ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Οι άνθρωποι του σπηλαίου του Πλάτωνα σήμερα...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2006, 19:28:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλές φορές αναρωτήθηκα, ΠΩΣ θα εξελισσόταν αραγε το ανθρώπινο είδος ΑΝ ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ δεν είχε κλέψει τη φωτιά.

Γιατί τον τιμώρησε ο Δίας?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 07:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη μου gretel, νομίζω πως υπάρχουν 2 περιπτώσεις:

  • δεν θα είχαμε λάβει την φωτιά ή
  • κάποιος άλλος θα μας την είχε δώσει.

Νομίζω όμως οτι όλα γίνονται για ένα συγκεκριμένο λόγο και την ώρα που πρέπει να γίνουν.
Αν δεν είχαμε λάβει την φωτιά εκείνη την δεδομένη στιγμή ίσως πολλά πράγματα να μην ήταν όπως τα γνωρίζουμε...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2006, 19:00:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί τον τιμώρησε ο Δίας?

Πολύ ενδιαφέρουσα ερώτηση...gretel.
Mου επιτρέπετε σας παρακαλώ...


Προμηθέας σημαίνει συνετός, προνοητικός.
Προέρχεται από την πρόθεση "Προ" και το ρήμα "Μανθάνω", όπου το "α", γίνεται "η".

Ο Προμηθέας αναφέρεται ως Δημιουργός του Πρώτου Ανθρώπου από πηλό και φωτιά κατά τον Λουκιανό και σύμφωνα με τη συνδρομή της Θεάς Αθηνάς ο Προμηθέας δημιούργησε το Χρυσούν Γένος με μορφή ομοια με αυτή των θεών.

Εδώ ο Πλάτωνας δίνει τη δική του εικόνα και περί σφαιρικού όντος και μας μιλά για τρία γένη αρσενικό-θηλυκό και μικτό.. με διπλή σειρά οργάνων οπου με απόφαση του Δία το γένος αυτό επαψε να υπάρχει ενώ για τα ζώα ο τρόπος δημιουργίας είναι διαφορετικός με μίξη υλικών της Γής και της φωτιάς.
Ο Προμηθέας κλήθηκε να ονομάσει και να ταξινομήσει τα ζώα μαζί με τον αδελφό του Επιμηθέα οπως ακριβώς και ο Αδάπας στην πόλη Ερνιντού...
Ο Επιμηθέας όμως χωρίς σοφία και σύνεση απέδωσε λανθασμένα οχι μόνο σε ότι αφορά τα ζώα αλλά και τους ανθρώπους σχεδιάζοντας τους με ελλειπές τρίχμα και ευπαθή και ανίσχυρα νύχια.
Από αυτό το λάθος ο Προμηθέας ανέλαβε την προστασία του Ανθρώπου.

Βλέποντας την κατάντια του ανθρώπινου γένους και την αδυναμία του απέναντι στη φύση αποφασίζει να του χαρίσει την τη Γνώση. Ως τόπος παράδοσης της Γνώσης αναφέρεται η πόλη Σικυώνα της Πελοποννήσου. Έμαθε τους ανθρώπους να χειρίζονται τη φωτιά (εννοείται την επεξεργασία μετάλλων), να δημιουργούν εργαλεία και τους έμαθε τις Επιστήμες (που έκλεψε από την Αθηνά) και τα Γράμματα. Για να γλυτώσει την ανθρωπότητα από το μένος των θεών, τους έμαθε να τους λατρεύει και να τους κάνουν θυσίες.

Mάλιστα φτάνει στο σημείο να ξεγελάσει τον ιδιο τον Δία για να δώσει περισσότερα στους Ανθρώπους οπου με πολιτική και τέχνη και τον ξεγέλασε και τον έκανε να δώσει το λόγο του..
Οργισμένος ο Δίας επινοεί την Πανδώρα και πάλι ο σοφός και συνετός Προμηθέας αποφεύγει να την πάρει ως γυναίκα αλλά ο Επιμηθέας παρά την συμβουλή του αδελφού του να μην δεχτεί δώρο από τον Δία, την έκανε γυναίκα του. Από το κουτί της Πανδώρας ξεχύθηκαν τα δεινά των ανθρώπων, ο θάνατος και η ελπίδα. Όμως ο Προμηθέας και πάλι τους μαθαίνει την Ιατρική και τα βότανα.

Και πάλι ο Δίας θέλοντας να τιμωρήσει τους ανθρώπους και τον Προμηθέα, βρίσκει ευκαιρία να προκαλέσει κατακλυσμό και βρήκε ως αιτία τους γιούς του Λυκάονα, απόγονοι του Πελασγού.
Εδώ και πάλι ο Προμηθέας βοηθά τους ανθρώπους ενημερώνοντας τον γιο του Δευκαλίωνα, και τη γυναίκα του Πύρρα , κόρη του αδελφού του Επιμηθέα…οπου σώθηκαν και δημιούργησαν το Γένος των Ηρώων (Τέταρτο Γένος) και την ανθρωπότητα.

Μαινόμενος ο Δίας ο έδεσε τον Προμηθέα σε βράχια, στον Καύκασο όρος, και έβαλε εναν αετό να του τρώει το συκώτι κάθε πρωί. Επειδή ο Προμηθέας ήταν αθάνατος κάθε βράδυ τα σπλάχνα του γιατρεύονταν.

Ακόμα και εκεί λοιπόν σύμφωνα με τον Αισχύλο στον "Προμηθέα Δεσμώτη μαθαίνουμε την στάση του Τιτάνα απέναντι στην τιμωρία του και το μυστικό που κρατούσε από τον Δία. Τελικά ο Προμηθέας αποκαλύπτει το μυστικό που αφορούσε την Θέτιδα, την οποία ποθούσε ο Δίας, σε αντάλλαγμα την απελευθέρωσή του οπου ο Ηρακλής τον απελευθερώνει και ο Χείρωνας του δίνει την αθανασία.

Ο Αισχύλος γοητευμένος από το μύθο του Προμηθέα τον παρουσιάζει ως επαναστάτη , να έρχεται αντιμέτωπος με τη μοίρα του, ενώ τα πάντα είναι υποταγμένα στη δική του ελεύθερη βούληση ώστε εναντιώνεται στο Δία, γνωρίζοντας ότι μπορεί να τιμωρηθεί, και ποτέ δεν μετανιώνει γι' αυτό που έκανε ("...έκων έκων ήμαρτον, ουκ αρνήσομαι").
"Ο Προμηθέας εκπροσωπεί την προσπάθεια του ανθρώπου να κατακτήσει την αθανασία μέσα από το έργο που θα παράγει, μέσα από την κατάκτηση της γνώσης και την απελευθέρωση της προσωπικότητας, μέσα από τη χειραφέτηση του και την ανόρθωση του στα υψηλότερα δυνατά επίπεδα, που θα του επιτρέψουν να φτάσει η άσκηση των σχέσεων και ο μηχανισμός των δεξιοτήτων του, του σώματος του, των χεριών του".


Edited by - allzzaro on 06/04/2006 19:23:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2006, 08:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου allzzaro, έγραψες...

Ο Προμηθέας για μένα συμβολίζει τον άνθρωπο εκείνον ο οποίος έλαβε το φώς και κατάλαβε πως να το χρησιμοποιήσει.
Εδώ μπορούμε να κάνουμε έναν διαχωρισμό ανάμεσα στον Δία και τον Προμηθέα.
Κι οι 2 είχαν στα χέρια τους το φώς (Γνώση).
Ο Δίας είχε κρατήσει αυτή τη γνώση για τον ίδιον, δεν είχε διάθεση να την μοιραστεί.
Ο Προμηθέας όταν την έλαβε - έκλεψε κάθε άλλο παρά την κράτησε για εκείνον και μόνο.
Αντιθέτως, τη μοιράστηκε με τους ανθρώπους παρά τα όσα γνώριζε οτι θα αντιμετωπίσει.
Η Γνώση, φίλε μου, από την φύση της δε μπορεί να γίνει προσωπικό κτήμα κανενός.
Είναι ένα όπλο πολύ ισχυρό για τον άνθρωπο το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί είτε ωφέλιμα είτε καταστροφικά.
Αλήθεια, την φωτιά - Γνώση για ποιό λόγο την επιζητούμε?
Ποιά είναι τα κίνητρα μας όταν την αποκτούμε ή καλύτερα όταν προσπαθήσουμε να την αποκτήσουμε.
Εάν την αποκτήσουμε και θελήσουμε να την κρατήσουμε για εμάς για τον Χ ή Ψ λόγο, είμαστε σίγουροι οτι την κατακτήσαμε?

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2006, 20:47:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Προμηθέας για μένα συμβολίζει τον άνθρωπο εκείνον ο οποίος έλαβε το φώς και κατάλαβε πως να το χρησιμοποιήσει.

Φίλε μου DI..

Ο Προμηθέας είναι γιός του Τιτάνα Ιαπετού, υιού του Ουρανού και της Γαίας και το όνομά του να ετυμολογείται από το "ιέναι" και "πέτεσθαι", από το "ιάπτειν" αποτελεί ... μία μυστηριώδη πνευματική αρχή από την οποία αναδύθηκαν οι Προμηθέας , Επιμηθέας και Μενοίτιος, τρείς θείες οντότητες που είχαν να κάνουν με τον Λόγο.
Από τα τρία αυτά ιαπετικά αδέλφια μάς ο Προμηθεας ο δημιουργός των χωματοπλάστων προγόνων μας ο οποίος στον αγώνα των θεών για την επιβολή της Συμπαντικής Τάξεως, αποφασίζει να κατεβάσει στον κόσμο των θνητών τα μυστικά των Θεών και σε πρώτη φάση, κατορθώνει να ενσωματώσει την πυρόεσσα κοσμική ψυχή μέσα σε θνητά κορμιά χωματοπλάστων.

Eδώ όμως φίλε μου DI δεν έχουμε να κάνουμε μόνο με την ενέργεια αυτή του Προμηθέα σε ότι αφορά τη μεταλαμπάδευση της Γνώσης, αλλά και του οτι ο Προμηθέας ηταν γιός της μυστηριώδους αυτής πνευματικής αρχής αλλά και το ότι ο Προμηθέας είχε προφητεύσει και την πτώση του Διός, να εκθρονιστεί υπο τον υιού του, οπου θα εγεννάτο από τη Θέτιδα..
Ο Αισχύλος λέει.... πως τον προειδοποίησε ο Προμηθεύς, όταν υπέφερε από τα βασανιστήρια… Η μάντις Θέτις προφήτεψε ότι θεά της θάλασσας [η Θέτις, νεράιδα] είναι προορισμένη από την μοίρα να γεννήσει ένα γιο, που θα ειχε δυνατότερα όπλα από την ``αστραπή και ην τρίαινα``. Αυτός ο χρησμός ήταν το μυστικό που έμαθε ο Προμηθέας από την μητέρα του.. και δέσμιος ο Τιτάνας ανάγγειλε τον ερχομό του νέου κυρίαρχου??

Ακόμα και εκεί λοιπόν σύμφωνα με τον Αισχύλο στον "Προμηθέα Δεσμώτη μαθαίνουμε την στάση του Τιτάνα απέναντι στην τιμωρία του και το μυστικό που κρατούσε από τον Δία. Τελικά ο Προμηθέας αποκαλύπτει το μυστικό που αφορούσε την Θέτιδα, την οποία ποθούσε ο Δίας, σε αντάλλαγμα την απελευθέρωσή του οπου ο Ηρακλής τον απελευθερώνει και ο Χείρωνας του δίνει την αθανασία.

Ο Αισχύλος .. κρίθηκε ένοχος για ασέβεια, λόγω ενός δράματός του.
Aν και τα πιο σημαντικά έργα εκείνης της τραγωδιακής τριλογίας, τα "Προμηθεύς Λυόμενος" και "Προμηθεύς Πυροφόρος", εχάθησαν με αποτέλεσμα να αγνοούμε τη συνολική και τελική Λέξη του φωτισμένου αυτού τραγωδού και ενώ ήταν έτοιμοι οι Αθηναίοι να τον λιθοβολήσουν, ο Αμεινίας, ο νεότερος αδερφός του, τους έδειξε το χέρι του, το οποίο δεν είχε καρπό. Είχε αριστεύσει στη ναυμαχία της Σαλαμίνας ο Αμεινίας χάνοντας τον καρπό του και ήταν πρώτος των Αθηναίων. Επειδή είδαν οι δικαστές το πρόβλημά του, θυμηθήκαν τα κατορθώματά του και άφησαν τον Αισχύλο κατά άλλους ο τραγωδός γλύτωσε την καταδίκη για ιεροσυλία μετά από αποφασιστική παρέμβαση του Ιεροφάντου της Ελευσίνος.

Αξιοσημείωτο στη χαμένη τραγωδία του Αισχύλου «Προμηθεύς Πυροφόρος» μας πληροφορεί ότι το Προμηθέας ήταν δεμένος τρεις χιλιάδες χρόνια.. Στην διασωθείσα τραγωδία «Προμηθεύς Δεσμώτης» το λευτέρωμα προβλέπεται πιο μπροστά.

Tι προσπάθησε να πεί ο Αισχύλος και τι φοβήθηκε περί ασεβείας της εποχής και κάλυψε τις πληροφορίες του περί θεού λυτρωτή σε 13 γενιές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2006, 09:28:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου allzzaro, σε χαιρετώ!

Απ' όσο καταλαβαίνω, κρίνοντας από τα λεγόμενα σου, ο Προμηθέας προέρχεται από μια μυστηριώδη πνευματική αρχή, αρχή την οποία μεταλαμπάδευσε κατά κάποιον τρόπο στο ανθρώπινο γένος.

Καταρχάς πρέπει να πούμε οτι ήταν από τους λίγους Τιτάνες που ο Δίας δεν κατακρήμνισε στα Τάρταρα μετά την ήττα των Τιτάνων στην Τιτανομαχία.
Επίσης, δεν βοήθησε το ανθρώπινο γένος δίνοντας του μόνο την φωτιά (κάτι το οποίο είναι μεγαλειώδες σαν δώρο).
Συνέβαλε στο διατηρηθεί και να φυλαχθεί ανέπαφη η τάξη των πραγμάτων όπως ήταν γνωστή, αποτρέποντας την πτώση του Δία από ένα μελλοντικό παντοδύναμο γιό.
Αυτό ήταν ένα πολύ σημαντικό μυστικό, μυστικό το οποίο του χάρισε την ελευθερία του όταν το αποκάλυψε κι ελευθερώθηκε από τον Ηρακλή.
Αυτή ήταν η δεύτερη φορά που κάποιος χρησμός απέτρεπε τον Δία από την απόκτηση ενός γιού από κάποια θεά.
Όταν είχε πάρει την πρώτη του γυναίκα, τη Μήτιδα (που αντιπροσώπευε την σοφία), η Γαία του είπε να μην αποκτήσει γιό μαζί της επειδή εκείνος θα του έπαιρνε τον θρόνο.
Ο Δίας λοιπόν καταπίνοντας την έγκυο Μήτιδα, απέκτησε την σοφία της κι απέτρεψε την πτώση του.
Ο Προμηθέας λοιπόν (κατ' άλλους η Θέμιδα) γνώριζε το μυστικό που θα καθόριζε την πιθανή πτώση του Δία αν εκείνος αποκτούσε γιό από την Θέτιδα.
Σ' αυτό το σημείο καλό θα ήταν να αναλογιστούμε για ποιό λόγο ο Προμηθέας αποκάλυψε αυτό το μυστικό.
Για να μην χάσει την εξουσία ο Δίας ή για να μην γνωρίσει ο κόσμος την κυριαρχία του απογόνου του Δία?
Κι αν ισχύει η δεύτερη περίπτωση, γιατί δεν θα έπρεπε να συμβεί αυτό...?

quote:
Tι προσπάθησε να πεί ο Αισχύλος και τι φοβήθηκε περί ασεβείας της εποχής και κάλυψε τις πληροφορίες του περί θεού λυτρωτή σε 13 γενιές.

Ομολογώ πως δεν πάει κάπου το μυαλό μου, φίλε μου!
Να αναμένω κάποιο ερέθισμα σου...?

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2006, 18:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ομολογώ πως δεν πάει κάπου το μυαλό μου, φίλε μου!

Αγαπητέ φίλε DI.

Καταρχήν θέλω να καταστήσω σαφές .. το ότι δεν ξεφεύγω από την έννοια του τόπικ και αυτό το λέω αναφερόμενος στον Αισχύλο, οπου εδώ θέλω να τον ταυτίσω με με την έννοια που προσδιορίζεις ως θεματοθέτης.. του τόπικ.
Ταυτίζω δηλαδή τον Αισχύλο ως αυτόν που μέσα απο το έργο του περνά τη Γνώση του....

``Απλώ λόγω τους πάντας εχθαίρω θεούς``, είπε σύμφωνα με τον Αισχύλο στον απεσταλμένο του Δία Eρμή , δέσμιος ο Τιτάνας oπου στην κυριολεξία αγνοεί παντελώς τη δύναμη του Δία και συνεχίζει , σε διάλογό του με την ΠΑΡΘΕΝΑ Ιώ...

ΙΩ: «Ποιος είναι που θα σε λύσει χωρίς τη θέληση του Δία;»
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: «Ένας από τους δικούς σου απογόνους πρέπει να είναι».
ΙΩ: «Πώς είπες; Αλήθεια δικό μου παιδί θα σ’ απαλλάξει απ’ τα βάσανα;»
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: «Τρίτης γενιάς γέννημα θα είναι μετά από δέκα γενιές».

O Αισχύλος γεννήθηκε το 525 ΠΧ. Η παράσταση του θεατρικού του έργου χρονολογείται το 500 πχ.. 13 γενιές με 40 χρόνια κατά μέσο όρο αυτομάτως μας τοποθετεί στη γέννηση του Ιησού.

Edited by - allzzaro on 10/04/2006 18:52:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2006, 21:17:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ allzzaro σημαντικότατες οι πληροφορίες για τον Προμηθέα.

Το τελευταίο δεν το κατάλαβα. Δηλ. ο Ιησούς είναι γιος της Ιούς? Τον Προμηθέα πάντως τον ελευθέρωσε ο Ηρακλής.

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, ο Προμηθέας στην Α-νοη τότε ανθρωπότητα μετέφερε κρυφά τα μυστικά των Θεών μαζί και τη νοητική Φωτιά.

Υποθέτω ότι αν δεν το έκανε θα εξελισσόμασταν μόνο μέσω του συναισθηματικού φορέα και των ενστίκτων περίπου όπως τα ζώα.

Πήγε λοιπόν να επιταχύνει την εξέλιξή μας αλλά παγιδεύτηκε και ο ίδιος. Εμείς δε ως ανθρωπότητα δεν καταφέραμε διόλου να χρησιμοποιήσουμε με σοφία τα σημαντικότατα δώρα του.

Τέλος πάντων μια και η κυριαρχία του Δία ως 5ου κοσμοκράτορα έληξε και άρχισε του Διόνυσσου, ίσως να είναι καλή ιδέα να πάμε για κανένα κρασάκι


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2006, 09:56:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου allzzaro, εφόσον ταυτίζεις τον Αισχύλο με τον άνθρωπο που κατάφερε μέσα από το έργο του να μεταλαμπαδεύσει την γνώση του, δεν έχω κανένα λόγο να θεωρήσω οτι ξεφεύγεις από το θέμα του topic.
Άλλωστε ίσως έχω κι εγώ μια παρόμοια αντίληψη...

Ομολογώ πως με προβλημάτισε αυτό το:

quote:
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: «Τρίτης γενιάς γέννημα θα είναι μετά από δέκα γενιές».

και ψάχνομαι να το επεξηγήσω, όσο μπορώ φυσικά!
Αυτό που καταλαβαίνω είναι θα απελευθερωνόταν από την τρίτη γενιά που θα άφηνε πίσω της η δέκατη της Ιούς.

quote:
O Αισχύλος γεννήθηκε το 525 ΠΧ. Η παράσταση του θεατρικού του έργου χρονολογείται το 500 πχ.. 13 γενιές με 40 χρόνια κατά μέσο όρο αυτομάτως μας τοποθετεί στη γέννηση του Ιησού.


Χμμμ!
Ομολογώ πως πρόκειται περί μιας σύμπτωσης που δεν είχα σκεφτεί ποτέ μου...
Εσύ πιστεύεις όμως, καλέ μου φίλε, οτι πρόκειται περί σύμπτωσης?
Από την άλλη όμως, μπορούμε να πούμε οτι μια γενιά θα υπολογιστεί με διάρκεια 40 ετών...?

quote:
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, ο Προμηθέας στην Α-νοη τότε ανθρωπότητα μετέφερε κρυφά τα μυστικά των Θεών μαζί και τη νοητική Φωτιά.

Υποθέτω ότι αν δεν το έκανε θα εξελισσόμασταν μόνο μέσω του συναισθηματικού φορέα και των ενστίκτων περίπου όπως τα ζώα.


Ακριβώς, φίλη μου gretel!
Για να είμαι ειλικρινής, δεν μπορώ να φανταστώ ποιά μπορεί να ήταν η εξέλιξη μας χωρίς την παρέμβαση του Προμηθέα.
Ίσως να μην είχαμε εξελιχθεί με τον τρόπο που εξελιχθήκαμε.
Ίσως να είχε βρεθεί ένας άλλος Προμηθέας...

quote:
Τέλος πάντων μια και η κυριαρχία του Δία ως 5ου κοσμοκράτορα έληξε και άρχισε του Διόνυσσου, ίσως να είναι καλή ιδέα να πάμε για κανένα κρασάκι


In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2006, 20:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το τελευταίο δεν το κατάλαβα. Δηλ. ο Ιησούς είναι γιος της Ιούς? Τον Προμηθέα πάντως τον ελευθέρωσε ο Ηρακλής

Φίλη μου gretel πηγαίνοντας κάποιος στην Επίδαυρο να παρακολουθήσει μια θεατρική παράσταση , φεύγει χαμογελώντας χωρίς να καταλάβει τι είδε και τι άκουσε.
Οταν και αν καταλάβει τι είδε και τι άκουσε τότε θα φύγει προβληματισμένος και γεμάτος απορίες.
Εδώ ο Αισχύλος .. κάνει μια προφητεία.Και την κάνει με τον τρόπο του. Ας μην ξεχνούμε οτι καταδικάστηκε σε θάνατο για αυτά που είπε.


Καλέ μου φίλε DI.

quote:
δεν έχω κανένα λόγο να θεωρήσω οτι ξεφεύγεις από το θέμα του topic.

Ουδεποτε θα πέρναγε κάτι τέτοιο απο το μυαλό μου.Πρός Θεού.
Το είπα επίτηδες ομως για να σας δώσω να καταλάβετε τι εννοώ.
Οτι δηλαδή ο Αισχύλος είναι ο φωτισμένος.. και περνά το φώς μέσα απο τα θεατρικά του έργα.

quote:
Τέλος πάντων μια και η κυριαρχία του Δία ως 5ου κοσμοκράτορα έληξε και άρχισε του Διόνυσσου, ίσως να είναι καλή ιδέα να πάμε για κανένα κρασάκι


ΚρασάκιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2006, 07:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου allzzaro, νομίζω πως αρκετοί άνθρωποι του θεάτρου, του κινηματογράφου, της τέχνης γενικότερα έχουν προσπαθήσει να μας περάσουν με "ήπιο" τρόπο κάποια μηνύματα.
Αν όλοι αυτοί είναι φωτισμένοι ή όχι δεν το γνωρίζω.
Ας αναλογιστούμε όμως το μήνυμα καθεαυτό.
Σκέψου για παράδειγμα το Matrix.
Κατά κάποιο τρόπο δεν είναι ο μύθος του σπηλαίου του Πλάτωνα σε μια φουτουριστική εκδοχή του?
Δεν πραγματεύονται και τα 2 την αντίληψη μας για την πραγματικότητα η οποία δεν είναι αληθινή...?

quote:
Φίλη μου gretel πηγαίνοντας κάποιος στην Επίδαυρο να παρακολουθήσει μια θεατρική παράσταση , φεύγει χαμογελώντας χωρίς να καταλάβει τι είδε και τι άκουσε.
Οταν και αν καταλάβει τι είδε και τι άκουσε τότε θα φύγει προβληματισμένος και γεμάτος απορίες.

Δεν δυσκολεύομαι να το πιστέψω αυτό...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2006, 21:24:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κατά κάποιο τρόπο δεν είναι ο μύθος του σπηλαίου του Πλάτωνα σε μια φουτουριστική εκδοχή του?


Φουτουριστική

Φίλε μου DI για πρόσεξε...να δείς οτι και ο Πλάτωνας φαίνεται οτι ήταν οπαδός του φουτουρισμού και θα αφήσω το ``Μύθο της Σπηλιάς`` για να δούμε πως και με ποιό τρόπο μπορεί ο Πλάτωνας να χρησιμοποίησε το Μύθο της Ατλαντίδας.
Θα φέρω ως παράδειγμα το έργο του Πλάτωνα "Τίμαιος" και "Κριτίας" και δεν θα αναφερθώ στις σκόπιμες αντιφάσεις που πέφτει ο φιλόσοφος, αλλά θα σχολιάσω ... ``Φορωνεύς Ιναχου και Μελιάς, Αργείων βασιλεύς. Νιόβη δε τούτου παις και Τηλοδίκης της Ξούθου. Δευκαλίον δε και Επιμηθεύς Προμηθέως και Κλυμένης. Πυρρά δε Επιμηθέως και Πανδώρας της υπό θεών πεπλασμένης``.

Ο Τίμαιος γράφτηκε μετά την Πολιτεία και πριν τον Κριτία και σκοπός του Πλάτωνα ήταν να παρουσιάσει γενικά "μια περίληψη του (5ου και 4ου αιώνα π.Χ.) σε οτι αφορά τη γνώση τις φυσικές επιστημες και δεν στηρίζεται στις ιδέες και παρατηρήσεις του Πλάτωνα...η δε Ατλαντίδα απλώς εμφανίζεται στην εισαγωγή του βιβλίου με έναν δευτερεύοντα ρόλο αφετέρου στον Κριτία, ο Πλάτωνας σκόπευε να περιγράψει "τα θρυλικά κατορθώματα των προϊστορικών προγόνων των Ελλήνων" μεταξύ των οποίων βέβαια -αν όχι πρώτα απ' όλα- των Πελοποννήσιων, εφ' όσον οι Αρκάδες θεωρήθηκαν ομόφωνα από την Μυθολογία και την Παράδοση ως οι αρχαιότεροι από αυτούς, και τις οποίες ο Πλάτωνας δεν κρύβει ότι γνώριζε καλά πως να χρησιμοποιεί για τους δικούς του ηθικοπλαστικούς λόγους.

Με το να ονομάσει λοιπόν ο Πλάτωνας τους Τιτάνες ``Ατλαντες`` μας κρεμά ένα κλειδί κρεμασμένο σε μια πόρτα….

Ο λόγος που αφήνει το κλειδί κρεμασμένο ο Πλάτωνας είναι ότι η πολιτική κατάσταση των Αθηνών κατά την οποία ο Πλάτωνας -που είναι ήδη στα τελευταία χρόνια της ζωής του ειδικά όταν γράφει τον Τίμαιο και τον Κριτία– είναι εκείνη που ανάγκασε τον μεγάλο διδάσκαλο του Πλάτωνα Σωκράτη να πιει το "κώνειο", τον Αριστοτέλη, να εγκαταλείψει την Αθήνα για να γλιτώσει την πολιτεία της από το να διαπράξει δεύτερο παρόμοιο έγκλημα κατά των φιλοσοφούντων, τότε, χωρίς αμφιβολία, ο μέγας φιλόσοφος είχε όλους τους λόγους για τα τεχνάσματα που χρησιμοποίησε ώστε να μας μεταφέρει τα ηθικά μηνύματα του μέσα από έναν μύθο, που είτε το ήθελε είτε όχι, απασχόλησε την ανθρωπότητα όσο κανένας άλλος...ειδικά ο Πλάτωνας έζησε 57 χρόνια μετά την λήξη του Πελοποννησιακού Πόλεμου, αλλά 20 νεανικά χρόνια κατά την διάρκεια του κανένας πολίτης, τουλάχιστον των Αθηνών ειδικά ένας ηλικιωμένος πλέον φιλόσοφος, δεν θα τολμούσε να αναφερθεί ξεκάθαρα στο θρυλικό παρελθόν της Πελοποννήσου χωρίς να έχει επίγνωση ότι έτσι έβαζε την ίδια του την ζωή σε πολύ σοβαρό κίνδυνο.


Edited by - allzzaro on 15/04/2006 21:27:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ermis -3E-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2006, 01:19:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ermis -3E-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν λέω ότι υπήρξε Ατλαντίδα αλλά δεν είναι μόνο ο Πλάτωνας που την ανέφερε και υπάρχουν και αρκετές άλλες υποθέσεις.

ΑΠΟΛΛΟΔΩΡΟΣ (Βιβλιοθ.1.7.2 και ΙΙΙ.xiv.1): Τον κατακλυσμό τον προκάλεσε ο Δίας με δυνατές βροχές επιθυμώντας να εξαφανίσει το Χαλκούν Γένος. Από τις βροχές αυτές κατακλύστηκε το μεγαλύτερο μέρος της Ελλάδας. Τότε ήταν που τα βουνά στην Θεσσαλία αποχωρίστηκαν και οτιδήποτε βρισκόταν έξω από τον Ισθμό της Κορίνθου και την Πελοπόννησο σκεπάστηκε από νερό. Από την καταστροφή αυτή γλίτωσε μόνον ο Δευκαλίωνας με την Πυρρά μέσα σε ειδικά προπαρασκευασμένο πλεούμενο (λάρνακα) και όσοι πρόλαβαν να καταφύγουν στα κοντινά ψηλά βουνά. Ο κατακλυσμός έγινε την εποχή Κραναού ο οποίος ήταν αυτόχθων και διαδέχθηκε τον Κέκρωπα στην βασιλεία της Αττικής. Την εποχή του Κέκρωπα (του προκάτοχου του Κραναού) οι θεοί είχαν αποφασίσει να μοιραστούν μεταξύ τους τις πόλεις των ανθρώπων στις οποίες θα τους λάτρευαν. Τότε ήταν που ο Ποσειδώνας ήρθε σε διαμάχη με την θεά Αθηνά για την κατοχή της Αθήνας και επειδή ο Κέκρωψ (ο μοναδικός δικαστής της διαμάχης κατ' επιλογήν των υπολοίπων θεών) απεφάσισε υπέρ της Αθήνας, θυμωμένος ο Ποσειδών πλημμύρησε όλη την Αττική και το Θριάσιο Πεδίο της Ελευσίνας.

Στο έργο του "Βίοι Παράλληλοι" και στη μελέτη του "περί Ίσιδος και Οσίριδος" ο Πλούταρχος μας δίνει αρκετά στοιχεία για την Ατλαντίδα και μάλιστα χρησιμοποιεί τη λέξη ιστορία όταν αναφέρεται σ' αυτήν. Επίσης σε πολλά σημεία των έργων του αναφέρεται σε διάφορες δοξασίες των αρχαίων που "καθώς λέει η παράδοση και τα γραπτά ξεκινάνε από τη χαμένη Ατλαντίδα"

Τις πλάκες αυτές ο Πρόκλος βαβαιώνει ότι τις είδε όταν ταξίδεψε στην Αίγυπτο κι επισκέθηκε το ναό της Νηήθ (Αθηνάς). Ο Πρόκλος στο βιβλίο του "Υπομνήματα στο Πλατωνικό έργο" προσθέτει:
"Υπήρξε νήσος παμμεγέθης του Ατλαντικού ωκεανού εις παρωχημένους χρόνους. Ήταν έθνος εκτάκτως πολιτισμένο και ισχυρόν. Κατέκτησε μέγα μέρος της Αφρικής μέχρι την Αίγυπτο και της Ευρώπης μέχρι Τυρρηνίας...". Ο Πρόκλος ισχυρίζεται ότι οι ιερείς της Νηίθ του έδειξαν αρχαιότατες στήλες με ιερογλυφικές επιγραφές και του είπαν ότι είναι αφηγήσεις για την Ατλαντίδα. Του επιβεβαίωσαν ότι κατά την τελευταία θεομηνία, όταν καταποντίστηκε η Ατλαντίδα, η Αττική και άλλες περιοχές της Ελλάδας συγκλονίστηκαν από σεισμούς. Μερικά παράλια κατακλύστηκαν από τη θάλασσα και έγιναν καταστροφές.

Οι Άτλαντες εξουσίαζαν πολλά νησιά γύρω από την Ήπειρό τους, στον Ατλαντικό ωκεανό, γράφει ο Διόδωρος Σικελιώτης στο έργο του "Βιβλιοθήκη Ιστορική" και επεκτάθηκαν και στις Μεσογειακές χώρες. Αυτά τα βεβαιώνουν, συμπληρώνει εκτός από τον Πλάτωνα και οι Όμηρος, Ησίοδος, Ηρόδοτος, Αισχύλος, Φίλωνας, Αρίσταρχος, Κράτης, Απολλόδωρος

Ο Ποσειδώνιος, δάσκαλος του Κικέρωνα, γράφει: "υπήρχαν θρύλοι πως πιο πέρα από τις Ηράκλειες Στήλες βρισκόταν μια μεγάλη έκταση στεριάς που αποκαλούνταν "Ποσειδωνίς" ή "Ατλάντα", πλάτους 3000 σταδίων και μήκους 2000 σταδίων

Ο γεωγράφος Μάρκελλος στη "Συλλογή αφηγήσεων Ταξιδιωτών" μιλάει για 7 νησιά του Ατλαντικού ωκεανού, το ένα από τα οποία ήταν ιερό, του Ποσειδώνα. Οι κάτοικοι ενός από τα μικρά νησιά που σώθηκαν, διατηρουσαν από τους προγόνους τους την ανάμνηση ενός εξαιρετικά μεγάλου βασιλείου που αναμαζόταν Ατλαντίδα. Αυτό κυβερνούσε όλα τα άλλα νησιά του Ατλαντικού ωκεανού.

Ο Στράβωνας στα "Γεωγραφικά" του δέχεται ότι "η Ατλαντίς νήσος εις τα απώτατα δυσμικά μέρη..." ήταν πραγματικότητα.

Οι περισσότεροι από τους αρχαίους Έλληνες και Λατίνους συγγραφείς, όπως οι 'Ομηρος, Ησίοδος, Εύμηλος, Αισχύλος, Πίνδαρος, Ηρόδοτος, Ελάνικος και οι μετά τον Πλάτωνα, Κράντωρας, Ερατοσθένης, Απολλώνιος Ρόδιος, Αρίσταρχος, Απολλόδωρος, Ποσειδώνιος, Πλούταρχος, Οβίδιος, Πλίνιος, Στράβωνας, Παυσανίας, Πρόκλος κ.α. συμπορεύονταν στο θέμα της Ατλαντίδας έμμεσα ή άμεσα με τον Πλάτωνα.

Ένα σχετικό άσχετο:

ο Ηρόδοτος, ο Ερατοσθένης και άλλοι αρχαίοι συγγραφείς γράφουν πως η έρημος Σαχάρα κάποτε ήταν λίμνη και την έλεγαν Τριτωνίδα ή Τριτονίντ

----

Τα τοπωνύμια Άτλας - Αντιάτλας (βουνά Μαρόκου), Ατιτλάν[(Γουατεμάλας), Τλακοπάν, Τενοτσιτλάν, Μίτλα, Έτλα (Μεξικού) κλπ είναι όλα παράγωγα του α-τλα.

Οι φυλές Αζτλάν, Ναχουατλακάτλοι, πρόγονοι των Αζτέκων, Τολτέκων και Μάγιας και οι Θεοί τους Κουετζαλκοάτλ (ιπτάμενος), Μιξκοάτλ και Τλαλόκ και οι παραδοσιακοί τους γίγαντες Ατλάν και Τείτάνι (Τιτάνες) γνωστοί από τα πανάρχαια χρόνια και στο Μεσογειακό χώρο.

Οι παραδόσεις των λαών της Κεντρικής Αμερικής και της Β.Δ. Αφρικής, για καταποντισμό ενός μεγάλου νησιού του Ατλαντικού.

-------------

Οι Αζτέκοι προέρχονται από τη φυλή Αζτλάν. Μια συσκευή τους που εκτόξευε ακόντια την έλεγαν ατλάτλ. Την πρώτη πρωτεύουσα τους την ονόμασαν Τενοτσιτλάν. Στο Μεξικό, τη Γουατεμάλα και τις Η.Π.Α. υπάρχει ένα πλήθος αρχαίων τοπωνυμίων Έτλα, Μέτλα, Ατιτλάν, Ατλάντα κλπ. με θέμα ή κατάληξη ατλ ή τλαν. Οι Μάγιας του Περού πίστευαν πως είναι "παιδιά των Πλειάδων" που ήταν θυγατέρες του Άτλαντα. Οι "θεοί" τους Τλαλόκ, Μιξκουάτλ, Κουετζαλκοάτλ και οι ευγενείς Ναχουατλάτλοι. Η τρίαινα του Πίσκου του Περού, ήταν το έμβλημα της Ποσείδιας - Ατλαντίδας.

το ηφαίστειο Αντιτλάν της Γουατεμάλας έστελνε χαιρετισμό στα βουνά Άτλα, Αντιάτλα και Σαχαρικό Μεσοάτλα του Μαρόκου της Βόρειας Αφρικής. Οι θρύλοι αυτοί γίνονται ιστορία με τα ευρήματα που ανακαλύπτονται κατά καιρούς στον Ατλαντικό ωκεανό.

Ο Πρώτος αστρονόμος της γης ήταν ο Άτλαντας, γράφει ο Ησίοδος, που είχε προσβάσεις στο Ιερατείο των Δελφών. Τα ονόματα Πλειάδας θ' Υάδας τε, Ωρίωνος, Άρκτον.. κ.λ.π. που ο Όμηρος τα ξεσήκωσε από απόκρυφες πηγές των Ιερατείων, ανήκουν σε ήρωες της Ατλαντίδας και προέρχονται από τον Άτλαντα. Οι "Γιοι του Ήλιου" και οι "Ηλιάδες" που ακολουθούν τους Άτλαντες σ' ανατολή και δύση, είχαν αστρονομικές γνώσεις. Το αστρονομικό ημερολόγιο των Αζτέκων έχει τov Ήλιο προσωποποιημένο, ζωδιακά εμβλήματα και άγνωστα σύμβολα και ιδεογράμματα. Δυο κτίρια τoυ Παλένκουε και τoυ Τιαχουανάκο μοιάζουν με αστεροσκοπεία. Ο Πρωτέας που οδήγησε τον Hρακλή στον Άτλαντα είχε αστρονομικές και ναυτικές γνώσεις. Στο αστρονομικό ωρολόγιο των Αντικυθήρων διακρίνονται οι λέξεις Πλειάς, 'Ηλιος, Εσπερία, πoυ θυμίζoυν την Ατλαντίδα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ermis -3E-
Μέλος 1ης Βαθμίδας


116 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2006, 01:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ermis -3E-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως επίσης βρήκα και αυτό:

Στην Αίγυπτο σε ιερογλυφικά κείμενα που βρέθηκαν σε πυραμίδα, υπάρχει αναφορά για τους ΖΕΠ ΤΕΠΙ (η πρώτη φορά), τους επτά σοφούς που ήρθαν από ένα νησί που καταποντίστηκε, και έφεραν μαζί τους στην χώρα του Κέμ (Αίγυπτο) έναν ανεπτυγμένο πολιτισμό . Ήταν πεπεισμένοι ότι τα θεμέλια του πολιτισμού τους εδραιώθηκαν κατά τη διάρκεια αυτής της ασυνήθιστης και ένδοξης εποχής.

Στην Σουμερική πόλη Νιπούρ, βρέθηκαν αρχεία που περιγράφουν τον καιρό πριν τον κατακλυσμό, όταν ο Θεός του Ουρανού συνωμότησε με τον Θεό του βροχής να καταστρέψουν την ανθρωπότητα. Ο Θεός της Γης προειδοποίησε τον βασιλιά για τον επερχόμενο κατακλυσμό. Πριν τον κατακλυσμό ο Βασιλιάς ζούσε σε ένα νησί στον Ωκεανό που είχε μεγάλες πόλεις και υπέροχα βουνά, ενώ οι Αζτέκοι στην Αμερική μιλάνε για ένα μυστηριώδες νησί από όπου είχαν έρθει οι πρόγονοι τους που λεγόταν Αζτλάν.

Στο αρχαίο Ινδικό έπος Μαχαμπχαράτα περιγράφεται μία μάχη που μοιάζει με πυρηνική σύγκρουση..: "Eνα μοναδικό βλήμα φορτισμένο με όλη την δύναμη του σύμπαντος. Μια πυρακτωμένη στήλη από καπνούς και φλόγες φωτεινή όσο χίλιοι ήλιοι υψώθηκε σε όλο της το μεγαλείο.. Ήταν ένα άγνωστο όπλο, ένα σιδερένιο αστροπελέκι, , ένας γιγάντιος αγγελιοφόρος θανάτου, που έκανε στάχτες ολόκληρη την φυλή των Βρισνίς και των Αντχάκας. Τα πτώματα ήταν τόσο καμένα που δεν αναγνωριζόντουσαν . Τα μαλλιά και τα νύχια τους είχαν πέσει, πήλινα αντικείμενα είχαν σπάσει χωρίς εμφανή αιτία, ενώ τα πουλιά είχαν γίνει άσπρα. Μετά από λίγες ώρες όλες οι τροφές είχαν μολυνθεί. Για να ξεφύγουν από την φωτιά , οι στρατιώτες έπεφταν στο ποτάμι για να πλυθούν τόσο αυτοί, όσο και ο εξοπλισμός τους….".Όταν τον 19ο αιώνα έγιναν εκσκαφές σε περιοχή της Ινδίας οι αρχαιολόγοι ανακάλυψαν μία πόλη στους δρόμους της οποίας υπήρχαν οι πιο ραδιενεργοί σκελετοί που έχουν μετρηθεί , έως την έκρηξη της Χιροσίμα.

Οι Ινδιάνοι Χόπι της Αμερικής έχουν ένα θρύλο σύμφωνα με τον οποίο " ο Σοτούκνουγκ, πρωτόπλαστος και Αντιπρόσωπος του δημιουργού, κατάστρεψε τον δεύτερο κόσμο διατάζοντας τους δίδυμους γίγαντες να εγκαταλείψουν τις θέσεις τους στα άκρα του άξονα, στο Βόρειο και Νότιο πόλο, όπου βρίσκονταν για να κάνουν τη Γη να γυρνάει. Όταν έφυγαν από τις θέσεις τους, ο κόσμος έχασε την ισορροπία του, στριφογύρισε πέρα δώθε και αναποδογύρισε δύο φορές. Τα βουνά κατρακύλησαν στις θάλασσες με παφλασμό, θάλασσες και λίμνες ξεράθηκαν και καθώς ο κόσμος στριφογύριζε στο νεκρωμένο χάος καταψύχθηκε σε ένα κομμάτι πάγο. Αυτό ήταν το τέλος του δεύτερου κόσμου…ότι είχε αποτελέσει τον δεύτερο κόσμο ήταν κατεψυγμένο …νεκρό, εκτός από τους ανθρώπους στον υπόγειο κόσμο τους…"

Ο Ηρόδοτος (Ιστορία βιβλίο β') βεβαιώνει ότι οι ιερείς των Θηβών της Αιγύπτου του έδειξαν 341 κολοσσιαία αγάλματα αρχιερέων που το καθένα αντιπροσώπευε μια γενιά από το παρελθόν και καλύπτουν όλα μαζί ένα διάστημα από 11340 χρόνων. Και του είπαν μάλιστα ότι πριν από αυτές τις γενιές "οι θεοί ζούσαν ανάμεσα στους ανθρώπους"

Σύμφωνα με την εσωτερική παράδοση η Γη υπέστη και θα υποστεί στο μέλλον πολλές αλλαγές, το ίδιο και η ανθρωπότητα. Οι Άτλαντες αποτελούσαν την τέταρτη ρίζα φυλή , των οποίων οι επιζήσαντες αποτέλεσαν την βάση για την δικιά μας πέμπτη ρίζα φυλή. Ο Ησίοδος ονομάζει τις πέντε ρίζες φυλές ως Χρυσή, Ασημένια, Χάλκινη, των Ημίθεων και Ηρώων , και την δική του-και δική μας- την πέμπτη σιδερένια. Μετά από την δική μας (την πέμπτη) θα ακολουθήσει η έκτη και η έβδομη. Η κάθε ρίζα φυλή (σύνολο επτά) υποδιαιρείται ξανά σε επτά υποφυλές.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2006, 15:12:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ allzzaro, πιστεύεις δηλαδή οτι ο Πλάτωνας έγραψε τον Τίμαιο και τον Κριτία θέλοντας να δώσει μια πολιτική γεύση της Αθήνας τον 4ο - 5ο αιώνα Π.Χ.?
Χμμμ!
Πάντως, φίλε μου, αν δεχθούμε τον παραλληλισμό Ατλάντων - Τιτάνων, τότε η μυθική Τιτανομαχία θα μπορούσε να έχει διάφορες προεκτάσεις και κυρίως πολλές ερμηνείες...

Υ.Γ. Φίλε μου, επειδή έχω πολύ λίγο χρόνο στην διάθεση μου αυτή την στιγμή θα επανατοποθετηθώ με την πρώτη ευκαιρία!

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2006, 20:11:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ DI.
Αντιλαμβάνομαι και κατανοώ το πρόβλημα του χρόνου σου.
Κανένα πρόβλημα...

quote:
Αγαπητέ allzzaro, πιστεύεις δηλαδή οτι ο Πλάτωνας έγραψε τον Τίμαιο και τον Κριτία θέλοντας να δώσει μια πολιτική γεύση της Αθήνας τον 4ο - 5ο αιώνα Π.Χ.?

Καταρχήν να ευχαριστήστω τον αγαπητό φίλο Ermis -3E- γνωστά.. αλλά πάντα ενδιαφέροντα.. σε οτι αφορά ομως το ερώτημα σου..παραθέτω πιο κάτω κείμενο του Απολλόδωρου το οποίο δεν συνάδει με με τα λεγόμενα του Πλάτωνα...

quote:
Δεν λέω ότι υπήρξε Ατλαντίδα αλλά δεν είναι μόνο ο Πλάτωνας που την ανέφερε και υπάρχουν και αρκετές άλλες υποθέσεις.


Το θέμα της Ατλαντίδας αν και εχει συζητηθεί σε αρκετά τόπικ δεν παύει να είναι πάντα επίκαιρο.
Δεν θα εχρησιμοποιούσα τον όρο ``πολιτική γεύση`` αγαπητέ φίλε DI . Την πολιτική που επικρατούσε την εποχή εκείνη την γνωρίζουμε. Αυτό που δεν γνωρίζουμε είναι ότι την εποχή του Κραναού η περιοχή των Αθηνών ονομαζόταν Ποσειδωνία.
Τι προσπαθεί να περάσει ο φιλόσοφος όταν λέγει "Κάποτε, όταν οι θεοί διαμοίραζαν μεταξύ τους όλη την Γη κατά τόπους με κλήρους και όχι με διαμάχη, στον Ποσειδώνα κληρώθηκε το νησί της Ατλαντίδας ενώ από την άλλη δέχεται τα του Απολλόδωρου (σοβαρή και αξιόπιστη πηγή) ότι για την διεκδίκηση της Αθήνας υπήρξε διαμάχη μεταξύ Ποσειδώνα και Αθηνάς.Συνεπώς απορρίπτεται η πρώτη εκδοχή..??


Και οπως προαναφέρει τον Απολλόδωρο ο αγαπητός μας φίλος Ermis -3E-
Την εποχή του Κέκρωπα (του προκάτοχου του Κραναού) οι θεοί είχαν αποφασίσει να μοιραστούν μεταξύ τους τις πόλεις των ανθρώπων στις οποίες θα τους λάτρευαν. Τότε ήταν που ο Ποσειδώνας
ήρθε σε διαμάχη με την θεά Αθηνά για την κατοχή της Αθήνας

και επειδή ο Κέκρωψ (ο μοναδικός δικαστής της διαμάχης κατ' επιλογήν των υπολοίπων θεών) απεφάσισε υπέρ της Αθήνας, θυμωμένος ο Ποσειδών πλημμύρισε όλη την Αττική και το Θριάσιο Πεδίο της Ελευσίνας.

Ο κατακλυσμός έγινε την εποχή Κραναού ο οποίος ήταν αυτόχθων και διαδέχθηκε τον Κέκρωπα στην βασιλεία της Αττικής και ο κατακλυσμός αυτός ταυτίζεται με τον κατακλυσμό του Ωγύγου.
Τελικώς ο κατακλυσμός του Δευκαλίωνα ταυτίζεται με τον κατακλυσμό του Ωγύγου??

Γιατί αν εξετάσουμε το εδάφιο 112Α του Κριτία -το οποίο, κατά παράδοξο τρόπο, απουσιάζει από τη θέση του, με παρεμβολή αποσιωπητικών, ο Πλάτωνας δηλώνει κατηγορηματικά ότι "η ακρόπολη των Αθηνών απογυμνώθηκε (δηλ., ξεπλύθηκε και έχασε το χώμα της) όπως είναι τώρα (δηλ., την εποχή του Πλάτωνα) μέσα σε μια και μόνον νύχτα λόγω της δράσεως της ασυνήθιστης βροχής αλλά και των αλλεπάλληλων σεισμών που συνέβησαν ταυτόχρονα κατά την διάρκεια του τρίτου προηγούμενου υπερβολικού ύδατος που συνέβη πριν από την καταστροφή της εποχής του Δευκαλίωνα". Είναι εμφανές ότι στο εδάφιο αυτό ο Πλάτωνας μιλά για έναν κατακλυσμό που έγινε πριν από εκείνον της εποχής του Δευκαλίωνα και ο οποίος, σύμφωνα με την προαναφερθείσα σειρά, δεν μπορεί να είναι άλλος από εκείνον της εποχής του Ωγύγη θεωρούμενος ως ο τρίτος από την εποχή του Πλάτωνα με πρώτο εκείνον της εποχής του Δάρδανου

Ολα αυτά δεν μπορεί να μείνουν ασχολίαστα...

Edited by - allzzaro on 16/04/2006 20:39:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2006, 08:28:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!

Πράγματι, τα στοιχεία που παρέθεσε ο φίλος Ermis -3E- είναι πολύ ενδιαφέροντα και θα ήθελα να τον ευχαριστήσω κι εγώ με την σειρά μου που τα κατέθεσε σε αυτό εδώ το topic.

Φίλε μου allzzaro, αναφέρεις:

quote:
Αυτό που δεν γνωρίζουμε είναι ότι την εποχή του Κραναού η περιοχή των Αθηνών ονομαζόταν Ποσειδωνία.

Ίσως να το γνωρίζαμε....
Εάν θυμάμαι καλά ο Ποσειδώνας ζητούσε να έχει κι εκείνος μια δική του πόλη.
Έχοντας χάσει τη Ρόδο από τον θεό Ήλιο και το Άργος από την θεά Ήρα, ζήτησε την Αθήνα.
Στην διαμάχη που έγινε μεταξύ εκείνου και της Αθηνάς όπου ήταν παρόντες όλοι οι Ολύμπιοι θεοί κι ο Κέκροπας ως κριτής, υπερίσχυσε η θεά και για αυτό το λόγο η οργή του Ποσειδώνα ξέσπασε πάνω στην Αθήνα.
Ύστερα λοιπόν στράφηκε στην Κόρινθο, η οποία και του δόθηκε.
Πρός τιμήν του μάλιστα γιορτάζονταν και τα Ίσθμια.

Τώρα, σχετικά με αυτό που αναφέρεις περί Ατλαντίδας και Ποσειδωνίας (Αθήνα) μου έρχονται 2 εκδοχές στο μυαλό:

  • Ο Ποσειδώνας ζήτησε κι έλαβε την Ατλαντίδα αφού έχασε την κατοχή της Αθήνας,
  • Εάν συμβαίνει αυτό πράγματι, τότε ο μεγάλος αυτός άνδρας εννοούσε ως Ατλαντίδα την Αθήνα...?

Κι αν δεχθούμε το γεγονός οτι ακολούθησε ένας κατακλυσμός και κάποιοι σεισμοί, η δεύτερη εκδοχή δεν ενισχύεται?
Δεν προσπαθώ να πώ τίποτα απλά προσπαθώ να ερμηνεύσω κάποια πράγματα ύστερα από τα ερεθίσματα που λαμβάνω....

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2006, 19:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εάν θυμάμαι καλά ο Ποσειδώνας ζητούσε να έχει κι εκείνος μια δική του πόλη.

Nαί ο φουκαράς. Ηθελε

Είχε ομως. Την Ατλαντίδα. Ποσειδωνία ονομαζόταν σύμφωνα με τον Πλάτωνα.
Αφού είχε.. τι την ήθελε την Αθήνα τότε?

quote:
Ο Ποσειδώνας ζήτησε κι έλαβε την Ατλαντίδα αφού έχασε την κατοχή της Αθήνας,

Ωραία ερώτηση DI.
Ο Ποσειδώνας είχε λοιπόν στην κατοχή του
την Ατλαντίδα πριν βυθιστεί. Προκατακλυσμιαίως δηλαδή.

Η διαμάχη του Ποσειδώνα-Αθηνας έγινε στη μετά Κραναό εποχή. Επι Κέκροπος. Δηλαδή μετακατακλυσμιαίως

Αν ομως είχε προκατακλυσμιαίως ο Ποσειδώνας στην κατοχή του την Ατλαντίδα και είχαν μοιραστεί οι πόλεις τότε η Αθήνα προκατακλυσμιαίως θα έπρεπε να ανήκει δικαιωματικώς στην Αθηνά .
Ποιός οι λόγος να γίνει διαμάχη.
Αρα κάτι δεν πάει καλά.

quote:
Εάν συμβαίνει αυτό πράγματι, τότε ο μεγάλος αυτός άνδρας εννοούσε ως Ατλαντίδα την Αθήνα...?

Σίγουρα
εεε... μήπως ο μύθος της σπηλιάς ταυτίζεται με το ιδιο σενάριο


Edited by - allzzaro on 18/04/2006 19:49:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 07:53:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Εάν συμβαίνει αυτό πράγματι, τότε ο μεγάλος αυτός άνδρας εννοούσε ως Ατλαντίδα την Αθήνα...?
--------------------------------------------------------------------------------


Σίγουρα
εεε... μήπως ο μύθος της σπηλιάς ταυτίζεται με το ιδιο σενάριο


Καλέ μου φίλε, εδώ με μπέρδεψες!
Πως δηλαδή υπάρχει η πιθανότητα να ταυτίζεται ο μύθος του σπηλαίου με το ίδιο σενάριο που αναλύσαμε προηγουμένως...?

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1396484
Maintained by Digital Alchemy