ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 02:39:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νά'μαστε στο θέμα το ΚΟΙΝΟ....
Και επειδή το κόκκινο κρασί, το ΚΡΑΣΙ (5) που ΚΑΙ Ω!Μέγας Αλέξανδρος έπινε ΚΑΙ εκείνος Ω!Μέγας 'Ανδρας είναι καλό για παρέα, αλλά όχι για μελέτη, θα αφήσω τον ειρμό μου να με οδηγήσει...

Φίλε μου Αντώνιε, το ΔΙΑΜΑΝΤΙ ποιός του δίνει ΑΞΙΑ, παρά οι ΠΕΝΤΕ αισθήσεις ΜΑΣ...
ΟΡΑΣΗ...
ΑΦΗ...
ΑΚΟΗ...
ΥΦΗ...
ΟΣΦΡΗΣΗ...

Πρέπει να το ΔΟΥΜΕ ή να το ΠΙΑΣΟΥΜΕ για να το εκτιμήσουμε...

Και ΑΝ δεν το πιάσουμε ή το δούμε, το ΔΙΑΜΑΝΤΙ δεν υπάρχει;;;
Φυσικά και υπάρχει.... ΑΛΛΑ για εκέινον που ΔΕΝ έχει πιά ανάγκη τις ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΤΟΥ, δηλαδή τη ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ για να το εκτιμήσει...

Απο ΜΟΝΟ ΤΟΥ το διαμάντι έχει ΠΕΝΤΕ όψεις: - ` ΄ \ / (τι προσπαθώ να φτιάξω ο άνθρωπος...)

Πότε πιά θα αφήσουμε τις ΠΕΝΤΕ αισθήσεις μας πίσω;;;
Να ΜΗΝ μας διαφεντεύουν;;;
Μάλλον όταν θα μπορούμε να κοιτάμε τον εαυτό μας κατάματα στον καθρέπτη και αντι να βλέπουμε το ΕΓΩ μας, να βλέπουμε τον ΚΟΣΜΟ ΟΛΟ...
Την ομορφιά της μάνας φύσης που είμαστε ΑΝΑΠΟΣΠΑΣΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ...

Να γιατί ο Αλέξανδρος, αυτός Ω! Μέγας άνδρας είπε στον Ξέρξη όταν έκανε λάθος και προσφώνησε τον ΗΦΑΙΣΤΙΩΝΑ "Αλέξανδρο" ότι ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ, γιατί ΚΑΙ ο Ηφαιστίωνας, ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΕΙΝΑΙ...
και έσπευσαν όλοι να τον βγάλουν ομοφυλόφυλο!!!

Καλοί μου φίλοι που κατηγορήτε τον Αλέξανδρο, ο Αλέξανδρος εκεί μιλούσε ως ΜΥΣΤΗΣ και όχι ως ΠΟΛΙΤΗΣ...
Ως πολίτες μιλάτε ΚΑΙ εσείς και μάλλον κρίνετε ΕΞ ΙΔΙΩΝ ΤΑ ΑΛΟΤΡΙΑ...

Συγγνώμη αν είπα κάτι λάθος, αλλα ο ΟΙΝΟΣ (και αυτός πάλι ΠΕΝΤΕ γράμματα έχει) και μάλιστα ο ΕΡΥΘΡΟΣ έχει και εκείνος τις επιδράσεις του...
Εις Υγείαν λοιπόν του Αλέξαδρου του Ω!Μέγα, αλλά και ΚΑΘΕ Αλέξανδρου σύμφωνα με τα λεγόμενα του ίδιου και της μύησης που έλαβε...
Της μύησης των ΚΑΒΕΙΡΩΝ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 08:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΣ ΥΓΕΙΑΝ ΦΙΛΕ. ΣΤΗ ΥΓΕΙΑ ΣΟΥ.
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΤΜΑ.

ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 11:58:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ω!...ΤΟ ΚΡΑΣΙ ΜΕ ΖΑΛΗΣΕ ΤΟΣΟ ΓΛΥΚΑ...
ΩΣΤΟΣΟ ΔΕ ΜΠΟΡΕΣΑ ... ΝΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΩ ΤΟ ΘΕΜΑ...
ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΡΟΦΥΛΙΣΤΩ ΠΑΝΩ ΣΤΟΥΣ 12 ΟΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΟΥ...
ΜΑ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕ..
ΜΙΑ ΛΑΜΨΗ ΜΕ ΟΔΗΓΗΣΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΛΙΟΛΟΥΣΤΗ ,ΜΑ ΤΟΣΟ ΚΡΥΑ ΜΕΡΑ ...ΕΔΩ ...

ΛΕΝΕ ΠΩΣ...
ΤΟ ΚΡΥΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ...ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ...
ΑΠΟΚΡΥΣΤΑΛΩΝΕΙ....ΟΤΙ ΕΞΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΥΤΟ ΩΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ...

ΝΑΙ ...ΤΑ ΚΑΒΕΙΡΙΑ....ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΜΥΗΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ...ΣΤΟΝ ΕΛΙΚΟΕΙΔΗ ΧΟΡΟ ΤΗΣ ΤΕΛΕΙΩΣΗΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ...ΗΤΑΝ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ...ΜΑ ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΛΥΤΡΩΤΙΚΟ...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΤΑΤΟΙ


"ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
ΠΟΥ
ΑΕΝΑΑ
ΓΥΡΙΖΕΙ
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ...
ΨΑΞΕ ΜΕ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΜΕΣΑΣΟΥ ... AΛΗΘΕΙΕΣ."
ΑΤΜΑ

Edited by - ΑΤΜΑ on 14/02/2003 11:59:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 15:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους, εκπληκτικός ο ειρμός των σκέψεών σας ΑΤΜΑ και ΚΕΛΣΟ, σας ευχαριστώ. Απο τα ουσιαστικότερα Forum μέχρι στιγμής.
Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να προσθέσω κάποιες δικές μου σκέψεις με αφορμή τους Κάβειρους αλλά και τις 5 υλικές αισθήσεις.
Οι Κάβειροι λοιπόν γνώστες της χρήσης του πυρός και μέσω αυτού κατεργάζονται τα μέταλλα. Εδώ έχουμε 2 απο τα 4 στοιχεία της φύσης, πυρ και γη,πνεύμα και ύλη, όπου πυρ όμως η πύρινη φλόγα που εξαγνίζει και γη/μέταλλα οι γήινες και υλιστικές προσκολήσεις,δηλ. οι απαίδευτοι και ακαλλιέργητοι άνθρωποι.Και όπως η φωτιά καθαρίζει τα μέταλλα απο τις προσμείξεις τους έτσι και το πνευματικό φως <<ξεκολάει>> τους μυούμενους απο τα πάθη και τις υλικές απολαύσεις και έτσι είναι ελεύθεροι να προχωρήσουν στον δρόμο για την ψυχική τους εξέλιξη. Υλικές όμως απολαύσεις γνωρίζονται μέσα απο τις 5 υλικές αισθήσεις. Αρα πρέπει να αφήσουμε πίσω και τις 5 αυτές αισθήσεις και να ανοίξουμε πιά τις άλλες τις κρυμμένες αισθήσεις της καρδιάς και της ψυχής για να μπορέσουμε κάποια στιγμή ν' ακούσουμε την μελωδία των σφαιρών.
Ας ανοίξουμε λοιπόν όλοι τα μάτια και τα αυτιά της καρδιάς μας και ας δεχθούμε οτι είμαστε υιοί και κόρες του Δημιουργού μας και αδέλφια όλης της δημιουργίας του.

Γυρίζοντας πίσω στα γραφόμενά σας βλέπω οτι λέω τα ίδια με άλλα λόγια....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 16:59:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σοφία, καλώς όρισες στην παράδοξη αλλά ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ γωνιά των forums...
Το όνομά σου και μόνο, φανερώνει ότι ΣΙΓΟΥΡΑ μπορείς όχι μόνο να παραθέσεις τις απόψεις σου, όπως ΟΛΟΙ άλλωστε, αλλά κάτι ακόμα πιό βαθύ...
Να ακούσεις τις απόψεις των άλλων..... Γιατί τι είναι ΣΟΦΙΑ, αν όχι η υπομονή να ακούμε ΚΑΙ τους άλλους και ΜΕΣΑ απο αυτούς να αναγνωρίζουμε τον ΣΟΦΟ ΜΑΣ ΕΥΑΤΟ;;;

Αυτό έκανες και ΕΣΥ λέγοντας...

quote:
Γυρίζοντας πίσω στα γραφόμενά σας βλέπω οτι λέω τα ίδια με άλλα λόγια....

Η ΣΟΦΙΑ, Σοφία μας, είναι ΜΕΣΑ στα ΠΑΝΤΑ... Βρίσκεται εκεί και καρτερικά μας περιμένει να την ανακαλύψουμε...
Οχι ΕΞΩ απο ΕΜΑΣ.... Αλλά ΜΕΣΑ ΜΑΣ, μέσα σε ΚΑΘΕ κύτταρό μας, μέσα σε αυτό το τόσο μικρό, αλλά συνάμα τόσο ΑΠΕΙΡΟ και ΚΡΥΦΟ κόσμο ΜΑΣ...

Είδες τι είπε η φίλη μας η 'Ατμα για την ΣΟΦΙΑ...

quote:
ΤΟ ΚΡΥΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ...ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ...
ΑΠΟΚΡΥΣΤΑΛΩΝΕΙ....ΟΤΙ ΕΞΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΥΤΟ ΩΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ...

Εγώ απλά θα το διατύπωνα με την ανάποδη σειρά, αλλα τι σημασία έχει... Αλλωστε η ΣΟΦΙΑ είναι ΚΑΙ το κρύο ΚΑΙ η ζέστη...
ΚΑΙ το πύρ ΚΑΙ το μέταλλο....
ΚΑΙ το πνεύμα ΚΑΙ η ύλη.... μιάς και "Τα πάντα εν ΣΟΦΙΑ ποιήθηκαν"

Καλώς μας όρισες συνταξιδίωτησα...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 17:22:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έναυσμα σκέψεων οι σκέψεις σου, φίλε Κέλσο!!

quote:
Γιατί τι είναι ΣΟΦΙΑ, αν όχι η υπομονή να ακούμε ΚΑΙ τους άλλους και ΜΕΣΑ απο αυτούς να αναγνωρίζουμε τον ΣΟΦΟ ΜΑΣ ΕΥΑΤΟ;;;

Μα φυσικά οι αδελφοί μας είναι ο καθρέφτης μας και η αναγνώρισή μας.

quote:
"Τα πάντα εν ΣΟΦΙΑ ποιήθηκαν"

ΣΟΦΙΑ = διάνοια
ΙΣΧΥΣ = ένστικτο
ΚΑΛΛΟΣ = αποτέλεσμα

"Εν αρχή ην ο ΛΟΓΟΣ" και λόγος σημαίνει πράξη

Και βέβαια το αποτέλεσμα το βλέπουμε παντού γύρω μας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2003, 11:35:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο οίνος ο ερυθρός, μας οδήγησε τελικά κάπου... 'Ισως εκέι που έφτανε και Ω!Μέγας σταρτηλάτης, ο Αλέξανδρος...

Ας δούμε όμως τον Αλέξανδρο να μπαίνει στο άντρο των Καβείρων, εκεί στο μαγικό νησί της Σαμοθράκης...
Στο άντρο λοιπόν των Καβείριων Μυστηρίων, λατρεύονταν οι θεότητες του Πυρός και σαν θεότητες του Πυρός, ποιόν άλλον θα είχαν ώς πατέρα, παρά τον Μέγα ΗΦΑΙΣΤΟ...
'Ομως τους σε ΑΓΝΩΣΤΟ αριθμό Καβείρους τους λάτρευαν ΚΑΙ σε άλλα μέρη, με παρόμοια ονομασία...

Είναι η Κάμπιρι (Kabiri ή Kabeiri) των Φοινίκων και όχι ΜΟΝΟ...
Και οι Εβραϊοι τους λάτρευαν... Ο Θερά, ο πατέρας του Αβραάμ τους λάτρευε κάτω απο το όνομα Τεραφείμ και τους έδωναν την εικόνα του ΟΦΙ...
Στην Χριστιανική ΑΓΓΕΛΟΛΟΓΙΑ έχουν περάσει με το όνομα Σεραφείμ, θα τα βρούμε (αν δεν κάνω λάθος) στο βιβλίο του Ησαϊα να έχουν ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ μορφή, αλλά με ΤΡΙΑ ζεύγη φτερούγες...

Και τώρα αρχίζουν τα "παράξενα".... Παράξενα μα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ και θα κατανοήσουμε το ΓΙΑΤΙ ο Εβραϊος ΑΡΧΙΕΡΕΑΣ του Ναού έστεψε τον Ω!Μέγα ΕΛΛΗΝΑ 'Ανδρα...
Η λέξη Σεραφείμ είναι ΚΑΙ αυτή σημιτική και γράφεται ώς ShRPIM ώς ΟΦΕΙΣ, αλλά έλα που η ρίζα της λέξεως ShRP σημαίνει ΚΑΤΑΚΑΙΩ!!!
Να και ΠΑΛΙ η φωτία, το ΠΥΡ των Καβείρων, το Πύρ του ΗΦΑΙΣΤΟΥ, το Πύρ που ΕΚΛΕΨΕ ο Προμηθέας και τόσο ΑΠΛΟΧΕΡΑ μοιράστηκε μαζί ΜΑΣ!!!

Είναι ο ΟΦΙΣ απο χαλκό που ΜΕΣΑ στην έρημο ύψωσε επάνω σε ένα ΣΤΑΥΡΟ ο Μύστης Οσαρσίφ (Μωυσής)...
Και ο ΧΑΛΚΟΣ έιναι κόκκινος όπως ΚΑΙ η ΦΩΤΙΑ....
Η Θεϊκή Φωτιά που έκαιγε ΑΕΝΑΑ μέσα στο Άντρο των Καβείρων...

Τι έμαθε απο ΑΥΤΟΥΣ ο Αλέξανδρος και έγινε ΜΕΤΑ... Ω!Μέγας;;;
Τι ΕΙΔΑΝ επάνω του οι Ιερείς των λαών που ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ και τον καταστήσαν ΙΣΟΘΕΟ;;;

Στην μακρυνή Κίνα, υπάρχει μια ονομασία... Κίβερ-σάν που είναι το ΑΣΤΡΙΚΟ ΣΩΜΑ ή αλλιώς το "Σώμα της Σκέψεις"...

Πώς αυτά τα ΑΓΙΑ ΟΝΤΑ κατάντησαν απο τον αμαθή όχλο των χριστιανών ΔΑΙΜΟΝΕΣ;;;
Δεν ΒΛΕΠΟΥΝ ότι μια μετεξέλιξή τους είναι η ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΙ;;;

Ω!Μέγα Αλέξανδρε, πνέυμα Θεού απο το γένος των Ανθρώπων τι ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΣ μέσα στα μυστήρια;;;
Μήπως ΕΚΕΙ κατάλαβες ότι τότε ΔΕΝ μπορούσες να κατακτήσεις το Κόσμο του Πνεύματος και έτσι στράφηκες στη Κατάκτηση της 'Υλης;;;

'Οτι και να έγινε όμως, ΕΣΥ Ω!Μεγάλη Ψυχή, ΜΑΧΑΤΜΑ, ήσουν είσαι και θα παραμείνεις ΟΔΗΓΟΣ της Ανθρωπότητας, με το ένα ή με τον άλλον τόπο...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2003, 12:10:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήλθες Σοφία στην παρέα!
Αναφέρεις πολύ όμορφα και σοφά λόγια
quote:

Μα φυσικά οι αδελφοί μας είναι ο καθρέφτης μας και η αναγνώρισή μας.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
"Τα πάντα εν ΣΟΦΙΑ ποιήθηκαν"
--------------------------------------------------------------------------------


ΣΟΦΙΑ = διάνοια
ΙΣΧΥΣ = ένστικτο
ΚΑΛΛΟΣ = αποτέλεσμα

"Εν αρχή ην ο ΛΟΓΟΣ" και λόγος σημαίνει πράξη


Ελπίζω να σε δώ να γράφεις και σε κάποιο άλλο Topic, στο οποίο αυτά που λες έχουν αμεσότατη σχέση. Η βοήθεια σου θα είναι πολύτιμη.

Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2003, 21:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είχα αναφέρει πώς
quote:
Φυσικά με τίποτα δεν περίμενε την απάντησή του σοφού Βραχμάνου:
Εάν λέει πως είναι εκείνος Υιός του Θεού Διός, είμαι τότε και εγώ γιός του ΙΔΙΟΥ πανίσχυρου Θεού"

Ας δούμε τι άλλο σγμαντικό για την ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ και ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ του ανεφερε Εκείνος Ω!Μέγας Δάσκαλος, ο ΜΑΧΑΤΜΑ Δανδάμις, στον Ω!Μέγα Αλέξανδρο...

Τα είπε γιατί έβλεπε έναν ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ σταρτηλάτη, ή γιατί ΕΒΛΕΠΕ έναν μυημένο στα μυστήρια του Πυρός σε ΧΑΜΗΛΟ ΒΑΘΜΟ και του έδωσε έτσι "πάτημα" για να ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ;;;

Δεν επιθυμώ ΤΙΠΟΤΑ απο τα του Αλέξανδρου, γιατί είμαι ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΟΣΑ ΕΧΩ, ενώ βλέπω πως αυτός γυρίζει και περιπλανάται με τους ανθρώπους του στη θάλασσα και τη ξηρά, χωρίς ΚΑΝΕΝΑ ΚΕΡΔΟΣ ή ΟΦΕΛΟΣ και χωρίς να βρίσκει ΤΕΡΜΑ στις περιπλανήσεις του...
Πές τε στον Αλέξανδρο ότι ο ΥΠΕΡΤΑΤΟΣ ΒΑΣΙΛΕΑΣ, δεν γίνεται ΠΟΤΕ εκ προμελέτης πρόξενος του ΚΑΚΟΥ ή άλλης ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΑΣ, αλλά είναι ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ του Φωτός, της Ειρήνης, της Ζωής, του Νερού, του Ανθρώπινου Σώματος και της ΨΥΧΗΣ...
Δέχεται ΟΛΟΥΣ τους ανθρώπους, μόλις ο Θάνατος τους ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ, πού ΜΟΝΟ τότε πλέον οι άνθρωποι ΔΕΝ υπόκεινται στον κίνδηνο του ΠΟΝΗΡΟΥ και των ΑΣΘΕΝΕΙΩΝ...
Μόνον Αυτόν, τον ΥΠΕΡΤΑΤΟ ΒΑΣΙΛΕΑ αναγνωρίζω και προσκυνώ ώς Θεό μου και τον ΑΓΑΠΩ γιατί απεχθάνεται τη σφαγή και δεν εξωθεί σε πολέμους...
Ο Αλέξανδρος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ αφού οφείλει να γνωρίσει τον ΘΑΝΑΤΟ...
Πώς είναι δυνατόν, στη ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ που βρίσκεται να γίνει παντοκράτωρ, αφού δεν ανέβηκε ΑΚΟΜΑ στον θρόνο της κυριρχίας του ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ;;;
ΟΥΤΕ έχει επισκευθή ζωντανός τον ΑΔΗ, αγνοή δε την πορεία του ΗΛΙΟΥ σε πολλές περιοχές της Γής, όπου τα έθνη που κατοικούν εκεί δεν έχουν ακούσει ΟΥΤΕ το όνομά του...
Εάν οι κτήσεις που ΚΑΤΕΧΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ο Αλέξανδρος δεν είναι αρκετά εκτεταμένες για να ικανοποιήσουν τις ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ ΤΟΥ, ας διαβεί τον Γάγγη ποταμό...
Εκεί ΣΙΓΟΥΡΑ θα βρεί εκτάσεις που θα μπορέσουν να περιλάβουν τους ανθρώπους του...

Πείτε του Αλέξανδρου ότι όσα μου υπόσχεται καθώς και τα δώρα που προσφέρει είναι πράγματα ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΧΡΗΣΤΑ και ΠΕΡΙΤΤΑ σε μένα...
Εκείνα που ΕΚΤΙΜΩ, που έχω ανάγκη και μου είναι χρήσιμα είναι ετούτα εδώ τα ξερά φύλλα, τα οποία είναι το σπίτι μου, αυτά τα ανθισμένα φυτά
που μου δίνουν τη τροφή μου και το καθαρό νερό που είναι το ποτό μου...

Χμμμμ θεωρώ ότι αναγνώρισε στον Αλέξανδρο έναν ΧΑΜΗΛΟΒΑΘΜΟ ΜΥΗΜΕΝΟ, τον οποίο η δόξα του κατακτητή τον είχε συνεπάρει, ΞΕΧΝΩΝΤΑΣ τη μύησή που έλαβε στο Καβείριο 'Αντρο, στο Αντρο του Πυρός...
Του έδιεξε ΠΟΥ έκανε λάθος...
Του είπε τι ΕΠΡΕΠΕ να κάνει...

Στη συνέχεια, θα υπάρξει και η υπόλοιπη σκέψη της Μεγάλης Ψυχής που μίλησε στην ΨΥΧΗ του Αλέξανδρου για να τον κάνει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Ω!Μέγα...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 03:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΟΡΚΟΣ ΤΟΥ Ω!ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ

ΕΙΣ ΩΠΙΝ ΤΟ 324 Π.Χ.

ΚΗΡΥΓΜΑ ΑΓΑΠΗΣ ΚΑΙ ΕΙΡΗΝΗΣ ΕΙΣ ΣΥΜΠΟΣΙΟΝ,ΕΝΩΠΙΟΝ 9000 ΑΞΙΩΜΑΤΟΥΧΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΥΧΟΝΤΩΝ ΚΑΘΕ ΦΥΛΗΣ ,ΕΛΛΗΝΩΝ,ΠΕΡΣΩΝ ΚΑΙ ΜΗΔΩΝ.


"ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ,ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΕΜΟΙ,ΝΑ ΖΗΣΕΤΕ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΡΗΝΗΝ.ΟΛΟΙ ΟΙ ΘΝΗΤΟΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ,ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΩΣ ΕΝΑΣ ΛΑΟΣ,ΑΡΜΟΝΙΚΩΣ,ΔΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΗΝ ΠΡΟΟΔΟΝ.ΝΑ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΣΑΣ,ΜΕ ΚΟΙΝΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ,ΟΠΟΥ ΘΑ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΟΙ ΑΡΙΣΤΟΙ,ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΦΥΛΗΣ.ΔΕΝΧΩΡΙΖΩ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΙΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ,ΟΠΩΣ ΚΑΜΝΟΥΝ ΟΙ ΑΝΟΕΣ.ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ,ΟΥΤΕ Η ΦΥΛΗ ΕΙΣ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΝ ΕΓΕΝΝΗΘΗΣΑΝ.ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΜΕΡΙΖΩ ΜΕ ΕΝΑ ΜΟΝΟΝ ΚΡΙΤΗΡΙΟΝ,ΤΗΝ ΑΡΕΤΗΝ.ΔΙ'ΕΜΕ,ΚΑΘΕ ΚΑΛΟΣ ΞΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΚΑΚΟΣ ΕΛΛΗΝ,ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΒΑΡΒΑΡΟΝ.
ΑΝ ΠΟΤΕ ΣΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΘΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΦΥΓΕΤΕ ΕΙΣ ΤΑ ΟΠΛΑ,ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΑΣ ΕΠΙΛΥΣΕΤΕ ΕΙΡΗΝΙΚΩΣ.ΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΘΑ ΣΑΘΩ ΕΓΩ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ ΣΑΣ.
ΤΟΝ ΘΕΟΝ,ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΩΣ ΑΥΤΑΡΧΙΚΟΝ ΚΥΒΕΡΝΗΤΗΝ,ΑΛΛΑ ΩΣ ΚΟΙΝΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΟΛΩΝ,ΩΣΤΕ Η ΔΙΑΓΩΓΗ ΣΑΣ ΝΑ ΟΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΗ ΖΩΗΝ ΠΟΥ ΚΑΜΝΟΥΝ ΤΑ ΑΔΕΛΦΙΑ ΕΙΣ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΝ.ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΘΕ ΜΟΝΟΝ ΥΠΗΚΟΟΙ ΤΗΣ ΚΟΙΝΟΠΟΛΙΤΕΙΑΣ ,ΑΛΛΑ ΜΕΤΟΧΟΙ,ΟΛΟΙ ΣΥΝΕΤΑΙΡΟΙ.ΟΣΟΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕ,ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΣΥΝΤΕΛΕΣΘΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ.ΤΟΝ ΟΡΚΟΝ ΤΟΥΤΟΝ,ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝ ΕΔΩΣΑΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΣΠΟΝΔΗΝ,ΑΠΟΨΕ,ΚΡΑΤΗΣΑΤΕ ΤΟΝ ΩΣ ΣΥΜΒΟΛΟΝ ΑΓΑΠΗΣ."



ΦΩΣ+ΑΓΑΠΗ
ΑΤΜΑ



"ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
ΠΟΥ
ΑΕΝΑΑ
ΓΥΡΙΖΕΙ
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ...
ΨΑΞΕ ΜΕ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΜΕΣΑΣΟΥ ... AΛΗΘΕΙΕΣ."
ΑΤΜΑ

Edited by - ΑΤΜΑ on 19/02/2003 03:29:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΣΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
52 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 11:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΣΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΦΩΤΕΙΝΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ Ο Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ & ΚΑΤΙ ΤΟ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΣΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ(ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΡΑΒΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΩΣ: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ, ΛΕΞΗ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΛΑΧ).ΑΣ ΠΡΟΣΕΞΟΥΜΕ & ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΩΝ ΕΠΙΓΟΝΩΝ ΤΟΥ, ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΓΕΡΑ ΘΕΜΕΛΙΑ ΣΕ ΛΙΓΑ ΜΟΝΟ ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΟΙΗΚΗΣΗΣ.ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΤΟΥ ΜΑΙΝΑΝΔΡΟΥ, ΠΟΥ ΔΙΟΙΗΚΗΣΕ ΣΤΙΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΕΣ ΕΠΑΡΧΙΕΣ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΒΟΥΔΑ ΗΤΑΝ ΕΡΓΟ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΩΝ (ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΑΓΑΛΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΙΧΑΝ ΤΗ ΜΟΡΦΗ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ).ΟΛΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ "Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΒΟΥΔΑΣ" (ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ).Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ ΒΑΣΙΖΟΜΕΝΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΡΣΜΑΤΑ ΕΓΚΡΙΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΕΜΒΕΛΙΑΣ. ΑΞΙΖΕΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΜΕΛΕΤΗΘΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ, ΒΟΗΘΑΕΙ ΔΕ & ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ, ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΟΤΑΤΟ.

Τ.Σ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2003, 11:56:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!ΚΑΛΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΦΙΛΕ ΜΑΣ,ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΑΥΤΗ ΘΕΩΡΗΣΗ ΤΩΝ ΕΣΩ...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΛΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΠΡΟΤΑΣΗ...

ΦΩΣ+ΑΓΑΠΗ


"ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
ΠΟΥ
ΑΕΝΑΑ
ΓΥΡΙΖΕΙ
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ...
ΨΑΞΕ ΜΕ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΜΕΣΑΣΟΥ ... AΛΗΘΕΙΕΣ."
ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΣΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
52 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2003, 13:10:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΣΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ "Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΒΟΥΔΑΣ" ΕΜΑΘΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ:
ΕΚΔΟΣΕΙΣ "ΝΕΦΕΛΗ", ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ Ν.ΔΗΜΟΥ.

Τ.Σ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 02:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ω ΜΕΓΑ...ΔΕΞΟΥ ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΤΟΥΤΑ ΤΗΣ ΧΡΥΣΗΣ ΒΕΛΑΝΙΔΙΑΣ....
ΝΑ ΣΤΟΛΙΣΟΥΝ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΑΙΩΝΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟ ΔΟΞΑΣΜΕΝΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ....

...ΑΛΕΞΑΝΔΡΕ...


"ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
ΠΟΥ
ΑΕΝΑΑ
ΓΥΡΙΖΕΙ
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ...
ΨΑΞΕ ΜΕ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΜΕΣΑΣΟΥ ... AΛΗΘΕΙΕΣ."
ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 03:56:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΗ Η ΜΟΝΑΞΙΑ ΤΗΣ ΚΟΡΥΦΗΣ ΗΛΙΕ...
Τ'ΟΝΟΜΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΟΠΩΣ .. ΤΟΝ ΑΝΕΜΟ...
ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΙΛΗ ΤΗΣ ΓΟΡΓΟΝΑΣ ΚΑΘΩΣ ΕΝΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΦΛΑΥΣΜΟ ΤΩΝ ΚΥΜΑΤΩΝ...

Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ...Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ...Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ....

ΦΩΣΣΣΣΣΣΣ


"ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
ΠΟΥ
ΑΕΝΑΑ
ΓΥΡΙΖΕΙ
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ...
ΨΑΞΕ ΜΕ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΜΕΣΑΣΟΥ ... AΛΗΘΕΙΕΣ."
ΑΤΜΑ

Edited by - ΑΤΜΑ on 21/02/2003 12:41:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 09:44:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόλις διάβασα τις λίγες γραμμές σοφίας απο εσένα καλή μου φίλη 'Ατμα και θυμήθηκα μια ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΦΡΑΣΗ απο την Σοφία του Μορύα που έχει σχέση ΑΜΕΣΗ με αυτό που είπες:
"Ο τυφλοπόντηκας σκάβει το λαγούμι του.
Ο Αετός πετάει πάνω απο τα βουνά...
Ο τυφλοπόντηκας είναι ζεστός στη φωλιά του μέσα.
Ο Αετός κρύώνει πρίν την Ανατολή του 'Ηλιου...
Κι όμως...
Πετάξτε πρός την ΕΥΤΥΧΙΑ αγαπημένοι ΜΟΥ"

Μια ευγενική καλημέρα πρός τις ευγενικές ΨΥΧΕΣ που συντηρούν το θέμα αυτό, τον Ω!Μέγα Αλέξανδρο....

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Edited by - Kelsos on 21/02/2003 09:45:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 11:13:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πείτε του Αλέξανδρου ότι όσα μου υπόσχεται καθώς και τα δώρα που προσφέρει είναι πράγματα ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΧΡΗΣΤΑ και ΠΕΡΙΤΤΑ σε μένα...
Εκείνα που ΕΚΤΙΜΩ, που έχω ανάγκη και μου είναι χρήσιμα είναι ετούτα εδώ τα ξερά φύλλα, τα οποία είναι το σπίτι μου, αυτά τα ανθισμένα φυτά
που μου δίνουν τη τροφή μου και το καθαρό νερό που είναι το ποτό μου...

Σαν μυρωμένο άρωμα τυλίγει την καρδιά μου. Μα τι έχουν αυτά τα λόγια… Τι έχουν όλα τα λόγια που δεν ταιριάζουν στο χνωτισμένο αέρα, λόγια αδιάφορα για τους πολλούς αυτούς που ζουν μόνο τη καθημερινότητα και τα προσπερνούν τόσο εύκολα σαν τον ζητιάνο στο δρόμο, τόσο εύκολα όσο μετατρέπεται η αγάπη σε πόνο, και όμως…… πάντα λέγονται… πάντα ακούγονται….. δώρα, δώρα, που μόνο δωρίζονται….απλά λόγια που το στόμα μένει μουγκό για να μη χαλάσει την αρμονία …..ξερά φύλλα, ανθισμένα φυτά, καθαρό νερό…..τόσο απλά, τόσο φυσικά, τόσο όμορφα……………αλλά που δεν τα βρίσκεις πουθενά………. Ω Μεγάλη Ανθρώπινη Ψυχή στα πόδια του θεού……

ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 12:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!


"ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
ΠΟΥ
ΑΕΝΑΑ
ΓΥΡΙΖΕΙ
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ...
ΨΑΞΕ ΜΕ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΜΕΣΑΣΟΥ ... AΛΗΘΕΙΕΣ."
ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 14:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΦΩΣ ΕΝ ΣΚΟΤΕΙ...


"ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
ΠΟΥ
ΑΕΝΑΑ
ΓΥΡΙΖΕΙ
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ...
ΨΑΞΕ ΜΕ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΜΕΣΑΣΟΥ ... AΛΗΘΕΙΕΣ."
ΑΤΜΑ

Edited by - ΑΤΜΑ on 22/02/2003 05:29:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2003, 09:11:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χίλια τόσα μηνύματα καλή μου 'Ατμα....
Σκέφτομαι το πόσο έχουμε ξετυλίξει τα εσώΨυχά μας με αυτά τα μηνύμτα... Πόσο έχουμε προσφέρει....

Τουλάχιστον ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ, το δικό σου θέμα, αφήσαμε ΠΟΛΛΑ απο τα "θέλω" και απο τα "πρέπει" και ΚΟΙΤΑΞΑΜΕ ΙΣΑ, ΚΑΤΑΜΑΤΑ μέσα σε αυτό που κρύβει ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ...
Μέσα στο μεγαλείο της ΨΥΧΗΣ μας ανακαλύψαμε τον Ω!Μέγα Αλέξανδρο, δηλαδή τον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΕΑΥΤΟ του κάθε ανθρώπου...
Καταφέραμε και καταρίψαμε το "ΕΓΩ" και το μετατρέψαμε στο "ΕΜΕΙΣ"....

Αν δεν ήσουν εσύ, τίποτα απο αυτό ΔΕΝ θα είχε γίνει...
Χάρις εσένα Ω!Ευγενική Ψυχή, δώσαμε τη δική ΜΑΣ μάχη με τον ΕΞΩτερισμό των πραγμάτων και των ιστορικών γεγονότων και βγήκαμε κερδισμένοι...
Κερδίσαμε τη ΨΥΧΗ ΜΑΣ.... Εφαρμόσαμε τα λόγια του Μεγάλου Ραβί, πιστοί ΟΝΤΑΣ μαθητές Του στην ΟΥΣΙΑ των Λόγων Του...
ΔΕΝ ΧΑΣΑΜΕ ΤΗ ΨΥΧΗ ΜΑΣ πρός όφελος των πρόσκαιρων οφελών...
Και αυτό το χρωστάμε σε Εσένα γλυκιά και μυρωδάτη Ψυχή...

Κάποτε ανέφερα ότι το Γιασεμί, μυρίζει όμορφα και μου αρέσει... Τώρα ανακαλύπτω το γιατί... Γιατί πηγάζει απο τα βάθη της Ψυχής ΜΑΣ... Ναι, αυτό το ΑΓΙΟκλημα... Αυτό είναι που ΤΩΡΑ μυρίζω ΠΑΝΤΟΥ στην Ατμόσφαιρα, ΕΞΩ απο μένα, ΜΕΣΑ σε μένα...
Και αυτό το χρωστάμε σε Εσένα... Σε σένα και στα ΧΙΛΙΑ τόσα μηνύματά σου...

Απο εδώ και πέρα ξεκινάμε...
Τώρα αρχίζουμε να διακρίνουμε τον ΔΡΟΜΟ...
Κάναμε το ΠΡΩΤΟ βήμα, ενός ταξιδιού πολλών μιλίων και η ΑΡΧΗ είναι το ήμισι του ΠΑΝΤΟΣ...
Αυτό τουλάχιστον το ΞΕΡΟΥΜΕ και δεν τρέφουμε φρούδες ιδέες...
...ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ τούτο, ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...
Και περιμένουμε απο την Ψυχή ΜΑΣ να μας δείξει τον Δρόμο πρός το ΕΝΑ.
Σε αυτόν το Δρόμο που ΟΛΟΙ ΜΑΣ θα καταστούμε Ω!Μεγάλες Ψυχές...

Σε ευχαριστώ εκ βάθους Ψυχής που άνοιξες αυτό το Ω!Μέγα Θέμα...


Κέλσος,
'Ενας ΣΥΝοδοιπόρος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2003, 12:12:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[Αν δεν ήσουν εσύ, τίποτα απο αυτό ΔΕΝ θα είχε γίνει...]

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ... ΑΓΑΠΗΜΕΝΕ ΜΟΥ ΚΕΛΣΟ...
ΜΑ ΟΣΑ ΛΟΓΙΑ ΚΙ ΑΝ ΕΙΠΑ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΟΣΑ ΑΝΤΑΝΑΚΛΟΥΝ ΑΠΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ...
ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙΠΟΤΑ...ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ...
ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΜΕ ΠΝΙΓΟΥΝ+ΜΕ ΞΕΧΥΛΛΙΖΟΥΝ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΥΛΟΥΝ ΕΝΤΟΣ ΜΟΥ...
Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ +ΜΟΥ ΖΩΓΡΑΦΙΖΕΙ ΤΙΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΜΟΥ...ΜΑ ΟΤΑΝ ΣΥΝΑΝΤΙΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΝΟΙΩΘΩ ΠΩΣ ΓΙΑΤΡΕΥΟΜΑΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΣ ΜΑΤΑΙΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΙΣΚΑΣ...

Η ΕΣΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ...
ΑΣ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΖΩΝΤΑΝΗ ΤΗ ΦΛΟΓΑ...




'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2003, 10:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ω! Μεγάλη Ανθρώπινη Ψυχή στα πόδια του θεού...

Πρίν να φτάσει στα πόδια του Θεού, έπεσε μπρόστα στα πόδια του Σοφού, του Δανδάμι...
Κατανόησε ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ και ΤΙ ΕΙΝΑΙ...
Κατανόησε το ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΑΕΙ...
Κατανόησε επίσης και το ΜΕΣΟ που θα τον πάει Εκεί, στη Πρώτη του παντός Πηγή, την Υπεράγια Ψυχή ΜΑΣ...

Ο Δανδάμις συνέχισε λοιπόν λέγοντας στον απεσταλμένο του Αλέξανδρου:
"...Πές του πώς ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ κτήματα και πράγματα που τόσο εναγωνίος και με κόπο μαζεύουν και συγκεντώνουν οι άνθρωποι, γρήγορα αποδεικνύονται βλαβερά σε αυτούς που τα μαζέυουν και τα συγκεντρώνουν, γιατί τους προκαλούν στεναχώριες και θλίψη άπειρη, απο αυτές που ο ΚΑΘΕ άνθρωπος είναι ΓΕΜΑΤΟΣ και ΒΑΣΑΝΙΖΕΤΑΙ απο αυτές...
'Οσο για εμένα.... εγώ ξαπλώνω επάνω στα ξερά μου φύλλα και εφ'όσων δεν έχω ΤΙΠΟΤΑ που να έχει την ανάγκη της προσοχής μου για φύλαξη, κλέινω τα μάτια και ΑΜΕΣΩΣ βρίσκω την ησυχία μου και την ανάπαυσή μου, γιατί ΑΝ ΕΙΧΑ πλούτη να φυλάω και να σκέφτομαι, ο ύπνος δεν θα ερχόταν στα βλέφαρά μου...
...Η Γή μου δίνει τα ΠΑΝΤΑ όπως η μάνα στο παιδί...
Πηγαίνω όπου μ'αρέσει και δεν έχω καμία φροντίδα ή άλλη σκέψη που θα μου έφερνε ΑΝΗΣΥΧΙΑ ή θα μου προκαλούσε δυσκολίες..."

Να τι αντιμετώπιση είχε ο Αλέξανδρος ΠΡΙΝ καταστεί Ω!Μέγας...
Να τι τον έκανα να ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ και να ΖΗΤΗΣΕΙ....

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2003, 02:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Ο ΗΛΙΟΣ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΚΛΙΣΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΔΥΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΙΡΕΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕ...
ΜΑ Η ΖΕΣΤΗ ΤΟΥ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΜΥΡΗ ΜΥΡΟΥΔΙΑ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΛΑΜΠΕΡΗΣ ΣΗΜΕΡΑ ΘΑΛΑΣΣΑΣ...
ΜΕ ΟΔΗΓΗΣΕ ΕΚΕΙ..
ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ...

!Ω!ΜΕΓΑ..ΑΛΕΞΑΝΔΡΕ...!
ΠΟΣΟ ΑΓΕΡΩΧΟ ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ ΣΟΥ...
ΜΑ ΤΟ ΣΠΑΘΙ
ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΣΟΥ ΧΕΡΙ...
ΕΤΟΙΜΟ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙ..

Η ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΣΟ ΖΩΝΤΑΝΗ ...
ΣΑΣΤΙΣΜΕΝΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ
ΜΙΑ ΦΛΟΓΑ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ...
ΜΙΑ ΑΣΗΜΟΛΕΥΚΗ ΧΑΡΑΓΜΑΤΙΑ...
ΕΝΑ ΣΗΜΑΔΙ ΑΝΑΠΝΟΗΣ ΑΙΩΝΙΑΣ...

ΖΕΙ....
Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ....

ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ...
ΕΔΩ...
ΠΑΝΤΟΥ....


ΣΤΕΚΟΜΟΥΝ...ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ...
Ο ΗΛΙΟΣ ..ΔΥΤΙΚΑ...
ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ....Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ...

ΠΙΣΩ ΤΟΥ ΜΙΑ ΛΕΥΚΗ 'ΦΥΛΑΚΗ'...
+ΜΠΡΟΣΤΑ ΕΝΑΣ ΟΛΑΚΕΡΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙ...

ΦΩΣ ΕΝ ΣΚΟΤΕΙ...
ΑΤΜΑ


'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 24/02/2003 11:48:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 12:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑ..ΕΔΩ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΟΤΕ ...
ΕΠΙΛΟΓΟΣ...
Ω! ΜΕΓΑ ...ΑΛΕΞΑΝΔΡΕ...

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 10/03/2003 13:00:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 16:58:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμμμ....άκουσα μια λέξη...
quote:
ΕΠΙΛΟΓΟΣ

Μα τι να σημαίνει ΕΠΙΛΟΓΟΣ;;;

Αναρωτήθηκες καλή μου 'Ατμα;;;
Εσύ που χάρις σε εσένα Ω!Μεγάλη Ψυχή ξεκινήσαμε αυτό το τόσο μα τόσο παράδοξο ταξίδι με πυξίδα την ΨΥΧΗ ΜΑΣ και με σκοπό το ΝΑΥΓΙΟ όπως μας λέει ο μέγας Καζαντζάκης...
Ναι το ΝΑΥΑΓΙΟ που θα γίνει στη ΜΕΣΗ του Ωκεανού...
Ναι του Ωκεανού της ΓΝΩΣΙΣ και της ΣΟΦΙΑΣ...
Ναι εκεί στα βάθυ που ζεί η γοργόνα...

Ζεί ο Βασιλέας Αλέξανδρος;;;
ΖΕΙ... ΖΕΙ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΥΡΙΕΥΕΙ...

Τον κυριεύει όμως ΟΧΙ εξωτερικά, κατακτητικά, αλλά ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ...
Του δείχνει μέσα απο τα μηνύματά μας ότι Εκείνος και Εμείς είμαστε το ΙΔΙΟ...
"Αυτά που εγώ ποιώ ΚΑΙ εσείς μπορείτε να ποιήσετε ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ" είχε πεί ένας "άλλος" Υιός του Θεού και πόσο μα ΠΟΣΟ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΧΕ!!!

ΕΠΙ-ΛΟΓΟΣ....
Κάτι τέτοιο είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να εφαρμοστεί!!!
Πώς είναι δυνατόν να υπάρξει ΕΠΙ-ΛΟΓΟΣ....
Εν Αρχή ήταν ο ΛΟΓΟΣ....
Πουθενά δεν διάβασα γα ΕΠΙ-ΛΟΓΟ....

Η δημιουργία καλή μου 'Ατμα, Ω!Μεγάλη Ψυχή ακόμα ΕΞΕΛΙΣΕΤΑΙ...
Ποιός μπορεί να βάλει ΤΕΛΟΣ στη δημιουργία, παρά μόνο Εκείνος...
Ξέρουμε για ΕΠΤΑ ΗΜΕΡΕΣ... για ΕΠΤΑ ΡΙΖΕΣ ΦΥΛΕΣ... για ΕΠΤΑ ΓΕΝΗ ΑΝΘΡΩΠΩΝ...
Είμαστε στο ΠΕΜΠΤΟ.... και έχουμε ΠΟΛΥ ΑΚΟΜΑ ΔΡΟΜΟ ΕΜΠΡΟΣ ΜΑΣ...

Περιμένω τη συνέχεια...
Φιλία και Αγάπη...
Μόνο έτσι μπορείς να εφαρμόσεις το Γίογκα της Αγάπης (Bakti Yoga) του μεγάλου Βιβεκανάντα

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 17:42:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.....


ΕΠΙΛΟΓΟΣ

ΔΙΑΛΟΓΟΣ

ΜΟΝΟΛΟΓΟΣ
....
ΜΑ...ΞΕΡΕΙΣ ...ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ...
ΑΛΛΑ ΚΑΙ...

....
ΛΟΓΟΔΑΙΔΑΛΟΣ...
ΛΟΓΟΠΟΙΟΣ....
ΛΟΓΟΓΡΑΦΟΣ....

ΟΜΩΣ+ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...
ΚΑΘΩΣ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟ ΜΥΩΔΕΣ ΔΕΞΙ-ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΞΙΦΟΣ...


Η ΛΟΓ-ΧΗ....ΑΛΛΑ ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ...ΑΛΛΗ ΠΗΓΗ...
Ω!ΝΑΙ...
ΘΑΜΕΙΝΩΓΙΑΤΗΝΠΙΟΜΕΓΑΛΗΘΥΣΙΑΑΥΤΗΣΤΟΤΩΡΑΤΟΥΠΟΤΕΤΗΣΑΙΩΝΙΑΣΣΤΙΓΜΗΣΜΟΥ...
ΣΗΚΩΣΕΤΟΜΑΧΑΙΡΙΜΑΠΡΟΣΕΞΕΝΑΚΟΨΕΙΣΤΗΛΕΠΤΗΓΡΑΜΜΗΤΗΣΥΠΑΡΞΗΣΜΟΥΜΕΜΙΑΣ....


Ο ΕΠΙΛΟΓΟΣ...ΗΡΘΕ...ΜΑ...ΚΑΘΕ...ΤΕΤΟΙΟΣ...ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ....
ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΣΥΠΟΣΤΑΤΟΣ....
'ΟΝΤΑΣ'.... 'ΕΝΑΣ' ...'ΛΟΓΟΣ'...

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 10/03/2003 13:18:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 18:53:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ....ΑΡΑΓΕ...

ΠΑΛΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΝΑΠΟΦΑΣΙΣΤΑ ΜΑ ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΑ ΒΗΜΑΤΑ ΚΥΛΗΣΑ ΠΡΟΣ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ...
ΕΝΑ ΠΟΤΑΜΙ ΑΜΦΙΒΟΛΙΩΝ ΜΕ ΕΦΤΑΣΕ ΕΚΕΙ ΟΠΟΥ ΤΑ ΟΜΟΡΦΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΤΑ ΣΚΟΝΙΣΜΕΝΑ ΡΟΥΧΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΤΩΣΕΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΑΛΜΑΤΑ ΓΥΡΩ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΟΡΦΗ ΤΟΥ...
ΜΑ ΤΙ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΥΤΟΙ!ΜΕ ΑΛΟΓΟ ΤΗ ΣΑΝΙΔΑ ΤΟΥΣ +ΑΚΡΑ 4 ΤΡΟΧΟΥΣ..
ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΛΜΑΤΑ ΝΑ ΣΤΟΥΚΑΡΟΥΝ...ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ...ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΤΟΥΣ...
ΜΑ ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΟ ΣΚΟΠΟ...
ΣΤΕΚΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ...ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ...ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΙΝΗΣΗ...ΤΟ ΧΕΡΙ ΟΠΛΙΣΜΕΝΟ...ΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΝΕΟΙ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ...ΚΑΘΕ ΛΑΘΟΣ ΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΡΙΣΙΑ...(ΤΟ ΑΥΤΟ...)
ΠΩΣ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΗ ΒΑΡΥΤΗΤΑ...ΠΩΣ ΝΑ ΠΕΤΑΞΕΙΣ ΜΕ ΜΙΑ ΣΑΝΙΔΑ...
ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ...ΩΣ ΣΦΑΙΡΑ...
ΜΑ ΤΙ ΟΜΟΡΦΗ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ!...ΠΟΣΗ Η ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΝΙΟΤΗΣ!...

ΠΟΣΟ ΟΜΟΡΦΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ!...ΜΑ ΚΑΙ ΠΟΣΗ ΔΥΝΑΜΗ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΕ ΤΟΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΝΑ ΡΕΕΙ ΓΥΡΩ ΤΟΥ...ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΟΥ...

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΠΟΥ ΦΕΡΟΥΝ ΟΙ ΣΑΡΙΣΕΣ...ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΠΙΣΩ ΤΟΥ... ΘΥΜΑΜΑΙ ΜΟΝΟ ΤΗ ... ΜΕΔΟΥΣΑ ....ΜΑ ΕΧΕΙ...ΣΙΓΟΥΡΑ 5....

ΣΗΜΕΡΑ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑΞΕΝΑ...
ΗΜΟΥΝ ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ ΜΟΝΗ...
ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ...+ ΣΤΟΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ...
+ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΜΟΥ ΧΕΡΙ...ΚΡΑΤΑΓΑ ...ΤΗΝ..."ΚΑΣΤΑ"...


'ΕΠΙ-ΛΟΓΟΣ'='ΕΞΟΔΟΣ ΔΡΑΜΑΤΟΣ'...

'manava seva, madhava seva'


Edited by - ΑΤΜΑ on 10/03/2003 13:19:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 22:31:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Σαν μυρωμένο άρωμα τυλίγει την καρδιά μου. Μα τι έχουν αυτά τα λόγια… Τι έχουν όλα τα λόγια που δεν ταιριάζουν στο χνωτισμένο αέρα, λόγια αδιάφορα για τους πολλούς αυτούς που ζουν μόνο τη καθημερινότητα και τα προσπερνούν τόσο εύκολα σαν τον ζητιάνο στο δρόμο, τόσο εύκολα όσο μετατρέπεται η αγάπη σε πόνο, και όμως…… πάντα λέγονται… πάντα ακούγονται….. δώρα, δώρα, που μόνο δωρίζονται….απλά λόγια που το στόμα μένει μουγκό για να μη χαλάσει την αρμονία …..ξερά φύλλα, ανθισμένα φυτά, καθαρό νερό…..τόσο απλά, τόσο φυσικά, τόσο όμορφα……………αλλά που δεν τα βρίσκεις πουθενά………. Ω Μεγάλη Ανθρώπινη Ψυχή στα πόδια του θεού……
ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""



...ETOYTA TA ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ....ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΟΥ ΜΟΥ ΤΡΙΓΥΡΙΖΟΥΝ ΜΕΡΕΣ ΠΙΑ ...ΑΙΩΝΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ...
ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΟΥΝ...ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΠΟΓΝΩΣΗ ..ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΕΑΥΤΟΥ...ΜΑ ΤΩΡΑ ΤΙΠΟΤΑ
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ...ΜΟΝΟ Η ΜΝΗΜΗ ΠΟΥ ΔΟΛΟΦΟΝΕΙ ΑΞΑΦΝΑ ΤΟ ΤΩΡΑ ΤΩΝ ΣΤΙΓΜΩΝ ΜΟΥ...ΚΑΙ Μ' ΕΝΤΑΣΣΕΙ...ΣΤΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ...
ΜΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΩ...ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΑ ΠΟΤΕ...
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΙΩΠΗ ΜΟΥ ΞΕΠΗΔΗΣΑ ΣΑΝ ΦΛΟΓΑ + ΕΒΑΛΑ ΠΥΡ ΣΤΗ ΜΟΡΦΗ...ΜΟΥ...ΜΑ ΑΚΟΜΗ ΣΕΡΝΩ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΥΛΙΚΗΣ ΜΟΥ ΥΠΟΣΤΑΣΗΣ ...ΩΣ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ...ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΜΑΤΑΙΟ...ΓΙΑΤΙ...ΠΑΝΤΑ ΞΑΝΑΞΥΠΝΑ...

ΕΙΝΑΙ Ο ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ...
ΕΔΩ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ...ΦΛΕΓΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΦΛΟΓΕΣ ΤΗΣ 'ΔΟΜΗΣ ΤΟΥΣ'...


'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 10/03/2003 13:42:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 23:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλες φορες αναρωτηθηκα τι κανω εδω. Ειναι πολυ αργα, εχω πιει και λιγο κρασι, και καθομαι και διαβαζω το πονο του καθενος. Μα τι κανω, εχω τρελαθει; και ο δρομος με φερνει εδω, ξανα εδω στο καταφυγιο, να ακουσω παλι ενα λογο που δεν καταλαβαινω αλλα δεν με ενδιαφερει, ισως ισως να μου αρεσει κιολας γιατι μπορω να ξεκλειδωσω τη καρδια μου να μιλησει και να πει αυτο που θελει, αυτο που δεν θα ελεγε σε αλλη περιπτωση. Και βρισκομαι στη θαλασσα, με πολλες αμφιβολιες, εκει στο απεραντο γαλαζιο και νομιζω οτι κολυμπω οπου θελω οτι ειμαι μερος αυτου του καθε μικρου κοματιου της. Σε αυτο το βαθυ γαλαζιο της συνεχους αμφιβολιας για ολα, για το παρελθον, το μελλον μου, αν πηγαινω καλα, του αν πρεπει να ειμαι εδω. Η αμφιβολια που με σκοτεινιαζει και ομως τα λιγα λογια εκει στεγνα στη οθονη του υπολογιστη δειχνουν οτι καποιο κομματι μου βρισκεται καπου εκει. Εκει μακρια ή κοντα και αισθανεσαι ερωτα για αυτη τη μορφη που μεσα σου ξυπνα το παιδι που κρυβεις, που μπορει να σε κεντριζει με τη μυστικοτητα που εκπεμπει και ομως ο ερωτας ειναι τυφλος και καθως η μουσικη δινει ακομα ενα κεντρισμα αισθανομαι σαν τρελος, εικονες κατακλιζουν το νου μου μια γυναικεια μορφη διαγραφεται, και ομως ειναι ενα εναυσμα δεν ειναι η αιτια αυτης της εξαρσης που αισθανομαι. Αχ τι παραδοξο εγω να ειμαι ποιητης και εσεις η μουσα μου κυρια μου....γλυκεια μου κυρια. Τελικα λεω στη θαλασσα, ζω αγπημενη ή πονω χωρις ανταποκριση, ερωτας ερωτας και πισω απο ολα αυτα η νοσταλγια για το λαμπερο το φωτεινο το αγαπημενο προσωπο του θεου την αξια της ψυχης γιατι τι λεω δεν ξερω τι λεω ειμαι απλα εδω μπορει καποιος να μου δωσει μια αγκαλια, ετσι απλα για να παρει λιγο απο τη μυρωδια μου που θελω να μοιραστω, αλλα ισως να μην ειμαι αξιος αλλα ειμαι ανθρωπος μια ζωη θα προσπαθω για να ειμαι..... Για να μπορω να μιλω σε εσας για να μπορω να σας ερωτευομαι...............
ΑΓΑΠΩ ΣΑΣ....


ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""

Edited by - ANTONIOS1997 on 26/02/2003 23:38:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 23:51:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΤΟΝΙΕ!ΧΑΙΡΕ...
+Η ΑΤΜΑ ΚΡΑΣΙ ΠΙΝΕΙ ΑΠΟΨΕ...ΚΟΚΚΙΝΟ...
ΕΙΜΑΣΤΕ ΗΔΗ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΚΑΛΙΑ...ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΥ-ΚΑΠΟΥ ...ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΘΥΜΙΖΕΙ...ΧΜ!...
ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ...ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΟΣΑ..ΑΓΑΠΗΜΕΝΕ, ΦΙΛΕ...ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ ΑΡΙΣΤΑ ...ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟ...
+ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ'ΝΑΙ...ΑΥΤΗ Η 'ΤΑΥΤΙΣΙΣ'...ΠΑΡΑ ΤΟ ΦΩΣ...ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΗΓΗ!

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 10/03/2003 13:21:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1557617
Maintained by Digital Alchemy