ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΜΑΓΕΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 14:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΩΡΓΟ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ????

ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΚΑΤΙ ...
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΛΑΜΒΑΝΕΙΣ.....

ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΡΟΧΩΡΑ .....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 15:42:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΩΡΓΟ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ????

δικαιο έχεις .. συμφωνω..!!


Φίλε αβατάρ εχω προσέξει οτι πολλοι απο τα μέλη αναφέρονται σε διάφορους νόμους
σαν το { ζητα και θα λάβεις} (αν κάνεις κακο θα σου έρθει πισω τρεις φορές)
(οτι εσπιρες θα θερίσεις} και εσυ αναφέρεις (αυτο που δίνεις το αντοιστιχο θα λάβεις)

quote:
ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΚΑΤΙ ...
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΛΑΜΒΑΝΕΙΣ.....

ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΡΟΧΩΡΑ ....


Για ξεκαθαρίσω την θέση μου - το δικό μου Συμπαν ειναι ποιο ρευστό και χαοτικό απο το νομοτελιακό που εσεις πιστευεται...
Ο λόγος ειναι οτι ειναι πρωτον πιστευω οτι ειναι ετσι ειναι ποιο μαγικό και εχει ποιο πολλή πλάκα
και δευτερον (φυσικά) δεν μου εχει δημιουργήσει κανενα απολυτος προβλημα μεχρι στιγμης...


Θα μπορούσαμε να σηζητήσουμε αν θές γιατι το χαοτικό συμπαν ειναι ποιο μαγικό
απο το νομοτελειακο η αντιστροφα ...... αλλα δεν βρισκω κανενα ενδιαφέρον να σηζητήσουμε για ενα συμπαν που υπακουει σε νομους γιατι στην ουσια το μονο που εχεις να κάνεις ειναι
να ακολουθησεις τους νομους/και κανονισμους και αυτο ειναι.... (αντε να βάλεις και λίγη θέληση)....

Για μένα το (μαγικό) συμπαν ειναι επιλογή - και στους νομους και τους κανονισμους δεν εχεις επιλογή εχεις απλα μαθητεια και δασκάλους...... δεν προκειτε κανεις να σε μάθει να εισαι μαγος
αν δεν το εχεις επιλεξει να εισαι...

Γιώργος
γιατί ...τιποτα δεν ειναι αλήθεια όλα επιτρεπονται.. (να μου πεις τωρα ...νόμος ....δεν ειναι και αυτος..?) .......... ισως να επιτρεπονται και οι νομοι που και που...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 15:46:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εκεί νομίζω ότι είναι η διαφορά...σε αυτή την περίπτωση έχουμε την ασυναίσθητη εφαρμογή (στην περίπτωση όμως μόνο του μικρού παιδιού, λόγω μεγάλης προβολής του ασυνείδητου, καθώς αυτό δεν έχει ακόμα εξοστρακισθεί από την στείρα "γνώση" που προσφέρει το γενικότερο "εκπαιδευτικό" σύστημα)

Στον ενήλικα όμως αλλάζει...εάν γίνει κάτι τέτοιο θα οφείλεται σε δύο λόγους
-είτε στην συνειδητή εξάσκηση κάποιου "εσωτερικού" δρόμου ή κάποιας "ευαισθησίας" που μπορεί να έχει κάποιος
-είτε στο τυχαίο


χμ... για σήμερα διαλέγω το τυχαίο..!!!

Ορίστε ο μηχανισμός σου..!!

Γιώργος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 22:20:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΩΡΓΟ ΜΕ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ, ΘΕΤΗΣ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ ΠΕΡΙ ΜΑΓΕΙΑΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΠΩΣ ΙΣΧΥΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΝΤΑΠΟΔΟΣΗΣ...
ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΘΕΙΣ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΕΡΝΕΙΣ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΧΑΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΜΕΓΑΛΟ ...
ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙ ΑΥΤΟΥ....
ΤΟ ΧΑΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΟΥ ..
Ο ΠΟΙΟ ΙΣΧΥΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΧΑΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ. (ΠΑΝΤΑ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΛΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2003, 02:14:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΛΥΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι γεια σας.

Η Μαγεία πιστεύω πως είναι ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ για να δούμε πράγματα αποκεκρυμένα.
Δεν νομίμω πως μπορεί κανείς να ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ με τη Μαγεία.
Βέβαια, για να ασχοληθεί κανείς μαζύ της πρέπει να έχει φθάσει σ'ένα επίπεδο ωρίμανσης ώστε ο ίδιος του ο εαυτός να του ανοίξει τις πόρτες,διαφορετικά δεν μπορεί κανείς να επιτύχει τίποτα,όσο κι αν προσπαθήσει!

ΑΝΑΛΥΩΝ

+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2003, 13:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΝΑΛΥΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ "ΘΕΟΙ ΕΣΤΕ" (ΕΙΣΤΕ ΘΕΟΙ).

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑ.

ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙΣ.
ΤΗΝ ΜΑΓΕΙΑ ΠΡΙΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΑ "αποκεκρυμένα" ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2003, 16:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΧΑΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΜΕΓΑΛΟ ...
ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙ ΑΥΤΟΥ....
ΤΟ ΧΑΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΟΥ ..
Ο ΠΟΙΟ ΙΣΧΥΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΧΑΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ. (ΠΑΝΤΑ)

quote:
ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙΣ.
ΤΗΝ ΜΑΓΕΙΑ ΠΡΙΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΑ "αποκεκρυμένα" ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ .


Παλι τα πρέπει βρε αβαταρ..!!!


Στο χάος βρίσκεται ο σπόρος της δημιουργίας ........ αλλα δεν ερχετε/φυτρωνει παντα η δημιουργία .... και αυτο θα το καταλάβεις αν εχεις να κάνεις με μαγεία
οσο και τέλεια να το κάνεις/ενεργείσεις ..... οσο και {κανόνες} και {πρέπει} να βάλεις παντα θα υπάρχει το τυχαίο που το εχεις κληρονομίσει απο το χάος .......

Οσο για τα πρεπει ειναι λέξεις που τις χρησιμοποιουν οι Ιερεις φιλε μου (και οχι οι Μάγοι) οπου τα σταθερά τους πιστευω/μαγεία τους φέρνει σε συγκρουση με την ιδια την φύση του συμπαντος/κόσμου/αληθειας και στο τέλος απλα τους διαφθηρει και τους καταστρέφει .... (οσπου να ερθει αλλο..και αλλο Ιερατιο)...


Γιώργος

πανtoς την φατσουλα την έχεις για παπάς...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2003, 14:40:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΩΡΓΟ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΩ ΩΣ AVATARGR (ΟΧΙ ΩΣ ΠΑΠΑΣ)
ΛΟΙΠΟΝ "ΤΟ ΠΡΕΠΕΙ" ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.

ΝΟΜΙΖΩ ΛΟΙΠΟΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ.
ΙΕΡΕΙΣ - ΜΑΓΟΙ ΗΤΑΝ ΤΑΥΤΟΣΗΜΟ ΣΕ ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ ΧΡΟΝΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ ΧΡΟΝΟΥΣ.
ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΕΓΙΝΕ Ο ΧΩΡΙΣΜΟΣ.

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ Ο ΜΑΓΟΣ ΤΗΡΕΙ ΝΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΙΕΣ .....
ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΚΤΟΣ ΟΡΙΩΝ.
(ΟΡΙΟ /ΟΡΙΑ ΕΝΟΩ ΠΑΝΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΑΠΕΡΑΝΤΟΣΥΝΗ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ. )
ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ ΣΟΒΑΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΥΤΟ...

ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
Στο χάος βρίσκεται ο σπόρος της δημιουργίας ........

ΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΣΕ ΑΥΤΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 16:52:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
:Στο χάος βρίσκεται ο σπόρος της δημιουργίας ........
ΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΣΕ ΑΥΤΟ.

στο μονο που διαφωνούμε ειναι οτι ο σπόρος (τουλάχιστον για μένα) δεν ανθηζει πάντα... (αλήθεια εχει αναρωτηθει κανεις .... αν και ποσες προσπαθειες εκανε ο Θεος πριν δημιουργίσει το σημερινό Κοσμο/Συμπαν - δεν αναφερεται πουθενα παντος οτι ηταν η πρωτη του προσπαθεια..)

Οσο για τα [πρέπει] και τους νόμους θα αναφέρω το {Εαν δεν δημιουργησεις το δικό σου συστημα θα εισαι για πάντα σκλάβος ενος αλλου συστήματος (που δεν ειναι δικό σου)} W. Blake

Καπου ειχες αναφέρει για ενα λυχναράκι που εχεις και οτι το μικρό του φως και οτι ειναι δικό σου... (αληθεια το λάδι που το βρηκες..?).

Μαγεια για μένα ειναι να να σβησεις το φως να πετάξεις το λυχναρακι και να μεινεις στο απολυτο σκοτάδι - και μετα να χτυπήσεις τα χέρια σου και να πεις [Γενηθητω Φως] ... αν δεν πετυχει δοκιμασε ξανα και ξανα μεχρι να το πετυχεις ..
Δεν ειναι ομως παντα σίγουρο οτι θα πετυχεις ..... αλλα τουλάχιστον εχεις στο πλευρο σου ισως την μεγαλήτερη δυναμη που υπαρχει στο συμπαν - την Ανάγκη

Στην μαγεία .....δημιουργουμε Φως... δεν αναζητάμε το Φως (.... η περρισότερο Φως)

quote:
"ΘΕΟΙ ΕΣΤΕ" (ΕΙΣΤΕ ΘΕΟΙ). ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙΣ.

το ανεφερες και εσυ παραπανω...

quote:
ΤΗΝ ΜΑΓΕΙΑ ΠΡΙΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΑ "αποκεκρυμένα"

Μαγεια = Δημιουργια
..... αλλα δεν θυμαμε να εχει αναφερφει πουθενα οτι ο Θεος γνωριζε τα αποκεκρυμενα.. .... απλα τα δημιουργησε και αυτα !!!!

Απλη η συνταγη της Μαγειας/Δημιουργιας οπως βλεπεις φιλε μου..........

...Το προβλημα βεβαια στην ολη διαδικασια ειναι αγαπητε μου αβαταρ οτι ποτε δεν εχουμε μεινει στο απολυτο σκοτάδι - ολο και καποιο μικρο φωτάκι/λυχναρακι θα υπαρχει για να μας δειχνει και τα {συκεκριμενα πλαισια, νομους και ορια..) και εδω χρειαζεται η μεγαλητερη προσπαθεια.....
ωστε να ξεπερασεις το βολεμα και να εχεις την αναγκη ..............και δευτερον να ξεπερασεις τον φοβο του σκοτεινου {τα παντα ρει}.....που κατα την γνωμη μου αντιπροσωπευει το απολυτο σκοταδι/χαος/τυχαίο... (γιατι νομιζεις τον λεγαν σκοτεινο φιλοσοφο...).

Γιώργος
μια μπύρα στο μηδέν παρακαλώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 05:22:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[Στην μαγεία .....δημιουργουμε Φως... δεν αναζητάμε το Φως ]


"ΤΟ ΜΟΛΥΒΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΡΥΣΟΣ"....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2003, 19:22:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΦΥΣΗ
ΜΑΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Τ' ΑΣΤΕΡΙΑ
ΜΑΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ
ΜΑΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ
ΜΑΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ...


ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ!
ΔΙΚΗ ΜΑΣ Η ΜΑΓΕΙΑ!
ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΚΑΙ Η ΔΥΝΑΜΗ!


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 13:52:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ ΓΙΩΡΓΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ

quote:
"αποκεκρυμένα"

ΑΠΟΚΕΚΡΥΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ....

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΑΤΜΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
[Στην μαγεία .....δημιουργουμε Φως... δεν αναζητάμε το Φως ]

ΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕ ΤΟ ΦΩΣ... ΑΛΛΑ ΦΩΣ ΕΚ ΦΩΤΟΣ...
ΠΡΙΝ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΣΟΥΜΕ ΑΝΑΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ.

ΕΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟ ΦΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΦΩΣ.

ΑΛΙΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΠΑΙΞΕΙ ΜΕ ΤΟ ΦΩΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ...
ΘΑ ΚΑΕΙ.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 14:25:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΙΣΩ ΚΑΤΙ...


ΓΙΑΤΙ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΗ ΜΑΓΕΙΑ?



Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2003, 15:04:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕ ΤΟ ΦΩΣ... ΑΛΛΑ ΦΩΣ ΕΚ ΦΩΤΟΣ...
ΠΡΙΝ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΣΟΥΜΕ ΑΝΑΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ.

ΕΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟ ΦΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΦΩΣ.


Λάθος !!!! απλα λάθος .!!!

Ανάγκη φιλε μου αβαταρ !!!! ...... ποια ειναι η αναγκη να δημιουργισουμε φως απο το φως....? γιατι..?


εσυ εχεις παιξει με το φώς η (ακομα και το σκοτάδι) να καταλαβεις τι ακριβως ειναι η μαγεία..?

Εισαι μάγος...? η απλα εχεις την αναγκη να το συζητησεις το θέμα..?!!!

quote:
ΑΛΙΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΠΑΙΞΕΙ ΜΕ ΤΟ ΦΩΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ...
ΘΑ ΚΑΕΙ....

Αλιμονο..!!!??
αστο δεν πιανει πλεον...

το μονο που καηκε φιλε αβαταρ ηταν το πιστευω και τα δογματα - η ενεργεια που ελευθερωθηκε ηταν αρκετη για να ξεκινησω μια πολλα υποσχομενη σχεση με το συμπαν σαν μάγος....


Γιώργος
..Ο μάγος

Υ.Γ wicca στειλτους ενα email να σου απαντησουν ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SpIrTo
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 03:30:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SpIrTo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ok, χαιρετώ κι εγώ και θέλω να πω κάποια λίγα πράγματα επί του θέματος. (επειδή δεν διάβασα όλα τα posts του θέματος συγχωρήστε τυχόν επαναλήψεις).

Η ζωή από μόνη της είναι μαγεία. Πόσες φορές δεν έχουμε όλοι αναρωτηθεί για το πως γίνεται και οι ζωές όλων μας είναι παράλληλες; Πόσες φορές δεν σκεφτήκαμε ότι αν δεν είχαμε κάνει μια απλή κίνηση θα είχε αλλάξει όλο το παρών και το μέλλον; Συνεπώς πρέπει πρώτα να αντιληφθούμε αρκετά πράγματα γύρω από την ζωή και τις παραμέτρους (χώρος,χρόνος).

Θα ήθελα ακόμη να αναφερθώ στη μαγεία. Θα μιλήσω καθαρά για σατανική μαγεία.Πόσοι από εσάς ξέρετε την "Σωλομωνική";Και αν την ξέρετε, έχετε διερωτηθεί ποτέ πως γίνεται και πετυχαίνει η μαγεία;

Περιμένω να ακούσω τις απόψεις σας.

The usual lonely weird guy...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 05:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
[Στην μαγεία .....δημιουργουμε Φως... δεν αναζητάμε το Φως ]

ΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕ ΤΟ ΦΩΣ... ΑΛΛΑ ΦΩΣ ΕΚ ΦΩΤΟΣ...
ΠΡΙΝ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΣΟΥΜΕ ΑΝΑΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ.

ΕΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟ ΦΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΦΩΣ.

ΑΛΙΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΠΑΙΞΕΙ ΜΕ ΤΟ ΦΩΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ...
ΘΑ ΚΑΕΙ.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ[/b]

[/quote]

καλημερα Αβαταρ,
η δευτερη φραση μου(ΤΟ ΜΟΛΥΒΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΡΥΣΟΣ"....)
καλε μου φιλε, ειναι το αντιδοτο της πρωτης.
Το φως ερχεται οταν εισαι ετοιμος να ερθει/ειτε το "κυνηγας/αναζητας"ειτε οχι,
αν ειναι να ερθει θα ερθει!

-...σε παλαιοτερη σχετικη κουβεντα μας περι του "θαυματος" ...θυμασαι;χμ..-

βεβαιως αναζητηση/μα ξερεις υπαρχει και η αλλη πλευρα...
η θεια χαρις.
ερχεται δηλαδη /ψαξιμο κανενα/τοτε πρεπει μαλλον να μιλησουμε περι χειρισμου της τεραστιας τουτητς ενεργειας.
πιστευω τοτε ο λαβων τη "θεια χαρη" ειναι ικανος να χειριστει οποιαδηποτε ενεργεια προοριστηκε γι'αυτον..-(αν παλι οχι τοτε ερχεται η..."σαλοτις")
Στην περιπτωση της αναζητησης/ανακαλυψης/πειραματισμου και οποιασδηποτε τελετουργικης "πορειας" ολα σχετιζονται με το"εγω"και το ποσο ισχυρο στεκει απεναντι απο την προκληση που βαζει το ιδιο στον...εαυτο του!
Τοτε οταν και αν καταφερει να εκτελεσει με επιτυχια το τολμημα θεωρειται οτι εφτασε στο φως...
εκει ναι !συμφωνω με το καψιμο η μη του...μαγου...αλλα το παθαινει απο μονος του!-δεν τον καινε οι αλλοι-

2 δρομοι λοιπον ...

-ενας που διδεται("το δεντρο της ζωης"...)
και
-ενας που κερδιζεται...(εδω μαλλον ειναι διπολος!
"το δεντρο του καλου και του κακου"..)

Ουπς!
...Επεσε κανεις;;;

Edited by - ΑΤΜΑ on 17/07/2003 05:57:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2003, 13:29:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΑΤΜΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ.

ΑΠΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΔΕΙ ΤΟ ΦΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΣ (ΜΑΘΗΤΕΙΑ) ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΤΥΦΛΩΘΕΙ ΘΑ ΚΑΕΙ.

ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ****ΤΟ ΜΟΛΥΒΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΡΥΣΟΣ**** ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΦΩΤΟΣ (ΧΡΥΣΟΣ = ΗΛΙΟΣ = ΦΩΣ ).

ΑΛΛΑ ΦΩΣ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ.
ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ-ΜΥΣΤΗΣ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ. (ME THN ΠΟΡΕΙΑ TOY ΠΡΟΣ ΤΟ ΦΩΣ)

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2003, 15:02:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εχω την εντυπωση οτι μαλλον μιλατε για αντανακλαση και οχι για δημιουργια φωτος.!


Γιώργος
ο χρυσος αντανακλα το φως..!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2003, 13:04:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΩΡΓΟ ΤΟΤΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΘΡΕΦΤΗ......

ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟ ΦΩΣ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΑΝΑΚΛΑΣΗ ΤΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2003, 14:27:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΩΡΓΟ ΤΟΤΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΘΡΕΦΤΗ......
ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟ ΦΩΣ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΑΝΑΚΛΑΣΗ ΤΟΥ.

quote:
ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ****ΤΟ ΜΟΛΥΒΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΡΥΣΟΣ**** ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΦΩΤΟΣ (ΧΡΥΣΟΣ = ΗΛΙΟΣ = ΦΩΣ )

εχω την εντηπωση οτι γιαυτο ακριβως μιλας φιλε αβαταρ... για καθρεφτακια και χρυσαφικα οπου φυσικα βλεπεις το φως (δεν το καταλαβα αυτο το ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟ ΦΩΣ!!! ) αλλα δεν αισθανεσαι την ζεστασια και ουτε σε καει...

Μαθητεια = Ανακλαση του φωτος (αντε στην καλητερη περιπτωση φορεας του φωτος)
αλλα ΠΟΤΕ δημιουργια φωτος.

Μην μπερδευεις την ανακαληψη / μαθητεια/ αλχημεια / Γνωση (του ειδη υπαρχοντος) με την Αναγκη/επιλογη/θεληση/δημιουργια για ΦΩΣ

για πες μου τωρα το
**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ** ειναι Απαιτηση η Παρακληση..?

Γιώργος
"No, nothing last forever everything comes to the end of its journey, one day, even the light"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2003, 18:28:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα φίλοι μου ..και ας αργησα ...να καταθέσω την αποψη μου περι μαγείας !!!!!

Λοιπόν ..για μενα μαγεία ειναι πρωτα απ'ολα ...Εγω !!!!!
μετά ...ο αλλος εαυτος μου ....και μετά ...και η 2 μαζί ...
αν καταλάβατε τιποτα...



αν και αργησα να δω το μηνημα σου.. αγαπητη cat
καταλαβαινω!!


Γιώργος
...κριμα που επρεπε να σοβαρευτεις μετα..!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

korleone
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
109 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2003, 00:10:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους korleone  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος korleone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους/όλες είμαι ο KORLEONE
to thema agkizei to on pou legetai antropos apo th stigmh ths dhmioyrgias toy . Mageia arxika itan h floga ston ourano kai h fvtia pou zestaine .Argotera stin mesaiona mageia htan to thiafi pou prokaloyse ekrhksh .Telika kathos proxora kaneis sthn apomhthopoihsh kapoion enion h katastaseon , anakalyptei oti ola ginontai .P.X. simera theoreitai mageia to na mporei kaneis na eksafanistei ;opos enas taxudaktilourgos to kanei mprosta sto koino tou .Fantasteite oti an den apatomai , o mesos antropos xrhsimopoiei peripoy to 7% tou mualou tou .Kai epeidh os gnoston h dinatothta tou mualou mas einai aperioristh , an se 10 20 30 100 xronia kataferoume na aksiopoihsoume to 40% h to 80% tou mualou mas kai apokthsoyme th dynamh na THLEMETAFEROMASTE h na eksafanizomaste tha milame gia ton MESAIONA TOY 21ou AIONA !!!!! auta xoris bebaia na aporiptetai h yparksi xarismatikon anthropon me anotero pneuma oi opoioi zoun kai kinountai se plaisia akatanoita gia mas tous koinous thnitous


KORLEONE ....DON

korleoneΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2003, 09:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστός ο Δον Κορλεόνε!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2003, 03:19:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τα σέβη μου Don Korleone.

Αν και ο Αρθουρ κλαρκ ειχε πει.. Ότι θα φτάσουμε κάποτε ωστε η μαγεια δεν θα διαφέρει και πολύ από την τεχνολογία (επιστημη) ..αλλα καλο είναι να μην τα μπερδεδουμε…αυτά τα δυο.

Θα φέρω ένα παράδειγμα.. Ας παρουμε την λέξη Τουρμπο..!! Την τεχνολογία πανω κατω την ξέρετε ? (εγω παντος όχι ) - νομιζω δινει στο αμαξι εχτρα δυναμη και τρεχει ποιο γρηγορα (η τουλαχιστον επυταγχηνει ποιο γρηγορα) … είναι μαγικό..?

Τωρα σκεφτητε ότι οδηγατε μονος σας στην Αθηνων –Πατρων το βραδυ στις 2.30 με ένα αρκετα μεγάλο μαυρο Volvo Turbo …και αποφαζεις/επιλέγεις να δεις ποσο γρηγορα μπορει να παει το μηχανημα και ποσο γρηγορα μπορεις να πας Αθηνα (γιατι τους ειπες ότι πας για ποτο στο κεφαλαρι …και όχι στο καζινο στο Ριο)… και το πατας και βαζεις και το τουρμπο.. (το ολο σκηνικό/τελετουργικο περιλαμβανει και μουσικη από Apocalyptica

Αποτελέσματα μαγικά….!!!
Οδηγωντας με μεγαλη (αστα να πανε) ταχητητα και εχοντας την αισθηση του
yeesss baby yeeessss!!!/ ειμαι ο αρχοντας του δρομου / η ο αρχοντας του σκοτους ..κλπ..κλπ… μεχρι τωρα πιστευω ότι ηταν μια από τις ποιο μαγικες νυχτες της μεχρι τωρα ζωη μου…..
Η οποιαδηποτε τεχνολογια – ειτε ονομαζεται,τουρμπο, οφαλμαπατη,φλογα, θειαφι, ακομα θρησκεια (ναι και αυτό τεχνολογια είναι) , από μονες τους δεν λενε και πολλα
.. είναι που εμεις θα πρεπει να βαλουμε το κατι εξτρα (να το πουμε πιστευω/ενεργεια) ώστε να τα κανουμε τα πραγματα μαγικα.

Αγαπητε κορλεονε οσο και ο μεσος ανθρωπος φτασει καποτε να χρησιμοποιησει το 100% του μυαλου του .. αν δεν θέλει να δει/νιώσει/επιλεξει … την μαγεία γυρω του δεν προκητε να καταλαβει τι είναι μαγεία… βλεπεις η μαγεια ειναi μεσα μας αν θελουμε να την δουμε και να παιξουμε μαζι της . Όλα μπορουν να γινουν μαγικά αν το θές (καπου ειχα αναφερει ακομα και το δυαδικτικο) και δεν χρειαζεται να εισαι και τοσο χαρισματικό ατομο με ανωτερο πνευμα (ανωτερο πνευμα καλο και αυτό ..)
Οσο για την απομυθοποιηση του Τουρμπο (για το οποιο δεν εχω ιδεα ) … παρακαλω …
Δεν προκειτε ποτε όμως να με πεισεις ότι το ταξιδι ηταν 1 ωρα και 53 λεπτα… αφου για μενα ο χρονος που περασε/αισθανθηκα ηταν μονο 45 λεπτα….

Τωρα για τον «μεσαιωνα» του 21ου αιωνα θα λενε για τρομερους και φοβερους μαγους οπου με τα τρομερα τελετουργικα τους μπορουσαν να περιορισουν/δαμασουν τον χρονο περνοντας την μορφή του διαβολου (αρχοντα του σκοτους)…….

Γιώργος.
Ο χρονοδαμαστης..!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

korleone
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
109 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2003, 20:06:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους korleone  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος korleone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα είμαι ο KORLEONE

Φίλε και συνταξιδιώτη Γιώργο αρχικά συγνώμη που δεν απάντησα αλλά άργησα να μπω στο ΝΕΤ . Δεν αμφισβητώ λοιπόν τίποτα από όσα λες και ούτε λέω ότι δεν υπάρχει τίποτα παράξενο εκεί έξω . . .
Το θέμα όμως που έκαιγε και καίει είναι ότι η απόσταση που χωρίζει αυτό που λέμε μαγεία με αυτό που λέμε φαινόμενο φυσικό τεχνητό ή τέλος πάντων ΄΄ φτιαχτό ΄΄ είναι όση η απόσταση που χωρίζει την μεγάλη εξυπνάδα από την μεγάλη τρέλα !!! Δηλαδή μια λεπτότατη κλωστή . Με δεδομένο λοιπόν ότι όλοι εμείς οι συνταξιδιώτες βρισκόμαστε εδώ γιατί δεν είμαστε ικανοποιημένοι από τις εξηγήσεις που εισπράττουμε από την καθημερινότητα μας δηλώνω ότι δέχομαι και πιστεύω στην μαγεία . Και θέτω το επόμενο ερώτημα αγαπητέ Γιώργο . Τι θεωρείται τελικά καλή και τι θεωρείται κακή μαγεία ; Καλή είναι η μαγεία για ιδίων όφελος και κακή είναι η μαγεία για ιδίων όφελος που βλάπτει άλλους ; Πότε η μαγεία δεν βλάπτει κανέναν ; μήπως πάντα κάποιος είναι αυτός που πληρώνει το τίμημα της εύκολης απόκτησης υλικών ή άλλων πραγμάτων ;

Με σεβασμό


KORLEONE . . . DON

korleoneΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 01:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το θέμα όμως που έκαιγε και καίει είναι ότι η απόσταση που χωρίζει αυτό που λέμε μαγεία με αυτό που λέμε φαινόμενο φυσικό τεχνητό ή τέλος πάντων ΄΄ φτιαχτό ΄΄ είναι όση η απόσταση που χωρίζει την μεγάλη εξυπνάδα από την μεγάλη τρέλα !!! Δηλαδή μια λεπτότατη κλωστή

χμ.. δεν νομιζω οτι ειναι λεπτοτατη κλωστη ...ουτε ειναι θεμα εξυπναδας και τρελας..... απλα το ενα ειναι αιτιακο (το φτιαχτό) το αλλο δεν ειναι αιτιακο (μαγεία)...


quote:
Και θέτω το επόμενο ερώτημα αγαπητέ Γιώργο . Τι θεωρείται τελικά καλή και τι θεωρείται κακή μαγεία ; Καλή είναι η μαγεία για ιδίων όφελος και κακή είναι η μαγεία για ιδίων όφελος που βλάπτει άλλους ; Πότε η μαγεία δεν βλάπτει κανέναν ; μήπως πάντα κάποιος είναι αυτός που πληρώνει το τίμημα της εύκολης απόκτησης υλικών ή άλλων πραγμάτων ;

φιλε κορλεονε...
Οσο αφορα εμενα .. οι μονες ταμπελες που βαζω στην Μαγεία ειναι
Μαγεια που "Λειτουργεί" - Μαγεια που "δεν Λειτουργεί"..

Γιώργος
'Doesn't simply shooting them dead strike you as viable?'


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 12:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΩΡΓΟ ΝΟΜΙΖΩ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΚΑΙ ΜΑΓΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΕΜΕΣΑ ΕΧΕΙ ΛΕΧΘΕΙ.

quote:

ΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕ ΤΟ ΦΩΣ... ΑΛΛΑ ΦΩΣ ΕΚ ΦΩΤΟΣ...
ΠΡΙΝ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΣΟΥΜΕ ΑΝΑΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ.

ΕΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟ ΦΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΦΩΣ.


Η ΜΑΓΕΙΑ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΙ.
Η ΜΑΓΕΙΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΕΤΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΥΡΟ ΜΑΣ ΟΡΑΤΑ ΚΑΙ ΑΟΡΑΤΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2003, 14:32:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΩΡΓΟ ΝΟΜΙΖΩ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΚΑΙ ΜΑΓΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΕΜΕΣΑ ΕΧΕΙ ΛΕΧΘΕΙ.
quote:
ΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕ ΤΟ ΦΩΣ... ΑΛΛΑ ΦΩΣ ΕΚ ΦΩΤΟΣ...
ΠΡΙΝ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΣΟΥΜΕ ΑΝΑΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ.

ΕΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟ ΦΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΦΩΣ.

Η ΜΑΓΕΙΑ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΙ.
Η ΜΑΓΕΙΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΕΤΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΥΡΟ ΜΑΣ ΟΡΑΤΑ ΚΑΙ ΑΟΡΑΤΑ.



φιλε αβαταρ
kαι εγω σου αναφερα οτι απλα εχεις λάθος ..!! (μαλλον εχεις αναγκη να τα επαναλαμβανουμε )


Θα σου πρoτεινα να αφησεις για λιγο την Νευτωνια φυσικη (λυχναρακι)
και να δοκιμασεις να μελετησεις λιγο κβαντομηχανικη (αλλο λυχναράκι) και την ex-nihilo δημιουργια σωματιδιων(φωτονια) απαραίτητα (αναγκη βλεπεις) για την διευθετηση ενος συστηματος (ηλεκτρονιων) οπου η σταθερες αμεταβλητες τους αξιες (πιστευω ) τα καθηστουν ανικανα να αλληλοεπιδρασουν μεταξυ τους διαφορετικα... (tip)

Σε παρακαλω απαντησε και στην ερωτηση μου σχετικα με το Φως.. και αν θέλεις πες μας και εσυ για τυχων εμπειριες μαγείας αν εχεις... (οπως μας παρακαλεσες στο πρωτο σου μηνημα)


Γιώργος
αντε .!! ας μην παμε κατευθειαν στα σκοταδια...!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2003, 03:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<<<<<Θα προτείνω μια απλή διάφορα μεταξύ της ΜΑΓΕΙΑΣ και του ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟΥ –
Μαγεία είναι (έχει να κάνει με ) Δουλεια/Εργασια , ενώ ο Μυστικισμός είναι (έχει να κάνει με ) Παιχνίδι.

Και το παιχνίδι και η εργασία δεν είναι δυο διαφορετικές καταστάσεις αλλά συμπληρωματικές εμπειρίες..

Έχουμε να δουλέψουμε στην Μαγεία να εκπαιδευτούμε , να μάθουμε σύμβολα, νέες γλώσσες, ναι μάθουμε να κάνουμε τελετουργικά κλπ……
Όλα αυτά είναι απαραίτητα γιατί πρέπει να μάθουμε να δουλεύουμε πριν μάθουμε να παίζουμε…(όσο αφορά την Μαγεία)…

Είναι δυο διαφορετικές εμπειρίες με τις οποίες μπορείς να δεις τον κόσμο. Μπορείς να δουλέψεις και να ΚΑΝΕΙΣ τα πράγματα να συμβούν .. η μπορείς να παίξεις και να ΑΦΗΣΕΙΣ τα πράγματα να συμβούν. Το κλειδί που ενώνει αυτά τα δυο είναι η ΓΝΩΣΗ…

Κάθε φορά που επιχειρείς να πραγματοποιούσης μια επιθυμία , απαιτείται και μια δόση γνώσης (για να είναι επιτυχείς) . Η γνώση μπορεί να διαρκέσει για μισό δευτερόλεπτο η να σε ωθήσει στην κατάσταση Samadhi όπου μπορεί να διαρκέσει για μέρες. Τα αποτέλεσμα της γνώσης είναι συσσωρευτικά.

Αν καταφέρεις να αποκτήσεις αρκετή ορμή η γνώση αρχίζει και σε επηρεάζει με διάφορους τρόπους - φώτιση, ονειρα,παραισθησεις,διοραση….

Είναι σαν η γνώση να ξανακαλωδιωνει το νευρικο σου σύστημα και εκσυγχρονίζει το μυαλό σου με καλύτερη version εξοπλισμένη με μεγαλύτερη ταχύτητα επεξεργασίας...
Αυτή η διεργασία γίνεται συνεχώς (έχοντας μερικές φορές την δική της κρυφή ατζέντα) ενώ ο Μάγος συνεχίζει να εργάζεται ……

Φαίνεται λοιπόν πως πρέπει να δουλέψεις αρκετά πριν αρχίσεις να αντιληφθείς το πιθανών παιχνίδι.>>>>>>>>>

Το παραπάνω είναι αποσπασματα από το Permutations του.. Phil Hines

Ας το συζητήσουμε…

Γιώργος
100100111000100110010011100111000111

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2003, 02:17:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα πάντα δουλεύουν με μαγεία. Η επιστήμη αντιπροσωπεύει μόνο ένα μικρό κομμάτι της μαγείας οπού η συμπτώσεις έχουν σχετικά μεγάλη πιθανότητα εμφανίσεως…
Peter Carroll PsyberMagick


Γιώργος
..καλε μου ανθρωπε ...ξερεις απο τούρμπο..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy