ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Είναι η αφή του ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ θαύμα;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 17:10:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
ΟΧΙ, ΟΤΕΙΟ, αλλά το να αποκαλείς κάπιον "βλάκα" ως απάντηση σε αυτό, ναι, το θεωρώ αψυχολόγητο και αγενές.

Κατάλαβες τώρα;

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 20:16:06  Εμφάνιση Προφίλ
Μήπως η αφή του Αγίου φωτός δεν έχει να κάνει παρά με το ίδιο το εσωτερικό μας ΦΩΣ?
Μήπως δεν είναι Αγιο το Φως αλλά η Αγιότητα βρίσκεται σε αυτόν που το εκπορεύει?
Mήπως όλοι οι πεφωτισμένοι Διδάσκαλοι μπορούν και κάνουν το ίδιο?
Just a thought!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 23:37:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
...Επομένως ο εκάστοτε Πατριάρχης Ιεροσολύμων Avallon, θεωρείται και είναι "πεφωτισμένος διδάσκαλος"?

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 01:04:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING
Γεια σας.Καποιοι ανθρωποι σχετιζουν το Αγιο Φως με τον μυστικο Εσωτερικο Ηλιο(Αμων Ρα) που ειναι η πηγη της αιωνιας ζωης και
υποτιθεται οτι με την καθοδο στην στοα εχουμε αυτο που ονομαζουμε
"Μεταμορφωση του Σωτηρος".Τα παραπανω συνδεονται γενικα
με ολες τις θεωριες για την υπαρξη Κουφια Γης και φωταγωγημενων στοων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 10:14:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig
quote:

Mήπως όλοι οι πεφωτισμένοι Διδάσκαλοι μπορούν και κάνουν το ίδιο?

http://users.otenet.gr/~styliant/orthodoxia/Jerusalem1517.htm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 10:38:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
...Επομένως ο εκάστοτε Πατριάρχης Ιεροσολύμων Avallon, θεωρείται και είναι "πεφωτισμένος διδάσκαλος"?

Mπορείς εσύ με επιχειρήματα να επιβεβαιώσεις ότι δεν είναι?
Γιατί όχι? Προσωπικά πιστεύω ότι ο Πατριάρχης Ιεροσολύμων ανέκαθεν είχε πρόσβαση σε ΓΝΩΣΗ που δεν είχαν άλλοι ιερείς...
Η βεβαιότητα η δική σου από που εκπορεύεται?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 14:57:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
quote:
Προσωπικά πιστεύω ότι ο Πατριάρχης Ιεροσολύμων ανέκαθεν είχε πρόσβαση σε ΓΝΩΣΗ που δεν είχαν άλλοι ιερείς...
Η βεβαιότητα η δική σου από που εκπορεύεται?

Ποια βεβαιότητα???

Όσο για τη ΓΝΩΣΗ που πιθανόν να έχει ο εκάστοτε +Ιεροσολύμων, θαρρώ πως τα όσα "μαλλιοτραβήγματα" γίνονται για καρέκλες στην Ιεραρχία (αυτό το διάστημα είναι πολύ έντονο το... φαινόμενο), είναι μια απλή ένδειξη ότι μάλλον ο χαρακτηρισμός "πεφωτισμένοι διδάσκαλοι" είναι κάπως υπερβολικός...

Ποια βεβαιότητα???

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 01:06:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ
Χαιρετώ σας όλους , αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα ελπίζω από τα πολλά.

Έχω μερικές ιδέες να διατυπώσω πάνω στο θέμα.

Διάβασα με προσοχή τις διάφορες απόψεις και εντυπωσιάσθηκα από την περιγραφή τις «αυτανάφλεξης» των κεριών στην τηλεόραση που περιέγραψαν φίλοι.

Ακόμα περισσότερο εντυπωσιάστηκα από την άποψη ότι το παραπάνω πείραμα ισοδυναμεί ότι το Άγιο Φως είναι απάτη. Δεν ξέρω πια είναι η κοινή λογική πάνω στο θέμα αλλά η δικιά μου , η οποία εκπορεύεται ίσως και από το επάγγελμα μου , λέει ότι τέτοια ισοδυναμία (αλλά ούτε καν συνεπαγωγή) δεν ισχύει .

Παράδειγμα ....... ένας Α βενζινοπώλης πουλάει βενζίνη , ένας Β βενζινοπώλης πουλάει και αυτός βενζίνη. Ο Β αποδεικνύετε ότι με κάποιο πονηρό τρόπο καταφέρνει να νοθεύει την βενζίνη που πουλάει. Άρα ο Α είναι απατεώνας.

Όσο κάτι δεν αποδεικνύεται , αυτά που αναφέρονται είναι πιθανότητες και αφού είναι πιθανότητες το να είμαστε κατηγορηματικοί και ειδικά σε ένα τόσο λεπτό θέμα λέγοντας ‘είναι απατή η ιστορία του Φωτός’ είναι το λιγότερο επιπόλαιο και δεν αρμόζει σε σκεπτόμενους ανθρώπους.

Κάποιος είπε γιατί η εκκλησία δεν το διαλαλεί αλλά το κρατάει χαμηλά το όλο γεγονός. Η απορία είναι καλή και όντως γεννά ερωτηματικά και με προβλημάτισε . Μια καλόπιστη απάντηση που έδωσα μετά από λίγο είναι ότι το πιο πιθανό είναι η απάντηση να δίνετε μέσα από μια λέξη η οποία είναι ένα κύριο συστατικό στην Ορθόδοξη πίστη. ‘Ταπεινοφροσύνη’ .

Στην ιστοσελίδα που επισυνάπτω παρακάτω είναι ένα κείμενο στην αγγλική ενός Μολδαβού μοναχού που ταξίδεψε στους Άγιους Τόπους το 1846. Αναφέρεται σε άκρος ενδιαφέρουσες καταστάσεις (ακόμα και ξυλοδαρμούς μεταξύ καθολικών και ορθόδοξων) καθώς και την περιγραφή από το περιστατικό με τους αρμένιους που προσπάθησαν να πάρουν το Φως. Δεν θα πιστέψετε τι έκαναν οι τούρκοι τους αρμένιους μετά (απίστευτο αλλά ακριβοδίκαιο).

http://www.ocf.org/OrthodoxPage/reading/holyfire.html

ΕΛ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 07:28:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
OTI KAI NA EINAI TO ΦΩΣ ,ΕΑΝ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΕΝΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΝΑ ΜΠΕΙ ΜΕΣΑ..ΟΣΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΜΑΣΤΕ 50-50..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Neos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


121 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 10:46:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Neos
άσχετο...μηπως σχετικο...?
εβλεπα discovery και μιλουσαν για τον "τάφο του αυτοκράτορα"
(ενα ακομη φοβερο θέμα) λοιπόν ενας κινέζος ιστορικος, δεν θυμαμε ονομα ουτε χρονολογια (παλιος) είχε καταγράψει την κατασκευη του "ταφου" και έλεγε οτι υπήρχαν λυχνάρια-καντήλια τα οποία "λειτουργούσαν" απο λαδι φαλαινας και θα φωτιζαν για αιώνες...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 23:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ
quote:

OTI KAI NA EINAI TO ΦΩΣ ,ΕΑΝ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΕΝΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΝΑ ΜΠΕΙ ΜΕΣΑ..ΟΣΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΜΑΣΤΕ 50-50..

Φίλε Beyond , από καθαρά επιστημονική ματιάς έχεις δίκιο και συμφωνώ . Αλλά αυτό που λες έχει νόημα εάν τίθεται το θέμα από την ίδια την εκκλησία , δηλαδή εάν η ίδια η εκκλησία πιστεύει ότι πρέπει να γίνει επιστημονική έρευνα.

Θα μου πεις γιατί να μην θέλει ? Αφού είναι υπέρ της εάν όντως βγει ανεξήγητο το φαινόμενο από τους επιστήμονες και θα βουλώσουν και τα στόματα αυτών που αμφισβητούν , άσε που ίσως μπουν και νέοι πιστοί στην εκκλησία.

Έχω μια υποψία γιατί δεν έχει δεχτεί (αν και ίσως να έχει γίνει έρευνα και να μην το γνωρίζουμε) μέχρι τώρα , αν το δεις από μια αυστηρή μεριά να βάλεις κάποιους επιστήμονες να ψαχουλεύουν στο άδυτο των αδυτών είναι λίγο προσβλητικό , επίσης είναι προσβολή στο ίδιο το Θειο αφού κατά βάση το αμφισβητούν οι ίδιοι οι ιερείς του μόνο και μόνο για να αποδείξουν σε κάποιους το αυταπόδεικτο.
(Σκέψου ένα απλό παράδειγμα , τους ιερείς στους Δελφούς να ανοίξουν το άδυτο για να παρακολουθήσουν τις μυστικές τους τελετουργίες επιστήμονες αμύητοι για να αποδείξουν στον κόσμο τα αυτονόητα γιαυτους , ούτε μια στο εκατομμύριο δεν θα γινόταν αυτό.)


Άσε που και οι επιστήμονες να πουν ότι δεν μπορούν να το εξηγήσουν πάλι θα βρεθούν κάποιοι να αμφισβητήσουν τους επιστήμονες ή να πουν ότι απλά με την σημερινή τεχνολογία δεν μπορεί να εξηγηθεί αλλά με μια μελλοντική να αποδειχτεί ότι δεν είναι θαύμα , μια από τα ίδια δηλαδή.

ΕΛ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 06:59:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ETΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΥ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ,ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ Ο ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Akashic
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2003, 19:03:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Akashic
Δεν καταλαβαίνω καθόλου γιατί, τη στιγμή που πολλοί από εδώ παραδέχονται πράγματα που δεν μπορούν να αποδειχτούν και δεν τα παραδέχονται επιστήμονες για να το θέσω απλά, ζητούν να εξεταστεί επιστημονικά η αφή του Αγίου Φωτός. Με ποιόν τρόπο, δηλαδή θα γινόταν αυτό? Δεν είναι αρκετά αυτά που βλέπουμε στην τηλεόραση κάθε χρόνο?
Το Άγιο Φως για τους ορθόδοξους είναι το φως της Ανάστασης, που αλλού αναφέρεται ως ανέσπερο φως ή Θαβώρειο φως ή προαιώνιο φως και για να αρέσει σε μερικούς, θα πω ότι είναι το φως που βλέπουν όλοι που έχουν μεταθανάτιες εμπειρίες.
Διακρίνω μεγάλη ευκολία στην παραδοχή θαυμάτων άλλων θρησκειών, παραφυσικών φαινομένων κτλ που προέρχονται από αλλού αλλά όταν είναι για την ορθοδοξία τότε όλοι σπεύδουν να τα χαρακτηρίσουν απάτες, συνομωσίες εβραίων, φαντασίες θρησκόληπτων κτλ. Λίγος σεβασμός σε αυτά που πιστεύουν οι άνθρωποι, είτε είναι χριστιανοί είτε οτιδήποτε άλλο δεν βλάπτει, νομίζω. Ας μας εξηγήσουν λίγο, εκτός από το φως, το μυστήριο με τον αγιασμό που δεν χαλάει, τα ανέπαφα σώματα των αγίων και πολλά άλλα, αλλά μάλλον επειδή δεν αναφέρονται σε αρχαίες γραφές, παραδεκτές για αυτούς ή δεν εμπίπτουν σε θεωρίες της Μπλαβάτσκυ, της Γιόγκα και δεν ξέρω και εγώ ποιού άλλου, θα είναι απάτες, έτσι? Κρίμα που δεν μίλησαν οι "Μεγάλοι" για όλα αυτά, θα τα αποδεχόσασταν αμέσως.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2003, 20:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΕΣΑΙ (ΑΝ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ..) ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΑΜΜΙΑ ΒΟΛΤΙΤΣΑ ΣΤΙΣ ΕΡΗΜΙΕΣ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΔΕΙ ΚΑΝΑ UFO..ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ ΜΗ ΕΡΕΥΝΑ..ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΟ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2003, 22:51:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ας μας εξηγήσουν λίγο, εκτός από το φως, το μυστήριο με τον αγιασμό που δεν χαλάει,

Tι εννοείς φίλε μου?
Μπορείς να γίνεις πιο σαφής γιατί απ'όσο ξέρω πως μπορεί να χαλάσει το νερό?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2003, 23:37:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas
Εγω πανω σε ολα αυτα θελω να θεσω ενα ερωτημα μονο.

Συμφωνα με την ιστορια οπως μας λενε μια φορα οι αρχες δεν αφησανε τον Πατριαρχη Ιεροσολυμων να μπει μεσα στον παναγιο ταφο να παρει το αγιο φως και τοτε εγινε θαυμα λενε και σχιστηκε μια κολωνα εξω απο τον ταφο και απο εκει πηρα το αγιο φως ο Πατριαρχης.
Δεν ξερω πως και αν εγινε αυτο αλλα αυτο δειχνει οτι το αγιο φως βγαινει και εξω απο τον παναγιο ταφο δεν χρειαζετε δηλαδη να μπουνε μεσα σε αυτον για να το παρουνε,αρα κατι περιεργο συμβαινει εδω και μαλλον ο ταφος σαν ταφος του Ιησου δεν ειναι μονο αυτος που μπορει να δωσει το αγιο φως οπως μας λενε μεχρι σημερα.

Αυτα τα λεω ετσι για ιστορικη αναδρομη,ομως απο οσο ξερω παλι στην προσφατη ιστορια που υπαρχει τεχνολογια και καμερες εξω απο τον παναγιο ταφο η εκκλησια και ο Πατριαρχης Ιεροσολυμων δεν αφηνουνε κανεναν να μπει μεσα στον ταφο.
Εγω δεν θα ρωτησω το γιατι δεν αφηνουνε επιστημονες να μπουνε ,αλλα γιατι δεν αφηνουνε αντιπαλα δογματα να μπουνε μεσα στον ταφο?
Θυμαστε ολοι νομιζω τα επεισοδια με τους Αρμενιους οταν αυτοι προσπαθησανε να μπουνε μεσα στον ταφο.
Τι φοβαται ο Πατριαρχης και δεν αφηνει κανενα δογμα να μπει μεσα?
Μηπως τελικα δεν ειναι τοσο θαυμα οσο λενε και φοβουνται οτι μπορει να τα καταφερει οποιος και να μπει μεσα?
Γιατι εαν πραγματι ητανε θαυμα και το αγιο φως το επαιρνε μονο ο Ορθοδοξος Πατριαρχης εστω και για να σβηστουνε οι οποιες αμφιβολιες θα αφηνανε ανετα οποιον θελει να μπαινει και να δοκιμαζει εαν μπορει να το παρει το αγιο φως και μετα θα ερχοτανε ο Πατριαρχης και θα γινοτανε το θαυμα.

Μας λενε οτι τον Πατριαρχη τον ψαχνουνε πριν μπει μεσα στον ταφο οι Εβραιοι αστυνομικοι,τα κερια εχετε δει ποτε να τα ψαχνουνε?
Εχουνε ας πουμε σπασει ενα κερι να δουνε μηπως μεσα σε αυτο εχει κρυψει ενα σπιρτο?

Τωρα ας μην παμε στα αναφλεγομενα κερια γιατι το πραγμα εκει μιλαει απο μονο του και δεν χρειαζονται αλλες αποδειξεις πλεον για να πειστουνε και οι πλεον θρησκοληπτοι οτι δεν υπαρχει κανενα θαυμα αλλα ολα ειναι μια απατη.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 01:43:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ
Φίλε ΤΥΑΝΕΑ σου απαντώ

quote:

Εγω πανω σε ολα αυτα θελω να θεσω ενα ερωτημα μονο.

Συμφωνα με την ιστορια οπως μας λενε μια φορα οι αρχες δεν αφησανε τον Πατριαρχη Ιεροσολυμων να μπει μεσα στον παναγιο ταφο να παρει το αγιο φως και τοτε εγινε θαυμα λενε και σχιστηκε μια κολωνα εξω απο τον ταφο και απο εκει πηρα το αγιο φως ο Πατριαρχης.
Δεν ξερω πως και αν εγινε αυτο αλλα αυτο δειχνει οτι το αγιο φως βγαινει και εξω απο τον παναγιο ταφο δεν χρειαζετε δηλαδη να μπουνε μεσα σε αυτον για να το παρουνε,αρα κατι περιεργο συμβαινει εδω και μαλλον ο ταφος σαν ταφος του Ιησου δεν ειναι μονο αυτος που μπορει να δωσει το αγιο φως οπως μας λενε μεχρι σημερα.



Θέτεις ένα ερώτημα , αν ο τάφος του Χριστού δεν είναι το μόνο μέρος που δίνετε το Άγιο Φως. Το πρόβλημα νομίζω που έχεις είναι να βρεις κάποια σκοτεινά σημεία σε όλη την ιστορία. Συμφωνώ με αυτή την τακτική και την ακολουθώ όπως και εσύ. Σκεπτόμενος απλά και έχοντας διαβάσει την ιστορία που παράθεσα σε πιο πάνω αναφορά μου , ερμηνεύω τα πράγματα ως εξής. Ο χώρος που γίνετε η λήψη είναι σαφώς οριοθετημένος και ας υποθέσουμε ότι αυτό έχει τεθεί από το ίδιο το Θειο. Αν για κάποιο λόγο η συμφωνία (μεταξύ του Θειου και των Παιδιών του) πάει να αθετηθεί λόγο τρίτου προσώπου , νομίζω είναι ότι πιο δίκαιο το Θειο να αποδώσει τα της συμφωνίας με τρόπο που καταδεικνύει το μεγαλείο του αλλά και την αποδοκιμασία του στο τρίτο πρόσωπο. Αν διαβάσεις την ιστορία θα δεις ότι έπεσε κεραυνός από καθαρό ουρανό και έσχιζε την κολόνα του ναού κλπ. Από καθαρά τεχνικής άποψης η λήψη έγινε στον ναό .

quote:

Αυτα τα λεω ετσι για ιστορικη αναδρομη,ομως απο οσο ξερω παλι στην προσφατη ιστορια που υπαρχει τεχνολογια και καμερες εξω απο τον παναγιο ταφο η εκκλησια και ο Πατριαρχης Ιεροσολυμων δεν αφηνουνε κανεναν να μπει μεσα στον ταφο.
Εγω δεν θα ρωτησω το γιατι δεν αφηνουνε επιστημονες να μπουνε ,αλλα γιατι δεν αφηνουνε αντιπαλα δογματα να μπουνε μεσα στον ταφο?
Θυμαστε ολοι νομιζω τα επεισοδια με τους Αρμενιους οταν αυτοι προσπαθησανε να μπουνε μεσα στον ταφο.


Ρώτας γιατί δεν αφήνουν άλλα δόγματα μέσα , απάντησα σε πιο πάνω γράμμα μου με επιχειρήματα για το γιατί δεν είναι λογικό να αφήσουν επιστήμονες. Ένα από αυτά τα επιχειρήματα θα το χρησιμοποιήσω και τώρα. Δεν είναι και το πιο λογικό να αφήσεις στο πιο ιερό μέρος τις θρησκείας σου περίεργους “συνάδελφους” κληρικούς άλλων δογμάτων , δηλαδή άλλων θρησκειών κατά την άποψη μου. Η λήψη του Φωτός δόθηκε για κάποιο περίεργο λόγο στο Ελληνορθόδοξο Πατριαρχείο και είμαι σίγουρος ότι θα πρέπει να υπάρχει ένας σοβαρός λόγος. Ο μόνος που έχει κάποιο προνόμιο από τα αλλά δόγματα είναι ο Αρμένιος που είναι ο πρώτος που λαμβάνει το φως από τον ΕΛΛΗΝΑ. Δεν είναι τυχαίο ότι το ΦΩΣ το παίρνει και το προσφέρει ο ‘Έλληνας , έτσι πιστεύω.

quote:

Τι φοβαται ο Πατριαρχης και δεν αφηνει κανενα δογμα να μπει μεσα?
Μηπως τελικα δεν ειναι τοσο θαυμα οσο λενε και φοβουνται οτι μπορει να τα καταφερει οποιος και να μπει μεσα?
Γιατι εαν πραγματι ητανε θαυμα και το αγιο φως το επαιρνε μονο ο Ορθοδοξος Πατριαρχης εστω και για να σβηστουνε οι οποιες αμφιβολιες θα αφηνανε ανετα οποιον θελει να μπαινει και να δοκιμαζει εαν μπορει να το παρει το αγιο φως και μετα θα ερχοτανε ο Πατριαρχης και θα γινοτανε το θαυμα.

Δεν νομίζω να φοβάται τα αλλά δόγματα μήπως μπουν και πάρουν το Φως όπως λες. Δοκίμασαν και απέτυχαν. Απέτυχαν όμως γιατί το Θειο έτσι ήθελε γιατί ο τότε Πατριάρχης σύμφωνα με την ιστορία έδωσε όλο του το είναι , πολέμησε, τον έβγαλαν σηκωτό έξω , έκλαψε γοερά , προσευχήθηκε . Αν ο Πατριάρχης σκεφτεί όπως σκέπτεσαι τότε αμέσως προδίδει την πίστη του στο Θειο, η συμφωνία θα έχει αυτομάτως καταργηθεί αφού το πάθος και η πίστη του θα έχει εκφυλλιστεί.
Ο άνθρωπος αυτός φυλάει Θερμοπύλες φιλάει την σύνδεση μεταξύ Θειου και Ανθρώπου , κοινωνός αυτής είναι ο Έλληνας γιατί έτσι θέλησε.

quote:

Μας λενε οτι τον Πατριαρχη τον ψαχνουνε πριν μπει μεσα στον ταφο οι Εβραιοι αστυνομικοι,τα κερια εχετε δει ποτε να τα ψαχνουνε?
Εχουνε ας πουμε σπασει ενα κερι να δουνε μηπως μεσα σε αυτο εχει κρυψει ενα σπιρτο?

Συμφωνώ , πες στους Εβραίους να το κάνουν . Πάντως είναι όντως παράδοξο να μην το σκεφτούν τόσους αιώνες αυτό το κόλπο οι αλλόπιστοι Άραβες και Οθωμανοί , αλλά και οι Εβραίοι για όσα χρόνια είναι κράτος , και να το σκεφτεί ένας Έλληνας όπως εσύ. Πιστεύω ότι πρέπει να το αναφέρεις όσο είναι καιρός.

quote:

Τωρα ας μην παμε στα αναφλεγομενα κερια γιατι το πραγμα εκει μιλαει απο μονο του και δεν χρειαζονται αλλες αποδειξεις πλεον για να πειστουνε και οι πλεον θρησκοληπτοι οτι δεν υπαρχει κανενα θαυμα αλλα ολα ειναι μια απατη.

Το όνομα σου ΤΥΑΝΕΑΣ δεν συμβαδίζει με τα λεγόμενα σου φίλε μου. Ένας Έλλην ποτέ δεν θα κατηγορούσε κάτι χωρίς αποδείξεις μόνο ένας δημαγωγός θα έλεγε την αμπελοφιλοσοφία που είπες πιο πάνω. ΑΠΟΔΕΙΧΤΗΚΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΗ ; Διάβασε το παράδειγμα του βενζινάδικου σε πιο πάνω γράμμα μου για να καταλάβεις το παράλογο του λόγου σου. Θέλω να πιστεύω ότι είναι απλά μια εσφαλμένη θέση χωρίς κάποια εμπάθεια. Γιατί εάν δεν είναι , τότε ο φανατισμός σου σε οδηγεί στην δημαγωγία για να αμαυρώσεις κάτι το οποίο εσυ δεν πιστεύεις.

Άλλο πράγμα να έχεις τις επιφυλάξεις σου πάνω στο θέμα και άλλο να κατηγορείς μια ολόκληρη θρησκεία και ένα μεγάλο μέρος των ελλήνων χωρίς στοιχεία .

Σημείωση – Τα ίδια θα έλεγα για οποιοδήποτε θέμα , είτε είναι άλλη θρησκεία είτε μιλάγαμε για βενζινάδικα.

ΕΛ


Edited by - ΕΛ on 13/10/2003 01:45:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 11:32:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas
quote:
Δεν είναι και το πιο λογικό να αφήσεις στο πιο ιερό μέρος τις θρησκείας σου περίεργους “συνάδελφους” κληρικούς άλλων δογμάτων , δηλαδή άλλων θρησκειών κατά την άποψη μου.

Και ποιος ορισε τους Ορθοδοξους κληροδοτες του ταφου του Ιησου?


quote:
Δοκίμασαν και απέτυχαν. Απέτυχαν όμως γιατί το Θειο έτσι ήθελε γιατί ο τότε Πατριάρχης σύμφωνα με την ιστορία έδωσε όλο του το είναι , πολέμησε, τον έβγαλαν σηκωτό έξω , έκλαψε γοερά , προσευχήθηκε

Δοκιμασαν και απετυχαν ποτε?
Στην προσφατη ιστορια?
Και αν εγινε καποτε αυτο,γιατι δεν τους δινετε η ευκαρια να ξαναπροσπαθησουν?
Μπορει με τους αιωνες να εχουνε γινει και αυτοι καλοι και εναρετοι οπως οι Ορθοδοξοι.

quote:
Συμφωνώ , πες στους Εβραίους να το κάνουν . Πάντως είναι όντως παράδοξο να μην το σκεφτούν τόσους αιώνες αυτό το κόλπο οι αλλόπιστοι Άραβες και Οθωμανοί , αλλά και οι Εβραίοι για όσα χρόνια είναι κράτος , και να το σκεφτεί ένας Έλληνας όπως εσύ. Πιστεύω ότι πρέπει να το αναφέρεις όσο είναι καιρός.


Εχεις σκεφτει οτι αυτο το πραγμα πουλαει σαν τρελο?
Εχεις ψαξει ποτε στοιχεια για το ποσα φραγκα βγαζει το Ισραηλ απο τον ταφο του Ιησου και γενικα απο τους αγιους τοπους?
Για σκεψου λοιπον ξαφνικα να κατερεε ολο αυτο,την οικονομικη ζημια που θα υπηρχε.Μιλαμε για Εβραιους ετσι,για τους πλεον φραγκοφονιαδες.

quote:
Ένας Έλλην ποτέ δεν θα κατηγορούσε κάτι χωρίς αποδείξεις μόνο ένας δημαγωγός θα έλεγε την αμπελοφιλοσοφία που είπες πιο πάνω. ΑΠΟΔΕΙΧΤΗΚΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΗ ;

Σου δοθηκε ενα παραδειγμα με αποδειξεις για το πως μπορει να γινετε η αφη του αγιου φωτος και το αμφισβητεις?
Εαν ο επιστημον αυτος ζητουσε να μπει στον ταφο γιατι θα ελεγε οτι ειδε οραμα οτι θα παρει το αγιο φως η αν δεν τον αφηνε ο Πατριαρχης να μπει να αναβανε οι λαμπαδες του ετσι ξαφνικα εξω απο τον ταφο,τι θα ελεγες σημερα φιλε μου?

Ας αφησει λοιπον ο Πατριαρχης τους επιστημονες να μπουνε να ερευνησουνε το θεμα γιατι πλεον η επιστημη του εδωσε την απαντηση για το πως το κανει και απο την στιγμη που δεν δεχετε να ερευνηθει ο χωρος και το "θαυμα" εγω πιστευω τους επιστημονες.

quote:
Άλλο πράγμα να έχεις τις επιφυλάξεις σου πάνω στο θέμα και άλλο να κατηγορείς μια ολόκληρη θρησκεία και ένα μεγάλο μέρος των ελλήνων χωρίς στοιχεία

Οχι και χωρις στοιχεια φιλε μου.
Ισως μεγαλο μερος των Ελληνων αν εχουνε πιο ανοιχτο μυαλο και ας πιστευουνε στον ιδιο θεο με εσενα.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xeirwn
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
59 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 15:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xeirwn
Αγαπητοί φίλοι,

Απλώς γιατι ζούμε στον 21ο αιώνα και είναι ντροπή η αμάθια (και βεβαίως καταστροφική η ημιμάθεια...), χωρίς να θέλω να κάνω καμία διαφήμιση διαβάστε το εξής βιβλίο του Μιχάλη Καλόπουλου :
http://www.mathisis.com/title/title.htx?IDIOM049347
Νομίζω ότι υπάρχει και σχετικό site. Θα τo ψαξω και θα σας ενημερώσω!

Κατά τα λεγόμενα του κ.Καλόπουλου (και του Αδαμάντιου Κοραή το 1826!)
ο,τι αφορά το Αγιο Φως πρόκειται για κραυγαλέα ΑΠΑΤΗ!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 18:54:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina
Αυτος ο κυριος εχει επισκεφθει αραγε τον Παναγιο Ταφο;

Eχει εις γνωσιν του οτι το Αγιο Φως για μιση περιπου ωρα ειναι ακτιστο;

Επιχειρησε αραγε ο ιδιος να πιασει με τα χερια του την φωτια που του αναβανε οι βοηθοι του;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 19:05:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΩΣ ΓΙΑΤΙ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ?
ΥΠΟΔΗΛΩΝΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ Ο ΘΕΟΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ? ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΟΔΗΛΩΣΕΙ ?
ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΟΔΗΛΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΔΗΛΩΝΕΙ ΕΤΣΙ ΤΟΤΕ ΚΑΤ'ΕΜΕ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΝΟΝΤΑΙ ΠΑΡΑΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑΟ,ΚΑΙ ΑΣ ΑΦΗΣΕΙ ΤΙΣ ΦΛΟΓΙΤΣΕΣ..

ΑΝ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΛΟΓΟ ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΝΟΣ ΔΟΓΜΑΤΟΣ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΣΚΟΠΟ, ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 22:28:25  Εμφάνιση Προφίλ
Σωστός!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 22:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ
quote:

ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΩΣ ΓΙΑΤΙ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ?
ΥΠΟΔΗΛΩΝΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ Ο ΘΕΟΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ? ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΟΔΗΛΩΣΕΙ ?
ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΟΔΗΛΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΔΗΛΩΝΕΙ ΕΤΣΙ ΤΟΤΕ ΚΑΤ'ΕΜΕ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΝΟΝΤΑΙ ΠΑΡΑΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑΟ,ΚΑΙ ΑΣ ΑΦΗΣΕΙ ΤΙΣ ΦΛΟΓΙΤΣΕΣ..

ΑΝ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΛΟΓΟ ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΝΟΣ ΔΟΓΜΑΤΟΣ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΣΚΟΠΟ, ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ..


Φίλε beyond

Η απάντηση στην υποθετική ερώτηση σου είναι μια υποθετική ερώτηση.
Και αν ακόμα υπάρχει Θεός και αν ακόμα δίνει το Φως στους θνητούς γιατί θα έπρεπε εσύ και ο κάθε ένας από εμάς να καταλάβει το λόγο που αποφάσισε κάτι τέτοιο?

Το σχέδιο του γιατί σίγουρα θα πρέπει να υπάρχει ίσως να μας αποκαλυφθεί ίσως και όχι , αλλά μέχρι τότε μείνε στις υποθέσεις και όχι στους ψευτο-παραλληλισμούς Φως-Παιδάκια , γιατί απλούστατα κρίνεις τον Θεό σύμφωνα με μια δική σου υπόθεση , πράγμα το λιγότερο μιαρό.

ΕΛ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 00:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ
Φίλε tyanea

quote:

Και ποιος ορισε τους Ορθοδοξους κληροδοτες του ταφου του Ιησου?


Διαπιστώνω μια τρομερή εμπάθεια από εσένα προς την ορθοδοξία , όπως και να έχει αυτό είναι δική σου υπόθεση.
Όσο αναφορά γιατί η ορθοδοξία έχει την πρωτοκαθεδρία στον Τάφο του Χριστού αν μιλήσουμε καθαρά τεχνικά είναι κληρονομικό δικαίωμα από την πρώτη φορά που λειτούργησε από τους Βυζαντινούς.


quote:

Δοκιμασαν και απετυχαν ποτε?
Στην προσφατη ιστορια?
Και αν εγινε καποτε αυτο,γιατι δεν τους δινετε η ευκαρια να ξαναπροσπαθησουν?
Μπορει με τους αιωνες να εχουνε γινει και αυτοι καλοι και εναρετοι οπως οι Ορθοδοξοι.


Φίλε μου αντιλαμβάνεσαι πόσο σαθρή είναι η πρόταση σου ?
Παράδειγμα
Εάν εσύ ήσουν ιερέας οποιασδήποτε θρησκείας και εκτελούσες την πιο ιερή τελετή σου στο άδυτο των άδυτων στο πιο ιερό μέρος , εκεί που αγγίζεις το θειο . Θα διανοούσουν έστω και μια στιγμή χωρίς να χάσεις την πίστη σου να διαρρήξεις την συμφωνία σου με το Θειο προσφέροντας την θέση σου στον κάθε έναν που θέλει να ‘δοκιμάσει’ την τύχη του ? Νομίζω ότι μπερδεύεις τον βασιλιά Αρθούρο με τον Πατριάρχη.

Είδες τι έγινε στο πρόσφατο παρελθόν μια στιγμή δοκίμασαν οι Αρμένιοι και έγινε θαύμα , κεραυνός από καθαρό ουρανό σχίσιμο κολόνας μπροστά από την οποία προσευχόταν ο Πατριάρχης και αφή του Φωτός . Τι άλλο θες ? Εκτός και εάν ήταν αυταναφλεγόμενη κολόνα η έχει σπίρτα μέσα ?

Φίλε μου όσες φορές και να γίνει το θαύμα , και μπροστά σου να γίνει είσαι τόσο φανατικός που δεν θα το δεις , προσπάθησε να μην φανατίζεσαι.

quote:

Εχεις σκεφτει οτι αυτο το πραγμα πουλαει σαν τρελο?
Εχεις ψαξει ποτε στοιχεια για το ποσα φραγκα βγαζει το Ισραηλ απο τον ταφο του Ιησου και γενικα απο τους αγιους τοπους?
Για σκεψου λοιπον ξαφνικα να κατερεε ολο αυτο,την οικονομικη ζημια που θα υπηρχε.Μιλαμε για Εβραιους ετσι,για τους πλεον φραγκοφονιαδες.


Νομίσεις ότι είναι πιο σημαντικό για τους Εβραίους το χρήμα φίλε μου ? Ξέρεις τι χαρά θα πάρουν μόλις γίνει εάν τέτοιο σκάνδαλο ? θα ξεφτιλιστεί μια αντίπαλη θρησκεία τους σε τέτοιο βαθμό και φυσικά τα οφέλη θα τα καρπωθούν αυτοί αφού θα παρουσιαστούν ως αυθεντικοί ενώ οι Χριστιανοί ως μια ψεύτικη αίρεση του Εβραϊσμού.

quote:

Σου δοθηκε ενα παραδειγμα με αποδειξεις για το πως μπορει να γινετε η αφη του αγιου φωτος και το αμφισβητεις?
Εαν ο επιστημον αυτος ζητουσε να μπει στον ταφο γιατι θα ελεγε οτι ειδε οραμα οτι θα παρει το αγιο φως η αν δεν τον αφηνε ο Πατριαρχης να μπει να αναβανε οι λαμπαδες του ετσι ξαφνικα εξω απο τον ταφο,τι θα ελεγες σημερα φιλε μου?

ΜΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ !!!! Mάλλον τα μαθηματικά σου είναι λίγο φτωχά.

Όσο αναφορά τον επιστήμονα που λες.

Παράδειγμα
Είσαι ένα τίμιος περιπτεράς και έχεις βρει τον τρόπο να κάνεις τρελές πωλήσεις. Μια μέρα έρχεται το ξαδερφακι σου και το αφήνεις στο πόστο σου για μια ώρα. Μέσα σε αυτή την ώρα αυτός πουλάει όσο και εσύ ο τίμιος περιπτεράς , με την διαφορά ότι αυτός με κάποιο κόλπο πετυχαίνει το ποθητό αποτέλεσμα. ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ ? Μα φυσικά !!! Σύμφωνα με την ΔΙΚΗ ΣΟΥ λογική.

Δεν ξέρεις να διατυπώνεις την αμφιβολία σου φίλε μου. Ξέρεις γιατί ? Γιατί δεν έχεις αμφιβολία . Δεν ερευνάς. Είσαι πεπεισμένος από τον ίδιο τον φανατισμό σου. Δεν θες αποδείξεις ούτε καν ενδείξεις , οτιδήποτε μπορεί να δώσει τροφή στο φανατισμό σου είναι καλοδεχούμενο έστω και εάν είναι παράλογο.

quote:

Ας αφησει λοιπον ο Πατριαρχης τους επιστημονες να μπουνε να ερευνησουνε το θεμα γιατι πλεον η επιστημη του εδωσε την απαντηση για το πως το κανει και απο την στιγμη που δεν δεχετε να ερευνηθει ο χωρος και το "θαυμα" εγω πιστευω τους επιστημονες.

Φίλε μου δεν είναι ο Πανάγιος Τάφος κοτέτσι να μπαίνει ο κάθε επιστήμονας. Κατάλαβε επιτέλους ότι η θέση του Πατριάρχη είναι λεπτή , δεν θα ξαναπώ γιατί είναι , διάβασε όλα μου τα προηγούμενα γράμματα.
Όσο αναφορά ότι εσύ πιστεύεις τους επιστήμονες που κατάφεραν με απατεωνιά το θαύμα δείχνεις τον φανατισμό σου απλά. Εάν ήσουν άτομο με λογική και αρχές θα έλεγες απλά ότι το όλο θέμα είναι υπό σκέψη και ότι κρατάω επιφυλάξεις.
Το ότι δεν γίνετε έρευνα δεν σημαίνει ενοχή από την πλευρά του Πατριάρχη. ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ. Είσαι παράλογος τελείως. Μου θυμίζεις τους Τούρκους με τις τρέλες απαιτήσεις που έχουν όταν παραβιάζουν τον χώρο μας και ζητάνε και τα ρέστα.

quote:

Οχι και χωρις στοιχεια φιλε μου.
Ισως μεγαλο μερος των Ελληνων αν εχουνε πιο ανοιχτο μυαλο και ας πιστευουνε στον ιδιο θεο με εσενα.

ΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ??? Ξέρεις τι σημαίνει στοιχεία ? το ότι μύρισες παστίτσιο δεν σημαίνει ότι η μάνα σου κάνει παστίτσιο , η μυρωδιά έρχεται από το διπλανό σπίτι. Η μητέρα σου κάνει μουσακά σήμερα !!!

Στα λέω όσο πιο λαϊκά γίνετε να καταλάβεις την πλάνη σου και τον λάθος τρόπο σκέψης σου όπου σε οδηγεί ο φανατισμός σου.
Φίλε μου εγώ θα είμαι ο πρώτος που θα κράξει τον Πατριάρχη εάν ποτέ αποδειχτεί κάτι μεμπτό . Μέχρι τότε όμως θα σε παρακαλέσω την άλλη φορά που θα πεις απατή το Άγιο Φως να το κανείς με σκληρά στοιχεία. Κατάλαβε ότι με την επιπόλαια στάση σου προκαλείς εμφύλια διαμάχη μεταξύ Ελλήνων , ανεπίτρεπτο !

ΕΛ

"Το σύμπαν καταρρέει"


Edited by - ΕΛ on 14/10/2003 00:24:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 07:09:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΕΛ ΕΙΠΕΣ,"
Φίλε beyond

Η απάντηση στην υποθετική ερώτηση σου είναι μια υποθετική ερώτηση.
Και αν ακόμα υπάρχει Θεός και αν ακόμα δίνει το Φως στους θνητούς γιατί θα έπρεπε εσύ και ο κάθε ένας από εμάς να καταλάβει το λόγο που αποφάσισε κάτι τέτοιο?

Το σχέδιο του γιατί σίγουρα θα πρέπει να υπάρχει ίσως να μας αποκαλυφθεί ίσως και όχι , αλλά μέχρι τότε μείνε στις υποθέσεις και όχι στους ψευτο-παραλληλισμούς Φως-Παιδάκια , γιατί απλούστατα κρίνεις τον Θεό σύμφωνα με μια δική σου υπόθεση , πράγμα το λιγότερο μιαρό."

ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΤΟΝ ΚΡΙΝΩ ΕΓΩ ,ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΣΕ ΜΕΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ..ΑΡΕΙΑΝΟΥΣ.ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΩΣΤΟ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ,ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΦΕΡΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΤΑΔΙΣΤΙΚΟ.
ΕΓΩ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ,ΕΝΩ ΕΣΥ ΑΠΛΑ ΛΕΣ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥΣ ΔΙΝΕΙ ΦΛΟΓΙΤΣΕΣ.
ΣΟΥ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΙΔΟΥΣ ΘΑΥΜΑΤΑ ΕΝΩ ΑΠΕΞΩ ΣΦΑΖΕΤΑΙ ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΤΕ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΕΜΕΝΑ ΣΑΝ ΕΝΑΝ ΑΠΛΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΠΟΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ,ΔΕΝ ΤΟΝ ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΘΕΟ,ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ Η ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ (ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ) ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 11:37:12  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε ΕΛ δε νομίζω ότι είναι κανένας από δω μέσα φανατισμένος... ή τουλάχιστον αν είναι ο beyond άλλο τόσο είσαι και συ...
Ολοι είμαστε εδώ γιατί αμφιβάλουμε και ερευνούμε... στους ερευνητές δε χωράει φανατισμός...

Οσο για αυτό που είπες για το Θεό σου λέω ότι ο καθένας μας κρίνεται ΓΙΑ τις πράξεις αλλά ο Θεός κρίνεται ΑΠΟ τις πράξεις του, γιατί για φαντάσου αν στη Δευτέρα Παρουσία ο Θεός αρχίσει να σκοτώνει μαζί με τους κακούς (όπως είναι αναμενόμενο) και τους καλούς... τότε πως θα σου φαινότανε? Τι θα έλεγες για την πλάνη στην οποία είχε περιέλθει η θρησκεία μας τόσα χρόνια? Εσύ τότε δε θα έκρινες την πράξη αυτή του Θεού? Μην πεις όχι γιατί δε θα σε πιστέψω


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 11:50:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ
ΚΑΛΑ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΘΕΟΥΣ ΚΑΙ "Δευτέρες Παρουσίες" ΑΥΤΟΤΙΤΛΟΦΟΡΟΥΜΕΝΟΙ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ;
ΖΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΥΛΗ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΥΠΕΡΒΑΤΕΙΤΕ ΣΤΟ ΨΕΜΜΑ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Akashic
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 12:07:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Akashic
Το νερό το απλό χαλάει, όπως είναι φυσικό. Το αγιασμένο νερό (αγιασμός) δεν χαλάει. Έχω αγιασμό εδώ και 30 χρόνια και δεν έχει πάθει τίποτα.
Όσο για το γιατί ο Θεός ανάβει το Φως και δεν κάνει τίποτα για τα παιδάκια που σκοτώνονται,σας παραπάμπω στο αρχαίοελληνικό " ότι Θεός ή μη Θεός ή το μέσον, τι φης ερευνήσας βροτών". Θα κρίνουμε το Θεό ΄τώρα επειδή εμείς οι άνθρωποι φτιάχνουμε τους πολέμους και σκοτώνουμε τα παιδάκια?
Το ότι ο Καλόπουλος και ο Κοραής αποκαλούν το Άκτιστο Φως "απάτη" δεν νομίζω ότι μου λέει και πολλά.
Όσο για το ότι ζούμε μέσα στην ύλη και πιστεύουμε σε Θεούς, καλύτερα να πιστεύουμε σε Θεούς που μπορεί να μην υπάρχουν αλλά είναι χίλιες φορές καλύτερο από το να ζούμε μέσα στη μιζέρια της ύλης που κάποιοι θέλουν να μας πείσουν ότι μόνο αυτή υπάρχει. Το Άκτιστο Φως δεν καίει, αν και έχει τη μορφή φλόγας και επειδή ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί ούτε και πρόκειται να το εξηγήσει, για αυτό ψάχνετε να βρείτε δήθεν αποδείξεις και παρομοιώσεις από την αρχαιότητα και το θεωρείτε απάτη του Πατριάρχη και Μυθολογία των Εβραίων.
Ο Χριστιανισμός εδραιώθηκε στην Ελλάδα των Πυθαγόρειων, του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη, σε ένα λαό με μοναδική ευφυϊα, δεν σας φτάνει αυτό? εκτός και αν μας θεωρείτε όλους τόσο ηλίθιους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 12:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ
ΠΕΡΙ ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΙΩΝ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΑΔΙΑΦΟΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΩ
ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΙ ΕΠΙΚΟΥΡΕΙΟΣ ΕΙΜΑΙ....
ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΑΠΛΩΣΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΑ ΑΦΟΥ ΗΤΑΝ ΒΙΑΙΑ ΕΠΙΒΟΛΗ ΤΩΝ ΡΩΜΑΙΩΝ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΟΥ ΚΩΝ/ΝΟΥ.
ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΥΠΟΤΕΛΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΟΥ ΑΥΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΚΥΡΙΑΡΧΗΣΕΙ ΜΕΤΑ 1000 ΧΡΟΝΙΑ
ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΜΕ ΤΟ ΣΤΑΝΙΟ.
ΣΑΜΠΩΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟ ΣΤΑΝΙΟ ΤΟΥ ΕΚΒΙΑΣΜΟΥ ΔΕΝ ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 13:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ

Akashic είσαι σωστός.

ΕΛ

"Το σύμπαν καταρρέει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy