ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Mora - Mola απλά παραίσθηση ή πραγματικότητα...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 03:44:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΞΗΓΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ. ΔΙΑΒΑΣΤΕ FROID ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΣΤΡΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ ΚΑΙ Η ΜΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ.
φιλε μου ο καθε λογικος ανθρωπος το πρωτο που θα κανει ειναι να το δει λογικα το θεμα "εφαγα πολυ πριν πεσω για υπνο?" "εχω πολυ αγχος?" ομως καμμια φορα η λογικη δεν χωραει σε μερικα πραγματα οσο για τον φρουντ υποθετω οτι αρκετοι εδω μεσα εχουν διαβασει καποια απο τα βιβλια του και μπορει να τον θεωρω εναν απο τους πιο αξιολογους ανθρωπους που εχουν περασει απο αυτον τον πλανητη αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση μαλλον θα εβλεπε αυτες της καταστασεις σαν σεξουαλικη παρενοχληση του υποσυνειδητου.

σε αλλο θεμα περιγραφω μια εμπειρια που μαλλον η θεση της θα επρεπε να ειναι εδω αυτο το περιστατικο λοιπον δεν ειχε λογικη το πιο λογικο θα ηταν να πει καποιος οτι φοβαμαι μηπως καποιος μου παρει το κρεββατι μου δεν νομιζω.

μην ξεχναμε οτι στειλαμε ανθρωπους στο φεγγαρι αλλα ακομα δεν εχουμε λυσει πολλα απο τα μυστηρια που μας βασανιζουν δεν ειναι λιγο παραξενο? να εχουμε τεραστια αλματα προοδου αλλα μερικα απλα προβληματακια να μην εχουν απαντηση και να μας βασανιζουν?

και δεν νομιζω οτι οσοι μιλησαν εδω για αυτο το φαινομενο να εχουν αναγκη ψυχολογικης συμβουλης γιατι εχουν το ιδιο συμπτωμα αλλα διαφορετικα βιωματα και ψυχολογια δεν ειναι τυχαιο οτι ο φρουντ ξεκιναγε απο την παιδικη ηλικια,το οικογενειακο περιβαλον και της διαφορες εμπειριες που εζησε ο καθε ασθενης για να καταληξει στα συμπερασματα του δεν ξερω αν καταλαβαινεις που θελω να καταληξω

ειναι σαν ενας ενας που δουλευει ολη μερα να εχει τους ιδιους πονους με καποιον που δεν κανει τιποτα γινεται αυτο?

και στο κατω κατω ειναι κατι που εχει συμβει σε παρα παρα πολλους ανθρωπους σε ολο τον πλανητη αυτο θα το χαρακτηριζες ομαδικη υστερια? μπορει αλλα εξηγησε το σε ατομα που ζουν απομονωμενα και το βιωνουν χωρις να εχουν επηρεαστει απο το forum την tv και τα βιβλια ψυχολογιας
γιατι το αναφερουν ολοι οι λαοι με διαφορετικα ονοματα αλλα με τα ιδια συμπτωματα και υπαρχει σε πολλους μυθους των λαων αυτων δηλαδη δεν ειναι ελληνικη παραδοση υπηρχε και υπαρχει και απλα ταξιδευει μαζι μας μεσα στους αιωνες και να εισαι σιγουρος οτι και στον αρη να παμε θα μας ακολουθησει οπως θα μας ακολουθησουν τα ονειρα και η ψυχη μας

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jehane
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 16:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jehane  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποτέ στην ζωή μου δεν είχα ακούσει τη λέξη ΜΟΡΑ πριν διαβάσω το esoterica.gr Είχα ακούσει κι εγώ για αυτή τη "εμπειρία" του πλακώματος και της δύσπνοιας στον ύπνο από ένα φίλο μου, αλλά χωρίς λεπτομέριες & ερωτήσεις. Η αλήθεια είναι ότι όσο με συναρπάζει να ακούω τέτοιες ιστορίες, άλλο τόσο με "αγριεύουν" (φόβος δεν είναι ακριβώς η σωστή λέξη) και δεν θέλω να πολυασχολούμε...
Κάποια στιγμή το καλοκαίρι (σε κάποια επανάληψη ίσως) είδα ένα απόσπασμα μιας εκπομπής της Πάνια με παραφυσικό θέμα και έγινε μια αναφορά σε αυτή τη μαύρη σκια που σου κόβει την ανάσα. Επειδή ως σκεπτόμενος άνθρωπος θεωρώ ότι έχω καλύτερα πράγματα να κάνω από το να παρακολουθώ ΑΫΠΝΙΕΣ, δεν έδωσα σημασία και άλλαξα κανάλι.
Έχει περάσει αρκετός καιρός και δεν θυμάμαι καλά τις λεπτομέριες, πρέπει όμως να ήταν κάποιες μέρες μετά... Στο σπίτι δεν υπήρχε κανείς εκτός από εμένα (γονείς σε διακοπές), είχα πέσει για ύπνο. Σίγουρα κοιμόμουνα (σε στάση μπρούμυτα). Κάποια στιγμή αισθάμοναι να ξυπνάω, νιώθωντας ένα φοβερό βάρος και πίεση στην πλάτη μου. Δεν μπορώ να κουνηθώ, μόνο το κεφάλι μου μπορώ να γυρίσω...Έχω την βεβαιότητα ότι δεν κοιμάμαι... και επίσης την σιγουριά ότι αν θέλω ΜΠΟΡΩ να γυρίσω να κοιτάξω τι είναι αυτό που έχει καθήσει πάνω στην πλάτη μου (έχω αρχίσει να πονάω πια) αλλά ΕΠΙΛΕΓΩ να μην κοιτάξω -αυτό το τελευταίο το θυμάμαι χαρακτηριστικά. Πολύ δυνατός αέρας ακούγεται απ'έξω, κοιτάζω την μπαλκονόπορτα αλλά τα ρολλά είναι κλειστά. Όλα αυτά -υποθέτω- συμβαίνουν σε διάρκεια δευτερολέπτων... Κάποια στιγμή, "πείθω" τον εαυτό μου να αντιδράσω και ως δια μαγείας ΞΥΠΝΑΩ... Το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να κοιτάξω την μπαλκονόπορτα, η οποία ήταν ορθάνοιχτη!!! Όπως την είχα αφήσει πριν με πάρει ο ύπνος... Ένιωθα μια αναστάτωση για λίγο, πήρα τηλέφωνο ένα φίλο μου, μιλήσαμε λίγο και μετά, με την βεβαιότητα ότι ήταν όνειρο κοιμήθηκα τον ύπνο του δικαίου.
Θέλω να τονίσω ότι σε καμία περίπτωση δεν ένιωσα δύσπνοια ή να μου κόβεται η ανάσα. Μου φαίνεται περίεργο γιατί έχω άσθμα και μια οποιαδήποτε συνηθισμένη δυσφορία στην αναπνοή μου θα μπορούσε να προκαλέσει και αυτόν τον "εφιάλτη". Μόνο η πίεση και ο πόνος στη πλάτη ήταν τόσο μα τόσο αληθινά!

Avatar, με ποιά "λογική" ένα μαχαίρι μπορεί να είναι αποτελεσματικό, όταν έχεις να κάνεις με κάτι άυλο?

Ίσως υπό την επίρεια αυτής της εμπειρίας, το επόμενο βράδυ, πέρασα μια από τις πιο εφιαλτικές νύχτες της ζωής μου... Με ξύπνησε η γάτα μου για να της ανοίξω να μπεί στο σπίτι (μετά την βραδυνή βόλτα της στην ταράτσα). Δεν με είχε ξαναπάρει ο ύπνος όταν την άκουσα στο σαλόνι να ουρλιάζει... Η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι κάποιος γάτος θα μπήκε από το ανοιχτό παράθυρο και "γ****ο, πάει περίπατο ο ύπνος". Σηκώθηκα και πήγα να δώ τι τρέχει, με μια ανησυχία γιατί δεν άκουγα τον καυγά να εξελίσεται... Ανάβω το φως στο σαλόνι, τίποτα. Η γάτα απλά κοιτάει έξω στο μπαλκόνι... Βγάζω κι εγώ το κεφάλι μου, τίποτα. Ξαναπέφτω στο κρεβάτι μου και έρχεται και η γάτα στο δωμάτιο "μουγκρίζοντας" (όσοι έχετε γάτα, ξέρετε τι εννοώ), σφαίρα στο παράθυρο.... Ούτε κι εγώ ξέρω πως βρήκα το κουράγιο να πάω μέχρι την κουζίνα και να πάρω το μεγάλο μαχαίρι. Το πρωί που ξύπνησα ακόμα το κράταγα σφιχτά κάτω από το μαξιλάρι μου... πως δεν σφάχτηκα!
Δεν έχω ιδέα τι ήταν αυτό που άκουσε η γάτα μου και την αναστάτωσε τόσο
Jehane


Truth is always the right answerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 17:41:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άκη, αναρωτιέμαι εφόσον εσύ εξετάζεις τα πάντα κάτω από το πρίσμα της λογικής, τι κάνεις σε ένα θέμα το οποίο ονομάζεται ψυχή!

Αν έχεις μία προσωπική άποψη, προσωπικά πολύ ευχαρίστως να την ακούσω και να κάνουμε διάλογο. Δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να δεχτώ το να υπαγορεύεις να εξετάζω τα πάντα κάτω από το πρισμα που εσύ έχεις επιλεξει.

Φιλικά

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akis_
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 14:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akis_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτάξτε να δείτε. Έστω ότι η μώρα είναι κάποιος δαίμονας ή κάτι τέλοσπάντων άυλο εφόσον δεν εμπιστεύεστε την εξήγηση που έχω δώσει (ελπίζω να την έχετε διαβάσει). Έχει πάθει κανείς τίποτα από αυτόν τον <<δέμονα>>? Θέλω να πώ δηλαδή πως αν καλοσκεφτούμε κάποια πράγματα, θα διαπιστώσουμε πως το από το μόνο που κινδυνεύουμε είναι το μυαλό μας και η φαντασία μας που μας παίζουν άσχημα παιχνίδια. Έχει κανενός <<καταληφθεί>> το σώμα του από άλλη ψυχή ή δαίμονα? Και εγώ βιώνω σχεδόν καθημερινά αυτό που λέγεται μώρα. Στην αρχή φοβόμουν αλλά πλέον δεν με ενδιαφέρει και όταν το παθαίνω απλά εκνευρίζομαι που ξυπνάω. Ούτε κρεβάτι αλλάζω, ούτε ξόρκια λέω, ούτε μαχαίρια κρατάω, ούτε τίποτα και δεν έχω πάθει τίποτα. Αυτό πιστεύω τα λέει όλα. Πιστεύω στην ύπαρξη ψυχής αλλά όπως το θέτει η χριστιανική θρησκεία, γιατί εναρμονίζεται τέλεια με το σώμα και το μυαλό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 22:26:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχει πάθει κανείς τίποτα από αυτόν τον <<δέμονα>>?
αυτη την ερωτηση την εχω κανει και εγω φιλε μου σε αλλο θεμα και ελαβα την πιο απλη απαντηση η οποια ειναι τοσο απλη που δεν μου περασε απο το μυαλο οταν σκεφτομουνα αυτη την ερωτηση "πολλοι ανθρωποι εχουν πεθανει στον υπνο τους απο διαφορους λογους χωρις να ειχαν συμπτωματα ή ιστορικο καποιου προβληματος".

οσο για την λεξη δαιμονας δεν νομιζω οτι ταιριαζει σε αυτο το πλασμα

You are in my dreams
the darkness in my eyes
the rapture in my screams
Black Goddess arise

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pandora
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 08:58:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pandora  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ μαζί σου endorama.Πολλοί είναι αυτοί που έχουν πεθάνει στον ύπνο τους από ανακοπή.Και που ξέρουμε ότι αυτό δεν οφείλεται στη Μόρα?Βέβαια ίσως απλά να τρόμαξαν μόνο που το ένιωσαν.Ποιός ξέρει?Υπάρχουν πολλά όμως που δεν ξέρουμε και ίσως ποτέ δεν μάθουμε.Σας έχει συμβεί ποτέ ενώ σκέφτεστε κάτι εντελώς ξαφνικά να σκεφτείτε κάτι άσχετο?Για παράδειγμα εκέι που σκέφτεστε που θα πάτε το βράδυ μια φωνή να λέει : Τάκη άπλωσε τα ρούχα.Χωρίς να ξέρεις κανέναν Τάκη.Αλλά δεν ακούς τη φωνή.Είναι σαν να το σκέφτεσαι εσύ.Και τελικά δεν ξέρεις τι είναι και τι σημαίνει αυτό που σκέφτηκες?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 09:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πανδωρα αυτο ομολογω οτι δεν μου ετυχε ποτε

χωρις να θελω να σε θιξω και να σε μειωσω αυτο μου θυμιζει διχασμο προσωπικοτητας.

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pandora
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 09:22:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pandora  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διχασμό προσωπικότητας όσον αφορά τις φωνές?Για πες,για πες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 13:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λοιπον πρωτα πρωτα ουτε ψυχιατρος ειμαι ουτε δινω ιατρικες συμβουλες online και οποιος κανει κατι τετοιο ειναι παπατζης

δεν νομιζω οτι με το να ακουσεις μια φωνη απο το πουθενα σε προετοιμαζει για τρεχαματα με ψυχιατρους συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες μυαλο ειναι αυτο και κανει παιχνιδακια για να χαλαρωνει και λιγο το εχω παθει και εγω

τωρα εντελως πληροφοριακα και ζητω συγνωμη που φευγω απο το θεμα αλλα μιας και μιλαμε για παραισθησεις δεν ειναι τελειος εκτος

ενα βασικο συμπτωμα της σχιζοφρενιας ειναι το να ακουει καποιος φωνες οι οποιες σου λενε τι να κανεις απο το να πας βολτα εως και το να πας να σκοτωσεις τον γειτονα γιατι θελει το κακο σου,αλλο συμπτωμα ειναι η ιδεα οτι σε παρακολουθουν συνεχεια και τελος παντων η λιστα με τα συμπτωματα ειναι ατελειωτη και θα σας κουρασω

η σχιζοφρενεια ειναι προβλημα καθαρα εγκεφαλικο και εχει να κανει με δυο ουσιες οι οποιες δεν πρεπει να ρεουν ετσι ελευθερα και υπαρχει σχετικη φαρμακευτικη αγωγη για το προβλημα με που καλα αποτελεσματα

οσο αναφορα τον διχασμο προσωπικοτητας εχει να κανει με πολλα πραγματα για παραδειγμα μια γυναικα που νοιωθει ανασφαλεια και χρειαζεται καποιον δυνατο τυπο διπλα της για να την προστατευει μπορει να τον δημιουργησει μεσα στο μυαλο της και να βγαινει στην επιφανεια οποτε τα βρισκει σκουρα δεν ειναι καμια εφιαλτικη παθηση οπως η σχιζοφρενια αλλα προκαλει προβληματα στον περιγυρο

ειχα δει και προσφατα μαλιστα στην tv μια γυναικα με πολλες προσωπικοτητες της οποιες μπορουσε να της φερει στην επιφανεια με αυτοσυγκεντρωση και μαλιστα ειχε αρκετες απο αυτες "εκανε ενα μικρο χωριο μονη της

κανενας δεν μπορει να σου πει αν εχεις προβλημα ή οχι σε αυτες της περιπτωσεις ακομα και αν διαβασεις καποιο σχετικο βιβλιο και δεις οτι εχεις τα συμπτωματα παρα μονο ο γιατρος που θα επισκεφτεις ολα τα αλλα ειναι απλες οδοντοκρεμες

και φυσικα ειπαμε με το να ακουσεις/δεις κατι ανυπαρκτο δεν ειναι συμπτωμα ειναι βραχυκυκλωμα της στιγμης χαλαρα λοιπον γιατι αν σκεφτουμε ποσα πραγματα περνανε απο τον εγκεφαλο μας και μαλιστα ταυτοχρονα τα λαθη ειναι αναποφευκτα καμια φορα

και μην ξεχναμε οτι οι τρελοι ηταν σεβαστα/ιερα προσωπα σε πολλες κοινωνιες

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pandora
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 14:37:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pandora  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα δεν είναι αν έχω πρόβλημα.Και σίγουρα με το ν'ακούω τον ένα και τον άλλο δεν παραμυθιάζομαι και δεν πείθομαι για τίποτα.Ξέρω πολύ καλά τον εαυτό μου.Απλά ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς τι μπορεί να είναι αυτό.Να μπαίνουν στις σκέψεις σου σκέψεις άλλων.Μήπως σχετίζεται με την προηγούμενη ζωή?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 20:55:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν δεχτουμε οτι υπαρχουν προηγουμενες ζωες δεν νομιζω οτι βγαινουν στην επιφανεια ετσι απλα (προσωπικη μου αποψη παντα) ακομα και η αναδρομη υπνωση εχει καποια προεργασια πριν γινει.

και εννοειται οτι δεν εχεις καποιο προβλημα.

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Logical
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
98 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 20:12:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Logical  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως έχω αναφέρει και πιο πάνω μερικές φορές όταν με πιάνει το φαινόμενο μόρα ακούω διάφορες σαρκαστικές φωνές χωρίς νόημα.
Μια φορά άκουγα τη μάνα μου να προσπαθεί να με συνεφέρει και όταν συνήλθα διαπίστωσα έντρομος ότι δεν ήταν σπίτι.
Επίσης καμμιά φορά αισθάνομαι κάτι να μου γαργαλάει την πλάτη.
Τώρα όλα αυτά να είναι εγκεφαλικές ανωμαλίες;
Πάντως προτιμώ να είναι έτσι παρά να είναι κάποιος δαίμονας.

LogicalΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vogias
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 03:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vogias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και με επισκεύτηκε μόνο μία φορα, η επίσκεψη αυτή θα μείνει για παντα στο μυαλό μου. Πολύ αργότερα έμαθα ότι τη λένε έτσι. Για πολύ καιρό ήταν για μένα απλώς ένα κακό όνειρο (πολύ ζωντανό παρόλα αυτά)στο οποίο μια κυρία με καλυμένο το κεφάλι ήρθε από επάνω μου στον ύπνο μου και δεν με αφηνε να φύγω αν και ήμουν ξύπνιος. Πρέπει να σημειώσω ότι μέσα στην προσπάθειά μου να ξεφύγω άκουσα φωνή να μου λέει: " Κατσε, είναι για το καλό σου". Φοβήθηκα πολύ αλλα περισσότερο ανατρίχιασα όταν έμαθα ότι αυτό το πλάσμα είναι αληθινό...Μετά από αρκετή΄έρευνα κατέληξα στα παρακάτω:


Η λέξη Μόρα είναι σλαβική <mora> και σημαίνει ερωμένη, πολύ πιστεύουν ότι η καταγωγή της είναι ελληνική και προέρχεται από την "Μορμώ" το θηλυκό μυθολογικό τέρας με το οποίο φόβιζαν τα παιδία οι αρχαίοι. Ούτος ή άλλως η Μόρα είναι ένας από τους πιο αμφιλεγόμενούς μύθους του οποίου η ιστορία χάνεται στο βάθος των αιώνων. Παρόλα αυτά αρκετοί είναι εκείνοι οι οποίοι πιστεύουν πως η Μόρα δεν είναι μύθος παρά μια ζωντανή πραγματικότητα…


Μπαίνοντας στο θέμα, τι είναι τελικά η Μόρα (ή Μορούζι); Η Μόρα είναι ένα ανεξάρτητο πνεύμα. Σύμφωνα με τις περιγραφές είναι μία γυναίκα μαυροφορεμένη, η οποία εμφανίζεται στον ύπνο κάποιου συνήθως όταν κοιμάται ανάσκελα, του κρατάει τα χέρια και προσπαθεί να του πάρει την ανάσα.

Για την ακρίβεια, δεν μπορείς να κουνήσεις ούτε το μικρό σου δαχτυλάκι και ο πόνος στο στήθος σου όπου κάθεται, σου κόβει την ανάσα σε σημείο που αισθάνεσαι ότι αργοπεθαίνεις… και όντως αργοπεθαίνεις, εκτός αν την νικήσεις. Αν την γλιτώσεις, για τις επόμενες περίπου 3 μέρες εξακολουθείς να αισθάνεσαι έναν αρκετά ενοχλητικό οξύ πόνο στο στήθος και δεν μπορείς να πάρεις βαθιά ανάσα. Από τα λεγόμενα ανθρώπων που έχουν σπάσει τα παΐδια τους, υποθέτω ότι το συναίσθημα είναι παρόμοιο.

Εμφανίζεται με πολλές μορφές η πιο συνηθισμένη είναι αυτή της άσχημης γριάς, αλλά πολύ είναι αυτοί που την έχουν δει σαν όμορφη κοπέλα ή ακόμα και με την μορφή φωτεινής σφαίρας ή μικροσκοπικού νάνου κ.α.


Η Μόρα φοράει ένα μαύρο σκουφάκι, ο μύθος λεει πως όποιος καταφέρει να της το πάρει θα έχει τρεις ευχές (κάτι παρόμοιο με τον μύθο των Νεράιδων), στην περίπτωση που η Μόρα καταφέρει να του το ξαναπάρει πίσω τότε αυτός πεθαίνει. Από όσα γνωρίζουμε μέχρι σήμερα μόνο ένας είχε καταφέρει να της πάρει το σκουφάκι, η ευχή του ήταν, η Μόρα να γίνει πραγματική γυναίκα. Έτσι κι έγινε, αυτός παντρεύτηκε αυτή την γυναίκα και έκανε παιδία μαζί της. Φρόντισε να κρύψει το σκουφάκι κάπου πολύ καλά. Ώσπου μια μέρα η Μόρα ξαναβρίσκει το σκουφάκι της και μετά εξαφανίστηκε πάλι.


Λίγα λόγια για τον μύθο. Μία εκδοχή είναι ότι η Μόρα είναι η Λίλιθ (Lilith) η πρώτη γυναίκα του Αδάμ, ή μια από της τρεις κόρες της. Όπως αναφέρουν τα γνωστικά κείμενα και τα απόκρυφα της Παλαιάς Διαθήκης η Λίλιθ αποχώρισε από τον Παράδεισο για δύο πιθανούς λόγους:


1- Ήταν εκείνη που μύησε τον Αδάμ (μετά από προτροπή του Σατανά) στην απόλαυση του σεξ. Ήταν δηλαδή εκείνη που του δίδαξε ότι το σεξ δεν είναι μόνο για αναπαραγωγή αλλά και για ευχαρίστηση και αυτό εξόργισε τον Θεό και
την εξόρισε.
2- Ο Αδάμ προσπάθησε να βιάσει την Λίλιθ, κι εκείνη τρομαγμένη έφυγε από τονΠαράδεισο.


Προσωπικά υποστηρίζω περισσότερο την πρώτη εκδοχή, όπως και να έχει πάντως,η ιστορία συνεχίζεται ως εξής:
Ο Αδάμ, λυπήθηκε για την φυγή της Λίλιθ και ζήτησε από τον Θεό να του τηνφέρει πίσω. Εκείνος έστειλε τους 3 αγγέλους να την βρούν και να την φέρουν πίσω, όπου την βρήκαν κάπου στην Μεσοποταμία. Την παρακάλεσαν επανειλημμένα να επιστρέψει αλλά εκείνη αρνήθηκε. Τους είπε επίσης ότι για τους αιώνες των αιώνων, θα επισκέπτεται τα μικρά παιδιά στον ύπνο τους και θα τα πνίγει, για να εκδικηθεί. Οργισμένοι οι άγγελοι, την απείλησαν ότι θα ξεσηκώσουν την θάλασσα να την πνίξουν. Η Λίλιθ άρχισε να κλαίει και να τους παρακαλάει να την λυπηθούν. Όντως οι άγγελοι υπέκυψαν στα παρακάλια της και εκείνη για «ανταμοιβή» ορκίστηκε ότι δεν θα πειράζει τα παιδιά που θα έχουν τα ονόματα των 3 αυτών αγγέλων γραμμένα πάνω στην κούνια τους (εξ' ου και το χαρτί/περγαμηνή).


Τώρα, γιατί την άφησαν να φύγει παρόλο που δεν πήρε τον λόγο της πίσω (ότι δηλαδή θα εκδικηθεί), είναι ένα ερώτημα χωρίς απάντηση. αλλά η Βίβλος βρίθει από τέτοια ερωτήματα έτσι κι αλλιώς. Για να ολοκληρώσω την ιστορία, στην συνέχεια λέγεται ότι ο Σατανάς την έκανε γυναίκα του και αρχόντισσα όλων των σκοτεινών υπάρξεων. Λέγεται επίσης ότι η Λίλιθ είναι και το πρώτο Βαμπίρ.από τότε στοιχειώνει τα όνειρα των ανδρών και κάνει έρωτα μαζί τους, επιτίθεται στις έγκυες γυναίκες και τελικά τις σκοτώνει. Σύμφωνα με τα κείμενα εμφανίζεται και αυτή μαυροφορεμένη.


Μία πιο ορθολογική εξήγηση είναι πως η Μώρα είναι "ψυχικός βρικόλακας" δηλαδή μια σκεπτομορφή που δημιουργεί κάποιος και την στέλνει στον ύπνό κάποιου άλλου. Μία μορφή ενέργειας που προσπαθεί να πάρει την ενέργεια του θύματος (ή το αίμα του όπως γνωρίζουμε στις γνωστές ιστορίες με του βρικόλακες) και τελικά το θύμα πεθαίνει. Μία μορφή Voodoo ή κάτι τέτοιο.


Το να προστατευτεί κάποιος από την Μόρα είναι πολύ δύσκολο. Για προστασία υπάρχουν πολλά ξόρκια, αλλά λέγεται ότι το πιο αποτελεσματικό είναι να γράψεις σε ένα χαρτί τα ονόματα των τριών αγγέλων που έστειλε ο Θεός να την καταδιώξουν (την Λίλιθ) όταν έφυγε από τον Παράδεισο, ο Σανβί, ο Σανσαβί και ο Σαμενγκελάφ. Τα ονόματά τους γράφονται κατά προτίμηση σε ενοχιανή ή αγγελικανή γραφή, mε καθαγιασμένη πένα σε παρθένα περγαμηνή. Την περγαμηνή την βάζεις πάνω από το κρεβάτι. Υπάρχει και μία προσευχή που σε προστατεύει. Η προσευχή αυτή δεν έχει γραφτεί σε κανένα βιβλίο και η διάδοσή της γίνετε από στόμα σε στόμα εδώ και πολλούς αιώνες. Η προσευχή είναι η εξής:

Μόρα - Μόρα κακαβού
μέτρα τα'στρα του'ρανού,
την φακή του κιλού,
τα βότσαλα της θαλάσσης
και τις πέτρες της γης
και μετά έλα σε'μένα…

Tην προσευχή αυτή την λες τρεις φορές όταν πέσεις για ύπνο και ως που να τα μετρήσει όλα αυτά η Μόρα, εσύ έχεις ξυπνήσει.


Πάντως, άπαξ και σε επισκεφτεί, κανένα ξόρκι δεν πρόκειται να πιάσει. Το μόνο που θα σε σώσει είναι το θάρρος και το θράσος. Πρέπει να την κοιτάξεις ίσια στα μάτια και να της δείξεις ότι δεν την φοβάσαι.

Η Μόρα δεν εμφανίζεται μόνο μία φορά αλλά για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα ή ακόμα και για μια ολόκληρη ζωή. Γνωρίζουμε ακόμα ότι το φαινόμενο αυτό είναι κληρονομικό και μπορεί να εμφανιστεί σε άτομα της ίδια οικογένειας και στους απογόνους τους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2003, 04:27:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ωραιος

quote:
Μία πιο ορθολογική εξήγηση είναι πως η Μώρα είναι "ψυχικός βρικόλακας" δηλαδή μια σκεπτομορφή που δημιουργεί κάποιος και την στέλνει στον ύπνό κάποιου άλλου. Μία μορφή ενέργειας που προσπαθεί να πάρει την ενέργεια του θύματος (ή το αίμα του όπως γνωρίζουμε στις γνωστές ιστορίες με του βρικόλακες) και τελικά το θύμα πεθαίνει.
αυτη ειναι και εμενα η αποψη μου καπου εκει στο ενδιαμεσο πρεπει να ειναι και η πραγματικη αληθεια


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

inandabove
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2003, 18:40:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους inandabove  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος inandabove  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PAIDIA, OSWN AFORA STO FAINOMENO TIS MWRAS, EXW AKOUSEI KI EGW KAPOIA PRAGMATA ALLA POTE DEN EIXAN NA KANOUN ME FWNES, SKIES ETC...EIXA AKOUSEI APO FILOUS PALIOTERA GIA TI LEGOMENI PARALYSI KATA TI DIARKEIA TOU YPNOU KAI TA TOIAYTA, KAI POTE DEN EDWSA SIMASIA, WSPOU EZISA KI EGW MIA PAROMOIA EMPIREIA...
KSIPNISA KI EGW STI DIARKEIA TIS NYXTAS NIWTHWNTAS MIA DYSFORIA, ENA VAROS NA ME PLAKWNEI-KAI DEN MILAW METAFORIKA. ENIWTHA OTI 'KATI'EIXE PESEI PANW MOU KAI ME VARAINE. PREPEI NA SHMEIWSW OTI EPEIDI VRISKOMOUN STIN AGGLIA KAI ITAN XEIMWNAS, IMOUN SKEPASMENI ME XONTRO PAPLWMA, LOGW KRYOU. ANYWAY, STIN ARXI SKEFTIKA OTI MALLON TO PAPLWMA MOU DIMIOURGEI AYTIN TIN AISTHISI, OTI KATI ME PLAKWNEI, ALLA OTAN DOKIMASA NA KINITHW SINIDITOPOIISA OTI DEN MPOROUSA NA KINISW TIPOTA! OUTE TA XERIA MOU, OUTE TA PODIA, OUTE KAN TO KAFALI MOU GIA NA KOITAKSW DEKSIA-ARISTERA.DEN EIXA DYSKOLIA STIN ANAPNOI ALLA AISTHANOMOUN ENA VAROS NA ME VITHIZEI PROS TA KATW, KAI FYSIKA OTAN KATALAVA OTI EIXA PARALYSEI (TOULAXISTON, ETSI TO ANTILAMVANOMOUN EGW EKEINI TI STIGMI), ENIWSA ENA PSILOPANIKO POU FANIKE NA EPIDINWNEI TIN KATASTASI. PREPEI NA KRATISE ENA-DUO LEPTA, WSPOU APOFASISA NA XALARWSW KAI NA IREMISW, KAI NA PERIMENW NA DW TI THA GINEI..ME TO POU IREMISA KAI STAMATISA NA 'PALEVW'KAI NA PROSPATHW NA KINITHW, ENIWSA AMESWS TO VAROS NA FEVGEI KAI ARXISA NA EPANAKTW TIS AISTHISEIS STA AKRA MOU.
OSWN AFORA TI DIKI MOU EMPIREIA, EXW TIN ENTYPWSI OTI PROKEITAI GIA PSYXOSWMATIKO FAINOMENO PARA GIA METAFYSIKO. KOINOS PARONOMASTIS OLWN AYTWN TWN EMPIREIWN EINAI OTI LAMVANEI XWRA KATA TI DIARKEIA TIS NYXTAS, KI ENW O 'PATHWN'EXEI MOLIS KSIPNISEI. KATA TI GNWMI MOU EINAI PITHANON METAKSY TIS KATASTASIS TOU YPNOU KAI AYTI TIS SYNEIDITOTITAS, NA VRETHOUME SE MIA LANTHANOUSA KATASTASI EGRIGORSIS OPOU ENW MPOROUME KAI ANTILAMVANOMASTE TO PERIVALLON MAS, DEN EXOUME AKOMA ANAKTISEI TON ELEGXO TOU SWMATOS MAS-AYTO OSWN AFORA STIN 'PARALYSI'. GIA TO VAROS, AKOMA DEN EXW KATALIKSEI SE KAPOIO SYMPERASMA...TO AFINW SE ESAS! FILIA!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2003, 19:07:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
LAMVANEI XWRA KATA TI DIARKEIA TIS NYXTAS, KI ENW O 'PATHWN'EXEI MOLIS KSIPNISEI.

inandabove μιας και βλεπω οτι εισαι νεο μελος να σε χαιρετησω πρωτα

λοιπον και για να γυρισω στο θεμα μας
δεν ειναι λογικο να ξυπνησει καποιος οταν νοιωθει οτι τον πλακωνει κατι? την νευροπαραλυση την καταλαβαινω ομως υπαρχει και το πλακωμα οπως ειπες και εσυ τωρα για αυτο δεν νομιζω να υπαρχει καποιος να μας πει με σιγουρια που οφειλεται.

το μονο που μας σωζει ειναι να επιτεθει στον ευαγγελατο μπας και της παρει καμια συνεντευξη ετσι και αλλιως αυτος δεν καταλαβαινει τιποτα "ορκιζομαι"



Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2003, 19:14:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και κατι που νομιζω οτι δεν το εχει αναφερει καποιος

υπαρχουν διαφορες μεσαιωνικες γκραβουρες οπου δειχνουν καποιον ξαπλωμενο στο κρεββατακι του και εναν ανθρωπο? να καθεται πανω στο στηθος του με τα γονατα του πανω στα χερια του θυματος αν και σε μια απο αυτες ο "δραστης" κρατουσε ροπαλο.

αυτο μας ελειπε δεν μας φτανει το βαρος να εχουμε και ξυλοδαρμο απο πανω


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Logical
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
98 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 03:16:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Logical  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

LAMVANEI XWRA KATA TI DIARKEIA TIS NYXTAS, KI ENW O 'PATHWN'EXEI MOLIS KSIPNISEI.

Πάντως εμένα μου έχει συμβεί το φαινόμενο αυτό όχι μόνο κατά τη διάρκεια της νύχτας αλλά και μεσημεριανές ώρες.
Επειδή αναφέρθηκε πιο πάνω ότι η Μώρα μπορεί να οφείλεται για θανάτους βρεφών και γενικά ανθρώπων στον ύπνο τους θέλω να αναφέρω ότι μια φορά που μου συνέβηκε (η Μώρα) όταν συνήλθα και επανέκτησα τις αισθήσεις μου διαπίστωσα ότι μου είχε κοπεί η αναπνοή και με μεγάλη δυσκολία μπορούσα να αναπνεύσω. Βαριανασαίνοντας κατάφερα να σηκωθώ και βγήκα έξω σε κατάσταση λίγο πριν την λιποθυμία.
Με το ζόρι κατάφερα να συνέλθω.
Ένιωσα σαν το σώμα μου να είχε ξεχάσει να αναπνέει.
Ίσως κάτι ανάλογο γίνεται και στις περιπτώσεις θανάτων από Μώρα όπου δεν προλαβαίνει κάποιος να συνέλθει.

LogicalΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 09:43:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας φίλοι μου.

Είναι σίγουρο οτι δεν συμβαίνει κατά την διάρκεια της νύχτας!

Προσωπικά μου έχει συμβεί 09.00 το πρωϊ, οπότε...

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 13:49:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AGAPITOI SINAN8ROPOI
OSI NIO8ETE DISPNIA STON IPNO SAS NA EPISKEFTITE ENAN KARDIOLOGO
KE OSI EXETE AKOMI FOVIES ME IKONOPLASIA APLA PREPI NA MEGALOSETE NA FIGETE APO TIN EFIVIA KE MIN NOMIZETE OTI I ILIKIA INE ARKETI GIA NA LEGESTE ENILIKES.PREPI NA ORIMASETE ESOTERIKA NA DEXTITE NA KANETE AFTO TO VIMA STIN ZOI SAS. IPARXOUN ATOMA POU I GONIS TOUS TA ANAGKASAN NA GINOUN KATI OPOS A8LITES MOUSIKI STRATIOTIKOI KE TO MONO IDANIKO TOUS 8ELOUN DEN 8ELOUN INE AFTO KE POLI APLA KSEXASAN NA ASXOLI8OUN ME TON EAFTO TOUS KE KAT EPEKTASI NA MEGALOSOUN.DEN INE PERIERGO POU TETIA ATOMA DIATIROUN TIN PEDIKI TOUS FANTASIA SE KA8E PERIPTOSI POU PREPI NA ERMINEFSOUN KATASTASIS STIN ZOI.I DISIDEMONIES STIN EPARXIA ANTIKA8ISTOUN TIN XIRAFETISI ME ALOU IDOUS TROPOUS POU DEN XRIZOUN VIA.DILADI ANTI NA SOU PI I MAMA SOU MIN KA8ESE STO SKALOPATI TIS EKSOPORTA GIATI 8A KRIOSIS KE FOVAME MIN SE ARPAKSI KANENAS GIFTOS SOU LEEI MIN KA8ESE GIATI INE GROUSOUZIA OPOU SE EXOUN MA8I OTI I GROUSOUZIA INE OTI XIROTERO MPORIS NA PA8IS ENO AN TO TIMIMA INE MONO NA KRIOSIS SIGA MIN SE NIAZI .OPOS EPISIS NA ISE KALOS AN8ROPOS GIATI 8A ER8I I MOIRA NA SOU KLEPSI TIN PSIXI I TIN ANASA...... KE ETSI OSI APO MAS ZOUN STIN AGNIA PROSPA8OUN NA ERMINEFSOUN TETIOU IDOUS KATASTASIS

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 15:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολλους ανηλικους ολων των ηλικιων εχει αυτος ο πλανητης.
χμ να μην καθομαι στο κρυο μου το ελεγε συχνα η μανουλα μου οταν ημουν μικρος αλλα να μην αφηνω κανεναν να στρογγυλοκαθεται στο στηθος μου δεν μου το ειπε ποτε.

φιλε juda σε χαιρετω και να σου πω οτι δεν ειρωνευομαι προσωπικα εσενα αλλα την ταση μερικων ανθρωπων να τα βλεπουν ολα μεσα απο το μικροσκοπιο και τον δοκιμαστικο σωληνα.

ολα αυτα τα περιστατικα εχουν συμβει δηλαδη σε ατομα με παιδικη φαντασια,καρδιοπαθεις και ατομα με απωθημενα?

ισως αλλα δεν ειναι ολες οι κοινωνιες ιδιες
δεν εχουν ολοι την ιδια κουλτουρα
την ιδια παιδεια
ειχαν παιδεια?
την ιδια ψυχοσυνθεση
τους ιδιους χαρακτηρες
την ιδια συμπεριφορα απο μερους των γονιων
το ιδιο οικογενειακο/φιλικο περιβαλον
την ιδια ωριμοτητα/ανωριμοτητα
την ιδια ηλικια
της ιδιες γνωσεις πανω σε καποια θεματα
την ιδια φυσικη κατασταση
της ιδιες συνηθειες

με λιγα λογια το μονο κοινο σημειο τους ειναι το φαινομενο αυτο
εσυ την ειχες αυτη την εμπειρια? αν ναι τι εκανες? τι σκεφτηκες?

δεν λεω οτι οσοι ειπαν οτι το εζησαν σημαινει οτι ηταν και αληθινο το γεγονος γιατι και αυτα που ειπες μπορει να ισχυουν για καποιους ανθρωπους δεν ειναι και παραλογα τα λεγομενα σου ισα ισα που ειναι και οτι πιο λογικο μπορει να σκεφτει καποιος αλλα μερικα πραγματα δεν γινεται να περασουν απο το φιλτρο της λογικης

οπως εχω ξαναπει πολλες φορες "αυτοι το εζησαν οχι εμεις" ετσι λοιπον μπορει καποιος λογικος ανθρωπος να εξηγησει τι εγινε σε καποιο σπιτι στην αλλη ακρη του πλανητη ενω δεν ηταν παρων? δεν ξερει τι γεγονοτα εγιναν πριν το γεγονος αυτο, τι ανθρωπος ειναι το θυμα και φυσικα ολη η παραπανω λιστα

κουβεντα κανουμε μην το παρεις οτι σου "την ειπα"


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Logical
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
98 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2003, 18:44:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Logical  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KE OSI EXETE AKOMI FOVIES ME IKONOPLASIA APLA PREPI NA MEGALOSETE NA FIGETE APO TIN EFIVIA KE MIN NOMIZETE OTI I ILIKIA INE ARKETI GIA NA LEGESTE ENILIKES.PREPI NA ORIMASETE ESOTERIKA NA DEXTITE NA KANETE AFTO TO VIMA STIN ZOI SAS

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα ωριμότητας αν κάποιος έχει μια παράξενη εμπειρία. Εμένα οι γονείς μου λέγανε ότι δεν υπάρχουν τέτοια πράγματα και να μη τα πιστεύεις.
Το να μη πιστεύεις σε κάτι είναι απόλυτα λογικό και σεβαστό. Όμως τόσοι άνθρωποι που έχουν δει φαντάσματα, εξωγήινους και διάφορα άλλα είναι ανώριμοι,τρελοί ή ψεύτες;
Νομίζω ότι γι αυτό υπάρχει και το esoterica για να συζητάμε τις εμπειρίες μας με κάποια άτομα με περισσότερες γνώσεις ώστε να ανακαλύψουμε τo άγνωστο.

Logical

Edited by - Logical on 27/10/2003 19:42:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sonap
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2003, 01:03:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sonap  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους,είμαι νέο μέλος διαβάζω όμως καιρό τα διάφορα topic που υπάρχουν στο site.Δε νομίζω ότι πρέπει να κολάμε στο όνομα του κάθε φαινομένου,πχ Μορα-Μωρα-Φάντασμα-Πνέυμα,γενικά για τα περίεργα και από που προέρχεται η κάθε λέξη,αλλά να σταθούμε στα γεγονότα και τις εμπειρίες του καθένα που προφανώς κάτι σημαίνουν όταν επαναλαμβάνονται σε τόσο κόσμο.Εγώ μόνο(πόσο μάλλον πολλοί άλλοι άνθρωποι)γνωρίζω πολλές περιπτώσεις σκιών-παραλυσίας στον ύπνο-ήχων-κίνησης κλπ και φυσικά έχω και μια προσωπική εμπειρία που ξύπνισα ένα βράδυ με παρελυμένο σώμα,άκουγα φωνές και το δωμάτιο γύριζε σαν σε τυφώνα.Μόνο όταν με δυσκολία ψέλισα μια προσευχη που λέω κάθε μέρα (και κατα ένα περίεργο τρόπο εκείνη τη στιγμή κάτι με μπέρδευε) σταμάτησε αυτο που γινόταν και ελευθερώθικε το σώμα μου και η φωνή μου.Δεν ήταν όνειρο-ουτε άγχος , ούτε είχα φάει πολύ!Αυτό είχα να πώ για την ώρα.Κάτι που επαναλαμβάνεται,πάυει να είναι σύμπτωση
Φιλικά,sonap

...απο μαυρα συννεφα , πεφτει κρυσταλινη βροχη..

Edited by - Sonap on 28/10/2003 01:05:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2003, 01:19:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΑΚΙ...
ΗΘΕΛΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ Ο FROYD ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΠΟΥ ΚΑΠΟΥ ΛΙΓΑΚΙ ΥΠΕΡΒΑΤΙΚΟΣ...ΠΧ. ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΗΝ ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΖΕΙ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΔΕΔΟΜΕΝΗ...ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ...
ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΩΡΕΙΣ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ ΚΑΘΑΡΑ ΛΟΓΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pandora
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2003, 09:41:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pandora  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μόρα - Μόρα κακαβού
μέτρα τα'στρα του'ρανού,
την φακή του κιλού,
τα βότσαλα της θαλάσσης
και τις πέτρες της γης
και μετά έλα σε'μένα…

Πρόσφατα που μιλούσα με τη μητέρα μου γι'αυτό το θέμα μου είπε να λέω αυτή την προσευχή που γράφεις.Της έχει γίνει πλέον συνήθεια και το λέει κάθε βράδυ.Κάτι άλλο που μου έιχε πει είναι πως αν ακούσεις κάποια φωνή να λέει το όνομα σου δεν πρέπει να απαντήσεις γιατί θα σου πάρει τη φωνή.Αυτό κατά πόσο ισχύει δεν ξέρω αλλά υπάρχουν ιστορίες από παλιούς που αναφέρονται σε τέτοια γεγονότα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2003, 14:47:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
πολλους ανηλικους ολων των ηλικιων εχει αυτος ο πλανητης.
χμ να μην καθομαι στο κρυο μου το ελεγε συχνα η μανουλα μου οταν ημουν μικρος αλλα να μην αφηνω κανεναν να στρογγυλοκαθεται στο στηθος μου δεν μου το ειπε ποτε.

φιλε juda σε χαιρετω και να σου πω οτι δεν ειρωνευομαι προσωπικα εσενα αλλα την ταση μερικων ανθρωπων να τα βλεπουν ολα μεσα απο το μικροσκοπιο και τον δοκιμαστικο σωληνα.

ολα αυτα τα περιστατικα εχουν συμβει δηλαδη σε ατομα με παιδικη φαντασια,καρδιοπαθεις και ατομα με απωθημενα?

ισως αλλα δεν ειναι ολες οι κοινωνιες ιδιες
δεν εχουν ολοι την ιδια κουλτουρα
την ιδια παιδεια
ειχαν παιδεια?
την ιδια ψυχοσυνθεση
τους ιδιους χαρακτηρες
την ιδια συμπεριφορα απο μερους των γονιων
το ιδιο οικογενειακο/φιλικο περιβαλον
την ιδια ωριμοτητα/ανωριμοτητα
την ιδια ηλικια
της ιδιες γνωσεις πανω σε καποια θεματα
την ιδια φυσικη κατασταση
της ιδιες συνηθειες

με λιγα λογια το μονο κοινο σημειο τους ειναι το φαινομενο αυτο
εσυ την ειχες αυτη την εμπειρια? αν ναι τι εκανες? τι σκεφτηκες?

δεν λεω οτι οσοι ειπαν οτι το εζησαν σημαινει οτι ηταν και αληθινο το γεγονος γιατι και αυτα που ειπες μπορει να ισχυουν για καποιους ανθρωπους δεν ειναι και παραλογα τα λεγομενα σου ισα ισα που ειναι και οτι πιο λογικο μπορει να σκεφτει καποιος αλλα μερικα πραγματα δεν γινεται να περασουν απο το φιλτρο της λογικης

οπως εχω ξαναπει πολλες φορες "αυτοι το εζησαν οχι εμεις" ετσι λοιπον μπορει καποιος λογικος ανθρωπος να εξηγησει τι εγινε σε καποιο σπιτι στην αλλη ακρη του πλανητη ενω δεν ηταν παρων? δεν ξερει τι γεγονοτα εγιναν πριν το γεγονος αυτο, τι ανθρωπος ειναι το θυμα και φυσικα ολη η παραπανω λιστα

κουβεντα κανουμε μην το παρεις οτι σου "την ειπα"


AGAPITE FILE DEN EXO KANENOS IDOUS KOLIMATA KE IME POLI ANIXTOS SE OTI DIPOTE MPORI NA APODIXTI ME OPIO DIPOTE TROPO ALA 8A SIMFONISIS KE ESI OTI PREPI NA EXOUME KATASTASIS SIMVANTA PARALOGA KE MI MESA SE MIA SFERA EKSIGISIMI GIA NA MPOROUME NA STIRIKSOUME MIA EKSIGISI SE AFTA. SE OTI EXI NA KANI ME PALIES ISTORIES KIRIOS APO EPARXIA INE OLA MI8OS PARAMI8I KE MILAO GIA KATASTASIS POU SINEVENAN STIN KA8IMERINOTITA.AS POUME KSERO ISTORIES APO TON XORATATZI PAPOU MOU POU NTINONTOUSAN ME ASPRA SENTONIA TO VRADI KE PARAFILAGAN SE DIASTAVROSIS NA TROMAKSOUN OPION VROUN.KE SIMERA MERIKI PSAXNOUN GIA FANTASMATA SE AFTA TA MERI,AKOMI KE SIMERA AN DIA8ETIS TA MESA MPORIS NA PAS SE ENA XORIO KONTA STIN A8INA KE NA TOUS TROMAKSIS OLOUS ME DINATA FOTISTIKA SISTIMATA ME DINATA IXITIKA SISTIMATA LEIZER KE NA TOUS KANIS NA PROSKINANE KE NA SOU FERNOUNE PITES KA8IMERINA GIA NA EKSAGNISTOUN I AMARTIES TOUS KE APO TIN ALI PLEVRA TOU XORIOU SE KAPIO EMPORIKO MEROS MPORIS NA ANIKSIS ENA MAGAZI ME SPITIKES PITES POU 8A GINONTE ANARPASTES.GIA NA SOU DOSO NA KATALAVIS O PAPOUS KAPIOU FILOU MOU STIN SPARTI DEN PISTEVI ME TIPOTA OTI O AN8ROPOS EXI PAI STO FEGKARI.DILADI I POLISIN8ETI FANTASIA SAS EXI ANAGKI APO KATASTASIS POU DEN IPARXOUN TOULAXISTON EKI POU TIS PSAXNETE. KE KATI ALO KE VEVEA 8ELIS NA ES8AN8IS SIMANTIKOS MESA APO TIS GNOSIS SOU KE VEVEA MOU TIN LES,KE VEVEA MOU KANIS TON ANIXTO KE TON EKSIPNO.ALA PISTEPSE ME KANIS DEN ENDIAFERETE GIA AFTA POU POULAS KE KANIS DEN 8A TA AGORASI.
NA ISE KALA

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2003, 14:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
KE OSI EXETE AKOMI FOVIES ME IKONOPLASIA APLA PREPI NA MEGALOSETE NA FIGETE APO TIN EFIVIA KE MIN NOMIZETE OTI I ILIKIA INE ARKETI GIA NA LEGESTE ENILIKES.PREPI NA ORIMASETE ESOTERIKA NA DEXTITE NA KANETE AFTO TO VIMA STIN ZOI SAS

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα ωριμότητας αν κάποιος έχει μια παράξενη εμπειρία. Εμένα οι γονείς μου λέγανε ότι δεν υπάρχουν τέτοια πράγματα και να μη τα πιστεύεις.
Το να μη πιστεύεις σε κάτι είναι απόλυτα λογικό και σεβαστό. Όμως τόσοι άνθρωποι που έχουν δει φαντάσματα, εξωγήινους και διάφορα άλλα είναι ανώριμοι,τρελοί ή ψεύτες;
Νομίζω ότι γι αυτό υπάρχει και το esoterica για να συζητάμε τις εμπειρίες μας με κάποια άτομα με περισσότερες γνώσεις ώστε να ανακαλύψουμε τo άγνωστο.

Logical

Edited by - Logical on 27/10/2003 19:42:49


AGAPITE LOGICAL MIN TA VAZOUME OLA SE ENA KALA8I.MILAME KIRIOS GIA MI8OUS KE DISIDEMONIES TIS EPARXIAS......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2003, 16:18:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλεος βρε παιδιά με τα greeklish! Δεν μπορώ να τα διαβάσω και να συμμετάσχω στη κουβέντα!

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2003, 16:49:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε juda δεν διαφωνω μαζι σου φυσικα και δεν παιρνω ως παραφυσικο οτι βλεπω και ακουω μυαλο εχω και που και που το βαζω και δουλευει ομως ξερω οτι το παραφυσικο υπαρχει και υπηρχε και φυσικα θα υπαρχει γιαυτο οποτε ακουω/βλεπω κατι που δεν ειναι τελειος παπατζα το μελεταω και αν το βρισκω σωστο το δεχομαι γιατι αν δεν δεχεσαι τιποτα τοτε υπαρχει προβλημα

συνηθως πιστευω το φαινομενο πιο ευκολα γιατι καποιος μπορει να θελει να κανει τον σπουδαιο και να αραδιαζει ενα σωρο σαχλαμαρες ή να κανει και λαθος που ειναι ενα ανθρωπινο γνωρισμα πιστευω στα ΑΤΙΑ αλλα δεν πιστευω τον καθενα (ευκολα) που μου λεει οτι ειδε εξωγηινο ομως δεν θα τον κοροιδεψω για αυτο που μου ειπε και ας ακουγονται τελειος τρελα τα πραγματα που αφηγειται θα το συζητησω το πραγμα γιατι "αυτος τα εζησε οχι εγω"

μεσα σε καποια ορια φυσικα και οσο αναφορα το θεμα εδω πιστευω οτι υπαρχει και πιστευω αρκετες απο της απαντησεις που εχουν γραφτει εδω ξερεις γιατι? γιατι λιγο πολυ εχουν πολλα κοινα σημεια και φυσικα για πολλους αλλους λογους ομως αρκετα κουραστικος εγινα


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

inandabove
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2003, 20:17:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους inandabove  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος inandabove  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GIA TO FILO JUDA: OPOU YPARXEI KAPNOS, YPARXEI FWTIA

(PS: SORRY GIA TA GREENGLISH EIRINI MOU, ALLA EIMAI STO EKSWTERIKO KAI TA WINDOWS EINAI STA AGGLIKA)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy