ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Συνειδητό Ονείρεμα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
RH
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2004, 16:09:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους RH  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδιά

Έχω μπερδευτεί λίγο. Μήπως θα μπορούσατενα μου πείτε την διαφορά του συνειδητού ονειρέματος από το διαυγές; Ξέρω οτι το πρώτο είναι οτι καταλαβαίνεις οτι ονειρεύεσαι ενώ στο άλλο οτι μπορείς να ελέγξεις το όνειρο. Θα σας πω γιατί έχω μπερδευτεί.

Σήμερα είδα κάτι πολύ παράξενο. Είδα κάτι σαν όνειρο μέσα σε όνειρο. Αυτό που θυμάμαι είναι οτι ξύμνησα απο το χτύπημα του τηλεφώνου και είδα την μητέρα μου να μπαίνει μέσα στο δωμάτιό μου. Όλα αυτά πάρα πολύ αληθινά!!!. Μετά πήρε το τηλέφωνο και έφυγε απο το δωμάτιο μου οπού εγώ συνέχισα τον ύπνο μου... Έπειτα έβλεπα ένα όνειρο (δεν καταλάβαινα οτι ήταν όνειρο αν και θά πρεπε -ήμουν συνοδηγός σε μια Enzo!!! :p - αλλά ήταν σαν να το νοιώθω) οπου ήρθε μια στιγμή που έπρεπε να βάλω μια υπογραφή. Είπα στο αφεντικό μου να περιμένει να δω κάτι. (Όλα αυτά τώρα νόμιζα οτι γίνονταν στα αλήθεια). Πήρα λοιπόν ένα χαρτί και έγραψα "Δεν ονειρεύομαι αυτή την στιγμή". Μετά πήρα το βλέμμα απο κεί και το ξανακοίταξα και η φράση είχε γίνει "Ο Νίκος δεν ονειρεύεται", και συνέχεια όποτε έπερνα το βλέμμα μου και το ξανακοιτούσα άλλαζε η φράση. Τότε κατάλαβα οτι κάτι δεν πήγαινε καλά και ξύπνησα. Το παράξενο είναι οτι όταν ξύπνησα (Ξύπνημα πραγματικά τώρα. Έκανα καμιά 10αρια τεστ πραγματικότητας) και ρώτησα την μητέρα μου ποιός ήταν στο τηλέφωνο μου απάντησε ...ΠΟΙΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ?!?!?!?! Εκεί παιδιά τα παιξα! Μου είπε οτι κανείς δεν πήρε τηλέφωνο αλλα και δεν μπήκε κανείς στο δωματιό μου!.
Μπορείται να μου πείτε τι ακριβώς ήταν αυτό; Άρχισα να ψιλοφοβάμαι οτι δεν θα μπορώ να ξεχωρίσω την πραγματικότητα απο την φαντασίωση.
Προσπαθώ εδώ και καιρο να δω Lucid Dream αλλά δεν κάνω ασκήσεις. Απλά προσπαθώ να θυμάμαι τα όνειρα μου το πρωί.
Αυτό τι όνειρο ήταν; Μήπως ήταν όνειρο μέσα σε όνειρο; Ένα Διαυγές όνειρο δεν μπορεί να είναι ένα Ενσυνείδητο όνειρο που φαίνεται οτι όλα τα κάνουμε εμείς;


Ευχαριστω :)


Edited by - RH on 10/01/2004 16:12:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RH
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2004, 16:18:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους RH  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης ακόμη μια ερώτηση. Ξέρω οτι ένα τεστ πραγματικότητας είναι να κοιτάς μία λέξη/φράση να πέρνεις το βλέμα σου απο πάνω του και μετα να το ξανακοιτάς. Αν δεν αλλάξει σημαίνει οτι δεν ονειρεύεσαι. Σωστά;
Αυτή η λέξη ή φράση άμα έχει την μορφή εικόνας π.χ. η λέξη "FORUMS" που βλέπεται τώρα στην επάνω αριστερή μεριά του παραθύρου μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τεστ πραγματικότητας;


Ευχαριστώ και παλι! :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2004, 11:58:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεια σας παιδιά

Έχω μπερδευτεί λίγο. Μήπως θα μπορούσατενα μου πείτε την διαφορά του συνειδητού ονειρέματος από το διαυγές; Ξέρω οτι το πρώτο είναι οτι καταλαβαίνεις οτι ονειρεύεσαι ενώ στο άλλο οτι μπορείς να ελέγξεις το όνειρο. Θα σας πω γιατί έχω μπερδευτεί.

Σήμερα είδα κάτι πολύ παράξενο. Είδα κάτι σαν όνειρο μέσα σε όνειρο. Αυτό που θυμάμαι είναι οτι ξύμνησα απο το χτύπημα του τηλεφώνου και είδα την μητέρα μου να μπαίνει μέσα στο δωμάτιό μου. Όλα αυτά πάρα πολύ αληθινά!!!. Μετά πήρε το τηλέφωνο και έφυγε απο το δωμάτιο μου οπού εγώ συνέχισα τον ύπνο μου... Έπειτα έβλεπα ένα όνειρο (δεν καταλάβαινα οτι ήταν όνειρο αν και θά πρεπε -ήμουν συνοδηγός σε μια Enzo!!! :p - αλλά ήταν σαν να το νοιώθω) οπου ήρθε μια στιγμή που έπρεπε να βάλω μια υπογραφή. Είπα στο αφεντικό μου να περιμένει να δω κάτι. (Όλα αυτά τώρα νόμιζα οτι γίνονταν στα αλήθεια). Πήρα λοιπόν ένα χαρτί και έγραψα "Δεν ονειρεύομαι αυτή την στιγμή". Μετά πήρα το βλέμμα απο κεί και το ξανακοίταξα και η φράση είχε γίνει "Ο Νίκος δεν ονειρεύεται", και συνέχεια όποτε έπερνα το βλέμμα μου και το ξανακοιτούσα άλλαζε η φράση. Τότε κατάλαβα οτι κάτι δεν πήγαινε καλά και ξύπνησα. Το παράξενο είναι οτι όταν ξύπνησα (Ξύπνημα πραγματικά τώρα. Έκανα καμιά 10αρια τεστ πραγματικότητας) και ρώτησα την μητέρα μου ποιός ήταν στο τηλέφωνο μου απάντησε ...ΠΟΙΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ?!?!?!?! Εκεί παιδιά τα παιξα! Μου είπε οτι κανείς δεν πήρε τηλέφωνο αλλα και δεν μπήκε κανείς στο δωματιό μου!.
Μπορείται να μου πείτε τι ακριβώς ήταν αυτό; Άρχισα να ψιλοφοβάμαι οτι δεν θα μπορώ να ξεχωρίσω την πραγματικότητα απο την φαντασίωση.
Προσπαθώ εδώ και καιρο να δω Lucid Dream αλλά δεν κάνω ασκήσεις. Απλά προσπαθώ να θυμάμαι τα όνειρα μου το πρωί.
Αυτό τι όνειρο ήταν; Μήπως ήταν όνειρο μέσα σε όνειρο; Ένα Διαυγές όνειρο δεν μπορεί να είναι ένα Ενσυνείδητο όνειρο που φαίνεται οτι όλα τα κάνουμε εμείς;


Ευχαριστω :)


Edited by - RH on 10/01/2004 16:12:51


Περιεργο το θεμα δεν μου το εμφανισε τοσο καιρο οτι ηταν ενεργο και ετσι τωρα ειδα τις ερωτησεις

Φιλε RH διαυγες σημαινει με συνειδητοποιηση του γεγονοτος.
Ειναι το ιδιο με το συνειδητο ονειρεμα.
Το να παιρνεις τον ελεγχο του ονειρου σου και να αλαζεις το περιβαλον και οτι αλλο επιθυμεις ειναι κατι που πετυχαινεται αφοτου συνειδητοποιησεις οτι ονειρευεσαι (διαυγες) και απαιτει εξασκηση για να ττο καταφερεις.
Οσο για το τι θα χρησιμοποιεις για τεστ πραγματικοτητας μπορεις να χρησιμοποιησεις εικονες,τοπια,οτι θες!!!!
Αυτο που συμβαινει οταν εισαι σε ονειρο ειναι οτι οτιδηποτε κι αν δεις οταν γυρισεις να το ξανακοιταξεις απλα δεν θα ειναι εκει η θα εχει αλλαξει.

Η εμπειρια σου που νομιζες οτι ξυπνησες και ειδες την μαμα σου και το ενιωθες ζωντανο ειναι κατι που το εχω παθει παρα πολλες φορες!!!
Απ' οσο γνωριζω λεγεται ψευτικο ξυπνημα.

Και τελος απο οτι εχω διαβασει η καλυτερη και πιο αποτελεσματικη τεχνικη για να ξυπνησεις μεσα στο ονειρο και να αποκτησεις συνειδητοτητα ειναι να λες πριν κοιμηθεις μεχρι 20 φορες η μεχρι να σε παρει ο υπνος : ΘΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΩ ΟΤΙ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ - Θ ΘΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΩ ΟΤΙ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ η πριν σε παρει παλι ο υπνος λες συνεχως ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ?
Το εχω δοκιμασει και τα αποτελεσματα ηταν εντυπωσιακα!
Βασικα ξυπνησα μετα απο λιγο και ημουν παραλυτος και εξω απο το σωμα μου λιγο πιο πανω.


Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...

Edited by - Κωστας on 17/03/2004 12:06:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xrtc
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 16:50:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xrtc  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα και απο μενα.
Το συνειδητο ονειρεμα η διαυγες η δε ξερω εγω πως αλλιως χαρακτηριζεται, ειναι κατι που για πρωτη φορα διαβαζω εδω.
Ομολογω οτι παρακολουθω αρκετα συχνα το συγκεκριμενο δικτυακο τοπο γιατι βρισκω πολλα "σημεια" "καταστασεις" τις οποιες τις βιωνω σε μεγαλη συχνοτητα χωρις ομως να μπορω και να τις κουβεντιασω με καποιον. Οχι οτι δειλιαζω, αλλα δε θα με καταλαβει ο συνομιλητης μου.
Ας επανελθω στο συγκεκριμενο θεμα.
Τα περισσοτερα ονειρα μου, τα ζω. Δηλαδη τι θελω να πω και πειτε μου εσεις τι ειναι αυτο και πως λεγετε, παντα ξυπνω οποτε θελω εγω να ξυπνησω (και φυσικα θυμαμαι ακριβως και το "σεναριο"),ακομη ξερω ως και την ωρα που ξυπνω γιατι θελω να ξερω τι ωρα ειδα αυτο το ονειρο(συνηθως αυτα τα ονειρα που φτιαχνω εγω την ιστορια τα βλεπω γυρω στις 4,30 τα ξημερωματα). Εχω δει ονειρα να πεθαινω και μαλιστα με συγκεκριμενο "μεσο", μαχαιρι (το εχω δει τρεις φορες να πεθαινω με μαχαιρι). Ηταν τοσο ζωντανο ονειρο, που ενοιωθα το συναισθημα οταν εβγαινε το μαχαιρι απο το σωμα μου, ηταν ενα πραγμα σαν να γεμιζω αερα μεσα...ηταν ενα συναισθημα ηδονης θα το χαρακτηριζα...πολυ ομορφο συναισθημα.Σε ενα ονειρο, ημουν σκαρφαλωμενη πανω σε βραχια(προσπαθουσα να ξεφυγω απο κατι τυπους που με κυνηγουσαν) και ξαφνικα σα να χωριστικα στα δυο και ο ενας μου εαυτος πηγε στον απεναντι βραχο απο τον οποιο ειχα ηδη σκαρφαλωσει, και παρακολουθουσε τον αλλον μου εαυτο μου να πεθαινει απο μια μαχαιρια που του ειχαν καταφερει οι τυποι που με κυνηγουσαν...ρε παιδια...δε μπορω να το περιγραψω....Πολλα..πολλα ονειρα εχω δει και τα εχω "ζησει"...και τα εχω "κουμανταρει". Δε ξερω αν μπορω να σας δωσω να καταλαβετε τι εννοω..
Απο πιτσιρικα(και μαλιστα οταν με πηραν χαμπαρι πεσαν ολοι πανω μου να με γιουχαρουν),η αγαπημενη εκπομπη της παρεας ηταν το Χαβαη 5-0 (ειμαι και λιγο γρια βλεπετε!)Στην αρχη εβλεπα ονειρα με αυτο το σειριαλ και συγκεκριμενα εβλεπα ιστοριες με τους αγαπημενους μου ηθοποιους. Καποια στιγμη καταλαβα οτι μπορω να φτιαχνω στο ονειρο μου δικες μου ιστοριες με τους συγκεκριμενους ηθοποιους και ατο μα απο την παρεα, και καθε πρωι τους εξιστορουσα τι ειχα δει. Θυμαμαι μαλιστα μου ελεγαν να δω στο επομενο ονειρο την ταδε με τον ταδε ...χαχαχα....ρε παιδια το εβλεπα!Και το εβλεπα οτνα κοιμομουν. Δεν τα εβγαζα απο την φαντασια μου. Το εκανα για περιπου 3 μηνες. Καποιο πρωινο με ρωτησαν τι ειχα δει. Τους ειπα οτι δεν ειδα τπτ. Και την επομενη μερα τους εδωσα την ιδια απαντηση. Την τριτη μερα, επειδη δεν ηθελα να τους απογοητευσω αρχισα εκεινη τη στιγμη και επλαθα μια ιστορια με το μυαλο μου και τους την εξιστορουσα οτι και καλα το ειχα δει στον υπνο μου. Ωσπου με πηραν χαμπαρι οτι τους ελεγα ψεμματα και οτι εκεινη τη στιγμη εφτιαχνα την ιστορια και απο τοτε δεν με ξαναρωτησαν. Εγω ομως συνεχισα για κανα μηνα να βλεπω την συγκεκριμενη σειρα με το δικο μου σεναριο. Δε θελω κοροιδιες.....γιατι δε θα σας πω ποιο ειναι το αγαπημενο μου ονειρο....

Αρκετα σας κουρασα με την πολυλογια και επειδη καποιοι ισως αρχισουν να κοροιδευουν σταματω εδω.

Φιλικα
xrtc


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2004, 19:48:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχχχ κορίτσια..... τι τα σβηνετε τα μηνύματα ?

Θα αποχωρήσω για ένα τεράστιο χρονικό διάστημα και ήλπιζα
να απαντήσω σήμερα .

Anyway για όσους ενδιαφέρονται για τα όνειρα συνειδητά και
μη έχουν δοθεί κάτι καλά και ψαγμένα σιτε .

Καλή συνέχεια.

Γιάννης



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 10:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη xrtc, καλώς ήρθες στο topic

Δε νομίζω ότι θα χλευάσει κανείς τις απόψεις ή τις εμπειρίες σου.

Λες:

quote:
Πολλα..πολλα ονειρα εχω δει και τα εχω "ζησει"...και τα εχω "κουμανταρει".

Έχεις καταφέρει, λοιπόν, να ελέγχεις τα όνειρά σου

Κατά τη διάρκεια ενός ονείρου, έχεις διερωτηθεί μήπως ονειρεύεσαι και αν ναι, τί συνέβη κατόπιν;

Επίσης, αισθάνεσαι, κατά τη διάρκεια της μέρας, ότι ελέγχεις τις σκέψεις σου και τις παρατηρείς;


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xrtc
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 14:03:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xrtc  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Έχεις καταφέρει, λοιπόν, να ελέγχεις τα όνειρά σου
Αυτο τωρα ειναι καλο;


quote:

Κατά τη διάρκεια ενός ονείρου, έχεις διερωτηθεί μήπως ονειρεύεσαι και αν ναι, τί συνέβη κατόπιν;

Ναι, ειδικα οταν ειναι εφιαλτης, δηλαδη μου προκαλει ασχημα συναισθηματα, "πιεζω" τον εαυτο μου να καταλαβει αν ειναι ονειρο η πραγματικοτητα. Πολλες φορες εχω "πιεσει" τον εαυτο μου να ξυπνησει, ξυπνω σηκωνομαι κανω ενα τσιγαρο, ηρεμω και μετα ξαναπεφτω για υπνο και αν θελω συνεχιζω το ιδιο ονειρο αλλα πλεον το "σεναριο" το γραφω εγω. Αλλες φορες,κατα την διαρκεια του ονειρου, συνειδητοποιω οτι ειναι ονειρο (απλα γιατι δεν μπορει να ειναι πραγματικοτητα ....ολα αυτα τα σκεφτομαι ενω κοιμαμαι, η τουλαχιστον ετσι νομιζω..)και παλι το "πηγαινω" εκει που θελω εγω, η τουλαχιστον η συνεχεια μου ειναι πιο ευχαριστη. Δεν ξερω αν εγω τα προκαλω αυτα η αν ουτως η αλλιως ετσι θα γινοταν. Ειναι γεγονος οτι πολλες "καταστασεις" που ζω ειτε στο ξυπνιο μου ειτε στον υπνο μου, με ψιλοφρικαρουν και μου φαινεται λιγο απιθανο εγω να "κανω" αυτα! Οχι...οχι δεν ειμαι ατομο με χαμηλη αυτοπεποιθηση το αντιθετο θα ελεγα. Απλα δεν εχω δεχθει την "διαφορετικοτητα " μου πανω σε ορισμενα θεματα....ακομα! Ουτε ο Μπαμπινιωτης να ημουνα!χαχαχα

quote:

Επίσης, αισθάνεσαι, κατά τη διάρκεια της μέρας, ότι ελέγχεις τις σκέψεις σου και τις παρατηρείς;


Ναι φιλε Στεφανε. Απο μικρη παρατηρουσα τον εαυτο μου σε οποιαδηποτε αντιδραση και κατασταση και αν περνουσε. Μονο ετσι μπορεσα να τον αγαπησω με το να τον "μαθω" πολυ καλα...Οπως επισης παραλληλα με τον εαυτο μου, παρατηρουσα και τις συμπεριφορες και αντιδρασεις των γυρω μου..Αγαπω τους ανθρωπους αγαπω τον εαυτο μου και μαρεσει να "ασχολουμαι" με τους γυρω μου αλλα και με τον εαυτο μου.


Ζήσε τη στιγμή!


[/quote]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 09:52:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχεις καταφέρει, λοιπόν, να ελέγχεις τα όνειρά σου
Αυτο τωρα ειναι καλο;

Μα φυσικά, φίλη xrtc, είναι πολύ καλό.
Γιατί, τί ποιο σημαντικό από το να ζει κανείς και κατά τη διάρκεια του ύπνου του.

Τί πιο δυνατό από το να συλλέγεις εμπειρίες τότε. Και μάλιστα εμπειρίες, που είναι αδύνατον να τις βιώσεις όταν είσαι ξύπνιος.

Αντιλαμβάνεσαι, φαντάζομαι, ότι αναφέρομαι και στην αστρική προβολή. Αλλά περισσότερα γι' αυτό το θέμα, στο αντίστοιχο topic.


quote:
Ναι φιλε Στεφανε. Απο μικρη παρατηρουσα τον εαυτο μου σε οποιαδηποτε αντιδραση και κατασταση και αν περνουσε. Μονο ετσι μπορεσα να τον αγαπησω με το να τον "μαθω" πολυ καλα...Οπως επισης παραλληλα με τον εαυτο μου, παρατηρουσα και τις συμπεριφορες και αντιδρασεις των γυρω μου..Αγαπω τους ανθρωπους αγαπω τον εαυτο μου και μαρεσει να "ασχολουμαι" με τους γυρω μου αλλα και με τον εαυτο μου.

Συνέχισε, φίλη xrtc, γιατί αυτός ο δρόμος έχει πολλά να προσφέρει!


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2004, 13:52:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια και χαρά φίλοι,

Γνωρίζω την ύπαρξη του θέματος πολύ καιρό αλλά δεν το είχα διαβάσει ποτέ γιατί θεωρώ σωστό να ακολουθώ ένα πλάνο σε αυτή την πορεία της προσωπικής μου αναζήτησης. Σήμερα λοιπόν διάβασα σχεδόν όλο το θέμα και θέλω να πω τα εξής νομίζω ότι δεν είναι πρέπων να κάνουμε αστρικές επισκέψεις σε τρίτους χωρείς την άδεια τους, καλό θα ήταν να περνούμε άδεια, θέλω ακόμη να πω ότι ένα test πραγματικότητας το οποίο αποδίδει πολύ καλά το λέω από προσωπική εμπειρία είναι το να τραβήξουμε το δάχτυλο μας την ώρα που έχουμε συνειδητό Όνειρο, με έκπληξη θα διαπιστώσετε ότι το δάχτυλο σας μεγαλώνει υπερβολικά σαν να είναι από πλαστελίνη , αυτό το test θα ήταν καλό να το κάνουμε Καθόλη τη διάρκεια της ημέρας γιατί βοηθάει στο να προκαλέσουμε ΣΟ όταν κοιμόμαστε.
Εγώ στάθηκα τυχερός δέχτηκα το ΣΟ σαν Δώρο το μόνο που είχα κάνει και το θεωρώ συμβατικό είναι το ότι ασχολήθηκα για λίγους μήνες με τo LBRP άρα είχα και ικανοποιητική αύρα και καθαρό δωμάτιο και εκείνο το βράδυ που είχα το πρώτο μου ΣΟ αισθανόμουν πολύ δυνατός , όπως χαρακτηριστικά λέει και Ντιον Φορτσουν , θα ορμούσα εκεί που οι άγγελοι φοβούνται να πλησιάσουν , είχα ένα μικρό αριθμώ από ΣΟ 5-6 , τώρα δυστυχώς δεν έχω τίποτα και νομίζω ότι φταίει το ότι σταμάτησα το LBRP γιατί δεν είχα χρόνο, τώρα όμως που έχω θα ξανά μπω στο παιχνίδι και θα σας πω τις εμπειρίες μου , ελπίζω ότι θα σας φανούν χρήσιμα τα όσα σας είπα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2004, 17:19:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δεν είναι πρέπων να κάνουμε αστρικές επισκέψεις σε τρίτους χωρείς την άδεια τους

Aυτό ισχύει απόλυτα.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ, όταν έχεις αυτό το φοβερό προνόμιο, να επισκέπτεσαι τους άλλους χωρίς να το ξέρουν, αν δεν ξέρεις τους κανόνες είναι το πιθανότερο το 95% των πραγμάτων που θα κάνεις να είναι μαύρη, κατάμαυρη μαγεία.
Ένα παράδειγμα (δεν πρόκειται για αληθινή ιστορία, αλλά θα μπορούσε κάλλιστα):
Ένα παληκάρι που ξέρει να κάνει ΣΟ θέλει να βγάλει τα μάτια του με κοπελιά έτσι, για την πλάκα του. Σ'ένα όνειρό της μεταμφιέζεται (από τα πρώτα κολπάκια που θα μάθει κανείς όταν καταφέρει να βγει από τη δικιά του σφαίρα ονείρου) στη νεκρή γιαγιά της, την οποία η κοπελιά αγαπούσε υπερβολικά. Η... "γιαγιά" της λέει με μελόδραμα ότι ο νεαρός αυτός είναι ο άντρας της ζωής της, ότι οι ουρανοί το θέλουν, ότι είναι η μόνη επιθυμία της γιαγιάς, ότι αυτή η ευκαιρία δεν πρέπει να χαθεί κουλουπου. Μην το γελάτε, μπορεί να είστε από τις πρώτες που θα έπεφταν με μακροβούτι στο κρεβάτι του λεβέντη το επόμενο κιόλας πρωί. Ο νέος τηνε ξεσκίζει και χρίζεται αυτόματα ΜΑΥΡΟΣ ΜΑΓΟΣ διότι έσπασε έναν από τους πιο απαράβατους συμπαντικούς κανόνες, αυτόν της ελεύθερης θέλησης, και μάλιστα με τον χειρότερο τρόπο: με σκοπό την σεξουαλική πράξη, μια ιερή διαδικασία.

Άμα το κάνει κανείς μια φορά, μετά του καλαρέσει χωρίς να γνωρίζει τις συνέπειες, συνεχίζει σχεδόν καθημερινά και γίνεται το τσικό του Λεβιάθαν.

Κατά τα άλλα, αν δεν κάνει κανείς βλακείες, πιστεύω ότι το ΣΟ και η ΑΠ είναι θεόσταλτα δώρα!

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2004, 22:49:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενοεις δηλαδη για οχι πονηρο σκοπο και οτιδηποτε κακο σωστα?
Τοτε ειναι οκ να ασχολεισαι με α.π και σ.ο ετσι δεν ειναι?

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2004, 09:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θέλω ακόμη να πω ότι ένα test πραγματικότητας το οποίο αποδίδει πολύ καλά το λέω από προσωπική εμπειρία είναι το να τραβήξουμε το δάχτυλο μας την ώρα που έχουμε συνειδητό Όνειρο, με έκπληξη θα διαπιστώσετε ότι το δάχτυλο σας μεγαλώνει υπερβολικά σαν να είναι από πλαστελίνη , αυτό το test θα ήταν καλό να το κάνουμε Καθόλη τη διάρκεια της ημέρας γιατί βοηθάει στο να προκαλέσουμε ΣΟ όταν κοιμόμαστε.

Καλημέρα, φίλε Crystal_tear.

Συμφωνώ με την τεχνική του τραβήγματος του δακτύλου. Αν την κάνει κανείς συχνά, τα αποτελέσματα δε θα αργήσουν να έρθουν
Συμπληρωματικά, την ώρα εκείνη, μπορείς να κάνεις στον εαυτό σου την ερώτηση:"Μήπως ονειρεύομαι;" και να κοιτάς πολύ προσεκτικά το περιβάλλον σου.

quote:
νομίζω ότι δεν είναι πρέπων να κάνουμε αστρικές επισκέψεις σε τρίτους χωρείς την άδεια τους, καλό θα ήταν να περνούμε άδεια,

quote:
ΔΥΣΤΥΧΩΣ, όταν έχεις αυτό το φοβερό προνόμιο, να επισκέπτεσαι τους άλλους χωρίς να το ξέρουν, αν δεν ξέρεις τους κανόνες είναι το πιθανότερο το 95% των πραγμάτων που θα κάνεις να είναι μαύρη, κατάμαυρη μαγεία.

Φίλοι, Crystal_tear και YHVH.

Το θεωρώ αυτονόητο ότι το συνειδητό ονείρεμα και η αστρική προβολή χρησιμεύουν μόνο για την προσωπική μας ανάπτυξη κι όχι για ιδιοτελείς σκοπούς.

Είναι σωστό, λοιπόν, αυτό που λένε ο YHVH και ο Κωστας

quote:
Κατά τα άλλα, αν δεν κάνει κανείς βλακείες, πιστεύω ότι το ΣΟ και η ΑΠ είναι θεόσταλτα δώρα!
και
quote:
Ενοεις δηλαδη για οχι πονηρο σκοπο και οτιδηποτε κακο σωστα? Τοτε ειναι οκ να ασχολεισαι με α.π και σ.ο ετσι δεν ειναι?


Ζήσε τη στιγμή!

Edited by - Στέφανος on 26/03/2004 09:49:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2004, 06:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πιο όμορφο σημείο κατ' εμένα... δεν ξέρω γιατί, ίσως γιατί είχα πολύ καλή σχέση με τον ύπνο πάντα και θυμάμε όνειρα τα οποία προσπαθούσα να αναλύσω από τότε που ήμουν παιδί..
Το πρώτο πράγμα που διαπίστωσα, στην ηλικεία των πέντε, ήταν πως η "πραγματικότητα" δημιουργεί πολύ συχνά όνειρα...
Για παράδειγμα κτυπάει το τηλέφωνο στην πραγματικότητα και εμείς αρχίζουμε και βλέπουμε πως ήρθε η μητέρα μας και μας είπε πως μας ζητάει κάποιος, ή πως χτύπαει το κουδούνι της εξώπορτας και μας επισκέπτετε ο τάδε φίλος μας ή κάτι άλλο!!!
Αλλά φαντάζομαι είναι γνωστά σε όλους.!!!

Ένα πολύ ενδιαφέρον κατ΄΄ εμέ σημείο του ύπνου, είναι αυτή η ενδιάμεση κατάσταση μεταξύ ύπνου και ξύπνιου... όταν συνειδητοποίησα για πρώτη φορά πως εκείνη την ώρα βλέπουμε εικόνες, υπέβαλλα τον ευατό μου να αρχίσει να τις βλέπει συνειδητά με ένα συγκεκριμένο κόλπο!!! (Θα ξεχάσω την συνειδητότητα αυτή και μετά από λίγο καιρό θα έχω καταφέρει να βλέπω εικόνες εντελώς συνειδητά) δεν ξέρω εάν πιάνει σε όλους αυτό.. αλλά πολλές φορές και σε πολλά πράγματα στην ζωή μου συνειδοτοποίουσα τα ξέχναγα συνειδητά ώστε να μπορώ αργότερα να τα απολαύσω
Χαρακτιριστικά να αναφέρω παντως πως κάποτε έβλεπα πάρα πολλές εικόνες, συνεχώς και πάντα τις διηγούμουνα όταν τύχαινε να βρίσκομαι κάπου και να υπάρχει κάποιος για να ακούσει, θυμάμε λοιπόν ότι καποιος με μία του κουβέντα, συγκεκριμένα: αμάν όλο εικόνες βλέπεις, έγινε κάτι σαν να έκλεισε το κανάλι.. από τότε έκανα να ξαναδώ εικόνες περίπου ένα χρόνο... Κουφό ε?

Επίσης έχω κατατάξει τα όνειρά μου σε δύο καταστάσεις: 1ον στα πολύ ζωντανά, 2: σε εκείνα που συνειδητοτποιώ πως είναι όνειρα και μπορώ να τα κουμαντάρω, αλλά όχι πάντα!!!
Πάντως οφείλω να ομολογήσω πως εκείνα που κουμαντάρω δεν είναι τόσο όνειρα όσο θα τα ένιωθα εάν δεν το έκανα!!!
Α.Π. δεν έχω κάνει πολλές φορές και ποτέ δεν το έκανα επιδιώκοντάς το, πάντως μία φορά που θυμάμε πολύ έντονα και μου έχει μείνει, είναι την ώρα που επιστρέφεις στο σώμα σου σαν να υπάρχει ένας ήχος που κάνει χαρακτηριστικά βζζζζζζζζζζζζζζζζζ ζ ζ ζ ζ
και τελικά μπαίνεις στο σώμα σου!!! Αλλά θυμάμε πως και εκείνο είχε δημιουργηθεί σε μία κατάσταση μεταξύ ύπνου και ξύπνιου..
Ένα άλλο πολύ ωραίο είναι όταν μπαίνεις στην διαδικασία να σκέφτεσαι πριν κοιμηθείς, κάτι ίσως που επιθυμείς πολύ και αρχίζεις να το πλάθεις με την σκέψη σου και τελικά καταφέρνεις να το κάνεις όνειρο καθώς σε παίρνει ο ύπνος και μάλιστα όνειρο ζωντανό!!!

Γενικά πιστεύω πως ο ύπνος είναι φοβερά όμορφο εργαλείο για να ταξιδεύεις και πως όσο είμαστε νέοι, ή παιδιά μπορούμε να βρίσκουμε μόνοι μας κάποια κλειδιά που αργότερα για να επιτύχουμε να τα βρούμε αλλά και να επιτύχουμε το προσδοκούμενο, χρειαζόμαστε δασκάλους και εξάσκηση.. Γιατί να χάνετε έτσι αυτή η μαγεία της αθωότητας, δεν είναι φοβερό?
Θεωρώ πως γενικά ο ύπνος είναι κλειδί!!

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΟΙΝΙΞ
Νέο Μέλος

USA
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2004, 08:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΟΙΝΙΞ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ΦΟΙΝΙΞ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σας ευχαριστώ πολύ.

CHAPTER 2:

----S.O.S.!S.O.S.!S.O.S.! ΒΟΗΘΕΙΑ! ΕΛΕΟΣ ! ΘΑΝΑΤΙΚΟ ! ΟΙ 7 ΠΛΗΓΕΣ! ΒΟΗΘΕΙΑ! -----

Μπορείτε να μου πείτε πού μπορώ να βρω binaural beats για Lucid Dreaming??? Please!

-ΥΗVH
Light in extension


Έχω πειραματιστεί πολύ με binaural beats και δεν μπορώ να πω ότι (σε εμένα τουλάχιστον) επιφέρουν κάποιο αποτέλεσμα, με εξαίρεση έναν βαθύ χωρίς όνειρα ύπνο. Πάντως αν θες να προσπαθήσεις μπορείς να πάς στο http://www.bwgen.com και να κατεβάσεις το brainwave generator. Στην ιστοσελίδα αυτήν θα βρείς επίσης και άπειρα presets για τα οποία οι συγγραφείς τους υπόσχονται λαγούς με πετραχήλια (θέλει registrάρισμα το πρόγραμμα για να τα κάνει import αλλά με λίγο ψάξιμο μπορείς να βρείς σπαστήρια).

Καλή τύχη!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΟΙΝΙΞ
Νέο Μέλος

USA
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2004, 09:39:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΟΙΝΙΞ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ΦΟΙΝΙΞ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να εκφράσω την άποψή μου σε κάτι που ειπώθηκε από έναν φίλο σε προηγούμενο μήνυμα σχετικά με την ελευθερία και την "ακινδυνότητα" στα όνειρα.

Έχω ονειρευτεί συνειδητά αρκετές φορές αλλά ποτέ μέχρι πρόσφατα με τον τρόπο που προτείνει ο Castaneda. Η διστακτικότητά μου οφείλεται στην ρητή προειδοποίηση ανθρώπων που ακολουθούν το συγκεκριμένο μονοπάτι να μήν το επιχειρήσει κανείς προτού κάνει Ανακεφαλαίωση στην ζωή του και ενισχύσει έτσι την συνειδητότητά του (όσοι γνωρίζουν το έργο τού Castaneda καταλαβαίνουν τί εννοώ).

Παραβαίνοντας τον κανόνα αυτό πριν από μερικούς μήνες σε ένα εφιαλτικό όνειρο (συνήθως σε τέτοια όνειρα αποκτώ έλεγχο), πάγωσα το περιβάλλον γύρω μου και κοίταξα τα χέρια μου. Η όρασή μου απέκτησε μια απίστευτη καθαρότητα και μπορούσα να διακρίνω εντυπωσιακές λεπτομέρειες στα δάχτυλά μου. Σχεδόν αμέσως το περίγραμμα τους άρχισε να εκπέμπει πολύχρωμα φωτεινά νήματα, ενδεικτικό του ότι "έβλεπα" ενέργεια (μόνο τα αντικείμενα με συνείδηση εκπέμπουν ενέργεια στα όνειρα, όλα τα άλλα "λυώνουν" όταν τα ατενίζεις). Έχοντας λοιπόν σαν αφετηρία τα χέρια μου άρχισα να εξερευνώ το όνειρο, όπως περιγράφεται στην "Τέχνη του Ονειρέματος". 'Αρχισα να κοιτάζω αντικείμενα του ονείρου μου μέχρι που ξεκινούσαν να καταρρέουν - τότε επέστρεφα την ονειρική μου προσοχή πάλι στα χέρια μου. Η αίσθηση ήταν τόσο μεθυστική που αποφάσισα να αλλάξω όνειρο κατά βούλησιν. Έτσι βρέθηκα από τον δρόμο που με κυνηγούσε ο επίδοξος δολοφόνος μου σε ένα μαγευτικό δάσος, πέταξα ανάμεσα στα σύννεφα, αιωρήθηκα σε βαθυγάλανα νερά γεμάτα περίεργα ψάρια. Εκεί ήταν που εστίασα την προσοχή μου σε ένα ψάρι που είχε πολύ περίεργο σχήμα (είχε πόδια ).

Το περίεργο πλάσμα δέν έλυωσε. Αντίθετα, φωτεινά νήματα ξεπήδησαν από το σώμα του και η μορφή του έγινε μια κοχλάζουσα σφαίρα ενέργειας που αμέσως την αισθάνθηκα ως απόλυτα εχθρική, επιθετική και επικίνδυνη. Η ενδεδειγμένη αντιμετώπιση τέτοιων "ανιχνευτών" από τους ονειρευτές είναι να αποφεύγουν να καρφώνουν την προσοχή τους πάνω τους, ώστε να μην τους προκαλούν. Εγώ όμως, μή έχοντας ούτε την εμπειρία ούτε το κατάλληλα διαμορφωμένο ενεργειακό σώμα, συνέχισα να το κοιτάζω σαν υπνωτισμένος: αυτό προφανώς με αντιλήφθηκε και άρχισε να κινείται προς εμένα με τρομακτική ταχύτητα. Λίγο προτού με χτυπήσει έκανα μια απελπισμένη προσπάθεια να τιναχτώ προς τα πίσω και κινήθηκα τόσο γρήγορα που τα πάντα γύρω θόλωσαν.

Την επόμενη στιγμή ήμουν ξύπνιος, κάθιδρος και η καρδιά μου χτυπούσε πολύ γρήγορα. Μόνο τότε συνειδητοποίησα πόσο αληθινές ήταν οι προειδοποιήσεις του δον Χουάν πως οι καταστάσεις που αντιμετωπίζει ο ονειρευτής είναι τελεσίδικες. Από τότε το μόνο που επιχειρώ όταν έχω συνειδητό όνειρο είναι να το οδηγήσω σε αστρική προβολή. Δεν ισχυρίζομαι ότι όλοι όσοι κάνουν συνειδητό ονείρεμα βρίσκονται σε κίνδυνο (προς αποφυγήν παρεξηγήσεως), όμως μέσω συγκεκριμένων πρακτικών ή εξ αιτίας ενδεχομένων ενεργειακών αδυναμιών του ονειρευτή, είναι απολύτως πιθανόν ένα όνειρο να μήν είναι τελικά τόσο αθώο και ακίνδυνο.

Edited by - ΦΟΙΝΙΞ on 11/04/2004 09:46:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 11:55:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χθές ενω ειχα ενα συνειδητό ονειρα μου συνεβει το εξεις παρλαξενο, αν και το ονειρο απο την αρχη δεν ηταν φυσιολογικο γιατι νομιζα οτι ειμουν στο σπιτι μου ενω δεν ηταν ετσι και το καταλαβα οταν ξυπνισα , σε πολυ συντομο χρονικο διαστιμα "παγοσα" δε μπορουσα να κουνιθώ καθόλου και αναγκαστικα να ξυπνισω. Εχει συνβει κατι ανάλογο σε καποιον αλο ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 15:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νίκο σαν να «βλέπω» στοιχεία αστρικής προβολής...


~ Ειρήνη ~
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 12:23:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Ειρήνη,

Μπορείς σε παρακαλω να μου πεις ποιο ειναι το στοιχείο που σε κάνει να "βλέπεις" οπως λες ΑΠ ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 12:47:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα. Την αστρικη προβολη δεν την βλεπεις,ειναι αυτο που λεμε εξωσωματικη εμπειρια.
Πιστευω θα σου εξηγησει η φιλη Ειρηνη.

Εχουμε ηδη θεμα εδω


Τωρα να προσθεσω κατι πολυ σημαντικο για τα συνειδητα ονειρα!
Ειναι πιο πιθανο να βιωσουμε συνειδητο ονειρο οταν εχουμε κοιμηθει 5 με 6 ωρες και αυτο γιατι τοτε ειμαστε στη φαση του υπνου που λεγεται "REM".
Αυτο συνιστουν οι ειδικοι στο συνειδητο ονειρο,να εχουμε κοιμηθει τουλαχιστον 5 με 6 ωρες και μετα απο μια ωρα οταν κοιμηθουμε παλι τοτε ειναι πολυ πιθανο να βιωσουμε συνειδητο ονειρο.

ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2004, 21:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ... Νομιζω οτι σε μπέρδεψα φίλε Κωστα, γνωριζω τι ειναι η ΑΠ , ρωτησα την Ειρηνη τι ειναι αυτό που την κάνει να νομιζει οτι εχει στοιχεια Αστρικησ προβολης το γεγονος που περιέγραψα οχι οτι βλέπω ΑΠ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 13:03:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οντως μπερδευτικα γιατι δεν ειδα τα "

Σου απανταω και εγω οτι πιστευω οτι ειναι αστρικη προβλολη γιατι ειχες την συναισθηση οτι ησουν καπου και μολις συνειδητοποιησες οτι ειναι καπως διαφορετικα τοτε γυρισες παλι στοο σωμα σου ενω ηταν παραλυτο.

Το εχω βιωσει.

ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

calea_zacatechichi
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 23:50:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους calea_zacatechichi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Γνωρίζει κανείς την άποψη και την πρακτική διαφόρων εσωτερικών σχολών/συστημάτων πάνω στο ΣΟ;
Η όποια επαφή μου με την Ανατολή μού έχει δώσει την εξής εντύπωση : η ικανότητα ΣΟ επέρχεται συνήθως ως φυσικό επακόλυθο μιας γενικότερης πνευματικής εξέλιξης-πρακτικής χωρίς να υπάρχουν ολόκληρες σειρές τεχνικών εστιασμένες αποκλειστικά σε αυτό παρά μόνο ίσως κάποιες συμβουλές. Από τη στιγμή που κάποιος θα φτάσει στο σημείο να έχει τον πλήρη έλεγχο του ονειρικού περιβάλλοντός του η επόμενη συμβουλή είναι απλή : "σταμάτα να ονειρεύεσαι". Αυτά για την Ανατολή. Γνωρίζει κάποιος αν όντως έτσι είναι η κατάσταση ή μπορεί να χρησιμοποιηθεί το ΣΟ και αλλιώς, σύμφωνα πάντα με τον Ινδουισμό, Βουδδισμό κλπ;
Στον Δυτικό εσωτερισμό πώς αντιμετωπίζεται το ΣΟ;
Ευχαριστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 14:23:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Νικολάκη,

Να ρωτήσω πρώτα κάτι. Όταν λες ότι δεν μπορούσες να κουνηθείς, εννοείς μέσα στο συνειδητό όνειρο?

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2004, 18:15:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρονια πολλα , όμορφα και με αγαπη Ειρήνη μου,

Ναι αυτο ηθελα να πω οτι δε μπορουσα να κουνηθώ μεσα στο όνειρο.
Γιατιιιιιιιιιιιιί ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2004, 15:09:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νίκο μου να είσαι καλά! Σ’ ευχαριστώ τόσο για τις ευχές σου!

Σκέφτομαι μήπως είχες μόλις περάσει τα «σύνορα» του ζωντανού ονείρου και ήσουν σε αστρική προβολή (μπορεί να γίνει και να περάσει λίγη ώρα μέχρι να το καταλάβουμε). Κι' αυτό, επειδή εμένα μου έχει συμβεί να μην μπορώ να κουνηθώ για λίγο «επιστρέφοντας» από αστρική προβολή.

* Ειρήνη *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2004, 19:20:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ.. Νομίζω οτι η προσπάθιες μου για ΑΠ είναι σε εμβριακό σταδιο, δεν ξερω κατα πόσο θα ήταν δυνατον να εχω ΑΠ με την προσπάθια που εχω κανει...
Ερώτηση:
Ο ύπνoς ειναι απαρέτιτη προυπόθεση για να έχουμε ΑΠ η μπορούμε να προβληθουμε και οταν ειμαστε ξυπνίπνοι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dr_who
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 01:09:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dr_who  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aloz kai apo emena

Παλαιότερα όταν ήμουν πιό νέος και δραστήριος μου τύχαινε πολύ συχνά το παρακάτω : Ξάπλωνα να κοιμηθώ (πάντα μεσημεριανές ώρες αυτό) , και μόλις με έπαιρνε ο ύπνος (έτσι νομιζα τουλάχιστον) έβλεπα οτι ξυπνούσα . Όλα τα φώτα θα ήταν σβηστά , όμως έβλεπα κανονικά . Θα υπήρχε απόλυτη ησυχία , και με το που θα σηκωνόμουν , με το που έβλεπα οτι πάω να πατήσω τον διακόπτη για να ανάψω το φώς , κάτι με χτυπούσε και παρέλυε το σώμα μου . Έπεφτα κάτω και το μόνο που άκουγα ήταν βήματα να με πλησιάζουν , πότε με ψαλμούς και μερικές φορές με ήχους απο κάποιο άγριο ζώο . Μόνο λέγοντας προσευχές κατάφερνα να ξυπνήσω και παντα καταιδρωμένος .

Μετά απο κάμποσες φορές άρχισα να το μελετάω απο άποψη χρόνου . Δηλαδή πρίν ξαπλώσω και κλείσω τα μάτια κοιτούσα τι ώρα ειναι . Τύχαινε να σηκωθώ και να έχουν περάσει το πολύ 2 λεπτά ..
Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι οτι είχε κάποια σχέση με το τίτλο του topic . Εκείνη την περίοδο προσπαθούσα να πετύχω αυτό που λέμε συνειδητό όνειρο χρησιμοποιώντας διάφορες μεθόδους με βάση την αυτοσυγκέντρωση

Μπορεί κάποιος να δώσει εξήγηση ?

P.S : Πολύ καλό το forum , το βρήκα κατά τύχη καθαρά (Η μήπως δεν ήταν απλή τύχη ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πυρφόρος
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 19:31:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πυρφόρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα, και καλώς σας βρήκα!!!

Βρίσκω το θέμα πολύ ενδιαφέρον, αφού τον τελευταίο καιρό ψάχνω - και έχω βρεί αρκετά στο διαδύκτιο.

Δυστυχώς δέν έχω καταφέρει να φτάσω σε ΣΟ, αφού δέν έχω κρατήσει ονειρολόγιο για παραπάνω απο 5 μέρες. Στο διάστημα αυτό, θυμόμουν τουλάχιστον 2 όνειρα κάθε φορά.

επίσης μου συνέβαινε πολύ συχνά -παλαιότερα ιδίως- να παθαίνω sleep paralisys. Για κάποιο καιρό είχα την εντύπωση οτι κατα την διάρκεια του φαινομένου έβλεπα τον εαυτό μου απο πάνω.

Μόλις έμαθα για το sl. paralisys υπέθεσα οτι ήταν ιδέα μου, αλλά εδώ και κάμποσο καιρό που έχω διαβάσει για τη ΑΠ καταλαβαίνετε τι πιστέυω!

Το -μόνο- μέχρι στιγμής ερώτημα που έχω είναι πώς άραγε συνδέεται το ΣΟ με την ΑΠ αφού με το πρώτο υποτίθεται οτι απλώς χρησιμοποιούμε περισσότερο "ενεργά" το μυαλό μας κατα τη διάρκεια του ύπνου

Επίσης έχει τύχει σε κανένα να συναντάει κάποιο φίλο του σε όνειρο, και μετά να μαθαίνει οτι ακριβώς τα ίδια έβλεπε και ο αλλος;
Δηλ γίνεται 2 άτομα να συναντηθούν σε ένα κοινό ονειρο;

Συγχωρέστε με που ξεθάβω παλιό θεμα, αυτή την απορία την έχω απο καιρό, και δέν ξέρω άλλα άτομα που να έχουν ιδέα απο αυτά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ανήσυχη7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 14:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ανήσυχη7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας φίλοι και φίλες,
μετά την προτροπή για να μοιραστούμε τις σχετικές με το θέμα εμπειρίες μας, έχω κι εγώ να προσθέσω κάτι, το οποίο, νομίζω, ότι έχει σχέση με αυτό που συζητούμε, αν πάλι όχι διορθώστε με.
Τα δικά μου συνειδητά όνειρα εντοπίζονται, συνήθως, όταν βλέπω κάποιον εφιάλτη, πράγμα σπάνιο βέβαια. Δηλαδή, έχει τύχει, από ότι θυμάμαι να βλέπω ότι βρίσκομαι σε μια δύσκολη κατάσταση, η οποία, φαινομενικά, είναι άδιέξοδη. Εκείνη όμως τη στιγμή, χωρίς να ξυπνάω, ωστόσο, μέσα στο όνειρό μου, καταλαβαίνω ότι πρόκειται για όνειρο, και κατευθείαν κάνοντας αυτή τη σκέψη, ο εφιάλτης υποχωρεί, αφού κατά κάποιον τρόπο παλεύω μαζί του και τον νικάω. Κι επειδή ίσως να σας μπέρδεψα, αυτό συμβαίνει όταν τυχαίνει και βλέπω στον ύπνο μου κάποιες περίεργες οντότητες (τέρατα, διαβόλους, τριβόλους κ.λπ.. Κουφό έτσι;. Τώρα, γιατί συμβαίνει αυτό κι αν σημαίνει κάτι δεν γνωρίζω. "Απορία ψάλτου βηξ"

ανήσυχη7Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 16:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοιί φίλοι που ασχολείστε με το συνειδητό ονείρεμα καλή χρονιά!
Έχω να προσθέσω λίγα πράγματα στο θέμα και ελπίζω να φανούν χρήσιμα.
Κατ' αρχήν όσοι έχουν την εμπειρία του παγώματος ν αμην ανησυχούν και αν τους συμβεί ξανά να χαλαρώσουν και να κοιμηθούν ώστε να μπούν ομαλά εντός του σώματος πάλι αδιαφορώντας για ότι υπάρχει γύρω τους αν υπάρχει καμμιά άσχημη παρουσία ή να τις διαλύσουν με τη σκέψη τους ,γιατί έχουμε αυτή τη δυνατότητα χάρη στη φαντασία.
Το φαινόμενο αυτό οφείλεται στον τρόπο ζωής του καθενός,στο περιβάλλον του καθώς και στο πως προβλήθηκε. Αν προβληθεί κανείς ενώ βρίσκεται σε περιοχή με άσχημη ενέργεια θα έχει πιθανόν τέτοια προβλήματα. Επίσης αν προβληθεί χωρίς να έχει επαρκή ενέργεια από τα είδη που είναι απαραίτητα. Ακόμη και από το που θα πάει εξαρτάται. Αν πχ είδες ένα θρίλερ και φοβήθηκες από κάποιοα σκηνή μπορεί να ελκύσεις ή να πλάσεις ένα όν που θα σε ταλαιπωρήσει για λίγο ανάλογα με την οντοπλαστική σου ικανότητα. Μπορέι ακόμη να ελκυστείς σε μια περιοχή και σε όντα όπως αυτά που είδες. Μπορέι ακόμη και να σε ελκύσει ασυνείδητα ,υποσυνείδητα καλύτερα κάποιος,και αν δεν έχεις καλή σχεση μαζί του ,πχ καυγάδισες να σε πλήξει με τη σκέψη του.
Μπορέι ακόμη να σε επηρρεάσει άσχημα κάποιος που θα του μιλήσεις για το θέμα και την συνειδητή προβολή ή ονείρεμα.
Γιαυτό χρειάζεται προσοχή σε ποιους μιλάτε για τις εμπειρίες σας.

Όσον αφορά τη μνήμη μη σκοτίζεστε και τόσο αν ξεχνάτε πολλά πράγματα που είδατε ή κάνατε. Για να διατηρείται η μνήμη χρειάζεται να ζείτε με τον κατάλληλο τρόπο και στο κατάλληλο περιβάλλον. Δεν είναι καλό για όλους να ασχολούνται με το συνειδητό ονείρεμα αν δεν έχουν το κατάλληλο περιβάλλον. Οι εντάσεις ,οι θυμοί, το στρές είναι ανασταλτικοί παράγοντες. Αυτές είναι και οι αιτίες που δυσκολεύουν τις όποιες προσπάθεις ακόμη και σε ανθρ΄΄ωπους που έχουν τις ικανότητες από τη φύση τους.
Πολύ καλό αυτό που κάνεις ανήσυχη7. Μην τα αφήνεις να σου παίρνουν τον αέρα. Αυτά που βλέπεις οφείλονται στο περιβάλλον σου και σε ανθρώπους που τα παράγουν ή καλούν ασυνείδητα ,ή σε εσένα την ίδια αν ασχολέισαι με κάτι που έχει σχέση με τον αόρατο κόσμο που τα καλεί να έρθουν. Ακόμη και το απλό διάβασμα μερικών ειδικών βιβλίων σε ορισμένους ανθρώπους έχει σημαντική επίδραση. Είναι πολυπαραγοντικό το φαινόμενο και δε μπορώ να σου πω λεπτομέρειες αφού δε γνωρίζω όλους τους παράγοντες. Εσύ που το ζεις θα ξέρεις με αυτά που σου είπα τι περίπου είναι.

Να είστε όλοι καλά.

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy