ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΞΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΕΡΑΊ΄ΔΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 11:00:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Galadriel,

Εγώ πιστεύω στη δύναμη του "μαζί" κι ας έχω απογοητευτεί πολύ από "ομάδες" κι ας ήμουν πάντα ανένταχτη... Υπάρχουν όμως πράγματα που δεν μπορεί εύκολα να επιτύχει κάποιος μόνος του, μαζί με άλλους όμως μπορεί.

Δεν χρειάζεται, φαντάζομαι, να σου το εξηγήσω ενεργειακά, έχει να κάνει με την ενδυνάμωση της ενεργειακής δίνης και τη δημιουργία του σχετικού εγρηγορότος, το οποίο σε μια ομάδα είναι πολύ πιο δυνατό και potent απ' ό,τι σε έναν και μόνο άνθρωπο.

Σε ευχαριστώ που μου θύμισες τα indigo children, έχω ακούσει και για το επόμενο επίπεδο, τα crystal children, και πιστεύω πως ο γιος μου είναι ένα από τα πρώτα, αν όχι ο ίδιος ξωτικό, όπως εσύ.

Σου συστήνω ανεπιφύλακτα το βιβλίο. Όχι μόνο έχει σωστές περιγραφές, αλλά δίνει και ακριβείς πληροφορίες για συγκεκριμένα σημεία δύναμης (στην Αρκαδία κυρίως και αλλού).

Βεβαίως, όλα αυτά είναι πληροφορίες και ούτως ή άλλως είναι δυνατό, όπως έχω ξαναγράψει, να επιτευχθεί επαφή με τον κόσμο των νεράιδων και των ξωτικών ανά πάσα στιγμή, παντού. Άλλωστε εδώ μας ενδιαφέρει περισσότερο να ζούμε αυτό που πιστεύουμε... να συμμετέχουμε ενεργά στην αγάπη, την ομορφιά, την αρμονία και το Φως.

Επίσης την αγάπη μου
Unseen
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 13:43:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε ευχαριστώ που μου θύμισες τα indigo children, έχω ακούσει και για το επόμενο επίπεδο, τα crystal children, και πιστεύω πως ο γιος μου είναι ένα από τα πρώτα, αν όχι ο ίδιος ξωτικό, όπως εσύ.

TI EINAI TA indigo children KAI TA crystal children????

ΤΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΓΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΆΥΤΑ???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 16:34:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα

συμφωνώ απολύτως αγαπητή unseen... η δύναμη του "μαζί" ενεργειακά αποδίδει πολύ περισσότερο...

όμως εδώ πρόκειται για μία πολύ ειδική περίπτωση....δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ξωτικά... και όσοι είναι φέρουν μέσα τους τις απαραίτητες ενέργειες αφύπνισης.... θα έλεγα μάλιστα πως αυτού του είδους η αφύπνιση είναι περισσότερο αξιόπιστη όταν συμβαίνει από μόνη της και όχι μέσω ομαδικών διαδικασιών...

κι αυτό γιατί αν έχουν εμφανιστεί ξανά στην εποχή μας είναι για πολύ συγκεκριμένους λόγους που αφορούν την τελειοποίηση της δικής μας Φυλής ... σε αντίθετη περίπτωση (ομαδικές υποβοηθούμενες αφυπνίσεις) λειτουργεί μία διαδικασία αυθυποβολής όπου ανθρώπινα όντα ΘΕΛΟΥΝ να πιστεύουν ότι είναι ξωτικά και μ'αυτό τον τρόπο παρεμβάλλονται τόσο στην εξελικτική διαδικασία των ανθρώπων όσο και των ξωτικών...

καλό είναι ο καθένας να ακολουθεί τον δρόμο του και να μην παρασύρεται από τα ομολογουμένως πολύ όμορφα παραμύθια για τα ξωτικά... το να σεβαστεί ο καθένας την φύση του είναι το βασικό βήμα για πρόοδο...

στη δική μου περίπτωση, για παράδειγμα, αναγνωρίστηκα ως ξωτικό πρώτα από συγγενείς και φίλους σε νηπιακή ηλικία και κατόπιν ακολούθησε η αφύπνιση πολύ σύντομα... δεν περίμενα να διαβάσω Tolkien για να γνωρίζω ποια είμαι... και ακόμα και οι οπαδοί της "τετράγωνης" λογικής ζώντας μαζί μου αναγκάστηκαν να παραδεχτούν την διαφορά στη φύση μου....

είμαι πολύ δύσπιστη λοιπόν σε αφυπνίσεις που προέρχονται έξωθεν και μέσα από την αγάπη για την φιλολογία γύρω από τον κόσμο των ξωτικών....

όπως και να 'χει σημασία έχει ένα πράγμα...

αυτό ακριβώς

quote:
να ζούμε αυτό που πιστεύουμε... να συμμετέχουμε ενεργά στην αγάπη, την ομορφιά, την αρμονία και το Φως.

με πολλή αγάπη
Galadriel

Υ.Γ. αν ο γιός σου είναι indigo child έκανε πολύ καλή επιλογή για το ποια θα είναι η μαμά του....


in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 16:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
unseen έφη:
quote:
Lamogio
Επειδή κάτι σου φαίνεται διαφορετικό...

Α ρε γιαγιά τί μου ‘κανες...

Σκούζι στο τετράγωνο βρε unseen.

Παρεξήγησις.

Προφανά, ένεκα του τρόπου γραφής νόμισες οτι ειρωνεύομαι το θέμα (και συνεπά όσους γράφουν σ’ αυτό).

Ουδέν ανακριβέστερον.

Ολα όσα έγραψα (το σημείωσα νομίζω) είναι είτε μεταφορά από κείμενα αξιολογώτατου λαογράφου είτε όσα δύναμαι (λόγω του γνωστού γερμανού) να ενθυμούμαι από διηγήσεις της πτωχής βάβως μου.
Το πολύ να πρόσθεσα κάνα-δυό σημεία στίξης (λές γιαυτό να με στιγμάτισε;)

Δεν έχω φυσικά την απαίτηση να παρακολουθείς τη διαδρομή μου εδώ μέσα αλλά αν είχες τη δυνατότητα να το κάνεις θα έβλεπες οτι ναι μεν διάκειμαι αρνητικά στα περισσότερα των "παραφυσικών", σπανίως δε τα χλευάζω.

...Αιντε τώρα να γράψω για νεράιδες και μεγαλέξαντρο που έλεγα...

Ενιγουέι,

Πάρε να ‘χεις ένα μεγαλοπρεπέστατο ΣΟΡΙ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 08:22:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα 3ADA μου

Αν και δεν είναι απόλυτα συνδεδεμένο με το θέμα, ας πούμε λίγο για τα indigo children. Υποτίθεται ότι είναι η πλειοψηφία των παιδιών που γεννήθηκαν από τα τέλη της δεκαετίας του ΄70 και μετά. Όχι ότι δεν υπήρχαν πριν indigo children (και σημερινοί indigo adults) αλλά έρχονταν πολύ λιγότεροι αν και σταδιακά αυξανόμενα.

Κάποια από τα χαρακτηριστικά των indigo children είναι ότι αντιπαθούν τις μορφές οργάνωσης, είναι συγχρόνως πολύ δυναμικά και πολύ ευαίσθητα, έχουν σοφία μεγαλύτερη από την ηλικία τους, έχουν μάτια που δείχνουν μια αρχαία, σοφή ψυχή, δεν πειθαρχούν εύκολα, είναι πολύ δημιουργικά, έχουν ξεσπάσματα θυμού, τείνουν προς την πνευματικότητα, κλπ. Αν αναζητήσεις τη φράση στο ίντερνετ θα βρεις διάφορους σχετικούς δικτυακούς τόπους.

Indigo λέγονται γιατί στην αύρα τους κυριαρχεί το συγκεκριμένο χρώμα. Έργο τους είναι η αναδόμηση του κόσμου και η θεμελίωση της επόμενης πραγματικότητας. Μπορούμε να πούμε ότι είναι τα υδροχοϊκά παιδιά.

Το επόμενο επίπεδο είναι τα crystal children, crystal επειδή η αύρα τους είναι κρυστάλλινα διάφανη (αυτό είναι πολύ σημαντικό ενεργειακά κι αν ξέρεις καθόλου από ρέικι, θα γνωρίζεις πως στον πρώτο βαθμό η μύηση προκαλεί δύο κρυστάλλινα διάφανες ακτίνες στην αύρα του μυούμενου και έτσι μπορεί κανείς να ξεχωρίσεις αν κάποιος είναι θεραπευτής ρέικι).

Τα crystal children είναι έτοιμοι πνευματικοί άνθρωποι σχεδόν από τη γέννησή τους και έχουν ήδη αρχίσει να καταφθάνουν. Ίσως είναι η τρίτη Φυλή για την οποία μιλά η galadriel.

Πώς ξέρω ότι ο γιος μου είναι indigo child; Πρώτον γιατί έχει όλα τα παραπάνω γνωρίσματα. Δεύτερον γιατί είχα πληροφόρηση για την ταυτότητά του (όχι με τον όρο Indigo child αλλά περιγραφικά) προτού γεννηθεί.

3ADA κοίταξε προσεκτικά τα χαρακτηριστικά των indigo children και πες μου: δεν αναγνωρίζεις αρκετά τον εαυτό σου;

Πολύ φιλικά,
Unseen

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 08:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lamogio

Καλημέρα. ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι θα την κάνεις λαμόγιο!

Κι εγώ θέλω να σου ζητήσω συγνώμη που ήμουν τόσο αυστηρή. Δεν έχω παρακολουθήσει τι γράφεις στα διάφορα φόρουμ, δυστυχώς δεν έχω το χρόνο ούτε να παρακολουθώ ούτε να γράφω όσο θα ήθελα.

Μπορείς να γράψεις για τον μεγαλέξαντρο και τις σειρήνες, ακόμα και για τον Τζέγκις Χαν αν θέλεις.

Όμως αυτό που θα ενδιέφερε εμένα τουλάχιστον είναι να μας έλεγες ΕΣΥ τι πιστεύεις. Διότι ματάκια έχουμε, βιβλία έχουμε, θείτσες έχουμε, να διαβάζουμε και να ακούμε ξέρουμε, ειλικρινείς και θαρραλέους είναι δύσκολο να βρούμε!

Πολύ φιλικά,
Unseen
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 08:53:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Galadriel

Έχεις δίκιο. Όμως δεν εννοούσα κατ' ανάγκην συνασπισμό ξωτικών.

Αυτό με την (αυθ)υποβολή που λες είναι μεγάλο τριπάκι. Σε αυτή την ομάδα που ήμουν τα τελευταία 2,5 χρόνια δεν μπορείς να φανταστείς ποια ήθελαν να με κάνουν να πιστέψω ότι είμαι. Όχι μόνο εμένα, καθένα από τα μέλη της ομάδας. Δεν μπορώ να πω ότι δεν με οφέλησε αυτή μου η μαθητεία, αλλά υπήρξε ένα τμήμα παντελώς εξωφρενικό και ανήθικο με την έννοια ότι απλά θώπευε τον εγωισμό μας: μας έκανε να πιστεύουμε ότι είμαστε εμείς και άλλοι δεν είναι. Ε, δεν υπάρχει ασφαλέστερος τρόπος να κλείσουν σε κάποιον όλες οι πόρτες!

Τέλος πάντων, επιβίωσα και αυτής της ομάδας, πήρα τα μαθήματά μου, ελπίζω δε ότι τα έμαθα...

Σε ευχαριστώ πολύ για το κομπλιμέντο όσον αφορά την επιλογή της μαμάς από το γιό μου...

Πολύ φιλικά,
Unseen
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 10:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γεννήθηκαν από τα τέλη της δεκαετίας του ΄70 και μετά.

ΤΟ 1981???
quote:
Κάποια από τα χαρακτηριστικά των indigo children είναι ότι αντιπαθούν τις μορφές οργάνωσης, είναι συγχρόνως πολύ δυναμικά και πολύ ευαίσθητα,

ΝΑΙ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ
quote:
έχουν σοφία μεγαλύτερη από την ηλικία τους,

ΠΑΝΤΑ ΕΝΙΩΘΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΝΟΜΗΛΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ, ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΣΟΦΙΑ!
quote:
έχουν μάτια που δείχνουν μια αρχαία, σοφή ψυχή,

ΔΕΝ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΜΑΤΙΑ Η΄ ΚΑΤΙ ΑΞΙΟΠΡΟΣΕΧΤΟ ΣΆΥΤΑ. ΟΜΩΣ ΝΙΩΘΩ ΛΙΓΟ ΑΣΧΕΤΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΙΩΝΑ ΜΑΣ...!!!!
quote:
δεν πειθαρχούν εύκολα,

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ! ΑΝ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ, ΑΣ ΓΥΡΙΣΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΝΑ ΠΟΔΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΚΑΝ.
quote:
είναι πολύ δημιουργικά,

ΑΥΤΟ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΑΡΚΕΤΑ
quote:
έχουν ξεσπάσματα θυμού,

ΑΡΑΙΑ, ΑΛΛΑ ΤΡΑΝΤΑΧΤΑ!
quote:
τείνουν προς την πνευματικότητα

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΝΑΙ, ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ.

ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΡΑ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ (ΚΑΚΩΣ ΒΕΒΑΙΑ) ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΚΡΙΝΩ.

ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ.. ΘΑ ΔΙΞΕΙ ΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Η ΠΟΡΕΙΑ!
(ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ!!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 11:46:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΑΝΤΑ ΕΝΙΩΘΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΝΟΜΗΛΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ, ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΣΟΦΙΑ!

Εγώ ξέρεις τι νομίζω; Ότι υποτιμάς συστηματικά τον εαυτό σου.
Μη φανταστείς όμως ότι θέλω να σε πείσω για κάτι που σε αφορά. Είσαι αυτό που είσαι. Μπορεί ακόμη να μην ξέρεις ποια ή τι ακριβώς είσαι, αν όμως θέλεις ειλικρινά να μάθεις, δεν θα πάψεις να το ανακαλύπτεις ποτέ!

Με αγάπη,
Unseen

ΥΓ Όπως υποψιαζόμουν, έχουμε ακριβώς 10 χρόνια διαφορά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 12:14:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΣΑΙ 14???!!!!!!!

ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΕΤΟΙΑ ΩΡΑ???


ΚΟΠΑΝΑΤΖΟΥ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 12:15:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ?

ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΑΚΟΜΑ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 12:42:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χι χι χι χι χι! Δεν ξέρω όμως αν θα ήθελα στ' αλήθεια νάμαι 14! Αλλά 24 θά'θελα να είμαι, πίστεψέ με!

Δεν ξέρω αν κυκλοφορεί ακόμα το βιβλίο, ξέρω ότι οι εκδόσεις έχουν κλείσει. Επειδή η δουλειά μου είναι στο κέντρο μπορώ να περάσω από 1-2 βιβλιοπωλεία να ρωτήσω, αν θέλεις.

Δεν πρόλαβα να ξανατηλεφωνήσω χθες, μόλις έχω νεότερα θα σου πω. Με έχει πιάσει και μια τρεμούλα ξέρεις... αν είναι αυτή τι θα της πω; Θα θέλει να με συναντήσει;

Με αγάπη,
Unseen
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 14:01:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑΙ! ΑΝ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΩ!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΚΥΡΙΑ ΜΟΛΙΣ ΤΗΝΒΡΕΙΣ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ.. ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ GALADRIEL ΕΙΔΙΚΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΣΤΙΣ "ΣΩΣΤΕΣ" ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΤΕΧΕΤΕ ΕΣΤΩ ΜΕΡΙΚΩΣ (Η΄ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ)ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ, ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΗ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΠΡΩΤΗ ΤΗΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 15:30:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα,

καταρχήν αφήσαμε κάτι στη μέση... την ερώτηση της 3ADA για τα πνεύματα.... λοιπόν ως πνεύματα ορίζουμε όλες τις οντότητες που δεν βρίσκονται ενσαρκωμένες αυτή την στιγμή... είτε γιατί δεν είχαν ενσαρκωθεί ποτέ πριν είτε γιατί είχαν ενσαρκωθεί και έχουν αλλάξει επίπεδο ύπαρξης (πολλές φορές το ονομάζουμε και θάνατο αυτό στα ανθρώπινα μέτρα)...

οπότε, όπως καταλαβαίνεις αγαπητή 3ADA η πλειοψηφία των ξωτικών ανήκει πλέον σ'αυτή την κατηγορία ... των πνευμάτων..

"ομάδων" συνέχεια...
αυτή την στιγμή στη Γη ενσαρκώνονται πολύ λίγα ξωτικά (εγώ ξέρω με σιγουριά μόνο άλλα τρία στην ελλάδα) και για πολύ συγκεκριμένους λόγους.... όπως καταλαβαίνεις λοιπόν αγαπητή unseen, δεν ενσαρκώνονται παρά μόνο αυτοί που έχουν το
απαραίτητο ενεργειακό "δυναμικό" να ολοκληρώσουν την "αποστολή" τους.... δεν υπάρχει λοιπόν κανένας σοβαρός λόγος να
δημιουργούνται ομάδες προς αφύπνιση ενδεχομενων ξωτικών... όπως είδες κι εσύ μέσα απ' την εμπειρία σου αυτό είναι λάθος..
πέραν όλων των άλλων... όσοι είμαστε εδώ (από τα ξωτικά) έχουμε τρόπους να βρεθούμε να αναγνωριστούμε και να συνεχίσουμε
το έργο μας...
επιμένω για μια ακόμα φορά, ότι ο κάθε ένας πρέπει να αφοσιώνεται στην δική του πορεία εξέλιξης και όσο και αν φαντάζει ελκυστική κάποια άλλη να μην επεμβαίνει σ'αυτή...

όσο για τα indigo children.... πάνω κάτω αυτά είναι τα εμφανή χαρακτηριστικά, αν και δεν είναι απόλυτο αυτό.... Ομως πρέπει να σημειώσουμε κάτι... η εξέλιξη δεν προχωράει με τόσο γοργούς ρυθμούς ώστε να μπορούμε να πούμε ότι τα περισσότερα από τα παιδιά που γεννήθηκαν μετά την τάδε ημερομηνία είναι indigo...

ακόμα περισσότερο δε, θα ήταν απίθανο να δούμε crystal children σ'αυτή την φάση εξέλιξης... έχουμε ακόμα κάτι χιλιάδες χρόνια για να τελειώσει η παρούσα να συνεχιστεί στην επόμενη κι από μέχρι τα crystal children έχουμε ακόμα πολύ καιρό


τώρα ομολογώ πως έχω χάσει επεισόδια.... σε ποιον θα μιλήσουμε? και γιατί θα κάνουμε ένα σωρό ερωτήσεις? τι κυρία είναι αυτή? που πάμε? τι είναι ο άνθρωπος? πείτε και μου και μένα ντε....


με όλη μου την αγάπη
Galadriel

in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 08:07:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
υπάρχει ένα βιβλίο με τίτλο "Το ξωτικό-Δέκα στάδια μύησης" της Όλγας Σωσιάδου-Μαργαρίτη, εκδόσεων Αλντεμπαράν. Κατ' αρχάς, το έχετε διαβάσει; Είναι νομίζω ό,τι πιο σωστό κυκλοφορεί σε σχέση με τις εμφανίσεις νεράϊδων και ξωτικών (τουλάχιστον στο κομμάτι που αφορά την πάνω Γη, όπως έχω πει για την Εσωγή δεν γνωρίζω πολλά) και το έχει γράψει κι ελληνίδα! Πρέπει οπωσδήποτε να βρω τη συγγραφέα, αλλά οι εκδόσεις έχουν κλείσει και δεν ξέρω πώς μπορεί να γίνει αυτό... Ξέρει κάτι κάποιος;

Πολύ φιλικά,
Unseen


ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ.

ΕΨΑΞΑ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΤΗΛ ΑΦΟΥ Η Unseen ΕΞΕΦΡΑΣΕ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ. ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ???!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 08:10:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αυτή την στιγμή στη Γη ενσαρκώνονται πολύ λίγα ξωτικά (εγώ ξέρω με σιγουριά μόνο άλλα τρία στην ελλάδα)

ΠΩΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ?????

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ?? ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ, ΔΕΙΞΤΕ ΜΟΥΟΥΟΥΟΥ..ΣΝΙΦ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 09:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα

Εντάξει 3ADA θα πάω φεύγοντας το μεσημέρι και θα σε ενημερώσω. Μπήκα στο μεταξύ στο site της Πρωτοπορίας και το δείχνει( τιμή: €11,62). Βέβαια και άλλα βιβλία δείχνει το site αλλά δεν είναι διαθέσιμα, οπότε άσε καλύτερα να κάνω μια γύρα φεύγοντας.

Μία φίλη μου που ασχολείται με το ρέικι θα κάνει δικό της site και μου πρότεινε να το χωρίσουμε στα δύο και να είναι μισό για ρέικι μισό για τους αόρατους κόσμους. Τη σκέφτομαι την ιδέα...

Με αγάπη,
Unseen
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 09:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Galadriel

Καλημέρα.

Εγώ ακούγοντας "πνεύματα" αυτόματα σκέφτομαι τον κοινό ορισμό, δηλ. φαντάσματα ή πλανόμενες πρώην ενσαρκωμένες ψυχές.

Σύμφωνα με τον δικό σου ορισμό των πνευμάτων, όμως, το πεδίο διευρύνεται πολύ.

Έχω την εξής διαφωνία:
Απ' όσα έχω δει, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι οι άγγελοι, οι νεράιδες, τα ξωτικά και τα στοιχειακά (elementals) έχουν αιθερική μεν αλλά ακραιφνώς ΥΛΙΚΗ υπόσταση. Εκτός αν μιλάς για όλο το φάσμα/την ακτίνα της εκδήλωσής τους. Τότε, ναι, στο ανώτερο επίπεδο εκδήλωσης είναι πνεύματα (όπως τα όρισες) και καθώς η ακτίνα κατέρχεται προς την ύλη, η εκδήλωσή τους προσεταιρίζεται υλικά χαρακτηριστικά.

Το ίδιο όμως συμβαίνει και με τον άνθρωπο. Ο ανώτερος εαυτός του βρίσκεται στο πνευματικό πεδίο και ο κατώτερος στο υλικό. Αυτό είναι το νόημα της καθέτου του σταυρού. Συγχρόνως όμως και σε κάθε επιμέρους πεδίο από το πνευματικό ώς το υλικό, μετέχει πολλών και διαφόρων κόσμων που αντιστοιχούν σε κάθε πεδίο. Έτσι, για παράδειγμα, μετέχει πολλών υλικών κόσμων (κάλλιστα δηλ. μπορεί να υπάρχει ένα alter ego καθενός μας στον κόσμο των ξωτικών, και όχι μόνο). Αυτό είναι το νόημα της οριζοντίου του σταυρού.

Στο κέντρο του σταυρού βρίσκεται το τρέχον σημείο εστίασης της συνείδησης, π.χ. εγώ στο τώρα. Επομένως, δεν καταλαβαίνω... Εκτός αν... εκτός αν εννοείς ότι η δύναμη των ξωτικών είναι τέτοια που μπορούν κατά βούληση να αλλάζουν την εστίαση της συνείδησής τους και άρα την εκδήλωση/υπόστασή τους...!!!!! ΟΥΑΟΥ!!!

Galadriel, ξέρεις τι δύναμη μπορείς να έχεις; Μυθική!

Θέλω να σου κάνω δύο ερωτήσεις εδώ και καιρό:

1) Αν, ως ξωτικό, έχεις κάποιο εσωτερικό όνομα άλλο από αυτό που σε έχουν βαφτίσει. Σε ρωτώ γιατί εμένα οι φίλοι μου αυτών των κόσμων μου έχουν δώσει άλλο όνομα με το οποίο και με αποκαλούν.

2) Αν επικοινωνείς με ζώα/έντομα/φυτά και πώς (τηλεπαθητικά, αισθητικά, ...;) Αυτό το χρειάζομαι για να μετρήσω τη δική μου εξέλιξη στον συγκεκριμένο τομέα.

Με αγάπη,
Unseen
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 09:50:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που λέει η 3ADA εξυπακούεται. Αν τυχόν βρω τη συγγραφέα, πολύ θα ήθελα να τη συναντούσαμε παρέα. Κι εσύ 3ADA μαζί. Μη με αφήνετε μόνη βρε κορίτσια!

Με αγάπη,
UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 11:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΤΕ ΤΟ SITE ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΜΕΛΗ!

ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΓΩ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΡΕΙΚΙ ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΤΕ?

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΤΑΩ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΣΤΕ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 12:00:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί θα πρέπει να ξέρεις; Αλλά δεν διαβάζεις περιοδικά όπως Το Ανεξήγητο, το Τρίτο Μάτι και άλλα παρόμοια; Γιατί εκτός του ότι έχουν πολλές διαφημιστικές καταχωρήσεις θεραπευτών ρέικι, κάνουν κατά καιρούς αφιερώματα σε εναλλακτικές θεραπείες.

Λοιπόν το ρέικι είναι μια τέτοια εναλλακτική θεραπεία. Είναι μάλιστα ενεργειακή θεραπεία. Ρέικι είναι σύνθετη λέξη και σημαίνει "συμπαντική ενέργεια". Ο θεραπευτής ουσιαστικά γίνεται το λάστιχο για να πάει το νερό από τη βρύση στο φυτό. Η βρύση είναι το σύμπαν και το φυτό αυτός που δέχεται την ενέργεια.

Το πιο θετικό στοιχείο του ρέικι για μένα είναι ότι ο θεραπευτής δεν μπορεί να παρέμβει στη ροή της ενέργειας. Δεν μπορεί να την κατευθύνει, δεν μπορεί να τη σταματήσει, δεν μπορεί να την ελέγξει με κανένα τρόπο. Όπου αγγίζει τα χέρια του, διοχετεύει αυτή την ενέργεια πολύ απλά και φυσικά. Και είναι ενέργεια θεραπευτική με την έννοια ότι αναπληρώνει ό,τι κενό υπάρχει και εξισορροπεί. Εφαρμόζεται δε από τα φυτά και τα ζώα ώς τον άνθρωπο και τα μηχανήματα κι αυτό γιατί είναι ευρυζωνική.

Αυτά βεβαίως ισχύουν για το Usui Ryoho ρέικι και όχι για τα αγγελικά και άλλα ρέικι που κυκλοφορούν και είναι εντελώς διαφορετικές πρακτικές.

Όσο για το βιβλίο: πήρα άδεια και πετάχτηκα σε δύο βιβλιοπωλεία εδώ γύρω. Στο ένα μου είπαν ότι έχει εξαντληθεί. Στο άλλο (Πολιτεία) μου είπαν ότι θα ψάξουν και θα μου πουν αύριο το πρωΐ. Οπότε θα επανέλθω.

Με αγάπη,
Unseen
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 12:16:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ. ΤΟ MYSTERY ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ.

ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ, ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ 1000 ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΕ ΤΡΕΧΩ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 15:13:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα

λοιπόν άν την βρείτε την κυρία ειδοποιήστε με και μένα να δούμε πως θα τα καταφέρω να έρθω....

στο θέμα μας τώρα...
έχεις δίκιο που διαφωνείς αγαπητή unseen γιατί ίσως δεν ήμουν σαφής στην περιγραφή μου....

στον κόσμο των πνευμάτων (σύμφωνα με τον ορισμό που έδωσα πιο πάνω πάντα) ανήκει πλέον η πλειοψηφία των ξωτικών γιατί δεν είναι πια ενσαρκωμένα και συνεχίζουν να υφίστανται μόνο στους υπόλοιπους φορείς εκδήλωσης...

η δύναμη εναλλαγής της συνείδησης από κόσμο σε κόσμο όντως είναι ένα χαρακτηριστικό των ξωτικών, αλλά δεν νομίζω ότι αποτελεί και τίποτα αξιοσημείωτο... έτσι κι αλλιώς η πείρα μου έχει δείξει ότι το τελευταίο για το οποίο θα μπορούσε να καυχηθεί κανείς θα ήταν η δύναμη...

προσωπικά, μια και είμαι της δεύτερης όψης, προτιμώ την σοφία...

στις ερωτήσεις σου τώρα...

για την πρώτη...
ναι, τα ξωτικά έχουν την (κακή) συνήθεια να χρησιμοποιούν πέραν του ενός ονόματα τόσο για τους ίδιους όσο και για τους άλλους... συνήθως δεν είναι μόνο ένα και δεν αντιστοιχεί πάντα σε αυτό που ονομάζουμε "μαγικό όνομα"...

είναι ο τρόπος να αποδεχόμαστε την αδιάκοπη μεταβολή μέσα στη φύση και τους εαυτούς μας... και κάποιες φορές προσδιορίζει και την χρονική περίοδο που βρισκόμαμαστε ή στην οποία αναφερόμαστε...

π.χ. μερικά από τα δικά μου ονόματα είναι nerwen, galadriel, alatariel... και φυσικά galadriel...

άλλα αντιστοιχούν σε χρονικές περιόδους και άλλα στην εξέλιξη μου σαν οντότητα...

για το δεύτερο τώρα...
ναι, επικοινωνώ με τα ζώα,φυτά, έντομα.... αυτό που εσύ ονομάζεις τηλεπαθητικά για μένα είναι αισθητικό...
μια που αυτού του είδους η τηλεπάθεια είναι μία από τις βασικές αισθήσεις που έχουν τα ξωτικά και όχι κάτι επιπλέον...

η τηλεπάθεια έχει έναν βασικό κανόνα όμως... τον σεβασμό στην πορεία του όποιου άλλου προσπαθείς να επικοινωνήσεις...
δεν μπαίνει κανείς αυθαίρετα στις σκέψεις ή την γενικότερη ροή κανενός και για κανένα λόγο...

αυτά...


την αγάπη μου
Galadriel

in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 15:44:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!!!


ΠΩΣ ΤΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ!!!!

ΜΕΝΩ ΑΦΩΝΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΥΔΟΥ ΓΩΝΙΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 08:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε 3ADA δε με λυπάσαι; Θα πεθάνω από τα γέλια!

Πουλάκι μου, κατ' αρχάς εγώ και η galadriel είμαστε δύο διαφορετικά άτομα, αν έχεις προσέξει, και μάλιστα δύο άτομα που δεν γνωρίζονται καν (πέρα απ' όσα ανταλλάσσουμε εδώ). Η galadriel μας είναι ξωτικό σε συσκευασία ανθρώπου, εγώ είμαι άνθρωπος σε συσκευασία ανθρώπου. Πέραν της αμοιβαίας εκτίμησης και συμπάθειας, το κοινό μας σημείο είναι ότι ενδιαφερόμαστε πολύ και για τους ανθρώπους και για τα ξωτικά, για λόγους ίσως διαφορετικούς φαινομενικά αλλά κατά βάση ίδιους.

Στα λέω αυτά γιατί όποτε λέει κάτι μία από τις δύο, γράφεις στον πληθυντικό και για τις δύο, σα να πηγαίνουμε πακέτο (που μακάρι να πηγαίναμε, πολύ θα ήθελα να είχα μια φίλη σαν τη galadriel και για την ιδιότητά της και γι' αυτό που φαίνεται ότι είναι).

Πάντως σε ευχαριστώ γιατί μόλις δω μήνυμά σου ξέρω ότι θα μου φτιάξει την ημέρα. Λίγο το χιούμορ σου, λίγο ο αυθορμητισμός σου, λίγο η αφέλειά σου, βλέπω κάτω, πίσω και γύρω από την 3ADA ένα καταπληκτικό παιδί!

Σχετικά με τα τηλέφωνα: επιτέλους χθες κάποιος σήκωσε το πρώτο τηλέφωνο που μου έστειλες (το εντός Αττικής) αλλά... τζίφος, καμία σχέση. Μας μένει το άλλο τηλέφωνο. Συγχρόνως, σκέφτηκα να ψάξω τον εκδότη των εκδ. Αλντεμπαράν μέσω δικών μου γνωστών εκδοτών και ήδη ξεκίνησα τη διαδικασία.

Για το βιβλίο θα ρωτήσω αργότερα (9.30) σε Ελευθερουδάκη και Πολιτεία (είναι τα μόνα κεντρικά βιβλιοπωλεία που μας έμειναν στα οποία ίσως να υπάρχει διαθέσιμο αντίτυπο. Τα: Πύρινος Κόσμος, Αιώνιος Ηνίοχος, Πρωτοπορία μας είπαν ότι έχει εξαντληθεί το βιβλίο δυστυχώς). Αν τελικά δεν υπάρχει αλλά εξακολουθείς να θέλεις να το διαβάσεις (πιστεύω ότι θα έβρισκες πολλές απαντήσεις εκεί μέσα) και δεν σε πειράζει να το διαβάσεις από φωτοτυπία, μπορούμε στο κάτω-κάτω να το φωτοτυπήσουμε. Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, δεδομένου ότι οι εκδόσεις έχουν κλείσει...

Με αγάπη,
Unseen

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 08:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα galadriel

quote:
η δύναμη εναλλαγής της συνείδησης από κόσμο σε κόσμο όντως είναι ένα χαρακτηριστικό των ξωτικών, αλλά δεν νομίζω ότι αποτελεί και τίποτα αξιοσημείωτο...

Εμένα μου λες; Ξέρεις πόσοι κόπτονται και σκίζουν τα ρούχα τους για να το καταφέρουν; Εγώ μία και μόνη φορά κατάφερα απλά να "δω" τον εαυτό μου σε άλλη διάσταση και κόντεψα να πέσω κλινικά νεκρή από την έκπληξη!

quote:
έτσι κι αλλιώς η πείρα μου έχει δείξει ότι το τελευταίο για το οποίο θα μπορούσε να καυχηθεί κανείς θα ήταν η δύναμη...

Αυτό είναι αλήθεια και όχι μόνο. Η δύναμη είναι φθοροποιός και επικίνδυνη πρωτίστως για τον κάτοχό της. Γι'αυτό είναι απαραίτητο να συνοδεύεται από ταπεινοφροσύνη. Η απόρριψη του εγωισμού και η διάλυση του εγώ μέσα στην αγάπη είναι απαραίτητα για να κάνει κανείς ο,τιδήποτε σημαντικό στη ζωή του.

quote:
προσωπικά, μια και είμαι της δεύτερης όψης, προτιμώ την σοφία...

Και η σοφία έχει δύναμη, αλλά είναι μια δύναμη λειψή. Για να είναι ολοκληρωμένη η σοφία πρέπει να συνοδεύεται από την αγάπη. Έτσι συντίθεται ο Λόγος με Λ κεφαλαίο σαν τον διαβήτη με τα δύο σκέλη. Στο σημείο που τα σκέλη ενώνονται, εκεί βρίσκεται η Ζωοδόχος Πηγή ή, για άλλους, ο Πνευματικός Ήλιος.

Καλά, εδώ συζητάμε απόκρυφες γνώσεις που για να τις λάβει κάποιος θα έπρεπε να περάσει χιλιάδες μυήσεις σε τάγματα και σχολές, κι όμως... Ποτέ δεν θα καταλάβω γιατί ο κόσμος αρέσκεται στο εύκολο και στο εύπεπτο και σ'αυτό που γνωρίζει. Αν δεν ξεφύγει κανείς από την ασφάλεια που του δίνει το κλουβάκι αυτών που γνωρίζει, πώς θα μπορέσει να μάθει ποτέ αυτά που δεν γνωρίζει και πώς θα μπορέσει εντέλει να μάθει ποιος πραγματικά είναι;

Τέλος πάντων. Επί των απαντήσεων στις ερωτήσεις μου:

Μου κάνει εντύπωση που σε αποκαλούν με ξενικά ονόματα ενώ έχεις ενσαρκωθεί στην Ελλάδα, αλλά όχι μεγάλη. Έχω ανακαλύψει ότι υφίσταται τεράστια σχέση μεταξύ Ελλάδας και Ιρλανδίας και μεταξύ Πικτών και Κρητών καθώς και Daoine Sidhe και δικών μας νυμφών/μουσών/ωρών κλπ. Έχω ζητήσει και από τον Αντώνη Βασιλάκη (εκδόσεις Καίρατος) που ερευνά τη σχέση της ελληνικής γλώσσας με άλλες ξένες γλώσσες τη γνώμη του για κάποια συσχέτιση μεταξύ ιρλανδικών (στην ονοματολογία των ξωτικών συγκεκριμένα) και ελληνικών και περιμένω απάντηση.

Προσωπικά με έχουν αποκαλέσει με 2-3 ονόματα, αλλά ένα είναι το κυρίαρχο και επανερχόμενο. Οι λόγοι γι' αυτό σίγουρα είναι αυτοί που γράφεις.

Όσο για την επικοινωνία με το ζωικό και το φυτικό βασίλειο... Πριν καιρό στο site του INHA (International Healing Association) βρήκα στον κατάλογο των μελών από την Ελλάδα μία κοπέλλα που έλεγε ότι είναι animal communicator και healer. Καθώς το σκεφτόμουν, συνειδητοποίησα πόσο φυσικό είναι να μπορεί κανείς να επικοινωνεί με τις άλλες μορφές ζωής και ύπαρξης με τις οποίες μοιραζόμαστε την πληθώρα αυτού του κόσμου. Επικοινώνησα μαζί της και μου υπέδειξε κάποια πράγματα τα οποία προσπάθησα έκτοτε να εφαρμόσω με αρκετή επιτυχία.

Αυτό που γράφεις για τον σεβασμό στην πορεία μιας άλλης ζωής είναι πάντως πολύ βασικό. Υπάρχουν μέθοδοι (όπως η Silva) που διδάσκουν το ακριβώς αντίθετο. Προσωπικά είδα ότι η σχέση μου με το ζωικό βασίλειο βελτιώθηκε πολύ όπου προσπάθησα να επικοινωνήσω για να βοηθήσω κάποιο ζώο ή έντομο που βρισκόταν σε δυκσολία. Αντίθετα, ήταν πολύ δύσκολο να υπάρξει ανταλλαγή χωρίς ουσιαστικό λόγο και ίσως έτσι πρέπει να είναι.

Με αγάπη,
UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 10:29:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
3ADA μου λυπάμαι πολύ αλλά καθώς φαίνεται δεν υπάρχει πια το βιβλίο. Μόνο συμπτωματικά μπορεί κανείς να βρει ίσως ένα αντίτυπο σε κάποιο βιβλιοπωλείο (όχι από τα κεντρικά) ή παλαιοπωλείο.

Σκέψου τη λύση με τη φωτοτυπία, αν σε ενδιαφέρει, και μου λες.

Με αγάπη,
UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 15:04:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα

χε χε.... ομολογουμένως είναι πολύ χαριτωμένο από μέρους της 3ADA να μας βάζει πάντα μαζί στις ερωτήσεις της αγαπητή unseen... κι ευχαριστώ ιδιαίτερα για τα καλά λόγια

συνεχίζουμε...

quote:
Και η σοφία έχει δύναμη, αλλά είναι μια δύναμη λειψή. Για να είναι ολοκληρωμένη η σοφία πρέπει να συνοδεύεται από την αγάπη.

έτσι ακριβώς... η αγάπη είναι ο συνδετικός κρίκος όλων, η αρχή και το τέλος τους.... είναι βασικό όμως να γνωρίζουμε σε ποια όψη αποδίδουμε καλύτερα για να είμαστε πιο αποτελεσματικοί... μ'αυτή την έννοια προτιμώ την σοφία και όχι στην θέση της αγάπης

quote:
εδώ συζητάμε απόκρυφες γνώσεις που για να τις λάβει κάποιος θα έπρεπε να περάσει χιλιάδες μυήσεις σε τάγματα και σχολές, κι όμως... Ποτέ δεν θα καταλάβω γιατί ο κόσμος αρέσκεται στο εύκολο και στο εύπεπτο και σ'αυτό που γνωρίζει. Αν δεν ξεφύγει κανείς από την ασφάλεια που του δίνει το κλουβάκι αυτών που γνωρίζει, πώς θα μπορέσει να μάθει ποτέ αυτά που δεν γνωρίζει και πώς θα μπορέσει εντέλει να μάθει ποιος πραγματικά είναι;

αυτό τώρα είναι από μόνο του ένα τεράστιο θέμα... γιατί τάγματα και σχολές δεν μπορούν παρά να δόσουν μόνο εξωτερικές μυήσεις και έτσι από μόνα κάποιες φορές λειτουργούν σαν τα "κλουβάκια" που λες... όμως τα πράγματα συχνά δεν είναι τόσο σύνθετα όσο δείχνουν... μέσα στην απλότητα βρίσκει η γνώση καταφύγιο πολύ περισσότερες φορές από ότι στα περίπλοκα μυστήρια... οι γνώσεις παραμένουν απόκρυφες γι'αυτούς που δεν ανοίγουν την καρδιά, το νου και το πνεύμα τους να τις δεχτούν... δεν υπάρχει τίποτα που να εμποδίζει ένα πλάσμα να το κάνει πέρα από τον ίδιο του τον εαυτό...

quote:
Μου κάνει εντύπωση που σε αποκαλούν με ξενικά ονόματα ενώ έχεις ενσαρκωθεί στην Ελλάδα,

χμ... καταρχήν αυτά είναι κάποια από τα ονόματα που μου έχουν δοθεί κατά Tolkien.... δυστυχώς δεν μπορώ να δημοσιοποιήσω τις αντιστοιχίες τους στα ελληνικά, αλλά για να σε βοηθήσω μπορώ να σου πω το εξής.... Φαντάσου την έκπληξη μου όταν διαπίστωσα πως η μετάφραση ενός απ' αυτά τα ονόματα είναι το βαφτιστικό μου όνομα...


quote:
συνειδητοποίησα πόσο φυσικό είναι να μπορεί κανείς να επικοινωνεί με τις άλλες μορφές ζωής και ύπαρξης με τις οποίες μοιραζόμαστε την πληθώρα αυτού του κόσμου

αυτή η συνειδητοποίηση είναι που κάνει την διαφορά.... γι' αυτή την συνειδητοποίηση προσπαθούμε όλοι με ό,τι τρόπο μπορούμε και βέβαια... όπως λέει και στον Γλάρο Ιωνάθαν "σημασία δεν έχει να πιστεύεις αλλά να ξέρεις την τεχνική"


quote:
Υπάρχουν μέθοδοι (όπως η Silva) που διδάσκουν το ακριβώς αντίθετο.

εδώ ελαφρώς θα διαφωνήσω... η μέθοδος Silva προσπαθεί να διδάξει τεχνικές ελέγχου του νου απαλλαγμένες από μεταφυσικές προεκτάσεις και θεωρίες... δεν νομίζω όμως, πως διατείνεται πουθενά πως μπορούμε να επεμβαίνουμε με το έτσι θέλω στις ζωές των άλλων... Προσπαθώντας να κάνει έναν θετικό προγραμματισμό απλά παραλείπει κάποια πράγματα για να μην δημιουργήσει σύγχιση...

ένα τέτοιο παράδειγμα είναι ότι δίνουν έμφαση στο ότι δεν μπορεί να προγραμματιστεί αρνητικά.... αυτό βέβαια, δεν ισχύει αλλά είναι απαραίτητο εντύπωμα γι'αυτούς που προσπαθούν να μάθουν την μέθοδο... τώρα τι να σου πω.... μπορεί και να έχουν αλλάξει όλα αυτά στο μεταξύ... είναι και 16 χρόνια από τότε που ασχολήθηκα με την συγκεκριμένη μέθοδο...

πάντως, η επικοινωνία εδραιώνεται με το φυσικό βασίλειο καλύτερα όταν δεν αφορά μόνο θεραπευτικές παρεμβάσεις... μιλάω στα ζώα και στα φυτά όλη μέρα, όπως θα μίλαγα με έναν φίλο... τα επαινώ όταν βλέπω να αναπτύσσονται και μοιραζόμαστε την ενέργεια του περιβάλλοντος ... κι όμως θα παρατηρήσεις κάποια στιγμή πόσο πολύ μας βοηθούν κι αυτά με την σειρά τους... τα ζώα έχουν μία καταπληκτική ικανότητα να έρχονται κοντά σ'αυτόν που υποφέρει, εντοπίζοντας μάλιστα με ακρίβεια το σημείο πόνου... τα φυτά, μπορούν να ανθίσουν και μέσα στο καταχείμωνο μόνο και μόνο για να ενισχύσουν την διάθεση μας... το έχω πει πολλές φορές πως ο κήπος μου είναι ένα τέτοιο παράδειγμα... Εχει λουλούδια και πεταλούδες μέσα στον βαρύ χειμώνα πράγμα που κάνει τους συντοπίτες/μεσαιωνίτες μου να τον κοιτούν με καχυποψία...


με πολλή αγάπη
Galadriel

in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 15:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
είναι κάτι....

που τριβέλιζε το μυαλό μου από τη στιγμή που το έγραψα....

πως ακόμη κι αυτοί με την τετράγωνη λογική αναγκάστηκαν να με "αναγνωρίσουν" κάποια στιγμή....

λοιπόν, έχω κάνει λάθος, αυτό το λάθος όμως μου δίνει την ευκαιρία να μιλήσω λίγο ακόμα για κάτι πολύ ουσιαστικό...

υπήρξε κάποιος άνθρωπος στην ζωή μου κάποτε, που υπέρμαχος της λογικής ποτέ δεν κατάλαβε τι είμαι... προσπάθησα να εντοπίσω ποια ήταν η διαφορά του με άλλους "λογικομανείς"... και τότε ξαφνικά το βρήκα... του έλειπε η αγάπη (είδες πάλι εκεί γυρνάμε unseen )... όχι μόνο η ερωτική αγάπη, αλλά η αγάπη για όλα τα πλάσματα της Πλάσης.... όταν τον ρωτούσες έλεγε "μα φυσικά και τα αγαπάω, αλλά.... μπλα μπλα μπλα..." ένα σωρό δικαιολογίες που καθρέφτιζαν περισσότερο έναν ανεξέλεγκτο τυφλό εγωϊσμό παρά λογική... έναν εγωϊσμό που επικεντρωνόταν στο πως δεν θα χαλάσει το βόλεμα, την ηρεμία και αυτά που του είχαν μάθει ώς "σωστά"...

π.χ. ήταν βρωμιά να μπαίνουν τα ζώα στο σπίτι, αφού πατούσαν στο χώμα του κήπου όλη μέρα... κι αυτές οι τρίχες.... Κι όμως για μένα βρωμιά είναι να μεταφέρω από την πόλη με τα παπούτσια μου όλα τα λάδια από τις μηχανές , όλα τα σκουπίδια που έχουν αποσυντεθεί... όχι το χώμα του κήπου...

η αγάπη κάνει την διαφορά σε όλα καλή μου unseen, η αγάπη... και τα ξωτικά που δεν την συναντούν δεν είναι ορατά σε ανθρώπινα μάτια...

κάποιοι, αγαπούν ακόμα κι ακολουθούν την λογική (και καλά κάνουν κι εγώ αυτής της άποψης είμαι). Με αυτό τον τρόπο όμως, αφήνουν ανοιχτό ένα παράθυρο στο σύμπαν γύρω τους και όχι στο σύμπαν του εγώ τους....


όλη η διαφορά...

όλη...

Αlatariel

in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 08:54:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
I AM BACK!

quote:
Πουλάκι μου, κατ' αρχάς εγώ και η galadriel είμαστε δύο διαφορετικά άτομα, αν έχεις προσέξει, και μάλιστα δύο άτομα που δεν γνωρίζονται καν (πέρα απ' όσα ανταλλάσσουμε εδώ). Η galadriel μας είναι ξωτικό σε συσκευασία ανθρώπου, εγώ είμαι άνθρωπος σε συσκευασία ανθρώπου. Πέραν της αμοιβαίας εκτίμησης και συμπάθειας, το κοινό μας σημείο είναι ότι ενδιαφερόμαστε πολύ και για τους ανθρώπους και για τα ξωτικά, για λόγους ίσως διαφορετικούς φαινομενικά αλλά κατά βάση ίδιους.

ΤΟ ΞΕΡΩ ΒΡΕ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΤΟΜΑ! ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΔΥΟ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΑΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΥΤΕ ΘΑ ΦΑΝΤΑΖΟΜΟΥΝ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ Η΄ ΑΠΛΑ ΕΧΕΤΕ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ. ΟΤΑΝ ΛΈΩ ΟΤΙ ΜΕ ΕΚΠΛΗΣΕΤΕ ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΥΟ!
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΑΣ ΕΧΩ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΣΑΝ ΤΟ ΕΝΑ ΣΚΕΛΟΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΓΙΑ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑ ΜΙΛΑΕΙ (ΜΕ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Η΄ΟΧΙ) ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΣΑΝ ΤΟ ΑΛΛΟ ΣΚΕΛΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ (ΠΟΛΥ)ΝΑ ΜΑΘΕΙ, ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ, ΜΕΝΕΙ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΥΝΗΘΩΣ, ΑΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ.
ΣΕ-ΣΑΣ ΚΑΛΥΨΑ?!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΤΗΣ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΣΧΗΜΗ! ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΒΓΕΙ ΑΚΡΗ ΑΛΛΙΩΣ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΚΟΜΗ ΚΟΠΟ ΝΑ ΜΟΥ ΕΦΤΙΑΧΝΕΣ ΕΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΖΑΜΕ ΕΝΑΝ ΚΑΦΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΕΝΩ (ΑΦΩΝΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΥΔΟΥ ΓΩΝΙΑ) ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΖΗΤΗΘΟΥΝ!

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ ΘΑ ΤΗΝ ΦΤΙΑΞΩ, ΚΑΝΟΝΙΣΤΕ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ!!!! ΑΝΤΕ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1865234
Maintained by Digital Alchemy