ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Μετεμψύχωση & μετενσάρκωση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2006, 01:23:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Unseen

Ας ξεκινήσουμε από τις εμπειρίες σου, από τις προηγούμενες ζωές σου !

quote:
Unseen

Τη στιγμή που τα κοίταξα, έγινε κάτι πολύ παράξενο. Ξαφνικά βρέθηκα σε μια άλλη πραγματικότητα. Ήμουν άντρας, ψηλός και πολύ λεπτός, φορούσα ένα κόκκινο ένδυμα σαν κελεμπία μέχρι κάτω από το γόνατο με ζώνη στη μέση. Βρισκόμουν σε μια αγορά λίγο-πολύ σαν τα σύγχρονα αραβικά παζάρια (σουκς). Είχα ένα ύφος που ακόμη και σήμερα αναγνωρίζω σαν δικό μου: ύφος σκεπτικό.

Ήξερα (με τον ίδιο τρόπο που ξέρουμε σήμερα ακριβώς τις «συντεταγμένες» μας: επάγγελμα, προσωπικά στοιχεία, βάρος, ύψος κτλ.) ότι με είχε καλέσει ο αρχιερέας για να καταγράψω κάποια αρχεία έναντι αμοιβής. Ήξερα ότι η καταγραφή γινόταν τηλεπαθητικά, δηλ. ο αρχιερέας μεταβίβαζε γνώση που ο γραφέας έκανε γραπτό λόγο. Έτσι γράφονταν τα αρχεία.


Σε κάποια προηγούμενη ζωή σου είναι πιθανό να είχες ασχοληθεί με το εμπόριο, τη μετάδοση της γνώσης, να κατείχες μία σημαντική θέση ή να έχεις υπάρξει ιερέας - ιέρεια, φιλόσοφος ή νομοθέτης. Σε αυτή σου την ενσάρκωση ίσως βρισκόσουν την Περσία (αρχαία ή νεώτερη), στην Ινδία, στην Ισπανία ή στην εποχή του Χριστού.

quote:
Unseen

Η επόμενη εμπειρία συνέβη στον διαλογισμό μου. Ξαφνικά μεταφέρθηκα σε ένα μεσαιωνικό πύργο. Περπατούσα πάνω στις πολεμίστρες, είχαμε πόλεμο. Είχα κάποια εποπτική θέση αλλά ήμουν γυναίκα. Παράξενο για την εποχή. Γυναίκα ντυμένη με πανοπλία. Άκουγα τα βήματά μου πάνω στις πέτρες.


Σ' αυτή σου την ενσάρκωση δείχνει ότι είναι πιθανό να έχεις υπάρξει πολεμιστής, ηγέτης ή στρατηγός (ας ήσουν γυναίκα). Πιθανές χώρες, η Γαλλία, η Αγγλία και η Ιταλία.

quote:
Unseen

Η πιο πρόσφατη εμπειρία μου (πριν από 2 περίπου χρόνια) έλαβε χώρα στο διάστημα μεταξύ ύπνου και ξύπνιου. Ήμουν γυναίκα, μαύρη, σε μια ζούγκλα. Το φεγγάρι σχεδόν γεμάτο και διέπλεα με κανό ένα ποτάμι. Θυμάμαι λίγο πιο κάτω έναν καταρράκτη αλλά αυτό που θα μου μείνει αξέχαστο ήταν η ακατάλυτη αίσθηση της ένωσης με τη φύση και τη ζωή γύρω…


Είναι πιθανό να είχες ζήσει κοντά στη φύση και να ήσουν μαύρη. Ίσως τότε να είχες κάποια σχέση με το μάγο της φυλής, κάτι σαν πνευματική οδηγός.

Επίσης, σε κάποιες άλλες ενσαρκώσεις σου είναι πιθανό να ήσουν ευγενής, καλλιτέχνης και να έχεις περάσει από βασιλικές ενσαρκώσεις τιμές και αξιώματα.


quote:
Unseen

Πέρα λοιπόν από τη συγκεκριμένη ζωή της οποίας έχουμε συνείδηση στο εδώ και τώρα μπορεί επίσης να ζούμε ταυτόχρονα...


Επάνω σε αυτό θα συμφωνήσω ! Λέγεται, πως πολλές φορές η ψυχή επιλέγει ταυτόχρονες ενσαρκώσεις για να λάβει πιο γρήγορα τα μαθήματά της (αυτό που στην περίπτωση που δεν έχει εξελιχθεί αρκετά). Συνήθως, όταν φθάσει σε έναν ικανοποιητικό επίπεδο εξέλιξης επιλέγει μία ενσάρκωση κάθε φορά (είτε σαν δάσκαλος, είτε για να επιτελέσει μία αποστολή).

Μπορεί να ζήσει και στο παρελθόν αλλά και στο μέλλον. Μη ξεχνάμε πως ο χρόνος είναι μία ευθεία γραμμή !



Φιλικά, http://astro.forumup.com/


η karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2006, 12:14:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορεί να ζήσει και στο παρελθόν αλλά και στο μέλλον. Μη ξεχνάμε πως ο χρόνος είναι μία ευθεία γραμμή !




karma ΔΗΛΑΔΗ Η ΖΩΗ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΔΙΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΗ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2006, 20:58:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus

Δύο όνειρα - τα οποία μάλιστα τα είδα και το ίδιο βράδυ - που μου τράβηξαν την περιέργεια τελευταία και με έκαναν να απορήσω για το λόγο που τα είδα ήταν τα εξής:

1) Είχα μπροστά μου ένα παγκόσμιο χάρτη και το μάτι μου αντίκρυσε ένα μακρόστενο νησί στον Ατλαντικό Ωκεανό.
Έπειτα γυρίζοντας μια υδρόγειο σφαίρα αντίκρυζα πολλές χώρες - μερικές από αυτές μας είναι γνωστές και σήμερα - και καμία δεν είχε κάποιο όνομα γνωστό ως σήμερα.
Πολύ περίεργα ονόματα και δυστυχώς δεν συγκράτησα κανένα.

2) Ήμουν σε μια φυλακή σε ένα κελί - ανοιχτό από πάνω - μαζί με μια γυναίκα κι έναν άνδρα.
Παίζαμε ένα παιχνίδι με χαρτιά και στο τραπέζι ήταν κάποια χάπια τα οποία θα μοιράζαμε (μη ρωτήσετε το λόγο! )
Ενώ κάποια τα είχαμε ήδη μοιράσει τα υπόλοιπα "τα παίζαμε στα χαρτιά" κι είχα κερδίσει τα περισσότερα.
Ο άνδρας τότε θύμωσε, με χτύπησε στο κεφάλι κι αυτό ήταν!

Κάποιες φοβίες τις οποίες έχω από παιδί:

1) Δεν ανέχομαι να μου πιάνουν το λαιμό κι ούτε κι εγώ θέλω να φοράω μπλούζες που να στενεύουν το λαιμό μου.
Τα τελευταία χρόνια άρχισα να φοράω ζιβάγκο και το θεωρώ κατόρθωμα...
2) Απεχθάνομαι ό,τι μπορεί να μου δώσει δηλητήριο (ταραντούλες, σκορπιοί και τα φίδια μόνο όταν είναι δηλητηριώδη).
3) Δεν αντέχω τα ύψη γιατί φοβάμαι ή οτι θα παραπατήσω ή οτι κάποιος μπορεί να με σπρώξει - εσκεμμένα ή κατά λάθος.


Αγαπητέ Dying_Incubus

Πολύ ενδιαφέρουσες οι διηγήσεις σου !

Από τη μελέτη του ωροσκοπίου σου προκύπτει ότι σε προηγούμενες ενσαρκώσεις σου ίσως είχες βιώσει κάποιες υπονομευτικές ενέργειες από τρίτους και μία είδους βία. Νομίζω, ότι οι φοβίες σου αυτές είναι δικαιολογημένες. Το ζητούμενο σε αυτή σου τη ζωή είναι να τις ξεπεράσεις και να προχωρήσεις μπροστά, μια και τα «μαθήματα» αυτά, τα έχεις ήδη λάβει.

Επίσης, είναι πιθανό να έχεις υπάρξει φιλόσοφος ή νομοθέτης, ιερέας - ιέρεια, ευγενής ή μουσικός, αλχημιστής, ιστορικός ή αρχαιολόγος, ξενοδόχος, πολεμιστής ή στρατηγός και ηγέτης.

Πιθανές χώρες που έχεις ζήσει είναι η Ελλάδα (αρχαία ή νεώτερη), η Ινδία, η Γαλλία ή η Κίνα, η Αυστρία ή η Τουρκία, η Αμερική ή η Ιαπωνία, η Αγγλία, η Γερμανία και η Ισπανία.


quote:
Open Mind

karma ΔΗΛΑΔΗ Η ΖΩΗ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΔΙΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΗ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ?


Η ζωή που επιλέγει κάθε ψυχή (είτε εκείνη, είτε οι οδηγοί της) εξαρτάται από το επίπεδο εξέλιξής της. Πιστεύω, ότι δεν είναι τίποτα προδιαγεγραμμένο. Όπως υπάρχει εξέλιξη στις ψυχές, έτσι υπάρχει εξέλιξη και στο Σύμπαν (μια και υπάρχει άμεση επιρροή) !



Φιλικά, http://astro.forumup.com/


η karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2006, 08:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου karma, σ' ευχαριστώ πολύ τόσο για τις πληροφορίες όσο και για τον κόπο που κατέβαλες!

Αυτό το "ιερέας" κάπως μου κάθεται πάντως!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2006, 10:34:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου karma

Κι εγώ σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου. Μήπως στο ωροσκόπιό μου φαίνεται και κάποια ζωή ως μοναχής εδώ στην Ελλάδα; Γιατί είναι άλλη μια πολύ έντονη εμπειρία που μου εμφανίστηκε σαν ανάμνηση και ξέχασα να αναφέρω.

Είναι ωστόσο πολύ ενδιαφέρον που όψεις του ωροσκοπίου μου έρχονται να επαληθεύσουν τις επιγνώσεις μου...

quote:
Σ' αυτή σου την ενσάρκωση δείχνει ότι είναι πιθανό να έχεις υπάρξει πολεμιστής, ηγέτης ή στρατηγός (ας ήσουν γυναίκα). Πιθανές χώρες, η Γαλλία, η Αγγλία και η Ιταλία.
Λες να ήμουν η Ζαν ντ' Αρκ;

Αγαπητέ Open Mind

Ίσως να μην έχεις ακούσει τη θεωρία που μιλάει για τις δεσμεύσεις που αναλαμβάνει η ψυχή πριν από τη γέννηση, δηλαδή στο διάστημα μεταξύ ενσαρκώσεων. Υποτίθεται ότι στο διάστημα αυτό η ψυχή (η οποία βρίσκεται σε ένα συνεχές εξελικτικό ταξίδι) επιλέγει, με βάση τις πρότερες εμπειρίες της, κύριες παραμέτρους της επόμενης ενσάρκωσής της, οι οποίες ωστόσο δεν είναι τελικές ή αμετάκλητες και η ελεύθερη βούληση μπορεί να τις αλλάξει...

Γεια σου καλέ μου Dying Incubus ...

Unseen

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2006, 17:18:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus

Αυτό το "ιερέας" κάπως μου κάθεται πάντως!


Αγαπητέ Dying_Incubus

Ανάλογα το πώς σου... «βγαίνει» ! Μπορεί να υπήρξες ιερέας από... αρχαίο ναό... μέχρι και σαμάνος ! Τώρα... για να σου «κάτσει», μάλλον κάποια μνήμη περίεργη σου αναδύεται !


quote:
Unseen

Μήπως στο ωροσκόπιό μου φαίνεται και κάποια ζωή ως μοναχής εδώ στην Ελλάδα; Γιατί είναι άλλη μια πολύ έντονη εμπειρία που μου εμφανίστηκε σαν ανάμνηση και ξέχασα να αναφέρω.


Αγαπητή Unseen

Από τη μελέτη του ωροσκοπίου σου προκύπτει ότι είναι πιθανό να έχεις ζήσει στην Ελλάδα και σαν μοναχή.


quote:
Unseen

Λες να ήμουν η Ζαν ντ' Αρκ;


Το θεωρείς απίθανο ;;;;

Από την προσωπική μου εμπειρία και μελέτη, έχω παρατηρήσει πως τα άτομα που ασχολούνται ενεργά με το θέμα της μετενσάρκωσης, είναι παλαιές ψυχές, που στο διάβα των ενσαρκώσεών τους έχουν αφήσει το στίγμα τους στη γη... και όχι μόνο....

Υ.Γ. Χαίρομαι που το θέμα ξαναπήρε.... φωτιά !!!! Θα περιμένω και άλλες ενδιαφέρουσες συμμετοχές !!!!



Φιλικά, http://astro.forumup.com/


η karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2006, 18:40:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΑΓΑΠΗΤΕ Unseen ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ Η ΚΑΡΜΑ ΟΤΙ Η ΨΥΧΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΑΦΟΥ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΓΡΑΦΤΕΙ? . ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΕΝΑ ΡΟΛΟ ΣΕ ΜΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΔΙΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΗ Η ΖΩΗ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΓΕΙ.
ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΚΑΡΜΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΣΥΜΠΑΝΤΑ ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΤΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ Η ΙΣΤΟΡΙΑ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2006, 23:52:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΟΡΕΝ ΜΙΝD, θα σε παραπέμψω στον Σαίξπηρ: "όλος ο κόσμος είναι μια σκηνή θεάτρου".

Και μια και μιλάμε για ψυχαγωγία σκέφτηκα να σας διηγηθώ ένα παραμύθι:

Ο κηπουρός και η τριανταφυλλιά

Μια φορά κι έναν καιρό, ήταν τέσσερις τριανταφυλλιές σε έναν κήπο. Όλο το καλοκαίρι προσπαθούσαν να μακρύνουν κάθε κλαδί τους και να παράγουν όσα περισσότερα μυρωδάτα άνθη μπορούσαν. Ήταν πολύ ευχαριστημένες με τις προσπάθειές τους και σίγουρες ότι ο κηπουρός είχε προσέξει την επιτυχία τους. Έτσι έμειναν όλες άναυδες όταν, στο τέλος του καλοκαιριού, ο κηπουρός τις πλησίασε με το κλαδευτήρι και κλάδεψε τα μακριά, όμορφα κλαδιά τους.

«Ω Θεέ-κηπουρέ μου!», αναφώνησε η πρώτη. «Πώς μπόρεσες να μου το κάνεις αυτό, ενώ είχα εργαστεί τόσο πολύ και τόσο σκληρά για να σε ευχαριστήσω όλο το καλοκαίρι; Είναι άδικο! Είναι κακό! Σε μισώ! Ποτέ πια δεν θα κάνω αυτό που θέλεις να κάνω!»

«Ω… λυπάμαι τόσο πολύ!», είπε ζαρώνοντας η δεύτερη τριανταφυλλιά. «Δεν ξέρω τι λάθος έκανα, ξέρω όμως ότι πρέπει να ήταν τρομερά κακό για να αξίζω μια τόσο οδυνηρή τιμωρία. Υπόσχομαι ότι δεν θα το ξανακάνω ποτέ!».

Η τρίτη τριανταφυλλιά αντιμετώπισε την εμπειρία με πιο φιλοσοφική διάθεση. «Άδικο; Χα! Και ποιος είπε ότι η ζωή είναι δίκαιη; Τα πάντα απλώς συμβαίνουν. Χθες ο κηπουρός με πότιζε, σήμερα με κόβει κομματάκια. Δεν υπάρχει λόγος ή αιτία πίσω από το ο,τιδήποτε. Νομίζετε ότι ο κηπουρός ξέρει τι κάνει; Μπορεί να είναι μεθυσμένος ή να παίρνει διαταγές από αλλού. Αυτό που πρέπει να κάνει κανείς είναι να αποδέχεται τη μοίρα του και να προχωρά.»

Η τέταρτη τριανταφυλλιά ένιωθε τον πόνο από το κλαδευτήρι όπως και οι υπόλοιπες, δεν έπαψε όμως να βλέπει τη μεγαλύτερη εικόνα ενός ολόκληρου καλοκαιριού φροντίδας και περιποίησης. Ήξερε ότι ο κηπουρός δεν ήταν κακός και ότι ο σκοπός του δεν ήταν η τιμωρία. Οι ενέργειές του δεν ήταν ούτε τυχαίες ούτε παράλογες. Η ερώτηση που αναλογιζόταν όλο τον χειμώνα ήταν: «Τι θέλει ο κηπουρός να κάνω ή να μάθω από την επώδυνη αυτή εμπειρία;»
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2006, 23:55:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πέρασαν μερικοί μήνες και κάθε τριανταφυλλιά ανέπτυξε το δικό της σχέδιο δράσης σύμφωνα με τη δική της αντίληψη για την εμπειρία.
Την άνοιξη, η πρώτη τριανταφυλλιά αποφάσισε ότι, εφόσον ο κηπουρός ήθελε λουλούδια, αυτή θα διοχέτευε την ενέργειά της στις ρίζες της. Εξερεύνησε τις σκοτεινές γωνιές του κόσμου του κήπου και τράφηκε από την κοπριά του. Όμως με μόλις μια χούφτα φύλλα πάνω από το χώμα να συλλέγουν φως και διοξείδιο του άνθρακα, η τριανταφυλλιά σύντομα αρρώστησε και πέθανε. Ο θυμός και η επανάσταση μπροστά στην οδύνη δεν μαλάκωσαν τον πόνο της.

Η δεύτερη τριανταφυλλιά προσπαθούσε όλο τον χειμώνα να καταλάβει τι είχε κάνει λάθος το προηγούμενο καλοκαίρι ώστε να αξίζει την τιμωρία. Το μόνο που είχε κάνει όμως ήταν να αναπτυχθεί και να ανθίσει. Ωραία, λοιπόν, αυτή τη φορά δεν θα έκανε τίποτε από τα δύο. Όμως εάν ένα φυτό δεν αναπτυχθεί κι ένα λουλούδι δεν ανθίσει, είναι σχεδόν νεκρά. Βλέποντας την οδύνη ως τιμωρία – και προσπαθώντας να την αποφύγει – η δεύτερη τριανταφυλλιά δεν ένιωσε καλύτερα ούτε έγινε πιο υγιής, απλά παρέλυσε από την έλλειψη δράσης.

Η τρίτη τριανταφυλλιά τα πήγε πολύ καλύτερα. Έκανε ό,τι ακριβώς είχε κάνει την προηγούμενη χρονιά – έβγαλε μακριά, λεπτά κλαδιά με ένα άνθος σε κάθε τους άκρη. Ίσως να τα κόβανε πάλι, ίσως όχι. Δεν είχε ιδιαίτερη σημασία. Τίποτα δεν είχε ιδιαίτερη σημασία. Έτσι, όταν οι κάμπιες και η μελίγκρα άρχισαν να τρώνε τα φύλλα και τα πέταλά της, η τριανταφυλλιά δεν πρόβαλε ιδιαίτερη αντίσταση. Ίσα-ίσα που ο κηπουρός θα είχε λιγότερη δουλειά στο τέλος του καλοκαιριού.

Η τέταρτη τριανταφυλλιά είδε την εμπειρία υπό διαφορετικό πρίσμα. «Πέρυσι το καλοκαίρι αναπτύχθηκα και άνθισα. Ξέρω ότι δεν υπάρχει τίποτε κακό σ’ αυτό. Ο κηπουρός ήταν ευχαριστημένος μαζί μου. Εμπιστεύομαι την κρίση του και τις πράξεις του. Τι διαφορετικό πρέπει λοιπόν να κάνω αυτό το καλοκαίρι;», σκεφτόταν. «Λοιπόν, αυτό που σχεδίαζα να κάνω ήταν να μεγαλώσω καθένα από τα δώδεκα κλαδιά μου ένα μέτρο ακόμη. Ήθελα να επεκτείνω τις δυνάμεις μου. Όμως δεν μπορώ να αναπτυχθώ με κομμένα κλαδιά, πώς λοιπόν θα αναπτυχθώ;»

Για πρώτη φορά, η τριανταφυλλιά κοίταξε καλά τον εαυτό της. Με θαυμασμό ανακάλυψε ότι κατά μήκος όλων των κλαδεμένων κλαδιών της υπήρχαν δωδεκάδες μικρά βλαστάρια – καθένα από τα οποία μπορούσε να γίνει ένα νέο κλαδί.

Αντί λοιπόν να γίνει ένα δυνατό φυτό προς δώδεκα κατευθύνσεις, μπορούσε κυριολεκτικά να απλωθεί προς εκατοντάδες νέες κατευθύνσεις! Τι θαυμάσιο δώρο της είχε κάνει ο κηπουρός – μόνο όμως επειδή ήταν πρόθυμη να αναρωτηθεί: «τι μπορώ να μάθω από αυτή την εμπειρία;»

Κι έτσι τελειώνει το παραμύθι...

Με αγάπη,
Unseen


***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2006, 08:42:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου Unseen, σε ευχαριστούμε για την παράθεση αυτού του όμορφου παραμυθιού.
Η κάθε τριανταφυλλιά μας δείχνει πιθανές αντιδράσεις του ίδιου μας του εαυτού.
Πολλές φορές θυμώνουμε, μισούμε, κατανοούμε, φιλοσοφούμε...
Προσπαθούμε να δείξουμε τα δικά μας άνθη, προσδοκούμε στην ανταπόκριση των άλλων στο θέαμα τους και στην περίπτωση που αυτή η ανταπόκριση δεν έρθει ποτέ απογοητευόμαστε.
Απογοητευόμαστε διότι δε μπορούμε να αντιληφθούμε οτι στην ουσία τα άνθη αυτά δεν είναι δικά μας αλλά για κάποιο λόγο επιλεχθήκαμε εμείς να τα δείξουμε σε κάποιους άλλους ανθρώπους.
Πίσω από την ανταπόκριση ή το προσπέρασμα κάποιου σ' αυτά κρύβεται ένα δίδαγμα.
Για να αντιληφθούν όμως οι άλλοι το δίδαγμα θα πρέπει να το αντιληφθούμε πρώτα εμείς...

Κάπως παρόμοια είναι τα πράγματα και με την μετενσάρκωση.
Για κάποιους λόγους ενσαρκωνόμαστε, λόγους που ενδεχομένως να μη μας είναι ούτε εμφανείς αλλά ούτε κι εύκολο να αντιληφθούμε.
Το γεγονός όμως οτι αυτοί οι λόγοι είναι δυσδιάκριτοι δεν ακυρώνει και την ύπαρξη τους.
Μέσα από τον κύκλο των ενσαρκώσεων της η ανθρώπινη ψυχή πρέπει να διδαχθεί, πρέπει να μοχθήσει και να διδάξει με την σειρά της προτού ενωθεί με την Ανώτερη Δύναμη.

Ίσως οι 4 τριανταφυλλιές να αντιπροσωπεύουν την ανθρώπινη ψυχή στις διάφορες φάσεις αυτού του κύκλου.
Τι λέτε για αυτό?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2006, 16:16:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Unseen

Πολύ όμορφη η ιστορία σου ! Και γεμάτη σοφία !


quote:
Dying_Incubus

Κάπως παρόμοια είναι τα πράγματα και με την μετενσάρκωση.
Για κάποιους λόγους ενσαρκωνόμαστε, λόγους που ενδεχομένως να μη μας είναι ούτε εμφανείς αλλά ούτε κι εύκολο να αντιληφθούμε.
Το γεγονός όμως οτι αυτοί οι λόγοι είναι δυσδιάκριτοι δεν ακυρώνει και την ύπαρξη τους.
Μέσα από τον κύκλο των ενσαρκώσεων της η ανθρώπινη ψυχή πρέπει να διδαχθεί, πρέπει να μοχθήσει και να διδάξει με την σειρά της προτού ενωθεί με την Ανώτερη Δύναμη.

Ίσως οι 4 τριανταφυλλιές να αντιπροσωπεύουν την ανθρώπινη ψυχή στις διάφορες φάσεις αυτού του κύκλου.
Τι λέτε για αυτό?


Συμφωνούμε και... επαυξάνουμε !



Φιλικά, http://astro.forumup.com/


η karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2006, 23:35:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάθε καλό παραμύθι κρύβει ένα μήνυμα και τούτο εδώ δεν αποτελεί εξαίρεση. Στην πραγματικότητα, υπάρχουν τρία πολύτιμα μαθήματα να πάρει κανείς. Πρώτον, η τριανταφυλλιά έπρεπε να μάθει να εμπιστεύεται τον κηπουρό μπροστά στη δυσκολία της. Δεύτερον, δέχθηκε μια πρόσκληση: να ανακαλύψει κάτι καινούριο για το τι σημαίνει το ότι είναι τριανταφυλλιά. Τρίτον, η μάθηση ήταν μόνο το πρώτο βήμα. Έπρεπε να καταβάλει επιπλέον προσπάθεια για να γίνει όσο πιο όμορφη μπορούσε.

Ως άνθρωποι, κι εμείς αντιμετωπίζουμε δυσκολίες και δοκιμασίες καθημερινά. Όπως οι τριανταφυλλιές, έχουμε κι εμείς να μάθουμε τρία μαθήματα.

Πρώτον, να εμπιστευόμαστε το καθοδηγητικό χέρι του Δημιουργού μας. Όσο επώδυνη ή δύσκολη κι αν είναι μια κατάσταση, μπορούμε να επιβιώσουμε και να αναπτυχθούμε, εάν έχουμε εμπιστοσύνη στην αγάπη και τη φροντίδα του Θεού.

Δεύτερον, η ανάπτυξη είναι αποτέλεσμα ανακάλυψης του εαυτού μας. Αν δεν ξέρουμε ποιοι και τι είμαστε, πώς θα αναπτυχθούμε; Αν δεν εξερευνήσουμε το αχρησιμοποίητο δυναμικό μας, πώς θα μπορέσουμε να το χρησιμοποιήσουμε;

Τρίτον, για την ανάπτυξη απαιτείται εργασία και δέσμευση. Είναι εύκολο να ευχηθεί κανείς να έχει μια εύκολη ζωή, είναι όμως δύσκολο να γίνει το είδος του ανθρώπου για τον οποίο οι δύσκολες καταστάσεις είναι εύκολες. Ελάχιστα μπορούμε να ελέγξουμε τα πράγματα που συμβαίνουν γύρω μας, όμως μπορούμε να ελέγξουμε πολύ την προθυμία και τη δυνατότητά μας να ανταποκριθούμε σε αυτά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2006, 23:57:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλά ο καλός μας Dying Incubus, με τις ευλογίες μάλιστα της αγαπητής μας karma μας πηγαίνει ακόμη πιο βαθιά.

Αναλογίζομαι τη θέση σου καλέ μου φίλε και θα μπορούσε ίσως να με βοηθήσει και η karma να πω λίγο καλύτερα αυτό που θέλω να πω. Οι εσωτερικές φιλοσοφίες λένε ότι το ταξίδι της ψυχής από την πρώτη ενσάρκωση μέχρι την απελευθέρωση από τον τροχό των ενσαρκώσεων μοιάζει με το ταξίδι της μέσα από τον ζωδιακό.

Στο σημείο του Κριού, της πρώτης εισόδου στην ύλη, η ψυχή βιώνει ό,τι και η πρώτη τριανταφυλλιά. Η δεύτερη τριανταφυλλιά μου θυμίζει προσωπικά το ζώδιο του Καρκίνου στις αντιδράσεις, ενώ η τρίτη κάτι μου θυμίζει από Ζυγό. Αναγκαστικά πάμε στον Αιγόκερω για να βρούμε χαρακτηριστικά της τέταρτης, αν και νομίζω ότι η τέταρτη αντιστοιχεί καλύτερα στον Ιχθύ.

Πέρα από τα ζώδια όμως, οι τρεις πρώτες από τις τέσσερις τριανταφυλλιές αντιδρούν από το παιδί μέσα τους ή αν προτιμάτε από το Εγώ τους (όπως εξήγησα αναλυτικά και στο τόπικ περί πίστεως). Αντιλαμβάνονται το κλάδεμα σαν πληγή και οργανώνουν άμυνες και οχυρώσεις, άλλοτε μέσω του θυμού και άλλοτε μέσω της απραξίας, σε διαφορετικό βαθμό η καθεμία.

Όμως η τέταρτη τριανταφυλλιά έχει μια εντελώς διαφορετική αντίδραση. Νιώθει το παιδί μέσα της αλλά το παρηγορεί. Έρχεται από ένα άλλο, πολύ υψηλότερο σημείο. Έρχεται από το σημείο του θεϊκού εαυτού της που είναι πλήρες κατανόησης, εμπιστοσύνης και ταπεινότητας. Δεν κάνει τίποτε. Απλά κοιτάζει ερευνητικά τον εαυτό της. Και αίφνης ανακαλύπτει εκατοντάδες δυνατότητες που ξεπερνούν κατά πολύ τις 12 φτωχές δυνάμεις που νόμιζε πως είχε δικές της...

Ίσως λοιπόν καλέ μου Dying Incubus η ιστορία με τις τριανταφυλλιές να δείχνει όντως το μονοπάτι της συνείδησης καθώς βαδίζει προς την προσωπική θεϊκή της εμπειρία. Εντέλει όλοι ερχόμαστε από πολύ μακριά...

Να είσαι καλά.
Unseen

***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2006, 08:00:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Unseen, έτσι είναι!

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τα 3 διδάγματα τα οποία αναφέρεις.
Ο άνθρωπος ερχόμενος στην ζωή πρέπει να μάθει.
Οι γνώσεις οι οποίες θα αποκομίσει δεν θα του δοθούν ούτε εύκολα ούτε με ένα μαγικό τρόπο.
Θα έρθουν με κόπο, αρκετή προσπάθεια, δοκιμασίες κι ίσως έναν (φαινομενικό) πόνο.
Σε αυτή την πορεία όμως θα πρέπει να θυμάται οτι δεν θα δοκιμαστεί ποτέ περισσότερο απ' όσο μπορεί να αντέξει.
Ποτέ δεν θα βρεθεί σε μια κατάσταση η οποία θα είναι άλυτη για αυτόν, όσο κι αν δε μπορεί να ψυχανεμιστεί τη λύση αυτή.
Κι όπως πολύ σωστά αναφέρεις, χρειάζεται αυτογνωσία.
Όλοι μας επιτελούμε ένα σκοπό, όλοι μας ήρθαμε εδώ για κάποιο λόγο κι η ψυχή μας μέσα από κάθε της ενσάρκωση πρέπει να λάβει κάποια μαθήματα.
Για να μπορέσουμε λοιπόν να τα κατανοήσουμε πρέπει να γνωρίζουμε τον εαυτό μας.

Σχετικά με τον παραλληλισμό της ψυχής με τον ζωδιακό κύκλο, ίσως όντως να υπάρχει κάποια σχέση οπότε η αγαπητή karma καλείται να δώσει τα φώτα της!

quote:
Πέρα από τα ζώδια όμως, οι τρεις πρώτες από τις τέσσερις τριανταφυλλιές αντιδρούν από το παιδί μέσα τους ή αν προτιμάτε από το Εγώ τους (όπως εξήγησα αναλυτικά και στο τόπικ περί πίστεως).

Χμμμ!
Ανώτερος Εαυτός - Κατώτερος Εαυτός?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2006, 09:02:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2006, 09:11:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2006, 12:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ ΟΡΕΝ ΜΙΝD, θα σε παραπέμψω στον Σαίξπηρ: "όλος ο κόσμος είναι μια σκηνή θεάτρου".

ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΕΚΚΛΙΝΟΥΜΕ ΑΠ ΤΟ ΡΟΛΟ ΜΑΣ Η ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΔΙΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΗ Η
ΤΥΧΗ ΜΑΣ?
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ Η ΜΟΙΡΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΔΙΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΗ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ
ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΙ ΕΝΝΟΩ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
ΠΧ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΦΤΟ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΑΠ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΜΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ
ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ.
karma ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΜΕ ΤΟ
ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2006, 17:29:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Open Mind, κι εγώ την ίδια άποψη έχω με σένα.
Μερικές καταστάσεις ή γεγονότα είναι προδιαγεγραμμένο να τα γευτούμε και να τα βιώσουμε.
Αυτό που μπορεί να αλλάζει είναι μια δευτερεύουσα λεπτομέρεια.

Θυμάμαι τον εαυτό μου παλιότερα να αναρωτιέμαι πως θα ήταν η ζωή μου αν δεν είχα κάνει την Α επιλογή αλλά την Β.
Πλέον προσπαθώ να συνειδητοποιήσω οτι αυτός που είμαι, ένας άνθρωπος που ζει, αναπνέει, σκέφτεται νιώθει κτλ όπως όλοι μας οφείλεται ακριβώς στις Β επιλογές μου.
Άλλωστε, αν έπαιρνα τις Α επιλογές στην ζωή μου ίσως να ήμουν πάλι εδώ και να είχα δει να εκτυλίσσονται τα ίδια αποτελέσματα με διαφορετικό τρόπο.

Η ταινία "Το φαινόμενο της πεταλούδας" πιστεύω πως είναι ιδανική για στην κατανόηση αυτής της κοινής μας θέσης καθώς κι η "Τρέξε Λόλα, τρέξε" (δεν την έχω δει).

Καλή μου Unseen, πολύ συγκινητικά τα γράμματα των παιδιών.
Τόσο αθώα κι ίσως αφελή μέσα από μια πρώτη ματιά αλλά πολύ διδακτικά αν τα διαβάσουμε βάζοντας το παιδί μέσα μας να τα διαβάσει!

Υ.Γ. Η απάντηση του μικρού Larry για τον Κάϊν και τον Άβελ είναι όλα τα λεφτά!!!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2006, 00:39:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου ΟΡΕΝ ΜΙΝD

Νομίζω ότι όλοι μας ερχόμαστε με κάρτα απεριορίστων διαδρομών σε τούτον εδώ τον πλανήτη που είναι το Συμπαντικό Σχολείο της Αγάπης. Ερχόμαστε για να μάθουμε καλά τα μαθήματά μας και να αποφοιτήσουμε (ευελπιστούμε) κάποτε έχοντας μάθει πρώτα να αγαπάμε τον εαυτό μας γιατί ειδάλλως δεν θα μπορέσουμε ποτέ να δώσουμε σε άλλους κάτι που δεν έχουμε. Α, πάλι με έπιασε η φλυαρία μου αλλά φταίει η διάθεσή μου των τελευταίων ημερών.

Κάπου λοιπόν είχα διαβάσει (πιθανότατα στα βιβλία του ΚΡΥΩΝ "Μη σκέπτεστε σαν άνθρωποι" ειδάλλως στην τριλογία "Συζήτηση με τον Θεό") ότι η ζωή εδώ είναι όπως ένα από τα CD με τα ηλεκτρονικά παιχνίδια. Υπάρχει ένα βασικό σενάριο και ένας επιθυμητός στόχος, έχεις στη διάθεσή σου όπλα, εφόδια κτλ. και καλείσαι να κάνεις το καλύτερο που μπορείς για να εκπληρωθεί αυτός ο στόχος. Έχουν μελετηθεί κάποιες παράμετροι του παιχνιδιού και στην πορεία σου συμβαίνουν πολλά και διάφορα και οι εκβάσεις μπορεί να είναι πολλές και διαφορετικές, άγνωστες στον οποιονδήποτε πέρα από τον προγραμματιστή του παιχνιδιού.

Σε ένα και μοναδικό CD περιέχονται όλες οι πιθανές εξελίξεις. Κάθε φορά που κάποιος παίζει το παιχνίδι το παίζει με τον δικό του μοναδικό τρόπο και κερδίζει τη δική του νίκη - ή ήττα, όμως ακόμη και μέσα στην ήττα του γίνεται καλύτερος για την επόμενη φορά που θα παίξει το παιχνίδι.

Και έρχομαι τώρα στον καλό μου DYING INCUBUS

Κατώτερος - Ανώτερος Εαυτός, Προσωπικότητα - Ανώτερος Εαυτός, Εγώ -Ανώτερος Εαυτός, Παιδί - Πνευματικό Ον, όλα αυτά είναι διαφορετικά ονόματα για το ίδιο πράγμα.

Το ζήτημα είναι καλέ μου να καταλάβουμε ότι δεν είμαστε μόνο οι παίκτες στο ηλεκτρονικό παιχνίδι που διαλέξαμε να παίξουμε, αλλά σε ένα βαθύ επίπεδο είμαστε και οι προγραμματιστές.

Καλό βράδυ.
Unseen

ΥΓ: Πράγματι, αυτό με τον Κάιν και τον Άβελ έγραψε! Πράγματι φοβερά τα γράμματα των παιδιών προς τον Θεό... αλλά κι εμείς κάπως έτσι είμαστε μπροστά Του.

***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****

Edited by - Unseen on 25/11/2006 00:40:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2006, 18:24:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Unseen ΟΠΟΤΕ ΛΕΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΘΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ ΤΟ CD ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2006, 18:28:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε καλά τώρα καλέ μου OPEN MIND, μια παρομοίωση ήταν, μην την παίρνουμε κατά γράμμα. Σίγουρα ο Δημιουργός ξέρει καλύτερο προγραμματισμό από τον οποιονδήποτε γήινο κομπιουτερίστα, έτσι δεν είναι; Άρα μπορεί το παιχνίδι να μην είναι ένα, να υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλά παιχνίδια, λαβύρινθοι ανάμεσα στα παιχνίδια, γέφυρες, συνδέσεις, ο,τιδήποτε μας επιτρέπει να είμαστε απόλυτα ελεύθεροι στις επιλογές μας και κάθε στιγμή να έχουμε ό,τι τελειότερο απαιτείται για την εξέλιξή μας...

Και ίσως απλά να μας έχουν μάθει να σκεφτόμαστε ότι υπάρχει μόνο ένα παιχνίδι, ότι είμαστε απλά παίκτες, ότι δεν έχουμε περιθώρια επιλογής, σκέψου το κι έτσι.

Να είσαι καλά.
Unseen

***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2006, 18:49:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δρ. Bruce Greyson:

"Μπορούμε να εξετάσουμε την εξέλιξη μιας ψυχής από την οπτική της ύλης και να κάνουμε υποθέσεις για τον λόγο για τον οποίο η ψυχή κάνει την επιβίωσή μας και το αναπαραγωγική δυνατότητά μας ανώτερη – ποιον σκοπό εξυπηρετεί η ψυχή όσον αφορά την διατήρηση του σώματός μας στη ζωή;

Ή μπορούμε να την εξετάσουμε από την οπτική του πνεύματος και να πούμε ότι η ψυχή είναι εξελισσόμενη πνευματική οντότητα και ότι το σώμα αναπτύχθηκε προκειμένου να βοηθήσει την ψυχή να αναπτυχθεί. Σε αυτό το πλαίσιο, η ανάπτυξη της ψυχής αποτελεί μια σημαντική εξελικτική διαδικασία και το σώμα είναι απλά ένα εργαλείο που χρησιμοποιεί η ψυχή για να προάγει την ανάπτυξή της.

Ή μπορούμε να υιοθετήσουμε μια περισσότερο κβαντική οπτική (κύμα/σωματίδιο) και να πούμε ότι η ύλη και το πνεύμα εξελίσσονται από κοινού και ότι δεν μπορεί να αναπτύσσεται το ένα χωρίς να αναπτύσσεται και το άλλο. Είναι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος. Όταν μιλάμε για υλική εξέλιξη, επομένως, εννοούμε ότι υπάρχει και ανάλογη πνευματική εξέλιξη που τη συνοδεύει.

Σε ποιο λοιπόν σημείο άρχισαν τα μόρια να αποκτούν αρκετή οργάνωση ώστε να γίνουν κύτταρα; Πότε μπορούμε να πούμε ότι κάτι γίνεται ζώο; Ή ότι κάτι γίνεται άνθρωπος; Νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε την ίδια ερώτηση και για μια πνευματική οντότητα – σε ποιο σημείο κάτι γίνεται ψυχή;"

Ιδέες παρακαλώ;

Ευχαριστώ πολύ.
Unseen


***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2006, 19:56:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΓΙΑ
ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΡΙΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΠΡΙΝ.
Unseen ΕΙΣΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΛΗΡΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ? ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ
ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΟΣ ΤΗ ΜΟΙΡΑ ΜΑΣ?
ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΓΡΑΦΩ ΟΤΙ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΑΜΑ ΘΕΛΕΤΕ ΤΟ
ΣΥΖΗΤΑΜΕ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 09:32:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βεβαίως, καλέ μου OPEN MIND, να το συζητήσουμε.

Πιστεύω ότι ερχόμαστε σε αυτόν τον κόσμο με κάποιες προδιαγραφές. Γεννιόμαστε σε μια συγκεκριμένη οικογένεια, αντί για οποιαδήποτε άλλη, είμαστε μοναχοπαίδια ή μέλη πολύτεκνης οικογένειας (ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό για τον ψυχισμό μας), έχουμε παππούδες-γιαγιάδες ή δεν έχουμε, έχουμε γονείς ή μένουμε ορφανοί: όλα αυτά, η αφετηρία μας είναι σε μεγάλο βαθμό προδιαγεγραμμένη.

Πιστεύω μάλιστα ότι εμείς οι ίδιοι την προδιαγράψαμε κατά την παραμονή μας, στο μεσοδιάστημα μεταξύ ενσαρκώσεων, έτσι ώστε να λάβουμε το καλύτερο δυνατό μάθημα που μπορούμε.

Με την ίδια λογική μπορεί κανείς να σκεφτεί ότι έχουν προδιαγραφεί και κάποια κύρια γεγονότα της ζωής μας: το ότι (αλλά όχι το πότε ή το πώς) θα συναντήσουμε κάποια άτομα-κλειδιά στη ζωή μας ή το ότι θα μας συμβούν κάποια γεγονότα που θα μας βοηθήσουν να καταλάβουμε καλύτερα τον σκοπό για τον οποίο έχουμε έρθει (κάτι σαν "βοήθειες" στο ηλεκτρονικό παιχνίδι που λέγαμε...).

Και βέβαια ο σκοπός για τον οποίο έχουμε έρθει σε τούτο εδώ το Σχολείο είναι να μάθουμε την Αγάπη.

Ερχόμαστε λοιπόν με τις προδιαγραφές που έχουμε επιλέξει και αρχίζουν τα μαθήματα, τα οποία συνήθως αντιλαμβανόμαστε ως πληγές. Οι διάφορες πληγές που συλλέγουμε (και οι πληγές που έχουμε συλλέξει από προηγούμενες ζωές) δημιουργούν μια καθήλωση στην παιδική ηλικία , έτσι που το Εγώ μας, η προσωπικότητά μας δηλαδή, να είναι ουσιαστικά ένα πληγωμένο παιδί.

Οι αντιδράσεις μας λοιπόν στην ενήλικη ζωή μας έρχονται από αυτό το παιδί που κρύβουμε μέσα μας, πράγμα που μπορούμε να διαπιστώσουμε και από τους εαυτούς μας, αν κοιτάξουμε καλά.

Όσο κανείς μένει προσκολλημένος στο Εγώ του, φαίνεται να ακολουθεί μια προδιαγεγραμμένη πορεία που σε μεγάλο μέρος ορίζεται από φαινομενικά εξωγενείς παράγοντες: κοινωνικές συμβάσεις, κ.ά.

Όμως δεν είμαστε μόνο το Εγώ μας. Είμαστε πρωτίστως Πνευματικά Όντα, θεϊκής υφής και ουσίας. Εφόσον το αντιληφθούμε αυτό (και μας δίδονται άφθονες ευκαιρίες να το αντιληφθούμε) και αρχίσουμε να μετακινούμε τη συνείδησή μας ολοένα και πιο πολύ προς αυτή την πραγμάτωσή μας, τόσο ελευθερωνόμαστε από την εξουσία των εξωγενών παραγόντων, τόσο μπορούμε να είμαστε οι ίδιοι δημιουργοί της πραγματικότητάς μας.

Ευχαριστώ πολύ.
Unseen

***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 11:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Unseen ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΟΥΜΕ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ
ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΗ ΜΟΙΡΑ ΜΑΣ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΜΒΟΥΝ
ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΟΡΙΣΤΕΙ .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 12:39:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να καταλάβω κι εγώ, φίλε μου, εννοείς ότι κάποιος άλλος/κάτι άλλο ορίζει τα γεγονότα της ζωής μας; Και ότι αυτά δεν αλλάζουν;

Unseen

***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 13:12:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να καταλάβω κι εγώ, φίλε μου, εννοείς ότι κάποιος άλλος/κάτι άλλο ορίζει τα γεγονότα της ζωής μας; Και ότι αυτά δεν αλλάζουν;

ΠΧ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ Η ΚΑΠΟΙΟ ΑΤΥΧΗΜΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 13:26:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΠΡΟΧΕΙΡΑ


quote:
Πιστεύω μάλιστα ότι εμείς οι ίδιοι την προδιαγράψαμε κατά την παραμονή μας, στο μεσοδιάστημα μεταξύ ενσαρκώσεων, έτσι ώστε να λάβουμε το καλύτερο δυνατό μάθημα που μπορούμε.



quote:
Για να καταλάβω κι εγώ, φίλε μου, εννοείς ότι κάποιος άλλος/κάτι άλλο ορίζει τα γεγονότα της ζωής μας; Και ότι αυτά δεν αλλάζουν;

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΑΣ ΔΙΝΕΤΕ Η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ
ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΖΩΗ ΔΕΝ
ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ.
ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΡΙΖΕΙ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΝΩΤΕΡΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΜΑΣ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΖΩΗ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2006, 13:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταλαβαίνω τι λες, φίλε μου. Είναι πολύ πιθανό να συμβαίνει κι αυτό, αλλά τότε ο άνθρωπος θα πρέπει να θεωρηθεί ως κάτι το στατικό.

Όμως δεν είναι λογικό αν κάποιος στη διάρκεια μιας ζωής εξελιχθεί πάρα πολύ, να πρέπει να μπορεί με κάποιο τρόπο να παίρνει αναβολή (ή αναστολή) από ένα ατύχημα;

Προσωπικά πιστεύω ότι ασθένειες και ατυχήματα είναι κυρίως μέσα υπενθύμισης, κάτι σαν καμπανάκια: μας λένε ότι κάτι κάπου κάνουμε λάθος και ότι πρέπει να αναθεωρήσουμε. Αυτό τουλάχιστον μου έχει αποδείξει η προσωπική μου εμπειρία.

Unseen

***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2006, 13:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όμως δεν είναι λογικό αν κάποιος στη διάρκεια μιας ζωής εξελιχθεί πάρα πολύ, να πρέπει να μπορεί με κάποιο τρόπο να παίρνει αναβολή (ή αναστολή) από ένα ατύχημα;

ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΝ ΕΧΕΙ ΕΞΕΛΙΧΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΑΛΛΩΣΤΕ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ.

quote:
Προσωπικά πιστεύω ότι ασθένειες και ατυχήματα είναι κυρίως μέσα υπενθύμισης, κάτι σαν καμπανάκια: μας λένε ότι κάτι κάπου κάνουμε λάθος και ότι πρέπει να αναθεωρήσουμε. Αυτό τουλάχιστον μου έχει αποδείξει η προσωπική μου εμπειρία.



ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΕΝΗΛΙΚΕΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΣΟ
ΣΟΒΑΡΟ ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ Η ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΜΠΑΝΑΚΙ ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ.
ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ? ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΙΚΗ ΟΤΑΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy