ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ: Έργο Θεού ή Διαβόλου?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 13:41:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Invader
Να μην ξεκινήσουμε τώρα πολιτική κουβέντα γιατί αλίμονό μας.

Έχω που έχω την ταμπέλα του αντίχριστου από τον Ψηλό, του υποψήφιου πελάτη της κόλασης από την akk, μη μου κολλήσει και καμία ταμπέλα Νεοναζί ή 17 Νοέμβρη ή οτιδήποτε άλλο, δεν θα το αντέξω...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 13:43:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε macedon, μην είμαστε και τόσο απόλυτοι. Πουθενά στην Αγία Γραφή δεν αναφέρεται οτι ο κόσμος είναι επίπεδος( και για να είμαι ειλκρινής, πουθενά δεν βρήκα και καταχώρηση που να γράφει οτι η Γη δημιουργήθηκε πριν 5.000 χρόνια, όπως λένε μερικοί που κατηγορούν το χριστιανισμό). Ο Παύλος μας λέει επίσης πως οι Εφτά μέρες που αναφέρονται στη δημιουργία του κόσμου είναι ''ημέρες Θεού''( τεράστιες δηλαδή).
Πουθενά επίσης δεν αναφέρεται στην Βίβλο πως η θρησκεία και η επιστήμη είναι το ίδιο. Πρόκειται για εντελώς διαφορετικά πράγματα, με εντελώς διαφορετικούς στόχους. Και, όπου παει να εμπλακεί η μία με την άλλη, τα αποτελέσματα είναι άκρως δυσάρεστα.
Τώρα, το τι λένε διάφοροι φανατικοί παρθρηκευτικοί κύκλοι, άλλη υπόθεση. Για να μιλήσουμε για χριστιανισμό, καλό θα ήταν να χρησιμοποιούμε σαν βάση αποκλειστικά την Βίβλο.
Συμφωνώ επίσης με τον Ψηλό πως πολλοί μεγάλοι επιστήμονες ήταν ιδιαίτερα θρησκευόμενοι, και αυτό πράγματι λέει κάτι.
Ισοροπία,λοιπόν φίλοι μου! Η αλήθεια, σε αυτό το ζήτημα, βρίσκεται κάπου στη μέση...


Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 13:52:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε macedon, μην είμαστε και τόσο απόλυτοι. Πουθενά στην Αγία Γραφή δεν αναφέρεται οτι ο κόσμος είναι επίπεδος( και για να είμαι ειλκρινής, πουθενά δεν βρήκα και καταχώρηση που να γράφει οτι η Γη δημιουργήθηκε πριν 5.000 χρόνια, όπως λένε μερικοί που κατηγορούν το χριστιανισμό).

Μα ... δεν είπα ότι είναι στην Αγία Γραφή. Δεν διάβασες το μήνυμά μου μαλλον.

quote:
Πουθενά επίσης δεν αναφέρεται στην Βίβλο πως η θρησκεία και η επιστήμη είναι το ίδιο. Πρόκειται για εντελώς διαφορετικά πράγματα, με εντελώς διαφορετικούς στόχους. Και, όπου παει να εμπλακεί η μία με την άλλη, τα αποτελέσματα είναι άκρως δυσάρεστα.

Επαναλαμβάνω. Δεν διάβασες το μήνυμά μου.

quote:
Συμφωνώ επίσης με τον Ψηλό πως πολλοί μεγάλοι επιστήμονες ήταν ιδιαίτερα θρησκευόμενοι, και αυτό πράγματι λέει κάτι.

Ένας απ'αυτούς ήταν ο Πασκάλ. Ευτυχώς όμως που δεν προσπάθησε να εξηγήσει την υδροστατική πίεση χρησιμοποιώντας την Αγία Γραφή.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 15:36:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Ο Χριστιανός έχει το κουράγιο και τη χαρά να το δηλώνει αυτό που πιστεύει, και να δηλώνει πως ο Χριστός δεν έπαψε ποτέ να υπάρχει. Εσείς φίλοι μου, καλύπτεστε πίσω από έναν γενικό στείρο ορθολογισμό….»

Η τάση να καπηλεύεται το δόγμα τους επιστήμονες είναι κάτι το σύνηθες. Εάν βέβαια αναφέρουμε ΠΟΣΟΙ επιστήμονες ή άλλοι λόγιοι έχουνε στείλει προ πολλού το αναχρονιστικό δόγμα στο χρονοντούλαπο, έ τότε απλά θα τους βαφτίσουνε…..Άθεους!

Ωστόσο, θρησκεία και επιστήμη είναι όπως…ΔΙΑΒΟΛΟΣ ΚΑΙ ΛΙΒΑΝΙ!! (οι όροι σε…ελεύθερη μετάφραση)

Η θεολογία όμως δεν είναι επιστήμη. Και ούτε και πρόκειται να συμπορευτεί ΠΟΤΕ την επιστήμη.

Η επιστήμη ξεκινάει όλες τις παραδοχές της με το Κ.Σ. (κανονικές συνθήκες). Ποιος βλέπει Κ.Σ.? Ο άνθρωπος.

Υπάρχουν όμως Κ.Σ.? ΟΧΙ.

Ποιος καταλαβαίνει την διαφορά Κ.Σ. με Π.Σ. (πραγματικές συνθήκες)? Για παράδειγμα ο εφαρμοστής, ο τεχνικός, ο τεχνολόγος.

Πώς την νοούμε την διαφορά Π.Σ. - Κ.Σ.? Απλά, ως ανοχή σφάλματος.

Έτσι, η θεολογία είναι λόγος περί θεού για Πραγματικές Συνθήκες……..άνευ ανοχών!!

Δηλαδή, είναι μια εφαρμογή άνευ θεωρίας (δεν υπάρχουν αναφορές σε Κ.Σ.). με αυτόν τον τρόπο δεν υπάρχουν σφάλματα (Κ.Σ. ανύπαρκτες άρα η διαφορά Π.Σ.-Κ.Σ. είναι Π.Σ.). Με άλλα λόγια, Ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΣ!!

Τα συμπεράσματα λοιπόν περί θεολογίας είναι:

1) Η θεολογία δεν είναι θεωρία. (Όχι επιστήμη)
2) Η θεολογία είναι αλάθητη εφαρμογή. (Όχι τεχνολογία)
3) Η θεολογία είναι ρεαλιστική. (είναι ένα ποίημα για την ζωή)

Πολλές φορές μπερδεύουμε την έννοια θεωρία με την έννοια άποψη. Η διαφορά είναι στην αναφορά. Η άποψη λαμβάνει την αναφορά από μας, λέμε αυτό που βλέπουμε. Η θεωρία ξεκινάει με παραδοχές, δεν είναι απαραίτητο να λέμε αυτό που βλέπουμε.

Τι λέει όμως η άποψη ουσιαστικά: Θεός είναι η αντίληψη της μεταβλητότητας του Κόσμου. Η θεωρία λέει αντίστοιχα: Το σύμπαν είναι λόγος πραγματικότητας προς νόηση.

Και ο νοών νοείτω….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 16:09:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.... Μακεδόνας έγραψε

quote:
Φίλε Ψηλέ.
Να δηλώσω κατ'αρχήν ότι δεν κατάλαβα την παρένθεσή σου για τους αριστερούς, όπως και δεν κατάλαβα τι σχέση μπορεί να έχει ο κομμουνιστικός υλισμός με τη θρησκεία. Άλλωστε η θέση του κομμουνισμού για τη θρησκεία, όπως εκφράστηκε τόσο από τον Λένιν (η θρησκεία είναι το όπιο των λαών) όσο και από τον Μάο (η θρησκεία είναι δηλητήριο) είναι σαφής.

το σχετικό σχόλιο μου είναι σε αναφορά του Ινβάνδερ. Γιατί ανακατεύεις τον Λένιν και τον Μάο;; κάτι έχω ακούσει για τη στάση τους, ευχαριστώ πάντως για την πληροφορία.

Είπε Ινβάντερ:

quote:
Η διάδοση του ελληνικού πολιτισμού και ο εκπολιτισμός αυτών των βάρβαρων δεν σημαίνουν για εσένα τίποτα? Η δημιουργία μιας ελληνικής πανίσχυρης αυτοκρατορίας, που κυβερνιόνταν με βάση τα τι αρχαιοελληνικά ιδεώδη συγκρίνεται με το αποτρόπαιο κατασκεύασμα της pax americana που προσπαθούν τώρα να επιβάλουν τα θρασύδειλα σκουλήκια του Μπούς?
Η λέξη ''θεία Δίκη για τις καταστροφές που είχαν προξενήσει οι Πέρσες στην πατρίδα μας σου λέει ίσως κάτι?
Πες μου, πότε προόδευσε η ανθρωπότητα χωρίς αγώνα? Πότε συντελέστηκε πρόοδος χωρίς πριν να πεθάνουν άνθρωποι για τα πιστεύω τους?
Επειδή βλέπω οτι η σύγκριση μεταξύ ΜΕΓΑΛΟΥ Αλεξάνδρου και αμερικανών είναι τώρα τελευταία πολύ προσφιλής σε κάτι ψευτοκουλτουριάρηδες ''διανοούμενους'' της αριστεράς αλλά και, δυστυχώς καμιά φορά και του χριστιανικού χώρου, για αυτό φίλτατε Ψηλέ σου λέω το εξής. Επειδή με το θρύλο του Μέγιστου των Ελλήνων ανατράφηκαν γενιές και γενιές ελλήνων και επειδή μιλάς για μια προσωπικότητα μπροστά στην οποία υποκλίθηκαν εκατοντάδες σπουδαίων ανθρώπων ανα τους αιώνες, καλά θα κάνεις να έχεις πάρα πολύ καλή τεκμηρίωση των απόψεων που έχεις για αυτόν, μεσα απο αρχαίες πηγές( you know Πλούταρχος? Αρριανός? Κούρτιος? Σίγουρα πάντως όχι Σιμόπουλος...) και με ατράνταχτα επιχειρήματα.
Και κάτι άλλο-Άσε τους χαρακτηρισμούς τύπου 'εγκληματίας'' γιατί υπάρχουν ακόμα άνθρωποι εδω που αγαπούν την πατρίδα τους και την Ιστορία της και προσβολές απέναντι της τις παίρνουν προσωπικά.
ΟΚ?

... είπε Μακεδόνας

quote:
Να σε διορθώσω: Το εβραιόπουλο που λες κατάφερε και επηρέασε μόνο το 1/3 της ανθρωπότητας.

και σου φαίνεται λίγο το 1/3 λοιπόν;

quote:
Τώρα, πώς τα κατάφερε; Με τον ίδιο τρόπο που ένας καμηλιέρης από την έρημο της Αραβίας κατάφερε να επηρεάσει το άλλο 1/3. Τι πάει να πει αυτό;

δηλαδή εγώ να θεωρήσω αυτό ως απάντηση;;;

... είπε Μακεδόνας

quote:
Οι ορθόδοξοι αποτελούν το 3% του πληθυσμού της γης (200 εκατομύρια περίπου)

διαβάζεις όπως θες εσύ. Δεν είπα οι ορθόδοξοι, είπα οι αρνητές του Χριστιανισμού!!

quote:
Τι στην ευχή, τόσα δισ κόσμου είναι πλανεμένοι και εσείς είστε οι λογικοί;

μη μου πεις; όλα τα υπόλοιπα δις κόσμου έχουν τις ίδιες πεποιθήσεις με σένα;;;

quote:

----------------
Ψηλός
Με λίγα λόγια, αποκαλείτε πλανεμένους και κορόιδα τόσους και τόσους θρήσκους επιστήμονες!!!
----------------


Το οποίο προκύπτει από πού?


προκύπτει από όλα σου τα λεγόμενα φίλε μου, μου είναι όμως δύσκολο να κάνω παραπομπή όλα σου τα μυνήματα.

quote:

Το όλο μήνυμά σου (και μην το θεωρήσεις προσωπική επίθεση γιατί δεν είναι. Κριτική είναι μόνο) με τη χρήση τόσων θαυμαστικών, τέτοιων χαρακτηρισμών και ταμπελοποίησης (εσείς και μεις) προφανώς δείχνει σύγχυση.

τα θαυμαστικά είναι απλά ένας τρόπος που χρησιμοποιώ όταν θέλω να τονίσω κάτι στα γραφόμενά μου.
Γιατί σε φοβίζει η ταμπελοποίηση; Αφού και εσύ συνεισφέρεις σ'αυτό;
Εμένα μ'αρέσει να γνωρίζω με τι και με ποιον και με το πως σκέφτεται κάποιος για να μπορέσω να κάνω συζήτηση μαζί του. Όταν βλέπω αοριστίες και γενικότητες τα χάνω και δεν βγάζω άκρη.

Είδες, που μόλις μίλισα για τους κομουνιστές .....πάφφφφφφφ αμέσως μου την κόλησαν την ταμπέλα!!!!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 16:20:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.....για τον φίλτατο Ινβάντερ,

quote:
Μάλλον γιατί η κόκκινη αρκούδα τα τίναξε...Τελικά, οι ''ιμπεριαλιστές'' αποδείχτηκαν πιο δυνατοί( γιατί άραγε...).

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ποιοι ήταν αυτοί που εναντιόνονταν σ'αυτή τη λογική;;; Ποιοι ήταν αυτοί που δεν σταμάτησαν στιγμή να μας μιλάνε για τον άκρατο ιμπεριαλισμό των αμερικάνων;
Τα συνθήματα όπως "φονιάδες των λαών" "εοκ και νατο στο ίδιο συνδικάτο", ....... σας λένε τίποτα;
--------------------------------------------------------------------------------


Μπορείς φίλτατε να μου δώσεις ένα καλό λόγο για τον οποίο θα έπρεπε να επιλέξω τον κομμουνισμό απο την ΕΟΚ και το ΝΑΤΟ? Μήπως θέλεις να σου υπενθυμίσω την κατάντια των πρώην κομμουνιστικών χωρών? Δεν νομίζω να χρειάζεται.... Γιατί οι κομμουνιστές ξέρουν να βγάζουν ωραία συνθήματα, να κάνουν φολκλορικές διαδηλώσεις κραυγάζοντας εναντίον των κακών αμερικάνων και της ΕΟΚ και πάνω απ'όλα να κατηγορούν τους άλλους, αλλά όταν έρχεται η στιγμή να προτείνουν εναλακτικες λύσεις όλως περιέργως κάνουν μόκο.
Αλά ας μιλήσουμε για τα άλλα ''εργα και ημέρες'' της αριστεράς στον τόπο μας φίλτατε. Ας μιλήσουμε για τους ''ιμπεριαλιστικούς'' βαλκανικούς πολέμους, για την υπονόμευση του Μικρασιατικού αγώνα, για την προτροπή προς τους έλληνες στρατιώτες να λιποτακτήσουν το 1940, για τις απόψεις του ΚΚΕ για την ελληνικότητα της Μακεδονίας, της Θράκης και της Ηπείρου, την δολοφονία του συνταγματάρχη Ψαρού, το πραξικόπημα κατά της δημοκρατικής κυβέρνησης το 1945,τον γενιτσαρισμό 30.000 ελληνόπουλων μετά τον εμφύλιο... Χρειάζεται να συνεχίσω? Μπα, ας μην ξεράσουμε καλύτερα.
Α, ναι, ξέχασα.Όλα αυτά τα εγκλήματα πατσίζονται απο το Πολυτεχνείο, το οποίο είναι η σημαντικότερη στιγμή στην ιστορία της Πατρίδας μας γιατί έτσι σας γουστάρει, ναι Ψηλέ? Ρε κούνια που σας κούναγε...


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Από πότε ξύπνησαν και οι "μη κομουνιστές";;;
--------------------------------------------------------------------------------


Το παλιό, καλό παραμύθι.''Εσείς κοιμάστε και εμείς είμαστε ξύπνιοι...''
Επι τη ευκαιρία, να ρωτήσω που χάθηκαν οι κομμουνιστές όταν γινόντουσαν τα συλλαλητήρια για την ελληνικότητα της Μακεδονίας? Μήπως οργάνωσαν και τώρα κανένα συλλαλητήριο, που οι αμερικάνοι αναγνώρισαν τη FYROM?
Ή η κασέτα παίζει μόνο ''ΕΟΚ και Νάτο'' κτλ?
Για να επανέλθω στο θέμα, να πω πως και εγώ συμφωνώ με τον Σβάμπε πως υπάρχουν παντού ενάρετοι και καλοπροαίρετοι άνθρωποι, ακόμα και στην Ορθόδοξη εκκλησία. Απλά, οι κοιλιόδουλοι χριστοδουλαίοοι είναι συνήθως στις υψηλές θέσεις και δυσφημούν έτσι όλο το οικοδόμημα...

Φιλικά,
*πρώην Kaizer


αν θέλεις μπορείς να ανοίξεις ένα θέμα σχετικό στην ανάλογη κατηγορία και μπορούμε να δούμε το κατά πόσο πατριωτικά κινούμενος ήταν ο Μικρασιατικός πόλεμος και ποιοι τον πρόδωσαν, κατά πόσο δημοκρατική ήταν η πρώτη κυβέρνηση το 1945, για το ποιος λιποτάκτησε και ποιος πρόδωσε τον αγώνα το 1940, .... και να δούμε από ποια ιστορική πηγή αντλείς τις γνώσεις σου.
Όλα αυτά όμως, σε άλλη θεματική ενότητα (αν υπάρχει στο εσοτερικα), όχι εδώ.

Πάντα φιλικά!!

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 16:22:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μα ... δεν είπα ότι είναι στην Αγία Γραφή. Δεν διάβασες το μήνυμά μου μαλλον.



Συγνώμη φίλε μου. Απλά θεώρησα χρήσιμο να ξεκαθαρίσουμε πως τα όσα( σωστά) αναφέρεις είναι βασικά δημιουργήματα ευφάνταστων φανατισμένων παπάδων που ήθελαν συχνά να ξεκαθαρίσουν σκοπιμότητες και όχι λόγια της Βίβλου.
Φίλτατε Ψηλέ, όταν λες

quote:
Από πότε ξύπνησαν και οι "μη κομουνιστές";;;

τι αντιμετώπιση περιμένεις? Εσύ ο ίδιος βάζεις ταμπέλα στον εαυτό σου. Α, ναι, πιθανότατα δεν είσαι κομμουνιστής, είσαι ''αριστερός'' ή ''σοσιαλιστής''. Προσεκτική μελέτη της Ιστορίας θα σου δείξει πιθανότατα οτι όλες αυτές οι τεχνητές ένοιες είναι στην ουσία το ίδιο πράγμα.

Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 17:51:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με λίγα λόγια η κοινωνία αλλάζει, η επιστήμη προχωράει, καινούρια δεδομένα βγαίνουν στην επιφάνεια. Καιρός είναι να αλλάζουν, να προσαρμόζονται και οι θρησκείες μαζί με τους ανθρώπους. Οι βασικές αρχές να μείνουν ίδιες. Λίγο πολύ όλες οι θρησκείες αγάπη και σεβασμό διδάσκουν.

Για τον άνθρωπο ίσως είναι καλό να εκφράζεται για το θείο μέσω κάποιας θρησκείας γιατί μερικά πράγματα δεν μπορεί να τα κατανοήσει.

Προσοχή όμως όλοι οι -ισμοί να μην γίνονται ένα μέσο χειραγώγησησς του κόσμου γιατί μέχρι τώρα έχουμε δεί ότι αυτό οδηγεί σε άσχημα αποτελέσματα.

Αν αυτά που έχω γράψει είναι λάθος παρακαλώ να μου εξηγήσετε το γιατί.

Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 19:43:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Invader
Απλά θεώρησα χρήσιμο να ξεκαθαρίσουμε πως τα όσα( σωστά) αναφέρεις είναι βασικά δημιουργήματα ευφάνταστων φανατισμένων παπάδων που ήθελαν συχνά να ξεκαθαρίσουν σκοπιμότητες και όχι λόγια της Βίβλου.

Σχετικά με το βιβλίο του James Ussher που παράθεσα, δεν ήταν ακριβώς έτσι. Το θεωρητικό μέρος του βιβλίου (ο υπολογισμός της "ακριβούς" ημερομηνίας συγκεκριμένα) εκπονήθηκε από τον Dr. John Lightfood, αντιπρύτανη του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης και φανατικό Καθολικό.

Τώρα αν ήταν ευφάνταστοι παπάδες... δεν ξέρω. Πάντως επιστήμονες δεν ήταν.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 19:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Orfeas7
Για τον άνθρωπο ίσως είναι καλό να εκφράζεται για το θείο μέσω κάποιας θρησκείας γιατί μερικά πράγματα δεν μπορεί να τα κατανοήσει.


Συμφωνώ απόλυτα. Η αναζήτηση του Θείου πηγάζει από την ίδια την ανθρώπινη φύση και απασχόλησε τον άνθρωπο (με διάφορες μορφές) από τη στιγμή που άρχισε να αντιλαμβάνεται τον κόσμο γύρω του.

Το πρόβλημα, πιστεύω αρχίζει να δημιουργείται όταν η θρησκεία αρχίζει να ανακατεύεται σε χωράφια άλλου (επιστήμη).

Ή παπάς-παπάς, ή ζευγάς-ζευγάς.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 22:47:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αν θέλεις μπορείς να ανοίξεις ένα θέμα σχετικό στην ανάλογη κατηγορία και μπορούμε να δούμε το κατά πόσο πατριωτικά κινούμενος ήταν ο Μικρασιατικός πόλεμος και ποιοι τον πρόδωσαν, κατά πόσο δημοκρατική ήταν η πρώτη κυβέρνηση το 1945, για το ποιος λιποτάκτησε και ποιος πρόδωσε τον αγώνα το 1940, .... και να δούμε από ποια ιστορική πηγή αντλείς τις γνώσεις σου.
Όλα αυτά όμως, σε άλλη θεματική ενότητα (αν υπάρχει στο εσοτερικα), όχι εδώ.

Έχεις δίκυο, αγαπητέ, να μην καταχραζόμαστε τον χώρο ενός άσχετου topic. Σε περιμένω λοιπόν εδώ.http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3349&whichpage=3&ARCHIVE=
Πάντα με διάθεση για συζήτηση...

Φιλικά,
*πρώην Kaizer

Edited by - Invader on 08/05/2005 22:49:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 22:56:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΗΣΤΙΚΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΛΗ ΠΡΟΣΘΕΣΗ ΤΩΝ ΕΤΩΝ ΠΟΥ ΗΤΑΝ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΠΡΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟΝ ΑΠΟΓΟΝΟ
ΕΧΟΥΜΕ
ΑΔΑΜ ΕΤΩΝ 130-ΣΗΘ105-ΕΝΩΣ90-ΚΑΙΝΑΝ75-ΜΑΑΛΑΛΕΗΛ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΕΤΣΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΓΕΝΗΣΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΑΝ ΕΤΟΣ 0
ΤΟ ΑΘΡΟΙΣΜΑ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΕΤΩΝ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ 4450 ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΡΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ <<ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΗ>> ΚΑΙ ΑΡΑ ΑΛΑΘΑΣΤΗ Π.Δ. Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΑΤΗΣΕ ΤΟ ΠΟΔΙ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΓΗ ΤΟ ΕΤΟΣ 4450Π.Χ.
ΣΥΜΦΩΝΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΤΗΝ<<ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΗ>> Π.Δ. ΟΛΟΙ ΚΑΤΑΓΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΙΟΥΣ ΤΟΥ ΝΩΕ
ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΩΠΟΙ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΦΥΛΕΣ

ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΤΑ ΑΣΤΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΣΗΜΕΙΑ ΣΤΟ ΟΥΡΑΝΙΟ ΣΤΕΡΕΩΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΟΥΡΑΝΙΟ ΣΩΜΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΗΛΙΟΣ ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ

ΑΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΟ ΟΥΡΑΝΙΑ ΣΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΕΙΡΑ ΟΠΩΣ ΛΑΘΑΣΜΕΝΑ ΜΑΣ ΛΕΕΙ Η ΕΠΙΣΤΙΜΗ

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του

Edited by - gigenis on 08/05/2005 22:58:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 23:28:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΗΣΤΙΚΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΛΗ ΠΡΟΣΘΕΣΗ ΤΩΝ ΕΤΩΝ ΠΟΥ ΗΤΑΝ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΠΡΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟΝ ΑΠΟΓΟΝΟ
ΕΧΟΥΜΕ
ΑΔΑΜ ΕΤΩΝ 130-ΣΗΘ105-ΕΝΩΣ90-ΚΑΙΝΑΝ75-ΜΑΑΛΑΛΕΗΛ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΕΤΣΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΓΕΝΗΣΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΑΝ ΕΤΟΣ 0
ΤΟ ΑΘΡΟΙΣΜΑ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΕΤΩΝ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ 4450 ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΡΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ <<ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΗ>> ΚΑΙ ΑΡΑ ΑΛΑΘΑΣΤΗ Π.Δ. Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΑΤΗΣΕ ΤΟ ΠΟΔΙ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΓΗ ΤΟ ΕΤΟΣ 4450Π.Χ.

Για την ακρίβιεα, η γενεαλογία πάει ως εξής
Αδάμ-πέθανε 930 ετών
Σήθ-πέθανε 912 ετών
Ενώς-πέθανε 905 ετών
Καίναν-πέθανε 910 ετών
Μααλαλεήλ-πέθανε 895 ετών
Ιάρεδ-πέθανε 962 ετών
Ενώχ-απείχθη απο τον θεό στα 365 του έτη
Μαθουσάλας-πέθανε 969 ετών
Λαμέχ-πέθανε 777 ετών
Νώε-πέθανε 950 ετών
Και πάει λέγοντας...Ο ακριβής υπολογισμός μας δίνει έναν συμβολικό, αλλά και μάλον λογικό αριθμό. Βαριέμαι να συνεχίζω ολόκληρη την τεράστια γεναλογία του Ιησού όπως αυτή αναφέρεται στο Ευαγγέλιο,πιστεύω όμως πως έχει καταστεί σαφές το εξής, ότι δηλαδή η Βίβλος μιλαέι συμβολικά. Εκτός και αν υπάρχει κάποιος που να πιστεύει οτι είναι δυνατόν να ζήσει κάποιος 900 χρόνια στην Παλαιολιθική εποχή
( εδώ τώρα με το ζόρι φτάνουν ελάχιστοι τα 100)...
Και αυτό μπορεί να γίνει ένα πολύ καλό παράδειγμα του πόσο γελοία μπορεί να γίνει η επιστήμη όταν τα μπλέκει με τη θρησκεία ή το αντίστροφο( βλέπε επιστήμονες που προσπαθούν να αποδείξουν την πλαστότητα των όσων λέει η Βίβλος βασιζόμενοι στο οτι ο άνθρωπος είναι αδύνατον να ζήσει τόσα χρόνια ή παπάδες που επιμένουν πως η Γη δημιουργήθηκε μέσα σε εφτά ημέρες...).


Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 23:41:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΑΘΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΑ
ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΖΗΣΑΝ ΑΛΛΑ Η ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟΝ ΑΠΟΓΟΝΟ

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 23:43:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εκτός και αν υπάρχει κάποιος που να πιστεύει οτι είναι δυνατόν να ζήσει κάποιος 900 χρόνια στην Παλαιολιθική εποχή

Μόνο ο Ζολώτας πλησίασε το ρεκόρ αυτό

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2005, 17:23:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι ειρωνεία τελικά.

Είδαμε έως τώρα άπειρα παραδείγματα και προτροπές διχασμού και μισαλλοδοξίας που αναδύονται από τους κόλπους της χριστιανικής θρησκείας και της αντίστοιχης ιστορικής διαδρομής που χάραξε, ωστόσο δεν στάθηκε δυνατό να βρούμε τα αντίστοιχα διαστήματα απόλυτης αγάπης και Εν Χριστώ ευρισκομένους πολίτες.

Γιατί άραγε τόση αντίφαση μεταξύ άμβωνος και πραγματικότητας? Και όταν λέμε πραγματικότητας, τότε δεν εννοούμε μόνο περασμένες εποχές αλλά και την ζοφερή παρούσα κατάσταση στους κόλπους της εκκλησίας.

Τι άλλαξε τελικά από τότε που ο επαναστάτης Ιησούς μπούκαρε στο ναό και έδιωξε τους εμπόρους του Θείου? Εάν τελικά πραγματοποιούνταν ΣΗΜΕΡΑ αυτή Του η εξόρμηση, πιστεύεται ότι…θα προλάβαινε να τους κυνηγήσει όλους?

Αρκεί να αναλογιστούμε ότι εάν διαβάσει κανείς το ευαγγέλιο από μια άλλη οπτική γωνία τότε βλέπει εντελώς διαφορετικούς θύτες και θύματα, καθώς και ανακαλύπτει τους πραγματικούς….ΣΑΤΑΝΑΔΕΣ που αυτοανακηρύθηκαν «Άγιοι» και «Σωτήρες»!

Κατά Ματθαίον ΚΓ’ 7-10:

«υμείς δε μη κληθήτε ραββί. Είς γαρ υμών έστιν ο διδάσκαλος, ο Χριστός»

Και γέμισε η γη χριστιανούς διδασκάλους θεολόγους……

«και πατέρα μη καλέσητε υμών επί της γής…»

Και γέμισε η γη χριστιανούς Πατέρες και Αγίους…….

«μηδέ κληθήτε καθηγηταί»

Και γέμισε η γη καθηγητές της χριστιανοσύνης και εκτροφεία καθηγητών……

Ποιος είναι τελικά αυτός που πλανά εις το όνομα Του? Ποιος δικαιούται εκ του έργου και των πράξεων του να ανακηρυχθεί απόστολος αγάπης και φίλος όλων των ανθρώπων, αλλόθρησκων και μη?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2005, 00:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εισαγωγή στη Φιλοσοφία

διδάσκων: Διονύσιος Σ.......)
Στο εισαγωγικό αυτό μάθημα θα επιχειρηθεί η επίτευξη δύο στόχων: α) Ο πρώτος στόχος συνίσταται στην κατανόηση της εννοίας της φιλοσοφίας. Η φιλοσοφία θα προσδιοριστεί ως η καθολική επιστήμη, ως η επιστήμη που δεν εξαντικειμενίζει μόνο μια συγκεκριμένη περιοχή του επιστητού αλλά θεματοποιεί το ον στην ολότητά του και παράγει τους συγκεκριμένους προσδιορισμούς από την καθολική ενότητα. Ως γνώση του όντος και της αλήθειας ο φιλοσοφικός λόγος δεν ενέχει όμως μόνο μια γνωσιακή διάσταση αλλά συσχετίζεται προς τον βιόκοσμο της ανθρωπίνης υπάρξεως και η συσχέτιση αυτή θα φανερωθεί ως η αρχέγονη αιτία που οδήγησε τους δύο τελευταίους αιώνες στην αμφισβήτηση της φιλοσοφίας ως καθολικής επιστήμης και στην απόρριψη της συστηματικής, ενοποιητικής θεωρήσεως της αλήθειας. Παράλληλα θα οριοθετηθούν οι αιτίες του φιλοσοφείν (θαυμάζειν, αμφιβολία, συνείδηση της περατότητας) και θα διαχωριστεί η φιλοσοφία από τις συγγενικές προς αυτήν περιοχές (επιστήμη, τέχνη, θρησκεία). β) Ο δεύτερος στόχος συνίσταται στην κατανόηση της εννοίας της ιστορίας της φιλοσοφίας. Θα δειχτεί η εσώτερη σχέση της φιλοσοφίας προς την ιστορία της και η ιστορία θα γίνει κατανοητή τόσο ως ανάπτυξη της φιλοσοφίας στο χρόνο όσο και ως φανέρωση του γεγονότος ότι ο φιλοσοφικός λόγος ως καθολική γνώση του όντος υπόκειται κατ’ εξοχήν στην αυτοαναφορά, εξαντικειμενίζει δηλαδή τον ίδιο του τον εαυτό και τον κατανοεί μέσα στο χρόνο με αποτέλεσμα η γνώση της φιλοσοφίας για τον κόσμο να συμβαδίζει με τη γνώση της για τον εαυτό της. Τέλος θα παρουσιαστούν οι βασικές θέσεις των μεγάλων φιλοσόφων από την αρχαιότητα έως σήμερα με αντικειμενικό σκοπό να κατανοηθούν οι θεμελιώδεις προβληματικές του φιλοσοφικού στοχασμού.


Πως αναλύεις και σχολιάζεις φίλε Σβάμπε αυτά που είναι σε έντονο και υπογραμμισμένο;

Φιλικά όπως πάντα

Edited by - Ψηλός on 10/05/2005 00:46:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2005, 01:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κύριε κύριε...
Να απαντήσω εγώ;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2005, 01:33:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Πως αναλύεις και σχολιάζεις φίλε Σβάμπε αυτά που είναι σε έντονο και υπογραμμισμένο;»

Η φιλοσοφία, όπως άλλωστε και οι υπόλοιπες ανθρωπιστικές επιστήμες, δεν διέπονται από θέσφατα και δογματισμούς, αλλά από διερεύνηση και αμφισβήτηση.

Υπό αυτό το πρίσμα, προσωπική μου άποψη, μπορεί ο συγκεκριμένος καθηγητής που παρουσιάζεις κάλλιστα να επιχειρήσει μια προσέγγιση υπό τους στόχους που έχει ήδη οριοθετήσει. Εξάλλου, το αναφέρει λέγοντας «Στο εισαγωγικό αυτό μάθημα θα ΕΠΙΧΕΙΡΗΘΕΙ η επίτευξη δύο στόχων».

Περαιτέρω, η φιλοσοφία δεν λειτουργεί πάντοτε ως ελευθερία από τα δεσμά των δογματισμών και των κλειστών οριζόντων. Υπάρχουνε φιλοσοφικές τάσεις διαφόρων μυστικιστικών ρευμάτων που κάθε άλλο παρά μια αίθρια άποψη πρεσβεύουνε.

Ωστόσο, είναι φιλοσοφικές προσεγγίσεις.

Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο δεν αφήνω έωλο το θέμα να πλανάτε αλλά αναφέρομαι σε συγκεκριμένους φιλοσόφους που με εκφράζουνε. Οι γενικεύσεις και οι γενικόλογες ταμπέλες δίχως ευθύνη και κατεύθυνση απλώς δυσκολεύουνε τα πράγματα παρά να τα ξεδιαλύνουνε.

Μάταιος είναι ο φιλοσοφικός λόγος που δεν θεραπεύει κανένα ανθρώπινο πάθος, όπως ακριβώς η ιατρική δεν ωφελεί παρά μόνο θεραπεύει τις αρρώστιες του σώματος, έτσι και η φιλοσοφία δεν προσφέρει τίποτε απολύτως αν δεν απαλλάσσει την ψυχή από τα πάθη της.

Ας μην προσποιούμαστε λοιπόν ότι φιλοσοφούμε, μα να φιλοσοφούμε πραγματικά. Δεν έχουμε ανάγκη να φαινόμαστε υγιείς αλλά να είμαστε στ’αλήθεια υγιείς.

Διακρίνεις «υγιείς» στους φιλοσοφικούς κόλπους της θρησκείας? Διακρίνεις υγεία και αίθρια σκέψη στους κόλπους των ταγών της ορθοδοξίας που βλέπεις αυτές τις ημέρες μπροστά σου? Μπορείς να διακρίνεις υγιείς ανθρώπους στους διαφόρους ασκητές και Πατέρες της χριστιανοσύνης?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2005, 03:10:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....
χωρίς να σκαμπάζω πολλά από φιλοσοφία,
εκτιμώ τον ήπιο τρόπο που μου απάντησες.

έχω αν θες κάποια πρώτα ερωτήματα στις προτάσεις που έγραψες αλλά, αν μου επιτρέπεις, θα σου τις κάνω αφού μελετήσω για να καταλάβω πρώτα καλά τις απαντήσεις σου. Αν θες φυσικά μου απαντάς.

Μακεδόνα ειρωνεύεσαι αλλά δεν πειράζει, εγώ τη δουλειά μου και εσύ τη δουλειά σου έτσι;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2005, 05:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μακεδόνα ειρωνεύεσαι αλλά δεν πειράζει, εγώ τη δουλειά μου και εσύ τη δουλειά σου έτσι;

Ρώτησα απλά αν μπορώ να απαντήσω κι εγώ ή η ερώτηση ήταν αποκλειστικά για το συγκεκριμένο μέλος. Δεν έχεις μου φαίνεται αίσθηση του χιούμορ και γι'αυτό δεν μπορείς να το ξεχωρίσεις από την ειρωνία.

Με την ευκαιρία, ποιά ακριβώς είναι η δουλειά μου και ποιά η δουλειά σου; Με μπέρδεψε αυτό λίγο

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2005, 15:26:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«έχω αν θες κάποια πρώτα ερωτήματα στις προτάσεις που έγραψες αλλά, αν μου επιτρέπεις, θα σου τις κάνω αφού μελετήσω για να καταλάβω πρώτα καλά τις απαντήσεις σου. Αν θες φυσικά μου απαντάς.»

Φίλε μου όπου αισθάνομαι ότι μπορώ να δώσω απάντηση, ευχαρίστως το κάνω. Νομίζω ότι κάθε ερώτηση είναι μια πρόκληση. Μια πρόκληση για αυτοκριτική.

Εξάλλου, όπως είπα και παλιότερα, δεν υπάρχουνε κακές ερωτήσεις.

Φίλε Μακεδόνα, νομίζω ότι μια τοποθέτηση σου θα γονιμοποιούσε το ερώτημα. Για ποιο λόγο άλλωστε να αρνηθεί ο Ψηλός?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2005, 15:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που λέει ο κ. Σαργέντης, καθηγητής στο Πανεπιστήμιο της Πάτρας, στις εισαγωγικές σημειώσεις του μαθήματός του σημαίνει με απλά λόγια ότι:

1. Η φιλοσοφία (στη γενική της έκφραση) δεν έχει να κάνει με την αναζήτηση της γνώσης μόνο (σαν ένα "εργαλείο") αλλά είναι κομμάτι της ίδιας της φύσης του ατόμου.

2. Οι αιτίες του φιλοσοφείν, προέρχονται από τη λογική σκέψη του ανθρώπου.

3. Η φιλοσοφία σχετίζεται αλλά δεν ταυτίζεται με τις αναφερόμενες επιστήμες.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1708984
Maintained by Digital Alchemy