ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 πως διώχνουμε ένα ενοχλητικό φάντασμα από το σπίτι μας ??
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Jaya
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 13:51:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jaya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γουάου!!!

Συγκλονιστική εμπειρία poltergeist! Ζηλεύω πρέπει να σου πω...

Είναι γεγονός ότι όταν ο θάνατος ενός ανθρώπου δεν έρθει φυσιολογικά αλλά με δολοφονία ή τροχαίο για παράδειγμα, η ενέργειά του εγκλωβίζεται...
Γιατί θέλεις να το διώξεις το φαντασματάκι όμως? Έχεις σκεφτεί ότι κι εκείνο ίσως θέλει να σε στείλει? Είναι και δικό του σπίτι! Βάλτο καλά στο μυαλό σου αυτό και κοίτα να τα πας καλά μαζί του!!!

Πέρα από την πλάκα τώρα, εγώ στη θέση σου θα προσπαθούσα να συμφιλιωθώ μαζί του... για παράδειγμα μπορείς να θυμιατίζεις τους χώρους του σπιτιού είτε με λιβάνι είτε με ινδικά sticks! Μπορείς να το καθιερώσεις κάθε Κυριακή ας πούμε... είναι μία διαδικασία που κι εσένα θα σε ηρεμεί και θα σε κάνει να νιώθεις πιο άνετα στο σπίτι σου…
Άναβε κανένα κεράκι κάθε τόσο για την ψυχή αυτών που χάθηκαν κάποτε στο σπίτι σου...!!!
Ο καθένας μπορεί να αντιμετωπίσει το σπίτι του σαν ναό... δεν κάνει κακό!
Δώσε λίγη γαλήνη στις τυραννισμένες ψυχές του ζευγαριού και όταν έρθει η κατάλληλη στιγμή, θα φύγουν από μόνοι τους...
Έχε υπόψη σου ότι τα πνεύματα (φαντάσματα), συνήθως εμφανίζονται μόνο σε όσους μπορούν να το αντέξουν! Το γεγονός λοιπόν ότι έκανε την εμφάνιση του σε σένα κάτι λέει...
Δεν ξέρω αν σε βοήθησα καθόλου. Όπως και να ‘χει πάντως ζήσε ψύχραιμα την εμπειρία αυτή γιατί είναι μοναδική!!!

Όποιος στο φως ζεστάθηκε, είδε κι έζησε στο φως...
όποιος στο φως τυφλώθηκε, αξιώθηκε αιώνιο σκοτάδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 16:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχε υπόψη σου ότι τα πνεύματα (φαντάσματα), συνήθως εμφανίζονται μόνο σε όσους μπορούν να το αντέξουν! Το γεγονός λοιπόν ότι έκανε την εμφάνιση του σε σένα κάτι λέει...

Μα, διάφορα άτομα στάλθηκαν στα ψυχιατρεία επειδή δεν άντεξαν τις επισκέψεις φαντασμάτων, όπως δήλωσαν!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 16:41:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μα, διάφορα άτομα στάλθηκαν στα ψυχιατρεία επειδή δεν άντεξαν τις επισκέψεις φαντασμάτων, όπως δήλωσαν!

Ακριβώς!

Αλλά αυτούς τους ονομάζουμε τρελούς και καθαρίζουμε!

Επίσης, κάποιοι πεθαίνουν, αλλά αυτούς τους ονομάζουμε πεθαμένους και λέμε ότι πάθανε ανακοπή, ατύχημα, κ.τ.λ.!

Άρα, γιατί υποστηρίζουμε ότι εμφανίζονται μόνο σε αυτούς που αντέχουν?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 16:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μη λέμε κι ό,τι θέλουμε δηλαδή....

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jaya
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 21:24:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jaya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Έχε υπόψη σου ότι τα πνεύματα (φαντάσματα), συνήθως εμφανίζονται μόνο σε όσους μπορούν να το αντέξουν! Το γεγονός λοιπόν ότι έκανε την εμφάνιση του σε σένα κάτι λέει...

Μα, διάφορα άτομα στάλθηκαν στα ψυχιατρεία επειδή δεν άντεξαν τις επισκέψεις φαντασμάτων, όπως δήλωσαν!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...



Μη δείτε άνθρωπο να θέλει να δώσει παρηγοριά...

Όποιος στο φως ζεστάθηκε, είδε κι έζησε στο φως...
όποιος στο φως τυφλώθηκε, αξιώθηκε αιώνιο σκοτάδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 22:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα, δεν πρέπει να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους?
Ίσως έτσι βοηθήσουμε πιο πολύ αυτούς που χρειάζονται τη γνώμη μας!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

animuscom
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 00:08:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους animuscom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
to allati einai kati mou sixenonte ta fantasmata . ama psakseis se sites pou lene gia exorkizmo kai sxetika isws petixis afto to pragma.Me to allati mporeis na ftiakseis kiklous prostasias apo pevmata pou einai dinatotera apo ena aplo fantasma.Tora to oso gia to ouija table eiani o kaliteros tropos gia na epikinoniseis me kapoio tixon pevma pou sou spaei to kefali . Try this on spirits it works.Kai kati akoma gia tin istoria sou girl, afou isoun sigouri oti eiparxei pevma sto spiti sou giati den to fotografises? Einai poli efkolo na to kaneis me mia kamera ipsilis analiseis kai efkrinias dioti i kameres vlepoun oti emeis den vlepoume.Prospathise kai afto otan niwtheis oti to fantasma einai sto same room me sena .. arxise ta asapiea fotos se olo to domatio sigoura tha to petixis alla min perimeneis na deis afto pou perimeneis isws deis mono ena "Orb" tou.

THe truth is what we dont know yet.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 00:28:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
animuscom, θα σε συμβούλευα να έγραφες τα μηνύματα σου με ελληνικούς χαρακτήρες...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 08:10:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να πω τώρα, σε λίγο θα αρχίσω να συμφωνώ με τον Vril οπότε θα πρέπει να ανησυχώ, σημαίνει ότι με επηρεάζει η Vrilοενέργεια.

Είναι καλό να προσπαθείς animuscom να βοηθήσεις κάποιον, αλλά μην πιστεύεις και ότι ακριβώς διαβάζεις. Αρκετές φορές ότι γράφεται δεν είναι ολοκληρωμένο ή είναι παραποιημένο. Οι κύκλοι προστασίας σχηματίζονται από την δύναμη του μυαλού και τις επικλήσεις. Αναλόγως το όνομα στην επίκληση που χρησιμοποιείς είναι δυνατοί οι κύκλοι προστασίας που σχηματίζεις ή όχι. Πάντως ότι και να πεις εάν δεν βάλεις το δικό σου μυαλό έχεις ένα τίποτα.

Να πω και λίγα πράγματα για τον αγιασμό και το αλάτι.

Το νερό είναι φορέας εξαγνισμού γι΄αυτό βαπτιζόμαστε στο νερό, όμως την ώρα της βάπτισης ο ιερέας λέει κάποιες προσευχές, οι προσευχές είναι επικλήσεις στην ανώτερη δύναμη, τον Θεό. Ο αγιασμός είναι νερό, γιατί όμως ονομάζεται έτσι? μάλλον επειδή οι προσευχές (επικλήσεις) που χρησιμοποιεί ο ιερέας είναι για καθαγιασμό, για προστασία, γι΄αυτό ραντίζουμε με τον αγιασμό τα σπίτια μας, να φύγει κάθε κακό και να είμαστε προστατευμένοι.

Το αλάτι είναι κρυσταλλική ουσία, οι κρυσταλλικές ουσίες απορροφούν & διατηρούν τον αιθερικό μαγνητισμό, έχουν την δυνατότητα να πιάνουν τις ανεπαίσθητες δονήσεις στο περιβάλλον. Για να χρησιμοποιηθεί όμως θέλει καθαγιασμό δηλ. επίκληση. Έχω διαβάσει ότι ο ιερέας βάζει λίγο αλάτι στον αγιασμό όμως δεν ξέρω εάν αληθεύει και δεν έχω βρει ποτέ το θάρρος να το ρωτήσω σε έναν ιερέα. Σκέφτομαι ότι εάν δεν αληθεύει θα αρχίσει να σκέφτεται την περίπτωση να θέλω εξορκισμό και το αποφεύγω.

Πάντως χρειάζεται η δική μας ψυχή να λάβει μέρος στην τελετουργία.

Εγώ ούτε έχω δει ποτέ μου φάντασμα και εάν ακούσω "περίεργους θορύβους" ή δω "περίεργα φώτα" το πρώτο που σκέφτομαι είναι ότι σχετίζεται με φυσικά φαινόμενα. Δεν λέω ότι δεν μπορεί να υφίσταται και κάτι άλλο αλλά είναι το τελευταίο που πρέπει να σκεφτεί κάποιος.
Επίσης δεν νομίζω ότι τα φαντάσματα εμφανίζονται τόσο εύκολα και μιλάνε κιόλας.

Υπάρχουν περιπτώσεις πιθανόν ευαίσθητων ατόμων που μπορεί να πουν ότι είδαν κάτι αλλά εάν κρίνω από ότι διαβάζω γενικά, τότε ο μισός τουλάχιστον πληθυσμός της Ελλάδας είναι ψυχικοί.

Τα φαντάσματα είναι άυλα όντα πως λοιπόν φαίνονται? Συνήθως το άτομο που καλεί ένα άυλο ον για να το κάνει να φανεί να πάρει μορφή, του δίνει κάτι από την δική του ουσία, το εκτόπλασμα όπως λένε.
Για να ακουστεί φωνή θα πρέπει να υπάρχει διάμεσο να μιλάει, όλα τα άλλα είναι ακουστικές παραισθήσεις νομίζω.

Ακόμα και να καλέσεις ένα άυλο ον με αυτόν τον πίνακα ή με τραπεζάκι πιστεύω δεν βλέπεις και δεν ακούς τίποτα άλλο εκτός από θορύβους.

Δεν μπορώ να πω ότι ξέρω αυτά τα θέματα καλά, εάν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει περισσότερα θα ήθελα να τον ακούσω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jaya
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 11:22:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jaya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Me to allati mporeis na ftiakseis kiklous prostasias apo pevmata pou einai dinatotera apo ena aplo fantasma.

Να δεις χαρά που θα πάρει η κοπέλα που καθαρίζει το σπίτι...


quote:
Μα, δεν πρέπει να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους?

Ναί! πρέπει!

Όποιος στο φως ζεστάθηκε, είδε κι έζησε στο φως...
όποιος στο φως τυφλώθηκε, αξιώθηκε αιώνιο σκοτάδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 12:19:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pyramid, ομολογώ πως κάθε φορά που απαντάς διαπιστώνω οτι έχεις ωραίο τρόπο σκέψης!
Μπράβο σου!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 15:31:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying Incubus ευχαριστώ μάλλον η σκέψη μου λειτουργεί έτσι λόγω των πολλών αποριών που έχω και ότι στην ουσία δεν γνωρίζω πραγματικά τίποτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 15:38:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε συναντάς κάθε μέρα άτομα που το πιστεύουν αυτό κι αυτή σου η στάση δείχνει ένα προσγειωμένο άτομο.
Χαίρομαι για σένα!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2005, 01:16:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το αλάτι είναι κρυσταλλική ουσία, οι κρυσταλλικές ουσίες απορροφούν & διατηρούν τον αιθερικό μαγνητισμό, έχουν την δυνατότητα να πιάνουν τις ανεπαίσθητες δονήσεις στο περιβάλλον. Για να χρησιμοποιηθεί όμως θέλει καθαγιασμό δηλ. επίκληση. Έχω διαβάσει ότι ο ιερέας βάζει λίγο αλάτι στον αγιασμό όμως δεν ξέρω εάν αληθεύει και δεν έχω βρει ποτέ το θάρρος να το ρωτήσω σε έναν ιερέα. Σκέφτομαι ότι εάν δεν αληθεύει θα αρχίσει να σκέφτεται την περίπτωση να θέλω εξορκισμό και το αποφεύγω.



Η κάθε κρυσταλλική ουσία έχει διαφορετικές διδιότητες και δεν θέλει καμμιά επικληση, ούτε είναι δεδομένο ότι πάντα η επίκληση κάνει καλό.

Ο ιερέας δε βάζει πάντως τίποτε στον αγιασμό και θα ήταν μεγάλη ασέβεια να έβαζε οτιδήποτε. Ούτε καν ο βασιλικός είναι απαραίτητος και αν δεν υπάρχει βάζουν οποιοδήποτε άλλο φυτό με φύλλα. Το νερό του αγιασμού διατηρείται ούτως ή άλλως αναλλοίωτο και χωρίς να μυρίζει ,(για πάνω από ένα χρόνο όπως έχω δει ο ίδιος) αν αυτός που το έχει το σέβεται. Αν δεν το σέβεται , δηλαδή το τοποθετήσει πχ στην τουαλέτα ή αν έχει για κάποιους λόγους βεβαρυμένη τη συνείδησή του ή αν είναι ασεβής προς το Χριστό και δεν πιστεύει ότι είναι αγιασμένο ,τότε δε διατηρείται αναλλοίωτο και μυρίζει σε λίγες μέρες.

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2005, 09:26:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.
Φυσικά οι κρύσταλλοι έχουν ο καθένας ορισμένα χαρακτηριστικά που τους κάνουν μοναδικούς όμως η κοινή ιδιότητα όλων είναι ότι μπορούν να πιάσουν τις δονήσεις που δημιουργούνται στο περιβάλλον.

Η επίκληση που λέω δεν είναι υποχρεωτικά κάτι κακό. Όταν λέμε επίκληση εννοούμε ότι καλούμε κάποια ανώτερη δύναμη προς βοήθειά μας.
Αυτή η ανώτερη δύναμη είναι ο Θεός για μένα.

Μην φαντάζεσαι διαβόλους και λοιπούς συγγενείς, όταν λέω σε μιά δύσκολη στιγμή "βοήθα Παναγιά μου" είναι επίκληση. Καλώ, παρακαλώ πιό σωστά και συγχρόνως αναγνωρίζω την δύναμη του Θεού, ζητώ καθοδήγηση από αυτόν.

Έκανες quote αυτό που έγραψα για το αλάτι και μου είπες ότι η επίκληση δεν κάνει πάντα καλό, αυτό σημαίνει ότι συμφωνείς ή ότι διαφωνείς στο θέμα του νερού που διαβάζεται από την εκκλησία και το λέμε μετά αγιασμό?

Και έχεις ρωτήσει ιερέα οπότε γνωρίζεις εάν βάζει αλάτι μέσα στον αγιασμό ή έτσι πιστεύεις?

Μπορεί να φαίνονται κάπως περίεργες οι απόψεις μου και οι ερωτήσεις που κάνω αλλά σε καμμία περίπτωση δεν θέλω κάποιος να τις πάρει ως βλασφημία προς το Θείο. Δεν ισχύει, πιστεύω στον Θεό, με έναν δικό μου τρόπο και δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να κάνω κάτι άσχημο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2005, 10:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα pyramid.
Δεν είναι βλασφημία να ρωτάς οτιδήποτε και να ερευνάς. Το "πίστευε και μη ερεύνα" δεν είναι του Χριστού. Ο Χριστός λέει "ερευνάτε"!

quote:
Η επίκληση που λέω δεν είναι υποχρεωτικά κάτι κακό. Όταν λέμε επίκληση εννοούμε ότι καλούμε κάποια ανώτερη δύναμη προς βοήθειά μας.
Αυτή η ανώτερη δύναμη είναι ο Θεός για μένα.


Η όποια επίκληση μπορεί να γίνεται με "καλά" λόγια αλλά να μην κάνει τελικά καλό. Καλούμε μια ανώτερη δύναμη αλλά...ποια δύναμη αν δεν ξέρουμε τι καλούμε; Το ότι είναι ανώτερη από μας (και σε τι ανώτερη;) σημαίνει ότι είναι καλή;
Οι άγιοι λένε ότι μπορούμε ακόμη και με την προσευχή μας όταν δε γίνεται με το σωστό "πνεύμα" να καλούμε το κακό.
Δεν είναι τόσο απλό όπως το παρουσιάζουν διάφορα βιβλία σήμερα πχ πείτε αυτά τα λόγια πάνω από το αλάτι ή από το αντικείμενο και αυτό θα εξαγνιστεί κλπ.
Υπάρχουν πολλών ειδών ενέργειες και αν δεν ξέρει κανείς με σαφήνεια τι είναι η κάθε ενέργεια καλύτερα να μην κάνει καμμιά επίκληση. Όλες οι επικλήσεις αυτές , όπως παρουσιάζονται, είναι ασκήσεις φαντασίας. Σχηματίζονται σκεπτομορφές, ισχυροποιούνται και στη συνέχεια επηρρεάζουν την καθημερινή ζωή του δημιουργού τους.

quote:
Έκανες quote αυτό που έγραψα για το αλάτι και μου είπες ότι η επίκληση δεν κάνει πάντα καλό, αυτό σημαίνει ότι συμφωνείς ή ότι διαφωνείς στο θέμα του νερού που διαβάζεται από την εκκλησία και το λέμε μετά αγιασμό?


Συμφωνώ ότι καλώς γίνεται. Εννοούσα τις άλλες επικλήσεις τις μαγικοαποκρυφιστικές. Στις τελευταίες προβάλλεται συνήθως η ιδέα του "εγώ εξαγνίζω" που δεν ισχύει για τον αγιασμό της Εκκλησιας και γενικά για τις τελετές της.

quote:
Και έχεις ρωτήσει ιερέα οπότε γνωρίζεις εάν βάζει αλάτι μέσα στον αγιασμό ή έτσι πιστεύεις?

Έχω δει πολλούς αγιασμούς και των φώτων και σε σπίτια από την αρχή μέχρι το τέλος. Άλλωστε εγώ ο ίδιος είχα πάει στον αγιασμό που γίνεται από σπίτι σε σπίτι του Σταυρού πριν τα Φώτα. Σε αυτόν το νερό πάντα αλλάζει. Δηλαδή ρίχνει ένα μέρος από το νερό του ο ιερέας σε αγγείο του σπιτιού και από το σπίτι δίνουν άλλο νερό , από τη βρύση στο αγγείο του ιερέα και συμπληρώνουν αυτό που λείπει. Το ίδιο σε κάθε σπίτι. Δε μπορεί να ριχνει αλάτι συνεχώς τη στιγμή που το αγγείο του ιερέα το έχει συνήθως ένα παιδί και όχι ο ίδιος.

Άλλωστε είναι ασέβεια μεγάλη, αντίθετη με την ορθόδοξη παράδοση,το να ρίξει κανείς οτιδήποτε μέσα στο νερό του αγιασμού. Δείχνει ότι δεν πιστεύει στην ενέργεια που κατέρχεται και το αγιάζει.Αν δεις ιερέα να ρίχνει αλάτι στον αγιασμό , τότε αυτός δεν είναι ούτε ορθόδοξος ούτε καθολικός!

Αλήθεια γιατί πιστεέυεις ότι θα ήταν ασέβεια το να ρωτήσεις έναν ιερέα αν ρίχνει αλάτι στον αγιασμό;
Εγώ σου λέω ότι είναι πολύ φυσικό ερώτημα και κάνε σε όσους ιερείς δεις και θα δεις ότι θα σου πουν τα ίδια, όπως λέω και εγώ παραπάνω που δεν είμαι ιερέας.Αν πας των Φώων στην Εκκλησία που όλοι φέρνουν ένα μπουκάλι νερό στην εκκλησία θα δεις ότι τα τοποθετούν στο κέντρο της εκκλησίας, μπροστά σε όλους και το παίρνουν μετά ως αγιασμό και έχει τις ιδιότητες του αγιασμού χωρίς να έχει βαλει κανείς τίποτε μέσα ως υλικό. Αυτό γίνεται στις μικρές εκκλησίες , στα χωριά. Ο μικρός αγιασμός που γίνεται κάθε πρώτη του μήνα είναι επίσης μια ευκαιρία για να δεις πως γίνεται.


Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2005, 14:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις filosofe.

Καταλαβαίνω τι εννοείς για τις επικλήσεις. Σε καμμία περίπτωση δεν εννοώ άλλο όνομα εκτός του Θεού και σε καμμία περίπτωση δεν εννοώ να έχω βοήθεια για υλικά θέματα.
Και βεβαίως εάν η όποια προσευχή κάνει κάποιος δεν έχει το σωστό πνεύμα στην καλύτερη περίπτωση δεν θα λάβει καμμία βοήθεια.

Γνωρίζω κάποια πράγματα για το θέμα των σκεπτομορφών, εκεί όπως και σε όλες τις επικλήσεις βάζεις κάτι από την ψυχή σου.
Καλά κάνεις και λες όσα λες γιατί και εγώ έχω παρατηρήσει μία έξαρση στο να παίζουν οι άνθρωποι με τέτοια πράγματα, δυστυχώς η πλασματική αίσθηση της δύναμης και του ελέγχου είναι τόσο δυνατή που σε παρασύρει χωρίς να το καταλάβεις.

Όσον αφορά για το αλάτι στον αγιασμό με κάλυψες.

Γενικά κάνω κάποιες ερωτήσεις γιατί θα ήθελα να ψάξω περισσότερο τα τελετουργικά της Χριστιανικής θρησκείας, σκεφτόμουν να πάω στα καταστήματα που είναι κοντά στην Μητρόπολη να κοιτάξω για τα βιβλία που έχουν όλες τις τελετουργίες, ευχές κ.λ.π.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2005, 20:44:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία pyramid!
Επέτρεψέ μου να σου προτείνω κάποια βιβλία αν θέλεις. Προτείνω να βρεις ένα μικρό βιβλιαράκι που έχει τη Θεία Λειτουργία για να δεις κατ' αρχήν τί λέγεται κάθε Κυριακή.

Εκτός από αυτό η ερμηνεία της Θείας Λειτουργίας που νομίζω ότι είναι η καλύτερη και εξηγει γιατί γίνεται το κάθε τι, είναι του Νικολάου Καβάσιλα, αλλά αν δεν τη βρεις ή αν σου φανεί μεγάλο και κουραστικό βιβλίο δες την ερμηνεία του Ιωάννη του Χρυσοστόμου. Είναι πολύ μικρότερη (είχα μια έκδοση που δεν ήταν ούτε 50 σελίδες) και εξίσου σαφής.

Αν θέλεις κάτι πιο ειδικό σχετικά με τις τελετές μπορείς να μου στείλεις μύνημα αναφέροντας τι ακριβώς σε ενδιαφέρει γιατί υπάρχουν πάρα πολλά θέματα και βιβλία σχετικά με τις τελετές και μπορεί να χαθείς.


Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2005, 02:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ έχω μία εύλογη απορία...
Αν υπάρχουν φαντάσματα που στοιχειώνουν κτίρια, μέρη, ανθρώπους κτλ ανά τον κόσμο, γιατί πρέπει αυτά να φεύγουν με τις θρησκευτικές επικλήσεις που κάνουν οι πολίτες διαφόρων λαών?
Για παράδειγμα, οι Χριστιανοί διώχνουν τα φαντάσματα μέσω Χριστιανικών τελετουργιών.
Οι Βουδιστές με Βουδιστικές.
Οι Ινδιάνοι με ινδιάνικες κ.ο.κ.
Αν τα φαντάσματα υπάρχουν, δεν θα ήταν λογικό να έφευγαν με κοινά σε όλους τους λαούς τελετουργικά...?

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2005, 09:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying Incubus πολύ σωστή ερώτηση. Εάν σου απαντήσει κάποιος κάτω από το πρίσμα της δικής του θρησκείας θα σου πει ότι μόνο με τις προσευχές και την βοήθεια του δικού του Θεού, που είναι ο μόνος αληθινός, φεύγουν και προστατεύεται από κάθε κακό. Τα υπόλοιπα που κάνουν οι των άλλων θρησκειών πιθανόν δημιουργούν απλώς παραισθήσεις, νομίζουν οι άνθρωποι ότι είναι προστατευμάνοι και διώχνουν το κακό ενώ δεν ισχύει.

Εάν θελήσεις να το ψάξεις ίσως να βρεις ομοιότητες στα τελετουργικά. Νομίζω ότι η απάντηση πιθανόν να είναι στον ίδιο τον άνθρωπο. Αναμφίβολα βάζεις σε κάθε επίκληση κάτι από εσένα και από την πίστη σου σε ότι θεωρείς καλό βάσει την εκπαίδευσης που έχεις λάβει στο θέμα θρησκεία.

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις τι θέλω να πω. Όλοι ξέρουμε τα αρωματικά στικ που πλέον υπάρχουν στα περισσότερα σπίτια, άλλοι τα χρησιμοποιούν ως αρωματικά για την ατμόσφαιρα άλλοι ώς καθαριστικά του χώρου από αρνητικές ενέργειες.
Τα στικ όμως δεν υπάρχουν πουθενά ως τελετουργικό στην Χριστιανική θρησκεία, οπότε εγώ (πάντα είναι προσωπικές απόψεις) δεν ξέρω πως να τα χρησιμοποιήσω στην περίπτωση του καθαρισμού του σπιτιού μου, είναι κάτι ξένο. Γι΄αυτό χρησιμοποιώ θυμίαμα.

Βεβαίως ακούγεται κάπως, παλιότερα σκεφτόμουν όταν έβλεπα την μάνα μου να λιβανίζει, τι κάνει τώρα εκκλησία θα το κάνουμε το σπίτι ήταν κιόλας βαριά η μυρωδιά δεν την άντεχα, όμως τώρα το χρησιμοποιώ με πλήρη συναίσθηση του τι κάνω. Είναι κάτι που είναι οικείο προς εμένα, ξέρω ότι είναι σωστό δεν θα κάνει κακό, όμως το στικ δεν ξέρω πως ενεργεί. Δηλ. είναι θέμα του τι είμαι σίγουρη ότι θα δουλέψει σε μιά συγκεκριμένη περίπτωση, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι το μοναδικό που λειτουργεί.

Βεβαίως να πω ότι στο θέμα μεταφυσικό το πρώτο πράγμα που κάνουμε είναι να ψάξουμε μήπως εξηγείται κάτι λογικά και πάντα αναλόγως τον άνθρωπο που το λέει. Πολλές φορές είναι πράγματα που φαντάζεται, δεν είναι υποχρεωτικό να λέει ψέματα, αλλά το μυαλό του ανθρώπου λειτουργεί τόσο περίεργα που κάποιες φορές όταν ακούς κάποιον αρχίζεις να αναρωτιέσαι μήπως και εσύ κάνεις λάθος έστω και εάν σου λέει ότι φιλοξενεί τον Ε.Τ. (η αναφορά μου δεν έχει σχέση με το θέμα, δεν θέλω να νοιώσει η poltergeist ότι την προσβάλω).

filosofe ευχαριστώ για τις συμβουλές των βιβλίων θα τα σημειώσω, για να τα κοιτάξω. Θα πάω μιά βόλτα στα καταστήματα εάν χαθώ στα τόσα που θα δω θα σου στείλω μήνυμα να με βοηθήσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2005, 13:36:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς έτσι είναι, αγαπητή μου, και χαίρομαι που κατάλαβες το πνεύμα της ερώτησης μου.
Οπότε, αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι οτι αν υπάρχουν φαντάσματα, δεν φεύγουν λόγω των τελετουργικών που επιβάλλεται από την κάθε θρησκεία αλλά εξαρτάται από τον ίδιο τον άνθρωπο και τα τελετουργικά που μπορεί να έχουν κάποια κοινή συνισταμένη.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2005, 12:05:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ αυτό πιστεύω, αλλά εμπλέκεται και σε αυτό η θρησκεία, με την έννοια της πίστης του καθενός.
Εγώ, ας πούμε, είμαι χριστιανή, αλλά όπως εγώ θέλω να είμαι. Στην εκκλησία πηγαίνω σπάνια, και αυτό σε άσχετες ώρες και απλά για να ανάψω ένα κεράκι και να ευχαριστήσω το Θεό που είμαι καλά εγώ και οι γύρω μου.
Δεν πιστεύω στους παπάδες και με ενοχλεί ο δογματισμός.
Αποδέχομαι και όλες τις θρησκείες, ως ίσες, και πιστεύω ότι όλες βασίζονται στις ίδιες αλήθειες.
Ωστόσο τον σταυρό μου θα τον βάλω αν αισθανθώ περίεργα και αν είχα μεταφυσικές επισκέψεις, στην εκκλησία θα απευθυνόμουνα. Γιατί πιστεύω πώς το σημείο αναφοράς του καθενός (η εκκλησία στην προκειμένη περίπτωση) είναι το κλειδί για να ενισχύσει την αυτοπεποίθηση μου και τις ενεργειακές μου άμυνες. Επίσης, θα μείωνε το φόβο μου.
Για τον ίδιο λόγο θυμιατίζω κιόλας. Και έχω καταλήξει και στο συμπέρασμα ότι δεν είναι το άρωμα που σου αρέσει και σε ηρεμεί. Είναι η σκέψη του αποτελέσματος που νομίζεις ότι έχει. Ας πούμε, το άρωμα της Σμύρνας, δεν μου αρέσει καθόλου. Και όμως, που και που την χρησιμοποιώ, αντί για λιβάνι, και νιώθω και πολύ καλά.
Όλα είναι στο μυαλό μας. Και η πίστη του καθενός, μερικές φορές, χρειάζεται προκειμένου να ενισχυθούν οι αντιστάσεις.

Στο θέμα μας, όμως, επειδή πριν είπα ότι αν μου συνέβαινε κάτι μεταφυσικό θα πήγαινα στην εκκλησία, δεν είναι αλήθεια αυτό!!! Βασικά, θα άλλαζα σπίτι, αμέσως και χωρίς δεύτερη σκέψη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2005, 15:25:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πως διώχνουμε ένα ενοχλητικό φάντασμα από το σπίτι μας ??

Πλάκα κάνω... αν όμως τα "φαντάσματα" κάνουν την ζωή σου πραγματικά δύκολη, δοκίμασε μια επίσκεψη σε ένα γιατρό. ίσως κάτι να σε ενοχλεί πραγματικά...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2005, 16:17:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πλάκα κάνω... αν όμως τα "φαντάσματα" κάνουν την ζωή σου πραγματικά δύκολη, δοκίμασε μια επίσκεψη σε ένα γιατρό. ίσως κάτι να σε ενοχλεί πραγματικά...


Velial, θα συμφωνήσω μαζί σου!
Και για να μη νομίσει κανείς οτι αναφέρομαι στη poltergeist ή το γενικεύω, νομίζω πως κάποιες φορές μπορεί να βοηθήσει κι αυτό σε μερικά άτομα.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 00:38:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα poltergeist

Απο καιρο ηθελα να σου στειλω αλλα βλεπεις ο προηγουμενος λογαριασμος μου διαγραφηκε και αυτος ειχε απενεργοποιηθει μεχρι τις 22 του μηνος. Eπειτα δεν ειχα και χρονο να στειλω mail λογω διακοπων..
Κοιτα τα e-mails σου.
Πιστευω οτι θα παρεις μια απαντηση που ηθελες και τελικα κανεις δεν στην εδωσε για το θεμα σου.

ΕΥΛΟΓΗΤΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poltergeist
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 16:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poltergeist  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γυριζω απο διακοπες και βλεπω το θεμα να εχει φτασει στις 6 σελιδες.Μαλλον εχασα πολλα!!Jaya το θυμιατισμα το εχουμε πλεον καθιερωσει τις Κυριακες και μπορω να πω οτι βοηθαει.Filosofe χαιρομαι παντως που εισαι ψαγμενο ατομο σους θρησκευτικους τομεις και θα ηθελα αν γινεται να γραψεις ολες σου τις ερωτησεις σε ενα μυνημα συνοπτικα για να μην ψαχνω και θα σου τις απαντησω ολες.Παντως δεν εχω απορριψει ακομα την εκδοχη εγγραφων δηλαδη κακων σκεψεων η εμπειρειων στο συγκεκριμενο μερος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 11:50:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι γνωστό οτι τα ενοχλητικά φαντάσματα φεύγουν από το σπίτι, αν δεν τους δόσουμε νερό να πιούν.

Επίσεις άλλος τρόπος είναι, να πούμε τρείς φορές τη μαγική φράση επίκλησης "με τοίμαλα κασοί"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poltergeist
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 20:04:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poltergeist  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπαρχει δηλαδη και η περιπτωση εμμασα εγω να υποστηριζω την υπαρξη του μεσα στο σπιτι μου????Ενα εχω να πω-δεν το παω καθολου και δεν το θελω μεσα στα ποδια μου!!!-θελω να την κανει και γρηγορα μαλιστα!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simboy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


52 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 11:28:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους simboy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Υπαρχει δηλαδη και η περιπτωση εμμασα εγω να υποστηριζω την υπαρξη του μεσα στο σπιτι μου????Ενα εχω να πω-δεν το παω καθολου και δεν το θελω μεσα στα ποδια μου!!!-θελω να την κανει και γρηγορα μαλιστα!!!

Παιδί μου πάρε εκεί έναν παπά να σου κάνει ένα ωραίο ευχέλαιο στο σαλόνι να δεις ευλογία και ησυχία
Τι κάθεσε και σκας ?
Με μαγεία το διάβολο θα νικήσεις ? το κακό δεν νικιέτε με κακό ποτέ
Ευλογία και φως και αγάπη θέλει η ζωή μαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helenaki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
90 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 17:20:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helenaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή είμαι στην δουλειά δεν έχω χρονο να διαβάσω όλες τις σελίδες. Αλλά οι δικοί σου τί λένε? εγώ στην θέση σας ούτε που θα έμπαινα στο σπίτι. και πόσο συχνά εμφανίζονται?

"Η μεγαλύτερή μας έκπληξη είναι ο ίδιος μας ο εαυτός..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy