ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η ΠΙΣΤΗ ΣΩΖΕΙ ΨΥΧΕΣ ;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 12:32:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βελισσάριε, μιλάς για ματαιοδοξία.

Ο Ψηλός δεν μου απάντησε, ισως γιατί έχουν όλοι πέσει επάνω του
και δεν το πρόσεξε. Ελπίζω εσύ να μου απαντήσεις πως το βλέπεις.

Το να πιστεύεις οτι είσαι η κορωνίδα της δημιουργίας.
Το να πιστέυεις οτι είσαι κατ εικόνα και ομοίωση του Υπέρτατου Οντος.
Το να πιστεύεις οτι μετά τον φυσικό θανατο θα υπάρχεις κάπου αιώνια.

Δεν σου ακούγεται λίγο ματαιόδοξο ?
Πως συμβιβάζεις την ταπεινότητά σου, με τις τρείς παραπάνω ιδέες ?

Αγγελος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 13:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να πιστεύεις οτι είσαι η κορωνίδα της δημιουργίας.
Το να πιστέυεις οτι είσαι κατ εικόνα και ομοίωση του Υπέρτατου Οντος.
Το να πιστεύεις οτι μετά τον φυσικό θανατο θα υπάρχεις κάπου αιώνια.

Δεν σου ακούγεται λίγο ματαιόδοξο ?
Πως συμβιβάζεις την ταπεινότητά σου, με τις τρείς παραπάνω ιδέες ?

Αγγελος.

ΜΑΤΑΙΟΔΟΞΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΤΙΖΕΙΣ ΠΑΛΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΑΜΜΟ .Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΥΛΙΚΑ ΑΓΑΘΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΥΛΑ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΚΟΡΩΝΙΔΑ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΟΜΟΙΩΣΗ ΟΜΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΞΟΥΜΕ ΞΕΠΕΦΤΟΥΜΕ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΙΑ ΖΩΗ ΝΑΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΚΕΙ ΠΛΗΡΩΝΩΝΤΑΙ.ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΡΙΖΟΜΑΙ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΠΩΣ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΘΑ ΚΑΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΗΞΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΛΟΥ.ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΤΑΙΟΔΟΞΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 13:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Άγγελε,

quote:
Το να πιστεύεις οτι είσαι η κορωνίδα της δημιουργίας.


Κοίτα τριγύρω σου και θα το διαπιστώσεις και εσύ. Με την καλή και αγαθή έννοια όμως του "κορωνίδα της δημιουργίας".

quote:
Το να πιστέυεις οτι είσαι κατ εικόνα και ομοίωση του Υπέρτατου Οντος.

Ναι, γιατί όχι; Πώς όμως εννοείς εσύ το καθ'εικόνα και ομοίωση;

quote:
Το να πιστεύεις οτι μετά τον φυσικό θανατο θα υπάρχεις κάπου αιώνια.

Δεν είναι όμως τρελό το να δημιουργήθηκαμε (ανεξάρτητα από ποια αιτία) για να πεθάνουμε; Από τη στιγμή που το ωάριο της μητέρας μας έρχεται σε "συν-ουσία" με το σπερματοζωάριο του πατέρας μας, υπογράφουμε ήδη τη θανατική μας καταδίκη, ή μήπως δεν είναι έτσι;

***Πρέπει να φύγω τώρα και δεν έχω πολύ χρόνο για περαιτέρω κουβέντα. Θα τα πούμε πιο ύστερα.


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 13:51:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΑΤΑΙΟΔΟΞΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΤΙΖΕΙΣ ΠΑΛΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΑΜΜΟ

ΜΑΤΑΙΟΔΟΞΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ ΕΝΤΕΛΩΣ.
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ, Η ΨΥΧΗ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΖΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΕΚΕΙ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΤΙΣ ΑΜΑΡΤΙΕΣ.
ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ Η ΑΓΑΘΗ ΨΥΧΗ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΛΗΞΗ, ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΔΕΧΤΗΚΕ Η ΓΝΩΡΙΣΕ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟ ή ΟΧΙ. ΑΣΧΕΤΑ ΣΕ ΤΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΙΣΤΕΥΕ ΑΡΚΕΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΕΖΗΣΕ ΟΠΩΣ ΕΚΕΙΝΟΣ ΔΙΔΑΞΕ. ΦΥΣΙΚΑ ΟΩΣ ΒΛΕΠΕΤΕ σημαντικότερο ρόλο έχουν οι ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΜΑΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ Η ΚΑΚΕΣ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΙ ΔΙΔΑΧΤΗΚΑΜΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ!!
ΑΥΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΓΩ ... ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΠΕΙΤΕ ΜΕ ΑΙΡΕΤΙΚΟ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 13:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ψηλός

<<Και για να αντιστρέψουμε τους ρόλους μας τώρα,
εσύ τον είδες με τα μάτια σου;;>>

τον μονοκερω;
αν σου πω ναι θα με βγαλεις τρελο αλλα σου λεω οτι πιστευω αυτους που ειπαν οτι τον ειδαν
πιστευω στα λογια του ιουλιου καισαρα
του κτησια(ιατρος)
του αριστοτελη
και του πλινιου
τον αυτοκρατορα χουανγκ τι(2697π.χ.)
την αναφορα του υπουργου του τζεκινγκς χαν
του ισιδορου της σεβιλλης
και πολλων αλλων


<<Έχεις επιστημονικές αποδείξεις;;>>
τοσες γραπτες αποδειξεις υπαρχουν
δεν ειναι επιστημονας ο κτησιας;
δεν ειναι επιστημονες τοσοι και τοσοι ιατροι που εγραψαν για την παρασκευη φαρμακων απο μερη του μονοκερου;

<<Που είναι τα φάρμακα που έχουν φτιάξει;;>>

δεν ξερω

<<Αφού είναι τόσο θαυματουργά γιατί δεν φτιάχνουν και σήμερα;>>


δεν ξερω αν φτιαχνουν η οχι αν δεν φτιαχνουν θα φταιει καμια οργανωση σαν την πρασινη ειρηνη που προστατευει τον μονοκερω

ολοι(που γνωριζουν) λενε οτι αν πεθανει και ο τελευταιος μονοκερως θα κατασραφει η φυση
τα τελευταια χρονια υπαρχουν μεγαλες καταστροφες στην φυση
αυτο δειχνει οτι οι μονοκεροι εχουν λιγοστεψει
δεν πιστευω να εχεις την απαιτηση να πιασουν μονοκερω και να τον δειξουν στα καναλια πρεπει να ξερεις οτι ο μονοκερως ζει ελαχιστες στιγμες σε αιχμαλωσια

εσυ λοιπον γιατι δεν πιστευεις μετα απο τοσα που σου εγραψα;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 15:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το username του μέλους "antixristos"
άλλαξε σε "ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ"

Η αλλαγή αυτή αφορά τον όρο περί προσβολής ιδεολογιών όπως αναγράφεται στους κανονισμούς εγγραφής στο forum:

"Κατά τη διάρκεια συμμετοχής σας στις Ομάδες Συζήτησης(Forums) του ESOTERICA.gr συμφωνείτε οικειοθελώς στο ότι δεν θα αποστείλετε πληροφορίες που να είναι αγενείς, υποτιμητικές, μισαλλόδοξες, προσβλητικές για άλλα πρόσωπα ή ιδεολογίες, απειλητικές, παραβιάζουσες την ιδιωτικότητα των άλλων, χυδαίες ή παράνομες"

Ευχαριστούμε ωστόσο το μέλος ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ (πρώην "antixristos") για τη συνεργασία του στην σύστασή μας να αλλάξει το username του.

Το νέο username θα αντικαταστήσει το παλιό σε όλα τα μηνύματα που το μέλος έχει ήδη γράψει. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 15:52:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί δεν μας τον δείχνουν έστω και πεθαμένο;;

Δεν σου είπα ότι δεν πιστεύω στην ύπαρξή του, δεν βλέπω όμως ποια η σχέση μεταξύ του Θεού και του Μονόκερου. Μήπως η ύπαρξη του ενός αποδεικνύει και την ύπαρξη ή την ανυπαρξία του άλλου ή/και αντίστροφα;;

Στην περιοχή Θερμή της Λέσβου οι ντόπιοι μιλάνε για το πώς βρέθηκαν τα λείψανα των Αγίων Ραφαήλ, Νικολάου και της Αγίας Ειρήνης.

Οι άγιοι αποκάλυψαν τα ονόματα τους, την ζωή τους, και -το εκπληκτικώτερο- τα ακριβή σημεία όπου ήταν θαμμένοι. Και όλα αυτά με εμφανίσεις σε πολλούς ανθρώπους, έτσι ώστε οι μαρτυρίες του ενός να επιβεβαιώνουν και να συμπληρώνουν τις μαρτυρίες του άλλου.

Οι άγιοι επίσης υπέδειξαν πού να σκάψουν για να βρεθούν άγια εικονίσματα και το αγίασμα του αρχαίου μοναστηριού, ενώ από τις πρώτες εμφανίσεις επιβεβαίωσαν την αγιότητά τους με την επιτέλεση θαυματουργικών ιάσεων.

Μερικοί από τους ανθρώπους στους οποίους παρουσιάστηκαν οι εν λόγω Άγιοι, ίσως είναι εν ζωή ακόμη. Δεν έχεις παρά να πας και να το διαπιστώσεις και να τους ρωτήσεις και εσύ ο ίδιος.
Προτάσεις όμως τον εγωισμό σου διότι θεωρείς ότι έχεις καταλήξει στα πιστεύω σου και τίποτα δεν μπορεί να σε κάνει να αλλάξεις.

Δηλαδή, είσαι πιο δεκτικός στα στοιχεία περί Μονόκερου, τα οποία ίσως έρχονται από το απώτερο παρελθόν, και επιδεικνύεις εντελώς αντίθετη στάση, τυφλή δυσπιστία, απέναντι σε κάτι που μπορείς και εσύ ο ίδιος να το ερευνήσεις αν πραγματικά το θελήσεις.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 16:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γηγενή,
δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις με το παράδειγμα του μονόκερου;;;
Εγώ τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν έχω δει κανένα;

Τώρα, σοβαρά, περιμένεις απάντηση;;

αυτη ηταν η πρωτη σου απαντηση για το αν πιστευεις στην υπαρξη του μονοκερου


και αυτη η τελευταια σου

Δεν σου είπα ότι δεν πιστεύω στην ύπαρξή του,

οταν καποιος λεει οτι εγω τουλαχιστον μεχρι τωρα δεν εχω δει και οτι δεν πιστευω να περιμενεις απαντηση σε τετιου ειδους ερωτησεις παει να πει οτι δεν δεχετε την υπαρξη του

οταν συνεχιζει να ρωτα και να ζητα αποδειξεις


<<εσύ τον είδες με τα μάτια σου;;
Έχεις επιστημονικές αποδείξεις;;
Που είναι τα φάρμακα που έχουν φτιάξει;;
Αφού είναι τόσο θαυματουργά γιατί δεν φτιάχνουν και σήμερα;>>
τι συμενει αυτο; οτι δεν πιστευει στην υπαρξη του

και ενω συνεχιζεις να θες αποδειξεις εστω και του πτωματος του

Γιατί δεν μας τον δείχνουν έστω και πεθαμένο;;

μου λες οτι δεν ειπες οτι δεν πιστευεις

στην τελευταια ερωτηση θα σω πω οτι οταν ο μονοκερως πεθανει
το σωμα του εξαφανιζετε

σε ολα σου τα μηνυματα ζητας αποδειξεις για την υπαρξη του
εγω σου απαντω ετσι οπως απαντησες και εσυ


Δηλαδή, είσαι πιο δεκτικός στα στοιχεία περί ΘΕΟΥ, τα οποία ίσως έρχονται από το απώτερο παρελθόν, και επιδεικνύεις εντελώς αντίθετη στάση, τυφλή δυσπιστία, απέναντι σε κάτι που μπορείς και εσύ ο ίδιος να το ερευνήσεις αν πραγματικά το θελήσεις.

γιατι αν θες σου εχω δωσει στοιχεια να ψαξεις για τον μονοκερω

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 16:24:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΣΥ ΓΗΓΕΝΗ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΤΟΝ ΜΟΝΟΚΕΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΤΟΝ ΘΕΟ?
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 16:29:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
VELISSARIOS

ΚΑΙ ΣΥ ΓΗΓΕΝΗ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΤΟΝ ΜΟΝΟΚΕΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΤΟΝ ΘΕΟ?
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


εσυ βελισσαριε πιστευεις οτι υπαρχει μονοκερος και αν οχι γιατι;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 16:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ.
Η ΠΙΣΤΗ ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΘΕΟ ΠΟΥ ΕΝΔΕΧΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ.
Ο ΜΟΝΟΚΕΡΟΣ ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΣΕ ΤΙ ΘΑ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΝΙΩΣΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ?
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΑΝΑΛΩΘΩ ΣΤΟ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΝΙΩΣΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ???????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 16:50:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αρα βελισσαριε πιστευεις σε κατι μονο αν υπαρχει προσωπικο κερδος
αν ψαξεις καλυτερα τις αναφορες γυρο απο τον μονοκερω θα δεις οτι εχεις κερδος απο την υπαρξη του
τα ποιο απλα ειναι υγεια
μημπως τωρα αρχιζεις να πιστευεις στον μονοκερω;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 16:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ Η ΚΑΛΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ.
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΜΟΝΟΚΕΡΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΘΑ ΣΕ ΓΕΛΑΣΩ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 16:59:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λες πως δεν ξερεις και ομως αποριπτεις
σε προτρεπω να ψαξεις

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 17:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν
όπως λες Γηγενή, όταν ο Μονόκερος πεθαίνει εξαφανίζεται.
Οι Άγιοι αυτοί δεν υπάρχουν πια στη γήινη ζωή, αλλά υπάρχουν πλήθος στοιχείων που μαρτυρούν
Στο παράδειγμά μου όμως, όλα τα στοιχεία βρίσκονται στη διάθεσή σου.
Σου το επαναλαμβάνω πως μπορείς να πας να ερευνήσεις και μόνος σου.
Υπάρχουν εκεί οι άνθρωποι που θα σου μιλήσουν και θα σου δείξουν και τα λείψανα που βρέθηκαν.

Όπως λες όμως και εσύ, δεν μπορεί να συμβεί το ίδιο και για το Μονόκερο, έτσι δεν είναι;;

Άρα πιο εύκολο είναι να πιστέψω σε κάτι που μπορώ να έχω εμπρός μου αντικείμενα που μαρτυρούν την παρουσία του, από κάτι που δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να έχω έστω και κάτι από αυτό το ίδιο.
Όπως είπες όταν πεθαίνει και εξαφανίζεται, οπότε αναρωτιέμαι πώς ήταν δυνατόν τότε να παράξουν φάρμακα;

Σύμφωνα λοιπόν με τα λεγόμενά σου, μάλλον περί παραμυθιού πρόκειται παρά για κάτι το πραγματικό.


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 17:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η ΠΙΣΤΗ ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΘΕΟ ΠΟΥ ΕΝΔΕΧΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ.


Η Πίστη μπορεί να σε κάνει φιλάνθρωπο, ταπεινό, ειρηνιστή και ανθρωπιστή.
Μπορεί όμως και να σε κάνει μισαλόδοξο ή ακόμα και φανατικό δολοφόνο.

Εξαρτάται απο το πώς θα εκλάβει ο καθένας τα διδάγματα της θρησκείας.

Θυμήσου οτι σε κάθε πόλεμο, πάντα, ΚΑΙ οι δύο πλευρές ισχυρίζονται οτι
"Ο θεός είναι μαζί μας". Αυτόι που ψήφισαν τον ακατανόμαστο πολεμοχαρή
ήταν κατά κύριο λόγο οι "πιστοί χριστιανοί".

Από την αλλη, είναι γενικά παραδεκτό οτι πάρα πολοί πιστοί είναι πρωτεργάτες
στο φιλανθρωπικό έργο.

Ετσι Βελισσάριε νομίζω οτι αυτό που λές δεν είναι απόλυτο αλλα σχετίζεται
με το χαρακτήρα του καθενός και απο το πώς εκμεταλεύονται την πίστη οι πολιτικοί.

Αγγελος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 17:29:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως είπες όταν πεθαίνει και εξαφανίζεται, οπότε αναρωτιέμαι πώς ήταν δυνατόν τότε να παράξουν φάρμακα;

πολυ απλο αγαπητε εκοβαν το κερας και αφαιρουσαν το συκωτι και το δερμα πριν εξαφανηστει το πτωμα που εκανε καποια ωρα για να χαθει
εξαλου αν ειταν τοσο ευκολο να βρεθει και να συληφθει ο μονοκερως τοτε ολοι θα τον ειχαν δει

<<Όπως λες όμως και εσύ, δεν μπορεί να συμβεί το ίδιο και για το Μονόκερο, έτσι δεν είναι;;>>

υπαρχουν κυπελα που ειναι φτιαγμενα απο κερας μονοκερου υπαρχουν παπουτσια που ειναι φτιαγμενα απο δερμα μονοκερου
ψαξε και θα βρεις

<<Άρα πιο εύκολο είναι να πιστέψω σε κάτι που μπορώ να έχω εμπρός μου αντικείμενα που μαρτυρούν την παρουσία του, από κάτι που δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να έχω έστω και κάτι από αυτό το ίδιο.>>

τι πραγμα ζητας στοιχεια που να δειχνουν την υπαρξη του μονοκερου;

η αναφορα σε τοσα βιβλια απο τοσους ανθρωπους δεν σου αρκει;

θες αντικειμενα που μαρτυρουν την παρουσια του;
μα στα εδωσα
ψαξε τις αναφορες του ιουλιου καισαρα
του πλινιου
του ισιδωρου της σεβιλλης στο εργο του ετυμολογιες
δηλαδη τι θες να ερθει μπροστα σου ενας μονοκερως για να πειστεις;
δεν δεχεσε τις μαρτυριες των ατομων που τον ειδαν;


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 17:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Υπάρχουν εκεί οι άνθρωποι που θα σου μιλήσουν και θα σου δείξουν και τα λείψανα που βρέθηκαν.

Η πτωματολατρεία ήταν ανέκαθεν απαραίτητο συστατικό της Ορθοδοξίας.

quote:
Ψηλός
Άρα πιο εύκολο είναι να πιστέψω σε κάτι που μπορώ να έχω εμπρός μου αντικείμενα που μαρτυρούν την παρουσία του, από κάτι που δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να έχω έστω και κάτι από αυτό το ίδιο.

Άρα με άλλα λόγια μας λες ότι ευκολότερα πιστεύεις κάτι που βλέπεις, παρά κάτι που μόνο έχεις ακούσει γι'αυτό; Χμ.... παράξενη ιδέα για Χριστιανό ορθόδοξο... Μάλλον υλιστική άποψη, δε νομίζεις;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 17:55:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άρα με άλλα λόγια μας λες ότι ευκολότερα πιστεύεις κάτι που βλέπεις, παρά κάτι που μόνο έχεις ακούσει γι'αυτό; Χμ.... παράξενη ιδέα για Χριστιανό ορθόδοξο... Μάλλον υλιστική άποψη, δε νομίζεις;

ακριβως μακεδονα ακριβως στα τελευταια μηνυματα που ανταλαξα με τον ψηλο και τον βελλισαριο φαινετε ποια ειναι η αποψη τους θελουν στοιχεια για να πιστεψουν και ενω για τον μονοκερω υπαρχουν αναφορες ασχετα με το αν ειναι αληθεια η οχι ασχετα με το αν αυτοι που εγραψαν οτι εγραψαν πιστευαν στην υπαρξη του η οχι οι κυριοι που μας λενε οτι οποιος ζητα αποδειξεις για την υπαρξη του θεου ειναι αμαρτωλος και υλιστης ζητανε αποδειξεις για το αν υπαρχει ο μονοκερως

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexilexos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 18:11:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexilexos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ψηλέ
quote:
Να θεωρήσω ότι εδώ μιλάς εξ ιδίας πείρας; Σου έκανε όντως τόσο κακό ο μηρυκασμός;;;

Δεν μπορώ να έχω τέτοια πείρα. Το προνόμιο αυτό ανήκει σε όσους ανέχονται να τους αποκαλούν ποίμνιο, και το χειρότερο να θεωρούν ότι χρειάζονται καθοδήγηση από ποιμενάρχες
quote:
Όσον αφορά αν ο κυρ-Αλέξης τον έχει συναντήσει ή όχι, δεν έχεις παρά να πας ο ίδιος να τον ρωτήσεις. Θέλει όμως πολύ κουράγιο για να κάνεις κάτι τέτοιο, το καταλαβαίνω.

Εάν είχε να μου προσφέρει κάτι χρήσιμο, να είσαι βέβαιος ότι θα πήγαινα. Έχω όμως μία φυσική απέχθεια προς οποιονδήποτε αυτόκλητο, δήθεν εκπροσώπο του θεού επί της γής.
quote:
Εγώ σε έφτιαξα Θεέ, εγώ και θα σε αφανίσω!

Οι θεοί χωρίς πιστούς πεθαίνουν.
quote:
«Ο καιρός γαρ εγγύς»

Ναι, διότι ο καιρός θα είναι αίθριος στο εγγύς μέλλον.
quote:
Την σιγουριά ότι κατέχει μια θέση στην αιωνιότητα της ανυπαρξίας, όπως είπε και κάποιος φίλος μας εδώ μέσα σε κάποιο μήνυμά του;

Εγώ το έγραψα, και εξακολουθεί δυστυχώς να ισχύει για όσους εθελοτυφλούν δίκην ποιμνίου.
quote:
Αλεχιλεχε

Παρεπιπτόντως το γράμμα x στα αγγλικά αποδίδεται ως ξ στα ελληνικά. Άρα αλεξίλεξος

'Η έκφραση "γυμνή αλήθεια" έχει εφευρεθεί για να μπορεί ο καθένας να την ντύνει όπως τον συμφέρει'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 21:01:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gigenis
ακριβως μακεδονα ακριβως στα τελευταια μηνυματα που ανταλαξα με τον ψηλο και τον βελλισαριο φαινετε ποια ειναι η αποψη τους θελουν στοιχεια για να πιστεψουν

Το κατάλαβα και ήταν πολύ έξυπνη από μέρους σου αυτή η παρέμβαση

Ζητάν στοιχεία να πιστέψουν οτιδήποτε αλλά δέχονται χωρίς κανένα στοιχείο ως αληθινά υποτιθέμενα γεγονόταν που συνέβησαν σε ανύπαρκτες πόλεις από αμφιλεγόμενους ως προς την ύπαρξή τους σωτήρες 2000 χρόνια πριν. Και όχι μόνο τα δέχονται, αλλά ενίοτε καίνε και όσους δεν τα πιστεύουν...

Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 23:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Χριστιανός, τα στοιχεία τα έχει και μπορεί ανά πάσα στιγμή να τα παρουσιάσει.
Τώρα το αν θεωρείται κάποιος "εξυπνάκιας" όταν αραδιάζει μια αρλούμπα δήθεν για να επιχειρηματολογήσει, δεν θα πρέπει γι’αυτό να επαίρεται.
Αλλά, μάλλον, το πρόβλημα το έχουν όσοι κάθονται και μιλάνε μαζί του δίνοντας αξία στα όσα λόγια του αέρα λέει.
Το κάνουν όμως για να δουν μέχρι που θα το πάει ο δήθεν "εξυπνάκιας", και όχι διότι είναι πεπεισμένοι ότι έχει κάτι το αξιόλογο να εκθέσει.

Και ως γνωστό, στη συνέχεια ο "εξυπνάκιας" κραυγάζει "νίκη" και ότι δικαιώθηκε η κενή επιχειρηματολογία του.
Ας είναι κι έτσι, τι να κάνουμε, εμείς οι Χριστιανοί όλους τους αγαπούμε και όλους τους ανεχόμαστε.

Απαντήσεις όμως δεν δίνετε σε πολλά ερωτήματα. Σε διάφορα θέματα έχω θέσει κάποιες ερωτήσεις αλλά κανείς δεν έδωσε μια ξεκάθαρη απάντηση, απαντάτε πάντα με υποθετικές ανακαλύψεις και κρύφές δυνάμεις, και τα συναφή.
Σας αρκεί η αβεβαιότητα του πιθανού ενώ κλείνετε τα μάτια σας στο Φως που λάμπει και τίποτα δεν μπορεί να το σκιάσει.

Μου φαίνετε πως είστε όλοι για τον Κυρ-Αλέξη να σας κάνει ένα σεμινάριο

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 00:23:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Whatever...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 00:29:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon

<<Το κατάλαβα και ήταν πολύ έξυπνη από μέρους σου αυτή η παρέμβαση>>

<<Ζητάν στοιχεία να πιστέψουν οτιδήποτε αλλά δέχονται χωρίς κανένα στοιχείο ως αληθινά υποτιθέμενα γεγονόταν που συνέβησαν σε ανύπαρκτες πόλεις από αμφιλεγόμενους ως προς την ύπαρξή τους σωτήρες 2000 χρόνια πριν. Και όχι μόνο τα δέχονται, αλλά ενίοτε καίνε και όσους δεν τα πιστεύουν...

Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου...>>

ακριβως μακεδονα τους εχουν μαθει ενα παραμυθι και οτι ξεφευγει απο αυτα που τους ειπαν ειναι αρλουμπες
η πλακα ειναι οτι ουτε το παραμυθι που τους μαθαν δεν εχουν ψαξει


ο εξυπνακιας ψηλε σου εδωσε αρκετα στοιχεια για την αρλουμπα που λες και τα στοιχεια αυτα μπορεις να τα βρεις ευκολα ας στα δωσω αλλη μια φορα

κτησιας ιατρος του αρταξερξη και του δαριου εγραψε για τους μονοκερους το 400 π.χ.

αριστοτελης

πλινιος

ιουλιος καισαρας στο εργο του de bellum gallico (περι του γαλατικου πολεμου)


ο ισιδορος της σεβιλλης στο εργο του ετυμολογιες 7ος αιωνας μ.χ.


αυτοκρατορας χουανγκ τι 2697 π.χ.


αναφορα του υπουργου του τζεκινγκς χαν 13ος αιωνας μ.χ.

ψαλμος 92 του δαβιδ


βλεπεις ψηλε οτι υπαρχουν στοιχεια που στηριζουν την αρλουμπα

ψαξε τα στοιχεια που σου δινω και αν μου αποδειξεις οτι ειναι αρλουμπες θα το δεχτω
σου εδωσα και τον τροπο που θα δεις εναν μονοκερω δοκιμασε τον

<<Απαντήσεις όμως δεν δίνετε σε πολλά ερωτήματα. Σε διάφορα θέματα έχω θέσει κάποιες ερωτήσεις αλλά κανείς δεν έδωσε μια ξεκάθαρη απάντηση, απαντάτε πάντα με υποθετικές ανακαλύψεις και κρύφές δυνάμεις, και τα συναφή.
Σας αρκεί η αβεβαιότητα του πιθανού ενώ κλείνετε τα μάτια σας στο Φως που λάμπει και τίποτα δεν μπορεί να το σκιάσει.>>

σε ποια ερωτηματα ψηλε; σε ποια;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 01:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Γηγενή,
έχει καμιά σχέση η απόδειξη της ύπαρξης του Θεού με την απόδειξη της ύπαρξης του Μονόκερου;;
Πώς είναι δυνατόν να υποβιβάζεις τη συζήτηση και να συγκρίνεις πράγματα που καμιά σχέση δεν έχουν μεταξύ τους.

Εγώ έστω ότι δέχομαι ότι υπάρχει ο Μονόκερος, τι θα μου προσφέρει αυτό παραπάνω στη ζωή μου; Όσα εσύ είπες, εντάξει!
Αν εσύ ανοίξεις την καρδιά σου στο Θεό και τον δεχθείς μέσα σου, ξέρεις άραγε τι θα λάβεις στη ζωή σου;;;
Τα φάρμακα του Μονόκερου θα μου προσφέρουν μια ίαση ή έστω αγαλίαση σε κάποιο πόνο μου.
Ο Θεός σου χαρίζει την αιώνια ζωή, το καταλαβαίνεις;;
Έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο;;

Για να νιώσεις το Θεό δεν χρειάζεται να είσαι Θεολόγος με την έννοια που εσύ ξέρεις, ούτε και μπορείς να γνωρίσεις ποτέ όλες τις θρησκείες του πλανήτη μας για να καταλήξεις στη σωστότερη, όπως λες εσύ.
Η Χριστιανική Πίστη ερμηνεύεται κάπως έτσι:
“Μια αυθόρμητη απάντηση θα μπορούσε να δοθεί μέσα από το κοινωνιολογικό πρίσμα: ο Χριστιανισμός προτείνει μια ιδανική κοινωνική δομή, θεμελιωμένη στην αγάπη, την ισότητα, την κοινωνική αλληλεγγύη, το ενδιαφέρον για τα κοινά και το συνάνθρωπο. Η πίστη στο Θεό περνάει μέσα από την αγάπη για το διπλανό και το θρησκευτικό καθήκον μετατρέπεται σε φιλοτιμία, τιμιότητα και υπακοή στους νόμους, που κι αυτοί είναι εναρμονισμένοι με το Θείο Νόμο.

Στο Χριστιανισμό η αλήθεια, η αγάπη, η ισότητα, η αλληλεγγύη, η ψυχική πληρότητα παύουν να είναι ιδέες και διανοητικά σχήματα και αναπαύονται σε ένα πρόσωπο, αυτό του Θεανθρώπου. Κι έτσι κάθε αρετή, κάθε ψυχικό προτέρημα ξεφεύγει από τον αόριστο διανοητικό αγώνα για την κατάκτησή του και γίνεται καρπός μιας σχέσης, μιας κοινωνίας του Θεού με τον άνθρωπο: αγαπώ όχι γιατί αυθυπέταξα τον εαυτό μου με το μυαλό στην αξία της αγάπης, αλλά γιατί μετέχω της αγάπης, στο πρόσωπο του Ιησού. Και η μετοχή αυτή στη θεία ακτινοβολία, η αυτοπαράδοση στην πληρότητα της προσωπικής σχέσης, πνευματικής και υλικής (με το μυστήριο της Θείας Ευχαριστίας), είναι που καθιστά τον άνθρωπο θεϊκά αλλοιούμενο.
Η Ορθοδοξία, λοιπόν, ξεπερνά δυναμικά την όποια ιδεολογία, αφού η ιδέα χάνει το νόημά της και γίνεται πρόσωπο.Κι ακόμη παραπέρα, η Ορθοδοξία διαφοροποιείται ριζικά από κάθε άλλη θρησκεία, αφού πλέον νοηματοδοτείται ως "Εκκλησία", κλήση δηλαδή, για μετοχή σ' ένα πρόσωπο και ανύψωση, μέσα από αυτή τη σχέση, στην κατά Χάρη θέωση, κι όχι απλή υπακοή σ' ένα ηθικό "modus vivendi" και πίστη σ' έναν απόμακρο και ριζικά διάφορο Θεό, με στόχο μια μεταθανάτια αμοιβή (θρησκεία).
Στην Ορθοδοξία όλοι επικεντρώνονται στο Σώμα και το Αίμα του Χριστού. Μετέχουν σ' αυτό και θεοποιούνται κατά Χάρη. Ζουν σ' ένα σώμα, αυτό της Εκκλησίας, και μαρτυρούν στα πρόσωπα των Αγίων την ποικιλία των χαρισμάτων και των δωρεών που η προσωπική σχέση με τον Πατέρα προσφέρει, για μια παραδείσια πρόγευση.”

Με καταλαβαίνεις τώρα;;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 02:08:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τάδε έφη Χριστιανική Φοιτητική Ένωση

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 02:59:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο,
Ευχαριστώ που διαφημίζεις μία από τις τόσες αξιόλογες ιστοσελίδες.
Εγώ κάπου κρατιέμαι για να μην "κακοχαρακτηριστώ" και τελείως.
Βλέπεις λοιπόν που τελικά "Επιστήμη" και "Θεός" συμπληρώνει το ένα το άλλο;;

Φιλικά όπως πάντα

Edited by - Ψηλός on 10/06/2005 03:01:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 03:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Βλέπεις λοιπόν που τελικά "Επιστήμη" και "Θεός" συμπληρώνει το ένα το άλλο;;

Όχι!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 09:29:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.ΛΟΙΠΟΝ ΓΗΓΕΝΗ ΜΕ ΕΠΕΙΣΕΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΝ ΜΟΝΟΚΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΣΑΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΓΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ 600 ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΒΛΑΚΕΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΑΡΑΣΥΡΟΥΝ ΤΑ ΨΕΥΤΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΩΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΩΝ ΕΝΩ ΕΣΕΙΣ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΨΑΧΝΕΤΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΡΙΝ ΠΙΣΤΕΨΕΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΠΡΑΒΟ ΜΕ ΕΒΑΛΕΣ ΣΕ ΣΩΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΘΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΗΝ ΦΘΑΡΤΗ ΜΟΥ ΥΛΗ ΣΤΟ ΦΘΑΡΤΟ ΜΟΥ ΠΝΕΥΜΑ ΣΤΟ ΘΕΟ ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ Α!ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΗΝ ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΟΝ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2005, 10:19:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επ, να μαι και εγώ....

Καλημέρα σε όλους,

Velissarios
"ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΡΙΖΟΜΑΙ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΠΩΣ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΘΑ ΚΑΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΗΞΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΛΟΥ."

Συμφωνώ απόλυτα με αυτήν την άποψη (επιτέλους Velissarie συμφωνούμε) αλλά δεν συμφωνεί η Θρησκεία ή μάλλον καμιά άλλη επίσημη Θρησκεία. Όλες αναφέρονται στο ή Πιστεύεις στον Δικό μας Θεό ή την Πάτησες

Στο θέμα αν η "Πίστη Σώζει Ζωές" θα απαντούσα δεν ξέρω αλλά μάλλον όχι. Η πίστη σαν Θεολογική έννοια δεν οδηγεί πουθενά. Κατά την διάρκεια των 29 χρόνων μου έχω δει πολλούς υπέρμαχους μιας Πίστης αλλά κανείς δεν έπραττε της Προσταγές της συγκεκριμένης Πίστης. Τι σόι Πιστοί είναι αυτοί;;;;;; Το σόι ενάρετη ζωή κάνουν;;;;;

Πραγματικά που οφέλη, σήμερα, η Πίστη σε μια Θρησκεία;;;;; Δεν μπορεί να μας διδάξει τίποτα...

Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι

ο κάθε άνθρωπος είναι το σύνολο των εμπειριών του

Το ήθος και η συνείδηση δεν αποκτιούνται από την Θρησκεία αλλά από τις εμπειρίες μας. Σκέψου αν το ήθος που έχουμε σήμερα διαμορφώθηκε από την Πίστη σε μια Θρησκεία ή από τα διδάγματα των γονιών μας και τα παθήματα στην ζωή μας;

Το να πιστεύει κάπου κάποιος (πχ Πάσσαρης) δεν μου λεει τίποτα το να έχει ήθος και συνείδηση μου λεει πολλά

Τώρα θα "σωθεί" μεταθανάτια αυτός που Πιστεύει ή αυτός που έχει ήθος; Δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει. Με ενδιαφέρει όμως τι κάνω εγώ εδώ στην Γη, να κοιτάω τον άλλον στα μάτια και να είμαι καθαρός σε αυτά που του λεω, με ενδιαφέρει να τιμάω και να με τιμάει η οικογένεια μου και οι φίλοι μου, με ενδιαφέρει να είμαι ευτυχισμένος και να κάνω όσους είναι δίπλα μου ευτυχισμένους, να έχω ότι θέλω, με ενδιαφέρει να αγαπάω και να με αγαπάνε, με ενδιαφέρει να είμαι ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ

Αν αυτό είναι κακό και θα καώ στην "ΚΟΛΑΣΗ" για κάποιους υπέρμαχους των Θρησκειών επειδή δεν πιστεύω στην δικιά τους Θρησκεία και επειδή δεν πιστεύω στον Θεό όπως των διδάσκει καμία Θρησκεία (γιατί είμαι ΑΙΡΕΤΙΚΟΣ) δεν πειράζει...όλοι μαζί θα καούμε στην Κόλαση τους και αυτοί και εγώ...

Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy