ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΑ ΑΣΤΡΑ =-.
 Ο ΣΕΙΡΙΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΘΕΩΡΙΕΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2016, 14:51:58  Εμφάνιση Προφίλ
Κώστα, φτάνει. Αδικείς τον εαυτό σου. Αρχίζεις και θυμίζεις Χρίστο Ελ και Πανολύδιο.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2016, 15:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

DSM, το μήνυμά σου αυτό είναι εντελώς κακόβουλο. Ο φίλος σου έχει μόλις κάνει νέα σοβαρά λάθη και εσύ έρχεσαι να τού κάνεις πλάτες παρομοιάζοντάς με με θράσος με τον Χρίστο Ελ και τον Λύδιο...

Καταλαβαίνω ότι το θέαμα αυτό δεν είναι ευχάριστο, το να εκτίθεται ο άλλος με απανωτές γκάφες, ωστόσο DSM περιμένω να εξηγήσεις με σαφήνεια το σκεπτικό αυτής της παρέμβασής σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2016, 15:16:42  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν κάνω πλάτες σε κανέναν Κώστα. Και είπα πως αρχίζεις και θυμίζεις. Δεν σε παρομοίασα. Σταμάτα το κόλπο αυτό με τη διαστρέβλωση των λεγομένων.

Και τί θα πει "το μήνυμά σου αυτό είναι εντελώς κακόβουλο"? Ψάχνεις για εχθρούς? Καταλαβαίνεις γιατί σου είπα πως "θυμίζεις"?

Στην τελική, πέντε άνθρωποι σου λένε πως τα έχεις κάνει μαντάρα, κι εσύ μιλάς για Βατερλώ. Κατανοείς πώς μοιάζει αυτό? Έλα και λίγο στη θέση του άλλου...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2016, 15:22:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Οι πέντε άνθρωποι ας έρθουν εδώ ένας-ένας και ας μου πούν αναλυτικά που σφάλλω!!! όποιος δεν 'καταδέχεται' να συζητήσει μαζί μου πολύ απλά φοβάται το διάλογο.

Το ότι "αρχίζω και θυμίζω προβληματικές συμμετοχές και τρολ" τα οποία έχουν δημιουργήσει προβλήματα στο φόρουμ είναι όχι μόνο αναληθής δήλωση αλλά και προσβλητική και κακόβουλη.

13 χρόνια σε αυτό το φόρουμ παραθέτω επιχειρήματα για τις απόψεις μου, και τα μέλη που έχουν την ίδια πρόθεση με εμένα ήταν πάντα μετρημένα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2016, 15:26:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Οι πέντε άνθρωποι ας έρθουν εδώ ένας-ένας και ας μου πούν αναλυτικά που σφάλλω!!! όποιος δεν 'καταδέχεται' να συζητήσει μαζί μου πολύ απλά φοβάται το διάλογο.

Μα, αυτό δεν γίνεται τρεις σελίδες τώρα? Τί δεν καταλαβαίνεις ρε γαμώτο?
quote:
Το ότι "αρχίζω και θυμίζω προβληματικές συμμετοχές και τρολ" τα οποία έχουν δημιουργήσει προβλήματα στο φόρουμ είναι όχι μόνο αναληθής δήλωση αλλά και προσβλητική και κακόβουλη.

13 χρόνια σε αυτό το φόρουμ παραθέτω επιχειρήματα για τις απόψεις μου, και τα μέλη που έχουν την ίδια πρόθεση με εμένα ήταν πάντα μετρημένα.



Για αυτό σου είπα πως αδικείς τον εαυτό σου ρε Κώστα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2016, 15:32:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

quote:
Μα, αυτό δεν γίνεται τρεις σελίδες τώρα? Τί δεν καταλαβαίνεις ρε γαμώτο?


Αυτό που γίνεται επί τέσσερις σελίδες είναι ότι το μέλος 'Νικόμαχος' είπε πράγματα ανυπόστατα και αναληθή. Ανέφερα όλα τα λάθη του για να εισπράξω μπινελίκια. Στη συνέχεια μπήκαν κάποια μέλη για να δώσουν 'κάλυψη΄ στα λεγόμενά του, σχολιάζοντας όχι τα λεγόμενά του αλλά τα πτυχία του!!...κάποια στιγμή, φιλοτιμήθηκε ο ίδιος και βρήκε το κουράγιο να σχολιάσει την αρχική του τοποθέτηση και προέβη σε νέα τραγικά λάθη!! Το άτομο έχει πλήρη άγνοια για τα θέματα που σχολιάζει...Αναδεικνύω λοιπόν τα νέα αυτά λάθη και έρχεσαι εσύ να μου πεις ότι θυμίζω τον Χρίστο Ελ και τον Λύδιο...το μόνο που βρίσκεις να πεις είναι αυτό, ένα φτηνιάρικο κόλπο απαξίωσης προκειμένου να συγκαλύψεις τις απανωτές γκάφες του φίλου σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2016, 15:38:35  Εμφάνιση Προφίλ
Τώρα έχεις αρχίσει να μιλάς για "καλύψεις", "φίλους", "φτηνιάρικα κόλπα", "συγκαλύψεις" και άλλα τέτοια. Όλα αυτά δε, τα γράφεις τονισμένα.

Ειλικρινά ρε Κώστα, δεν βλέπεις την εικόνα που παρουσιάζεις?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2016, 15:53:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Ναι, και όσο ακούω παλαβομάρες θσ συνεχίσω να γράφω τονισμένα! Άνθρωπέ μου με τον άλλον είστε κουμπαράκια...και οι πέτρες το ξέρουν αυτό...και πλέον έχεις αναλάβει εσύ προσωπικά το ρόλο του συνήγορά του, διότι ο άλλος τη λαλιά του την έχει χάσει προ πολλού!!!

το κουμπαράκι σου λοιπόν μάς έχει ζαλίσει με τις new-age και συνωμοσιολογικές του εικασίες τις οποίες συχνά βαφτίζει ως 'θέσφατα' και 'αλήθειες'...είναι ένας συνωμοσιολόγος αστροφυσικός που έχει μάλιστα το θράσος να κοροιδεύει διαρκώς όσους πιστεύουν σε θρησκείες, ψυχές, πνεύματα κτλ.

'Ερχομαι λοιπόν εγώ και του δείχνω με πολύ απλό τρόπο ότι οι εικασίες του δεν έχουν γίνει σε καμία περίπτωση αποδεκτές από την επιστημονική κοινότητα! Και επειδή αυτό τον τσούζει προτιμάει να μουγκρίζει όταν μιλάει μαζί μου...

Εκείνος άρχισε να βρίζει πρώτος (όπως γίνεται πάντα) και εκείνος είναι που έχει εκτεθεί πολλαπλώς με ανυπόστατες δηλώσεις. Το επόμενο ερώτημά λοιπόν είναι 'το δικό σου πρόβλημα DSM με μένα ποιό είναι';
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2016, 16:23:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εκείνος άρχισε να βρίζει πρώτος (όπως γίνεται πάντα) και εκείνος είναι που έχει εκτεθεί πολλαπλώς με ανυπόστατες δηλώσεις. Το επόμενο ερώτημά λοιπόν είναι 'το δικό σου πρόβλημα DSM με μένα ποιό είναι';

Εκτός από εμένα, τόσο ο Δημήτρης, όσο κι ο Μπερνάρ, είπαμε πως ο Μάριος είναι φάουλ στον τρόπο που σου μιλάει. Τί άλλο θέλεις δηλαδή?

Από την άλλη, ισχυρίζεσαι πως είμαι κουμπάρος με τον Μάριο, κι ακόμα, πως αυτό είναι γνωστό και στις πέτρες. Μπορείς να το αποδείξεις με κάποιον τρόπο?

Και καλά, ας πούμε πως έχω κουμπαριά με τον Μάριο. Εκείνος, έχει κουμπαριές και με τον Γιάννη, τον Δημήτρη και τον Μπερνάρ?

Κώστα, ψάχνεις για εχθρούς. Μονίμως αυτό κάνεις. Και δεν αναφέρομαι στα διάφορα trolls. Δεν θα μπορούσα άλλωστε, εκ των πραγμάτων. Στις κανονικές συμμετοχές αναφέρομαι.

Και δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί σου. Κάθομαι και σου μιλάω σαν άνθρωπος. Ούτε αυτό μπορείς να δεις?

Κοίτα, καλό θα ήταν να ηρεμήσεις λιγάκι. Για εσένα το λέω. Το έχεις ξανακάνει, και πάντα ήταν για καλό.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2016, 16:42:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

quote:
Εκτός από εμένα, τόσο ο Δημήτρης, όσο κι ο Μπερνάρ, είπαμε πως ο Μάριος είναι φάουλ στον τρόπο που σου μιλάει. Τί άλλο θέλεις δηλαδή?

Βρε πάει το'παμε αυτό...δεδομένο και αυτονόητο ότι ο τρόπος που εκφράζεται είναι τραγικός...και ο τρόπος έκφρασης δείχνει πολλά για το ποιόν του καθενός από εμάς.

Εγώ στο περιεχόμενο των απόψεών του στέκομαι εδώ και πάρα πολλά μηνύματα. Αυτά σχολιάζω και το ύφος του αδιάφορο.


quote:
Από την άλλη, ισχυρίζεσαι πως είμαι κουμπάρος με τον Μάριο, κι ακόμα, πως αυτό είναι γνωστό και στις πέτρες. Μπορείς να το αποδείξεις με κάποιον τρόπο?

Και καλά, ας πούμε πως έχω κουμπαριά με τον Μάριο. Εκείνος, έχει κουμπαριές και με τον Γιάννη, τον Δημήτρη και τον Μπερνάρ?



'κουμπαράκια' εννοώ 'φίλοι'...έλεος ρε γαμώτο...

Και ποιά 'πέντε άτομα' άνθρωπέ μου, με δουλεύεις???

Ο Heretic τοποθετήθηκε πάνω στη διαφωνία μου με τον άλλον? Ή μήπως τοποθετήθηκες εσύ πάνω στο θέμα? Ο δε Pythagoras είπε απλώς ότι 'σ'αυτά εμπιστεύεται το Νικόμαχο'. Ο δε Αμεινίας είναι ο μόνος που ασχολήθηκε με το θέμα από κοντά. Ωστόσο το μεν θέμα των Ντόγκον δεν το άγγιξε καν, στο δε θέμα του Σείριου αναγνώρισε το αρχικό λάθος του άλλου, αλλά δεν είδα να σχολιάζει τα νέα μαργαριτάρια του...Επίσης μού καταλόγισε 'σοφιστεία' χωρίς όμως να την υποδεικνύει!

Σταμάτα λοιπόν να λες για δήθεν 'πέντε άτομα' και δώσε μου 'απόψεις'!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2016, 17:13:19  Εμφάνιση Προφίλ
Νομίζω πως έχουμε σπαταλλήσει υπερβολικό χρόνο και φαιά ουσία για να την λέει ο ένας στον άλλον, και όχι σε συζήτηση ουσίας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2016, 17:29:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
Heretic,

βεβαίως και να συζητήσουμε σοβαρά για τον "Σείριο και τις θεωρίες καταγωγής"...εγώ τουλάχιστον το έχω κάνει προ πολλού.

Ξέρω ότι σε ενδιαφέρει η διάκριση μεταξύ του αμιγώς 'επιστημονικού' και του 'παραφυσικού' ή 'εναλλακτικού'. Και έχεις κάνει σοβαρές τοποθετήσεις πάνω σε αυτά τα θέματα.

Επειδή λοιπόν ξέρω ότι σε ενδιαφέρει οφείλω να επαναλάβω κάποια σημαντικά πράγματα γύρω από το θέμα αυτό. Και όποιος διαφωνεί ή συμφωνεί θα χαρώ πάρα πολύ να το συζητήσουμε σε ήρεμους τόνους.


γεγονός 1ο) με τα μέχρι τώρα δεδομένα όλα τα επιστημονικά συγγράμματα περιγράφουν τον Σείριο ως "διπλό σύστημα" και επουδενί ως "τριπλό". Μονάχα σε new age βιβλία υπάρχει αυτή η αφελής βεβαιότητα ότι ο Σείριος είναι οπωσδήποτε τριπλό σύστημα.

γεγονός 2ο) ουδείς αστροφυσικός ισχυρίστηκε αυτό που ισχυρίζεται ο Νικόμαχος, ότι ο υποτιθέμενος Σείριος Γ είναι το κέντρο του συστήματος! Οι υπολογισμοί των αστροφυσικών προβλέπουν ότι, εάν όντως υπάρχει αυτό το σώμα, περιφέρεται γύρω από κάποιον από αυτούς.

γεγονός 3ο) δεν υπάρχει το παραμικρό εύρημα ότι η φυλή Ντόγκον δέχτηκε τη 'γνώση' περί τριπλότητας πριν το 1862 (άρα και εδώ ο ισχυρισμός του Νικόμαχου είναι λάθος). Τον ψευδή αυτό ισχυρισμό αυτό θα τον βρούμε στα ίδια new age βιβλία που με το στανιό παρουσιάζουν την ξεχωριστή αυτή φυλή να έχει δεχτεί μυστικές γνώσεις από παλιά.

Οι δε ανθρωπολόγοι που ασχολήθηκαν τονίζουν ότι οι δικές τους μελέτες δεν έδειξαν τίποτα (άρα το αρχικό εύρημα δεν επαληθεύτηκε), συνεπώς δύο τινά: είτε οι μαρτυρίες μελών της φυλής ήταν αποτέλεσμα 'χειραγώγησης' των δεδομένων εκ μέρους του πρώτου ανθρωπολόγου, είτε οι Ντόγκον δέχτηκαν όντως γνώση από ανθρώπους (πιθανόν επιστήμονες το 1893). Διότι οι 'μαρτυρίες' τους φαίνονται καθαρά 'ανθρώπινες' (αναπαράγουν τα μέχρι τότε αστρονομικά δεδομένα που αργότερα καταρρίφθηκαν).

Edited by - kost on 13/03/2016 17:35:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2016, 23:25:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Επειδή λοιπόν ξέρω ότι σε ενδιαφέρει οφείλω να επαναλάβω κάποια σημαντικά πράγματα γύρω από το θέμα αυτό. Και όποιος διαφωνεί ή συμφωνεί θα χαρώ πάρα πολύ να το συζητήσουμε σε ήρεμους τόνους.

Αυτό είναι μια πολύ καλή ιδέα,
και μπορούμε να το συνεχίσουμε με όρους υγειούς κουβέντας, όπως έχουμε πιστεύω την πρόθεση όλοι.

Αν και λόγω του θέματος αυτού αναγκάζομαι να ανατρέξω σε περαιτέρω βιβλιογραφία για το Σείριο (και είναι θετική 'παρενέργεια' αυτό )
θα ήθελα, για να είμαστε και πιο ακριβείς, σε επόμενες απαντήσεις/σχολιασμούς εδώ να αρχίσουμε να ταξινομούμε ακριβέστερα
τί ξέρουμε για το Σείριο, τί υποθέτουμε (βάσιμα) για αυτόν, τί δεν ξέρουμε καθόλου ή ούτε που το ακουμπήσαμε, κλπ,
και μετά ακολούθως και για την ιστορία με τους Ντόγκον.

Από την πλευρά μου αυτό δεν μπορεί να γίνει άμεσα -στο επίπεδο λεπτομέρειας και ακρίβειας που θέλω- αλλά νομίζω θα το κουμαντάρω εντός των επομένων ημερών.

Προς το παρόν θα αρκεστώ σε ένα μίνι σχολιασμό των σημείων που επιγραμματικά συνόψισες/κατέληξες Κοστ:

quote:
γεγονός 1ο) με τα μέχρι τώρα δεδομένα όλα τα επιστημονικά συγγράμματα περιγράφουν τον Σείριο ως "διπλό σύστημα" και επουδενί ως "τριπλό". Μονάχα σε new age βιβλία υπάρχει αυτή η αφελής βεβαιότητα ότι ο Σείριος είναι οπωσδήποτε τριπλό σύστημα.

Το "διπλό σύστημα" όντως έχει αποτυπωθεί παντού, και με κάθε μέσον, και είναι ένα θέσφατο πλέον.
Όσον αφορά το "τριπλό όμως είναι αφοριστικό να λες ότι υπάρχει μόνο σε new age βιβλία. Και μόνο το ότι ασχολείται κόσμος (επιστημονικός) για να το βρει/αποδείξει, και ξεκινάει (επιστημονικές) υποθέσεις εργασίας για αυτό,
όλα αυτά δείχνουν ότι κάτι 'προκαλεί' εκεί.
('Οπου υπάρχει καπνός.....)

quote:
γεγονός 2ο) ουδείς αστροφυσικός ισχυρίστηκε αυτό που ισχυρίζεται ο Νικόμαχος, ότι ο υποτιθέμενος Σείριος Γ είναι το κέντρο του συστήματος! Οι υπολογισμοί των αστροφυσικών προβλέπουν ότι, εάν όντως υπάρχει αυτό το σώμα, περιφέρεται γύρω από κάποιον από αυτούς.

Εδώ έχω διάφορες ενστάσεις προς εσένα: α) Πού ξέρεις τί ισχυρίστηκε/ισχυρίζεται ο κάθε Αστροφυσικός?
β) Εσύ προσωπικά γνωρίζεις/βάζεις το χέρι σου στη φωτιά για τις τροχιές των Σείριων και ποιος γυρίζει γύρω από ποιον? Το ξέρεις με ακρίβεια αυτό? Εχεις εικόνα στο μυαλό σου?
γ) Το αν υπάρχει αυτό το σώμα θα περιφερεται γύρω από τον ένα από τους 2 Σειριους ήταν μια επίσης Υπόθεση, που έγινε χάριν απλουστευσης και στοχευμένων υπολογισμών (δεν μπορείς σε μια μαθηματική ανάλυση να βάζεις όλες τις άγνωστες μεταβλητές ταυτόχρονα -επιλέγεις κάποιες σταθερές και λές, αν ο Γ γυρίζει γύρω από τον Α, τότε θα πρέπει να έχει τόση μάζα και τόσο 'μπόι', ώστε να προκαλεί αυτήν και αυτήν τη διαταραχή... Ετσι πας να βάλεις όρια, αλλά και μπούσουλα, στο τί να αναζητήσεις και πού. Το αντίστοιχο όμως θα μπορούσε να γίνει/ή γίνεται για όλες τις περιπτώσεις. Διότι δεν ξέρεις/ξερουμε ακόμα αν ο Σείριος Γ είναι Ηλιος/αστέρας και τί είδους αστέρας, αν είναι πλανήτης ή αν είναι....μαύρη τρύπα! ούτε πόσο κοντά ή μακριά είναι σχετικά με τους άλλους 2.

quote:
γεγονός 3ο) δεν υπάρχει το παραμικρό εύρημα ότι η φυλή Ντόγκον δέχτηκε τη 'γνώση' περί τριπλότητας πριν το 1862 (άρα και εδώ ο ισχυρισμός του Νικόμαχου είναι λάθος). Τον ψευδή αυτό ισχυρισμό αυτό θα τον βρούμε στα ίδια new age βιβλία που με το στανιό παρουσιάζουν την ξεχωριστή αυτή φυλή να έχει δεχτεί μυστικές γνώσεις από παλιά.

Για τους Ντόγκον, σε πρώτη φάση θέλω να βρω τη μελέτη/αναφορά αυτού του Γαλλου ανθρωπολόγου να δω τι έλεγε και τι έγραφε (εχει και κάτι σχέδια λέει μέσα).
Συμφωνούμε ότι αυτός πήγε και τους βρήκε και έζησε μαζί τους κάπου εκεί στο 1940-1950 (δηλαδή αρκετά χρόνια ΑΦΟΤΟΥ είχε ήδη ανακαλυφθεί ο Σείριος Β)
αλλά αυτό από μόνο του δεν είναι και ασφαλές κριτήριο ότι απλώς και μόνο επειδή χρονικά η ανακάλυψη προηγούνταν από την ανθρωπολογική μελέτη, ντε και καλά ο ανθρωπολόγος πήγε και τους έκανε αστρονομικά σεμινάρια (Εχουν τέτοια γνώση της Αστρονομίας και οι ανθρωπολόγοι ή αυτή είναι η κάψα τους νομίζεις?)- Βεβαίως ως ενδεχόμενο εξετάζεται και αυτό, αλλά αν θέλουμε να κάνουμε μια σοβαρή υπόθεση εργασίας τότε δεν μπορούμε να είμαστε κατηγορηματικοί, του στυλ,
Β' Σείριος ανακαλύφθηκε το 1860,
Γάλλος πήγε στους Ντόγκον το 1940,
άρα ο Γάλλος τους το σφύριξε και αυτοί δεν ξέρανε τίποτα
και όλη η ιστορία είναι μούφα.

Γιατί στην τελική, τίποτα από τα παραπάνω
(εκτός από τον Σείριο Α και τον Β)
δεν είναι γνωστό/επιβεβαιωμένο 100% και πέραν πάσης αμφιβολίας
(μέχρι στιγμής)


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 02:22:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

quote:
Όσον αφορά το "τριπλό όμως είναι αφοριστικό να λες ότι υπάρχει μόνο σε new age βιβλία. Και μόνο το ότι ασχολείται κόσμος (επιστημονικός) για να το βρει/αποδείξει, και ξεκινάει (επιστημονικές) υποθέσεις εργασίας για αυτό,
όλα αυτά δείχνουν ότι κάτι 'προκαλεί' εκεί.
('Οπου υπάρχει καπνός.....)


Pythagora, δεν με κατάλαβες...δεν είναι επειδή το λέω εγώ. Έτσι είναι. Μονάχα σε new age βιβλία ο Σείριος περιγράφεται ως 'τριπλό σύστημα'. Στα ίδια ακριβώς βιβλία αναπτύσσεται και η θεωρία περί γνώσης που δέχτηκαν οι Ντόγκον άνωθεν...δηλαδή με απλά λόγια παραποιούν τα δεδομένα, εμφανίζουν την υποτιθέμενη τριπλότητα ως γεγονός (!!!) ώστε να ταιριάξει με τη θεωρία περί Ντόγκον.

Από την άλλη, τα επιστημονικά βιβλία τον περιγράφουν ως διπλό σύστημα, αναφέροντας ωστόσο και τις υποθέσεις που έχουν ήδη γίνει και την πιθανότητα ύπαρξης τρίτου σώματος.

quote:
quote:
γεγονός 2ο) ουδείς αστροφυσικός ισχυρίστηκε αυτό που ισχυρίζεται ο Νικόμαχος, ότι ο υποτιθέμενος Σείριος Γ είναι το κέντρο του συστήματος! Οι υπολογισμοί των αστροφυσικών προβλέπουν ότι, εάν όντως υπάρχει αυτό το σώμα, περιφέρεται γύρω από κάποιον από αυτούς.
Εδώ έχω διάφορες ενστάσεις προς εσένα: α) Πού ξέρεις τί ισχυρίστηκε/ισχυρίζεται ο κάθε Αστροφυσικός?
β) Εσύ προσωπικά γνωρίζεις/βάζεις το χέρι σου στη φωτιά για τις τροχιές των Σείριων και ποιος γυρίζει γύρω από ποιον? Το ξέρεις με ακρίβεια αυτό? Εχεις εικόνα στο μυαλό σου?


Pythagora...το άρθρο του '95 το διάβασες?? Οι συγγραφείς του ξεκάθαρα λένε ότι το σώμα αυτό, εάν υπάρχει, θα πρέπει να περιφέρεται γύρω από τον Σείριο Α. Όλη η υπόθεσή τους εκεί καταλήγει και ουδείς άλλος βγήκε να το αμφισβητήσει.

Επίσης Pythagora έχεις καταλάβει τι έγινε σ'αυτό το θέμα? Έκανες μία ερώτηση στο Νικόμαχο, και εκείνος σε όλα όσα σου είπε έκανε απανωτά μεγάλα λάθη!!!


Άκου τι σου είπε στο πρώτο μήνυμα:

- Σού είπε ότι το σώμα Γ όχι μόνο έχει ανακαλυφθεί (το 1995) αλλά επιπλέον το βάφτισε "λευκό νάνο" (!!), το βάφτισε ότι φαίνεται πολύ φωτεινός σε εμάς (!!!) και βάφτισε τους άλλους δύο δορυφόρους του (!!!). Μιλάμε για σενάριο επιστημονικής φαντασίας...Η μόνη λογική εξήγηση είναι ότι τα είχε μπερδέψει εντελώς στο μυαλό του (είναι αδύνατον για αστροφυσικό να έχει καταλήξει εκεί βάσει ώριμης σκέψης)...

Επίσης έκανε και άλλα λάθη. 1.7 φορές η ηλιακή είναι η διάμετρος του Α και όχι η μάζα του! Επίσης περιγράφει τον Β ως δορυφόρο του Α αγνοώντας ότι πρόκειται για δυαδικό σύστημα...


Και σε ρωτάω Pythagora, έλα στη θέση μου! Να παρακολουθείς ένα ρεσιτάλ παραπληροφόρησης από έναν 'αστροφυσικό', και οι υπόλοιποι, χωρίς να έχουν διαβάσει καν το θέμα, να προσπαθούν να σε βγάλουν ότι σφάλλεις...ο δε Μάνος να σού λέει ότι "πέντε άνθρωποι δεν μπορεί να έχουν άδικο"...μιλάμε για το θέατρο του παραλόγουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 10:39:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αστρολόγος
Επίσης έκανε και άλλα λάθη. 1.7 φορές η ηλιακή είναι η διάμετρος του Α και όχι η μάζα του! Επίσης περιγράφει τον Β ως δορυφόρο του Α αγνοώντας ότι πρόκειται για δυαδικό σύστημα...

Και πόσο είναι η μάζα του?

Κατάλαβες Πυθαγόρα?
Οταν ένα άστρο περιφέρεται γύρω από ένα μεγαλύτερό του, δεν είναι δορυφόρος του, αλλά δυαδικό σύστημα.Σε καμία περίπτωση δεν είναι και τα δύο.

ή το ένα ή το άλλο, ανάλογα τις...συναστρίες!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 11:11:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Και πόσο είναι η μάζα του?

2.02 φορές η ηλιακή.


Τόσο πολύ ντρέπεσαι να πεις ότι "εντάξει μωρέ, το έμπλεξα εντελώς το θέμα του Σείριου"?

Οι άλλοι όπως καταλαβαίνεις αποφεύγουν να τοποθετηθούν από ευγένεια απέναντί σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 14:27:18  Εμφάνιση Προφίλ
Χιμπαντζή

Με την βικιπαίδεια δεν θα γίνεις αστρονόμος.

Από το 2010 και εντεύθεν η αστρονομία χρησιμοποιεί νέα μέθοδο μέτρησης της μάζας.Τα πούλσαρ.

Με βάση τα νέα δεδομένα η μάζα του Σείριου Α είναι 1.73 φορές την ηλιακή.Δηλαδή 1.73Μ και όχι 2.02μ.

γακ?

Από που προκύπτει αυτό?
Ψάξε βρες το.Ετσι θα μάθεις περισσότερα και ίσως ξεφύγεις από το στάδιο των ούγκ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 17:51:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Γίδι,

γράφεις

quote:
Είναι τριπλό άστρο του Μ.κυνός.
Αποτελείται από τον Σείριο Α με μάζα 1,7 φορές την ηλιακή


Όλα τα βιβλία αστροφυσικής γράφουν ότι ο Σείριος Α έχει "2.02 φορές την ηλιακή μάζα"! Όλα, μαζί και τα πρόσφατα...πχ. Kenneth R. Lang (αστροφυσικός, 2013, "the mass of Sirius A is 2.02 solar masses"), Jeffrey L. Hopkins (αστρονόμος, 2012, "Sirius A has a mass of 2.02 Suns").

Φέρε μου γίδι έστω και ένα βιβλίο που να γράφει αυτό που έγραψες, ότι "ο Σείριος Α έχει μάζα 1.7 φορές την ηλιακή"!

(γίδι Μάριε, μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου...το θέαμα που παρουσιάζεις είναι άσχημο, και δυστυχώς για εσένα δεν το αντιλαμβάνεσαι...είσαι 15-20 χρόνια μεγαλύτερός μου και ειλικρινά ντρέπομαι που σε εκθέτω έτσι...αν δεν θες να παραδεχτείς την άγνοιά σου στα περί Σείριου τουλάχιστον φύγε από την κουβέντα ώστε να φύγω και εγώ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 18:01:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Λοιπόν το φόρουμ έχει κουραστεί από αυτή την κουβέντα...Ανδρέα απευθύνομαι κυρίως εσένα, υπόσχομαι δεν θα ξαναασχοληθώ αλλά εάν προκληθώ θα επανέλθω...ουδέποτε δήλωσα αστροφυσικός αλλά με τους ημιμαθείς 'ειδήμονες' έχω αλλεργία...ο άλλος δεν έχει επίγνωση...και το συνεχίζει...το φόρουμ όμως δεν φταίει σε όλο αυτό...μακάρι να ακουστούν και άλλες ουσιαστικές γνώμες σ'αυτό το θέμα, είτε επιστημονικές είτε εναλλακτικές χωρίς προσβολές και ειρωνίες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 20:36:18  Εμφάνιση Προφίλ
Eντάξει Kost, μας έπεισες όλους.

Ξέρω σε τι αποσκοπείς, αλλά η χάρη δεν θα σου γίνει ποτέ.

Η μάζα του είναι 1.73Μ και η διάμετρος 1.68 της ηλιακής.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 21:36:09  Εμφάνιση Προφίλ
Kost, πρόσεξε όμως τι γίνεται τώρα. Το ότι δεν μπορείς εσύ να βρεις στο νετ την πληροφορία του πως γίνεται με άλλη μέθοδο να προκύπτει νέα μάζα για τον Σείριο Α, αυτό έχει την εξής προέκταση. Αν ο Νικόμαχος, δείξει απλά τον τρόπο που υπολογίζεται, από τουλάχιστον ένα επιστημονικό σύγγραμμα που να αναφέρει την νέα αυτή μέθοδο μέτρησης, τότε προκύπτει ότι δεν είναι "αστροφυσικός του διαδικτύου" όπως ισχυρίζεσαι, αλλά παρακολουθεί το αντικείμενο ενεργά, γιατί έχει υπόβαθρο. Επίσης, επειδή έχουμε κάποια ηλικία όλοι, όσοι έχουν απόσταση 20+ ετών από την αποφοίτησή τους, μην περιμένεις να θυμούνται αναλυτικά πχ διανυσματική ανάλυση. Απλά αυτοί των θετικών επιστημών, έχουν μια χαρακτηριστική "οσμή" την οποία αντιλαμβάνονται οι όμοιοί τους. Δεν είναι ούτε θετικό, ούτε αρνητικό αυτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 21:36:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Λοιπόν το φόρουμ έχει κουραστεί από αυτή την κουβέντα...Ανδρέα απευθύνομαι κυρίως εσένα, υπόσχομαι δεν θα ξαναασχοληθώ αλλά εάν προκληθώ θα επανέλθω...ουδέποτε δήλωσα αστροφυσικός αλλά με τους ημιμαθείς 'ειδήμονες' έχω αλλεργία

Kost, το μόνο που έχει κουράσει είναι οι "φιλοφρονήσεις" που ανταλλάσσεις εσύ με το Νικόμαχο.
Και κατά κύριο λόγο γι'αυτό είσαι υπεύθυνος εσύ, υφολογικά, και ξερολίστικα, όπως ακριβώς αυτό που απεχθάνεσαι και κατηγορείς περί ημιμαθών "ειδημόνων".

Το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον και αξιόλογο, και θεωρώ ότι πρέπει να τύχει της προσοχής μας.

Αν και δεν θέλω να παίζω αυτό το 'παιχνιδάκι' με τις κοντρίτσες και τις αυτοεπιβεβαιώσεις, όπως το περιέγραψε ο Αμεινίας αναλυτικότατα, γιατί και κουράζει και χαραμίζεται άσκοπα χρόνος και φαιά ουσία, θα σου πω μόνο τα εξής:

Προφανώς και όλοι ρίχνουμε μια ματιά σε wikiπαίδιες και τέτοια, και γκουγκλάρουμε για μια σφαιρική ενημέρωση (στο μέτρο πάντα που την κατανοούμε ο καθένας). Επίσης , πλέον είναι διαθέσιμα στο ιντερνετ πληθώρα από Papers και της ΝΑΣΑ και του Χαρβαρντ και άλλων ιδρυμάτων, αλλά και ποικίλα σάιτ και μπλογκς, ειδημόνων ή ερασιτεχνών αστρονόμων, αστροφυσικών.

Με μια μικρή βόλτα που έκανα από τη μέρα της πρώτης μου δημοσίευσης στο παρόν θέμα, μέχρι και τώρα, μπορώ να σου παραθέσω κάποιες ιστοσελίδες, που καλό θα ήταν να τις ρίξουμε μια ματιά όλοι, έστω και 'διαγώνια' για το θέμα του Σείριου.

http://www.bibliotecapleyades.net/universo/esp_sirio07.htm

http://www.astronomy.com/news/2005/07/the-life-and-times-of-sirius-b

http://www.astronomy.ohio-state.edu/~ryden/ast162_2/notes10.html

http://www.solarsystemquick.com/universe/sirius-star.htm

http://earthsky.org/space/how-astronomers-learn-the-masses-of-double-stars

http://ecourse.uoi.gr/pluginfile.php/94167/mod_resource/content/1/Chapter04.pdf

https://deepnessdawn.wordpress.com/2012/09/10/sirius/

Το πρώτο συμπέρασμα που εξάγεται, όχι μόνο από την αστρονομία αλλά γενικώς, είναι ότι κανείς δεν πρέπει να είναι ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΣ (όπως εσύ καλή ώρα...)

Η επιστήμη αυτή είναι κατεξοχήν αυτή όπου θριαμβεύουν τα στατιστικά μοντέλα και οι [βάσιμες] εικασίες, οι οποίες προκύπτουν από παρατηρούμενες φωτεινότητες, λαμπρότητες, χρώματα, ακτίνες Χ, κλπ,
και σε συνδυασμό με Κεπλέριους νόμους,κλπ.

Έτσι δεν θα δεις κανέναν να σου πει ότι η μάζα του τάδε αστεριού ή η απόστασή του κλπ είναι τόσο (ΝΤΑΝ!) με ζυγαριά ακριβείας.

Στα ανωτέρω κείμενα που παραπέμπω βρήκα τιμές

πχ 2,32 Ηλιακές μάζες
ή 2,5 M⊙
ή 2,14 M⊙
ή 2.02 +/-0.03 M⊙

quote:
The two stars orbit each other every 50 years. This orbital motion reveals that Sirius A, the brighter star, has 2.02 ± 0.03 solar masses and Sirius B, the white dwarf, has 1.00 ± 0.02 solar masses.

quote:
A new Hipparcos parallax for the Sirius system of π = 0.37921" +/- 0.00158" is used in conjunction with the above spectroscopic results and the previously published gravitational redshift to yield a mass of 0.984 +/- 0.074 M⊙ and a radius of R = 0.0084 +/- 0.00025R⊙ for the white dwarf. Combining these results with the existing astrometric mass for Sirius B gives a refined mass estimate of M = 1.034 +/- 0.026 M⊙. The mass and radius for Sirius B are found to be consistent with the theoretical mass-radius relation for a carbon-core white dwarf. The EUVE spectrum is also used to determine a firm upper limit of He/H = 1.8 × 10-5 for the helium mixing ratio in the photosphere of Sirius B

ενώ γίνονται συνεχόμενοι και πιο ακριβείς επανυπολογισμοί κάθε τόσο, συνεπικουρούμενης της εκάστοτε τεχνολογίας και μεθόδων.

Εδώ να πούμε και το εξής, ότι αρχικώς ευρέθη η συνολική μάζα του συστήματος, με μετά το λόγο των τροχιών/ακτινών (Κέπλερ) προσδιορίστηκε και ο λόγος των Μαζών.

Άρα χοντρικά, αν ο Σείριος Α + Β μαζί ήταν/είναι γύρω στις 3 ή 3 και κάτι Ηλιακές Μάζες, λόγω του ότι η παρατηρήσιμη ακτίνα του Β είναι διπλάσια περίπου από του Α, βγήκε και η αναλογία μαζών στο περίπου 2 προς 1.
Αλλά όπως βλέπεις, αρχικά και ο Β εκτιμήθηκε στα 0.98 ενώ τώρα πάει πάνω από 1 Ηλιακή μάζα (και αντιστοίχως εκτιμάται ότι μειώνεται/την "τρώει" από τον Α).

Ενας άλλος παράγων είναι η εγγύτητα των 2 Αστρων αυτών.

Λένε οι "πηγές" ότι είναι η Μέση απόστασή τους περί τις 18-20 ΑΜ (Αστρονομικές Μονάδες : 1ΑΜ = Μέση απόσταση Γης-Ηλιου)
αλλά υπόψιν ότι στις ακραίες θέσεις τους γίνονται από 8 ΑΜ έως και 32 ΑΜ.

Λόγω της εγγύτητας αυτής, ο Λευκός νάνος Σείριος Β "τραβάει" υλικό από τον Α.

Εδώ μπαίνει και η υπόθεση του Σείριου Γ.

Αν διαβάσεις προσεκτικά το

http://www.bibliotecapleyades.net/universo/esp_sirio07.htm

θα δείς ότι όχι μόνον δεν αποκλείεται ή έχει μικρή πιθανότητα, αλλά είναι σχεδόν βεβαιότητα. (Δες 1 προς 1 όλα τα "τεστ" βασιμότητας της θεωρίας ύπαρξης Σείριου Γ)

Απλώς λέει το προφανές, ότι ο Σείριος Γ, θα είναι καταρχήν πολύ μικρός (δηλ. κόκκινος ή καφέ νάνος) -με μάζα πολύ κοντά στο όριο να χαρακτηριστει ή όχι άστρο (0.08 Μ-Ηλίαου) άρα δεν θα φαίνεται,
και κάπου μέσα στο σύστημα (πιθανότατα στο κέντρο βάρους των άλλων ώστε το τριπλό συνολικά να είναι ευσταθές), άρα και πολύ εγγύτερα στον λαμπρό Α (πολύ κάτω από 20 ΑΜ),
άρα πρακτικά πάλι δεν μπορούμε να τον δούμε έτσι (εδώ "βγάλαμε τα μάτια μας" να δούμε τον Β, που στο κάτω κάτω ρίχνει και μια γύρα ίσαμε τις 25-30 ΑΜ μακριά, και είναι και λευκός νάνος - άντε δες τώρα εσύ τον καφετί που είναι στο μισό ή και λιγότερο αυτής της απόστασης και τον έχει υπερκαλύψει ο Α....)

Η υπόθεση να ήταν εκτός του συστήματος, και κάπου μακριά και έξω, ήδη έχει εξεταστεί από το 1978 νομιζω (το γράφει κάπου μέσα στα λινκ).

Για μένα λοιπόν τα (καινούρια) ερωτήματα είναι τα εξής:

α) Πού οφείλεται/οφειλόταν η αναφορά στον Σείριο ως "κόκκινο" άστρο, στους ιστορικούς χρόνους, ενώ τώρα είναι Λευκό/μπλε ?

β) Δεχόμενοι ότι ο Σείριος Γ υπάρχει, και ευρίσκεται εις το κέντρο περιστροφής των άλλων δυο (τη μια εστία των ελλειπτικών τροχιών τους) τότε [συμπτωματικά μεν] φαίνονται οι άλλοι δυο να γυρνάνε γύρω από αυτόν, αυτό τι συνέπειες έχει, και αν "δένει" με όλα τα μέχρι σήμερα παρατηρηθέντα.

γ) Για να πάμε και στα πιο ιντριγκαδόρικα: Περί εξωπλανητών.
Σαν (γ1) θα μπορούσε να είναι το ενδεχόμενο και ο Σείριος Γ να είναι εξωπλανήτης (πχ του Σείριου Α) και όχι μικρό άστρο.
(γ2) Αν είναι όντως άστρο, από την υπόθεση (β), τότε και με δεδομένο ότι τα περισσότερα ή και σχεδόν όλα τα άστρα έχουν πλανήτες γύρω από αυτά, τι πιθανότητες υπάρχουν ώστε να είναι σε τέτοια θέση και σε τέτοια απόσταση οι τροχιές αυτών των πλανητών, ώστε να εμπίπτουν στη "γήινη"/κατοικίσιμη ή Εμβιο-φιλική ζώνη.


Προέκταση του (γ) είναι και ο ορισμός αυτής της ζώνης και των προϋποθέσεων, ως συνάρτηση όχι μόνο της απόστασης από το μητρικό άστρο σε ΑΜ, αλλά και της επιφανειακής αυτού θερμότητος/ζέστης/ακτινοβολίας, όπως επίσης και οι προϋποθέσεις για να είναι βραχώδης (γήινος) και όχι αέριος πλανήτης.

Στην ουσία, νομίζω ότι όσο πιο πολύ εμβαθύνουμε, θα απαντήσουμε σε αρκετά ερωτήματα, αλλά μάλλον θα "φυτρώσουν" πολύ περισσότερα καινούρια.



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 21:42:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

quote:
Ξέρω σε τι αποσκοπείς, αλλά η χάρη δεν θα σου γίνει ποτέ.

Δεν βγάζουν νόημα αυτά που λες για 'σκοπιμότητες' και 'χάρες'.


quote:
Η μάζα του είναι 1.73Μ

Σε ποιά πηγή το διάβασες αυτό; Τις δικές μου πηγές τις ανέφερα, και όλες λένε ότι η μάζα του είναι 2.02Μ και όχι 1.73Μ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 21:44:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

quote:
Kost, το μόνο που έχει κουράσει είναι οι "φιλοφρονήσεις" που ανταλλάσσεις εσύ με το Νικόμαχο.
Και κατά κύριο λόγο γι'αυτό είσαι υπεύθυνος εσύ, υφολογικά, και ξερολίστικα, όπως ακριβώς αυτό που απεχθάνεσαι και κατηγορείς περί ημιμαθών "ειδημόνων".


Pythagora συνεχίζεις να κάνεις πλάκα;;;;;;;;


Οκ, για κακή τύχη του Νικόμαχου, το παιχνίδι συνεχίζεται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 21:46:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Σε ποιά πηγή το διάβασες αυτό; Τις δικές μου πηγές τις ανέφερα, και όλες λένε ότι η μάζα του είναι 2.02Μ και όχι 1.73Μ.

και μόνο που επιμένεις σε αυτό ξανά και ξανά, ενώ μόλις πάνω σου πέταξα τουλάχιστον 4 διαφορετικές τιμές, από διαφορετικές πηγές,
καταλαβαίνεις ότι εσύ γίνεσαι ρόμπα από μόνος σου.

Μην κολλάς στο 2.02

λές και είναι χρονόμετρο της συγχρονικής κολύμβησης.

Ολα στο περίπου είναι (ιδίως στην Αστρονομία).

Ξεκόλλα λίγο το μυαλό σου.
Και κάνε τον κόπο να διαβάσεις πιο αναλυτικά (αλλά κυρίως να καταλάβεις) τις 'πηγές' σου.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 21:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

quote:
Το πρώτο συμπέρασμα που εξάγεται, όχι μόνο από την αστρονομία αλλά γενικώς, είναι ότι κανείς δεν πρέπει να είναι ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΣ (όπως εσύ καλή ώρα...)

Pythagora, αυτά που λες είναι εκτός τόπου και χρόνου...ο φίλος σου είναι αυτός που έχει γράψει 15 ΔΟΓΜΑΤΙΚΑ πράγματα εκ των οποίων τα 13 είναι εντελώς ανυπόστατα και ψευδή...


Εγώ παραπέμπω πάντα στις πηγές, εκείνος δεν έχει φέρει ούτε μία, ώστε να υποστηρίξει τα παιδαριώδη λάθη του...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 21:48:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

quote:
και μόνο που επιμένεις σε αυτό ξανά και ξανά, ενώ μόλις πάνω σου πέταξα τουλάχιστον 4 διαφορετικές τιμές, από διαφορετικές πηγές,
καταλαβαίνεις ότι εσύ γίνεσαι ρόμπα από μόνος σου.


Ρόμπα γίνονται όσοι προσπαθούν σπασμωδικά να στηρίξουν τις μπαρούφες του Νικόμαχου...


Φέρε μου πηγές που να λένε ότι ο Σείριος έχει μάζα 1,73 ηλιακή. Για το 2.02 εγώ μπορώ να σου φέρω δεκάδες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 21:51:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Kost, πρόσεξε όμως τι γίνεται τώρα. Το ότι δεν μπορείς εσύ να βρεις στο νετ την πληροφορία του πως γίνεται με άλλη μέθοδο να προκύπτει νέα μάζα για τον Σείριο Α, αυτό έχει την εξής προέκταση. Αν ο Νικόμαχος, δείξει απλά τον τρόπο που υπολογίζεται, από τουλάχιστον ένα επιστημονικό σύγγραμμα που να αναφέρει την νέα αυτή μέθοδο μέτρησης, τότε προκύπτει ότι δεν είναι "αστροφυσικός του διαδικτύου" όπως ισχυρίζεσαι, αλλά παρακολουθεί το αντικείμενο ενεργά, γιατί έχει υπόβαθρο. Επίσης, επειδή έχουμε κάποια ηλικία όλοι, όσοι έχουν απόσταση 20+ ετών από την αποφοίτησή τους, μην περιμένεις να θυμούνται αναλυτικά πχ διανυσματική ανάλυση. Απλά αυτοί των θετικών επιστημών, έχουν μια χαρακτηριστική "οσμή" την οποία αντιλαμβάνονται οι όμοιοί τους. Δεν είναι ούτε θετικό, ούτε αρνητικό αυτό.




Γιάννη, δεν σκόπευα να του υποδείξω τίποτα, επειδή εκεί ακριβώς αποσκοπεί.
Θα κάνω όμως μια μικρή εξαίρεση για χάρη σου, δίνοντας ένα μικρό δείγμα στα ελληνικά, της νέας μεθόδου η οποία έχει ήδη επεκταθεί και σε αστέρες από όπου είναι δυνατή η μέτρηση μέσω πάλσαρ.

https://physics4u.wordpress.com/2010/10/27/%CE%AD-%CE%AD-%CF%8C-%CE%AF-alp/

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 21:52:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Pythagora συνεχίζεις να κάνεις πλάκα;;;;;;;;

Οχι δεν κάνω.

Οταν μου έχεις κάνει "σημαία" το 2.02 ενώ δεν καταλαβαίνεις ούτε τι σημαίνει, ούτε (το κυριότερο) ΠΩΣ ΠΡΟΕΚΥΨΕ αυτό το νούμερο, από πού το βρήκαμε δηλαδή, ποιους τύπους χρησιμοποιήσαμε,και γιατί να είναι εκεί κοντά πέριξ του 2 (+/-) και όχι 5 ή 10 ή 100 ή μισό, ας πούμε (αυτά είναι τα σοβαρά Κόστ)
και με βάση αυτό αποκαλείς τον Νικόμαχο γίδι ή μόγγολο κλπ
τότε δεν δυναμιτίζεις το κλίμα?

Επί της ουσίας,
και επί των ερωτημάτων (παλαιών και νέων) έχεις τίποτα να πεις?

Αποκλείες 100% την ύπαρξη Σείριου Γ?
Και αν όχι γιατί?

Τι κατάλαβες από το 6ετές perturbation?

Τι κατάλαβες από την 50ετή περίοδο?

Τι σημαίνει κέντρο μάζας?

Τι σημαίνει Εκκεντρότητα τροχιάς?

Τι σημαίνει παράλλαξη?

Τι είναι η Μετατόπιση ερυθρού?

Τα ξέρεις/κατανοείς όλα αυτά,
πριν πας να ταμπουρωθείς πίσω από ένα 2.02 που είδες στη Γουίκι???


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2016, 21:55:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

quote:
Το ότι δεν μπορείς εσύ να βρεις στο νετ την πληροφορία του πως γίνεται με άλλη μέθοδο να προκύπτει νέα μάζα για τον Σείριο Α, αυτό έχει την εξής προέκταση.

Γι'αυτό ακριβώς Heretic προέτρεψα τον φίλο μας να επιχειρήσει να δημοσιεύσει τους δικούς του υπολογισμούς και τα δικά του ευρήματα. Εάν θεωρεί ότι η μάζα που δίνουν οι υπόλοιποι είναι λάθος ας προσπαθήσει να τούς πείσει.

Μέχρι τότε όμως θα εκφράζεται σωστά...και θα λέει "μπορεί οι περισσότεροι αστροφυσικοί να δίνουν τη μάζα του 2.02 εγώ όμως θεωρώ βάσει δικών μου υπολογισμών ότι είναι 1.7".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy