ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Πως Μπορούμε Να Φτιάξουμε Τα Δικά Μας Φυσικά Προϊόντα?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 09:53:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Σπύρο, εχω δώσει μια συνταγή αντηλικού κοίταξε για την διεύθυνσή της λίγο πιο πάνω σ' αυτήν την σελίδα ή στο blog μου αριστερά στις δημιουρίες. Σύντομα θα βάλω και άλλη συνταγή αντηλιακού!

Μαρία - http://fysikaproionta.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spyros_
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 19:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spyros_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαρία με τόσες γνώσεις στα θέματα φυτικών καλλυντικών θα σου πρότεινα να αρχίσεις να πουλάς τα προιόντα που φτιάχνεις. Είμαι σίγουρος οτι θα βρεις ανταπόκριση Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2008, 17:03:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σπύρο σ' ευχαριστώ πολύ! Τα καλλυντικά που φτιάχνω τα χρησιμοποιούν αρκετοί φίλοι μου και φυσικά η οικογένειά μου. Απο κει και πέρα θα ήθελα πάρα πολύ το χόμπι μου να γίνει και το επάγγελμα μου, αλλα στο θέμα των καλλυντικών μάλλον είναι δύσκολο. Εξάλλου εμένα δεν μ 'αρέσουν οι δεσμεύσεις και ότι φτιάχνω το φτιάχνω επειδή εγώ το θέλω (γιατί περνάω ωραία εκείνη τη στιγμή) και όχι για να το πουλήσω.

Μαρία - http://fysikaproionta.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spyros_
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2008, 18:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spyros_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά από μια έρευνα κατέληξα στο συμπέρασμα οτι ο καλύτερος τρόπος για να καθαρίζουμε πρόσωπο, σώμα, μαλλιά είναι τα χειροποίητα σαπούνια και όχι τα αφρόλουτρα-σαμπουάν. Στην Ελλάδα είμαστε πολύ τυχεροί γιατί έχουμε το ελαιόλαδο το οποίο περιέχει πλήθος αντιοξειδωτικών ουσιών και παράλληλα είναι και ένα πολύ καλό υλικό για την παρασκευή σαπουνιού. Κάποιες λεπτομέρειες για τα χειροποίητα σαπούνια μπορείτε να διαβάσετε εδώ: http://www.biobeauty.gr/files/history.htm . Για να μην παρεξηγηθώ δεν κάνω διαφήμιση στην εταιρία, απλώς παραθέτω την ιστοσελίδα που αναφέρει τα πλεονεκτήματα του χειροποίητου σαπουνιού. Το μόνο που θέλω να μάθω είναι αν πρέπει να τα κλείνουμε σε κάποιο κουτί αμέσως μετά τη χρήση για να μην είναι εκτεθειμένα στον αέρα ή αν αυτό τελικά είναι κακό για τις ιδιότητες του σαπουνιού. ΄Εχω διαβάσει οτι καλό είναι να παραμένουν σκληρά.

Edited by - Spyros_ on 24/05/2008 18:35:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kavron
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2008, 15:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kavron  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

<b>Σαπούνι</b>

Το νερό ήταν το πρώτο καθαριστικό του ανθρώπου, οι γυναίκες έπλεναν στα ποτάμια μόνο με το τρεχούμενο νερό. Σύμφωνα με ελλήνικό μύθο, στην αρχαία Ελλάδα και συγκεκριμένα στη Λέσβο, η στάχτη από τις θυσίες των ζώων στη θεά Άρτεμη, όταν έβρεχε πήγαινε στα ποτάμια. Οι γυναίκες παρατήρησαν ότι καθάριζαν καλύτερα τα ρούχα τους με στάχτη. Σύμφωνα με τον μύθο το σαπούνι πήρε το όνομά του προς τιμήν της ποιήτριας Σαπφούς που έζησε εκείνη την περίοδο και είναι μια παράφραση του ονόματός της.

Σημασία έχει ότι το σαπούνι φτιάχνεται από την <b><blue>αλισίβα</blue></b> και έλαια. Η αλισίβα μπορεί να είναι Καυστικό Νάτριο (ΝαΟΗ) για στερεό σαπούνι, ή Καυστικό Κάλιο (ΚΟΗ η γνωστή ποτάσα) για ρευστό σαπούνι, κρεμοσάπουνο. Η αλισίβα φτιάχνεται από στάχτη, την άσπρη που υπάρχει πάνω-πάνω. Βάζουμε την στάχτη σε ένα δοχείο με νερό να σταθεί ένα βράδι και έπειτα σουρώνουμε το νερό και παίρνουμε την αλισίβα, το σταχτόνερο.

Στην Ελλάδα καθώς και σε μερικές ακόμα χώρες της Μεσογείου είμαστε λίγο πιο τυχεροί γιατί είναι αρκετά εύκολο να βρούμε σαπούνια φτιαγμένα με ελαιόλαδο έστω και αν η επεξεργασία δεν είναι πλέον η παραδοσιακή, έστω και αν αναγκαστικά λόγω της ζήτησης και της κατανάλωσης γίνεται προσθήκη διαφόρων χημικών συστατικών, πολύ επικίνδυνων για την υγεία.

Έχω κάνει Camping σε βουνά και έχω μάθει εκεί ότι το πλύσιμο των πιάτων, των ρούχων και του σώματος γίνεται με στάχτη και ξύδι. Στο βουνό απαγορεύεται η χρήση των χημικών γιατί καταστρέφουν τη χλωρίδα και τη πανίδα του δάσους. Παίρνουμε την στάχτη την άσπρη που υπάρχει πάνω-πάνω και την τρίβουμε στα πιάτα, βάζουμε και ελάχιστο ξύδι και όταν ξεβγάζουμε αμέσως φεύγουν όλα τα λίπη και τα πιάτα τρίζουν από καθαριότητα. Η ιδιότητα που έχει η στάχτη είναι ότι απολυμαίνει και καθαρίζει.


Παιδιά καλημέρα
καλημέρα mariasar
σε ευχαριστώ και από εδο για την απάντηση σου
Κάνω αγώνα εδο και κάτι μήνες όποτε έχω χρόνο ασχολούμαι με το να προσπαθώ να κάνω σαπούνι αλά όχι με ποτάσα αλά με στάχτη με αλισίβα αν κάποιος έχει ασχοληθεί και θέλει ας με βοηθήσει
Αυτά που έχω κάνη εγώ τα θεωρό αστεία και χωρίς κανένα αποτέλεσμα μέχρι τώρα δεν βρήκα και πουθενά οδηγίες για το θέμα αν κάτι όμως καταφέρω σίγουρα θα το αναφέρω
Με ποτάσα κατάφερα και έχω κάνη καλό σαπούνι και με λιγότερη ποτάσα από ότι βρήκα σε διαφορές συνταγές
Το θέμα είναι να το φτιάξουμε με στάχτηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2008, 11:06:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου kavron,
πολύ ενδιαφέρον είναι που προσπαθείς να φτιάξεις σαπούνια από σταχτή!
Αρχικά με απασχολούσε και εμένα αλλά έψαχνα να βρω κάποιον που να το έχει κάνει και να του έχει πετύχει για να μην κανω πειράματα και πετάω πολλά ακριβά λάδια! Αλλα δυστυχώς δεν βρήκα, παρά μόνο κάτι οδηγίες από το ιντερνετ που λέγαν ότι πρέπει να μαζέψεις βρόχινο νερό μεγάλη ποσότητα, να το βάλεις σε μεγάλο ξυλινο δοχείο και να το αφήσεις αρκετό καιρό. Έκανα κάτι παρόμοιο και το υγρό που βγήκε ήταν με ph 10, προφανώς λίγο καυστικό αλλα ίσως να μην γινόταν σαπούνι. Οπότε τα παράτησα…
Αν εσύ ανακαλύψεις κάτι θα ήθελα να με ενημερώσεις! Και θα ήθελα επίσης να με ενημερώσεις και για τα πειράματα που κάνεις πιο αναλυτικά. Αν θέλεις στείλε μου email στο marias.space@gmail.com


Μαρία - http://fysikaproionta.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mixalisrethymno
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2009, 14:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mixalisrethymno  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gia se olous :) thelo na kano kapies erotisis giati ime neos ston xoro, diabazo apo proxthes kai exo siggentrosi sxedon ola ta ilika pou xriazome gia na ftiakso to sapouni mou.alla kolao sta parakato:
1)diabasa oti xriazome gia na paraskeuaso stathero sapouni kaustiko natrio kai oxi potasa pou brika kai agorasa dioti i potasa ine gia kremosaouno.. isxiei?
2)thelo to sapouni mou na ine portokali(oso ginete pio diauges),epomenos skeutomouna na balo portokali xroma zaxaroplastikis... alla otan piga na to agoraso etixe na ine eki kapios ximikos kai mou ipe oti apo tin stigmi pou tha balo eleolado san kirio eleo (tha balo kai aromatika elea) den tha piasi to xroma zaxaroplastikis... isxiei?

tha xrisimopiiso kria methodo,apostagmeno nero,2 etheria elea se mikres posotites,eleolado,(kai exo agorasi kai potasa) an xriasto kaustiko natrio tha prepi na bro opote apla diafotisteme!!!!

euxaristo poli, mixalisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2009, 17:33:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για πορτοκαλί χρώμα μπορείς να βάλεις καροτέλαιο. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mixalisrethymno
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2009, 17:41:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mixalisrethymno  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
euxaristo mimosa! enois na balo anti gia eleolado karoteleo sosta?? :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2009, 18:05:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως μπορείς να βάλεις και τα 2 !
Δεν έχω προσπαθήσει ακόμη να φτιάξω σαπούνι... αλλά τα χειροποίητα που αγοράζω έχουν 2 και 3 λάδια μέσα.
Άλλωστε το καροτέλαιο είναι παχύ έλαιο... στα λάδια και στις κρέμες το βάζω πάντα αραιωμένο. Μισό κουταλάκι μπορεί να χρωματίσει 250ml λάδι!!!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2009, 18:52:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυκλοφορεί και μια μαγισσούλα στο νετ.
http://beautyelixirs.blogspot.com/2008/02/blog-post_11.html

Θα πάρεις πολλές ιδέες για χρωματισμούς... στη σελίδα υπάρχει συνταγή για σαπούνι πορτοκάλι κανέλλα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mixalisrethymno
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2009, 22:35:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mixalisrethymno  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
euxaristo poli!!!! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2009, 07:45:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ mixalisrethymno, καλώς ήλθες στις Συζητήσεις του Esoterica.
Σου εύχομαι καλή πορεία.

Θα σε παρακαλούσα μόνο να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς (greeklish) ούτως ώστε τα μηνύματα σου να είναι πιο ευανάγνωστα.

Τα χαιρετίσματα μου στην πατρίδα!




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Shivoleth
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2009, 12:42:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shivoleth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπαρχει καποιο φυσικο βιολογικο προιον για τις αρρωστιες των φυτων και τα εντομα για να αποφυγουμε τα χημηκα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2009, 18:56:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν αγαπητέ Shivoleth πολλά και πρώτο και καλύτερο
το ξύδι...Αλλά και το λεμόνι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Shivoleth
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2009, 22:19:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shivoleth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και πως τα αναμιγνειης και σε τι αναλογιες;Για παραδειγμα εχω ακουσει οτι στα 10 λιτρα νερο μπορεις να βαλεις λιγο πρασινο σαπουνι και μισο μπουκαλακι οινοπνευμα μπλε και με αυτο καταπολεμας τις μελιγκρες. Μπορεις να μου πεις κατι αντοιστιχο με το λεμονι και το ξιδι; Και τι κανουμε με τα οιδια και τις ψωρες; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2009, 17:31:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ξύδι, το λεμόνι , όπως κι ο ελληνικός καφές αγαπητέ
μου Shivoleth, δεν χρειάζονται ανακάτεμα για να είναι
εντομοαποθωτικά και κατά των πρηξημάτων...Είναι ....εκ φύσεως..
Γι΄αυτό βάλε άφοβα, ότι απο τα τρία σου είναι λιγότερο
αντιπαθή...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Shivoleth
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2009, 19:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shivoleth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπαρχει φοβος ΕΓΚΑΥΜΑΤΩΝ ιδιετερα στα φυλα των φυτων εαν δεν αραιωθουν με νερο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2009, 09:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη για το λάθος μου φίλε Shivoleth, νόμιζα ότι μιλούσες
για ανθρώπους κι όχι για φυτά...Αλλά η αναλογία που ζητάς,
είναι γραμμάρια για κιλά νερού, όταν αφορά σε φυτά....Αλλά για τα φυτά, όπως και για τον ανθρωπο, υπάρχουν φυτά που μπορούν να
συνφυτευθούν, που απωθούν τα έντομα.... Όπως ο βασιλικός, παράδειγμα
αλλά και άλλα...
Τα έντομα αποφεύγουν τα φυτά αυτά και δεν βάζεις τίποτε για να
αλλοιώσεις την απόδοση τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Shivoleth
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2009, 23:55:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shivoleth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστα αλλα οταν προκειται για καλοπιστικα φυτα [τριανταφυλιες εβονιμα κ.τ.λ] τι κανουμε;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2009, 14:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα και ο βασιλικός είναι καλλοπιστικό φυτό, φίλε Shivoleth...
Μπορείς να τον έχεις και έχει πολύ ωράιο άρωμα...Άσε που
λένε ότι έχει θετική επίδραση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2009, 19:41:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διώχνει και τους δαίμονεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Shivoleth
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2009, 23:59:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Shivoleth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλες φορες οσους βασιλικους και να φυτεψεις η μελιγκρα δεν φευγει απο της τριανταφυλιες και ετσι χρειαζονται ραντισμα.Η τσουκνιδα λογο του πυρεθρου που εχει κανει καλη δουλεια αλλα ειναι λιγο δυσκολη στην επεξεργασια της.Τωρα οσο για τους δαιμονες αμα επικαλεστεις το ονομα του θεου φευγουν και μονοι τουςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
af4ever
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2009, 17:40:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους af4ever  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δουλίτσα κάνει και ο χυμός απο ρόδι


ΝΑΙ, ΝΑ ΤΟ ΠΙΕΙΣ Ή ΓΙΑ ΕΠΑΛΕΙΨΗ?????!!!



KΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΣΕ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ Ο ΧΥΜΟΣ ΑΠΟ ΡΟΔΙ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tzikisXL
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2009, 09:26:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Υπαρχει καποιο φυσικο βιολογικο προιον για τις αρρωστιες των φυτων και τα εντομα για να αποφυγουμε τα χημηκα;

Επειδή ασχολούμαι με βιολογικές καλλιέργειες στο χωριό μου, μαζί με τον πατέρα μου (για οικογενειακή χρήση), έχουμε σταματήσει να ραντίζουμε με χημικά εδώ και 14 χρόνια.

Για τα φυτά μας, αλλά και για τα λαχανικά μας, όταν έχουν "ψείρες", χρησιμοποιούμε....τσουκνίδα

Οδηγίες:

1) Κόβουμε τσουκνίδες και τις καθαρίζουμε από το χώμα.
2) Ανάλογα με την ποσότητα που θέλουμε να κάνουμε, βάζουμε σε ένα κουβά ή δοχείο, νερό.
3) Βάζουμε τις τσουκνίδες μέσα στο νερό και το σκεπάζουμε. Καλλίτερα να το κλείσετε σχεδόν αεροστεγώς...
4) Μετά από 6-7 ημέρες το υγρό είναι έτοιμο. Η τσουκνίδα έχει σαπίσει και έχει χρωματίσει το νερό.
5) Το ανοίγετε και το σουρώνετε στο ψεκαστικό σας, προκειμένου να μείνει μόνο το υγρό, χωρίς τα υπολείματα.
6) Ψεκάζετε σε όλο το φυτό που σας ενδιαφέρει.

Προσοχή: Εάν απορείτε πως διώχνει τις ψείρες, η απάντηση είναι στη μυρωδιά!!! Μυρίζει πάρα πολύ, αλλά πιστέψτε με...κάνει τρομερή δουλειά!

Ελπίζω να μην με βρίσετε όταν το δοκιμάσετε, αλλά έτσι εμείς ΔΕΝ ραντίζουμε με φάρμακα...

"Φύσις κρύπτεσθαι φιλεί", Ηράκλειτος

Edited by - tzikisXL on 11/04/2009 09:28:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tzikisXL
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2009, 22:24:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σας παραθέσω μία πολύ εύκολη συνταγή για την ενδυνάμωση του τριχωτού της κεφαλής.

Μου την είπε η γιαγιά μου, την οποία και χρησιμοποιεί μέχρι και σήμερα (87 ετών), με ιδιαίτερα εντυπωσιακά αποτελέσματα.

Τα συστατικά είναι δύο και ιδιαίτερα απλά...

α) Δεντρολίβανο
β) Φύλλα καρυδιάς

Θα πρέπει να τ' αποξηράνουμε πρώτα. Δηλαδή υπάρχει περίοδος προεργασίας, ανάλογα με την κατάσταση των φυλλωμάτων (εάν τα κόβουμε από το δέντρο ή εάν τα μαζεύουμε από το έδαφος).

Σε μία κατσαρόλα, βράζουμε νερό, μέσα στο οποίο έχουμε ρίξει αυτά τα δύο συστατικά. Είναι δηλαδή σαν να φτιάχνουμε αφέψημα. Η αναλογία είναι περίπου για μικρή κατσαρόλα, 10-15 φύλλα καρυδιάς και 5-6 κλωναράκια δεντρολίβανο.

Το βράζουμε για 10-15 λεπτά ή μέχρι να πάρει ένα χρώμα καφέ προς μαύρο. Είναι ιδιαίτερα αρωματικό, λόγω δεντρολίβανου. Το σουρώνουμε σ' ένα δοχείο, μπουκάλι ή βάζο (ανάλογα με την ποσότητα που φτιάξαμε), το αφήνουμε να κρυώσει και το βάζουμε στο ψυγείο.

Παίρνουμε μόνο όση ποσότητα χρειαζόμαστε, ανάλογα με την πυκνότητα μαλλιών και βρέχουμε τα μαλλιά μας με το αφέψημα μετά το λούσιμο. Δεν σκουπίζουμε τα μαλλιά μας, αλλά το αφήνουμε να στεγνώσει. Τα μαλλιά μας θα είναι ιδιαίτερα ζωηρά, μετά το 3-4 χρήσεις.

Δύο φορές την εβδομάδα είναι αρκετά. Μπορείτε και περισσότερες φορές, ανάλογα με την ποσότητα φυλλωμάτων που έχετε....

Το χρησιμοποιώ εδώ και 3-4 μήνες και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.

"Φύσις κρύπτεσθαι φιλεί", ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makis1000
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 10:02:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους makis1000  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν σαs ενδιαφέρουν αυθεντικα αιθέρια και φυτικά έλαια σε σοκαριστικέs τιμέs salviavotana.tk.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makis1000
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 10:18:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους makis1000  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν σαs ενδιαφέρουν αιθέρια και φυτικά λάδια αλλά και βότανα σε σοκαριστικέs τιμεs salviavotana.tk Mεσα εκει και ενεργειακά δώρα κρύσταλλοι ροδο τησ ιεριχουs κτλ]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraboul
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2014, 11:30:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν εταιρείες καθαρισμού που πουλάνε προϊόντα καθαρισμού χωρίς χημικά και το αποτέλεσμα ήταν τέλειο!

[url=http://www.ishine.gr]εταιρείες καθαρισμού[/url]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy