ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η ΘΥΣΙΑ ΤΟΥ ΑΒΡΑΑΜ . ΗΘΙΚΟ ΤΗΣ ΔΙΔΑΓΜΑ;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 01:44:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε παιδια συγνωμη... απο την εκκλησια περιμενετε ηθικα διδαγματα? Απο τους παπαδες? Με τις κοιλιες? Με τις Μερσεντες? Με τα... ταγκα?

Μα ειναι δυνατον ενας ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΣ ανθρωπος του 21ου αιωνα, να ψαχνει για ηθικη στην εκκλησια και τους ιερεις? Που εσφαζαν παιδακια? Που εκαιγαν νεες? Που κατεστρεψαν τη γνωση? Που ξεπαστρεψαν καθε φωτεινο μυαλο της εποχης τους?


Δηλαδη, τι περιμενατε να γραφουν τα κειμενα αυτου του ματωμενου και αναχρονιστικου θεσμου? Απο τι περιμενατε να αποτελουνται τα κειμενα μιας αιμοβορας και καταστρεπτικης εταιριας? Αν στα κειμενα του μαυρου αυτου ιδρυματος υπηρχε ηθικη, δεν θα φτανανε στο σημειο του να τρωνε περιουσιες ανημπορων γεροντων, ουτε θα οδηγουσανε μικρα παιδακια στον εγκλεισμο και την απομονωση. Σχετε καταλαβει για τι καταστρεπτικο πραγμα μιλαμε? Και κολλησαμε τωρα με τον καθε κακομοιρη εβραιο του 2000 π.Χ. Που, τι να κανουμε, επρεπε καπως να... ζησει!


Σαν τον Παντελεημωνα και αυτος.... ηθελε κανα δυο δισεκκατομυρια για τα γεραματα του!


Υ.Γ. Αυτο το θεμα αποδειξε για πολλοστη φορα οτι ο Ψηλος καλα θα κανει, πριν αυτοδιοριστει υπερασπιστης της πιστεως, να ανοιξει τη βιβλο και να διαβασει πρωτα αυτα που αναφερει.

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."



Πρέπει να ομολογήσω ότι με συγκίνησαν τα λόγια σου!!!

Τι πάθος! Τι θάρρος! Τι λόγια γεμάτα νόημα και προπαντός τεκμηριωμένα!!!

Πάλι καλά που δεν μας είπες για εκείνον εκεί το ..ιστιανό τον Βους που σκοτώνει αμάχους εκεί κάτω γιατί θα με ξεσήκωνες να πάω να βάλω φωτιά σε κάνα "μαύρο ίδρυμα"! φτού πιπέρι στο στόμα μου!!!!

Έλα βρε Velial, άσε τον Ψηλό να προσπαθεί να μας παραμυθιάσει, και άνοιξέ μας τα μάτια για τη "θυσία του Αβραάμ" και τα "καμώματά του με το Φαραώ"!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 04:14:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να πω ρε ψηλε... οριστε τα κατορθωματα του γενναρχη σας...


quote:
10 Καὶ ἐγένετο λιμὸς ἐπὶ τῆς γῆς, καὶ κατέβη ῞Αβραμ εἰς Αἴγυπτον παροικῆσαι ἐκεῖ, ὅτι ἐνίσχυσεν ὁ λιμὸς ἐπὶ τῆς γῆς. 11 ἐγένετο δέ, ἡνίκα ἤγγισεν ῞Αβραμ εἰσελθεῖν εἰς Αἴγυπτον, εἶπεν ῞Αβραμ Σάρᾳ τῇ γυναικί· γινώσκω ἐγώ, ὅτι γυνὴ εὐπρόσωπος εἶ· 12 ἔσται οὖν, ὡς ἂν ἴδωσί σε οἱ Αἰγύπτιοι, ἐροῦσιν ὅτι γυνὴ αὐτοῦ ἐστιν αὐτή, καὶ ἀποκτενοῦσί με, σὲ δὲ περιποιήσονται. 13 εἰπὸν οὖν, ὅτι ἀδελφὴ αὐτοῦ εἰμι, ὅπως ἂν εὖ μοι γένηται διὰ σέ, καὶ ζήσεται ἡ ψυχή μου ἕνεκέν σου. 14 ἐγένετο δέ, ἡνίκα εἰσῆλθεν ῞Αβραμ εἰς Αἴγυπτον, ἰδόντες οἱ Αἰγύπτιοι τὴν γυναῖκα αὐτοῦ, ὅτι καλὴ ἦν σφόδρα, 15 καὶ εἶδον αὐτὴν οἱ ἄρχοντες Φαραὼ καὶ ἐπῄνεσαν αὐτὴν πρὸς Φαραὼ καὶ εἰσήγαγον αὐτὴν εἰς τὸν οἶκον Φαραώ· 16 καὶ τῷ ῞Αβραμ εὖ ἐχρήσαντο δι᾿ αὐτήν, καὶ ἐγένοντο αὐτῷ πρόβατα καὶ μόσχοι καὶ ὄνοι καὶ παῖδες καὶ παιδίσκαι καὶ ἡμίονοι καὶ κάμηλοι.

(μουσικη υποκρουση Σφακιανακης- μα όταν αλλάζει ο καιρός πώς με πονάάάάει... )


Παμε σε αλλα τωρα...


quote:
καὶ λαβοῦσα Σάρα ἡ γυνὴ ῞Αβραμ ῎Αγαρ τὴν Αἰγυπτίαν τὴν ἑαυτῆς παιδίσκην, μετὰ δέκα ἔτη τοῦ οἰκῆσαι ῞Αβραμ ἐν γῇ Χαναάν, ἔδωκεν αὐτὴν τῷ ῞Αβραμ ἀνδρὶ αὐτῆς αὐτῷ γυναῖκα. 4 καὶ εἰσῆλθε πρὸς ῎Αγαρ, καὶ συνέλαβε. καὶ εἶδεν ὅτι ἐν γαστρὶ ἔχει, καὶ ἠτιμάσθη ἡ κυρία ἐναντίον αὐτῆς. 5 εἶπε δὲ Σάρα πρὸς ῞Αβραμ· ἀδικοῦμαι ἐκ σοῦ· ἐγὼ δέδωκα τὴν παιδίσκην μου εἰς τὸν κόλπον σου, ἰδοῦσα δὲ ὅτι ἐν γαστρὶ ἔχει, ἠτιμάσθην ἐναντίον αὐτῆς· κρίναι ὁ Θεὸς ἀνὰ μέσον ἐμοῦ καὶ σοῦ. 6 εἶπε δὲ ῞Αβραμ πρὸς Σάραν· ἰδοὺ ἡ παιδίσκη σου ἐν ταῖς χερσί σου· χρῶ αὐτῇ ὡς ἄν σοι ἀρεστόν ᾖ. καὶ ἐκάκωσεν αὐτὴν Σάρα, καὶ ἀπέδρα ἀπὸ προσώπου αὐτῆς.


Πολυ αντρας ο Αβραμ! Εκανε την βρωμοδουλεια του με το κοριτσακι, και μετα το εστειλε να κοψει το λαιμο του. Την κανουμε καλα καλα, και μετα δε μας νοιαζει! Τι θα ελεγε αραγε καποιος παπας σε εναν τετοιο τυπο???


quote:
ΚΑΙ ἐκίνησεν ἐκεῖθεν ῾Αβραὰμ εἰ γῆν πρὸς λίβα καὶ ᾤκησεν ἀνὰ μέσον Κάδης καὶ ἀνὰ μέσον Σούρ. καὶ παρῴκησεν ἐν Γεράροις. 2 εἶπε δὲ ῾Αβραὰμ περὶ Σάρρας τῆς γυναικὸς αὐτοῦ, ὅτι ἀδελφή μου ἐστίν· ἐφοβήθη γὰρ εἰπεῖν ὅτι γυνή μου ἐστί, μή ποτε ἀποκτείνωσιν αὐτὸν οἱ ἄνδρες τῆς πόλεως δι᾿ αὐτήν. ἀπέστειλε δὲ ᾿Αβιμέλεχ, βασιλεὺς Γεράρων, καὶ ἔλαβε τὴν Σάρραν. 3 καὶ εἰσῆλθεν ὁ Θεὸς πρὸς ᾿Αβιμέλεχ ἐν ὕπνῳ τὴν νύκτα καὶ εἶπεν· ἰδοὺ σὺ ἀποθνήσκεις περὶ τῆς γυναικός, ἧς ἔλαβες, αὕτη δέ ἐστι συνῳκηυῖα ἀνδρί. 4 ᾿Αβιμέλεχ δὲ οὐχ ἥψατο αὐτῆς καὶ εἶπε· Κύριε, ἔθνος ἀγνοοῦν καὶ δίκαιον ἀπολεῖς; 5 οὐκ αὐτός μοι εἶπεν, ἀδελφή μου ἐστί; καὶ αὕτη μοι εἶπεν, ἀδελφός μου ἐστίν; ἐν καθαρᾷ καρδίᾳ καὶ ἐν δικαιοσύνῃ χειρῶν ἐποίησα τοῦτο. 6 λίγο εἶπε δὲ αὐτῷ ὁ Θεὸς καθ᾿ ὕπνον· κἀγὼ ἔγνων ὅτι ἐν καθαρᾷ καρδίᾳ ἐποίησας τοῦτο, καὶ ἐφεισάμην σου τοῦ μὴ ἁμαρτεῖν σε εἰς ἐμέ· ἕνεκα τούτου οὐκ ἀφῆκά σε ἅψασθαι αὐτῆς


Αντε παλι τα ιδια! Το βρικαμε συστημα τωρα! Καλα αυτη η Σαρρα- πολυ κορμαρα! Αλλα και ο Αβρααμ- ηρωας! Μιλαμε του δινει και καταλαβαινει! Φοβερα γενναιος! ΧΑΧΑΧΑΧΑ!

quote:
11 εἶπε δὲ ῾Αβραάμ· εἶπα γάρ, ἄρα οὐκ ἔστι θεοσέβεια ἐν τῷ τόπῳ τούτῳ, ἐμέ τε ἀποκτενοῦσιν ἕνεκεν τῆς γυναικός μου. 12 καὶ γὰρ ἀληθῶς ἀδελφή μου ἐστὶν ἐκ πατρός, ἀλλ᾿ οὐκ ἐκ μητρός· ἐγενήθη δέ μοι εἰς γυναῖκα. 13 ἐγένετο δέ, ἡνίκα ἐξήγαγέ με ὁ Θεὸς ἐκ τοῦ οἴκου τοῦ πατρός μου, καὶ εἶπα αὐτῇ· ταύτην τὴν δικαιοσύνην ποιήσεις εἰς ἐμέ, εἰς πάντα τόπον οὗ ἐὰν εἰσέλθωμεν ἐκεῖ, εἰπὸν ἐμέ, ὅτι ἀδελφός μου ἐστίν. 14 ἔλαβε δὲ ᾿Αβιμέλεχ χίλια δίδραχμα καὶ πρόβατα καὶ μόσχους καὶ παῖδας καὶ παιδίσκας καὶ ἔδωκε τῷ ῾Αβραὰμ καὶ ἀπέδωκεν αὐτῷ Σάρραν τὴν γυναῖκα αὐτοῦ


Μιλαμε για συστημα! Πλεκτανη! Σκαει ο Αβρααμ, δινει πασα στη Σαρα, καπακι σκαει ο θεος και απειλει για την αμαρτια, ε και τι να κανει ο αρχοντας- πληρωνει τα κερατιατικα! Και μεσα σε ολα, ο Αβρααμ δηλωνει φατσα φορα οτι ειναι αιμομικτης! και μετα εχουν ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ να μιλανε για ηθικη, και να κουνανε το δακτυλο!!!

quote:
8 Καὶ ηὐξήθη τὸ παιδίον καὶ ἀπεγαλακτίσθη, καὶ ἐποίησεν ῾Αβραὰμ δοχὴν μεγάλην, ᾗ ἡμέρᾳ ἀπεγαλακτίσθη ᾿Ισαὰκ ὁ υἱὸς αὐτοῦ. 9 ἰδοῦσα δὲ Σάρρα τὸν υἱὸν ῎Αγαρ τῆς Αἰγυπτίας, ὃς ἐγένετο τῷ ῾Αβραάμ, παίζοντα μετὰ ᾿Ισαὰκ τοῦ υἱοῦ αὐτῆς· 10 καὶ εἶπε τῷ ῾Αβραάμ· ἔκβαλε τὴν παιδίσκην ταύτην καὶ τὸν υἱὸν αὐτῆς· οὐ γὰρ μὴ κληρονομήσει ὁ υἱὸς τῆς παιδίσκης ταύτης μετὰ τοῦ υἱοῦ μου ᾿Ισαάκ. 11 σκληρὸν δὲ ἐφάνη τὸ ρῆμα σφόδρα ἐναντίον ῾Αβραὰμ περὶ τοῦ υἱοῦ αὐτοῦ. 12 εἶπε δὲ ὁ Θεὸς τῷ ῾Αβραάμ· μὴ σκληρὸν ἔστω ἐναντίον σου περὶ τοῦ παιδίου καὶ περὶ τῆς παιδίσκης· πάντα ἂν ὅσα εἴπῃ σοι Σάρρα, ἄκουε τῆς φωνῆς αὐτῆς, ὅτι ἐν ᾿Ισαὰκ κληθήσεταί σοι σπέρμα

Εδω πλεον η ιντριγκα ξεπερναει και την τολμη και γοητεια! Ε, μη μας φαει και την κληρονομια το ξωγαμο! Μιλαμε για ηθικη ανωτερου επιπεδου- τι να μας πει και ο Σωκρατης!


quote:
34 Καὶ εἶπε· παῖς ῾Αβραὰμ ἐγώ εἰμι. 35 Κύριος δὲ ηὐλόγησε τὸν κύριόν μου σφόδρα, καὶ ὑψώθη· καὶ ἔδωκεν αὐτῷ πρόβατα καὶ μόσχους καὶ ἀργύριον καὶ χρυσίον, παῖδας καὶ παιδίσκας, καμήλους καὶ ὄνους. 36 καὶ ἔτεκε Σάρρα ἡ γυνὴ τοῦ κυρίου μου υἱὸν ἕνα τῷ κυρίῳ μου μετὰ τὸ γηράσαι αὐτόν, καὶ ἔδωκεν αὐτῷ ὅσα ἦν αὐτῷ.


Και ερωτω: ΠΟΥ τα βρηκε τα προβατα και τους μοσχους ο Αβρααμ?


Και μια τελευταια παρατηρηση: Ο Αβρααμ δεν ειναι τυχαιο προσωπο για τον χριστιανισμο: Ειναι αυτος που "πρωτος πιστεψε", ειναι αυτος που εκανε την διαθηκη με τον Ιεχωβα, ειναι ο γεναρχης των Ιουδαιων- και των "πιστων". Και αν αυτο το τοσο σοβαρο προσωπο κανει τετοια, φανταστειτε τι κανει ο... Χριστοδουλος!!!


_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."


__________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΕΙΡΑΣ
__________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 04:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Τι λόγια γεμάτα νόημα και προπαντός τεκμηριωμένα!!!

Υπομονή τέκνο μου, υπομονή... Ες αύριον τα σπουδαία!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 13:14:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Velial,
Κατανοώ την αγωνία σου και τη θέλησή σου να ξεφύγεις από την πλάνη στην οποία βρίσκεσαι, είτε γιατί έτσι έτυχε, είτε γιατί κάποιοι άλλοι ευθύνονται.

Για όλα τα παραπάνω (ή σχεδόν όλα), σου προτείνω δύο πολύ καλές ιστοσελίδες όπου και θα βρεις τις απαντήσεις σου:

1) http://www.oodegr.com/
και
2)http://www.apologitis.com/

Βέβαια υπάρχουν και άλλες ιστοσελίδες που είναι εξίσου αξιόλογες. Αν βρίσκεσαι Ελλάδα, έχεις και τη δυνατότητα να συναντήσεις και φωτισμένους πατέρες οι οποίοι, είμαι σίγουρος, με ευχαρίστηση θα σε βοηθήσουν να ξεφύγεις από την πλάνη σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 15:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι εγινε Ψηλε? Βρηκαμε σε υφαλο, και βαλαμε τον αυτοματο τηλεφωνητη? Που ακριβως υπαρχουν απαντησεις για αυτα που λεω? Και που ακριβως ειδες την "αγωνια μου" να ξεφυγω απο την πλανη?

Με λυπη μου διαπιστωνω, οτι οσα σου προσαπτουν περι "γαργαρας" ειναι αληθινα. Και για μια ακομη φορα σε συμβουλευω οτι, αν φιλοδοξεις να γινεις ο επισημος απολογιτης του esoterica, θα πρεπει αν μη τι αλλο να διαβασεις τη βιβλο.

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 16:03:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ Velial,
Σε ύφαλο, πολύ πιθανώς έχει βρει εσύ και δεν λες να ξεκολλήσεις.

Εγώ ως τώρα έχω παραθέσει την άποψή μου, και έχω παραθέσει και εδάφια από τη Γραφή όπου και αποδεικνύουν αυτά που εγώ ισχυρίζομαι!
Παρόλα αυτά συνεχίζεις να αναμασάς τα ίδια και τα ίδια ακόμη και σε αυτά για τα οποία έχουμε αναφερθεί και έχω διατυπώσει τεκμηριωμένη άποψη!
Εσύ τι έχεις κάνει, πέρα βέβαια από τα κατεβατά που πείρες copy-paste από τις γνωστές ιστοσελίδες;;
Που είναι η άποψή σου;
Ο Ελεάτης, άσχετα με το αν συμφωνώ ή όχι μαζί του, έχει τοποθετηθεί! Τη δική σου τοποθέτηση όμως δεν την είδαμε πουθενά!!
Θα συνεχίσεις να κραυγάζεις ή θα σοβαρευτείς και θα κάνουμε σοβαρή κουβέντα;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 17:38:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσύ τι έχεις κάνει, πέρα βέβαια από τα κατεβατά που πείρες copy-paste από τις γνωστές ιστοσελίδες;;

"Αγαπητε" μου, οταν θα μαθεις να ξεχωριζεις τα εδαφια της βιβλου, απο τους "φανταστικους" εχθρους, τα ξαναλεμε.

Εισαι εντελως ακαταλληλος στο να εχεις γνωμη για το Χριστιανισμο, καθως δεν ξερεις καν το τι αναφερεται στο ιερο του βιβλιο.

Η άγνοιά σου σε οδηγει στην τυφλη πιστη, μια πιστη που κινητρο της εχει το συμφερον και οχι τις οποιες αληθειες περιεχει η αγια γραφη.

Κατσε λοιπον και διαβασε πρωτα τη βιβλο, και μετα μιλας. Επειδη ομως δεν σε κοβω για ιδιαιτερως φιλομαθη, απο εδω και περα η μονιμη επωδος μου προς εσένα θα ειναι η εξης: "Τι εγινε ρε ψηλε? Διαβασες επιτελους κανα εδαφιο της βιβλου?"

Και παρε και το link για τις "γνωστες ιστιοσελιδες".

http://www.apostoliki-diakonia.gr/bible/bible.asp?contents=old_testament/contents_Genesis.asp&main=genesis&file=1.13.htm


Τι εγινε ρε ψηλε? Διαβασες επιτελους κανα εδαφιο της βιβλου?


_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 18:41:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Velial,

Ο Αβραάμ ως γενάρχης των Εβραίων αλλά και των "Ψηλών" Χριστιανών, απεδείχθει περίτρανα ότι είναι : μαστρωπός, αιμομίκτης, εκβιαστής και απατεώνας του κοινού ποινικού δικαίου!

Οι διάδοχοί του παπάδες και δεσποτάδες βρήκαν που να μοιάσουν!!

Η Βίβλος είναι γεμάτη από Εβραίους τύπου Αβραάμ. Αρκεί να ψάξεις λιγάκι.

Εδώ που τα λέμε είναι βάσανο για τους χριστιανούς μουτζαχεντίν να ανακαλύπτουν συνεχώς ότι οι προπάτορές τους ήταν καθάρματα.

Συνεχώς σκοτώνουν, βιάζουν, γίνονται αιμομίκτες, αδερφο-φονιάδες, μαστροποί. Αυτές είναι οι προσωπικότητες της Βίβλου!!!
Επικεφαλής της ηθικής τους είναι ο δήθεν άμεμπτος θεός τους. Αυτός που ξεσφάγιαζε πρώτος τους Χαναναίους και λοιπούς λαούς της Γης Χαναάν, μέσα στα πλαίσια της ηθικής του!!! Ώστε να εγκατασταθεί ο λαός του (!) στην γη της επαγγελίας (Βίβλος, κεφ. Ιησούς του Ναυή)

Τι ηθικά διδάγματα μπορούν να μας δώσουν άραγε οι Εβραίοι Θεοί και ιεράρχες ?


Βασίλης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tryfield
Μέλος 2ης Βαθμίδας


194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 23:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tryfield  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xαίρεται, και ειρήνη σε όλους!!!

Καλά βρε ΠΑΙΔΙΑ, ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ;;;

ΔΕΝ ΒΑΡΕΘΗΚΑΤΕ;;;

ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΤΕ ΠΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΘΕΤΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ;;;

ΜΑΛΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΝΤΑΛΛΑΣΕΤΕ ΥΒΡΕΙΣ ΣΥΝΕΧΩΣ ΣΑΝ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ παίζοντας ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ!

Ο δια-λόγος έχει σκοπό το κτίσιμο. Όχι το γκρέμισμα. Αν μάθεις βέβαια να το χρησιμοποιείς σωστά. Γιατί και αυτό που νομίζεις πως γκρεμίζεις στην ουσία το χτίζεις. Χτίζεις βρωμερά χαλάσματα, χτίζεις μια άνυδρη έρημο ερειπίων!!!

Λοιπόν, τώρα που σαν καλός δάσκαλος και διαπαιδαγωγός σας μάλωσα, θα συνεχίσω την προσποίησή μου,(χωρίς να είναι προσποίηση) κι ας επανέλθουμε στη τάξη του μαθήματος.

Ας πάρουμε όλοι τα βιβλία στα χέρια μας (όποια κι αν είναι αυτά) κι ας ανοίξουμε στη σελίδα τάδε, στο κεφάλαιο "Η θυσία του Αβρααμ, ποιό το ηθικό της δίδαγμα;".

-Γνωρίζει παιδιά κανείς σας το ηθικό δίδαγμα της ιστορίας αυτής;

Σιωπή στην αίθουσα...

-Λοιπόν, κάποιος έχει να πει κάτι παραπάνω;

Πάλι σιωπή, δεν ακούγεται τίποτα, τσιμουδιά.

-Αφού κανείς δεν ξέρει κάτι περισσότερο από αυτά που ήδη εκφράσατε μέσα στις ύβρεις και τους αφορισμούς σας, ας αρχίσει το μάθημα. Γι αυτούς που θέλουν βέβαια να γνωρίσουν μιαν άλλη άποψη. Για τους υπόλοιπους...είναι θέληση και επιλογή τους. Σεβαστή...

Αγαπημένα μου παιδιά, ο Αβραάμ όπως όλοι γνωρίζετε είχε μια γυναίκα τη Σάρρα που δε μπορούσαν να κάνουν παιδιά μέχρι τα βαθιά τους γεράματα. Έτσι λοιπόν η Σάρρα απογοητευμένη και ολιγόπιστη, έβαλε τον Αβραάμ να αποκτήσει γιο μέσα από τη δούλη του την Αγάρ, όπως και το έκανε. Βέβαια τότε έπρεπε να αποκτήσεις απόγονο και δει αρσενικό για να κληρονομίσει και να σε διαιωνίσει.

Ο Αβραάμ συνεχίζοντας να μην αμφιβάλει για την υπόσχεση του Θεού που πριν πολλά χρόνια είχε λάβει ( -Οι απόγονοί σου από το σπέρμα σου θα είναι τόσοι πολλοί, όσοι και οι κόκκοι της άμμου...) συνέχισε να πιστεύει σε Αυτόν.

Και πράγματι ο Θεός τον αντάμειψε με έναν γιο τον Ισαάκ. Ο Θεός λοιπόν για να δοκιμάσει την αγάπη του Αβραάμ προς το πρόσωπό του, τον διέταξε να θυσιάσει τον αγαπημένο και μονάκριβο γιο. Πράγματι, ο Αβραάμ πήγε να θυσιάσει το γιό του, αλλά όπως γνωρίζετε, άγγελος Κυρίου κατέβηκε και τον σταμάτησε.

Τώρα όμως ίσως αυτό που σας διέφυγε είναι πως ο Αβραάμ είχε δύο γιους. Το γιό της δούλης, και το γιό της ελευθέρας και νόμιμης γυναίκας του. Δύο γιοι, με δικαιώματα πάνω στη κληρονομιά του.

Ποιός θα επικρατούσε τελικά;;;

Σε αυτό το σημείο θα κάνω ένα άλμα, και αυτοί που έχουν λίγο υπομονή θα δουν τη σύνδεση με όλα τα παραπάνω, αλλά θα λάβουν και μια ενδιαφέρουσα κατανόηση της ίδιας ιστορίας και του συμβολισμού της.

"...Σκόπιμη επανάληψη:Στην εδώ ανάλυσή μας είδαμε, γνωρίσαμε σύμφωνα με την εικόνιση του νησιού της υπάρξεως μας, όπως την παρομοιάζουμε, ότι στο υψηλότερο βουνό της υπάρξεώς μας, βρίσκεται η δοιάνοιά μας, που την παρουσιάσαμε σαν άλλο ποταμό που ποτίζει όλο το νησί της υπάρξεώς μας, σε ορατά-σαρκικό και αόρατα-πνευματικά πεδία.

Αυτόν τον ποταμό της διάνοιάς μας, που είτε είναι μολυσμένος είτε είναι καθαρός, αφού είδαμε και τις επιπτώσεις, τα αποτελέσματα πάνω μας και στις δύο αυτές περιπτώσεις, προχωρήσαμε και είδαμε μέσα από την εικόνιση, δίπλα στον ποταμό της υπάρξεώς μας, άνθρωπο που είναι παιδί της διάνοιάς μας, παιδί του δικού μας ποταμού. Αφού είδαμε, γνωρίσαμε ποιός τον γεννά, το γιό της διάνοιάς μας. Τον άνθρωπο που κυβερνά τον ποταμό του νησιού μας, όπως εδώ τον παραβάλλουμε.

Γνωρίσαμε σαν μάνα την αυτή ουσία,την όποια ποιότητα της διάνοιάς μας.
Έτσι η ουσία και η ποιότητα του νερού της ζωής μας είναι η μάνα και γεννά τη νόηση, τον κυρίαρχο στον ποταμό του νησιού μας, εμάς.

Διαπιστώσαμε πως την ίδια ουσία ποιότητα που έχει ο ποταμός της ζωής σου, η διάνοιά σου, την αυτή ουσία έχει στην ολότητα και η νόησή σου, ο άνθρωπος που κυβερνά το νερό της ζωής σου.

Για μεν το νησί, όλο το νησί, για δε την ύπαρξή σου, όλη σου την ολότητα -σε ορατά πεδία και αόρατα.
Βαθύναμε την εδώ παρατήρησή μας και κάναμε ένα άλμα απρόσμενο στην πιο πάνω ανάλυση, αλλά χρήσιμο, αφού βαλθήκαμε να βλέπουμε τον τρόπο να τον διώξουμε, να φονεύσουμε τη σχηματισμένη νόηση, τον άνθρωπο που κυριαρχεί στο νερό του νησιού μας. Χωρίς καλά καλά να εξετάσουμε αν είναι καλός ή κακός, είπαμε αευθείας να τον θανατώσουμε.

Μοιάζει να τον δικάσαμε χωρίς να τον εξετάσουμε.

Αυτό συμβαίνει για να μην ταραχθείς. Ούτε να φοβάσαι αυτά που δε πρέπει να φοβάσαι. Και λέω δεν πρέπει να φοβάσαι ούετ να ταραχθείς, γιατί από την εξήγηση το έκανα, ώστε να γνωρίζεις εκ των προτέρων πως οποιαδήποτε ποιότητα συμβεί να έχει ο άνθρωπος που κυβερνά το νερό της διάνοιάς σου, αυτό δε θα σταθεί εμπόδιο στην πνευματική σου εσωτερική σου άνοιξη.

Σου παρουσίασα και τη μάχη που ο σχηματισμένος γιος, πρώτο πεδίο νόησης, που βρέθηκε εκεί, κάτω από τη δουλική της θελήσεώς σου επαφή με τη διάνοιά σου, εναντίον του ελέυθερου ανθρώπου, αυτού που εσύ μέσα από τη θεότητα, την ελέυθερη κίνηση της θελήσεώς σου, κατά επιλογή με επιλογή, θα σπείρεις στους κόλπους της διάνοιάς σου.

Και όταν ο ελεύθερος άνθρωπος, ο συνειδητός γιος της θελήσεώς σου επικρατήσει στον ποταμό της ζωής σου, εσύ απλόχερα παίρνεις τη δύναμη του μεταβλητού.

Έτσι η σκόπιμη επανάληψη έφερε το Λόγο και εμάς να δούμε, να εξετάσουμε, να εξακριβώσουμε το δεύτερο πεδίο της τριαδικής υπόστασης του ανθρώπου που εδώ αναλύσαμε, τη νόηση. Και την παρουσιάζουμε με άνθρωπο-κυβερνήτη του νερού της ζωής μας, της διάνοιάς μας.
Ώστε κατανοούμε τώρα την ποιότητά του, κοιτώντας την ποιότητα της νόησής μας..."

"...Η θέλησή σου, ο πατέρας(Αβραάμ*), βρισκόταν κάτω από το ζυγό της ανάγκης(ατεκνία*)-άγνοιας και έκανε έρωτα μεν, δουλικά δε με τη δούλη του (Αγάρ*), τη διάνοιά του, αφού και αυτή ήταν μολυσμένη -η ποιότητα της διάνοιάς σου ήταν καθορισμένη από άλλους, έξω από εσένα. (Σάρρα*)

Το δεύτερο παιδί όμως(Ισαάκ*) έχει στο κέντρο του -στο μυρό της υπάρξεώς του- και φέρει ουσία μέσα του, τη σφραγίδα του πατέρα του, τη συνειδητότητα. Έλεύθερη επιλογή της θελήσεως. Που ελεύθερα και κατά επιλογή έκανε. Επομένως φέρει στους κόλπους της υπάρξεώς του το παιδί, η νόηση, το στέμμα (κληρονομιά*) της ελευθερίας.

Στα χέρια των δυνάμεών του κρατά όλη τη τη θεότητα που είναι ο πατέρας του, η αθανασία (διαιώνιση*), της θέλησης το ελεύθερο.
Η νόηση φτάνοντας εδώ επάνω έχει το αρχηγικό, το εκφρασμένο από την ελεύθερη και λογική σου επιλογή, αφού αυτό, το λογικό σου δυναμικό το επέλεξε, μέσα από τη γνώση του πως τελούμε τα μυστήρια του λόγου μέσα μας..."

"...Πρόσεξε το μεγαλείο της διαφοράς: Ο δεύτερος γιος είναι της ελευθέρας, κύριος της διαθήκης όλης της ύπαρξεώς σου, όλου του νησιού σου. Ο πρώτος γιός είναι της δούλης και θα διωχθεί. Πρόσεχε: εάν δε θανατωθεί, θα υπάρχει. Ζώντας στα άγονα, άγνωστα σημεία του νησιού σου, στα έρημα μέρη του. Και έτσι θα σε πολαμάει ες αεί, συνεχώς. Ο σκοπός που σε πολεμά είναι ασφαλώς για να επικρατήσει.

Όλα τα μέσα και όλες οι τεχνικές του έχουν έναν σκοπό, να σε αναμίξουν με την ποιότητά του. Και μέσα από την ανάμιξή σου με τις κακίες και όλο το κύκλο των ασθενειών που σου παρουσίασα, έχασες τη μάχη, αφού όχι μόνο δε σε σκοτώνει, αλλά σε χρησιμοποιεί σαν άλλο όργανό του ..."
"Αρχή είναι δώρο πνεύματος" σελ. 174-176

Σημείωση* Αποτελεί δικιά μου προσθήκη για την πληρέστερη κατανόηση

Στην όλη κατανόηση της ιστορίας, η θυσία του Ισαάκ (παρόν), δεν αποτελεί παρά προτύπωση της θυσίας του Ιησού Χριστού(μέλλον). Στο χρονικό συνεχές της ιστορίας η όλη δράση (γέννηση-θυσία Ισαάκ) εκδιπλώνεται στο πρώτο σαρκικό πεδίο (αναίμακτα!) ως προπομπός της τέλεσης του μυστηρίου στο δεύτερο και ανώτερο πνευματικό επίπεδο.

Σε αυτό το δεύτερο πεδίο, η σάρκα αντικαθίσταται από το πνεύμα, και το σπέρμα από το Λόγο. Η εκδίπλωση του μυστηρίου (θυσία-σταυρικός θάνατος-ανάσταση) γίνεται στο μέλλον της ιστορίας ταυτόχρονα και στα δύο επίπεδα. Όμως ενώ στο σαρκικό πεδίο-ανθρώπους, φανερώνεται πλέον αιματηρά -μέσα από τα πάθη-σταύρωση του Κυρίου, αυτό πέρνει δευτερεύουσα θέση μέσα από την ταυτόχρονη συμμετοχή στην ανωτερότητα του πνευματικού πεδίου. Και ενώ η σάρκα θανατώνεται, το πνεύμα θεώνεται-ελευθερώνεται μέσα από την ενσάρκωση του κατάλληλου, του Χριστού Λόγου.

Η σάρκα υπακούει στην ανωτερότητα του πνεύματος, συμπαρασύρεται στην απεριόριστη ελευθερία και η ανάσταση είναι γεγονός. Το περιορισμένο του χρόνου και χώρου, γίνεται συνειδητό, ελεύθερο, κι απεριόριστο μέσα από την ενσάρκωση του Χριστού Λόγου. Το σπέρμα που φέρνει τη μεταβολή.

Όπως το σπέρμα του ανδρός μέσα από τις γεννετικές καταγραφές φέρνει τη μεταβολή στις επερχόμενες γενιές, έτσι και η καταλληλότητα του Λόγου φέρνει την μεταβολή στην ποιότητα του πνεύματος.

Αλλά αυτό που στη σάρκα θα εκδηλωθεί-γεννηθεί στο μέλλον, η μεταβολή του πνεύματος εκδιπλώνεται στο συνεχόμενο παρόν μέσα από το κατ΄ επιλογήν του Λόγου που στο τώρα κάνουμε. Μέχρις ώτου συνειδητά γεννηθούμε στο αιώνιο. Μέχρις ώτου περάσουμε την πύλη που ονομάζουμε θάνατο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2006, 02:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπλα μπλα μπλα.... ηθικο διδαγμα δε βλεπω πουθενα!

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2006, 09:25:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς Tryfield,

Λες :

quote:
-Γνωρίζει παιδιά κανείς σας το ηθικό δίδαγμα της ιστορίας αυτής;

Σιωπή στην αίθουσα...


Απ: ΝΑΙ, Ο γεννάρχης των Εβραίων Αβραάμ είναι μαστρωπός, αιμομίκτης, εκβιαστής και απατεώνας του κοινού ποινικού δικαίου!

Ένας τέτοιος απατεώνας δεν έχει να μας πει τίποτε καλό για την ηθική!

Λες:

quote:
Τώρα όμως ίσως αυτό που σας διέφυγε είναι πως ο Αβραάμ είχε δύο γιους. Το γιό της δούλης, και το γιό της ελευθέρας και νόμιμης γυναίκας του. Δύο γιοι, με δικαιώματα πάνω στη κληρονομιά του.

Ποιός θα επικρατούσε τελικά;;;


Το ένα καλό παιδί το άλλο *** !! Η ηθική της Χριστιανοσύνης!!! Η ηθική των ***, η ηθική των θεολόγων που είχαμε στα σχολεία μας.


Tryfield:

quote:
Αγαπημένα μου παιδιά, ο Αβραάμ όπως όλοι γνωρίζετε είχε μια γυναίκα τη Σάρρα που δε μπορούσαν να κάνουν παιδιά μέχρι τα βαθιά τους γεράματα. Έτσι λοιπόν η Σάρρα απογοητευμένη και ολιγόπιστη, έβαλε τον Αβραάμ να αποκτήσει γιο μέσα από τη δούλη του την Αγάρ, όπως και το έκανε. Βέβαια τότε έπρεπε να αποκτήσεις απόγονο και δει αρσενικό για να κληρονομίσει και να σε διαιωνίσει.

Vasiliscm:
Αγαπημένα μου παιδιά, ο Αβραάμ εξέδωσε την γυναίκα του στον βασιλιά παρουσιάζοντάς την ως αδερφή του, για να τον εκβιάσει και να του αποσπάσει χρήματα και περιουσιακά στοιχεία (βόδια, κλπ):

quote:
ΚΑΙ ἐκίνησεν ἐκεῖθεν ῾Αβραὰμ εἰ γῆν πρὸς λίβα καὶ ᾤκησεν ἀνὰ μέσον Κάδης καὶ ἀνὰ μέσον Σούρ. καὶ παρῴκησεν ἐν Γεράροις. 2 εἶπε δὲ ῾Αβραὰμ περὶ Σάρρας τῆς γυναικὸς αὐτοῦ, ὅτι ἀδελφή μου ἐστίν· ἐφοβήθη γὰρ εἰπεῖν ὅτι γυνή μου ἐστί, μή ποτε ἀποκτείνωσιν αὐτὸν οἱ ἄνδρες τῆς πόλεως δι᾿ αὐτήν. ἀπέστειλε δὲ ᾿Αβιμέλεχ, βασιλεὺς Γεράρων, καὶ ἔλαβε τὴν Σάρραν. 3 καὶ εἰσῆλθεν ὁ Θεὸς πρὸς ᾿Αβιμέλεχ ἐν ὕπνῳ τὴν νύκτα καὶ εἶπεν· ἰδοὺ σὺ ἀποθνήσκεις περὶ τῆς γυναικός, ἧς ἔλαβες, αὕτη δέ ἐστι συνῳκηυῖα ἀνδρί. 4 ᾿Αβιμέλεχ δὲ οὐχ ἥψατο αὐτῆς καὶ εἶπε· Κύριε, ἔθνος ἀγνοοῦν καὶ δίκαιον ἀπολεῖς; 5 οὐκ αὐτός μοι εἶπεν, ἀδελφή μου ἐστί; καὶ αὕτη μοι εἶπεν, ἀδελφός μου ἐστίν; ἐν καθαρᾷ καρδίᾳ καὶ ἐν δικαιοσύνῃ χειρῶν ἐποίησα τοῦτο. 6 λίγο εἶπε δὲ αὐτῷ ὁ Θεὸς καθ᾿ ὕπνον· κἀγὼ ἔγνων ὅτι ἐν καθαρᾷ καρδίᾳ ἐποίησας τοῦτο, καὶ ἐφεισάμην σου τοῦ μὴ ἁμαρτεῖν σε εἰς ἐμέ· ἕνεκα τούτου οὐκ ἀφῆκά σε ἅψασθαι αὐτῆς..................... .......... ...... 11 εἶπε δὲ ῾Αβραάμ· εἶπα γάρ, ἄρα οὐκ ἔστι θεοσέβεια ἐν τῷ τόπῳ τούτῳ, ἐμέ τε ἀποκτενοῦσιν ἕνεκεν τῆς γυναικός μου. 12 καὶ γὰρ ἀληθῶς ἀδελφή μου ἐστὶν ἐκ πατρός, ἀλλ᾿ οὐκ ἐκ μητρός· ἐγενήθη δέ μοι εἰς γυναῖκα. 13 ἐγένετο δέ, ἡνίκα ἐξήγαγέ με ὁ Θεὸς ἐκ τοῦ οἴκου τοῦ πατρός μου, καὶ εἶπα αὐτῇ· ταύτην τὴν δικαιοσύνην ποιήσεις εἰς ἐμέ, εἰς πάντα τόπον οὗ ἐὰν εἰσέλθωμεν ἐκεῖ, εἰπὸν ἐμέ, ὅτι ἀδελφός μου ἐστίν. 14 ἔλαβε δὲ ᾿Αβιμέλεχ χίλια δίδραχμα καὶ πρόβατα καὶ μόσχους καὶ παῖδας καὶ παιδίσκας καὶ ἔδωκε τῷ ῾Αβραὰμ καὶ ἀπέδωκεν αὐτῷ Σάρραν τὴν γυναῖκα αὐτοῦ

Άρα ο Αβραάμ είναι μαστρωπός. Είναι απατεώνας και εκβιαστής.

Τryfield:

quote:
Σε αυτό το σημείο θα κάνω ένα άλμα, και αυτοί που έχουν λίγο υπομονή θα δουν τη σύνδεση με όλα τα παραπάνω, αλλά θα λάβουν και μια ενδιαφέρουσα κατανόηση της ίδιας ιστορίας και του συμβολισμού της.

"...Σκόπιμη επανάληψη:Στην εδώ ανάλυσή μας είδαμε, γνωρίσαμε σύμφωνα με την εικόνιση του νησιού της υπάρξεως μας, όπως την παρομοιάζουμε, ότι στο υψηλότερο βουνό της υπάρξεώς μας, βρίσκεται η δοιάνοιά μας, που την παρουσιάσαμε σαν άλλο ποταμό που ποτίζει όλο το νησί της υπάρξεώς μας, σε ορατά-σαρκικό και αόρατα-πνευματικά πεδία.

Αυτόν τον ποταμό της διάνοιάς μας, που είτε είναι μολυσμένος είτε είναι καθαρός, αφού είδαμε και τις επιπτώσεις, τα αποτελέσματα πάνω μας και στις δύο αυτές περιπτώσεις, προχωρήσαμε και είδαμε μέσα από την εικόνιση, δίπλα στον ποταμό της υπάρξεώς μας, άνθρωπο που είναι παιδί της διάνοιάς μας, παιδί του δικού μας ποταμού. Αφού είδαμε, γνωρίσαμε ποιός τον γεννά, το γιό της διάνοιάς μας. Τον άνθρωπο που κυβερνά τον ποταμό του νησιού μας, όπως εδώ τον παραβάλλουμε.

Γνωρίσαμε σαν μάνα την αυτή ουσία,την όποια ποιότητα της διάνοιάς μας.
Έτσι η ουσία και η ποιότητα του νερού της ζωής μας είναι η μάνα και γεννά τη νόηση, τον κυρίαρχο στον ποταμό του νησιού μας, εμάς.

Διαπιστώσαμε πως την ίδια ουσία ποιότητα που έχει ο ποταμός της ζωής σου, η διάνοιά σου, την αυτή ουσία έχει στην ολότητα και η νόησή σου, ο άνθρωπος που κυβερνά το νερό της ζωής σου.

Για μεν το νησί, όλο το νησί, για δε την ύπαρξή σου, όλη σου την ολότητα -σε ορατά πεδία και αόρατα.
Βαθύναμε την εδώ παρατήρησή μας και κάναμε ένα άλμα απρόσμενο στην πιο πάνω ανάλυση, αλλά χρήσιμο, αφού βαλθήκαμε να βλέπουμε τον τρόπο να τον διώξουμε, να φονεύσουμε τη σχηματισμένη νόηση, τον άνθρωπο που κυριαρχεί στο νερό του νησιού μας. Χωρίς καλά καλά να εξετάσουμε αν είναι καλός ή κακός, είπαμε αευθείας να τον θανατώσουμε.


Vasiliscm:

Άρες μάρες κουκουνάρες.

Ρε Tryfield όσα ποτάμια και παραβολές να χρησιμοποιήσεις, το αποτέλεσμα για την Χριστιανική Ηθική του μίσους και του ρατσισμού είναι ίδιο: Μισήστε τους εχθρούς των Εβραίων και σκοτώστε τους!

Ρε τι ποτάμια και θάλασσες πρέπει να χρησιμοποιήσεις για να καλύψεις τις μαστροπείες και τις αιμομιξίες των Εβραίων!!

Το συμπέρασμά σου tryfield είναι συγκλονιστικό:

quote:
Στην όλη κατανόηση της ιστορίας, η θυσία του Ισαάκ (παρόν), δεν αποτελεί παρά προτύπωση της θυσίας του Ιησού Χριστού(μέλλον). Στο χρονικό συνεχές της ιστορίας η όλη δράση (γέννηση-θυσία Ισαάκ) εκδιπλώνεται στο πρώτο σαρκικό πεδίο (αναίμακτα!) ως προπομπός της τέλεσης του μυστηρίου στο δεύτερο και ανώτερο πνευματικό επίπεδο.

Ας το ξαναδούμε λίγο:

ΣΤΗΝ ΟΛΗ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ, Η ΘΥΣΙΑ ΤΟΥ ΙΣΑΑΚ (ΠΑΡΟΝ), ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΠΑΡΑ ΠΡΟΤΥΠΩΣΗ ΤΗΣ ΘΥΣΙΑΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΥ ΚΟΙΛΙΟΔΟΥΛΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥ (ΜΕΛΛΟΝ). ΣΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΣΥΝΕΧΕΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ Η ΟΛΗ ΔΡΑΣΗ (ΓΕΝΝΗΣΗ- ΜΑΣΤΡΟΠΕΙΑ ΑΒΡΑΑΜ - ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ ΒΑΣΙΛΙΑ ΑΒΙΜΕΛΕΧ) ΕΚΔΙΠΛΩΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΑΡΚΙΚΟ ΠΕΔΙΟ (ΑΝΑΙΜΑΚΤΑ, ΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΕΖΕΔΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΠΑΔΑΡΙΟ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΤΩΝ ΛΑΩΝ ΤΗΣ ΓΗΣ) ΩΣ ΠΡΟΠΟΜΠΟΣ ΤΗΣ ΤΕΛΕΣΗΣ ΤΟΥ ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΑΝΩΤΕΡΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ (ΑΠΑΤΕΩΝΙΕΣ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΑ- ΒΑΒΥΛΗ-ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ).

Φιλικά Βασίλης

____________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΑΝΑΡΜΟΣΤΩΝ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ
____________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2006, 10:30:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως έχω ξαναπεί, φίλοι μου, κάτι το οποίο κάνει έναν διάλογο εποικοδομητικό είναι το εξής:

Ακούω, σκέφτομαι, μιλάω.

Και τα τρία αυτά στοιχεία είναι απαραίτητα προκειμένου η άποψη μας να είναι όσο πληρέστερη γίνεται.
Σίγουρα η έλλειψη κάποιου/ων από αυτά τα τρία στοιχεία, της αφαιρούν την πληρότητα που θα μπορούσε να έχει...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tryfield
Μέλος 2ης Βαθμίδας


194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2006, 19:14:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tryfield  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειρήνη παιδιά! Ειρήνη μέσα σας!

Αλλά για να έρθει μέσα σας, πρώτα πρέπει να την εκφράσετε με το λόγο σας στο έξω από εσάς, π.χ. στον δίπλα σας...

Μάχαιρα έδωσες, μάχαιρα θα λάβεις. Εκτός κι αν δώσεις μάχαιρα στον άγιο, στον γκουρού, στο Βούδα, στον Κρίσνα, στον Μανιτού, στον Ιησού. Σε όλους αυτούς κι αν κάποιος από εμάς δώσει μάχαιρα, δεν θα τη λάβει πίσω. Αντ΄ αυτού, θα λάβει την αγάπη, τη συγχώρεση, την ευλογία, την ανώτερη κατανόηση. Όσο η διάνοια και η νόηση που κατέχουμε, μας το επιτρέψουν.

Αφού αυτό που αντιλαμβανόμαστε δεν είναι το αντικειμενικό, αλλά το εξαρτώμενο, το δουλικά εξαρτώμενο και άρα το υποκειμενικό, από την ποιότητα της νόησης και την εκάστοτε διάνοια που φέρουμε.

Και όπως το βρώμικο τζάμι μπλοκάρει τη θέα του έξω κόσμου, -είναι απλό αν το σκεφτείς, έτσι και η "βρωμιά" στη διάνοια μπλοκάρει την κατανόηση, δηλαδή τη νόηση.

Έτσι δημιουργείται η εξάρτηση βρωμιάς-θέας. Όσο πιο καθαρό τόσο πιο ευκρινής γίνεται η "θέα". Αλλά αυτό που είναι εξαρτώμενο δεν είναι και ελεύθερο. Είναι δουλικό. Και την αντίδραση που προέρχεται από τη δουλοπρέπεια όποια κι αν είναι αυτήν δεν μπορείς να την κατηγορίσεις.

Δε κατηγορείς το δούλο που εκτέλεσε την εντολή, όπως δε κατηγορείς το λογισμικό που εκτελεί λάθος εντολές (κατηγορείς αυτόν που το έφτιαξε έτσι). Δε κατηγορείς το ασυνείδητο, έστω κι αν διατείνεται πως φέρει τη συνειδητότητα. Εσύ γνωρίζεις την αλήθεια, και γνωρίζεις επίσης πως εκ της κατασκευής οφείλεται το όποιο σφάλμα.

Το συνειδητό υποκείμενο αναγνωρίζει την αλήθεια των σφαλμάτων του, και τα αυτο-βελτιώνει. Τα απαλείφει, αυτο-εξελίσεται, επεμβαίνει με τη θέλησή του στον πηγαίο κωδικό του και τον βελτιώνει.

Το ασυνείδητο υποκείμενο, δε μπορεί να φέρει τη μεταβολή στον εαυτό του. Επαναλαμβάνεται συνεχώς σα μια ρουτίνα προγράμματος, έστω κι αν ο "κώδικας" είναι τόσο καλογραμμένος που δίνει την ψευδαίσθηση της συνειδητότητας. Η εξωτερική επέμβαση είναι ο μόνος τρόπος για να του αλλάξεις τη ρουτίνα.

Αλλά εδώ, άλλος αποφασίζει για εσένα. Δεν έχεις συνείδηση της επιλογής στη μεταβολή, και έτσι παραμένεις εξαρτημένος-δούλος.

Τώρα, αν μέσα σε όλη τη κτίση γύρο σας και μέσα σας, βλέπετε την αλήθεια στους Βαβυληδες, στους Χριστόδουλους και στους Παντελεήμονες, δικαίωμά σας. Διάνοιά σας. Νόησή σας. Σκέψεις σας.

Ο καθένας κατανοεί αυτά που δύναται και μπορεί. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο. Εμένα δε μου πέφτει κανένας λόγος, αλήθεια.

Πολλοί με την ιδιότητα του Θεολόγου μίλησαν για Θεό, αλλά αποδείχτηκαν...
Τώρα να τους βάλουμε όλους στο ίδιο το σακί; Να βάλουμε και το Θεό εκεί; Γιατί;

Μήπως γιατί επέτρεψε τους ανθρώπους να διαστρεβλώσουν το Λόγο του;

Να ευχαριστάτε φίλοι μου που ο Θεός δεν αγγίζει την κακία και τη συνάφεια αυτής, γιατί αλλιώς μάλλον δεν θα συζητούσαμε τώρα γι όλα αυτά...

Όλα έχουν το λόγο που υπάρχουν. Όλα υπάρχουν για να διδάσκουν.
Αφού βλέπετε λοιπόν τα λάθη των συστημάτων και τα κατηγορείτε, ποιός είναι ο δρόμος; Ποιά η οδός του παγκόσμιου ανθρώπου;

Σίγουρα έχετε τις απαντήσεις, αλλά για την ορθότητά τους, για την αλήθεια τους, δεν βεβαιώνει και κανείς άλλος, παρά μόνο εσείς.

Οδός ο δρόμος, παράλληλος του δρόμου...

Ας αφήσουμε λοιπόν τα γεγονότα στη ζωή του καθενός να βεβαιώσουν για την αλήθεια που ο καθένας μας φέρει.

Αν υπάρχει κάτι επικοδομητικό θα απαντήσω με χαρά. Αν ο διάλογος συνεχίσει στις ίδιες ρουτίνες δεν έχω να κερδίσω τίποτα με όλα αυτά.

Ευχαριστώ, Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2006, 20:15:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Tryfield
Αν κάτι θεωρώ απάτη προσωπικά στην Θεολογία , σε όλες τις θρησκείες για να μην παρεξηγηθώ , είναι ιστορίες και μύθοι που ο αρχικός τους συγγραφέας τις περιγράφει σαν πραγματικά γεγόνα που έχουν συμβεί , κι που ο αναγνώστης που τις διαβάζει τις εκλαμβάνει με αυστηρή ερμηνεία κατά γράμα και τοις μετρητοίς , και που για χιλιάδες χρόνια εκλαμβάνονταν τοις μετρητοίς ως πραγματικά γεγονότα , να τους δίνουμε συμβολική , αληγορική έννοια , με αυθαίρετο τρόπο με ερμηνεία κατά το δοκούν κι οδηγώντας το νόημα εκεί όπου θέλουμε εμείς , δικαιολογώντας πολλές φορές τα αδικαιολόγητα
Επίτρεψε μου μια ερώτηση
Πού λέει η Βίβλος ότι αυτά που γράφει είναι συμβολικά κι ασλληγορικά ;
Οι αναρίθμητοι Χριστιανοί [ και μουσουλμάνοι κι Εβραίοι ] που τα εκλάμβαναν τα γραφόμενα της Βίβλου ως κυριολεκτικά με αυστηρή ερμηνεία κι τοις μετρητοίς ήταν λάθος τόσους αιώνες;;
Γιατί με την ίδια λογική να μην δω με συμβολικό βλέμα κι ερμηνεία και την σταύρωση , ανάσταση , ακόμα και την ύπαρξη του Χριστού η της Παναγίας ;; [ πχ Χριστός δεν υπήρξε , έχουν συμβολική έννοια αυτά που γράφουν τα Ευαγγέλια , η ο Χριστός δεν αναστήθηκε ... συμβολική έννοια κοκ]
Κάποτε πίστευα κι εγώ ότι η Βίβλος έχει ... τριπλή ερμηνεία , ώσπου καταστάλαξα ότι δεν έχει απλώς .... τριπλή ερμηνεία αλλά ... τόσες ερμηνείες.... όσοι κι οι.... ερμηνευτές της.
Το ίδιο που γράφω για την Βίβλο το πιστεύω κι για άλλα κείμενα άλλων θρησκειών πχ Μπαγκαβατ γκιτα , κοράνι , βέδες , ΤΑΟ ΤΕ ΤΣΙΝΓΚ του Λαο Τσε κλπ
Οι σημερινοί δωδεκάθεοι έχουν δώσει αλληγορική κι συμβολική σημασία σε όλη την Αρχαία Ελληνική Μυθολογία κι Ιστορία , [ενδεχωμένως κι η Ιλιάδα κι η Οδύσεια να έχουν ... συμβολική κι αλληγορική σημασία κι το πως ο Αχιλλέας έσερνε το πτώμα του Έκτορα στον κάμπο της Τροίας να έχει αλληγορική κι συμβολική σημασία .. κι να σημαίνει το πως οι σημερινοί Έλληνες του 2006 θα ... κατατροπώσουν τους ... Τούρκους !!! Η το ότι ο Αχιλλέας έσερνε το πτώμα του Έκτορα στον τρωικό τον κάμπο να σημαίνει ως συμβολική έννοια την υποταγή του σώματος στην ψυχή ...]
Το να δίνεις συμβολικές κι αλληγορικές έννοιες είναι κάτι το υποκειμενικό , κάθε ερμηνεία γίνεται με υποκειμενικό τρόπο ανάλογα με την γνώση μόρφωση κι βιώματά μας , κι αυτό ακόμα κι σε επιστημονικούς τεχνικούς κλάδους όπως η Ιατρική [ αλλιώς πχ θα ερμηνεύσει ένα σύμπτωμα ένας γιατρός Παθολόγος αλλιώς ένας γιατρός Ψυχολόγος κι αλλιώς ένας Νευρολόγος .Θα δώσουν ερμηνείες σύμφωνα με τις παρωπίδες της ειδικότητάς τους ]
Προσωπική μου βέβαια άποψη είναι ότι δεν υπάρχει καμία συμβολική η αλληγορική έννοια τόσο στην Βίβλο όσο κι σε άλλα ιερά κείμενα άλλων θρησκειών . Ο πρωτόγονος συγγραφέας που έγραψε πχ ένα βιβλίο που θεωρήθηκε πολύ αργότερα ως ιερό κείμενο , τόσα ήξερε τόσα έγραψε Ο συγγραφέας της Γέννησης πχ έγραψε τους μύθους κι τις [ βάρβαρες για εμάς σήμερα ιστορίες της φυλής του] δεν περίμενε ότι αυτά που έγραψε κάποιοι μετά απο χιλιάδες απο αυτόν χρόνια θα θεωρούν τα κείμενά του ιερά κι θα προσπαθούν να βρούν ... συμβολικά νοήματα στα γραφώμενά του]
Στο Κοράνιο αναφέρεται ο Μέγας Αλέξανδρος ως ... δικέρατος κι χιλιάδες μουσουλμάνοι μυστικιστές σπαζοκεφαλιάζουν να βρούν το τι εννούσε ο .....προφήτης , ονομάζοντας τον Μέγα Αλέξανδρο ...δικέρατο , κανένας δεν βλέπει την πιο απλή εξήγηση ότι τόσα ήξερε τόσα έγραφε ο προφήτης Μωάμεθ για τον Αλέξανδρο.
Ο Καντάφι έχει ''αποδείξει'' ότι το κοράνι επιτρέπει την στράτευση γυναικών , ενώ πολλές φεμινίστριες απο αραβικές χώρες έχουν κι αυτές ''αποδείξει'' ότι το κοράνι είναι υπέρμαχος του ... φεμινισμού και της δημοκρατίας !!!! [ η και του κομουνισμού !!!]
Απο τις πολλές συμβολικές ερμηνείες ο ιδρυτής της Χριστιανικής θρησκείας έχει γίνει απο ...Βασιλιάς των ουρανών μέχρι .... αναρχικός κι κομουνιστής !!!]
Τελιώνω λέγοντας ότι κάποτε ένας φίλος μου βαθήτατα θρησκευόμενος Χριστιανός Ορθόδοξος αλλά κι οικονομικά ευκατάστατος με έκανε να γελάσω πολύ όταν μου είπε ότι αυτό που είπε ο Χριστός στον πλου΄σιο στα Ευαγγέλια '' πούλησε την περιουσία σου μοίρασέ την στους φτωχούς κι ακολούθα με '' έχει ... συμβολική κι αλληγορική έννοια κι όχι ... κυριολεκτική
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2006, 20:52:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tryfield, για να δεις μια ακομη συμβολικη εννοια της βιβλου, κανε μια απλη, λογικη και ευχαριστη παραδοχη: Θεος δεν υπαρχει.

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεάτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2006, 12:17:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεάτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Tryfield

Και πράγματι ο Θεός τον αντάμειψε με έναν γιο τον Ισαάκ. Ο Θεός λοιπόν για να δοκιμάσει την αγάπη του Αβραάμ προς το πρόσωπό του, τον διέταξε να θυσιάσει τον αγαπημένο και μονάκριβο γιο. Πράγματι, ο Αβραάμ πήγε να θυσιάσει το γιό του, αλλά όπως γνωρίζετε, άγγελος Κυρίου κατέβηκε και τον σταμάτησε.



Αυτη ειναι η επισημη ερμηνεια της θυσιας του Αβρααμ. Ο Θεος θελει να δοκιμασει την πιστη του Αβρααμ. Αυτη ειναι η πηγη της μισαλλοδοξιας ολων των θρησκειων που εχουν πατριαρχη των Αβρααμ και πιστευουν στο Θεο του. Και πραγματικα εχει κανει μεγαλο κακο στην ανθρωποτητα το γεγονος αυτο που προκυπτει και απο την Καινη διαθηκη. Δηλαδη το οτι ο Θεος θελει και ζητα απο τους ανθρωπους πιστη και οχι αρετη. Οι αρετες της ψυχης ερχονται σε δευτερη μοιρα σε σημειο που να θεωρουν οτι ενας οποιοσδηποτε πχ πιστος χριστιανος ειναι πιο κοντα στον "παραδεισο" και στην αληθεια απο ενα εναρετο βουδιστη που απερριψε την χριστιανικη διδασκαλια. Ο βουδιστης επειδη απερριψε την χριστιανικη θρησκεια και πιστη ειναι πλανεμενος ενω αυτοι εχουν πιστη που μετακινει βουνα και τον Θεο μαζι τους. Η δεν σκεφτονται ετσι οι πιστοι Χριστιανοι;; Και μαλιστα πρεπει να είναι ετοιμοι να θυσιασουν τα παιδια τους αν ο Θεος εχει ανασφαλειες για να αποδειξουν την πιστη τους. Ελεος.

Αυτο δειχνει και η θυσια του Αβρααμ, το ιδιο ζητα ο Γιαχβε και ο Χριστος δηλαδη αλογη ΠΙΣΤΗ που θα σωσει δηθεν τον ανθρωπο και οχι αρετη όχι πνευματικη καλλιεργεια και λογικη. Αυτη η αντιληψη εκανε και κανει μεγαλο κακο στην ανθρωποτητα.


Η συμβολικη ερμηνεια που παρεθεσε ο tryfield δεν προκυπτει ουσιαστικα απο πουθενα και ειναι εωλη. Η παλαια διαθηκη δεν μας δινει καμια αφορμη για τετοιους συμβολισμους. Αλλωστε τα περιστατικα που περιγραφονται σε αυτη εχουν κυριολεκτικο και οχι μυθικο χαρακτηρα. Αντιθετα τετοιους βαθεις συμβολισμους μπορουμε να απο δωσουμε στους αρχαιους μυθους. Πρωτον γιατι δεν εχουν κυριολεκτικο χαρακτηρα (εκτος αν θεωρουν καποιοι οτι παλαιοτερα υπηρχαν κενταυροι, χιμαιρες, υδρες, μινωταυροι, σκυλλες και χαρυβδες κλπ) και δευτερον γιατι οι ιδιοι οι αρχαιοι φιλοσοφοι και αλλοι συγγραφεις τονιζουν τον συμβολικο/αλληγορικο χαρακτηρα των διηγησεων αυτων.



ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tryfield
Μέλος 2ης Βαθμίδας


194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2006, 14:56:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tryfield  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου, ειλικρινά χαίρομαι που ο διάλογος απέκτησε εποικοδομητικό χαρακτήρα.

Είναι πραγματικά θεικό, ενώ διαφωνούμε ο καθένας μας να μπορεί να σεβαστεί τη διαφορετικότητα του άλλου, να ακούσει και να αναπτύξει και ο ίδιος τις απόψεις του. Άλλωστε στη χώρα που γέννησε τη διαλεκτική, είναι άτοπο να φερόμαστε με "βαρβαρικούς" τρόπους.

ΑΙΝΕΙΑΝΟ6,

Συμφωνώ πως σε κάθε ιστορία-μύθο ο αποσυμβολισμός είναι ένα θέμα καθαρά υποκειμενικό. Ο κάθε άνθρωπος χρησιμοποιεί τη νόηση που διαθέτει για να αποκωδικοποιήσει, να δεχτεί, ή να απορρίψει την προσλαμβάνουσα πληροφορία. Όποια κι αν μπορεί να είναι αυτή.

Αν η παραπάνω παραδοχή γίνει καθολική, τότε είμαστε αναγκασμένοι και να δεχτούμε πως στην ουσία μέσα στις ανθρώπινες εκδηλώσεις δεν υπάρχει τίποτα το αντικειμενικό, τίποτα το αληθινό. Ακόμα και στο χώρο της επιστημονικής ιστοριογραφίας, η αντικειμενικότητα είναι σχετική, δηλαδή υποκειμενική. Σήμερα φίλοι, αύριο εχθροί. Με άλλα λόγια μπορούμε πράγματι να σχετικοποιήσουμε τα πάντα, εάν το θέλουμε και το επιθυμούμε.

Εδώ όμως βλέπουμε την εμφάνιση ενός καθολικού φαινομένου, ενός μηχανισμού μέσα στο ανθρώπινο, μέσα στις διανοητικές μας λειτουργίες που μας αποτρέπει στο να φτάσουμε σε αντικειμενικά συμπεράσματα (ακόμα και η επιστήμη κινείται προσεγγιστικά προς την αλήθεια).
Το φαινόμενο νομίζω είναι γενικά αποδεκτό από όλους. Ότι κι αν πούμε, όπως κι αν θέσουμε τα θέματά μας, όσο κι αν επιχειρηματολογήσουμε, όσο κι αν αντιδράσουμε, αν δε βρούμε-κατανοήσουμε τους νόμους που διέπουν τον παραπάνω μηχανισμό, ο λόγος μας θα υπόκειτε πάντοτε στην σχετικοποίηση. Θα είναι δηλαδή υποκειμενικός.

Δηλαδή στην ουσία αν αυτό που λέμε δεν περικλύει μέσα του την ολότητα, χωρίς να αποκλείει τίποτα και κανέναν, χωρίς εξαιρέσεις και αστεράκια, τότε αποκλείεται να είναι αντικειμενικό. Αποκλείεται να έχεις δηλαδή ολόκληρη την εικόνα απέναντί σου, αντί-κείμενο. Τότε είσαι υπό την εικόνα. Βρίσκεσαι από κάτω της. Πατάς σε ένα μέρος της. Δεν γνωρίζεις το αληθές, γιατί η εικόνα είναι μισή. Και έχοντας μια εικόνα μισή μπορείς εύκολα να κάνεις υποθέσεις, να αναπτύσεις θεωρείες, ιδεολογίες, κτλ, για το τί ακριβώς περιγράφει η εικόνα.

Μπορούμε να καθόμαστε ώρες και να "μαλώνουμε" για το ποιός γνωρίζει τι περιγράφει η εικόνα χωρίς και κανένας να μπορεί να αποδείξει την αλήθεια του. Η καθολική ανθρώπινη υποκειμενικότητα σε κάθε περίπτωση κάνει τον άλλο να αμφιβάλει γνωρίζοντας εμπειρικά το φαινόμενο. Αν εσύ υποθέτεις αυτό, γιατί οφείλω να δεχτώ τη δικιά σου γνώμη, και να μη δεχτείς εσύ τη δικιά μου. Και οι δυό εμπειρικά γνωρίζουμε τη σχετική μας θέση ως προς την εικόνα. Μοιάζει σαν θεωρητικούς φυσικούς που μαλώνουνε για το θεωρητικό μοντέλο του σύμπαντος πριν τη μεγάλη έκρηξη. Και οι δυο γνωρίζουν πως αδυνατούν να αποδείξουν τα μοντέλα τους, αλλά παρόλα αυτά έχουν και τα επιχειρήματά τους στηριζόμενοι και οι δύο στις βάσιμες υποψίες τους.

Υπάρχει περίπτωση ποτέ ο ένας να πείσει τον άλλο στη βάση επιχειρημάτων; Όχι βέβαια, απλά θα μαλώνουν αντλώντας ο καθένας δύναμη από τη σχετικότητά τους.

Αυτός που πραγματικά ενδιαφέρεται για την αλήθεια, οφείλει να ερευνά αν η συνολική πληροφορία που προσλαμβάνει, περιγράφει επαρκώς το μηχανισμό του φαινομένου που παρατηρεί. Οφείλει να είναι προσεκτικός και να δει μέσα από την ποιότητα της περιγραφής του μηχανισμού, αν του επιτρέπει να συνθέσει τη μεγάλη εικόνα. Και αυτήν η σύνθεση, θα πρέπει να αφορά όλα όσα εμπίπτουν μέσα στο φαινομενικό, αλλά κι ακόμα και αυτά που ακόμα δε παρατήρησε, θα πρέπει επίσης να περιγράφονται με ακρίβεια.

Ο μηχανισμός για να είναι αντικειμενικός δεν θα πρέπει να εξαιρεί τίποτα από τη μεγάλη εικόνα. Σε περίπτωση που το κάνει τότε η αλήθεια του είναι αμφισβητίσημη, δηλαδή σχετική.
Ο κάθε ερευνητής-ταξιδιώτης στους δρόμους της ζωής, έχει την ευθύνη της επιλογής, της παρατήρησης, της αξιολόγησης, της πειραματικής εφαρμογής και της επαλήθευσης. Τίποτα δε δίνεται έτοιμο, αλλά και τίποτα δε μένει κρυφό από αυτούς που αναζητούνε με καθαρή την καρδιά.

Εν τέλει φίλε μου, η επιλογή για το ποια εξήγηση-εικόνα θα επιλέξεις είναι δικό σου και μόνο θέμα. Εγώ το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να μοιραστώ την εμπερία του ταξιδιού μου, όσο πιο αντικειμενικά μου το επιτρέπει η ανθρώπινη φύση μου και το λογικό μου.

Και καλά να είμαστε κύριοι των επιλογών μας. Σκέψου όμως οι επιλογές σου να έχουν τη πηγή τους έξω από εσένα. Τότε, στα σταυροδρόμια της ζωής οι στροφές που ακολουθείς έχουν από άλλους προκαθοριστεί, πριν από εσένα για σένα. Και εκεί, το ελεύθερο της επιλογής σου βαδίζει σε τελείως διαφορετικά μονοπάτια από εσένα. Κι άντε τώρα στους τόσους δρόμους της ζωής να συναντηθείς ξανά "τυχαία" μαζί του.

Όλα γίνονται όμως, αν πιστεύεις και λίγο, όλα γίνονται φίλε μου...

Φίλε Ελεάτη,

Η απόκτηση της αρετής στον άνθρωπο έχει ένα και μόνο σκοπό: Να τον φέρει σε επαφή με την ΠΙΣΤΗ. Για ποια αρετή μιλάς, αν αυτήν δε συνοδεύεται από την πίστη; Μήπως οι αρχαίοι Έλληνες καλλιεργούσαν την αρετή στην ψυχή τους για την αρετή; Για το εσωτερικό κάλλος;

Καλλιεργούσαν αυτήν γιατί διαμέσου αυτής ο άνθρωπος αποκτούσε την πίστη προς τα ανώτερα. Προς αυτά που δεν φαίνονται. Μήπως η αρετή είναι κάτι που φαίνεται; Δεν πρέπει να πιστεύσεις σε αυτήν; Αν δεν πιστεύεις στην αρετή, και τη διδάσκεις τότε είσαι υποκριτής. Μήπως οι αρχαίοι πρόγονοι ήταν υποκριτές φίλε μου σε αυτά που λέγανε;

Δεν εφαρμόζανε αυτά που διδάσκανε; Εφαρμόζεις κάτι που δε πιστεύεις;

Η πίστη είναι μια καθολική ανθρώπινη δύναμη. Δεν έχει σημασία που πιστεύεις φανερά και κρυφά. Σημασία έχει πως η πίστη είναι φαινόμενο καθολικό. Είναι μια μεγάλη δύναμη του ανθρώπου, και τίποτα δεν πετυχαίνεται χωρίς την πίστη. Μήπως μπορείς να πετύχεις στο πανεπιστήμιο αν θεωρείς και πιστεύεις τον εαυτό σου ηλίθιο; Μήπως μπορείς να έχεις γυναίκες αν δε πιστεύεις στον εαυτό σου; Μήπως το έθνος μπορεί να νικήσει στον πόλεμο αν δε πιστεύει ακράδαντα στην τελική νίκη; Μήπως δε γίνεται τίποτα χωρίς την πίστη;

Θα πω όμως και αυτό που διάβασα και έμαθα: Πίστη χωρίς αγάπη είναι μαχαίρι σε χέρια μανιακού δολοφόνου. Αλλά και αγάπη χωρίς πίστη είναι απλά φτερό στον άνεμο...

Πρόσεξε πως δεν ασπάζομαι αυτά που έχουν λεχθεί μέσα απο το πέπλο του φανατισμού, μέσα δηλαδή από την πίστη χωρίς την αγάπη. Αλλά ούτε επιτρέπω και στον εαυτό μου να φανατιστεί, γιατί το πέπλο του πέφτει βαρύ στα μάτια, και τυφλώνει το λογικό και την ψυχή μου.

Σεβαστές οι απόψεις σου, αλλά δεν τις ασπάζομαι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2006, 16:13:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι πραγματικά θεικό, ενώ διαφωνούμε ο καθένας μας να μπορεί να σεβαστεί τη διαφορετικότητα του άλλου, να ακούσει και να αναπτύξει και ο ίδιος τις απόψεις του. Άλλωστε στη χώρα που γέννησε τη διαλεκτική, είναι άτοπο να φερόμαστε με "βαρβαρικούς" τρόπους.

Δεν έχω παρά να σου πω οτι με έχεις καλύψει πλήρως, φίλε μου Trainman!

Διαβάζοντας το μήνυμα σου στο σύνολο του δεν έχω να διαφοροποιηθώ σε κάτι.
Εξάλλου ο καθένας από αυτά που διαβάζει έχει την ικανότητα να τα ερμηνεύει ανάλογα με τις δικές του εμπειρίες αλλά και με τον δικό του τρόπο σκέψης.
Κι αυτό κάνει την κατάθεση των απόψεων μας σε ένα θέμα άκρως ενδιαφέρουσα.
Αν το αντιληφθούμε αυτό πιστεύω οτι θα μπορέσουμε να κάνουμε έναν πολύ ωραίο διάλογο σε πολλές περιπτώσεις και παράλληλα να μάθουμε να σεβόμαστε και τον συνομιλητή μας, ακόμα κι αν δεν ασπαζόμαστε τις απόψεις του.

Θα επανατοποθετηθώ, φίλε μου, κάποια στιγμή που θα έχω περισσότερο χρόνο.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2006, 16:32:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Tryfield,

είναι ωραίο να βλέπεις έναν χριστιανό να προσπαθεί να οικιοποιηθεί το ιδεαλιστικό Χριστιανο-αναρχικό στυλ ! Μου αρέσει!

Λες:

quote:
Μάχαιρα έδωσες, μάχαιρα θα λάβεις. Εκτός κι αν δώσεις μάχαιρα στον άγιο, στον γκουρού, στο Βούδα, στον Κρίσνα, στον Μανιτού, στον Ιησού. Σε όλους αυτούς κι αν κάποιος από εμάς δώσει μάχαιρα, δεν θα τη λάβει πίσω. Αντ΄ αυτού, θα λάβει την αγάπη, τη συγχώρεση, την ευλογία, την ανώτερη κατανόηση. Όσο η διάνοια και η νόηση που κατέχουμε, μας το επιτρέψουν.

Θεωρώ αυθαίρετο τον συλλογισμό σου. Ο Ιησούς ήταν εκφραστής του μίσους ενάντια στους μη Εβραίους. Αγαπούσε πολύ όλους τους Εβραίους. Σ'αυτούς απήύθυνε την διδασκαλία του. Ο Ιησούς λοιπόν ως έλληνα θα σου κάρφωνε την μάχαιρα στο στήθος σου.

Tryfield:

quote:
Αφού αυτό που αντιλαμβανόμαστε δεν είναι το αντικειμενικό, αλλά το εξαρτώμενο, το δουλικά εξαρτώμενο και άρα το υποκειμενικό, από την ποιότητα της νόησης και την εκάστοτε διάνοια που φέρουμε.

Η αυθαιρεσία, της αυθαιρεσίας, την αυθαιρεσία, ΩΩΩΩΩΩ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ !
Από που κι ως που αυτό που αντιλαμβανόμαστε δεν είναι το αντικείμενο, ω ιδεαλιστά της δεκάρας, Tryfield?

Αφου λοιπόν το αντικείμενο αυτοκίνητό (σου), είναι εξαρτώμενο από την διάνειά σου, πέταξέ το στο γκρεμό! Η νόησή σου ως ποιοτική (!) θα το προστατεύσει! Ή ακόμη σκότωσε το αντικείμενο πατέρας (σου). Η διάνειά σου θα το αναιρέσει!

Μετά τον θάνατό του θα καθαρίσεις την βρωμιά από το τζάμι του μυαλού σου και θα τον επαναφέρεις στην ζωή !

Λες επίσης:

quote:
Το ασυνείδητο υποκείμενο, δε μπορεί να φέρει τη μεταβολή στον εαυτό του. Επαναλαμβάνεται συνεχώς σα μια ρουτίνα προγράμματος, έστω κι αν ο "κώδικας" είναι τόσο καλογραμμένος που δίνει την ψευδαίσθηση της συνειδητότητας. Η εξωτερική επέμβαση είναι ο μόνος τρόπος για να του αλλάξεις τη ρουτίνα.

Μερικές φάπες δηλαδή ίσως αλλάξουν την ρουτίνα του μυαλού?

Αυτό μήπως ονομάζεται και Χριστιανική διαπαιδαγώγηση;

quote:
Αλλά εδώ, άλλος αποφασίζει για εσένα. Δεν έχεις συνείδηση της επιλογής στη μεταβολή, και έτσι παραμένεις εξαρτημένος-δούλος.

Άλλοι αποφασίζουν για σένα Χριστιανέ εδώ και χιλιάδες χρόνια. Η πλύση εγκεφάλου που έχεις υποστεί δεν επαναφέρεται ούτε με "εξωτερική επέμβαση" ούτε με διάλογο.

Εδώ είσαι ιδεαλιστής τύπου Πλάτωνα εν έτη 2006! Δεν θα έχεις ακούσει για φυσική, χημεία, αστρονομία, κοσμολογία.
Φυσικά δεν σε ενδιαφέρει κάθε τι δουλικά εξαρτώμενο από την ποιότητα της νόησης.

Ότι τα αντικείμενα είναι υλικές οντότητες ανεξάρτητες από την νόησή σου, δεν θα το έχεις ακουστά!

Μόνο άνθρωποι σαν και σένα μπορούν να πιστέψουν πραγματικά σε μια ιδεαλιστική θρησκεία σαν τον Χριστιανισμό. Το κατανοώ και το δέχομαι.


Φιλικά Βασίλης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2006, 23:08:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tryfield
Μέλος 1ης Βαθμίδας


69 Μηνύματα Απεστάλη: 01/07/2006, 14:56:20
--------------------------------------------------------------------------------
Φίλοι μου, ειλικρινά χαίρομαι που ο διάλογος απέκτησε εποικοδομητικό χαρακτήρα.

Είναι πραγματικά θεικό, ενώ διαφωνούμε ο καθένας μας να μπορεί να σεβαστεί τη διαφορετικότητα του άλλου, να ακούσει και να αναπτύξει και ο ίδιος τις απόψεις του. Άλλωστε στη χώρα που γέννησε τη διαλεκτική, είναι άτοπο να φερόμαστε με "βαρβαρικούς" τρόπους.

ΑΙΝΕΙΑΝΟ6,

Συμφωνώ πως σε κάθε ιστορία-μύθο ο αποσυμβολισμός είναι ένα θέμα καθαρά υποκειμενικό. Ο κάθε άνθρωπος χρησιμοποιεί τη νόηση που διαθέτει για να αποκωδικοποιήσει, να δεχτεί, ή να απορρίψει την προσλαμβάνουσα πληροφορία. Όποια κι αν μπορεί να είναι αυτή.

Αν η παραπάνω παραδοχή γίνει καθολική, τότε είμαστε αναγκασμένοι και να δεχτούμε πως στην ουσία μέσα στις ανθρώπινες εκδηλώσεις δεν υπάρχει τίποτα το αντικειμενικό, τίποτα το αληθινό. Ακόμα και στο χώρο της επιστημονικής ιστοριογραφίας, η αντικειμενικότητα είναι σχετική, δηλαδή υποκειμενική. Σήμερα φίλοι, αύριο εχθροί. Με άλλα λόγια μπορούμε πράγματι να σχετικοποιήσουμε τα πάντα, εάν το θέλουμε και το επιθυμούμε.

Εδώ όμως βλέπουμε την εμφάνιση ενός καθολικού φαινομένου, ενός μηχανισμού μέσα στο ανθρώπινο, μέσα στις διανοητικές μας λειτουργίες που μας αποτρέπει στο να φτάσουμε σε αντικειμενικά συμπεράσματα (ακόμα και η επιστήμη κινείται προσεγγιστικά προς την αλήθεια).
Το φαινόμενο νομίζω είναι γενικά αποδεκτό από όλους. Ότι κι αν πούμε, όπως κι αν θέσουμε τα θέματά μας, όσο κι αν επιχειρηματολογήσουμε, όσο κι αν αντιδράσουμε, αν δε βρούμε-κατανοήσουμε τους νόμους που διέπουν τον παραπάνω μηχανισμό, ο λόγος μας θα υπόκειτε πάντοτε στην σχετικοποίηση. Θα είναι δηλαδή υποκειμενικός.

Δηλαδή στην ουσία αν αυτό που λέμε δεν περικλύει μέσα του την ολότητα, χωρίς να αποκλείει τίποτα και κανέναν, χωρίς εξαιρέσεις και αστεράκια, τότε αποκλείεται να είναι αντικειμενικό. Αποκλείεται να έχεις δηλαδή ολόκληρη την εικόνα απέναντί σου, αντί-κείμενο. Τότε είσαι υπό την εικόνα. Βρίσκεσαι από κάτω της. Πατάς σε ένα μέρος της. Δεν γνωρίζεις το αληθές, γιατί η εικόνα είναι μισή. Και έχοντας μια εικόνα μισή μπορείς εύκολα να κάνεις υποθέσεις, να αναπτύσεις θεωρείες, ιδεολογίες, κτλ, για το τί ακριβώς περιγράφει η εικόνα.

Μπορούμε να καθόμαστε ώρες και να "μαλώνουμε" για το ποιός γνωρίζει τι περιγράφει η εικόνα χωρίς και κανένας να μπορεί να αποδείξει την αλήθεια του. Η καθολική ανθρώπινη υποκειμενικότητα σε κάθε περίπτωση κάνει τον άλλο να αμφιβάλει γνωρίζοντας εμπειρικά το φαινόμενο. Αν εσύ υποθέτεις αυτό, γιατί οφείλω να δεχτώ τη δικιά σου γνώμη, και να μη δεχτείς εσύ τη δικιά μου. Και οι δυό εμπειρικά γνωρίζουμε τη σχετική μας θέση ως προς την εικόνα. Μοιάζει σαν θεωρητικούς φυσικούς που μαλώνουνε για το θεωρητικό μοντέλο του σύμπαντος πριν τη μεγάλη έκρηξη. Και οι δυο γνωρίζουν πως αδυνατούν να αποδείξουν τα μοντέλα τους, αλλά παρόλα αυτά έχουν και τα επιχειρήματά τους στηριζόμενοι και οι δύο στις βάσιμες υποψίες τους.

Υπάρχει περίπτωση ποτέ ο ένας να πείσει τον άλλο στη βάση επιχειρημάτων; Όχι βέβαια, απλά θα μαλώνουν αντλώντας ο καθένας δύναμη από τη σχετικότητά τους.

Αυτός που πραγματικά ενδιαφέρεται για την αλήθεια, οφείλει να ερευνά αν η συνολική πληροφορία που προσλαμβάνει, περιγράφει επαρκώς το μηχανισμό του φαινομένου που παρατηρεί. Οφείλει να είναι προσεκτικός και να δει μέσα από την ποιότητα της περιγραφής του μηχανισμού, αν του επιτρέπει να συνθέσει τη μεγάλη εικόνα. Και αυτήν η σύνθεση, θα πρέπει να αφορά όλα όσα εμπίπτουν μέσα στο φαινομενικό, αλλά κι ακόμα και αυτά που ακόμα δε παρατήρησε, θα πρέπει επίσης να περιγράφονται με ακρίβεια.

Ο μηχανισμός για να είναι αντικειμενικός δεν θα πρέπει να εξαιρεί τίποτα από τη μεγάλη εικόνα. Σε περίπτωση που το κάνει τότε η αλήθεια του είναι αμφισβητίσημη, δηλαδή σχετική.
Ο κάθε ερευνητής-ταξιδιώτης στους δρόμους της ζωής, έχει την ευθύνη της επιλογής, της παρατήρησης, της αξιολόγησης, της πειραματικής εφαρμογής και της επαλήθευσης. Τίποτα δε δίνεται έτοιμο, αλλά και τίποτα δε μένει κρυφό από αυτούς που αναζητούνε με καθαρή την καρδιά.

Εν τέλει φίλε μου, η επιλογή για το ποια εξήγηση-εικόνα θα επιλέξεις είναι δικό σου και μόνο θέμα. Εγώ το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να μοιραστώ την εμπερία του ταξιδιού μου, όσο πιο αντικειμενικά μου το επιτρέπει η ανθρώπινη φύση μου και το λογικό μου.

Και καλά να είμαστε κύριοι των επιλογών μας. Σκέψου όμως οι επιλογές σου να έχουν τη πηγή τους έξω από εσένα. Τότε, στα σταυροδρόμια της ζωής οι στροφές που ακολουθείς έχουν από άλλους προκαθοριστεί, πριν από εσένα για σένα. Και εκεί, το ελεύθερο της επιλογής σου βαδίζει σε τελείως διαφορετικά μονοπάτια από εσένα. Κι άντε τώρα στους τόσους δρόμους της ζωής να συναντηθείς ξανά "τυχαία" μαζί του.

Όλα γίνονται όμως, αν πιστεύεις και λίγο, όλα γίνονται φίλε μου...
.............
Όλα τα παραπάνω για να μου πεις τελικά ότι αφού τα πάντα τα βλέπουμε υποκειμενικά ... έ είναι θέμα πίστης ....
Με σκέτη πίστη πιστεύω οπουδήποτε .... μέχρι και σε εξωγήινους..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tryfield
Μέλος 2ης Βαθμίδας


194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2006, 02:02:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tryfield  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Vasilism,

Ελπίζω και εύχομαι στην πορεία της ζωής σου να είσαι περισσότερο παρατηρητικός στην πρόσληψη της πληροφορίας.

Υποκειμενικά μιλώντας, με αυτά που εκφράζεις αποτελείς (προς εμένα) την επιβεβαίωση του μηχανισμού (πειραματική αποδειξη-επιβεβαίωση) της ανθρώπινης σχετικοποίησης.

Γνωρίζω τη διαδικασία, κατανοώ, προβλέπω.

Το πρόβλημα όμως είναι πως υπάρχει αδυναμία αντικειμενικής μετάδοσης αυτής της εμπειρίας. Το πρόβλημα έγκειτε στις "ρουτίνες" της λογικής επεξεργασίας που ο καθένας μας έχει. Αν κάτι δεν έχει προβλεφθεί από τον "προγραμματισμό", το λογισμικό-λογικό αδυνατεί να αξιολογίσει την εισαγώμενη πληροφορία σωστά, με αποτέλεσμα να την απορρίπτει ως μη αληθής, μη έγκυρη.

Αυτός που δεν συνειδητοποιεί τη φύση του μηχανισμού, είναι καταδικασμένος σε οτιδήποτε κι αν εσύ ως πληροφορία του εισάγεις, αυτός από την πλευρά του να μην μπορεί να την αξιολογίσει σωστά. Δεν συνειδητοποιεί πως πρέπει να εξελίξει τις ρουτίνες της λογικής επεξεργασίας του ώστε να περιλάβει τα νέα δεδομένα στα λογικά αποτελέσματα-κρίσεις που κάνει.

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζει κάθε μήνυμα-πληροφορία που έρχεται στο ανθρώπινο από "φωτισμένα όντα". Στο τέλος είναι πιο εύκολο να διαστρεβλώσεις την ίδια την υφή του μηνύματος, από το να επαναπρογραμματίσεις τους πηγαίους κωδικούς της λογικής σου ώστε να κατανοήσεις το μήνυμα.

Έτσι, το λάθος επαναλαμβάνεται ξανά και ξανά, μέσα σε όλες τις θρησκείες, δοξασίες μύθους και θεολογίες.

Θα σου πω κάτι κινδυνεύοντας να παρεξηγηθώ. Θεωρώ, πως ανήκεις στην ίδια κατηγορία ανθρώπων με αυτούς που κατηγορείς. Για μένα σε τίποτα δε διαφέρεις από αυτούς που με τόσο μένος στρέφεσαι εναντίων τους.

Αν σου αφαιρέσω το πέπλο, και μείνεις "γυμνός" από τους ονοματισμούς σου, θα δεις πως δε διαφέρεις σε τίποτα. Και οι δυο πλευρές σχετικοποιούν την εικόνα κατά το δοκούν. Και οι δυο πλευρές κινούνται μέσα από την τυφλή πίστη τους σε αυτό που αντιπροσωπεύουν. Και οι δυο αντλούν τη δύναμη των επιχειρημάτων τους από τη σχετική τους θέση-αδυναμία. Και οι δύο αρνούνται να δουν το φανατισμό τους.

Στο είπα και θα στο ξαναπώ. Πίστη χωρίς αγάπη είναι μαχαίρι στα χέρια τρελού βιαστή δολοφόνου. Εξέτασε εαν μπορείς και φανέρωσε στο λόγο σου την αγάπη που διαθέτεις στα γύρο από εσένα. Γιατί όχι και στον ίδιο το χριστιανισμό. Αν δεν μπορείς, τότε δεν έχω κάνει λάθος. Η πίστη σου και μόνο σε αυτό που αντιπροσωπεύεις σε τυφλώνει και σε φανατίζει. Στην ουσία δε διαφέρεις σε τίποτα από ένα φανατικό χριστιανό, μουσουλμάνο, ινδουιστή, ή ό,τι άλλο θες εσύ ονομάτισέ το.
Μου είναι αδιάφορο τα ονόματα. Με ενδιαφέρει η ουσία πίσω από τα ονόματα. Πίσω από το πέπλο της υποκρισίας μας, φανερής και κρυφής.

Με ενδιαφέρει να κατανοήσω το δικό μου ένσαρκο λάθος μου. Γιατί κατανοώ πως μόνο το δικό μου λάθος μπορώ να αλλάξω. Μόνο σε εμένα μπορώ να φέρω τη μεταβολή, αρκεί να το συνειδητοποιήσω βέβαια.
Δε θέλω να περάσω μια ζωή κατηγορώντας τους άλλους γι αυτό που είμαι.

Η ζωή είναι μικρή και πολύτιμη για να αναλλώνομαι σε ανούσιες κοκορομαχίες και ανταλλαγή ύβρεων. Ο χρόνος είναι δεδομένος, και για να βρεις την αλήθεια αν αυτός είναι ο σκοπός της ύπαρξης, θα πρέπει να κινητοποιήσεις κάθε ικμάδα των δυνάμεών σου. Τίποτα δε μπορεί να πάει χαμένο. Χάνεται μόνο αυτό που δε γίνεται. Και δε γίνεται αυτό που δε πιστεύουμε πως θα γίνει.

Αλλά όπως και πριν ανέφερα πιο αναλυτικά, θα το κάνω τώρα πιο λιανά μήπως και το καταλάβεις (στο λογικό σου αναφέρομαι):

"ΣΤΟΥ ΚΟΥΦΟΥ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙΣ ΒΡΟΝΤΑ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tryfield
Μέλος 2ης Βαθμίδας


194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2006, 02:41:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tryfield  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΑΙΝΕΙΑΝΟ6,

Αν μπεις στον κόπο και ξαναδιαβάσεις πιο προσεκτικά θα καταλάβεις πως δεν ανέφερα αυτό που κατάλαβες.

Η πίστη είναι η απαραίτητη εκείνη δύναμη στον άνθρωπο που κινητοποιεί τα γεγονότα της ζωής του. Είναι το μοτερ, η μηχανή. Χωρίς αυτήν δεν κινείσαι σε κανένα επίπεδο ύπαρξης.

Το τιμόνη βρίσκεται στο λογικό σου. Αυτό είναι υπεύθυνο για την κατεύθυνση στους δρόμους της ζωής που ακολουθείς. Το λογικό όμως μορφοποιείται, σχετικοποιείται. Αν δεν κατανοήσεις το μηχανισμό της σχετικοποίησης στη λογική σου, δεν μπορείς να έχεις εσύ την επιλογή της κατεύθυνσης, αλλά θα τον έχουν "άλλοι" έξω από εσένα.

Οι επιλογές κατεύθυνσης είναι συναρτόμενες της ποιότητας της μορφοποίησης που το λογικό σου έχει υποστεί. Αν δεν "φονεύσεις" την μορφοποίηση που έχεις υποστεί, δεν μπορείς να αναλάβεις τον έλεγχο. Δεν μπορείς να "κληρονομίσεις" το ελεύθερο της επιλογής.

Είναι σα να ακολουθείς μια προγραμματισμένη από πριν διαδρομή.
Πετάς με το αεροπλάνο αλλά δε συνειδητοποιείς πως αυτό βρίσκεται στον αυτόματο πιλότο. Εσύ νομίζεις πως επειδή έχεις τα χέρια σου στα χειριστήρια, αυτό και μόνο είναι αρκετό. Πιέζεις, σπρώχνεις, μοχθείς, κάποιες φορές νομίζεις πως έχεις τον έλεγχο, κάποιες άλλες πάλι βλέπεις να τον χάνεις, όλα όμως σου δίνουν την αίσθηση μιας προκαθορισμένης πορείας ανεξάρτητα από τη δική σου προσπάθεια.

Άλλοι το ονομάζουν μοίρα, πεπρωμένο, καρμικό, τυχαιότητα, αναγκαιότητα, ατυχία, σύμπτωση.

-Ναι, σύμπτωση ήταν. Αφού στρέφω το χειριστήριο δεξιά, η πορεία είναι αριστερή. Κάποιο καθοδικό ρεύμα θα επηρέασε την αντιστάθμηση στην αριστερή πτέρυγα.
-Μάλλον σύμπτωση ήταν αφού τώρα στρέφω ξανά δεξιά και με υπακούει.
-Όχι όμως μέχρι εκεί που ήθελα και επιθυμούσα, αλλά τουλάχιστον αυτή τη φορά έστρεψε σωστά.

Στην κατεύθυνση που εγώ όρισα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tryfield
Μέλος 2ης Βαθμίδας


194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2006, 03:20:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tryfield  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
D_I σε χαιρετώ!!!

Έτσι απλά ένα γειά από έναν φίλο

Μάλλον έχω "μπλέξει" πολύ στον Μύθο-Θρησκεία τελευταία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2006, 13:19:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Tryfield,

Το περισπούδαστο ύφος σου πήγε περίπατο;

Μήπως επειδή κατάλαβες ότι όσα λες είναι παρωχημένα ιδεολογήματα προηγούμενων αιώνων;

Μήπως απαιτείς από τους συνομιλητές σου να δεχθούν ένα μίνιμουμ ιδεαλιστικής τοποθέτησης του στύλ:

quote:
Αφού αυτό που αντιλαμβανόμαστε δεν είναι το αντικειμενικό, αλλά το εξαρτώμενο, το δουλικά εξαρτώμενο και άρα το υποκειμενικό, από την ποιότητα της νόησης και την εκάστοτε διάνοια που φέρουμε.

Παραφράζοντας τα λεγόμενά σου :

Υποκειμενικά μιλώντας, με αυτά που εκφράζεις αποτελείς (προς όλους) την επιβεβαίωση του μηχανισμού της κατά φαντασίαν ανθρώπινης σχετικοποίησης.
Αντικειμενικά μιλώντας δεν θα ήταν δυνατόν να στηρίξεις την θρησκεία σου σε άλλες βάσεις παρά στα ιδεολογικά ευρήματα της φαντασίας σου.
Μήπως αυτό ακριβώς δεν έκανε και το ιερατείο των Εβραίων, των οποίων απλός απολογητής είσαι;

Στο δια ταύτα:

Η αντικειμενική πραγματικότητα είναι πολυποίκιλη και πολυσύνθετη. Δεν μπορεί να χωρέσει στις ερμηνείες των θρησκειών και ιδιαίτερα του Χριστιανισμού.
Είναι προφανής η αγωνία των απολογητών των θρησκειών να εφεύρουν τρόπους για να ερμηνεύσουν τα νέα επιστημινικά και ανθρωπολογικά δεδομένα.
Η ανάσυρση παλαιών ιδεολογικών εργαλείων του ιδεαλισμού είναι μονόδρομος για όλους τους θεούσους του κόσμου μας.
Η επιστήμες ήταν είναι και θα είναι εχθρός των εκκλησιών.

Καλό κουράγιο απολογητά μου.

Φιλικά Βασίλης
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2006, 13:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Tryfield,

Το περισπούδαστο ύφος σου πήγε περίπατο;

Μήπως επειδή κατάλαβες ότι όσα λες είναι παρωχημένα ιδεολογήματα προηγούμενων αιώνων;

Μήπως απαιτείς από τους συνομιλητές σου να δεχθούν ένα μίνιμουμ ιδεαλιστικής τοποθέτησης του στύλ:

quote:
Αφού αυτό που αντιλαμβανόμαστε δεν είναι το αντικειμενικό, αλλά το εξαρτώμενο, το δουλικά εξαρτώμενο και άρα το υποκειμενικό, από την ποιότητα της νόησης και την εκάστοτε διάνοια που φέρουμε.

Παραφράζοντας τα λεγόμενά σου :

Υποκειμενικά μιλώντας, με αυτά που εκφράζεις αποτελείς (προς όλους) την επιβεβαίωση του μηχανισμού της κατά φαντασίαν ανθρώπινης σχετικοποίησης.
Αντικειμενικά μιλώντας δεν θα ήταν δυνατόν να στηρίξεις την θρησκεία σου σε άλλες βάσεις παρά στα ιδεολογικά ευρήματα της φαντασίας σου.
Μήπως αυτό ακριβώς δεν έκανε και το ιερατείο των Εβραίων, των οποίων απλός απολογητής είσαι;

Στο δια ταύτα:

Η αντικειμενική πραγματικότητα είναι πολυποίκιλη και πολυσύνθετη. Δεν μπορεί να χωρέσει στις ερμηνείες των θρησκειών και ιδιαίτερα του Χριστιανισμού.
Είναι προφανής η αγωνία των απολογητών των θρησκειών να εφεύρουν τρόπους για να ερμηνεύσουν τα νέα επιστημινικά και ανθρωπολογικά δεδομένα.
Η ανάσυρση παλαιών ιδεολογικών εργαλείων του ιδεαλισμού είναι μονόδρομος για όλους τους θεούσους του κόσμου μας.
Η επιστήμες ήταν είναι και θα είναι εχθρός των εκκλησιών.

Καλό κουράγιο απολογητά μου.

Φιλικά Βασίλης
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2006, 16:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Tryfield, σε χαιρετώ κι εγώ!

Ζητάω συγγνώμη αλλά εχθές μπέρδεψα το nickname σου με αυτό του φίλου Trainman.
Οπότε αναφερόταν σε σένα...

Καλά κάνεις κι ασχολείσαι με την Κατηγορία του .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.. Είναι πολύ ενδιαφέρουσα και σίγουρα μπορεί να φιλοξενήσει θέματα όπου μπορούν να ακουστούν πολύ όμορφες απαντήσεις.

Αγαπητέ Vasiliscm, μήπως κρίνεις κάπως βιαστικά κάποια πράγματα?
Ο Χριστιανισμός είναι μια θρησκεία η οποία έχει ισχύσει με τον έναν ή τον άλλον τρόπο εδώ και 2000 χρόνια.
Σίγουρα έχουν γίνει πολλά λάθη σε αυτό το χρονικό διάστημα κι ίσως πολλές από τις αρχικές παραδοχές του Ιησού να έχουν μεταλλαχθεί στο πέρασμα των χρόνων.

Θα μπορούσαμε όμως να δεχθούμε τα στοιχεία εκείνα τα οποία θα μας έκαναν καλύτερους ανθρώπους από την θρησκεία αυτή, χωρίς αυτό να σημαίνει απαραίτητα οτι την ενστερνιζόμαστε?
Και φυσικά δε μιλάω μόνο για τον Χριστιανισμό αλλά και για άλλα δόγματα.

Γιατί πχ να μην προσπαθήσουμε να δεχθούμε τα τμήματα εκείνα από τις διδασκαλίες διαφόρων θρησκειών τα οποία πραγματικά θα μας βοηθήσουν εμάς ως ανθρώπους να εξελιχθούμε σαν άνθρωποι και να φτάσουμε σε ένα επίπεδο λίγο ψηλότερο?

Ίσως οι πιο πολλές θρησκείες να "χωλαίνουν" σε κάποια σημεία.
Δεν είναι όμως πιθανό να περιέχουν και διδασκαλίες οι οποίες αξίζει να αναλυθούν?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2006, 18:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Tryfield
Ο Αβραάμ συνεχίζοντας να μην αμφιβάλει για την υπόσχεση του Θεού που πριν πολλά χρόνια είχε λάβει ( -Οι απόγονοί σου από το σπέρμα σου θα είναι τόσοι πολλοί, όσοι και οι κόκκοι της άμμου...) συνέχισε να πιστεύει σε Αυτόν.

Και πράγματι ο Θεός τον αντάμειψε με έναν γιο τον Ισαάκ. Ο Θεός λοιπόν για να δοκιμάσει την αγάπη του Αβραάμ προς το πρόσωπό του, τον διέταξε να θυσιάσει τον αγαπημένο και μονάκριβο γιο. Πράγματι, ο Αβραάμ πήγε να θυσιάσει το γιό του, αλλά όπως γνωρίζετε, άγγελος Κυρίου κατέβηκε και τον σταμάτησε.



Μάλιστα. Ρωτάω λοιπόν το εξής: αφού έγινε ήδη η ερμηνεία της πράξης του Ιεχωβά (δλδ. "δοκίμασε" την αφοσίωση του Αβραάμ), ποιά είναι η προαίρεση της πράξης; Δηλαδή με ποιό σκεπτικό ο Ιεχωβά αποφάσισε να δοκιμάσει την πίστη του Αβραάμ; Αφού μας κάνετε γνωστή την ταυτότητα της πράξης, πείτε μας και για την αιτία-προαίρεση αυτής.

Προσωπικά πως να εκλάβω μια τέτοια πράξη; Ο Ιεχωβά δεν γνώριζε εξ αρχής το επίπεδο της αφοσίωσης που του είχε ο Αβραάμ; Φυσικά και το γνώριζε γιατί αν συνέβαινε το αντίθετο, ο Ιεχωβά θα φαινόταν ΑΓΝΩΩΝ της πίστης του Αβραάμ, κάτι που υποβιβάζει σοβαρά την εικόνα του ως θεό.

Να πιστέψω πως ο Ιεχωβά εκείνες τις ημέρες έπληττε αφάνταστα και είπε να παίξει λίγο με τον Αβραάμ; Παρακαλώ δώστε μου μια λογική και σοβαρή εξήγηση για τον λόγο που ο Ιεχωβά αποφάσισε να δοκιμάσει την πίστη του Αβραάμ. Περιμένω.

Επίσης, στο συγκεκριμένο γεγονός, ο Ιεχωβά εμφανίζεται εκτός από σαδιστής και "χουντικός" μη δίνοντας στον Αβραάμ εναλλακτικές λύσεις για να αποδείξει πόσο πιστεύει στον Ιεχωβά. Είναι πραγματικά λυπηρό να εξαναγκάζονται τόσοι άνθρωποι να εφευρίσκουν συνεχώς την όποια ηθική, λογική και αναγκαιότητα στις πράξεις μιας ύπαρξης που αξιώνει να αποκαλείται θεός και δημιουργός του κόσμου. Το ενθαρρυντικό είναι πως ο θεός της κ.δ. εμφανίζεται σημαντικά διαφορετικός προς το καλύτερο.

Πάντως το θέμα της δοκιμασίας της πίστης των απανταχού πιστών χριστιανών με έχει απασχολήσει αρκετά στο παρελθόν. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι απαραίτητο τόσοι άνθρωποι να δοκιμάζονται τυχαία για την πίστη τους στον θεό. Τελικά ποιός θα κρίνει το επίπεδο της αφοσίωσης; Ο ίδιος ο θεός, ο οποίος συνάμα ήδη γνωρίζει αυτό το επίπεδο. Άρα μιλάμε για ένα ακόμα εννοιολογικό πρόβλημα στα δρώμενα των χριστιανών πιστών.

Τέλος, περιμένω ακόμα απάντηση από την "άλλη πλευρά" για το ερώτημα που έθεσα εξ αρχής στο topic αυτό περί ελεύθερης βούλησης. Ξαναρωτάω λοιπόν: Σε ποιό σημείο εφαρμόζει ο Αβραάμ την ελεύθερη βούληση, διαλέγοντας εκείνος τον τρόπο που θα αποδείξει την πίστη του, ή αν θέλετε κάνοντας κάτι πιο ανατρεπτικό, αρνούμενος να μπει σε αυτή την ψυχοφθόρο και σαδιδτική διαδικασία;

Υπάρχει λοιπόν ίχνος ελύθερης βούλησης στο συγκεκριμένο γεγονός;
Και για να μην ξεχνιώμαστε: γιατί ο Ιεχωβά αποφάσισε να δοκιμάσει την πίστη του Αβραάμ;


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2006, 19:30:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου αρέσει το γεγονός ότι αναζητούνται «ηθικά διδάγματα» στην Παλαιά Διαθήκη, όταν η Παλαιά Διαθήκη ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝ ΓΡΑΦΕΙ ΓΙΑ ΝΑ «ΔΙΔΑΞΕΙ» ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΠΛΗΝ ΤΩΝ ΝΟΜΑΔΩΝ ΕΚΕΙΝΗΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ.

Το ότι κατέληξε να αποτελεί σήμερα «θρησκεία», είναι άλλο θέμα και πονεμένη ιστορία, αλλά στην ουσία πρόκειται για ένα ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ και τίποτα περισσότερο.

Και αυτό γιατί ο Θεός «του διδάγματος» δεν διάλεξε ανάμεσα σε πολιτισμούς ή υπάρχουσες ηθικές της εποχής, έναν άνδρα διάλεξε, του αποκαλύφθηκε, και εκείνος ανταποκρίθηκε. Ήταν ο Αβραάμ που πιστεύοντας τις υποσχέσεις του Θεού για έναν λαό από το σπέρμα του, μέσω του οποίου θα ευλογούντο όλες οι φυλές της γης εγκατέλειψε την Χαρράν το έτος 2131 π.χ. και όντως 75 ετών έφτασε στη γη Χανάν που σύμφωνα με την υπόσχεση του Θεού θα ήταν η γη που θα δίδονταν στο σπέρμα του.»

Αυτά λέει η ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ αυτή, αν και φυσικά καθόλου και πουθενά όλα αυτά δεν αποδεικνύονται ούτε με γραπτά ούτε με αρχαιολογικά ευρήματα.

Με λίγα λόγια, έχουμε την περιγραφή για ένα Θεό, έναν Πάνσοφο Δημιουργό, έναν Παντογνώστη Αρχιτέκτονα που αποφάσισε να αποκαλύψει τον Λόγο του στους ανθρώπους της οικουμένης ΑΡΧΙΖΟΝΤΑΣ ΜΕ……..ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ (!) ΚΑΙ ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟ ΛΑΟ (!!), ΔΙΔΟΝΤΑΣ ΤΟΥ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΩΣ ΚΑΙ ΣΥΓΧΩΡΟΧΑΡΤΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΧΕΣΕΙΣ ΕΔΑΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΥΣΙΩΝ (!!!), ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΛΟΓΗΣ ΕΓΚΛΗΜΑ!!

(Αλήθεια, μήπως δεν αντιλήφθηκαν ότι μπέρδεψαν τελικά την απληστία των τσοπαναραίων και τις ληστρικές επιδρομές με τον Λόγο ενός Θεού?)

Και τα λέμε αυτά διότι ο Χαλδαίος Αβραάμ ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΟΝ ΘΕΟ ΓΙΑΧΒΕ ΑΠΟ ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ (όπως θα νόμιζε κανείς για έναν εκπρόσωπο του Δημιουργού….) ΑΛΛΑ ΚΑΤΟΠΙΝ ΜΙΑΣ ΣΕΙΡΑΣ ΥΛΙΚΩΝ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑΤΩΝ όπως γόνιμα εδάφη, στήριξη στην δημιουργία έθνους καθώς και κατάρες και μύρια κακά σε όποιον τσαντίσει τον Αβραάμ ή…..δεν δεχθεί στο κρεβάτι του την «πανέμορφη» 65αρα γυναίκα του!!!

Και γεννάται το ερώτημα: για ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ δεν λαμβάνει ο Γιαχβέ ως ποίμνιο τους λαούς, τα έθνη και τους πολιτισμούς που ήδη υπήρχαν στην οικουμένη και προβαίνει σε αυτή την εκλογή??

Για ποιο λόγο χρειάζεται η σύσταση νέου έθνους? Είναι τόσο πια σάπιοι και αχρείαστοι όλοι? Για ποιο λόγο παρέχεται συγχωροχάρτι σε ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΕΚΛΕΚΤΟ και κατάρες στους υπολοίπους??

Τελικά ΤΙ ΑΛΛΟ πρέπει να σας πει κατάματα ένας «Θεός» για να αντιληφθείτε ότι είναι Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΕ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ?

Άραγε έχει κανείς ενημερώσει τον επίδοξο μεταφραστή της Εβραϊκής μυθολογίας ότι η θρησκεία ενός λαού και οι τοπικές παραδόσεις είναι ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ του και όχι αντίστροφα?

Έχει αναρωτηθεί ποτέ του ότι όταν μαζεύεις διάσπαρτους νομάδες, ληστές και κάθε λογής αναξιοπαθούντες, με σκοπό την ίδρυση έθνους (το εβραϊκό εν προκειμένου), χρειάζεσαι και μια δυνατή δόση ηρεμιστικού για να τους τιθασεύσεις και να τους επιβληθείς? Υπάρχει τίποτα πιο αποτελεσματικό για τον αμόρφωτο και απελπισμένο άνθρωπο από την ΥΠΟΣΧΕΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΗ ΤΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΙΑΣ, από την υπόσχεση για την εν λευκώ ΘΕΪΚΗ ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΕΔΑΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΥΣΙΩΝ, με επικάλυμμα την αναβάθμιση του σε «περιούσιο λαό»? Δεν νομίζω!!

Η λέξη «διαλέγω» (εφόσον ΔΙΑΛΕΞΕ ο περίφημος Γιαχβέ..) σημαίνει μια ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ, μια επιλογή από ένα ευρύτερο σύνολο υποψηφίων, από ένα σύνολο δυνατών περιπτώσεων για την συγκεκριμένη αποστολή και σκοπό ΒΑΣΗ ΤΩΝ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΩΝ ΠΟΥ ΕΧΩ! Άρα, δεν ευσταθεί το ότι δεν ΕΠΕΛΕΞΕ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΟΡΙΣΜΕΝΗ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ο Γιαχβέ των Εβραίων, όπως θέλουνε ορισμένοι νεόκοποι να το ερμηνεύουνε για παράδειγμα, αλλά ισχύει ακριβώς το αντίθετο: έκανε την επιλογή του διαλέγοντας συγκεκριμένο πολιτιστικό επίπεδο, συγκεκριμένο τόπο και κοινωνική κατάσταση, καθώς και συγκεκριμένο γνωστικό αντικείμενο του εκλεκτού………………..ντελάλη του!

Απλά, ο μεν Χαλδαίος Αβραάμ δικαιολογούσε τα όσα διακήρυττε στους απόκληρους ακολούθους του αλλά και τα όσα άνομα και εγκληματικά θα ακολουθούσαν τις ραδιουργίες του με την εφεύρεση της «εξ αποκαλύψεως αλήθειας» (π.χ. την έκδοση και εκπόρνευση της γυναίκας του για την είσπραξη λύτρων από τους Αιγυπτίους!), ενώ οι μετέπειτα χριστιανοί τον βίαιο και βάρβαρο εκχριστιανισμό που επέβαλαν όπου τους χορήγησε άσυλο η πολιτική εξουσία. Διότι εάν προσέξετε, όπου ΔΕΝ είχανε την εύνοια της πολιτικής φατρίας δεν κατέστη δυνατή η…..εξάπλωση του μηνύματος της αγάπης!!

Κατά τα άλλα, συζητάμε και αναζητούμε «ηθική» σε……….ΕΝΑ ΑΝΗΘΙΚΟ ΕΡΓΟ!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2006, 19:36:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
That was an awesome post indeed


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tryfield
Μέλος 2ης Βαθμίδας


194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2006, 20:16:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tryfield  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Βασίλη,

Αδυνατώ να καταλάβω από που αντλείς τα συμπεράσματά σου.

Δεν είμαι απολογητής παρά μόνο του εαυτού μου.

Το περί παρωχημένων ιδεολογημάτων, εντάξει, είναι η άποψή σου, σεβαστή.

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι εκπέμπουμε σαφώς σε διαφορετικά μήκη κύματος. Ως εκ τούτου, δεν υφίσταται κανενός είδους διαλεκτική επαφή.
Εσύ λες τα δικά σου, και γω τα δικά μου. Καμιά σχέση, καμιά επαφή, καμιά αμφίδρομη κατανόηση, έστω τουλάχιστον σε αυτές τις διαφορές μας.

Άλλα εννοώ εγώ, άλλα εννοείς εσύ, άλλα θέλω να πω, άλλα εσύ καταλαβαίνεις, και άλλα μου ανταπαντάς. Μιλάμε και οι δύο σε τοίχο.

Τουλάχιστον αυτό το βλέπεις καθόλου, ή απλά αυτο-ικανοποιούμαστε μέσα από τις απαντήσεις μας;

Το σύμπαν κατανοείται μέσα από την αμφίδρομη σχέση του λογικού όντος με αυτό. Η πληροφορία που προσλαμβάνουμε από αυτό είναι αντικειμενική, αυτό που δεν είναι αντικειμενικό είναι ο δέκτης μας. Η ευαισθησία του δέκτη μας-λογική, εξαρτάται-μορφοποιείται από ορισμένους Χ παράγοντες. Αν οι παράγοντες που καθορίζουν και σχετικοποιούν την ευαισθησία μας στα ερεθίσματα, δεν αναλυθούν και δεν συστηματοποιηθούν, δεν μπορούμε να εξελίξουμε αυτήν την ευαισθησία ώστε αυτήν να προσεγγίσει την αντικειμενικότητα της συμπαντικής πληροφορίας.

Είναι σα να έχουμε ανακαλύψει τη λυχνία και μένουμε ευχαριστημένοι με ότι έχουμε. Αν δεν ωθήσεις τον εαυτό σου πέρα από τα όρια που αντιλαμβάνεσαι, αν δεν κινητοποιήσεις τη δύναμη του φανταστικού σου δεν μπορείς να εξελιχτείς. Δεν μπορείς να πας στα "τρανζίστορ", μένεις εκεί που είσαι...

Η αλήθεια είναι τόσο πολύ απλή τελικά, και να είσαι σίγουρος πως χωράει και κει που δε φαντάζεσαι. Η αλήθεια των πάντων χωράει στον μικρότερο σπόρο, χωράει στο κύτταρο, χωράει μέσα σε ένα κόκκο άμμου, χωράει σε μια σταγόνα νερού. Η αλήθεια είναι τόσο απλή που χωράει όλη σε ένα ηλεκτρόνιό σου.

Τί λες, πώς το φαντάζεσαι, δε μπορεί να χωρέσει και μέσα στο χριστιανισμό;

Ποιός νομίζεις πως είναι δύσκολος, εγωιστής και περήφανος, η αλήθεια ή όλοι εμείς; Ποιός φαντάζεται μεγάλα και τρανά πράγματα για τον εαυτό του, εμείς ή η αλήθεια;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2304688
Maintained by Digital Alchemy