησιακές καταστάσεις σε όλο το φάσμα των δυνατών αποχρώσεων και εντάσεων....

Συμφωνώ αρκετά με αυτή την ανάλυση (και τη συνέχειά της από τον αγαπητό Ampere) και νομίζω ότι αν γίνει κατανοητή, ίσως γίνω κι εγώ κατανοητή όταν χρησιμοποιώ το ρήμα "χρειάζομαι"...

Να προσθέσω μόνο, ότι:
για Μεταβαλλόμενες (αχ! αυτά τα Ελληνικά!) Καταστάσεις Συνείδησης υπάρχουν ειδικές μέθοδοι Ψυχανάλυσης, καθώς και αποκρυφιστικές ασκήσεις διαλογισμού (οι λέξεις που λέγαμε...).
Το πλεονέκτημά τους έγκειται στο γεγονός ότι το άτομο δε χάνει τον έλεγχο του εαυτού του ούτε για μία στιγμή, ενώ ταυτόχρονα του δίνεται η ευκαιρία να αποκτήσει πολύτιμες εμπειρίες για τον εαυτό του και το περιβάλλον του.

quote:
Είναι από το «Η εκπαίδευση και το έργο ενός μυημένου» της Dion Fortune εκδόσεις ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ (αν το πάρετε από αυτές τις εκδόσεις ψάχτε το αν του λείπουν φύλλα. Σε αυτό που εγώ αγόρασα έλειπαν 32 σελίδες!!!. Δυστυχώς το κατάλαβα αργά. Γενικά, η ποιότητά του, εκδοτικά, είναι πολύ χαμηλή).

Καταπληκτικό και αγαπώ ιδιαιτέρως τη Fortune. Νομίζω ότι μόνον ο "Ιάμβλιχος" εκδίδει βιβλία της. Δεν είχα πρόβλημα με τις σελίδες.
Μήπως ήσουν απλά άτυχος, αγαπητέ Ampere ή κάποιος είχε βάλει το χεράκι του;

quote:
Τι είναι η "πραγματική" εμπειρία ?

"Ενδογενής εμπειρία"?

Ας μην ξεχνάμε οτι ώς άνθρωποι κάνουμε και λάθη και οτι μια ερμηνεία ίσως να μην είναι πάντα σωστή ακόμα και όταν αφορά βίωμα.Παραδείγματα πάρα πολλά,ιδίως απο την καθημερινή ζωή.


Να λοιπόν, που φτάνουμε σε ένα καίριο σημείο!

Οι αποκρυφιστικές μέθοδοι δεν έχουν σαν στόχο την εμπειρία, αλλά την αυτογνωσία.
Μόνο μέσα από τη βαθιά γνώση του ίδιου μας του εαυτού μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το αποτέλεσμα των εμπειριών. Γιατί οι εμπειρίες είναι το μέσον και όχι ο σκοπός.
Παράλληλες πορείες...

quote:
Ένα λεπτο.Σε μερικές σου αποστολές χρησιμοποίησες την λέξη "ναρκωτικά".Που την έμαθες αυτή την λέξη?

Αν την αναλύσεις ετυμολογικά,ισχύει για πολύ λίγες ενώσεις οι οποίες...ναρκώνουν.Οι λέξεις τροποποιούν και συνθέτουν την αντίληψή μας για την πραγματικότητα.Το οτι χρησιμοποιείς την λέξη ναρκωτικά,και όχι ψυχοτρόπα λέει οτι έχεις λάβει κάποια εκπαίδευση πάνω στο θέμα.

Πόσο βαθειά εντρύφησες στην μελέτη περι ενθεογενών (για να μην πώ ψυχοτρόπων που είναι τεράστιο κεφάλαιο)? Αυτή η "χιλιοπιπιλισμένη καραμέλα" δεν θα είναι ανυπόστατη αν πχ δεν έχεις μελετήσει το θέμα και με ήδη διαμορφωμένες πεποιθήσεις (πχ ορολογία) εκθέτεις μια άποξη χωρίς να την επαναεξετάσεις.


Κατ' αρχήν, εγώ... στο παρόν θέμα... δεν έχω χρησιμοποιήσει τη λέξη "ναρκωτικά".

Την χρησιμοποίησα σε άλλο θέμα και εκεί εννοούσα ακριβώς αυτό που έγραφα (το συνηθίζω αυτό).

Τώρα, όσο έχω διαβάσει για τα ενθεογενή / ψυχοτρόπα, αναφέρεται σαφώς ότι η επίδραση κάποιων απ' αυτά επηρεάζει τη συνειδητότητα του ατόμου, γι' αυτό και συνιστάται προσοχή, καθώς και ότι οι μακροπρόθεσμες συνέπειες από την χρήση τους είναι απροσδιόριστες.

quote:
Πιστέψτε με,αυτό απαίτησε κάποια προσπάθεια απο μέρους μου...

Τίποτε δεν είναι εύκολο για κανέναν από εμάς σ' αυτήν τη ζωή, γιατί συνήθως επιλέγουμε να μαθαίνουμε "the hard way"...

Να 'σαι καλά!

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2004, 00:03:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Καλησπερίζω όλους τους φίλους και καλωσορίζω τον thoth και τη Zadok στη συζήτηση.Συγνώμη και πάλι για τη νέα καθυστέρηση αλλά υποθέτω ότι θα με έχετε συνηθίσει πιά.

Φίλε Xotchipilli σε ευχαριστώ για τα links και ιδιαίτερα για τη "βουδιστική προσέγγιση".Πολύ καλό κείμενο,και ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα η παρακάτω παράγραφος

Now we see what the Ego is composed of: death terror. The irony here is that the death terror which is the Ego defends only itself. Everything outside is what the ego IS terrified of, but what is inside? Fear is the inside, and that makes everything else the outside. The tragicomedy is that the self-protection this generates is self-defeating, for the barriers we erect to defend the Ego also reinforce our suspicion that there is indeed something lacking in our innermost sanctum which needs protection. And if it turns out that what is innermost is so weak because it is...nothing, then no amount of protection will ever be felt to be enough and we shall end up trying to extend our control to the very bounds of the universe.

quote:

Φίλε Mercury, καταφέρνεις και αγγίζεις λογική και συναίσθημα μαζί. Πολύ μου άρεσε αυτό το «τραγουδάκι» όταν το άκουγα (στην πρώτη μου νιότη), και συγκινήθηκα γιατί τα λόγια πρώτη φορά τα είδα τώρα που τα έγραψες. Τότε μου αρκούσαν οι μια δυο λειψές φράσεις από τους στίχους που καταλάβαινα για να αφεθώ στη μουσική και το “feeling” που μου ενέπνεαν…

Τώρα, έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε, και πια δεν μπορώ να κατηγορήσω κανέναν για τίποτα. Δεν υπάρχουν αυτοί (οι κακοί, το «σύστημα», το κατεστημένο) και εμείς (οι καλοί, οι αθώοι, οι επαναστάτες).



Φίλε Ambere αφού σε ευχαριστήσω για τα καλά σου λόγια,να σε διαβεβαιώσω ότι ποτέ δεν αντιλήφθηκα τον κόσμο με όρους καλού/κακού και άσπρου/μαύρου, και ακόμα περισσότερο ποτέ δεν θεώρησα τον εαυτό μου "καλό","αθώο" και πολύ περισσότερο "επαναστάτη". Το τραγουδάκι των supertramp δεν το προσέλαβα σαν "απαγγελία κατηγορητηρίου" -πως θα μπορούσε άλλωστε μια τόσο γλυκιά μελωδία να είναι κάτι τέτοιο- μάλλον για το "κρίμα της κατάστασης" μιλάει.

Το "σύστημα", η "καταστρεπτική μηχανή" ασφαλώς και υπάρχει-και θα εξακολουθεί να υπάρχει όσο υφίσταται η σιδερένια αναγκαιότητα που τη δημιούργησε- αλλά φυσικά είναι υπεράνω προσώπων και θεσμών.Δεν έχει καμμιά σημασιά για τη "μηχανή" ποιός είναι το "θύμα" και ποιός ο "θύτης",δεν την ενδιαφέρει τι ορίζει το "δίκαιο",δεν έχει ηθική υπόσταση.Τα αλλάζει όλα από τη μιά μέρα στην άλλη και προσαρμόζει την "εκπαίδευση" μας στις νέες ανάγκες διατήρησης της ύπαρξης της. Απλά παλεύει για την επιβίωση της.

Η "μηχανή" όμως εξαιτίας του "μεγέθους" της και του μαζικού της επίδρασης της αδιαφορεί για το μεμονωμένο άτομο. Και αυτό ακριβώς είναι που δίνει και την δυνατότητα/ελπίδα σε τέτοια άτομα να γίνουν αντικείμενα "επιρροών" που ίσως τα βοηθήσουν να ελλατώσουν -στον όποιο βαθμό- τις καταστρεπτικές επιδράσεις της "εκπαίδευσης".Αυτό είναι και το σημείο μου.

Και όταν μιλάω για "επιρροές" δεν αναφέρομαι καν στη χρήση οποιουδήποτε ενθεογενούς/ψυχοδηλωτικού. Αναφέρομαι σε οτιδήποτε μπορεί να σε βοηθήσει να έρθεις σε επαφή με τον αληθινό εαυτό σου,με αυτό που βρίσκεται κάτω απο την επιφάνεια.Το θέμα για μένα δεν είναι πλέον τα ενθεογενή και οι ψυχοτρόπες ουσίες..Δεν με εντυπωσιάζει ακόμα και η πιθανότητα αυτές οι ουσίες να χρησιμοποιούνταν στα Ελευσίνια Μυστήρια. Δεν έχω εξιδανικεύσει την αρχαιοελληνική κοινωνία και ασφαλώς ο Πλάτων δεν έγινε Πλάτων μετά απο τη λήψη οποιουδήποτε ενθεογενούς.

Αυτό που με εντυπωσίασε είναι η ικανότητα της "μηχανής" να σε ναρκώνει,να σε καθιστά ανίκανο να δεις ακόμα και το αυτονόητο.Με τη χρήση όμως του "δεις" δεν εννοώ ούτε την αίσθηση της όρασης, ούτε κάποια διανοητική κατάσταση.Δεν εννοώ απλη γνώση/πληροφορία,δεν εννοώ σκέψη ούτε συλλογισμό. Εννοώ μια καθαρά συναισθηματική κατάσταση,μια γνώση που ξέρεις χωρίς αμφιβολία ότι είναι αλήθεια,που σε κατακλύζει, που τη νιώθεις "βαθιά",κυριολεκτικά ως το μεδούλι των οστών σου.

Και όχι μόνο αυτό. Υπάρχει και μια άλλη νάρκωση.Αυτή της ανθρώπινης συνείδησης. Είχα να νιώσω τύψεις συνειδήσεως απο μικρό παιδί! Σχεδόν είχα αρχίσει να πιστεύω ότι είμαι άγιος! Πραγματικά πίστευα ότι το να "μην κάνεις κακό" αρκεί για να κοιμάσαι ήσυχος...
Αλλά φυσικά και κάνεις κακό όταν δεν κάνεις αυτό που θα έπρεπε να κάνεις... Το "σύστημα" δεν θέλει να έχουμε τύψεις για πράγματα που ένας πραγματικός άνθρωπος θα έπρεπε να έχει...Πως να χαλαρώσω διαβάζοντας φιλοσοφία και ακούγοντας new age music,αν είναι να έχω τύψεις για ένα σκελετωμένο παιδί που το τρώνε οι μύγες ενώ κείτεται μισόνεκρο σε ένα ξερότοπο, μερικές εκατοντάδες χιλιόμετρα πιο κάτω απο δω. [Δεν φταις εσύ, οι αμερικανοί που πάνε στο διάστημα φταίνε,ας δώσουν τα λεφτά για τα παιδιά που πεινάνε,δεν φταις εσύ,ας μην κάνουν παιδιά αφού δεν μπορούν να τα θρέψουν,δεν φταίς εσύ,έδωσες 10 ευρώ στον έρανο,δεν φταις εσύ,μην γίνεσαι λαικιστής...]
Όλες οι "ντόπες" στην πίστα...Όμως αυτό το παιδί είναι το "ίδιο" με σένα..ίδια "ουσία" Είσαι εσύ! Είμαι εγώ! .Αν μπορούσες να το "βλέπεις" αυτό συνέχεια θα ήσουν ήδη εκεί κάτω...Δεν θα έδινες δεκάρα για τη ζωούλα σου,η ψυχική σου γαλήνη θα ήταν το τελευταίο που θα σε ενδιέφερε σε αυτό τον κόσμο...Αλλά τότε ποιός θα αγόραζε τα βιβλία και τους δίσκους?


quote:

Μέσα μας, είμαστε από όλα και παίζουμε εναλλακτικά όλους τους ρόλους ακόμα και χωρίς να το αντιλαμβανόμαστε. Όλοι αγωνιζόμαστε όπως μπορούμε, όλοι εξελισσόμαστε μέσα από λάθη που πιστεύουμε ότι είναι αλήθειες και από πτώσεις που τις θεωρούμε αναβάσεις σε κορυφές.

Θέλω να πιστεύω ότι μεγαλώνοντας, έχοντας πλέον ολοκληρώσει έναν μεγάλο «κύκλο» και φθάνοντας κατά κάποιο τρόπο πάλι στην αρχή, θα ανακαλύψουμε όλοι μέσα μας την επόμενη στροφή αυτού του τραγουδιού που πάει κάπως έτσι…

Now I know, that life is so wonderful,
a miracle, oh it is beautiful, magical.
And all the birds in the trees, well they're singing so
happily,
joyfully, playfully watching you.


Υπάρχει ένας πολύ καλός τρόπος για να το καταφέρουμε αυτό φίλε μου.Να έχουμε εξασφαλίσει τα υλικά μέσα που θα μας εξασφαλίσουν μια άνετη χωρίς προβλήματα ζωή, και παράλληλα να έχουμε διαμορφώσει και μια ανάλογη,βολική ιδεολογία που θα μας επιτρέψει να μην "ακούμε" τις "κραυγές" των "άλλων" δίπλα μας...Όμως υπάρχει και ένα άλλο τραγουδάκι που πάει κάπως έτσι:

Harmlessly passing your time in the grassland away;
Only dimly aware of a certain unease in the air.
You better watch out,
There may be dogs about

I've looked over Jordan, and I have seen
Things are not what they seem.

What do you get for pretending the danger's not real?
Meek and obedient you follow the leader
Down well trodden corridors into the valley of steel.

What a surprise!
A look of terminal shock in your eyes.

Now things are really what they seem!
NΟ, this is no bad dream...


Μήπως τα πράγματα πράγματι δεν είναι όπως "δείχνουν να είναι"? Μήπως απο τους πολλούς "ρόλους που παίζουμε εναλλακτικά ακόμα και χωρίς να το αντιλαμβανόμαστε" ξεχάσαμε ότι υπάρχει και ένας αληθινός εαυτός? Μήπως δεν εξελισσόμαστε στα αλήθεια,αλλά μένουμε στάσιμοι στην ίδια τάξη? Μήπως ο "τόπος που δεν υπάρχει ψέμμα" ,υπάρχει στα αλήθεια? Και τι γίνετε όταν ανακαλύπτεις ότι είσαι ένα ψέμμα μέσα σε ένα ωκεανό αλήθειας? Πας πάλι πίσω για να συνεχίσεις την "υποκριτική"? Ως πότε?

Η ζωή είναι ένα "μαγικό θαύμα" μόνο για τα μικρά παιδιά,και για όσους έμειναν "μικρά παιδιά". Όλοι όσοι έχουμε χάσει την "αθωότητα της άγνοιας" έχουμε μεγάλες ευθύνες και υποχρεώσεις απέναντι στον πραγματικό μας εαυτό,και στους άλλους "εαυτούς" μας. Η ζωή στη γή δεν μπορεί να είναι "θαύμα" ,ακόμα και αν ένας μόνο "συνεαυτός" μας υποφέρει.

Και ποιός είμαι εγώ που στα λέω αυτά φίλε μου? Κάποιος πολύ χειρότερος απο σένα.Είσαι πολύ ανώτερος μου.Ειλικρινά μιλάω...Δεν τα λέω σε σένα,σε μένα τα λέω μήπως και διατηρήσω τη μια στις χίλιες πιθανότητες να μην τα...ξεχάσω.

Πάω για ύπνο τώρα...όπως είπα δεν έχω πειράξει άνθρωπο στη ζωή μου,...και έτσι κοιμάμαι ήσυχος.

Καλή σας νύχτα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

calea_zacatechichi
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2004, 16:59:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους calea_zacatechichi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ποτέ, καμμία διαλογιστική μέθοδος δεν πρέπει να γίνεται κάτω από την χρήση ναρκωτικών ουσιών, γιατί οι ουσίες αυτές αμβλύνουν τη συνειδητότητα του ανθρώπου και διαταράσσουν την αληθινή του θέληση μειώνοντας τον αυτοέλεγχό του.
Παράλληλα, προκαλούν σοβαρές βλάβες στα λεπτότερα σώματα.

quote:

Να προσθέσω μόνο, ότι:
για Μεταβαλλόμενες (αχ! αυτά τα Ελληνικά!) Καταστάσεις Συνείδησης υπάρχουν ειδικές μέθοδοι Ψυχανάλυσης, καθώς και αποκρυφιστικές ασκήσεις διαλογισμού (οι λέξεις που λέγαμε...).
Το πλεονέκτημά τους έγκειται στο γεγονός ότι το άτομο δε χάνει τον έλεγχο του εαυτού του ούτε για μία στιγμή, ενώ ταυτόχρονα του δίνεται η ευκαιρία να αποκτήσει πολύτιμες εμπειρίες για τον εαυτό του και το περιβάλλον του.

quote:

Τώρα, όσο έχω διαβάσει για τα ενθεογενή / ψυχοτρόπα, αναφέρεται σαφώς ότι η επίδραση κάποιων απ' αυτά επηρεάζει τη συνειδητότητα του ατόμου, γι' αυτό και συνιστάται προσοχή, καθώς και ότι οι μακροπρόθεσμες συνέπειες από την χρήση τους είναι απροσδιόριστες.

Θα επιθυμούσα, αν αυτό είναι δυνατό, να εστιάσουμε λίγο περισσότερο στα παραπάνω. Πρόκειται για τις ενστάσεις της Zadok απέναντι στην χρήση ενθεογενών.
Θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα, αν το επιθυμεί η Zadok ή όποιος άλλος, να γίνει μία εκτενέστερη ανάλυση πάνω σε αυτό το θέμα. Θα μπορούσες, Zadok, να αναφέρεις ποιοι ακριβώς είναι οι λόγοι που θεωρείς τη χρήση ενθεογενών μη ενδεδειγμένη;
Είναι μόνο οι παραπάνω; Κάποιοι άλλοι ίσως;
Επίσης, με βάση ποια δεδομένα και εμπειρίες εξάγεις αυτά τα συμπεράσματα;
Πώς γνωρίζεις ότι προκαλείται βλάβη στα λεπτότερα σώματα (αν πιστέψουμε στην ύπαρξή τους, γιατί σε περίπτωση που δεν υπάρχει κάποιο προσωπικό βίωμα μιλάμε πλέον για πίστη); Έχεις την ικανότητα να τα αντιλαμβάνεσαι και το λες με βάση αυτή την εμπειρία σου; Στο έχει αναφέρει κάποιος άλλος που έχει αυτή την ικανότητα και έχει «δει» τις βλάβες στα λεπτότερα σώματα ατόμων που έχουν χρησιμοποιήσει τέτοιες ουσίες; Αναφέρεται από κάποια επιφανή προσωπικότητα του εσωτερισμού σε κάποιο βιβλίο, κι αν ναι σε ποιο;
Τα παραπάνω δεν τα γράφω έχοντας κάποια εριστική διάθεση (ίσως να φαίνεται έτσι). Με ενδιαφέρει πραγματικά το θέμα.
Στα υπόλοιπα τώρα.
Απέναντι στην τελευταία σου ένσταση θα έλεγα απλά ότι και μόνο το γεγονός της τακτικότατης χρήσης ενθεογενών από ιθαγενείς πληθυσμούς, χωρίς να έχει παρατηρηθεί κάποια ψυχοσωματική βλάβη, λέει πολλά. Υπήρχαν και υπάρχουν γέροντες Ινδιάνοι στην Αμερική που χρησιμοποιούν peyote από τα εφηβικά – νεανικά τους χρόνια, με μία συχνότητα που μπορεί να αγγίζει διψήφιο αριθμό μέσα σε ένα έτος, χωρίς να έχουν προβλήματα. Από την άλλη, αυτό που λες ισχύει για κάποιες άλλες ουσίες για τις οποίες δεν υπάρχουν εμπειρικά ή επιστημονικά δεδομένα αρκετά ώστε να βγουν ασφαλή συμπεράσματα (π.χ. Salvia divinorum).
Να έρθω και στο πιο ενδιαφέρον, κατά τη γνώμη μου. Αναφέρεσαι στην απώλεια (αυτό)ελέγχου που συνοδεύει τις εξωγενώς προκαλούμενες αλλοιωμένες καταστάσεις συνείδησης. Ας πάρουμε για παράδειγμα το ego death που έχει ήδη συζητηθεί. Όσοι έχετε διαβάσει περιγραφές από εμπειρίες διαφώτισης (samadhi, satori, κτλ) θα γνωρίζετε ότι περιλαμβάνει αναμφισβήτητα και στοιχεία ego death. Αναφέρω το ρήμα «διαβάσει» καθώς αμφιβάλλω πάρα πολύ αν υπάρχει κάποιος από όσους διαβάζουν αυτό το post που να έχει βιώσει μία τέτοια εμπειρία. Πάντως, αν υπάρχει θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον να μας έκανε μία περιγραφή. Κάποιος λοιπόν, ο οποίος έχει εξασκηθεί επί χρόνια στον διαλογισμό και σε άλλες αποκρυφιστικές ασκήσεις έχει μία βαθμιαία πρόοδο και έχει μάθει να εξοικειώνεται σιγά - σιγά με ό,τι καταστάσεις συνείδησης τού παρουσιάζονται κατά την πορεία του αυτή. Επομένως, θα είναι και έτοιμος (όσο έτοιμος μπορεί να είναι κάποιος) να δεχτεί αυτήν την υπέρτατη εμπειρία Από την άλλη, πολλοί από αυτούς που χρησιμοποιούν ενθεογενή ενδέχεται όχι απλώς να είναι ανέτοιμοι για κάτι τέτοιο αλλά να μην γνωρίζουν καν την κατάσταση που περιγράφεται από τον όρο ego death.
Επιπλέον, ο διαλογισμός και κάποιες άλλες πρακτικές παρέχουν μία αυτάρκεια στον ασκούμενο καθώς επίσης και μία μονιμότητα και ελεγξιμότητα όσον αφορά στα αποτελέσματά τους.
Αλλά,…
Πρώτον, όπως μπορείτε να διαβάσετε και στο «HANDBOOK FOR THE THERAPEUTIC USE OF LYSERGIC ACID DIETHYLAMIDE-25»
link του οποίου έχει δώσει ο Xotchipilli2, αυτός ο «απόλυτος» έλεγχος της εμπειρίας ίσως να μην είναι και επιθυμητός κάποιες φορές. Για ποιον λόγο; Γιατί, καθώς
σιγά – σιγά βιώνεις όλο και πιο έντονες εμπειρίες και καταφέρνεις να ασκείς ένα σημαντικό έλεγχο πάνω τους, ταυτόχρονα τις επιβαρύνεις και τις μολύνεις με διάφορα δικά σου συμπλέγματα και προκαταλήψεις με αποτέλεσμα να καταλήγεις σε μία εμπειρία στα δικά σου μέτρα και σταθμά χωρίς να επιτελείται η πολυπόθητη λύση/διάσπαση αυτού του κουβαριού που λέγεται χαρακτήρας και Εγώ. Αυτή η λύση του κουβαριού είναι που θα σου επιτρέψει να έχεις μία περισσότερο εποπτική, σφαιρική και αποστασιοποιημένη θέαση του εαυτού σου, κάτι που θα οδηγήσει σε διεισδυτικότερη αυτογνωσία.
Δεύτερον, μην είσαι τόσο σίγουρη ότι, υπό κάποιες προυποθέσεις, δεν είναι δυνατό να υπάρχει σημαντικότατος έλεγχος ακόμα και σε συνεδρίες με ενθεογενή. Ίσως έχεις στο μυαλό σου την εικόνα κάποιου νεαρού που μιλάει ακατάληπτα και τρέχει γυμνός στους δρόμους. Σε τελετές ιθαγενών υπάρχει πολύ μεγάλη συνοχή και επικοινωνία ανάμεσα στα μέλη της ομάδας. Ακόμα, μην ξεχνάς ότι τα ενθεογενή χρησιμοποιούνται σαν καταλύτες. Δεν τα καταπίνεις και άντε να δούμε πού θα μας βγάλει. Έχεις μες στο μυαλό σου κάποιο σκοπό. Μπορεί να χρησιμοποιείς λυσεργικά οξέα για μεταπρογραμματισμό, datura για αστρική προβολή, συνειδητό ονείρεμα, «πτήση» ή άλλες «μαγικές» τεχνικές, yohimbe σε μία τελετή γάμου ώστε η ερωτική ένωση του ζεύγους να ανέλθει σε άλλα επίπεδα, ίσως σε συνδυασμό με ταντρικές τεχνικές κ.ο.κ. Τα παραπάνω είναι απλά παραδείγματα. Ας μην εστιάσουμε στο γιατί να χρησιμοποιείς ουσίες για να επιτύχεις κάτι που ίσως να μπορείς και με μία πιο «φυσική» μέθοδο. Αυτό είναι άλλο θέμα.
Μία προηγούμενη εμπειρία στον διαλογισμό μπορεί να αποδειχτεί πολύ χρήσιμη και να βοηθήσει ώστε να μην νιώθει κάποιος ότι δεν έχει κανένα έλεγχο σε ό,τι του συμβαίνει.
Κι ένα απόσπασμα από το “The psychedelic experience. A manual based on the Tibetan Book of the Dead” των Timothy Leary, Ralph Metzner, Richard Alpert.

quote:

Meditation is probably the best preparation for a psychedelic session. Those who have spent time in the solitary attempt to manage the mind, to eliminate thought and to reach higher stages of concentration, are the best candidates for a psychedelic session. When the ego-loss state occurs, they are ready. They recognize the process as an end eagerly awaited, rather than a strange event ill-understood.


Τα παραπάνω βέβαια δεν σημαίνουν ότι η χρήση τους είναι ακίνδυνη. Αλίμονο σε όποιον ισχυρίζεται ότι έχει την πλήρη αυτογνωσία (κι επομένως και την πλήρη συμπαντογνωσία) και ότι δεν έχει σκοτεινές γωνίες στην ψυχή του τις οποίες ίσως φωτίσει μία ουσία.

Για το τέλος, ας μην ξεχνάμε ότι οι yogi και οι ταοιστές έχουν γνώση τέτοιων ουσιών, μέσω και της ενασχόλησής με αλχημιστικές μεθόδους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2004, 18:47:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρατηρώ οτι η συζήτηση γίνεται πλέον σε δύο επίπεδα:

1.Ο Φίλος Mercury με αφορμή την εμπειρία του αναγάγει την συζήτηση απο τα ενθεογενή σε θέματα γενικότερης παρατήρησης και αντιμετώπισης.
Απο ότι βλέπω λαμβάνουν χώρα κάποιες "ενζυματικές" αντιδράσης μέσα σου,Φιλε Mercury.Δεν κόλλησες στο "μέσο" έλαβες τροφή απο την εμπειρία,και απο ότι μου είπες είχε και πρακτικές προεκτάσεις.Εγχείρημα Επετεύχθειν!

2.Ο Φίλος Calea,συνεχίζει επι τον Ενθεογενών.Θεμιτό ώς θέμα και αυτό!Έχω να κάνω μια παρατήρηση όμως για να μην "λοξοδρομήσει" το θέμα.

quote:
το γεγονός της τακτικότατης χρήσης ενθεογενών από ιθαγενείς πληθυσμούς, χωρίς να έχει παρατηρηθεί κάποια ψυχοσωματική βλάβη, λέει πολλά.

Συμφωνώ.Παρόλαυτα τακτική χρήση ούτε την επικροτώ,και οφείλω να πώ οτι κρύβει και παγίδες.Αυτό το στοιχείο δεν πρέπει να ληφθεί ώς "προτινόμενη συχνότητα χρήσης" αλλα ώς "επιδημιολογικό δεδομένο που δεν έχει φτάσει τα αυτιά πολλών".Υπο αυτό το πρίσμα ,παρακαλώ,να συζητηθεί το θέμα για να αποφευχθεί λοξοδρόμηση και παρανόηση...

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2004, 18:49:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρατηρώ οτι η συζήτηση γίνεται πλέον σε δύο επίπεδα:

1.Ο Φίλος Mercury με αφορμή την εμπειρία του αναγάγει την συζήτηση απο τα ενθεογενή σε θέματα γενικότερης παρατήρησης και αντιμετώπισης.
Απο ότι βλέπω λαμβάνουν χώρα κάποιες "ενζυματικές" αντιδράσης μέσα σου,Φιλε Mercury.Δεν κόλλησες στο "μέσο" έλαβες τροφή απο την εμπειρία,και απο ότι μου είπες είχε και πρακτικές προεκτάσεις.Εγχείρημα Επετεύχθειν!

2.Ο Φίλος Calea,συνεχίζει επι τον Ενθεογενών.Θεμιτό ώς θέμα και αυτό!Έχω να κάνω μια παρατήρηση όμως για να μην "λοξοδρομήσει" το θέμα.

quote:
το γεγονός της τακτικότατης χρήσης ενθεογενών από ιθαγενείς πληθυσμούς, χωρίς να έχει παρατηρηθεί κάποια ψυχοσωματική βλάβη, λέει πολλά.

Συμφωνώ.Παρόλαυτα τακτική χρήση ούτε την επικροτώ,και οφείλω να πώ οτι κρύβει και παγίδες.Αυτό το στοιχείο δεν πρέπει να ληφθεί ώς "προτεινόμενη συχνότητα χρήσης" αλλα ώς "επιδημιολογικό δεδομένο που δεν έχει φτάσει τα αυτιά πολλών".Υπο αυτό το πρίσμα ,παρακαλώ,να συζητηθεί το θέμα για να αποφευχθεί λοξοδρόμηση και παρανόηση...

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2004, 21:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου, calea_zacatechichi και καλώς ήλθες στη διαδικτυακή αγορά του esoterica!

Κατ' αρχήν, θα σε παρακαλούσα να διαβάζεις πρώτα προσεκτικά τί έχει γραφτεί, για να αποφεύγουμε άσκοπες επαναλήψεις.

Όπως ανέφερα και πιο πάνω λοιπόν, το πρώτο κομμάτι, το οποίο παρέθεσες, αφορά σε άλλη συζήτηση, σε άλλο θέμα και το αντέγραψε ο jonniebegood στο παρόν.
Ελπίζω ότι είναι κατανοητό αυτό πια.

quote:
Θα μπορούσες, Zadok, να αναφέρεις ποιοι ακριβώς είναι οι λόγοι που θεωρείς τη χρήση ενθεογενών μη ενδεδειγμένη;

Φυσικά και μπορώ να σου απαντήσω, αν μου διευκρινίσεις ποιός είναι ο σκοπός χρήσης των ενθεογενών κατά την άποψή σου, ώστε να σου εξηγήσω γιατί και αν για μένα η χρήση αυτή δεν είναι ενδεδειγμένη.
Αυτό το οποίο έχω γράψει είναι, ότι για μένα τα ενθεογενή ως ουσίες πέραν των φυσικών εκκρινομένων υπό του οργανισμού μου, είναι άχρηστες και κανείς έως τώρα δε μου έχει παρουσιάσει κάποια μέθοδο βοηθητική στην ψυχοσωματική μου εξέλιξη, η οποία πραγματικά να απαιτεί κάποια χρήση τους, ώστε να επανεξετάσω τη θέση μου αυτή.

quote:
Επίσης, με βάση ποια δεδομένα και εμπειρίες εξάγεις αυτά τα συμπεράσματα;

Πολλές και ποικίλες, αλλά δεν είναι επί του παρόντος. Είναι τεράστια συζήτηση και θα ξεφύγουμε από το θέμα...

quote:
Πώς γνωρίζεις ότι προκαλείται βλάβη στα λεπτότερα σώματα (αν πιστέψουμε στην ύπαρξή τους, γιατί σε περίπτωση που δεν υπάρχει κάποιο προσωπικό βίωμα μιλάμε πλέον για πίστη); Έχεις την ικανότητα να τα αντιλαμβάνεσαι και το λες με βάση αυτή την εμπειρία σου; Στο έχει αναφέρει κάποιος άλλος που έχει αυτή την ικανότητα και έχει «δει» τις βλάβες στα λεπτότερα σώματα ατόμων που έχουν χρησιμοποιήσει τέτοιες ουσίες; Αναφέρεται από κάποια επιφανή προσωπικότητα του εσωτερισμού σε κάποιο βιβλίο, κι αν ναι σε ποιο;

Αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις εν γένει το esoterica, θα βρεις πολλές απαντήσεις επ' αυτών, εφόσον θέλεις να μάθεις.
Οι προσωπικές μου εμπειρίες ή απόψεις είναι απλά προσωπικές εμπειρίες και απόψεις.
Εάν θέλεις τις δέχεσαι, εάν δε θέλεις, δεν υπάρχει πρόβλημα.
Σημασία έχει να βρεις τί εσένα εκφράζει...

quote:
Απέναντι στην τελευταία σου ένσταση θα έλεγα απλά ότι και μόνο το γεγονός της τακτικότατης χρήσης ενθεογενών από ιθαγενείς πληθυσμούς, χωρίς να έχει παρατηρηθεί κάποια ψυχοσωματική βλάβη, λέει πολλά.

Νομίζω ότι δεν είναι όπως τα γράφεις.
Εν πάσει περιπτώσει, με έχει καλύψει το σχόλιο του Xotchipilli2.

quote:
Από την άλλη, αυτό που λες ισχύει για κάποιες άλλες ουσίες για τις οποίες δεν υπάρχουν εμπειρικά ή επιστημονικά δεδομένα αρκετά ώστε να βγουν ασφαλή συμπεράσματα (π.χ. Salvia divinorum).

Ένα παράδειγμα είναι όντως αυτό. Δεν ανήκει στα ενθεογενή αυτή η ουσία;

quote:
Επομένως, θα είναι και έτοιμος (όσο έτοιμος μπορεί να είναι κάποιος) να δεχτεί αυτήν την υπέρτατη εμπειρία

Υπέρτατη εμπειρία, ε; Υποθέτω ότι δεν γνωρίζεις τί εμπειρίες μπορεί να έχει κάποιος με το διαλογισμό, γι' αυτό και εκφράζεσαι έτσι.

Αγαπητέ μου, ο κάθε άνθρωπος προετοιμάζεται όσο εκείνος μπορεί (δεν μπορούν όλοι) και είναι ελεύθερος να επιλέξει τη μέθοδο, αλλά να είσαι σίγουρος ότι το βίωμα είναι η μόνη αλήθεια.

Η χρήση μίας ουσίας, η οποία δεν είναι και βέβαιο ότι θα του προκαλέσει την ανάλογη μεταφυσική εμπειρία, αν δεν είναι προετοιμασμένος, απλά θα το φέρει αντιμέτωπο με ένα άγνωστο κομμάτι της ψυχής του, το οποίο μάλλον δε θα γνωρίζει πώς να το αντιμετωπίσει.

Ακόμη περισσότερο, η συνεχής χρήση είναι επικίνδυνη.

quote:
link του οποίου έχει δώσει ο Xotchipilli2, αυτός ο «απόλυτος» έλεγχος της εμπειρίας ίσως να μην είναι και επιθυμητός κάποιες φορές. Για ποιον λόγο; Γιατί, καθώς
σιγά – σιγά βιώνεις όλο και πιο έντονες εμπειρίες και καταφέρνεις να ασκείς ένα σημαντικό έλεγχο πάνω τους, ταυτόχρονα τις επιβαρύνεις και τις μολύνεις με διάφορα δικά σου συμπλέγματα και προκαταλήψεις με αποτέλεσμα να καταλήγεις σε μία εμπειρία στα δικά σου μέτρα και σταθμά χωρίς να επιτελείται η πολυπόθητη λύση/διάσπαση αυτού του κουβαριού που λέγεται χαρακτήρας και Εγώ. Αυτή η λύση του κουβαριού είναι που θα σου επιτρέψει να έχεις μία περισσότερο εποπτική, σφαιρική και αποστασιοποιημένη θέαση του εαυτού σου, κάτι που θα οδηγήσει σε διεισδυτικότερη αυτογνωσία.

Μου φαίνεται ότι, χωρίς πιθανά να το αντιλαμβάνεσαι, επιβεβαιώνεις το συλλογισμό μου.
Μα ακριβώς από αυτό σε προστατεύουν οι όποιες διαλογιστικές τεχνικές.

Έγραψα πιο πάνω ότι η αυτογνωσία είναι ο σκοπός και όχι η εμπειρία.
Ο διαλογισμός ακριβώς αυτό πετυχαίνει. Σε κάποιες περιπτώσεις ίσως μόνον η ψυχανάλυση.

quote:
Δεύτερον, μην είσαι τόσο σίγουρη ότι, υπό κάποιες προυποθέσεις, δεν είναι δυνατό να υπάρχει σημαντικότατος έλεγχος ακόμα και σε συνεδρίες με ενθεογενή. Ίσως έχεις στο μυαλό σου την εικόνα κάποιου νεαρού που μιλάει ακατάληπτα και τρέχει γυμνός στους δρόμους.

Δεν είμαι για πολλά πράγματα σίγουρη. Για ότι είμαι όμως, το εκφράζω.

Δεν έχω καμμία εικόνα στο μυαλό μου.

quote:
Έχεις μες στο μυαλό σου κάποιο σκοπό. Μπορεί να χρησιμοποιείς λυσεργικά οξέα για μεταπρογραμματισμό, datura για αστρική προβολή, συνειδητό ονείρεμα, «πτήση» ή άλλες «μαγικές» τεχνικές, yohimbe σε μία τελετή γάμου ώστε η ερωτική ένωση του ζεύγους να ανέλθει σε άλλα επίπεδα, ίσως σε συνδυασμό με ταντρικές τεχνικές κ.ο.κ.

Ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα: ο σκοπός είναι πολύ υστερόβουλος (δεν βρίσκω άλλη λέξη), δε νομίζεις;

Όσο απαράδεκτους θεωρώ όσους χρησιμοποιούν τη σολωμονική για να βρουν σύντροφο ή τα τα Ταρώ για να χειραγωγήσουν καταστάσεις κ.ο κ., άλλο τόσο θεωρώ ότι όλα αυτά ουδεμία σχέση έχουν με τον πραγματικό αποκρυφισμό.

quote:
Ας μην εστιάσουμε στο γιατί να χρησιμοποιείς ουσίες για να επιτύχεις κάτι που ίσως να μπορείς και με μία πιο «φυσική» μέθοδο. Αυτό είναι άλλο θέμα.

Για μένα αυτό ακριβώς είναι το θέμα.

quote:
Για το τέλος, ας μην ξεχνάμε ότι οι yogi και οι ταοιστές έχουν γνώση τέτοιων ουσιών, μέσω και της ενασχόλησής με αλχημιστικές μεθόδους.

Μην τα μπερδεύουμε όλα μαζί.

Άλλο η αλχημεία, άλλο ο ταοϊσμός κλπ.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 02:27:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

δεν φοβομαστε πραγματικα το Αγνωστο, αλλα μην χασουμε αυτα που κατεχουμε


και ενα απο αυτα ειναι η πραγματικοτητα που εχουμε μαθει να αντιλαμβανομαστε

ολες οι τεχνικες αναζητησης καταληγουν στην διευρυνση της αντιληψης και στην αποκαλυψη μεγαλυτερου μερους της πραγματικοτητας του συμπαντος

πιστευω οτι η χρηση ενθεογενων για αναζητηση, αφορα συγκεκριμενα ατομα με συγκεκριμενη θρησκευτικη αντιληψη περι συμπαντος και Θειου


αυτα τα ατομα δεν κανουν τυχαια ή ασκοπη χρηση των φυτων δυναμης, αλλα παντα ενταγμενη στον στοχο τους


ειτε τους πουμε αλχημιστες, ειτε πολεμιστες, ειτε σαμανους, ειτε ψυχοναυτες, ειτε ανιμιστες, ολοι οι παραπανω χαρακτηρισμοι υποδηλωνουν χρονια μελετης της φυσης, της γνωσης, της επιστημης, του εσωτερικου εαυτου, και των τροπων προκλησης εκστασης

και ναι μεν η επιλογη τους γινεται απο τον συμμαχο, ειναι δικη τους ομως η αποφαση αν θα περπατησουν τελικα σε αυτο το μονοπατι (οπως ο φιλος μας ο μερκιουρυ)


γιατι πανω απ ολα, το μονοπατι πρεπει να εχει καρδια για σενα!


και θα κλεισω ξαναλεγοντας οτι μπορει καποιος να κανει 40 χρονια διαλογισμο και αυτοσυγκεντρωση για να πετυχει την εκσταση, και καποιος να βιωσει αμεσα την εκσταση με ενα ενθεογενες και να χρειαστει 40 χρονια για να αφομοιωσει την εμπειρια

ολα τα μονοπατια εχουν τον ιδιο προορισμο - τον θανατο


το ταξιδι ειναι που αξιζει - να θαυμασεις ολα τα αξιοθεατα χωρις να χυσεις τις δυο σταγονες λαδι απ το κουταλι σου

ο καθενας βαδιζει στο μονοπατι που νιωθει πως εχει καρδια

"αν εισαι ειλικρινης με την καρδια σου, καμια κατηγορια" που λεει και το Γι Τσινγκ

"η εγκαρτερηση προαγει"


ναστε καλα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 04:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι που η συζήτηση ακολουθεί κόσμιους τόνους,μόνο έτσι είναι εποικοδομητική.

Διαβάζω τα λεγόμενα εδώ μέσα,αλλα μου έδωσε αφορμή ένα quote που μου έκανε ο φίλος Ampere στο γειτονικό θέμα...Το παραθέτω λοιπόν!

quote:
zelda Posted - 03/10/2003
h xrhsh xapiwn lsd px mporei na boh8hsei sth pragmatopoihsh enos astrikou taksidiou? nomizw pws oxi alla 8a mporousame na o suzhthsoume.........

amalia Posted - 04/10/2003
…Για αστρικό ταξίδι (συνειδητή εξωσωματική εμπειρία), δεν έχω διαβάσει ή ακούσει κάτι το σχετικό. Ωστόσο, θα ήθελα να τονίσω πως: Για το πρώτο που ανέφερα (διεύρυνση της συνείδησης), υπάρχουν πολύ καλύτεροι, ελεγχόμενοι, αποτελεσματικότεροι και λιγότερο επικύνδυνοι τροποι, που κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να εφαρμόζονται παράλληλα με την ωριμότητα της ψυχής του κάθε ανθρώπου, κι όχι ως σκοπός. Για το αστρικό ταξίδι δε, ας σκεφτούμε πρώτα, γιατί θέλουμε να το κάνουμε. Ας σκεφτούμε τι πραγματικά είναι ένα αστρικό ταξίδι, και τι σημαίνει αυτό για την εξέλιξή μας. Σίγουρα το να ψάχνουμε εύκολους τρόπους και μεθόδους... είναι ύποπτο. Ας αφήσουμε τα πράγματα να ωρημάσουν μέσα μας.
Αλλωστε, το θέμα δεν είναι να κάνουμε ή όχι αστρική προβολή. Ούτως ή άλλως οι περισσότεροι περιφερόμαστε ασυνείδητα στον αστρικό κόσμο, και ιδιαίτερα όταν κοιμόμαστε. Το θέμα είναι, να το βιώσουμε συνειδητά, και η συνειδητότητα, είναι μία μεγάλη υπόθεση, που δεν θα μας τη χαρίσει ούτε το lsd, ούτε κανένα βιβλίο - μέθοδος.



Δεν θα σχολιάσω τόσο την άποψη της Αμαλίας,αν και έτσι όπως εξετάζω εγώ το θέμα των ενθεογενών τα βλέπω ως μια δύσκολη μέθοδο και απο πλευράς προετοιμασίας και απο πλευράς εμπειρίας.Για το αν είναι συνειδητή ή όχι,αυτό εξαρτάται απο το άτομο που θα το χρησιμοποιήσει.Το ενθεογενές δεν είναι "βιντεοκασέτα" που την παρακολουθείς παθητικά,είναι μια μέθοδος που απαιτεί ενεργή συμμετοχή.Ύπαρξη συμμετοχής ή όχι θα εκδηλώσει τα αποτελέσματά της.Αν υπάρχει συμμετοχή όμως τότε μιλάμε για εργαλείο...

Έτσι για τα πρακτικά πάντως,το LSD κυκλοφορούσε σε χάπια μόνο σε εποχές Sandoz...Μακριά απο χαπάκια αγνώστων!

Θα μείνω στην άποψη της Zelda.Αυτό που γράφει ,φίλοι μου, είναι αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω και να αποφύγω.Είναι μια παγίδα,που αν κάποιος πέσει σε αυτήν την "έβαψε".Να αναφέρω μερικές παγίδες προς συζήτηση:

-Η παρούσα:Εξίσωση Χ μεθόδου με Ψ ενθεογενές.Το κάθε ένα μοναδικό εξ'ορισμού,αν τα μπερδέψουμε απο πλευράς αποτελεσμάτων θα προκύψουν καταστάσεις οπου το άτομο θα θέλει την Ψ ουσία για να επιτύχει αποτελέσματα Χ τεχνικής.Απαράδεκτο? Απαράδεκτο,οδηγεί σε άσχημες καταστάσεις όπως η πολυειπωμένη άρρωστη αναγκαιότητα.
-Συχνή χρήση :Η συχνή χρήση φέρνει μόνο άσχημα αποτελέσματα.Καταρχήν η συχνή χρήση δείχνει οτι το άτομο λατρεύει το μέσο και όχι τον σκοπό.Πιστεύω οτι χρειάζεται πολύς χρόνος για να αφομοιώσει κάποιος το νόημα μιας ψυχεδελικής εμπειρίας.Η συχνή χρήση επίσης δείχνει απουσία κινήτρων,σκοπού,αυτοεξέτασης ιδίως όταν μιλάμε για κλασσικά ψυχεδελικά...
-Πανάκεια :Αν θέλουμε να είμαστε δίκαιοι καμμία μέθοδος δεν αποτελεί πανάκεια.Τό ίδιο και τα ενθεογενή.
-"Δουλεύουν μόνα τους":Τα ενθεογενή δεν δουλεύουν απο μόνα τους.Αν είναι να αποτελέσουν ένα εργαλείο αυτογνωσίας ,τότε απαιτεί υψηλό επίπεδο του χρήστη.Αξίζει να σημειώθεί οτι αντλούν υλικό απο τον χρήστη και η εμπειρία είναι ανάλογη του επιπέδου του.Ως καταλύτες,απλά καταλύουν.Αυτό μπορεί να μεταφραστεί στο ότι τα ενθεογενή δεν μετατρέπουν τον "ανόητο" σε "σοφό",αλλα ένας "σοφός" θα υποστεί "ζύμωση".Γιαυτό τον λόγο τα κλάμπ,παρόλη την κατανάλωση ουσιών δεν σφίζουν απο φωστήρες...
-Ανθρώπινη φύση: Μεγάλη παγίδα η ίδια μας η φύση...Τα ενθεογενή θέλουν σεβασμό,σύνεση,διελεύκανση κινήτρων,εγκράτεια,αυτοσεβασμό και κάποιο στοιχειώδες ακόνισμα του εγκεφάλου...Αξίες που αν κάποιος τις αναπτύξει για να έρθει σε επάφη με τα ενθεογενή,θα του μείνουν "πεσκέσι" για όλη του την ζωή.

Αυτα απο εμένα για σήμερα...

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Motumbo
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 11:33:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Motumbo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά ρε μαστούρια τι προσπαθείτε να μας πείσετε ??
Xotchipilli2 Ποιός είναι ο σκοπός σου ?
Μήπως να διαφημίσεις το Pateras Prods και το μαγαζάκι του papajim ?

Ρε μάγκα θα σε βρώ και θα σε κλείσω στην φυλάκα για εμπόριο ναρκωτικών και προτροπή χρήσης ναρκτωτικών. ΣΤΟ ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ...

Η Μαύρη Κουκουβάγια ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 13:57:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο ότι βλέπω ο/η motumbo μελέτησε διεξοδικότατα το θέμα και φυσικά μπορεί να εκφέρει άποψη με τον κόσμιο τρόπο που το κάνει ήδη. Πολύ μένος βρε παιδί μου...

quote:
Xotchipilli2 Ποιός είναι ο σκοπός σου ?

Απαντάω εις τριπλούν στις 2-3 πρώτες σελίδες.Εμβάθυνε την μελέτη σου.

quote:
Μήπως να διαφημίσεις το Pateras Prods και το μαγαζάκι του papajim ?

Το Pateras Prods ήταν ένα απο τα link που έδωσα.Αμ ήθελα να το διαφημίσω θα ερχόμουν στο φόρουμ,θα έβαζα παντού αυτό το link και θα έφευγα...Εκτός αν προσπαθώ να διαφημίσω όλα τα Link που παραθέτω.

Όσον αφορά το μαγαζί του Papajim δεν ανήκει σε εμένα.Ο Papajim στο website του παρέχει τα στοιχεία του (τα πραγματικά στοιχεία του) και δεν προμηθεύει τίποτε παράνομο.Αν έχεις ενστάσεις στο μαγαζί του.λάβε την δράση που κρίνεις σκόπιμη.Αν διωχθεί ποινικά για οποιοδήποτε λόγο,συλληφθεί ,και την επόμενη μέρα μπεί ξανά στο φόρουμ ο Xotchipilli2 τότε θα καταλάβεις οτι εγώ δεν είμαι αυτός.

quote:
Ρε μάγκα θα σε βρώ και θα σε κλείσω στην φυλάκα για εμπόριο ναρκωτικών και προτροπή χρήσης ναρκτωτικών. ΣΤΟ ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ...


Εμπόριο "ναρκωτικών" δεν κάνω,δεν κάνω ούτε καν εμπόριο νόμιμων ψυχοενεργών.Προτροπή? Ούτε και απο αυτό κάνω,εκτός αν θεωρήσεις τον Admin βλάκα που δεν έχει αντιληφθεί την "προτροπή" μου.Είμαι σίγουρος πως το θέμα θα είχε κλειδωθεί αν έκανα προτροπή.Παρόλαυτα σε προτρέπω να λάβεις δράση και να με καταγγείλεις αν το θεωρείς σκόπιμο.Η IP μου είναι καταγεγραμμένη στο φόρουμ ,αι αν οι αρχές το κρίνουν σκόπιμο μπορούν μέσω του διακομιστή μου να μάθουν τα πάντα για μένα ,που μένω,πως με λένε kτλ κτλ.Σκέφτηκες όμως τι θα γίνει αν δεν βρόυν τίποτα παράνομο σπίτι μου,βασικά τίποτα ψυχοενεργό και αν διαπιστωθεί πως δεν προτρέπω? Κάποιος άλλος θα έβγαζε κέρδος απο αυτό,αν μετά την άσκοπη νομική παρενόχληση κατέθετε παράπονα στο δικαστήριο για συκοφαντίες και ψυχική οδύνη...Δεν λέει να με κάνεις εκατομυριούχο!

Άπαξ και θές να κάνεις σταυροφορία κατά του προσώπου μου,πές μου πως μπορώ να σε βοηθήσω...Να σου δώσω τα στοιχεία μου,να συντομευθεί και όλη η διαδικασία μύνησης/κατάδοσης για ανύπαρκτο "έγκλημά"?

Motubo,δεν φταίω εγώ αλλα μόνος σου/μόνη σου κίνησες την προσοχή πάνω σου...Για να δούμε το ποιόν σου...Έχεις γράψει σε ακόμα ένα θέμα με τίτλο "Αχ βρε Esoterica που κατάντησες"

Ποιός (τί) είσαι? Το παρακάτω quote απο εσένα μας λέει πεντακάθαρα...

quote:
Πρώτον για να μην σας τρώει η περιέργεια, σας δηλώνω εξαρχής ότι είμαι παλιό μέλος αλλά διάλεξα να κάνω αυτό το post με νέο όνομα, όχι γιατί φοβάμαι να αποκαλυφθώ, εξάλλου και το παλιό μου user name δεν παύει να είναι ένα nick name που διαφυλάσσει την ανωνυμία, απλώς το έκανα για να ακούσετε αυτά που θέλω να σας πω αντικειμενικά και όχι υποκειμενικά υπό το βάρος της εικόνας που έχετε για το παλιό μου user name.


Μάλιστα...Τοθλάχιστον εγώ χρησιμοποιώ ένα nickname.Εσύ δράς φαινομενικά εκ του ασφαλούς.Να πώ οτι μπουχτήσαμε απο θρασύδειλούς,ή θα με μυνήσεις και για αυτό? Έτσι για τα πρακτικά οφείλω να σου πώ οτι όσο εύκολο είναι να βρεί κάποιος ποιος είμαι μέσω IP (η ανωνυμία του ίντερνετ είναι καθαρά πλασματική) τό ίδιο και ακόμα πιο εύκολο είναι πολλά μέλη να βρούν σε ποιόν αντιστοιχεί αυτό το username.

Επίσης θέλω να σου δώσω μια συμβουλή.Απο την στιγμή που θέλεις να καταδώσεις κάποιον μη του το λές προτύτερα,πρίν το πέρας της πράξης σου.Αν είμουν κάθαρμα/έμπορος/προτροπέας μου δίνεις χρόνο να εξαφανίσω τα ίχνη μου (πράγμα όχι σοφό αν με κυνηγάς).Απο την άλλη ίσως πάσχεις απο το σύνδρομο "Ο Κανένας",που θέλεις να μου κάνεις γνωστή την ψευδοταυτότητά σου...Θυμίσου όμως πως και ο φίλος Οδυσσέας μετά το τύφλωμα του Πολύφημου του είπε ποιος είναι,δεν τον προειδοποίησε εκ των προτέρων...Αυτά έτσι φιλικά,αν θέλεις να υιοθετήσεις τον ρόλο του "διώκτη" "καταδότη" τουλάχιστον κάνε το με στύλ και πονηριά! Είναι τέχνη η Διωκτική,δεν μπορείς να αγνοείς τόσο χυδαία το επι οθόνης έργο του Αρτέμη Μάτσα!

Νομίζω οτι για το ύφος που υιοθετείς ,σου απάντησα κοσμιότατα...

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 21:30:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Αισθανοταν αναστατωμενος και ηταν σε υπερενταση, γιατι ηξερε ότι ο γερος ειχε πει την αληθεια.

Πηγε μεχρι τον πωλητη ποπ κορν και, αφου αγορασε ένα σακουλακι, αναρωτηθηκε αν επρεπε να του διηγηθει ή όχι αυτά που του ειχε πει ο γερος.

"Καμια φορα είναι καλυτερα να αφηνουμε τα πραγματα οπως είναι", σκεφθηκε το αγορι και σωπασε.


Αν του ελεγε κατι, ο πωλητης θα σκεφτοταν για τρεις ολοκληρες μερες αν θα επρεπε να τα παρατησει όλα, ηταν όμως πολύ δεμενος με το καροτσακι του.

Αποφασισε να μη βαλει το μικροπωλητη σ ένα τετοιο βασανιστικο διλλημα."


.


.

αμφιβαλω για το αν οντως οι "μικροπωλητες ποπ κορν" θα προβληματιζονταν καν...



ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BRAINSTORM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 01:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BRAINSTORM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χα χα χα χα!!! ρε τον mo(turbo)πλάκα έχει!

τρέλη εφοιβεία!

φίλε hotchipili2 θα σε εκλιπαρούσα να αγνοήσεις τέτοιου είδους
κυνδίνους που σκοπό έχουν τον εκτροχιασμό της όμορφης πορείας του παρόντος τόπικ.

αν και έχω καιρό να εκφέρω άποψη σε αυτό το χώρο
από την μεριά μου βοηθήθηκα εδώ μέσα και δεν θα επιτρέψω την βούτια του τόπικ σε κατωτερο επίπεδο.

το όπλο μου?

ΑΓΝΟΙΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Motumbo
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 10:04:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Motumbo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Brainstorm εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις για όπλο ένα καλό spell-checker για τον κειμενογράφο σου γιατί τα Ελληνικά σου μου έβγαλαν το μάτι !

Και κάτι ακόμα: Τρελλή Εφοιβεία δεν ξέρω τι είναι, το ********όμως όντως είναι άλλο πράγμα ...


Φιλάκια, φιλάκια πολλά σαν τα κοριτσάκια στο ΟΑΚΑ

Η Μαύρη Κουκουβάγια ...

Έγιναν επεμβάσεις στο μήνυμα λόγω παραβίασης των κανονισμών του forumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 10:24:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και κάτι ακόμα: Τρελλή Εφοιβεία δεν ξέρω τι είναι, το ******όμως όντως είναι άλλο πράγμα ...


προφανώς μόνο τέτοια τρελλά έχεις συναντήσει στη ζωή σου γιατί έτσι όπως το γράφεις είναι φανερό ότι δεν έχεις συναντήσει κανένα φυσιολογικό....

...άντε που ήθελες και παρατηρήσεις ορθογραφικού περιεχομένου...

άσπρες, κόκκινες, πράσινες, κίτρινες, γαλάζιες πεταλούδες...
... ωχ ! συγνώμη! κουκουβάγιες ήθελα να πω...

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2004, 14:54:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.265625
Maintained by Digital Alchemy