ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ομοφυλοφιλία και Χριστιανισμός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2006, 10:45:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είναι όμως σωστό και πρέπον να απορρίπτουμε τους σοφούς των προηγούμενων αιώνων απλώς γιατί έζησαν πριν από εμάς;
Έίναι πρέπον να τους «αφορίζουμε» αποκαλώντας τους «ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΎΣ»

Είναι πρέπον να θεωρούμε κομπογιαννίτες ή ανίδεους,αυτούς τους οποίους διαφωνούν με τα δόγματα των επιστήμονων τους οποίους ανέφερες;
Είναι σωστό να θεωρούμε τους ομοφυλόφιλους διεστραμμένους;
Προσωπικά,δεν έχω και μεγάλη ιδέα από ψυχανάλυση/ψυχολογία,παρότι ο φιλικός μου κύκλος απαρτίζεται περιέργως από ψυχολόγους(οι οποίοι σημειωτέον δεν συμφωνούν ότι είναι διαστροφή).Με ενοχλεί όμως ο ρατσισμός,η διάκριση και η μισαλλοδοξία που προκαλούν λεγόμενα "επιστημόνων"..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ratataplan
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2006, 11:28:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεράκι παρακολουθώ το θέμα που άνοιξες. Συμφωνώ απόλυτα μαζι σου.
Είναι παράλογο και δείχνει απλά έλλειψη κατανόησης και σεβασμού όταν απλά καταδικάζουμε κάποιους και προσπαθούμε να ντύσουμε την διαφωνία μας με λόγια από κάτι που έχουμε διαβάσει.
Και βέβαια είναι πλέον αποδεκτό στην επιστημονική κοινότητα ότι η ομοφυλοφιλία δεν είναι αρρώστια έστω και ψυχολογική.


Να μη λες με πολλά λόγια λίγα πράγματα, αλλά με λίγα λόγια πολλά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2006, 11:43:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και να ρωτήσω εγώ τώρα το πιο απλό πραγμα;τι γνώμη έχετε για τους ομοφυλόφιλους;ή μήπως θα πρέπει να ανοίξω άλλο topic?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2006, 16:30:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι όμως σωστό και πρέπον να απορρίπτουμε τους σοφούς των προηγούμενων αιώνων απλώς γιατί έζησαν πριν από εμάς;
Έίναι πρέπον να τους «αφορίζουμε» αποκαλώντας τους «ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΎΣ»

Άν στηριχθήκαμε πάνω τους προκειμένου να θεμελιώσουμε τον πολιτισμό μας σαφέστατα και όχι.
Άν αυτοί έκαναν το πρώτο βήμα που μας βοήθησε να καταλήξουμε στην υποτιθέμενη σημερινή σοφία σαφέστατα και όχι.
Άν όμως αυτοί στάθηκαν τροχοπέδι και εμπόδιο σε οιανδήποτε επιστημονική πρόοδο σαφέστατα και θα τους αφορίσουμε τρίς, τώρα για το ποιοί εννοούνται απο την μιά πλευρά, ποιοί απο την άλλη ο καθένας μας ας βγάλει τα συμπεράσματα του σύμφωνα με την κρίση του.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2006, 16:49:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και να ρωτήσω εγώ τώρα το πιο απλό πραγμα;τι γνώμη έχετε για τους ομοφυλόφιλους;ή μήπως θα πρέπει να ανοίξω άλλο topic?

Κανένα άλλο θέμα δέν θα ανοίξει αγαπητή μου maraki8, εδώ θα τα πούμε όλα. Το πρόβλημα της ομοφυλοφιλίας βασικά δημιουργείται περισσότερο απο το περιβάλλον ανατροφής, τον κοινωνικό περίγυρο παρά πρόκειται για θέμα κληρονομικότητας ή γονιδίων.
Δέν αμφιβάλλω οτι ίσως και να έχουν τα γονίδια κάποια συμμετοχή αλλά την μερίδα του λέοντος κατέχει το περιβάλλον που ενδυναμώνει τις συγκεκριμένες τάσεις. Και άν το περιβάλλον δέν γνωρίζει τον τρόπο να συμπεριφερθεί στην συγκεκριμένη μερίδα ανθρώπων τα κρούσματα πολλαπλασιάζονται, οι άνθρωποι αυτοί καταντάνε περιθωριακοί, δυστυχισμένοι και πολλές φορές προβληματικοί απέναντι στην κοινωνία δημιουργώντας έριδες, διχάζοντας την στα δύο.
Και το χριστιανικό περιβάλλον εκτός απο τις σκληρές ξερές καταδίκες δέν γνωρίζει κανέναν άλλον τρόποι συμπεριφοράς. Και με την συμπεριφορά αυτή δέν κάνει τίποτε άλλο απο το να επιδεινώνει συνέχεια την κατάσταση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2006, 22:12:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και να ρωτήσω εγώ τώρα το πιο απλό πραγμα;τι γνώμη έχετε για τους ομοφυλόφιλους;ή μήπως θα πρέπει να ανοίξω άλλο topic?

Αγαπητή μου maraki8, δεν χρειάζεται να ανοίξεις κάποιο καινούριο topic καθώς υπάρχουν ήδη κάποια θέματα που έχουν ως θέμα συζήτησης την ομοφυλοφιλία.
Για παράδειγμα, ένα από αυτά είναι το (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ - «Κουσούρι» για την Πυρά?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ratataplan
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2006, 09:08:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάλι Μαρακι μου δεν καταλαβαίνω τι την θες την γνώμη των άλλων?
Και προς αποφυγή παρεξηγήσεων αυτό που εννοώ είναι ότι γιατί πρέπει να διαχωρίζουμε και να ξεχωρίζουμε κάποιους ανθρώπους με γνώμονα με το τι κάνουν στο κρεβάτι τους. Μου ακούγεται πολύ ρατσιστικό. Μια χαρά άνθρωποι είναι με τις αδυναμίες, υποκειμενικότητες και ακρότητες αν θέλεις που έχουμε όλοι μας λίγο πολύ.
Έχω την μικρή εντύπωση ότι ψάχνεις την επιβράβευση ή αν όχι αυτή ψάχνεις να δικαιολογήσεις κάποια πράγματα. Πάλι μπορεί να λαθεύω.


Να μη λες με πολλά λόγια λίγα πράγματα, αλλά με λίγα λόγια πολλά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2006, 09:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και να ρωτήσω εγώ τώρα το πιο απλό πραγμα;τι γνώμη έχετε για τους ομοφυλόφιλους;ή μήπως θα πρέπει να ανοίξω άλλο topic?

Απλοί και φυσιολογικοί άνθρωποι, όπως όλοι μας.
Γενικά μου είναι αδιάφορες οι σεξουαλικές προτιμήσεις των συμπολιτών μου.
Αρκεί να υπάρχει αλληλοσεβασμός βέβαια.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2006, 09:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κανένα άλλο θέμα δέν θα ανοίξει αγαπητή μου maraki8, εδώ θα τα πούμε όλα. Το πρόβλημα της ομοφυλοφιλίας βασικά δημιουργείται περισσότερο απο το περιβάλλον ανατροφής, τον κοινωνικό περίγυρο παρά πρόκειται για θέμα κληρονομικότητας ή γονιδίων.


Με βρίσκεις απολύτως σύμφωνη.Ως προς το πρόβλημα.

quote:
Δέν αμφιβάλλω οτι ίσως και να έχουν τα γονίδια κάποια συμμετοχή αλλά την μερίδα του λέοντος κατέχει το περιβάλλον που ενδυναμώνει τις συγκεκριμένες τάσεις.

Δεν νομίζω ότι το να είναι κάποιος ομοφυλόφιλος ενδυναμώνεται ή δημιουργείται από το περιβάλλον.Μιλώντας με κάποιους από αυτά τα άτομα,μου έχουν δώσει να καταλάβω,ότι ποτέ μα ποτέ,άκόμα και από την παιδική ηλικία,δεν αισθάνονταν έλξη για άτομα του αντίθετου φύλου.Άρα,δεν είναι θέμα περιβάλλοντος κλπ,ίσως τελικά να είναι γονιδιακό ή ορμονικό,χωρίς να είμαι σίγουρη.

Τα κρούσματα δεν πολλαπλασιάζονται τώρα.Πιστεύω ότι ανέκαθεν υπήρχαν πολλά "κρούσματα",απλά τώρα χαλάρωσε κάπως η κοινωνία(δυστυχώς όχι η ελληνική),και οι άνθρωποι δεν φοβούνται ή ντρέπονται τόσο να το φανερώσουν...
Κι έχεις δίκιο,ούτε το κοινωνικό περιβάλλον βοηθάει καθόλου,ούτε και το θρησκευτικό,με τους μυδρους και τους "αφορισμούς" που εξαπολύει κάθε τόσο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2006, 09:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ πάλι Μαρακι μου δεν καταλαβαίνω τι την θες την γνώμη των άλλων?
Και προς αποφυγή παρεξηγήσεων αυτό που εννοώ είναι ότι γιατί πρέπει να διαχωρίζουμε και να ξεχωρίζουμε κάποιους ανθρώπους με γνώμονα με το τι κάνουν στο κρεβάτι τους. Μου ακούγεται πολύ ρατσιστικό. Μια χαρά άνθρωποι είναι με τις αδυναμίες, υποκειμενικότητες και ακρότητες αν θέλεις που έχουμε όλοι μας λίγο πολύ.
Έχω την μικρή εντύπωση ότι ψάχνεις την επιβράβευση ή αν όχι αυτή ψάχνεις να δικαιολογήσεις κάποια πράγματα. Πάλι μπορεί να λαθεύω.


Λαθεύεις αγαπητέ μου.Δεν ξεχωρίζω κανέναν κι έχω επανειλημμένα πεί ότι κοντινοί μου άνθρωποι είναι ομοφυλόφιλοι.
Ρώτησα αυτό το πράγμα μήπως και πούνε ξεκάθαρα την όποια γνώμη τους άνθρωποι που κρύβουν πίσω από θρησκείες,ψυχαναλύσεις και προκαταλήψεις την λανθασμένη ανατροφή τους ή αν θέλεις,τον ρατσισμό τους...
Η δικιά σου η άποψη αγαπητέ μου,είναι υγιέστατη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2006, 10:11:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν νομίζω ότι το να είναι κάποιος ομοφυλόφιλος ενδυναμώνεται ή δημιουργείται από το περιβάλλον.Μιλώντας με κάποιους από αυτά τα άτομα,μου έχουν δώσει να καταλάβω,ότι ποτέ μα ποτέ,άκόμα και από την παιδική ηλικία,δεν αισθάνονταν έλξη για άτομα του αντίθετου φύλου.Άρα,δεν είναι θέμα περιβάλλοντος κλπ,ίσως τελικά να είναι γονιδιακό ή ορμονικό,χωρίς να είμαι σίγουρη.

Δέν είμαι και εγώ απόλυτος πάνω στο συγκεκριμένο θέμα φίλη μου, ίσως αυτά τα άτομα μπορέσουν να δώσουν καλύτερα την απάντηση ώς ειδικότερα.
Αλλά η ένσταση μου πάνω σε αυτό είναι οτι οι ερωτικές σχέσεις δέν υπάρχουν σε μικρές παιδικές ηλικίες ... προσωπική γνώμη λέω βέβαια δέν είμαι ειδικός επι του θέματος ... ξεκινάνε με την εφηβική ηλικία οπότε και έχει ολοκληρωθεί η ανάπτυξη του αναπαραγωγικού συστήματος τόσο σε άνδρες, όσο και σε γυναίκες.
Οπότε μπορούμε να δεχτούμε οτι έχει επιδράσει και το κοινωνικό περιβάλλον σε αυτά τα πρώτα χρόνια της ανθρώπινης ζωής.

quote:
Τα κρούσματα δεν πολλαπλασιάζονται τώρα.Πιστεύω ότι ανέκαθεν υπήρχαν πολλά "κρούσματα",απλά τώρα χαλάρωσε κάπως η κοινωνία(δυστυχώς όχι η ελληνική),και οι άνθρωποι δεν φοβούνται ή ντρέπονται τόσο να το φανερώσουν...
Κι έχεις δίκιο,ούτε το κοινωνικό περιβάλλον βοηθάει καθόλου,ούτε και το θρησκευτικό,με τους μυδρους και τους "αφορισμούς" που εξαπολύει κάθε τόσο...

Συμφωνώ απολύτως, αυτό το φοβούνται ή ντρέπονται που αναφέρεις δέν ίσχυε μονάχα σε παλιότερες κοινωνίες ισχύει και σήμερα έστω σε λίγο μικρότερο βαθμό. Αλλά το μόνο σίγουρο είναι οτι οι απαγορεύσεις, και το φοβερά αρνητικό κλίμα ολωσδιόλου δέν βοηθούν την κατάσταση αντιθέτως την επιδεινώνουν συνεχώς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2006, 11:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά η ένσταση μου πάνω σε αυτό είναι οτι οι ερωτικές σχέσεις δέν υπάρχουν σε μικρές παιδικές ηλικίες ... προσωπική γνώμη λέω βέβαια δέν είμαι ειδικός επι του θέματος ... ξεκινάνε με την εφηβική ηλικία οπότε και έχει ολοκληρωθεί η ανάπτυξη του αναπαραγωγικού συστήματος τόσο σε άνδρες, όσο και σε γυναίκες.
Οπότε μπορούμε να δεχτούμε οτι έχει επιδράσει και το κοινωνικό περιβάλλον σε αυτά τα πρώτα χρόνια της ανθρώπινης ζωής.

Ναι,εννοείται,δεν είπα ότι τα παιδακια έχουν σεξουαλικές σχέσεις από μικρούλια.Από πολύ μικροί όμως οι άνθρωποι δείχνουν την προτίμησή τους,νομίζω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2006, 12:39:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχουν λεχθεί τόσα και τόσα πράγματα στο παρόν θέμα αλλά, κατά τη γνώμη μου, χωρίς να στοχεύουν τον πραγματικό στόχο.

Ο Χριστός ποτέ δεν καταδίκασε τον άνθρωπο ομοφυλόφιλο, τον άνθρωπο ληστή, τον άνθρωπο κακοποιό, ......
Αυτό που έκρινε και κατέκρινε είναι η αμαρτία, για την οποία ευθύνεται ο διάβολος, και όχι τον άνθρωπο!
Πώς θα μπορούσε άλλωστε να καταδικάσει το δημιούργημά του αφού ο ίδιος ήλθε και για να δώσει το μήνυμα της σωτηρίας μέσω της μετάνοιας, της εξομολόγησης και της συγχώρεσης.

Είναι άτοπο λοιπόν να κατηγορούμε το Χριστό, και κατά συνέπεια και το Χριστιανισμό, χρησιμοποιώντας επιχειρήματα που δεν είναι ξεκάθαρα και έχουν να κάνουν με πλήθος παραμέτρους (φύση, κληρονομικότητα, ........).

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο. Πιστεύετε στ’ αλήθεια ότι η ομοφυλοφιλία (και μόνο αυτή) μπορεί να οφείλεται σε γενετική προδιάθεση;;
Δηλαδή να ευθύνεται το DNA;

Τελικά, πώς κρίνετε εσείς την ομοφυλοφιλία;;
ΠΡΟΣΕΞΤΕ!!!! Λέω την ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ και όχι τους ομοφυλόφιλους!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2006, 13:06:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ευθύνεται ο Χριστός για το σημερινό κοινωνικό χάλι που υπάρχει με το συγκεκριμενο θέμα.Αυτό όμως δεν ισχύει και για την εκκλησία,η οποία με λανθασμένες δηλώσεις της,και κάποια κείμενα(τα οποία έχουν αναφερθει και παραπάνω) τα οποία επικαλέιται,δεν συμβάλλει στον ρατσισμό και την κοινωνική απομόνωση των ανθρώπων αυτών.Και δεν φταίει μόνο η εκκλησία,αλλά και οι ίδιοι οι άνθρωποι φυσικά..

Όσον αφορά την ερώτηση περί DNA,νομίζω ότι αυτό ισχύει για τους καθαρά ομοφυλόφιλους και μόνο.Όταν κάποιος είναι αμφιφυλόφιλος,δεν πιστεύω ότι φταίει το DNA του.Απλά του αρέσει να δοκιμάζει από ολα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2006, 13:29:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαράκι,
Το θέμα που εσύ άνοιξες είναι "Ομοφυλοφιλία και Χριστιανισμός" ή μήπως κάνω λάθος;;

Το τι κάνει η ιεραρχία, ο Κλήρος που εσύ αποκαλείς Εκκλησία, δεν πιστεύω πως είμαστε όλοι σε θέση να το κρίνουμε και να βγάλουμε σωστά συμπεράσματα.
Είναι παρακινδυνευμένο να προσεγγίζουμε, τελείως επιφανειακά τις δηλώσεις του κλήρου, και να τους κατηγορούμε!!
Βλέπω όμως πως μας αρέσει να επικεντρώνουμε το ενδιαφέρον μας στις δηλώσεις των ανθρώπων (για τις οποίες έχουμε μια πολύ επιπόλαιη και γενική γνώση) και έτσι, κατ’ αυτόν τον τρόπο, να βάλλουμε κατά του Χριστιανισμού.

Εγώ Μαράκι ρώτησα κάτι, στο οποίο δεν απάντησες ευθέως.
Αν θες, μου απαντάς.


Τελικά, πώς κρίνετε εσείς την ομοφυλοφιλία;;
ΠΡΟΣΕΞΤΕ!!!! Λέω την ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ και όχι τους ομοφυλόφιλους!!!!

Πώς κρίνεις εσύ την ομοφυλοφιλία;

***** maraki
Όσον αφορά την ερώτηση περί DNA,νομίζω ότι αυτό ισχύει για τους καθαρά ομοφυλόφιλους και μόνο.Όταν κάποιος είναι αμφιφυλόφιλος,δεν πιστεύω ότι φταίει το DNA του.Απλά του αρέσει να δοκιμάζει από ολα..

Το παραπάνω δεν το κατάλαβα. Ποιοι είναι οι καθαρά ομοφυλόφιλοι και ποιοι είναι οι άλλοι για τους οποίους δεν φταίει το DNA;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2006, 13:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μαράκι,
Το θέμα που εσύ άνοιξες είναι "Ομοφυλοφιλία και Χριστιανισμός" ή μήπως κάνω λάθος;;

Το τι κάνει η ιεραρχία, ο Κλήρος που εσύ αποκαλείς Εκκλησία, δεν πιστεύω πως είμαστε όλοι σε θέση να το κρίνουμε και να βγάλουμε σωστά συμπεράσματα.
Είναι παρακινδυνευμένο να προσεγγίζουμε, τελείως επιφανειακά τις δηλώσεις του κλήρου, και να τους κατηγορούμε!!
Βλέπω όμως πως μας αρέσει να επικεντρώνουμε το ενδιαφέρον μας στις δηλώσεις των ανθρώπων (για τις οποίες έχουμε μια πολύ επιπόλαιη και γενική γνώση) και έτσι, κατ’ αυτόν τον τρόπο, να βάλλουμε κατά του Χριστιανισμού.



Έχεις διαβάσει προηγούμενα posts σε αυτό το θέμα ή όχι;
Και τι πάει να πεί δεν είμαστε όλοι σε θέση να κρίνουμε τον Κλήρο;είσαι μήπως εσύ;κι εν πάσει περιπτώσει,φυσικά και είμαι σε θέση να κρίνω τον οποιονδήποτε κληρικό που βγαίνει και λέει ότι η ομοφυλοφιλία είναι αμαρτία και αρρώστεια και το βράδυ του κάνει μασάζ ο φιλαράκος του!!!!Φυσικά και είμαι σε θέση να κρίνω τον οποινδήποτε μιλάει αρνητικά ή ρατσιστικά για τους ομοφυλόφιλους από την στιγμή που η φωλιά του είναι λερωμένη.Και ειδικά όταν είναι παπάς!!

quote:
Το παραπάνω δεν το κατάλαβα. Ποιοι είναι οι καθαρά ομοφυλόφιλοι και ποιοι είναι οι άλλοι για τους οποίους δεν φταίει το DNA;

Όντως δεν κατάλαβες,οπότε και θα στο εξηγήσω.Οι άντρες/γυναίκες που έλκονται καθαρά και μόνο από ομοφυλους τους,οφείλουν την έλξη τους αυτή-άποψή μου,έτσι;-σε κάποιο στοιχείο του DNA τους και είναι ομοφυλόφιλοι.Οι άντρες/γυναίκες που έλκονται και από τα δυο φύλα,λέγονται αμφιφυλόφιλοι,και δεν νομίζω ότι αυτό οφείλεται σε κάποιο στοιχείο του DNA τους,απλά τους αρέσει να δοκιμαζουν και τα δυο φύλα...

Όσον αφορά την άποψη μου για την ομοφυλοφιλία,όχι δεν ειναι αρρώστεια,όχι δεν είναι διαστροφή,όχι δεν την θεωρώ αμαρτία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2006, 15:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχεις διαβάσει προηγούμενα posts σε αυτό το θέμα ή όχι;

Τα παρακολουθώ και διαπιστώνω πως δεν έχουν σχέση με τον τίτλο του θέματος που άνοιξες.


quote:
Και τι πάει να πεί δεν είμαστε όλοι σε θέση να κρίνουμε τον Κλήρο;είσαι μήπως εσύ;

Φυσικά και δεν είμαι σε θέση να κρίνω τους άλλους όταν εγώ δεν ξέρω τι μου γίνεται!!
Ή μήπως θεωρείς ότι με το να καταπίνουμε όλα όσα μας προσφέρει το χαζοκούτι, είμαστε και σε θέση να γνωρίζουμε τα πάντα όσα διαδραματίζονται γύρω μας; Ή μήπως θεωρείς ότι η πληροφόρηση, όπως μας την προσφέρουν, είναι αντικειμενική;;


quote:
κι εν πάσει περιπτώσει,φυσικά και είμαι σε θέση να κρίνω τον οποιονδήποτε κληρικό που βγαίνει και λέει ότι η ομοφυλοφιλία είναι αμαρτία και αρρώστεια και το βράδυ του κάνει μασάζ ο φιλαράκος του!

Και εδώ τρέχεις γρήγορα και αυτό σε κάνει να οδηγείσαι σε λανθασμένες διατυπώσεις.
Το ότι η κλεψιά είναι κακό, αν το πει ένας κλέφτης δεν θα το θεωρήσουμε έγκυρο;;
Δηλαδή, ένας ναρκομανής δεν έχει δικαίωμα να πει πως τα ναρκωτικά σκοτώνουν;;
Επειδή κάνει χρήση και ο ίδιος, θα πρέπει να θεωρήσουμε ότι τα ναρκωτικά είναι ακίνδυνα;
Γιατί μπερδεύεις τον άνθρωπο με το σύμπτωμα ή την ασθένεια;;

quote:
Φυσικά και είμαι σε θέση να κρίνω τον οποινδήποτε μιλάει αρνητικά ή ρατσιστικά για τους ομοφυλόφιλους από την στιγμή που η φωλιά του είναι λερωμένη.Και ειδικά όταν είναι παπάς!!

Κάνεις και πάλι λάθος! Άλλο πράγμα είναι να κρίνεις την ομοφυλοφιλία και άλλο είναι να κρίνεις τον άνθρωπο ομοφυλόφιλο!
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να το επαναλάβω όσες φορές κι αν χρειαστεί.
Ομοφυλόφιλος, επίσης, δεν είναι πάντα αυτή η παγιωμένη εικόνα του άνδρα, που εμείς έχουμε σχηματίσει, δηλαδή του θηλυπρεπή, του παθητικού όπως λένε αρκετοί.
Ομοφυλόφιλος είναι επίσης και αυτός (ο ενεργητικός) που για να ικανοποιήσει τις σεξουαλικές ορέξεις του, πολλές φορές, σκαρφίζεται πονηρίες και ασκεί ψυχολογικό εξαναγκασμό (είτε εκφοβισμοί, είτε οικονομικό αντάλλαγμα) έτσι ώστε να πείσει/εξαναγκάσει το άτομο που θα επιλέξει ή θα του τύχει!!
Σε αυτή την περίπτωση, πώς χαρακτηρίζεις Μαράκι την ομοφυλοφιλία του εν λόγω ανθρώπου;;


quote:
Όντως δεν κατάλαβες,οπότε και θα στο εξηγήσω.Οι άντρες/γυναίκες που έλκονται καθαρά και μόνο από ομοφυλους τους,οφείλουν την έλξη τους αυτή-άποψή μου,έτσι;-σε κάποιο στοιχείο του DNA τους και είναι ομοφυλόφιλοι.

Οπότε αυτή την ομοφυλοφιλία τη θεωρείς «φυσιολογική» και δεν την κατατάσσεις στο πλαίσιο προβληματικών ή και «ασθενών» συμπεριφορών που χρήζουν ειδικής αντιμετώπισης;;


quote:
Οι άντρες/γυναίκες που έλκονται και από τα δυο φύλα,λέγονται αμφιφυλόφιλοι,και δεν νομίζω ότι αυτό οφείλεται σε κάποιο στοιχείο του DNA τους,απλά τους αρέσει να δοκιμαζουν και τα δυο φύλα...

Δηλαδή Μαράκι, τα «νομίζω» σου και τα «άποψή μου» μπορούμε να τα θεωρήσουμε ως ακλόνητα επιχειρήματα έτσι ώστε να μην χαρακτηρίσουμε την ομοφυλοφιλία ως μια προβληματική ή και «διατροφική» συμπεριφορά;;
Θα αρκεστούμε στις γενικολογίες και τις αερολογίες περί DNA, που όλοι μας, με περισσή ευκολία, εκστομίζουμε για να μη δούμε κατάματα ένα υπαρκτό πρόβλημα στην κοινωνίας μας;;


quote:
Όσον αφορά την άποψη μου για την ομοφυλοφιλία,όχι δεν ειναι αρρώστεια,όχι δεν είναι διαστροφή,όχι δεν την θεωρώ αμαρτία.

Θα σου πρότεινα να συμβουλευθείς τους Πατέρες της Ορθόδοξης Εκκλησίας μας (υπάρχει μέγας βιβλιογραφικός θησαυρός) σχετικά με το τι εστί αμαρτία, σύμφωνα με την Ορθόδοξη Χριστιανική Παράδοση, γιατί νομίζω πως δεν το κατέχεις καλά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2006, 21:13:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ομοφυλόφιλος είναι επίσης και αυτός (ο ενεργητικός) που για να ικανοποιήσει τις σεξουαλικές ορέξεις του, πολλές φορές, σκαρφίζεται πονηρίες και ασκεί ψυχολογικό εξαναγκασμό (είτε εκφοβισμοί, είτε οικονομικό αντάλλαγμα) έτσι ώστε να πείσει/εξαναγκάσει το άτομο που θα επιλέξει ή θα του τύχει!!
Σε αυτή την περίπτωση, πώς χαρακτηρίζεις Μαράκι την ομοφυλοφιλία του εν λόγω ανθρώπου;;

Προσωπικά θα το χαρακτήριζα ανήθικο, αγαπητέ Ψηλέ, δεδομένου οτι έχουμε να κάνουμε με ένα είδος ψυχολογικής βίας προς τέρψιν ίδιων σκοπών.
Θα ήθελα όμως να σε ρωτήσω κάτι:

quote:
Το τι κάνει η ιεραρχία, ο Κλήρος που εσύ αποκαλείς Εκκλησία, δεν πιστεύω πως είμαστε όλοι σε θέση να το κρίνουμε και να βγάλουμε σωστά συμπεράσματα.
Είναι παρακινδυνευμένο να προσεγγίζουμε, τελείως επιφανειακά τις δηλώσεις του κλήρου, και να τους κατηγορούμε!!
Βλέπω όμως πως μας αρέσει να επικεντρώνουμε το ενδιαφέρον μας στις δηλώσεις των ανθρώπων (για τις οποίες έχουμε μια πολύ επιπόλαιη και γενική γνώση) και έτσι, κατ’ αυτόν τον τρόπο, να βάλλουμε κατά του Χριστιανισμού.

Πρώτα απ' όλα θεωρώ πως δεν είναι και τόσο ταυτόσημες πάντοτε οι έννοιες "Εκκλησία" - "Χριστιανισμός".
Πιστεύω οτι μέσα στην πάροδο του χρόνου κι οι 2 έννοιες μεταβλήθηκαν και πήραν ένα άλλον χαρακτήρα από αυτόν που είχαν παλιότερα.
Πρώτα απ' όλα το να νιώσει ένας ιερέας σωματική έλξη για έναν άνθρωπο δεν είναι καθόλου κατακριτέο - κατά την άποψη μου πάντα - κι είναι κάτι το καθ' όλα φυσιολογικό.
Το να νιώσει έλξη για κάποιον άνθρωπο του ίδιου φύλου πάλι δεν το θεωρώ κατακριτέο.

Κατά καιρούς έχουμε ακούσει πολλές ιστορίες, Ψηλέ μου...

Δυστυχώς όμως τα πράγματα δεν είναι τόσο φυσιολογικά όταν ένας ιερέας νιώθει έλξη και την εκφράζει για ένα άτομο που είναι ανήλικο - είτε του ίδιου είτε του αντίθετου φύλου.
Και για αυτές τις περιπτώσεις έχουμε ακούσει ιστορίες, αγαπητέ...

Σε αυτήν την περίπτωση φυσικά και θα κατακριθεί ένας τέτοιος άνθρωπος κι οι αιτίες θα μπορούσαν να είναι πολλές - ανάλογα βέβαια από ποιές σκοπιές το πλησιάζει ένας άνθρωπος...

1) Μιλάμε για άτομα ανήλικα.
2) Αυτοί οι άνθρωποι συντηρούνται από το Ελληνικό Δημόσιο (φόροι στους πολίτες κτλ) και θεωρούνται ως εκπρόσωποι του Χριστιανικού Θεού επί της γης φυσικά.
3) Διαπράττουν ένα από τα χειρότερα ποινικά αδικήματα.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2006, 09:41:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φυσικά και δεν είμαι σε θέση να κρίνω τους άλλους όταν εγώ δεν ξέρω τι μου γίνεται!!
Ή μήπως θεωρείς ότι με το να καταπίνουμε όλα όσα μας προσφέρει το χαζοκούτι, είμαστε και σε θέση να γνωρίζουμε τα πάντα όσα διαδραματίζονται γύρω μας; Ή μήπως θεωρείς ότι η πληροφόρηση, όπως μας την προσφέρουν, είναι αντικειμενική;;

Καλό είναι που το λες αυτό.Κανείς μας δεν ξέρει τι του γίνεται.Όσον αφορά όμως το συγκεκριμένο θέμα των ομοφυλόφιλων,άσε με να ξέρω κάτι παραπάνω από σένα,όσον αφορά τις ταλαιπωρίες που τραβάνε ΚΑΙ εξαιτίας της θρησκείας...
Και στο χαζοκούτι έχεις αναφερθεί πολλάκις.Όσα σκάνδαλα έχουν βγεί σχετικά με την εκκλησία είναι ψέμματα δηλαδή,να μην τα πιστεύουμε;εδώ έχει βγεί ο Χριστόδουλος και με το γνωστό που έχει πεί "και οι κληρικοί άνθρωποι είναι",προσπαθεί να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα.Και άλλο παράδειγμα.Όταν είχε γίνει η ιστορία με τον Βησσαρίωνα,το χαζοκούτι το βάφτισε αμέσως "θαύμα",τότε έκανε καλά την δουλειά του;Άσχετα αν μετά βγήκε η αλήθεια στη φόρα.όχι,φυσικά και δεν μας προσφέρουν πάντα τα πράγματα αντικειμενικά.Όταν υπάρχουν όμως αποδείξεις,καλά θα κάνουν οι άπιστοι Θωμάδες να σωπαίνουν...

quote:
Και εδώ τρέχεις γρήγορα και αυτό σε κάνει να οδηγείσαι σε λανθασμένες διατυπώσεις.
Το ότι η κλεψιά είναι κακό, αν το πει ένας κλέφτης δεν θα το θεωρήσουμε έγκυρο;;
Δηλαδή, ένας ναρκομανής δεν έχει δικαίωμα να πει πως τα ναρκωτικά σκοτώνουν;;
Επειδή κάνει χρήση και ο ίδιος, θα πρέπει να θεωρήσουμε ότι τα ναρκωτικά είναι ακίνδυνα;
Γιατί μπερδεύεις τον άνθρωπο με το σύμπτωμα ή την ασθένεια;;

Εσύ αγαπητέ μου είπες ότι δεν είμαστε σε θέση να κρίνουμε κανέναν.Θα κρίνουμε και τους κλέφτες και τους εγκληματίες αλλά τους κλέφτες και εγκληματίες παπάδες,θα πρέπει να τους κρίνουμε ακόμα αυστηρότερα.

quote:
Κάνεις και πάλι λάθος! Άλλο πράγμα είναι να κρίνεις την ομοφυλοφιλία και άλλο είναι να κρίνεις τον άνθρωπο ομοφυλόφιλο!
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να το επαναλάβω όσες φορές κι αν χρειαστεί.
Ομοφυλόφιλος, επίσης, δεν είναι πάντα αυτή η παγιωμένη εικόνα του άνδρα, που εμείς έχουμε σχηματίσει, δηλαδή του θηλυπρεπή, του παθητικού όπως λένε αρκετοί.


Ποιός είπε ότι οι ομοφυλόφιλοι είναι μόνο οι θηλυπρεπείς άντρες;το έχεις ξαναπεί αυτό.δεν έχει λεχθεί κάτι τέτοιο εδώ μέσα από κάποιον.
Και φυσικά δεν κρίνουμε τους άνθρωπους ομοφυλόφιλους.Δεν με νοιάζει αγαπητέ μου αν ο παπάς της ενορίας μου είναι ομοφυλόφιλος.Με ενοχλεί όμως,να είναι ο παπάς ομοφυλόφιλος και να κάνει ρατσιστικά κηρύγματα κατά των ομοφυλόφιλων.Κοινώς,η υποκρισία είναι που ενοχλεί..

quote:
Ομοφυλόφιλος είναι επίσης και αυτός (ο ενεργητικός) που για να ικανοποιήσει τις σεξουαλικές ορέξεις του, πολλές φορές, σκαρφίζεται πονηρίες και ασκεί ψυχολογικό εξαναγκασμό (είτε εκφοβισμοί, είτε οικονομικό αντάλλαγμα) έτσι ώστε να πείσει/εξαναγκάσει το άτομο που θα επιλέξει ή θα του τύχει!!
Σε αυτή την περίπτωση, πώς χαρακτηρίζεις Μαράκι την ομοφυλοφιλία του εν λόγω ανθρώπου;;

Διαστροφή;σεξουαλική παρενόχληση;ή μήπως νομίζεις ότι αυτό που λες το κάνουν μόνο οι ομοφυλόφιλοι;αν ναι,πλανάσαι αγαπητέ μου.Συμβαίνουν πολύ πιο συχνά από τους ετερόφυλους..

quote:
Οπότε αυτή την ομοφυλοφιλία τη θεωρείς «φυσιολογική» και δεν την κατατάσσεις στο πλαίσιο προβληματικών ή και «ασθενών» συμπεριφορών που χρήζουν ειδικής αντιμετώπισης;;

Μήπως να κλείναμε τους ομοφυλόφιλους σε κανένα στρατόπεδο συγκέντρωσης και να τους κάναμε λοβοτομή;ειδική αντιμετώπιση;τι είδους αντιμετώπιση;
Γενικά δεν κατατάσω τους ομοφυλόφιλους σε ομάδες και κλίκες προβληματικών και μη φυσιολογικών ανθρώπων.

quote:
Δηλαδή Μαράκι, τα «νομίζω» σου και τα «άποψή μου» μπορούμε να τα θεωρήσουμε ως ακλόνητα επιχειρήματα έτσι ώστε να μην χαρακτηρίσουμε την ομοφυλοφιλία ως μια προβληματική ή και «διαστροφική» συμπεριφορά;;
Θα αρκεστούμε στις γενικολογίες και τις αερολογίες περί DNA, που όλοι μας, με περισσή ευκολία, εκστομίζουμε για να μη δούμε κατάματα ένα υπαρκτό πρόβλημα στην κοινωνίας μας;;

Ήμουν ξεκάθαρη και το τόνισα ώστε να μην προκαλέσω τριβές.ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ-ΝΟΜΙΖΩ ΜΟΥ,αν μου επιτρέπεις δηλαδή.Ο καθένας μπορεί να εκφράσει την ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ,για αυτό και μιλάμε στο φόρουμ...
Και γιατί αγαπητέ μου οι ομοφυλόφιλοι είναι ένα "υπαρκτό πρόβλημα στην κοινωνία μας";μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό;

quote:
Δυστυχώς όμως τα πράγματα δεν είναι τόσο φυσιολογικά όταν ένας ιερέας νιώθει έλξη και την εκφράζει για ένα άτομο που είναι ανήλικο - είτε του ίδιου είτε του αντίθετου φύλου.
Και για αυτές τις περιπτώσεις έχουμε ακούσει ιστορίες, αγαπητέ...


Οοοοο,κι εσυ παρακολουθείς το χαζοκούτι;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2006, 16:55:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οοοοο,κι εσυ παρακολουθείς το χαζοκούτι;;;

Όλοι μας κάνουμε λάθη, αγαπητή μου!
Χεχε!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2006, 23:57:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ομοφυλόφιλος είναι επίσης και αυτός (ο ενεργητικός) που για να ικανοποιήσει τις σεξουαλικές ορέξεις του, πολλές φορές, σκαρφίζεται πονηρίες και ασκεί ψυχολογικό εξαναγκασμό (είτε εκφοβισμοί, είτε οικονομικό αντάλλαγμα) έτσι ώστε να πείσει/εξαναγκάσει το άτομο που θα επιλέξει ή θα του τύχει!!

Πονηριές και ψυχολογικό εξαναγκασμό για να ικανοποιήσει τις σεξουαλικές του ορέξεις μπορεί να ασκεί κάλλιστα και ένας άντρας εις βάρος μιας γυναίκας. Δεν είναι κριτήριο αποκλειστικά για ομοφυλόφυλους. Είναι θέμα ατόμου και συμπεριφοράς.

quote:
Δηλαδή Μαράκι, τα «νομίζω» σου και τα «άποψή μου» μπορούμε να τα θεωρήσουμε ως ακλόνητα επιχειρήματα έτσι ώστε να μην χαρακτηρίσουμε την ομοφυλοφιλία ως μια προβληματική ή και «διατροφική» συμπεριφορά;;
Θα αρκεστούμε στις γενικολογίες και τις αερολογίες περί DNA, που όλοι μας, με περισσή ευκολία, εκστομίζουμε για να μη δούμε κατάματα ένα υπαρκτό πρόβλημα στην κοινωνίας μας;;

Δε μου λες βρε Ψηλέ. Δηλαδή αν κάνεις ένα παιδί και σου βγει ομοφυλόφυλο θα του πεις ότι αποτελεί "υπαρκτό πρόβλημα" στην κοινωνία μας? Να σου πω την αλήθεια...εγώ θεωρώ υπαρκτό πρόβλημα για την κοινωνία μας να υπάρχουν τέτοιες ισοπεδωτικές και ρατσιστικές απόψεις για συνανθρώπους μας.

quote:
Θα σου πρότεινα να συμβουλευθείς τους Πατέρες της Ορθόδοξης Εκκλησίας μας (υπάρχει μέγας βιβλιογραφικός θησαυρός) σχετικά με το τι εστί αμαρτία, σύμφωνα με την Ορθόδοξη Χριστιανική Παράδοση, γιατί νομίζω πως δεν το κατέχεις καλά.

Ασε που υπάρχουν και Πατέρες της Ορθόδοξης Εκκλησίας μας που έχουν κι αυτοί ομοφυλοφυλικές τάσεις


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2006, 05:42:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περί προσωπικών εμπειριών με ομοφυλοφιλία- και μια ένστασις:

Ο πρώτος gay που γνώρισα, ήταν ένας συμμαθητής μου στο λύκειο, παιδί ενός παπά. Πολύ καλό παιδί. Μορφωμένο και ευγενικό. Γίναμε φίλοι. Δεν μίλησε ποτέ γι' αυτό, ούτε ήταν προκλητικός, απλά έβγαζε μια ανεπαίσθητη θηλυπρέπεια στην συμπεριφορά του.

Ήταν η πρώτη φορά που θύμωσα τόσο έντονα με τους συμμαθητές μου. Είναι απερίγραπτο το πόσο χυδαία του φερόντουσαν.

Το θέμα των gay δεν με είχε προβληματίσει ποτέ πρωτύτερα. Αλλά μπροστά σε τόση αδικία και τόση καζούρα, τόση προστυχιά, πιστεύω και ο μεγαλύτερος ομοφοβικός θα είχε λυγίσει.

Τους μίσησα. Και τους συμμαθητές μου που το' πάιζαν αντράκια σε μας, μπας και πηδήξουν, και τους καθηγητές που τον αντιμετώπιζαν ως "υπαρκτό πρόβλημα" στην τάξη, και το κάθε επιστημονοανδρείκελο που ήθελε με την μια ή με την άλλη ψυχολογική μούφα να μου βγάλει αυτό το παιδί ως "μη φυσιολογικό". (Σημείωση: Όσοι αντιμετωπίζετε την ψυχολογία ως επιστήμη, και δη την ψυχανάλυση, κάντε καλύτερα ένα step beyond στις αντιλήψεις σας. Τα "σύμπασα" δεν παίζουν σε καμία επιστήμη, εν έτει 2006.)

Πάνω από όλα όμως μίσησα τον ρατσισμό, τους ρατσιστές και την κακώς εννοούμενη "καθολικότητα" στις απόψεις. Μίσησα την στρεβλή ηθική. Το να λες στον άλλον "Κοίτα, εδώ έχουμε αυτούς τους ανθρώπους, τι θα κάνουμε με τα δικαιώματα τους;" και ο άλλος να κάθεται να σου αραδιάζει τι έκανε ο Λωτ στα Σόδομα, και τι θα έλεγε -μάλλον- ο Χριστός ή ο Μωάμεθ πριν 800.000 χρόνια.

Αυτό δε που σιχαίνομαι είναι η στρεβλή και μονομερής χρησιμοποίηση της επιστήμης (κοινώς, ό,τι μας συμφέρει) προκειμένου να βρεθεί επιχειρηματολογία σε μια καθαρά ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ θέση.

Πάντως, έχει δίκιο ο Ψηλός σε αυτό που λέει:

quote:
Μαράκι,
Το θέμα που εσύ άνοιξες είναι "Ομοφυλοφιλία και Χριστιανισμός" ή μήπως κάνω λάθος;;

Κοινώς, μην κρύβεσαι πίσω από το δάχτυλο σου, τέτοιο θέμα άνοιξες, τέτοια θα ακούσεις.

Άμα ανοίξεις θέμα "Αρχαία Ελλάδα και ομοφυλοφιλία" θα είναι όλα λουλού και ωραία. Σοφοί οι ημών.

Αλλά την επιστήμη φίλε μου Ψηλέ και symbol αφήστε την απ' έξω ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΥΝΗΓΟΡΕΙ με όσα έλεγε ο Απόστολος Παύλος στου παππού μου τα χρόνια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ποδηλάτης
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2006, 07:35:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ποδηλάτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ομοφυλοφιλία και Χριστιανισμός

και ξανά-μανά

Κατά βάθος,είμαι Εχέμβροτος.......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2006, 14:10:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ επιμένω και προσπαθώ, μέσα από την κουβέντα μας,
να "αναδείξουμε" περισσότερο το φαινόμενο της ομοφυλοφιλίας στην κοινωνία μας, και όχι να επικεντρώσουμε το ενδιαφέρον στον άνθρωπο ομοφυλόφιλο.
Η εχθρική στάση των ανθρώπων απέναντι στο συνάνθρωπο που τυχαίνει να «διαφέρει» ή και να «προσβάλλει» κάποια από τα «κοινώς αποδεκτά» πρότυπα, δεν έχει να κάνει με τη θρησκευτική πίστη των ανθρώπων.

Μη μου λέτε τώρα πως η ελληνική κοινωνία, αν δεν ήταν στην πλειοψηφία της Χριστιανική, θα αντιμετώπιζε διαφορετικά τους ομοφυλόφιλους;;

Αντιθέτως, πιστεύω πως η άγνοια του Λόγου του Θεού και ο φόβος οδηγεί σε λανθασμένες και προσβλητικές συμπεριφορές εις βάρος των συνανθρώπων μας που είναι διαφορετικοί από εμάς.

Όσον αφορά τον άνθρωπο ομοφυλόφιλο και το πώς τον αντιμετωπίζει η αγάπη του Χριστού, είναι ξεκάθαρο και δεν πιστεύω να χρειάζεται περαιτέρω σχόλια.


Σε ένα πράγμα στο οποίο διαφωνώ κάθετα, είναι όταν επικαλούμαστε την επιστήμη, η οποία δεν δύναται να μας προσφέρει, με απόλυτη σιγουριά, στοιχεία προκειμένου να στηρίξουμε τα επιχειρήματά μας.


Ίσως οι περισσότεροι να έχετε ακούσει ότι για ορισμένες αντικοινωνικές ή και εγκληματικές συμπεριφορές στον άνδρα, ευθύνεται ένα χρωμόσωμα!
Ίσως να γνωρίζετε, επίσης, και για κάποιο γονίδιο που φαίνεται να είναι υπεύθυνο για ένα σχετικά υψηλό ποσοστό αλκοολικών!

Θα μπορούσαμε λοιπόν να αποδεχθούμε τις εγκληματικές ή και αντικοινωνικές συμπεριφορές, καθώς και τον αλκοολισμό ως φυσικές ή και φυσιολογικές καταστάσεις και συμπεριφορές;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2006, 14:47:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Ηδονή, ανάμεικτη με φρίκη, ένα παράξενο κακό»
Baudelaire
Ένας και μόνο στίχος που περικλείει και αποκαλύπτει το θέμα μας.
-------------------------------------------------------------

Αγαπητή Brie Boy, ο δρόμος που οδηγεί προς την εσωτερική κόλαση και τον αυτοβασανισμό, είναι ο εύκολος δρόμος.
Ακολουθώντας τον δρόμο αυτό ο άνθρωπος χάνει την ψυχή του.

Ο τελικός σκοπός της ανάλυσης του βάθους είναι να κάνει τον άνθρωπο να αναπτύξει την προσωπικότητά του, αντιμετωπίζοντας κατά πρόσωπο τις καταστροφικές δυνάμεις που τον ποδηγετούν και που έρχονται από πολύ δυσάρεστες και σκοτεινές γωνίες.
Αυτός είναι ο δύσκολος δρόμος.

Δεν πρέπει σύμφωνα με το χριστιανικό πρόσταγμα «έσεσθαι τέλειοι» να αγωνιζόμαστε για την τελειότητα;

Με εκτίμηση.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2006, 21:48:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περίμενε να τα δούμε ένα ένα:

quote:
symbol:
Αγαπητή Brie Boy, ο δρόμος που οδηγεί προς την εσωτερική κόλαση και τον αυτοβασανισμό, είναι ο εύκολος δρόμος.
Ακολουθώντας τον δρόμο αυτό ο άνθρωπος χάνει την ψυχή του.

Αυτό δεν καταλαβαίνω ούτε τι λέει ούτε που κολλάει. Anyway.

quote:
symbol:
Ο τελικός σκοπός της ανάλυσης του βάθους είναι να κάνει τον άνθρωπο να αναπτύξει την προσωπικότητά του, αντιμετωπίζοντας κατά πρόσωπο τις καταστροφικές δυνάμεις που τον ποδηγετούν και που έρχονται από πολύ δυσάρεστες και σκοτεινές γωνίες.
Αυτός είναι ο δύσκολος δρόμος.

Εδώ κάτι κατάλαβα. Κοινώς λες πως το εύκολο είναι να αποδεχτούμε τα πάθη μας, και το δύσκολο είναι να τα ποδηγετήσουμε. Γιατί όμως να τα ποδηγετήσουμε;

quote:
symbol:
Δεν πρέπει σύμφωνα με το χριστιανικό πρόσταγμα «έσεσθαι τέλειοι» να αγωνιζόμαστε για την τελειότητα;

Α, να γιατί. Η τελειότητα. Δηλ. ο τέλειος άντρας είναι ο αρτιμελής, υγιής, όμορφος, straight, έξυπνος άντρας. Μήπως είναι και ψηλός, ξανθός, με γαλάζια μάτια;

Η τελειότητα την οποία οραματίζεστε, κύριοι, είναι η τελειότητα του Χίτλερ. Δεν ήταν και λίγοι οι ομοφυλόφιλοι που εξολοθρεύτηκαν επί των ημερών του. Τα επιχειρήματα του ήταν πάνω κάτω τα ίδια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2006, 22:41:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλ. ο τέλειος άντρας είναι ο αρτιμελής, υγιής, όμορφος, straight, έξυπνος άντρας. Μήπως είναι και ψηλός, ξανθός, με γαλάζια μάτια;

αν αλαξεις τα<<ψηλός, ξανθός, με γαλάζια μάτια;>> σε μετριου αναστηματος,καστανοξανθος(ποιο πολυ καστανο),με καφεπρασινα ματια τοτε εχεις εμενα

αντε και σε καλη μερια


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2006, 22:55:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


αν αλαξεις τα<<ψηλός, ξανθός, με γαλάζια μάτια;>> σε μετριου αναστηματος,καστανοξανθος(ποιο πολυ καστανο),με καφεπρασινα ματια τοτε εχεις εμενα



αν αλλαξεις τα<<ψηλός, ξανθός, με γαλάζια μάτια;>> σε πολυ μετριου αναστηματος,μελαχρινος,με φαλακρα,με κοιλιτσα,με καφε ματια τοτε εχετε μενα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2006, 22:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, αλλά εσύ κάνεις πολλά ορθογραφικά, τρελό αγόρι. Πρόσεχε τις καταστροφικές δυνάμεις που ποδηγετούν τον Μπαμπινιώτη μέσα σου. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2006, 08:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι, αλλά εσύ κάνεις πολλά ορθογραφικά, τρελό αγόρι. Πρόσεχε τις καταστροφικές δυνάμεις που ποδηγετούν τον Μπαμπινιώτη μέσα σου

αν ειμουν τελειος θα ειμουν θεος

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy