ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 25
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 15:23:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Καλησπέρα σε όλους...
Φίλε μου Ρόθ καταρχάς καλώς όρισες στη Μεταφυσική μας παρεούλα...
Πιστεύω στη ΓΟΝΙΜΗ συμμετοχή σου...

Οκ, να δεχτώ ότι έκανες τις ΟΠΟΙΕΣ προσπάθειες έκανες και να δεχτώ ότι ΔΕΝ είχες ΚΑΝΕΝΑ αποτέλεσμα...
Τώρα;;;
Τι θα κάνεις ΤΩΡΑ;;;
Θα τα παρατήσεις;;;
Που είναι η ΕΠΙΜΟΝΗ του "μαθητή" για αναζήτηση ΓΝΩΣΗΣ;;;

Αλήθεια, μια προσωπική ερώτηση που ΑΝ θέλεις την απαντάς, είτε ΔΗΜΟΣΙΑ είετ στο e-mail μου...
Γιατί θές να ενταχθέις στο Ευγενές Τάγμα των Ελευθέρων Τεκτόνων;;;
Τι ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ότι θα βρείς;;;
Τι ΘΕΛΕΙΣ να βρείς;;;

Και πάλι ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ φίλε...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 12:19:43  Εμφάνιση Προφίλ
Και εκείνος δεν απάντησε !!!
Κρίμα γιατί η κουβεντούλα ήταν πολύ καλή

ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 12:59:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
Και αφού διαφένεται οτι τελειωσε το ψάρεμα ...

ας μιλήσω και εγώ...

1.Τέκτονες πίσω απο κάθε επανάσταση : ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ?Υπήρξαν Τεκτονες το 21 ? στο ΕΑΜ ? στο Αντάρτικο ? στο πολυτεχνείο ? Σε λίγο θα ακούσουμε οτι για να γίνεις τέκτονας θα πρέπει να είσαι κομουνιστής...

2.Ο Κολωκοτρόνης, Ο Βενιζέλος και η φιλική εταιρεία Τέκτονες : Υπαρχουν Στοιχεια ? Αφου οι ίδιοι λένε οτι δεν υπάρχουν ...

3.Τέκτονας μπορεί να γίνει ο καθένας : Υπάρχει καταστατικό ? και αν ναι τι λέει ?

4.Ο Τέκτονισμός σε ποια ατραπο οδηγεί ?

5. Ποιές οι δεσμεύσεις και οι Υποχρεώσεις ενος Τέκτονα ?

6. Ο Ελληνικός Τεκτονισμός είναι κάτι το ΑΥΤΟΚΕΦΑΛΟ και Ανεξαρτητο ή αφου χρειάζεται αναγνώριση της στοας είναι μια κατάσταση άμεσα εξαρτημένη απο εξωτερικούς παράγοντες. Με το δεδομένο οτι οι ίδιοι έχουν βγάλει τους μισούς Ελληνες πολιτικούς τέκτονες ....φανταστήτε τι γίνεται...

7. Ποιοι απο εδω μέσα είναι Τέκτονες . Γιατι κάποιος δεν το παραδέχεται δημόσια αφού είναι μια πορεία "στο φώς" ?
(και μια πορεία στο φώς δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΚΡΥΨΕΙ)

8.και ένα τελευταίο ερώτημα κουτσομπολίστικου ενδιαφέροντος...ΓΙΑΤΙ ΦΟΡΑΝΕ ΠΟΔΙΕΣ ? ΠΛΕΝΟΥΝ ΠΙΑΤΑ ΣΤΙΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ?

Ερωτήματα που ζητάν απαντήσεις ....
θα δεχτώ ως έγκυρες μόνο απαντήσεις που θα απαντάν 1 προς 1 τα ερωτήματα που έθεσα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 14:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7
quote:

Και αφού διαφένεται οτι τελειωσε το ψάρεμα ...

ας μιλήσω και εγώ...

1.Τέκτονες πίσω απο κάθε επανάσταση : ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ?Υπήρξαν Τεκτονες το 21 ? στο ΕΑΜ ? στο Αντάρτικο ? στο πολυτεχνείο ? Σε λίγο θα ακούσουμε οτι για να γίνεις τέκτονας θα πρέπει να είσαι κομουνιστής...

2.Ο Κολωκοτρόνης, Ο Βενιζέλος και η φιλική εταιρεία Τέκτονες : Υπαρχουν Στοιχεια ? Αφου οι ίδιοι λένε οτι δεν υπάρχουν ...

Η απάντηση στις δύο ερωτήσεις σου βρίσκεται στο επίσημο site της Μεγάλης Στοάς της Ελλάδος http://www.grandlodge.gr


3.Τέκτονας μπορεί να γίνει ο καθένας : Υπάρχει καταστατικό ? και αν ναι τι λέει ?

Σωστά και στα δύο ερωτήματα και το καταστατικό κάθε Στοάς είναι κατατεθειμένο στο πρωτοδικείο ΄της πόλης που ανήκει.

4.Ο Τέκτονισμός σε ποια ατραπο οδηγεί ?

Σου δείχνει έναν δρόμο προς το Φώς.

5. Ποιές οι δεσμεύσεις και οι Υποχρεώσεις ενος Τέκτονα ?

Ηθική, αρετή, φιλανθρωπία και φιλαδελφεία.

6. Ο Ελληνικός Τεκτονισμός είναι κάτι το ΑΥΤΟΚΕΦΑΛΟ και Ανεξαρτητο ή αφου χρειάζεται αναγνώριση της στοας είναι μια κατάσταση άμεσα εξαρτημένη απο εξωτερικούς παράγοντες. Με το δεδομένο οτι οι ίδιοι έχουν βγάλει τους μισούς Ελληνες πολιτικούς τέκτονες ....φανταστήτε τι γίνεται...

Όλες οι Στοές χρειάζονται αναγνώριση όπως ο κάθε αθλητικός σύλλογος χρειάζεται αναγνώριση απο την ανάλογη Ομοσπονδία που ανήκει.


7. Ποιοι απο εδω μέσα είναι Τέκτονες . Γιατι κάποιος δεν το παραδέχεται δημόσια αφού είναι μια πορεία "στο φώς" ?
(και μια πορεία στο φώς δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΚΡΥΨΕΙ)

Εδώ θα σου απαντήσω με μία στιχομυθία απο το Τεκτονικό Τυπικό (παρεπιμπτόντως πουλιεται και στο Μοναστηράκι άκουσα!!)

Αδελφέ μου είσθε Τέκτων;
Οι αδελφοί μου με αναγνωρίζουν ως Τέκτων.

8.και ένα τελευταίο ερώτημα κουτσομπολίστικου ενδιαφέροντος...ΓΙΑΤΙ ΦΟΡΑΝΕ ΠΟΔΙΕΣ ? ΠΛΕΝΟΥΝ ΠΙΑΤΑ ΣΤΙΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ?

Φίλε μου καλό το χιούμορ αλλά μπππρρρρρ κρύωσα στην προκειμένη περίπτωση. Οι ποδιές συμβολίζουν την εργασία αν συλλογιστείς ότι Τέκτων = κτίστης, εργάτης

Ερωτήματα που ζητάν απαντήσεις ....
θα δεχτώ ως έγκυρες μόνο απαντήσεις που θα απαντάν 1 προς 1 τα ερωτήματα που έθεσα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ελπίζω να σε βοήθησα στα ερωτήματά σου


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 14:25:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
Δυστυχώς δεν βοήθησαν καθόλου οι απαντήσεις σου Σοφία. Υπεκφεύγεις ...

Για την ερώτηση 1,2. Δεν με νοιάζει τι βρίσκεται στο site θέλω εδώ κάποιος να μου απαντήσει...έστω να πεί ΕΔΩ τι λέει το site....

Για την 3. Το φανταζόμουν οτι υπάρχει καταστατικό.Θα μπορούσες να το ανεβάσεις εδω πέρα σε παρακαλώ να δούμε τι λέει ακριβώς ???

Για την 4. Ποια είναι τα δεδομένα που κάνουν τον τεκτονισμό πορεία προς το φώς ?

Για την 5.Αυτά τα λές εσύ... ΤΙ λένε το καταστατικό και οι "άγραφοι" νομοι ?

Για την 6. Εδώ δε χρειάζεται να πώ κάτι. Είναι τελείως γελοία η απάντηση... Πρώτον δεν έχουμε να κάνουμε με αθλητισμό έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους που ορίζουν συμφέροντα λαών μια και υποστηρίζετε οτι πάρα πολλοί πολιτικοί και οικονομολόγοι αυτής της χώρας είναι Τέκτονες. Αλήθεια τι είναι παραπάνω για έναν Τεκτονα ? Η ΠΑΤΡΙΔΑ Η Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ?

Για την 7. Απλά με επιβαιβεώνεις .... Πες μου ...είσαι η δεν είσαι ?

Για την 8. Νόμιζα οτι φοράγαν ποδιές επειδή έχουν ΜΕΓΑΛΕΣ ΤΣΕΠΕΣ...(ο νοών νοείτω...)

Περιμένω καλύτερες και κατατοπιστικότερες απαντήσεις ...για έναν και μόνο λόγο. Κάποιοι σε αυτό το τόπικ άρχισαν κάτι σαν προσυλητισμό "Ειναι καλό" " Ειναι μια σωστή πορεία" κ.α. χωρίς όμως να εξηγήσουν το γιατί. Δεν θα έπρεπε βρε παιδια ? Πως έτσι εύκολα λέμε στον άλλον "πήγαινε" ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 15:25:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7
quote:

Δυστυχώς δεν βοήθησαν καθόλου οι απαντήσεις σου Σοφία. Υπεκφεύγεις ...

Για την ερώτηση 1,2. Δεν με νοιάζει τι βρίσκεται στο site θέλω εδώ κάποιος να μου απαντήσει...έστω να πεί ΕΔΩ τι λέει το site....

Σου παραθέτω την αρχική σελίδα της Μεγάλης Στοάς μήπως σου κινήσει την περιέργεια και κάνεις ένα κλίκ!! Στο κάτω κάτω έσύ ενδιαφέρεσαι αλλά κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να σου απαντήσει ειδικά με τον τρόπο που το ζητάς.

Περιεχόμενα

Διάγγελμα Μεγ. Διδασκάλου

Τι είναι Ελευθεροτεκτονισμός;

Σύντομη Ιστορία της Μεγάλης Στοάς της Ελλάδος

Καλοσωρίζοντας την 3η χιλιετία μ.Χ.

Επιφανείς Έλληνες Ελευθεροτέκτονες

Ύπατον Μέγα Περιστύλιον των Τ.τ.Β.Α της Ελλάδος

`Εργα Ευποιίας

Αιμοδοσία

Ανοικτές Εκδηλώσεις

Για την 3. Το φανταζόμουν οτι υπάρχει καταστατικό.Θα μπορούσες να το ανεβάσεις εδω πέρα σε παρακαλώ να δούμε τι λέει ακριβώς ???

Οχι γιατί 1. δεν υπάρχει στο internet και 2. δεν το έχω.

Για την 4. Ποια είναι τα δεδομένα που κάνουν τον τεκτονισμό πορεία προς το φώς ?

Για την 5.Αυτά τα λές εσύ... ΤΙ λένε το καταστατικό και οι "άγραφοι" νομοι ?

1.Δεν υπάρχουν άγαφοι νόμοι
2.Αν τόσο πολύ σ' ενδιαφέρει ψάξε να βρείς ένα.

Για την 6. Εδώ δε χρειάζεται να πώ κάτι. Είναι τελείως γελοία η απάντηση... Πρώτον δεν έχουμε να κάνουμε με αθλητισμό έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους που ορίζουν συμφέροντα λαών μια και υποστηρίζετε οτι πάρα πολλοί πολιτικοί και οικονομολόγοι αυτής της χώρας είναι Τέκτονες. Αλήθεια τι είναι παραπάνω για έναν Τεκτονα ? Η ΠΑΤΡΙΔΑ Η Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ?

Η σιωπή μου προς απάντησή σου. Καθρέφτη έχεις;

Για την 7. Απλά με επιβαιβεώνεις .... Πες μου ...είσαι η δεν είσαι ?

Για την 8. Νόμιζα οτι φοράγαν ποδιές επειδή έχουν ΜΕΓΑΛΕΣ ΤΣΕΠΕΣ...(ο νοών νοείτω...)

Περιμένω καλύτερες και κατατοπιστικότερες απαντήσεις ...για έναν και μόνο λόγο. Κάποιοι σε αυτό το τόπικ άρχισαν κάτι σαν προσυλητισμό "Ειναι καλό" " Ειναι μια σωστή πορεία" κ.α. χωρίς όμως να εξηγήσουν το γιατί. Δεν θα έπρεπε βρε παιδια ? Πως έτσι εύκολα λέμε στον άλλον "πήγαινε" ?


Δεν διάβασα πουθενά εδώ μέσα ούτε "έλα" ούτε "πήγαινε".
Και όπως όλα στην ζωή είναι υποκειμενικά για κάποιους αυτός ο δρόμος είναι καλός και για άλλους όχι.
Όσο για τους νοούντες ...μάλλον θα γελάνε μαζί σου!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 15:49:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους κι από εμένα.

Φίλε ΕΟΝ, το να αμφισβητείς και να ερευνάς, είναι καλό. Ιδίως το να ερευνάς είναι πολύ καλό, φτάνει όμως να μην πέφτεις στην παγίδα του να έχεις ήδη δεδομένο στο μυαλό σου το αποτέλεσμα της έρευνάς σου. Ετσι, δεν πρόκειται ποτέ να καταλήξεις κάπου, αλλά θα περιστρέφεσαι συνεχώς γύρω από την άγνοιά σου, αλλά και από την εμμονή σου να νομίζεις ότι ερευνείς, ενώ στην ουσία έχεις κλειστά όλα τα όργανα της έρευνας σου: μάτια, αυτιά, αισθήσεις και κυρίως καρδιά.
θέλω να πιστέυω ότι γράφεις σε αυτό το τόπικ, επειδή πραγματικά θες να μάθεις κάτι, κι όχι μόνο για να αμφισβητήσεις. Αλλά και το δεύτερο να συμβαίνει, θα ήθελα να ξέρω τον λόγο για τον οποίο το κάνεις αυτό. Είχες ποτέ κάποια προσωπική δυσάρεστη εμπειρία με τον τεκτονισμό; Η απλά παίζεις το δικηγόρο του διαβόλου; Που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι το σύνολο όλων των κοντόφθαλμων ανθρώπων, που χωρίς ενδοιασμούς πιστέυουν όποια μ...α τους σερβίρουν οι αγαπητοί τηλεπαρουσιαστές, αρκούνται στο να πιστέυουν γελοίες διαδόσεις (π.χ. για να γίνεις τέκτονας πρέπει να έχεις νέγρο υπηρέτη )και χωρίς να πάρουν πρέφα το δούλεμα αυτό, νομίζουν ότι θα ξεσκεπάσουν κάτι, που ποτέ δεν τους επιβλήθηκε, δεν ασχολήθηκε για προσωπικό συμφέρον μαζί τους, και σε τελευταία ανάλυση, μπορεί και να είναι το ιδανικό κολλήριο για τα ματάκια τους.
Μην παίζεις λοιπόν το παιχνίδι αυτό της μάζας που θέλει να πιστέυει ότι ερευνά, και η μόνη έρευνα που κάνει είναι στο τηλεκοντρόλ!

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 15:55:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7
Καλημέρα καλή μου Αμαλία,

Πολύ σωστή η παρέμβασή σου
Εγώ προσπερνώ ....χαμογελώντας

Να είσαι καλά

Edited by - sofia7 on 14/03/2003 15:56:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 17:30:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
Εγω ερωτήσεις συγκεκριμένες κάνω amalia.
Δεν λέω για νεγρους υπηρέτες...

Κοίτα τις απαντήσεις της Sofias ... κάτι τρέχει εδώ. Την ρωτάω για την εξάρτηση των στοών και αυτή μου λέει Η ΣΙΩΠΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ....
Σιωπή ε ?
Ε δεν φταίω εγώ άμα κάτι βρωμάει απο ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ amalia και μετά μου λέει οτι ο κόσμος θα γελάει μαζί μου ...
ΤΙ ΝΑ ΛΕΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΑΡΑΓΕ ???????

Θέτω ένα σοβαρό και πολύ λογικό ερώτημα "Ποιες οι εξαρτήσεις των ΣΤΟΩΝ απο το εξωτερικό την στιγμή που οι ίδιοι οι τεκτονες στο site τους έχουν μια λίστα με 800 ονόματα πολιτικών,τραπεζίτων,οικονομολόγων,βουλευτών " και εσύ μου λές οτι "κάνω σαν και αυτύς που ερευνάνε με το τηλεκοντρολ"
ΤΙ ΝΑ ΛΕΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΑΡΑΓΕ ?????????


Αλήθεια εσάς σαν γυναίκες δεν σας μειώνει το γεγονος πως δεν γινόσασταν δεκτές ? Πώς και τόση υπόστηριξη σε ένα "μισογύνικο" σύστημα ?

Μπορείτε να μου πείτε μια γνωστή Ελληνίδα Τεκτονα ?

Ο κόσμος διαβάζει και καταλαβαίνει amalia . Ποτε μην πιστέψεις οτι ο κόσμος είναι χαζός.... θα την πατήσεις...

Δικηγόρος του διαβόλου ? οχι ποτέ με τον Διάβολο... πάντα , μα πάντα με τον Θεό...
φύση και θέση...

Edited by - EoN on 14/03/2003 17:35:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 17:49:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
συγνωμη για την καθυστερηση αλλα δεν αντιληφθηκα οτι το θεμα ειναι ακομα Hot... παμε

το ανοικτο πανεπιστιμιο φιλε μου θα ειχε θεση αν πραγματικα η τεκτονες... οχι ο τεκτονισμος ...ειχαν την διαθεση να προσφερει στον κοσμο...και οχι μονο να αυτοβελτιωθουν οι ιδιοι..
το οτι δεν εχει γινει μεχρι τωρα εχει να κανει με της διωξεις που υπεστησαν κατα το παρελθον και με το μισος που αντιμετωπισαν οντας τεκτονες...κατι που εφτασε στα ορια του ρατσισμου..
και ετσι για λογους αυτοπροστασιας τα φωτεινα μυαλα του Τεκτονισμου κρυφτηκαν...
μα ο τεκτονισμος διδασκει και λεει αληθειες και η αληθεια δεν κρυβετε ...τουλαχιστον για πολυ....

ενα ανοιχτο πανεπιστημιο ή κατι τετοιο τελος παντων οπου θα γινονταν δεκτοι απαντες και θα αποφοιτουσαν λιγοι νομιζω οτι θα ηταν μια ελεχιστη προσφορα στην κοινωνια μας...και αν ειναι να γινει μια καλυτερη κοινωνια ας γινει....
... εστω και τεκτονικη....
...το οτι δεν μπαινει ο καθενας στο Ιερο.... και στο παρελθον απαγορευονταν η εισοδος στους αμυητους στα μυστηρια που τελουνταν στα διαφορα ιερα δεν σημενει οτι ειναι και σωστο....
θυμιζω οτι παλιοτερα ο κοσμος πιστευε οτο η γη ειναι επιπεδη...
καταλαβαινω το οτι για λογους ασφαλειας καποια πραγματα πρεπει να μεινουν κρυφα και να μεινουν .... επειδη οι καιροι αλαζουν...
αλλα δεν εχουν δικαιωμα η Τεκτονες αν ξερουν κατι περισοτερο απο τον υπολοιπο κασμο να το κρατουν για τους ιδιους δεν νομιζω οτι ο ΜΑΣ θα ηθελε κατι τετοιο..ουτε ο Μεγαλος Τεκτονας που λει ο κελσος...θυμηζω οτι ειπε...ο εχων δυο χειτονες να δινει τον ενα στον αλλο...και δεν νομιζω οτι αναφερωνταν μονο στα ειδη ρουχισμου...
μιλουσα με εναν τεκτονα ....νομιζω...
καποιες μερες πριν και τον ρωτησα αυτο το πραγμα...και μου απαντησε οτι..
ο απλος ο κοσμος δεν ειναι ετοιμος να μαθει...οχι γιατι δεν εχει την Ικανοτητα αλλα γιατι εχει μαθει αλλιως απο το σχολειο, γονεις κοινωνια...σκεφτετε διαφορετικα.. ειναι ενδεχομενος... ημιμαθης παραπληροφορημενος...
και οτι μπορει να μηλισουμε εμεις η δυο και να βγαλουμε συμπερασμα
αλλα...ενας τριτος δεν θα μας καταλαβει...
και εδω ειναι η ουσια....
δωστου να καταλαβει κανε τον καλυτερο ανθρωπο εστω Τεκτονα....ειναι μια προκληση...

ελπιζω να μην σου ταραξα το συμπαν

τελικα δεν ξερω τιποτα love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 17:52:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger
Φίλε ΕΟΝ αναφέρεις

quote:
Αλήθεια εσάς σαν γυναίκες δεν σας μειώνει το γεγονος πως δεν γινόσασταν δεκτές ? Πώς και τόση υπόστηριξη σε ένα "μισογύνικο" σύστημα ?

Η απάντηση βρίσκεται στην 1η σελίδα του topic και είναι η παρακάτω

quote:
Η μεγάλη Μικτή Στοά της Ελλάδος λειτουργεί κάτω υπό την κηδεμονία του Διεθνούς Τεκτ.Τάγματος "ΔΕΛΦΟΙ". Οι ΔΕΛΦΟΙ στις 26-5-2001 έγιναν μέλη του Διεθνή Οργανισμού για τα Φιλελεύθερα Τάγματα του κόσμου με την επωνυμία "CLIPSAS". Στον CLIPSAS ανήκαν τότε άλλα 75 τάγματα από όλο τον κόσμο. Οπως βλέπεις υπάρχει αναγνώριση και μάλιστα πολύ καλή και για άλλες Μεγάλες Στοές.

Είπαμε...στα πλαίσια της παραπληροφόρησης....και του μαύρου υπηρέτη...έτσι φίλη AMAΛIA;

quote:
για να μπει κάποιος σε μια στοά, πρέπει να έχει στο σπίτι του υπηρέτη - τρια, και δη μάυρο!!!

Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 18:50:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
μονο που εγώ old tiger είπα δεν γινΟΣΑΣΤΑΝ δεκτές ... ξέρω οτι τώρα πια υπάρχουν μικτές στοές.

Για το θέμα των εξαρτήσεων απο τις ξένες στοες έχεις να πέις κάτι ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 19:01:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger
Oι μικτές στοές ΕΟΝ υπάρχουν αρκετά χρόνια στην Ελλάδα, πολύ περισσότερα χρόνια παγκοσμίως.
Το ότι οι γυναίκες δεν έγιναν ταυτόχρονα δεκτές με τους άντρες στον Τεκτονισμό, πρέπει μάλλον να αναζητηθεί στα χαρακτηριστικά της κοινωνίας των περασμένων αιώνων και ποιά ήταν η θέση της γυναίκας σε αυτήν.

Οσον αφορά για το θέμα της εξάρτησης, να σου αντιστρέψω την ερώτηση;
Εσύ τι έχεις να πεις;

Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 22:33:55  Εμφάνιση Προφίλ
drumx13 δεν μου τάραξες τίποτα αλλά αντίθετα μου πρόσφερες αρμονία συμφωνούμε και σε ευχαριστώ .

EoN πάμε :

1-2)Ξενοδοχείο Ολύμπικ Ρουαγιάλ στύλοι Ολυμπίου Διός 23-3-2003 εκδήλωση με θέμα «Φιλική εταιρεία» αναπαράσταση μυήσεως στη φιλική εταιρεία θα διανεμηθεί και ο όρκος των φιλικών (ανοιχτή εκδήλωση)

3) Όποιος πιστεύει στο Θεό στην αθανασία της ψυχής και στην εργασία γίνετε δεκτός εφ όσον κάνει αίτηση.

4) Στο μοναχικό δρόμο της αναζήτησης και της αυτοβελτίωσης με εργαλεία την αγάπη και την αναζήτηση

5) Ηθική και προσφορά στον πλησίον ακόμα και αν αυτός είναι αμύητος

6) Ο τεκτονισμός είναι παγκόσμιος θεσμός και ως εκ τούτου έχει ομοσπονδία αλλά υπάρχουν και αυτόνομες στοές-τάγματα σε κάθε χώρα

7) Ο Χατζηδάκης κάποτε είπε: «για να είσαι καλός καλλιτέχνης πρέπει να είσαι ή κομουνιστής ή πούστης … εγώ πάντως κομουνιστής δεν είμαι» δε δήλωσε όμως αν γυαλίζει το δελφίνι ή όχι . Αυτό αν το έκανε θα του προσέδιδε κάτι ; Δηλαδή αν κάποιος πει είμαι τέκτονας θα είναι κάποιος ; Μα αυτοί διδάσκονται την σωφροσύνη και την εγκράτεια τη λιτότητα και το αγνό γιατί να κάνουν κάτι τέτοιο αφού δε το κάνουν για να φανούν αλλά για να προχωρήσουν σε ένα άλλο δρόμο.

8) Ο αρχιμάστορας μου φοράει ποδιά και ενίοτε και γάντια λες να είναι τέκτων ;
Εκτός του αρχιμάστορα μου φοράνε και οι απλοί μαστόροι και οι εργάτες μου, Κι αυτοί μασόνοι ; Μπα την κουβαλάνε από το σπίτι γιατί τρώνε ξύλο από την γυναίκα τους. Μήπως το τέκτων σημαίνει κτίστης ; Μήπως από εκεί ξεκίνησαν όλα ;

9) Μικτός τεκτονισμός στην Ελλάδα υπάρχει από το 1926 . Αλήθεια που ήταν η γυναικεία μόρφωση, αποδοχή, καταξίωση κατά το μεσαίωνα ;;;;;;;

10) Εφ όσον όπως λες οι μασόνοι κάνουν το κουμάντο στην πολιτική γιατί απαγορεύουν πολιτικές συζητήσεις μέσα στις στοές και γιατί η Μεγάλη Στοά της Ελλάδος έχασε την αναγνώριση της για κάποια χρόνια όταν ανακατεύτηκε με την πολιτική ;

Όλα τα παραπάνω δεν πρέπει να είσαι τέκτων για να τα ξέρεις απλά πρέπει να ψάχνεις και να διαβάζεις και να ρωτάς και να μαθαίνεις .
Αν πάμε με τη λογική δεν είμαι εγώ ρατσιστής αυτός είναι μαύρος τότε δε θα βγει συμπέρασμα.
Και εγώ θέλω να μάθω περί τεκτονισμού αλλά παραθέτω απόψεις προς συζήτηση, κάτι που μη ξεχνάς και οι δυο μας σε άλλα τόπικ κάνουμε χάριν της αναζήτησης

Ο Αναζητών


ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 23:03:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Αγαπητέ ΕοΝ, ας ξεκαθαρίσω προσωπικά ότι δεν είμαι τέκτον, αν και δεν αποκλείω το να γίνω στο μέλλον. Γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Αθήνα, όπως φαντάζομαι θα μεγάλωσες κι εσύ (ή σε κάποια άλλη πόλη) και έζησα 3 δεκαετίες στην ελληνική κοινωνία.
Από μικρή άκουγα να συζητάνε για τους τέκτονες, κυρίως αναφέροντάς τους σαν συνομωσιολογικά τέρατα, και αρκετές φορές συμμετείχα σε τέτοιες συζητήσεις με επιφωνήματα τύπου "α! ναι; σοβαρά! πω - πωωω...". Γιατί δεν ήξερα τι άλλο να πω, αφού δεν είχα γνώσεις περί του θέματος. Φαντάζομαι ότι κάτι ανάλογο θα έχεις βιώσει κι εσύ, κάποια στιγμη της ζωής σου.
Αργότερα, πλουτίζοντας το μενού των γενικών γνώσεών μου, διάβασα πράγματα καλά και κακά, χωρίς όμως να θέλω να προτιμήσω είδος στάσης. Εχω μιλήσει και με φιλοτέκτονες, με τέκτονες, με ουδέτερα άτομα, αλλά και με πολέμιους του τεκτονισμού. Συνειδητοποίησα έτσι, ότι όσο βρίσκεσαι έξω από τα πράγματα μπορείς να ακούσεις ότι βάλει ο νους σου. Κάποια πράγματα που για τον πολύ κόσμο φάινονται ταμπού, αλλάζουν μόλις τα δεις χωρίς προκαταλήψεις από πιο κοντά. Και τότε έρχεται στο μυαλό σου η σοφή εκείνη έκφραση: "ποτέ μη λες ποτέ". Πράγματα που απέρριπτες λόγω άγνοιας, ανακαλύπτεις ότι είναι τελείως διαφορετικά από όπως σου τα παρουσιάζουν.

Επειδή λοιπόν φίλε μου ΕοΝ είναι μεν συναρπαστικό να διαφωνούμε στα φόρουμ και να γεμίζουμε σελίδες προσπαθώντας να αποδείξουμε πόση καλή επιχειρηματολογία διαθέτουμε, είναι ωστόσο χάσιμο χρόνου να ρωτάμε και να απαντάμε λεπτομέρειες χάνοντας την ουσία η οποία σε τελική ανάλυση μπορεί και να μας αρέσει, θα σε συμβούλευα: Επιδίωξε να γνωρίσεις από κοντά κάποιους τέκτονες, παρατήρησέ τους, μίλησε μαζί τους για τα ιδανικά του τεκτονισμού, άνοιξε βιβλία υπέρ και κατά των τεκτόνων και διάβασε, χωρίς να είσαι προδιατεθημένος ούτε να ασπαστείς το θεσμό τους, αλλά ούτε και να τον καταδικάσεις. Εγώ αυτό έκανα, και το συμπέρασμά μου ήταν ότι η απέραντη φημολογία γύρω από το ζήτημα έιναι τουλάχιστον ανόητη. Είμαι όμως έτοιμη να αναθεωρήσω και αυτήν μου ακόμη τη γνώμη, αν βρεθεί κάποιος να με πίσει ουσιαστικά για το αντίθετο.

φιλικά
Αμαλία

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Reo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 00:24:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Reo
Κορίτσια, ποίος ξέρει να μου απαντήσει (το έθιξα και αλλού, αλλά εδώ είστε πιο διαβασμένοι): Αληθεύει ότι οι διάφορες "Εταιρείες" κοινωφελούς δραστηριότητας (και είναι πολλές, ζωή νάχουν) είναι τεκτονικές οργανώσεις;
Εγκυκλοπαιδική περιέργεια.
Ευχαριστώ :)

[Αμαλία, ευχαριστώ για μια απάντηση που μου είχες στείλει... Μονίμως μπερδεύω τα forums. :) ]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φοίνιξ
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 00:40:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φοίνιξ
Που είσαι Διογένη να φέξει λίγο φως;

Μη δώτε το άγιον τοις κυσί μηδέ βάλητε τους μαργαρίτας υμών έμπροσθεν των χοίρωνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 05:32:57  Εμφάνιση Προφίλ
Reo αρκετές απο αυτές.
Αλλά οι τέκτονες δεν θεωρούν οτι έχουν λόγους να παρουσιάζουν το κοινοφελές έργο τους διότι το θεωρούν αυτονόητη υποχρέωση προς το κοινωνικό σύνολο.

ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 09:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Την καλημέρα μου σε όλους τους φίλους...
Για ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, το Esoterica.gr προηγήτε όλων!!!!

Τι θέλω να πώ;;;
Απλά ότι στο ΤΡΕΧΟΝ ΤΕΥΧΟΣ του περιοδικού ΑΒΑΤΟΝ υπάρχει θέμα με τους ΤΕΚΤΟΝΕΣ και τις ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ εν γένη σε σχέση με τις ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΤΙΚΕΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΙΣ και ιδιαίτερα με το 1821!!!

Πολύ ενδιαφέρον ΚΑΙ το άρθρο ΚΑΙ τα στοιχεία που παραθέτει...

Νομίζω φίλε μου ΕοΝ πως υπάρχει ΜΕΓΑΛΗ σχέση σε αυτό που αναρωτιέσαι...
Και ΜΟΝΟ το ρητό: ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ - ΙΣΟΤΗΣ - ΑΔΕΛΦΟΤΗΣ δικαιολογεί νομίζω να συνδέουμε τον ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ με τους ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΤΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 09:59:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
Αμαλία δεν γνωρίζεις αν έχω ψάξει το όλο θέμα , δεν γνωρίζεις τι εμπειρίες έχω...

Δεν κάθομαι να διαφωνώ στα forum όπως λές για να περνάει η ώρα μου ή για να δείξω πόσο σπουδαία επιχειρήματα έχω. Άλλωστε είμαι απο τα πρώτα μέλη του esoterica (όχι σαν eon ,άλλαξα το προηγούμενο nick όταν έχασα το password) και δές πόσα λίγα μυνήματα έχω κάνει.Αυτό πιστεύω δείχνει οτι δεν είμαι ένας τιμιτής των πάντων αλλά οτι απαντάω εκεί που ξέρω και έχω κάτι να δώσω.
Τυχαίνει πολλές φορές να διαφωνώ γιατι πιστεύω πάρα πολύ στην απλότητα και σε αυτό που όλοι οι μεγάλοι δάσκαλοι είπαν" οτι όλα πρέπει να βγούν στο φώς αν θέλουν να γίνουν ένθεα...".Το συγκεκριμένο θέμα βλέπω πολύ σκοτάδι να το καλύπτει ...
Γιαυτό σε παρακαλώ μη μου "ράβεις κουστούμι" διοτι δεν γνωρίζεις ούτε τι ξέρω , ούτε τι θέλω, ούτε τι πιστεύω, ούτε τι κάνω .

Έχεις στείλει τρία post και σε κανένα δεν απάντησες στις ερωτήσεις μου...
μήπως εσύ αγχώνεσαι για κάτι ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 10:09:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
Φίλτατε Κέλσο τα ίδια περίπου λέει και το σύνταγμα της Αμερικής(and justice for all...) αλλά βλέπεις τι γίνεται ...


Αν περίμενα να μάθω κάτι διαβάζωντας το Αβατον και όλα αυτά τα σαλατοειδή περιοδικά με τίτλους " Χαος Vs Τάξη" , "Αγγελοι Vs Σατανάδες " θα ήμουνα τουλάχιστον αφελής ...
Αλλα δεν μπορώ να μην πώ οτι είναι ότι καλύτερο για διάβασμα στην τουαλέτα ... άσε που μετά γίνονται και χρήσιμα...

Υγ.και που ξέρω οτι το θέμα που λές δεν είναι πληρωμένη διαφήμιση γραμμένη απο Τέκτονα? όπως άλλωστε έχει γίνει και στο παρελθόν ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 12:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
προς ΕΟΝ.....
1.οχι φιλε μου δεν υπαρχουν στοιχεια οπως τα ζητας...γιατι οι τεκτονες δεν καυχιουνται οτι ειναι τεκτονες...αν καποιοι ηταν τεκτονες και πηραν μερος σε επαναστασεις και ηρωικες σελιδες της ιστοριας ειναι γιατι ετσι πιστευαν οτι ηταν το σωστο..να πολεμησουν..
....καμια στοα με την σημερινη εννοια του ορου δεν τους διεταξε να το πραξουν ...ηταν απολυτα ελευθερη επιλογη τους...και για να την κατανοησεις πρεπει να προσπαθησεις να σκεφτεσαι ελευθερα...

2. η Φηλικη εταιρια ηταν διαρθρωμενη κατα τα τεκτονικα προτυπα..στα θεματα ασφαλειας...και για λογους ασφαλειας...κανεις δεν ηξερε περισοτερα απο οσα η θεση εντος της εταιριας του επετρεπε... και δεν γνωριζουμε επισημα εαν αξασκουσαν τον τεκτονισμο οπως γινεται στις μερες μας...εντος τον στοων...
κατα συνεπεια αν ζητας ανδιαμφησβητητες αποδηξεις για το αν ο Κολοκοτρωνης ηταν μασωνος δεν νομιζω οτι μπορεις να τις παρεις...αλλα
το ζητουμενο δεν ειναι ποιος ειναι τεκτων και ποιος οχι.....οι παντες κρινονται απο τις πραξεις τους...
....αν καποιοι τεκτονες για λογους πρεστιζ σου εχουν πει οτι οι ταδε και οι δεινα υπηρξαν τεκτονες..μαλλον θελουν να αποδειξουν την ορθοτητα της επιλογης τους μεσω του γνωστου......"αφου το κανουν ολοι και εμαστε πολλοι και διασημοι..." μαλον μαλλον εχουμε δικιο ....τροπος σκεψης...και αντιμετωπισης του τεκτονισμου..... βασικα.... λαθος..
.
3.τεκτονας μπορει να γινει ο καθενας αρκει αυτα που πρεσβευει να μην δυνατε να χαλασουν το καλο κλιμα που δημιουργειτε εντος των στοων...
λογοι που μπορει να το χαλασουν ειναι πολιτικοι....θρησκευτικοι...
διοτι αν μιλας για πολιτικα,θρυσκευτικα,και ποδοσφαιρο ειναι απιθανο να συμφωνησεις και πολυ ποιο απιθανο μα καταφερεις να αποφυγεις τον φανατισμο σου...
...εντος στοων λοιπον απαγορευονται η πολιτικες συζητησεις...και ολοι πιστευουν στον εναν θεο...."ως ελαχιστος κοινος τοπος αληθειας"...
και ο σκοπος ολων αυτων ειναι η καλη λειτουργια της στοας...ολα τα καταστατικα λεν ακριβως αυτο το πραγμα....
.... και η επιλογη του νεου τεκτονα γινεται με αυτο ακριβως το σκεπτικο να μην χαλασει το καλο κλιμα της στοας...
ετσι καποιος που αποριπτεται δεν πρεπει να νιωθει ταπεινωμενος αλλα να καταλαβαινει οτι στην ταδε στοα δεν ....κολαει... και αν θελει πραγματικα να γινει τεκτων μπορει να παει σε αλλη...

4. στον ιδιο δρομο που οδηγει... καθε στιγμη στην ζωης μας ...η εμπειριες μας μας βοηθουν να γινουμε καλυτεροι.. καθε στιγμη... καθε καινουργια ερωτηση αποτελει προηγουμενο απαντησεων που λαβαμε στο παρελθον...μεσω της συνθεσης και της αγαπης γινομαστε καλυτεροι απαντες φτιαχνουμε ενα καλυτερο κοσμο...τον κοσμο γυρω μας τον επιρεαζουμε και μονο που ανασαινουμε...
ο καθενας νιωθει την αναγκη να μην αισθανεται μονος να συναναστρεφεται με ανθρωπους που εχουν τις ιδιες ανυσηχιες..που νοιαζονται για τα ιδια πραγματα και μεσω της ισχυς που σου δινει η αισθηση οτι δεν εισαι μονος σου δινει την δυναμη να προχωρισεις με στοχο το Θειο και να ευχεσαι παντα το ταξιδι να ειναι μακρυ...

5 η δεσμευσεις και η υποχρεωσεις ενος τεκτονα ειναι να φροντιζει ετσι ωστε να μην διαταραζει το καλο κλιμα της στοας γιατι αυτο ειναι το ζητουμενο παντα ισοροπια και αρμονια με το περιβαλον...και αυτο να βγαινει και προς τα εξω στην ζωη του τεκτονα και στις σχεσεις του με την κοινωνια....και να ειναι παρων στην λειτουργια τις στοας..
....το αναφερω αυτο παροτι ενοειτε οτι ενας ανθρωπος ο οποιος ανλτει δυναμη απο την στοα του.. και ολα τα παραπανω..... θα βρισκεται εκει οσο το δυνατον περισοτερο γιατι εκει μεσα του αρεσει να βρισκεται...

6 αυτο που λες ειναι παιχνιδια εξουσιας και γινονται δυστυχως...
αλλα το ζητουμενο δεν ειναι αυτο...η αναγνωριση απο καποιον.....
..κανενα τεκτονα φιλε μου δεν απασχολει και δεν πρεπει να απασχολει αν η στοα του ειναι original...η οχι
και αν μια στοα δεν εχει αναγνωριση απο αλλες στοες αυτο εχει ενδιαφερον μονο για του τεκτονες που ενδιαφερονται για "καριερα" στον διεθνη τεκτονισμο...αλωστε η αληθεια δεν χρειαζεται αναγνωριση απο καπια μεγαλη στοα ....η αληθεια λαμπει...

7. το ζητουμενο σου φιλε μου τελικα ποιο ειναι...μηπως στοχος σου ειναι να..."ξεμπροστιασεις" και να φανερωσεις τους τεκτονες?
οπως ειπα παραπανω το ζητουμενο ειναι τι λεει ο καθενας και οχι πια ταμπελα εχει στο μετωπο του...και τελος παντων οι τεκτονες δεν καυχιουνται οτι ειναι τεκτονες...λυπουνται γιατι οι κοινωνια του αναγκαζει να κρυβουν αυτα που πιστευουν..και ειναι αναγκασμενοι να κρυβονται ..
....γιατι μπορει σημερα να ειναι ολα ενταξη και το να δηλωσει καποιος την Τεκτονικη του ιδιοτητα να ειναι ΟΚ..
.. αλλα οι καιροι αλαζουν...

8. και με το τελευταιο ερωτημα σου επαληθευτικα..... δυστυχως ο στοχος σου ειναι να "ξεμπροστιασεις"τους τεκτονες για να τους ειρωνευτεις...
και αποδυκνειεται οτι ειχα λαθος παραπανω οταν ειπα οτι νο να φανερωσει καποιος την Τεκτονικη ιδιοτητα ειναι ΟΚ.... δεν ειναι καθολου οκ....και φταις.... και εσυ.... γι αυτο...
και τελος παντων δες τις ποδιες σαν το βαθμο που φερει ο στρατευμενος στο πετο αυτο και μονο ειναι αρκετο...η καθε "ποδια" ειναι χαρακτηρηστικη του βαθμου του καθε τεκτονα....

τα παραπανω τα βρηκα διαβαζοντας και ερευνοντας για τον τεκτονισμο.... σου ευχομαι να κανεις το ιδιο...αυτα πιστευω οτι ειναι Τεκτονισμος και πιστεψε με δεν εχουν καμια αναγνωριση απο καμια μεγαλη στοα σε ολο το συμπαν....
αυτα ειναι η αληθεια ....ΜΟΥ...
παρακαλω τα σχολια σας μου ειναι ευπροσδεκτα...για να μην πω αναγκαια...

drumx 13 o τεκτονισμενος...
....οπως λεμε δαιμονισμενος...αλοπαρμενος... κλπ

τελικα δεν ξερω τιποτα love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 15:02:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
quote:

Υγ. και που ξέρω οτι το θέμα που λές δεν είναι πληρωμένη διαφήμιση γραμμένη απο Τέκτονα? όπως άλλωστε έχει γίνει και στο παρελθόν ...

Φίλε ΕοΝ, με το σκεπτικό αυτό, ΟΠΟΙΟ βιβλίο και να πιάσουμε να εξετάσουμε, διαβάζουμε ΜΟΝΟ την άποψη του συγγραφέα ΚΑΙ ΜΟΝΟ...
Αρα ΠΟΙΕΣ ΠΗΓΕΣ θεωρείς ότι μπορούμε να ερευνήσουμε;;;

Ο κάθε συγγραφέας, γράφει ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ και ΥΠΟ ΠΡΙΣΜΑ των δικών του απόψεων για το θέμα του βιβλίου του, ή κάνω λάθος;;;

Αυτός είναι και ο λόγος, η αιτία που σε άλλα παλαιότερα μηνύματά μου περί βιβλίων, αυτό που είπα ΠΡΩΤΑ είναι να μελετούμε τις ΠΡΩΤΕΣ ΠΗΓΕΣ...

Μα και στην καινή Διαθήκη ο Ιησούς αποκαλείτε ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΟΣ...
Φυσικά δεν θέλω να ΤΙΠΟΤΑ παραπάνω απο το αυτό γεγονός, εξηγούμε για να ΜΗΝ παρεξηγούμε...

Πάντως το άρθρο που διάβασα έχει ΣΤΟΙΧΕΙΑ που εκείνος που θέλει να ερευνήσει ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΚΑΛΥΨΕΙ για το ορθό ή το λάθος του πράγματος...

Και για να δώσω μια ΑΛΛΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ...
Ποίος μας λέει πώς οι ΑΡΧΗΓΟΙ ΤΩΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΩΝ, για να πετύχουν το σκοπό τους, δεν ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΗΚΑΝ το Τεκτονικό Ιδεώδες;;;
Δηλαδή να προσχώρησαν σε μια ΣΤΟΑ σε μια ΟΜΑΔΑ κλπ κλπ μόνο και μόνο για να έχουν ΣΤΗΡΙΞΗ και ΧΡΗΜΑΤΑ...

Τέλος πάντων, προσωπικά τα πράγματα τα ερευνώ στην ΑΡΧΗ τους, στην ΠΗΓΗ τους και όχι έτσι όπως ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ, παραφθαρμένα, ξεφτισμένα ΧΩΡΙΣ ΟΥΣΙΑ και το πολύ χειρότερο, ΧΩΡΙΣ ΣΚΟΠΟ...

Φιλικά,
Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 15:41:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
drumx13 δεν θα μπώ στον κόπο να σχολιάσω αυτά που λές γιατι τα βρίσκω "μια απο τα ίδια" με της sofias7. Οποιος έχει μυαλό θα κρίνει το κάτα πόσο ακούγονται και είναι ορθές και λογικές οι απαντήσεις που πήρα στα ερωτήματα μου , άλλωστε δεν μπορώ να γράφω συνέχεια τα ίδια.

Σχετικά με τις ποδιές ειρωνεύτηκα αυτό που φαντάζει άξιο ειρωνίας όπως ειρωνεύομαι και τους παπάδες με τα στέματα και τα χρυσά ραβδιά ή με τα μαύρα ράσσα που φοράνε μέσα στον καύσωνα(δεν πάει καλά ο κόσμος...)
Ασε που είμαι εκ'φύσεως τεμπέλης και δεν γουστάρω την εργασία...( ο δικός μου ο δάσκαλος πήγε να γίνει ξυλουργός αλλά τα παράτησε ... μήπως πρέπει να αρχίσω να κουβαλάω κανα σφυρί και καμια πρόκα?)

δεν είναι όπως τα παρουσιάζετε παιδιά... μπείτε και εξετάστε την ψυχολογία του "κύκλου", του τάγματος και της κλίκας ,τα σύμβολα, τον μυστικισμό,τις μυήσεις, και όσα απορρέουν απο αυτά για έναν άνθρωπο...
και μετά ελάτε να μου πείτε τα ίδια που λέτε τώρα...
και μόνο το οτι δεν δέχονται τους πάντες ...τους κάνει ύποπτους..
Ολα για την δύναμη,την επιρροή και την εξουσία γίνονται ....κατα την γνώμη μου πάντα...

ναι στα μυστήρια ....

όχι στα μυστικά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 17:21:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Γειά σου ΕοΝ.

Καταρχήν να με συγχωρέσεις εάν η προσέγγισή μου έμοιαζε με το να σου ράψω ένα κουστούμι, πράγμα το οποίο θα με εκνεύριζε κι εμένα εάν μου το έκαναν ή έστω το υπονοούσαν. Απλά προσπάθησα να προσεγγίσω τον τρόπο σκέψης σου. Θέτοντας ως δεδομένο ότι δεν είσαι τέκτον - όπως κι εγώ, αλλά απλά αναζητάς την αλήθεια, και καλά κάνεις.

Οπως όμως σου προανέφερα, την αλήθεια δεν θα την βρείς όταν ψάχνεις να βρείς το λάθος μέσα από τις λεπτομέρειες. Ουτε κι εμένα θα μου άρεσε το σενάριο, οι τέκτονες να είναι άτομα με γεμάτες τσέπες, που ελέγχουν όλα τα πολιτικά δρώμενα, και που για να σε βάλουν στην κλίκα τους θα έπρεπε να είσαι κάπως. Πίστεψέ με, ο κυριότερος λόγος που ένα άτομο συστήνεται για να μπει σε μια στοά, είναι η υγειής εσωτερική αναζήτηση. Δεν νομίζω να το θεωρείς κακό αυτό, ούτε βέβαια φαντάζομαι πιστεύεις ότι όλοι οι άνθρωποι είναι έτοιμοι για να λάβουν κάτι. Γιαυτό είμαστε και διαφορετικοί, και σε τελευταία ανάλυση, ο καθένας επίλέγει την πορεία του - δεν την επιβάλλει κανένας.

Μου ζήτησες να απαντήσω κι εγώ στις ερωτήσεις σου, μα απάντησαν ήδη άλλοι πριν από εμένα. Αν απαντήσω κι εγώ, το όλο θέμα θα καταλήξει γκάλοπ... Αλλωστε θα χρειαζόμουν πολύ χώρο εάν προσπαθούσα να σου παραθέσω την προσωπική μου άποψη για κάθε ερώτημα ξεχωριστά, και χρόνο βέβαια. Και σε τι θα ωφελούσε σε τελική ανάλυση;

Ωστόσο, θέλοντας να βοηθήσω στο ερώτημα περί μυστικότητας, ανακαλώ κάτι που είχα παραθέσει στην πρώτη σελίδα αυτού του τόπικ, πριν από καιρό:

Το παρακάτω απόσπασμα σχετίζεται με το θέμα της μυστικότητας, που αφορά και τον τεκτονισμό:
"Τα περισσότερα πράγματα στον κόσμο διατηρούνται ζωντανά όσο τα εσωτερικά τους μέρη παραμένουν κρυμμένα. Αν αυτά αποκαλυφθούν, πεθαίνουν όπως στο παράδειγμα του ανθρώπου: όσο τα εντόσθιά του μένουν κρυμμένα στο εσωτερικό του, ο άνθρωπος ζει, όταν όμως αυτά αποκαλύπτονται και βγαίνουν έξω από αυτόν, τότε ο άνθρωπος πεθαίνει. Το ίδιο ισχύει και με το δέντρο. Όσο οι ρίζες του μένουν κρυμμένες, αναπτύσσονται και ευδοκιμούν. Αν όμως οι ρίζες εκτεθούν, τότε τα δέντρα μαραίνονται."

Απόκρυφο Ευαγγέλιο του Φιλίππου, Απόκρυφα Καινής Διαθήκης, τ.2, σελ.93

Τέλος θα ήθελα να σε ρωτήσω: Γιατί έγραψες...

quote:
Έχεις στείλει τρία post και σε κανένα δεν απάντησες στις ερωτήσεις μου...
μήπως εσύ αγχώνεσαι για κάτι ?

Δεν κατάλαβα την ερώτηση. Θα έπρεπε να αγχώνομαι; Η υπονόησα ότι εσύ αγχώθηκες; Γενικά το άγχος είναι ανασταλτικός παράγοντας στην αναζήτηση της αλήθειας, οπότε καλό είναι να το αποφεύγουμε. Δεν συμφωνείς;

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 17:22:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

δεν είναι όπως τα παρουσιάζετε παιδιά... μπείτε και εξετάστε την ψυχολογία του "κύκλου", του τάγματος και της κλίκας ,τα σύμβολα, τον μυστικισμό,τις μυήσεις, και όσα απορρέουν απο αυτά για έναν άνθρωπο...
και μετά ελάτε να μου πείτε τα ίδια που λέτε τώρα...
και μόνο το οτι δεν δέχονται τους πάντες ...τους κάνει ύποπτους..
Ολα για την δύναμη,την επιρροή και την εξουσία γίνονται ....κατα την γνώμη μου πάντα...

ναι στα μυστήρια ....

όχι στα μυστικά...


Αυτά τα λόγια με εκφράζουν και εμένα απόλυτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 18:05:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Ρε παιδιά, ρε παιδιά.

Ποιός σας είπε ότι ο τεκτονισμός δεν δέχεται τους πάντες; ολα τα δέχεται, και όλα τα έιδη του ανθρώπινου βασιλείου, και του ζωικού και του φυτικού και παρά πέρα.
Απλά οι πάντες δεν δέχονται τον τεκτονισμό και επιλέγουν ή δεν επιλέγουν κάτι άλλο. Τώρα εάν δεν είχε και κάποιο καταστατικό και κάποιους κανόνες, και εάν τα μυστήρια τα τελούσε στην πλατεία του χωριού σε κάθε πανηγύρι, τότε δεν θα ήτανε τάγμα εσωτερικής αναζήτησης, αλλά το καφενείο του κυρ Γιώργου. Πιστέψτε με, είναι πολύ πιο εύκολος και δίκαιος ο τρόπος να σε δεχτούν σε μια στοά, παρά στην ιατρική σχολή αθηνών. Γιατί όμως την ιατρική δεν την βάζουμε στο στόχαστρο; Και οι γιατροί ένα είδος συναδελφισμού δεν έχουν μεταξύ τους; Και ένα τυπικό; Και απαιτήσεις για μελέτη και πρόοδο για να προχωρήσεις; Και οι γιατροί που βγαίνουν είναι καλοί, είναι και κακοί. Κανείς όμως δεν τα βάζει μαζί της. Απλά, εάν δεν θέλει επιλέγει να σπουδάσει φιλοσοφική. Ποιό το κακό;

Και πάλι παίζω το "δικηγόρο του τέκτονα", όπως με μεγάλη μου ευχαρίστηση θα έπαιζα και το δικηγόρο κάποιου άλλου πράγματος, γιατί είναι εύκολο να κρίνουμε εφόσον είμαστε απέξω, η ποιότητα της κρίσης μας όμως πρέπει να βασίζεται σε αντικειμενικότητες. Εάν επιλέξω κάποιον άλλο δρόμο, θα το κάνω για τους δικούς μου λόγους, γιατι ο δρόμος αυτός θα ταιριάζει περισσότερο στην ψυχοσύνθεσή μου. Και κάθε δρόμος έχει τους κανόνες του. Ισως πρέπει να τον προχωρήσει κανείς πολύ για να καταλάβει για πιο λόγο τους θέσανε.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

onoma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 18:32:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους onoma
Μια διευκρινιση οταν λεμε οτι καποιος θελει να γινει τεκτονας και να ασχοληθει με τον ελευθεροτεκτονισμο εννοουμε οτι πρεπει να γινει μελος καποιας στοας;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

onoma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 19:42:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους onoma
Επισης θα ηθελα να ρωτησω -μια και τωρα το θυμηθηκα- αν υπαρχει(υπηρχε) σχεση μεταξυ τεκτονισμου,Albert Pike και ΚΚΚ;
Και αν εξακολουθουν να υπαρχουν ρατσιστικες(κοινωνικες αλλα κυριως φυκετικες) τασεις σε διαφορες στοες;
Εψαξα λιγο παραπανω για τις στοες και τον τεκτονισμο και θα ηθελα να απαντηθουν τα ερωτηματα αυτα αν γινεται


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2003, 21:43:28  Εμφάνιση Προφίλ
Συγχαρητήρια στη Sofia7 και στον drumx13 για το ότι κάλυψαν το θέμα τόσο κάλά.

"Ο νοών νοήτω"... (μόνο ένας μη "νοών" δεν θα καταλάβαινε μετά από τέτοια ανάλυση)...

Κάπου εδώ μέσα ακούστηκε από τον ΕΟΝ νομίζω ότι ο Τεκτονισμός προσυλητίζει
Φίλε ΕΟΝ ο Τεκτονισμός δεν είναι θρησκεία ούτε φανατισμός και γι'αυτό το λόγο δεν προπαγανδίζει ούτε και προσυλητίζει.
Ο Τεκτονισμός είναι ένα φιλοσοφικό σύστημα μα πάνω απ'όλα είναι τρόπος ζωής.

Από την άλλη διακρίνω μια αντίφαση στα λεγόμενά σου. Από τη μια μας λες ότι δεν τους δέχεται όλους και από την άλλη ότι προσυλητίζει. Μήπως είσαι λιγάκι μπερδεμένος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 25 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy