ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ - ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 19
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 22:41:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ Αναστημένε, νικητές και ητημένοι υπάρχουν στα πεδία της μάχης. Επέτρεψε μου μια μικρή ιστορία

Καθώς ο Βούδας βρισκόταν ανάμεσα στους μαθητές του ένα πρωί,
ένας άνδρας πλησίασε τη σύναξη των ανδρών.
-"Υπάρχει Θεός;" ρώτησε.
-"Ναι, υπάρχει Θεός" απάντησε ο Βούδας.
Μετά το μεσημεριανό φαγητό, ένας άλλος άνδρας εμφανίστηκε.
-"Υπάρχει Θεός" ρώτησε.
-"Όχι, δεν υπάρχει Θεός" απάντησε ο Βούδας.
Αργά την ίδια ημέρα, ένας τρίτος άνδρας απηύθυνε την ίδια ερώτηση στο Βούδα:
"Πρέπει να αποφασίσεις ο ίδιος για τον εαυτό σου" είπε ο Βούδας.
"Δάσκαλε, αυτό είναι παράλογο" είπε ένας εκ των μαθητών του. "Πώς είναι δυνατόν να δίνεις τρεις διαφορετικές απαντήσεις στο ίδιο ερώτημα;"
"Ήταν διαφορετικές προσωπικότητες" απάντησε ο Φωτισμένος.
"Και κάθε πρόσωπο πλησιάζει το Θεό με το δικό του τρόπο: ορισμένοι με βεβαιότητα, άλλοι με άρνηση και μερικοί με αμφιβολία".


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 23:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Δάσκαλε, αυτό είναι παράλογο" είπε ένας εκ των μαθητών του. "Πώς είναι δυνατόν να δίνεις τρεις διαφορετικές απαντήσεις στο ίδιο ερώτημα;"
"Ήταν διαφορετικές προσωπικότητες" απάντησε ο Φωτισμένος.
"Και κάθε πρόσωπο πλησιάζει το Θεό με το δικό του τρόπο: ορισμένοι με βεβαιότητα, άλλοι με άρνηση και μερικοί με αμφιβολία".

Το ξαναγράφω φίλε Πλωτίνε και το προσυπογράφω!!!

Νάσαι καλά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 14:07:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι γεια σας.

Ευχαριστώ τον Πλωτίνο και το Λορέντζο για την ευγενική συμμετοχή τους. Πιστεύω ότι μέσα από την ανταλλαγή απόψεων βρίσκει όποιος από εμάς θέλει, την ευκαιρία να εμβαθύνει και στα δικά του εσωτερικά σχήματα.

Και δεν λέω «στα δικά του πιστεύω» γιατί είναι μια παρεξηγημένη έννοια.

Βλέπω όμως από τις τοποθετήσεις ότι ο κάθε ένας έχει δεχτεί ένα δρόμο και τον ακολουθεί. Έχει πειστεί για κάποια πράγματα και τα εφαρμόζει. Υπό αυτή την έννοια εδώ μέσα δεν υπάρχουν «πιστοί» και «φιλόσοφοι» αλλά μόνο «πιστοί» που «φιλοσοφούν».

Βέβαια κάποιοι με λόγια δικά τους και κάποιοι με λόγια άλλων. Οπωσδήποτε υπάρχει σε αυτό κάποια διαφορά, αλλά η αληθινή διαφορά θα είναι σε αυτόν που θα ΠΡΑΓΜΑΤΩΣΕΙ.

Και για αυτό χρειάζεται ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ - ΑΓΝΟΤΗΤΑ.
Αυτό λοιπόν είναι και το ζητούμενο κάθε πίστης, άποψης, ιδέας, φιλοσοφίας..........

Αγαπητοί φίλοι επιτρέψτε μου να συνεχίσω τις παραθέσεις μου επάνω στην φιλοσοφική για μένα Πατερική σκέψη και δεσμεύομαι (ελπίζω και με τη βοήθεια σας) ότι θα επανέλθουμε στα πολύ σοβαρά και βαθιά θέματα που τέθηκαν στα τελευταία post.

2. ΑΝΟΔΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ

Αναφέρθηκα σε προηγούμενη παράθεση μου για την πορεία της ψυχής όπως αναπτύσσεται από το Νύσσης.
Όσες αιχμές κι αν έχει η ανοδική πορεία, πού αναπτύσσει ο Νύσσης, προς την καθαρά λογική και διανοητική πορεία, δεν παύει να είναι με τον δικό της τρόπο βαθύτατα φιλοσοφική, πορεία που με τη μυστική της φλόγα οδηγεί την ψυχή στην εσχάτη ρίζα των όντων, το Θεό, που, τον πολιορκεί με την ασίγαστη δίψα και έφεση να Τον δει, με μυστική όραση.

Ό Νύσσης βλέπει τη διάνοια ως όργανο για την πράξη με τις αισθήσεις και λέει γνωρίζουμε τα στοιχεία του κόσμου σε όσο βαθμό η γνώση αυτή χρησιμεύει για την ικανοποίηση πρακτικών αναγκών.

"Εκείνο όμως, προσθέτει, πού αληθινά υπάρχει, είναι ή ζωή, και η ζωή είναι η Αλήθεια άλλα αυτή η Αλήθεια δεν είναι δυνατό να γίνει γνώση".

Αυτή την αλήθεια ζει ο Νύσσης με την ανοδική του πορεία στην ουσία των όντων
Το πνευματικό πρόσωπο του ανθρώπου, με τις πιο ακραίες δυνατές απαιτήσεις, ιδεατό, άρτιο, στη θέωση του, προσπάθησαν να συλλάβουν και να πραγματώσουν και οι Πατέρες με την πίστη, άλλα και με την πορεία τους προς το ανέφικτο πρόσωπο του Θεού.

Όταν βλέπει ο άνθρωπος το κάτοπτρο αυτό (την ψυχή του σαν εικόνα του Θεού), όσο καθαρότερο είναι αυτό, τόσο καλύτερα μέσα του βλέπει το υπερκείμενο κάλλος και όσο καλύτερα το βλέπει, τόσο καθαρότερο και καλύτερο κάτοπτρο γίνεται η ψυχή.

Έτσι φτάνει ο άνθρωπος την αληθινή μακαριότητα μια μακαριότητα δυναμική, πού όλο γίνεται και ποτέ δεν τελειώνει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2005, 14:58:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΑΘΩΟ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΟ


Κύριε, γνωρίζω
σκαμμένους δρόμους ξανασκάβω
πριν απο μένα έκυψαν βαθύτερα
πολλές εξερευνήτριες αγωνίες.
Ακλόνητη η βασιλεία του αναπόδεικτου
{μεγάλος συκοφάντης σου μα και υποστηρικτής σου}.

Ψάχνω μήπως η πίστη μας σ' εξώθησε να γευτείς
το χειμώδες αξίωμα του Υπαίτιου
για ν' αποδυναμώσει κάπως το Ανεξήγητο.

Ενεπλάκης ή όχι στης παντοδυναμίας το ολίσθημα
πάντως μένει γραμμένο στα παμπάλαια
αυθεντικά ευαγγέλια του τρόμου μας τι αμοιβή
υπέρογκη ζητάς για την αθανασία σου:
τη θνητότητα μας
{μεγάλος συκοφάντης σου μα και υποστηρικτής σου}.
Θέλεις εσύ να είσαι ο εκβραχιστής
της σφηνωμένης μέσα μας αγάπης
για την ζωή που ήταν όπως λες έμπνευση δική σου.

Άραγε τι τον θες τον θάνατο μας
να σου φυλάει τι, δεμένος έξω απ' τ' όνομα σου,
τι που φοβάσαι μην σ' το κλέψει η νόηση μας.

Με ποιό μέσον ερχόμαστε στον κόσμο
δεν φαίνεται να σε πολυσκοτίζει
το αναθέτεις σε πλανώδιες αιτίες.

Άλλους μας φέρνει ένα φιλί
στο κρύο μέτωπο της πλήξης, μερικούς
μας ξετρυπώνει ο έρωτας κρυμμένους
στα βάθη των κινδύνων του να σβήσει,
άλλων μια μνήμη είναι κομιστής
κι όλους μαζί θαρρείς πως μας γεννά
ο τρόμος του θανάτου.

Σκάβω μήπως δεν είσαι τόσο άθεος.
Μη στάθηκες κι εσύ πρόωρος αισιόδοξος σαν όλους:
έπλασες τον κόσμο πριν χρειαστεί να κλάψεις.

Λίγο σε αθωώνει αυτή η σκέψη.
Όπως αθωώνει προς στιγμήν το φεγγάρι
μόλις φανεί
την τόση σκοτεινότητα τριγύρω.
Σχεδόν την εξυμνεί.
Κ. Δημουλά

Αφιερωμένο στον φίλο Αναστημένο
με φιλία κι εκτίμηση
lorenzo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2005, 15:19:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Λορέντζο γεια σου.

Ευχαριστώ για την αφιέρωση.

Ναι γνωρίζω ότι ξανασκάβω ήδη σκαμμένους δρόμους. Η μόνη διαφορά είναι ότι εκτός από σκαμμένοι είναι και δοκιμασμένοι. Θα πει κάποιος ότι είναι δοκιμασμένοι από άλλους. Αυτό είναι αλήθεια. Αλλά σε τι διαφέρει το πάθος (με την αρνητική έννοια) από το πάθος;;

Λέει ο φίλος Πλωτίνος πιο πάνω και εσύ συνυπογράφεις : « ο κάθε άνθρωπος συναντά το θείο με το δικό του τρόπο». Αναρωτιέμαι γιατί; Γιατί έτσι αρέσει στον εγωισμό μας;;
Μήπως έτσι ο κάθε ένας βρίσκει μόνο το «δικό του» θεό;;;

Και λες στη συνέχεια ποιητικά : «Ακλόνητη η βασιλεία του αναπόδεικτου». Ποιο είναι το αποδυκνυόμενο φίλε μου;;; Ο θεός είναι αναπόδεικτος, και όλα τα άλλα αποδυνκύονται;;
Εσύ μιλάς για φαντασία που σε οδηγεί στη πραγματικότητα, άλλος για αμφισβήτηση άλλος για εσωτερική κατανόηση, άλλος για διαλογισμό, ποιος όμως αποδεικνύει;;
Αντέχει το πνεύμα σε αποδείξεις;;;

Και ο ποιητής συνεχίζει : «μήπως η πίστη μας σ' εξώθησε να γευτείς το χειμώδες αξίωμα του Υπαίτιου».
Θα ήθελα να συμπληρώσω : «Μήπως η απιστία μας οδήγησε σε αυτό»;


quote:
πάντως μένει γραμμένο στα παμπάλαια
αυθεντικά ευαγγέλια του τρόμου μας τι αμοιβή
υπέρογκη ζητάς για την αθανασία σου:
τη θνητότητα μας


Τι όμορφη αμοιβή. Δεν συμφωνείς;;; Μόνο ένας ΘΕΟΣ θα την ζητούσε........

Αγαπητέ Λορέντζο και λοιποί φίλοι

Σε ένα άλλο τοπικ αναφέρθηκε το εξής σπουδαίο ερώτημα :

Εάν ο άνθρωπος απαλλαγεί από τις σκέψεις του τι θα μείνει;;
Προσπαθώντας να απαντήσω θα έλεγα ότι θα μείνει ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ επικεντρωμένος στο ΤΩΡΑ και με τη δύναμη αυτή θα ανοίξει την ουράνια πόρτα και θα ΔΕΙ την ΑΛΗΘΕΙΑ.

Άνθρωπος χωρίς σκέψεις είναι άνθρωπος χωρίς πάθη, ή άνθρωπος χωρίς αμαρτίες, ή άνθρωπος χριστοποιημένος, ή Ανθρωπος Χριστός, ή Θεάνθρωπος.
«Εγώ και ο πατέρας είμαστε ΕΝΑ. Εγώ δεν σας λέω τίποτα δικό μου, ότι ακούω σας λέω»


Αλήθεια όλα αυτά πως γίνονται;; Πως επιτυγχάνονται;;

Βλέποντας πως λειτουργεί ο δημιουργημένος εαυτούλης μας;;;

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2005, 17:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Χαιρετώ σε φίλε μου ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ.

Η ανάλυση του ποιητικού λόγου της "Τεράστιας" Κυρίας της σύγχρονης Ελληνικής, και όχι μόνον, ποίησης, Κικής Δημουλά είναι, επιεικώς, πολύ δύσκολη στα πλαίσια μιας τέτοιας επικοινωνίας όπως καταλαβαίνεις. Ειδικά μάλιστα του συγκεκριμένου ποήματος...

quote:
Ναι γνωρίζω ότι ξανασκάβω ήδη σκαμμένους δρόμους. Η μόνη διαφορά είναι ότι εκτός από σκαμμένοι είναι και δοκιμασμένοι. Θα πει κάποιος ότι είναι δοκιμασμένοι από άλλους. Αυτό είναι αλήθεια. Αλλά σε τι διαφέρει το πάθος (με την αρνητική έννοια) από το πάθος;;

Το Πάθος είναι Πάθος φίλε μου διαρκώς αναγεννόμενο, μεταβαλλόμενο σε + ή - αναλόγως των προσλαμβανομένων δεκτών των αισθήσεων στην πορεία της διαλυτότητας, της διαφάνειας και του εξαγνισμού των αισθήσεων.

quote:
Λέει ο φίλος Πλωτίνος πιο πάνω και εσύ συνυπογράφεις : « ο κάθε άνθρωπος συναντά το θείο με το δικό του τρόπο». Αναρωτιέμαι γιατί; Γιατί έτσι αρέσει στον εγωισμό μας;;
Μήπως έτσι ο κάθε ένας βρίσκει μόνο το «δικό του» θεό;;;

Να ξέρεις ότι κάθε -ΙΣΜΟΣ {εγω-ισμός} είναι μακράν εμού... Αλλά ότι ο καθένας βρίσκει το δικό του Θεό κι όχι μόνον, είμαι απολύτως βέβαιος, μια και ο καθένας είναι απόλυτα μοναδικός άρα κι όλα τα εκπορευόμενα εξ αυτού το ίδιο μοναδικά - προσωπικά!!!!

quote:
Και λες στη συνέχεια ποιητικά : «Ακλόνητη η βασιλεία του αναπόδεικτου». Ποιο είναι το αποδυκνυόμενο φίλε μου;;; Ο θεός είναι αναπόδεικτος, και όλα τα άλλα αποδυνκύονται;;
Εσύ μιλάς για φαντασία που σε οδηγεί στη πραγματικότητα, άλλος για αμφισβήτηση άλλος για εσωτερική κατανόηση, άλλος για διαλογισμό, ποιος όμως αποδεικνύει;;
Αντέχει το πνεύμα σε αποδείξεις;;;

Πάλι αυτή η αγωνία σου της ονοματολογίας, της ταμπελίτσας, του "ανήκω" σε κάτι!!! Στο Βασίλειο του Αναπόδεικτου γυρεύεις αποδείξεις!!! Το δικό μου "αποδεικνυόμενο" είναι μόνον στον κόσμο της φαντασίας.. Στον κόσμο της "πραγματικότητας" υπάρχει η "ΑΠΟΔΟΧΗ".
Αποδέχομαι την αδυναμίαν της κατανοητικής μου δυνατότητας και κατ' επέκτασην δημιουργώ έναν τεράστιο "χώρο", μια τεράστια αγκαλιά, ένα τρομακτικό Πάθος να "ξαναγνωρίσω", να "ξαναγευτώ", να "ξανανοιώσω", τα "ίδια" "πράγματα - πραγματικότητα", αλλά όμως πάντα καινούρια, ξαναιδωμένα απο άλλη φωτεινή πραγματικότητα σε μια αέναη, ταυτόχρονη θάνατο-γέννηση...

quote:
Και ο ποιητής συνεχίζει : «μήπως η πίστη μας σ' εξώθησε να γευτείς το χειμώδες αξίωμα του Υπαίτιου».
Θα ήθελα να συμπληρώσω : «Μήπως η απιστία μας οδήγησε σε αυτό»;

Οι δύο όψεις του ιδίου νομίσματος.

quote:
Τι όμορφη αμοιβή. Δεν συμφωνείς;;; Μόνο ένας ΘΕΟΣ θα την ζητούσε........

Χαχαχα... Μόνον ο δικό σου ίσως, φίλε μου καλέ...

quote:
Εάν ο άνθρωπος απαλλαγεί από τις σκέψεις του τι θα μείνει;;

Ένα πτώμα!!!! Μόνον οι νεκροί δεν σκέφτονται!! Τί να κάνουμε είναι βλέπεις θέμα χημείας... Εγκεφαλικά νεκρός... σταδιακή παύσις όλων των λειτουργειών... φυτό...θάνατος.


quote:
Προσπαθώντας να απαντήσω θα έλεγα ότι θα μείνει ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ επικεντρωμένος στο ΤΩΡΑ και με τη δύναμη αυτή θα ανοίξει την ουράνια πόρτα και θα ΔΕΙ την ΑΛΗΘΕΙΑ.

Άνθρωπος χωρίς σκέψεις είναι άνθρωπος χωρίς πάθη, ή άνθρωπος χωρίς αμαρτίες, ή άνθρωπος χριστοποιημένος, ή Ανθρωπος Χριστός, ή Θεάνθρωπος.
«Εγώ και ο πατέρας είμαστε ΕΝΑ. Εγώ δεν σας λέω τίποτα δικό μου, ότι ακούω σας λέω»


Αλήθεια όλα αυτά πως γίνονται;; Πως επιτυγχάνονται;;

Βλέποντας πως λειτουργεί ο δημιουργημένος εαυτούλης μας;;;


Επικεντρωμένος στο ΤΏΡΑ χωρίς συμμετοχή της σκέψης πως γίνεται???? τέλος πάντων..

Άνθρωπος χωρίς σκέψεις, είναι, καταλήγεις ..ο άνθρωπος Χριστός ή Θεάνθρωπος {Συμφωνώ για άλλους λόγους προφανώς}

Για το τελευταίο σου ερώτημα μπορώ να απαντήσω δεν γνωρίζω δεν απαντώ γιατί απλώς εγώ είμαι ο άλλος έξω απ' την μάζα την απρόσωπη την βολική την ανεύθυνη του ας ξεκινήσει κάποιος άλλος πρώτος και βλέπουμε... Λειτουργώ αυτόνομα κι υπεύθυνα πληρώνοντας ή εισπράττοντας τα δικά μου και μόνον τα δικά μου, δικά μου.... "κατάδικά" μου χρέη...

Φίλε μου ελπίζω να μην παρεξηγήσεις το χιούμορ μου. Σέβομαι κι εκτιμώ τις απόψεις σου απλώς σήμερα είμαι σε πολύ καλή διάθεση και... η ζωή είναι ωραία....

Νάσαι καλά
απο καρδιάς..
lorenzo


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2005, 20:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εάν ο άνθρωπος απαλλαγεί από τις σκέψεις του τι θα μείνει;;

Φίλε Αναστημένε,

όταν διαβάζεις σοβαρές ερωτήσεις σε αλλά τοπικ, καλό είναι να κανείς τις ερωτήσεις εκεί που τις διαβάζεις, διαφορετικά λαμβάνεις… αστείες απαντήσεις.
Για τροβαδούρους... και μάλιστα της κακίας ώρας,
(που να με πιάσει και το δικό μου χιούμορ, να δεις ποιητές και ποιήτριες…να γίνονται πύραυλοι!)

Ετσι λοιπον,
ένας αδειος ΝΟΥΣ…. είναι Νεκρός.

Ας τους αφήσουμε λοιπόν
στο πηγαινέλα του Νου,
από παρελθόν… σε παρελθόν,
μιας και ότι νομίζουν μέλλον,
το ίδιο τους είναι…. παρελθόν,
αφου κανείς δεν ξέρει,
θνητός είναι, η θεός,
τα μέλλοντα….ακόμα!

Μέσα στις σκέψεις,
περασμένα μεγαλεία η μέλλοντα
αναπολούν....
ποιητικές Πλεκτάνες,
ενος δύστροπου ΝΟΥ
που μεγαλείο πνεύματος
σκαρφίζεται….,
μακράν…. του τώρα!

Ένα μικρό γρίφο θα σας πω,

Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα,
Οι έχοντες καθαρή καρδιά,
Και,
γίνε εσύ φως… και λάμψε,

ειπώθηκαν μεν από τρεις,
μα είχαν μαζί,
κάτι κοινό.

Ο ένας πήρε την έρημο
Ο άλλος τα βουνά,
Ο τρίτος, κάπου γυρόφερνε,

μα όλοι, κοίταξαν μέσα τους…

χωρίς να αδειασεις,
δεν θα το βρεις,

και ΕΙΝΑΙ, Αναιτιο.

Φιλια,
πιστοι και απιστοι!


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 13/04/2005 20:42:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2005, 21:31:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άδειες σκέψεις
άδειου νου
σε άδειο τρίτο πρόσωπο
που γίνεται πύραυλος
ο τροβαδούρος της κακιάς ώρας
αδυνατώντας στο άδειο χιούμορ
του κενου περιεχομένου
φωτός λαμπυρίζοντος
στο άδειο ...άχρονο
δωμάτιο του ...τώρα
που πρέπει ν' ..αδειάσεις
για να το βρείς???.

Ψάξε ψάξε δεν θα το βρείς...

Υ.Γ. Μπα.. στο βουνό θα πήγε!

Φιλάκια


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2005, 21:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για περισσότερες πληροφορίες,

….και καταθέσεις σκεψεων,

ΕΝΤΟΣ!

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4798&whichpage=3&ARCHIVE=

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2005, 22:23:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Οι ζωντανοί "καταθέτουν" έστω και γεμίζοντας τον χώρο σκουπίδια..
Οι νεκροί "αδειάζουν" το χώρο αφου πρώτα γίνουν ...σκουλίκια..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2005, 22:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άσε τους ΙΣΜΟΥΣ στην πλάνη τους, μα κοίτα πίσω από τα λόγια, (όσων ανέφερα).

Αφήστε τους Νεκρούς, να θάψουν τους Νεκρούς τους.

Σου λέει κάτι αυτό?

Άμα ασχοληθείς και με Ηράκλειτο, (αυτός δεν είναι σίγουρα ένθερμος θεϊστής) λέει κάπου,

Η φησι τοις εγρηγοροσειν ένα και κοινό κόσμο είναι, των δε κοιμωμενων, εκαστος εις ιδιον αποστρεφεσθαι.

Και αλλού,

Τα περισσότερα από τα θεϊκά πράγματα δεν τα γνωρίζουμε, εξαιτίας της απιστίας μας.

Αλήθεια, σε τι πίστευε ο σκοτεινός, αφού τα ιερατεία τα είχε αποκηρυγμένα?

Σκεψου!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2005, 00:03:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πλάτωνα και το χιούμορ χρειάζεται καμιά φορά..

Αναφέρεσε στον Ηράκλειτο τον όχι άνευ λόγου επωνομαζόμενο και σκοτεινό φιλόσοφο. Σε γενικές γραμμές γιατί μόνο έτσι θα μπορέσουμε να μην ξεφύγουμε απ' το θέμα μας, πιστεύω ότι ο Ηράκλειτος υπήρξε ο στιλοβάτης της Ανατολικής φιλοσοφικής σκέψης, κατά την έννοια ότι ο Αριστοτέλης υπήρξε της Δυτικής.

Ο Ηράκλειτος του "γίγνεσθαι"
κι ο Αριστοτέλης του "είναι"

Το πως στην διαδρομή της ιστορίας η ανθρωπότητα τους ερμήνευσε ή διαχειρίστηκε τις σκέψεις τους και κυρίως τα διάφορα ιερατεία είναι τεράστιο θέμα και οι απόψεις ποικίλουν...

Δεν ξέρω γιατί αλλά έχω την αίσθηση ότι πολεμήθηκε ο Ηράκλειτος κι οι σκέψεις του εν αντιθέσει με τον Αριστοτέλη και τον Πλάτωνα...
Ίσως δεν είχε τις κατάλληλες διασυνδέσεις, ίσως δεν ταίριαζαν οι θεωρείες του με την κρατούσα τότε θέαση, ή με την άρχουσα τάξη???

Στα φοιτητικά μου χρόνια, τα χρόνια της αθωότητας, {Προ αμνημονεύτων ετών} ήμουν φανατικός λάτρης του Ηράκλειτου σε σημείο να μισώ τον Αριστοτέλη!!!

Το 1978 ή '79 διάβασα ένα βιβλίο νομίζω ο τίτλος του ήταν "Το Ταο και η Φυσική" όπου οι συγγραφείς {δύο Γάλλοι νομπελίστες των οποίων τα ονόματα δεν θυμάμαι} ανέπτυσαν την Ανατολική μέ κύριο εκφραστή της τον Ηράκλειτο και την Δυτική με τον Αριστοτέλη φιλοσοφική θεωρία καταλήγοντας στο συμπέρασμα ότι και οι δυο δρόμοι ακολουθώντας διαμετρικά αντίθετες πορείες κατέληξαν στην ίδια "κορυφή".

Οι επι μέρους αναλύσεις φράσεων οδηγούν σ' έναν τέτοιο χώρο "συνομιλίας" σε ατέρμονες αντιπαραθέσεις που τις πλείστες των περιπτώσεων είναι άνευ ουσίας και πολλές φορές μπορεί να διαφωνούμε ...συμφωνώντας...

Κλείνω πριν οι παρενέργειες της ρακής γίνουν πλέον φανερές.

Νάσαι καλά
και νάχεις ένα όμορφο βράδυ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2005, 13:00:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι γεια σας.

Τελικά η συζήτηση πήρε «φωτιά». Μακάρι τέτοια φωτιά να συνέβαινε σε όλες τις συζητήσεις με αυτή την ευγενική ένταση.

Φίλε Πλάτωνα σε περίμενα. Εναγωνίως θα έλεγα.
Έθεσα την ερώτηση σε αυτό το τόπικ για τρεις λόγους.
Πρώτον γιατί είναι συνέχεια προηγούμενης συζήτησης μας περί ΖΩΟΠΟΙΟΥΣ ΝΕΚΡΩΣΗΣ.
Ο δεύτερος λόγος είναι ότι χαίρομαι να συζητώ μαζί σου όταν σταματάς τις αγκυλώσεις σου περί λαρυγγιών, γλωσσών, και πάσης φύσης σωματικών οργάνων.
Και ο τρίτος λόγος που σε περίμενα είναι ότι με ΤΡΟΜΑΞΕ το ρακί του φίλου μου Λορέντζο.

quote:

Εάν ο άνθρωπος απαλλαγεί από τις σκέψεις του τι θα μείνει;;

Ένα πτώμα!!!! Μόνον οι νεκροί δεν σκέφτονται!! Τί να κάνουμε είναι βλέπεις θέμα χημείας... Εγκεφαλικά νεκρός... σταδιακή παύσις όλων των λειτουργειών... φυτό...θάνατος.

Ειλικρινά δεν περίμενα να το ακούσω. Θεωρώ λοιπόν ότι ο φίλος μου χωρίς την επίδραση του αλκοόλ εννοεί τους ΝΕΚΡΟΥΣ όπως παρακάτω και ο αγαπημένος Νικήτας Στηθάτος:

Όταν, ενώ κανείς κοπιάζει πρακτικά στην εργασία των εντολών, βρεθεί ξαφνικά σε μια ανεκλάλητη και ανέκφραστη χαρά, ώστε να υποστεί μια παράδοξη και υπέρλογη αλλοίωση, έτσι που να αποβάλλει το βάρος του σώματος και να λησμονήσει το φαγητό, ύπνο και τις άλλες ανάγκες της φύσεως, ας γνωρίζει ότι αυτή είναι επίσκεψη του Θεού σ’ αυτόν, η οποία προξενεί στους αγωνιζόμενους τη ζωοποιό νέκρωση και χαρίζει σ’ αυτούς από εδώ ήδη την κατάσταση των Ασωμάτων.
Όσιος Νικήτας Στηθάτος. Β’ Εκατοντάδα Κεφαλαίων, 43. Φιλοκαλία Δ’ σελ. 91.


quote:

Ας τους αφήσουμε λοιπόν
στο πηγαινέλα του Νου,
από παρελθόν… σε παρελθόν,
μιας και ότι νομίζουν μέλλον,
το ίδιο τους είναι…. παρελθόν,
αφου κανείς δεν ξέρει,
θνητός είναι, η θεός,
τα μέλλοντα….ακόμα!
Μέσα στις σκέψεις,
περασμένα μεγαλεία η μέλλοντα
αναπολούν....
ποιητικές Πλεκτάνες,
ενός δύστροπου ΝΟΥ
που μεγαλείο πνεύματος
σκαρφίζεται….,
μακράν…. του τώρα!

Συμφωνώ τόσο απόλυτα μαζί σου που αρχίζω να ανησυχώ. Ίσως ο φίλος Πλωτίνος με σώσει λέγοντας μου ότι δεν κατρακυλώ στο Πλατωνισμό αλλά είμαι έστω και στα όρια του δόγματος .

Εγώ θεωρώ τις σκέψεις σκιές και μόνο σκιές. Σκιές που ενεργοποιούν οι εσωτερικοί φόβοι, οι εσωτερικές απώλειες ενέργειας, μέσα από τα βιώματα ζωής. Το ερώτημα είναι πως όλα αυτά θα αδρανοποιηθούν σαν θύλακες πόνου και θα γίνουν απλά γεγονότα που δεν θα ενεργοποιούν τη δύναμη των συναισθημάτων που εγκλωβίζει και αποπροσανατολίζει τη δύναμη του συνειδητού.
Σε αυτό το βασικό ερώτημα δίνετε πάντα ασαφείς και ημιτελείς απαντήσεις ......

Το θέμα συνειδητού – ασυνείδητου είναι μεγάλο και θα ήθελα χρόνο να τοποθετηθώ.....

Εύχομαι να είστε πάντα καλά και ο ΚΥΡΙΟΣ ΤΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ Ιησούς Χριστός να σας φωτίζει είτε με βότκα πορτοκάλι....είτε με ρακί.........εσείς πίνετε εγώ την πληρώνω .....

***Φίλε Λορέντζο δεν παρεξηγώ...εύχομαι να είσαι χαρούμενος κάθε μέρα.


Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2005, 14:02:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν, ενώ κανείς κοπιάζει πρακτικά στην εργασία των εντολών, βρεθεί ξαφνικά σε μια ανεκλάλητη και ανέκφραστη χαρά, ώστε να υποστεί μια παράδοξη και υπέρλογη αλλοίωση, έτσι που να αποβάλλει το βάρος του σώματος και να λησμονήσει το φαγητό, ύπνο και τις άλλες ανάγκες της φύσεως, ας γνωρίζει ότι αυτή είναι επίσκεψη του Θεού σ’ αυτόν, η οποία προξενεί στους αγωνιζόμενους τη ζωοποιό νέκρωση και χαρίζει σ’ αυτούς από εδώ ήδη την κατάσταση των Ασωμάτων.
Όσιος Νικήτας Στηθάτος. Β’ Εκατοντάδα Κεφαλαίων, 43. Φιλοκαλία Δ’ σελ. 91.


Αχ, αυτή η νεκροφιλία, η τρομολαγνεία των θρησκευτικών δογμάτων το λάβαρο. Η Δαμόκλειος σπάθη πάνω απ' τα κεφάλια των "αμαρτωλών" δηλαδή των ΖΩΝΤΑΝΩΝ. Μόνον ο νεκρός δεδικαίωται!!! Όλα τα σκεπάζει ο θάνατος κι ο φόβος της "ΔΙΚΑΙΗΣ" τιμωρίας!!! Ακου "ΔΙΚΑΙΗΣ"!! Υπάκουσε γιατί θάρθει ο μπαμπούλας να σε "φάει" {πάλι ο θάνατος παρών}!!! Μην αμαρτάνεις θα πας{θάνατος} στην κόλαση!!! Μπορεί νά 'χεις δίκιο, ας το δεχτώ, άσε με να πάω όταν έρθει η ώρα μου, γιατί με προ-στέλνεις κάθε ώρα και στιγμή!!! Αυτό είναι σαδο-μαζοχισμός!!!
" Κι ότι δεν υπάρχει χρυσόμαλλο δέρας, είναι ψέματα λέει ο Ελύτης με τον οποίο συμφωνώ φίλε Αναστημένε. Ο καθένας απο μας είναι το χρυσόμαλλο δέρας του εαυτού του. Κι ότι δεν αφήνει ο θάνατος να το δούμε και να το αναγνωρίσουμε, είναι απάτη. Πρέπει να αδειάσουμε το θάνατο από αυτά που τον έχουν παραγεμίσει, να τον φτάσουμε στην απόλυτη καθαρότητα για ν' αρχίσουν να ξεχωρίζουν μέσα απ' αυτόν τα αληθινά βουνά κι η αληθινή χλόη, ο γδικιωμένος κόσμος γιομάτος δροσοσταλίδες που λάμπουν καθαρότερες απο τα πολύτιμα δάκρυα.
Να τι είναι αυτό που περιμένω κάθε χρόνο, με μια ρυτίδα περισσότερο στο μέτωπο, μια ρυτίδα λιγότερο στην ψυχή: ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ, ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ...

..Και αυτός αλήθεια που ήμουνα.
Ο πολλούς αιώνες πριν.
Ο ακόμα χλωρός μες στην φωτιά.
Ο άκοπος απο τον ουρανό.

quote:
Εγώ θεωρώ τις σκέψεις σκιές και μόνο σκιές. Σκιές που ενεργοποιούν οι εσωτερικοί φόβοι, οι εσωτερικές απώλειες ενέργειας, μέσα από τα βιώματα ζωής. Το ερώτημα είναι πως όλα αυτά θα αδρανοποιηθούν σαν θύλακες πόνου και θα γίνουν απλά γεγονότα που δεν θα ενεργοποιούν τη δύναμη των συναισθημάτων που εγκλωβίζει και αποπροσανατολίζει τη δύναμη του συνειδητού.
Σε αυτό το βασικό ερώτημα δίνετε πάντα ασαφείς και ημιτελείς απαντήσεις ......


Η σκιά είναι η αναγκαία προυπόθεση του φωτός. Θεωρώ ότι μόνο μέσα απο την αποδοχή της αντίθεσης το σκοτάδι μπορεί να μεταβάλλεται σε πραγματικό φως, γιατί το σκοτάδι είναι κατα την άποψη μου το μη εκδηλωμένο φως. Με την έννοια ότι σε έσχατη ανάλυση, το ένα αναπαράγει το άλλο, το ένα ερμηνεύει και δικαιώνει το άλλο ακόμα και στο κενό που είναι μαύρο...


quote:
Το θέμα συνειδητού – ασυνείδητου είναι μεγάλο και θα ήθελα χρόνο να τοποθετηθώ.....

Δεν νομίζω ότι μπορεί το ένα να λειτουργήσει χωρίς το άλλο με την έννοια του φωτός και του σκότους, ενυπάρχουν, και δρουν, κατά την ταπεινή μου γνώμη.

quote:
Εύχομαι να είστε πάντα καλά και ο ΚΥΡΙΟΣ ΤΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ Ιησούς Χριστός να σας φωτίζει είτε με βότκα πορτοκάλι....είτε με ρακί.........εσείς πίνετε εγώ την πληρώνω .....



Ευχαριστώ για την ..ευλογία σου Δέσποτα

quote:
***Φίλε Λορέντζο δεν παρεξηγώ...εύχομαι να είσαι χαρούμενος κάθε μέρα.

Νά 'σαι καλά φίλε μου.. και πίνε κι εσύ καμμιά ρακί κι η αμαρτία επάνω μου

ΥΓ. Κοίτα τι σκέφτηκα τώρα.. αυτό το "όνομα" που διάλεξες πάλι με το "θάνατο" έχει να κάνει...χαχαχα

Φιλία κι εκτίμηση
lorenzo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2005, 16:54:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με ή χωρίς ρακί lorenzo " γράφεις"..!!
Πλάτωνα, αναστημένε τα σέβη μου..
quote:
Ίσως ο φίλος Πλωτίνος με σώσει λέγοντας μου ότι δεν κατρακυλώ στο Πλατωνισμό αλλά είμαι έστω και στα όρια του δόγματος

Αναστημένε φίλε μου κακές παρέες κάνεις...

Θα επανέλθω το βράδυ που θα έχω χρόνο!!

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2005, 21:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λορέντζο.
Το 1978 ή '79 διάβασα ένα βιβλίο νομίζω ο τίτλος του ήταν "Το Ταο και η Φυσική" όπου οι συγγραφείς {δύο Γάλλοι νομπελίστες των οποίων τα ονόματα δεν θυμάμαι} ανέπτυσαν την Ανατολική μέ κύριο εκφραστή της τον Ηράκλειτο και την Δυτική με τον Αριστοτέλη φιλοσοφική θεωρία καταλήγοντας στο συμπέρασμα ότι και οι δυο δρόμοι ακολουθώντας διαμετρικά αντίθετες πορείες κατέληξαν στην ίδια "κορυφή".
Οι επι μέρους αναλύσεις φράσεων οδηγούν σ' έναν τέτοιο χώρο "συνομιλίας" σε ατέρμονες αντιπαραθέσεις που τις πλείστες των περιπτώσεων είναι άνευ ουσίας και πολλές φορές μπορεί να διαφωνούμε ...συμφωνώντας...

Αναστημένος.
Το ερώτημα είναι πως όλα αυτά θα αδρανοποιηθούν σαν θύλακες πόνου και θα γίνουν απλά γεγονότα που δεν θα ενεργοποιούν τη δύναμη των συναισθημάτων που εγκλωβίζει και αποπροσανατολίζει τη δύναμη του συνειδητού.
Σε αυτό το βασικό ερώτημα δίνετε πάντα ασαφείς και ημιτελείς απαντήσεις ......


Δεν είναι εύκολο να περιγράψει κανείς κάτι τέτοιο Αναστημένε, μιας και πρώτα από όλα, είναι κάτι προσωπικό στον καθένα, και μόνο (αυτός/εαυτος) δύναται να το κάνει, και, κατά δεύτερο και δυσκολότερο λόγο, αρχίζεις να κατανοείς τις γενικές Αιτίες, (πόνου, φόβου κλπ).
Λεπτο, και δυσκολο αυτο.

Είναι ταξίδι *(και όχι μόνο), αρκετά κοντά σε ότι αναφέρει ο Λορέντζο

..Και αυτός αλήθεια που ήμουνα.
Ο πολλούς αιώνες πριν.
Ο ακόμα χλωρός μες στην φωτιά.
Ο άκοπος απο τον ουρανό.


Θέλεις να στο διηγηθώ?

Όλα ξεκινούν από την κούνια!

Θυμάμαι μια μαυροφορεμένη γυναίκα, να περιφέρεται και να ρίχνει λιβάνι γύρω μου στο δωμάτιο. Να έρχονται πάνω μου ένα σωρό άτομα, και να με κοιτάζουν παράξενα. Και, μόλις κλαίω, να φτάνει ένας άγγελος, να με παίρνει στα χέρια του και να λέει ένα σωρό γλυκόλογα για να μου περάσει.
Σοβαρά σας το λέω, τα θυμάμαι.
Με τον καιρό έμαθα τον άγγελο να τον λέω... μαμά,,
αυτούς που με κοίταζαν παράξενα... συγγενείς...
και εκείνο το μαυροφορεμένο πλάσμα με το λιβάνι,
....να το λέω θρησκεία!

Κάπως έτσι ήρθα στον κόσμο χωρίς υπερβολές, κάπως έτσι μεγάλωσα, μέσα σε μια οικογένεια που ο Χριστός και ο Θεός, παραφύλαγε σε κάθε γωνία, σε κάθε μου πράξη.
Τα πράγματα έπαιρναν κωμικό τραγικές διαστάσεις, οταν πήγαινα εξοχή στον παππού και στην γιαγιά. Εκεί είχα άλλους θρησκόληπτους συγγενείς, παπάδες, ψάλτες, θεολόγους, ότι ποθεί η καρδιά σας!

Αν τυχόν και χτύπαγε η τρίτη καμπάνα, και δεν ήμουν παρών στην εκκλησία την Κυριακή, έφτανε η Γκεσταπο η γιαγιά, και αφού με κοινώναγε (με το τι με περίμενε), με έντυνε σαν τον Νυμφίο, έριχνε και λίγο λοτιον αλλά λεμονιά στα μαλλιά, και ναμαι, μπρος στην εικόνα του Άγιου, να κάνω το σταυρό, και η γιαγιά μετάνοιες…. για τις αμαρτίες μας.

Εγώ και οι αμαρτίες, δεν χωρίσαμε ποτέ εκείνα τα χρόνια, αφού κοντά στη γιαγιά, προσκύναγε και η ευτυχία, η πανέμορφη ξένοφερμένη κοπέλα του Χωριού.
Με εκείνα τα στενά σκιστά ταγερακια της, λίγο έτσι να έκανε, και τα μάτια των αγίων γύριζαν, οι δε παρευρισκόμενοι πιστοί… κοινώναγαν των αχράντων μυστηρίων!

Όλα αυτά Αναστημένε, για να σου πω, το πως με την σκέψη… δημιουργούμαι σιγά σιγά την επιθυμία!

Πέρασαν τα χρόνια, ήδη στα δώδεκα οι συγγενείς μου, στις δύσκολες ερωτήσεις που έκανα, δεν ήξεραν τι να απαντήσουν.

Πάραυτα ο Νους διαμορφώθηκε στα ΜΗ και στα ΠΡΕΠΕΙ…. στην ουσία ήταν ένας ορθόδοξος Χριστιανός Νους, με πολλά αναπάντητα ερωτήματα.

Έχεις μήπως την εντύπωση, πως είναι εύκολο να ελευθερωθείς σε βαθος από τέτοιες πεποιθήσεις?

Άκου λοιπόν την συνέχεια.

Ετσι, διάβασα και σκέφτηκα αρκετά, τα πολλά πολλά φύγανε, μα στο βάθος, αυτά που έβαλα μικρός, είχαν μια διαφορετική δύναμη, (μιας και πέραν των αντιθέσεων που επεφταν γραφές και τα Ευαγγελία), κάτι μέσα μου έλεγε,

άλλο ο Χριστός, άλλο ο Χριστιανισμός.

Μια μέρα ένας φίλος που ανησυχούσε για την πνευματική μου υγεία, με γνώρισε με ένα διαφορετικό Παπα.
Γελαστός, μίλαγε άπταιστα επτά γλώσσες, με φοβερές γνώσεις και αποστομωτικές απαντήσεις, ακόμα και σε επιστημονικά θέματα.

Μιλήσαμε εγκάρδια, μάλιστα με κάλεσε στην εκκλησία, του είπα πως δεν πολύ σύχναζα , μα αυτός επέμενε.
Με τα πολλά, είπα πως θα πέρναγα μια μέρα να τον δω….

Το είχα σχεδόν ξεχάσει, όταν μια Κυριακή, περασμένες οι δέκα, χτύπησε το κουδούνι.

Ήταν ο παπάς!

Όταν δεν πάει ο Μωάμεθ στο βουνό….. είπε γελώντας, και πέρασε στην τραπεζαρία.

Έτσι μιλήσαμε πάλι εγκάρδια, και σιγά σιγά, τις δικές μου ανησυχίες, τα δικά μου ερωτήματα άρχισα να τα συζητώ μαζί του. Στην αρχή ήταν σοβαρός, πάντα με χαμόγελο, κάτι θυμόταν από κάποιο πατέρα να μου απαντήσει.
Δεν πολύ παταγα το γκαζ με τον Παπα, μιας και οι προθεσεις του δεν ηταν προσηλυτίστηκες, η (προς τον χαμένου αμνό, εγώ δηλαδή), απλά, του άρεσε η συζήτηση στα σοβαρά θέματα, ετσι ελεγε, μάλιστα άρχισε να μου λέει πως πρώτη του φορά σκεφτόταν ορισμένα πράγματα, και όπου δεν τα βρίσκαμε, κολαγε κάποιο δόγμα.

Πέρασε ο καιρός, πήγα και τον βρήκα και εγώ μια μέρα στην ενορία, μα σχεδόν κάθε Κυριακή ήταν στο σπίτι μου…

Παρότι τον σφυριλατιζα με ερωτήσεις, όλο και πιο βαθιές…καθόταν σιωπηλός, σαν νατανε χαμένος.

Τι θυμάμαι ακόμα εκείνη την Κυριακή.

Σταμάτησα να μιλάω, τον είδα πρώτα να σκουπίζει τα δάκρυα, μετά να μου πιάνει το χέρι…και να εκφράζει τον ερωτά του…

Έπεφτα από τα σύννεφα! Κάτι απερίγραπτο έγινε μέσα μου στιγμιαία,

Ένα κύμα, σαν αντίδραση ήθελε να τον πιάσει στα χαστούκια, μα κάτι άλλο πρωτόγνωρο…αισθάνθηκα.

Κάθισα στην πολυθρόνα, και κράτησα με τα χέρια, το κεφάλι μου.

Κάτι, λυτρωνόταν μέσα μου.

Με κόπο βγήκαν τα λόγια. Ζήτησα εγώ συγνώμη, του είπα πως το λάθος είναι δικό μου, και πως καλά θα ήταν για λίγο καιρό να μείνουμε μόνοι.

Έκλεγε σαν μικρό παιδί.

Όταν κάπως ησύχασε, του είπα να μην ανησυχεί για τίποτα, να γυρίσει στο λειτούργημα του, και πως ότι είπε, ήταν λόγια…. που τα έσβησα.

Έφυγε, και δεν τον ξαναείδα.

Γιατί τα έγραψα αυτά Αναστημένε, για να στη πω… άλλη μια φορά?

Διάβασε προσεχτικά τη συνέχεια,

Σου είπα πως κάτι λυτρωνόταν μέσα μου.

Αυτό συνέχισε όλη μέρα, κάτι όμορφο συνέβαινε. Το βράδυ που πήγα για ύπνο, είχα μια ασυνήθιστη εμπειρία, κάτι που δεν ήταν απλά ένα Όνειρο.

Ήταν εκεί, σε ένα πανέμορφο μεγάλο κήπο, με την κατάλευκη στολή του. Έλαμπε από ομορφιά και αγνότητα, και εγώ με το Τζιν και ένα άσπρο πουκάμισο, περπάταγα δίπλα του. Δεν μίλαγε, κάθε τόσο γύρναγε και χαμογέλαγε. Παραπατήσαμε αρκετά, και φτάσαμε μπρος σε μια μεγάλη πηγή, που γινόταν ένα πλατύ ποτάμι. Στο βάθος, εκεί που τέλειωνε το ποτάμι, ήταν ένας θεόρατος ΗΛΙΟΣ, και τα νερά, λες και εξατμιζόντουσαν… η χυνόντουσαν... μέσα.

Δίπλα στο ποτάμι, ήταν δυο όμορφα μονοπάτια από γρασίδι, που συνόδευαν μεχρι τον Ήλιο…. το Ποτάμι.

Πείρα το αριστερό μονοπάτι, και ο Αγνός το δεξί. Κάθε τόσο στη διαδρομή κοίταγα προς το μέρος του….

Χαμογελούσε.


Όταν ξύπνησα, ήταν ξεκάθαρα τα πάντα.

Δεν με απασχόλησε με την σκέψη ποτέ πια, ούτε παπάς, ούτε Χριστός.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2005, 13:17:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι γεια σας

Φίλε Λορέντζο δεν χρειάζονται τόσο «ακραίοι» χαρακτηρισμοί. Σε προηγούμενες παραθέσεις μου έχω εκφράσει την άποψη για το δόγμα και τη κατανόηση του.

Η δαιμονοποίηση όμως δεν βοήθησε ποτέ κανένα, και ειδικά αυτόν που την δημιουργεί. Νεκροφιλία, τρομολαγνεία, Δαμόκλειος σπάθη, μπαμπούλας, σαδο-μαζοχισμός κ.λ.π, πολύ βαριές λέξεις για κάποιον που αφήνει ακόμα και στους εγκληματίες τη δυνατότητα να διαλογιστούν, για κάποιον που πιστεύει (ή θεωρεί ότι πιστεύει) ότι ο κάθε ένας συναντά το θεό μέσα από το δικό του δρόμο...

Όλα αυτά όπως καλά γνωρίζεις ξεκινούν από την βαθιά αίσθηση της πτωτικής κατάστασης του ανθρώπου ο οποίος πρέπει να συνειδητοποιήσει πρώτα και να ξεπεράσει έπειτα τον πνευματικό θάνατο έτσι ώστε να αναστηθεί σε πραγματικό υψηλό πνευματικό – ουράνιο ον.

Τώρα εάν εσύ πιστεύεις ότι ο άνθρωπος που κάθε μέρα βιώνεις βλέπεις και συναντάς είναι ο ορισμός του ανθρώπινου όντος μπορείς να το πιστεύεις.

Εάν στον σημερινό άνθρωπο βλέπεις το μεγαλείο του ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΟΝΤΟΣ και όχι ένα φοβισμένο, ημίτρελο αγρίμι που ζει και πεθαίνει στις ματαιόδοξες αυταπάτες του τότε για μένα μάλλον δεν θέλεις να δεις την πραγματικότητα.

Εάν αυτό δεν είναι θάνατος τότε τι είναι;;; Και αν η υπέρβαση αυτού δεν είναι ο στόχος μιας ζωής τότε τι πιο άξιο θα μπορούσε να βρεθεί για να δώσει αξία στην ίδια τη ζωή;;

Ο θάνατος λες, πρέπει να αδειάσει και να καθαρθεί. Αν και δεν κατανοώ ακριβώς αυτό που εννοείς, η απορία μου είναι απλή.
Από ποιόν θα καθαρθεί ο θάνατος;
Από τον ίδιο το νεκρό;

Μα θα μου πεις ποιος νεκρός;;; Πάλι νεκρολογίες;;; Εγώ είμαι ζωντανός ολοζώντανος...

Ο –ισμός που δεν βλέπει τις αδυναμίες του αλλά στην καλύτερη των περιπτώσεων τις θεωρεί μέρος της φύσης του είναι ο πραγματικός εχθρός. Γιατί είναι ο φονιάς του γίγνεσθαι, της πνευματικής βελτίωσης.

Ο αμαρτωλός λες είναι ΖΩΝΤΑΝΟΣ. Πολύ καλά, άρα δεν χρειάζεται να αλλάξει, δεν χρειάζεται να βελτιωθεί πνευματικά, είναι αυτό που είναι…..ένα τέλειο πλάσμα..

ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ;;;

Επιζητάς ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ, ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ...
Στην εύχομαι μέσα από την καρδιά μου. Αυτό που επιζητάς όμως μπορεί να είναι εμπρός από τα μάτια σου, πως θα το δεις εάν δεν καταλάβεις ότι δεν βλέπεις;;;;

Καλέ μου Λορέντζο όταν στον ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟ βλέπεις το θάνατο, τότε δεν πιστεύεις ότι υπάρχει θάνατος. Εγώ στον ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟ βλέπω τη ζωή γιατί δεν πιστεύω στο θάνατο αλλά μπορώ και τον βλέπω γύρω μου και μέσα μου.

Τον βλέπω μέσα στη υποκρισία, τη βία, και το αίμα που σκιαγραφεί τη ζωή της ανθρωπότητας σήμερα. Μέσα στον άνθρωπο που βιάζει και τεμαχίζει παιδία για το χρήμα, στον άνθρωπο που σκοτώνει και ακρωτηριάζει για το φανατισμό, τον άνθρωπο που πουλά τη ψυχή του για τη δόξα....

Μα τι μου λες τώρα θα μου πεις….το αέναο παιγνίδι του φωτός και του σκότους...

Τρίχες φίλε μου και συγχώρησε με για την αγένεια μου....αλλά τρίχες. Όταν εγώ πονώ γιατί θέλω να αγαπήσω τον άνθρωπο γιατί πιστεύω στον ΑΝΘΡΩΠΟ ....και άνθρωπο δεν βρίσκω ούτε και μέσα μου, τα αέναα παιγνίδια της φιλοσοφίας είναι απλά παιγνίδια.....

Τότε ξεπηδά η σκληρή ΑΛΗΘΕΙΑ. που μπορεί να είναι πικρή ή νεκρόφιλη όπως λες αλλά είναι αλήθεια...
ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ;;;

Πλάτωνα σε ευχαριστώ για την παράθεση της ιστορίας. Την διάβασα αρκετές φορές αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς ποιο ήταν το χαρακτηριστικό στοιχείο που «επέμβηκε» στη συνείδηση έτσι ώστε η τραυματική εμπειρία τελικά λυτρώθηκε.
Αυτό που διακρίνω είναι η συγχώρεση.....συν-χώρος.....
Πως όμως μπορείς να συγχωρέσεις όταν όλα σε καλούν να εκδικηθείς;

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2005, 16:54:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε μου καλέ ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ,
λυπάμαι αν δεν κατεννόησες το που απευθύνομαι σ'αυτό που γράφω:


quote:
Αχ, αυτή η νεκροφιλία, η τρομολαγνεία των θρησκευτικών δογμάτων το λάβαρο. Η Δαμόκλειος σπάθη πάνω απ' τα κεφάλια των "αμαρτωλών" δηλαδή των ΖΩΝΤΑΝΩΝ. Μόνον ο νεκρός δεδικαίωται!!! Όλα τα σκεπάζει ο θάνατος κι ο φόβος της "ΔΙΚΑΙΗΣ" τιμωρίας!!! Ακου "ΔΙΚΑΙΗΣ"!! Υπάκουσε γιατί θάρθει ο μπαμπούλας να σε "φάει" {πάλι ο θάνατος παρών}!!! Μην αμαρτάνεις θα πας{θάνατος} στην κόλαση!!! Μπορεί νά 'χεις δίκιο, ας το δεχτώ, άσε με να πάω όταν έρθει η ώρα μου, γιατί με προ-στέλνεις κάθε ώρα και στιγμή!!! Αυτό είναι σαδο-μαζοχισμός!!!

Εκτός κι αν καταννοώντας το, αισθάνθηκες την ανάγκη να το υπερασπιστείς, θεωρώντας εαυτόν ενταγμένο σε κάποιο τέτοιο δόγμα πράγμα που όντως έχεις παραδεχτεί. Πιστεύω ότι είναι το δεύτερο.
Δεν μπορώ να πω ότι αν ήμουν εσύ, ίσως θα είχα διαφορετική ματιά - προσλαμβάνουσα εντύπωση για τα αναφερόμενα στην συγκεκριμένη παράγραφο. Ίσως θά 'πρεπε να το είχα σκεφτεί και θα το είχα κάνει αν η πρόθεση μου ήταν να προσβάλλω εσένα κι όλους αυτούς που έχουν την όποια -ισμο άποψη - θέαση.
Με την ίδια λογική θα έπρεπε να γίνει κι η δική σου προσέγγιση...
Για μένα οι λέξεις είναι κάτι ζωντανό που ο καθένας μορφοποιεί στα μέτρα της ψυχής του και τότε αποκτά νόημα κι οντότητα κι "άγγιγμα-αποτύπωμα" ορατό. Και αυτή η διαδικασία δεν σταματά αλλά συνεχίζεται μέχρι τον πλήρη εξαγνισμό της αποκαλυπτώμενη πίσω απο σημασιολογικές έννοιες-σκιές μέχρι να γίνει αόρατη Πέραν κι Πάνω απο φωτοσκιάσεις..{ΦΌΒΟΝ, ΛΎΠΗ, ΧΑΡΑ, ΝΑΙ, ΟΧΙ, ΟΝΕΙΡΟ, ΕΛΠΙΔΑ ...ΘΑΝΑΤΟΝ}. Σε μιά άλλη διάσταση, λουσμένη με Απόλυτον διάφανον Φως στα μέτρα της καρδιάς και της συνείδησης του καθενός.
Ο Θάνατος φίλε υπάρχει {το μόνον βέβαιον} και τον "βλέπω", μόνο που τον βλέμμα μου είναι άδειο απο φόβο, λύπη, χαρά, ελπίδα, ναι και όχι... κι όλα αυτά που είναι φορτωμένα στο βλέμμα των "πιστών" {χωρίς παρεξήγηση αλλιώς δεν μπορώ να εκφραστώ}. Για μένα είναι μια βέβαιοι διαδικασία στην διαδρομή γιαυτό το ταξίδι, κι έτσι την "βλέπω" και φυσικά την ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ΄!!! ΝΕΤΑ, ΣΚΕΤΑ!!!
Όλα τ' άλλα τα κλαψιάρικα, τα υποκριτικά του φαίνεσται και του θεαθήναι μου είναι φαιδρά και γελοιότητες και μάλιστα λίαν επικίνδυνες!!!!
Αναφέρεσε ξεδιάντροπα κι έσύ κι όλοι εσείς στην κατάντια της κοινωνίας λές και δεν είσαστε εσείς οι ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΙ της με τα ιερατεία και τον ΘΑΝΑΤΟ που έχετε δαιμονοποιήσει τα πάντα και τα 'χετε παραγεμίσει ΘΑΝΑΤΟ για να πουλάτε συγχωροχάρτια, και να χαλιναγωγείτε συνειδήσεις με σκοπό την χειραγώγηση του "ποιμνίου"!!!
Ξέρω θα μου πεις τα γνωστά "Πιλάτια" άλλοι τά 'καναν άλλοι φταίνε δεν είμαστε όλοι ίδιοι...
Φτάνει!!! Καιρός να αναλάβουμε τις ευθύνες μας φίλε μου. Η αρχαιότερη κι η πλέον κερδοφόρος επιχείρηση ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ είναι η ΘΡΗΣΚΕΙΑ η κάθε ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!!
"Κλείστε" το μαγαζί! Γιατί το συντηρείτε με τον οβολό και τις δωρεές σας!!!

Λυπάμαι ειλικρινά για το ύφος του λόγου μου αλλά με εκνευρίζει αφάνταστα όταν τόσο αξιόλογα "μυαλά" δεν αντιλαμβάνεστε το προφανές του ρόλου και της αξίας των λόγων και των θέσεων-τοποθετήσεων σας!!

Σκέψου απλά φίλε μου καλέ, πόσο πιο σημαντική είναι η δική σου άποψη κι άλλων ομοίων σου αξιολόγων προσώπων στους γύρω σου και τι απήχηση έχει, και σύγκρινε την μ' όποιαν οποιουδήποτε μεγαλοσχήμονα του κλήρου με τα χρυσά και τα πετραχείλια και τις χρυσοποίκιλτες ποιμαντικές μπαστούνες του???

Φίλε μου {το αισθάνομαι και το λέω}, οι λέξεις όπως κι όλα γύρω μας είναι αγνά και πεντακάθαρα όπως το Αρχέτυπο. Οι "σκιές" μας τις "βρωμίζουν" όταν τις ζωντανεύουμε για χρήση και τις παραγεμίζουμε με "ΘΑΝΑΤΟ" μπαμπούλα είτε για να επιβάλλουμε την βόλη μας είτε γιατί είμαστε φερέφωνα άλλων..

Αυτά φίλε επι του παρόντος.

Να 'σαι καλά!

http://www.dpgr.gr/forum/attachments/boca_1.jpgΤο λευκό αναζήτησα ως την ύστατη ένταση του μαύρου.
Την ελπίδα ως τα δάκρυα.
Τη χαρά ως την άκρα απόγνωση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 12:03:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Λορέντζο σε χαιρετώ.

Θεωρώ ότι όταν συζητώ με κάποιον έστω και με αυτόν τον γραπτό τρόπο, μιλώ σε αυτόν. Εάν λοιπόν αυτά που έγραψες δεν αφορούν εμένα τότε δεν έπρεπε να γραφούν σε απάντηση δικών μου θέσεων.

Έχω λοιπόν το δικαίωμα να ζητώ να μου απευθύνονται σε αυτό που εκφράζουν τα γραφόμενα μου, η δονητική του λόγου, και ο τρόπος που τα εκφράζω, και όχι να μου απευθύνονται σαν εκφραστή του κάθε τι, που ο κάθε ένας θεωρεί ότι είμαι.

Οι λέξεις είναι κάτι ζωντανό και αμορφοποίητο προτού εκφραστούν από το πρόσωπο. Όταν εκφραστούν η αγνότητα τους επισκιάζεται από την υποκειμενικότητα, την εμπάθεια, την γνώση, την σοφία, και την εσωτερική καθαρότητα αυτού που τις χρησιμοποιεί. Για αυτό και παράγουν δονήσεις.

Μου γράφεις ότι εμπρός στο θάνατο τα μάτια σου είναι άδεια από φόβο, λύπη, χαρά, ελπίδα, ναι και όχι.……. και .όμως τα μάτια σου δεν αποδείχτηκαν άδεια από θυμό, για λίγες ΛΕΞΕΙΣ που σου έγραψα.

Εγώ εδώ μέσα φίλε, εκφράζομαι σαν πρόσωπο. Δεν έχω ανάγκη να πείσω αλλά ούτε και να προστατέψω κανένα. Μέσα από το γραπτό λόγο, δεν μπορείς να «μιλήσεις» περί πάντων. Δεν γνωρίζεις τα βιώματα του άλλου αλλά ούτε και τη γνώμη του στο σύνολο της.

Έτσι κάθε εκτίμηση που κάνεις για τα πιστεύω του άλλου, ειδικά όταν είναι κατηγορίες, αφορούν μόνο εσένα και αυτό που μέσα σου έχεις.

Δεν μίλησα για την κατάντια της κοινωνίας αλλά του ανθρώπου σαν πρόσωπο και σαν πνευματική οντότητα.

Εάν το πνευματικό σου πρόβλημα είναι η ύπαρξη της θρησκείας τότε γίνε εσύ καλλίτερος της.

Ο δρόμος προς το θείο στο βάθος του, ακόμα και μέσα από το ποίμνιο είναι βαθιά ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ. Το ίδιο και η ευθύνη.

Περί των προσωπικών, περί κλάψας, υποκρισίας, φαιδρότητας, γελοιότητας, επικινδυνότητας, ξεδιαντροπιάς, Πόντιων Πιλάτων κ.λ.π δεν θα σου απαντήσω, γιατί δεν τα θεωρώ άξια απάντησης, αλλά και γιατί εφαρμόζω το Λόγο που λέει μη κάνεις στους άλλους αυτά που δεν θέλεις να σου κάνουν.

Η συμμετοχή μου εδώ μέσα εκτός των άλλων είναι και ένα προσωπικό στοίχημα. Είναι μια ευκαιρία να δείξω ένα καλλίτερο μέρος του εαυτού μου. Αυτό είναι μια ευκαιρία για όλους. Γιατί εάν εδώ μέσα στην ανωνυμία δεν είμαστε καλύτεροι τότε ποιος ο λόγος κάποιος να συμμετέχει;; Για μια γνώση, που αμφισβητείται ακόμα και η εγκυρότητα της;;

Θεωρώ ότι κάναμε μια καλή και ευγενική συζήτηση και σε ευχαριστώ ειλικρινά για αυτό. Δεν νομίζω όμως ότι υπάρχει λόγος να συνεχιστεί.
Και αυτό όχι γιατί υπάρχουν διαφωνίες. Αυτό είναι τις περισσότερες φορές γόνιμο. Το πρόβλημα είναι ότι συζήτηση στην οποία πρέπει εγώ να απολογηθώ για πράγματα που έκαναν χιλιάδες άνθρωποι επί χιλιάδες χρόνια δεν μπορεί να γίνει και δεν θέλω να γίνει........

Ευχαριστώ για την ευγενική παρουσία όλων των φίλων που συμμετείχαν στο τόπικ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.


Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 12:44:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε μου,
λυπάμαι ειλικρινά για την τροπή της "κουβέντας" μας. Πιστεύω ότι αν η αντιπαράθεση μας γινόταν δια ζώσης η κατάληξις της θα ήταν εντελώς διαφορετική. Κι εγώ νομίζω ότι τουλάχιστον επι του παρόντος καλύτερα να μη συνεχίσουμε.

Χάρηκα την κουβέντα μας, αλλά λυπάμαι που η κατάληξη της ήταν άλλη της προθέσεως μου. Ζητώ συγνώμη αν και όπου, άθελα μου, σε στενοχώρησα..

Νά 'σαι καλά
lorenzo


Το λευκό αναζήτησα ως την ύστατη ένταση του μαύρου.
Την ελπίδα ως τα δάκρυα.
Τη χαρά ως την άκρα απόγνωση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 13:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Αναστημενε.

Μετά από τόσες σελίδες που πήραν μέρος διάφοροι φίλοι, καλό θα ήταν από μεριάς μου και εντελώς προσωπικά, να πω κατι ακομα.

Πέρασα από αρκετές καταστάσεις στη ζωή, και αυτό που άφησε η Χριστιανική θρησκεία (με την πίστη της), αυτό που ονομάζουν οι πραγματικοί χριστιανοί (κοινό καλό) το γνώρισα εκεί, και πολύ λίγο σε κάποιο Φιλόσοφο.

Δυστυχώς, μαζί με αυτό, καλλιεργείται και η θρησκεία του Φόβου και της εξωτερικής ηθικής, με όλες τις συγκρούσεις που επιφέρουν, πράγμα που ένας φιλόσοφος στην πορεία του, ελευθερώνεται εντελώς *(αυτή η ουσία του προηγούμενου μου ποστ).

Φυσικά ο φιλοσοφος δεν είναι ανήθικος, απλά δεν χρειάζεται εντολές και τα πρέπει, μιας και η ζωή του διέπεται από επίγνωση, κάθε στιγμή, για το τι πράττει.

Μέσα από βιώματα, μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως η λίγη φιλοσοφία, σπρώχνει τον άνθρωπο στην αθεΐα, μα η πραγματική φιλοσοφία ειναι από φύσης της ελεύθερη, είναι ευσέβεια προς το Σύμπαν, και συγχρόνως άρνηση των θεών, που έφτιαξαν οι άνθρωποι κατ εικόνα και ομοίωση, ώστε να εξυπηρετούν τα συμφέροντα τους.

Να είσαι καλά.

Πλάτωνας
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 15:47:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι


Φίλε Λορέντζο ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Νομίζω ότι μέσα από τέτοιες στιγμές γνωρίζουμε καλύτερα αυτό που είμαστε, και είναι ευτυχές το γεγονός να γνωρίσουμε και το καλύτερο κομμάτι του συνομιλητή μας. Σε ευχαριστώ που μου έδωσες τη δυνατότητα να το γνωρίσω.

Φίλε Πλάτωνα καταλαβαίνω αυτό που λες. Η θρησκεία της εξωτερικής ηθικής κατακρεούργησε το χρηστικό πνεύμα. Τουλάχιστον εμείς οι τρεις (τέσσερις με το Πλωτίνο) δεν μπορούμε να συζητήσουμε για το εσωτερικό γίγνεσθαι πολύ αναλυτικά γιατί μας χωρίζει η πίστη στο Θεό Πρόσωπο.

Παρακάμπτοντας όμως αυτό, όσο είναι δυνατό, μπορούμε να μιλήσουμε για τους τρόπους που το κάθε τι (πίστη, προσευχή, αγάπη, διαλογισμός, μη εκδήλωση, συγχώρεση κ.λ.π) επιδρούν και με ποιο τρόπο στην ανθρώπινη συνείδηση.

Υπό αυτή την έννοια δεν εξήγησες ποτέ επαρκώς ΠΩΣ επιτυγχάνεται αυτό που λες: «ο φιλόσοφος στην πορεία του, ελευθερώνεται εντελώς *».


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.


Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 16:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τουλάχιστον εμείς οι τρεις (τέσσερις με το Πλωτίνο) δεν μπορούμε να συζητήσουμε για το εσωτερικό γίγνεσθαι πολύ αναλυτικά γιατί μας χωρίζει η πίστη στο Θεό Πρόσωπο.



Μας ενώνει όμως η αγάπη για την αλήθεια και για τον συνάνθρωπο...

Η πίστη στο Θεό Πρόσωπο μπορεί να διαφέρει, η πίστη όμως πως «Θέλοντας και μη, είμαστε και 'μεις, σίγουρα, ένα κομμάτι από τ' ορατό κι αόρατο Σύμπαντο. Είμαστε ένα. Οι δυνάμεις που δουλεύουν εντός μας, οι δυνάμεις που μας σπρώχνουν και ζούμε, οι δυνάμεις που μας σπρώχνουν και πεθαίνουμε είναι, σίγουρα, και δικές του δυνάμεις.*», μάλλον είναι κοινή, ή όχι..?

*Ασκητική Καζαντζάκης

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 17:02:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπό αυτή την έννοια δεν εξήγησες ποτέ επαρκώς ΠΩΣ επιτυγχάνεται αυτό που λες: «ο φιλόσοφος στην πορεία του, ελευθερώνεται εντελώς *».

Αναστημένε, και όμως το έχω γράψει.

Γίνεται να ελευθερωθείς με κάτι *(έστω και μικρό) ολικά?
Αν μαθεις τι είναι… (ΤΕΛΟΣ σε κάτι), γνωρίζεις πώς γίνεται, με ότι άλλο σε απασχολεί.

Π.Χ. Πες πως έμαθες να καπνίζεις, έγινε συνήθεια, μα μετά από χρόνια, λες το κόβω.
Το κόβω, δεν θα πει τελειώνω, γιατί μέσα σου (ίσως) υπάρχει ακόμα η κίνηση του να θέλεις να καπνίσεις…
Άρα δεν τελείωσες, μα αντιστέκεσαι σε κάτι.

Το να μάθεις (να δίνεις ΤΕΛΟΣ) με κάτι (ολικα/ψυχολογικα) είναι ύψιστη τέχνη.

Όταν αυτός που αγαπάς, λέει πως όλοι οι άνθρωποι δύνανται να κάνουν ότι εκείνος έκανε, έχει προεκτάσεις, που πρέπει (σαν χριστιανός που είσαι), να σε προβληματίσουν…

Τι έκανε?

Τι έκανε ο Βούδας? Ο Ηράκλειτος? Ο Πυθαγόρας?

Ξέρεις πιες είναι οι μεγαλύτερες Ηδονές/συνηθειες στον άνθρωπο?

Μαμ…. and… Sex!

Τώρα, ρίξε μια ματιά σε καρδιναλι, πατριάρχες και… σκυπτροκρατουμενους, και καλα το σεχ, (αυτοι είναι ακόμα δούλοι... της εξουσίας)…λες όχι εκεί….και προχωράς.

Ελευθερος δεν θα πει (πως δεν τρως η δεν κανεις ερωτα), μα πως εισαι ελευθερος, απο την Επιρροή τους!
(Φυσικα και σαν σκεψεις, μιας και αυτες κανονιζουν, και ερχονται πριν... απο τις πραξεις)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pierikos_Freak
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 17:06:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διότι τόσον ηγάπησεν ο Θεός τον κόσμον, ώστε έδωκε τον Υιόν αυτού τον μονογενή, διά να μη απολεσθή πας ο πιστεύων εις αυτόν, αλλά να έχη ζωήν αιώνιον.
Ευαγγέλιο Ιωάννη κεφ. Γ' 16

kai kati pou brhka peri pisths
apo to site http://www.gec.gr/faith.htm

ΠΙΣΤΗ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΠΛΩΣ ΤΥΦΛΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ

Δεν είναι ένα τυφλό πήδημα στο σκοτάδι.

Βασίζεται στις υποσχέσεις της Αγίας Γραφής που πραγματοποιήθηκαν στην πορεία της ιστορίας –στο γεγονός ότι ο Χριστός έζησε μια τέλεια ζωή, πέθανε και αναστήθηκε από τον τάφο και είναι πάλι ζωντανός.

Όταν ο Χριστός αναστήθηκε από τον τάφο, είπε στο Θωμά, “Φέρε το χέρι σου και βάλ’ το στην πλευρά μου. Πάψε ν’ αμφιβάλλεις και πίστεψε”. Ο Θωμάς του αποκρίθηκε: “Εσύ είσαι ο Κύριός μου και ο Θεός μου!” (Ιωαν.20,27-28).

ΠΙΣΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ

Η πείνα σου δεν ικανοποιείται απλώς με το να γνωρίζεις ότι υπάρχει φαγητό. Πρέπει να το φας.

Το να ξέρεις απλώς για τον Χριστό δεν είναι το ίδιο με το να έχεις στενή, προσωπική σχέση μ’ Αυτόν.

ΠΙΣΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΟΝ

Ο Χριστός μας δίδαξε να εμπιστευόμαστε τον Θεό για τις ανάγκες της καθημερινής ζωής. Μας παρακίνησε να προσευχόμαστε , “Δώσε μας σήμερα τον απαραίτητο για τη ζωή μας άρτο” (Ματθ.6,11). Υπάρχουν όμως στη ζωή περισσότερα πράγματα από αυτά που φαίνονται: “Οσα φαίνονται είναι πρόσκαιρα, ενώ όσα δε φαίνονται είναι αιώνια” (Β’ Κορ.4,18).

Τι είναι λοιπόν η Πίστη;
ΠΙΣΤΗ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΣΤΗΡΙΖΕΣΑΙ ΣΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ Σ’ΑΥΤΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΣΩΤΗΡΙΑ, ΕΙΡΗΝΗ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΙΩΝΙΑ ΖΩΗ

Ο απόστολος Ιωάννης είπε: “Τόσο πολύ αγάπησε ο Θεός τον κόσμο, ώστε παρέδωσε στο θάνατο το μονογενή του Υιό, για να μη χαθεί όποιος πιστεύει σ’ αυτόν αλλά να έχει ζωή αιώνια.” (Ιωαν.3,16).

Ο Χριστός είπε: “Κανείς δεν πάει κοντά στον Πατέρα εκτός αν περάσει από μένα” (Ιωάν.14,6).

Σώζουσα πίστη δεν είναι πίστη χωρίς αποδείξεις. Είναι αφοσίωση στον Ιησού Χριστό χωρίς επιφυλάξεις.

Τι συμβαίνει όταν πιστεύω;
ΑΠΟΚΤΩ ΑΙΩΝΙΑ ΖΩΗ

Ο Θεός ξεκινά μια καινούργια προσωπική σχέση μαζί σου. Σου δίνει ζωή που έχει δύναμη. Ζωή που έχει σκοπό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 20:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η "πίστη" ως ψυχική κατάσταση αλλά και ως πνευματική ενέργεια αφορά την σχέση μεταξύ ανθρώπου και Θεού, ως υπάρξεις που παραμένουν στις περισσότερες των περιπτώσεων συνήθως εξωτερικές η μία προς την άλλη, ενώ η σχέση του πιστού προς το Θείο, καθορίζεται κυρίως μέσω των δογμάτων και των ιερών κανόνων που ρυθμίζουν την σχέση πιστού και εκκλησίας.
Για τον φιλόσοφο η πίστη βασίζεται σε μία διαδικασία διαρκούς αναζήτησης, πέρα από δόγματα και ιερoυς κανόνες, και αυτό διότι συνήθως η «σωτήρια» και οι δογματικές ιδέες χρησιμοποιούνται εκ μέρους αντιπρόσωπων του Θεού για να ελέγχεται η συμπεριφορά των πιστών μέσω του εκφοβισμού της Θείας τιμωρίας. Τότε όμως καταστρέφεται όχι μόνο η έννοια του Θείου, αλλά και η ελευθερία του πνεύματος…
Σε σχέση με την αντίληψη του Θείου. Όπως λέει ο αγαπητός αναστημένος το μόνο σίγουρο είναι πως ο δρόμος προς το θείο στο βάθος του, (ακόμα και μέσα από το ποίμνιο..χμ..) είναι βαθιά ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ. Το ίδιο και η ευθύνη.!! Ο Βιβεκανάντα εξηγεί γιατί…


«Επειδή ο φυσικός άνθρωπος, δεν είναι παρά ένα φαινόμενο, δηλαδή μια μερική μόνο εκδήλωση του Αληθινού Ανθρώπου, η έννοια που σχηματίζουμε για το Θεό είναι ένα γέννημα του μυαλού μας, κι είναι κατ’ ανάγκη μια μερική μόνο εκδήλωση. Πίσω από αυτή βρίσκεται ο Αληθινός Θεός που δε μεταβάλλεται ποτέ, ο Παντοτινά Αγνός, ο Αμετάβλητος. Η εκδήλωση όμως συνέχεια μεταβάλλεται, αποκαλύπτοντας όλο και περισσότερο την πιο πίσω της πραγματικότητα. Όταν αποκαλύπτει περισσότερο την πιο πίσω πραγματικότητα, ονομάζεται πρόοδος, κι όταν την αποκρύβει περισσότερο, λέγεται οπισθοδρόμηση…(..).. Ο Θεός δεν είναι ούτε γνωστός ούτε ακατάληπτος, αλλά κάτι άπειρα ανώτερο κι από το ένα κι από το άλλο. Είναι ένα με μας, κι εκείνο που είναι ένα με μας δεν είναι ούτε καταληπτό, ούτε ακατάληπτο, ακριβώς όπως ο ίδιος μας ο εαυτός. Είναι αδύνατο να γνωρίσετε τον ίδιο σας τον εαυτό, δεν μπορείτε να τον μετακινήσετε έξω από σας για να τον κοιτάζετε σαν ένα αντικείμενο, επειδή είσαστε εκείνος και δεν μπορείτε να διαχωριστείτε από εκείνο που είσαστε. Ούτε και είναι ο εαυτός σας ακατάληπτος, γιατί ποιο πράγμα σας είναι καλύτερα γνωστό από τον εαυτό σας; Πράγματι ο εαυτός μας είναι το κέντρο της γνώσης μας. Κατά την ίδια ακριβώς έννοια ο Θεός δεν είναι ούτε ακατάληπτος, ούτε γνωστός, αλλά άπειρα ανώτερος κι από το ένα κι από το άλλο, γιατί Εκείνος είναι ο αληθινός μας Εαυτός.»


Τέλος με αφορμή την παράγραφο του φίλου Πλάτωνα

quote:
Μέσα από βιώματα, μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως η λίγη φιλοσοφία, σπρώχνει τον άνθρωπο στην αθεΐα, μα η πραγματική φιλοσοφία είναι από φύσης της ελεύθερη, είναι ευσέβεια προς το Σύμπαν, και συγχρόνως άρνηση των θεών, που έφτιαξαν οι άνθρωποι κατ εικόνα και ομοίωση, ώστε να εξυπηρετούν τα συμφέροντα τους.

πολλά και καλά απόφθεγμα σχετικά με την πίστη και την θρησκεία…

http://www.pegas.gr/sofia/12.htm


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 21:47:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν λίγο καιρό, είδα ένα φιλμ, που από παλιά, είχα διαβάσει σε ενα βιβλίο του Ε,Φρομ

Ψυχανάλυση της μοντέρνας κοινωνίας (η κατι τετοιο, ποιος τα θυμαται)

Εκεί περιέγραφε ένα πείραμα που έγινε. Έβαλαν μια αγγελία σε εφημερίδα, πως έψαχναν άτομα και με πλούσια αμοιβή, για ένα πείραμα. Το φιλμ βγήκε το 2003 και λέγεται, The experiment.

Έβαλαν λοιπόν φυλακή 30 άτομα, χωρίζοντας τους σε Φύλακες και Φυλακισμένους.
Τυχαία δηλαδή, ορισμένοι από αυτούς θα φύλαγαν τους υπόλοιπους, και έπρεπε να πράξουν ακριβώς ότι συνέβαινε, στις γνωστές φυλακές.

Μετά από δυο μέρες, η κατάσταση άρχισε να οξύνεται, μιας και οι φύλακες ταυτίστηκαν με τους ρόλους που τους δόθηκαν, και άρχισαν να βγάζουν τα απωθημένα τους, στους φυλακισμένους.

Μετά λίγες μέρες, αναγκάσθηκαν να διακόψουν το πείραμα, μιας και οι διαστάσεις που πείρε η όλη κατάσταση, (φανταστείτε, οικογενειάρχες οι περισσότεροι, με καθαρότατα μητρώα) να μεταβάλλονται… σε αδίστακτους δολοφόνους.

Μήπως δεν έχουν θρησκεία?

Καλλιέργεια?

Και στον πόλεμο, δεν γίνεται το ίδιο?

Αποφθέγματα, γνώσεις, όμορφα λόγια, πίστη, θρησκεία….πολιτισμός, πάνε όλα περίπατο, όταν ο άνθρωπος δεν έχει χώρο (εξωτερικά και εσωτερικά),

....ας κάνει ότι θέλει… θηρίο παραμένει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 10:52:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητοί φίλοι γειά σας κι απο μένα.

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ

quote:
Φίλε Λορέντζο ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Νομίζω ότι μέσα από τέτοιες στιγμές γνωρίζουμε καλύτερα αυτό που είμαστε, και είναι ευτυχές το γεγονός να γνωρίσουμε και το καλύτερο κομμάτι του συνομιλητή μας. Σε ευχαριστώ που μου έδωσες τη δυνατότητα να το γνωρίσω.

Φίλε μου με κάλυψες πλήρως επιβεβαιώνοντας την άποψη μου για σένα.


quote:
Παρακάμπτοντας όμως αυτό, όσο είναι δυνατό, μπορούμε να μιλήσουμε για τους τρόπους που το κάθε τι (πίστη, προσευχή, αγάπη, διαλογισμός, μη εκδήλωση, συγχώρεση κ.λ.π) επιδρούν και με ποιο τρόπο στην ανθρώπινη συνείδηση.


Ο φίλος ΠΛΩΤΙΝΟΣ παρέθεσε ένα απόσπασμα του Βιβεκανάντα το οποίο θα έλεγα ότι είναι πάρα πολύ κοντά και στην δική μου θέαση.


quote:
«Επειδή ο φυσικός άνθρωπος, δεν είναι παρά ένα φαινόμενο, δηλαδή μια μερική μόνο εκδήλωση του Αληθινού Ανθρώπου, η έννοια που σχηματίζουμε για το Θεό είναι ένα γέννημα του μυαλού μας, κι είναι κατ’ ανάγκη μια μερική μόνο εκδήλωση. Πίσω από αυτή βρίσκεται ο Αληθινός Θεός που δε μεταβάλλεται ποτέ, ο Παντοτινά Αγνός, ο Αμετάβλητος. Η εκδήλωση όμως συνέχεια μεταβάλλεται, αποκαλύπτοντας όλο και περισσότερο την πιο πίσω της πραγματικότητα. Όταν αποκαλύπτει περισσότερο την πιο πίσω πραγματικότητα, ονομάζεται πρόοδος, κι όταν την αποκρύβει περισσότερο, λέγεται οπισθοδρόμηση…(..).. Ο Θεός δεν είναι ούτε γνωστός ούτε ακατάληπτος, αλλά κάτι άπειρα ανώτερο κι από το ένα κι από το άλλο. Είναι ένα με μας, κι εκείνο που είναι ένα με μας δεν είναι ούτε καταληπτό, ούτε ακατάληπτο, ακριβώς όπως ο ίδιος μας ο εαυτός. Είναι αδύνατο να γνωρίσετε τον ίδιο σας τον εαυτό, δεν μπορείτε να τον μετακινήσετε έξω από σας για να τον κοιτάζετε σαν ένα αντικείμενο, επειδή είσαστε εκείνος και δεν μπορείτε να διαχωριστείτε από εκείνο που είσαστε. Ούτε και είναι ο εαυτός σας ακατάληπτος, γιατί ποιο πράγμα σας είναι καλύτερα γνωστό από τον εαυτό σας; Πράγματι ο εαυτός μας είναι το κέντρο της γνώσης μας. Κατά την ίδια ακριβώς έννοια ο Θεός δεν είναι ούτε ακατάληπτος, ούτε γνωστός, αλλά άπειρα ανώτερος κι από το ένα κι από το άλλο, γιατί Εκείνος είναι ο αληθινός μας Εαυτός.»


Δυστυχώς ο χρόνος μου είναι περιορισμένος σήμερα γιαυτό θα μεταφέρω ένα απόσπασμα απο το αρχείο μου όπως το αντέγραψα απο κάπου που δεν θυμάμαι τώρα, αλλά είναι πολύ ενδιαφέρον να το δούμε.

quote:
Στον εσωτερισμό αντίστοιχα, ο νόμος της αναλογίας είναι μία από τις πρώτες βασικές αρχές τόσο του μακρόκοσμου όσο και του μικρόκοσμου. Όπως αναφέρει η Μπλαβάτσκυ:

«Από τους Θεούς μέχρι τους ανθρώπους, από τους Κόσμους μέχρι τα άτομα, από ένα άστρο μέχρι ένα αδύναμο φως, από τον Ήλιο μέχρι τη ζωτική θερμότητα του μικρότερου οργανικού όντος: ο κόσμος της Μορφής και της Ύπαρξης είναι μια τεράστια αλυσίδα της οποίας όλοι οι κρίκοι συνδέονται. Ο νόμος της Αναλογίας είναι το πρώτο κλειδί…»
Οι προσωκρατικοί πίστευαν πως κάθε τι στη Φύση έχει εν δυνάμει, ικανότητα για αίσθηση και, κατά προέκταση, για συνείδηση.
Είναι πραγματικά ενδιαφέρον πώς η σημερινή επιστήμη βάση των νέων δεδομένων, αρχίζει να αναγνωρίζει το σύμπαν ως μία τεράστια σκέψη, και όχι ως μια καλοκουρδισμένη μηχανή με προκαθορισμένη την επόμενη κίνηση.
Επιστημονικά πειράματα δείχνουν πως ο παρατηρητής είναι απαραίτητος όχι μονάχα για να παρατηρήσει την εξέλιξη ενός κβαντικού φαινομένου, αλλά ακόμα και για να συμβεί αυτό το φαινόμενο. Από ότι φαίνεται λοιπόν η ομοιότητα μεταξύ της δομής της ύλης και της δομής του νου, διαδραματίζει έναν βασικό ρόλο στην διαδικασία της παρατήρησης.
Για τους αρχαίους Έλληνες φιλόσοφους και μύστες, υπήρχε κάτι περισσότερο από την επιφανειακή πραγματικότητα που παρατηρούμε με τις φυσικές αισθήσεις μας. Η ύλη αποτελεί ένα πέπλο, το οποίο οι αναζητητές της αλήθειας οφείλουν να προσπελάσουν, προκειμένου να υπάρξει η αντίληψη της πραγματικής υπόστασης των πραγμάτων.
Το ενδιαφέρον είναι πως σύμφωνα με πορίσματα της σύγχρονης φυσικής η ύλη είναι κάποια μορφή ενέργειας, κάτι που σημαίνει πως η υλική πραγματικότητα είναι στην ουσία ένα matrix, μία σκιώδης πραγματικότητα, το σπήλαιο του Πλάτωνα, που αποτελείται από μορφές ενέργειας οι οποίες εμφανίζονται από το πουθενά.
Σαφώς και υπάρχουν οι εξωτερικοί νόμοι της Μορφής που αναζητά η επιστήμη, αλλά ταυτόχρονα υπάρχουν και οι «εσωτερικοί» νόμοι της Ζωής που αναζητά η εσωτερική φιλοσοφία, προσπαθώντας να ανιχνεύσει την πρώτη εκείνη Αρχή από την οποία τα πάντα προέρχονται.
Όσον αναφορά τον φυσικό άνθρωπο αυτός δεν είναι παρά μια μερική εκδήλωση μόνο του Αληθινού Ανθρώπου, καθώς όλα όσα συνιστούν αυτό που εμείς εκλαμβάνουμε ως εγώ, δεν είναι παρά ένα πολύ μικρό τμήμα της ψυχής.
Αυτόν τον αληθινό άνθρωπο οφείλουμε να ανακαλύψουμε την πνευματική μας Ιθάκη. Το ταξίδι είναι ίσως μεγάλο και περιπετειώδες αλλά ίσως ο άνθρωπος κατορθώσει να θυμηθεί την πραγματική του πατρίδα. Το ταξίδι αυτό που είναι η πορεία προς την εξατομίκευση, ονομάζεται βάδισμα στην ατραπό, μία ατραπός που οδηγεί πίσω στο πνευματικό λίκνο, απ' όπου προήλθε το αυτό ιερό κομμάτι της ύπαρξης.
Στο μυστηριώδες αυτό ταξίδι, η αρχαία Ελληνική φιλοσοφία, και οι μύθοι στέκουν αρωγοί στον άνθρωπο για να του θυμίζουν την Γήινη αλλά και ουράνια καταγωγή του, όπως αναφέρουν οι Ορφικές πλάκες του Ιππωνίου, για να του προσδιορίζουν τους δρόμους της επιστροφής του, στην πνευματική του πηγή.
Ο άνθρωπος του εικοστού πρώτου αιώνα οφείλει να διευρύνει την συνειδητότητα του αγαλλιάζοντας όλα τα δημιουργήματα, μετέχοντας ενεργά στο κοσμικό σχέδιο, επιβεβαιώνοντας την αιώνια υπόσταση της αθάνατης και αιώνιας φύσης του. Και αυτό διότι όπως λέει ο Καζαντζάκης

«Θέλοντας και μη, είμαι κι εγώ, σίγουρα, ένα κομμάτι από τ' ορατό κι αόρατο Σύμπαντο. Είμαστε ένα. Οι δυνάμεις που δουλεύουν εντός μου, οι δυνάμεις που με σπρώχνουν και ζω, οι δυνάμεις που με σπρώχνουν και πεθαίνω είναι, σίγουρα, και δικές του δυνάμεις.»
«ΠΛΩΤΙΝΟΣ»


Θα επανέλθω όταν μπορέσω..
Φιλία κι εκτίμηση
lorenzo

Το λευκό αναζήτησα ως την ύστατη ένταση του μαύρου.
Την ελπίδα ως τα δάκρυα.
Τη χαρά ως την άκρα απόγνωση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 14:14:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η πίστη στο Θεό Πρόσωπο μπορεί να διαφέρει, η πίστη όμως πως «Θέλοντας και μη, είμαστε και 'μεις, σίγουρα, ένα κομμάτι από τ' ορατό κι αόρατο Σύμπαντο. Είμαστε ένα. Οι δυνάμεις που δουλεύουν εντός μας, οι δυνάμεις που μας σπρώχνουν και ζούμε, οι δυνάμεις που μας σπρώχνουν και πεθαίνουμε είναι, σίγουρα, και δικές του δυνάμεις.*», μάλλον είναι κοινή, ή όχι..?

Από την πλευρά μου ΕΙΝΑΙ.......


Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 14:20:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
....ας κάνει ότι θέλει… θηρίο παραμένει.


Υμείς εκ των κάτω εστέ, εγώ εκ των άνω ειμί.
Υμείς εκ του κόσμου τούτου εστέ, εγώ ουκ ειμί εκ του κόσμου τούτου.

τάδε έφη ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ......


Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 19 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy