ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Προκαλώ......
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 01:33:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε giorgos1:
quote:
kati allo.NA ME SYNXWRESETE POY GRAFW ME AGGLIKOUS XARKTIRES ALLA DEN THELV NA KANW KAPOIO LATHOS.(ORTHOGRAFIKA)

Καλύτερα να γράφεις στα ελληνικά κι όχι στα greeklish, κι ας κάνεις ορθογραφικά λάθη. Αλλωστε, η όλη υπόθεση των greeklish είναι 100% ορθογραφικό λάθος!!!

Παρακαλούμε όλα όσα μέλη συμμετέχουν στις συζητήσεις των forums του ESOTERICA, να γράφουν στα ελληνικά, εκτός εάν υπάρχει κάποιο τεχνικό πρόβλημα που εμποδίζει την ελληνική γραφή, οπότε σας συνιστούμε να επισκεφτείτε τα τόπικ:
Προτάσεις - Λύσεις για την αποφυγή των Greeklish !

Provlima me ta ELLHNIKA

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 05:46:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλοσόρισες.. είχα αρχίσει να ανησυχώ.. το εννοώ.. δεν είναι δηλαδή σχόλιο ειρωνικό ή όπως αλλιώς θα μπορούσε να το πάρει κανείς..

ΌΛΑ ΚΑΛΑ?

quote:

ΠΡΩΤΟ ΠΛΗΘΥΝΤΙΚΟ ΕΠΙΣΗΣ;

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΛΟΙΠΟΝ :

ΑΦΟΥ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ...
ΓΙΑΤΙ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ;;;;;;;

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ "ΖΩΩΔΟΥΣ ΒΑΜΠΙΡΙΣΜΟΥ"...
"ΘΥΜΑΤΑ":



Σωστά...!!!!!
Δεν μου αρέσει να δικαιολογούμε...
Μα για να χρησιμοποιώ πρώτο πληθυντικό ίσως να έχω κάποιο λόγο!!!
Το "θύματα" δεν νομίζω πως θα μου ταίριαζε... μα ούτε το ζωώδες...
εφόσον μπήκα στον κόπο να προσπαθήσω να καταλάβω έστω και μετά από καιρό.. εφόσον οι ημερομηνίες δείχνουν πως έχασα επεισόδια.. μα στην ουσία δεν έμεινα εκτός.!!!
Για το βαμπιρισμό δεν κάνω σχόλιο...

Φιλικά...!!!

Υ.Γ. κάτι έστειλα... μήπως το πήρες?

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......

Edited by - simori on 04/05/2004 05:56:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2004, 01:19:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
έχει τόση σημασία για σένα αν έχω βρει τι έχω ανάγκη;

παπα μου...
...εχει για σενα;-να μαθεις για μενα εννοω η ψυχη-

εχεις καμμια ιδεα ...για τη συνεχεια της κκουβεντουλας...επειδη με οσα λες...παλι δε διαφωνω...
εχω ομως να πω απλα...
πως οταν ενας ανθρωπος ειναι πολυ κοντα στο στοιχειο γη...πολυ δυσκολα ασχολειται με τα νοερα:νερο αερας...
μονο οταν ερχεται η φωτια...
εστω και μεσα απο γηινες εμπειριες....θα περασει στην ενασχοληση με το πνευμα...

-η Αμαλια εγραψε ολα τα 'πριν' βηματα εως αυτο που αναφερω -


quote:
Δεν μου αρέσει να δικαιολογούμε...(-αι:)
Μα για να χρησιμοποιώ πρώτο πληθυντικό ίσως να έχω κάποιο λόγο!!!

Σιμοριλ...
το "λογο" ερωτησα η ψυχη...


φως+αγαπη
Ατμα


υγ1.ναι "κατι" ελαβα :)

υγ2.
(Αυτο το σοου με τα greeklish Αmalia.. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΔΟΞΟ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΣΟΥ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ... ΧΜ;...)



Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
_ThePriest_
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2004, 03:06:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _ThePriest_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα μας δώσουν ώθηση για να ξεπεράσουμε τις βασικότερες ανάγκες μας. Αλλά και να κατανοήσουμε πως βρισκόμαστε σε στάδιο ετοιμότητας για εξέλιξη, διότι τις περισσότερες φορές οι άνθρωποι κολλάμε σε έναν αγώνα υπερκάλυψης κάποιων αναγκών, και ουσιαστικά αν και νομίζουμε ότι εξελισσόμαστε στην ουσία είμαστε στάσιμοι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_ThePriest_
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2004, 03:08:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _ThePriest_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη για το προηγούμενο...

Γεια σας και συγγνώμη για την καθυστέρηση…

Θα ήθελα να σχολιάσω κάποια πράγματα που ειπώθηκαν, συγχωρέστε με αν δεν απαντήσω σε όλους, αν κάποιος θεώρησε ότι δεν του απάντησα ας ξαναστείλει…

Αρχικά θα ήθελα να πω ότι αυτό που αναφέρει η Αμαλία :

« …οι ανάγκες για κάτι πνευματικότερο θα μας δώσουν ώθηση για να ξεπεράσουμε τις βασικότερες ανάγκες μας. Αλλά και να κατανοήσουμε πως βρισκόμαστε σε στάδιο ετοιμότητας για εξέλιξη, διότι τις περισσότερες φορές οι άνθρωποι κολλάμε σε έναν αγώνα υπερκαλύψεις κάποιων αναγκών, και ουσιαστικά αν και νομίζουμε ότι εξελισσόμαστε στην ουσία είμαστε στάσιμοι… » είναι μια πεποίθηση που έχει η Αμαλία και όχι η αλήθεια, η Αμαλία πιστεύει ότι αυτό θα την οδηγήσει με κάποιο τρόπο κάπου…

αντίθετα εγώ διαφωνώ και μιλάω περισσότερο ρεαλιστικά, δηλαδή τι λες Αμαλία ότι θα μπορούσα να μείνω χωρίς τροφή, χωρίς νερό (βασικές ανάγκες) και να ζήσω με πνευματική αναζήτηση;

Όταν κάποιος πιστεύει ότι έχει ανάγκη την πνευματική αναζήτηση χωρίς όμως να ισχύει κάτι τέτοιο , τότε αυτή η κατάσταση που βρίσκεται είναι απλά ,συνήθως, η προέκταση ενός καταπιεσμένου εγωισμού που προσπαθεί να βρει διέξοδο, φαντάσου ότι είναι σαν να τρως 2 πιάτα φαγητό παραπάνω χωρίς να τα έχεις ανάγκη … κάποια στιγμή θα κανείς εμετό….

Και για την ΑΤΜΑ,

ο άνθρωπος ξεκίνησε από τη γη …. από την άλλη το νερό εξατμίζεται, ο αέρας γίνεται ακατάλληλος αλλά η γη υπάρχει παντού και πάντα.. όταν ασχολείται πολύ λοιπόν με τα δυο αυτά ίσως και να κινδυνεύει…. Αστειεύομαι…

για μένα έχουν όλα σημασία, απλά δεν μπορώ να ξέρω τι θέλει και τι δεν θέλει ο καθένας

Και στο Viking,

Το forum…. Γιατί περιορίζεις τη σκέψη σου , το forum είναι ένα εργαλείο, ενίοτε χρησιμοποιείται σωστέ ενίοτε λάθος, δεν αναλώνομαι σε κάτι που μου είναι αδιάφορο, είναι σα να μου λες πώς να χρησιμοποιήσεις ένα κατσαβίδι, έχει μια προφανή χρήση αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως φονικό αντικείμενο..

Προσπάθησε λοιπόν να επικεντρώσεις τη σκέψη σου όχι στο τι θέλω εγώ, εγώ μπορεί να θέλω να λεει για ταινίες, αλλά στο τι θέλεις εσύ… γενικότερα…


Ευχαριστώ..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2004, 09:58:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα παπά και υπόλοιποι φίλοι της συζήτησης!

quote:
αντίθετα εγώ διαφωνώ και μιλάω περισσότερο ρεαλιστικά, δηλαδή τι λες Αμαλία ότι θα μπορούσα να μείνω χωρίς τροφή, χωρίς νερό (βασικές ανάγκες) και να ζήσω με πνευματική αναζήτηση;


Σε καμία περίπτωση πάτερ μου δεν θεωρώ την πνευματική αναζήτηση ως τη μοναδική ανάγκη που θα μπορούσε να έχει κάποιος. Δεν ταυτίζω δε την πνευματικότητα ή και την πνευματική αναζήτηση με αναγνώσεις βιβλίων, συζητήσεις επί συζητήσεων για τα φιλοσοφικά ζητήματα της ανθρωπότητας την ίδια στιγμή που μπορεί τα παιδάκια μου ή εγώ π.χ. να μην έχουμε να φάμε!

Αν κάποιος πράττει έτσι, είναι κατά τη γνώμη μου, τουλάχιστον εκτός πραγματικότητας!

Θα σου δώσω ένα δικό μου παράδειγμα για να σου κάνω πιο εμφανές τι εννοώ:

Αναζητώ πνευματικά σημαίνει ότι ψάχνω να βρω και να ενωθώ με τις αρχετυπικές αλήθειες που διέπουν την ύπαρξή μου ως άνθρωπο πρώτα από όλα και μετά το σύμπαν και την υπόλοιπη ύπαρξη.
Μία τέτοια αλήθεια, είναι και η έννοια της αγάπης.
Μία πνευματική έννοια, που η μελέτη της με κάνει να θεωρώ ότι:
"αγάπη είναι να δίνεις σε καθέναν ότι πραγματικά έχει ανάγκη"

Μία αλήθεια, που πρωτίστως πρέπει να εφαρμόσω στον εαυτό μου...

Αν λοιπόν εγώ πεινάω, πεινάνε και τα παιδιά μου, τότε σαφώς αυτό που έχω ανάγκη, είναι να κάνω κάτι ώστε να βρω τροφή κι όχι να κάτσω κάτω από ένα δέντρο και να διαβάζω Πλάτωνα. Αν κάνω το δεύτερο, τότε ουσιαστικά δεν αναζητώ την πνευματικότητα (δηλαδή το να ζω πνευματικά), αλλά τον διανοουμενισμό και σε καμία περίπτωση δεν θα έχω μάθει πως η φιλοσοφία βιώνεται μέσα από τη ζωή και την πράξη κι όχι μόνο τα βιβλία. Γιαυτό άλλωστε μας έφτιαξε ο δημιουργός από σάρκα και οστά και μας άφησε πάνω σ'αυτόν τον πλανήτη να φάμε τα λυσιακά μας μέχρι να μάθουμε. Αλλιώς, θα έφτιαχνε από την αρχή άϋλα τσαμπιά από τζίβας (ξεχωριστές συνειδήσεις) που θα κρέμονταν σε ένα συμπαντικό δέντρο, μη κάνοντας τίποτε άλλο, παρά να βρίσκονταν σε συνεχή διαλογισμό.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2004, 12:25:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μία πνευματική έννοια, που η μελέτη της με κάνει να θεωρώ ότι:
"αγάπη είναι να δίνεις σε καθέναν ότι πραγματικά έχει ανάγκη"

Οι πραγματικές ανάγκες Αμαλία, εκτός της τροφής, ενδυμασίας και μιας σκεπής, ώστε να σε προστατεύει από καιρικές συνθήκες, τελειώνουν εκεί. Τέτοια*(Αγάπη)... ότι έχεις δηλαδή ανάγκη, την δίνουν ακόμα και τα παχύδερμα Ζώα…

Μα τα προβατάκια κάνουν Μπεεεε κατά φύση, και ο άνθρωπος σκέφτεται κατά φύση…όποτε, αν φυλάς προβατάκια κάτω από τα δένδρα….,εκει που σκέφτεσαι κότες στο φούρνο με πατάτες, *(ελπίζω να έκανες δίαιτα, γιατί δεν έχει πλαζ το καλοκαίρι) άνοιξε κάνα βιβλίο του Πλάτωνα…που ξέρεις…για Πνεύμα μιλάει…και μάλιστα, όχι το εξ ανάγκης! *(Εκκλησίας.. και Λίβανοθυμιατό παραληρήματα!)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2004, 15:16:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φαντάζομαι αγαπητέ Πλάτωνα, δεν θα ταυτίζεις τις πραγματικές ανθρώπινες ανάγκες με τις σωματικές ανάγκες...

Πάντως εγώ μιλούσα για μία άλλη ΑΝΑΓΚΗ, που είναι ανώτερη, κι απ'τους Θεούς ακόμα... Και σίγουρα ο Πλάτωνας, το γνώριζε αυτό.


κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2004, 16:50:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φαντάζομαι αγαπητέ Πλάτωνα, δεν θα ταυτίζεις τις πραγματικές ανθρώπινες ανάγκες με τις σωματικές ανάγκες...

Για να ακούσουμε λοιπόν ΑΜΑΛΙΑ τις πραγματικές ανθρώπινες ανάγκες, γιατί παλιά σκεφτόμουν να την κάνω σε ένα Νησάκι…. μέσα στη Φύση, με συντρόφους τον Ήλιο την Θάλασσα….…μα ακόμα δεν το αποφάσισα!

quote:
Πάντως εγώ μιλούσα για μία άλλη ΑΝΑΓΚΗ, που είναι ανώτερη, κι απ'τους Θεούς ακόμα... Και σίγουρα ο Πλάτωνας, το γνώριζε αυτό.

Ο Πλάτωνας γνώριζε γιατί μίλαγε, όπως και ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ….μα ποτέ δεν το ονόμασαν…ΑΝΑΓΚΗ…
Μην γυρνάς τώρα την πατάτα, γιατί το παράδειγμα που έγραψες, είναι εξωπραγματικό…μάλιστα θα έλεγα προκλητικό, αφού τώρα υποστηρίζεις πως ο Πλάτωνας γνώριζε…ενώ προηγουμένως….(αν υπάρχει η ΑΝΑΓΚΗ ΣΙΤΙΣΜΟΥ)…η ενασχόληση με τα βιβλία του …δεν είναι πνευματική!!!!

Γιατί δεν έγραψες τότε, πως δεν είναι πνευματικό….και το διάβασμα της καινής διαθήκης.. που υπάρχει σε κάθε σπίτι????

Προσέχετε τι γράφετε δεσποινίς Συντονίστρια! Και αν δεν διαβάσατε ακόμα Πλάτωνα...exm.. Νέα είσαστε... έχετε όλο τον καιρό μπροστά σας!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2004, 23:03:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑ, το μήνυμα που έχω γράψει στην προηγούμενη σελίδα, το διάβασες;

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2004, 06:21:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλία τα διάβασα, μα δεν συμφωνώ με τους ορισμούς που εδόθησαν!

Άλλο ΑΝΑΓΚΗ, άλλο το ΘΕΛΩ...

Λένε, πως νηστικό αρκούδι δεν χορεύει, και στο θέμα των βασικών ΑΝΑΓΚΩΝ συμφωνώ, μα έλα που ο Διογένης και ο Άγιος Φραγκίσκος Φιλοσοφούσαν η και αγίασαν Νηστικοί…Και δεν αναφέρω Βούδα, Χριστό και Ηράκλειτο, γιατί εκεί σε βλέπω να γίνεσαι μανεκέν για καλλιστεία!

Αν κάποιος καπνίζει δυο πακέτα τσιγάρα την ημέρα, και έρθει και μου πει τα έχω ΑΝΑΓΚΗ γιατί έτσι έμαθα, θα του πω πως το τσιγάρο δεν είναι ΑΝΑΓΚΗ, απλά δεν κατανόησε την ΕΠΙΘΗΜΙΑ, και αυτή…ρίζωσε στην ψυχολογική συνέχεια…του κάτι θέλω... κάτι λείπει!

Ο Πλάτωνας ένα πρωί που έμπαινε στην ακαδημία, είδε τους μαθητές του να παίζουν χαρτιά, κοντοστάθηκε και τους κοίταξε!
Δάσκαλε, προσέχουμε του είπαν! Δεν παίζουμε ποσά!
Την συνήθεια την προσέξατε? Τους Ρώτησε!

Βλέπεις Αμαλία, ο ΣΚΟΠΟΣ που γράφεις θυμίζει ΚΑΖΑΤΖΑΚΙΑΚΗ προσέγγιση στη ΖΩΗ, με συσσωρεύτηκες συνέπειες στη συνείδηση, (σαν να κάνεις Body building…) που αν και αναγκαίος προς επιβίωση, δεν ισχύει στις πνευματικές σφαίρες, που διέπονται από κατανόηση, μαμά και κόρη της εξυπνάδας!

Βλέπεις καλή μου, αν η φτωχή μανούλα είχε φιλοσοφήσει λίγο πριν κάνει τα φτωχά παιδάκια της, ίσως η ζωή τους να ήταν διαφορετική! Και πολλές μανούλες κάνουν τα παιδία τους από συνήθεια…
Έτσι καλή μου Συντονίστρια να προσέχεις πολύ γιατί καπνίζεις, και αυτό είναι το λιγότερο μιας και κόβεται, μα αν κάνεις κάνα πιτσιρικά…(από συνήθεια)....αυτός όχι μόνο δεν κόβεται, μα αν σου βγει φιλόσοφος (και στο εύχομαι)… κοίτα μην σε ρωτήσει σαν μεγαλώσει..

Μάνα… γιατί με έκανες?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2004, 07:41:17  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Πλάτωνας ένα πρωί που έμπαινε στην ακαδημία, είδε τους μαθητές του να παίζουν χαρτιά, κοντοστάθηκε και τους κοίταξε!
Δάσκαλε, προσέχουμε του είπαν! Δεν παίζουμε ποσά!
Την συνήθεια την προσέξατε? Τους Ρώτησε!


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......

Edited by - simori on 07/05/2004 07:42:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2004, 10:22:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Άτμα.. πολλές φορές ο λόγος είναι προσωπική αλήθεια.. που δεν χρειάζεται να υποθεί έξω... Ελπίζω να σε κάλυψα...
Την καλημέρα μου σέ όλους!!!!!!!!!!!!

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2004, 14:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Αμαλια..-ΟΧΙ Η ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΡΙΑ//Η ΑΛΛΗ-
στη 'θεωρεια' εισαι καλη....
απο πραξη ...:)
DΙΑΝΑΤΜΑ,
ΤΗΕ TRUTH IS OUT THERE...
~~~~~~~~~~~~~~

-Παπα μου....
αμαρτησα για ...την Aληθεια...
Eξομογησεις τελος

MAGDALENATMA
~~~~~~~~~~~~~~~~

-Σιμοριλ...
εχμ...ναι,βεβαιως-βεβαιως..
(δεν ειναι απαραιτητο να λεγεται δημοσια..../μηπως ομως...
'γενναμε παρεα' τα...ερωτηματικα τωρα...

...-καλυμμενη Ατμα...

~~~~~~~~~~~~~~~~


-Πλατωνακο...
καλοκαιριασε στη Nυμφη....
τα σουβλακια κομμενα :Ρ
ΒΕΤΖΙΤΕΡΙΑΝΑΤΜΑ
~~~~~~~~~~~~~~~

AΣ ΔΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΤΙ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΤΕΡ ΟΤΑΝ ΗΡΘΕ...
ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΠΟ..ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ...ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΞΕΤΑΣΤΗΚΕ ΑΚΟΜΗ...


quote:
OLA AYTA TA LEW GIATI PREPEI NA STAMATISOUNME OLOI NA ASXOLOYMASTE ME PRAGMATA POY TO MONO POU KANOYN EINAI NA MAS DIXAZOYN
H SKEPSI MAS PREPEI NA ANALWNETAI STIS PRAGMATIKES ANAGES MAS

ΑΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΠΡΓΜΤ ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΧΑΖΟΥΝ....

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ
ΠΟΙΟΙ ΜΑΣ ΔΙΧΑΖΟΥΝ

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!
ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΕΣ...
ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ Η ΚΑΚΑ...

ΕΧΜ...Η ΑΤΜΑ* ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΑΝΩΠΟΛΗ!

(*XIΛIA+ENA KOMMATIA)



Technoshamanism

Edited by - ΑΤΜΑ on 07/05/2004 15:21:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 14:28:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάτωνα, τι είναι αυτό που προσδιορίζει τις ΑΝΑΓΚΕΣ και τι αυτό που προσδιορίζει το ΘΕΛΩ;

ΑΝΑΓΚΗ είναι αυτό που πραγματικά χρειάζεσαι ώστε να πραγματώσεις αυτό, το οποίο το είδος σου (στην περίπτωσή μας: ανθρώπινο) αντιπροσωπεύει. (Εξαιρώ από τον ορισμό αυτόν, τις τεχνητές ανάγκες, μιας κι αναφέρομαι στις ουσιαστικές.)

Τι είναι ο άνθρωπος;
Ένα έλλογο ον, που όπως λέει και η λέξη κοιτάζει προς τα πάνω, προς τον ουρανό, προς το πνευματικότερο (άνω θρώσκω). Άρα και οι ανάγκες του ανθρώπου, ξεκινώντας από τις βασικότερες φυσιολογικές (όπως προανέφερα), θα τον οδηγήσουν στην επίτευξη ανώτερων πνευματικών στόχων, που ως ανάγκες - για να είμαστε ρεαλιστές – μόνο σε μία μερίδα της ανθρωπότητας έχουν στην εποχή μας αρχίσει να αφυπνίζονται. Η διαδικασία αυτή ακολουθεί μία εξελικτική πορεία – έναν δρόμο, ο οποίος οφείλει να υπακούει και στους νόμους της φύσεως. Που θέλουν τον κοινό άνθρωπο (κι όχι τον ενσαρκωμένο μύστη) να διανύει κάποια μικρά ή μεγάλα διαστήματα (ανάλογα με το στάδιο εξέλιξής του), σε αυτόν τον ανοδικό δρόμο που εδώ περιγράφουμε από τη σκοπιά των αναγκών.

Να αγνοήσεις αυτές τις ανάγκες δεν νοείται, παρά μόνο να τις ξεπεράσεις, όταν πια το κέντρο της ύπαρξής σου έχει φτάσει όντως σε τέτοιο ύψος, που αυτές του είναι ελάχιστα αναγκαίες. Πόσο ελάχιστα όμως μπορεί να είναι; Ο Βούδας, μετά από μία μακρόχρονη πορεία νηστείας, καθισμένος κάτω από το δέντρο Μπόντχι, και νιώθοντας τις φυσικές του δυνάμεις να τον εγκαταλείπουν, αντίκρυσε μία κοπέλα η οποία έπαιζε μία βίνα. Η βίνα είναι ένα ένχορδο όργανο. Οι χορδές της για να βγάλουν καθαρό ήχο, δεν πρέπει να είναι ούτε πολύ τεντωμένες, ούτε όμως και χαλαρές. Η δε αρμονία μεταξύ τους είναι αυτή η οποία θα συνθέσει τον ξεχωριστό ήχο καθεμίας από αυτές σε μουσική. Τότε – λένε, συνειδητοποίησε πως για να φτάσει στη φώτιση, έπρεπε να ακολουθήσει τη μέση οδό. Έδωσε στο σώμα του αυτό το οποίο πραγματικά του ήταν αναγκαίο (ένα πιάτο ρύζι στην συγκεκριμένη περίσταση – όπως λέει ο μύθος), στον ψυχισμό του ανάλογα, ισορρόπησε κάθε πλευρά της ανθρώπινης προσωπικότητάς του και σαν συνετός αρματηλάτης, πραγμάτωσε την πορεία του για την φώτιση.

Γι’ αυτές τις ανάγκες αναφέρθηκα και στο προηγούμενο μήνυμά μου.


Όσον αφορά το ΘΕΛΩ:
Ως κινητήριος δύναμη, μπορεί να υπηρετεί κάθε τομέα του όντος άνθρωπος, ανάλογα με το που έχει αυτός το κέντρο της συνειδήσεώς του. Έτσι, το ΘΕΛΩ μπορεί να είναι ζωικό,μπορεί να εξυπηρετεί έναν ορμητικό και αχόρταγο ψυχισμό, μπορεί όμως και να εδρεύει στα ανώτερα πνευματικά στρώματα του ανθρώπου και τότε δεν είναι πια ένα απλό ΘΕΛΩ, αλλά καθαρή και αγνή ΒΟΥΛΗΣΗ.

Έτσι διαφοροποιείται η έννοια της ΑΝΑΓΚΗΣ από την έννοια του ΘΕΛΩ, στο οποίο όμως εγώ καν δεν είχα αναφερθεί φίλε Πλάτωνα, παρά μόνο ίσως ως κίνητρο για την υπερκάλυψη (υπερβολή) κάποιων αναγκών, εφόσον αυτό δεν υπηρετεί κάποιον ανώτερο σκοπό.


Τέλος σαν σημείωση φίλε Πλάτωνα:
Όπως βλέπω, χρησιμοποιείς συχνά προσωπικά παραδείγματα για την στήριξη των επιχειρημάτων σου.
Ως παλιό μέλος των forums που έχεις προσφέρει πολλά στις συζητήσεις, έχεις και μεγάλη πείρα στη διεξαγωγή τους.
Φαντάζομαι λοιπόν, ότι θα συμφωνείς κι εσύ, πως η αναφορά σε προσωπικά στοιχεία (υποτιθέμενα ή πραγματικά) που αφορούν μέλη τα οποία συμμετέχουν στα forums, ακόμα κι αν γίνεται με τις καλύτερες προθέσεις, είναι κάτι το οποίο παραβιάζει την ιδιωτικότητα των άλλων.
Θα ήθελα να το έχεις υπόψην σου αυτό, καθώς η δεδομένη συμβολή σου στον τομέα αυτό – δίνοντας το καλό παράδειγμα – θα ήταν κάτι παραπάνω από χρήσιμη.

Καλή σου ημέρα.


κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2004, 15:20:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να αγνοήσεις αυτές τις ανάγκες δεν νοείται, παρά μόνο να τις ξεπεράσεις, όταν πια το κέντρο της ύπαρξής σου έχει φτάσει όντως σε τέτοιο ύψος, που αυτές του είναι ελάχιστα αναγκαίες. Πόσο ελάχιστα όμως μπορεί να είναι; Ο Βούδας, μετά από μία μακρόχρονη πορεία νηστείας, καθισμένος κάτω από το δέντρο Μπόντχι, και νιώθοντας τις φυσικές του δυνάμεις να τον εγκαταλείπουν, αντίκρυσε μία κοπέλα η οποία έπαιζε μία βίνα. Η βίνα είναι ένα ένχορδο όργανο. Οι χορδές της για να βγάλουν καθαρό ήχο, δεν πρέπει να είναι ούτε πολύ τεντωμένες, ούτε όμως και χαλαρές. Η δε αρμονία μεταξύ τους είναι αυτή η οποία θα συνθέσει τον ξεχωριστό ήχο καθεμίας από αυτές σε μουσική. Τότε – λένε, συνειδητοποίησε πως για να φτάσει στη φώτιση, έπρεπε να ακολουθήσει τη μέση οδό. Έδωσε στο σώμα του αυτό το οποίο πραγματικά του ήταν αναγκαίο (ένα πιάτο ρύζι στην συγκεκριμένη περίσταση – όπως λέει ο μύθος), στον ψυχισμό του ανάλογα, ισορρόπησε κάθε πλευρά της ανθρώπινης προσωπικότητάς του και σαν συνετός αρματηλάτης, πραγμάτωσε την πορεία του για την φώτιση.
Γι’ αυτές τις ανάγκες αναφέρθηκα και στο προηγούμενο μήνυμά μου.


Αμαλία, έχω την εντύπωση πως μας δουλεύεις!

Τώρα μιλάς για Βούδα, για μέση οδό και για πορεία φώτισης, λες και ο Πλάτωνας που στο προηγούμενο μήνυμα σου προτρέπεις να μην διαβάσουμε, μιλάει για εξωγήινους και χαρτορίχτρες! Και το γράφεις, λες και απευθύνεσαι σε άτομα που δεν Νοούν, μιας και έντεχνα προωθείς την ευσπλαχνική αγάπη του κυρίου σου…

quote:
Γιαυτό άλλωστε μας έφτιαξε ο δημιουργός από σάρκα και οστά και μας άφησε πάνω σ'αυτόν τον πλανήτη να φάμε τα λυσιακά μας μέχρι να μάθουμε. Αλλιώς, θα έφτιαχνε από την αρχή άϋλα τσαμπιά από τζίβας (ξεχωριστές συνειδήσεις) που θα κρέμονταν σε ένα συμπαντικό δέντρο, μη κάνοντας τίποτε άλλο, παρά να βρίσκονταν σε συνεχή διαλογισμό.

Βρε τι απαίσιος δημιουργός είναι αυτός! Ώστε να φάμε τα λυσιακα μας…έτσι?

Αυτά δεν τα λέει καλή μου συντονίστρια ο Βούδας, ούτε ο Πλάτωνας….μα κάποιοι που προσκυνούν.... στους αιώνες!

Τώρα εσύ θέλεις το κεφάλι ψηλά? Ε κάτι είναι και αυτό Αμαλιτσα, καλό έκανε η κουβέντα!

Τέλος, για τους προσωπικούς παραδειγματισμούς, δεσποινίς.. δεν θα επαναληφθεί αφου σε πείραξαν….καλό όμως είναι να έχεις υπ όψιν, πως ο Πλάτωνας ότι έχει να πει το λέει μπροστά σε όλους…και όχι πίσω από τις Πλάτες τους…Έτσι μόνο κρατά ψηλά…το κεφάλι

Ατμουλα τα έκοψες τα σουβλάκια?

Έλεγα να ανοίξουμε μαζί ένα σουβλατζίδικο, εδώ, τα Greek σουβλάκια… έχουν μεγάλη ζήτηση!

Καλη μερα Αμαλια!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy