ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΡΙΤΙΚΗ ΠΕΡΙ ΘΕΜΑΤΩΝ (TOPICS) ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ .....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 15:22:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Δωριεύ,δεν διαφωνώ σχεδόν σε τίποτε από τα πολύ ωραία που ανέφερες αν και εγώ είμαι της άποψης ότι ελεύθερα μπορείς να δηλώνεις στον περίγυρώ σου τα πιστεύω σου.
Αυτό όμως είναι επιλογή σου που δε με αφορά.

Είπα όμως "σχεδόν" διότι :

quote:
«Σας κρατάει ακόμη κανείς δεμένους με αλυσίδες να είστε χριστιανοί ή οτιδήποτε άλλο;»

Όχι φυσικά εμάς, η παρουσία μας στο FORUM μαρτυρεί το αντίθετο.

--------------------------------------------------

«ΣΙΓΟΥΡΑ πάντως δε φταίει ο Α ή ο Β για ό,τι εκείνος επέλεξε να πιστεύει.»

Το θέμα είναι κατά πόσο σου δίδεται η ευκαιρία να διαλέξεις….



Παρατηρώ μία αντίφαση ή μου φαίνεται;

Η άποψή μου είναι ότι ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει,δε ζούμε στην Περσία....

Ευχαριστώ για την αναφορά σου


Edited by - Gothic on 02/02/2005 15:25:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 17:17:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε/η Gothic :

Ουδεμία αντίφαση υπάρχει.

Εγώ παραδείγματος χάριν είχα την παιδεία και το σθένος να έλθω αντιμέτωπος με την πίστη μου και τις διδαχές της οικογένειάς μου. Αλλά για «ν’ ανοίξουν τα μάτια μου», έτυχε να παντρευτώ μια γυναίκα η οποία μου έδειξε τον δρόμο, διότι αυτή είχε «ανήσυχους» γονείς, σε αντίθεση με μένα.

Σίγουρα στην Περσία δεν ζούμε, αλλά η ανωνυμία της πόλης και οι κανόνες της δεν ισχύουν στην κωμόπολη που κατοικώ του νόμου Ηλείας, στην οποία άπαξ και στιγματισθείς (γιατί περί στίγματος πρόκειται) ως άθεος ή αλλόδοξος την άλλη μέρα δεν πρόκειται να ξαναδείς πελάτη στην επιχείρησή σου.

Αυτά εν ολίγοις.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 17:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατόπιν τούτου, συμφωνώ απόλυτα φίλτατε και θα μπρούσα να πω "κοντοχωριανέ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Cottus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 17:35:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cottus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gothic

ο καθένας όταν το αποφασίζει, αρχιζει και προσανατολίζεται προς την κατεύθυνση που θεωρεί σωστή.

αλλά το πρόβλημα συνεχίζεται με την καινούργια γενιά, εγώ είμαι ίδη αρκετά μπερδεμένος στο αν θα πρ'επει να κατευθύνω το παιδί μου σε αυτα τα ζητήματα απο μικρή ηλικία.
Για να εξηγήσω καλύτερα τι εννοώ, η χειρότερη μέρα μου στο σχολείο ήταν στη τρίτη δημοτικού, όταν τόλμησα να αναφέρω μαζί με τον κατακλυσμό του νώε και του Δευκαλίωνα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cottus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 17:37:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cottus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris

η μετάνοια που αναφέρεις , είναι η επιλογή μιας συγκεκ΄ριμένης θρησκείας?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 01:12:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε/η Gothic :

Σ’ ευχαριστώ για την φιλοφρόνηση όμως για να πω την αλήθεια δεν κατάγομαι από την Πελοπόννησο αλλά ήρθα για καθαρά επαγγελματικούς λόγους.

Και αναφέρω το παραπάνω για να καταδείξω ότι, στις μεγαλουπόλεις έχεις πολλές περισσότερες επιλογές και μπορείς να διαλέξεις αυτήν που σου ταιριάζει περισσότερο. Ακόμα όταν κινείσαι εντός της ανωνυμίας μπορείς πιο εύκολα να εκφέρεις διαφορετική άποψη και να θίξεις πολλά ζητήματα, αλλά το σπουδαιότερο είναι ότι θα βρείς και τα κατάλληλα άτομα για να συζητήσεις.

Παραμέτρους που εγώ δεν είχα αναλογισθεί.

Στην επαρχία τα πράγματα όπως γνωρίζεις είναι δύσκολα.
Εδώ το πνευματικό σκοτάδι έχει το πέπλο του ορθάνοικτο.
Κυρίως για πολιτικούς σκοπούς, έχουν τον κόσμο σε κατάσταση πνευματικού «ζόμπι», ζωντανοί – νεκροί.

Φίλτατε Cottus :

Το ζήτημα αυτό με έχει απασχολήσει κι εμένα, αλλά πιστεύω ότι με σωστή καθοδήγηση το παιδί δεν θα αισθάνεται ότι σκέπτεται – «πιστεύει» - ή πράττει κάτι διαφορετικό απ’ τα άλλα παιδιά και δεν θα χρειαστεί να υποστεί το σοκ (που υπέστην εγώ) βλέποντας να καταρρίπτονται οι «μεταθανάτιες ανησυχίες» του.

Σίγουρα δεν θα ήταν σωστό να του πούμε ότι οι προαβρααμικοί χαρακτήρες είναι φανταστικοί….!! αν θέλουμε ν’ αποφύγουμε περιστατικά παρόμοια με τα δικά σου.

Φιλικά.

Μη ψεύδου, αλλ’ αλήθευε.
ΣΟΛΩΝ ΕΞΗΚΕΣΤΙΔΟΥ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΕΦΗ




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 01:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το διεπίστωσα ό,τι δεν είσαι από εκεί ΔΩΡΙΕΥΣ από τα λεγόμενά σου ...έτσι για να φτιάξω και λίγο το κέφι το είπα

Να΄σαι καλά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 18:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΩΡΙΕΥΣ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΘΕΣΕΣ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..

quote:
Στην επαρχία τα πράγματα όπως γνωρίζεις είναι δύσκολα.
Εδώ το πνευματικό σκοτάδι έχει το πέπλο του ορθάνοικτο.
Κυρίως για πολιτικούς σκοπούς, έχουν τον κόσμο σε κατάσταση πνευματικού «ζόμπι», ζωντανοί – νεκροί.
quote:
Σίγουρα στην Περσία δεν ζούμε, αλλά η ανωνυμία της πόλης και οι κανόνες της δεν ισχύουν στην κωμόπολη που κατοικώ του νόμου Ηλείας, στην οποία άπαξ και στιγματισθείς (γιατί περί στίγματος πρόκειται) ως άθεος ή αλλόδοξος την άλλη μέρα δεν πρόκειται να ξαναδείς πελάτη στην επιχείρησή σου.

ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ....
ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΕΙΑ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΦΙΛΟΥ ΑΥΤΟ ΟΠΟΥ ΟΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΕΜΕΝΟΙ ΦΙΛΟΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΕΙΔΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥ ΚΡΥΦΤΗΚΕ.....
ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ "ΖΩΗΣ" ΚΑΙ ΕΑΝ ΤΟΝ ΔΟΥΝ ΕΔΩ ΔΕΝ ΘΑ ΕΛΘΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΤΟΥ....

ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟΣ ΣΕ ΟΛΟ TOY ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 12:17:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε AVATARGR :

Επειδή πιστεύω πως παρόμοιο θέμα δεν έχει προϋπάρξει στην θεματολογία του esot…έφτιαξα ένα για να σταματήσουμε ν’ ασχολούμαστε συνέχεια με τα ίδια και ίδια…. Και να συζητήσουμε και κάτι τρέχον που λίγοι έχουν ασχοληθεί αλλά που αποτελεί πρόβλημα για πολλούς.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 13:09:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΩΡΙΕΥΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΗΜΕΙΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΜΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΕΡΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ.

ΜΙΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΣΥΓΚΕΡΑΣΜΟΣ ΑΠΟΨΕΩΝ (ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ)

ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΣΚΛΗΡΗ ΚΡΙΤΙΚΗ ΟΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΠΛΑΙΣΙΑ ΟΜΩΣ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ...

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΑΚΡΟΤΗΤΕΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2005, 13:31:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε καθ’ όλα AVATARGR :

το μήνυμα μου παρ’ ότι απευθυνόταν προσωπικά σε σένα δεν είχα καμία πρόθεση να δημιουργήσω κακές εντυπώσεις.

Με παρεξήγησες και φταίω εγώ.

Όταν είπα «τα ίδια και τα ίδια» δεν ήθελα να κατακρίνω την θεματική σου ενότητα…

αλλά τα περισσότερα θέματα που ασχολούνται με ένα μόνο ζήτημα…

ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ VS ΕΒΡΑΪΣΜΟΣ.

Σου ζήτω συγγνώμη προς αποφυγή κάθε παρεξηγήσεως.


Φιλικά ΔΩΡΙΕΥΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2005, 19:12:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΩΡΙΕΥΣ ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.

Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑ ΗΤΑΝ ΑΚΡΙΒΩΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.

ΠΩΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΝΤΙΠΑΛΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΙΣΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΔΟΥΜΕ ΣΗΜΕΙΟΛΟΓΙΚΑ.

ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΩΣ ΘΕΙΟ ΚΑΘΙΔΡΥΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΔΙΑΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΚΡΑΤΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ (ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΗ-ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ).

ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΠEΙΣΕΙ ΠΩΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ.

ΕΜΕΙΣ ΔΕ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΣΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ.

ΕΝΩ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΥΡΙΟΥΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΟΥΜΕ ΩΣ ΤΟΥΣ ΜΟΝΟΥΣ ΥΠΕΘΥΝΟΥΣ.

ΥΠΕΘΥΝΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΤΕΙΡΟ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΙΑ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ.

ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑΖΟΥΝ ΠΟΛΕΜΟ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ..

ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΗΝΟΙ ΤΟ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟΥ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ΠΟΥ ΛΕΙΜΕΝΕΤΑΙ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΑ ΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΨΥΧΕΣ...

ΕΑΝ ΔΕΝ ΑΠΑΤΩΜΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 1952 Ο ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΚΛΗΡΟΣ ΕΚΛΕΓΩΝΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΙΣΤΕΠΩΝΥΜΟΝ ΠΛΗΘΟΣ ΤΗΣ ΕΝΟΡΙΑΣ.

ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕ ΣΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ.... (ΜΑΛΛΟΝ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 23:49:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ηθελα να διαβάσετε όλοι πολύ προσεκτικά τα όσα λέει ο AVATARGR στο πρώτο μύνημα του τόπικ.

''μητρός τε και πατρός τε και των
άλλων προγόνων απάντων τιμιότερον εστι πατρίς και σεμνότερον και αγιότερον ...''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 10:49:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Invader σε όλα τα θέματα ξεφεύγουμε λιγάκι, αλλά τις περισσότερες φορές επανερχόμεθα.
Με αφορμή τα τελευταία post θα ξεφύγω κι εγώ λιγουλάκι, διότι θεωρώ σοβαρό το ζήτημα.

Cottus

quote:
αλλά το πρόβλημα συνεχίζεται με την καινούργια γενιά, εγώ είμαι ίδη αρκετά μπερδεμένος στο αν θα πρ'επει να κατευθύνω το παιδί μου σε αυτα τα ζητήματα απο μικρή ηλικία.
Για να εξηγήσω καλύτερα τι εννοώ, η χειρότερη μέρα μου στο σχολείο ήταν στη τρίτη δημοτικού, όταν τόλμησα να αναφέρω μαζί με τον κατακλυσμό του νώε και του Δευκαλίωνα

Νομίζω ότι στα νέα παιδιά, αντί να τους λέμε τι είναι σωστό και τι λάθος (και η ορθότητα των πεποιθήσεών μας παίζεται), θα ήταν καλλίτερα να τους μαθαίνουμε πως να κρίνουν τα ίδια το λογικό και το παράλογο.
Θα εκπλαγείτε από το πλήθος των λαθών μας, που θα μάς επισημάνουν!
Και τούτο συμβαίνει διότι έχουν καθαρό μυαλό από φόβους, προκαταλήψεις, κλπ.
Μπορούμε να μάθουμε πολλά από τα παιδιά μας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 11:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οσον αφορά τις κριτικές, ο "λιθοβολισμός" κάποιων θρησκειών είναι στείρος εάν δεν προάγεται το αντίθετό τους.
Καλή είναι η κριτική και η επανάσταση, αλλά εάν δεν υπάρχει έτοιμη η υποδομή για την αλλαγή, είναι τσάμπα κόπος.
Η Ιστορία είναι γεμάτη από τέτοια παραδείγματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 20:08:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Αίολος ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑ, ΗΤΑΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΟΧΙ ΣΩΣΤΗ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΤΗΤΑ ΜΕΤΑΞΥ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΣΤΩΝ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤIΑΝΩΝ (ΚΥΡΙΩΣ).

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΑΝΙΣΜΟ ΕΠΕΡΝΑΝ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ.....

ΒΕΒΑΙΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΕΛΛΕΙΨΗ ΓΝΩΣΗΣ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΑΝΙΣΜΟΥ....

ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΤΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ.....

ΤΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ...(Η ΟΠΟΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ)

ΑΥΤΑ (ΤΑ ΙΕΡΕΤΕΙΑ) ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΝ ΚΑΙ ΥΠΟΤΑΣΟΥΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΤΙΣ ΜΑΖΕΣ...

ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ... (ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ)

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΙΟΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ Ο ΣΤΕΙΡΟΣ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΣ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Edited by - AVATARGR on 23/08/2005 20:19:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy