ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ε, αυτό δεν είναι επιστήμη!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2006, 01:21:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε μας εμποδίζει τίποτα να προσπαθήσουμε.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2006, 08:48:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως πάλι η αλήθεια να βρίσκεται κάπου στη μέση, φίλοι μου!
Θα ήταν άδικο πιστεύω να πούμε πως οι επιστήμονες δεν προσφέρουν κάτι (όχι οτι διάβασα κάτι τέτοιο).
Θα ήταν όμως άδικο να πούμε οτι κι οι γκουρού δεν προσφέρουν κάτι σε έναν άνθρωπο...

Αλήθεια, γιατί η επιστήμη πρέπει να βρίσκεται απέναντι από τις εσωτεριστικές παραδόσεις και να μην κινούνται παράλληλα?

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2006, 10:16:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι προκειται για 2 εντελως αντιθετες προσεγγισεις στην κατανοήση του κόσμου.

Πχ ο αποκρυφισμος αγαπά την μαγικη συλλογιστικη,δεν του αρέσουν τα πειραματα,οταν βρισκεται με αντιφασεις σε οσα πρεσβευει τεινει να τις αγνοει κτλ

Η επιστημη δεν καταφευγει σε μαγικη συλογιστικη,εκτελει πειραματα,όταν βρίσκει στοιχεια που αντιτιθονται σε μια επιστημονικη θεωρια τα διερευνα κτλ
Διαβασε και όσα έγραψα περι ψευδοεπιστημης.Η ψευδοεπιστημη εχει πολλα κοινα στοιχεια με τον αποκρυφισμο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2006, 02:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
medtech
έχω την εντύπωση, πως κρίνεις τους επιστήμονες και τους εσωτεριστές, με βάση κακών παραδειγμάτων από την πλευρά των δεύτερων. Βασικά, εσύ γράφεις για τους αποκρυφιστές, που είναι μία κατηγορία ερευνητών της αλήθειας. Θα πρότεινα να μην το περιορίζουμε εκεί. Γι' αυτό και σου έγραψα εσωτεριστές. Ίσως θα ήταν ακόμα καλύτερα να συγκρίνουμε τους επιστήμονες, με τους ερευνητές, που δεν αποκλείουν και θεάσεις, οι οποίες δεν είναι αποδεκτές από το επιστημονικό κατεστημένο της εποχής μας.
Κατά τη γνώμη μου λοιπόν, οι άνθρωποι που σκιαγραφείς ως παραδείγματα γκουρού, αποκρυφιστών, και γενικότερα αυτοί, που πιστεύω πως εννοείς στα επιχειρήματά σου, πιθανόν να είναι και ψευδοεπιστήμονες, εάν στην προσπάθειά τους να μάθουν για τον κόσμο, είναι τόσο δογματικοί που πιστεύουν ότι ξέρουν πράγματα, τα οποία είναι τελείως αβέβαια. Υπάρχουν ωστόσο και κάποιες κοσμολογικές ερμηνείες, που η παραδοχή τους είναι θέμα πίστης. Εκεί, εάν κάτι σου λέει η δοξασία, την πιστεύεις. Την ακολουθείς και δεν τη μπλέκεις με την επιστήμη, εκτός εάν έρθουν έτσι τα πράγματα, που η δοξασία επιβεβαιώνεται.
Όμως, ας μην ξεχνάμε πως πέρα από τις κοσμολογικές θεωρίες, οι άνθρωποι που ασχολούνται με τη μεταφυσική φιλοσοφία, προτείνουν και έναν συνολικό τρόπο ζωής και κοσμοθέασης. Τουλάχιστον κάποιοι από αυτούς. Πολλοί γκουρού για παράδειγμα, διδάσκουν έναν δρόμο για να φτάσει κανείς τον εαυτό του σε μεγαλύτερη συνειδητότητα του εσωτερικού και εξωτερικού κόσμου. Αυτό πως μπορεί κανείς να το συγκρίνει με την επιστήμη;


Θα γυρίσω σε μία προηγούμενη ερώτησή σου, που την άφησα χωρίς απάντηση:
"Στην αναζητηση της αληθειας για τον φυσικο κόσμο πρεπει καταρχας να ξεχωρισουμε εαν ενα φαινομενο ειναι πραγματικό ή ειναι απλα δημιουργμα της φαντασιας.
Συμφωνουμε σε αυτο?"

Αν και τείνω όλο και περισσότερο να πιστέψω, πως η φαντασία εμπλέκεται στην αντίληψή μας για τον κόσμο πολύ περισσότερο από όσο πιστεύουμε οι περισσότεροι, θα συμφωνήσω στο γεγονός, ότι ο κόσμος των ανθρώπων που ασχολούνται με τη μεταφυσική, βρύθει από άτομα που ρέπουν στη φαντασιοπληξία. Αυτό είναι όντως ένα πρόβλημα. Κάτι, σαν το κλασικό παραμύθι με τον ψεύτη βοσκό και τα πρόββατα, που στο τέλος όταν έλεγε αλήθεια, κανείς δεν τον πίστευε. Ο υγειής σκεπτικισμός δε βλάπτει. Όταν δεν γίνεται όμως μονολιθισμός και πίστη μόνο σε αυτά που βλέπουν τα μάτια μας και αγγίζουν τα χέρια μας.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2006, 09:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
... πάντως πιστεύω με βάση την τοποθέτηση της αμαλίας, πως αυτό που έχει σημασία είναι, είτε διαλέξει κανείς τον δρόμο της επιστήμης, είτε του εσωτερισμού να μπορεί να παραμένει συνεπής ως προς αυτό που διάλεξε...

δηλαδή, ο επιστήμονας για παράδειγμα πρέπει να μπορεί να βγάζει συμπεράσματα μόνο μέσα από την πειραματική απόδειξη και να μην μεταφέρει τα "πιστεύω" του για τους άλλους έχοντας σαν κάλυψη την επιστήμη...

ο δε εσωτεριστής να μπορεί να πορεύεται στην καθημερινή του ζωή με βάση τα συμπεράσματα της αναζήτησης του, και όχι να τα εκμεταλλεύεται για να ζει σύμφωνα με τα πρότυπα ενός κόσμου καθαρά υλικού...

δεν αποκλείω, και μάλιστα επιμένω στο να μπορεί κανείς να συνδυάζει τους δύο τρόπους σκέψης... αλλά πως να το κάνουμε, είναι λίγο προκλητικό να βλέπεις ιερείς (για να φέρουμε ένα παράδειγμα από την δική μας κουλτούρα) να απασχολούνται με την επίδειξη των αμφίων τους... ή new agers να γράφουν βιβλία και να τσακώνουν χρήμα για να αποδείξουν (τελικά στις τσέπες τους κυρίως) πως ναι η σκέψη επηρεάζει την ύλη...

όσο αντίστοιχα με εκνευρίζουν περιπτώσεις που οι γιατροί κάνουν "τουμπεκί" απέναντι σε ερευνητικές προσπάθειες κατά το δοκούν για να μην χάσουν τις επιχορηγήσεις... τα έχουμε δει στα κανάλια χιλιάδες φορές, θυμηθείτε τις φαγωμάρες που έρχονται κάθε φορά στην επιφάνεια με τους σεισμολόγους ή την περίπτωση του Lorenzo's oil...

και που στο κάτω κάτω, κανείς δεν κλήθηκε να αποδείξει και να ασχοληθεί με κάτι πέραν τις ίδιας του της επιστήμης...


την καλημέρα μου

Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος

Edited by - G. on 30/03/2006 10:01:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2006, 10:16:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΚ.Ερωτηση:Πώς ο εσωτεριστης μπορεί να διακρίνει πόσα απο όσα ανακαλύπτει-σκέφτεται-υποθέτει είναι αληθινά και ποια όχι?

Οποιος επιθυμεί ας μου δώσει τα φώτα του/της....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2006, 12:12:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλήθεια, γιατί η επιστήμη πρέπει να βρίσκεται απέναντι από τις εσωτεριστικές παραδόσεις και να μην κινούνται παράλληλα?

Θα προσπαθήσω να απαντήσω στην ερώτηση του αγαπητού Incubus.
Αλλά η ερώτηση είναι σωστή; Βρίσκεται η επιστήμη απέναντι στις εσωτερικές παραδόσεις ή οι εσωτερικές παραδόσεις νοιώθουν ότι κινδυνεύουν από τα επιτέγματα της επιστήμης;

Οτι κι αν συμβαίνει είναι αναπόφευκτο ότι όσο εξελίσσεται η επιστήμη, τόσο θα μειώνεται ο χώρος (ή κλονίζονται οι παραδοχές)των εσωτερικών παραδόσεων.
Οσο κι αν μερικοί επιμένουν στο αντίθετο, νομίζω ότι η αναζήτηση αποδείξεων για να πιστέψει κανείς σε κάτι ή κάποιον, είναι μέσα στην ανθρώπινη φύση.

Χτες είχαμε την έκλειψη. Το φαινόμενο συνεχίζει να είναι εντυπωσιακό παρόλο που σήμερα γνωρίζουμε τους μηχανισμούς του. Φανταστείτε τώρα τους αρχαίους ή τους ανθρώπους παλιότερων αιώνων, τι δέος ένοιωθαν κάθε φορά που αντίκριζαν αυτό το φαινόμενο. Γι αυτούς ήταν ένα Θεϊκό σημάδι που σταματούσε πολέμους, όπως περιγράφει ο Ηρόδοτος.

Από την αρχαιότητα και μέχρι σχετικά πρόσφατα, η έκλειψη ηλίου ήταν μία απόδειξη της ύπαρξης του Θεού/των Θεών (για να μην μιλήσουμε για τις περιπτώσεις όπου κάποιοι επιτήδιοι "μάγοι" ισχυριζόντουσαν ότι μπορούσαν να προκαλέσουν το φαινόμενο κατά βούληση).

Σήμερα γνωρίζουμε ότι είναι ένα εντυπωσιακό μεν, αλλά απλό φυσικό φαινόμενο, γι αυτό και τα φυσικά φαινόμενα έχουν πάψει πιά να χρησιμοποιούνται (όχι τελείως βέβαια) ως αποδεικτικά στοιχεία της ύπαρξης και της δράσης των Θεών. (Αν δεν είχε βάλει το χεράκι της η επιστήμη να εξηγήσει ότι μπορεί, ακόμα θα πιστεύαμε ότι έχουν μεταφυσική προέλευση και πιθανόν δεν θα υπήρχε ανάγκη να εξελιχθεί ο χώρος της μεταφυσικής και του εσωτερισμού προς άλλους πιό δυσαναπόδεικτους (υπάρχει τέτοια λέξη;) δρόμους).


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2006, 13:55:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμενα αυτο που με ενοχλει στους αποκρυφιστες ειναι η εμμονη τους στην Ισοδυναμια των Θεωρησεων.

ΔΕΝ ειναι ολες οι οπτικες γωνιες ισοδυναμες.

Ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι η αποκρυφιστικη παραιατρικη που θελει να πιστευει οτι ειναι ισοδυναμη η συμπληρωματικη της ιατρικης. Ε δεν ειναι.

Πιστευε οτι θελεις, αλλα οσο και να το πιστευεις, αμα δεν εχει αντικειμενικη βαση, η ολη ισχυς του περιοριζεται μεσα στο μυαλο σου.

Αγγελος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2006, 01:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Έτσι, μεταξύ αστείου και σοβαρού, για το που οδηγούν καμιά φορά οι αφορισμοί...Απ' όπου κι αν προέρχονται...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2006, 07:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου Ostria, δεν διαφωνώ σε όσα γράφεις.

Αν και θα ήθελα να επισημάνω κάτι:

quote:
Οσο κι αν μερικοί επιμένουν στο αντίθετο, νομίζω ότι η αναζήτηση αποδείξεων για να πιστέψει κανείς σε κάτι ή κάποιον, είναι μέσα στην ανθρώπινη φύση.

Δε νομίζω οτι αυτό είναι απόλυτο.
Για παράδειγμα, κάποια θρησκεία μπορεί να στερείται αποδείξεων και να έχει ταυτόχρονα ευρεία αποδοχή...

Η προσωπική μου άποψη είναι οτι δεν πρέπει ούτε να είμαστε προσκολλημένοι στην επιστήμη ούτε να είμαστε προσκολλημένοι μόνο σε κάποιες εσωτερικές παραδόσεις καθώς κι οι 2 έχουν την πιθανότητα λάθους.
Αυτό που εγώ προτείνω είναι να είμαστε ανοιχτοί και στα 2 και να προσπαθήσουμε να εναρμονίσουμε αυτά τα 2 στοιχεία.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2006, 11:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαχαχα durden πολύ καλό! πού το ξέθαψες;!

Εδώ βέβαια συμβαίνει κάτι άλλο. Χρησιμοποιούμε μια παρατήρηση (αρκετές γυναίκες είναι νευρικές τις ημέρες της περιόδου) για να υποστηρίξουμε "λογικά" μια άποψη (ότι οι γυναίκες δεν πρέπει να ψηφίζουν).


quote:
Δε νομίζω οτι αυτό είναι απόλυτο.
Για παράδειγμα, κάποια θρησκεία μπορεί να στερείται αποδείξεων και να έχει ταυτόχρονα ευρεία αποδοχή...

Μπορείς να μου πεις μία; Επειδή όσες έχω υπ όψιν μου χρησιμοποιούν "αποδείξεις" για να τραβήξουν κόσμο. Είτε θεϊκά θαύματα, είτε ανθρώπινα "θαύματα", διάφορα "σημεία", "θαύματα" που προέρχονται από μυστικιστική γνώση κλπ

Η περίπτωση λάθους που λες, σίγουρα ισχύει. Το πρόβλημα με την επιστήμη δεν είναι τόσο η περίπτωση συγκεκριμένου λάθους, αλλά στην γενίκευση μιας θεωρία. Δηλ όταν κάτι αποδειχθεί πειραματικά και ελεγχθεί το αποτέλεσμα πολλές φορές, ισχύει. Αυτό δεν αφήνει περιθώρια λάθους. Το λάθος είναι να θεωρούμε ότι αυτό που ισχύει στην συγκεκριμένη περίπτωση, ισχύει γενικώς και σε όλες τις περιπτώσεις.

Στο θέμα του Πλωτίνου στις Απόψεις-προτάσεις κλπ υπάρχει μια πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη του αστροφυσικού Δανέζη. Νομίζω ότι αξίζει να την διαβάσετε (όσοι δεν το έχετε κάνει ακόμα).


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2006, 13:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το παράδειγμα που μας δειχνει ο Durden είναι χαρακτηριστικά ψευδοεπιστημονικό.Εδω ο συγγραφέας προσπαθεί να υπστηρίξει την άποψη του με γενίκευση και ανευ μελέτης.Εαν ήθελε να το διερευνήσει επιστημονικά επρεπε να εκπονησει μελέτη για να δεί εαν όντως οι γυναικες της ημέρες της περιόδου κτλ.
---------------------------------------------------------------
Η θρησκεια επιμένει οτι γνωρίζει τα πάντα επειδη όσα της δ΄θηκαν ειναι υποτίθεται θεόπνευστα,άρα αλάθητα....

Η επιστημη ΓΝΩΡΙΖΕΙ οτι δεν γνωριζει τα πάντα.
Εχει ορίσει όμως κριτήρια για την αξιολόγηση των δεδομένων.
Ενα απο αυτα είναι και το πείραμα.
Ο επιστήμονας συλλέγει στοιχεία,που τον οδηγούν στην δημιουργία μιας θεωρίας.Η θεωρία αυτη για να θεωρηθεί ορθή πρέπει να κάνει και σωστές προβλέψεις.Γινονται πειράματα για να διερευνηθεί κατα πόσο ισχύει.Εαν τα αποτελεσματα των πειραμάτων υποστηρίζουν την θεωρια αυτη γίνεται αποδεκτή.Εαν δεν την στηρίζουν διερευνάται η αιτία της ασυμβατότητας για να διαπιστωθεί εαν οφείλεται στο ίδιο το πείραμα (πχ ελλατωματικός εξοπλισμος,λάθη στους υπολογισμούς κτλ) ή στην επεξήγηση που δόθηκε.

Επαναλαμβάνω την ερώτηση μου.

Με ποια κριτηρια οι αποκρυφιστές-εσωτεριστές διακρίνουν τι έχει βάση απο όσα ακούνε και τι όχι?
Παρακαλώ περιμένω να με διαφωτίσετε.


Edited by - medtech on 31/03/2006 13:21:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2006, 14:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χε.. χε... εδώ τώρα συμβαίνει το εξής ωραίο!

τα αμερικανικά δικαστήρια αναγνωρίζουν ως ελαφρυντικό ακόμα και σε περιπτώσεις φόνου, το να είναι μία γυναίκα με εμμηνορυσία... απ' όσο γνωρίζω, ειδικά τα δικαστήρια απαιτούν την προσκόμιση αποδείξεων, άρα λογικά κάποιες έρευνες θα πρέπει να διάβασαν οι άνθρωποι, δεν μπορεί να τους ήρθε και να το δέχτηκαν..


καλημέρα medtech,

καταρχήν προσπάθησε να αποφεύγεις την παύλα μεταξύ εσωτεριστών και αποκρυφιστών γιατί όπως σου εξήγησε και η αμαλία δεν είναι το ίδιο και το αυτό...

επίσης, έχε υπόψη σου ότι ούτε οι εσωτεριστές δηλώνουν πως τα γνωρίζουν όλα... όσοι το κάνουν αυτό είναι ψευδοεσωτεριστές κατά το ψευδοεπιστήμονες...

και τελικά, αφού έχεις ανάγκη κάποιες απαντήσεις...

τα μοναδικά κριτήρια που μπορούν να χρησιμοποιήσουν όσοι ασχολούνται με τον εσωτερισμό είναι η προσωπική κρίση και εμπειρία...

Galadriel



για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2006, 14:31:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία:
επαναδιατυπώνω

Επαναλαμβάνω την ερώτηση μου.

Με ποια κριτηρια οι αποκρυφιστές,εσωτεριστές και όσοι δεν χρησιμοποιούν την επιστηονικη μέθοδο στην αναζήτηση της αλήθειας διακρίνουν τι έχει βάση απο όσα ακούνε και τι όχι?
Παρακαλώ περιμένω να με διαφωτίσετε.

Εφόσον χρησιμοποιούν την προσωπικη κρίση και εμπειρία,πώς αποφεύγουν τα λάθη στα οποια μας οδηγει η προσωπικη κρίση και εμπειρία???
Πχ η ιατρικη χρησιμοποιεί τις διπλες τυφλές μελέτες για να αξιολογήσει ποια θεραπευτικη προσέγγιση και ποια οχι,δεδομένου οτι γνωρίζει οτι η προσωπικη εμπειρια δεν είναι αξιοπιστη για την αξιολόγηση.Οι εσωτεριστές,αποκρυφιστές με ποια μέθοδο αποφεύγουν τα λάθη?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2006, 17:02:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας.
με αφορμή το παράδειγμα που έφερε η ostria για την έκλειψη, να παρατηρήσω κάτι, στο οποίο έχω αναφερθεί και σε προηγούμενα μηνύματά μου.
Εξετάζουμε τον τρόπο με τον οποίο οι αναζητητές της αλήθειας (που δε φέρνουν τον διακριτικό τίτλο του επιστήμονα και δεν συμφωνούν με τα απόλυτα, αυστηρά και στενά επιστημονικά όρια) ερευνούν τον κόσμο.
Στην πορεία μας αυτή, έχουμε καταδείξει πολλές σαφέστατα ψευδοεπιστημονικές προσεγγίσεις. Όμως, δεν μπορούμε να βάζουμε όλες τις προσεγγίσεις σε ένα καλάθι. Είναι αλήθεια πως οι άνθρωποι που ασχολούνται με τη μεταφυσική, σε ένα μεγάλο ποσοστό αναφέρονται σε δοξασίες, σε ψευδοεπιστημονικά συμπεράσματα, σε τρελλές θεωρίες, κ.ο.κ. Αυτό είναι δεκτό. Εδώ με τους αστρολόγους και των διαφόρων ειδών μάντεις, έχουμε χάσει τελείως τη μπάλα. Επίσης με τις κάθε είδους θεωρίες που κυκλοφορούν.
Στόχος μας όμως είναι, να κατηγοριοποιήσουμε όλους αυτούς τους ανθρώπους σε μία κατηγορία <<<ΨΕΥΔΟΕΠΙΣΤΗΜΗ>>> ή να δούμε, κατά πόσον μπορούν και άλλοι τρόποι θέασης να μας κάνουν να αντιληφθούμε περισσότερα πράγματα για τον κόσμο μας;
Εάν συμβαίνει το δεύτερο, μπορούμε να προχωρήσουμε χωρίς προκαταλήψεις, αλλά και χωρίς ευπιστία σε κάθε βλακεία που κυκλοφορεί ελεύθερη. Με μικρά βήματα του είδους πιστεύω ---> ερευνώ ---> γνωρίζω.

Angelos:

quote:
Εμενα αυτο που με ενοχλει στους αποκρυφιστες ειναι η εμμονη τους στην Ισοδυναμια των Θεωρησεων.

ΔΕΝ ειναι ολες οι οπτικες γωνιες ισοδυναμες.



Angele γενικεύεις! (αναφέρομαι στην πρώτη υπογράμμιση του αποσπάσματος από το μήνυμά σου)
Όλες οι οπτικές γωνίες δεν είναι ισοδύναμες. Είναι όμως χρήσιμες.



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2006, 20:26:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΤΑΜΑΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χΑΙΡΕΤΩ ΣΑΣ.
Θα ηθελα να σας επισημανω μια περιπτωση.
Υπαρχουν οι Γεωλογοι (επιστημονες) που κανουν ερευνα για ανευρεση νερου με βαση τα πετρωματα της γης και που πολλες φορες αποτυγχανουν.
Υπαρχουν και οι ραβδοσκοποι η εκκρεμολογοι που βρισκουν το νερο και
σπανια αποτυγχανουν.
Εγω που ειμαι στην δευτερη περιπτωση εχω συνεργαστει με γεωλογο και
εχω κανει θαυματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2006, 01:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωχ...
καταφθάνει η medtech


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2006, 01:35:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ωχ...
καταφθάνει η medtech


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!



Για να σου ανταποδώσω κάτι παλαιότερο, θα σου πω ότι αυτή τη φορά ΕΣΥ ήσουν μέσα στο μυαλό μου...

Edited by - durden_alie on 01/04/2006 01:35:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2006, 02:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ε, τι να πω κι εγώ?

may the G. force be with you τέκνα μου!



για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2006, 18:08:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγω που ειμαι στην δευτερη περιπτωση εχω συνεργαστει με γεωλογο καιεχω κανει θαυματα.

Θαύματα? Μόνο νερό βρίσκεις?? Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2006, 19:12:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με ποια κριτηρια οι αποκρυφιστές,εσωτεριστές και όσοι δεν χρησιμοποιούν την επιστηονικη μέθοδο στην αναζήτηση της αλήθειας διακρίνουν τι έχει βάση απο όσα ακούνε και τι όχι?
Παρακαλώ περιμένω να με διαφωτίσετε.
Εφόσον χρησιμοποιούν την προσωπικη κρίση και εμπειρία,πώς αποφεύγουν τα λάθη στα οποια μας οδηγει η προσωπικη κρίση και εμπειρία???
Πχ η ιατρικη χρησιμοποιεί τις διπλες τυφλές μελέτες για να αξιολογήσει ποια θεραπευτικη προσέγγιση και ποια οχι,δεδομένου οτι γνωρίζει οτι η προσωπικη εμπειρια δεν είναι αξιοπιστη για την αξιολόγηση.Οι εσωτεριστές,αποκρυφιστές με ποια μέθοδο αποφεύγουν τα λάθη?

Πολύ ενδιαφέρουσα ερώτηση...
Δεν ξέρω αν δικαιούμαι να απαντήσω (στο βαθμό που δεν αυτοπροσδιορίζομαι ως αποκρυφιστής ή εσωτεριστής). Θα κάνω μια προσπάθεια.
Δεν νομίζω πως αποφεύγουν τα λάθη (εδώ δεν τα αποφεύγει ούτε η επιστήμη). Χρησιμοποιείται η προσωπική κρίση και εμπειρία η οποία διασταυρώνεται με την κρίση και εμπειρία των άλλων.
Βαθύτατα υποκειμενικό, λέτε; Ναι. Ιδανικός τρόπος για παραπλάνηση; Μάλλον. Τότε γιατί η επιμονή σε τέτοιους δρόμους;

Γιατί υπάρχει η αίσθηση πως κάποιες βαθύτατα υποκειμενικές εμπειρίες και καταστάσεις (αλλά ιδιαίτερα έντονες και επιδραστικές) δεν μπορούν να γίνουν αντικείμενα μελέτης της επιστήμης ή δεν έχουν γίνει ακόμα.

Γιατί, για τους εμπλεκόμενους, δεν φαίνεται να υπάρχει άλλος τρόπος να τις προσεγγίσουν ή να τις εξηγήσουν παρά με μια επίπονη διαδικασία συνεχών δοκιμών στον εαυτό τους. Δοκιμές που καθοδηγούνται από την προσωπική εμπειρία, το ένστικτο, την πιθανή ταύτιση με εμπειρίες άλλων.

Γιατί η έλλειψη αντικειμενικότητας, επαναληψιμότητας και αποδειξιμότητας κάποιων φαινομένων, καταστάσεων ή αισθήσεων δεν μοιάζει να δίνει λαβή και βάση για τον επιστημονικό τρόπο μελέτης τους.

Σε πολλές περιπτώσεις είναι εμφανή τα ψυχολογικά αίτια που κάνουν κάποιους να αντιδρούν στην πραγματικότητα (όπως τη ζούμε) και να βρίσκουν βολικό καταφύγιο στο φευγαλέο και το αναπόδεικτο. Μια ζεστή, βολική, σκοτεινή μήτρα για να κρυφτούν και να μην αντιμετωπίσουν πολύ πιο απτές και καθημερινές δυσάρεστες καταστάσεις.
[Έχει ειπωθεί:Ο αποκρυφισμός είναι η πορνογραφία της φιλοσοφίας].

Διατηρώ μια γερή επιφύλαξη, όμως, στην τάση να μπουν όλοι σ'αυτό το σακούλι. Αυτό που δε μπορεί να αποδειχθεί ή να απομονωθεί προς μελέτη δεν είναι a priori ανύπαρκτο. Και η επιστήμη έχει την τάση (και καλά κάνει από τη μεριά της) να μειώνει την αξία του υποκειμενικού.
Όμως υπάρχουν βαθύτατα υποκειμενικά πράγματα που καθορίζουν τη ζωή του καθενός μας. Ο έρωτας, ας πούμε, η θρησκεία ή η τέχνη.
Ίσως το μόνο που χρειάζεται είναι να το πάρουμε απόφαση: ο Απόλλωνας θα συμβαδίζει με τον Διόνυσο!

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2006, 21:00:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DURDEN KAI AMALIA
αναφορικα με το θεμα της ραβδοσκοπίας:LOL!!!!!!

Για το πόσο ψευδοεπιστημονικη και αχρηστη είναι η ραβδοσκοπία μπορεί να το πληροφορηθει ο καθένας και δεν σκοπεύω να το αναλύσω.
Νερο μπορείς να βρείς οπουδήποτε αρκει να σκάψεις αρκετά βαθιά.
Ρωτηστε επίσης εκεινη την παντερημη εταιρια ποσα εκ. δολάρια έχασε εμπιστευόμενη τον απατεώνα Γιουρι Γκελερ για να της βρει πετρελαιο με τις "υπερδυνάμεις" του.

Οκ λέτε οτι και η επιστήμη βασίζεται σε μελέτες που εχουν και αυτες το υποκειμενικο στοιχειο μέσα τους.Ωραια αλλα προφανως οι επιστημονικες μελέτες εχουν μεγαλυτερη χρησιμότητα (ιδιως οπως εχουν εξελιχθεί τα τελευταια έτη) αποκλείοντας όσο το δυνατον περισσότερο το υποκειμενικό στοιχείο.Επίσης οι επιστημονικες θεωρίες απαιτείται να κανουν και ορθες προβλέψεις.Και τα επιστημονικα περιαματα ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΙΜΟΤΗΤΑ.
Η εμπειρια μας λεει οτι η επιστημη καταφερε σε πολλά θεματα να ειναι πολυ πιο αποτελεσματικη στην λύση των προβλημάτων απο τον αποκρυφισμό,που σημαινει οτι η επιστημη διερευνησε την πραγματικοτητα πολυ πιο αποτελεσματικα απο τους αποκρυφιστες,εσωτεριστες και τα διαφορα ιερατεία.
Πχ
Συγκρινετε την επιστημονικη ιατρικη και την "εναλλακτικη" "ιατρικη".
Την αστρονομια και την φυσικη με την αστρολογια.
Την Γεωλογια με τους ραβδοσκοπους...
Την χημεια με την αλχημεια...

Kαι επανερχομαι στο αρχικο μου ερωτημα:
ΠΟΙΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΔΙΑΘΕΤΕΙ Ο ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΤΗΣ,ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ,ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΟΣ ΚΤΛ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΕΙ ΤΑ ΣΦΑΛΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ?
Κανεις δε απαντησε ως τωρα.
Αμαλια?Ποια εργαλεια χρησιμοποιεις για να διακρινεις τι εχει εστω ψηγματα αληθειας και τι οχι?

Εμενα αυτο που με ενοχλει είναι η New Age θεώρηση οτι μπορείς να αλλάξεις την πραγματικότητα με το μυαλό σου.Εμ δε...
Βασικά θα άρχιζα τώρα την ταινία "Τι στο μπιμπ ξερουμε" που την χρηματοδότησε το Μεντιουμ ΤΖ.Κ.ΝΑΙΤ που ισχυρίζεται οτι ειναι κατελειμένη απο ενα πνευμα ηλικιας 35.000 ετών απο την Ατλαντίδα ονόματι Ραμθα.Αλλά δεν εχω ορεξη σήμερα.

ΥΓ.Ορκιζομαι οτι δεν εβαλα χερι στην διαφημηση της ταινιας.Δεν εχω ιδέα απο hacking etc...Απο την αλλη μπορει να μην ηταν χακερ αλλά κανένας σαυρομορφος ΕΤ...Η ο Μεγάλος Κθουλου....

Edited by - medtech on 01/04/2006 23:11:49

Edited by - medtech on 01/04/2006 23:14:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2006, 03:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
που την χρηματοδότησε το Μεντιουμ ΤΖ.Κ.ΝΑΙΤ που ισχυρίζεται οτι ειναι κατελειμένη απο ενα πνευμα ηλικιας 35.000 ετών απο την Ατλαντίδα ονόματι Ραμθα.

Πολύ Τίμαιο και Κριτία θα διάβαζε αυτό το μέντιουμ. Ακους εκεί πνεύμα από την Ατλαντίδα. Μου θυμίζει την περίπτωση ενός παλικαριού, ο οποίος έχει πάει βράδια στην Ακρόπολη(κατω στα βράχια) και στο Μαντείο των Δελφών και έκανε επίκληση στους αρχαίους ημων και τους ΕΛ!! Και ισχυριζόταν ότι του μιλάνε!!! Ειναι απίστευτο που μπορεί να φτάσει καμιά φορά η ανθρώπινη φαντασία...ή μάλλον ψυχασθένια...

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2006, 05:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εχει γίνει πάμπλουτη μιλάμε!!!!!!!!!!
Διοτι αυτό το πνευμα την συμβουλεψε να ζηταει ενα συγκεκριμενο ποσο απο κάθε εναν που προστρεχει στην συμβουλη της...(πολυ προνοητικο πνευμα...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2006, 06:46:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επαναλαμβάνω την ερώτηση μου.
Με ποια κριτηρια οι αποκρυφιστές,εσωτεριστές και όσοι δεν χρησιμοποιούν την επιστηονικη μέθοδο στην αναζήτηση της αλήθειας διακρίνουν τι έχει βάση απο όσα ακούνε και τι όχι?
Παρακαλώ περιμένω να με διαφωτίσετε.
Εφόσον χρησιμοποιούν την προσωπικη κρίση και εμπειρία,πώς αποφεύγουν τα λάθη στα οποια μας οδηγει η προσωπικη κρίση και εμπειρία???
Πχ η ιατρικη χρησιμοποιεί τις διπλες τυφλές μελέτες για να αξιολογήσει ποια θεραπευτικη προσέγγιση και ποια οχι,δεδομένου οτι γνωρίζει οτι η προσωπικη εμπειρια δεν είναι αξιοπιστη για την αξιολόγηση.Οι εσωτεριστές,αποκρυφιστές με ποια μέθοδο αποφεύγουν τα λάθη?

Αγαπητη medtech,

Αν και δεν θεωρώ εαυτόν εσωτεριστη, (την ερευνα της αληθειας, ερευνα από την αναζητηση εχει διαφορά), την προσεγγίζω κοιτάζοντας για το τι δεν είναι αλήθεια.

Οτι ακούω, ότι διαβάζω, προσέχω π.χ αν κάποιος αντιφάσκει.

Χαρακτηριστικό είναι, πως ο συνομιλητής (συγγραφέας), πολλες φορές δεν είναι εις γνώση, πως ο ίδιος πέφτει σε αντιθέσεις.

Σε μια επιστημονική έρευνα που βασίζεται σε γεγονότα, είναι δύσκολο κάποιος να πέσει σε αντιφάσεις, μα πριν της αποδείξεως, οι ίδιοι οι επιστήμονες δεν είναι σκεπτικοί για όποια θεωρία ακούσουν?

Χαρακτηριστικό, όταν άκουσαν τον Αϊνστάιν να εξηγεί την θεωρία της σχετικότητας, (μόνο ο ΠΛΑΝΚ κατάλαβε τι σπουδαιότητα της, δεν την απέρριψε, μα και υποστήριξε) οι περισσότεροι γέλασαν, την χλεύασαν, του είπαν είναι αναπόδεικτο κάτι τέτοιο, άρα φαντασία.

Ο Αϊνστάιν τους είπε να περιμένουν την επόμενη έκλυση ήλιου, και θα έχουν αποδείξεις (καμπύλη Φωτός)

Αναρωτιέμαι, το πως ενας φιλοσοφος θα ανακοινωνε κατι που βιωσε, η ανακοινωσε (σε μορφή μυθου) κάτι, που λέγοντας το κατευθειαν, ΠΛΑΝΑΣΘΑΙ!....δεν θα ετρεχαν παρομοίως να χλευάσουν...)

Ετσι, όσο αφορά την Αλήθεια, μιας και νομίζω πως δεν προσεγγίζεται ούτε αποδεικνύεται με κάποιο επιστημονικό η γνωστό μας τρόπο, έχω και πάλι την εντύπωση πως *(οι αποκλειστικά επιστήμονες) θα ψαρεύουν στην αιωνιότητα φούμαρα, (όσο αφορά την Αλήθεια) και αυτή μου η βεβαιωτητα έχει καπια βάση,

Ποια?

Στο ότι η ίδια κοινωνία πλάθει πλανεμένους επιστήμονες, (ικανούς και αρίστους στο αντικείμενο τους, π.χ ιατρική, φυσική, μαθηματικά), μα αυτό, δεν τους καθιστά ακέραιους και ολοκληρωμένους σαν άτομα.

Και αυτό θα το διακρίνεται αν κοιτάξετε λίγο τις προσωπικές τους ζωές, (έξω από τα εργαστήρια) και αν συγχρόνως δούμε πως εκτός της τεχνολογίας και ευημερίας που φέρνουν οι ανακαλύψεις, (τις οποίες και αναγνωρίζουμε), από την άλλη παρατηρούνται
-οικολογικές καταστροφές,
-η το γεγονός πως υπάρχουν κουμπάκια που μπορεί να αφανίσουν σε λίγα μόνο λεπτά την υφήλιο,
(μήπως αυτό το θεωρείς επίτευγμα?
ανθρώπινη εξυπνάδα ?
Τι εμποδίζει τους επιστήμονες να αποφύγουν τέτοια λάθη αγαπητή medtech?)

Η χρήση που κάνεις της ανακαλυψης/ερευνας έχει μεγαλύτερη σημασία.
Δυστυχώς, η κοινωνία βασίζεται σε θέλω και αποτελέσματα, όπως και τα αουντιενς στην ΤV…
Έτσι δεν κανονίζονται τα εκάστοτε προγράμματα?

Ποιες είναι οι βασικές μας ανάγκες, από τις ψευτο ανάγκες, έχετε υπ όψιν?

Δεν θα ξεκινάγατε βάζοντας στην άκρη, ότι δεν έχετε ανάγκη?

Αν το ανακαλύψετε, δεν θα διακρίνεται εύκολα τον επιστήμονα, τον εσωτεριστη, τον φιλόσοφο..... από το ψεύτικο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2006, 12:09:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1)Το γεγονός οτι κάποιοι επιστημονες χλευαστηκαν για τις απόψεις τους δεν μπορει να χρησιμοποιηθει για επιχείρημα οτι αυτός που ισχυριζεται κάτι και γίνεται καταγέλαστος,λέει την αλήθεια επειδή γίνεται καταγέλαστος.

2)Η επιστημη δίνει επίσης τα μέσα για να διερευνηθουν και να αντιμετωπιστουν οι οικολογικες καταστροφες (νεες τεχνολογιες για παραγωγη ενεργειας φιλικες προς το περιβάλλον,ανακύκλωση κτλ).Οσο για τα πυρηνικα εαν δεν υπήρχαν τότε θα είχε πραγματικα γίνει και τρίτος παγκοσμιος πόλεμος.Ηταν ο φοβος της πυρηνικης καταστροφης που τον αποσόβησε...

3)Η φιλοσοφια δεν είναι επιστήμη.


Ομως το θέμα μας εδω δεν ειναι τα παραπανω.Ούτε ποιες αναγκες είναι οι πραγματικες ή ψευτοανάγκες,ούτε πόσο χρησιμή ή επιβλαβης ειναι η τεχνολογία.Το θεμα ειναι ποια κριτηρια διαθετουν οι αποκρυφιστες για να διακρινουν τι απο όσα ακούν ισχυει και τι όχι και πως αποφευγουν τα σφαλματα στα οποια μας οδηγει η αξιολόγηση της προσωπικης εμπειριας.Αυτό ρώτησα.

Ενδιαφέρεται κανεις να απαντήσει?

(sound of crickets...)

Edited by - medtech on 02/04/2006 12:14:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2006, 12:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το γεγονός οτι κάποιοι επιστημονες χλευαστηκαν για τις απόψεις τους δεν μπορει να χρησιμοποιηθει για επιχείρημα οτι αυτός που ισχυριζεται κάτι και γίνεται καταγέλαστος,λέει την αλήθεια επειδή γίνεται καταγέλαστος.

Δειχνει ομως την κλειστότητα μυαλου/βλεψεων, σε κάτι νέο μα και άγνωστο, στη μεχρι τοτε διαμορφωση της επιστημης. Μηπως medtech δεν γνωριζεις τι τεχνολογικα αλματα εγιναν από τοτε μεχρι σημερα?

Μηπως γνωριζεις το φιλοσοφικο εργο του Αινσταιν?


quote:
2)Η επιστημη δίνει επίσης τα μέσα για να διερευνηθουν και να αντιμετωπιστουν οι οικολογικες καταστροφες (νεες τεχνολογιες για παραγωγη ενεργειας φιλικες προς το περιβάλλον,ανακύκλωση κτλ).Οσο για τα πυρηνικα εαν δεν υπήρχαν τότε θα είχε πραγματικα γίνει και τρίτος παγκοσμιος πόλεμος.Ηταν ο φοβος της πυρηνικης καταστροφης που τον αποσόβησε...

Πρωτα τις φτιαγνει και μετα τρεχει να επανορθωσει διλαδη. Ειδες που σωστα λεμε πως κατι δεν παει καλα και με το μυαλο του (αποκλειστικα επιστημωνα) αγαπητη φιλη?

quote:
3)Η φιλοσοφια δεν είναι επιστήμη.

Αυτό σκεφτηκες πολύ να το γραψεις?

Η Επιστημη γεννηθηκε μεσα από την φιλοσοφια. Μπαμπας της θεωρειτε απανταχωθεν ο Αριστοτελης και η συστηματικη μεθοδος του.
Αν θελεις στο διατυπωνω και το στελνω με το ιδιο γραμματοσημο αγαπητη.
Δεν είναι επιστημωνας *αρα είναι τσαπατσουλης, ελεφρομυαλος και καταστροφικό ατομο, όποιος συγχρόνως με την επιστημη του, δεν φιλοσοφεί για τα αποτελέσματα της ανακάλυψης του

quote:
Ομως το θέμα μας εδω δεν ειναι τα παραπανω.Ούτε ποιες αναγκες είναι οι πραγματικες ή ψευτοανάγκες,ούτε πόσο χρησιμή ή επιβλαβης ειναι η τεχνολογία.Το θεμα ειναι ποια κριτηρια διαθετουν οι αποκρυφιστες για να διακρινουν τι απο όσα ακούν ισχυει και τι όχι και πως αποφευγουν τα σφαλματα στα οποια μας οδηγει η αξιολόγηση της προσωπικης εμπειριας.Αυτό ρώτησα.
Ενδιαφέρεται κανεις να απαντήσει?

Νομιζω πως απαντηθηκες. Με τη διαφορα πως ακους την medtech και όχι ότι γραφουν οι αλλοι.
Ο ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ εξεταζει τι δεν είναι ΣΩΣΤΟ.

Το σκεπτικο, προκαλουμε πρωτα την Χιροσίμα, για να εχουμε μετα ειρηνη, είναι το βολεμα μας, μα ειναι αλλο ενα μεγαλο ΨΕΜΑ, μεγαλυτερο και επιβλαβεστερο των οποιων αποκρυφιστων.

Προκαλουμε Χιροσιμα, ΙΡΑΚ, ΙΡΑΝ κλπ για να μπορουμε να σφετεριζομαστε ευκολοτερα τον ΚΟΣΜΟ! Η Επιστημη εγινε σε μεγαλο βαθμο, εργαλειο στα χερια της δυναμης και του Χρηματος.

Αυτο το βλεπεις?

Αυτή είναι η αληθεια της ερευνας της συγχρονης κοινωνιας, κατ επεκταση της επιστημης (και σε μεγαλο αριθμο των επιστημωνων), οσο και αν τζουζει!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 02/04/2006 12:56:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2006, 17:45:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η επιστημη εγινε οργανο στα χερια της εξουσιας, γιατι εχει μεγαλη δυναμη και πραγματικα αποτελεσματα.
Αντιθετα, τσαρλατανισμοι οπως οι "αυρες", οι "ενεργειες" και τα λοιπα ανυπαρκτα, ειναι οπλο μονο στα χερια των αφελων και των απατεωνων.

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2006, 19:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστός. Το ότι οι ισχυρές χώρες χρησιμοποιούν την επιστήμη ορισμένες φορές και για να επιβληθούν εις βάρος αδυνάτων αποδεικνύει ότι η επιστήμη είναι κάτι που λειτουργεί, άσχετα αν κάποιοι την εκμεταλλεύονται και την κακομεταχειρίζονται. Εμείς εξετάζουμε το κατά πόσο λειτουργεί. Αντιθέτως πουθενά δεν θα δούμε έναν ισχυρό ηγέτη να χρησιμποιεί κάτι αναπόδεικτο π.χ. μαγεία, για να πλήξει έναν αντίπλαο. Γιατί π.χ. ο Μπους να μην έριχνε μια κατάρα ή ένα ξόρκι ή να έκανε βουντού στον Σαντάμ ή στον Μπιν Λάντεν για να τους "τελειεώσει"?? Και φτυνό είναι ένα ξόρκι και πιο εύκολο και σύντομο από το να κατασκευάζεις σύγχρονα οπλικά συστήματα, ραντάρ, να επενδύεις σε υψηλής τεχνολογίας στρατιωτικά προγράμματα κ.τ.λ. Διότι προφανώς αυτά τα μεταφυσικά και τα περι μαγείας είναι ανύπαρκτα και οι ισχυροί εξουσιαστές κάθε άλλο παρά αφελείς σε τέτοια θέματα.

Επίσης να ξεκαθαρίσουμε ότι η επιστήμη δεν είνμαι ούτε καλή ούτε κακή. Είναι ουδέτερη από τη φύση της, και δεν φταίει αυτή επειδή κάποιοι μπορεί να την έχουν κάνει τσιφλίκι τους και να την χρησιμοποιούν μόνο για τα συμφέροντά τους και την επιβολή τους.
Επαναλαμβάνω ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με το να ασχολείται κάποιος με αποκρυφισμό, μαγεία ή οποιαδήποτε μεταφυσική θεωρία. Ο καθενας όπως την βρίσκει, όπως φτιάχνεται ρε παιδιά. Το κατακριτέο είναι να προσπαθεί να ξεγελάσει απελπισμένους ανθρώπους πουλώντας τους φρούδη ελπίδα και αέρα κοπανιστό. Δηλώνει τουλάχιστον ασέβεια προς τον συνάνθρωπο μια τέτοια πράξη. Ειδικά αν το "ψευδοπροϊόν" που τους πουλάει εγκυμονεί κινδύνους για την υγεία του "πελάτη" τοτε ο πωλητής χρειάζεται "καρπαζιες"...για να μην πούμε τίποτα πιο βαρύ.

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2006, 19:59:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι λοιπόν, θα συμφωνήσετε πως για κάθε πράγμα, επιστήμη, εσωτερισμός, φιλοσοφία, ενέργεια, μετράει πάνω από όλα η ΧΡΗΣΗ την οποία κάνουμε. Αυτό λέει η φιλοσοφία. Μπορεί να κερδίσεις ένα λαχείο, και να χρησιμοποιήσεις τα Χρήματα σε ουσίες που σε στέλνουν κατευθείαν στον τάφο. Δεν είναι τα χρήματα το (κακό) μα η χρήση που έγινε.

Το ίδιο γίνεται σε θρησκείες, στον εσωτερισμό, και στη φιλοσοφία. Οι ανάγκες έχουν ξεπεράσει το υλικό στάδιο, και ζητούν σιγουριά σε ψυχολογικό η σε πνευματικό επίπεδο. Αν ερευνήσεις με προσοχή, βρίσκεις τα πάντα, μα αν πιστέψεις πως η επιστήμη θα λύσει όλα σου τα προβλήματα, πολύ φοβάμαι πως δεν διαφέρετε σε τίποτα από αυτόν που προσεύχεται, από αυτόν που κοροϊδεύουν τα μέντιουμ και οι χαρτορίχτρες που κατακρίνεται, μόνο που εσάς σας κοροϊδεύουν οι πολιτικοί, (αυτοί τα έχουν βρει με όσους έχουν δύναμη και χρήμα) έτσι δεν λειτουργεί ο κόσμος?

Τι μένει να κάνει κάποιος που πέρασε μέσα από όλα αυτά?

Εδώ σας θέλω ερευνητές του αγνώστου, και επιστήμονες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy