ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Η μαγεία των πόλεων...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kitty
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 18:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kitty  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.....ΜΕ ΛΕΝΕ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΣΥΖΗΤΑΤΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ (ΕΧΘΕΣ ΜΠΗΚΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ...).
ΕΙΜΑΙ 25 ΧΡΟΝΩΝ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙ ΠΟΤΕ ΣΕ ΕΡΕΥΝΕΣ Κ.Τ.Λ ΑΛΛΑ.....

ΣΑΣ ΙΚΕΤΕΥΩ, ΠΑΡΤΕ ΜΕ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΑΝ ΚΑΝΕΤΕ ΕΡΕΥΝΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.....ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΤΟ ΜΑΡΟΥΣΙ....

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥ......
ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΜΗ,
ΨΟΦΑΩ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ....
katerinavip@woman.gr ΕΙΝΑΙ ΤΟ EMAIL ΜΟΥ.
ΠΕΡΙΜΕΝΩ......

ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

***


***


***Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

N a v i g a t o r
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2003, 02:01:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους N a v i g a t o r  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

το ονομα της πλατειας θα το ειχα αναφερει δεν εχω προβλημα ομως δεν ξερω πως την λενε (μια μικρη πλατεια ηταν)
παντως ειναι στην διαδρομη απο την Ελαιων προς τον σταθμο του ηλεκτρικου στην κηφισια

Φίλε Endorama καλησπέρα.
Πάνω στη διαδρομή που περιγράφεις βρίσκεται η πλατεία του Αθλητικού Ομίλου Κηφισιάς (ΑΟΚ). (Δέν είναι μικρή, έχει και γήπεδα tennis μέσα αλλα δέ φαίνονται απο τη βλάστηση!) Αυτή η πλατεία περικλείεται απο την Οδό Παύλου Μελά. Σε αυτό το δρόμο στο σημείο που βγαίνει στην Τατοϊου βρίσκεται ένας πύργος. Εκεί είχε ακουστεί (απο εφημερίδες τότε) πρίν κάποια χρόνια οτι ο γιός της οικογένειας είχε σκοτώσει τους γονείς του. Λίγα μέτρα πρίν περίπου στο σημείου που η Χελιδονούς (που είναι προέκταση της Ελαιών) συναντά την Παύλου Μελά πρόσφατα κάποιος είχε δολοφόνησει τη γυναίκα του. (πριν
3-5 χρόνια είχε γίνει και χαμός στα κανάλια).
Δέ θυμάμαι λεπτομέρειες... :-)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

golden_ ariadne
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Iceland
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2004, 18:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους golden_ ariadne  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καταρχάς καλή χρονιά σε όλους και χρόνια πολλά..
είναι το πρώτο μήνυμα που στέλνω και θα σας πω για ενα περιστατικο "μαγειας" οχι κτιριων αλλα χωροταξικου ν περιβαλλοντος οπως νομιζω οτι ηταν στην αρχη το θεμα..
σε μια εξοχικη περιοχη της αττικης , περνωντας με το αυτοκινητο απο ενα σημειο απ'οπου ειχα ξαναπερασει τουλαχιστον 3-4 φορες ,ξαφνικα ανοιγεται μπροστα μου ενα σταυροδρομι το οποιο σας λεω με βεβαιοτητα ποτε πριν δεν ειχα ξαναπροσεξει....δεν ηταν απλα ενας αριστερος δρομος που κατεληγε στον κεντρικο , ηταν σαν να ανοιγονταν μπροστα μου δυο δρομοι-αρα θα επρεπε να τον ειχα προσεξει απο πριν...
την αισθηση οτι "που ηταν πριν αυτος ο δρομος κατι δεν παει καλα εδω.." δεν την ειχα μονο εγω αλλα και ο φιλος μου μεσα στο αμαξι.
τελος παντων ο δρομος δεν εβγαζε πουθενα παρα μονο σε εναν εγκατελειμενο αρχαιολογικο χωρο..γυρισαμε πισω και ακολουθησαμε την πορεια μας.
μπορει ολ'αυτα να μην σημαινουν τιποτα...μπορει απλα να μην ειχαμε προσεξει η να ημουν επηρεασμενη απο κατι που ισως ειχα διαβασει...δεν ξερω...
παντως διαβαζοντας το θεμα σας μου ηρθε αυτοματα στο μυαλο και κυριως ξαναενιωσα την αισθηση εκεινης της στιγμης..το ξαναθυμηθηκα...
anyway , απο τοτε δεν εχω ξαναπερασει και τωρα που το λεω ισως ξαναπαω επιτηδες για καινουρια συμπερασματα..
ιδωμεν..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2004, 13:32:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ golden_ ariadneΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕΣ ΣΤΟΝ ΔΙΑΔΥΧΤΙΑΚΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΠΟ.
ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.

ΕΑΝ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ (ΕΞ'ΑΛΛΟΥ ΕΙΠΕΣ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΣ ΠΑΛΙ)ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΟΥ.
ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΚΟΜΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗ ΣΟΥ ΟΤΙ ΕΙΔΑΤΕ.

ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ΩΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΦΟΡΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 19:44:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xρόνια Πολλά!
Θα ήθελα να παρακαλέσω την καινούργια μας φίλη να μας πει για ποιό δρόμο πρόκειτε ώστε να έχουμε και μεις υπόψη μας.


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
golden_ ariadne
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Iceland
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 20:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους golden_ ariadne  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δεν μπορω ακομα να μιλησω θετικα..μπορει ολα αυτα να ηταν ιδεα μου...
ηταν να παω σημερα αλλα λογω καιρου ματαιωθηκε...
συντομα ομως θα ξαναπερασω...ελπιζω να μην εχει φυγει ο δρομος
!!
πλακα κανω..
ειχατε ποτε νιωσει κατι αντιστοιχο?
γιατι εν τελει μου φαινεται πως ηταν ιδεα μου..

φιλικα
golden ariadne

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2004, 15:19:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι όσο τραβηγμένο και να ακούγεται αυτό που γράφει η Χρυσή Αριάδνη, είναι κάτι που συμβαίνει. Προσωπικά γνωρίζω τρεις τουλάχιστον ανθρώπους στους οποίους έχει συμβεί κάτι παρόμοιο. Θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον αν διαπιστώναμε ότι αυτά τα περιστατικά συμβαίνουν σε κάποιες συγκεκριμένες περιοχές και σε συγκεκριμένους χρόνους.
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Warface
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
247 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2004, 04:34:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Warface  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΔΡΟΜΟΙ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ.... ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΙΣ ΣΕΡΡΕΣ... ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

golden_ ariadne
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Iceland
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2004, 20:24:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους golden_ ariadne  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Απέριττε
τελικα ξαναπερασα απο το σημειο αυτο προσφατα αλλα δεν
διαπιστωσα κατι περιεργο...
Αυτος ο δρομος που δεν ειχα ξαναδει παρα μονο την προτελευταια
φορα και μου 'κανε εντυπωση ηταν εκει και παλι...

Βεβαια πηγα απο την αντιθετη φορα αλλα νομιζω οτι τελικα
τιποτα υποπτο δεν συμβαινει...

..Εκτος και αν η μη υπαρξη του δρομου ηταν μερος της
μαγειας...και οχι η υπαρξη....

Ολα εκει ηταν , απλα εγω δεν μπορεσα να τον εντοπισω τις
πρωτες φορες και μετα σαν να κοπηκαν δενδρα , σαν να καθαρισε ο
τοπος , και νατος μπροστα μου..

Παντως η αισθηση του καινουριου και της εκπληξης ηταν αληθινη
και την θυμαμαι πολυ καλα..

..και αν κατι τετοιο τελικα ισχυε ,δεν νομιζω να παιζει ρολο μονο
πού ελαβε χωρα το γεγονος αλλα κυριως ποιος ηταν εκει και σε τι
συναισθηματικη κατασταση ηταν..


Παντως θα με ενδιεφερε να δω αν και αλλοι εχουν ζησει κατι
παρομοιο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

everyflow
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 13:12:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους everyflow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλο το φόρουμ.Αν και δε μπαίνω πολύ συχνά στον τόπο του Esoterica προσπαθώ να παρακαλουθώ τα θέματα που με ενδιαφέρουν και ειδικά τη μαγεία της πόλεως των Αθηνών που με φιλοξενεί τα 5 τελευταία χρόνια. Αλλά δε βρήκα τίποτε να αναφέρεται για την οδό Άγρας δίπλα από το Καλλιμάρμαρο,που εκτός του ότι είναι γνωστή για το σπίτι του μεγάλου μας Γιώργου Σεφέρη, λέγεται ότι ορισμένες νύχτες ξετυλίγεται εκεί μια νοητή οδός που κάνει τον κύκλο του Σταδίου. Το είχα πρωτοδιαβάσει σε ένα άρθρο στον Ταχυδρόμο πριν 3 χρονια νομίζω.Αν ξέρει κανείς τίποτε επ' αυτού ας μας δώσει τα φώτα του. Επίσης,στο Λυκαβηττό όπου μένω, έχω παρατηρήσει κάποιες νύχτες όταν περπατώ στην οδό Αναπήρων Πολέμου κοντά στη Γενάδειο σε ένα εγκαταλελλειμένο σπίτι διάφορα περίεργα φαινόμενα. Όποις γνωρίζει ας απαντήσει.

Ónen i-Estel Edain.Ú-chebin Estel anim...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 13:38:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήλθες φίλε/η στην παρέα μας...θέλεις να μας δώσεις λίγα από τα φώτα σου πάνω σε αυτά τα περίεργα φαινόμενα που ανέφερες ότι έχουν πέσει στην αντίληψή σου?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
everyflow
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2004, 12:44:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους everyflow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσον αφορά στην οδό Άγρας, ανέτρεξα στο περί ου ο λόγος τεύχος του Ταχυδρόμου και είδα ότι το σπίτι με τον αριθμό 22 από όπου ξεκινά ο μυστηριώδης δρόμος ανήκε κάποτε σ'έναν αυλάρχη του Βασιλιά χωρίς να τον κατονομάζει. Όσο για το σπίτι της οδού Αναπήρων Πολέμου, καθώς συμβαίνει να περνάω από εκεί σχεδόν κάθε δεύτερο βράδυ, και κάποιες φορές κι η κοπέλα μου μαζί μου, νιώθω έναν απόκοσμο τρόμο, και κάποιες φορές που έτυχε να πλησιάσω πιο κοντά στα κάγκελα της εισόδου ένοιωσα σαν κάτι να με διώχνει και να με τραβάει μακριά από εκεί. Κι αυτά χρόνια τώρα κι όχι τους 3 μήνες που παρακολουθώ τα τεκταινόμενα στο σαιτ και κάλλιστα θα μπορούσε κάποιος να πει ότι επηρεάστηκα.

Ónen i-Estel Edain.Ú-chebin Estel anim...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2004, 22:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σίγουρο είναι ότι έχεις μεγάλη ευαισθησία. Μήπως είσαι καλλιτεχνική φύση?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sparverius
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
94 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2004, 10:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sparverius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όσο για το σπίτι της οδού Αναπήρων Πολέμου, καθώς συμβαίνει να περνάω από εκεί σχεδόν κάθε δεύτερο βράδυ, και κάποιες φορές κι η κοπέλα μου μαζί μου, νιώθω έναν απόκοσμο τρόμο, και κάποιες φορές που έτυχε να πλησιάσω πιο κοντά στα κάγκελα της εισόδου ένοιωσα σαν κάτι να με διώχνει και να με τραβάει μακριά από εκεί. Κι αυτά χρόνια τώρα κι όχι τους 3 μήνες που παρακολουθώ τα τεκταινόμενα στο σαιτ και κάλλιστα θα μπορούσε κάποιος να πει ότι επηρεάστηκα.

Ónen i-Estel Edain.Ú-chebin Estel anim...


Φίλε everyflow, μιλάς για το σπίτι που είναι γωνία Αναπήρων Πολέμου και Δεινοκράτους; Μένω κοντά, αλλά δεν έχει τύχει να περάσω από εκεί το βράδυ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

everyflow
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2004, 12:14:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους everyflow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι φίλε sparverius πρόκειται για το σπίτι με τον αριθμό 3 νομίζω, κοντά στη γωνία με την οδό Ευζώνων, απέναντι από το restaurant Al Convento.


Ónen i-Estel Edain.Ú-chebin Estel anim...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2004, 13:14:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Everyflow, ο πατέρας μου διατηρούσε Ιατρείο στην οδό Αλωπεκής και το σπίτι που λές το ξέρω καλά. Νομίζω μάλιστα πως οι ιδιοκτήτες του είναι η οικογένεια που έχει το φωτοτυπείο στην οδό Σουηδίας -μπορεί όμως να κάνω και λάθος-.

Αν και δεν είναι στο πνεύμα του site λέω να κανονίσουμε καμία βόλτα απο εκεί κάποια φορά για να δούμε τι γίνεται μέσα.

Τι λές ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

everyflow
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2004, 13:19:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους everyflow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ποια οικογένεια εννοείς φίλε μου, γιατί δεν ξέρω κανένα φωτοτυπείο στη Σουηδίας παρά μόνο στη Σπευσίππου ένα μικρό ημιυπόγειο, και αφετέρου στα κάγκελα του σπιτιού υπάρχει μια πινακίδα με το όνομα ενός ιδρύματος.

Ónen i-Estel Edain.Ú-chebin Estel anim...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2004, 14:04:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοντά στην Μαρασλή, είναι ένα ημιυπόγειο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sparverius
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
94 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2004, 17:47:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sparverius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όχι φίλε sparverius πρόκειται για το σπίτι με τον αριθμό 3 νομίζω, κοντά στη γωνία με την οδό Ευζώνων, απέναντι από το restaurant Al Convento.

Κατάλαβα ποιο λες. Περνώ κάθε μέρα από εκεί με το αυτοκίνητο για να πάω στη δουλειά μου. Έπαθα σοκ αν και δεν έχει τύχει να ακούσω κάτι. Μου κινείς την περιέργεια τώρα.

Edited by - sparverius on 12/02/2004 17:47:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2004, 08:52:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το σίγουρο είναι ότι έχεις μεγάλη ευαισθησία. Μήπως είσαι καλλιτεχνική φύση?

everyflow σε σένα αναφερόμουν...αλλά απάντηση δεν πήρα...Η μεγάλη αποκρυφίστρια Dion Fortune μας λέει ότι 3 είδη ανθρώπων είναι ευαίσθητα ως προς το να αντιλαμβάνονται αυτά τα φαινόμενα: Oι Κέλτες στην καταγωγή(Ιρλανδοί), τα παιδιά και οι "έγχρωμες φυλές". Από τους υπόλοιπους ανθρώπους αυτοί που είναι καλλιτέχνες...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sparverius
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
94 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 17:27:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sparverius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην είσοδο του οικήματος υπάρχει η εξής πινακίδα: "Χ.Α.Ν. (νομίζω είναι Χριστιανική Αδελφότητα Νέων) - Ίδρυμα Αντωνίου Τζ. Στεφανόπολι". Είναι αρκετά περίεργο πάντως που ένα τέτοιο κτίσμα δεν αναπαλαιώνεται, γιατί σε εκείνη την περιοχή η ζήτηση για σπίτια και γραφεία είναι πολύ μεγάλη. Το θυμάμαι σε αυτή την κατάσταση για τουλάχιστον 10 χρόνια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2004, 20:01:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό είναι όντως περίεργο sparverius...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sparverius
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
94 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 15:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sparverius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, Avallon είναι αρκετά περίεργο. Βέβαια, υπάρχουν ακόμα αρκετά νεοκλασικά κτίρια στο Κολωνάκι που είναι εγκατελειμμένα και ετοιμόρροπα, παρότι η ζήτηση είναι όπως είπα αρκετά μεγάλη για γραφειακούς χώρους. Όμως αυτό ανήκει σε κάποιο επίσημο φορέα, και αυτό είναι που το κάνει ακόμα πιο παράξενο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 19:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aπό την άλλη πάλι τόσο η αναπαλαίωση των κτισμάτων όσο και η συντήρησή τους απαιτεί ένα μεγάλο κόστος που δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο...Με τα ίδια χρήματα το γκρεμίζει κάποιος και κάνει ένα τριόροφο ή τετραόροφο κτίσμα που αποδίδει περισσότερα γραφεία...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
everyflow
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 14:21:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους everyflow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και πάλι.Μετά από τόσες μέρες που η κακοκαιρία με κράτησε αποκλεισμένο στα βόρεια προάστεια επανέρχομαιχωρίς να μπορώ να δώσω και πολλά παραπάνω όμως. Πάντως χθες 11:30 το βράδυ που πέρασα από εκεί ένοιωσα πάλι το ίδιο συναίσθημα. και για τον Avallon που ρώτησε,είμαι λίγο πολύ καλλιτεχνική φύση τω όντι.

Ónen i-Estel Edain.Ú-chebin Estel anim...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

everyflow
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2004, 16:30:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους everyflow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.μπήκα μετά από πολύ καιρό στην ιστοσελίδα να (ξανα)διαβάσω τα περί την μαγική Αθήνα και με μια γρήγορη ματιά έχω να κάνω κάποιες παρατηρήσεις για το οίκημα επί της Ακαδημίας 58α(ελπίζω να μην αναμασώ πληροφορίες που έχουν γράψει και άλλοι αλλά διάβασα ομολογουμένως βιαστικά τις απαντήσεις).
Το σπίτι λοιπόν αυτό ήταν η προσωπική κατοικία του Ερνέστου Τσίλλερ. Ο κύριος χώρος του είναι το νεοκλασσικό επί της Μαυρομιχάλη, το οποίο σήμερα που πέρασα από εκεί είδα με μεγάλη χαρά ότι σκεπάστηκε με δίχτυ κι πιθανώς να αποκατασταθεί. Η μαύρη πόρτα επί της Ακαδημίας ήταν η απόληξη ενός μακρού διαδρόμου που έδινε μια δεύτερη έξοδο στο σπίτι(υ.γ. ισως κάποια στιγμή καταφέρω να έχω φωτογραφία της κατόψεως). Το άγαλμα του δράκου ήταν προφανώς κάποιο σπόλιο(spoglium) που έφερε από την πατρίδα του ο Τσίλλερ. Κανείς βέβαια δε μπορεί να μην αναρωτηθεί γιατί το τοποθέτησε σε μιά τόσο περίοπτη θέση... Το άγαλμα απομακρύνθηκε ύστερα από εντονότατες πιέσεις που δέχτηκε η γηραιά χήρα Λοβέρδου περίπου το 1998-9 και βρίσκεται στο σπίτι της.
Ελπίζω να μην έγινα βαρετός.

Ónen i-Estel Edain.Ú-chebin Estel anim...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_Η
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cuba
177 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2004, 23:17:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_Η  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το άγαλμα απομακρύνθηκε ύστερα από εντονότατες πιέσεις που δέχτηκε η γηραιά χήρα Λοβέρδου περίπου το 1998-9 και βρίσκεται στο σπίτι της.

Το άγαλμα αυτό του φτερωτού δράκου απομακρύνθηκε την εποχή που είχε ξεσπάσει η ιστορία με τους σατανιστές, την παρέα του Κατσούλα, του Δημητροκάλη κτλ.

θυμάμαι στην τηλεόραση "οργισμένη" ομάδα θρησκευομένων πολιτών με αρχηγό τον τότε εκπρόσωπο τύπου της αρχιεπισκοπής Κο Χατζηφώτη να είναι μπροστά στο κτήριο αυτό μαζί με κάμερες απο τηλεοπτικά κανάλια και να καταγγέλουν οτι στο κτίριο αυτό γίνονται σατανιστικές τελετές.

Μετά απο 2 - 3 μέρες ξαναπήγαν οι κάμερες και ο δράκος είχε κάνει φτερά, επειδή "φοβήθηκαν οι σατανιστές και θέλησαν να απομακρύνουν τα ίχνη τους" όπως ανέφερε τότε ο κύριος Χατζηφώτης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 16:22:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι που το θέμα ξαναβγήκε στην επιφάνεια. Θα ήθελα να πω ότι πριν απο λίγο καιρό περίπου ενάμιση χρόνο είχα διαβάσει σε κάποιο βιβλίο το εξής που μου είχε κάνει εντύπωση και άρχισα να το παρατηρώ. Έλεγε λοιπόν στο βιβλίο αυτό, ότι αν παρατηρούμε τον τρόπο που κινούνται τα πουλιά μέσα στην πόλη, θα δούμε κάποια περίεργα πράγματα. Για παράδειγμα μπορεί να παρατηρήσουμε κάποια σημεία στα οποία συνηθίζουν να συγκεντρώνονται όλα μαζί ή σημεία στα οποία δεν πηγαίνει ποτέ κανένα πουλί. Επειδή λοιπόν δουλεύω κοντά στην Ομόνοια, έχω να καταθέσω κάτι που μου έκανε εντύπωση και πιστεύω ότι έχει να κάνει με αυτό που λέμε "ιδιαίτερο" σημείο. Υπάρχει λοιπόν ένα νεοκλασσικό σπίτι στον δρόμο ο οποίος περνάει μπροστά απο το πρώην τσοντάδικο και νυν χώρο συναυλιών "Κεραμεικός". Στο σημείο του δρόμου λοιπόν που είναι δίπλα απο το νεοκλασσικό αυτό, το οποίο μάλιστα κάποια στιγμή έγινε απόπειρα να αναπαλαιωθεί αλλά τώρα έχει σταματήσει, εκεί που είναι τα καλώδια του ρεύματος στην μέση του δρόμου, μαζεύονται πάντα πάρα πολλά πουλιά. Είναι τόσο χαρακτηριστικό όταν το παρατηρήσεις, που δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου κινήσει την περιέργεια. Στα άλλα σημεία των καλωδίων πριν ή μετά απο το σημείο που είναι αυτό το σπίτι σχεδόν ποτέ δεν κάθονται πουλιά. Πιστεύω ότι εκεί υπάρχει κάποιας μορφής "ενέργεια" η οποία αρέσει στα πουλιά. Δεν θα χαρακτηρίσω αν είναι θετική ή αρνητική γιατί δεν ξέρω αν αυτό που εμείς θεωρούμε θετικό είναι και για τα πλάσματα αυτά, όμως πιστεύω ότι σίγουρα κάτι γίνεται. Θα ήθελα μάλιστα πάρα πολύ να μπορούσα να βρω τρόπο να μάθω για αυτήν την περιοχή και την ιστορία του συγκεκριμένου σπιτιού.
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ανήσυχη7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 12:31:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ανήσυχη7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

geia se olous kai sugxaritiria ston aperito gia to thema(san na phra thl se prwinadiko niwthw :) )
tha parakalousa opoion gnwrizei kai otidhpote einai auto pou gnwrizei sxetika me ta paraksena pou anaferei o mordred parapanw.

quote:
1) οδός Πύρωνος και Προαιρεσίας στο Παγκράτι – κτίριο που λόγω του ότι η γκεστάπο το είχε χρησιμοποιήσει για χώρο βασανιστηρίων τα βράδια σύμφωνα με μαρτυρίες των γειτόνων ακούγονται θρήνοι
2) οδός Αργας 22 Καλλιμάρμαρο σπίτι με όντως πολύ περίεργη ατμόσφαιρα (όπως και η γενικότερη περιοχή που για αυτό το λόγο άλλωστε είναι και από της αγαπημένες μου στην Αθήνα) κάποιοι έχουν μιλήσει για «περίεργες» σκιές
3) Θησείο πίσω από τον σταθμό του ηλεκτρικού – ένα παλιό αρχοντικό του 30 στοιχειωμένο από μια λευκοφορεμένη γυναίκα θύμα φονικού από την μητέρα της και τον εραστή της.
4) Οδός Λασκαρίδου στη Καλλιθέα αρχοντικό στοιχειωμένο από νεαρή γυναίκα που αυτοκτόνησε
5) Οδός Ελευθερίου Βενιζέλου στο Νέο Φάληρο ο πύργος του Αλέξανδρου Κορυζή
6) « ο πύργος των ονείρων» στην οδό Σμολένσκι 4 ιδιοκτησία ενός πλούσιου εμπόρου υφασμάτων που τα έχασε όλα και τρελάθηκε
7) οδός Προφήτη Ηλία στο Χαλάνδρι , το σπίτι άνηκε σε μία πιανίστρια ερωτευμένη με τη μουσική και πολλοί λένε ότι ακόμα και σήμερα ακούνε μελωδίες από πιάνο

filakia kai perimenw nea sas



Φίλη Ilektra,
Ποιο σπίτι αναφέρεις στην οδό Άγρας στον Αρδηττό, επειδή μένω εκεί κοντά? Αυτό που έχει μπλε και άσπρα πορτοπαράθυρα (στο οποίο έμενε ο αείμνηστος Σεφέρης και η σύζυγός του, ή το άλλο που δείχνει μισοερειπωμένο(μάλλον ακατοίκητο), ή αυτό που έχει πολλές γάτες απέξω και έχει και μια ταμπέλα που λέει κάτι σχετικά με τη βασιλεία των γάτων? Σε ρωτάω επειδή δεν θυμάμαι ακριβώς τους αριθμούς.

ανήσυχη7Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 22:39:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xαίρομαι που το topic αυτό ξαναήρθε μετά από καιρό στην επιφάνεια. O νέος ιδιοκτήτης του επί της οδού Aκαδημίας 58α οικήματος είναι το Bυζαντινό Mουσείο


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy