ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΟΣ ΕΚΑΨΕ ΤΟ 64 μχ ΤΗΝ ΡΩΜΗ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2006, 16:30:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ,

Λες:

quote:
Αμ και οι δικοί μας οι πρόγονοι, μη μου πείτε ότι ήταν τόσο «μπουνταλάδες» που έχαψαν το παραμύθι των ρωμαίων και αλλαξοπίστησαν;;

Σου παραθέτω τις πράξεις ενός μόνο Θεούσου αυτοκράτωρα και των συν αυτώ Δεσποτάδων:

"Με τον Θεοδοσιο Β και την πίεση των συν αυτώ πατριαρχών, εισήχθησαν οι εξής νόμοι και διατάγματα:
1. 435μ.Χ. θανατική ποινή για άσκηση ειδωλολατρείας,
2. 423 μ.Χ. εξορία και δήμευση περιουσίας για συμμετοχή σε θυσίες,
3. 438 μ.Χ. καταστροφή αρχαίων ναών και χτίσιμο εκκλησιών στην θέση τους"

Έτσι απλά και απέριτα αλλαξοπίστησαν οι πρόγονοί μας Ψηλέ.

Η γύμνια των επιχειρημάτων σου είναι έκδηλη.

Φιλικά ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2006, 18:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

τελικα ψηλε εισαι γκιοζαρας

ολα αυτα που εχουμε καταθεσει ειναι μαρτυριες απο ιστορικους της εποχης

για τις υπολοιπες αρλουμποσοφιες σου δεν θα απαντησω γιατι καταλαβαινω οτιειναι ενα παραληρημα εφτασε και στους 35 σημερα οποτε σε δικαιολογω

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του


κάνε τον κόπο βρε Γηγενή και ανέφερέ μου πάλι τους ιστορικούς της εποχής και τι λένε, γιατί, μπορεί κιόλας ο φουκαράς (εγώ), να μην τα είδα και να μου διέφυγαν τελείως!!

Ευχαριστώ για το γκιοζαρας!!
για μια ακόμη φορά μου επιβεβαιώνεις με τι ανθρώπους έχω να κάνω.

Δεν θα σου το ανταποδώσω όμως, όχι μόνο γιατί δεν το συνηθίζω αλλά, γιατί βλέπω το macedon έτοιμο στη γωνία με το τεφτεράκι και το μολύβι στο χέρι!


***Για να βλέπουν ορισμένοι ποιοι είναι αυτοί που προσβάλλουν και προκαλούν!!!!!!!

Για να σε δω τώρα Βασίλη τι θα πεις στον Dying;;;;;;;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2006, 18:45:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

τελικα ψηλε εισαι γκιοζαρας

ολα αυτα που εχουμε καταθεσει ειναι μαρτυριες απο ιστορικους της εποχης

για τις υπολοιπες αρλουμποσοφιες σου δεν θα απαντησω γιατι καταλαβαινω οτιειναι ενα παραληρημα εφτασε και στους 35 σημερα οποτε σε δικαιολογω

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του


κάνε τον κόπο βρε Γηγενή και ανέφερέ μου πάλι τους ιστορικούς της εποχής και τι λένε, γιατί, μπορεί κιόλας ο φουκαράς (εγώ), να μην τα είδα και να μου διέφυγαν τελείως!!

Ευχαριστώ για το γκιοζαρας!!
για μια ακόμη φορά μου επιβεβαιώνεις με τι ανθρώπους έχω να κάνω.

Δεν θα σου το ανταποδώσω όμως, όχι μόνο γιατί δεν το συνηθίζω αλλά, γιατί βλέπω το macedon έτοιμο στη γωνία με το τεφτεράκι και το μολύβι στο χέρι!


***Για να βλέπουν ορισμένοι ποιοι είναι αυτοί που προσβάλλουν και προκαλούν!!!!!!!

Για να σε δω τώρα Βασίλη τι θα πεις στον Dying;;;;;;;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2006, 19:13:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ, επειδή αδυνατώ να ακολουθήσω λίγο τον συλλογισμό σου, εξήγησε μου λίγο το παρακάτω...:

quote:
Για να σε δω τώρα Βασίλη τι θα πεις στον Dying;;;;;;;;;;

Δεν είμαι ανακριτής, ούτε αστυνόμος....
Σε παρακαλώ, προσπάθησε λίγο να καταλάβεις αφενός το ρόλο μου κι αφετέρου τα όσα έχουν ειπωθεί τις τελευταίες μέρες περί ήρεμου διαλόγου...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2006, 19:25:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψάχνοντας να βρω κάποια στοιχεία για το Θεοδόσιο, έπεσα πάνω σε κάτι που αξίζει τον κόπο να παραθέσω δυο-τρία πράγματα,

λοιπόν, είναι κάποια στοιχεία από την επιτομή της Ελληνικής ιστορίας, του ΕΘΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ.

Ας δούμε λοιπόν τι μου έκανε εντύπωση:

415 Σφαγιάζεται η φιλόσοφος Υπατία από φανατικούς για πολιτικούς λόγους στην Αλεξάνδρεια.

... και εγώ που τώρα ήξερα ότι την έφαγαν οι χριστιανοί;;; Μάλλον φαίνεται ότι αυτοί οι αγράμματοι, του Πανεπιστημίου, δεν έχουν διαβάσει Ρασιά!!!


425 Ιδρύεται από τον Θεοδόσιο Β΄ πανεπιστήμιο στην Κωνσταντινούπολη και οργανώνεται η ανώτατη εκπαίδευση.

.... ιδρύεται Πανεπιστήμιου επί Βυζαντινών χρόνων;;;;; Άλλο πάλι και τούτο;;;;
Αφού εμείς εδώ λέμε ότι αυτοί τα κατέστρεψαν όλα, πώς είναι δυνατόν τούτοι εδώ να μας λένε τέτοια παραμύθια;;;;;;;;
Ωρέ αυτοί έχουν ανάγκη από μια γερή δόση Ρασιά!!!!!!
Μάλλον, οι αγράμματοι, δεν γνωρίζουν τις ιστορικές πηγές του macedon!!!! κακώς! πολύ κακώς!

438 15 Φεβρουαρίου: Δημοσιεύεται ο Θεοδοσιανός Κώδικας.
Ο νεοπλατωνικός φιλόσοφος Πρόκλος αρχίζει να διδάσκει στην Αθήνα. Ο Πρόκλος (410-485) συνδυάζει τη μεταφυσική με την Ευκλείδειο Γεωμετρία και ανάγει το νεοπλατωνισμό στην πληρέστερη μορφή του.

….. αρχίζει να διδάσκει στην Αθήνα;;;;
Αφού εδώ μέσα μαθαίνουμε ότι τα είχαν απαγορέψει όλα αυτά, μα καλά, πόσο ψεύτες είναι τελικά αυτοί του ΕΚΠΑ;;;
Πώς είναι δυνατόν να υπάρχουν τόσο ανιστόρητοι άνθρωποι στην Ελλάδα σήμερα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Τα παραπάνω βέβαια δεν είναι ολόκληρη η βυζαντινή ιστορία, αλλά αρκούν για να δώσουν απαντήσεις σε κάποιες ανυπόστατες κατηγορίες που επαναλαμβάνονται συνεχώς εδώ μέσα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2006, 19:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλέ, επειδή αδυνατώ να ακολουθήσω λίγο τον συλλογισμό σου, εξήγησε μου λίγο το παρακάτω...:

quote:
Για να σε δω τώρα Βασίλη τι θα πεις στον Dying;;;;;;;;;;

Δεν είμαι ανακριτής, ούτε αστυνόμος....
Σε παρακαλώ, προσπάθησε λίγο να καταλάβεις αφενός το ρόλο μου κι αφετέρου τα όσα έχουν ειπωθεί τις τελευταίες μέρες περί ήρεμου διαλόγου...

In anticipation of my resurrection...



Ο συλλογισμός μου είναι ο εξής:

Ο Βασίλης σε κατηγόρησε για μεροληψία.

Είπε ότι τα έχωσες μόνο στον macedon και όχι και σε μένα, που ήμουν, σύμφωνα με το Βασίλη, αυτός που φταίει και άρχισε να επιτίθεται.

Λέω τώρα λοιπόν.
Μιας που ο Βασίλης επέμενε τόσο πολύ και θέλει να το παίζει δίκαιος κριτής, θέλω να δω τι θα πει τώρα που βλέπει το Γηγενή να με αποκαλεί "γκιοζαρα", χωρίς εγώ να του έχω κάνει κατά μέτωπο επίθεση;;;

Θα είναι τόσο "αντικειμενικός" ο Βασίλης, όπως ήταν και με τον macedon, και να επιμείνει με εσένα, για να τραβήξεις το αυτί του Γηγενή;;;;;;;;;;;;;

***ελπίζω να σου έδωσα να καταλάβεις τώρα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2006, 19:36:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1. Ο Τάκιτος λέει ότι την μέρα της φωτιάς κυκλοφορούσαν "περίεργοι άνθρωποι" με αναμμένα δαδιά στα χέρια, που τα έριχναν μέσα στα σπίτια (τα περισσότερα σπίτια που καταστράφηκαν ήταν σπίτια των αριστοκρατών) για να ενδυναμώσουν την φωτιά.

Όσο για τον Τάκιτο (ο οποίος ήταν 10 χρονών το 64 μ.Χ.), είναι ο πρώτος που κάνει λόγο για διωγμούς των Χριστιανών από το Νέρωνα, υποθέτοντας ότι πρέπει να ήταν Χριστιανοί, μια και στα χρόνια του Τάκιτου, όπως ομολογεί ο ίδιος, οι Χριστιανοί δημιουργούσαν συνεχώς προβλήματα στη Ρώμη.


Στο βιβλίο "Τάκιτου άπαντα" των Alfred John Church. William Jackson Brodribb. Sara Bryant και στη σελίδα 381 αναφέρεται:

"Πρώτα λοιπόν συνέλαβαν όλους όσους δήλωσαν ένοχοι" (και όχι όσους ομολογούσαν την πίστη τους).

Θα αναφερθούμε στα επιχειρήματα των εχθρών του , όπως μας τα παραδίδουν ο Τάκιτος και ο Σουΐτων .
Λαμβάνει τελείως λαϊκά οικονομικά μέτρα , όπως η κατάργηση των εμμέσων φόρων , που η σύγκλητος απορρίπτει .
Ορίζει τη δημοσίευση των φορολογικών καταλόγων και τη φορολογική απογραφή κάθε χρόνο .
Αφαιρεί από τους άρχοντες το δικαίωμα ζωής και θανάτου για τους σκλάβους τους .
Δίνει το δικαίωμα στους σκλάβους να κάνουν αγωγή κατά των αρχόντων που τους κακομεταχειρίζονται ( Νόμος που θα καταργηθή το 625 από την <<χριστιανική>> σύνοδο της Ρεμς και << οι σκλάβοι δεν γίνονται δεκτοί σαν κατήγοροι>>) .
Χαρίζει στον λαό υπό τύπον λαχείου δώρα αξίας , όπως ζώα , εκτάσεις γης , πλοία και πολύτιμους λίθους .
Απαγορεύει να σκοτώνουν κατά τις μονομαχίες ακόμα και καταδικασμένους σε θάνατο όπως συνηθιζόταν ως τότε .
Έχει απέραντο πάθος για την Ελλάδα ……Κατηγορείται για τον φιλελληνισμό του , σε αντίθεση με τον Αδριανό που θεοποιείται για τον ίδιο λόγο .
…….Διαλέγει από το προσωπικό των αρχόντων τους καλύτερους σκλάβους και τους πιο μορφωμένους και τους απελευθερώνει .
Όταν η Ρώμη καίγεται προσφέρει τα πάντα στον λαό , ως και τα ανάκτορά του για να κατοικήσουν , και ξαναχτίζει την καμένη περιοχή .
Χαιρετάει όλους τους ανθρώπους που συναντάει με τ’ όνομά τους και ο λαός τον λατρεύει .
…..Τον κατηγορούν για ομοφυλόφιλο , όταν ο Αδριανός διαλέγει για διάδοχο του αυτοκράτορα έναν παλιό εραστή του , και χτίζει ναούς σ’ έναν άλλο εραστή του που αυτοκτόνησε , θεοποιώντας τον .
Ο J.Ch.Pichon , στο βιβλίο του Άγιος Νέρων θα επισημάνη ότι από το 54 που ανεβαίνει στον θρόνο ως το 63 δε βρίσκουμε κανένα ίχνος οργίων και κραιπάλης στη ζωή του , απ’ αυτά που βρίθουν στις κινηματογραφικές ταινίες .
……Αφού τον υποχρέωσαν να αυτοκτονήση στέλνοντάς του απειλητικά μηνύματα για τον εξευτελιστικό θάνατο που τον περίμενε , του κάνανε μία κηδεία που στοίχισε , κατά τον Σουΐτωνα , διακόσιες χιλιάδες σιστέρτια , περί τις 217.000 γαλλικά φράγκα , καλύπτοντάς τον με λευκές χλαμύδες χρυσοκέντητες ..
Μία τέτοια κηδεία , φυσικά έσωζε τα προσχήματα απέναντι στον λαό . Αλλά γιατί χρειάστηκε να σώση τα προσχήματα η Σύγκλητος και ν’ αποδείξη στον λαό ότι σεβόταν τον Νέρωνα ; Ποια πλεκτάνη της άρχουσας τάξης κατασκεύασε τον μύθο που τόσο πολύ εξυπηρέτησε αργότερα τον Χριστιανισμό και κυρίως τον Παύλο , τον στυλοβάτη του καθολικισμού .

Το γνωστότερο μέλος της οικογενείας των Πεισώνων είναι ο Γάιος Καλπούρνιος Πείσων, ηγέτης της συνωμοσίας κατά του «αντιχριστιανού» αυτοκράτορα Νέρωνα το 65 μΧ. Όταν αποκαλύφθηκε η συνωμοσία ο Πείσων αναγκάστηκε να αυτοκτονήσει. Στη συνωμοσία συμμετείχε επίσης ο Σενέκας και ο ανηψιός του τελευταίου Λουκανός, που αναγκάστηκαν επίσης να αυτοκτονήσουν. Μερικοί αμφισβητούν την συμμετοχή του Σενέκα στην συνωμοσία, ενώ κάποιοι άλλοι θεωρούν ότι αυτός θα στεφόταν αυτοκράτορας μετά την δολοφονία του Νέρωνα. Το ποιον του ανδρός δεν αφήνει καμία αμφιβολία για το ποιοι έχουν δίκιο. Αναφέρει ο Κυριάκος Σιμόπουλος για τον «ηθικολόγο» Σενέκα: «Το βδέλυγμα του ρωμαϊκού πνευματικού βίου είναι σίγουρα ο διάσημος φιλόσοφος Σενέκας, ο κηδεμόνας του Νέρωνα. Ποταπός, αυλόδουλος, τυφλό όργανο αυτοκρατόρων, ηθικά εξαχρειωμένος και ανενδοίαστος, τυραννικός και αρπακτικός, έγινε ζάπλουτος με τις αυτοκρατορικές εύνοιες και την δουλοχτητική του σκληρότητα».

Στην ίδια συνωμοσία συμμετείχαν, επίσης, και αρκετά ακόμα άτομα, που είτε εξαναγκάστηκαν σε αυτοκτονία –κατ’ αυτόν τον τρόπο η οικογένειά τους διατηρούσε την περιουσία, που αλλιώς περιερχόταν στο ρωμαϊκό κράτος– και άλλοι εξορίστηκαν. Ανάμεσα σε εκείνους που εξορίστηκαν ήταν και ο Άρριος, γιος του Πείσωνα, που εμφανίζεται στα Χρονικά και στις Ιστορίες του Τάκιτου με αρκετά ονόματα, όπως το «Αντώνιος Νατάλις». Ο Νέρων έστειλε τον Άρριο ως στρατιωτικό διοικητή της Συρίας. Στην εξέγερση των εβραίων (66–70) έδρασε με τα ονόματα Κήστιος Γάλλος και Γέσσιος Φλώρος (όπως αναφέρει ο ίδιος ο Άρριος, στην ιστορία που έγραψε με το ψευδώνυμο «Ιώσηπος»). Φαίνεται, όμως, ότι δεν τα κατάφερε και τόσο καλά, και ο Νέρωνας τον έστειλε στην Παννονία, τοποθετώντας στη Συρία τον Μουκιανό και στην Παλαιστίνη τον Βεσπασιανό για να καταπνίξουν την εξέγερση.

Το 68 δολοφονήθηκε ο Νέρωνας και αυτοκράτορας έγινε ο Γάλβας που όρισε ως διάδοχό του έναν άλλο Πείσωνα, τον Λικινιανό Πείσωνα, αλλά και αυτοί με την σειρά τους δολοφονήθηκαν και αυτοκράτορας έγινε ο Όθων. Ο Όθωνας ανατράπηκε από τον Βιτέλλιο. Οι Πείσωνες μαζί με τον Μουκιανό και τον Τιβέριο Αλέξανδρο, τον ανηψιό του Φίλωνα, συμμάχησαν με τον Βεσπασιανό για να τον ανεβάσουν στον θρόνο. Αυτή την φορά ο Άρριος, με το όνομα Μάρκος Αντώνιος Πρίμος, επικεφαλής των στρατευμάτων της Παννονίας, πέρασε τις Άλπεις και ανέτρεψε τον Βιτέλλιο, εξασφαλίζοντας έτσι τον θρόνο για τον Βεσπασιανό.

Ίσως όλα αυτά φαίνονται –και ως έναν βαθμό είναι– πολύπλοκα και μπερδεμένα. Τα ονόματα εμφανίζονται στα βιβλία των ιστορικών της εποχής, αλλά η έρευνα για το ποια ψευδώνυμα χρησιμοποιούσαν ποιοι δεν είναι και τόσο εύκολη. Κάποιες φορές τα ίδια άτομα, με διαφορετικά ονόματα, εμφανίζονται την ίδια περίοδο στον ίδιο χώρο να κατέχουν το ίδιο αξίωμα. Σε άλλες περιπτώσεις, οι ιστορικοί δίνουν ακριβώς το ίδιο βιογραφικό για ανθρώπους με διαφορετικά ονόματα. Σε κάποιες άλλες, ενώ ο ένας ιστορικός δίνει το όνομα της συζύγου κάποιου, ο άλλος αναφέρει όλο το βιογραφικό της χωρίς να κάνει αναφορά στον σύζυγο.

Ο Γάιος Καλπούρνιος Πείσων, για παράδειγμα, συνωμότησε κατά του Νέρωνα και εξαναγκάστηκε σε αυτοκτονία. Ο τρόπος με τον οποίο αντιμετώπισε το θάνατο, ο τρόπος με τον οποίο συμπεριφέρθηκε στους οικείους στις τελευταίες του ώρες, είναι ίδιος ακριβώς με τον τρόπο που αντιμετώπισε τον θάνατο ο Θρασέας Παίτος, που κατηγορήθηκε και αυτός για συνωμοσία κατά του Νέρωνα, αμέσως μετά την συνωμοσία του Πείσωνα. Οι ιστορικοί της εποχής δεν γράφουν συγκεκριμένα πότε αυτό έγινε. Οι «πεισωνικοί» βγάζουν το συμπέρασμα ότι πρόκειται για το ίδιο άτομο. Ο Θρασέας Παίτος είχε παντρευτεί την Αρρία την νεότερη (κόρη της Αρρίας της πρεσβύτερης) και είχαν μια κόρη την Φάννια. Ακόμα και οι σύγχρονοι ιστορικοί εκφράζουν την απορία τους για την προέλευση του ονόματος της Φάννιας. Κανονικά θα έπρεπε να φέρει το όνομα της μητέρας της (Αρρία). Αναφέρεται επίσης και κάποιος Φάννιος (εξίσου περίεργο όνομα) συγγενής πιθανώς της Φάννιας, που έγραψε τις βιογραφίες των θυμάτων του Νέρωνα. Οι «πεισωνικοί», ωστόσο, ισχυρίζονται ότι η Φάννια ήταν μια Φλαβία και ότι στο Αρρία έγινε αντικατάσταση των «ρ» με τα «ν» (όχι και ασυνήθιστη πρακτική) και έτσι προέκυψε το Φαννία [Φ(λαβία) Ανν(ρρ)ία]. Ο Φάννιος, επίσης, ήταν αδελφός της, άρα το πραγματικό του όνομα ήταν Άρριος [Πείσων]. Στην συνωμοσία του Πείσωνα αναφέρεται κάποιος Άννιος [Άρριος] Πολλίων που εξορίστηκε λόγω της συμμετοχής του σ’ αυτήν. Προφανώς πρόκειται για ένα ακόμα ψευδώνυμο του Άρριου Πείσωνα. Τα Γάλλος και Πολλίων είτε πρόκειται για ψευδώνυμα του Άρριου είτε πρόκειται για ονόματα άλλων προσώπων, παραπέμπουν άμεσα στον Γάιο Ασίνιο Πολλίωνα και τον γιο του Γάιο Ασίνιο Γάλλο, τον «πατέρα του μεσσία» και το «παιδί μεσσία» της εποχής του Αυγούστου.

Ο Σενεκας ανηκε στην χριστιανικη οργανωση του Παύλου , γεγονός που πιστοποιειται απο το συνολο σχεδον των «πατερων» της χριστιανικης «εκκλησιας». Οσοι αναφερονται σε αυτον τον θεωρουν κρυπτοχριστιανο. Ο Τερτυλλιανος τον προσφωνει «Seneca noster» (Σενεκας ο δικος μας), το ιδιο κι ο Ιερωνυμος και ο Αυγουστινος. Εντυπωση προκαλει επίσης και η καταπληκτικη ομοιοτητα των επιστολων του Παύλου και του Σενεκα σε βαθμο που καποιοι ερευνητες εφτασαν να τους θεωρουν το ενα και αυτο προσωπο .

"...Ο Νερων την ημερα εκεινη ηταν στο Αντιουμ. Γυρισε αμεσως μολις πληροφορηθηκε για την φωτια και εφτασε τη στιγμη που καιγοταν το κτιριο που εκτισε ο ιδιος για να ενωσει το Παλατινο με τους κηπους του Μαικηνα και διεταξε αμεσως να σβησθει η πυρκαγια... Για να ανακουφησει τον κοσμο που τριγυριζε αστεγος και πεινασμενος στους δροσμους, ανοιξε αμεσως το πεδιο του Αρεως, τα μνημεια του Αγριππα και τους αυτοκρατορικους κηπους. Διεταξε να χτιστουν γρηγορα προχειρα καταλυματα και παραγκες για να στεγασθουν οι προσφυγες και προσταξε να φερουν τροφυμα απο την Οστια και τις γειτονικες πολεις και να τα μοιρασουν στο λαο..."
[Τακιτος, Χρονικα]

"Ο αυτοκρατορας για να παρει εκδικηση για την καταστροφη, διεταξε να τιμωρηθουν εκεινου, τους οποιους ο λαος μισουσε για την αισχροτητα και τα εγκληματα τους, τους χριστιανους, οπως οι ιδιοι αυτοαποκαλουνται. Το ονομα τους το πηραν απο καποιον χριστο, που σταυρωθηκε στην Ιουδαια την εποχη του Ποντιου Πιλατου, οταν αυτοκρατορας ηταν ο Τιβεριος. Η αιρεση αυτη αν και ειχε εξαφανισθει για καποιο διαστημα, υστερα απο τον θανατο του αρχηγου της, επανεμφανιστηκε με εντονωτερη μορφη, οχι μονο στην Ιουδαια οπου και γεννηθηκε, μα σε ολοκληρη την αυτοκρατορια, ακομα και μεσα στην ιδια τη Ρωμη, οπου βρισκει παντοτε θερμους υποστηρικες σε ο,τι πιο προστυχο και αθλιο υπαρχει..."
[Τακιτος, Χρονικα]

"Επιασαν ολους τους φανερους οπαδους της αιρεσεως και υστερα, χαρη στις πληροφοριες τους, συνελαβαν και ολους εκεινους, που ως κυριο χαρακτηριστικο ειχαν το μισος εναντια στο ανθρωπινο γενος, χωρις να εξετασθει αν ειχαν συμμετοχη ή οχι στον εμπρησμο της Ρωμης..."
[Τακιτος, Χρονικα]

"Πολλοι αξιωματικοι συνελαβαν στα σπιτια τους ανθρωπους εκεινους, που κρατουσαν στα χερια τους δαυλους, αλλα ωστοσο, δεν τολμησαν να τους πειραξουν γιατι ειδαν πως ησαν δουλοι του αυτοκρατορα"
[Σουητωνιος, Βιοι των δωδεκα Καισαρων]

Ποιοι ηταν εκεινοι οι δουλοι του αυτοκρατορα; Μας το αποκαλυπτει ο ιδιος ο Σαουλ! Ας δουμε την επιστολη του προς τους Φιλιππησιους: "Ασπαζονται υμας παντες οι αγιοι, μαλιστα δε οι εκ της Καισαρος οικιας". Ετσι λοιπον ο ιδιος ο Σαουλ χαρακτηριζει τους "εκ της Καισαρος οικιας" ως βαμμενους χριστιανους. Ολα δειχνουν οτι η πυρποληση της Ρωμης εκτελεστηκε απο τον Σαουλ, για αυτο αλλωστε και παρεμεινε δυο ολοκληρα χρονια στο Ρωμη ("+62-64"). Και σαφεστατα υπηρχε υποστηριξη τουλαχιστον απο μια μεριδα Συγκλητικων που προσκειντο στον Σενεκα, για καθοδηγηση αλλα και προστασια. Για αυτο και δεν ειναι τυχαιο που ολοι οι "πατερες της εκκλησιας" αποκαλουν τον Σενεκα, "δικο μας ανθρωπο". Ας δουμε ομως και κατι ακομη πολυ σημαντικο, ενα αποσπασμα απο την 12η επιστολη της αλληλογραφιας Σενεκα-Σαουλ:


Κατά την επίσκεψή του στην Πελοπόννησο για να λάβει μέρος στους Ολυμπιακούς αγώνες ανακυρήσσει την πολιτική αυτονομία των ελληνικών πόλεων. (Σουητώνιος, "Οι βίοι των 12 καισάρων", κεφ. 24).

Χαράζει και ξεκινάει την προσπάθεια κατασκευής της διώρυγας της Κορίνθου αλλά αποτυχαίνει. (Σουητώνιος, "Οι βίοι των 12 Καισάρων", κεφ. 19). Η διώρυγα τελικά λειτουργεί το 1893 και κατασκευάζεται πάνω σε εκείνη την πρώτη χάραξη του Νέρωνα.

Για την εξερεύνηση της Κασπίας Θάλασσας οργανώνει ένα εκλεκτό σώμα λεγεωνάριων, οι οποίοι θα πρέπει να είναι σε ύψος πάνω από 1.90. Το σώμα αυτό το ονομάζει "Η φάλαγγα του Αλεξάνδρου του Μεγάλου" (Σουητώνιος, "Οι βίοι των 12 Καισάρων, κεφ. 19).

Στο ναό της Ήρας στην Κόρινθο το λαμπρότερο ανάθημα ήταν το χρυσό στέμμα και η πορφυρή χλαμύδα του αυτοκράτορα Νέρωνα (Παυσανίας, Αρκαδικά, κεφ. 17)

Στο Ναό της Ολυμπίας, ο Νέρωνας καταθέτει τέσσερα ολόχρυσα στεφάνια, τρία από τα οποία απεικονίζουν φύλλα αγριελιάς και ένα βελανιδιάς (Παυσανίας, Αιολικά Α, κεφ. 12).

Χαρίζει την ελευθερία στην Αχαϊα και δίνει στο ρωμαϊκό λαό τη Σαρδηνία ως αντάλλαγμα για την "απώλεια" της Αχαϊας (Παυσανίας, Αχαϊκά, κεφ. 17).

"Όλοι εσείς που κατοικείτε στην Αχαία και σ'αυτή τη γη που ονομάζεται Πελοπόννησος,από τώρα και στο εξής θα είστε απολύτως ελεύθεροι. Οι Ρωμαίοι χιλίαρχοι θα είναι εγγυητές της ελευθερίας σας, μιας ελευθερίας που σπάνια μέχρι τώρα γνωρίσατε, εσείς που μέχρι τώρα υπήρξατε υπόδουλοι ξένων κι άλλοτε οι μεν στους δε μεταξύ σας. Μακάρι να 'χα το χρόνο, ώστε ν'αποδείξω με έργα την ευγνωμοσύνη και το θαυμασμό μου προς την Ελλάδα, κάνοντας ό,τι καλύτερο μπορώ για τους ανθρώπους της. Κάνω επίκληση στο χρόνο,να μου επιτρέψει να πραγματοποιήσω όλα τα ευνοικά για τους Έλληνες όνειρά μου. Η πόλη σας απελευθερώθηκε από τους προηγούμενους μου ηγεμόνες. Εγώ ο Νέρων, διατάσσω από τώρα και στο εξής, ολόκληρη η Πελοπόννησος, πόλεις και χωριά να είναι απολύτως ελευθερη!"

Από Πινακίδα που βρέθηκε στην Καρδίτσα το 19ο αι. και αναφέρεται στην ομιλία του Νέρωνα προς τους Πελοποννήσιους.

Η πόλη της Πάτρας οφείλει μεγάλο μέρος των ιστορικών της κτιρίων στο Νέρωνα (Από τον ιστορικό οδηγό του Δήμου Πατρέων)

"Ο Αδριανός (117-138) ήτο άνθρωπος ωραίος με εύμορφα και κανονικά χαρακτηριστικά , κατεγίνετο εις τας καλάς τέχνας, εγνώριζε μουσικήν, ιατρικήν, γεωμετρίαν και είχε μεγάλην εκτίμησιν εις την ελληνικήν μορφωσιν.
Η άνοδός του εις τον θρόνον ενέβαλεν εις ανησυχίας τους Ρωμαίους, οι οποίοι διέβλεπον εις τον γ ρ α ι κ ύ λ ο ν αυτόν ένα νέον Νέρωνα."

Το ανωτέρω απόσπασμα προέρχεται από το βιβλίο της ιστορίας του σχολείου μου ΟΕΔΒ 1972(*) και είναι ακριβής αντιγραφή.

αυτα εχουν δωθει και ειναι απο ιστορικους της εποχης

τωρα για το σχολιο σου ψηλε περι προκλησης και προσβολης τ οβλεπουν ολοι στο προηγουμενο σου μηνυμα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2006, 21:42:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Ο ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΥΛΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΖΗΤΗΜΑ

Αγαπητέ Sesotris
Αγαπητοί φίλοι

Εξετάζοντας το ενδεχόμενο να υπήρξε ο απόστολος Παύλος ο ηθικός αυτουργός της πυρπόλησης της Ρώμης, θα πρέπει κανείς να αναζητήσει κάποια ενδεχόμενη κρυφή, πολιτική ατζέντα, αλλά και τις θέσεις του ιδίου, σχετικά με το κοινωνικό ζήτημα και τη δυναμική των μαζών εκείνων, που θα προέβαιναν στις σχετικές ανατρεπτικές ενέργειες. Όμως, από τα όσα κατατέθηκαν κατά τη διάρκεια της συζήτησης (το βιβλίο της Ζωγράφου δεν το έχω διαβάσει) πολιτική ατζέντα, ούτε διακρίνεται, ούτε τεκμηριώνεται, παρά απλώς εικάζεται ότι η πυρπόληση της Ρώμης, απέβλεπε στην ενθρόνιση του Σενέκα.

Δεν είμαι αυτός που θα προτείνει στον οιονδήποτε να αναγνώσει την Αγία Γραφή, (την ελάχιστη κοινή συνισταμένη των χριστιανικών δογμάτων), για την πνευματική του οικοδόμηση. Όποιος επίσης επιμένει να αγνοεί ένα βιβλίο που έχει συμβάλλει όσο ολίγα στην οικοδόμηση του δυτικοευρωπαϊκού πολιτισμού, είναι επίσης δικό του ζήτημα. Πιστεύω ωστόσο, ότι θα ήταν προτιμότερο, τόσο ο έντιμος σκεπτικιστής, όσο και ο αφιονισμένος χριστομάχος, να αναζητούν την αφορμή της ενεργοποίησής τους στις πρωτογενείς πηγές και όχι στον κάθε ψευδο-εθνικό απολογητή του Διαδικτύου. Ελάχιστη συνεισφορά στη συζήτηση, ευελπιστώ να είναι το παρόν κείμενο, ενώ θα ακολουθήσει τουλάχιστον ένα ακόμα, για τη στάση των Πατέρων της Εκκλησίας απέναντι στον Σενέκα.

ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ

Ξεκινώντας να διερευνήσει κανείς τις προθέσεις του Αποστόλου των Εθνών, θα ανατρέξει στις Επιστολές του (επιστολές, που εστάλησαν, παρελήφθησαν από τις κατά τόπους εκκλησίες και διατηρήθηκαν μέχρις ότου συγκροτήθηκε ο Κανόνας της Καινής Διαθήκης), όπου κατ’ αρχάς διαπιστώνει την πίστη, αν όχι και βεβαιότητα του Παύλου για την επικείμενη δευτέρα παρουσία του Χριστού. Αναφέρει γι’ αυτήν χαρακτηριστικά: «Διότι σας λέμε βάσει του λόγου του Κυρίου τα εξής, ότι εμείς οι ζώντες που θα παραμείνουμε μέχρι την έλευση του Κυρίου, δεν θα φθάσουμε πρωτύτερα από εκείνους που κοιμήθηκαν, διότι αυτός ο Κύριος με παράγγελμα, με φωνή αρχαγγέλου και με σάλπιγγα Θεού θα κατεβεί από τον ουρανό και πρώτοι οι νεκροί εν Χριστώ θα αναστηθούν - έπειτα, εμείς όσοι ζούμε, οι οποίοι απομένουμε, θα αρπαχθούμε μαζί με αυτούς μέσα σε νεφέλες προς προϋπάντηση του Κυρίου στον αέρα…" (Πρώτη επιστολή Προς Θεσσαλονικείς Δ: 15-17).

Αντιθέτως, ο Απόστολος Πέτρος, ο οποίος είχε ζήσει διαψεύσεις και διαψεύσεις ως μαθητής του Ιησού, εμφανίζεται περισσότερο επιφυλακτικός όσον αφορά το επικείμενο της επιστροφής του και μεταθέτει το ενδεχόμενο της δευτέρας παρουσίας στο βάθος του χρόνου: «Να ξέρετε πρώτα τούτο: Ότι θα έλθουν κατά τις τελευταίες ημέρες χλευαστές, οι οποίοι θα ζουν κατά τις δικές τους επιθυμίες και θα λένε, «πού είναι η υπόσχεση της έλευσής του; Διότι αφ’ ότου κοιμήθηκαν οι πατέρες όλα παραμένουν τα ίδια, όπως ήσαν από την αρχή του κόσμου»(…) Δεν καθυστερεί ο Κύριος την εκπλήρωση της υπόσχεσής του, όπως νομίζουν μερικοί, αλλά μακροθυμεί απέναντί μας, επειδή δεν θέλει να χαθούν μερικοί, αλλά να έλθουν όλοι σε μετάνοια». (Δεύτερη Επιστολή του Πέτρου, κεφ. 3).

Δεν είναι απίθανο, τέτοιου είδους διαφορές να οδήγησαν και στις γνωστές πρώτες διαιρέσεις που γνώρισε η χριστιανική Εκκλησία και τις οποίες σχολιάζει ο Παύλος : «Γιατί πληροφορήθηκα για σας αδελφοί μου (…) ότι υπάρχουν διαμάχες μεταξύ σας. Και το λέω αυτό, γιατί άλλος από σας λέει: «Εγώ είμαι οπαδός του Παύλου», άλλος λέει, «εγώ είμαι του Απολλώ», άλλος «εγώ είμαι του Κηφά», και άλλος «εγώ είμαι του Χριστού». Έχει λοιπόν χωριστεί σε κομμάτια ο Χριστός;...» (Α’ Προς Κορινθίους επιστολή κεφ 1 : 12-13).

Το πρώτο λοιπόν ερώτημα που θα έθετα εγώ στον οιονδήποτε καλόπιστο και ευπρεπή συνομιλητή, είναι το πώς συμβιβάζεται, ο Απόστολος των Εθνών να αναλώνει τη ζωή του κηρύσσοντας εν αναμονή μιας άμεσης επιστροφής του Χριστού (τον οποίον, όπως διηγείτο, είχε δει σε όραμα και είχε λάβει μία συγκεκριμένη αποκάλυψη) και ταυτόχρονα να συνωμοτεί εναντίον του ρωμαίου Αυτοκράτορα.

ΟΙ ΣΥΝΩΜΟΤΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ

Κάθε συνωμοσία από την αρχή της Ιστορίας των Συνωμοσιών μέχρι σήμερα, έχει και τους κανόνες της. Χαρακτηριστικό των επιστολών του Παύλου, είναι οι επώνυμοι χαιρετισμοί από αδελφούς προς αδελφούς. Δεν μιλάμε μόνον για τους χριστιανούς στην «οικία του Καίσαρα», αλλά για τους χριστιανούς-μέλη μιας συνωμοτικής οργάνωσης στη Ρώμη, στην Έφεσο, στους Φιλίππους, στη Θεσσαλονίκη, στις Κολοσσές, στην Κρήτη.

Επαναλαμβάνω λοιπόν το επιχείρημα που έχει ξαναγράψει, με μία μεταφορά: Φαντάζεστε τον Μπιν Λάντεν, ή ένα άλλο μεγαλοστέλεχος της Αλ Κάιντα, να αποστέλλει επιστολές στα παραρτήματα της οργάνωσής του, κατονομάζοντας πρόσωπα, πράγματα και καταστάσεις – έστω και αν οι επιστολές αυτές δεν αφορούσαν τρομοκρατικές ενέργειες αλλά θρησκευτικά ζητήματα, ή απλά, προσωπικό ενδιαφέρον;

ΤΗΣ ΓΗΣ ΟΙ ΚΟΛΑΣΜΕΝΟΙ

Ας παραβλέψουμε ωστόσο, όλα τα παραπάνω κι ας δούμε εάν η λογική του Παύλου, όπως την γνωρίζουμε στις κανονικές επιστολές του (και όχι στις απόκρυφες, όπως αυτές που επικαλείται η όντως αείμνηστη Λιλή Ζωγράφου), μπορούσε να ερμηνευθεί ως προτροπή προς έναν πολιτικό ακτιβισμό, ή, πολύ περισσότερο, προς μία εξέγερση των πληβείων. Και αυτό, διότι είναι προφανές πως, για να πετύχει μία συνομωσία η οποία δεν θα διαδραματίζεται στις κλειστές κάμαρες ενός παλατιού, αλλά θα εμπλέκει εκατοντάδες και χιλιάδες αυτουργούς, θα πρέπει πρώτιστα να υπάρχει κάποια ΕΠΑΓΓΕΛΙΑ – επαγγελία καθορισμένη ή ακαθόριστη, συγκεκριμένη ή αιωρούμενη, αλλά πάντως επαγγελία, που να απευθύνεται στις εκατοντάδες και τις χιλιάδες. Και οι αυτουργοί αυτοί, δεν θα μπορούσαν παρά να βρεθούν, ανάμεσα στους πληβείους, στους «κολασμένους της γης».

Έτσι λοιπόν, ο Απόστολος σημειώνει στην επιστολή του προς τους Γαλάτες, (την πέμπτη κατά χρονολογική σειρά, γύρω στο 56 μ.Χ.) πως «δεν υπάρχει πια Ιουδαίος, ούτε Έλληνας, δεν υπάρχει δούλος, ούτε ελεύθερος, δεν υπάρχει άντρας και γυναίκα, γιατί όλοι εσείς είστε ένας χάρη στην Ιησού Χριστό» (3:28) – αλλά φαίνεται ότι η θέση του αυτή, έριξε λάδι στη φωτιά, γιατί το αμέσως επόμενο έτος, επτά χρόνια πριν από την πυρπόληση της Ρώμης, γράφει (πού αλλού;) στους ρωμαίους χριστιανούς: «Ας υποτάσσεται ο καθένας στις ανώτερες εξουσίες, γιατί δεν υπάρχει εξουσία παρά από το Θεό και οι εξουσίες που υπάρχουν, έχουν ταχθεί από το Θεό. Ώστε εκείνος που αντιτάσσεται στην εξουσία, αντιτάσσεται στη διαταγή του Θεού και εκείνοι που αντιστάθηκαν, θα κατακριθούν. Οι άρχοντες, δεν είναι φόβος για τα καλά έργα, αλλά για τα κακά (…) Γι’ αυτό, είναι ανάγκη να υποτάσσεσθε, όχι μόνον ένεκα της οργής (σ.σ. του Θεού), αλλά και για λόγους συνειδήσεως…» (κεφ. 13 : 1-7)

Τρία χρόνια πριν από την πυρκαγιά της Ρώμης, ο Παύλος υποδεικνύει στην επιστολή του προς τους κατοίκους των Κολοσσών «οι δούλοι να υπακούετε καθ’ όλα στους κυρίους σας αυτού του κόσμου, όχι για τα μάτια, όπως κάνουν όσοι θέλουν να φανούν αρεστοί στους ανθρώπους, αλλά με ειλικρίνεια καρδιάς φοβούμενοι το Θεό» (3 : 22-23), εξισορροπώντας ωστόσο την προτροπή του αυτή, με μια υπόδειξη στους κυρίους των δούλων, «να δίνετε το δίκαιο και το ίσο στους δούλους σας, γνωρίζοντες ότι και σεις έχετε Κύριο στους ουρανούς».

Πιο χαρακτηριστική απ’ όλες, στέκει ωστόσο η επιστολή του Παύλου προς τον Φιλήμωνα, κάτοικο των Κολοσσών, γραμμένη μεταξύ του 61 και του 63 μ.Χ.. Ο Φιλήμων, υπήρξε εύπορος χριστιανός, κάτοχος αρκετών δούλων. Όταν κάποιος απ’ αυτούς, ο Ονήσιμος, απέδρασε και συνάντησε αργότερα τον Παύλο στη Ρώμη, ο τελευταίος τον προέτρεψε να επιστρέψει πίσω στον αφέντη του. Και καθώς, ενδεχόμενα, ο Ονήσιμος είχε βουτήξει από το Φιλήμωνα και μερικά χρήματα για τα «οδοιπορικά» του, ο Παύλος του γράφει: «Και αν σου έκανε κανένα κακό, ή σου χρωστά τίποτε, λογάριασέ το σε μένα». Το μόνο το οποίο ζητά ο Παύλος από τον χριστιανό αφέντη, είναι να δεχθεί τον δραπέτη, ως "αδελφό αγαπητό".

Τέλος, ας καταγραφεί και η προτροπή του Αποστόλου Πέτρου στην πρώτη οικουμενική του επιστολή: «Οι υπηρέτες, να υποτάσσεστε στους κυρίους σας με τον οφειλόμενο σεβασμό και όχι μόνο στους καλούς και επιεικείς, αλλά και στους διεστραμμένους. Διότι αυτό έχει χάρη, αν με συναίσθηση του Θεού υπομένει κανείς, ενώ υποφέρει αδίκως…» (2 : 18-19). Μόνον στην επιστολή του Ιακώβου (5 : 1-6), ανιχνεύει κανείς κάτι από το μαχητικό λόγο του Ναζωραίου: «Ελάτε τώρα εσείς οι πλούσιοι, κλάψτε και θρηνήστε για τις συμφορές που σας έρχονται. Ο πλούτος σας έχει σαπίσει και τα ενδύματά σας είναι φαγωμένα από το σκόρο, το χρυσάφι σας και το ασήμι σας έχουν σκουριάσει και η σκουριά τους θα είναι μια μαρτυρία εναντίον σας και θα φάει τις σάρκες σας σα φωτιά (…) Τα μεροκάματα των εργατών που θέρισαν τα χωράφια σας και σεις τους τα στερήσατε, φωνάζουν – και οι βουές των θεριστών έχουν φτάσει στ’ αυτιά του Κυρίου Σαβαώθ…». Όμως η δικαιοδοσία του Ιακώβου περιοριζόταν στην Ιερουσαλήμ και η επιστολή του, γραμμένη γύρω στα 47 μ.Χ., μάλλον παρακολουθεί τις εξελίξεις από μεγάλη απόσταση.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ

Τι μπορεί λοιπόν να συμπεράνει κανείς από τα παραπάνω; Ανεχόταν ο Παύλος τη δουλεία; Πολύ πιθανόν, καθώς υπήρξε πρώην Φαρισαίος – ερμηνευτής του μωσαϊκού νόμου, ο οποίος αποδεχόταν το θεσμό. Μήπως απεχθανόταν ο Παύλος τη δουλεία; Διόλου απίθανο, αν όντως πίστευε ότι «ουκ ένι δούλος ουδέ ελεύθερος». Θεωρούσε μήπως ότι θα έπρεπε να ανατραπεί η κοινωνική αυτή σχέση: Μάλλον απίθανο, καθώς, εάν είχε τέτοιου είδους τάσεις, θα ανήκε στους επαναστάτες Ζηλωτές και όχι στους Φαρισαίους. Μήπως απλώς πίστευε ότι «δεν ήταν ώριμες οι συνθήκες για μία αλλαγή των κοινωνικών δομών»; Ποιος ξέρει…

Σε κάθε περίπτωση, ο Παύλος αφορίζει την κοινωνική ανυπακοή, κηρύσσει το σεβασμό στους θεσμούς, αρνείται έστω και το ελάχιστο - να προτρέψει τους χριστιανούς ιδιοκτήτες δούλων να τους χαρίσουν την ελευθερία τους.

Το συνολικό ερώτημα λοιπόν, τίθεται ως εξής: Πώς μία μικρή αίρεση, διαπαιδαγωγημένη επί τη βάσει των παραπάνω αρχών, την ώρα που αναμένει την δεύτερη έλευση του αναληφθέντος Ιησού, (30-40 μόλις χρόνια από το θάνατό του) και χωρίς να επιδεικνύει στοιχειώδεις προφυλάξεις συνωμοτικότητας, ξαφνικά αναλαμβάνει να πυρπολήσει τη Ρώμη, κατόπιν συνεννόησης του Σενέκα με τον Παύλο; Και πώς μπορεί κανείς να σταθεί στο περιεχόμενο κάποιων απόκρυφων επιστολών (το λιγότερο ελεγχόμενης προέλευσης) και στις εικοτολογίες περί χριστιανών πλαστογράφων που κολλάνε παντού, για να τεκμηριώσει το σενάριο αυτό;

Σε κάθε προμελετημένη εξέγερση, πριν από κάθε κρίσιμη απόφαση, υπάρχουν διαφωνίες, οι οποίες, έστω και εκ των υστέρων, διατυπώνονται. Γνωρίζουμε για παράδειγμα, τη διστακτικότητα των προεστών της Πελοποννήσου να παρακολουθήσουν τις αιτιάσεις του Παπαφλέσσα, γνωρίζουμε και τις ανησυχίες του Καποδίστρια. Γνωρίζουμε τις αντιρρήσεις του Κάμενεφ και του Μπουχάριν για το επιτυχημένο πραξικόπημα των μπολσεβίκων τον Οκτώβριο του 1917. Είναι ποτέ δυνατόν, μία συνομωσία Σενέκα-Παύλου που οδήγησε σε απανωτές συλλήψεις και «ομολογίες ενοχής», που σηματοδότησε την έναρξη του πλέον ονομαστού από τους διωγμούς κατά των χριστιανών, να μην προκάλεσε μία δημόσια διαφωνία, ένα δημόσιο ξεσκέπασμα, μία έστω καταγγελία από κάποια χριστιανική κοινότητα εκτός Ιταλίας; Ή και πάλι θα επιστρατεύσουμε τη θεωρία περί των νικητών χριστιανών που έθαψαν τα ιστορικά ευρήματα;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2006, 22:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

...ΚΑΙ ΕΠΙ ΤΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ

Δεν γνωρίζω πώς έχει συμπεριφερθεί στο παρελθόν ο "Ψηλός" και αν δικαίως ή όχι ο Macedon έχει προηγούμενα μαζί του. Νομίζω όμως ότι στην προκείμενη συζήτηση συμπεριφέρθηκε ευπρεπώς, ενώ ο Macedon ξεκίνησε συγκρίνοντας το Νέρωνα με τον Αβραάμ (σύγκριση άσχετη με το ζήτημα), στη συνέχεια καταλόγισε στον "Ψηλό" προθέσεις μείωσης του Gibbon και προχώρησε με ειρωνείες του στυλ "άτιμη γλώσσα τα ελληνικά, να καταλαβαίναμε και τι διαβάζουμε κλπ", "εγώ είμαι επιστήμονας, εσύ χριστιανός κλπ".

Είναι ανθρώπινο το να έχει κανείς προηγούμενα με κάποιον άλλον, οφείλουμε να είμαστε "επιεικείς με τα ανθρώπινα" και αισθάνομαι ότι το κλίμα έχει βελτιωθεί ελαφρώς. Ωστόσο, μπροστά στο ομαδόν πυρ κατά του "Ψηλού" και του κου προέδρου (Dying Incubus), αισθάνθηκα την ανάγκη να διαμαρτυρηθώ - και θα το ίδιο θα πράξω και για τον οποιονδήποτε άλλο, "εχθρό" ή "φίλο", όσο συμμετέχω στις συζητήσεις του site αυτού._

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2006, 23:06:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dear Ψηλέ,

1.Κατ'αρχάς το "γκιοζάρας" είναι βρισιά;

Δεν το έχω ξανακούσει!

Εάν είναι βρισιά κακώς το λέει ο Γηγενής προς εσένα.


2.Λες :


quote:
Ψάχνοντας να βρω κάποια στοιχεία για το Θεοδόσιο, έπεσα πάνω σε κάτι που αξίζει τον κόπο να παραθέσω δυο-τρία πράγματα,

λοιπόν, είναι κάποια στοιχεία από την επιτομή της Ελληνικής ιστορίας, του ΕΘΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ.

Ας δούμε λοιπόν τι μου έκανε εντύπωση:

415 Σφαγιάζεται η φιλόσοφος Υπατία από φανατικούς για πολιτικούς λόγους στην Αλεξάνδρεια.

... και εγώ που τώρα ήξερα ότι την έφαγαν οι χριστιανοί;;; Μάλλον φαίνεται ότι αυτοί οι αγράμματοι, του Πανεπιστημίου, δεν έχουν διαβάσει Ρασιά!!!


425 Ιδρύεται από τον Θεοδόσιο Β΄ πανεπιστήμιο στην Κωνσταντινούπολη και οργανώνεται η ανώτατη εκπαίδευση.
...............................................


Όμως σου έγραψα:

"Σου παραθέτω τις πράξεις ενός μόνο Θεούσου αυτοκράτωρα και των συν αυτώ Δεσποτάδων:

"Με τον Θεοδοσιο Β και την πίεση των συν αυτώ πατριαρχών, εισήχθησαν οι εξής νόμοι και διατάγματα:
1. 435μ.Χ. θανατική ποινή για άσκηση ειδωλολατρείας,
2. 423 μ.Χ. εξορία και δήμευση περιουσίας για συμμετοχή σε θυσίες,
3. 438 μ.Χ. καταστροφή αρχαίων ναών και χτίσιμο εκκλησιών στην θέση τους"

Έτσι απλά και απέριτα αλλαξοπίστησαν οι πρόγονοί μας Ψηλέ.

Η γύμνια των επιχειρημάτων σου είναι έκδηλη."

Τα παραπάνω ήταν απάντηση στο σχόλειό σου:

quote:
Αμ και οι δικοί μας οι πρόγονοι, μη μου πείτε ότι ήταν τόσο «μπουνταλάδες» που έχαψαν το παραμύθι των ρωμαίων και αλλαξοπίστησαν;;

ΕΡΩΤΩ ΛΟΙΠΟΝ:

γιατί μου γράφεις για τον Θεοδόσιο Β' άλλα από αυτά που σου παραθέτω;

Έκανε ή δεν έκανε τα όσα σου γράφω;

Εξανάγκασε ή όχι τους πρόγονούς μας να αλλαξοπιστίσουν;

ΑΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ!

3. Ο Dying_Incubus με κάλυψε πλήρως με την απάντηση που σου έδωσε.

ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2006, 00:21:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την Υπατία υπάρχει ένα πληρέστατο άρθρο στο esoterica και μπορείτε να το συμβουλευθείτε.

Η ερώτησή μου: Γιατί γίνεται προσπάθεια εκτροπής της συζήτησης από το Νέρωνα και το κάψιμο της Ρώμης προς το Θεοδόσιο, τον Κύριλλο (τον ηθικό αυτουργό της στυγερής δολοφονίας της Υπατίας) και άλλες δημοκρατικές δυνάμεις της εποχής;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2006, 00:59:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1. Ο Τάκιτος λέει ότι την μέρα της φωτιάς κυκλοφορούσαν "περίεργοι άνθρωποι" με αναμμένα δαδιά στα χέρια, που τα έριχναν μέσα στα σπίτια (τα περισσότερα σπίτια που καταστράφηκαν ήταν σπίτια των αριστοκρατών) για να ενδυναμώσουν την φωτιά.

Θαρρώ πως δεν το λέει έτσι ακριβώς ο Τάκιτος.
Δώσε ακριβώς παραπομπή (σύγγραμμα, κεφάλαιο, παράγραφο) για να το διασταυρώσουμε.


quote:

Όσο για τον Τάκιτο (ο οποίος ήταν 10 χρονών το 64 μ.Χ.), είναι ο πρώτος που κάνει λόγο για διωγμούς των Χριστιανών από το Νέρωνα, υποθέτοντας ότι πρέπει να ήταν Χριστιανοί, μια και στα χρόνια του Τάκιτου, όπως ομολογεί ο ίδιος, οι Χριστιανοί δημιουργούσαν συνεχώς προβλήματα στη Ρώμη.

Το εν λόγω απόσπασμα, επιβεβαιώνει, αν μη τι άλλο, και την ουδέτερη έως και εχθρική στάση του Τάκιτου απέναντι στους Χριστιανούς.
Συνεπώς, το επιχείρημα ότι ο Τάκιτος έβλεπε φιλικά τους Χριστιανούς καταρρέει.


quote:

Στο βιβλίο "Τάκιτου άπαντα" των Alfred John Church. William Jackson Brodribb. Sara Bryant και στη σελίδα 381 αναφέρεται:

"Πρώτα λοιπόν συνέλαβαν όλους όσους δήλωσαν ένοχοι" (και όχι όσους ομολογούσαν την πίστη τους).


Βρε μπαγάσα Γηγενή δεν ντρέπεσαι λίγο;;
Σε βολεύει καλύτερα αυτή η εκδοχή από εκείνη που είχες παραθέσει σε προηγούμενο μήνυμά σου;;

Μήπως δεν θυμάσαι τι είχες παραθέσει;;;;;;;;;;;;;;
Να σου το θυμίσω εγώ λοιπόν.

Μόλις στις 17/05/06 μας έλεγες:

quote:
Απεστάλη: 17/05/2006, 20:16:40
gigenis
"Επιασαν ολους τους φανερους οπαδους της αιρεσεως και υστερα, χαρη στις πληροφοριες τους, συνελαβαν και ολους εκεινους, που ως κυριο χαρακτηριστικο ειχαν το μισος εναντια στο ανθρωπινο γενος, χωρις να εξετασθει αν ειχαν συμμετοχη ή οχι στον εμπρησμο της Ρωμης..."
[Τακιτος, Χρονικα]

φανεροί δεν ήταν άλλοι παρά όσοι το ομολογούσαν φανερά, έτσι δεν είναι;;;

και έρχεσαι σήμερα και μας αλλάζεις τη την πρώτη έκδοση με αυτή του macedon και μας λες το "Πρώτα λοιπόν συνέλαβαν όλους όσους δήλωσαν ένοχοι ;;;,
Δεν καταλαβαίνω τι έγινε;; οι μεν «πρώτοι ιστορικοί της εποχής», της πρώτης παραπομπής σου, έκαναν λάθος και έτσι επέλεξες τους άλλους «ιστορικούς της εποχής», αυτούς δηλαδή του macedon;;
Εγώ πάντως, αν ήμουν στη θέση σου, θα ντρεπόμουνα να κάνω αυτό που έκανες τώρα εσύ.

Ή αν το έκανα, θα ομολογούσα ανοικτά πως έκανα λάθος βρε παιδιά!!
Θα ομολογούσα, επίσης, πως οι «πρώτοι ιστορικοί της εποχής» είναι «μπαγλαμάδες» (χαριτολογώ έτσι!!) και θα έλεγα πως οι δεύτεροι τα λένε καλύτερα!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2006, 01:32:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Θαρρώ πως δεν το λέει έτσι ακριβώς ο Τάκιτος.

Ο Τάκιτος το λέει έτσι ακριβώς:

"quidam amissis omnibus fortunis, diurni quoque victus, alii caritate suorum, quos eripere nequiverant, quamvis patente effugio interiere. nec quisquam defendere audebat, crebris multorum minis restinguere prohibentium, et quia alii palam faces iaciebant atque esse sibi auctorem vociferabantur, sive ut raptus licentius exercerent seu iussu.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2006, 01:38:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ψηλε θα σε μαλωσω
ζητησες να σου παραθεσει καποιος τις παραπομπες που εχουν δωθει απο τα μελη και αυτες οι παραπομπες ειναι απο ιστορικους τις εποχης που ψαχνουμε αυτο εκανα αν κοιταξεις το μηνυμα θα δεις και αυτες που εδωσα στην αρχη αλλα και οσες εχουν δωσει οι υπολοιποι

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2006, 09:02:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ macedon, σε χαιρετώ!
Εχθές με ρώτησες κάποια πράγματα στο εξής μήνυμα: 22/05/2006 οπότε οφείλω μια απάντηση.

Πρώτα απ' όλα να σου πώ χαρά στο κουράγιο σου που έψαχνες στην Αναζήτηση για 2 μέρες κάθε μήνυμα ξεχωριστά.
Πολύ χρονοβόρο...

Ειλικρινά δεν έχω μετρήσει πόσες συστάσεις έχουν γίνει στο μέλος Ψηλός κι ίσως να μην έχει τόσο μεγάλο νόημα όσο συχνά νομίζουμε να κάνουμε μια τέτοια μέτρηση.
Έχουν γίνει πάρα πολλές συστάσεις σε διάφορα θέματα της Κατηγορίας .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-. όπου η συζήτηση παρεκτράπηκε ουκ ολίγες φορές.
Μπορεί κάποια μέλη να φαίνονται δογματικά, φανατικά και με επιθετική συμπεριφορά.
Εμείς ως άτομα τι οφείλουμε να κάνουμε για αυτό?
Να παρασυρθούμε σε αυτήν την κατάσταση, η οποία θα μας αναλώσει ενέργεια και θα μας οδηγήσει σε ένα κυκεώνα στείρων αντιπαραθέσεων?
Ή να προσπαθήσουμε να συζητήσουμε σαν ώριμοι άνθρωποι?
Πιστεύω πως είναι δράση κι αντίδραση, αγαπητέ μου.
Σπανιότατα κάποιος θα ξεφεύγει όταν οι υπόλοιποι δεν τον ακολουθούν σε αυτή την διαδικασία.

Όταν η κατάσταση ξεφεύγει σε μεγάλο βαθμό έχουν γίνει (και γίνονται) συστάσεις, παρεμβάσεις σε υβριστικά μηνύματα, απενεργοποιήσεις θεμάτων που είναι πόλοι έλξης συγκρούσεων, απενεργοποιήσεις λογαριασμών με καθορισμένη χρονική διάρκεια κτλ.

Θέλω να σε ρωτήσω κάτι, φίλε μου!
Για αυτές τις παρεκτροπές που έχουν καταγραφεί κατά καιρούς ευθύνεται ένα μέλος?
Μπορούμε πχ να πούμε οτι ευθύνεται ο Α ή ο Β?
Αν το κάναμε αυτό θα ήμασταν αντικειμενικοί ή φιλαλήθεις?
Τουλάχιστον εγώ δεν θα είχα ήσυχη την συνείδηση μου γιατί γνωρίζω πως δεν είναι έτσι τα πράγματα.
Και μην ξεχνάμε πως σημασία δεν έχει πάντα μόνο το ποιός βρίζει και προσβάλλει κατάφορα τον συνομιλητή του.
Έχει σημασία και το αν το άτομο αυτό προκλήθηκε έμμεσα από κάποιο άλλο μέλος.

Ναι, το μέλος Ψηλός έχει παρεκτραπεί αρκετές φορές κι η συμπεριφορά του σε πολλές περιπτώσεις θα μπορούσε να ήταν καλύτερη.
Δεν είναι όμως ο μόνος, αγαπητέ.

Όσο καιρό συμμετέχω στις συζητήσεις του Esoterica (περίπου 1 χρόνο) έχω δεί πάρα πολλές παρεμβάσεις Συντονιστών/Διαχειριστών σε συζητήσεις που ήταν εμπρηστικές.
Γιατί συνεχίζεται αυτή η κατάσταση, αγαπητέ?
Η προσωπική μου γνώμη, φίλε macedon είναι πως το κίνητρο που οδηγεί αρκετές συζητήσεις στην Κατηγορία αυτή των Forums είναι λανθασμένο.
Δεν είναι ούτε η απλή ανταλλαγή απόψεων, ούτε η διάθεση για διάλογο με μεστό τρόπο, σεβασμό στις απόψεις του συνομιλητή μας.
Η διάθεση είναι η υποτίμηση του συνομιλητή μας κι η πρόκληση ώστε να "μπούμε στο μάτι" του άλλου.
Κι αυτό έχει γίνει αρκετές φορές από κάποια άτομα σε συζητήσεις που πραγματεύονται τον Χριστιανισμό, τον Δωδεκαθεϊσμό, την αθεΐα κτλ κτλ.
Οπότε ό,τι επεμβάσεις γίνουν δεν θα αλλάξει τίποτα εφόσον οι ίδιοι οι συνομιλητές δεν αντιληφθούν κάποια πράγματα και δεν τα νιώσουν μέσα τους.
Για μένα αυτή είναι η αλήθεια, φίλε μου.

Κατάλαβα την διάκριση που κάνεις μεταξύ φανατισμού - δογματισμού.
Ίσως να μην είχα καταλάβει αρκετά πως το εννοούσες στο προηγούμενο μήνυμα.
Ο φανατισμός δεν προάγει τον ορθό διάλογο και μερικές φορές ενδέχεται να δημιουργήσει πρόβλημα στις συζητήσεις των forums.
Αντίθετα, το Esoterica προσπαθεί στο μέτρο που μπορεί να προάγει την ελευθερία.
Και για να μην παρεξηγηθεί αυτό το σημείο, επισημαίνω πως μιλάω για την ελευθερία στον τρόπο σκέψης μας, στο να αφήσουμε το μυαλό μας να ελευθερωθεί από τα δεσμά που εμείς του επιβάλλουμε.
Οπότε ο φανατισμός βλάπτει πρώτα απ' όλα εμάς τους ίδιους ως άτομα και δε μας αφήνει να δούμε διάφορα πράγματα που θα μπορούσαμε να δούμε.
Δεν είναι λοιπόν, φίλε μου, το θέμα μόνο το Esoterica.
Είναι ο εαυτός μας και τα δεσμά που του επιβάλλουμε όταν φανατιζόμαστε.

Τελειώνοντας, να σου πώ πως πιστεύω οτι η σοβαρότητα πρέπει να διατηρηθεί.
Η σοβαρότητα όμως καθεαυτή κι όχι η σοβαροφάνεια...
Αυτό το λέω γιατί αυτές οι 2 έννοιες μπορούν συχνά να εναλλάσσονται...

Ελπίζω να σε κάλυψα, φίλε μου!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2006, 11:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είδα κανένα σχόλιο σχετικά με τους ορθότατους συλλογισμούς-προβληματισμούς του Trainman;;;

Κανένας δεν έχει να πει τίποτα;;

Όπως βλέπεις Trainman, δεν υπάρχει χώρος για συζήτηση υπό τη μορφή που, πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου, προσπάθησες να της δώσεις εσύ.
Δυστυχώς, αυτό που κάνουμε είναι να ανταλλάσουμε ειρωνικά σχόλια και να κάνουμε προσωπικές επιθέσεις.
------------------------------------------------------


Θα ήθελα επίσης, να ρωτήσω και κάτι άλλο.

Τις ακόλουθες μεταφράσεις, Γηγενή, από που τις ψάρεψες;;

""...Ο Νερων την ημερα εκεινη ηταν στο Αντιουμ. Γυρισε αμεσως μολις πληροφορηθηκε για την φωτια και εφτασε τη στιγμη που καιγοταν το κτιριο που εκτισε ο ιδιος για να ενωσει το Παλατινο με τους κηπους του Μαικηνα και διεταξε αμεσως να σβησθει η πυρκαγια... Για να ανακουφησει τον κοσμο που τριγυριζε αστεγος και πεινασμενος στους δροσμους, ανοιξε αμεσως το πεδιο του Αρεως, τα μνημεια του Αγριππα και τους αυτοκρατορικους κηπους. Διεταξε να χτιστουν γρηγορα προχειρα καταλυματα και παραγκες για να στεγασθουν οι προσφυγες και προσταξε να φερουν τροφυμα απο την Οστια και τις γειτονικες πολεις και να τα μοιρασουν στο λαο..."
[Τακιτος, Χρονικα]"

και

" 1. Ο Τάκιτος λέει ότι την μέρα της φωτιάς κυκλοφορούσαν "περίεργοι άνθρωποι" με αναμμένα δαδιά στα χέρια, που τα έριχναν μέσα στα σπίτια (τα περισσότερα σπίτια που καταστράφηκαν ήταν σπίτια των αριστοκρατών) για να ενδυναμώσουν την φωτιά."

Αν υπάρχει η σχετική ιστοσελίδα, πες μου σε παρακαλώ ποια είναι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2006, 12:47:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ρε ψηλε ρε ψηλε
αλσχαιμερ εχεις;;;;;;
ψαξε εκει που εδωσα για πρωτη φορα τις μεταφρασεις και θα βρεις και την σελιδα που τις πηρα
τι να πω και μετα θες να κανουμε και σοβαρο διαλογο

quote:
Δεν είδα κανένα σχόλιο σχετικά με τους ορθότατους συλλογισμούς-προβληματισμούς του Trainman;;;

Κανένας δεν έχει να πει τίποτα;;

Όπως βλέπεις Trainman, δεν υπάρχει χώρος για συζήτηση υπό τη μορφή που, πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου, προσπάθησες να της δώσεις εσύ.
Δυστυχώς, αυτό που κάνουμε είναι να ανταλλάσουμε ειρωνικά σχόλια και να κάνουμε προσωπικές επιθέσεις.



εκανες εσυ κανενα σχολιο και δεν το ειδαμε;;;
γιατι ο τραινμαν εθεσε καποιες ερωτησεις εσυ δεν θα τοποθετηθεις;;;;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2006, 13:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ρε ψηλε ρε ψηλε
αλσχαιμερ εχεις;;;;;;
ψαξε εκει που εδωσα για πρωτη φορα τις μεταφρασεις και θα βρεις και την σελιδα που τις πηρα
τι να πω και μετα θες να κανουμε και σοβαρο διαλογο

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν είδα κανένα σχόλιο σχετικά με τους ορθότατους συλλογισμούς-προβληματισμούς του Trainman;;;

Κανένας δεν έχει να πει τίποτα;;

Όπως βλέπεις Trainman, δεν υπάρχει χώρος για συζήτηση υπό τη μορφή που, πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου, προσπάθησες να της δώσεις εσύ.
Δυστυχώς, αυτό που κάνουμε είναι να ανταλλάσουμε ειρωνικά σχόλια και να κάνουμε προσωπικές επιθέσεις.

--------------------------------------------------------------------------------


εκανες εσυ κανενα σχολιο και δεν το ειδαμε;;;
γιατι ο τραινμαν εθεσε καποιες ερωτησεις εσυ δεν θα τοποθετηθεις;;;;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του


Τόσο δύσκολο σου είναι να παραθέσεις ξανά τις ιστοσελίδες;;
Παράθεσες ένα σωρό πράγματα, που να ξέρω εγώ που να βρω αυτό που ψάχνω;;

Σε ρώτησα να μου υποδείξεις από πήρες τη μετάφραση μόνο των δύο παραπάνω παραγράφων.

Άντε λοιπόν, περιμένω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2006, 14:12:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σου δινω ολες τις σελιδες που πηρα τα στοιχεια

http://us.geocities.com/xmorfos/genea2.htm

http://www.odal.gr/diogmoi.htm
http://www.odal.gr/Paul2.htm
http://www.odal.gr/anyparktosjesus.htm

http://72.14.207.104/search?q=cache:_F-6FAJrMtIJ:
www.hack.gr/users/neva/astrologia/ekeimena/ekath_aparxes.
htm+%CE%A4%CE%B5%CF%81%CF%84%CF%85%CE%BB%CE%BB%CE%B9%CE%B1%
CE%BD%CE%BF%CF%82+&hl=el&gl=gr&ct=clnk&cd=89
γι'αυτη την σελιδα ακολουθα τις οδηγιες

quote:
ΠΕΡΣΕΙΑ ΕΚΑΤΗ - Οι απαρχες του αθεϊστικου κινηματος του ...Δυο αιωνες αργοτερα ο "πατερας της εκκλησιας" Τερτυλλιανος απειλει: "ειμαστε πολλοι, ειμαστε παντου...μια μικρη ομαδα απο μας, μια μονο νυχτα με λιγους ...
www.hack.gr/users/neva/astrologia/ ekeimena/ekath_aparxes.htm - 35k - Αποθηκευμένη Σελίδα - Παρόμοιες σελίδες


αυτη ειναι η πηγη μου ψηλε

βαλε στο google την λεξη τερτυλλιανος και θα το βρεις στην 9 σελιδα
πατα να σου ανοιξει η αποθηκευμενη


ψαξε βρες οτι θες απο εκει εχω παρει οτι εχω καταθεσει

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2006, 14:25:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν είδα κανένα σχόλιο σχετικά με τους ορθότατους συλλογισμούς-προβληματισμούς του Trainman;;;

Κανένας δεν έχει να πει τίποτα;;


Θα τον έχεις τον σχολιασμό Ψηλέ μου!

Φίλε Trainman

Θα είχες ίσως δίκιο, αν τα κείμενα που επικαλείσαι για να στηρίξεις τον συλλογισμό σου, ήταν ιστορικά και όχι ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ!

Δεν είναι δυνατόν να θεωρηθεί ιστορικής αξίας ένα κείμενο, του οποίου ο συντάκτης ισχυρίζεται ότι κατέβηκε ο θεός και του παραπονέθηκε γιατί τον διώκει (τον θεό, ο... Παύλος).
Ετσι δεν είναι;

Και με προβληματίζει και κάτι άλλο βρε παιδιά.
Πως γίνεται μέσα σε 30 περίπου χρόνια από τον θάνατο του Χριστού, να έχει φτάσει ο χριστιανισμός από την Ιουδαία μέχρι την Γαλατία και να έχουν και επίσκοπο (τον Ειρηναίο);
Και με τα μέσα της εποχής εκείνης;
Δεν θα έπρεπε να έχουν πήξη στους χριστιανούς όλοι οι ενδιάμεσοι λαοί;
Διότι, απ' όσο ξέρω, κάτι τέτοιο δεν συνέβη...

Συμπηρωματικοί προβληματισμοί: Αυτές τις επιστολές ποιός τις μετέφερε; (μεγάλες αποστάσεις)
Οι αποδέκτες ενημέρωσαν για την λήψη αυτών;
Πως τις σχολίασαν;
Τι απάντησαν;
Απάντησαν;
Αν όχι, γιατί;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2006, 14:54:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Οι απόκληροι της κοινωνίας, οι οποίοι απετέλουν την μεγαλυτέραν μάζαν του πληθυσμού της αυτοκρατορίας, εζήτουν παρηγορίαν και ελπίδα έξω της γήινης ζωής, η οποία δεν ήτο πολύ ευχάριστος δι' αυτούς.
Μεταξύ αυτών ο χριστιανισμός εστρατολόγησε τους περισσοτέρους και πλέον φανατικούς οπαδούς."

Από αυτό το ωραίο βιβλίο του σχολείου μου!
ΟΕΔΒ 1972, Β',Ε' γυμνασίου (Βασίλη), Ελληνορωμαϊκή - Βυζαντινή ιστορία!

Για να ξέρουμε και το ποιόν τους...

ΘΑ ΕΒΑΖΑΝ ΑΥΤΟΙ ΦΩΤΙΑ ΣΤΗΝ ΡΩΜΗ;;;

ΝΑΙ Η ΟΧΙ;;;

Edited by - Αίολος on 23/05/2006 15:11:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2006, 17:32:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

σου δινω ολες τις σελιδες που πηρα τα στοιχεια

http://us.geocities.com/xmorfos/genea2.htm

http://www.odal.gr/diogmoi.htm
http://www.odal.gr/Paul2.htm
http://www.odal.gr/anyparktosjesus.htm

http://72.14.207.104/search?q=cache:_F-6FAJrMtIJ:
www.hack.gr/users/neva/astrologia/ekeimena/ekath_aparxes.
htm+%CE%A4%CE%B5%CF%81%CF%84%CF%85%CE%BB%CE%BB%CE%B9%CE%B1%
CE%BD%CE%BF%CF%82+&hl=el&gl=gr&ct=clnk&cd=89
γι'αυτη την σελιδα ακολουθα τις οδηγιες

quote:
ΠΕΡΣΕΙΑ ΕΚΑΤΗ - Οι απαρχες του αθεϊστικου κινηματος του ...Δυο αιωνες αργοτερα ο "πατερας της εκκλησιας" Τερτυλλιανος απειλει: "ειμαστε πολλοι, ειμαστε παντου...μια μικρη ομαδα απο μας, μια μονο νυχτα με λιγους ...
www.hack.gr/users/neva/astrologia/ ekeimena/ekath_aparxes.htm - 35k - Αποθηκευμένη Σελίδα - Παρόμοιες σελίδες


αυτη ειναι η πηγη μου ψηλε

βαλε στο google την λεξη τερτυλλιανος και θα το βρεις στην 9 σελιδα
πατα να σου ανοιξει η αποθηκευμενη


ψαξε βρες οτι θες απο εκει εχω παρει οτι εχω καταθεσει

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του


Εγώ θα ψάξω να βρω για δικούς σου ισχυρισμούς;;;;;;;;;;;;;;

Κάτι έχεις πάθει μου φαίνεται!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2006, 17:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολος
Δεν είναι δυνατόν να θεωρηθεί ιστορικής αξίας ένα κείμενο, του οποίου ο συντάκτης ισχυρίζεται ότι κατέβηκε ο θεός και του παραπονέθηκε γιατί τον διώκει (τον θεό, ο... Παύλος).
Ετσι δεν είναι;

Με την ίδια σκεπτική, ξέρεις πόσα κείμενα θα έπρεπε να να μην θεωρούνται ιστορικά για το λόγο ότι οι συντάκτες τους πίστευαν σε είδωλα;;

Αυτή την ατιολόγηση πρώτη φορά τη βλέπω!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2006, 17:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΕΛΙΚΑ ΨΗΛΕ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ
ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙΣ ΤΟΤΕ ΕΛΑ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2006, 18:16:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΤΕΛΙΚΑ ΨΗΛΕ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ
ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙΣ ΤΟΤΕ ΕΛΑ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του


Έχεις δίκιο,
εμείς οι μικροί θα πρέπει να περιμένουμε ακόμη για να μπορέσουμε να συζητήσουμε με σοβαρούς ανθρώπους σαν και του λόγου σου.

Την επόμενη φορά που θα παραθέσω κάποια πληροφορία από το Ίντερνετ, στην καλύτερη περίπτωση, θα σας παραπέμψω στο WWW.GOOGLE.COM και ψάξτε μόνοι σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2006, 19:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus
Μπορεί κάποια μέλη να φαίνονται δογματικά, φανατικά και με επιθετική συμπεριφορά.
Εμείς ως άτομα τι οφείλουμε να κάνουμε για αυτό?
Να παρασυρθούμε σε αυτήν την κατάσταση, η οποία θα μας αναλώσει ενέργεια και θα μας οδηγήσει σε ένα κυκεώνα στείρων αντιπαραθέσεων?
Ή να προσπαθήσουμε να συζητήσουμε σαν ώριμοι άνθρωποι?

Κατά τη γνώμη μου ούτε το ένα ούτε το άλλο. Το πρώτο είναι ατελέσφορο. Το δεύτερο μάταιο.

quote:
Dying_Incubus
Για αυτές τις παρεκτροπές που έχουν καταγραφεί κατά καιρούς ευθύνεται ένα μέλος?
Μπορούμε πχ να πούμε οτι ευθύνεται ο Α ή ο Β?

Για την πρόκληση σαφώς ευθύνεται ένας. Για την πορεία της συζήτησης μετέπειτα, όλοι οι εμπλεκόμενοι.

quote:
Dying_Incubus
Η προσωπική μου γνώμη, φίλε macedon είναι πως το κίνητρο που οδηγεί αρκετές συζητήσεις στην Κατηγορία αυτή των Forums είναι λανθασμένο...
Η διάθεση είναι η υποτίμηση του συνομιλητή μας κι η πρόκληση ώστε να "μπούμε στο μάτι" του άλλου.

Αληθές, δυστυχώς αν και όχι απόλυτο.

quote:
Dying_Incubus
Οπότε ό,τι επεμβάσεις γίνουν δεν θα αλλάξει τίποτα εφόσον οι ίδιοι οι συνομιλητές δεν αντιληφθούν κάποια πράγματα και δεν τα νιώσουν μέσα τους.
Για μένα αυτή είναι η αλήθεια, φίλε μου.

Θεωρητικά έχεις δίκιο. Στην πράξη ξέρεις όμως πως αυτά τα πράγματα είναι δύσκολο να γίνουν. Ο αυτοπροσδιορισμός και η αυτορύθμιση δεν είναι και από τα ευκολότερα πράγματα στον κόσμο.

quote:
Dying_Incubus
Ελπίζω να σε κάλυψα, φίλε μου!

Κατ'αρχήν δεν ζήτησα εξηγήσεις φίλε μου οπότε δεν τίθεται θέμα κάλυψης. Με κανένα τρόπο δεν θα ήθελα να νομίσεις ότι τοποθετώ εσένα ή οποιονδήποτε άλλο από τη διαχειριστική/συντονιστική ομάδα του esoterica σε θέση απολογητή. Την προσωπική σου γνώμη ζήτησα, με την οποία συμφωνώ απόλυτα, τόσο όπως παρουσιάστηκε εδώ, όσο και κατά καιρούς μέσα από τις διάφορες συζητήσεις.

Παίρνοντας όμως υπόψη και τα σχόλια των άλλων συνομιλητών που αναφέρθηκαν στο θέμα τελικά έχω καταλήξει στην ιδέα πως κάθε χωριό όχι μόνο ανέχεται αλλά και χρειάζεται ίσως τον ..."γραφικό" του.

Ευχαριστώ πάντως για τις τοποθετήσεις. Ίσως ήταν μια ευκαιρία να μπουν μερικά πράγματα στη θέση τους. Ισως και όχι. Ο χρόνος θα δείξει.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2006, 20:46:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ μου, αυτό το "ο χριστιανισμός εστρατολόγησε" δεν θα το σχολιάσεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2006, 21:39:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris,
φτάνει, μη λες άλλα!Με όσα είπες μας έδειξες την "ταυτότητά" σου. Καλά ρε μαμώτο, πολλές ασυναρτησίες βλέπω......
Ψηλός

Φίλε Ψηλός , από τον τρόπο που απαντάς καταλαβαίνω ότι έχασες την ψυχραιμία σου δεν με πειράζει όμως , γιατί από ότι έχω παρακολουθήσει και στα παράθυρα της τηλεοράσεως όλοι οι ομοϊδεάτες σου αντιδρούν κατά τον ίδιο τρόπο .
Κατ’αρχήν θέλω να σε πληροφορήσω για την ταυτότητά μου για να μην βγάζεις λάθος συμπεράσματα .
Μάθε λοιπόν φίλε μου ότι προσωπικά πιστεύω μόνο στην ύπαρξη του Θεού , και δεν ανήκω σε καμία θρησκεία αίρεση ή σέχτα . Αν και έχω διαβάσει όσο το δυνατόν αρκετά για τις γνωστότερες τουλάχιστον θρησκείες .
Όσον τωρα αφορά τις τρείς Αβρααμικές δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένας ενάρετος Εβραίος ή Μουσουλμάνος , δεν θα πάει στον παράδεισό σας επειδή δεν βαφτίστηκε , το ίδιο βέβαια συμβαίνει και από την άλλη πλευρά όπου ένας Χριστιανός είναι καταραμένος από τον Γιαχβέ ή τον Αλλάχ γιατί τρώει χοιρινό , πίνει οινοπνευματώδη ποτά , και προσκυνάει τα είδωλα δηλ εικόνες ή αγάλματα στους καθολικούς παραβιάζοντας την εντολή << ου ποιήσεις σεαυτώ είδωλον ουδέ παντός ομοίωμα……..>>.
Επίσης θεωρώ γελοίο να προσεύχομαι και να υμνολογώ σαν άγιο προπάτορά μου έναν Εβραιοχαλδαίο προαγωγό της γυναίκας του , να έχω σαν ιερό ένα βιβλίο που υμνεί τον Ισραήλ , βρίθει αιμομιξιών και γενοκτονιών , καθώς και ξεχειλίζει από μίσος κατά των Ελλήνων . Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά να σταυροκοπιέμαι όταν ο παπάς δοξάζει τον Γιαχβέ ( Αληλουϊα ) , ή όταν αναθεματίζει το γένος μου την ημέρα της Ορθοδοξίας .
Όλα τα άλλα όσο ενοχλητικά και αν σου φαίνονται τα αντιμετωπίζω χωρίς θρησκευτικές παρωπίδες , καθαρά σαν ιστορικά γεγονότα απομυθοποιημένα .
Αν διαβάσεις συγκριτική μυθολογία , ξέρεις πόσους Υιούς Θεών γεννημένους από παρθένες θα συναντήσεις ; ( Εχθές στην εκπομπή του Χαρδαβέλα βγάλανε και την Μαγδαληνή παρθένα ) .
Όσο για τις ασυναρτησίες μου σου αντιγράφω από τον βίο του Ιωάννου του Χρυσοστόμου εκδ. “Ζωή” 1932 σελ 66 έως 68 , για τα κατορθώματα του Πατριάρχη Αλεξανδρείας Θεοφίλου . ( 401 μχ )

…Εμισθοδότει εις την Κωνσταντινούπολιν , αναφέρει σύγχρονός τις , κατασκόπους , δια μέσου των οποίων εμάνθανε παν ό,τι εγίνετο εκεί .
Αυτός ως επί το πλείστον διώριζε τον έπαρχον της Αλεξανδρείας και ο έπαρχος δεν ελησμόνει ποτέ καθ’ όλην την διάρκειαν της υπηρεσίας με ποιόν αρχιεπίσκοπον είχε να κάμη .
Δια την επιρροήν του αυτην τόσον εις τα εκκλησιαστικά όσον και εις τα πολιτικά πράγματα ωνομάσθη ο Θεόφιλος Χριστιανός Φαραώ και ούτω η φιλαρχία του ικανοποιήθη .
Αλλ’είχεν και έτερον πάθος όχι ολιγότερον βίαιον του προηγουμένου . Ήτο άπληστος .
( τι μου θυμίζει …) .
Ηγάπα το χρήμα πολύ , Το ηγάπα δια να ζη πολυτελώς και εχρειάζετο να εξοδέυη , συνεπώς το ηγάπα δια να έχει τα μέσα να δωροδοκή , να διαφθείρη , να βλάπτη , να επεκτείνη την εξουσίαν του .
Και είχεν εφεύρει περίεργα μέσα , δια να αποκτά χρήματα , όχι μόνον χωρίς να δίδη αφορμήν τινα μομφής , αλλά τουναντίον να αποσπά συγχρόνως και την εκτίμησιν των Χριστιανών , κατορθώνων να σκεπάζη τας κλοπάς του με ποικίλα προσχήματα ευσεβείας και κοινωφελούς δράσεως . ( βρε τι μου θυμίζει …)
……….Ούτω είχον διατηρηθή οι ναοί της Αιγύπτου , των οποίων οι μυθώδεις θησαυροί διετηρούντο σχεδόν ανέπαφοι . Οι θησαυροί διήγειραν την επιθυμίαν του Θεόφιλου .
Υπηρξεν ο πρώτος ( μετά ακολούθησαν και οι υπόλοιποι) , μας λέγει συγγραφεύς τις ειδωλολάτρης , όστις κατεπάτησεν τους αυτοκρατορικούς τούτους νόμους περί ανεξιθρησκείας και προστασίας των ειδωλολατρικών ναών και ο τρόπος , με τον οποίον διεξήγαγε τον θρησκευτικόν αυτόν πόλεμον , αποδεικνύει αρκούντως , ότι ο φανατισμός δεν ήτο ούτε το μοναδικόν ούτε το κύριον ελατήριον του πολέμου τούτου . (κατάλαβες φίλε Ψηλός ; )
Εξέλεγε κυρίως ο Θεόφιλος τους ναούς τους περισσότερον εξακουστούς δια τα πλούτη των με τα οποία ηδύνατο να αποζημιωθή ο επιδυκνειόμενος ζήλος του .
Ούτω προηγήθη αυτοπροσώπως μιάς λεηλασίας εναντίον του περιφήμου ναού της Κανόπης .
Ωσαύτως ενήργησε κατά του Σεραπείου της Αλεξανδρείας , το οποίον μετά το Καπιτώλιον της Ρώμης ήτο το σπουδαιότερον και πλουσιώτερον κέντρον του πολυθεϊσμού .
Ήτο εξ ολοκλήρου εκτισμένον με μάρμαρα και εσωτερικώς είχεν επενδυθή με τρία μεταλλικά ενδύματα , το εν κάτωθι του άλλου . Το πρώτον ήτο χάλκινον , το επ’αυτού επικαθήμενον δεύτερον αργυρούν και το τρίτο χρυσούν .
Χρυσά αγάλματα , αφιερώματα πολύτιμα με λίθους πολιτίμους , με τεμάχια χρυσσού ευρίσκοντο εκεί εν αφθονία .
Ο Πατριάρχης το επολιόρκησε , συνοδευόμενος από τον έπαρχον και από τον στρατηγόν , των οποίων εχρειάσθη την βοήθειαν , διότι οι ειδωλολάτραι εφαίνοντο αποφασισμένοι να προστατεύσωσι το τελευταίον τουτο άσυλον της πίστεώς των .
( Εδώ οι καλοί, χριστιανοί της . “Ζωής” αποσιωπούν την σφαγή που επακολούθησε , γιατί δεν άφησαν κανένα ζωντανό , και συνεχίζουν …. )
Ολόκληρον το Σεράπειον διηρπάγη και ο Πατριάρχης συνήθρησεν όλα τα χρυσά είδωλα .Τα είδωλα αυτά αν πιστέυση τις τους συγχρόνους συγγραφείς , δεν τα εβδελύσσετο ο Θεόφιλος , αλλά συνήγαγεν εξ αυτών μεγάλας συλλογάς , τας οποίας έχωσεν εις τα υπόγεια του αρχιεπισκοπικού του μεγάρου .
Τοιουτοτρόπως ετροφοδοτούντο οι θησαυροί του Θεοφίλου ……….

Αυτά όπως βλέπεις φίλε Ψηλός δεν τα γράφουν τίποτα χριστιανομάχοι …, από κολλητούς σου τα αντέγραψα χωρίς να αλλοιώσω ούτε ένα κόμα για να μη με κατηγορήσεις για πλαστογραφία .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2006, 21:58:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon
"...Σ'αυτούς που σκλαβώθηκαν το 146 πριν την αρχή χρονολόγησης των χριστιανών και ελευθερώθηκαν στις 10 Μαρτίου του 1829 μετά από 21 αιώνες σκλαβιάς.
Στους Έλληνες από τότε μέχρι τώρα..."

Και η προγιαγιά μου η Ρωμιά που θρηνούσε τραγουδώντας «αλί και τρισαλί σε μας, πάρθηκε η Ρωμανία», με το αρχαιοπρεπές ιδίωμα του πόντου;
Ανήκει και αυτή στους σκλαβωμένους;

Γιατί η άλωση της Κωνσταντινούπολης, θρηνήθηκε όσο κανένα άλλο γεγονός στην ιστορία του Ελληνισμού;

Και ο Κολοκοτρώνης που λέει στον Στρατηγό Hamilton:
«Εμείς, καπετάν Άμιλτον, δεν εκάμαμε ποτέ συμβιβασμό με τους Τούρκους. Άλλους έκοψαν, άλλους σκλάβωσαν με το σπαθί και άλλοι, καθώς εμείς, ζήσαμε ελεύθεροι από γενεά σε γενεά. Ο βασιλιάς μας (ο Κωνσταντίνος Παλαιολόγος) εσκοτώθη, δεν έκαμε καμμιά συνθήκη με τους Τούρκους. Η φρουρά του είχε παντοτεινό πόλεμο με τους Τούρκους και δύο φρούρια ήσαν ανυπόταχτα. Η φρουρά του είναι οι κλέφτες και τα φρούρια η Μάνη, το Σούλι και τα βουνά.»
[Θ. Κολοκοτρώνη, «απομνημονεύματα», εκδ. Αφών Τολίδη]
Κατά λάθος συμμετείχε στην επανάσταση;

Και οι ηγέτες μας Οθωνες, αυτοί που ανήκουν; Στους ελευθερωτές; Οι δε Γλύξμπουργκ; Μήπως αυτοί μας απελευθέρωσαν;

Με εκτίμησηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2006, 22:20:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
symbol
Και η προγιαγιά μου η Ρωμιά που θρηνούσε τραγουδώντας «αλί και τρισαλί σε μας, πάρθηκε η Ρωμανία»...

Όπως τραγουδούσε και η γιαγιά σου, "πάρθηκεν η Ρωμανία". Η Ρωμανία ήταν αυτό που γνωρίζουμε και ως Βυζάντιο, αλλά μάλλον το ξέρεις. Περιελάμβανε τα Βαλκάνια και μεγάλο μέρος της Ανατολίας. Η Ελλάδα αποτελούσε μέρος της Ρωμανίας.

Όσο για το ρωμιοί, το έχουμε συζητήσει και σε άλλο topic. Ακόμη και ο Κολοκοτρώνης έκανε διάκριση μεταξύ των χριστιανών Ρωμιών και των Ελλήνων.

Ακόμη και σήμερα, οι Τούρκοι ονομάζουν τους κατοίκους της Πόλης "Ρουμ" (Ρωμιοί) σε αντίθεση με τους Έλληνες που τους ονομάζουν "Γιουνάν" (Έλληνες από τη λέξη Ιωνες)

quote:
symbol
Και ο Κολοκοτρώνης ... Κατά λάθος συμμετείχε στην επανάσταση;

Εδώ δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις...

Αν ήσουν πιο σαφής... Τι σχέση μπορεί να έχει η γιαγιά σου με τον Κολοκοτρώνη και τον Γλύξμπουργκ...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy