ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Λιαντίνης
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 02:09:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
προσωπικα πιστευω πως η ζωη ειναι ενα δωρο πολυτιμο και πρεπει να την εκτιμουμε.

ο θανατος ειναι ενας φιλος για τους πολυ γερους, τους βαρια τραυματισμενους ή για αυτους που βρισκονται στο σημειο να ειναι προτιμοτερος απο τη ζωη που τους περιμενει.

δεν πιστευω πως ο Λιαντινης μετουσιωθηκε ή αναληφθηκε ή εφυγε με ιπταμενο δισκο για τον Σειριο.

πιστευω πως αυτοκτονησε μεσα απο την ιδιαιτερη αντιληψη που ειχε για τον θανατο.

τα κινητρα του τα ξερει μονο ο ιδιος.

θα παραθεσω ενα αποσπασμα για τον θανατο και τον ανθρωπο της γνωσης απο τις διδασκαλιες του δον Χουαν


<<Ωσπου να γινει η γνωση μια τρομακτικη υποθεση, ο ανθρωπος εχει αντιληφθει επισης ότι ο θανατος είναι ο αναντικαταστατος συντροφος που καθεται διπλα του πανω στο ψαθινο χαλι. Κάθε κομματακι γνωσης που γινεται ισχυς, εχει το θανατο σαν κεντρικη πηγη δυναμης. Ο θανατος παρεχει το τελικο αγγιγμα και ο,τι αγγιζεται από το θανατο γινεται δυναμη.

Ο ανθρωπος που ακολουθει τα μονοπατια της μαγειας αντιμετωπιζει σε κάθε τους στροφη τον κινδυνο της εκμηδενισης του. Αποχταει λοιπον, αναποφευκτα, βαθια επιγνωση του θανατου του.

Χωρις αυτή την επιγνωση, δε θα ηταν παρα ενας συνηθισμενος ανθρωπος που κανει συνηθισμενες πραξεις. Θα του ελλειπε η απαραιτητη ισχυς, η απαραιτητη συγκεντρωση που μεταβαλλει το συνηθισμενο χρονο σε μαγικη δυναμη.

Ετσι, για να είναι πολεμιστης ενας ανθρωπος, πρεπει πρωτα απ όλα, να εχει σαφη επιγνωση του θανατου του.

Το να ενδιαφερθουμε όμως για το θανατο, θα μας αναγκαζε να συγκεντρωσουμε την προσοχη μας στο εγω, πραγμα που θα ηταν εξουθενωτικο. Γι αυτό το επομενο βημα που πρεπει να κανει κανεις για να γινει πολεμιστης, είναι η αποσπαση.

Η ιδεα του επικειμενου θανατου, αντι να γινει εμμονη ιδεα, γινεται αδιαφορια.>>


>>Το να γινεις ερημιτης είναι μια ικανοποιηση κι εγω δεν ειπα ποτε κατι τετοιο. Ο ερημιτης δεν είναι αποσπασμενος γιατι εγκαταλειπεται θεληματικα στον ασκητισμο.

Μοναχα η ιδεα του θανατου κανει τον ανθρωπο να αποσπαστει πραγματικα, κι αυτό σημαινει πως δεν μπορει να αρνηθει τιποτα στον εαυτο του.

Ενας τετοιος ανθρωπος ωστοσο δεν εκλιπαρει, γιατι εχει αποκτησει στο μεταξυ το προσον να ποθει σιωπηλα τη ζωη και όλα τα πραγματα της ζωης. Γνωριζει ότι ο θανατος του τον παρακολουθει και δεν του δινει τον απαραιτητο χρονο να προσκολληθει σε τιποτε και γι αυτό προσπαθει, χωρις να εκλιπαρει, να τα δοκιμασει όλα.

Ο αποσπασμενος ανθρωπος, που ξερει ότι δεν εχει τη δυνατοτητα να προφυλαχθει από το θανατο του, εχει μοναχα ένα πραγμα που τον στηριζει – τη δυνατοτητα να παιρνει αποφασεις.

Πρεπει να είναι δηλαδη, ο αφεντης της κάθε εκλογης του. Πρεπει να καταλαβαινει απολυτα ότι η εκλογη του είναι δικη του ευθυνη, και από τη στιγμη που θα την κανει, δεν εχει πια καιρο για μετανιωματα και υπαναχωρησεις. Οι αποφασεις του είναι τελεσιδικες, γιατι απλουστατα ο θανατος του δεν του επιτρεπει να προσκολληθει σε τιποτα.

Ετσι, με την επιγνωση του θανατου του, με την αποσπαση του και με τη δυνατοτητα των αποφασεων του, ο πολεμιστης ρυθμιζει τη ζωη του με στρατηγικο τροπο.

Η επιγνωση του θανατου του τον οδηγει και τον κανει να αποσπαστει από τη ζωη και ταυτοχρονα να την ποθει σιωπηλα. Η δυνατοτητα των τελικων του αποφασεων τον καθιστα ικανο να εκλεγει χωρις μετανιωματα, κι αυτό που εκλεγει είναι παντα, από στρατηγικη αποψη, το καλυτερο.

Ετσι, εκτελει το καθετι που πρεπει να εκτελεσει με γουστο και με την ποθητη αποτελεσματικοτητα.>>


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yahoo
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2004, 16:15:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους yahoo
Αναδημοσίευση από την εφημερίδα "Espresso"


Πέπλο μυστηρίου συνεχίζει να καλύπτει την περίεργη και αινιγματική εξαφάνιση του καθηγητή της φιλοσοφικής ΔΗΜΗΤΡΗ ΛΙΑΝΤΙΝΗ.
Δυόμισι χρόνια έχουν περάσει από την ημέρα που εξαφανίστηκαν τα ίχνη του και κανείς δεν είναι σε θέση να αποδείξει αν ζει ή αν πέθανε αφού μέχρι σήμερα δεν έχει βρεθεί η σορός του.

Έτσι το κουβάρι της μυστηριώδους εξαφάνισης του εκκεντρικού καθηγητή αντί να ξετυλίγεται μπερδεύετε ακόμη περισσότερο.

Η επικρατούσα άποψη είναι ότι ο καθηγητής Λιαντινης αυτοκτόνησε θέλοντας με αυτό τον μακάβριο τρόπο να διαμαρτυρηθεί για την κατάντια του Ελληνισμού. “ φεύγω αυτοθέλητα και η τελευταία μου πράξη έχει το νόημα της διαμαρτυρίας για το κακό που ετοιμάζουμε εμείς οι ενήλικες για της νέες γενεές ” ειχε γράψει επί λέξη σε ένα γράμμα που άφησε στην κόρη του Διοτίμα λίγο πριν χαθούν τα ιχνη του.

Όμως κάποιοι πιστεύουν ότι το γράμμα αυτό ήταν παραπλανητικό και υποστηρίζουν ότι ο Λιαντίνης ζει.

Πρόκειται πραγματικά για μια πολλή παράξενη ιστορία που συνεχώς το μυστήριο της βαθαίνει καθώς όλο και πιο νέα στοιχεία έρχονται στο φως της δημοσιότητας περιπλέκοντας περισσότερο την υπόθεση.

Ο καθηγητής και ο μέγας Αλέξανδρος.

Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Ο Δημήτρης Λιαντίνης γεννήθηκε στην Λακωνία την ίδια ημερομηνία (23 Ιουλίου ) που ειχε γεννηθεί και ο μέγας Αλέξανδρος κάτι που ο καθηγητής τόνιζε συχνά με υπερηφάνεια σε συζητήσεις μεταξύ των αρχαιολατρών φίλων του.

Και αυτό γιατί ο καθηγητής Λιαντίνης ήταν πραγματικά ένας λάτρης του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού και ειχε δημιουργήσει γύρο του ένα κύκλο ατόμων που είχαν κάνει τρόπο ζωής τα αρχαιοελληνικά ιδεώδη. Ήταν μάλιστα και μέλος του σωματίου “Οδύσσεια” που επιδιώκει να καθιερώσει την καύση των νεκρών στην Ελλάδα όπως και στην αρχαιότητα .

Πολλοί συνδέουν τον κύκλο των ατόμων γύρω από τον καθηγητή με την μυστική ομάδα ΕΨΙΛΟΝ η οποία βασιζόμενη στις αρχαίες ελληνικές ιδέες και δοξασίες προσπαθεί να επαναφέρει με το τρόπο της τον ελληνισμό στην παλιά του δόξα. Ακούγονται πάρα πολλά για αυτή την ομάδα και τις δυνατότητες της, το πιο ακραίο από αυτά είναι ότι τα μέλη της γνωρίζουν καλά τα αρχαία ελληνικά μυστήρια και κατέχουν ασύλληπτες επιστημονικές γνώσεις της αρχαιότητας που για τον κοινό άνθρωπο αγγίζουν τα όρια της μεταφυσικής πολλοί ισχυρίζονται ότι ο καθηγητής ήταν μυημένος σε αυτά τα μυστήρια .

Έτσι μόνο μπορεί να εξηγηθεί η ημερομηνία αλλά και ο τρόπος που επέλεξε να εξαφανιστεί, γιατί η 1η Ιουνίου που ο καθηγητής φρόντισε να σβήσει τα ίχνη του δεν είναι τυχαία ημερομηνία αλλά σύμφωνα με τους αρχαίους μύθους σχετίζετε άμεσα με το θεό Απόλλωνα.

Ήταν λοιπόν μια αινιγματική Δευτέρα του Ιουνίου που ο καθηγητής περίμενε καρτερικά μέχρι τη στιγμή που ο ήλιος στάθηκε ακριβώς στο σημείο που βρίσκετε ο απλανής αστέρας λαμπαδίας γνωστός και ως Albebaran και έπειτα εξαφανίσθηκε.

Επέλεξε για τον τόπο της εξαφάνισης του τον Ταΰγετο που θεωρείτε από τους αρχαίους έλληνες ότι παίζει το ρόλο του άξονος μεταξύ φυσικού και του μεταφυσικού πεδίου. Έκτοτε από την εξαφάνιση του και μετά , πολλά περίεργα γεγονότα και ευρήματα έχουν δει το φως της δημοσιότητας που άλλοτε σοκάρουν και άλλοτε προβληματίζουν.

Ο δίδυμος αδερφός.

Από την άλλη μεριά η μητέρα του, που πέθανε πρόσφατα ήταν πεπεισμένη ότι ο γιος της αυτοκτόνησε ,αλλά αντιμετώπιζε το γεγονός με πολύ στωικότητα λες και γνώριζε κάτι που δεν έπρεπε να κοινοποιηθεί στον πολύ κόσμο.

Ο δίδυμος αδελφός του ενώ αρχικά διατηρούσε κάποιες ελπίδες ότι θα βρεθεί ζωντανός, δήλωσε πρόσφατα ότι γνωρίζει πλέον πως ο καθηγητής είναι νεκρός και ότι βρίσκεται μέσα σε μια σπηλιά που έχει βάθος 20 μέτρα στη θέση Πετράλωνα του Ταΰγετου.

Υπάρχει μάλιστα όπως ισχυρίζεται και μια αινιγματική πλάκα πάνω στο νεκρό που γράφει “Ελλάδα και Ήλιος πρώτος να βλέπω”. παρ’ όλα αυτά τηρώντας την επιθυμία του αδελφού του που του κοινοποιήθηκε όπως είπε από κάποιο έμπιστο φίλο του καθηγητή δεν θα επιχειρήσει να ανασύρει το νεκρό πριν περάσουν ακριβώς πέντε χρόνια από εξαφάνιση του.

περίεργη πραγματικά επιθυμία αν σκεφθεί κανείς ότι ο καθηγητής ήταν ενεργό μέλος του σωματίου “Οδύσσεια” που υποστηρίζει την άποψη ότι οι νεκροί πρέπει να αποτεφρώνονται αμέσως μετά το θάνατο.

Προστίθεται λοιπόν άλλο ένα αναπάντητο ερώτημα. πως ο καθηγητής από την μια πλευρά αποδεικνύει με το θάνατο του έμπρακτα την προσήλωση του σε ιδέες και ιδανικά και από την άλλη εκφράζει μια τέτοια επιθυμία αντίθετη με τα πιστεύω του ζητώντας να παραμείνει άταφος για πέντε χρόνια.

Μήπως λοιπόν συμβαίνει κάτι άλλο; Μήπως είναι ακόμη εν ζωή όπως ισχυρίζεται η γυναίκα του η οποία σε τηλεοπτικό παράθυρο υποστήριξε ότι πολλούς μήνες μετά την εξαφάνιση του συζύγου της, μέσα στο εξοχικό τους σπίτι είχαν μετακινηθεί έπιπλα από τη θέση τους, είχαν εξαφανισθεί προσωπικά αντικείμενα του καθηγητή ευτελούς άξιας και βρέθηκαν μέσα σε πιάτα αποφάγια ολίγων ημερών.

Είπε επίσης ότι έχει και αλλά ατράνταχτα στοιχεία που αποδεικνύουν ότι ο σύζυγος της είναι εν ζωή αλλά αρνήθηκε να τα αποκαλύψει.

Το cd.

Κανείς δεν μπορεί να απαντήσει με βεβαιότητα σε αυτό το μυστήριο. Και επιπλέον γιατί οι μισοί του συγγενείς τον θέλουν ζωντανό και οι άλλοι όχι.

Και δεν φτάνει μόνο αυτό. Σχεδόν ένα χρόνο μετά την εξαφάνιση του ένας καταστηματάρχης από τους Δελφούς τηλεφώνησε σε μεγάλο τηλεοπτικό σταθμό και είπε ότι είδε αυτοπροσώπως τον καθηγητή Λιαντίνη να αγοράζει το cd “εν Δελφούς” από το κατάστημα του.

Το ίδιο διάστημα κάποιοι άλλοι ισχυρίστηκαν ότι τον είδαν στο αρχαιολογικό χώρο των Δελφών μαζί με αλλά δυο άτομα να παίζει αυλό.

Έστειλαν μάλιστα σε απογευματινή εφημερίδα και υλικό ( το εξώφυλλο του cd ,ένα σχεδιάγραμμα, και ένα περίεργο σημείωμα από το περιοδικό Αέροπος ) που παραπέμπει σε ζωντανό καθηγητή Λιαντίνη.

Το περίεργο είναι ότι ο δίσκος που στάλθηκε αυτοσυστήνεται ως μουσικό αίνιγμα που αν λυθεί δίνει ένα χρήσιμο μήνυμα για το μέλλον ενώ το εξώφυλλο του παρουσιάζει ένα άγαλμα του Απόλλωνα μαζί με ένα Ούφο.

Πολλοί υπέθεσαν τότε πως αν ο καθηγητής ζει και δεν αποκλείεται να έστειλε ο ίδιος αυτό το υλικό θέλοντας να μεταδώσει με αυτόν το τρόπο κάποιο σημαντικό μήνυμα.

Αλλά η ιστορία έχει και συνέχεια. Πρόσφατα και λίγες ημέρες μετά την δημοσίευση του ισχυρισμού του αδελφού του καθηγητή ότι γνωρίζει ακριβώς που βρίσκετε ο νεκρός, άρχισαν να κυκλοφορούν νέες φήμες στους ελληνιστικούς κύκλους.

Σύμφωνα με αυτές 20 από τα κυκλοφορούντα αντίγραφα του cd που βρέθηκε στους Δελφούς καθώς και 20 αντίτυπα από κάποιο βιβλίο του καθηγητή, φέρνουν ένα κωδικοποιημένο μήνυμα γραμμένο από τον Λιαντίνη.

Λέγεται δε πως στο μήνυμα αυτό ο Λιαντίνης δίνει πολλές εξηγήσεις για τη στάση του και λύνει πολλά από τα μυστήρια αυτής της Ιστορίας. Πάντως μέχρι σήμερα δεν έχει παρουσιαστή κάποιος που να έχει στα χέρια του ένα από τα βιβλία ή τα cd με περιεχόμενο το συγκεκριμένο μήνυμα του καθηγητή.

Είναι δύσκολο να ανακαλύψει κανείς σε αυτή την ιστορία που σταματά η πραγματικότητα και που αρχίζει ο μύθος. Το μόνο σίγουρο είναι πως ο καθηγητής Λιαντίνης βρήκε έναν μακάβριο τρόπο να μας προβληματίσει και να γεμίσει με αγωνία του δικούς του ανθρώπους.

Πάντως σε όλα αυτά που συμβαίνουν και με την απουσία κάποιου καθοριστικού στοιχείου που να ρίχνει άπλετο φως σε αυτή την αινιγματική υπόθεση, είναι σίγουρο ότι το σίριαλ με την εξαφάνιση του καθηγητή θα έχει συνέχεια με πολλά επεισόδια μυστηρίου και αινιγματική πλοκή.

Αναδημοσίευση από την εφημερίδα "Espresso"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 20:16:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη
Η υπόθεση με την εξαφάνιση του Λιαντίνη μου θύμιζει ένα βιβλίο την "Εναλλακτική λύση 3", στο οποίο παρουσιαζονται διαφορες υποθέσεις εξαφανίσεων επιφανων ανθρώπων της επιστημης και του πνεύματος με απώτερο σκοπό την αποίκηση ενός πλανήτη.Σενάριο επιστημονικής φαντασίας? Εμένα με επεισε το βιβλίο σε μεγάλο βαθμό.Σας προτίνω να το διαβάσετε.(Στηρίζεται σε αποδείξεις ,βασισμένο σε γαλλικό ντοκυμανταιρ).

paraskeviΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dante
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 11:51:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dante
Ο Λιαντίνης για τον Ιησού:

"Ο ίδιος όμως ο Ιησούς, και έξω από τη χρήση που του κάμανε οι άνθρωποι, έζησε αυθεντικά το ταξίδι του στον Αδη. Έζησε δηλαδή την ουσία του θανάτου του όχι στο σταυρό αλλά στο νου του. Οπως περίπου και ο Οδυσσέας.

Ο Ιησούς, δεν επέθανε την Παρασκευή στο λόφο του Γολγοθά, αλλά την Τετάρτη στο Όρος των Ελαίων. Ερημίτης, από τους άλλους παραμελημένος, και παράμερα. Ήτανε τότε που ίδρωνε αίμα, και ψιθύριζε ένδακρυς «περίλυπός έστιν ή ψυχή μου έως θανάτου».
Εκεί και τότε έπαιξε στο ζάρι την αγάπη του για τη ζωή και τον τρόμο του για το θάνατο. Ο,τι αποφασίστηκε, το αποφάσισε η σκοτεινή βούληση της ζαριάς. Όχι αυτός. Με τέτοιο νόημα πρέπει να ιδούμε εκείνα τα λόγια, που από μόνα τους συνιστούν μια μαθηματική ανωμαλία (singularity): «παρελθέτω απ' εμού το ποτήριον τούτο, πλην ουχ ως εγώ θέλω αλλ' ως συ». Στην πρόταση αυτή έχουμε ένα ακόμη ακριβές παράδειγμα, ή διανοητικό πείραμα, της Απροσδιοριστίας του Χάιζενμπεργκ.

Κατά τα υπόλοιπα ο Ιησούς ετελείωσε στα καρφιά με τη διαυγή συνείδηση του πλήρους εξευτελισμού και της τέλειας αποτυχίας. Απάνω στον σταυρό και κοντά στο τέλος του, ο ίδιος ούτε είδε ούτε φαντάστηκε την υστεροφημία, την τιμή και τη λατρεία που του φύλαξε το μέλλον. Στον εαυτό του, ελκόμενο και θνήσκοντα είδε έναν ποιητή των ονείρων που πεθαίνει αισχρά και ατιμασμένα.

Ο Ιησούς είναι ο άνθρωπος της εποχής του, αλλά και ο διαλεχτός της νέκυιας των ποιητών. Ξεψύχησε κυκλωμένος από τις ίδιες σκέψεις καλιακούδες, που θα είχε κάμει ο καθένας από κείνους τους έξι χιλιάδες δούλους του Σπάρτακου, όταν τους είχε σταυρώσει εκατό χρόνια παλαιότερα ο Κράσσος στο δρόμο από την Καπούη για τη Ρώμη.
Στα λόγια του «ίνατί με εγκατέλειπες;» βλέπω ένα συντριμμό χωρίς όρια. Το πιο αξιοθρήνητο ναυάγιο της υπαρκτικής βίωσης του ανθρώπου.

Αν γινότανε τρόπος να ξαναγυρίσει σήμερα κοντά μας, και έβλεπε τη χάρη με την οποία τον έχρισε η ιστορία, θα χαιρότανε. Γιατί θα 'βρισκε πως την άξιζε τέτοια τιμή από τους ελάχιστους εκείνους που κατανοούν το δράμα του. Επειδή έζησε ζωντανός το θάνατο του. Στην ίδια τροχιά του Οδυσσέα και του Αινεία.

Ομως, στα εκατοντάδες εκατομμύρια που τον λατρεύουν σήμερα σα θεό, τους χριστιανούς καθώς τους λένε, θα είχε να ειπεί. Αυτός, ο φάγος και οινοπότης:

- Μα εγώ δεν είμαι χριστιανός, βρε σαφρακιάρηδες. Κι εσείς μοιάζετε σε μένα, όσο μοιάζει ο ρυπαρός ιπποπόταμος στο περήφανο άλογο με το κατάλευκο δέρμα και τα κατάμαυρα μάτια. Ολους εσάς δεν ήρθα να σώσω. Να σας καταγγείλω ήρθα, και να σας φραγγελώσω. Το μυαλό σας, την ψευτιά σας, την αχρεία ψυχή, και τις δολερές σας πράξεις. Αυτά είχα στο νου μου, την ώρα που τίναζα τα αστροπελέκια με τα απανωτά «ουαί» για τη φαρισαϊκή ηθική σας. Με αστραπές τρεκλές, με βροντή και με λάμψη εμαστίγωσα την υποκρισία σας. Και σεις με κάματε σημαία στα ψεύδη και σάλπιγγα στις πομπές σας. Γιατί όλοι σας, από τον πάπα της Ρώμης και τον πατριάρχη της Πόλης, από το σοφό θεολόγο και το φοροφυγά επίτροπο της ενορίας ως τον τουρλωτό καθηγούμενο του μοναστηριού, είσαστε ίδιοι οι τάφοι που παράσταινα. Γιομάτοι ακαθαρσίες, μύγα κουλουμωτή, και σάπια κόκαλα. Και τούτο το τέρας των τεράτων δύο χιλιάδες χρόνους τώρα. Το σέρνετε και χαράζετε την τροχιά της ιστορίας, όπως οι Τρώες που έσερναν εκείνο το ξύλινο άλογο με χαχανητά και αλληλούια από τα τείχη στην πόλη. Χωρίς να ξέρουν ότι ετοίμαζαν το χαμό τους. Σας βλέπω χωσμένους στα ερείπια της ιστορίας, που οι ίδιοι στο όνομά μου θα την γκρεμίσετε. Διπλοεντέληνοι και παχυμουλαράτοι. Κακά σας έμαθε, όποιος σας είπε ότι σας φέρνω ειρήνη. Ρομφαία και μαχαίρια σας έφερα1. Και το μεγάλο πόλεμο στον εαυτό σας πρώτα, και ύστερα στους υποκριτές του κόσμου. Καμωθήκατε πως δεν καταλάβατε αυτά που σας είπα. Όμως τα λόγια μου ήσαν κρυστάλλινα και καθαρά σαν τα μάτια μου. Εκείνος που είναι να τραβήξει το δρόμο μου, είπα, θα σηκώσει τον δικό του σταυρό1. Αλλο πέρασμα δεν υπάρχει. Ούτε άλλη ερμηνεία στα λόγια μου. Μα εσείς διακωμωδήσατε την τραγωδία. Ανοίξατε πόρτα εκεί που δεν υπάρχει. Την οδηγία μου την κατεβάσατε στη λασπουριά και στα έλη σας. Όπου κοάζετε και βουτάτε με τους βαθράκους. Εγώ να σηκώσω τις δικές σας αμαρτίες; Για ποιο λόγο τάχα, χαραμήδες; Το χρώσταγα στην αμάθεια, στην οκνηρία, στο βόλεμά σας; Στο λιανό άντερο και στο χοντρό σας; Ναι. Είναι αλήθεια πως σας ζήτησα ν' αγαπάτε τους άλλους. Αλλά πώς ημπορείτε, θεομπαίχτες, ν' αγαπάτε τους άλλους, αν δεν πάψετε πρώτα ν' αγαπάτε τον εαυτό σας; Που ο καθένας σας πιστεύει πως είναι ο άξονας, που γύρω του κινείται η γη και η ιστορία; Με παραχαράξατε ως το τελευταίο μου κύτταρο. Και διδάξατε πονηρά ότι ανέβηκα στο σταυρό, για να σας λυτρώσω, Όχι. Εκείνος που είναι να σωθεί, που σημαίνει εκείνος που διάλεξε τη ζωή της αρετής και του δίκιου, θα τραβήξει αναπόφευγα για το δικό του λόφο και το δικό του όρος. Τέλος, κιοτήδες και κάλπηδες. Αγιορείτες, μαδεμλίνοι, δομηνικανοί, σαβουρώματα. Τέλος. Αρκετά στο όνομά μου σταυρώσατε το ανθρώπινο γένος!"

Edited by - Dante on 07/04/2004 11:53:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

daemon
Νέο Μέλος

Cyprus
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 20:57:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους daemon
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΔΕΝ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥΣ.ΕΠΕΛΕΞΕ ΕΝΑ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΛΙΓΟΙ ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΛΜΟΥΝ.ΕΜΕΙΣ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΑΝΑΚΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΟΤΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝΤΑΣ ΝΟΜΟΥΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΒΛΗΘΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΣΥΝΑΘΡΩΠΟ .ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΑΔΙΩΚΕ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΝΟΜΟΥΣ.ΠΧ΄΄ΠΡΟΠΑΤΟΡΙΚΟ ΑΜΑΡΤΗΜΑ-ΔΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ-ΚΤΛ.Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΕΙΣΗΛΘΕ ΣΕ ΚΑΤΙ ΝΕΟ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΟΣΑ ΕΙΚΑΖΟΜΕ ΚΑΙ ΤΡΕΦΟΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΜΑΣ ΜΕ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΑΣ.ΣΙΓΟΥΡΑ Ο ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΦΩΤΙΖΕΙ ΑΘΕΑΤΕΣ ΠΛΕΥΡΕΣ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΩΝ ΒΑΘΥΤΕΡΩΝ ΣΚΕΨΕΩΝ ΤΟΥ.ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΝΩΡΙΖΕ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ Η ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΦΤΑΣΕΙ.ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΦΙΛΟΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΟΧΗ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΑΠΑΛΛΑΞΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ<ΜΥΣΤΗΡΙΟ>ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΡΩΤΗΜΑΤΩΝ ΑΡΧΕΓΟΝΩΝ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΛΥΤΡΩΣΗ ΝΑ ΚΑΤΕΙΧΕ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ.ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΒΡΟΥΜΕ.ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΗ?ΑΦΗΝΩ ΥΓΕΙΑ

bdΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 21:17:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη
Ωραία ερώτηση.Τι θα απαντούσε άραγε ο Λιαντίνης?

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 12:17:56  Εμφάνιση Προφίλ
Δε ξέρω τι θα απαντούσε αυτό όμως που ξέρω είναι ότι δε θα ήθελα ανάμεσα στους μαθητές του να βρεθούν μιμητές της πράξης αυτής...

Ο καθηγητής έδρασε αυτοβούλως και κατέχοντας απ'ότι φαίνεται κάποιες μυστικές "κλείδες"... Ο μιμητής που δε θα κατέχει αυτή τη γνώση είναι βέβαιο ότι δε θα έχει και την ίδια τύχη...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2004, 01:28:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ
...ρε παιδια,επειδη πολλα εχουν λεχθει γυρω απο την υποθεση του καθηγητη,μεχρι και το κουλο "ότι μπόρεσε και άνοιξε διαύλους επικοινωνίας με το άστρο Σείριος".
ΔΕΝ αμφισβητω την υπαρξη υποχθονιων,ομαδας Ε,εξωγηινων καθως και μ'αρεσει η ιδεα των συνομοσιων,του παραξενου αλλα ουτε και ασπαζομαι τις αποψεις αυτες.

μηπως ο καθηγητης ειχε σκοπο της ζωης του να πουλησει το βιβλιο του?
και γι αυτο προκαλεσε ολο αυτο το σκηνικο?
ποιος θα ηξερε τον λιαντινη πριν το περιστατικο?

προσωπικα δεν εχω καποια συγκεκριμενη αποψη πανω στο θεμα λογω της ανεξελενκτης εκθεσης ιδεων απο καποιους...

ΠΟΙΟΣ σκεφτηκε οτι ο λιαντινης μπόρεσε και άνοιξε διαύλους επικοινωνίας με το άστρο Σείριος?Αυριο μπορει καποιος να πει τον σκοτωσαν σιωνιστες...

Η εχει γινει κατι απιθανο,η ο ανθρωπος πρεπει να παρει οσκαρ σκηνοθεσιας!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 19:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη
Δεν συμφωνώ με τον αγαπητό προλαλήσαντα, καθώς ένοιωσα ενα απαξιωτικό μειδίαμα προς την κατάληξη του Λιαντίνη. Εγώ στο φευγιό ή στην ηρωική έξοδο του Λιαντίνη διακρίνω έναν Υπεράνθρωπο.,έναν Ζαρατούστρα, που πορεύεται προς το "βουνό" και τα "ύψη".

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 22:13:35  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτό ακριβώς είναι αυτό που φοβάμαι κούφια γη...ανεξαρτήτως από το αν αληθεύει ή όχι ... φαντάζεσαι τι θα γίνει αν κάποιοι αρχίσουν να τον μιμούνται?...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dante
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2004, 23:12:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dante
Μιμούμαι τον Λιαντίνη σημαίνει:

Ξυπνάω ένα πρωί, πάω με το αμάξι μου στον Ταύγετο (ή και σε όποιο άλλο βουνό) παίρνω βαθιές ανάσες και... βοηθήστε με λίγο. Τι έκανε μετά ο Λιαντίνης
Όσοι ξερουν τι έκανε, ας τον μιμηθούν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ghost
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2004, 00:39:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ghost  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Ghost
Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΜΕΛΕΤΗΣΕ, ΚΑΤΑΛΑΒΕ/ΑΠΟΔΕΧΘΗΚΕ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΕΝΕΡΓΗΣΕ... Η ΠΡΑΞΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ "ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ" ΓΙΑ ΤΟΝ "ΓΝΩΣΤΟ" ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ(...ΜΙΑ ΖΩΗ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΟΝ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΟ ΘΑΝΑΤΟ...) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΝΑΥΣΜΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΙ ΕΣΤΙ Ο "ΘΑΝΑΤΟΣ". ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΘΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΒΛΕΠΑΝ ΤΟΝ "ΘΑΝΑΤΟ" ΩΣ ΜΙΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΟΥΣ... ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ... ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Ο "ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ" ΜΕ ΤΟ ΕΝΔΟΞΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΔΑΞΕΙ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ, ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΝΑ ΛΙΘΑΡΑΚΙ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ... Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΕΝΕΡΓΗΣΕ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΕΙ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κούφια Γη
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2004, 15:01:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κούφια Γη
Πιστεύω οτι στον θανατό του δεν είδε τίποτα διδακτικό, τουλάχιστον όχι για τους υπόλοιπους θνητούς. Το έκανε γι αυτόν, προετοίμαζε μόνο τον εαυτό του για χρόνια για αυτην την έξοδο απο τα εγκόσμια.

Ένα ξέρω, οτι δε ξέρω τίποτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Neo24483
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2004, 02:11:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Neo24483  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Neo24483
Βασικά το βιβλίο "Γκέμμα" του Λιαντίνη ήταν που με έφερε στο Esoterica, έμμεσα βέβαια. Την όλη ιστορία την έχω ψιλο-εγκαταλείψει, όμως θυμάμαι μια παρατήρηση που είχε γίνει σχετικά με το βιβλίο και είχα την ευκαιρία να το διαπιστώσω κι ο ίδιος. Στο τέλος του, στον πίνακα των ονομάτων, έχει υπέρτιτλο "Η επιστροφή", για 6 συνεχόμενες σελίδες...
Αν σε κάποιον λέει κάτι, σε μένα λέει πολλά, γι' αυτό και πιστεύω ακράδαντα πως ο Δάσκαλος είναι ακόμα ανάμεσά μας.

"Και ουδέν ό,τι ουκ απώλετο..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2004, 08:40:35  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτό έχει ξαναναφερθεί και είναι όντως πολύ περίεργο!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΒΑΛΙΑ
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2004, 10:36:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΒΑΛΙΑ
Εκδήλωση για πρώτη φορά για τον ΛΙΑΝΤΙΝΗ ...
Θα μιλήσουμε και θα ακούσουμε τον καθηγητή ...
Οσοι τον αγαπουν τον ιδιο και το εργο του
στην σελίδα του www.liantinis.gr

Μπορούν να συμπληρώσουν την φόρμα για την εκδήλωση
που θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα για πρώτη φορά ...


ΦΙλικά

ΒΑΛΙΑ

Να δέχεσαι την αλήθεια που έρχεται μέσα απο την φύση. Να ζείς σύμφωνα με την ηθική της γνώσης. Να αποθεώνεις την ομορφιά. να αγαπάς τον άνθρωπο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΒΑΛΙΑ
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2004, 12:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΒΑΛΙΑ
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Αγαπητοί φίλοι

Η ιστοσελίδα liantinis.gr εξαιτίας ενός τεχνικού προβλήματος για λίγες ημέρες θα είναι εκτός λειτουργίας.
Χωρίς καμία διάθεση συνωμοτικής προσέγγισης στο πρόβλημα οφείλουμε να επισημάνουμε ότι η ιστοσελίδα έπαψε να λειτουργεί την ίδια μέρα (1η Ιουνίου) που ο Λιαντίνης αφανίστηκε αυτοθέλητα πριν 6 χρόνια.

Το πρόβλημα προκλήθηκε από ένα κενό ασφαλείας που δημιουργήθηκε κατά περίεργο τρόπο στον κεντρικό server που βρίσκεται στις ΗΠΑ.

Όσον αφορά τον κεντρικό πυρήνα της ιστοσελίδας (κείμενα, ηχητικά, βίντεο, κλπ) σας υποσχόμαστε ότι θα τα επαναφέρουμε εντός των προσεχών ημερών μέσα από μια ανανεωμένη παρουσίαση.

Η εκδήλωση προς τιμή του Δημήτρη Λιαντίνη θα πραγματοποιηθεί κανονικά στις 4 Ιουνίου το απόγευμα.

Όσοι επιθυμούν να συμμετάσχουν μπορούν να συμπληρώσουν τη φόρμα και θα ειδοποιηθούν τηλεφωνικά για τον τόπο και την ακριβή ώρα.

Liantinis.gr


Να δέχεσαι την αλήθεια που έρχεται μέσα απο την φύση. Να ζείς σύμφωνα με την ηθική της γνώσης. Να αποθεώνεις την ομορφιά. να αγαπάς τον άνθρωπο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 12:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS
To θέμα να ξεκαθαρίσω εδώ πρώτη φορά το ακούω ενώ δεν ήξερα
ούτε που ήταν ο Ταύγετος και ας είχα πάει Καλαμάτα...Ντροπή
μου ξέρω...Ξεκίνησα να ψάχνω και περι Λιαντίνη αλλα
περισσότερο αν το βουνό..."πήγε στον Μωάμεθ"....
Για αρχή βρήκα αυτά
--------------------------------------------------------------

Η μία πτυχή της ιστορίας με ελάχιστες πληροφορίες
http://www.taygetus.com/gr/index.asp
Η περιοχή του Ταϋγέτου και ειδικότερα η ανατολική πλευρά του η
Λακεδαιμονία κατοικήθηκε από την προϊστορική περίοδο μέχρι και
τους πρόσφατους ιστορικούς χρόνους. Οι πρώτοι κάτοικοι ήρθαν στην
περιοχή γύρω στο 5000 π.Χ. δημιουργώντας τον Μυκηναϊκό πολιτισμό.
Η κάθοδος των Δωριέων το 1100 π.Χ. με αυστηρούς νόμους και αυστηρή
πειθαρχία επέβαλε μια νέα τάξη πραγμάτων. Οι Δωριείς υπέταξαν τις
Αχαϊκές πόλεις, και ονόμασαν τους παλαιούς κατοίκους Είλωτες.

Μια άλλη όμως με πολύ ζουμί έχει ώς εξής....

Κόρη Άτλαντα η πλειάδα Ταϋγέτη είδε κι' αυτή στον ύπνο της το
Δία (!) και σε εννέα μήνες γέννησε τον Λακεδαίμονα. Τα ονόματά
τους δόθηκαν στο βουνό Ταύγετος και στη χώρα της Λακεδαιμόνιας,
όπου υπήρχε και "άντρο", κατά μια παράδοση, του Άτλαντα.
http://www.atlantida.gr/genealogy%20of%20atlas.htm

Συνειρμικά και μπορεί να κάνω λάθος μου ήρθαν αυτά...
ΕΛΛΑΣ = ΕΛ + ΛΑΣ
ΑΤΛΑΣ = ΑΤ + ΛΑΣ
ΛΑΚΩΝ = ΛΑΣ + ΚΩΝΟΣ
ΛΑΚΕΔΑΙΜΩΝ
ΔΑΙΜΩΝ
ΣΩΚΡΑΤΗΣ
ΛΑΚΕΔΑΙΜΩΝ = ΛΑΣ + Ε + ΔΑΙΜΩΝ = ΔΑΙΜΩΝ ΕΛΛΗΝΟΣ "ΠΕΤΡΑΣ" ?

Πώς είναι ο Ταύγετος απο ψηλά
http://www.aer.gr/aeroclub/images/wallpapers/kos_tayg.jpg

Greek culture, mythology and religion have always paid tribute
to the spiritual significance of mountains. Such examples
include mounts Olympus, Athos, Taygetos, Penteli and Hymettus
http://www.mtnforum.org/resources/library/hamil98d.htm
Δέν λέει όμως ποιά ήταν η σημαντικότητα κάθε βουνού ανα περίπτωση.

Πυραμίδα στον Ταύγετο (ονοματι! Προφήτης Ηλίας!!!)
http://www.e-e-e.gr/sections/hellas/data/hellenic_pictures/pyramis_taygetou/
http://users.forthnet.gr/kal/eos/eos-page/taygetos/taygetos-eng.htm
Όνομα του προφήτη παρμένο απο τον θεό Ήλιο που λατρευόταν

Απο εκεί και πέρα βλέπουμε οτι σε σχέση με την μεγάλη πυραμίδα
στην Αίγυπτο έχουμε έναν παραλληλισμό με μία εκδοχή όπου λέει
οτι φτιάχτηκε σαν πύλη η οποία κοιτούσε αποκλειστικά το Σείριο.
Η εκδοχή αυτή μάλιστα αποδυκνείεται ατράνταχτα σε ένα video
το οποίο μεταδόθηκε και απο την κρατική τηλεόραση απο ομάδα
ανεξάρτητων επιστημόνων Graham Hanckock, Robert Bauval, J.A.West,
Adrian Gilbert, Colin Wilson κλπ.
---- -------- ---------- --------- ----
Απο calesin http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=110
Οι παραπάνω είναι αστρονόμοι,
γεωλόγοι ιστορικοί, ερευνητές των μύθων, και το σημαντικό είναι
ότι έχουν καταλήξει σε παραπλήσια συμπεράσματα για την ηλικία
της Μεγάλης Πυραμίδας, ακολουθώντας διαφορετικές οδούς.
Με software προσομοίωσαν το νυχτερινό ουρανό της αρχαίας Αιγύπτου
και βρήκε ότι η αντιστοιχία Πυραμίδες-Αστερισμός του Ωρίωνα
“κλειδώνει” μόνο στην χρονολογία 10.450 π.Χ. Επίσης τόσο από νέες
γεωλογικές μελέτες όσο και από αστρονομικές ευθυγραμμίσεις της
Σφίγγας με τον αστερισμό του Λέοντα, προκύπτει μια ηλικία για την
Σφίγγα από 10900-8700 π.Χ. (στην εποχή του Λέοντα) Τα παραπάνω
καθώς και πολλά άλλα στοιχεία (που είναι διαθέσιμα στα links
παρακάτω) συμφωνούν (αν κάποιος βέβαια τα δεχτεί) τόσο με την
χρονολογία που δίνει ο Πλάτων για την καταστροφή της Ποσειδωνίας
(του τελευταίου τμήματος της Ατλαντίδας) στα 9.600 π.Χ., όσο με
τα λεγόμενα των Edward Cayce και Zecharia Sitchin.
-------- --------- --------- --------- ------- ---

Αυτό που οι Αιγύπτιοι Βασιλείς μετά την εποχή του 60.000 π.Χ
ή εποχή του Mahavisnu (74.000-60.000 π.Χ) προσπαθούσαν ήταν να
γίνουν αθάνατοι όπως και οι πρόγονοί τους.
.. .. ..
Mahavishnu: The era of the Mahavishnu (15,000-18,000 years ago
– 60,000-74,000 human years) (SSOA History of the Human Dream-The
Dance of the Red and White False Gods 8/4/03)

At one time, ascension was prevalent on Earth. This was a time
shortly following the seeding of the human species on Earth by the
Sirian Race some 200,000 years ago. When humanity was first seeded
on Earth, there were two classes of humans brought forth, a
spiritual elite known as the Mahavishnu and a worker class known
as the Bodhisattva. The Mahavishnu had a head three times the size
of the Bodhisattva model, making possible a conscious understanding
of many planes of reality that the Bodhisattva could not understand.
Such a level of awareness was utilized to keep peace on Earth and
maintain harmony within human civilization.
.. .. ..
Όταν λοιπόν ξεκίνησαν να πεθαίνουν οι βασιλείς τους που ήταν θεοί
(οι θεοί δεν πεθαίνουν) έφεραν απο όλο τον κόσμο επιστήμονες και
συμφωνα με τον πλάτωνα χρειάστηκαν χρόνια και εκατό χιλιάδες
εργάτες, ιστορικούς για να καλύψουν την χαμένη γνώση και την
επανάκτιση του "MΥΣΤΙΚΟΥ της ζωής". Μέχρι να το βρούν όμως έπρεπε
να διατηρήσουν το πτώμα στο τέλειο βαθμό και κανένας μικροοργανισμός
ή αέρας να κάνει τη σήψη του σώματος.... Ξέροντας οτι τα αστέρια
είναι γράμματα

(απόδειξη οτι τα γράμματα είναι αστερισμοί στο βιβλίο
ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΚΑΛΟΓΕΡΑΚΗΣ - Ο ΔΙΣΚΟΣ ΤΗΣ ΦΑΙΣΤΟΥ- ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΔΙΟΝ

εφτιαξαν ένα ΟΛΟΓΡΑΜΜΑ ή ακριβές πιστό αντίγραφο του ουρανού ώστε
(Graham Hanckock, Robert Bauval, J.A.West, Adrian Gilbert, Colin Wilson)

να γίνει η ΠΡΟΒΟΛΗ του ολογράμματος αυτού και να γίνει η σύνδεση των
αστέρων πατέρων του αστερισμού του Ωρίωνα και συγκεκριμένα του
Σείριου με την μάνα γή. Έτσι στοχεύοντας κατευθείαν στο Σείριο και
με τις συγκεντρωτικές ικανότητες ενέργειας του σχήματος της πυραμίδας
βάζουν στο δωμάτιο του βασιλιά το σώμα του νεκρού ώστε να ζωντανέψει ή
να γίνει αθάνατος. Υπάρχει πιθανότητα ο τελευταίος που μουμιοποιήθηκε
να μουμοιοποιήθηκε άρρωστος και ζωντανός ή στα τελευταία της ζωής του.
Σε περίπτωση λοιπόν που δέν ζούσε η ψυχή να επέστρεφε στο Σείριο και να
γυρνούσε να τους σώσει απο το ίδιο μέρος μέσα απο την πυραμίδα.
Ειδάλλως να είχαν μύνημα απο ψηλά οι "θεοί" για αυτό το μύνημα,
το οτι ακολουθούμε τον αστερισμό του Ωρίωνα...

Κατα Παυσανία επίσης οτι στην πυραμίδα που εξαφανίστηκε ο
Λιαντίνης...γινόντουσαν τελετές στον θεό Ήλιο και θυσίες αλόγων
αλλα δεν λέει τί ζήταγαν απο τις θυσίες....
“Above Bryseai [in Lakedaimon] rises Taleton, a peak of Taygetos.
They call is sacred to Helios, and among the sacrifices they offer
here to Helios are horses. I am aware that the Perisans also are
wont to offer the same sacrifice.” –Pausanias 3.20.4
http://www.theoi.com/Cult/HeliosCult.html

Έχουμε απο του Πλούταρχου τα Ηθικά αν θυμάμαι καλά και παρακαλώ
διορθώστε με γιατί πιθανότατα κάνω λάθος τον γραφόντα οτι οι
πόλεις και οι ναοί δεν ήταν τυχαία βαλμένοι αλλα με νομοτέλεια
χτισμένοι σε συγκεκριμένα σημεία.

Ο Θεοφάνης Μανιάς στα Αγνωστα Μεγαλουργήματα των Αρχαίων Ελλήνων
αποδυκνύει την γεωμετρική διάταξη όλων των αρχαίων ναών και
ενεργειακών σημείων στην Ελλάδα με την βοήθεια της Γεωγραφικής
Υπηρεσίας Στρατού της γεωδεσίας. Συγκεκριμένα έχουμε...

Γαιοδετικό Επτάγωνο με κορυφή στην Αρχαία Μεσσήνη
http://homepages.pathfinder.gr/plataros/is14.htm

Η Θεά Άρτεμις σύμφωνα με τον Όμηρο κυνηγούσε εκεί...

Πυραμίδα σκιάς
http://www.e-ecology.gr/DiscView.asp?mid=180&forum_id=11&

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=110
(Απο ΟSTRIA)
Στον Ησύχιο βρίσκουμε και το τύπο: «Ταϋγέταις πύλαις ταις μεγάλαις».

Μαθηματική απόδειξη με λεξάριθμο απο Λευτέρη Αργυρόπουλο οτι
ο Λιαντίνης έφυγε απο χωροχρονική πύλη και έγινε αθάνατος
http://www.liantinis.gr/forum/viewtopic.php?t=47

Αθάνατη ράχη στον Ταύγετο
http://www.mani.org.gr/taigetos/taig/t_an14_ath_rahi.jpg

Ο φυσικός πλούτος του μέρους ήταν τέτοιος οπου η Θεά Άρτεμις
ήταν εκεί όταν κυνηγούσε. Εδώ τί έχουμε; Έχουμε Παυσανία, Όμηρο,
Ησύχιο να αναφέρουν οτι ο Ταύγετος ήταν ναός λατρείας του Ηλίου
οπου αναφερόταν σαν πύλη. Αυτή η πύλη πρέπει να είναι ενεργεική
αφού σύμφωνα με την νομοτέλεια οτι οι ναοί δεν χτίζονται τυχαία
αλλα πάνω σε ενεργειακούς κόμβους. Έχουμε φωτογραφίες απο την
κορυφή του βουνού που είναι μία πυραμίδα και εμφανίζει μεγαλύτερη
πυραμίδα με το πρωινό φώς. Μία ράχη του Ταυγέτου οπου ονομάζεται
ΑΘΑΝΑΤΗ και τον Λευτέρη Αργυρόπουλο να υποστηρίζει μέσω
λεξαρίθμων οτι ο Λιαντίνης πέρασε μέσω ενεργειακής ΠΥΛΗΣ και
έγινε φωτόνια μένωντας Αθάνατος. Το ύψος του Ταύγετου είναι
ακριβώς 200 φορές μεγαλύτερο απο τον αριθμό 12 βασική σταθερά
όλων των ιερών κτισμάτων όπως ο Παρθενών και σημαντικός αριθμός
σε παραδόσεις & θρησκείες.

Άν βάλουμε λοιπόν την ΥΠΟΘΕΣΗ οτι ο Λιαντίνης πέρασε μέσα
απο ενεργειακή πύλη και νίκησε τον θάνατο...

Πού ή παράδοση και η θρησκεία έστω σε μορφή ονόματος μας αφήνει
κάποιο σημάδι ώστε να καταλάβουμε κάτι ; Πού υπάρχει κοντά μία
τοποθεσία που να θυμίζει ΠΥΛΗ ; και σε ποιό μέρος κοντά ο θάνατος
εξαλειφόταν ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2004, 14:28:07  Εμφάνιση Προφίλ

Μμμμ... πολύ ενδιαφέρον!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΜΑΡΤΟΒΟΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


69 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2004, 16:20:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΜΑΡΤΟΒΟΡΟΣ
ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΕ ΝΑ ΓΙΝΩ ΣΚΛΗΡΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.<ΟΧΙ ΚΑΚΟΣ> ΒΛΕΠΩ ΘΕΩΡΙΕΣ ΤΡΑΒΙΓΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΟΝ ΛΙΑΝΤΙΝΗ ΠΟΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΙΣ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΧΩΡΟΧΡΟΝΟΥ ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΠΕΤΑΞΕ ΜΕ ΔΙΑΣΤΗΜΟΠΛΟΙΟ ΚΑΙ ΛΟΙΠΕΣ ΑΝΟΗΣΙΕΣ.
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΥΤΟΣ ΠΕΘΑΝΕ ΔΙΑΛΕΞΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ. ΑΥΤΟΣ ΞΕΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕ. ΚΡΙΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥΤΟ?

ΕΛΠΙΖΩ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΚΑΛΛΙΤΕΡΟΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2004, 11:38:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes
Φιλοι...και φιλες...υπαρχει κανεις που να εχει τι ΓΚΕΜΜΑ του Λιαντινη
σε εκδοση E-book...Ποιος θα με διαφωτησει με το θεμα Λιαντινη...?


... Κι είπε ο Ερμης ο φτερωτός θερμά και λυπημένα: Ελα
καλή μου Καλυψώ, μη τα'χεις πια χαμένα ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2004, 15:14:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS
Είπα να γράψω σε αυτό το παλιά ανοιγμένο topic και να μήν ανοίξω
καινούριο καθώς πιστεύω αυτό είναι το πιό αντιπροσωπευτικό...

Μετά απο αυτά που έγραψα για τον Ταύγετο και την πυραμίδα του
που ουσιαστικά μια συλλογή πληροφοριών ήταν παρά κάτι καινούριο...
(κάπου εκεί μπλέχτηκε και ο Λιαντίνης)...
********************************************************************
____________________________________________________________________
Η μία πτυχή της ιστορίας με ελάχιστες πληροφορίες
http://www.taygetus.com/gr/index.asp
Η περιοχή του Ταϋγέτου και ειδικότερα η ανατολική πλευρά του η
Λακεδαιμονία κατοικήθηκε από την προϊστορική περίοδο μέχρι και
τους πρόσφατους ιστορικούς χρόνους. Οι πρώτοι κάτοικοι ήρθαν στην
περιοχή γύρω στο 5000 π.Χ. δημιουργώντας τον Μυκηναϊκό πολιτισμό.
Η κάθοδος των Δωριέων το 1100 π.Χ. με αυστηρούς νόμους και αυστηρή
πειθαρχία επέβαλε μια νέα τάξη πραγμάτων. Οι Δωριείς υπέταξαν τις
Αχαϊκές πόλεις, και ονόμασαν τους παλαιούς κατοίκους Είλωτες.

Μια άλλη όμως με πολύ ζουμί έχει ώς εξής....

Κόρη Άτλαντα η πλειάδα Ταϋγέτη είδε κι' αυτή στον ύπνο της το
Δία (!) και σε εννέα μήνες γέννησε τον Λακεδαίμονα. Τα ονόματά
τους δόθηκαν στο βουνό Ταύγετος και στη χώρα της Λακεδαιμόνιας,
όπου υπήρχε και "άντρο", κατά μια παράδοση, του Άτλαντα.
http://www.atlantida.gr/genealogy%20of%20atlas.htm

Συνειρμικά και μπορεί να κάνω λάθος μου ήρθαν αυτά...
ΕΛΛΑΣ = ΕΛ + ΛΑΣ
ΑΤΛΑΣ = ΑΤ + ΛΑΣ
ΛΑΚΩΝ = ΛΑΣ + ΚΩΝΟΣ
ΛΑΚΕΔΑΙΜΩΝ
ΔΑΙΜΩΝ
ΣΩΚΡΑΤΗΣ
ΛΑΚΕΔΑΙΜΩΝ = ΛΑΣ + Ε + ΔΑΙΜΩΝ = ΔΑΙΜΩΝ ΕΛΛΗΝΟΣ "ΠΕΤΡΑΣ" ?

Πώς είναι ο Ταύγετος απο ψηλά
http://www.aer.gr/aeroclub/images/wallpapers/kos_tayg.jpg

Greek culture, mythology and religion have always paid tribute
to the spiritual significance of mountains. Such examples
include mounts Olympus, Athos, Taygetos, Penteli and Hymettus
http://www.mtnforum.org/resources/library/hamil98d.htm
Δέν λέει όμως ποιά ήταν η σημαντικότητα κάθε βουνού ανα περίπτωση.

Πυραμίδα στον Ταύγετο (ονοματι! Προφήτης Ηλίας!!!)
http://www.e-e-e.gr/sections/hellas/data/hellenic_pictures/pyramis_taygetou/
http://users.forthnet.gr/kal/eos/eos-page/taygetos/taygetos-eng.htm
Όνομα του προφήτη παρμένο απο τον θεό Ήλιο που λατρευόταν

Απο εκεί και πέρα βλέπουμε οτι σε σχέση με την μεγάλη πυραμίδα
στην Αίγυπτο έχουμε έναν παραλληλισμό με μία εκδοχή όπου λέει
οτι φτιάχτηκε σαν πύλη η οποία κοιτούσε αποκλειστικά το Σείριο.
Η εκδοχή αυτή μάλιστα αποδυκνείεται ατράνταχτα σε ένα video
το οποίο μεταδόθηκε και απο την κρατική τηλεόραση απο ομάδα
ανεξάρτητων επιστημόνων Graham Hanckock, Robert Bauval, J.A.West,
Adrian Gilbert, Colin Wilson κλπ.
---- -------- ---------- --------- ----
Απο calesin http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=110
Οι παραπάνω είναι αστρονόμοι,
γεωλόγοι ιστορικοί, ερευνητές των μύθων, και το σημαντικό είναι
ότι έχουν καταλήξει σε παραπλήσια συμπεράσματα για την ηλικία
της Μεγάλης Πυραμίδας, ακολουθώντας διαφορετικές οδούς.
Με software προσομοίωσαν το νυχτερινό ουρανό της αρχαίας Αιγύπτου
και βρήκε ότι η αντιστοιχία Πυραμίδες-Αστερισμός του Ωρίωνα
“κλειδώνει” μόνο στην χρονολογία 10.450 π.Χ. Επίσης τόσο από νέες
γεωλογικές μελέτες όσο και από αστρονομικές ευθυγραμμίσεις της
Σφίγγας με τον αστερισμό του Λέοντα, προκύπτει μια ηλικία για την
Σφίγγα από 10900-8700 π.Χ. (στην εποχή του Λέοντα) Τα παραπάνω
καθώς και πολλά άλλα στοιχεία (που είναι διαθέσιμα στα links
παρακάτω) συμφωνούν (αν κάποιος βέβαια τα δεχτεί) τόσο με την
χρονολογία που δίνει ο Πλάτων για την καταστροφή της Ποσειδωνίας
(του τελευταίου τμήματος της Ατλαντίδας) στα 9.600 π.Χ., όσο με
τα λεγόμενα των Edward Cayce και Zecharia Sitchin.
-------- --------- --------- --------- ------- ---

Αυτό που οι Αιγύπτιοι Βασιλείς μετά την εποχή του 60.000 π.Χ
ή εποχή του Mahavisnu (74.000-60.000 π.Χ) προσπαθούσαν ήταν να
γίνουν αθάνατοι όπως και οι πρόγονοί τους.
.. .. ..
Mahavishnu: The era of the Mahavishnu (15,000-18,000 years ago
– 60,000-74,000 human years) (SSOA History of the Human Dream-The
Dance of the Red and White False Gods 8/4/03)

At one time, ascension was prevalent on Earth. This was a time
shortly following the seeding of the human species on Earth by the
Sirian Race some 200,000 years ago. When humanity was first seeded
on Earth, there were two classes of humans brought forth, a
spiritual elite known as the Mahavishnu and a worker class known
as the Bodhisattva. The Mahavishnu had a head three times the size
of the Bodhisattva model, making possible a conscious understanding
of many planes of reality that the Bodhisattva could not understand.
Such a level of awareness was utilized to keep peace on Earth and
maintain harmony within human civilization.
.. .. ..
Όταν λοιπόν ξεκίνησαν να πεθαίνουν οι βασιλείς τους που ήταν θεοί
(οι θεοί δεν πεθαίνουν) έφεραν απο όλο τον κόσμο επιστήμονες και
συμφωνα με τον πλάτωνα χρειάστηκαν χρόνια και εκατό χιλιάδες
εργάτες, ιστορικούς για να καλύψουν την χαμένη γνώση και την
επανάκτιση του "MΥΣΤΙΚΟΥ της ζωής". Μέχρι να το βρούν όμως έπρεπε
να διατηρήσουν το πτώμα στο τέλειο βαθμό και κανένας μικροοργανισμός
ή αέρας να κάνει τη σήψη του σώματος.... Ξέροντας οτι τα αστέρια
είναι γράμματα

(απόδειξη οτι τα γράμματα είναι αστερισμοί στο βιβλίο
ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΚΑΛΟΓΕΡΑΚΗΣ - Ο ΔΙΣΚΟΣ ΤΗΣ ΦΑΙΣΤΟΥ- ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΔΙΟΝ

εφτιαξαν ένα ΟΛΟΓΡΑΜΜΑ ή ακριβές πιστό αντίγραφο του ουρανού ώστε
(Graham Hanckock, Robert Bauval, J.A.West, Adrian Gilbert, Colin Wilson)

να γίνει η ΠΡΟΒΟΛΗ του ολογράμματος αυτού και να γίνει η σύνδεση των
αστέρων πατέρων του αστερισμού του Ωρίωνα και συγκεκριμένα του
Σείριου με την μάνα γή. Έτσι στοχεύοντας κατευθείαν στο Σείριο και
με τις συγκεντρωτικές ικανότητες ενέργειας του σχήματος της πυραμίδας
βάζουν στο δωμάτιο του βασιλιά το σώμα του νεκρού ώστε να ζωντανέψει ή
να γίνει αθάνατος. Υπάρχει πιθανότητα ο τελευταίος που μουμιοποιήθηκε
να μουμοιοποιήθηκε άρρωστος και ζωντανός ή στα τελευταία της ζωής του.
Σε περίπτωση λοιπόν που δέν ζούσε η ψυχή να επέστρεφε στο Σείριο και να
γυρνούσε να τους σώσει απο το ίδιο μέρος μέσα απο την πυραμίδα.
Ειδάλλως να είχαν μύνημα απο ψηλά οι "θεοί" για αυτό το μύνημα,
το οτι ακολουθούμε τον αστερισμό του Ωρίωνα...

Κατα Παυσανία επίσης οτι στην πυραμίδα που εξαφανίστηκε ο
Λιαντίνης...γινόντουσαν τελετές στον θεό Ήλιο και θυσίες αλόγων
αλλα δεν λέει τί ζήταγαν απο τις θυσίες....
“Above Bryseai [in Lakedaimon] rises Taleton, a peak of Taygetos.
They call is sacred to Helios, and among the sacrifices they offer
here to Helios are horses. I am aware that the Perisans also are
wont to offer the same sacrifice.” –Pausanias 3.20.4
http://www.theoi.com/Cult/HeliosCult.html

Έχουμε απο του Πλούταρχου τα Ηθικά αν θυμάμαι καλά και παρακαλώ
διορθώστε με γιατί πιθανότατα κάνω λάθος τον γραφόντα οτι οι
πόλεις και οι ναοί δεν ήταν τυχαία βαλμένοι αλλα με νομοτέλεια
χτισμένοι σε συγκεκριμένα σημεία.

Ο Θεοφάνης Μανιάς στα Αγνωστα Μεγαλουργήματα των Αρχαίων Ελλήνων
αποδυκνύει την γεωμετρική διάταξη όλων των αρχαίων ναών και
ενεργειακών σημείων στην Ελλάδα με την βοήθεια της Γεωγραφικής
Υπηρεσίας Στρατού της γεωδεσίας. Συγκεκριμένα έχουμε...

Γαιοδετικό Επτάγωνο με κορυφή στην Αρχαία Μεσσήνη
http://homepages.pathfinder.gr/plataros/is14.htm

Η Θεά Άρτεμις σύμφωνα με τον Όμηρο κυνηγούσε εκεί...

Πυραμίδα σκιάς
http://www.e-ecology.gr/DiscView.asp?mid=180&forum_id=11&

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=110
(Απο ΟSTRIA)
Στον Ησύχιο βρίσκουμε και το τύπο: «Ταϋγέταις πύλαις ταις μεγάλαις».

Μαθηματική απόδειξη με λεξάριθμο απο Λευτέρη Αργυρόπουλο οτι
ο Λιαντίνης έφυγε απο χωροχρονική πύλη και έγινε αθάνατος
http://www.liantinis.gr/forum/viewtopic.php?t=47

Αθάνατη ράχη στον Ταύγετο
http://www.mani.org.gr/taigetos/taig/t_an14_ath_rahi.jpg

Ο φυσικός πλούτος του μέρους ήταν τέτοιος οπου η Θεά Άρτεμις
ήταν εκεί όταν κυνηγούσε. Εδώ τί έχουμε; Έχουμε Παυσανία, Όμηρο,
Ησύχιο να αναφέρουν οτι ο Ταύγετος ήταν ναός λατρείας του Ηλίου
οπου αναφερόταν σαν πύλη. Αυτή η πύλη πρέπει να είναι ενεργεική
αφού σύμφωνα με την νομοτέλεια οτι οι ναοί δεν χτίζονται τυχαία
αλλα πάνω σε ενεργειακούς κόμβους. Έχουμε φωτογραφίες απο την
κορυφή του βουνού που είναι μία πυραμίδα και εμφανίζει μεγαλύτερη
πυραμίδα με το πρωινό φώς. Μία ράχη του Ταυγέτου οπου ονομάζεται
ΑΘΑΝΑΤΗ και τον Λευτέρη Αργυρόπουλο να υποστηρίζει μέσω
λεξαρίθμων οτι ο Λιαντίνης πέρασε μέσω ενεργειακής ΠΥΛΗΣ και
έγινε φωτόνια μένωντας Αθάνατος. Το ύψος του Ταύγετου είναι
ακριβώς 200 φορές μεγαλύτερο απο τον αριθμό 12 βασική σταθερά
όλων των ιερών κτισμάτων όπως ο Παρθενών και σημαντικός αριθμός
σε παραδόσεις & θρησκείες.
********************************************************************
____________________________________________________________________

Έχω πολλές ιδέες που δεν ξέρω εάν και είναι σωστές αλλα θα τις
εξερευνήσω. Θα ήθελα μαζί μου όμως ένα άτομο σάν την Ostria (ανοιχτή
πρόσκληση) καθώς επίσης και όποιος άλλος έχει στοιχεία πέρα απο αυτά
που παραθέτω πιο κάτω και βγάζουν σε ένα κοινό παρανομαστή, να πάμε
μαζί στον Ταύγετο στην πυραμίδα και έπειτα να εξερευνήσουμε την
περιοχή μέχρι την Πύλο. Είναι τόσα πολλά που διασταυρώνονται και τόσα
πολλά που έχω ακούσει που πλέον με ωθούν να σηκωθώ απλά απ την καρέκλα
και να πάω και γώ να δώ...

Μετά απο τα λεγόμενα του diafestor
__________________________________________________________________
ΤΑΥΓΕΤΟΣ
1980
ΕΙΧΑ ΦΤΑΣΕΙ ΤΑ 18ΟΟ μ ΠΕΡΙΠΟΥ ΟΤΑΝ ΑΠΟ ΣΥΜΠΤΟΣΗ ΕΙΔΑ
ΦΡΕΑΤΙΟ ΑΠΥΘΜΕΝΟ 1μ ΠΕΡΙΠΟΥ ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΤΕΧΝΗΤΟ (ΣΤΟ ΣΤΟΜΙΟ)
ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΣ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΗΧΟΥΣ ΟΤΑΝ ΠΛΗΣΙΑΣΑ...
__________________________________________________________________
ημουν στο υψωμα 'αγγαθι''-για οπιους ξερουν-
η αλλιος λιγο πριν δουμε ΒΔ την κορυφη της πυραμιδας
...σπηλεο ΔΕΝ ηταν απλος ενα βαθυ φρεατιο προχειρα κατασκευασμενο
στο χειλος του μα στο εσωτερικο του ...δεν ειμαι σιγουρος
αυτο που θυμαμαι 20 χρονια τωρα ειναι αυτη η υποκοφη βοη του...
__________________________________________________________________
ο ηχος ειχε να κανει με βοη πολης οταν εισε σε καποιο υψομετρο
παραλληλα με ομιλιες αν8ρωπων ,...νομιζω
αυτο ηταν που μου σταθηκε ...και απο τοτε ψαχνω
__________________________________________________________________
Άνοιξα όλα τα σχετικά topics και βλέπω μια επανάληψη εμπειριών απο
διάφορα μέλη. Αυτή έχει σχέση με ένα βουητό που ακούνε έντονο σε
υψηλές τοποθεσίες βουνά και στρατιωτικές βάσεις που μερικές φορές
έρχεται με ένα αίσθημα φόβου...

o apistefta omorfos στο Posted - 10/08/2004 : 19:46:49
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4364
___________________________________________________________________
ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΤΑ 1600 ΜΕΤΡΑ ΥΨΟΜΕΤΡΟ,ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΟΡΕΙΝΟ ΧΩΡΙΟ.
ΒΡΑΔΥ,ΠΕΡΙΠΟΥ 11 Η ΩΡΑ,ΜΗΝΑΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ.ΤΡΟΜΕΡΟ ΚΡΥΟ,ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΗΜΑΣΤΕ
ΕΞΩ ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΑΜΕ ΤΟΝ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΟΥΡΑΝΟ. ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΔΕΝ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ
ΟΥΤΕ ΟΧΗΜΑΤΑ,ΟΥΤΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΓΕΝΝΗΤΡΙΕΣ Η ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ.
ΞΑΦΝΙΚΑ,ΕΝΑΣ ΗΧΟΣ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΥ
ΕΞΕΛΙΧΘΗΚΕ ΣΕ ΕΦΙΑΛΤΙΚΟ ΒΟΜΒΟ,ΜΑΣ ΤΑΡΑΚΟΥΝΗΣΕ ΣΥΘΕΜΕΛΑ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΠΑΜΕ
ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ. ΑΚΥΡΟ. ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΠΛΗΣΙΑΖΕ ΣΤΙΣ 11
ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟ? ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΝΑ ΣΚΑΣΕΙ ΜΥΤΗ ΚΑΠΟΙΟ,ΑΛΛΑ
ΤΙΠΟΤΑ. ΠΕΡΙΤΤΟ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ Ο ΗΧΟΣ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕ ΜΕ Ο,ΤΙΔΗΠΟΤΕ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΟ,
ΜΗΧΑΝΙΚΟ,ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΚΛΠ. ΗΤΑΝ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΩ. ΑΝ ΠΩ,ΜΙΑ
ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ,ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ. ΕΠΙΣΗΣ,ΘΥΜΑΜΑΙ
ΟΤΙ ΤΡΟΜΑΞΑΜΕ ΕΞΙΣΟΥ,ΤΟΣΟ ΕΓΩ ΟΣΟ ΚΑΙ Η ΦΙΛΗ ΜΟΥ,ΠΟΥ ΞΕΧΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ
ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΟΥΡΑΝΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΡΟΜΑΝΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΕΨΑΜΕ ΜΕ ΒΗΜΑ ΤΑΧΥ ΣΤΟ
ΠΕΤΡΙΝΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΜΕΝΑΜΕ. ΤΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΣ Ο ΗΧΟΣ?(ΠΟΥ ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ,ΔΕ
ΔΙΗΡΚΕΣΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 ΛΕΠΤΑ). ΟΠΟΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ,ΔΕΚΤΗ.
____________________________________________________________________

o chameleon στο
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4574
__________________________________________________________________
Για τον άλλο φίλο θα ήθελα να προσθέσω πως το σπίτι βρίσκεται στο
μέσον ενός λόφου γεμάτου πεύκα, 200 μέτρα απο την κορυφή και άλλα
τόσα απο την θάλασσα... Πάνω, κάτω και απέναντι υπάρχουν πολλά άλλα
σπίτια και απο την άλλη πλευρά το σπίτι εφάπτεται με το συρματόπλεγμα
της ναυτικής βάσης "ΝΑΤΟ"... Νομίζω την λένε έτσι γιατί παλιά ήταν
σταθμός ανεφοδιασμού των συμαχικών πλοίων... Τώρα όλος αυτός ο λόφος
είναι κούφιος και φυλάσσονται μέσα του καύσιμα, πυρομαχικά και
προμήθειες...
__________________________________________________________________

ο φίλος Οcculatis Abis στο Posted - 27/07/2003 : 13:19:03
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1794
αναφέρει μια εκτενή λίστα στην περιοχή της
ΛΑΣ-ΚΩΝΟΣ, ΑΡΚΑ-ΔΙΑΣ

*** ΜΕ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ "ΚΕΝΤΡΑ" ***
__________________________________________________________________
46. Τόπος: Λακωνία (28-Δ1) i
Που είναι: Ακρωτήριο Ταίναρο, καταβάσιο
Ιδιότητες: Ψυχοπομπείο, είσοδος στον Άδη – η μεγαλύτερη στην Ελλάδα,
εμφανής ψυχολογική μετάλλαξη κατά την είσοδο.
Ενέργεια: Ισχυρή θετική και αρνητική
47. Τόπος: Λακωνία (27-Γ3)
Που είναι: Σπήλαιο Διρού, μεγάλο δίκτυο στοών.
Ιδιότητες: Μυητικές, αρχικά δυσκολία προσαρμογής
Ενέργεια: Αμφίπολη
48. Τόπος: Λακωνία (27-Α3)
Που είναι: Μυστράς, Μεσαιωνικό κάστρο i
Ιδιότητες: Κέντρο Χριστιανικής Ιερής Γεωγραφίας, φαινόμενα τηλεκίνησης.
Ενέργεια: Θετική
49. Τόπος: Λακωνία (28-Δ1)
Που είναι: Βρυκολακονήσι, μικρό νησί στην περιοχή του Ταινάρου.
Ιδιότητες: Εκτοπλάσματα, φαινόμενα τηλεκίνησης, δυσκολία προσαρμογής.
Ενέργεια: Αρνητική
50. Τόπος: Λακωνία (28-Γ2)
Που είναι: Μονεμβασιά, μεσαιωνική πόλη, κάστρο Βαθηκών, κάστρο Μεσσαίων.
Ιδιότητες: Καταβάσιο, μεγάλο δίκτυο στοών, αίσθηση χαλάρωσης, αιώρησης.
Ενέργεια: Θετική
51. Τόπος: Λακωνία (27-Α3,Α4)
Που είναι: Όρος Ταϋγετος, ευρύτερη περιοχή
Ιδιότητες: Φαινόμενα τηλεκίνησης, φώτα άγνωστης προέλευσης,
χρονικό κενό.
Ενέργεια: Αμφίπολη
52. Τόπος: Λακωνία (28-Α1)
Που είναι: Βρέσθενα Σπάρτης
Ιδιότητες: Στο προσκυνητάρι της Παναγιάς, στα βράχια ακούγονται
κρότοι και βγαίνουν φωτιές άγνωστης προέλευσης.
Ενέργεια: Αρνητική
53. Τόπος: Αχαϊα (20-Β3)
Που είναι: Μεγάλο Σπήλαιο, καταβάσιο
Ιδιότητες: Χρονικό κενό, βαριά ατμόσφαιρα.
Ενέργεια: Αρνητική
54. Τόπος: Κορινθία (21-Β1)
Που είναι: Όρος Κυλλήνη, περιοχή πηγών Στυγός
Ιδιότητες: Νεραϊδότοπος, σπήλαια και καταβάσια
Θεραπευτικές ιδιότητες: Αισιοδοξία, χαλάρωση, διαύγεια πνεύματος
Ενέργεια: Θετική
55. Τόπος: Κορινθία (21-Β2)
Που είναι: Γεληνιάτικα, Βουδιστικό κέντρο Κάρμα-Μπέρτσεν-Λινκ
Ιδιότητες: Βρίσκεται στο κέντρο του ενεργειακού τριγώνου Δελφών-
Ολυμπίας-Μυκηνών.
Ενέργεια: Ισχυρά θετική.
56. Τόπος: Μεσσηνία (27-Β1)
Που είναι: Ναυαρίνο Πύλου
Ιδιότητες: Υπόγειες στοές και αψίδες, υποθαλάσσιο τηλεσκόπιο,
τόπος δύναμης.
Ενέργεια: Θετική
57. Τόπος: Μεσσηνία (27-Α1) i
Που είναι: Παλαιό λουτρό, σπηλιά του Κουφιέρου.
Ιδιότητες: Στοιχεία κοίλης γης, τραγούδια άγνωστης προέλευσης,
άλλα πεδία.
Ενέργεια: Θετική.
58. Τόπος: Αρκαδία (20-Γ3) i
Που είναι: Δημητσάνα, Νεραϊδοβούνι.
Ιδιότητες: Γαλήνη, άλλες διαστάσεις, νεραϊδότοπος.
Ενέργεια: Θετική
59. Τόπος: Αρκαδία (20-Δ3)
Που είναι: Ναός Επίκουρου Απόλλωνος, κοντά στην Ανδρίτσαινα
Ιδιότητες: Μετατόπιση του ναού γύρω από τον άξονά του, με κατεύθυνση
το Βορρά, ηλεκτρομαγνητικές διαταραχές, γαλήνη.
Ενέργεια: Θετική
60. Τόπος: Αρκαδία (21-Γ1)
Που είναι: Κοντά στην αρχαία Μαντινεία, ναός Αγίας Φωτεινής.
Ιδιότητες: Παράξενος ναός με στοιχεία αιγυπτιακά, αρχαιοελληνικά
και βυζαντινά, γαλήνη, χρονικό κενό.
Ενέργεια: Θετική και αρνητική.
_____________________________________________________________________

Πιό συγκεκριμένα όλες οι τοποθεσίες επάνω στην γραμμή Ταύγετος-Πύλος
έχουν ονόματα όπως Πύλη, πόρτα, πολλά σπήλαια & υπόγεια ανοίγματα

Το ακρωτήρι Ταίναρο που είναι η άκρη του Ταυγέτου
φέρει μέρος που λέγεται Οι πύλες του Άδη. Ο κουστώ είχε
ζητήσει άδεια για υποθαλάσια έρευνα της περιοχής απο το κράτος.
Στην αρχή την πήρε αλλα την ημέρα που πήγε να εξερευνήσει
θέματα στρατιωτικής σημασίας και ασφάλειας του το απαγόρεψαν.
Όλο ο στρατός πάντως επαιμβαίνει όπως έγινε και στην Πεντέλη κιαλλού.
Αυτό διασταυρώνει πληροφορία συγγενικού άτομου του Ι.Γιαννόπουλου
οτι στην Πύλο οι Αμερικάνοι έδωσαν κάτι εκατομμύρια δολλάρια έρευνες
κάτω απο τα νερά της Πύλου...Δηλαδή μετά του Μαραθώνα την υπόγεια
βάση με Langley έχουμε και Πύλου;
Όπως και να έχει...στο βιβλίο του Γιαννόπουλου "Κοίλη Γή" Κεφάλαιο 14
αναφέρει περι Τέναρου και στου ιδίου την εξερεύνηση βλέπει απίστευτα
πράγματα κοντά σε σπηλιά που συνεχίζει υποβρυχίως...δίπλα απο την
μονή ασωμάτων ή ψυχομαντείο, ή Φρέαρ Οινουσσών κλπ...

Επίσης στο topic "ταξίδι στο χρόνο" αναφέρεται σαν γρίφος...
<<Ψάξε να βρείς την πλάκα που δεν έχει αρχή,
στο φρούριο κοντά στα στενά
με τις δάφνες του Απόλλωνα.>>

Mωσαικη πλάκα του παλατιού του Απόλλωνα δίπλα εκεί που
εικάζεται οτι ήταν το Φρέαρ των Οινουσών στο Ταίναρο!
Ή ψυχομαντείο...ή μονή ασωμάτων...
έχει κάτι σαν έξι δαφνόφυλλα στο κέντρο και δέκα ατέρμονες σπείρες
σε μία πλάκα κυκλική δίχως φυσικά αρχή και τέλος αφού κύκλος...
(παρόμοιο σχήμα όπως τα αγρογραφήματα)

Εκεί είναι δίπλα η αναφερόμενη υπόγεια υποθαλάσσια πύλη του Άδη
που ο Γιαννόπουλος λέει οτι είδε περίεργα και στον Κουστώ
απαγορεύτηκε λόγω στρατιωτικών μυστικών...

Μή ξεχάσω επίσης να αναφέρω οτι ο diafestor είπε οτι ξαναάνοιξε
το διαολεμένο ρήγμα που έκανε το σεισμό στην Καλαμάτα και ανέφερε
οτι βρήκε κάτι στο χάσμα το Καιάδα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2004, 16:39:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS
Βασικά ήθελα να μεταφέρω όλο το τελευταίο μύνημα στο τόπικ
"ΤΑΥΓΕΤΟΣ" στο οποίο είχε δημιουργηθεί απο τον diafestor.
Κατα λάθος λοιπόν έκανα reply σε αυτό και όχι στο "ΤΑΥΓΕΤΟΣ"
επειδή είχα ανοίξει το θέμα για αντιγραφή κάποιων στοιχείων.

Θα παρακαλούσα άν δεν πειράζει κάποιον συντονιστή να
διαγράψει το παραπάνω μύνημά μου εδώ επειδή το Θέμα Λιαντίνης
όσους ενδιαφέρει είναι θέμα λόγων του και όχι μιας πράξης που
θεωρείται πλέον τετελεσμένη, και η φιλολογία περι της πράξης
αυτής θεωρείται "ΓΡΑΦΙΚΗ".

Συνεχίζω να εξετάζω μόνο το περι ενεργειακής πύλης και ενεργειακών
ανοιγμάτων σε μιά σειρά βιωμάτων και στοιχείων απο διάφορα μέλη που
διάβασα και απλά τα παρέθεσα σε μια δικιά μου πάντα "παράλογη" λογική
σειρά.

Τα κείμενα θα αντιγραφούν στο παραπάνω ανεφερθέν topic συζητήσεως
ώστε όποιος θέλει να συνεχίσει να συζητάει εκεί...Ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krokodeilaki
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2004, 08:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krokodeilaki
Παιδιά, ο άνθρωπος δεν έχει καμία σχέση με μεταφυσική που έγραψε μια κοπέλα...δεν θυμάμαι το νικ της...
ο άνθρωπος ήταν ο τελευταίος φιλόσοφος της Ελλάδος.
Βάλια ήσουν στην συνάντηση-διάλεξη του site?
Πως σου φάνηκε?

Σκιάς όναρ άνθρωπος..(Πινδάρου-8ος Πυθιόνικος..)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΜΑΡΤΟΒΟΡΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


69 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2004, 12:37:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΜΑΡΤΟΒΟΡΟΣ
ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΩΝ ΠΑΠΑΤΖΙΔΩΝ.
ΕΔΩ Ο ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ ΕΚΕΙ Ο ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΙΑΛΟ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΙ ΓΡΑΦΕΤΕ ?
ΔΕΝ ΤΙΜΑΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ?
ΗΛΘΑΤΕ ΕΔΩ ΣΤΑ ΤΟΠΙΚ ΝΑ ΓΡΑΨΕΤΕ ΚΑΘΕ ΚΟΥΤΑΜΑΡΑ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΕ ΣΤΟ ΜΙΑΛΟ ΣΑΣ ?
ΣΕΒΑΣΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ? ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΛΕΓΕΤΕ ΠΩΣ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΑΤΕ ?

ΕΛΠΙΖΩ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΚΑΛΛΙΤΕΡΟΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FrondoR
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2004, 08:13:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FrondoR  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος FrondoR
Ακούμε διάφορα για την εξαφάνιση του Λιαντίνη αλλά η συνειδητή του αποχώρηση απ' τη ζωή μπορεί να εχει να κάνει με την προσωπική του πορεία. Επέλεξε να φύγει ίσως γιατί σ' αυτόν το δρόμο δεν χωράει δεύτερος. Η οδός είναι στενή και η πορεία μοναχική. ΄Οπου κι αν είναι, ας είναι με ειρήνη!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2004, 17:05:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ
O LIANTHNHS BRISKETAI STHN SAMO8RAKH...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2004, 20:37:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
Οι δικές μου πληροφορίες λένε για Δήλο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krokodeilaki
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 09:57:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krokodeilaki
Καλά ρε παιδιά, έχετε ξεφύγει ΕΝΤΕΛΩΣ??? Ποιά Δήλο και Σαμοθράκη μου λέτε? Σε λίγο θα μας πείτε και στον Όλυμπο...αφήστε την μνήμη του ανθρώπου σεβαστή σας παρακαλώ...

Σκιάς όναρ άνθρωπος..(Πινδάρου-8ος Πυθιόνικος..)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 22:43:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
Εγώ αστειευόμουν,ο Τριομήδης μάλλον δεν αστειευόταν!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy