ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2005, 16:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Είμαι άντρας 27 χρονών

Ωχ.. Το αν πρόκειται για αλωπεκίαση ή τριχόπτωση θα το καταλάβεις σε μερικά χρόνια οταν αδειάσει .. ή όταν πάς σε εναν δερματολόγο.. Θα σε συμβούλευα το δεύτερο...και επειγόντως μάλιστα.. δεν παίζουν με αυτά τα πράγματα...

quote:
Αν είναι αλωπεκίαση θα τα χάσω σίγουρα? Αν ναι τότε σε πόσο διάστημα?

Αν είναι αλωπεκίαση θα τα χάσεις σίγουρα και οχι σε σύντομο χρονικό διάστημα... Αν κάνεις και τα παρακάτω δεν θα χάσεις πολλά...
Σε οτι αφορά το ξεφλούδισμα ...
Ακου ...
Προτείνω λοιπόν...μία συνταγή εύκολη αλλά δεν αξίζει τον κόπο να την φτιάξεις. Πολλά φαρμακεία όπως www.perganta.gr μπορούν να στις φτιάξουν μόνον με 5 ευρώ..… Οπωσδήποτε δεν αυξάνει την τριχοφυΐα αλλά σταματά την τριχόπτωση και κάνει τα μαλλιά γερά , λαμπερά, και στιλπνά.
Για 100 γρ λοσιόν.
Αναμιγνύουμε 25 γρ αμυγδαλέλαιο και 25 γρ. δαφνέλαιο.
Προσθέτουμε αιθέρια έλαια λεβάντας , κέδρου, φασκόμηλου και δενδρολίβανου απο 10 γρ. περίπου το καθένα.
Τρόπος χρήσης.
Θερμαίνουμε μέτρια το μίγμα προς χρήση ώστε να αποκτήσει ρευστότητα και το περνούμε σε μία σύριγγα. Με την άκρη της σύριγγας χύνουμε το μίγμα στις ρίζες των μαλλιών και αυτό λόγω της ρευστότητας θα αρχίσει να ρέει παντού. Φροντίζουμε να καλυφθεί ολο το δέρμα με το μίγμα.
Στη συνέχεια κάνουμε σχολαστικό μασάζ με τις άκριες των δακτύλων σε ολο το τριχωτό για αρκετή ώρα ώστε να δημιουργηθεί ``υπεραιμία``.
Αμέσως μετά βρέχουμε τις παλάμες και απλώνουμε και άλλο μίγμα , στα μαλλιά ώστε αυτά να λαδώσουν αρκετά. Κάνουμε μασάζ, χτενίζουμε καλά και τα αφήνουμε όσο περισσότερο μπορούμε. Το λιγότερο 2 ώρες εως και 5 ώρες.
Μετά τα λούζουμε πολύ καλά τουλάχιστον 3 φορές.
Κάτι άλλο που θα ήθελα να σου προτείνω αλλά και σε οσους αντιμετωπίζουν πρόβλημα πόνου στις ρίζες ιδιαίτερα κατά την διάρκεια του χειμώνα ή όταν ο καιρός παρουσιάζει αλλαγές είναι εκτός από την χρήση του μίγματος και η χρήση της χένας.
Η ``χένα`` εκτός από του ότι μπορεί να δώσει μια ιδιαίτερη λάμψη στα μαλλιά, δηλαδή να τα χρωματίσει απο ελαφρώς εως αρκετά , χωρίς αυτό να γίνει ιδιαίτερα αντιληπτό από τους αλλους, δημιουργεί και μία ασπίδα προστασίας από τις απότομες αλλαγές της θερμοκρασίας.
Η όλη αυτή διαδικασία κρατά τα μαλλιά γερά και βοηθά πολύ κατά της τριχόπτωσης.

Από φαρμακευτικής πλευράς …δύο νέες ουσίες έχουν κάνει την εμφάνισή τους στα φαρμακευτικά είδη είναι η minoxidil και finasteride .
Ενα καταπληκτικό προιόν , δοκιμασμένο κυκλοφορεί στην αγορά και λέγεται Regaine.
Αυτό περιέχει την ουσία minoxidil σε διάλυση και είναι έτοιμο προς χρήση.
Αυξάνει την τριχοφυία αισθητά, πολύ αισθητά με την προυπόθεση να υπάρχου θύλακες.
Δεν εχει παρενέργειες και κάνει θαύματα.
Βέβαια είναι φάρμακο και δεν θα μπορείς να το χρησιμοποιείς για πάντα αλλά μόνο για θεραπεία.
Το finasteride εχει παρενέργειες…
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω , αν χρησιμοποιήσεις το Regaine οσοι θύλακες εχουν εναπομείνει στο τριχωτό της κεφαλής και είναι αδρανείς .. θα δραστηριοποιηθούν πολύ .. Μαζί και οι υπόλοιπες τρίχες….Τις τρίχες που εχεις χάσει… δεν τις ξαναποκτάς. Μετά από χρήση του regaine για 5-6 μήνες δεν θα χάνεις μαλλιά για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα. Μπορείς να το χρησιμοποιείς όμως μία με δύο φορές την εβδομάδα . Όταν σταματήσεις να το χρησιμοποιείς θα αρχίσουν πάλι να πέφτουν .
Οι φροντίδες αυτές που σου προτείνω θα βοηθήσουν να μην χάσεις πολλά μαλλιά αλλά το καλύτερο είναι σιγά σιγά να κάνεις μικρές μεταμοσχεύσεις. Αξίζει τον κόπο...


Edited by - allzzaro on 11/03/2005 16:50:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eeriofeel
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2005, 14:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eeriofeel

Αγαπητέ alzzaro
Ευχαριστώ για τη συνταγή. Δυστυχώς το link που μου έδωσες για το φαρμακείο perganta.gr δεν δουλεύει. Όπως ανέφερα μένω στο Λονδίνο οπότε δεν ξέρω πώς θα μπορούσα να φτιάξω αυτή τη συνταγή. Θα προσπαθήσω να βρω μεταφράσεις των συστατικών αλλά αν μπορούσες και συ να μου δώσεις τα ονόματα στα αγγλικά θα ήταν μεγάλη βοήθεια ή αν έχεις οποιαδήποτε άλλα links για Online φαρμακεία...
Τώρα όσον αφορά τη χένα είναι κάτι που βρίσκω στα φαρμακεία? Είναι κάτι που περιέχεται σε άλλα προιόντα ή το βρίσκω σαν χένα?

Θα δοκιμάσω και το Regaine. (Χρειάζεται prescription?)

Ευχαριστώ ξανά
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2005, 18:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Θα δοκιμάσω και το Regaine. (Χρειάζεται prescription?)

Σε οτι αφορά το regain οχι είναι μία φαρμακευτική λοσιόν με το ονομα regain που περιέχει minoxidil, συγκεκριμένα το εχω εδώ δίπλα μου και το βλέπω .. γιατί το χρησιμοποιώ και εγώ..

quote:
Τώρα όσον αφορά τη χένα είναι κάτι που βρίσκω στα φαρμακεία? Είναι κάτι που περιέχεται σε άλλα προιόντα ή το βρίσκω σαν χένα?

Henna plus ενα καταπληκτικό προιόν που κυκλοφορεί σε τζέλ..
Είναι φανταστικό προιόν .. κυκλοφορεί ώς τζέλ σε 10 τουλάχιστον χρώματα απο ουδέτερο εως μαύρο... προστατεύει τα μαλλιά απο το κρύο και συγχρόνως τους δίνει μία λάμψη .. μία ελαφρά απόχρωση.. δεν βάφει τέλεια τις άσπρες τρίχες αλλά τους δίνει μία λάμψη...
Είναι διακριτικότατο, μπορείς να το χρησιμοποιείς οσο συχνά θέλεις και δεν δίνει την άθλια εκείνη εντύπωση των βαμμένων μαλλιών. Μάλιστα η λάμψη φεύγει προοδευτικά με τα λουσίματα σε σχέση με τις βαφές που δεν φεύγουν. Ενα φυσικό προιόν που κάνει θαύματα στους ... άνδρες...


Edited by - allzzaro on 15/03/2005 18:10:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MariaD
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2005, 20:22:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MariaD
Με λένε Μαρία και έχω ένα πρόβλημα που σε πολλούς μπορεί να ακουστεί χαζό. Είμαι 25 χρονών 1,70 και 58 κιλά. Αυτά τα κιλά φαίνονται λογικά για το ύψος μου αλλά εγώ είχα συνηθίσει να είμαι πάντα γύρω στα 50, χωρίς καμία προσπάθεια, δίαιτα, γυμναστική κ.τ.λ. Μετά όμως από ένα χρόνο στην Αγγλία όπου έκανα πολύ κακή διατροφή και καθιστική ζωή, πήρα 8 κιλά και αρκετό λίπος στην περιφέρεια. Τώρα είμαι σε απόγνωση γιατί δεν έχω συνηθίσει να κάνω δίαιτα και μου είναι πολύ δύσκολο. Επίσης γυμναστική δεν μ'αρεσει να κάνω αεροβική και κάνω μόνο pilates (4 φορές την εβδομάδα) που όμως δεν βοηθάει για να κάψω λίπος. Πιστεύω ότι αν κατάφερνα να χάσω ακόμα και μόνο 2 κιλά θα ένιωθα πολύ καλύτερα με το σώμα μου. Το ξέρω οτι πρέπει να το πάρω απόφαση και να κάνω δίαιτα και γυμναστική, αλλά θα ήθελα αν θα μπορούσατε να μου δώσετε μερικές κατευθύνσεις συγκεκριμένα για την περίπτωση μου.
Θα εκτιμήσω πολύ την απάντηση σας.

Μαρία
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dancing verum
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2005, 01:32:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dancing verum
πολυ ενδιαφερον θέμα.Πρώτα -πρώτα Μαρία σε καταλαβαίνω απόλυτα-κι εγω χορευτής είμαι και ξέρω.Το ζητημα δεν είναι μόνο πώς φαινόμαστε με το σώμα μας,αλλά πως νιωθουμε κιολλας.Αν το σώμα σου εχει συνηθίσει να κουβαλαει 50 κιλα,τοτε τα 58 είναι 8 κιλα τσουβαλι παραπανω.Αν ενιωθες πιο ελαφρια,ευκινητη ,πιο υγειής στα 50 κιλά ,τοτε ακου τον εαυτό σου και χασε τα.Το θεμα ομως είναι να τα χασεις,οχυρώνοντας κι όχι καταστρέφοντας την υγεία σου.Πιστεύω οτι τα 8 αυτα κιλα οφείλονται στις μη αναγνωρισιμες απο τον οργανισμο σου τοξινες που ελαβες στην αγγλια οσο ησουν.Ισως αν δοκιμαζες μεσα στη σαρακοστη που διανύουμε μία νηστεία χορτοφαγική με προτεινουχες φυτικές τροφές[σογια απο βιολογικά προιοντα ή ψαρί,αν δε θες να το νηστεψεις],να εβλεπες γρηγορα αποτελέσματα μείωσης βαρους.Επειδή το βαρος είναι ενα μονιμο και θέμα των χορευτων σου μιλάω σα να'σουν μαθητριά μου.

allzzaro,αφου απαντήσεις στη μαρια απο πανω θα θελα να μου εξηγήσεις κατι που ποτε δεν καταλαβα.Λεγοντας 1600 θερμιδες ημερισίως οτι χρειαζεται ενας x-οργανισμός,σημαινει οτι αυτές τις θερμιδες τις χρειαζεται ανεξαρτητα από αυτές που χανει κατα τη διαρκεια της ημερας του?π.χ.με τη γυμναστικη χανουμε καποιες θερμιδες.για να κρατήσουμε την ισορροπία στις 1600 θερμιδες πρεπει να αυξήσουμε ίσως την ποσοτητα φαγητου με κατι υγιεινο,π.χ.πρωτείνη?

...και κατι αλλο.Τι γνώμη έχεις για τα σκευάσματα πρωτείνης ριζιου?ευχαριστω πολυ

Πηγα στο δασος γιατι ήθελα να ζήσω ελευθερα.Ηθελα να ζήσω βαθεια τη ζωη,να ρουφηξω ολο της το μεδουλι.Να βαλω στην ακρη ολ'αυτα που δεν ηταν ζωη και να να μην ανακαλυψω,οταν θα εφθανε η στιγμή να πεθάνω,πως δεν εζησα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MariaD
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2005, 09:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MariaD
Αγαπητέ dancing verum,

Σε ευχαριστώ πολύ που ενδιαφέρθηκες να μου απαντήσεις. Ξέρεις έκανα κι εγώ πολλά χρόνια χορό παλιότερα, και νιώθω οτι με καταλαβαίνεις πολύ. Μακάρι να μπορούσα να ξαναρχίσω τον χορό, είμαι σίγουρη οτι θα με βοήθαγε πολύ, αλλά δυστυχώς δεν έχω πια αρκετό χρόνο λόγω
δουλειάς.
Η ιδέα σου για χορτοφαγική δίαιτα είναι μάλλον καλή γιατί η αλήθεια είναι οτι γενικά τρώω πολύ κρέας και θα μου κάνει καλό λίγη αποτοξίνωση.
Α! και η ερώτηση που έκανες στον allzzaro για τις θερμίδες που χρειάζεται ο οργανισμός σε σχέση με την άσκηση, με βασανίζει και μένα πολύ καιρό.
Εγώ έχω διαβάσει οτι πρέπει να παίρνω 1200 θερμίδες την ημέρα (για να χάσω κιλά), είναι σωστό?
Είναι ανεξάρτητο από την γυμναστική που κάνω?

φιλάκια σε όλους,
ΜαρίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2005, 17:41:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Είμαι 25 χρονών 1,70 και 58 κιλά.

Αν κρίνω απο τα λεγόμενα σου ανήκεις στην ελαφριά σκελετική κατηγορία.
Τα 50 κιλά που ανήκες ήταν πολύ λίγα.

Ησουν ελειποβαρής.

Δηλαδή ναί μεν ανήκες στην ελαφιά σκελετική κατηγορία αλλά και με κατεστραμμένο ή ανύπαρκτο μυικό ιστό .. γιαυτό και ήσουν και ελειποβαρής...
Τα 8 κιλά λοιπόν που πήρες, τα πήρες λανθασμένα, απο αλόγιστο υπερβολικό φαγητό τα οποία φυσικά έγιναν λίπος που οδηγήθηκε στις λιπαποθήκες σου. Το αν οχι καθημερινό αλλά Κυριακάτικο χουζούρι συμβάλλει καταλυτικά στην δημιουργία λίπους.


Το βρίσκω πολύ λογικό από την στιγμή που δεν μπορείς να ελέγξεις τη διατροφή σου και τις καύσεις σου να αποκτήσεις απόθεμα λίπους.
Δυστυχώς εάν δεν κάνεις καύσεις ή δεν περιορίσεις τις θερμίδες σου σωστά … το λίπος δεν θα φύγει.. Δεν υπάρχουν ούτε μαγικά χάπια , ούτε μαγικά υγρά.. δυστυχώς….

Αργά ή γρήγορα αν συνεχίσεις έτσι θα αποκτήσεις και αλλα κιλά και λόγω του οτι ο μυικό σου ιστός είναι ανύπαρκτος η αποθήκευση του λίπους θα κορυφωθεί με δραματικό ρυθμό λόγω του οτι ο μεταβολισμός σου δεν θα μπορεί να λειτουργήσει.

Εαν είχες συμβουλευτεί εναν καλό διατροφολόγο θα είχες αποκτήσει αρκετό μυικό ιστό τρώγοντας σωστά και κάνοντας σωματική άσκηση.
Το ποτέ δεν είναι αργά για σένα μέχρι τώρα ισχύει... σε μερικά χρόνια ομως οχι .

Σου συνιστώ να διαβάσεις το τόπικ απο την αρχή σε οτι αφορά τον μεταβολισμό και το κάψιμο λίπους.

Αυτά..


Edited by - allzzaro on 17/03/2005 19:20:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2005, 17:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
allzzaro,αφου απαντήσεις στη μαρια απο πανω θα θελα να μου εξηγήσεις κατι που ποτε δεν καταλαβα.Λεγοντας 1600 θερμιδες ημερισίως οτι χρειαζεται ενας x-οργανισμός,σημαινει οτι αυτές τις θερμιδες τις χρειαζεται ανεξαρτητα από αυτές που χανει κατα τη διαρκεια της ημερας του?π.χ.με τη γυμναστικη χανουμε καποιες θερμιδες.για να κρατήσουμε την ισορροπία στις 1600 θερμιδες πρεπει να αυξήσουμε ίσως την ποσοτητα φαγητου με κατι υγιεινο,π.χ.πρωτείνη?


Προσέξτε…


Το ύψος δεν συμβαδίζει με το βάρος και αυτό είναι λάθος σε οποιον το υπολογίζει έτσι ..

πχ ένα άτομο με ύψος 1.75 μπορεί να ζυγίζει από 64 εως και 74 κιλά…ανάλογα με τη σκελετική κατηγορία και τον μυικό προσδιορισμό…
Αρα η άποψη ότι είμαι 1.75 και πρέπει να ζυγίζω 74 κιλά είναι εσφαλμένη όταν το άτομο αυτό ανήκει στην κατηγορία του ελαφρύ σκελετού που κανονικά θα πρέπει να ζυγίζει 64 κιλά… τα υπολοιπα 10 κιλά θα είναι λίπος και ενω θα νομίζει οτι είναι σωστός στην πραγματικότητα θα ανήκει στην κατηγορία των υπέρβαρων.

Για να δεί κάποιος εάν βρίσκεται στα κιλά του .. είναι πολύ απλό δεν εχει παρά να περιεργαστεί τις λιπαποθήκες του… εάν δεί ότι οι λιπαποθήκες είναι γεμάτες τότε είναι υπέρβαρος…

Η χειρότερη κατηγορία των υπέρβαρων είναι αυτών που κάποτε ηταν ελιπαβαρής. Δηλαδή αυτών που κάποτε ήταν πολύ αδύνατοι και μετά πήραν βάρος. Η κατηγορία αυτή εχει αποκτήσει μικρά θα μπορούσα να πώ αποθέματα λίπους αλλά παράλληλα δεν εχει αποκτήσει σχεδόν καθόλου μυικό ιστό.
Το χαρακτηριστικό της κατηγορίας αυτής είναι οτι ενώ ντυμένοι φαίνονται αδύνατοι αλλά κατά βάθος είναι λιπόσαρκοι...

Τώρα πχ ένα άτομο με ύψος 1.75 και σωματικό βάρος 70 κιλών χωρίς να κάνει απολύτως τίποτα , παρά να τριγυρνάει απλά στο σπίτι του βλέποντας τηλεόραση .. καίει 1500 με 1600 θερμίδες ημερησίως.
Από εκεί και μπρός ότι κινήσεις επιπλέον κάνει τις χρεώνεται στο θερμιδικό του ισολογισμό πχ πλύσιμο πιάτων για μία ώρα 100 θερμίδες επι πλέον. Σκληρό περπάτημα 1 ώρας 400 θερμίδες επι πλέον κοκ..

Εάν το άτομο αυτό εχει πολλές δραστηριότητες ημερησίως τότε μπορεί να καίει μέχρι και 3000 θερμίδες ημερησίως ακόμα και 4.000 θερμίδες εάν ασχολείται και με την εναερόβια άσκηση.

Τώρα φανταστείτε το άτομο αυτό να χουζουρεύει ολη την ημέρα καίγοντας μόνον 1500 θερμίδες και το βράδυ να χρησιμοποιήσει το ``σύνδρομο της ταβέρνας`` λαμβάνοντας 4.000 θερμίδες
Κύριο χαρακτηριστικό,ανδρας 50 ετών με μία κοιλιά σαν μπαλόνι.

Τώρα σε οτι αφορά την πρωτείνη.. αυτό δεν μπορεί να στο απαντήσει κανείς... και θα μπορούσα να πώ οτι οι απόψεις των διατροφολόγων και των γιατρών διίστανται και αν σου απαντήσει κάποιος σίγουρα η απάντηση να εχει ιδιοτελή χαρακτήρα.
Πχ αν ρωτήσεις εναν που πουλά πρωτείνες θα σου πεί με απόλυτη σιγουριά οτι πρέπει να παίρνεις τόσα γρ. όσα το βάρος σου Χ 2,5...
Ναί μέν θα αποκτήσεις μεγάλο μυικό όγκο .. το οποίο μετά απο λίγο θα τον χάσεις..... αλλά θα σου δημιουργήσει με πολλά προβλήματα ... οπως διόγκωση του προστάτη , υψηλό αιματοκρίτη κλπ...

Εάν ρωτήσεις εναν χορτοφάγο θα σου πεί οτι η πρωτείνη δεν χρειάζεται γιατί αυτός ζεί πάντα ως ελιποβαρής.... με ανύπαρκτο μυικό ιστό.

Συμπληρώματα πρωτείνης μπορεί να παίρνουν μόνον οσοι τα έχουν απόλυτη ανάγκη.. οπως πχ η ΜαρίαD και το προτιμότερο θα ήταν η πρωτείνη αυτή να προέρχεται ναι μέν απο φυσική τροφή ως επι το πλείστον με μικρά συμπληρώματα απο υδρολυμένη πρωτείνη απο ορό γάλακτος σε σκόνη η οποία είναι και η πλέον εύπεπτη αλλά και αφομοιώσιμη.

Ο σωστός ανεπτυγμένος μυικός όγκος είναι αυτός που θα μπορέσει να ρυθμίσει τον μεταβολισμό. Για να μπορέσει κάποιος να το κάνει αυτό σωστά θα πρέπει να τρέφεται με αγνές ως επι το πλείστον τροφές λαμβάνοντας τις σωστές πρωτείνες τους σωστούς υδατάνδρακες και τα σωστά λιπαρά και οπωσδήποτε κάνοντας αερόβια και εναερόβια άσκηση.

Η συρρίκνωση του μυικού ιστού είναι χειρότερη απο την απόκτηση λίπους.
Το λίπος καίγεται πανεύκολα.. ο μυικός όγκος δεν δημιουργείται εύκολα.
πχ μπορούμε σε ενα μήνα να χάσουμε μέχρι και 6 κιλά καθαρού λίπους.
Σε εναν μήνα ομως το μέγιστο βάρος του μυικού ιστού είναι μόνον 200 γρ.. και εαν κάποιος είναι πάνω απο 40 η ανάπτυξη του μυικού ιστού είναι πλέον αδύνατη....


Edited by - allzzaro on 17/03/2005 19:18:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2005, 19:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
για να κρατήσουμε την ισορροπία στις 1600 θερμιδες πρεπει να αυξήσουμε ίσως την ποσοτητα φαγητου με κατι υγιεινο,π.χ.πρωτείνη?


Ναί... αλλά...
Εγώ θα πρότεινα... μην τρώτε άχρηστες τροφές. Οι άχρηστες τροφές είναι η αιτία ολου του κακού.

Αχρηστες τροφές είναι .. ``πλαστικές τροφές``, πατάτες τηγανιτές, ταραμοσαλάτες, τουρσιά, κέτσαπ και γενικά σαλτσοειδή, αλλαντικά πάσης φύσεως , πατατάκια , γαριδάκια, ποπ κόρν, μπισκοτάκια,

Σε δεύτερη μοίρα έρχονται τα ζυμαρικά , γενικά πιτοειδή οπως και τα γλυκά αυτά πρέπει να τρώγονται με μέτρο.

Τροφές που πρέπει να καταναλώνονται αφειδώς ..
1. Οσπρια.. πάσης φύσεως.. λαχανικά .. ρίζες..
2. Ψάρια
3. Σαλάτες

4. Ασπράδια αυγών, τυρί κοτέιτζ, γάλα, ρύζι, πατάτες βραστές άσπρο κρέας κα...


Για μία φορά ακόμα θα φέρω το τρανταχτό παράδειγμα...
Σύγκριση ενός χάρμπουγκερς και ενός smartsnaks

Ενα χοληστερινούχο χάρμπουγκερ μας δίνει 600 θερμίδες με 3 γρ. πρωτείνη, 10 γρ. υδατάνθρακες και 60 γρ. λίπους, 0 βιταμίνες, 2 κουταλιές αλάτι.

Ενα smartnsnaks με μαύρη μπαγκέτα, κοτόπουλο φιλέτο, 2 ασπράδια αυγών , πιπεριές και ελιές μας δίνει 500 θερμίδες με 30 γρ. πρωτείνη 50 γρ. υδατάνθρακες 4 γρ. λίπος ... βιταμίνες, αλάτι 0.

Νομίζω οτι το παράδειγμα αυτό τα λέει όλα...

Edited by - allzzaro on 17/03/2005 20:01:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dancing verum
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2005, 02:59:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dancing verum
αγορι μου ευχαριστω πολυ.Κι εσύ καλή μου Μαρία να ξαναρχίσεις το χορό -δε σου λείπει βρε από τη ζωή σου?Εστω και σε ενα γυμναστήριο,σε μια σχολή μπαλετου,υπαρχουν προγραμματα χορευτικής γυμναστικής!νατη και η ασκησηπου ψαχνουμε.


Πηγα στο δασος γιατι ήθελα να ζήσω ελευθερα.Ηθελα να ζήσω βαθεια τη ζωη,να ρουφηξω ολο της το μεδουλι.Να βαλω στην ακρη ολ'αυτα που δεν ηταν ζωη και να να μην ανακαλυψω,οταν θα εφθανε η στιγμή να πεθάνω,πως δεν εζησα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2005, 17:42:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φίλοι μου γειά σας.
Μετά την παρουσίαση των σπουδαιοτέρων βοτάνων σειρά εχουν βότανα καθημερινής χρήσης.
Πρίν τα παρουσιάσω ομως να κάνω μία γενικά αναφορά για την σπουδαιότητα των βοτάνων... αλλά και πως και που μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε.


Από τα αρχαιότατα ακόμη χρόνια ο άνθρωπος στο φυτικό βασίλειο ζήτησε την ανακούφιση των πόνων του ή την θεραπεία του. Έτσι εδώ και χιλιάδεςχρόνια, ποικιλίες βοτάνων έχουν χρησιμοποιηθεί από τους ανθρώπους για θεραπευτικούς λόγους. Οι κλασσικοί Έλληνες συγγραφείς και γιατροί της αρχαιότητας, όπως ο Ιπποκράτης, ο Αριστοτέλης, ο Διοσκουρίδης, ο Γαληνός έγραψαν διάφορα συγγράμματα για τις θεραπευτικές ιδιότητες και τον τρόπο χρήσης των φυτών, βασισμένοι στις λαϊκές παραδόσεις του καιρού τους.
Στα χρόνια του Μεσαίωνα και της Τουρκοκρατίας η χρήση των βοτάνων ήταν πολύ διαδεδομένη στη χώρα μας, όπως και στην υπόλοιπη Ευρώπη (λαϊκοί γιατροί με το όνομα Κομπογιαννίτες ή Βικογιατροί).
Από τις αρχές του αιώνα μας, άρχισε να εγκαταλείπεται η βοτανοθεραπεία και τα φυτά αντικαταστάθηκαν από διάφορα χημικά παρασκευάσματα. Η βαθιά αλλαγή στη στάση των ανθρώπων απέναντι στα βότανα ήταν το αποτέλεσμα της ανάπτυξης της χημικής-φαρμακευτικής βιομηχανίας.
Στον αιώνα μας, από το 1940 (Β’ παγκόσμιος πόλεμος) και έπειτα φούντωσε πλέον η παραγωγή φαρμάκων με συνθετικές πρώτες ύλες. Όσο γιγαντώνονταν όμως οι χημικές βιομηχανίες τόσο φούντωνε και η πολυφαρμακία. Τα φάρμακα από εκατοντάδες έγιναν χιλιάδες. Το ίδιο όμως και οι αρρώστιες .
Έτσι η ανάγκη επιστροφής στη φύση, έγινε σιγά-σιγά μεγαλύτερη και στον καιρό μας πλέον έχει πολλούς οπαδούς σ’ όλη τη γη. Τα βότανα, που εδώ και 30-40 χρόνια είχαν εξαφανιστεί από την αγορά και την κουζίνα μας, γιατί μας έμαθαν να τα περιφρονούμε, ξαναπαίρνουν σιγά-σιγά τη θέση που τους ανήκε.
Όπως απέδειξε η πείρα αιώνων, πολλά φυτά, ρίζες, φύλλα και πολλοί σπόροι διαθέτουν πιο δραστικές θεραπευτικές ιδιότητες από τα φάρμακα και φέρνουν πολύ πιο σίγουρα αποτελέσματα από εκείνα. Και μάλιστα χωρίς παρενέργειες.. Είναι κάτι το συγκινητικό να διαλέγεις μια θεραπεία από τον κήπο, από το βουνό,τα χωράφια, αντί να εμπιστευθείς την υγεία σου σε μια άγνωστη, απρόσωπη, απομονωμένη χημική ουσία.
Το παράξενο είναι ότι στην εποχή μας, όχι μόνο πλέον δεν αμφισβητείται η πατροπαράδοτη πείρα, που θεωρεί αποτελεσματικά τα βότανα για χίλιες-δυο αρρώστιες, αλλά καταφεύγουμε σ’ αυτά και στις θαυματουργές τους ιδιότητες, για να γλυτώσουμε από τις παρενέργειες των φαρμάκων.
Η επιστήμη πια λοιπόν παραδέχεται τη θεραπευτική ιδιότητα των βοτάνων. Στην Ελλάδα δε φυτρώνουν περισσότερα από 4.000 βότανα. Όμως το ζήτημα της εκμετάλλευσης των φαρμακευτικών βοτάνων βρίσκεται στη χώρα μας ακόμα σε όχι προχωρημένο στάδιο. Τα περισσότερα βότανα περιέχουν ουσίες που επιδρούν σ’ όλο τον ανθρώπινο οργανισμό. Δε δρούν όμως τα βότανα αμέσως, όπως κάνουν τα φάρμακα. Ελάχιστα βότανα έχουν αποτελέσματα από την πρώτη φορά που θα τα πάρουμε, ενώ σχεδόν όλα έχουν αποτελέσματα μόνον όταν τα παίρνουμε καθημερινά και για αρκετές βδομάδες. Όσο αργά όμως κι αν δρούν τα βότανα, η δράση τους είναι λιγότερο βίαιη από τα φάρμακα και έχει μονιμότερα αποτελέσματα. Άλλωστε το σπουδαιότερο που προσφέρουν τα βότανα, είναι ότι βοηθούν το σώμα μας να θεραπευθεί μόνο του.
Παρατηρώντας λοιπόν και μελετώντας στις επισκέψεις μας διάφορα αγριολούλουδα, δέντρα και καλλιεργήσιμα φυτά της περιοχής μας ασχοληθήκαμε με τη μελέτη των θεραπευτικών ιδιοτήτων των φυτών αυτών.Το πιο θαυμαστό όμως ήταν πως γνωρίσαμε διάφορα βότανα και νιώσαμε έντονα κάποιες στιγμές τη δύναμη της μεγάλης Μητέρας Φύσης. Είδαμε με πόση ευκολία έχουμε σήμερα καταλήξει να εμπιστευόμαστε την υγεία μας στα φάρμακα και αντίθετα πόση δυσκολία, αλλά και δυσπιστία, έχουμε για να στραφούμε στα απλά βότανα, αυτά που βρίσκονται έξω από την πόρτα μας, στην άκρη του δρόμου μας, στην εξοχή, κάτω από τον ολόλαμπρο ήλιο. Τσουκνίδα, μέντα, χαμομήλι, ... σεμνά, ταπεινά φυτά της φύσης, όμως γεμάτα δύναμη να θεραπεύσουν ένα σωρό παθήσεις. Μπορεί η επιστήμη μέσα σε μερικές δεκαετίες να ώθησε την Ιατρική σε θαυμαστά επιτεύγματα, όμως η θεραπευτική δεν είναι υπόθεση μόνο του 20ου αιώνα. Τίποτε δεν πρέπει να παραμελείται. Γνώσεις και παλιές τεχνικές θεραπείας από τα παλαιότερα χρόνια, μας είναι κι αυτές πολύτιμες.

Θα συνεχίσω με μερικά πολύ χρήσιμα βότανα τα οποία μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε ωμά στις σαλάτες μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2005, 17:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΩΝ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΩΝ ΦΥΤΩΝ

ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ
Στην πατρίδα μας υπάρχουν πολλά είδη φαρμακευτικών φυτών, τα οποία ή βρίσκονται σε άγρια κατάσταση ή καλλιεργούνται.
Οι κλιματολογικές και εδαφολογικές συνθήκες της Ελλάδας επιτρέπουν την ανάπτυξη των φυτών αυτών και όπου καλλιεργούν τέτοια φυτά θα πρέπει να γνωρίζουν ορισμένα στοιχεία από κάθε φυτό και τις ιδιαίτερες συνθήκες κάτω από τις οποίες αναπτύσσεται.
ΠΕΡΙΣΥΛΛΟΓΗ
Η περισυλλογή των φαρμακευτικών φυτών, δεν γίνεται μια συγκεκριμένη εποχή. Αυτό εξαρτάται από τα μέρη του φυτού που θέλουμε να συλλέξουμε, την περιοχή που φυτρώνει και τη φύση του φυτού.
Σπόροι: Η συλλογή των σπόρων γίνεται την εποχή που έχουν ωριμάσει, πράγμα που φαίνεται από τη σκληρότητά τους.
Ξύλο: Και πάλι θα πρέπει να είναι ώριμο, οπότε η καλύτερη εποχή είναι το χειμώνα.
Καρποί: Η συλλογή τους γίνεται την εποχή της ωρίμανσής τους.
Βλαστοί: Αυτοί μαζεύονται την άνοιξη.
Φλούδα: Συλλέγεται από νέα κλαδιά άνοιξη ή φθινόπωρο.
Άνθη: Συλλέγονται τις πρωινές ώρες μετά τη δροσιά, όταν υπάρχει πλήρης άνθιση, δηλαδή άνοιξη ή φθινόπωρο.
Φύλλα: Αυτά μαζεύονται κυρίως τις απογευματινές ώρες την εποχή που το φυτό ανθίζει.
Ρίζες: Μαζεύονται τότε που το φυτό έχει αποθηκεύσει εκεί όλες τις ουσίες, δηλαδή στο τέλος του καλοκαιριού και προς το φθινόπωρο.
Ολόκληρα φυτά: Η συλλογή τους γίνεται προς το τέλος της άνοιξης.


Edited by - allzzaro on 29/03/2005 17:57:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2005, 17:59:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro

ΑΠΟΞΗΡΑΝΣΗ
Η αποξήρανση των φαρμακευτικών φυτών πρέπει να γίνει με μεγάλη προσοχή έτσι ώστε να μη χάσουν τις φαρμακευτικές τους ιδιότητες. Για το λόγο αυτό αμέσως μετά το μάζεμα τα φυτά πρέπει να εκτίθενται σε χώρο που αερίζεται καλά, κάτω από σκιά, να μην έχει υγρασία, να είναι ζεστός και να τα βοηθάμε στο ξέραμα γυρίζοντας σε διάφορες πλευρές τα φύλλα ή τα άνθη.
ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ
Αμέσως μετά την αποξήρανση, αφαιρούμε οποιαδήποτε ξένη ουσία βρίσκεται πάνω στο φυτό και το τοποθετούμε σε δοχείο που κλείνει καλά και στο οποίο γράφουμε σε ετικέτα την ημερομηνία αποξήρανσης και τα στοιχεία του φυτού. Η θερμοκρασία διατήρησης πρέπει να είναι η κανονική, να μην υπάρχει υγρασία και φως. Επειδή με τον καιρό τα φυτά χάνουν τις ιδιότητές τους, καλό είναι να τα ανανεώνουμε μια φορά το χρόνο.
ΧΡΗΣΗ
Για την χρήση των βοτάνων θα πρέπει αυτός που τα χρησιμοποιεί να γνωρίζει ορισμένους κανόνες.Χρειάζεται μεγάλη προσοχή στην προμήθεια του κάθε βοτάνου, διότι από απροσεξία ή από άγνοια μπορεί να γίνει προμήθεια κάποιου άσχετου με την συγκεκριμένη ασθένεια του ενδιαφερομένου.Επίσης θα ήταν καλή μια δοκιμή στην χρήση του φυτού πρίν από την κανονική θεραπεία. Υπάρχει δε περίπτωση σε κάθε ασθένεια να συστηθεί ένας συνδυασμός βοτάνων, για αυτό θα πρέπει να ερωτηθεί ειδικός. Συνιστάται μεγάλη προσοχή στην χρήση των βοτάνων, γιατί ορισμένα από αυτά είναι αρκετά επικίνδυνα εξ αιτίας των δηλητηριασμένων ουσιών που είναι δυνατόν να περιέχουν.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2005, 18:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
ΚΥΡΙΟΤΕΡΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΦΥΤΩΝ
Αφέψημα
Βάζουμε το θεραπευτικό μέρος του φυτού (ρίζες, φλούδες, κοτσάνια, σπόροι)
σε νερό και τ’ αφήνουμε να βράσουν σε σιγανή φωτιά. Στραγγίζουμε ύστερα το υγρό και το χρησιμοποιούμε ανάλογα με την περίπτωση.
Εκχύλισμα
Γίνεται όταν βράσουμε το υγρό που περιέχει τα φυτά τόσο
πολύ ώστε να εξατμιστεί ένα μέρος του.
Ψυχρό έμβρεγμα
Παίρνουμε το φυτό και το ρίχνουμε μέσα σε κρύο νερό,
για αρκετό χρόνο, ώστε να διαλυθούν τα συστατικά του.
Στραγγίζουμε ύστερα το ζουμί και το χρησιμοποιούμε.
Θερμό έμβρεγμα
Είναι το ίδιο με το ψυχρό αλλά γίνεται με χλιαρό νερό.
Βάμμα
Παίρνουμε το φυτό και το ρίχνουμε σε οινόπνευμα,
όπου παραμένει αρκετό χρόνο. Το υγρό που προκύπτει λέγεται βάμμα
(μόνο για εξωτερική χρήση).
Eγχυμα
Είναι η καλύτερη μέθοδος για να πάρουμε τις φαρμακευτικές ιδιότητες
των ευαίσθητων μερών των φυτών, των λουλουδιών και των φύλλων τους.
Γίνεται, ρίχνοντας σε βραστό νερό, αφού το κατεβάσουμε από τη φωτιά,
το θεραπευτικό μέρος του φυτού για 10-20 λεπτά, το σουρώνουμε και το χρησιμοποιούμε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2005, 18:16:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Aς δούμε λοιπόν ποιά είναι αυτά τα βότανα τα οποία μπορούμε πανεύκολα να τα βρούμε και μπορούν να καταναλωθούν και ωμά.
Υπάρχουν και οι επιστημονικές τους ονομασίες αλλά θα χρησιμοποιήσω τις λαικές τους ονομασίες για την ευκολότερη αναζητήση τους στις διάφορες λαικές.


ΑΓΡΙΑΔΑ - Αγρόπυρο (Αgropyrum repens)

Αγρόπυρον τον έρπον, ανήκει στην οικογένεια των Αγροστωδών, (gramineae). Είναι η γνωστή αγριάδα, η οποία πολλαπλασιάζεται σε μεγάλο βαθμό στην Ελλάδα και δυσχεραίνει την καλλιέργεια των χωραφιών.
Ιδιότητες
Το ρίζωμα του, χρησιμοποιείται ως δροσιστικό, διουρητικό, αντιφλογιστικό, διαλυτικό και κατά των παθήσεων της χολής και των ρευματισμών.
Χρησιμοποείται για τις ασθένεις του συκωτιού, την κιτρινάδα και τους χολόλιθους.
Θεωρείται ότι δρα κατά των πόνων των νεφρών και των φλογώσεων τους.
Είναι χαρακτηριστικό ότι γάτες και σκύλοι τρώνε τα φύλλα της αγριάδας για να κάνουν εμετό και για να ενεργηθούν. Το ρίζωμα του αγρόπυρου με ζύμωση και απόσταξη δίνει οινόπνευμα. Χρησιμοποείται επίσης και ως αφέψημα. Φαρμακευτικά γίνεται εκχύλισμα , χάπια και χυμός των νεαρών φύλλων και του στελέχους.

ΠΟΥ ΤΗ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ
Η αγριάδα φυτρώνει μόνη της και τη συναντάμε σε όλα σχεδόν τα εδάφη ( χωράφια, αγρούς, λιβάδια, όχθες ποταμών….)
ΠΕΡΙΣΥΛΛΟΓΗ
Τους ανοιξιάτικους ή φθινοπωρινούς μήνες ξεριζώνουμε το φυτό, κόβουμε τις ρίζες, τις δένουμε σε ματσάκια και τις αφήνουμε να ξεραθούν για δυό περίπου εβδομάδες σε σκιερό χώρο.
ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ
Η σημαντικότερη χρήση της αγριάδας είναι η διουρηττική. Άλλες χρήσεις της είναι για τις πέτρες των νεφρών – χολής,την κυστίτιδα και τα αρθριτικά.
ΠΩΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ
Βράζουμε 30 γρ. σε 1 λίτρο νερό. Αφού το αφήνουμε να κρυώσει το σουρώνουμε και πίνουμε από ένα ποτήρι πρωί – μεσημέρι – βράδυ με άδειο στομάχι.

Edited by - allzzaro on 29/03/2005 18:31:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2005, 18:42:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Γλιστρίδα ή Αντράκλα (Portulaca Oleracea)

Θα την συναντήσετε με το όνομα Γλιστρίδα..
Εαν την γνωρίσετε θα μπορείτε και μόνοι σας να την μαζέψετε φυτρώνει ελεύθερα.. παντού ...

Ιδιότητες:
Η αντράκλα είναι διουρητική, ανθελμινθική και κατά της χολολιθίασης. Βοηθά στην κολίτιδα και είναι κατά των αμοιβάδων.


ΠΟΥ ΤΗ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ
Τη συναντάμε συνήθως σε άγρια κατάσταση σε κήπους, χωράφια τα οποία ποτίζονται συχνά αλλά κυρίως τους καλοκαιρινούς μήνες στις λαικές αγορές..

ΠΕΡΙΣΥΛΛΟΓΗ
Μαζεύουμε τα βλαστάρια και τα φύλλα τους το καλοκαίρι τα οποία χρησιμοποιούνται φρέσκα ή ξερά για να γίνουν αφέψημα.

ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ
Η γλιστρίδα χρησιμεύει περισσότερο στον τονωτικό, διουρητικό ,ορεκτικό. Επίσης σταματάει τον πονοκέφαλο που προκύπτει από δίψα ή ζέστη, αλλά και την ίδια την δίψα βάζοντας 2-3 φύλλα κάτω από τη γλώσσα. Τρώγοντας γλιστρίδα το καλοκαίρι καθαρίζει το αίμα και χαμηλώνει την πίεση.

ΠΩΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ
Το πίνουμε σαν αφέψημα και επίσης το τρώμε σαν σαλάτα.


Edited by - allzzaro on 29/03/2005 18:45:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MariaD
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 11:38:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MariaD
Καλημέρα σε όλους,

Αγαπητέ μου allzzaro γεια σου, καταρχήν να σου πω ότι κάνω προσπάθεια να ακολουθώ όλες σου τις συμβουλές, και μπορώ να πώ οτι τουλάχιστον νιώθω πολύ καλύτερα!
Μια ερωτησούλα τώρα:
Κράτησα για λίγο καιρό ημερολόγιο από ότι τρώω κάθε μέρα και με ένα πρόγραμμα στον υπολογιστή ανακάλυψα ότι παίρνω τις περισσότερες βιταμίνες που χρειάζομαι καθημερινά, εκτός από την βιταμίνη D.
Έψαξα λίγο ποια φαγητά την περιέχουν σε μεγάλο βαθμό ώστε να τα βάλω στην διατροφή μου, αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη. Επίσης διάβασα ότι ο οργανισμός παράγει D και με την έκθεση στον ήλιο. Εγώ δουλεύω όλη μέρα σε ένα γραφείο και δεν μπορώ να πω ότι με βλέπει πολύ ο ήλιος...
Εσύ τι λες για όλα αυτά? Πιστεύεις ότι πρέπει να πάρω κάποιο συμπλήρωμα διατροφής? Έχει νόημα?
Α! Και κάτι άσχετο, μιας και πλησιάζει το καλοκαίρι σκέφτομαι να πάρω μια κρέμα για την κυτταρίτιδα (έχω λίγη). Είδα ότι κάποτε είχες προτείνει μια της Vichy. Να την πάρω ή τζάμπα θα πασαλείβομαι :-)

πολλά φιλάκια,
Μαρία
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 17:53:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φίλη μου γειά σου.

Η βιταμίνη D είναι απαραίτητη για το μεταβολισμό και την απορρόφηση του ασβεστίου και του φωσφόρου, τα οποία δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν από τον οργανισμό όταν υπάρχει έλλειψη βιταμίνης D και αποβάλλονται στα κόπρανα. Ο φωσφόρος και το ασβέστιο αποτελούν απαραίτητα συστατικά για το σχηματισμό υγειών οστών και δοντιών.


Πηγή βιταμίνης D αποτελούν αποκλειστικά τρόφιμα ζωικής προέλευσης όπως τα γαλακτοκομικά προϊόντα, το αυγό, το βούτυρο τα λιπαρά ψάρια όπως επίσης τα δημητριακά και μαργαρίνες . Η βιταμίνη D παράγεται και από τον ίδιο τον οργανισμό με την επίδραση των υπεριωδών ακτίνων της ηλιακής ακτινοβολίας στο δέρμα, όπου η υπάρχουσα στην επιδερμίδα προβιταμίνη, μετατρέπεται σε βιταμίνη D.

Οπότε αποτι αντιλαμβάνεσαι τρώγοντας τα παραπάνω και μάλιστα σε μεγάλες ποσότητες μάλλον παίρνεις και τη βιταμίνη αυτή σε μεγάλες ποσότητες..


Η υπερδοσολογία βιταμίνης D μπορεί να είναι επιβλαβής. Μπορεί να οδηγήσει σε μεγάλη απορρόφηση του ασβεστίου (υπερασβεστιαιμία) με συνέπεια την καταστροφή των νεφρών από την εναπόθεση του πλεονάζοντος ασβεστίου στα νεφρά.

Oχι λοιπόν κανένα συμπλήρωμα διατροφής . Ανιθο , μαιντανό, πιπεριές πράσινες, κόκκινες , κίτρινες, ρόκα, καρότα, λάχανο, μαρούλι , ντομάτες, κρεμμυδάκια, φινόκιο η φύση εχει προβλέψει να σε εφοδιάσει με ολες τις βιταμίνες.. Τα συμπληρώματα διατροφής είναι φάρμακα και απευθύνονται σε ασθενείς και ως φάρμακα εχουν και παρενέργειες.
Ειλικρινά δεν βρίσκω το λόγο γιατί κάποιος να πάρει χημικά πρόσθετα..αφού στη φύση βρίσκουμε οοοοοτι θέλουμε..

Η κυτταρίτιδα φίλη μου θέλει δουλειά… πολύ… Πολλές κοπέλες λόγω του ότι είναι αδύνατες νομίζουν ότι δεν θα αποκτήσουν κυτταρίτιδα. Τα επιπλέον κιλά λόγω λανθασμένης διατροφής και λόγω έλλειψης κινητικότητας δημιουργούν την κυτταρίτιδα.
Οι αδύνατες κοπέλες αυτές δεν μπορούν να κάνουν δίαιτα λόγω του μειωμένου μυικού προσδιορισμού.
Αν κάνουν διαίτα χάνουν ανεξέλεγκτα βάρος κατασυρρικνώνοντας και αυτόν τον λιγοστό μυικό ιστό , αλλά η κυτταρίτιδα παραμένει.
Θα πρέπει να ξέρεις οτι οσο πιο πολύ μυικό όγκο διαθέτει κανείς τόσο περισσότερες καύσεις κάνει.. αλλά και οσο περισσότερο μυικό όγκο εχει κανείς τόσο περισσότερο λίπος μπορεί να χάσει...

Πρέπει να την πολεμήσεις από τρείς πλευρές ΕΣΩ - ΕΞΩ Διατροφή, καύσεις, μαλάξεις.
Διατροφή - Τα γνωρίζεις.. όχι αλμυρα, όχι σνάκς, όχι πολλά κρέατα όχι λιπαρά όχι πολλά τυριά, αλλά πολλά λαχανικά, βότανα, και πολύ νερό…

Καύσεις.. Ασκήσεις .. μία φορμίτσα εφιδρωτική θα έλεγα ότι είναι απαραίτητη .. θα εκπλαγείς από τα αποτελέσματα.

Μαλάξεις.. η κρεμούλα είναι θαυματουργή αλλά σε συνδυασμό με τα παραπάνω.. Θαυματουργές θα βρείς και άλλες κρεμούλες , ακόμα θαυματουργές είναι οι μαλάξεις στην επίμαχη περιοχή κατά την ώρα του ντούς. Ένα καλό αφρόλουτρο και με το χέρι τρίβεις την περιοχή δυνατά για αρκετή ώρα και αν θέλεις για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα την τρίβεις με ένα τρίχινο γάντι … μέχρι να ψιλοκοκινήσει….

Η περίπτωση σου φίλη μου είναι δύσκολη .. εγώ προσωπικά θα σου συνιστούσα να μην προβείς σε καμία ενέργεια αλλά να συμβουλευτείς εναν καλό διατροφολόγο ώστε να χάσεις σταδιακά ενα μικρό μέρος νερού και λίπους χωρίς να χάσεις μυικό ιστό και στη συνέχεια να μπείς σε πρόγραμμα διαιτητικό ώστε να αποκτήσεις μυικό ιστό χωρίς να πάρεις γραμμάριο λίπους. Μετά πάλι μπορείς να κάνεις μία προσπάθεια να ξαναχάσεις...
Σε χαιρετώ και πρόσεχε....


Edited by - allzzaro on 31/03/2005 19:26:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 19:04:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Δυόσμος (Mentha viridis), Μέντα (Mentha)

Υπάρχουν τρία διαφορετικά είδη, η Μέντα η πιπερώδης (Mentha piperita), η πράσινη μέντα , κοινώς δυόσμος(Mentha viridis), η μέντα η πουλέγιος (Mentha pulegium), κοινή ονομασία φλισκούνι. Χρησιμοποιούνται τα άνθη της μέντας και τα φρέσκα φύλλα της. Σε όλα της τα είδη, η μέντα θεωρείται από τα πιο αρωματικά φυτά με την πιο ευχάριστη γεύση. Έχει επίσης πολλές θεραπευτικές ιδιότητες..


ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ
Εκτός του ότι φυτρώνει μόνο του το φυτό σε ορεινά και υγρά μέρη, καλλιεργείται από πολλούς ανθρώπους συνήθως σε γλάστρες και στον κήπο, λόγω του αρώματός του, της χρησιμότητάς του σαν καρύκευμα στο φαγητό, αλλά και των φαρμακευτικών του ιδιοτήτων.
ΠΕΡΙΣΥΛΛΟΓΗ
Χρήσιμα μέρη του φυτού είναι τα φύλλα που τα μαζεύουμε το φθινόπωρο για να τα αποξηράνουμε. Μπορούμε ακόμη να χρησιμοποιήσουμε τις ανθισμένες κορυφές που τις κόβουμε το καλοκαίρι, αλλά και τα φρέσκα φύλλα του φυτού.
ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ
Η μέντα τονώνει την παραγωγή χολής και τη λειτουργία του συκωτιού. Έχει αντισπασμωδικές, αντιεμετικές, αντισηπτικές ιδιότητες, βοηθά στη χώνεψη και είναι καταπραϋντική στο κοινό κρυολόγημα και το βήχα. Έχει ευεργετικές ιδιότητες στους κολικούς, στην κολίτιδα. Λέγεται ότι η μέντα δεν πρέπει να λαμβάνεται από μητέρες που θηλάζουν γιατί σταματά το γάλα. Κατά αυτήν την έννοια μπορεί να βοηθά και στην αποκοπή του. Το λάδι της μέντας είναι κατά των νευραλγιών και των πονοκεφάλων. Το μεντόλ είναι συστατικό του λαδιού της μέντας. Χρησιμοποιείται τοπικά ως αναλγητικό σε περιπτώσεις νευραλγίας, πονοκεφάλων ισχιαλγίας. Έχει αντισηπτική δράση.
Η πράσινη μέντα, δηλαδή ο δυόσμος, βοηθά στις δερματικές παθήσεις. Φρέσκα φύλλα δυόσμου σε κομπρέσες βοηθούν στην καταπολέμηση του πονοκεφάλου. Τσάι δυόσμου, τονώνει σε περιπτώσεις κούρασης, έχει αντιεμετική δράση, ενώ εξωτερικά τα φύλλα του δυόσμου καταπραΰνουν με εντριβές τους ρευματικούς πόνους. Το φλισκούνι, η πουλέγιος μέντα, συνιστάται κατά του εμετού, και ρυθμίζει την έμμηνο ρύση .
ΠΩΣ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ
Τα φρέσκα φύλλα ανακουφίζουν τους πόνους των ρευματισμών αν τα τρίψουμε στις κλειδώσεις που πονάνε. Επίσης τα τρίβουμε στο μέτωπο για το σταμάτημα του πονοκέφαλου. Μπορούμε με τα φύλλα να παρασκευάσουμε τσάι και να το χρησιμοποιήσουμε σε περιπτώσεις δυσπεψίας, διάρροιας ή για να ηρεμήσει το στομάχι μετά από εμετό. Βράζουμε 10 γραμμάρια φύλλα σε
1 λίτρο νερό και πίνουμε 3 φλιτζάνια την ημέρα.

O δυόσμος συνοδεύει ολες τις σαλάτες και δίνει ενα υπέροχο άρωμα..

Edited by - allzzaro on 31/03/2005 19:31:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MariaD
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 12:04:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MariaD
Αγαπητέ allzzaro,

Μην ανησυχείς, μετά τις συμβουλές σου, πριν λίγο καιρό, αποφάσισα να μην κάνω δίαιτα αλλά να βελτιώσω την διατροφή μου και να ασκούμε πιο πολύ.
Συγκεκριμένα παράτησα το αυτοκίνητο και περπατάω 40 λεπτά για να πάω στην δουλειά και άλλο τόσο να γυρίσω! Επίσης κάνω pilates τρεις φορές την εβδομάδα και το Σαββατοκύριακο προσπαθώ να βρίσκομαι στην φύση (την προηγούμενη Κυριακή ανέβηκα στην Πάρνηθα, άφησα το αυτοκίνητο χαμηλά στον δρόμο και ανέβηκα μέσα από το δάσος, στο καταφύγιο).

Λοιπόν με όλα αυτά δεν έχω χάσει βάρος (μισό κιλό το πολύ) αλλά νιώθω υπέροχα! Και το σώμα μου αρέσει πιο πολύ... Πιστεύω ότι είμαι σε καλό δρόμο και έχω σκοπό να το συνεχίσω.

Αυτά λοιπόν σε ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σου, αυτό που κάνεις είναι πολύ καλό.

Μαρία
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 16:50:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Μην ανησυχείς, μετά τις συμβουλές σου, πριν λίγο καιρό, αποφάσισα να μην κάνω δίαιτα αλλά να βελτιώσω την διατροφή μου και να ασκούμε πιο πολύ.

Tέλεια.. οταν λέμε δίαιτα δεν εννοούμε πάντα να τρώμε λιγότερες θερμίδες εννοούμε οτι τρώμε επιλεκτικά..
Θέλω να σου συστήσω το εξής.. στο βιβλιοπωλείο ``Παπασωτηρίου`` μπορείς να βρείς ενα κατάλογο με τις θρεπτικές αξίες ολων των τροφών... Το εχω και εγώ.. Περιέχει πρωτείνες, υδατάνθρακες , βιταμίνες και φυσικά και τις θερμίδες... Προσπάθησε να τρώς οσο περισσότερο μπορείς όσπρια.. αν μπορείς επι καθημερινής βάσης ειδικά το μεσημέρι... απο φασόλια, ρεβύθια, κουκιά, φάβα, φασολάκια,μπάμιες, αρακά, το βράδυ κοτόπουλο, ψάρι, κρέας (φειδωλά)
μπορείς να τρώς κατεψυγμένο ψάρι μαγειρευμένο στον ατμό..
Προσπάθησε να παίρνεις τουλάχιστον 40-50 γρ. πρωτείνης καθημερινώς.. και απέφυγε τελείως τις πλαστικές τροφές..
Οσο για την άσκηση... περπάτημα .. περπάτα κάθε μέρα αν μπορείς πάνω απο 20 λεπτά γρήγορο βάδισμα..


quote:
Λοιπόν με όλα αυτά δεν έχω χάσει βάρος (μισό κιλό το πολύ) αλλά νιώθω υπέροχα! Και το σώμα μου αρέσει πιο πολύ... Πιστεύω ότι είμαι σε καλό δρόμο και έχω σκοπό να το συνεχίσω.

Να μην εύχεσαι να χάσεις βάρος και μην το επιδιώκεις..
Το οτι δεν χάνεις κιλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν χάνεις λίπος.
Εάν ακολουθήσεις το δρόμο που χάραξες ... μακρυπρόθεσμα... (θα χρειαστεί αρκετός χρόνος)ταυτόχρονα θα χάνεις λίπος και θα αποκτάς μυικό ιστό... οπότε μην εχεις στη ζυγαριά και μεγάλη υπόληψη...

Εχω να σου προτείνω το εξής...
Στα καταστήματα με βότανα μπορείς να παραγγείλεις.. σε μίξη..
Λουίζα, ταραξάκο, πράσινο τσάι, δενδρολίβανο και αψιθιά (artemisia Absinthium L) . Πολλά καταστήματα τα έχουν συσκευασμένα .. Θα σε βοηθήσουν πολύ γιατί εκτός απο τις πολυφαινόλες που περιέχουν καθώς και τις αντιοξειδωτικές ικανότητες εχουν την ιδιότητα να σε βοηθήσουν να κάψεις λίπος, να μην αποθηκεύεις λίπος , να χάσεις περιττά νερά, σύν τοις αλλοις θα σε βοηθήσουν να μην είσαι επιρρεπής προς τις ιώσεις και θα νοιώσεις περισσότερη ευεξία.

Σου εύχομαι καλή υγεία και


Edited by - allzzaro on 01/04/2005 17:09:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 17:52:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Βασιλικός (Ocimum basilicum)

Το όνομά του προέρχεται από την Ελληνική λέξη βασιλιάς.
Λίγα λόγια..
Ευρέως διαδεδομένο καλλωπιστικό φυτό, με εξαίρετη μυρωδιά και ελάχιστες απαιτήσεις. Πέρα από καρύκευμα, έχει και εξαιρετικές θεραπευτικές ιδιότητες.Χρησιμοποιείται στην μαγειρική για αρωματισμό σαλτσών.
Το εκχύλισμα του βασιλικού προλαμβάνει τις άφτρες, τους πονοκεφάλους, βοηθά στην πέψη και καταπραΰνει νεύρα και σπασμούς.
Kαθόλη τη διάρκεια του καλοκαιριού μπορεί να καλλιεργηθεί ακόμα και μέσα στο σπίτι , στις αυλές, στα μπαλκόνια, σε παρτέρια.
Στη γειτονική μας χώρα στην Ιταλία είναι ευρύτατα διαδεδομένος , μάλιστα με όνομα βασιλικός και τον χρησιμοποιούν σχεδόν παντού στα ζυμαρικά ακόμα και στην πίτσα..μαζί με σκόρδο και σάλτσα ντομάτας..(pizza napolitana) Το άρωμα του στην περίπτωση αυτή μπορεί να σπάσει τη μύτη ενός ολόκληρου οικοδομικού τετραγώνου…


Ιδιότητες
Το αιθέριο έλαιο του βασιλικού είναι αξιόλογο αντισπασμωδικό. Καταπραΰνει επίσης από τους πόνους της κοιλιάς. Είναι τονωτικό και διουρητικό, κατά της ζαλάδας και της νευρικής ημικρανίας. Βασιλικός σε σκόνη στη μύτη βοηθά σε περιπτώσεις κρυολογήματος. Είναι επίσης κατά του πονοκεφάλου. Με κρασί έχει εξαιρετικές τονωτικές και χωνευτικές ιδιότητες. Βοηθά στην παραγωγή γάλακτος στις θηλάζουσες μητέρες. Τονώνει την αναπνοή. Βασιλικός με λάδι σαν σαλάτα είναι κατά της δυσκοιλιότητας. Είναι επίσης αντισηπτικός, εφιδρωτικός και αποχρεμπτικός.
Που τον συναντάμε:
Σχεδόν σε όλα τα σπίτια της Ελλάδας
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2005, 17:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Δενδρολίβανο (Rosmarinus officinalis)

Ιδιότητες:

Βοηθά στην καταπολέμηση των παθήσεων του στομάχου, της χρόνιας χολοκυστίτιδας και έχει τονωτικές ιδιότητες (τονώνει την κυκλοφορία του αίματος). Βοηθά στην επούλωση των πληγών είναι αντισηπτικό και αντισπασμωδικό. Θεωρείται κατάλληλο φυτό για την καταπολέμηση των νευρικών πονοκεφάλων. Πιστεύεται ότι αν κάποιος βάλει πάνω στο κεφάλι του, δενδρολίβανο, ξεκουράζεται πνευματικά. Πλύσιμο του τριχωτού δέρματος του κεφαλιού, βοηθά στην τριχοφυΐα. Πλύσεις με δενδρολίβανο, βοηθούν στην καταπολέμηση των δερματικών παθήσεων.
'Aνθη δενδρολίβανου και τα φύλλα του, είναι κατά του άσθματος, κατά του κοκίτη, της γρίπης. Πιστεύεται επίσης ότι η σκόνη των φύλλων του, συντελεί στην επούλωση των πληγών. Το αιθέριο έλαιο του διώχνει το σκόρο. Ευεργετικό στην αναπνοή. Το δενδρολίβανο είναι κατά των παραλύσεων και των νευρικών παθήσεων.

ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ
Το συναντάμε κυρίως σε πετρώδη μέρη της Πελοποννήσου, της Ηπείρου και των νησιών. Επειδή είναι όμορφο και αρωματικό μπορούμε να το φυτέψουμε σε γλάστρες ή στον κήπο. Του αρέσει το φως και ο ήλιος.
ΠΕΡΙΣΥΛΛΟΓΗ
Στο τέλος της άνοιξης μαζεύουμε τα φύλλα μαζί με τις ανθισμένες κορυφές, τα οποία και ξεραίνουμε σε σκιερό μέρος.

ΠΩΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ

Χρησιμοποιείται σαν έγχυμα. Βάζουμε 1 κουταλάκι φύλλα ή άνθη σε ένα φλιτζάνι βραστό νερό. Αφού το σουρώσουμε ύστερα από 10 λεπτά πίνουμε 1 φλιτζάνι την ημέρα.
Αν βράσουμε μια χούφτα σε 1 λίτρο νερό για 10 λεπτά μπορούμε να κάνουμε κομπρέσες σε ρευματισμούς ή να πλύνουμε πληγές.

Edited by - allzzaro on 04/04/2005 17:51:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gozos
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 18:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gozos
αγαπητε allzzaro

Για τον χυμο ΝΟΝΙ εχεις κατι να πεις

gozosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 18:53:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Για τον χυμο ΝΟΝΙ εχεις κατι να πεις

Aγαπητέ φίλε gozos...

Διάφορα σκευάσματα εχουν κυκλοφορήσει ως ελιξίρια (εχω δίπλα μου μία σακούλα με φυλλάδια) και οχι μόνο που υπόσχονται ... οτι υπόσχεται και το ΝΟΝΙ...Ο χυμός ΝΟΝΙ (κοινή ονομασία της Morinda Citriflia) από την εταιρεία SVANE Δανίας, Αυτό το εισάγει κάποιος επιχειρηματίας.. και περιέχει αντιγηραντικές καθώς και αντιοξειδοτικές και οχι μόνο ουσίες...

Εγώ προσωπικά δεν δίνω ιδιαίτερη σημασία σε σκευάσματα αυτού του είδους.. μιάς και σου αδειάζουν την τσέπη...

Πρίν απο λίγους μήνες με επισκέφθηκε ενας συγγενής ο οποίος είναι άσχετος σε δραματικό βαθμό με το θέμα της διατροφής και μου έδωσε μία κάρτα..
``σύμβουλος ομορφιάς και υγείας`` έγραφε η κάρτα και προσπαθούσε να με πείσει να αγοράσω προιόντα υγιεινής διατροφής... με σκοπό να αδυνατίσω...
Το οξύμωρο της υπόθεσης είναι οτι αυτός είναι 90 κιλά και εγώ 70 με το ιδιο ύψος... και ξέρει οτι ειδικεύομαι στα θέματα αυτά... και ως ``σύμβουλος`` διαπίστωσε οτι έπρεπε να αδυνατίσω..
Παρόλα αυτά μου απέσπασε 100 ευρώ και τα πέταξα στα σκουπίδια.


ΕΛΕΟΣ


Edited by - allzzaro on 05/04/2005 19:25:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Konstantina7
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 23:51:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Konstantina7
Γεια,

Αγαπητέ allzzaro, έχω εντυπωσιαστεί από το θέμα που έχεις ανοίξει και από τις γνώσεις που έχει σχετικά. Ήθελα να σε ρωτήσω κάτι σχετικά με την επίδραση ορισμένων βοτάνων.

Κάποιος φίλος μου σύστησε να πίνω καθημερινά το πρωί μόλις σηκωθώ έγχυμα από δεντρολίβανο (για ενέργεια και τόνωση), κάποια στιγμή το πρωί έγχυμα κανέλας (χωρίς ζάχαρη για την διουρητική της δράση και την βοήθεια στην αποβολή του αποθηκευμένου λίπους) και το απόγευμα έγχυμα από θρούμπι και φασκόμηλο συνδυασμένα. Μου είπε επίσης, ότι αν θέλω οπωσδήποτε ζάχαρη να χρησιμοποιώ κάντιο (candy sugar).

Για το δεντρολίβανο, είδα σε προηγούμενο πόστ τις δράσεις του. Ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με τα υπόλοιπα, ποιες ακριβώς είναι οι δράσεις τους και πόσο καιρό μπορώ να τα χρησιμοποιώ.


"Δεν έχεις τίποτα να χάσεις και τίποτα να κερδίσεις. Κάθε άνθρωπος είναι τόσο ελεύθερος κι ευτυχισμένος όσο θέλει να είναι, γιατί δεν έχει τίποτα να χάσει και τίποτα να κερδίσει..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 17:34:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φίλη μου γειά σου.

quote:
Ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με τα υπόλοιπα, ποιες ακριβώς είναι οι δράσεις τους και πόσο καιρό μπορώ να τα χρησιμοποιώ.

To «ροζμαρίνι», «λασμαρί», «αρισμαρές», «δεντρολίβανο», «δυοσμαρίνι» αλλά πιο πολύ απ’ όλα του αρμόζει το όνομα «πρίγκηπας των αρωματικών φυτών», όπως πράγματι το αποκαλούσαν παλαιότερα. Ονομάζεται και «δροσιά της θάλασσας», λόγω της συνήθειάς του να φυτρώνει κοντά στη θάλασσα.
Εαν λοιπόν θελεις να το χρησιμοποιήσεις για τονωτικό είναι πολύ καλό..

Σε οτι αφορά την κανέλλα (Cinnamomun zeylanicum)
Η κανέλλα είναι θερμαντική τονωτική του κυκλοφοριακού και του πεπτικού συστήματος. Θεωρείται ότι τονώνει το δέρμα και ότι είναι αφροδισιακή. Βάμμα κανέλλας και λάδι, χρησιμοποιούνται για εντριβές στους χρόνιους ρευματισμούς. Κανέλλα με αλατισμένο νερό, ως γαργάρες είναι κατά της καταρροής.
Δεν συνιστάται για τους λόγους που θές να την χρησιμοποιήσεις.


Οσο για το Θρούμπι...Μπαχαρικό το οποίο προέρχεται από το φυτό Satureia Montana, Thymbra, γνωστό και ως γεροντόχορτο ή τραγόχορτο ή Τραγορίγανη. Θεωρείται πολύ όμορφο άγριο φυτό, ιδίως όταν είναι γεμάτο άνθη και το συναντάμε σε ξερές, βραχώδεις περιοχές.
Στην αρχαιότητα το εκτιμούσαν ιδιαίτερα για τις φαρμακευτικές και αρωματικές του ιδιότητες και στην αρχαία Ελλάδα το έβαζαν στο κρασί (θρυμβίτης οίνος), κάτι που συνεχίζεται κατά κάποιο τρόπο και σήμερα από τις βιομηχανίες που το χρησιμοποιούν στην παρασκευή διάφορων λικέρ.
Το αφέψημα του θεωρείται τονωτικό και διεγερτικό και χρησιμοποιείται κατά τις πνευματικής και σωματικής κόπωσης.

Οσο για το φασκόμηλο υπάγεται στα αντιοξειδωτικά και (δές προηγούμενο) post...
Σε οτι αφορά τη μίξη του φασκόμηλου με το Θρούμπι καλο θα είναι να μην ανακατεύουμε τα αντιοξειδωτικά..

quote:
Ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με τα υπόλοιπα, ποιες ακριβώς είναι οι δράσεις τους και πόσο καιρό μπορώ να τα χρησιμοποιώ.

Σε οτι αφορά τα αντιοξειδωτικά μπορείς να τα χρησιμοποιείς καθημερινώς και για οσο καιρό θελήσεις. Δε έχουν παρενέργειες.
Εγώ σου συστήνω μία φορά την ημέρα κατά τις απογευματινές ώρες..
Λουίζα, ταραξάκο, πράσινο τσάι, δενδρολίβανο και αψιθιά (artemisia Absinthium L).
Αυτά τα βότανα, ακόμα και με το πράσινο τσάι, μπορούν να αναμειχθούν τέλεια και να αποδώσουν στο μέγιστο σε οτι αφορά την τόνωση, την ευεξία, αλλά και την καύση του περιττού λίπους...
Εγώ προσωπικά τα χρησιμοποιώ σε καθημερινή σχεδόν βάση.

Και μία συμβουλή.. ενα βότανο για να το χρησιμοποιήσεις πρέπει να το δεχθεί θετικά ο οργανισμός σου.. Μην το παρακάνεις. Εντόπισε το πρόβλημα σου και επικεντρώσου σε αυτό...
Ο ανατολικός τρόπος (Αγιουβέρδα) λήψης βοτάνων με τον Δυτικό διαφέρει πολύ.. Προσοχή λοιπόν...

Edited by - allzzaro on 08/04/2005 18:45:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Konstantina7
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 22:25:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Konstantina7

Γεια,

Φίλε Αllzzaro σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου και για τις πληροφορίες. Το δεντρολίβανο το λάτρεψα από την πρώτη στιγμή, είναι υπέροχο το άρωμά του και η γεύση του. Ο συνδυασμός θρούμπι-φασκόμηλο δεν μου αρέσει σχεδόν καθόλου. Αντίθετα, το θρούμπι έχει ένα τέλειο και ξεχωριστό άρωμα το οποίο με παραπέμπει στη ρίγανη, που την λατρεύω σαν αρωματικό για το φαγητό και έχω σκοπό να το χρησιμοποιώ στις σαλάτες και το φαγητό μου. Θα δοκιμάσω και τον συνδυασμό βοτάνων που ανέφερες, τουλάχιστον δύο από αυτά, το πράσινο τσάι και το δνετρολίβανο μου αρέσουν και με τονώνουν.

Αν δεν είμαι κουραστική, ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα, σχετικά με το κάντιο. Απ΄οτι ξέρω είναι η πιο αγνή μορφή ζάχαρης. Μήπως ξέρεις τι ακριβώς το ξεχωριστό έχει;

"Δεν έχεις τίποτα να χάσεις και τίποτα να κερδίσεις. Κάθε άνθρωπος είναι τόσο ελεύθερος κι ευτυχισμένος όσο θέλει να είναι, γιατί δεν έχει τίποτα να χάσει και τίποτα να κερδίσει..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2005, 19:14:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Ο συνδυασμός θρούμπι-φασκόμηλο δεν μου αρέσει σχεδόν καθόλου.

quote:
Θα δοκιμάσω και τον συνδυασμό βοτάνων που ανέφερες, τουλάχιστον δύο από αυτά, το πράσινο τσάι και το δνετρολίβανο μου αρέσουν και με τονώνουν.

To μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει το βότανο ``Λουίζα``.

quote:
ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα, σχετικά με το κάντιο. Απ΄οτι ξέρω είναι η πιο αγνή μορφή ζάχαρης. Μήπως ξέρεις τι ακριβώς το ξεχωριστό έχει;

Ναί .. το ``κάντιο`` (που το θυμήθηκες), ξεχάστηκε πλέον, και οι τελευταίοι που το χρησιμοποιούσαν ήταν μερικές ``μυημένες`` γριές ``γητεύτριες`` ίσως εσύ να μην τις πρόλαβες.. εγώ την θυμάμαι πολύ αδρά, να φυσά με ενα καλάμι μίγμα απο κάντιο και κάποια αλλα μπαχαρικά απευθείας στο λαιμό του ασθενούς.. λέγοντας και τα κατάλληλα ``λόγια`` ...
Σήμερα δεν θα βρείς κάτι τέτοιο αλλά και να το βρείς θα το βρείς με αλλη ονομασία. Η παρασκευή του γινόταν απο επεξεργασμένο κριθάρι και πρόσμιξη μελιού εξ`ου και ο λόγος που το χρησιμοποιούσαν για την θεραπεία του βήχα.. Την θέση του σήμερα εχουν πάρει αλλες γλυκαντικές ύλες οπως η ``φρουκτόζη`` .

Το ξεχωριστό που περιέχουν όλες αυτές οι αγνές (μορφές ζάχαρης) ειναι οτι είναι μέν γλυκαντικές αλλά απορροφούνται πολύ αργά απο τον οργανισμό σε σχέση με την κατεργασμένη ζάχαρη που απορροφάται αμέσως.
Τώρα ``κάντιο`` δεν εχω δοκιμάσει.. ίσως να παρασκευάζεται απο κάποιους νοσταλγούς του περασμένου αιώνα..

Edited by - allzzaro on 09/04/2005 19:34:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 18:19:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φίλοι μου με αφορμή πολλών ερωτήσεων ανοίγω αυτό το θέμα… για τα μυοσκελετικά προβλήματα.

Οπως γνωρίζετε τα επόμενα χρόνια θα έχουμε μία αλματώδη αύξηση του μέσου όρου ζωής.
Η καταπόνηση του οργανισμού , καθώς και η καταπόνηση του μυοσκελετικού συμπλέγματος θα οδηγήσει σε μία σειρά νέων προβλημάτων μετά τα 40, αλλά και μία νέα σειρά μεγάλων προβλημάτων στις μεγάλες ηλικίες (Θα μπορούσα να πώ ότι ολοι μας κάποτε θα εμφανίσουμε ή έχουμε εμφανίσει μυοσκελετικές κακώσεις ).


Η εμφάνιση μυοσκελετικών προβλημάτων, αφορά το σύνολο του πληθυσμού,
που είτε εμφανίζει είτε πρόκειται να εμφανίσει διαταραχές αυτού του τύπου αρκετές φορές στη ζωή του. Τα μυοσκελετικά προβλήματα αφορούν σε οιδηματώδεις καταστάσεις και ατροφίες των μυών, υπερελαστικότητας και σκλήρυνση των συνδέσμων και παραμορφώσεις των οστών, όπως η σκλήρυνση, η λέπτυνση κ.α.
Η έλλειψη κινητικότητας, η καθιστική ζωή, η άγνοια, η κακή ,άτσαλη , βίαιη μεταχείριση του σώματος μας παίζουν καθοριστικό ρόλο για τις κακώσεις αυτές.


Επίσης οι αιτίες της εμφάνισης αυτών των παθολογικών καταστάσεων βρίσκονται κυρίως στον μεταβολισμό των τροφών και, κυρίως, στον ατελή μεταβολισμό τους είτε εξαιτίας της μεγάλης ποσότητας και της κακής ποιότητάς τους, είτε εξαιτίας των αλλεργικών αντιδράσεων του οργανισμού που προκαλούνται απ’ αυτές.

Η φυτοθεραπευτική αγωγή της αποκατάστασης ή της βελτίωσης των παθολογικών καταστάσεων αυτού του είδους, έχει ως πρώτιστο στόχο την αλλαγή των διαιτητικών συνηθειών.

Bέβαια η πρόληψη παίζει τον σημαντικότερο ρόλο , ειδικά όταν αυτή ξεκινήσει από νεαρές ηλικίες. Η λογική διατροφή, η αποφυγή κατάχρησης κινήσεων καθώς και η αποφυγή βίαιης κινητικότητας , και περισσότερο η γνώση.

- Σε οξείες εξιδρωματικού τύπου φλεγμονώδεις αντιδράσεις, η αγωγή που προτείνω είναι:

1) Δίαιτα. Αρχικά περιλαμβάνει μόνο αφεψήματα από διάφορα βότανα με διουρητικές και αναλγητικές ιδιότητες (όπως το φλαμούρι, η μολόχα, η ρίζα αγριάδας) σε συνδυασμό με οπούς, χυμούς και χυλούς (π.χ. χυλός από σιτάρι ή κριθάρι ή λάχανο).

2) Επιθέματα στις περιοχές που φλεγμαίνουν. (που περιέχουν άργιλο, πολτοποιημένο κρεμμύδι, βρασμένο λιναρόσπορο ή κοπανισμένο σινάπι).

3) Αγωγή φυτοθεραπείας. Που περιέχει

α) Βότανα με αντιφλεγμονώδεις, διουρητικές, και αναλγητικές ιδιότητες, όπως, π.χ., τα:

Α) Taraxacum de leonis Arnica Montana Humulus lupulus 45 σταγόνες 3 φορές την ημέρα πριν από τα γεύματα


Β) Valeriana off. Nux vomica Ribes nigrum 45 σταγόνες 3 φορές την ημέρα πριν από τα γεύματα


Sulfur 150 mg 30 σταγόνες
Selenium 8 mg 3 φορές
Argentum 150 mg την ημέρα
Cuprum 150 mg


γ) Μαγιά της μπύρας

Σε περιπτώσεις χρόνιων ατροφικών μυοσκελετικών καταστάσεων, όπως η ατροφία των μυών, η λέπτυνση και η εξάλειψη μεσάρθριου υγρού, η πρότασή μου συνίσταται σε:

1) Δίαιτα. Πλούσια σε τροφές με άφθονα ιχνοστοιχεία (όπως το λάχανο, τα παντζάρια, οι ώμοί ξηροί καρποί, το ελαιόλαδο ψυχρής έκθλιψης) και τροφές πλούσιες σε πεπτικά ένζυμα (όπως τα σύκα, ο ανανάς, η παπάγια).

2) Μασάζ. Ήπια καθολικά μασάζ με λάδια που διαλύουμε μέσα αιθέρια έλαια (δενδρολίβανου, πεύκου, λεβάντας) και τοπικά θερμά επιθέματα ξηρά.

3) Φυτοθεραπεία. Με βότανα που ενισχύουν την λειτουργία του ήπατος (που είναι το κύριο μεταβολικό όργανο) και βότανα με τροπισμό σε απεκκριτικά όργανα (νεφρά, πνεύμονες, έντερο). Παράλληλα ενισχύουμε τον οργανισμό του πάσχοντος με έλαια, ιχνοστοιχεία και βιταμίνες σε μεγάλες ποσότητες (κυρίως, του συμπλέγματος Β). Μια τέτοια κατάλληλη αγωγή είναι η εξής:

α)Juniperrus communis - Rosa canina -Arnica Montana 45 σταγόνες 3 φορές την ημέρα πριν από τα γεύματα.

β)Marrubium off. - Betula pubenses - Cnicus enedictus 45 σταγόνες
3 φορές την ημέρα πριν από τα γεύματα.

γ) Zincum 150 mg 30 σταγόνες
Selenium 8 mg 3 φορές την ημέρα
Magnesium 150 mg πριν από τα γεύματα
Silisium 150 mg
δ) caps Primrose oil 500mg 1 φορά την ημέρα
με το γεύμα
ε) Hypericum perforatum oil 2 κουταλιές σούπας
την ημέρα

Τέλος θα ήθελα να εφιστήσω την προσοχή σε οσους θέλουν να περάσουν καλά γεράματα..

Edited by - allzzaro on 21/04/2005 18:51:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1719971
Maintained by Digital Alchemy