ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ - «Κουσούρι» για την Πυρά?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 21
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 16:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις δίκιο φίλη gretel
και για αποφυγή παρεξηγήσεων το προτελευταίο ποστ μου δεν αναφέρονταν στο μέλος που έγραψε αυτά για την ομοφυλοφιλία στην Αρχαία Ελλάδα(εδώ γελάνε), αλλά γενικότερα σε ένα φαινόμενο που έχω παρατηρήσει.

Ωστόσο περιμένω απάντηση γιατί δεν γίνεται να τα περνάμε όλα στο έτσι, λες και είναι δεδομένα.

Διαπερνώντας της νύχτας το σκοτάδι,
έμενα σαστισμένος, φοβισμένος
και αμφιβάλλοντας, σε όνειρα δοσμένος,
που ποτέ άνθρωποι ονειρεύτηκαν...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 16:06:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάθε άλλη έκφραση της σεξουαλικότητας και του έρωτα ωφελεί τη σημερινή κοινωνία. Πρέπει λοιπόν να βάλει φραγμό με θεσμούς σε αυτούς που διώκουν η δημιουργούν απαξιωτκή νοοτροπία στην οποιαδήποτε σεξουαλική έκφραση και κυρίως την ομοφυλοφιλική. Παράλληλα να δημιουργηθούν θεσμοί που θα διευκολύνουν τους ανθρώπους να χαίρονται τη ζωή του σεξουαλικά και ερωτικά. Ακούγεται προωθημένο αλλα είναι μια άμεση σημερινή κοινωνική ανάγκη. Θα είναι καλό για όλους και για τους αποκλειστικά ετεροφυλόφιλους

φιλε μου με μπερδεψες,αν θες να μιλας λιγο πιο λκωνικα,απο αυτο το qoute νομιζω οτι μας λες οτι ειναι καλο να διμιουργηθουν θεσμοι που να προωθουν την ομοφυλοφιλια.αυτο απο την ανθρωπινη πλευρα δεν ειναι κακο,και αυτοι ανθρωποι ειναι.ομως αν κοιταξουμε λιγο στο μελλον θα δουμε μονο σκοταδι.οι ομοφυλοφιλοι μπορουν να ζουν μαζι αλλα οχι να αποκτουν ολα τα δικαιοματα των ετεροφυλων.η φυση του ανθρωπου ειναι ενας αντρας να ειναι με μια γυναικα οτιδηποτε αλλο ειναι εναντια στην φυση και μπορει μεν να φτασει σε ενα σημειο αλλα οχι σε σημειο ισοτητας.

επισης θελω να πω οτι συμφωνω με τον DAGON αλλα θα τον παρακαλουσα να μιλαει λιγο καλυτερα ωστε να μεινει αυτη η συζητηση σε ομορφα κι πολιτισμενα πλαισια.

οπου υπαρχει πολυ φως,υπαρχουν και πολλες σκιεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 16:20:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ Deghar Adhark Η ΦΥΣΗ ΠΑΝΤΑ ΒΡΙΣΚΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ.
Εγώ την παρακμή της Ανθρωπότητας τη βλέπω σε άπειρα άλλα πράγματα.
Το χάσιμο των αξιών, η προσκόληση στην Υλη, η προβολή του Σέξ και όχι του Ερωτα (βλ. πορνογραφία), η σταδιακή αποκοίμηση της ανθρωπότητας μέσω των Μ.Μ.Ε, η προσκόληση στο χρήμα, η αποχαύνωση των νέων που αποτραβηγμένοι από τη φύση περνούν τη ζωή τους μπροστά σε μια οθόνη,
η προβολή των Σταρς που ξοδεύουν μια περιουσία στα παπούτσια τους ενώ άλλοι δεν έχουν ούτε νερό να πιουν (τετριμμένο αλλά έτσι είναι), ο κατάλογος δεν θα τελείωσει ουτε μετά 40 σελίδες.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 16:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gretel συμφωνω οτι και εκει υπαρχει πολυ παρακμη,ισως και μεγαλυτερη αλλα γιατι να προσθεσουμε ακομα μια,οταν ολοι οι ανθρωποι μπορουν να ειναι αγπημενοι με μια οικογενεια αντρας-γυναικα-παιδια.

οπου υπαρχει πολυ φως,υπαρχουν και πολλες σκιεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 16:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχω παρατηρήσει ότι ο ομοφυλόφιλος σήμερα, πέρα απόαυτή του την ιδιαιτερότητα,παίρνει και μερικές ενδιαφέρουσες θέσεις γενικότερα για τα κοινωνικοπολιτικά ζητήματα, για ζητήματα ηθικής, για τον θεσμό της οικογένειας, για τα χρηστά ήθηκλπ

Είναι η ιδέα μου?


Φίλε DAGON ελπίζω αυτό το σχόλιο να αποτελεί θετική προσέγγιση και όχι ειρωνία.
Και νομίζω πως είναι άδικο αυτό που λες γιατί δεν συνέβει σήμερα αλλά έτσι ήταν πάντα.
Το ότι η κοινωνία απορρίπτει τους ομοφυλόφιλους,
δεν νομίζω πως σημαίνει ότι και αυτοί απορρίπτουν την κοινωνία.
Αν το έκαναν δεν θα πάλευαν να αποκτήσουν δικαιώματα μέσα σε αυτήν.
Κάθε πολίτης κοινωνός θα έπρεπε να έχει θέσεις
και πόσο μάλλον οι πολίτες εκείνοι που είναι οι μοναδικοί που κρίνονται από την κοινωνία βάση των σεξουαλικών τους προτιμήσεων?
Ο δήμαρχος του Βερολίνου στην πρώτη του εκλογική αναμέτρηση δήλωσε πως είναι ομοφυλόφιλος γιατί γνώριζε ότι όλος ο "πολιτικός" αντίλογος θα το χρησιμοποιούσε εναντίον του.
Βγήκε τελικά δήμαρχος και ήταν τόσο καλός που ξαναβγήκε,
και ήταν τόσο καλός που απαγόρευσε να ξαναγίνει το love parade γιατί οικονομικά δεν συνέφερε την πόλη του και την κατέστρεφε.
Γιατί αποφάσισε εκτός από ομοφυλόφιλος να είναι και άνθρωπος και πολίτης και πολιτικός.
quote:
αλλα νομιζω οτι μια γυναικα πιο ευκολα αγκαλιαζεται και φιλιεται{μαγουλο} με μια γυναικα,παρα ενας αντρας με εναν αντρα.στην πρωτη περιπτωση δεν ειναι απαραιτητα για πονηρο ενω στην δευτερη ειναι.

Σκέφτηκες ποτέ αγαπητέ πόσο άδικο είναι αυτό για τον άντρα?
Όχι τον ομοφυλόφιλο άντρα,
αλλά τον οποιονδήποτε?
Είναι το ίδιο μοτίβο με το οι άντρες δεν κλαίνε.
Γιατί να είναι πονηρή η έκφραση τρυφερότητας μεταξύ φίλων?
Γιατί να στερείται ο ανδρικός πληθυσμός κάτι τόσο αγνό κι ανθρώπινο όσο το χάδι λόγω σεμνοτυφίας?
Τυφλή πίστη σε ανδρικούς μύθους της ανδροκρατούμενης κοινωνίας (όσο κι αν σε ενοχλεί η φράση είναι μια αλήθεια),
επαναλαμβάνω τη φράση γιατί αυτή την κοινωνία τη θεωρώ άδικη πολλές φορές και για τους άντρες.

Τέλος χαίρομαι πάρα πολύ για το πνεύμα που επικρατεί στη συζήτηση
και ελπίζω να συνεχίσει έτσι.

Φιλικά Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 16:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

gretel συμφωνω οτι και εκει υπαρχει πολυ παρακμη,ισως και μεγαλυτερη αλλα γιατι να προσθεσουμε ακομα μια,οταν ολοι οι ανθρωποι μπορουν να ειναι αγπημενοι με μια οικογενεια αντρας-γυναικα-παιδια.

οπου υπαρχει πολυ φως,υπαρχουν και πολλες σκιες


Γιατί δεν είναι ποτέ έτσι. Στην πλειονότητα είναι άνδρας-γυναίκα κι αν μας κάτσει και κάτι καλό γιατί όχι αλλιώς θα μας πούνε και μ***κες.
Αν δηλ. ένας άνδρας στη σημερινή κοινωνία βγει με τα φιλαράκια του και τους κάτσουν και δύο-τρεις κουκλάρες και ο ένας εξ αυτών πει "εγώ παιδιά δεν γουστάρω γιατί είμαι καλά με τη δικιά μου" θα φαει το δούλεμα της αρκούδας. Αν παράλληλα μια κοπελίτσα μετράει πιο πολύ την οικονομική δύναμη ή τη μούρη που πουλάει ο άλλος όντας ΤV σταρ ή να την βοηθήσει να γίνει μοντέλο, αντί το συναίσθημα, την ευαισθησία και την πραγματική αξία ενός άντρα, θα πει φίλε μου ότι κάτι δεν πάει καθόλου καλά με τις μεταξύ μας σχέσεις.

Ας επικεντρωθούμε λοιπόν εμείς οι "φυσιολογικοί" ετεροφυλοφυλοι στο να φτιάξουμε τις μεταξύ μας σχέσεις που πάνε από το κακό στο χειρότερο ώστε να γίνουμε ικανοί να δημιουργούμε σωστές οικογένειες και όχι αυτή την μασκαράτα που υπάρχει σήμερα, ίσως να γίνουμε ικανοί να μεγαλώσουμε σωστά παιδιά. Ας αφήσουμε τους ομοφυλοφυλους στην ησυχία τους και ας κοιτάξουμε τα δικά μας χάλια.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 16:49:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σκέφτηκες ποτέ αγαπητέ πόσο άδικο είναι αυτό για τον άντρα?
Όχι τον ομοφυλόφιλο άντρα,
αλλά τον οποιονδήποτε?
Είναι το ίδιο μοτίβο με το οι άντρες δεν κλαίνε.
Γιατί να είναι πονηρή η έκφραση τρυφερότητας μεταξύ φίλων?
Γιατί να στερείται ο ανδρικός πληθυσμός κάτι τόσο αγνό κι ανθρώπινο όσο το χάδι λόγω σεμνοτυφίας?
Τυφλή πίστη σε ανδρικούς μύθους της ανδροκρατούμενης κοινωνίας (όσο κι αν σε ενοχλεί η φράση είναι μια αλήθεια),
επαναλαμβάνω τη φράση γιατί αυτή την κοινωνία τη θεωρώ άδικη πολλές φορές και για τους άντρες.

κατα μια εννοια αυτο ειναι σωστο.υποτιθετε ομως οτι ο αντρας πρεπει να ειναι λιγο πιο "σκληρος" χωρις φιλακια και αγκαλιτσες.εδω θα μου πεις οτι αυτο ειναι στερεοτυπο και θα εχεις απολυτο δικιο.ομως δεν νομιζω οτι ταιριαζει και πολυ στον αντρα μια εικονα τετοια εσενα σου κολλαει οπως κολλαει σε μια γυναικα?


οπου υπαρχει πολυ φως,υπαρχουν και πολλες σκιεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 17:06:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aισθάνομαι ότι πρέπει να συγχαρώ τους συμμετέχοντες στο παρον τοπικ που έχει ένα τόσο ευαίσθητο θέμα, που κάνουν έναν τόσο αξιόλογο ΔΙΑΛΟΓΟ.
Το να πει κάποιος στον συνομιλητή του "σ'αυτό έχεις δίκιο" είναι κάτι απλό αλλά δυσεύρετο. Είναι δείγμα φιλοσοφίας. Αλλοστε φιλόσοφος είναι αυτός που ανα πάσα στιγμή μπορεί να καταρρίψει ο ίδιος τα πιστεύω του αν έχει αντίθετα στοιχεία. Ως γνωστόν η Φιλοσοφία αποκλείει το στειρο δογματισμό.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aphrodity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 19:05:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aphrodity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οταν το διαβασα μου ηρθε ταση για εμμετο

Αναρωτιέμαι αν συναντούσες μια κοπέλα και φτανατε στο σημείο να πάτε στο κρεβάτι και σου έλεγε πειράζει να φέρω και την φίλη μου και γυρναγε και της εσκαγε ένα γλωσσοφιλο θα ένοιωθες την ίδια τάση για εμετό?
quote:
Πως αλλιώς μπορώ να σχολιάσω, το μεγαλύτερο μύθο της ανδρικής φαντασίας?
Έχεις δει ποτέ λεσβία να φλερτάρει με γυναίκα?
Αν το θεωρήσεις θυληκό αυτό τον τρόπο

Ισως να ήταν η περίπτωση τέτοια, ίσως και εσυ να μην ήθελες κατι τέτοιο εκείνη τη στιγμή. Μην παίρνουμε όμως ένα σακί και της βάζουμε όλες μέσα. Μου έχει τύχει να μου την πέσει κοπέλα πολύ διακριτικά και καλύτερα απο άνδρα. Μαλιστα παρα πολυ ευπαρουσίαστη και λεπτεπίλεπτη, παρα πολύ θυλική κατα γενική ομολογία όχι μόνο δική μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aphrodity
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
95 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 19:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aphrodity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ομως δεν νομιζω οτι ταιριαζει και πολυ στον αντρα μια εικονα τετοια εσενα σου κολλαει οπως κολλαει σε μια γυναικα?

Εδω θα πρέπει να συμφωνίσω και εγώ. Αν εβλεπα τον φίλο μου να παίρνει αγκαλία τον κολλητό του ή να περπατάνε χεράκι χεράκι δε θα ήθελα να το βγάλω και φωτόγραφία να το θυμάμαι. Ισως να είναι γιατί ετσι έχουμε συνηθήσει πλέον την εικόνα τον αντρών, να είναι βράχοι και όχι τόσο ευαίσθητοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 20:29:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Aphrodity νομίζω ότι αναφερόταν η φίλη μας στο ότι οι Λεσβίες δεν είναι όπως οι γυναίκες στις τσόντες αλλά πολύ διαφορετικές. Δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν πιο θηλυκές και πιο όμορφες ή πιο αντρογυναίκες.

Στο δεύτερο σκέλος θα ηθελα να πω ότι θα ήταν φυσικά υπερβολικό να συγκρίνουμε ένα φιλί στο μάγουλο μεταξύ δύο ανδρών με το να περπατάνε χεράκι χεράκι. Όσο για τους βράχους καλό είναι να είναι δυνατοί αυτό όμως δεν αποδεικνύεται ούτε όταν πλακώνονται στα μπουκέτα ούτε όταν κάνουν κόντρες μην τους προσπεράσει κανείς στο δρόμο.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 20:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και επειδή η μουσική και η ποίηση τα λέει όλα:
ΜΗ ΒΡΟΝΤΟΧΤΥΠΑΣ ΤΙΣ ΧΑΝΤΡΕΣ
Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ...


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 22:55:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gretel

quote:
Γιατί δεν είναι ποτέ έτσι. Στην πλειονότητα είναι άνδρας-γυναίκα κι αν μας κάτσει και κάτι καλό γιατί όχι αλλιώς θα μας πούνε και μ***κες.
Αν δηλ. ένας άνδρας στη σημερινή κοινωνία βγει με τα φιλαράκια του και τους κάτσουν και δύο-τρεις κουκλάρες και ο ένας εξ αυτών πει "εγώ παιδιά δεν γουστάρω γιατί είμαι καλά με τη δικιά μου" θα φαει το δούλεμα της αρκούδας. Αν παράλληλα μια κοπελίτσα μετράει πιο πολύ την οικονομική δύναμη ή τη μούρη που πουλάει ο άλλος όντας ΤV σταρ ή να την βοηθήσει να γίνει μοντέλο, αντί το συναίσθημα, την ευαισθησία και την πραγματική αξία ενός άντρα, θα πει φίλε μου ότι κάτι δεν πάει καθόλου καλά με τις μεταξύ μας σχέσεις.

κοιτα ατ περιστατικα που ενεφερες συμβαινουν κυριως στην δικη μου ηλικια.που τα παιδια αδυνατουν να καταλαβουν οτι η "μαγκια" ειναι να βρεις αυτο που σου ταιριαζει.οι περισσοτεροι νομιζουν οτι αν εχουν παραπανω απο μια γυναικα ειναι "περισσοτερο"αντρες.
το ιδιο ισχυει και με τις γυναικες,οι περισσοτερες θελουν να αποκασταθουν οικονομικα και καταληγουνη με τον καθε κωλογερο εφοπλιστη.
οι σχεσεις μεταξυ των δυο φυλων δεν ηταν ποτε ευκολες.ισως σημερα να ειναι πιο δυσκολες απο καποτε .

quote:
Ας επικεντρωθούμε λοιπόν εμείς οι "φυσιολογικοί" ετεροφυλοφυλοι στο να φτιάξουμε τις μεταξύ μας σχέσεις που πάνε από το κακό στο χειρότερο ώστε να γίνουμε ικανοί να δημιουργούμε σωστές οικογένειες και όχι αυτή την μασκαράτα που υπάρχει σήμερα, ίσως να γίνουμε ικανοί να μεγαλώσουμε σωστά παιδιά. Ας αφήσουμε τους ομοφυλοφυλους στην ησυχία τους και ας κοιτάξουμε τα δικά μας χάλια

κοιτα οπως και να εχει,οσα προβληματα και να εχει μια ετεροφυλη οικογενεια διαφερει πολυ απο την ομοφυλιφιλη.δεν λεω να τους κατακρινουμε συνεχως τους ανθρωπους,και αυτοι ανθρωποι ειναι.δεν μπορουν ομως να εχουν ισα προνομια με εμας στην ζωη.

Aphrodity

quote:
Αναρωτιέμαι αν συναντούσες μια κοπέλα και φτανατε στο σημείο να πάτε στο κρεβάτι και σου έλεγε πειράζει να φέρω και την φίλη μου και γυρναγε και της εσκαγε ένα γλωσσοφιλο θα ένοιωθες την ίδια τάση για εμετό?

η αληθεια ειναι δεν με χαλαει το θεαμα δυο γυναικων.και δεν ειμαι και ο μονος.
ομως αν μιλας για την κοπελα μου τα πραγματα αλλαζουν.σαφως και θα αηδιαζα οχι τοσο ισως οσο με τους αντρες αλλα θα αηδιαζα.σιγουρα θα την χωριζα την κοπελα και γενικως δεν θα μου αρεσε καθολου.

οπου υπαρχει πολυ φως,υπαρχουν και πολλες σκιεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xspy
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 23:17:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xspy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
decadance2
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 17:49:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους decadance2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

[/quote]
Aυτές τις αθλιότητες που γράφεις που τις διάβασες? Από μόνος σου τα λες?

Φιλε μου
Δεν συνηθιζω να γραφω παραγματα απο μονος μου και πολυ περισσοτερο να διαστρευλωνω ντοκουμεντα της Ελληνικης ιστοριας.
Απο κει και περα ο καθενας δεχεται οτι θελει αφου δυστηχως οι ερευνες τετοιου τυπου για τους προγονους μας ειναι ακομη ταμπου στην χωρα μας.
Εκτος ελαχιστων βεβαιως περιπτωσεων.
Αν σε κανει να γελας το πορισμα που παραθετω για την ομοφυλοφιλια στην αρχαια Ελλαδα,ψαξε μονος σου και διαβασε οποιοδηποτε βιβλιο για την σεξουαλικη ζωη της αρχαιας Ελλαδας.
Αν βρεις καποιο στοιχειο που αντιτιθεται στα οσα γραφω,θα χαρω ειλικρινα να το μαθω..
Το ιδιο ισχυει και την Ιερη ζωνη των Μορφων στην Θηβα.(The Sacret Band of Thebes).371 π.χ.
Ηταν στρατιωτικη μοναδα,αποτελουμενη απο 150 ζευγαρια πολεμιστων που ηταν εραστες και προτιμουσαν να σκοτωθουν παρα να ντροπιαστουν στα ματια του αγαπημενου τους..
Νικηθηκαν για πρωτη φορα 33 χρονια αργοτερα απο τον Φιλιππο και τον γιο του Μεγα Αλεξανδρο.
Αν διαβασεις τον Πλουταρχο θα βρεις ακριβως αυτα που γραφω.
Για παραπανω πληροφοριες και παραπομπες σ αυτο το θεμα,μπορεις να βρεις στο Homosexuality in Greece and Rome του Thomas K.Hubbart. Sourcebook of Basic Documents (εκδοσεις Univeresity of California Press)
Η στο πολυ καλο Homosexuality and Civilization του Luis Crompton (εκδοσεις Belknap Press)
Λυπαμαι ειλικρινα που πολλα αξιολογα βιβλια και ερευνες δεν εχουν μεταφραστει στα Ελληνικα.

Δεν θα θελα να συνεχισω σε αυτο το θεμα γιατι ειναι τεραστιο και πολυπλευρο και δεν νομιζω πως εχει μεγαλη σχεση με το θεμα.
Το θεμα ειναι η ομοφιλοφυλια σημερα και οχι στην αρχαια Ελλαδα.
Και ακομη,δεν μπορω να συνγκρινω το θεμα ομοφυλοφιλια σημερα με τους αρχαιους.Ζουσαν σε εναν κοσμο τελειως διαφορετικο απο τον δικο μας και η απολαυση της ηδονης με οποιοδηποτε τροπο δεν ηταν εμποτισμενη με την αισθηση της΄΄αμαρτιας'' ή τις εννοιες φυσιολογικου ή μη του σημερα..
Edited by - decadance2 on 08/06/2005 17:59:44

Edited by - decadance2 on 08/06/2005 18:02:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 19:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν θα θελα να συνεχισω σε αυτο το θεμα γιατι ειναι τεραστιο και πολυπλευρο και δεν νομιζω πως εχει μεγαλη σχεση με το θεμα.
Το θεμα ειναι η ομοφιλοφυλια σημερα και οχι στην αρχαια Ελλαδα.
Και ακομη,δεν μπορω να συνγκρινω το θεμα ομοφυλοφιλια σημερα με τους αρχαιους.Ζουσαν σε εναν κοσμο τελειως διαφορετικο απο τον δικο μας και η απολαυση της ηδονης με οποιοδηποτε τροπο δεν ηταν εμποτισμενη με την αισθηση της΄΄αμαρτιας'' ή τις εννοιες φυσιολογικου ή μη του σημερα..

φιλε μου καλησπερα.στο θεμα της αρχαιας Ελλαδας συμφωνω με τα οσα γραφεις,ειναι αληθεια.ομως θα ηθελα να αναφερθω σε αυτο που λες για την απολαυση της ηδονης και την αμαρτια.
οι αρχαιοι Ελληνες δεν ειχαν την γνωση που εχουμε σημερα.ειχαν πολυ συγκεκριμενες γνωσεις για πολυ συγκεκριμενα πραγματα.
πλεον μπορουμε να γνωριζουμε τα λαθη του παρελθοντος που ειναι η γνωση του σημερα. αν κρινουμε τους σημερινους ομοφυλοφιλους βασει των ομοφυλοφιλων της αρχαιας Ελλαδας ειναι λαθος.
αλλα οποσδηποτε δεν νομιζω και οι ιδοι να θεωρουσαν απολυτα φυσιολογικο να κανει ερωτα ενας αντρας με εναν αλλον.δεν εδιναν την απαραιτητη προσοχη που δινουμε εμεις,γιατι οπως ειπα δεν ειχαν την καταλληλη γνωση.{τι λεξη γνωση την χρησιμοποιω με την πολυ ευροια εννοια της λεξεως,δεν αμφισβητω τους αρχαιους φιλοσοφους και επιστημονες}

οπου υπαρχει πολυ φως,υπαρχουν και πολλες σκιεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 21:09:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πλεον μπορουμε να γνωριζουμε τα λαθη του παρελθοντος που ειναι η γνωση του σημερα. αν κρινουμε τους σημερινους ομοφυλοφιλους βασει των ομοφυλοφιλων της αρχαιας Ελλαδας ειναι λαθος.

Στην Αρχαία Ελλάδα άν δέν κάνω λάθος υπήρχαν νομοθετικά μέτρα κατά των ομοφυλόφιλων (τους απαγόρευαν να μετέχουν στην Εκκλησία του Δήμου, να ψηφίζουν δέν θυμάμαι πού το διάβασα θα ψάξω να σας το βρώ) και δέν είχαν τα ίσα νομικά δικαιώματα που έχουν σήμερα.
Όσο για τον κοινωνικό ρατσισμό που είναι έντονος σήμερα δέν είμαστε σε θέση να ξέρουμε άν ήταν μικρότερος ή μεγαλύτερος στην Αρχαία Ελλάδα γιατί αυτό θα μπορούσαμε να το καταλάβουμε μόνο άν ζούσαμε εκείνη την εποχή.

"Non, nisi parento, vincitur"
ΒΑΚΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 22:20:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στην Αρχαία Ελλάδα άν δέν κάνω λάθος υπήρχαν νομοθετικά μέτρα κατά των ομοφυλόφιλων (τους απαγόρευαν να μετέχουν στην Εκκλησία του Δήμου, να ψηφίζουν δέν θυμάμαι πού το διάβασα θα ψάξω να σας το βρώ) και δέν είχαν τα ίσα νομικά δικαιώματα που έχουν σήμερα.
Όσο για τον κοινωνικό ρατσισμό που είναι έντονος σήμερα δέν είμαστε σε θέση να ξέρουμε άν ήταν μικρότερος ή μεγαλύτερος στην Αρχαία Ελλάδα γιατί αυτό θα μπορούσαμε να το καταλάβουμε μόνο άν ζούσαμε εκείνη την εποχή.

χμμμ αυτο δεν το ηξερα,χαιρομαι ομως που το ακουω.

ο κοινωνικος ρατσισμος στην αρχαια Ελλαδα το υποθετουμε οτι ηταν λιγοτερο εντονος γιατι οι αρχαιοι δεν το εκρυβαν και δεν ντρεπονουσταν για αυτο.επισης πρεπει{για αυτο δεν ειμαι σιγουρος} να ηταν μεγαλυτερο το ποσοστο.
αλλα στην αρχαια Ελλαδα το θεωρω και λιγο επομενο να γινει καποιος ομοφυλοφιλος απο την στιγμη που ειχαν στερησει σχεδον ολα τα δικαωματα στις γυναικες.

οπου υπαρχει πολυ φως,υπαρχουν και πολλες σκιεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 22:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οι αρχαιοι Ελληνες δεν ειχαν την γνωση που εχουμε σημερα.ειχαν πολυ συγκεκριμενες γνωσεις για πολυ συγκεκριμενα πραγματα.

Deghar Adhark, ποια γνώση εννοείς ακριβώς ότι έχουμε σήμερα σχετικά με το θέμα και δεν την είχαν τότε;

quote:
κοιτα ατ περιστατικα που ενεφερες συμβαινουν κυριως στην δικη μου ηλικια.που τα παιδια αδυνατουν να καταλαβουν οτι η "μαγκια" ειναι να βρεις αυτο που σου ταιριαζει.οι περισσοτεροι νομιζουν οτι αν εχουν παραπανω απο μια γυναικα ειναι "περισσοτερο"αντρες.

και με αφορμή το παραπάνω, μία - ίσως αδιάκριτη - ερώτηση: Πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται;

xspy,
θα ήθελες να βάλεις κι έναν υπότιτλο στη φωτογραφία;


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 23:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Deghar Adhark, ποια γνώση εννοείς ακριβώς ότι έχουμε σήμερα σχετικά με το θέμα και δεν την είχαν τότε;

λεγοντας αυτο εννοω οτι δεν ειχαν την γνωση να καταλαβουν μερικα πραγματα ωστε να δουν το πραγματικο προσωπο της ομοφυλοφιλιας.οταν καποιος αποδεχεται πληρως την ομοφυλοφιλια καταδικαζει πληρως και το ανθρωπινο ειδος.τους αρχαιους δεν τους πειραζε η ομοφυλοφιλια και αυτο επειδη δεν ηξεραν τι συνεπειες μπορει να εχει.
εμεις σημερα αντιδρουμε σε αυτο το φαινομενο επηδει ξερουμε με σιγουρια οτι δεν ειναι σωστο.επισης δεν το αποδεχεται και η θρηησκεια μας.ακομα και ο χριστος νομιζω αν εβλεπε καποιον ομοφυλοφιλο θα τον εβρισκε λαθος.αληθεια μηπως αναφαιρεται πουθενα κατι τετοιο?

quote:
και με αφορμή το παραπάνω, μία - ίσως αδιάκριτη - ερώτηση: Πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται;

δεν ειμαι και τοσο μεγαλος,17 χρονων.
ελπιζω αυτο να μην χρησιμοποιηθει ως προφαση και να πειτε "ελα μωρε μικρος ειναι τι ξερει"

οπου υπαρχει πολυ φως,υπαρχουν και πολλες σκιεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 23:25:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δεν ειχαν την γνωση να καταλαβουν μερικα πραγματα ωστε να δουν το πραγματικο προσωπο της ομοφυλοφιλιας.οταν καποιος αποδεχεται πληρως την ομοφυλοφιλια καταδικαζει πληρως και το ανθρωπινο ειδος.τους αρχαιους δεν τους πειραζε η ομοφυλοφιλια και αυτο επειδη δεν ηξεραν τι συνεπειες μπορει να εχει.
εμεις σημερα αντιδρουμε σε αυτο το φαινομενο επηδει ξερουμε με σιγουρια οτι δεν ειναι σωστο.

Ξανασκέψου λίγο αυτές τις φράσεις που με τόση σιγουριά γράφεις φίλε μου...


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 23:58:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Deghar Adhark θα θεωρούσα καλύτερο να έχεις πει την ηλικία σου νωρίτερα.
Όχι γιατί είσαι μικρός και δεν ξέρεις,
αλλά γιατί είσαι σε μια ηλικία που είναι λογικό τα στερεότυπα να σε κυριαρχούν,
και γιατί το να γκρεμιστούν όλα μαζί το θεωρώ λίγο επικίνδυνο.
Καταρχάς σου δίνω συγχαρητήρια τόσο για το επίπεδο που συζητάς,
αλλά και για τη θεματική που επέλεξες ενώ είσαι τοποθετημένος αρνητικά.
Τώρα όσο για τους αρχαίους Έλληνες,
σκέψου και το ενδεχόμενο να γνώριζαν πως η αποδοχή της ομοφυλοφιλίας δεν αποτελεί κίνδυνο.
Το επίπεδο της αρχαιοελληνικής κοινωνίας δεν αφήνει περιθώρια για τόσο ακραία άγνοια,
οπότε ίσως να ήταν μια βαθύτερη γνώση και όχι παλαιολιθική αφέλεια.
Συνέχισε να είσαι ανοιχτός και περίεργος όσο και τώρα,
και δώσε μια ευκαιρία στους διαφορετικούς ανθρώπους να κερδίσουν το σεβασμό σου ως προσωπικότητες.
Αν είχες υπάρξει κάποτε το θύμα του κοινωνικού ρατσισμού,
θα ήσουν λίγο πιο εναλλακτικός με τη διαφορετικότητα.
Με τις καλύτερες εντυπώσεις (προς το παρόν)!!!
Φιλικά Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 01:44:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περιμένω συγκεκριμένα εδάφια και όχι αοριστολογίες. Ο καθένας μπορεί να γράφει ό,τι θέλει. Πόσο μάλλον οι ξένοι και τα ξένα κέντρα που τους προωθούν.Αποδείξεις λοιπόν, και μετά τα συζητάμε...

quote:
Τώρα όσο για τους αρχαίους Έλληνες,
σκέψου και το ενδεχόμενο να γνώριζαν πως η αποδοχή της ομοφυλοφιλίας δεν αποτελεί κίνδυνο.
Το επίπεδο της αρχαιοελληνικής κοινωνίας δεν αφήνει περιθώρια για τόσο ακραία άγνοια,
οπότε ίσως να ήταν μια βαθύτερη γνώση και όχι παλαιολιθική αφέλεια.

Γιατί απαγορεύονταν δια νόμου τότε? Γιατί η ομοφυλοφιλία χλευάζεται στο "ΣΥΜΠΟΣΙΟ"? Μου κάνει εντύπωση το πως μία υπόθεση καταλήγει σε ένα συμπέρασμα...

Ίσως εξυπηρετεί κάποιους να λένε ότι είναι έτσι τα πράγματα, αλλά δεν είναι.
Η αρχαία ελληνική κοινωνία, η κοινωνία του πολεμιστή-φιλόσοφου, του απαλλαγμένου από τα εγκόσμια πάθη ανθρώπου είναι δυνατόν να επέτρεπε σε αυτούς που την απαρτίζουν κάτι τέτοιο?
Καταρχήν δεν υπήρχαν υποδομές για να δημιουργηθεί μία τέτοια "κοινωνική ομάδα" και αν υπήρχαν μεμονομένες περιπτώσεις οδηγούνταν στο περιθώριο. Έχαναν τα πολιτικά τους δικαιώματα, τα σημαντικότερα δδικαιώματα της κοινωνία της εποχής.

Αλλά κουβέντα θα γίνει όταν δούμε εδάφια και όχι γενικόλογα...


Διαπερνώντας της νύχτας το σκοτάδι,
έμενα σαστισμένος, φοβισμένος
και αμφιβάλλοντας, σε όνειρα δοσμένος,
που ποτέ άνθρωποι ονειρεύτηκαν...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 01:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οταν καποιος αποδεχεται πληρως την ομοφυλοφιλια καταδικαζει πληρως και το ανθρωπινο ειδος

Πολύ σωστός φίλε μου. Άλλο δέχομαι(υπό προϋποθέσεις, ως ιδιαιτερότητα) και άλλο ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ.

Αλλιώς θα γινόμασταν όλοι έτσι και θα σταματούσε η δημιουργία ανθρώπων και θα έμενε μόνο το sex.
SEX=ΦΥΛΟ χμ....

Ας σταματήσει ο ρατσισμός απέναντι στους ετερόφυλους

Διαπερνώντας της νύχτας το σκοτάδι,
έμενα σαστισμένος, φοβισμένος
και αμφιβάλλοντας, σε όνειρα δοσμένος,
που ποτέ άνθρωποι ονειρεύτηκαν...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

decadance2
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 05:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους decadance2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Στην Αρχαία Ελλάδα άν δέν κάνω λάθος υπήρχαν νομοθετικά μέτρα κατά των ομοφυλόφιλων (τους απαγόρευαν να μετέχουν στην Εκκλησία του Δήμου, να ψηφίζουν δέν θυμάμαι πού το διάβασα θα ψάξω να σας το βρώ) και δέν είχαν τα ίσα νομικά δικαιώματα που έχουν σήμερα.
Όσο για τον κοινωνικό ρατσισμό που είναι έντονος σήμερα δέν είμαστε σε θέση να ξέρουμε άν ήταν μικρότερος ή μεγαλύτερος στην Αρχαία Ελλάδα γιατί αυτό θα μπορούσαμε να το καταλάβουμε μόνο άν ζούσαμε εκείνη την εποχή.

Φιλε Krisnna (Hare Hare.)
Η λεξη ομοφιλοφιλια προτοχρησιμοποιηθηκε στο τελος του 18ου αιωνα.
Αυτοι που απαγορευοταν να μετεχουν στην Εκκλησια του Δημου και να ψηφιζουν ηταν οι αντρες που εξασκουσαν το επαγγελμα του πορνου.
Γενικως οι αρχαιοι Ελληνες εξυμνουσαν τον ερωτα που γεννιεται και ξεκινα απ την ψυχη.
Η ''των αφροδισιων συνουσια'' ηταν αυτο που οι αρχαιοι κατηγορουσαν.
Η ερωτικη συνευρεση που μονο σκοπο ειχε την ικανοποιηση της γενετησιας ορμης πιστευανε πως υποβιβαζει τον ανθρωπο στο επιπεδο του ζωου.
Αντιθετα ο ερωτας που προερχεται απο την ψυχη τον εξυψωνει.
Ψαξτο κι αν βρεις πως εχω αδικο,εδω ειμαι.

quote:

Γιατί η ομοφυλοφιλία χλευάζεται στο "ΣΥΜΠΟΣΙΟ"?

Σου παραθετω μια ιστοριουλα απο το ΣΥΜΠΟΣΙΟ..

Καποτε,πριν τον κατακλυσμο,υπηρχανε στον κοσμο τρια φυλα.
Ο αντρας,η γυναικα και ο ερμαφροδιτος.
Ειχανε 4 ποδια,4 χερια και 2 κεφαλια και οι δυναμεις τους ητανε απιστευτες.
Ητανε πληρη οντα και ικανοποιημενα αφου ζουσανε αυτονομα χωρις να ψαχνουν καποιο ταιρι για να ολοκληρωθουν.
Ζουσανε και χαιροταν την ζωη οσο κανεις μας σημερα δεν μπορει.
Η εξελιξή τους δε,ητανε τετοια που οι θεοι φοβηθηκαν μην τους περασουν.
Ετσι σκαρφιστηκαν ενα τεχνασμα.
Τους χωρισαν στα δυο.
Ετσι εχασαν την πνευματικη τους δυναμη και ξοδευαν την περισσοτερη ενεργεια τους και τον χρονο τους στην αναζητηση του χαμενου τους αλλου μισου..
Μισοι ανθρωποι,δεν ηταν πλεον ευτυχισμενοι.
Απο τοτε και μεχρι σημερα οι ανθρωποι βρισκονται στην αναζητηση του υπολειπου μισου τους..
Οποιος ητανε αντρας ψαχνει να το βρει σε αντρες.
Οποιος ητανε γυναικα ψαχνει να το βρει σε γυναικες
Και τελος οποιος ανηκε στο φυλο του ερμαφροδιτου ψαχνει στο αντιθετο φυλο..

Αυτος φιλε Dagon ειναι ενας μυθος που μπορεις να τον διαβασεις αν μπεις στον κοπο να (ξανα?)διαβασεις το Συμποσιο..
Απλα,κατανοητα κι ολα στην θεση τους.Χωρις την αναγκη εξηγησης καλου ή καλυτερου , φυσιολογικου η μη,που η σημερινη κοινωνια εχει αναγκη για τους σκοπους της.Που οι σκοποι αυτων που τα προωθουν εδω και αιωνες ειναι ,πιστεψε με οχι για το καλο της ανθρωποτητας.
Με το να χωριζουμε τους ανθρωπους σε κατηγοριες βαζουμε φρενο στην προοδο της.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 14:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα

quote:
Χωρις την αναγκη εξηγησης καλου ή καλυτερου , φυσιολογικου η μη,που η σημερινη κοινωνια εχει αναγκη για τους σκοπους της.Που οι σκοποι αυτων που τα προωθουν εδω και αιωνες ειναι ,πιστεψε με οχι για το καλο της ανθρωποτητας.
Με το να χωριζουμε τους ανθρωπους σε κατηγοριες βαζουμε φρενο στην προοδο της.

φιλε μου νομιζω οτι βαζει πρωτα απο ολα το τι αισθανεται ο ενας για τον αλλον.
εμενα μπορει να μου αρεσει να αρχιζω να σκοτωνω τους παντες.
υπαρχουν ανθρωποι που εχουν εμμονες με διαφορα ζωα,και προκειμενου να ικανοποιησουν τον ευατο τους μεταμορφωνονται σε ζωα οσο μπορουν.
για παραδειχμα ενας ειχε εμμονες τα φιδια.εκανε πλαστικη και εκοψε την γλωσσα του στα δυο,εκανε ενα σωρο τατουζ και ελεγε με χαρα οτι θα βαλει και προσθετη ουρα.
γενικως θελω να πω οτι η φυση εχει θεσπισει νομους.ο ανθρωπος πρεπει να ειναι οπως τον ξερουμε και οχι διαφορετικος.
αν κποιος ειναι ομοφυλοφιλος ειναι διακιωμα του.αλλα και υποχρεωση του να αποδεχεται το "προβληματικο"μερος της φυσης του.
και επιστρεφω σε αυτο που ειπα προηγουμενως και χαιρομαι που δυμφωνει μαζι μου ο φιλος DAGON
η ομοφυλοφιλια δεν παει μπροστα την ανθρωποτητα.

quote:
Συνέχισε να είσαι ανοιχτός και περίεργος όσο και τώρα,
και δώσε μια ευκαιρία στους διαφορετικούς ανθρώπους να κερδίσουν το σεβασμό σου ως προσωπικότητες.
Αν είχες υπάρξει κάποτε το θύμα του κοινωνικού ρατσισμού,
θα ήσουν λίγο πιο εναλλακτικός με τη διαφορετικότητα.
Με τις καλύτερες εντυπώσεις (προς το παρόν)!!!
Φιλικά Ξωτικούλα

kswtikoula σε ευχαριστω για τα κλα σου λογια
θυμα κοινωνικου ρατσισμου δεν εχω πεσει ποτε,αλλα ακομα και να επεφτα θα μπορουσα να καταλαβω αν ημουν εγω ο λαθος η ο σωτος.
στους διαφορετικους ανθρωπους δινω απειρες ευκαιριες ,οσες και στους κανονικους.
ομως θελω να εχουν αυτογνωσια αυτου που ειναι.
αν εγω πηγαινα σε μια ξενη χωρα και με αντιμετωπιζαν με ρατσιμο δεν θα μου αρεσε,θα ηξερα ομως,και θα δεχομουν οτι εγω ειμαι ο ξενος.

οπου υπαρχει πολυ φως,υπαρχουν και πολλες σκιεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OSIRIS_A_K
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 15:18:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OSIRIS_A_K  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
η ομοφυλοφιλια δεν παει μπροστα την ανθρωποτητα.

Συγνώμη φίλε Deghar Adhark, αλλά θα διαφωνήσω μαζί σου και πάλι.
Τι εννοείς ότι η ομοφυλοφιλία δεν πάει μπροστά την ανθρωπότητα?
Δηλαδή μπορείς να μου εξηγήσεις με το σκεφτικό σου πως πάει μπροστά η ανθρωπότητα??
Γιατί δεν καταλαβαίνω τι σημασία έχει αν είναι κάποιος ομοφυλόφιλος και με το αν πηγαίνει μπροστά η ανθρωπότητα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 15:27:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ φυλετικού ρατσισμού και κοινωνικού ρατσισμού.

Θύματα κοινωνικού ρατσισμού είναι και οι ευτραφείς και όχι χοντρές γυναίκες.
Είναι αποκλεισμένες από τα ΜΜΕ, από τη μόδα, από πολλούς άντρες και συχνά ακόμη και από την οικογένειά τους.
Χωρίς τίποτα μη φυσιολογικό μεγαλώνουν με την κοινωνική "αποκλήρωση" και μια ζωή προσπαθούν να ξεφύγουν από το κόμπλεξ που η κοινωνία τους δημιουργεί.
Έχεις ιδέα πόσο πονάει αυτό???
Τι σημαίνει να λένε είσαι πολύ καλή πολύ όμορφη αλλά γιατί δεν αδυνατίζεις λίγο???
Άπειρες θέσεις εργασίας τις απορρίπτουν,
ο έρωτας τις προσπερνά,
οι βιτρίνες τις διώχνουν μακρυά
και οι άνθρωποι που τις αγαπούν τονίζουν πάντα πως θα άλλαζε η ζωή τους αν αδυνάτιζαν.
Το διαννοείσαι???

Καταλαβαίνεις πόσο υποφέρει κάποιος που λόγω της διαφορετικότητάς του γίνεται κατά το ήμιση στην καλύτερη περίπτωση αποδεκτός?
Ξέρεις πόσες έχουν ψυχολογικά προβλήματα,
πόσες απομονώνονται,
πόσες παθαίνουν νευρική ανορεξία?

Ξέρεις τι θα πει ότι κι αν κάνεις στη ζωή σου να σε ακολουθεί πάντα το ταμπελάκι του διαφορετικού
και αυτό να είναι που τραβά κατά κύριο λόγο την προσοχή πάνω σου?
Κάποιος που θέλει να μοιάζει με φίδι και κάνει και πλαστικές γι αυτό,
κάνει το γούστο του,
και στην τελική διψά να τον προσέξουν.
Στον αντίποδα είναι οι άνθρωποι που είναι έτσι κι αλλιώς διαφορετικοί και προσπαθούν μια ζωή να περάσουν απαρατήρητοι για να αποφύγουν το κράξιμο.

Δεν ξέρω πως από το μύθο από το Συμπόσιο που παρέθεσε ο φίλος decadance2,
εσύ έβγαλες αυτό το συμπέρασμα.
Ξαναδιάβασέ το αν θέλεις και προσπάθησε να καταλάβεις τι εννοεί.
Επίσης η φύση διέπεται από νόμους,
οι άνθρωποι θεσπίζουν νόμους.
Το πόσοι νόμοι των ανθρώπων αντιτίθενται σε αυτούς της φύσης,
μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνος σου.

Ο μέγας σοφός Θωμάς ο Ακινάτης είπε το εξής συνταρακτικό για την ομοφυλοφιλία.
Είναι χειρότερη από το βιασμό καθώς από έναν βιασμό μπορεί να προκύψει εγκυμοσύνη,
ενώ η ομοφυλοφιλία και ο αυνανισμός είναι απλά πεταμένο σπέρμα και γι αυτό αμαρτία.
Ο βιαστής αναμάρτητος γιατί μπορεί και να τεκνοποιήσει,
οι ομοφυλόφιλοι που κάνουν κάτι κοινή συναινέσει αμαρτωλοί.
Συνειδητοποιείς τι νόμους έχουν θεσπίσει κατά καιρούς οι άνθρωποι.

Ο άνθρωπος είναι όπως τον ξέρουμε και όχι διαφορετικός λες.
Τι ξέρουμε?
Η φύση παραμένει ακόμη για τον άνθρωπο ένα μεγάλο μυστήριο,
ακόμη την ερευνά.
Ο εγκέφαλος παραμένει ένα μεγάλο ερωτηματικό.
Η ανθρώπινη φύση γεμάτη βάραθρα ανεξερεύνητα και κορυφές απάτητες.

Θα συμφωνήσω ίσως ότι η ομοφυλοφιλία ως φαινόμενο δεν προάγει την ανθρωπότητα.
Πολλοί ομοφυλόφιλοι όμως ήταν φορείς γνώσης και εξέλιξης,
πολλοί άλλαξαν την κοσμοθεώρηση.
Αυτό που έχει σημασία και πρέπει να γίνει αποδεκτό είναι πως η κοινωνία βασίζεται στους ανθρώπους και ότι ο κάθε διαφορετικός παραμένει άνθρωπος.
Επίσης η ανθρωπότητα θα κάνει πραγματικά ένα βήμα προς τα εμπρός αν πάψει να φοβάται τη διαφορετικότητα.
Θα πάψει να λατρεύει τους Χίτλερ που ευαγγελίζονται τις ανώτερες ράτσες και θα αγαπήσει τα παιδιά της φύσης με την όποια διαφορετικότητα.

Πως μπορεί να λες σε κάποιον που πραγματικά αγαπάει που βρήκε τον άνθρωπό του ότι είναι αηδιαστικός.
Δεν αγαπάει με το ίδιο πάθος όπως κι εσύ?
Η αγάπη του δεν είναι εξίσου βαθειά και ουσιαστική?
Δεν έχει το ίδιο δικαίωμα να αγαπήσει και να αγαπηθεί?
Η αγάπη στη δική του καρδιά γιατί να είναι αηδιαστική
και όχι η υπέρτατη αξία όπως για όλους τους άλλους?

Γιατί τόσος φόβος για κάτι που εμείς δεν είμαστε?
Δεν θα καταρρεύσει η κοινωνία αν κάποιοι αποδειχτούν ίσοι με εμάς.
Ούτε και θα γεμίσει ο κόσμος από διαφορετικούς αν τους αποδεχτούμε.
Αν αποδεχτείς ότι νύχτωσε δεν θα ξαναξημερώσει ποτέ?

Προβληματίσου λίγο πριν αναθεματήσεις και βρες τι πραγματικά σε φοβίζει στο να είναι και αυτό όχι και τόσο ανώμαλο όσο πιστεύεις.

Συγνώμη αν κούρασα με το μεγάλο μου ποστ.

Φιλικά Ξωτικούλα


Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 15:43:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως μπορεί να λες σε κάποιον που πραγματικά αγαπάει που βρήκε τον άνθρωπό του ότι είναι αηδιαστικός.
Δεν αγαπάει με το ίδιο πάθος όπως κι εσύ?
Η αγάπη του δεν είναι εξίσου βαθειά και ουσιαστική?
Δεν έχει το ίδιο δικαίωμα να αγαπήσει και να αγαπηθεί?
Η αγάπη στη δική του καρδιά γιατί να είναι αηδιαστική
και όχι η υπέρτατη αξία όπως για όλους τους άλλους?

Να η ΟΥΣΙΑ στην οποία αναφερόμουν σε προηγούμενο μήνυμα!

Kswtikoula, ευχαριστώ!


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 18:16:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα

λοιπον θα απαντησω πρωτα στον OSIRIS A K

quote:
Συγνώμη φίλε Deghar Adhark, αλλά θα διαφωνήσω μαζί σου και πάλι.
Τι εννοείς ότι η ομοφυλοφιλία δεν πάει μπροστά την ανθρωπότητα?
Δηλαδή μπορείς να μου εξηγήσεις με το σκεφτικό σου πως πάει μπροστά η ανθρωπότητα??
Γιατί δεν καταλαβαίνω τι σημασία έχει αν είναι κάποιος ομοφυλόφιλος και με το αν πηγαίνει μπροστά η ανθρωπότητα...

το οτι δεν παει μπροστα η ανθρωποτητα λογω της ομοφυλοφιλιας ειναι πολυ απλο για να το καταλαβει καποιος.
ο ανθρωπος αρχιζει και απομακρυνεται απο την πραγματικη του φυση.
επισης οι ομοφυλοφιλοι δεν μπορουν να κανουν παιδια ετσι υιοθετουν.ως ποτε θα γινετε αυτο?
θα ερθει καποια στιγμη που οι μισοι και παραπανω στον πλανητη θα ειναι ομοφυλοφιλοι,φαινετε αστειο αλλα θα εχουμε προβλημα αναπαραγωγης.
και τις γυναικες πιο τις σκεφτεται?
τοτε θα ειναι που οι γυναικες θα χασουν καθε αξια και θα τις χρησιμοπουουν μονο για μηχανες παιδιων.
ελπιζω να σε καλυψα.

Kswtikoula

quote:
Θύματα κοινωνικού ρατσισμού είναι και οι ευτραφείς και όχι χοντρές γυναίκες.
Είναι αποκλεισμένες από τα ΜΜΕ, από τη μόδα, από πολλούς άντρες και συχνά ακόμη και από την οικογένειά τους.
Χωρίς τίποτα μη φυσιολογικό μεγαλώνουν με την κοινωνική "αποκλήρωση" και μια ζωή προσπαθούν να ξεφύγουν από το κόμπλεξ που η κοινωνία τους δημιουργεί.
Έχεις ιδέα πόσο πονάει αυτό???
Τι σημαίνει να λένε είσαι πολύ καλή πολύ όμορφη αλλά γιατί δεν αδυνατίζεις λίγο???
Άπειρες θέσεις εργασίας τις απορρίπτουν,
ο έρωτας τις προσπερνά,
οι βιτρίνες τις διώχνουν μακρυά
και οι άνθρωποι που τις αγαπούν τονίζουν πάντα πως θα άλλαζε η ζωή τους αν αδυνάτιζαν.
Το διαννοείσαι???

Καταλαβαίνεις πόσο υποφέρει κάποιος που λόγω της διαφορετικότητάς του γίνεται κατά το ήμιση στην καλύτερη περίπτωση αποδεκτός?
Ξέρεις πόσες έχουν ψυχολογικά προβλήματα,
πόσες απομονώνονται,
πόσες παθαίνουν νευρική ανορεξία?


ολοι οι ανθρωποι εχουν κατι ιδιεταιρο για το οποιο ισως να ντρεποντε και να λυπουντε.αν ενας ανθρωπος ενοχλειτε πραγματικα απο το παχος του ειναι στο χερι του να ζασει κιλα.
ξερω ανθρωπο 20 χρονων,τον θυμαμε στο δημοτικο που ηταν σαν δυο ντουλαπες ενομενες.καθε φορα που παιζαμε ποδοσφαιρο και εριχνε σουτ ολοι κανανε στην ακρη.
το παιδι δεν ηταν οχι απλως παχουλο,ηταν θεοχοντρος.
αφου τελειωσε το δημοτικο δεν το ξαναειδα για πολυ καρο.
περσι τον ειδα στον δρομο με κατι φιλους του.εμεινα με το στομα ανοιχτο.ηταν πιο λεπτος και απο εμενα.ειχε χασει απιστευτα κιλα.
εννοω οτι αν καποιος ενοχλητε ας κανει διαιτα,δεν ειναι και τοσο δυσκολο.
απο την αλλη ξερω ανθρωπους που τους αρεσει και δεν τους ενοχλει καθολου με τα κιλα τους.


quote:
Ο άνθρωπος είναι όπως τον ξέρουμε και όχι διαφορετικός λες.
Τι ξέρουμε?
Η φύση παραμένει ακόμη για τον άνθρωπο ένα μεγάλο μυστήριο,
ακόμη την ερευνά.
Ο εγκέφαλος παραμένει ένα μεγάλο ερωτηματικό.
Η ανθρώπινη φύση γεμάτη βάραθρα ανεξερεύνητα και κορυφές απάτητες.

η φυση παραμενει ενα μυστηριο αλλα καποια πραγματα υποτιθετε οτι ειναι δεδομενα.αν το ισοπεδωσουμε τελειως τοτε εγω να παω σε μια κατσικα,να αρχισω να λεω οτι την αγαπαω και στο τελος να κανουμε και σεξ
θα με πειτε ανωμαλο η οχι?

quote:
Πως μπορεί να λες σε κάποιον που πραγματικά αγαπάει που βρήκε τον άνθρωπό του ότι είναι αηδιαστικός.
Δεν αγαπάει με το ίδιο πάθος όπως κι εσύ?
Η αγάπη του δεν είναι εξίσου βαθειά και ουσιαστική?
Δεν έχει το ίδιο δικαίωμα να αγαπήσει και να αγαπηθεί?
Η αγάπη στη δική του καρδιά γιατί να είναι αηδιαστική
και όχι η υπέρτατη αξία όπως για όλους τους άλλους?

εγω προσωπικα στο θεαμα δυο ομοφυλοφιλων λυγιζω δεν το αντεχω με τιποτα σε αυτο το αποσπασμα η απαντηση ειναι ιδια με αυτη του παραπανω αποσπασματος.ας μην τα ισσοπεδωσουμε ολα.νομιζω οτι το εχουμε παρακανει με την ελευθερια του ανθρωπου.καπου υπαρχουν και ορια

οπου υπαρχει πολυ φως,υπαρχουν και πολλες σκιεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 21 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy