ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Τα δόγματα δυστυχώς, τα 'χουμε μέσα στο μυαλό μας. Και ο νοών νοείτο.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2005, 12:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Ο ΚΑΛΟΣ ΦΙΛΟΣ Δημήτρης ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΝΑΦΟΡΑ (ΣΗΜΕΙΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ) ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΔΟΓΜΑ...

quote:
Δοκώ :

(αρχ.) υποθέτω, νομίζω, μου φαίνεται ότι

ως έδοξα εν ύπνω (=είδα, θεώρησα)
σκέπτομαι να, προτίθεμαι
θεωρώ εύλογο
αποφασίζω
δοκώ μοι, ως το δοκεί μοι = νομίζω, μου φαίνεται
έχω απόφασι, γνώμη


quote:
Τότε που ο Νεύτων ανακάλυψε τους νόμους της παγκόσμιας έλξης εν μέσω γενικού δογματικού σκοταδισμού ήταν πραγματικός επαναστάτης και πάνω σ’ αυτούς στηρίχτηκε ολόκληρη κοσμοθεώρηση (το σύμπαν ως ένα καλοκουρδισμένο ρολόι). Αργότερα αποδείχτηκε ότι δεν ήταν έτσι και νέες θεωρίες ήταν πιο αποτελεσματικές στο να ερμηνεύσουν κάποιες κινήσεις ουρανίων σωμάτων (ειδική θεωρία της σχετικότητας) αλλά και πάλι αδυνατούν να ερμηνεύσουν όλες τις κινήσεις.

ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ kost Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΑΣΙΜΗ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕΙ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΝΕΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2005, 15:58:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATARGR
quote:

...
...
ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ kost Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΑΣΙΜΗ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΤΕΙ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΝΕΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


Κόψε κάτι αγαπητέ AVATARGR! Όσα στοιχεία παρέθεσα δε θα τα χαρακτήριζα νέα, αλλά γνωστά και τετριμμένα.

Edited by - Δημήτρης on 16/02/2005 16:07:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2005, 16:27:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Δημήτρη ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑΙ ΣΥΝΟΨΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ...

ΕΞ' ΑΛΛΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΑ ΩΣ ΝΕΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΓΡΑΦΕΙΣ...

Ο ΦΙΛΟΣ kost ΕΓΡΑΨΕ ΠΩΣ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΑΣΙΜΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ....

ΣΕ ΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΚΟΨΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ?????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2005, 16:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εχεις δίκιο AVATARGR, δικό μου το λάθος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2005, 16:49:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τέλος πάντων,η συζήτηση έχει μείνει στάσιμη και έχουμε αρχίσει να επαναλαμβανόμαστε.Καλή συνέχεια.

Επιτρέψτε μου, να επισημάνω το εξής:

Το ζήτημα του πώς αντιλαμβάνεται ο καθένας το δόγμα είναι εκ φύσεως δύσκολο.
Πολλώ δε μάλλον το να συζητήσουμε το αν χρειάζεται ή και το πώς θα αποφύγουμε το δογματισμό.

Είναι λογικό ότι αν κανείς μας δεν μπορεί να ισχυριστεί για τον εαυτό του ότι έχει ξεπεράσει κάθε δογματισμό, παραμένουμε σαν τα άτομα μέσα στην σπηλιά στου Πλάτωνα που χαζεύουν τις σκιές που κάνει η φωτιά στους τοίχους, και τα θεωρούμε είδωλα μίας πραγματικότητας. Όμως, δεν έχουμε δει ποτέ το φως της μέρας και την αλήθεια, το οποία βρίσκονται έξω από την σπηλιά.

Δεν είναι παράλογο λοιπόν, κάθε συζήτηση γύρω από το δογματισμό να φαίνεται ότι κάπου τελματώνει...

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΔΟΓΜΑΤΟΣ: το τέλμα.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2005, 16:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KAI ΠΑΛΙ ΕΔΩ.....

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΛΑΘΟΥΣ ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ....

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2005, 20:39:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το δογμα και καθε παγιωμενη ιδεα ή αντιληψη προερχεται απο την ταυτιση του ανθρωπου με το νου του.Θεωρω οτι αυτη ειναι η ριζα του προβληματος.
Ο ανθρωπος που αναγνωριζει το νου του σαν ενα ακομα εργαλειο
και οχι σαν εαυτο του και αποταυτιζεται απο αυτο δεν ειναι δυνατον να δογματιστει.



ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2005, 01:08:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Είναι όντως θέμα σκοπιάς,πώς αντιλαμβάνεται ο καθένας το Δόγμα.

Προφανώς το αντιλαμβανόματε διαφορετικά.

Εγώ δεν υποστηρίζω τα δόγματα που επιβάλλονται από κάποιους ανθρώπους.Υποστηρίζω τα δόγματα που επιβάλλονται από μόνα τους.Ο Νεύτων για παράδειγμα δεν προσπάθησε να επιβάλλει την άποψή του,απλά η άποψή του ήταν από μόνη της τέλεια και αδιαμφισβήτητη.Το παλικάρι συντονίστηκε με το Λόγο της Δημιουργίας,τί να λέμε τώρα?

Υπάρχει βέβαια και ο Νόμος της Εξέλιξης,φυσικά και υπάρχει,κανείς σώφρων δεν το αρνείται.Για να έρθει όμως η Εξέλιξη πρέπει πρώτα να βρεθεί αυτός που θα διώξει το Σκότος,αυτός που θα θέσει τις ΑΚΛΟΝΗΤΕΣ ΑΡΧΕΣ μέσω των οποίων θα προέλθει η Εξέλιξη.Το Δόγμα λοιπόν ως προυπόθεση,ως Βάση.

Εγώ πάντως ταυτίζω το Δόγμα με το Αξίωμα.Όπως λέει και ο Ήλιος,τα αξιώματα είναι προτάσεις "αμέσως και εξ'εαυτής εναργείς",δεν χρειάζονται αποδείξεις και αποτελούν τη βάση της απόδειξης άλλων προτάσεων.Τα αξιώματα είναι γενικότατες κρίσεις και αναγνωρίζονται από όλους ως αληθή,πχ."το μέρος είναι λιγότερο του όλου".Είναι επίσης γνωστό ότι τα αξιώματα αποτελούν τη βάση των μαθηματικών και κάθε φυσικής επιστήμης.

Τολμώ να πω ότι αυτή την αλήθεια την έχω κατανοήσει ως ένα βαθμό.Έχω κατανοήσει ότι το Αξίωμα(ή το Δόγμα ή όπως θέλετε πείτε το) βρίσκεται πέρα από κάθε αμφισβήτηση.Ορισμένοι λένε "μα το αξίωμα ενδεχομένως να είναι λάθος".Αυτό δεν ισχύει.Το Αξίωμα βρίσκεται πέρα από το σωστό και το λάθος.Είναι η απαραίτητη βάση δίχως την οποία δεν υπάρχει τίποτα,είναι η "Μήτρα" που παρέχει την προς μορφοποίηση "Ύλη"!!

Είμαι επίσης πεπεισμένος ότι ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι γεμάτος από δόγματα,δηλαδή αυτοματοποιημένους μηχανισμούς αντίληψης.Δίχως αυτά τα "δόγματα" ο εγκέφαλος θα ήταν χαοτικός.Πλήρης αταξία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2005, 01:45:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τολμώ να πω ότι αυτή την αλήθεια την έχω κατανοήσει ως ένα βαθμό.Έχω κατανοήσει ότι το Αξίωμα(ή το Δόγμα ή όπως θέλετε πείτε το) βρίσκεται πέρα από κάθε αμφισβήτηση.Ορισμένοι λένε "μα το αξίωμα ενδεχομένως να είναι λάθος".Αυτό δεν ισχύει.Το Αξίωμα βρίσκεται πέρα από το σωστό και το λάθος.Είναι η απαραίτητη βάση δίχως την οποία δεν υπάρχει τίποτα,είναι η "Μήτρα" που παρέχει την προς μορφοποίηση "Ύλη"!!

Είμαι επίσης πεπεισμένος ότι ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι γεμάτος από δόγματα,δηλαδή αυτοματοποιημένους μηχανισμούς αντίληψης.Δίχως αυτά τα "δόγματα" ο εγκέφαλος θα ήταν χαοτικός.Πλήρης αταξία.



If it makes you happy... λέει ένα τραγουδάκι που μ' αρέζει...

Όμως, η ετυμολογία της λέξης, όπως αυτή παρουσιάστηκε ορθά κατά την γνώμη μου από το φίλο Δημήτρης, δε νομίζω ότι σε επιβεβαιώνει.

Ο,τι νομίζουμε σωστό, δεν είναι απαραίτητα σωστό. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΑΟΣ.

Η αταξία προκαλείται συχνά κι απ' την υπερβολική προσκόλληση σε πεποιθήσεις και γνώμες.

Αλήθεια, έχετε προσέξει ότι στις περισσότερες περιπτώσεις όπου χρησιμοποιείται αποκλειστικά ο όρος "δόγμα" είναι για θρησκευτικά πιστεύω και στρατιωτικοπολιτικές νοοτροπίες;
Τυχαίο;

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2005, 02:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΑΟΣ.



και το δογμα της εντροπιας (δευτερος νομος της θερμοδυναμικης) δεν μπορει να αποδειχθει οσο οι επιστημονες κοιτανε πιο μακρυα στο συμπαν! (σκοτεινη υλη λενε...)

το αντιθετο, φαινεται πως το χαος δημιουργει συνεχως και αρνητικη εντροπια, δηλαδη ταξη.


quote:

Η αταξία προκαλείται συχνά κι απ' την υπερβολική προσκόλληση σε πεποιθήσεις και γνώμες.



εγω θα ελεγα παντα!

quote:

Αλήθεια, έχετε προσέξει ότι στις περισσότερες περιπτώσεις όπου χρησιμοποιείται αποκλειστικά ο όρος "δόγμα" είναι για θρησκευτικά πιστεύω και στρατιωτικοπολιτικές νοοτροπίες;
Τυχαίο;



ναναι τυχαιο οτι με τα δογματα φανατιζαν (και φανατιζουν) τις μαζες ωστε να χειραγωγουνται ευκολα?

ελα που δεν πιστευω στις συμπτωσεις...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2005, 10:26:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ kost ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΝΕΥΤΩΝΑ....

ΗΔΗ Ο ΦΙΛΟΣ Δημήτρης ΣΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ....

quote:
Τότε που ο Νεύτων ανακάλυψε τους νόμους της παγκόσμιας έλξης εν μέσω γενικού δογματικού σκοταδισμού ήταν πραγματικός επαναστάτης και πάνω σ’ αυτούς στηρίχτηκε ολόκληρη κοσμοθεώρηση (το σύμπαν ως ένα καλοκουρδισμένο ρολόι). Αργότερα αποδείχτηκε ότι δεν ήταν έτσι και νέες θεωρίες ήταν πιο αποτελεσματικές στο να ερμηνεύσουν κάποιες κινήσεις ουρανίων σωμάτων (ειδική θεωρία της σχετικότητας) αλλά και πάλι αδυνατούν να ερμηνεύσουν όλες τις κινήσεις.

ΟΙ ΘΕΩΡΙΕΣ ΤΟΥ ΝΕΥΤΩΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ..
ΕΑΝ ΕΣΥ ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΛΕΣ ΠΩΣ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ Ε ΤΙ ΝΑ ΠΩ ?????
ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΣ ΣΟΥ...

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΑΝ ΟΛΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2005, 10:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΓΝΩΜΗ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΟΓΙΣΩ...

ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΠΑΡΑΞΕΝΟ Ο ΚΑΛΟΣ ΜΟΥ ΦΙΛΟΣ ΠΕΤΡΟΣ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΣΕΙ ΕΝΑ ΤΟΠΙΚ ΜΕ ΘΕΜΑ..
***"O ιστός της Σάντρα"***

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=5596

ΕΚΕΙ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ/ΑΠΟΣΥΡΣΗ ΤΩΝ ΠΑΛΑΙΩΝ ΘΕΩΡΙΩΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.



ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2005, 16:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Zadok εγώ δεν ψάχνω για απαντήσεις σίγουρες και εύκολες.Εξετάζω τα πάντα σφαιρικά.

Έγραψα επανειλημμένα ότι το Δόγμα μπορεί να ειδωθεί από δύο πλευρές,μία θετική και μία αρνητική.Αναγκαστικά τονίζω τη θετική πλευρά μιας και βλέπω να τονίζεται από εσάς μονάχα η αρνητική.

Την αρνητική του πλευρά θα την ονόμαζα Περιοριστική-"Καταπιεστική",τη θετική θα την ονόμαζα Προφυλακτική-Ταξική.

Στο προηγούμενο μήνυμά μου παρουσίασα το Δόγμα ως μία υπερβατική Αρχή,ανεπίδεκτη κατανόησης,ως ένα πάγιο Ένστικτο ριζωμένο μέσα στον άνθρωπο το οποίο διαφυλάσσει την ομαλή νοητική λειτουργία του.

Όσο για τα θρησκευτικοστρατιωτικά που αναφέρθηκαν όντως εκεί συναντούμε συχνά την έννοια του Δόγματος.Εξάλλου το Δόγμα είναι συνυφασμένο με τη έννοια της Ισχύος.Όμως ας μην στεκόμαστε μόνο στην στρατιωτικοπολιτικόθρησκευτική Ισχύ.Υπάρχει και η πνευματική Ισχύς.Γι'αυτό ανέφερα τις προάλλες το "Πυθαγόρας έφα".


Avatar προφανώς δεν διάβασες το προηγούμενο μήνυμά μου.Ή μάλλον το διάβασες επιλεκτικά.Θα το ξαναπώ.Εννοείται πως υπάρχει συνεχής εξέλιξη και αναθεώρηση στα πάντα.Εστιάστηκα στο Νεύτωνα διότι χωρίς τους Νόμους του δεν θα είχε επέλθει καμία πρόοδος.Βέβαια δεν ήταν μόνο ο Νεύτων,ήταν πιο πριν ο Κοπέρνικος και ο Γαλιλαίος όμως ο Νεύτων μας έδωσε κάτι ολοκληρωμένο,τέλειο,μας έδωσε μία Βάση πάνω στην οποία η Επιστήμη άρχισε να χτίζει το κολοσσιαίο Έργο της.
Ο Νεύτων ήταν αναμφίβολα μία αυθεντία,αυτό ελπίζω κανείς να μην το αμφισβητεί.Το ότι αναθεωρήθηκαν οι απόψεις του δεν μου λέει τίποτα.Τα πάντα αναθεωρούνται.Όμως τα Πρότυπα μένουν.Οι μουσικές φόρμες του Μπετόβεν έχουν προ πολλού αναθεωρηθεί,οι ποιητικές φόρμες των Τραγικών ή και του Σαίξπηρ έχουν προ πολλού ξεπεραστεί.Οι ίδιοι όμως δεν έχουν ξεπεραστεί από κανέναν.Αυτή είναι εξάλλου και η έννοια του Κλασικού,αυτό του οποίου η αξία είναι άφθαρτη από το χρόνο,άφθαρτη από το κοσμικό Γίγνεσθαι.

Έχω ήδη γράψει πάρα πολλά σε αυτό το θέμα και γι'αυτό δεν θα γράψω τίποτα άλλο.Όταν έγραψα ότι επαναλαμβανόμαστε δεν εννοούσα μόνο εσάς αλλά και τον εαυτό μου.Κυρίως εμένα.Αυτό που ήθελα να πω το είπα και είναι κουραστικό για εσάς να το λέω συνέχεια.Κλείνοντας θα ήθελα να ανακεφαλαιώσω την άποψή μου.

Όσο ο άνθρωπος είναι δεκτικός και ακατέργαστος έχει ανάγκη για Αρχέτυπα,έχει ανάγκη να αφομοιώνει και να επαναπροβάλλει Δόγματα.Όσο ωριμάζει και ολοκληρώνεται αρχίζει να αναγνωρίζει μέσα του την επιθυμία να γίνει ο ίδιος Αρχέτυπο!Ο άνθρωπος γνωρίζει ότι είναι φθαρτός και γι'αυτό επιθυμεί να γεννήσει κάτι το αιώνιο,κάτι το άφθαρτο,κάτι το θεικό.Βέβαια αυτή η επιθυμία μερικές φορές ξεπερνάει κάποια Μέτρα και εκεί είναι που ξεκινά το πρόβλημα της τυραννικής Επιβολής.

Αυτή είναι η άποψή μου.Δεν χρειάζεται να δυσαρεστείστε,ούτε χρειάζεται να συμφωνούμε στα πάντα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 16:35:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Zadok εγώ δεν ψάχνω για απαντήσεις σίγουρες και εύκολες.Εξετάζω τα πάντα σφαιρικά.


Βλέπεις κάποιον εδώ να κάνει το αντίθετο

quote:

Έγραψα επανειλημμένα ότι το Δόγμα μπορεί να ειδωθεί από δύο πλευρές,μία θετική και μία αρνητική.Αναγκαστικά τονίζω τη θετική πλευρά μιας και βλέπω να τονίζεται από εσάς μονάχα η αρνητική.

Εγώ προσωπικά κατάλαβα πολύ καλά τί γράφεις, αλλά επέτρεψέ μου να σου θυμίσω ότι δε σε αναγκάζει κάποιος να πάρεις μία δεδομένη θέση, αλλά την επέλεξες από δική σου ανάγκη εξισορρόπησης. Σκέψου το αυτό...

Φυσικά και ΟΛΑ (μηδενός εξαιρουμένου) έχουν θετικές και αρνητικές όψεις.

Αισθάνεσαι ειλικρινά (πέραν της παρούσας συζήτησης) ότι αυτό το οποίο μας λείπει, είναι η εξιδανίκευση του δόγματος;

quote:

Την αρνητική του πλευρά θα την ονόμαζα Περιοριστική-"Καταπιεστική",τη θετική θα την ονόμαζα Προφυλακτική-Ταξική.

Σε γενικές γραμμές δε διαφωνούμε.

quote:

Στο προηγούμενο μήνυμά μου παρουσίασα το Δόγμα ως μία υπερβατική Αρχή,ανεπίδεκτη κατανόησης,ως ένα πάγιο Ένστικτο ριζωμένο μέσα στον άνθρωπο το οποίο διαφυλάσσει την ομαλή νοητική λειτουργία του.

Ναι, μόνο που οφείλεις να παραδεχτείς ότι δεν είναι μόνον αυτό, όπως ανέφερες και πιο πάνω.

quote:

Όσο για τα θρησκευτικοστρατιωτικά που αναφέρθηκαν όντως εκεί συναντούμε συχνά την έννοια του Δόγματος.Εξάλλου το Δόγμα είναι συνυφασμένο με τη έννοια της Ισχύος.Όμως ας μην στεκόμαστε μόνο στην στρατιωτικοπολιτικόθρησκευτική Ισχύ.Υπάρχει και η πνευματική Ισχύς.Γι'αυτό ανέφερα τις προάλλες το "Πυθαγόρας έφα".

Είσαι σίγουρος ότι αυτή η αντιμετώπιση του Πυθαγόρα ήταν δική του επιλογή;

quote:

Έχω ήδη γράψει πάρα πολλά σε αυτό το θέμα και γι'αυτό δεν θα γράψω τίποτα άλλο.Όταν έγραψα ότι επαναλαμβανόμαστε δεν εννοούσα μόνο εσάς αλλά και τον εαυτό μου.Κυρίως εμένα.Αυτό που ήθελα να πω το είπα και είναι κουραστικό για εσάς να το λέω συνέχεια.Κλείνοντας θα ήθελα να ανακεφαλαιώσω την άποψή μου.

Μήπως όμως, στέκεσαι πολύ στο τί έγραψες εσύ και δε μελετάς επαρκώς το τί γράφουν και οι άλλοι για να προωθηθεί η ανταλλαγή απόψεων;

Όσες φορές έχω γράψει κάποιες απαντήσεις, δεν τυγχάνουν του σχολιασμού σου και είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δεν τίθεται θέμα αλληλοκατανοήσεως. Τί να υποθέσω;
Είναι πολύ φτωχοί οι συλλογισμοί;
Μπορεί!

quote:

Όσο ο άνθρωπος είναι δεκτικός και ακατέργαστος έχει ανάγκη για Αρχέτυπα,έχει ανάγκη να αφομοιώνει και να επαναπροβάλλει Δόγματα.Όσο ωριμάζει και ολοκληρώνεται αρχίζει να αναγνωρίζει μέσα του την επιθυμία να γίνει ο ίδιος Αρχέτυπο!Ο άνθρωπος γνωρίζει ότι είναι φθαρτός και γι'αυτό επιθυμεί να γεννήσει κάτι το αιώνιο,κάτι το άφθαρτο,κάτι το θεικό.Βέβαια αυτή η επιθυμία μερικές φορές ξεπερνάει κάποια Μέτρα και εκεί είναι που ξεκινά το πρόβλημα της τυραννικής Επιβολής.

Αυτή είναι η άποψή μου.Δεν χρειάζεται να δυσαρεστείστε,ούτε χρειάζεται να συμφωνούμε στα πάντα.


Μα το ζητούμενο δεν είναι να συμφωνήσουμε, αν και σε ένα ευρύ πεδίο δεν βλέπω ουσιαστικές διαφωνίες. Ανταλλάσουμε σκέψεις για να προσεγγίσουμε και πιο λεπτά πεδία...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 19/02/2005 16:36:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 04:01:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Όσο ωριμάζει και ολοκληρώνεται αρχίζει να αναγνωρίζει μέσα του την επιθυμία να γίνει ο ίδιος Αρχέτυπο!


δεν γινεται αντιληπτη η μεταβαση σε "αρχετυπο" αδερφε.


δεν πηγαζει απο επιθυμια!


ειναι αποτελεσμα του πληρους συντονισμου με την ενεργεια της Φυσης.


και μαλλον εκδηλωνονται τα αρχετυπα μεσω εσου, παρα αποτελεις εσυ ενα νεο...


τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 11:02:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρήκα ένα ωραίο απόσπασμα σχετικό με το δόγμα και τον Πυθαγόρα σε μια εγκυκλοπαίδεια ιστορίας ("Η ιστορία της Ανθρωπότητος" της UNESCO) και με αφορμή την αναφορά του kost και της Zadok, το παραθέτω:


"...Ο Πυθαγόρας ήταν θερμός οπαδός των θρησκευτικών θεωριών του Ορφέως, και γι’ αυτόν επιστημονική μελέτη και βίος αφιερωμένος σε θεωρητικές αναζητήσεις ήσαν τα πιο δραστικά μέσα για την λύτρωση και τον εξαγνισμό της ψυχής, γιατί μονάχα έτσι θα μπορούσε να ελευθερωθεί από ανθρώπινα πάθη που είχε όσο ζούσε και κάθε φορά που ζούσε η ίδια μέσα στο σώμα. Αλλά είναι φανερό πως δεν μπορούσαν όλοι οι μαθητές του να κατανοήσουν και να υποστηρίξουν και τις δύο πλευρές της διδασκαλίας του, και γι’ αυτό, αναγκαστικά, πολλοί από απ’ αυτούς θεμελίωσαν την ζωή τους μόνο γύρω στην μυστικιστική και ηθική πλευρά, και δεν αποκλείεται να παραδέχονταν την επιστημονική και φιλοσοφική πλευρά της διδασκαλίας του σαν ένα είδος "δόγμα" που δεν το ένιωθαν όπως ακριβώς αυτός..."

Για τον Πυθαγόρα τον ίδιο είχαν νόημα τα πιστεύω του και οι θεωρίες του γιατί τις ένιωθε ως τα μύχια της ύπαρξής του. Για εκείνον αυτός ο τρόπος ζωής ήταν κάτι το φυσικό και πήγαζε εσωτερικά από την ίδια του τη ύπαρξη. Δεν προσποιούταν τίποτε, ενσάρκωνε ο ίδιος την αλήθεια των πιστεύω του.

Συνέβαινε όμως το ίδιο με όλους τους μαθητές του;

Οι περισσότεροι από αυτούς μάλλον από θαυμασμό και αναγνωρίζοντας την αυθεντικότητα του Πυθαγόρα προσπαθούσαν με εξωτερικά τυπικά να φτάσουν σε αυτό που ο ίδιος ο Πυθαγόρας ένιωθε και ενσάρκωνε. Δηλαδή ακολουθούσαν την αντίθετη φορά από εκείνη του Διδασκάλου τους. Από έξω προς τα μέσα. Εκείνα δηλαδή τα εξωτερικά στοιχεία που προέκυπταν ως αποτέλεσμα των εσωτερικών πεποιθήσεων του Πυθαγόρα ήταν που θα οδηγούσαν τους μαθητές του να νοιώσουν το ίδιο με τον δάσκαλό τους. Είναι ας πούμε σαν να βλέπω τη διακόσμηση που έχει κάνει στο σπίτι του ένας καλλιτέχνης που θαυμάζω και νομίζω πως αν κάνω και εγώ την ίδια διακόσμηση θα αισθάνομαι σαν και αυτόν. Και καλά όσο ζει ο καλλιτέχνης και αναπροσαρμόζει την διακόσμησή του θα κάνω και εγώ το ίδιο, αλλά όταν αποβιώσει και εγώ δεν έχω φτάσει ακόμα στο σημείο να του μοιάσω και να αναδείξω το δικό μου καλλιτεχνικό στοιχείο το πιθανότερο είναι να συνεχίσω απλώς να τον μιμούμαι τυπικά και απαρέγκλιτα χωρίς να παρουσιάζω τίποτε καινούριο.

Δεν υπάρχει τίποτα μεμπτό ως προς αυτό που έκαναν οι μαθητές του Πυθαγόρα και του κάθε Πυθαγόρα και πιθανότατα κάποιοι θα πετύχαιναν ως έναν βαθμό το επιθυμητό αποτέλεσμα. Τι γίνεται όμως όταν φεύγει από τη ζωή ο δάσκαλός τους; Τι νόημα έχει τότε το δόγμα; Γιατί μετά από 100,200,1000 χρόνια θα πρέπει όλοι σχεδόν με το ζόρι να ακολουθούν το δόγμα του Πυθαγόρα και του κάθε Πυθαγόρα προκειμένου να φτάσουν σε εκείνο το οποίο ενσάρκωνε εκείνος την συγκεκριμένη εκείνη χρονική στιγμή; Εκείνος σίγουρα δεν είχε τέτοια πρόθεση.

Οι μαθητές του όμως που δεν έφτασαν να γίνουν κλώνοι του Πυθαγόρα, μη κατανοώντας πλήρως τη διδασκαλία του δέχονται τα σκοτεινά σημεία της ως δόγμα αλάθητο και αναμφισβήτητο.
Γι’ αυτούς το δόγμα του Πυθαγόρα αντιπροσωπεύει το θαυμαστό δάσκαλό τους και τη μοναδική του αλήθεια.
Τι θα γίνει όταν οι μαθητές και οι οπαδοί αυτού του δόγματος έρθουν αντιμέτωποι με τους οπαδούς ενός άλλου δόγματος;

Αισθάνομαι εγώ ο οπαδός του Δόγματος ότι νόημα στη ζωή μου δίνει μια και μοναδική αναμφισβήτητη αλήθεια που δε γνωρίζω την ουσία της αλλά την πιστεύω ως έχει, έχω ταυτίσει τον εαυτό μου με αυτήν και έρχεται ένας άλλος οπαδός διαφορετικού δόγματος και μου την αμφισβητεί λέγοντας ότι η δική του αλήθεια είναι μοναδική. Είναι σαν να αμφισβητεί την ύπαρξή μου.. Δεν μπορεί να υπάρχουν δύο αλήθειες, ή εγώ κάνω λάθος ή εκείνος. Δεν μπορώ όμως να παραδεχτώ ότι εγώ κάνω λάθος, δεν μπορώ να καταστρέψω την ύπαρξή μου και να αυτοκτονήσω, γι’ αυτό πρέπει να εξαφανίσω τον άλλον από προσώπου γης, δεν πρέπει να υπάρχει κάποιος που αμφισβητεί την ύπαρξή μου.

Edited by - Δημήτρης on 20/02/2005 11:07:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 12:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

kost

quote:

Έγραψα επανειλημμένα ότι το Δόγμα μπορεί να ειδωθεί από δύο πλευρές,μία θετική και μία αρνητική.Αναγκαστικά τονίζω τη θετική πλευρά μιας και βλέπω να τονίζεται από εσάς μονάχα η αρνητική.

Έχεις δίκιο στο ότι υπάρχει και θετική πλευρά. Εφόσον η λογική του δόγματος υπάρχει πάει να πει ότι είναι αναγκαίο και έχει κάποια λειτουργικότητα, τουλάχιστον για κάποιες κοινωνίες ειδικά στο παρελθόν. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα είναι αναγκαίο πάντα.

Αν μιλήσουμε γενικότερα για τα στερεότυπα νομίζω πως θα συμφωνήσουμε όλοι ότι είναι αναγκαία. Διαφορετικά θα ήμασταν όλοι φτερά στον άνεμο, δεν θα υπήρχε τίποτε σταθερό και κοινό για να πορευτούμε. Το στερεότυπο είναι οικονομία, μας βάζει όλους σε έναν κοινό σκοπό, δεν σπαταλάμε δυνάμεις.

Τι είναι όμως καλύτερο; Η γνώμη του ενός ή των ολίγων που επιβάλλεται με δόγμα ή η γνώμη των αδογμάτιστα περισσότερων (δε λέω όλων γιατί στους πολλούς αρέσει να παραμυθιάζονται, θα ήταν ουτοπικό).

Φαντάζομαι μια κοινωνία η οποία δεν έχει τίποτε σταθερό και ο καθ’ ένας κάνει ότι θέλει. Προφανώς δεν θα ήταν κοινωνία αλλά μια ζούγκλα ζώων. Είναι αναγκαία από τη φύση τους λοιπόν τα στερεότυπα αλλά καλό θα ήταν να γνωρίζουμε τουλάχιστον πως λειτουργεί ο μηχανισμός τους για να τα αναπροσαρμόζουμε όταν είναι αναγκαίο.

Και εδώ νομίζω πως είναι εύστοχο το παράδειγμα που έδωσε αρχικά η Zadok με τον έφηβο που σπάει το αυγό με τις προσωπικές προκαταλήψεις του. Αυτός γνωρίζει τον μηχανισμό και τον χρησιμοποιεί. Δεν χρησιμοποιείται από αυτόν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 14:11:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ kost ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΓΡΑΦΕΙΣ....
ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΜΟΡΦΗ ΤΟΥ ΝΕΥΤΩΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΜΟΡΦΕΣ....

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΧΝΑΣ ΠΩΣ ΟΙ ΘΕΩΡΙΕΣ ΤΟΥ ΝΕΥΤΩΝΑ ΔΕΝ ΑΝΑΘΕΩΡΗΘΗΚΑΝ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ....

ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ...

ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΟΠΟΥ ΕΚΕΙ ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΕΣ ΠΩΣ ΤΟΣΟ Ο ΚΟΠΕΡΝΙΚΟΣ Ο ΓΑΛΙΛΑΙΟΣ Ο ΝΕΥΤΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ...

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΟΥ....

quote:
Έχεις δίκιο στο ότι υπάρχει και θετική πλευρά. Εφόσον η λογική του δόγματος υπάρχει πάει να πει ότι είναι αναγκαίο και έχει κάποια λειτουργικότητα, τουλάχιστον για κάποιες κοινωνίες ειδικά στο παρελθόν. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα είναι αναγκαίο πάντα.

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ????
ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΠΙΒΟΛΗ -ΠΟΛΙΤΙΚΗ -ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ??????

ΜΑ ΜΑΝΤΡΩΘΟΥΝ ΤΑ ΑΡΝΙΑ ΣΤΟ ΜΑΝΤΡΙ ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 17:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε AVATARGR,

οι αγαπητοί kost και Δημήτρης θέλουν να επισημάνουν ότι όσο ο άνθρωπος βρίσκεται σε κατώτερες πνευματικές σφαίρες ή σε νεαρές ηλικίες έχει την τάση να σχηματίζει ή να ακολουθεί δόγματα έως ότου αισθανθεί ότι έχει αναπτύξει τις ικανότητες εκείνες, οι οποίες θα του επιτρέψουν να τα ανατρέψει.
Κατά μία έννοια, η πορεία αυτή είναι απαραίτητη, διότι μέσα σ' αυτό το δυιστικό κόσμο πρώτα δημιουργούμε τα πρότυπά μας και μετά τα αμφισβητούμε ανερχόμενοι σε επόμενο επίπεδο, όπου και εκεί θα κάνουμε την περιοδεία μας δημιουργώντας τα πρότυπα, για να τα αμφισβητήσουμε στη συνέχεια και ούτω καθ' εξής.
Έτσι σχηματίζεται η ανελικτική πνευματική σπείρα...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2005, 18:39:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Zadok ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΑ ΕΤΣΙ ΤΟ ΘΕΜΑ...

ΙΣΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ...

ΣΑΝ ΣΚΕΨΗ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΒΡΙΣΚΩ ΣΩΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2005, 19:47:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ζαdok όντως τα έγραψα από δική μου ανάγκη εξισορρόπησης.

Δεν επιθυμώ την εξιδανίκευση του δόγματος.Απλά θεωρώ αδύνατον(ή έστω αρνητικό) το να αμφισβητούμε τα πάντα.Για κάποια πράγματα οφείλουμε να είμαστε βέβαιοι...

Το "Πυθαγόρας έφα" δεν πιστεύω ότι επιβλήθηκε από τον Πυθαγόρα.Ο Πυθαγόρας δεν είχε επιθυμία ούτε να τον δοξάζουν ούτε να τον παπαγαλίζουν.Ήταν κυρίως απόφαση των κορυφαίων μαθητών του.

Για φανταστείτε να είμασταν μαθητές του Πυθαγόρα.Για φανταστείτε να είχαμε απέναντί μας έναν ενσαρκωμένο Ήλιο,έναν φορέα Αγνότητας,Σοφίας και Δύναμης όπως ο Πυθαγόρας.Τί να αμφισβητήσουμε σε αυτόν τον άνθρωπο?Τί να του αντιπροτείνουμε και σε τί να τον συμπληρώσουμε?

Σε έναν Πυθαγόρα δεν έχεις τίποτα να δώσεις,μόνο να πάρεις.


Johnnie be good γράφεις "Μάλλον τα Αρχέτυπα εκδηλώνονται μέσω εσού".Έχεις δίκιο.Ίσως όμως αυτή η Θέωση να μην γίνεται ακούσια αλλά να πηγάζει από Επιθυμία,αρκεί βέβαια αυτή η Επιθυμία να είναι αγνή.


Δημήτρη,δεν πιστεύω ότι οι μαθητές του ήθελαν να γίνουν κλώνοι του.Εξάλλου στην αρχαιότητα δεν υπήρχε η σημερινή έννοια του WANNA BE τάδε.Τότε ο άνθρωπος-πόσο μάλλον ο φιλόσοφος- δεν ήταν τόσο μιμητικός και δεκτικός όσο σήμερα.Και μην ξεχνάμε ότι οι μυητικές διαδικασίες στη Σχολή του Πυθαγόρα ήταν πολύ ζόρικες.Τυχόν ψώνια,ονειροπαρμένοι,ματαιόδοξοι,ψευτοφιλόσοφοι φεύγανε με τη μία.Έπρεπε να έχεις ισχυρή προσωπικότητα για να γίνεις Πυθαγόρειος.Και όταν λέω ισχυρή δεν εννοώ εγωισμό,ισχυρογνωμοσύνη κτλ.Εννοώ πειθαρχία,αυτοέλεγχο και ικανότητα να μην επηρεάζεσαι από το περιβάλλον.

Αρκετοί μαθητές του ήταν μεγάλα πνεύματα,πολύ μεγάλα.Εξάλλου λέγεται ότι αρκετές από τις μαθηματικές ανακαλύψεις που χρεώνονται στον Πυθαγόρα έγιναν από μαθητές του.

Με όλα αυτά Δημήτρη θέλω να πω ότι οι Πυθαγόρειοι δεν ήθελαν να γίνουν Πυθαγόρας,απλά αναγνώριζαν στο πρόσωπο του δασκάλου έναν Μύστη,από αυτούς που γεννιούνται μία στα 500 χρόνια.

Το "Πυθαγόρας έφα" ήταν περισσότερο δική τους επιλογή.Επιλογή ανθρώπων που γνώριζαν πολύ καλά ότι ο Δάσκαλος είχε προχωρήσει μακριά,πολύ μακριά...

Ρωτάς "τί νόημα έχει το δόγμα όταν φεύγει ο δάσκαλος από τη ζωή?".Ίσα-ίσα τότε είναι που έχει αξία.Οι Μύστες φεύγουν όμως τα λόγια τους μένουν και φωτίζουν τον άνθρωπο αιώνια.

Σχετικά με τη σύγκρουση δογμάτων που αναφέρεις έχεις δίκιο όμως αυτό ισχύει κυρίως στα κατώτερα δογμάτα και όχι τόσο στα ανώτερα.

Όσο για το ερώτημα που θέτεις πιστεύω ότι τις αποφάσεις πρέπει να τις παίρνουν οι Άριστοι και οι Άριστοι δεν είναι πολλοί αλλά λίγοι.Βέβαια οι εκάστοτε λίγοι κάθε άλλο παρά άριστοι είναι αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Avatar σχετικά με το Νεύτωνα έχω την εντύπωση ότι οι θεωρίες του ποτέ δεν έπαψαν να ισχύουν.Ο νόμος της Βαρύτητας ποτέ δεν έπαψε να ισχύει απλά ο Αινστάιν ερμήνευσε τη Βαρύτητα πολύ πιο αντικειμενικά από το Νεύτωνα.Μπορεί να κάνω και λάθος όμως η ουσία δεν είναι εκεί.Αυτό που τόνισα είναι ότι ο Νεύτων έθεσε μία απίστευτα γερή βάση πάνω στην οποία η Επιστήμη δούλεψε και συνεχίζει να δουλεύει με εντυπωσιακά αποτελέσματα.

Τηναρχαία ελληνική γραμματεία δεν την έχω διαβάσει στο σύνολό της.Σημασία όμως δεν έχει η ποσότητα.Όσο για τον Κοπέρνικο εντάξει είναι γνωστό ότι αντέγραψε τους Πυθαγόρειους και τον Αρίσταρχο.Ο Γαλιλαίος και ο Νεύτων δεν γνωρίζω εάν τους αντέγραψαν και σε ποιά σημεία.Πάντως το θέμα μας δεν είναι η πρωτοπορία των Ελλήνων.Εξάλλου είναι γνωστό ότι πρώτοι αυτοί έδωσαν γνώση τέλεια,"καθαρή".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2005, 02:29:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ζαdok όντως τα έγραψα από δική μου ανάγκη εξισορρόπησης.


quote:

Δεν επιθυμώ την εξιδανίκευση του δόγματος.Απλά θεωρώ αδύνατον(ή έστω αρνητικό) το να αμφισβητούμε τα πάντα.Για κάποια πράγματα οφείλουμε να είμαστε βέβαιοι...

Ακριβώς εδώ είναι που διαφωνούμε.

Σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο, ΟΜΩΣ:

θεωρώ ότι σε κάποιες εξαιρετικές περιπτώσεις και δεδομένες φάσεις ζωής ή αν προτιμάς, σε δεδομένη φάση ζωής (ενικός αριθμός), θα πρέπει ο άνθρωπος να έχει την ικανότητα να κάνει "format στον σκληρό του δίσκο" και να επανεγκαθιστά τα προγράμματα εκείνα τα οποία είναι ενδεικνυόμενα. Να επανεκκινά δηλαδή, σχεδόν από μηδενική βάση.

quote:

Το "Πυθαγόρας έφα" δεν πιστεύω ότι επιβλήθηκε από τον Πυθαγόρα.Ο Πυθαγόρας δεν είχε επιθυμία ούτε να τον δοξάζουν ούτε να τον παπαγαλίζουν.Ήταν κυρίως απόφαση των κορυφαίων μαθητών του.

Συμφωνούμε.

quote:

Για φανταστείτε να είμασταν μαθητές του Πυθαγόρα.Για φανταστείτε να είχαμε απέναντί μας έναν ενσαρκωμένο Ήλιο,έναν φορέα Αγνότητας,Σοφίας και Δύναμης όπως ο Πυθαγόρας.Τί να αμφισβητήσουμε σε αυτόν τον άνθρωπο?Τί να του αντιπροτείνουμε και σε τί να τον συμπληρώσουμε?

Σε έναν Πυθαγόρα δεν έχεις τίποτα να δώσεις,μόνο να πάρεις.


Μα το θέμα δεν είναι τί να αμφισβητήσουμε σε αυτόν, αλλά τί κάνουμε μ' εμάς τους ίδιους.
Όταν εγκλωβιζόμαστε στο να παρατηρούμε εκείνον, χάνουμε από την ενδοσκόπησή μας, που είναι ο σκοπός της διδασκαλίας του.

-----------------------------

Ένα πολύ καλό παράδειγμα του πώς προσωπικά εγώ τουλάχιστον αντιλαμβάνομαι την πορεία μας μέσα από το δογματισμό και την απελευθέρωση από αυτόν, είναι η τράπουλα Ταρώ με κομβικό σημείο την κάρτα ΧΙΙ, την κάρτα του κρεμασμένου ανθρώπου.

Μια που το αντίστοιχο θέμα ανασύρθηκε λίαν προσφάτως από τη λήθη, ας το δούμε: Η ΠΡΟΔΟΣΙΑ.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 23/02/2005 02:32:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2005, 17:24:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Όπως λες και εσύ σε γενικές γραμμές δεν διαφωνούμε.

Η ανάγκη της αναθεώρησης είναι τεράστια και αυτονόητη.Όπου και αν κοιτάξουμε.Είτε σε ατομικό επίπεδο,διότι ο άνθρωπος που δεν αλλάζει μυαλό και που αδυνατεί να ανοίξει τους ορίζοντές του,να πειραματιστεί και να αναθεωρήσει,αυτός που τέλος πάντων αδυνατεί να σκεφτεί διαφορετικά είναι καταδικασμένος στη μιζέρια και την αποτυχία.

Και σε συλλογικό επίπεδο.Πχ. οι επιχειρήσεις πλέον ζουν σε ένα υπερδυναμικό περιβάλλον και γνωρίζουν πολύ καλά ότι δίχως ευελιξία,δίχως αναθεώρηση και αναπροσαρμογή των σχεδίων,προγραμμάτων και μεθόδων είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα αφανιστούν από τον ανταγωνισμό και τις δυνάμεις της αγοράς.Είναι τόσο χαοτική η κατάσταση και τόσο συνεχής η ροικότητα και εξέλιξη που αποτελεί έγκλημα να παραμένουν πεισματικά αφοσιωμένες στα αρχικά προγράμματα και γενικά όλα τα αρχικά δεδομένα.

Όλα αυτά είναι γνωστά.Λες όμως ότι πρέπει "να επανεκκινάμε σχεδόν από μηδενική βάση".Αυτό δεν είναι εφικτό και το ξέρεις πολύ καλά.Πρέπει πάντα να υπάρχει μία υποτυπώδης σταθερή βάση,πρέπει να υπάρχει μία Μνήμη όπου διατηρούνται κάποιες "παλιές" γνώσεις.Αλλιώς πρόκειται για καθαρή τρέλα.


Η έννοια της Αναθεώρησης και Αναπροσαρμογής έχει αρκετά θετικά σημεία έχει όμως και την αρνητική της χροιά.Η αρνητική χροιά έγκειται στην έννοια της ΠΑΡΕΚΚΛΙΣΗΣ.

Η θεωρία μου είναι ότι ο βασικός λόγος που οι άνθρωποι αποτυγχάνουν στους στόχους τους είναι διότι παρεκκλίνουν από αυτούς,με τον ένα τρόπο ή με τον άλλο,ξεχνώντας αυτό για το οποίο ξεκίνησαν.Εδώ έγκειται η φθοροποιός επίδραση του Γίγνεσθαι,το ότι καθιστά τον άνθρωπο επιρρεπή στις εκάστοτε εξωτερικές επιδράσεις οδηγώντας τον σε μία συνεχή μεταβολή και αναπροσαρμογή.Χάσιμο προσωπικότητας.

Υπάρχει όμως και μία ακόμη αρνητική χροιά της Αναθεώρησης,αυτή της Προδοσίας.Αναθεώρηση σημαίνει "είπα ξείπα" και αυτό αποτελεί μία καθημερινή προδοσία που συναντάται κυρίως στον τομέα των σχέσεων.Όλα αυτά βέβαια είναι δυστυχώς αναγκαία.


Σχετικά με την κάρτα του Κρεμασμένου που ανέφερες τί ακριβώς εννοείς?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2005, 21:32:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Το "Πυθαγόρας έφα" δεν πιστεύω ότι επιβλήθηκε από τον Πυθαγόρα.Ο Πυθαγόρας δεν είχε επιθυμία ούτε να τον δοξάζουν ούτε να τον παπαγαλίζουν.Ήταν κυρίως απόφαση των κορυφαίων μαθητών του.
Για φανταστείτε να είμασταν μαθητές του Πυθαγόρα.Για φανταστείτε να είχαμε απέναντί μας έναν ενσαρκωμένο Ήλιο,έναν φορέα Αγνότητας,Σοφίας και Δύναμης όπως ο Πυθαγόρας.Τί να αμφισβητήσουμε σε αυτόν τον άνθρωπο?Τί να του αντιπροτείνουμε και σε τί να τον συμπληρώσουμε?

kost, ο θαυμασμός προς το πρόσωπο του Δασκάλου είναι ως ένα σημείο αναγκαίος προκειμένου να συγκρατήσει τους μαθητές του και να τους προκαλέσει για να μάθουν. Χρειάζεται όμως και η αμφισβήτηση. Εκεί είναι που υπάρχει το μεγαλύτερο όφελος για όλους, στη συνδιαλλαγή, στο διάλογο. Προσωπικά, τις πιο χρήσιμες γνώσεις τις έλαβα αμφισβητώντας τους δασκάλους. Σχεδόν πάντα αποδεικνύονταν ότι είχαν δίκιο (ποτέ όμως απόλυτο γιατί με τις ερωτήσεις πάντα φτάνεις σε ένα σημείο που σου λέει ότι εδώ επιλέγεις εσύ τι θα διαλέξεις, είναι θέμα προσωπικότητας), αλλά η γνώση που αποκτιέται από αυτήν την διαδικασία έχει ένα προσωπικό αποτύπωμα και μια βαθύτερη αξία για εμένα προσωπικά

quote:

Δημήτρη,δεν πιστεύω ότι οι μαθητές του ήθελαν να γίνουν κλώνοι του.Εξάλλου στην αρχαιότητα δεν υπήρχε η σημερινή έννοια του WANNA BE τάδε.Τότε ο άνθρωπος-πόσο μάλλον ο φιλόσοφος- δεν ήταν τόσο μιμητικός και δεκτικός όσο σήμερα.Και μην ξεχνάμε ότι οι μυητικές διαδικασίες στη Σχολή του Πυθαγόρα ήταν πολύ ζόρικες.Τυχόν ψώνια,ονειροπαρμένοι,ματαιόδοξοι,ψευτοφιλόσοφοι φεύγανε με τη μία.Έπρεπε να έχεις ισχυρή προσωπικότητα για να γίνεις Πυθαγόρειος.Και όταν λέω ισχυρή δεν εννοώ εγωισμό,ισχυρογνωμοσύνη κτλ.Εννοώ πειθαρχία,αυτοέλεγχο και ικανότητα να μην επηρεάζεσαι από το περιβάλλον


Το παράδειγμα με τον Πυθαγόρα ήταν εξ’ αρχής θεωρητικό. Μια υπόθεση εργασίας. Άλλωστε ο Πυθαγόρας δεν άφησε καμία δογματική σχολή, ούτε πιστούς τυπολάτρες. Ήθελα να τονίσω κυρίως τη διαδικασία δημιουργίας το δόγματος.Δες για παράδειγμα τις μεγάλες θρησκείες, πως εξαπλώνονται και πως συντηρούνται. Φαίνεται ότι αλλάζουν και μεταβάλλονται με το χρόνο, όμως αυτό δεν είναι η αληθινή τους φύση αλλά οφείλεται στο ότι μέσα στον κόσμο υπάρχουν και άλλες δυνάμεις που τον κινούν. Και για τους μαθητές του Πυθαγόρα όμως το ίδιο ισχύει στο βαθμό που δεν καταφέρνουν να ξεπεράσουν το δάσκαλό τους αλλά απλώς τον θαυμάζουν μέσα στην άγνοιά τους. Τότε χάνει την αξία του ο Πυθαγόρας και οποιοσδήποτε δάσκαλος. Η αξία του Νεύτωνα έγκειται στο ότι άνοιξε το δρόμο σε έναν Αινστάιν


quote:

Ρωτάς "τί νόημα έχει το δόγμα όταν φεύγει ο δάσκαλος από τη ζωή?".Ίσα-ίσα τότε είναι που έχει αξία.Οι Μύστες φεύγουν όμως τα λόγια τους μένουν και φωτίζουν τον άνθρωπο αιώνια.

Αν τα λόγια τους δεν κατανοούνται πολύ λίγο αξίζουν. Μπορεί να γίνουν και όπλα καταστροφής λόγω αγνοίας ή επιτηδειότητας

quote:

Avatar σχετικά με το Νεύτωνα έχω την εντύπωση ότι οι θεωρίες του ποτέ δεν έπαψαν να ισχύουν.Ο νόμος της Βαρύτητας ποτέ δεν έπαψε να ισχύει απλά ο Αινστάιν ερμήνευσε τη Βαρύτητα πολύ πιο αντικειμενικά από το Νεύτωνα.Μπορεί να κάνω και λάθος όμως η ουσία δεν είναι εκεί.Αυτό που τόνισα είναι ότι ο Νεύτων έθεσε μία απίστευτα γερή βάση πάνω στην οποία η Επιστήμη δούλεψε και συνεχίζει να δουλεύει με εντυπωσιακά αποτελέσματα.

Σωστά, δεν έπαψαν να ισχύουν και για μερικά συστήματα είναι αρκετές ώστε να δώσουν ακριβή αποτελέσματα. Δογματική θα ήταν εδώ η επιστήμη αν δεν δεχόταν τη θεωρία του Αινστάιν και επέμενε σταθερά στο Νεύτωνα.

quote:

Η θεωρία μου είναι ότι ο βασικός λόγος που οι άνθρωποι αποτυγχάνουν στους στόχους τους είναι διότι παρεκκλίνουν από αυτούς,με τον ένα τρόπο ή με τον άλλο,ξεχνώντας αυτό για το οποίο ξεκίνησαν.Εδώ έγκειται η φθοροποιός επίδραση του Γίγνεσθαι,το ότι καθιστά τον άνθρωπο επιρρεπή στις εκάστοτε εξωτερικές επιδράσεις οδηγώντας τον σε μία συνεχή μεταβολή και αναπροσαρμογή.Χάσιμο προσωπικότητας.
Υπάρχει όμως και μία ακόμη αρνητική χροιά της Αναθεώρησης,αυτή της Προδοσίας.Αναθεώρηση σημαίνει "είπα ξείπα" και αυτό αποτελεί μία καθημερινή προδοσία που συναντάται κυρίως στον τομέα των σχέσεων.Όλα αυτά βέβαια είναι δυστυχώς αναγκαία.

Ο δογματισμένος δεν έχει δική του προσωπικότητα εξ’ αρχής. Κουβαλάει μια προσωπικότητα φτιαγμένη από εκείνον που δημιουργεί το δόγμα. Τι θα χάσει λοιπόν;

Ο δογματικός από την άλλη δεν παύει να είναι δογματικός ακόμα και όταν επιτευχθεί ο στόχος γιατί ουσιαστικά στόχος είναι η διατήρηση της αρχής από την οποία εκπορεύεται το δόγμα.

Άλλο αναθεώρηση και άλλο υποκρισία. Είπα ξείπα σημαίνει υποκρισία που πηγάζει από κάποιο κρυφό συμφέρον ή δόγμα και εξυπηρετεί του στόχους του.
Είναι χαρακτηριστικό το δογμάτων να βαφτίζουν το κρέας ψάρι προκειμένου να διατηρήσουν την αρχή τους. Είναι απίστευτες οι δικαιολογίες τους σε οποιοδήποτε λογικό επιχείρημα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2005, 22:28:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΟΥ....
quote:
Έχεις δίκιο στο ότι υπάρχει και θετική πλευρά. Εφόσον η λογική του δόγματος υπάρχει πάει να πει ότι είναι αναγκαίο και έχει κάποια λειτουργικότητα, τουλάχιστον για κάποιες κοινωνίες ειδικά στο παρελθόν. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα είναι αναγκαίο πάντα.

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ????
ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΠΙΒΟΛΗ -ΠΟΛΙΤΙΚΗ -ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ??????

ΜΑ ΜΑΝΤΡΩΘΟΥΝ ΤΑ ΑΡΝΙΑ ΣΤΟ ΜΑΝΤΡΙ ????


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.



Avatargr,

Υποστηρίζω ότι είναι αναγκαίο το δόγμα κάτω από συνθήκες γιατί κατ’ αρχήν υπάρχει και εφόσον υπάρχει πάει να πεί ότι κάπου ήταν ή είναι χρήσιμο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα είναι πάντα χρήσιμο ή κυρίαρχο.

Κάνοντας μια κάπως χαλαρή σύγκριση της αρχής του δόγματος με τον ανθρώπινο οργανισμό θα αντιστοιχούσα το δόγμα με τη θέση που έχουν τα ένστικτα σ’ αυτόν. Εδώ η αρχή του δόγματος/ενστίκτων είναι η διατήρηση του οργανισμού. Τα ένστικτα είναι προτυπωμένες αντιδράσεις που βοηθούν στην επιβίωση του οργανισμού. Όταν ένας άνθρωπος έρχεται αντιμέτωπος με ένα άγριο ζώο μέσα στη ζούγκλα δεν έχει το χρόνο να σκεφτεί λογικά και ψύχραιμα πως θα το αντιμετωπίσει. Εκεί αναλαμβάνουν αστραπιαία δράση τα ένστικτα για να αντιμετωπίσουν τον κίνδυνο. Έτσι και σε μια κοινωνία όταν βρίσκεται σε κίνδυνο είναι ανόητο να κάνει διάλογο, να διαφωνεί και να χρονοτριβεί προκειμένου να αποφασίσει πως θα τον αντιμετωπίσει. Εκεί πρέπει να γίνουν αστραπιαίες κινήσεις προαποφασισμένες κάτω από συγκεκριμένο δόγμα. Εκεί ένας αναλαμβάνει τα ηνία και οι υπόλοιποι ακολουθούν. Στο στρατό για παράδειγμα υπάρχει μια ιεραρχία που πρέπει να ακολουθείται αυστηρά προκειμένου να έχει αποτέλεσμα. Δεν μπορούμε να πάμε στο μέτωπο και να λέει ο καθ’ ένας το κοντό και το μακρύ του, θα διαλυθούμε σε χρόνο dt.

Δεν γίνεται όμως ο άνθρωπος να μείνει στα ένστικτα γιατί θα είναι στάσιμος στο επίπεδο του ζώου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2005, 04:10:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όλα αυτά είναι γνωστά.Λες όμως ότι πρέπει "να επανεκκινάμε σχεδόν από μηδενική βάση".Αυτό δεν είναι εφικτό και το ξέρεις πολύ καλά.Πρέπει πάντα να υπάρχει μία υποτυπώδης σταθερή βάση,πρέπει να υπάρχει μία Μνήμη όπου διατηρούνται κάποιες "παλιές" γνώσεις.Αλλιώς πρόκειται για καθαρή τρέλα.

Θα σταθώ σ' αυτό το λεπτό σημείο!

Το φαινομενικά ανέφικτο είναι το ζητούμενο.

Και γράφω "φαινομενικά" διότι νομίζω ότι αν παρατηρήσουμε τη φύση, θα βρούμε πολλές απαντήσεις.

Ο θάνατος είναι μία μορφή "format" για όσους πιστεύουν στην ύπαρξη ψυχής.

Και θάνατος δεν είναι μόνο ο βιολογικός.

Δεν ξέρω αν έχεις περάσει κάποια φάση ισχυρής "κρίσης" (και γράφω ισχυρής, διότι γενικώς "κρίσεις" περνάμε όλοι σε διάφορες φάσεις της ζωής μας νομίζω και σίγουρα έχεις περάσει κι εσύ).
Οι ισχυρές λοιπόν, κρίσεις κτυπούν αξίες και δεδομένα που μπορεί να φτάνουν και σε καταγραφές γονιδιακές κληρονομικού τύπου (dna)...
Είναι επιλογή μας αν θα κάνουμε "format" ή θα συνεχίσουμε να παλεύουμε με το ίδιο σύστημα.

Στη συνέχεια, θα συμφωνήσω με το φίλο Δημήτρης:

quote:
Ο δογματισμένος δεν έχει δική του προσωπικότητα εξ’ αρχής. Κουβαλάει μια προσωπικότητα φτιαγμένη από εκείνον που δημιουργεί το δόγμα. Τι θα χάσει λοιπόν;

Αυτή είναι και η έννοια της εφηβείας, όπως την περιγράψαμε και πιο πάνω.

Ο αυτονομούμενος άνθρωπος καλείται να βρει ή να χτίσει (αν προτιμάς) τη δική του προσωπικότητα και να σπάσει δομές, οι οποίες δεν του ανήκουν και του είχαν επιβληθεί (αναγκαστικά και για την προστασία του, δε λέω) από το οικογενειακό περιβάλλον.
Δε θα σπάσει όλες τις δομές. Κάποιες μπορεί να επιλέξει να τις κρατήσει, αλλά αν δεν τις αμφισβητήσει όλες, δε θα μπορέσει να βρει το μίτο της Αριάδνης.

Σχετικά με τα Ταρώ τώρα:

όλη η σειρά των καρτών είναι πορεία ζωής αλλά και ταυτόχρονα δεδομένη συνειδησιακή κατάσταση.
Λειτουργεί σε πνευματικό, ψυχικό και υλικό πεδίο...
Κοίτα τώρα πώς συνδέεται με τα ανωτέρω:

Ο κρεμασμένος είναι πριν το θάνατο.
Η σταύρωση (θυσία - θάνατος) του πνεύματος χωρίς προδοσία δεν επιτελείται.
Χωρίς όλα αυτά κανείς Χριστός δεν ανασταίνεται.

Ανάλογα και σε άλλα επίπεδα.

Εξάλλου, η ίδια η εικονοποίηση είναι μία αντιστροφή και χαρακτήρισα την κάρτα "κομβική", διότι είναι η πρώτη που σηματοδοτεί τη βουτιά στο ασυνείδητο...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2005, 14:26:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δημήτρη σχετικά με τους δασκάλους έχεις δίκιο.Και θα σου και το άλλο.Ο φιλόσοφος που αγαπώ περισσότερο είναι ο Νίτσε.Για πολλούς λόγους.Ένας από αυτούς είναι ότι έκλεισε το έργο του με τα εξής λόγια προς τους μαθητές του "Απομακρυνθείτε από εμένα,μπορεί και να σας γέλασα,βρείτε τη δική σας αλήθεια".

Οι μεγάλοι δάσκαλοι απεχθάνονται τους παπαγάλους.Βέβαια ο Πυθαγόρας δεν ήταν απλά ένας μέντορας,ήταν ένας μύστης αλλά ακόμα και αυτός δεν θα ήθελε δίπλα του ψευτοπυθαγόρες.

Συμφωνήσαμε πριν ότι τα νήπια πρέπει να πορεύονται σύμφωνα με κάποια δόγματα.Το ίδιο δεν πρέπει να ισχύει και για τους "νήπιους" ανθρώπους?Το λέω διότι έχω βαρεθεί να ακούω ανθρώπους αδαείς να αμφισβητούν τα εκάστοτε δόγματα,ανθρώπους που νομίζουν ότι διαθέτουν κριτικό πνεύμα αλλά στην ουσία δεν είναι παρά φορείς ενός ΣΤΕΙΡΟΥ αντιδογματισμού.

Ένας άνθρωπος πνευματώδης,που έχει ξεφύγει από τη νηπιακή φάση, ναι μεν σέβεται τις εκάστοτε ιδέες,όμως δεν μένει εκεί.Εφαρμόζει την αρχή του Εκλεκτικισμού,παίρνοντας από τα πάντα κάτι χρήσιμο.Όμως παράλληλα οφείλει να πορεύεται σύμφωνα με τις δικές του αρχές,με τις δικές του αξίες.Δεν μπορεί να πάει όπου φυσάει ο άνεμος.Γι'αυτό εξάλλου τόνισα την αξία του εσωτερικού δογματισμού,εννοώντας τη συνέπεια προς τον ίδιο τον εαυτό μας,τη συνέπεια προς τα πιστεύω και τις αξίες μας.

Οι απόψεις μας σίγουρα αλλάζουν,βελτιώνονται.Όπως έγραψε η Zadok "οι αυριανές μου σκέψεις θα είναι καλύτερες από τις σημερινές".Όμως επιμένω,πρέπει να υπάρχει μία σταθερή βάση,πίσω από το εξελικτικό Γίγνεσθαι πρέπει να υπάρχει ένα Είναι-έστω αφανές και δυσδιάκριτο-τετελεσμένο,αμετάβλητο και αναλλοίωτο.

Ορθά ανέφερες το παράδειγμα του στρατού.Αντίστοιχα λοιπόν δεν πρέπει ο πνευματώδης άνθρωπος να διαθέτει μία αυτοπειθαρχία και να πορεύεται σύμφωνα με τις δικές του αρχές?Ένας "πολεμιστής" δεν πρέπει να αποφεύγει να παρεκκλίνει από το δρόμο του,δεν πρέπει να βουλώνει τα αυτιά του όποτε συναντά στο δρόμο του τις εκάστοτε Σειρήνες?Σίγουρα στο δρόμο του συναντά πολλά καινούρια πράγματα,συναντά καινούριες φυλές,καινούριες γνώμες,καινούριες δοκιμασίες που τον πλουτίζουν και τον ωριμάζουν.Όμως πάντα στο βάθος του μυαλού του δεν ξεχνά ποτέ τον τελικό του σκοπό,δεν ξεχνά ποτέ για πού κίνησε.Αυτό ελάχιστοι το κατορθώνουν.Οι περισσότεροι ξεχνούν.

Οι αξίες του καθενός είναι σεβαστές.Όμως το 99% είναι ασυνεπείς προς τις αρχές και αξίες τους και συνεχώς τις "προδίδουν".Πόσοι από αυτούς είναι πραγματικά πιστοί και συνεπείς προς τα πιστεύω τους,προς τον ίδιο τον εαυτό τους?


Επομένως Zadok φυσικά και πρέπει να "σπάμε" αρκετές από τις δομές που μας επιβλήθηκαν όμως παράλληλα πρέπει να φροντίσουμε να χτίσουμε τις δικές μας δομές,χωρίς βέβαια να προσπαθούμε να τις επιβάλλουμε σε άλλους(εκτός κι αν αυτό γίνει από μόνο του).

Σχετικά με το Dna που ανέφερες δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα.Μάλλον εννοούσες κρίσεις που οδηγούν στην αναδόμηση και ανασύσταση του ίδιου του Dna(?).Πάντως έχεις δίκιο,σε περιπτώσεις "εκτάκτου ανάγκης" όπου παρατηρείται μία μερική αποσύνθεση του συστήματός μας τότε επέρχεται μία ανάγκη για ριζική "μεταμόρφωση".Πολύ σωστά ανέφερες το Θάνατο ως την κλασικότερη περίπτωση "format".Όμως υπάρχουν και "θάνατοι" όσο ζούμε,τους οποίους ορθώς ανέφερες.
ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΠΕΙΘΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΘΕΟΙ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2005, 18:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ kost Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΝΙΤΣΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ...

quote:
"Απομακρυνθείτε από εμένα,μπορεί και να σας γέλασα,βρείτε τη δική σας αλήθεια".

Η ΠΕΜΤΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ (ΔΙΚΙΑΣ ΜΑΣ??) ΑΛΗΘΕΙΑΣ....

ΟΣΟ ΠΕΡΙ "ΝΗΠΙΩΝ" ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΜΑΖΕΥΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΙΑΛΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΟΥΝ.....

ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ 'Η Η ΑΠΟΔΟΧΗ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΘΕΣΕΩΝ....

ΤΟ ΝΑ ΕΞΑΝΑΓKΑΣΕΙΣ Η ΝΑ ΣΕ ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΘΕΙΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΘΕΣΕΙΣ
ΩΣ ΤΙΣ ΜΟΝΕΣ ΠΑΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΕΚΕΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ...

ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΥ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 04:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


ΤΟ ΝΑ ΕΞΑΝΑΓKΑΣΕΙΣ Η ΝΑ ΣΕ ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΘΕΙΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΘΕΣΕΙΣ
ΩΣ ΤΙΣ ΜΟΝΕΣ ΠΑΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΕΚΕΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ...

ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΥ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


Όσο λιγότερο ελεύθεροι είμαστε οι ίδιοι, τόσο περισσότερο προσπαθούμε να επιβληθούμε στους άλλους.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2005, 08:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H φαντασία, το ύψος, εν ενί λόγω η θεία έμπνευσις, είναι δώρα απορρέοντα κατ' ευθείαν εκ της φύσεως ων το μυστικόν γνωρίζει αυτή μόνη και κρύπτει μη εννοούσα να τη κάμνουν συναγωνισμόν.
Τα πράγματα δεν μπορούν και δεν πρέπει να είναι διαρκή, επειδή ο άνθρωπος τότε θα ήταν μονοκόμματος και θα ελίμναζε μέσα σε συναισθηματική αδράνεια, ελλείψει αλλαγής.
Αν μια σκέψις υπήρξε πραγματικά αληθής για μια μέρα, το να γίνει ψευδής την επαύριο δεν τη στερεί απο την αξίωση της στην αλήθεια. Μπορεί να ήταν παροδική ή βραχύβιος αλήθεια. Αλλ' αν είναι έντονη και σοβαρή αξίζει να γίνει παραδεκτή και καλιτεχνικώς και φιλοσοφικώς.


Αγαπητοί φίλοι λόγω φόρτου εργασίας δεν είχα την ευκαιρία και τον χρόνο να παρακολουθήσω την εξέλιξη της συζήτησις. Με χαρά βλέπω ότι έχει αναπτυχθεί ένας πολύ επικοδομητικός κι ενδιαφέρον διάλογος. Θα προσπαθήσω να ξεκλέψω χρόνο να τον παρακολουθήσω ή να συμβάλλω στο μέτρο που μπορώ. Προς το παρόν, σας παρέθεσα ένα απόσπασμα απο τους "στοχασμούς" του Καβάφη το οποίο έκρινα ενδιαφέρον..

Καλή συνέχεια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1723633
Maintained by Digital Alchemy