ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ες Έδαφος Φέρειν (Σύγκρουση Χριστιανισμού - Αρχαίου Κόσμου μέσα από τη "μαύρη" μουσική?)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2006, 17:47:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να παρει. το μονο σιγουρο που μπορω να πω μεχρι στιγμης ειναι οτι η θεωρια αυτηξεκινα χρονολογικα απο εναν απο τους μεγαλους κατακλισμους, επι βασιλειας μινωα...
θα ζητησω βοηθεια απο τον ειδικο σε αυτα τα θεματα, αλλα δεν υποσχομαι τιποτα.
καλα, εσεις δεν εχετε καμια θεωρεια δικη σας; εννοω.... μια γνωμη... κατι...

D_I εχεις δικιο, το εθεσα χονδροειδως... μην ανυσηχεις, δεν ισχυριζομαι οτι εχω αποδειξεις οτι σκοτωσες καποιον [ακομα, μην επαναπαυεσαι!]

αν θες να τα πουμε μεσω e-mail... αλλα ακομα μου χρωστας μια ερμηνεια σχετικα με τη γκοθικ

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2006, 00:19:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
καλα, εσεις δεν εχετε καμια θεωρεια δικη σας; εννοω.... μια γνωμη... κατι...

Ίσως να υπάρχουν πολλές και διαφορετικές προσεγγίσεις στο θέμα των αρχαίων θεών. Εγώ προτιμώ να τους βλέπω κυρίως σαν αρχέτυπα, σαν σύμβολα των διαφορετικών όψεων του σύμπαντος και της ζωής.

Από την άλλη, μπορώ να δω και αυτό που λες φίλε crucifire. Υπάρχουν πολλές απόψεις για προγενέστερες ηπείρους, όπως η Ατλαντίδα και η Λεμουρία, και για τα όντα που μετάδοσαν την φλόγα της γνώσης στην ανθρωπότητα. Ίσως και αυτά τα όντα θεοποιήθηκαν.

Σύμφωνα με την Έλενα Μπλαβάτσκυ η ανθρωπότητα πέρασε (και ακόμα περνάει) μέσα από διάφορα εξελικτικά στάδια, η γνώση χάθηκε και ξαναποκτήθηκε και θα ξαναποκτηθεί και πάλι. Ο μύθος του Προμηθέα ίσως να αποτελεί μια προσωποποίηση αυτών των όντων, γήινων ή μη, που μετέδοσαν την πρώτη γνώση στην ανθρωπότητα.

Δεν είμαι σίγουρος όμως αν κάτι τέτοιο είναι που εννοείς.

Πάντως υπάρχει και η θεωρία ότι η Ατλαντίδα ήταν ο πολιτισμός της Θήρας που καταστράφηκε από την έκρηξη του ηφαιστείου.

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2006, 08:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
D_I εχεις δικιο, το εθεσα χονδροειδως... μην ανυσηχεις, δεν ισχυριζομαι οτι εχω αποδειξεις οτι σκοτωσες καποιον [ακομα, μην επαναπαυεσαι!]

αν θες να τα πουμε μεσω e-mail... αλλα ακομα μου χρωστας μια ερμηνεια σχετικα με τη γκοθικ


Όπου να 'ναι όμως το κόβω να αρπάξω καμία χατζάρα...

Το θυμάμαι οτι σου χρωστάω μια απάντηση σχετικά με την gothic.
Όταν βρω χρόνο θα στην στείλω.

Φίλε μου A. Kircher, νομίζω πως οι απόψεις μας σχετικά με την φύση των αρχαίων Θεών συγκλίνουν.
Σχετικά με αυτό που ανέφερες για τη Λεμουρία και την Ατλαντίδα ομολογώ πως έχει μια βάση, όπως έχει βάση κι η άποψη του φίλου μας crucifire για τον χώρο του Αιγαίου (προτού γίνει θάλασσα).

quote:
Πάντως υπάρχει και η θεωρία ότι η Ατλαντίδα ήταν ο πολιτισμός της Θήρας που καταστράφηκε από την έκρηξη του ηφαιστείου.

Να σου πω την αλήθεια, έχουν ακουστεί πολλές απόψεις γύρω απ' αυτό.
Άλλοι λένε οτι η Κρήτη είναι η κορυφή της Ατλαντίδας, άλλοι οτι η Σαντορίνη είναι η κορυφή της Ατλαντίδας, άλλοι οτι η Κύπρος είναι η κορυφή της, άλλοι οτι η Ατλαντίδα ήταν στον Ατλαντικό Ωκεανό.

Που είναι η Ατλαντίδα?
ΟΕΟ!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2006, 17:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε μου A. Kircher, νομίζω πως οι απόψεις μας σχετικά με την φύση των αρχαίων Θεών συγκλίνουν.

Κάτι τέτοια λες βρε Dying Incubus και μετά ο crucifire αρχίζει να με κατηγορεί ότι γλύφω την εξουσία.

Ρε παίδες μπας και το εξαντλήσαμε το θέμα;

Crucifire, δεν ανοίγεις κανά καινούργιο θέμα με τις απόψεις σου για τους θεούς και τις χαμένες ηπείρους, αν δεν υπάρχει ανάλογο παλιό, και τα συζητάμε εκεί; Απλά προτείνω.

Πάντως όσο μπαίνετε εσείς εδώ θα μπαίνω και εγώ

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2006, 18:39:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Που είναι η Ατλαντίδα?
ΟΕΟ!

Δεν είναι απαραίτητο να ταυτιστούμε με τα γραφώμενα του Πλάτωνα, ούτε απο τις αφηγήσεις του Σόγχιτου προς τον Σόλωνα οπου φαίνεται να βασίστηκε ο πρώτος.
Το μυθικό νησί στον Ατλαντικό ωκεανό δεν είναι απαραίτητο να είναι η Ατλαντίδα.
Ηδη στον χώρο αυτό κάποια αλλα νησιά φαίνεται να εχουν και αυτά τη θέση τους. Το νησί του Ωγύγου, Η νήσος των Μακάρων, Τα Ηλύσια Πεδία, Θούλη κλπ..
Ναί..κάποιο νησί ή κάποια νησιά χωρούν στην περιοχή. Δεν είναι απαραίτητο να είναι η Ατλαντίδα...

Είναι σίγουρο οτι μετά το λιώσιμο των πάγων το 30.000 η στάθμη των νερών ανέβηκε.
Είναι σίγουρο οτι το Γιβραλτάρ ήταν κλειστό.
Το αποτέλεσμα είναι οτι η Μεσόγειος δεν ήταν οπως σήμερα.
Οι γεωλογικές αλλαγές απο μια είσοδο τεράστιων υδάτινων όγκων είναι απροσδιόριστες.
Οι γεωλογικές αυτές αλλαγές δεν αφορούν μόνο τα υπάρχοντα νησιά αλλά και αλλα νησιά τα οποία χάθηκαν οπως επίσης τεράστιες καθιζήσεις περιοχών και ανυψώσεις αλλων περιοχών.
Ετσι λοιπόν ο σημερινός χάρτης της Μεσογείου.. δεν είχε καμμία σχέση με τον χάρτη της εποχής εκείνης.. οπου η σημερινή Σαχάρα αποτελούσε βυθό και η υδάτινη περιοχή της σημερινής Μεσογείου 200 μέτρα χαμηλότερη.
Σε γενικές γραμμές ο χώρος αυτός της Μεσογείου είχε τις μεγαλύτερες γεωλογικές αλλαγές απο κάθε μέρος του πλανήτη.

Ας μην ξεχνούμε λοιπόν οτι για ενα μεγάλο χρονικό διάστημα εως το 25.000 ΠΧ.. στη Γή επικρατούσε η περίοδος των παγετώνων.
Αρα μόνο στην περιοχή κοντά στον Ισημερινό το κλίμα ήταν κατοικίσιμο.
Η περιοχή της Μεσογείου και τα παράλια της αποτελούσαν όαση την εποχή εκείνη. Ηταν αδύνατον λοιπόν οι περιοχές αυτές να μην ήταν πυκνοκατοικημένες.
Γιατί λοιπόν να μην τοποθετήσουμε την ``Ποσειδωνία`` στην περιοχή της Μεσογείου οπου και ο Ποσειδώνας είχε και το βασίλειο του...

Πολιτικές σκοπιμότητες μπορεί να οδήγησαν τον Πλάτωνα να ``κλειδώσει``αρκετά απο τα εδάφια ``Τίμαιος και Κριτίας``.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2006, 19:08:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλως τον allzzaro!
μαλλον το θεμα ξεφυγε εντελως. το αν θα δημιουργηθει καινουργιο, θα μας το πει ο D_I. τι σε εχουμε συντονιστη εδω μεσα;

εγω παντως μιλησα για το βορειο ατλαντικο επειδη εκει την τοποθετει ο πλατων, που ειναι και η μονη μου πηγη. εχω την εντυπωση παντως οτι ο ιδιος την ονοματιζει.

μπορουμε να ανοιξουμε ενα τοπικ με θεμα τη μεσογειο οταν ηταν στερια.

παντος ειναι τελικα δυσκολο μια κουβεντα να μεινει στο θεμα της. και καθε φορα που αλλαζει το θεμα, πρεπει να αλλαζει και το τοπικ. αυτο το κακο εχουν τα φορουμ!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2006, 13:25:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βρηκα σε ενα βιβλιο μια αναφορα του πλατωνα στη θυρα [σαντορινη] και την ονομαζει μικρη ατλαντιδα. δεν πολυκαταλαβα τι ελεγε, αλλα φαινεται πως ειτε μεταφερθηκαν εκει καποιοι ατλαντιοι, μετα τον κατακλεισμο, η απλως το λεει επειδη και αυτο το νησι βυθηστηκε. μαλιστα την παρομοιαζει με πανσεληνο που εγινε μισοφεγγαρο.

ασχετο...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2006, 22:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αλήθεια είναι πως το θέμα ξέφυγε από την αρχική του πορεία και πήγε σε άλλα "μονοπάτια", τα οποία παρόλα αυτά είναι εξίσου ενδιαφέροντα όμως!
Ίσως το θέμα φαινομενικά να εξαντλήθηκε, παρόλα αυτά δεν αποκλείεται μετά από κάποιο χρονικό διάστημα να δοθεί πάλι κάποιο ερέθισμα για την ανταλλαγή άλλων απόψεων, σύμφωνων με το αρχικό πνεύμα του θέματος.

quote:
μαλλον το θεμα ξεφυγε εντελως. το αν θα δημιουργηθει καινουργιο, θα μας το πει ο D_I. τι σε εχουμε συντονιστη εδω μεσα;

Για την Ατλαντίδα, φίλε μου, υπάρχουν ήδη κάποια θέματα ανοιχτά.
Αναφέρω την Ατλαντίδα ορμώμενος από τις τελευταίες αναφορές μας.
Παρόλα αυτά, η ιδέα του A. Kircher:

quote:
Crucifire, δεν ανοίγεις κανά καινούργιο θέμα με τις απόψεις σου για τους θεούς και τις χαμένες ηπείρους, αν δεν υπάρχει ανάλογο παλιό, και τα συζητάμε εκεί; Απλά προτείνω.

πιστεύω πως είναι πολύ καλή και με βρίσκει απολύτως σύμφωνο!

Φίλε μου allzzaro, έχεις δίκιο για τις γεωλογικές ανακατατάξεις που συνέβησαν στη Μεσόγειο μετά το λιώσιμο των πάγων.
Η Σαχάρα ήταν όντως θαλάσσια περιοχή, το Γιβραλτάρ ήταν κλειστό κι είναι πολύ πιθανόν κάποια άλλα νησιά να υπήρχαν πέρα από αυτό.
Με αυτή τη λογική δεν είναι καθόλου απίθανο η Ατλαντίδα να ήταν κάποιο μεγάλο νησί το οποίο καταποντίστηκε με το λιώσιμο των πάγων.

Αλήθεια όμως, πιστεύετε πως η Ατλαντίδα είναι ελκυστική στους ανθρώπους μόνο και μόνο επειδή δε μπορούμε να γνωρίζουμε που βρισκόταν ακριβώς?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2006, 13:08:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πιστεύω πως είναι πολύ καλή και με βρίσκει απολύτως σύμφωνο!

δεν νομιζω ομως οτι ειμαι ο καταληλος να το κανω αυτο.

δυστυχως εδω μεσα αυτοι που ξερουν, φυλανε αυτα που ξερουν ερμητικα.
λες και δεν ξερουμε ποιοι ειναι...

αν θελουν οι ιδιοι να κανουνκατι τετοιο... μακαρι αλλα δεν προκειται.

οποτε να ανοιξω ενα θεμα, να πω μια θεωρια μου, που μορει να εχει πεντακοσιες τρυπες κα κενα, και να το βλεπουν αυτοι που ξερουν την αληθεια και να με χλευαζουν απο μεσα τους, το θεωρω χασιμο χρονου.

φυσικα, αν καποιος εχει αρκετα στοιχεια, και θελει να τα παραθεσει, ας το κανει, και ας μας ενημερωσει, και με χαρα θα συμμετεχω.

κατα τ'αλλα δε νομιζω οτι εχουμε κατι αλλο να πουμε εδω. χανουμε το χρονο μας, κανοντας trolling.

και incubus, πιστεψε με. και αυτοι που ξερουν που ηταν η ατλαντις, το ιδιο γοητευτικη τη βρησκουν, οχι για το οτι χαθηκε, αλλα για αυτο που ηταν.

δεν ψαχνω να βρω τον ταφο του μεγαλου αλεξανδρου. τον σεβομαι για αυτο που ηταν, δεν ψαχνω να βρω που ειναι τωρα.

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2006, 20:57:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου crucifire, για να ανοίξουμε ένα νέο θέμα γύρω από ένα θέμα δεν είναι απαιτούμενο να έχουμε ειδικές γνώσεις επάνω σ' αυτό το αντικείμενο.
Μπορούμε να ζητήσουμε απόψεις, πληροφορίες ή έστω να καταθέσουμε ό,τι εμείς γνωρίζουμε.

Εν πάσει περιπτώσει, όποιος επιθυμεί πάντως θα μπορούσε να ανοίξει αυτό το ενδιαφέρον θέμα.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2006, 03:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ίσως το θέμα φαινομενικά να εξαντλήθηκε, παρόλα αυτά δεν αποκλείεται μετά από κάποιο χρονικό διάστημα να δοθεί πάλι κάποιο ερέθισμα για την ανταλλαγή άλλων απόψεων, σύμφωνων με το αρχικό πνεύμα του θέματος.

Το εύχομαι, και ίσως να το κάνω και εγώ μετά από καιρό γιατί το θέμα ήταν όντως πολύ ενδιαφέρον....μην νομίζετε ότι μου την γλυτώσατε, εκείνο το δεύτερο κατεβατό που λέγαμε;

quote:
Εν πάσει περιπτώσει, όποιος επιθυμεί πάντως θα μπορούσε να ανοίξει αυτό το ενδιαφέρον θέμα.

crucifire, αν δεν σε πειράζει, μπορώ να το ανοίξω το θέμα εγώ σε μερικές μέρες (να έχω και περισσότερο χρόνο) γιατί με ενδιαφέρει και εμένα να ακούσω τις απόψεις και των άλλων συνφορουμιτών. Απλά αν θέλεις δώσε μου μερικές κατευθύνσεις.

Δεν το παίζω ξερόλας αλλά βασίζομαι σε αυτό που λέει η αγαπημένη μας εξουσία

quote:
για να ανοίξουμε ένα νέο θέμα γύρω από ένα θέμα δεν είναι απαιτούμενο να έχουμε ειδικές γνώσεις επάνω σ' αυτό το αντικείμενο.
Μπορούμε να ζητήσουμε απόψεις, πληροφορίες ή έστω να καταθέσουμε ό,τι εμείς γνωρίζουμε.

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2006, 17:07:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ρε dying, εχεις [κιολλας!] τοσα μυνηματα, που σημαινει οτι περασες απο καθε τοπικ στο φορουμ. σε κανενα δεν ειδες τιποτα αξιολογο σχετικα, για να το μεταφερεις κι εδω;
η τελος παντων στο τοπικ του kircher!
παρεπιπτωντως, kircher, αν το ανοιξεις θα ειμαι εκει!
απλα πες το εγκαιρως. βεβαια, απο αποψη γνωσεων δεν εχω κατι αλλο να προσφερω, αλλα σε θεμα κατευθυνσης δεν θα εχω προβλημα...

αλλα να εισαι σιγουρος οτι αποψεις θα ειναι το μονο που θα δεχθουμε. αληθεις... ξερουμε ποιοι τις κατεχουνκαι οτι δεν προκειται να τις διαθεσουν σε εμας τους κοινους θνητους!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2006, 19:38:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλήθεια όμως, πιστεύετε πως η Ατλαντίδα είναι ελκυστική στους ανθρώπους μόνο και μόνο επειδή δε μπορούμε να γνωρίζουμε που βρισκόταν ακριβώς?

Oπωσδήποτε.
Κατά διάρκεια της ολης μου πορείας σε οτι αφορά την αναζήτηση, αυτό που με γοήτευε, ήταν αυτό που χανόταν μέσα στο χρόνο.
Οσο πιο παλιό , τόσο πιο γοητευτικό.
Ετσι λοιπόν τα ιστορικά χρόνια δεν με γοήτευαν και τόσο.
Οι χρόνοι ομως που αναφέρονται στη μυθολογία με γοήτευαν περισσότερο.
Αυτό το άγνωστο.. το μυθικό.. το μυστήριο.. το παράξενο!! πως να ήταν ο πλανήτης τότε.. πως να μύριζε η φύση.. τι γεύση είχαν οι καρποί το κρασί τους... τι γλώσσα μιλούσαν.. τι παράξενα πλάσματα ζούσαν εκείνη την εποχή..
Και η Ατλαντίδα! Ενας μύθος .. στη μυθική εποχή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2006, 09:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου crucifire, ομολογώ πως δυσκολεύομαι λίγο να "πιάσω" τον συλλογισμό σου...

Ο αριθμός των μηνυμάτων κάποιου μέλους δεν είναι απαραίτητα συνδεδεμένος με τον αριθμό των θεμάτων στα οποία έχει συμμετάσχει ούτε και με τις γνώσεις που έχει λάβει.
Αν τα μηνύματα μου έχουν ως χαρακτηριστικό τους την κατάθεση των δικών μου απόψεων και γνώσεων επί διαφόρων θεμάτων?
Αν είχα βρει κάποια στοιχεία για το θέμα που συζητάμε ή αυτό που θα συζητήσουμε να είσαι σίγουρος οτι θα τα είχα καταθέσει...
Γιατί αποκλείεις το ενδεχόμενο να μαθαίνω κι εγώ πράγματα όπως ο κάθε άνθρωπος που συμμετέχει στις Συζητήσεις μας και να αποζητώ κι εγώ γνώσεις?

quote:
αλλα να εισαι σιγουρος οτι αποψεις θα ειναι το μονο που θα δεχθουμε. αληθεις... ξερουμε ποιοι τις κατεχουνκαι οτι δεν προκειται να τις διαθεσουν σε εμας τους κοινους θνητους!

Φίλε μου, αν οι απόψεις που έχουν κατατεθεί σε ένα θέμα - όπως πχ η Ατλαντίδα, που παραμένει για όλο τον κόσμο άλυτο - ήταν οι αντικειμενικά αληθείς για αυτό κι όχι απλά προσωπικές απόψεις, να είσαι σίγουρος οτι δεν θα είχαν μείνει μόνο στις Συζητήσεις του Esoterica αλλά θα είχαν κάνει τον γύρο του κόσμου!

Ακόμη κι έτσι να είναι όμως, πως μπορούμε να πούμε οτι τις γνώσεις αυτές τις κατέχουν απλά λίγοι αφού οι Συζητήσεις των Forums είναι δημόσιες κι ο κάθε άνθρωπος μπορεί να δει κάθε θέμα ανά πάσα στιγμή?
Εάν κάνεις μια Αναζήτηση κι επιλέξεις να σου εμφανιστούν τα αποτελέσματα μόνο για τίτλους θεμάτων για την Ατλαντίδα πχ, θα δεις όλα τα θέματα που είχαν ως κεντρικό άξονα το μύθο της χαμένης αυτής ηπείρου και συνεπώς όσες απόψεις έχουν κατατεθεί.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2006, 16:21:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ελα τωρα φιλε μου d_i, μη μου κανεις τον αγαθο.
αν καποιος ξερει κατι δε σημαινει απαραιτητα οτι θα το δημοσιευσει...

εσυ πχ. ανοικεις σε μια μασονικη στοα και ξερεις τα παντα για το ταδε θεμα...
θα βγεις να τα πεις;
κι αν σε ρωτησουν που τα 'μαθες τι θα απαντησεις;

επεισης υπηρχε εποχη, τον καιρο που μπηκες μαλιστα, που σε καθε τοπικ, τελευταιο ποστ ηταν δικο σου...

δε λεω οτι σιγουρα κατι εμαθες.
ρωταω αν ειδες καμια αξιολογη αποψη αλλου μελους, που δε συμμετεχει εδω...
δεν ειπα οτι ξερεις και μας τα κρυβεις...
μανια καταδιωξεος!!!!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2006, 09:03:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου crucifire, φυσικά και δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι οτι όποιος γνωρίζει κάτι δεν το δημοσιεύει κιόλας ή έστω δεν το καταθέτει.
Αυτό μπορεί να συμβαίνει από τον καθένα μας στις Συζητήσεις, μπορεί να συμβαίνει και στην προσωπική μας ζωή στις διάφορες συναλλαγές μας.
Εάν πάντως γνώριζα κάποια στοιχεία για την Ατλαντίδα (για την οποία δεν είναι σίγουροι ούτε οι επιστήμονες ακόμα) δεν θα ήμουν εδώ.
Μάλλον θα ήμουν στην Χαβάη αφού θα τα είχα αποκαλύψει με το αζημίωτο φυσικά...

quote:
επεισης υπηρχε εποχη, τον καιρο που μπηκες μαλιστα, που σε καθε τοπικ, τελευταιο ποστ ηταν δικο σου...

δε λεω οτι σιγουρα κατι εμαθες.
ρωταω αν ειδες καμια αξιολογη αποψη αλλου μελους, που δε συμμετεχει εδω...


Ναι, συμμετείχα σε πολλά θέματα τον καιρό που πρωτομπήκα, αυτό όμως δεν σημαίνει οτι θυμάμαι και τα πάντα.
Αν όμως είχα υπόψιν μου κάποια άποψη που θα μπορούσε να είναι διαφωτιστική για το θέμα μας, είναι πολύ πιθανόν να είχα κάνει παραπομπή στο θέμα που θα την είχα διαβάσει...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2006, 15:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το θεμα λοιπον μπαινει στην καταψυξη...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy