ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μάρτυρες του Ιεχωβά
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2007, 12:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2:
«Αν δεν ενδιαφερόταν για τα άλλα έθνη με τον κόσμο που είχε ως οπαδούς θα είχε κάνει επίθεση στους Ρωμαίους! και θα είχε πεθάνει στο Σταυρό από τους Ρωμαίους ως επαναστάτης!»
Schwabe:Ποια «επίθεση» έκανε παρακαλώ στους Ρωμαίους και δεν το αντιλήφθηκα??
Στον σταυρό καταδικάστηκε όχι διότι τάχα «επιτέθηκε» στους Ρωμαίους (!), αλλά ένεκα της κατηγορίας που δήθεν του κόλλησαν οι Εβραίοι ως επίδοξου «Βασιλιά».
Η ανάκριση του από τους Ρωμαίους σου μοιάζει εσένα σαν κάποιου που «επιτέθηκε»?? Ίσα ίσα, οι Ρωμαίοι προσπάθησαν να τον σώσουνε!!

Να αναλύσω! Λίγο πιο πολύ! Εννοώ ότι ο στόχος του ήταν να ενημερώσει όλα τα έθνη όπως και το πέτυχε, για τη βασιλεία των ουρανών! Εννοώ ότι έχοντας πολλούς οπαδούς εάν ήθελε και είχε ως στόχο την επίγεια εξουσία θα είχε επιτεθεί εναντίων των Ρωμαίων! Και ότι ο λόγος της σταύρωσής του αποδεικνύει ακριβώς αυτό! Ότι σταυρώθηκε για να σώσει τον άνθρωπο και όχι την τοπική κοινωνία!
-Δεν καταλαβαίνω που μπερδεύτηκες είμαι πολύ σαφής!

quote:
europaios2:
«εξάλλου αν δεν γνώριζαν δε θα έμπαιναν στον κόπο να θανατωθούν όπως Αυτός!»
Schwabe:Οι χιλιάδες Μουσουλμάνων που θυσιάζονται για την πίστη τους, γνωρίζουνε ναι ή όχι?? Συνεπώς, όσο «γνωρίζουν» οι μεν άλλο τόσο «γνωρίζουν» και αυτοί που εσύ εννοείς φίλτατε!

Να σκέφτεσαι πιο λογικά, και προπάντων να μην χάνεις τον αυτοέλεγχο σου.



Κανένας μουσουλμάνος δεν πεθαίνει για την πίστη του! Που το είδες? Άκουσες για κανά θρησκευτικό πόλεμο? Τι δουλεία έχει η απελευθέρωση της Παλαιστίνης με τη θρησκεία? Για αυτό σου λέω τα έκανες σαλάτα! Ποια θρησκεία είναι αυτή που έχει ως στόχο το θάνατο των άλλων?
quote:
Schwabe:Λάθος κάνεις φίλτατε. Γνωρίζω αρκετούς Τούρκους για τους οποίους η Ακρόπολη κάθε άλλο παρά «πέτρα» είναι. Τόσο μίσος πια για κάθε άλλο αλλόθρησκο σου έχει εμφυσήσει η «θρησκεία της αγάπης» που ασπάζεσαι?


Εγώ δε μισώ τους Τούρκους για τη θρησκεία τους! Mισώ τους προγόνους τους και αντιπαθώ τους απογόνους τους, γιατί αυτοί κατέστρεψαν την Ακρόπολη! Αυτοί ξεκλήρισαν τους Ποντίους, αυτοί κατέκτησαν δια σφαγής τα Ελληνικά εδάφη που τόσο αγαπάς! Και για αυτό φιλαράκο μέχρι και τα στραγάλια που σε όπιο Σουπερ-Μάρκετ και αν έχω κοιτάξει είναι Τουρκικής προέλευσης! τα έχω κόψει! Από μένα ούτε λεπτό δε θα δουν γιατί είμαι πραγματικός Έλληνας και όχι μόνο στα χαρτιά! Ούτε μία σφαίρα δε θα αγοράσουν από μένα! Εσύ που κάνεις και παρέα μαζί τους ποιος ξέρει μετά από λίγο καιρό μπορεί και να συμφωνείς και με τις διεκδικήσει τους! Εξάλλου με όποιον δάσκαλο καθήσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις! Ρίξε και καμιά ζεμπεκιά! Συνηθίζεται!
quote:
europaios2:
«Τα τάματα γίνοντε από το σπίτι και το κρεβάτι του πόνου προκέιμένου κάπιος να γίνει καλά, εκπληρώνοντε όταν όντως γίνεται καλά!»

Schwabe:Αυτό το εμπόριο με το Θείο, είναι και η ουσιαστική σχέση που αναμένει ο χριστιανός: να ανάψω το κεράκι για να «πάει καλά η ψυχή του νεκρού», να κάνω ευχέλαιο για να «φύγουνε τα σατανικά πνεύματα από το σπίτι ή μαγαζί», να κάνω τάμα για να «γιατρευτεί ο κλινήρης».

Έτσι δεν είναι φίλτατε?

Ωστόσο, ούτε την «ψυχή» κανένας σας ποτέ είδε, ούτε τα «σατανικά πνεύματα» σας μιλήσανε, ούτε και κανείς από τα τόσα και τόσα τάματα μπόρεσε ή θα μπορέσει να βοηθήσει ποτέ στην ίαση του Χριστόδουλου…..



-Είναι στη φύση του ανθρώπου να ευχαριστεί όποιον τον βοηθάει! είναι το κοινός <<είμαι υποχρεομένος>> βέβαια υπάρχουν και τα γαϊδούρια!(με τη μεταφορική βέβαια έννοια για να μη διευκρινίζω πάλι!)
Μηδέ αχάριστος παρά του ευεργηθέντος!

-Μάλλον έχεις στο μυαλό σου, το δικό σου μαγαζί! Όλο και κανά βιβλίο θα πουλάς και συ! Έτσι βλέπεις και τις θρησκείες σα μαγαζιά!
Λες για το Χριστόδουλο! Ατυχές το παράδειγμά σου! Γιατί βλέπεις και συ το δέντρο και όχι το δάσος! Η γυναίκα του Καίσαρα δε σημαίνει ότι και είναι! Οι τίτλοι δεν κάνουν τον Χριστανό Ορθόδοξο!πολλές φορές τον παραπλανούν!
-Σ΄αυτό το FORUM μιλάμε για την ιδεολογική χροιά των πραγμάτων όχι για την υλική! (αυτό και να χρειαστεί από κάπιο σχολιασμό σου δε θα το αναλύσω γιατί απλά βαριέμαι!)
Και για να κλείσω!....Σε έναν πόλεμο με τους Τούρκους εάν ο απέναντί μου Τούρκος είναι είτε άθεος, είτε Μουσουλμάνος, είτε Χριστιανός Ορθόδοξος με την ίδια ευχαρίστηση θα τον σκωτώσω! όπως με την ίδια ευχαρίστη θα είμαι συμπολεμιστής με τον Έλληνα είτε Μουσουλμάνο είτε άθεο είτε Ορθόδοξο! είτε ειδολολάτρη! Δεν μπερδέυω τον Καίσαρα με τον Θεό! (για να σε προλάβω!)
-Η διαφορά μας ξέρεις ποια είναι? Εσύ ώς άθεος ( γιτί τα περί αληθείας που είχες αναφέρει μόνο ως αμπελοφιλοσοφίες μπορώ να τα εκλάβω!) πιστεύεις ότι θα γίνεις φουσκί για τα δέντρα!
*Εγώ έχω κάπως μεγαλύτερες φιλοδοξίες! Θέλω στη μεταθάνατω ζωή να αγκαλιάσω τους προγόνους μου να ευχαρίστησω τους ήρωες του 21! και να τους πω! ότι και γώ με τον τρόπο μου έκανα τον αγώνα μου είτε μέσω ενός πολέμου! εφόσον χρειαστεί! είτε μποικοτάροντας ότι είναι Τουρκικό στην ειρήνη! Θέλω να μπορώ να τους κοιτάξω στα μάτια χωρίς να ντρέπομε και να αισθάνοιμαι υποδεέστερος! Και κάτι άλλο σε περίπτωση ποιλέμου δεν πρόκειτε να πολεμήσω ούτε για τους Νεοέλληνες ούτε για την οικογενειά μου. Ειδικά για την οικογενειά μου άμα θέλω έχω όλη την άνεση να την πάρω να σηκωθώ να φύγω και να γυρίσω μόνο εκ του ασφαλούς! Θα πολεμίσω μόνο και μόνο με την υποχρεώση που νιώθω απέναντι στους πραγματικούς Έλληνες προγονους μου!
-(παρεκτράπηκε βέβαια κάπως το θέμα αλλά όπως σου βαράνε πρέπει να χορέψεις)

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2007, 22:46:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Εννοώ ότι έχοντας πολλούς οπαδούς εάν ήθελε και είχε ως στόχο την επίγεια εξουσία θα είχε επιτεθεί εναντίων των Ρωμαίων!»

Που τους είδες φίλτατε τους…..«πολλούς οπαδούς» στον Ιησού?? Μήπως ξεχνάς ότι ελάχιστοι ολίγοι εκ των Εβραίων ήσαν αυτοί που τον πίστευαν?

Μήπως ξεχνάς ότι καμία μετρήσιμη δύναμη δεν ακούστηκε όταν φώναζαν οι Εβραίοι στους Ρωμαίους υπέρ της καταδίκης του? Να έκαμνε «επίθεση» επομένως με τι?? Με 12 ή με 24 άτομα?

europaios2:
«Και ότι ο λόγος της σταύρωσής του αποδεικνύει ακριβώς αυτό! Ότι σταυρώθηκε για να σώσει τον άνθρωπο και όχι την τοπική κοινωνία!»

Λάθος κάνεις.

Αυτό είναι αυτό που εσύ πιστεύεις, και αυτό που η Κ.Δ. αφηγείται. Όμως, ο Ιησούς σταυρώθηκε διότι κρίθηκε ένοχος από τους νόμους των Ρωμαίων, και όχι διότι…..θέλησε να σώσει τον άνθρωπο!!!!

Άλλο ο μύθος, και άλλο η πραγματική αιτία.

europaios2:
«Δεν καταλαβαίνω που μπερδεύτηκες είμαι πολύ σαφής!»

Το ότι είσαι «σαφής», μόνο εσύ το αντιλαμβάνεσαι….

europaios2:
«Κανένας μουσουλμάνος δεν πεθαίνει για την πίστη του! Που το είδες?»

Ο Ιερός Πόλεμος των Μουσουλμάνων, γίνεται για την πίστη τους. Δίχως την επίκληση της πίστης τους, κανείς δεν επρόκειτο να θυσιαστεί. Να μην βιάζεσαι όταν γράφεις.

europaios2:
«Ποια θρησκεία είναι αυτή που έχει ως στόχο το θάνατο των άλλων?»

Η Παλαιά Διαθήκη, περιέχει πολλαπλές προτροπές του Θεού για την θανάτωση άλλων ανθρώπων, οι οποίοι απλά δεν πίστευαν στον Θεό του Μωυσή. Έτσι, στόχος αυτής της θρησκείας, μεταξύ άλλων, υπήρξε και ο θάνατος άλλων ανθρώπων, και μάλιστα ολάκερων φυλών.

Θέλεις να σου υπενθυμίσω τα εδάφια?

europaios2:
«Mισώ τους προγόνους τους και αντιπαθώ τους απογόνους τους, γιατί αυτοί κατέστρεψαν την Ακρόπολη!»

Λάθος κάνεις και αντιπαθείς τους απογόνους των Τούρκων, διότι αυτό παραπέμπει σε ναζιστική σκέψη. Μέσα στην Ακρόπολη, εκκλησία είχανε χτίσει οι Ορθόδοξοι και όχι οι Τούρκοι!

Αργότερα, ευτυχώς, γκρεμίστηκε.

europaios2:
«Αυτοί ξεκλήρισαν τους Ποντίους, αυτοί κατέκτησαν δια σφαγής τα Ελληνικά εδάφη που τόσο αγαπάς!»

Η γενοκτονία των Ποντίων είναι μια ιστορική αλήθεια, κάτι που προσωπικά με αγγίζει ιδιαιτέρως μιας και η οικογένεια του παππού μου κατάγεται από την Μικρά Ασία.

Άλλο όμως αυτό, και άλλο η ιδέα της συλλογικής ευθύνης που εσύ εκφράζεις.

europaios2:
«Εσύ που κάνεις και παρέα μαζί τους ποιος ξέρει μετά από λίγο καιρό μπορεί και να συμφωνείς και με τις διεκδικήσει τους! Εξάλλου με όποιον δάσκαλο καθήσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις! Ρίξε και καμιά ζεμπεκιά! Συνηθίζεται!»

Να ξέρεις ότι το να μπορείς κάποιον να «τον κόψεις με βαμβάκι», είναι πολύ πιο δύσκολο και διαχρονικό παρά με μαχαίρι. Το δεύτερο είναι εύκολο, το πρώτο θέλει μυαλό.

Μάθε να διευρύνεις το σκεπτικό σου, καλή η ιστορία και η γνώση της, αλλά κοιτάζοντας πίσω δύσκολα θα πορευτείς για πολύ μπροστά. Αργά ή γρήγορα, θα φας τα μούτρα σου. Τα υπόλοιπα που λες για «δασκάλους και ζεμπεκιές», είναι λαϊκισμοί και καφενείο…


europaios2:
«Μάλλον έχεις στο μυαλό σου, το δικό σου μαγαζί! Όλο και κανά βιβλίο θα πουλάς και συ! Έτσι βλέπεις και τις θρησκείες σα μαγαζιά!»

Δεν πουλάω φίλτατε βιβλία, αλλά και να πουλούσα, που το κακό? Εσύ από εκεί που αγοράζεις τα βιβλία της αρεσκείας σου, είναι δηλαδή εντάξει, και όσοι πουλάνε μη αποδεκτά, είναι κατακριτέοι?

europaios2:
«Λες για το Χριστόδουλο! Ατυχές το παράδειγμά σου! Γιατί βλέπεις και συ το δέντρο και όχι το δάσος! Η γυναίκα του Καίσαρα δε σημαίνει ότι και είναι! Οι τίτλοι δεν κάνουν τον Χριστανό Ορθόδοξο!πολλές φορές τον παραπλανούν!»

Α μπά! Τώρα μας έβγαλες και σκάρτο τον Αρχιεπίσκοπο δηλαδή? Πως το γνωρίζεις αυτό φίλτατε? Είσαι στο μυαλό του Χριστόδουλου? Εκείνος είναι δηλαδή παραπλανημένος και εσύ…….έχεις «δέσει» στον σωστό δρόμο??

Μήπως λιγότερη αμετροέπεια θα σου έκανε καλό?

europaios2:
«Η διαφορά μας ξέρεις ποια είναι? Εσύ ώς άθεος ( γιτί τα περί αληθείας που είχες αναφέρει μόνο ως αμπελοφιλοσοφίες μπορώ να τα εκλάβω!) πιστεύεις ότι θα γίνεις φουσκί για τα δέντρα!»

Κοίτα να δεις, σου είπα ότι για μένα εσύ είσαι ο Άθεος, διότι πιστεύεις σε μια εξόχως στενή ερμηνεία του Θείου δίχως να έχεις την ελάχιστη τεκμηρίωση. Βασικά, σε θεωρώ βρισκόμενο σε μια βαθύτατη κληρονομική πλάνη, διότι λες ότι σου έμαθαν να λες και όχι ότι εσύ ανακάλυψες ή διαπίστωσες.

Κατά τα άλλα, δεν πιστεύω τίποτα από τα όσα λες ως προς τα επέκεινα, αλλά απλά αφήνω «να συμβεί» όταν και όποτε έρθει. Το αντιλαμβάνεσαι ή ξεπερνά την αντίληψη σου?

Εάν συνάμα μπορείς να ξεθάψεις κανέναν δικό σου και να μου υποδείξεις ότι δεν έγινε «φουσκί για τα δέντρα», ορίστε να το δώ!

europaios2:
«Εγώ έχω κάπως μεγαλύτερες φιλοδοξίες! Θέλω στη μεταθάνατω ζωή να αγκαλιάσω τους προγόνους μου να ευχαρίστησω τους ήρωες του 21!»

Ναι καλά, μήπως θέλεις να…..παίξεις και μπάλα με τον Αριστοτέλη???

Αυτά δεν είναι φιλοδοξίες φίλτατε, είναι αχαλίνωτη φαντασία. Μου αρέσει πάντως που δίχως ελάχιστη σχετική θεολογική βάση, πιστεύεις σε………πατριωτική τοποθεσία μετά θάνατον!!!!!!

Δεν μου λες, σου είπε κανείς άνθρωπε μου ότι μετά θάνατον συναντούμε….τους ήρωες του κάθε έθνους ξέχωρα????

europaios2:
«Θέλω να μπορώ να τους κοιτάξω στα μάτια χωρίς να ντρέπομε και να αισθάνοιμαι υποδεέστερος!»

Για λύσε μου μια απορία: πως γνωρίζεις εάν όλοι θα έχουνε «μεταβεί» στον ίδιο χώρο? Πως είσαι σίγουρος ότι κάποιοι δεν πήγαν για Κόλαση και κάποιοι για Παράδεισο ας πούμε?

Επίσης, ορισμένοι εκ των αγωνιστών του ’21 ήσαν Μουσουλμάνοι στο θρήσκευμα. Αυτούς, δεν τους έχει εκ προοιμίου καταδικάσει ο θεός που εσύ πιστεύεις?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2007, 11:31:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως ξεχνάς ότι καμία μετρήσιμη δύναμη δεν ακούστηκε όταν φώναζαν οι Εβραίοι στους Ρωμαίους υπέρ της καταδίκης του? Να έκαμνε «επίθεση» επομένως με τι?? Με 12 ή με 24 άτομα?


-Τους είχες μετρήσει?
quote:
Αυτό είναι αυτό που εσύ πιστεύεις, και αυτό που η Κ.Δ. αφηγείται. Όμως, ο Ιησούς σταυρώθηκε διότι κρίθηκε ένοχος από τους νόμους των Ρωμαίων, και όχι διότι…..θέλησε να σώσει τον άνθρωπο!!!!

Άλλο ο μύθος, και άλλο η πραγματική αιτία.



-Α! Τα άλλα περί Φαρισαίων μάλλον μυθεύματα είναι ε?
- Ήταν πρωί τ' Απρίλη λοιπόν μέσα στη χαραυγή και εσκέφθη ο Χριστός να πάει να σταυρωθεί!
quote:
Το ότι είσαι «σαφής», μόνο εσύ το αντιλαμβάνεσαι….

Και άλλα 10.500.000 ΈΛΛΗΝΕΣ για να μην ξεφύγω από τον Ελλαδικό χώρο!
quote:
Ο Ιερός Πόλεμος των Μουσουλμάνων, γίνεται για την πίστη τους. Δίχως την επίκληση της πίστης τους, κανείς δεν επρόκειτο να θυσιαστεί. Να μην βιάζεσαι όταν γράφεις.


-Στο Ιράκ Ιρακινοί σκωτώνουν Ιρακινούς! και καλά εδώ ίσως μου πεις ότι είναι Σηίτες εναντίον Σουνιτών!
Στην Παλαιστήνη όμως? Φατάχ εναντίων των άλλων (μου διαφέυγει τώρα) αυτοί που πιστεύουν? Στα ίδια πιστεύουν απλά το πανυγίρι γίνεται για τον Καίσαρα και όχι για τον Θεό? Μήπως θέλεις ιδιαίτερη ανάλυση?
quote:
Η Παλαιά Διαθήκη, περιέχει πολλαπλές προτροπές του Θεού για την θανάτωση άλλων ανθρώπων, οι οποίοι απλά δεν πίστευαν στον Θεό του Μωυσή. Έτσι, στόχος αυτής της θρησκείας, μεταξύ άλλων, υπήρξε και ο θάνατος άλλων ανθρώπων, και μάλιστα ολάκερων φυλών Θέλεις να σου υπενθυμίσω τα εδάφια?

-Η Καινή Διαθήκη δεν περιέχει καμία διαλέγω τη δεύτερη εσύ καλά κάνεις και διαλέγεις την Παλαιά!

quote:
Λάθος κάνεις και αντιπαθείς τους απογόνους των Τούρκων, διότι αυτό παραπέμπει σε ναζιστική σκέψη. Μέσα στην Ακρόπολη, εκκλησία είχανε χτίσει οι Ορθόδοξοι και όχι οι Τούρκοι!



-Ήρθες τρίτος! περί ναζισμού!
-Δεν ήξερα για την εκκλησία, αυτό είναι παράλλογο πονηρό και κατακριτέο!
quote:
Η γενοκτονία των Ποντίων είναι μια ιστορική αλήθεια, κάτι που προσωπικά με αγγίζει ιδιαιτέρως μιας και η οικογένεια του παππού μου κατάγεται από την Μικρά Ασία.
Άλλο όμως αυτό, και άλλο η ιδέα της συλλογικής ευθύνης που εσύ εκφράζεις.


-Α!.....
Σκέψου ότι η δική μου ίσως να κατάγεται λόγω κατάληξης του επιθέτου μου! που και να ήμουν σίγουρος δηλαδή!
quote:
Να ξέρεις ότι το να μπορείς κάποιον να «τον κόψεις με βαμβάκι», είναι πολύ πιο δύσκολο και διαχρονικό παρά με μαχαίρι. Το δεύτερο είναι εύκολο, το πρώτο θέλει μυαλό.
Μάθε να διευρύνεις το σκεπτικό σου, καλή η ιστορία και η γνώση της, αλλά κοιτάζοντας πίσω δύσκολα θα πορευτείς για πολύ μπροστά. Αργά ή γρήγορα, θα φας τα μούτρα σου. Τα υπόλοιπα που λες για «δασκάλους και ζεμπεκιές», είναι λαϊκισμοί και καφενείο…


-Εσύ σφάξε με το βαμβάκι εμένα μου αρέσει το μαχαίρι! Το πρώτο θέλει λόγια το δεύτερο έργα! Με τα λόγια όμως φτιάχνεις ανώγεια και κατώγια! με τα έργα όμως?
quote:
Μάθε να διευρύνεις το σκεπτικό σου, καλή η ιστορία και η γνώση της, αλλά κοιτάζοντας πίσω δύσκολα θα πορευτείς για πολύ μπροστά. Αργά ή γρήγορα, θα φας τα μούτρα σου. Τα υπόλοιπα που λες για «δασκάλους και ζεμπεκιές», είναι λαϊκισμοί και καφενείο…


-Σωστά πίσω είναι οι αλησμόνιτες πατρίδες, οι Σουλιώτισες! η Ίμβρος Η Τένεδος! Μπροστά όμως είναι οι ζεμπεκιές! έτσι λένε στο καφενέιο της ΕΛΛΑΣ!
quote:
Α μπά! Τώρα μας έβγαλες και σκάρτο τον Αρχιεπίσκοπο δηλαδή? Πως το γνωρίζεις αυτό φίλτατε? Είσαι στο μυαλό του Χριστόδουλου? Εκείνος είναι δηλαδή παραπλανημένος και εσύ…….έχεις «δέσει» στον σωστό δρόμο??
Μήπως λιγότερη αμετροέπεια θα σου έκανε καλό?



-Αν δω Αρχιεπίσκοπο ή Δεσπότη με το λεωφορείο ή με ένα Φιατάκι τότε θα τον αποδεκτώ! τα ράσα δεν κάνουν τον παππά.
.............ασχολίαστο! (το υπόλποιπο).
quote:
Κοίτα να δεις, σου είπα ότι για μένα εσύ είσαι ο Άθεος, διότι πιστεύεις σε μια εξόχως στενή ερμηνεία του Θείου δίχως να έχεις την ελάχιστη τεκμηρίωση. Βασικά, σε θεωρώ βρισκόμενο σε μια βαθύτατη κληρονομική πλάνη, διότι λες ότι σου έμαθαν να λες και όχι ότι εσύ ανακάλυψες ή διαπίστωσες.
Κατά τα άλλα, δεν πιστεύω τίποτα από τα όσα λες ως προς τα επέκεινα, αλλά απλά αφήνω «να συμβεί» όταν και όποτε έρθει. Το αντιλαμβάνεσαι ή ξεπερνά την αντίληψη σου?
Εάν συνάμα μπορείς να ξεθάψεις κανέναν δικό σου και να μου υποδείξεις ότι δεν έγινε «φουσκί για τα δέντρα», ορίστε να το δώ!


-Ενώ εσύ φίλτατε τα χεις όλα τεκμηριωμένα!
-Εγώ δεν μειώνω αυτό που πιστεύεις γιατί είναι δικαίωμά σου! Εσύ αντιθέτως προσπαθείς να μειώσεις τη θρησκέια κάπιου! γιατί πιστεύεις ότι έχεις το αλάθητο! αυτό είναι Ναζισμός!
quote:
Ναι καλά, μήπως θέλεις να…..παίξεις και μπάλα με τον Αριστοτέλη???
Αυτά δεν είναι φιλοδοξίες φίλτατε, είναι αχαλίνωτη φαντασία. Μου αρέσει πάντως που δίχως ελάχιστη σχετική θεολογική βάση, πιστεύεις σε………πατριωτική τοποθεσία μετά θάνατον!!!!!!
Δεν μου λες, σου είπε κανείς άνθρωπε μου ότι μετά θάνατον συναντούμε….τους ήρωες του κάθε έθνους ξέχωρα????


-Ίδια απάντηση με την προηγούμενη!
quote:
Για λύσε μου μια απορία: πως γνωρίζεις εάν όλοι θα έχουνε «μεταβεί» στον ίδιο χώρο? Πως είσαι σίγουρος ότι κάποιοι δεν πήγαν για Κόλαση και κάποιοι για Παράδεισο ας πούμε?

Επίσης, ορισμένοι εκ των αγωνιστών του ’21 ήσαν Μουσουλμάνοι στο θρήσκευμα. Αυτούς, δεν τους έχει εκ προοιμίου καταδικάσει ο θεός που εσύ πιστεύεις?



-Εγώ δεν είμαι σίγουρος, υποθέτω βάση αυτών που πιστεύω!. Εσύ όμως πως είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν ισχύει? έχεις ξαναπάει? και έχεις δει τι γίνεται ή τι δε γίνεται?
Όσο για τους Μουσουλμάνους πιος σου είπε ότι εκ προοιμίου τους έχει καταδικάσει? εφόσον εφαρμόζουν το λόγο Του περί ενάρετου βίου? Όταν είπε ο Χριστός όπιος θέλει πίσω μου ελθεί εννοούσε να ακολουθήσουν το λόγο του και όχι την εθνοτητά του ή τον θρησκευτικό προσδιορισμό του καθενός και εδώ είναι το μεγαλείο της θρησκείας μας η οικουμενικότητα!


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2007, 16:09:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Τους είχες μετρήσει?»

Βλέπεις πουθενά να μιλάνε τα Ευαγγέλια για «τον χαμό που έκαναν οι πιστοί του Ιησού»? Αν είχε πολλούς πιστούς δεν θα ήταν άλλη η εικόνα?

europaios2:
«Α! Τα άλλα περί Φαρισαίων μάλλον μυθεύματα είναι ε?»

Η καταδίκη από τους Ρωμαίους υπήρξε ξεκάθαρη. Αυτό περιγράφω.

europaios2:
«Και άλλα 10.500.000 ΈΛΛΗΝΕΣ για να μην ξεφύγω από τον Ελλαδικό χώρο!»

Κόψε κάτι φίλτατε, κόψε κάτι! Τους κουμουνιστές και τους άλλους της αριστεράς πως τους κόβεις, για «πιστούς χριστιανούς». Οι υπόλοιποι, στην συντριπτική τους πλειοψηφία, είναι απλά τυπολάτρες. Μια ταμπέλα είναι για το +75% των πολιτών..

Μήπως θυμάσαι πόσες υπογραφές μάζεψε η εκκλησία μετά από τα Λάβαρα στους δρόμους για τις ταυτότητες? Οι υπόλοιποι των «10.500.000» που λες εσύ που πήγαν άραγε??

europaios2:
«Στα ίδια πιστεύουν απλά το πανυγίρι γίνεται για τον Καίσαρα και όχι για τον Θεό? Μήπως θέλεις ιδιαίτερη ανάλυση?»

Ανοησίες και πάλι ανοησίες. Ο καθένας που σκοτώνεται, έχει βαθύτατα την ΠΙΣΤΗ ΣΤΟ ΘΕΟ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ. Τα υπόλοιπα είναι τζάμπα λόγια.

europaios2:
«Η Καινή Διαθήκη δεν περιέχει καμία διαλέγω τη δεύτερη εσύ καλά κάνεις και διαλέγεις την Παλαιά!»

Εσύ διαλέγεις ότι σε συμφέρει, όμως δίχως την Παλαιά Διαθήκη δεν υφίσταται ούτε Ιησούς, ούτε προφητείες, ούτε «ενσάρκωση του Υιού» ούτε τίποτα φίλτατε!

Θες δεν θες, κληρονόμησες και την Παλαιά Διαθήκη μαζί με τις φρικαλεότητες που αυτή περιέχει. Δυστυχώς για σένα..

europaios2:
«Δεν ήξερα για την εκκλησία, αυτό είναι παράλλογο πονηρό και κατακριτέο!»

Έτσι είναι. Όμως, έτσι έγινε.

europaios2:
«Αν δω Αρχιεπίσκοπο ή Δεσπότη με το λεωφορείο ή με ένα Φιατάκι τότε θα τον αποδεκτώ! τα ράσα δεν κάνουν τον παππά»

Τότε καιρός να σταματήσεις να πηγαίνεις εκκλησία, διότι εκεί κανείς ιερωμένος δεν πάει με λεωφορείο..

europaios2:
«Ενώ εσύ φίλτατε τα χεις όλα τεκμηριωμένα!»

Μα, για αυτό και δεν θέτω θέσφατα! Εσύ όμως, δίχως στοιχεία, αυτό ακριβώς κάνεις. Καταλαβαίνεις ότι η πίστη σε μια παραδοσιακή παραδοχή του Θείου είναι ουσιαστικά ύβρη προς το άγνωστο Θείο?

europaios2:
«Εγώ δεν μειώνω αυτό που πιστεύεις γιατί είναι δικαίωμά σου! Εσύ αντιθέτως προσπαθείς να μειώσεις τη θρησκέια κάπιου!»

Εσύ έτσι το αντιλαμβάνεσαι. Η αλήθεια δεν χρειάζεται προστάτες και συζήτηση θερμοκοιτίδας (αυτό που εσύ θεωρείς ότι είναι «μείωση της θρησκείας σου»), αλλά θάρρος και αμφισβήτηση. Ότι στέκει, δεν φοβάται.

Στέκει?

europaios2:
«Εγώ δεν είμαι σίγουρος, υποθέτω βάση αυτών που πιστεύω!. Εσύ όμως πως είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν ισχύει? έχεις ξαναπάει? και έχεις δει τι γίνεται ή τι δε γίνεται?»

Όταν κάτι δεν το γνωρίζουμε, δεν μπορούμε να χτίζουμε παλάτια με την φαντασία μας. Δεν μπορούμε να αποδίδουμε ιεροσύνη στην φαντασίωση, και να απαιτούμε από τους άλλους να μην μας αμφισβητούνε.

Νομίζω ότι η αναζήτηση της αλήθειας απαιτεί περισσότερη ειλικρίνεια, και όχι κρυφτούλι πίσω από βολικές αφηγήσεις μέσα από το χρονοντούλαπο 2000 και πλέον ετών!

Αυτά που σήμερα θεωρεί ο χριστιανός «αλήθεια», γράφηκαν από ανθρώπους που θεωρούσαν ότι…..η γη είναι μια σκηνή (!), ότι όλος ο κόσμος είναι ότι υπάρχει πέριξ της μεσογείου, ότι όταν γίνονταν έκλειψη ηλίου πως…..ο Θεός θα είχε κακά κέφια!

Είναι δυνατόν το 2007 να πορευτεί ο άνθρωπος με αυτές τις ρηχότητες?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2007, 17:44:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ schwabe

Γράφεις:
"Καταλαβαίνεις ότι η πίστη σε μια παραδοσιακή παραδοχή του Θείου είναι ουσιαστικά ύβρη προς το άγνωστο Θείο?"

..Άρχισες και πάλι τους αγνωστικιστικούς σου εγγαστριμυθισμούς;;

Γράφεις:
"Αυτά που σήμερα θεωρεί ο χριστιανός «αλήθεια», γράφηκαν από ανθρώπους που θεωρούσαν ότι…..η γη είναι μια σκηνή"

Ιώβ 26:7
"κρεμάζων γην επι ουδενός"

Και επίσης γράφεις:
"Είναι δυνατόν το 2007 να πορευτεί ο άνθρωπος με αυτές τις ρηχότητες?"

Καλύτερα αυτές οι "ρηχότητητες" παρά τα ύψη, που είχανε οι αρχαίοι παγανιστές, που κατηγόρησανε την ατομική θεωρία του Δημοκρίτου και την ηλιοκεντρική θεωρία του Αριστάρχου του Σάμιου για βλασφημία προς τα θεία...

Τώρα, το τι θα πεις για να δικαιολογήσεις την δήθεν μικρή και την τάχα σιωπηλή μειοψηφία των τότε φανατικών, που ωστόσο σαν μηδαμινή μειοψηφία μπόρεσε ωστόσο να καταδικάσει εις θάνατον παμψηφεί τον Σωκράτη, είναι παραμυθάκια της Χαλιμάς απο την Παλαιστίνη....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2007, 14:29:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βλέπεις πουθενά να μιλάνε τα Ευαγγέλια για «τον χαμό που έκαναν οι πιστοί του Ιησού»? Αν είχε πολλούς πιστούς δεν θα ήταν άλλη η εικόνα?


-Μας δουλεύεις τώρα? Οι εβραίοι στράφησαν εναντίον του γιατί περιμέναν τον επίγειο βασιλιά! και οι οπαδοί του κάτω από την πίεση των φαρισαίων και των φίλων του Βαραβά σιώπησαν! Εδώ τοναπαρνήθηκε ο Πέτρος!
quote:
Η καταδίκη από τους Ρωμαίους υπήρξε ξεκάθαρη. Αυτό περιγράφω.


-Οι Ρωμαίοι θέλαν την ειρήνη για τα συμφέροντά τους, δε θέλαν προβλήματα με τους Φαρισαίους και μη ξεχνάς τη στάση του Πόντιου Πιλάτου!
quote:
Κόψε κάτι φίλτατε, κόψε κάτι! Τους κουμουνιστές και τους άλλους της αριστεράς πως τους κόβεις, για «πιστούς χριστιανούς». Οι υπόλοιποι, στην συντριπτική τους πλειοψηφία, είναι απλά τυπολάτρες. Μια ταμπέλα είναι για το +75% των πολιτών..
Μήπως θυμάσαι πόσες υπογραφές μάζεψε η εκκλησία μετά από τα Λάβαρα στους δρόμους για τις ταυτότητες? Οι υπόλοιποι των «10.500.000» που λες εσύ που πήγαν άραγε??


-Η σύζηγός μου ΚΚΕ ψιφίζει και είναι Χριστιανή Ορθόδοξος κόψτε αυτό το παραμύθι! Το ΚΚΕ είναι πολιτικό κόμμα μην το μπερδεύεις με τη θρησκεία!
-Οι περισσότεροι από τους φίλους μου που είναι Χριστιαννοί Ορθόδοξοι δεν υπέγραψαν! απλά αδιαφόρησαν είναι όμως Χριστιανοί Ορθοόδοξοι!
-Κοίταξε είναι πολύ δύσκολο να καταλάβει ένας άθεος τι και γιατί πιστέυει ένας ένΘεος, ίσως για αυτό και αυτά τα ανόητα επιχειρήματα!
quote:
Ανοησίες και πάλι ανοησίες. Ο καθένας που σκοτώνεται, έχει βαθύτατα την ΠΙΣΤΗ ΣΤΟ ΘΕΟ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ. Τα υπόλοιπα είναι τζάμπα λόγια.


-Εάν λοιπόν γίνει πόλεμος ανάμεσα σε Ελλάδα και Τουρκία, εσύ τι θα κάνεις θα πολεμήσεις ή όχι? Γιατί εάν ναι, τότε εφόσον σκοτωθείς θα έχεις και συ βαθύτατα την ΠΙΣΤΗ ΣΤΟ ΘΕΟ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΣΩΣΤΟ!? Γιατί εάν ναι τότε δε μας τα λες καλά! εάν όχι αυτοδιαψεύδεσαι!
Πάντως εάν δεν έχεις σκοπό να πολεμήσεις να το γράψεις γιατί ήδη έχω φάει αρκετό χρόνο!
-
quote:
Εσύ διαλέγεις ότι σε συμφέρει, όμως δίχως την Παλαιά Διαθήκη δεν υφίσταται ούτε Ιησούς, ούτε προφητείες, ούτε «ενσάρκωση του Υιού» ούτε τίποτα φίλτατε!
Θες δεν θες, κληρονόμησες και την Παλαιά Διαθήκη μαζί με τις φρικαλεότητες που αυτή περιέχει. Δυστυχώς για σένα


-Στην αποδοχή κληρονομιάς διαλέγω μόνο ότι μ'αρέσει! και δω λάθος είσαι!
quote:
Τότε καιρός να σταματήσεις να πηγαίνεις εκκλησία, διότι εκεί κανείς ιερωμένος δεν πάει με λεωφορείο..


-Στην εκκλησία δεν πάω για τον παππά! Πάω για να εκκλησιστώ, αν θέλω να επισκεφτώ τον παππά, θα πάω σπίτι του! η εκκλησία δεν είναι σπίτι του είναι για αυτόν και τόπος εργασίας, ενώ για μένα είναι μόνο τόπος για περισσότερη αυτοσυγκέντρωση ακούγοντας το ευαγγέλιο και τους ψαλμούς!
quote:
Μα, για αυτό και δεν θέτω θέσφατα! Εσύ όμως, δίχως στοιχεία, αυτό ακριβώς κάνεις. Καταλαβαίνεις ότι η πίστη σε μια παραδοσιακή παραδοχή του Θείου είναι ουσιαστικά ύβρη προς το άγνωστο Θείο?


-Δεν έχω αποδείξεις έχω ενδείξεις που όλες συγκλίνουν στη δύναμη και την ύπαρξη της Ορθοδοξίας ως αληθινής πίστης! Εσύ δεν έχεις ούτε ενδείξεις και δε θα αποκτήσεις για να λειτουργείς ως παράδειγμα προς αποφυγήν για τους λοιπούς πιστούς!
-Βλέπεις τα πάντα εν σοφία Επίοιησε!
quote:
Εσύ έτσι το αντιλαμβάνεσαι. Η αλήθεια δεν χρειάζεται προστάτες και συζήτηση θερμοκοιτίδας (αυτό που εσύ θεωρείς ότι είναι «μείωση της θρησκείας σου»), αλλά θάρρος και αμφισβήτηση. Ότι στέκει, δεν φοβάται.


-Εσύ δε λειτουργείς με θάρος αλλά με θράσος! και δεν αμφισβητείς αλλά κατηγορείς!
quote:
Όταν κάτι δεν το γνωρίζουμε, δεν μπορούμε να χτίζουμε παλάτια με την φαντασία μας. Δεν μπορούμε να αποδίδουμε ιεροσύνη στην φαντασίωση, και να απαιτούμε από τους άλλους να μην μας αμφισβητούνε.
Νομίζω ότι η αναζήτηση της αλήθειας απαιτεί περισσότερη ειλικρίνεια, και όχι κρυφτούλι πίσω από βολικές αφηγήσεις μέσα από το χρονοντούλαπο 2000 και πλέον ετών!
Αυτά που σήμερα θεωρεί ο χριστιανός «αλήθεια», γράφηκαν από ανθρώπους που θεωρούσαν ότι…..η γη είναι μια σκηνή (!), ότι όλος ο κόσμος είναι ότι υπάρχει πέριξ της μεσογείου, ότι όταν γίνονταν έκλειψη ηλίου πως…..ο Θεός θα είχε κακά κέφια!
Είναι δυνατόν το 2007 να πορευτεί ο άνθρωπος με αυτές τις ρηχότητες?


-Μπερδεύεις το Χριστιανισμό με τον παγανισμό και την ειδολολατρεία!
-Αυτά που λες εσύ γράφτηκαν από κάπιον που δεν έχει ιερό και όσιο! τουλάχιστον ο άλλος που θεωρούσε ότι η γη είναι μια σκηνή και τα λοιπά που γράφεις είχε και ιερό και όσιο! Με τη λογική σου να αμφισβητούσε τον Πλούταρχο και τον Ηρώδωτο γιατί και εκείνοι πίστευαν κατά τα λεγόμενά σου ότι οκόσμος είναι ότι υπάρχει πέριξ της μεσογείου και ο Αγαμέμνωνας έσφαξε την Ιφιγένεια γιατί δεν είχε κέφαι ο Ποσειδώνας!
-Αν κάποιος που πιστεύει σε έναν δίκαιο κόσμο και σε μία μεταθάνατο ζωή για την εκπλήρωση αυτής της δικαιοσύνης που ίσως να μην πρόλαβε να αποδοθεί στην επίγεια ζωή, είναι ρηχός! τότε σκέψου τι είναι αυτός που δεν πιστεύει.... αλλά και μέχρι που μπορεί να πορευτεί!.....


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2007, 00:09:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Οι εβραίοι στράφησαν εναντίον του γιατί περιμέναν τον επίγειο βασιλιά! και οι οπαδοί του κάτω από την πίεση των φαρισαίων και των φίλων του Βαραβά σιώπησαν!»

Από την στιγμή που δεν υπήρξε κάποιο γενικευμένο ρεύμα πιστών του Ιησού το οποίο να «ορθώθηκε» κατά της παραδοσιακής πίστης των Ιουδαίων, όλα τα άλλα είναι εικασίες φίλτατε. Αιρετικοί σαν τον Ιησού υπήρξαν και άλλοι, ωστόσο όλοι είχαν ολίγους ακολούθους. Όπως και ο Ιησούς της περιγραφής…

europaios2:
«Οι Ρωμαίοι θέλαν την ειρήνη για τα συμφέροντά τους, δε θέλαν προβλήματα με τους Φαρισαίους και μη ξεχνάς τη στάση του Πόντιου Πιλάτου!»

Είναι προφανές ότι οι Ρωμαίοι δεν λογαριάζανε ιδιαιτέρως τις αντιδράσεις των Εβραίων, εφόσον αυτοί κάτι θεωρούσανε ως σωστό. Δύναμη κατοχής ήταν και όχι συνομοσπονδία!

Τον τιμώρησαν σύμφωνα με τους νόμους τους.

europaios2:
«Η σύζηγός μου ΚΚΕ ψιφίζει και είναι Χριστιανή Ορθόδοξος κόψτε αυτό το παραμύθι! Το ΚΚΕ είναι πολιτικό κόμμα μην το μπερδεύεις με τη θρησκεία!»

Α ναι, και τότε κατά την ορκωμοσία στην Βουλή γιατί δεν κάνουνε τον σταυρό τους? Γιατί δεν ορκίζονται στο Ευαγγέλιο? Γιατί δεν παρευρίσκονται στις επίσημες θρησκευτικές φιέστες κράτους-εκκλησίας?

Παραμύθια είναι αυτά? Η γυναίκα σου φίλτατε, είναι από τις ελάχιστες εξαιρέσεις.

europaios2:
«Κοίταξε είναι πολύ δύσκολο να καταλάβει ένας άθεος τι και γιατί πιστέυει ένας ένΘεος, ίσως για αυτό και αυτά τα ανόητα επιχειρήματα!»

Αυτά τα ευφυολογήματα να τα πεις σε κανέναν άλλο, διότι υπήρξα για πολλά χρόνια πιστός ορθόδοξος, μελέτησα απείρως περισσότερο από την αφεντιά σου τα θέματα της Βιβλικής Θεολογίας και ιστορίας, όμως ένα δεν έκανα: να πάψω να κάνω χρήση της λογικής και του διαχωρισμού του συναισθήματος από την αλήθεια της επαλήθευσης.

Επίσης, να αναφέρεις τους ορισμούς όπως πραγματικά έχουνε και όχι όπως σε μια έωλη καραμέλα αρέσκεσαι: δεν είσαι Ένθεος αλλά απλά πιστός μιας ιδεολογίας. Για μένα, είσαι Άθεος.

europaios2:
«Εάν λοιπόν γίνει πόλεμος ανάμεσα σε Ελλάδα και Τουρκία, εσύ τι θα κάνεις θα πολεμήσεις ή όχι? Γιατί εάν ναι, τότε εφόσον σκοτωθείς θα έχεις και συ βαθύτατα την ΠΙΣΤΗ ΣΤΟ ΘΕΟ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΣΩΣΤΟ!?»

Λάθος!

Εγώ θα πολεμήσω ΓΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, για την οικογένεια μου, και δεν θα ζωθώ εκρηκτικά έχοντας την αγκαλιά του Θεού στα μάτια μου! Τα έχεις κάνει θάλασσα….

europaios2:
«Στην αποδοχή κληρονομιάς διαλέγω μόνο ότι μ'αρέσει! και δω λάθος είσαι!»

Δεν μου λες, έχεις ποτέ σου ασχοληθεί σοβαρά με την θεολογία που λες πως ασπάζεσαι?

Το ιερό βιβλίο του κάθε χριστιανού, είναι η Αγία Γραφή, η οποία (θέλεις δεν θέλεις, κανείς δεν σε ρωτά!) ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ. Το σύνολο της λατρείας, της αλήθειας αλλά και της παράδοσης ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΠΙΣΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥ προέρχεται από το σύνολο της Αγίας Γραφής και όχι από ότι στον καθένα ταιριάζει και βολεύει!!

Θέλεις δεν θέλεις φίλτατε, είσαι πνευματικό τέκνο του Αβραάμ και των προφητών της Παλαιάς Διαθήκης, θέλεις δεν θέλεις είσαι τέκνο ολάκερης της αποκαλύψεως που η Παλαιά Διαθήκη περιέχει. Αυτό, το λέει ξεκάθαρα και ο Ιησούς στο Κατά Ιωάννη Ευαγγέλιο:

« 39 απεκρίθησαν καὶ εἶπον αυτω· ὁ πατηρ ημων ᾿Αβρααμ ἐστι. λέγει αυτοῖς ο ᾿Ιησους· εἰ τεκνα του ᾿Αβρααμ ητε, τα εργα του ᾿Αβρααμ ἐποιεῖτε.»

Λοιπόν, εγώ κάνω λάθος ή εσύ βρίσκεσαι σε σύγχυση?

europaios2:
«Στην εκκλησία δεν πάω για τον παππά! Πάω για να εκκλησιστώ..»

Τότε να πηγαίνεις σε ώρες που είναι άδεια η εκκλησία, διότι ειδάλλως πας να ακούσεις τον Λόγο του Θεού από ένα στόμα το οποίο δεν εκτιμάς! Τι παραφροσύνη είναι πια αυτή!

europaios2:
«Δεν έχω αποδείξεις έχω ενδείξεις που όλες συγκλίνουν στη δύναμη και την ύπαρξη της Ορθοδοξίας ως αληθινής πίστης!»

Δεν έχεις «ενδείξεις» φίλτατε, αλλά ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΤΗΣ ΑΥΘΥΠΟΒΟΛΗΣ ΠΟΥ ΣΕ ΔΙΑΠΟΤΙΖΕΙ! Ξέρεις, με το λέγε λέγε, πολλές «ενδείξεις» αρχίζει να βλέπει ο άνθρωπος…

Και αλήθεια, μήπως θέλεις να μου θέσεις κάποιες από τις «ενδείξεις» σου υπ όψιν, ώστε να δούμε εάν στέκουνε οι υποθέσεις που κάνεις?

europaios2:
«Εσύ δεν έχεις ούτε ενδείξεις και δε θα αποκτήσεις για να λειτουργείς ως παράδειγμα προς αποφυγήν για τους λοιπούς πιστούς! -Βλέπεις τα πάντα εν σοφία Επίοιησε!»

Ναι, μεγάλη η «σοφία» σε αυτό τον κόσμο φίλτατε! Περίσσεψε πια η…«σοφία»!!!

Εγώ φροντίζω φίλτατε να έχω ανοιχτό τον Νου, και όχι να τον μαντρώνω στα όσα έγραψαν κάποιοι που θεωρούσανε πως η γη είναι…ταψί και όχι σφαίρα (!), εγώ φροντίζω να αναζητώ τεκμήρια για να κατεβάσω τον διακόπτη της κρίσης και της αμφισβήτησης, ενώ εσύ δεν σκέφτηκες καν ποτέ σου να ανεβάσεις τους διακόπτες της λογικής άποψης.

Ας επιλέξει λοιπόν ο καθένας εάν προτιμάει τον ευνουχισμό ή την ενασχόληση με το πνεύμα.

europaios2:
«Μπερδεύεις το Χριστιανισμό με τον παγανισμό και την ειδολολατρεία!»

Πολύ θα το ήθελες!

europaios2:
«τουλάχιστον ο άλλος που θεωρούσε ότι η γη είναι μια σκηνή και τα λοιπά που γράφεις είχε και ιερό και όσιο!»

Ναι, διότι αυτός ο άλλος ήταν ο «Άγιος» Χρυσόστομος Ιωάννης, και φαίνεται να είχε ιερό και όσιο, ΟΜΩΣ ΜΥΑΛΟ ΔΕΝ ΕΙΧΕ! Βλέπεις, η ριμάδα η «σοφία» που του είχε τάχα εμφυσήσει ο θεός (έτσι πιστεύετε εσείς βέβαια..), δεν τον βοήθησε καν να αντιληφθεί αυτά που είχαν αιώνες πριν ανακαλύψει δίχως ετούτον τον Θεό οι Έλληνες!

europaios2:
«και ο Αγαμέμνωνας έσφαξε την Ιφιγένεια γιατί δεν είχε κέφαι ο Ποσειδώνας!»

Και ο Λώτ (επίσης ένας εκλεκτός του θεού της Αγίας Γραφής..) φίλτατε συνουσιάζονταν ανελλιπώς με τις κόρες του (!), και ο Μωυσής οδήγησε τον γιο του μέχρι στο θυσιαστήριο, και ο Αβραάμ εξέδιδε την γυναίκα του.

Όλα αυτά, επίσης τα «εποίησε με σοφία»….

Καιρός να ξυπνάει ο κόσμος, ιδιαίτερα οι νέοι, και να απαλλαχθούνε από θρησκοληψίες, δεισιδαιμονίες και φασιστικές αντιλήψεις που υποθάλπει και εντέχνως με ιεροπρέπεια ενδύει ο φαντασιακός κόσμος και το απαράδεχτο σύστημα ανταμοιβής-τιμωρίας του χριστιανισμού.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2007, 00:44:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974:
«Ιώβ 26:7 "κρεμάζων γην επι ουδενός"»

Καλά ρε Σαμουήλ, ακόμα δεν έχεις μάθει άνθρωπε μου ότι πρώτα οφείλουμε να μελετάμε και μετά να πιάνουμε το πληκτρολόγιο στα χέρια μας?

Το εδάφιο που αναφέρεις λέει συγκεκριμένα: «εκτείνει τον βορέαν επί το κενόν, κρεμά την γην επί το μηδέν».

Βλέπεις πουθενά να μιλάει για…σφαιρική γη??? Βλέπεις πουθενά να μιλάει για περιστροφή της γης???

Ομοίως υπάρχει αναφορά και στον Ησαϊα, όπου διαβάζουμε: «είναι καθήμενος επί τον γύρον της γης» (Ησαΐας 40:22). Όμως, όπως και προηγουμένως, ο κύκλος δεν σημαίνει σφαίρα!!!

Θέλεις να μάθεις Σαμουήλ ποιοι μίλησαν για την γη?

Ο Ηρακλείδης ο Ποντικός (388-315 π.Χ.) διατύπωσε την γνώμη ότι η Γη γυρίζει γύρω από τον άξονα της. Ο Αρίσταρχος ο Σάμιος (310-230 π.Χ.) μίλησε για το ότι η Γη και οι πλανήτες κινούνται γύρω από τον Ήλιο. Ο Ερατοσθένης (276-192 π.Χ.) πρωτομέτρησε την περιφέρεια της Γης, παρατηρώντας τις διαφορετικές γωνίες των ηλιακών σκιών σε διαφορετικά γεωγραφικά πλάτη.

Να δούμε και άλλα? Ευχαρίστως!

Ο μεγάλος Προσωκρατικός Αναξίμανδρος (6ος π.Χ. αιώνας) είπε πως η Γη αιωρείται. Ο Πυθαγόρας (6ος π.Χ. αιώνας) είπε ξεκάθαρα ότι η Γη είναι σφαιρική. Ο Φιλόλαος (5ος π.Χ. αιώνας) διευκρίνισε ότι η Γη κινείται, και ο Δημόκριτος (5ος π.Χ. αιώνας) μας είπε ότι τα άστρα είναι ήλιοι.

Μήπως λοιπόν περιέχει πουθενά η Αγία Γραφή τέτοια δώρα για την επιστημονική σκέψη της ανθρωπότητας, ανεξαρτήτως φυλής και θρησκείας, και μου έχουνε διαφύγει?

Άλλη φορά λοιπόν να μελετάς καλύτερα πριν μου απαντήσεις φίλτατε.

samuel1974:
«Καλύτερα αυτές οι "ρηχότητητες" παρά τα ύψη, που είχανε οι αρχαίοι παγανιστές, που κατηγόρησανε την ατομική θεωρία του Δημοκρίτου και την ηλιοκεντρική θεωρία του Αριστάρχου του Σάμιου για βλασφημία προς τα θεία...»

Τόσο «μακριά» σε αφήνει να δεις η πίστη σου?

Μάθε φίλτατε Σαμουήλ ότι η Δημοκρατία δίνει και αυτό το δικαίωμα! Δίνει το δικαίωμα στο λάθος, δίνει το δικαίωμα ακόμα και στην αυθαιρεσία, όπως δίνει και το δικαίωμα στην αυτοκάθαρση. Όλα αυτά, είναι ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ, της Ελληνικής σκέψης που τόσο άστοχα και επιπόλαια μέμφεσαι.

Ωστόσο, σε αντίθεση με την μαντρωμένη σκέψη της Ιουδαϊκής και Χριστιανικής θεολογίας, αυτή η σκέψη γέννησε την Δημοκρατία την οποία και εσύ σήμερα απολαμβάνεις, και αυτή ακριβώς η σκέψη γέννησε και όλα αυτά τα λαμπρά μυαλά των «παγανιστών»….

samuel1974:
«..που ωστόσο σαν μηδαμινή μειοψηφία μπόρεσε ωστόσο να καταδικάσει εις θάνατον παμψηφεί τον Σωκράτη, είναι παραμυθάκια της Χαλιμάς απο την Παλαιστίνη...»

Είπαμε, η Δημοκρατία επιτρέπει και την αυθαιρεσία, το λάθος. Ομοίως, ξέρει να επανορθώνει και να τιμωρεί. Έτσι, οι συκοφάντες του Σωκράτη τιμωρήθηκαν δεόντως από το ίδιο το σύστημα το οποίο επέτρεψε να γίνει και το λάθος του θανάτου του.

Το αντιλαμβάνεσαι?

Μήπως γνωρίζεις να μας πεις πότε τιμωρήθηκε κάποιος από τους σφαγείς της Παλαιάς Διαθήκης ας πούμε? Ο Ιησούς του Ναυή π.χ.?

Η μήπως θέλεις να μας παραθέσεις τις επιστημονικές ανακαλύψεις που δώρισε η Αγία Γραφή και οι συντελεστές της στην ανθρωπότητα?

Σαμουήλ, Σαμουήλ, ποτέ μάλλον δεν θα δεις…..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2007, 11:25:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Δεν έχω το χρόνο για αναλυτική απάντηση!
-Συνοπτικά λοιπόν φίλε Schwabe να σου επισημάνω ότι σου αρέσει να μπερδεύεις τα επουράνια με τα επίγεια έτσι λογικό είναι να μπερδεύεις και την θρησκεία με την επιστήμη! είναι αυτό που λένε ή είσαι έγκυος ή δεν είσαι! λίγο έγκυος δεν υπάρχει! έτσι και συ μπερδεύεσαι παντού ή αν θέλεις τα μπερδεύεις παντού!
-Δεν είχε ρεύμα ο Χριστός?........και οι Καθολικοί ή οι Ορθόδοξοι πως ξεφύτρωσαν? από τη βροχή?
-Τους πάντες λογάριαζαν οι Ρωμαίοι για την ησυχία τους! δεν είσαν ηλίθιοι να θέλουν κόντρες! όπου τους έπαιρνε τα ξεπερνούσαν ειρηνικά!
-Το ότι δεν ορκίζεται το ΚΚΕ δε σημαίνει ότι λειτουργούν ως θρησκευτικό πρώτυπο! Αν κατέβαιναν σε θρησκευτικές εκλογές μόνο τη ψήφο τους θα έβρισκαν!!

quote:
Schwabe: Λάθος!
Εγώ θα πολεμήσω ΓΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, για την οικογένεια μου, και δεν θα ζωθώ εκρηκτικά έχοντας την αγκαλιά του Θεού στα μάτια μου! Τα έχεις κάνει θάλασσα….


-Eπιμένεις ότι δε τα θαλάσωσες! Ξέρρεις δηλαδή ότι οι Παλαιστήνιοι δεν αγωνίζοντε για αυτά που λες αλλά για τη θρησκεία τους! Ξέρεις τα πάντα! πολύξερος! Ξέρεις τα εν Ελλάδι και η Χάρη σου έφτασε και στα κατεχώμενα άσε που ξέρεις και για τον Άγιο Ιωάννη το Χρυσόστομο! για τη Παλαιά Διαθήκη! ξέρεις τι αποδέχεται ο κάθε Χριστιαννός και τι όχι αν και κατά πόσο τον πρεσβεύει η Παλαιά Διαθήκη! πολλά ξέρεις! Τα πάντα ξέρεις είσαι ο Πανταχού παρών και τα πάντα <<πληρών!>>
-Η μόνη απορία βέβαι που μου έχει μείνει γιατί τις άλλες ήδη τις έχω καλύψει είναι το τελευταίο το πληρών δηλαδή πιος πληρών και πιους?

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2007, 11:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ schwabe

Εγώ δεν είπα ότι στην Παλαιά Διαθήκη αναφέρει για τη πεπλατυσμένη σφαιρικότητα της γης και το μέτρημα της περιμέτρου. Ούτε είπα ότι την σφαιρικότητα της γης την ανακάλυψε ο Ιώβ.

Αυτό που αναφέρεται όμως στον Ιώβ, ότι η γη κρέμεται στο πουθενά, καταρίπτει τη εσφαλμένη ΑΝΤΙΛΗΨΗ, ότι η κοσμοθεωρία που λέει, ότι ο κόσμος είναι μια σφαίρα (απο τη μέση και πάνω ουρανός και απο τη μέση και κάτω χώμα) στηρίζεται στα λεγόμενα της Βίβλου.

Δε στηρίζεται λοιπόν αυτή η κοσμοθεωρία στα λεγόμενα της Βίβλου.
(δες εδώ την εικόνα)

http://fr.wikipedia.org/wiki/Image:Universum.jpg

που είναι ακριβώς αυτό που είπες για τη κοσμοθεωρία της "σκηνής".

Μην διεστραβλώνεις τα λεγόμενα μου.

Το ότι η γη είναι σφαιρική δεν περιμένανε οι Έλληνες να τους το πούνε οι φιλοσοφοι, το διαπιστώσανε οι ναυτικοί ήδη απο το 600 π.Χ., απο το ότι πρώτα χανότανε στον ορίζοντα το καταστρωμα και μετά το κατάρτι.

Eφόσον ξέρεις γερμανικά, κάνε τον κόπο να διαβάσεις το βιβλίο του Bernulf Kanitscheider: Kosmologie, εκδ. Reclam, 1984. Το οποίο μιλάει για την εξέλιξη της κοσμολογίας.

Πάμε στο άλλο.

Το ότι ένας απο τους λόγους, που οι αρχαίοι Έλληνες διαπρέψανε σε όλους τους τομείς του πολιτισμού, είναι και το ότι είχανε δημοκρατικά πολιτεύματα είναι αδιαμφισβήτητο.

Αλλά.

Να πεις, ότι η δημοκρατία γεννήθηκε απο τον παγανισμό και τον πολυθεϊσμό των αρχαίων Ελλήνων, νομίζω ότι ξεπερνάει τα όρια της υπερβολής.

Πόσοι λαοί ήτανε και είναι πολυθεϊστές, και πόσοι απο αυτούς δημιουργήσανε δημοκρατικά πολιτεύματα;;

Το πολίτευμα είναι μια έκφραση της ισορροπίας των δυνάμεων μέσα σε μία κοινωνία. Στους αρχαίους Έλληνες λοιπόν επειδή την ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ δύναμη την χάσανε σε κάποια φάση οι φεουδάρχες (που ήτανε σαν τους Αχαιούς βασιλιάδες που πολέμησαν στην Τροία) και την πήρανε οι έμποροι και οι βιοτέχνες, δημιουργήθηκε ένα πολίτευμα, που ακριβώς έκφραζε την ισχύ των εμπόρων έναντι των φεουδαρχών.

Δεν είναι τυχαίο λοιπόν, που οι ναυτικοί και έμποροι Αθηναίοι είχανε δημοκρατία και οι ελαιοπαραγωγοί τσιφλικάδες (με κολίγους τους Καλαματιανούς) Σπαρτιάτες είχανε την λεγόμενη μετα ευδοκίας του λαού ολιγαρχία.

Δεν είναι τυχαίο, που η ΠΡΩΤΗ δημοκρατία (με αισυμνήτη, δηλαδή απόλυτο μονάρχη σε περίπτωση πολέμου) δημιουργήθηκε στην εμπορική Χίο το 600 π.Χ., έναν αιώνα πριν την αντιγράψουνε οι Αθηναίοι.

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις το βιβλίο "Η ιδεολογία και η φιλοσοφία της δημοκρατίας στην αρχαία Ελλάδα" του Θαν. Παπαδόπουλου, εκδ. Κέδρος. 1978.

Ο παγανισμός, που βλέπει πίσω απο κάθε φυσικό φαινόμενο θεούς και δαίμονες, λειτουργεί ανασταλτικά στην εξέλιξη κάθε φυσικής θεωρίας. Γιατί δεν αντιλαμβάνεται τον κόσμο σαν κτίση, αλλά σα θεότητα.

Και ο πολυθεϊσμός δεν ήτανε ποτέ πρότυπο η έκφραση κάποιας δημοκρατικής λειτουργίας, γιατί οι 12 θεοί δεν κάνανε συμβούλια κι ούτε επιδίδονταν στην ρητορεία και στην επιχειρηματολογία, αλλά διοικούσανε σαν ολιγαρχικό καθεστως, ενός παλατιού πνιγμένου στις ίντριγκες και στον αυταρχισμό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2007, 17:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974:
«Αυτό που αναφέρεται όμως στον Ιώβ, ότι η γη κρέμεται στο πουθενά, καταρίπτει τη εσφαλμένη ΑΝΤΙΛΗΨΗ..»

Η εκκλησία, για αιώνες ολάκερους υποστήριζε ότι η γη είναι ένα ταψί, μια σκηνή του Θεού. Οι άνθρωποι θεωρούνταν αιρετικοί όταν μίλαγαν για την επιστημονική άποψη περί της γης, ουκ ολίγοι εκείνοι που υπέφεραν στον μεσαίωνα.

Το εάν τώρα το «κρέμεται» έχει κυριολεκτική αξία ή απλά συμβολική, υπό την έννοια ότι «κρέμεται υπό του Θεού», αυτό μας το ερμηνεύει η παντελώς λαθεμένη άποψη της εκκλησίας.

samuel1974:
«Το ότι η γη είναι σφαιρική δεν περιμένανε οι Έλληνες να τους το πούνε οι φιλοσοφοι, το διαπιστώσανε οι ναυτικοί ήδη απο το 600 π.Χ., απο το ότι πρώτα χανότανε στον ορίζοντα το καταστρωμα και μετά το κατάρτι.»

Οι καταγραφές μιλάνε, και όχι «οι ναυτικοί». Καταγραφές έχουμε από τους επιστήμονες φιλοσόφους που παρέθεσα, ενώ αλλού έχουμε υπόνοιες…

samuel1974:
«Το ότι ένας απο τους λόγους, που οι αρχαίοι Έλληνες διαπρέψανε σε όλους τους τομείς του πολιτισμού, είναι και το ότι είχανε δημοκρατικά πολιτεύματα είναι αδιαμφισβήτητο.»

Χαίρομαι που συμφωνούμε σε κάτι.

samuel1974:
«Να πεις, ότι η δημοκρατία γεννήθηκε απο τον παγανισμό και τον πολυθεϊσμό των αρχαίων Ελλήνων, νομίζω ότι ξεπερνάει τα όρια της υπερβολής.»

Κάνεις λάθος φίλτατε, όλα παίζουν έναν ρόλο στο πάζλ της Δημοκρατικής συνείδησης!

Οι πρώτοι που βρήκαν τη δύναμη να καταγγείλουν τη δεισιδαιμονία και να παρουσιάσουν μια αιτιολογημένη πραγματικότητα είναι οι Έλληνες. Νομίζεις ότι υπήρξε απούσα σε αυτή την διαδικασία η σχέση με το θρησκευτικό συναίσθημα?

Πότε πρωτοδιαχωρίσθησαν λοιπόν Θεός και φυσική αιτιότητα, μήπως γνωρίζεις να μας πεις?

Είναι παγκοσμίως γνωστό ότι η λυτρωτική αναζήτηση της αιτιότητας είναι έργο Ελλήνων. Από την εποχή ακόμα της μυθολογίας του Ομήρου, προκύπτει η ανάγκη διαφοροποίησης από την αρρωστημένη προσκόλληση στην θέληση των θεών. Οι αντίστοιχες αναζητήσεις στους Εβραίους και μετέπειτα χριστιανούς είναι απλά ανύπαρκτες.

Έτσι, έχουμε στην Ελλάδα συγκρούσεις ηρώων με Θεούς και Θεϊκές αποφάσεις, οι οποίες καταγράφονται για την ελληνική σκέψη ως μια εντελώς πιθανή εξέλιξη. Ο Έλληνας της αρχαιότητας υπήρξε Θεόφιλος αλλά όχι Θεόδουλος. Σε αντίθεση με τους Εβραίους ή τους Χριστιανούς.

Οι λαμπρότερες ελληνικές μυθολογικές εικόνες υπονοούν ότι η ελευθερία των ανθρώπινων κινήσεων μπορεί να δικαιωθεί, ακόμα και πέρα από την θέληση των «Θεών». Μια εντελώς ελληνική θέση που από τους πανάρχαιους ακόμα χρόνους του μυθολογικού Ελληνισμού έθεσε τις βάσεις για ζωή, έρευνα και ελευθερία, και τελικά ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.

Τα πάντα έπαιξαν έναν σημαντικό ρόλο, τα πάντα.

samuel1974:
«Δεν είναι τυχαίο, που η ΠΡΩΤΗ δημοκρατία δημιουργήθηκε στην εμπορική Χίο το 600 π.Χ., έναν αιώνα πριν την αντιγράψουνε οι Αθηναίοι.»

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα φίλτατε Σαμουήλ.

Αναφέρεσαι προφανώς στην εφαρμογή της Μεγάλης Ρήτρας, το καταστατικό του Χιακού πολιτεύματος περί το 600π.χ. Ωστόσο, θέμα «αντιγραφής» δεν τίθεται.

Η δημοκρατία ως ολοκληρωμένο πολίτευμα θεμελιώθηκε στην Αθήνα, και αυτό γίνεται λίγο πριν από την έναρξη του 5ου π.Χ. αιώνα. Όλα εκκινούν με τις μεταρρυθμίσεις του Κλεισθένη. Συνάμα, η ουσιαστική συνείδηση του δημοκρατικού ιδεώδους εξελίσσεται προοδευτικά, στη διάρκεια του 5ου αιώνα, όταν η Αθήνα ήλθε αντιμέτωπη αρχικά με τους μηδικούς πολέμους (σύγκρουση με το απολυταρχικό καθεστώς της Περσίας).

Εάν πιάσουμε το θέμα της «αντιγραφής» φίλτατε, τότε δεν θα πρέπει να πάρουμε ως παράδειγμα πρωτοπορίας την Χίο αλλά την Σπάρτη!

Η Σπάρτη είναι ο τόπος εκείνος ο οποίος εισάγει για πρώτη φορά την έννοια της δημοκρατίας στην Ελλάδα, πολύ πριν από τη Χίο ή την Αθήνα, που εσφαλμένα θεωρούνται ιδρυτές της δημοκρατίας, εφόσον έτσι αναγνώσουμε την ιστορία.

Τέλος του 8ου ή αρχές του 7ου αιώνα π.χ. εμφανίζεται η Μεγάλη Ρήτρα της Σπάρτης, οι έννοιες του δήμου, του κράτους, και βασικώς της ανταγορίας, έννοιες που είναι παντού και πάντοτε τα υπόβαθρα της δημοκρατίας. Με τους δυο όρους, ανταγορία - ισηγορία, που είναι σχεδόν ταυτόσημα, εκδηλώνεται και όλη η ψυχολογική και πολιτική διαφορά, η μεν ανταγορία υποδηλώνει αγώνα, αντεπίθεση αλλά και δυναμική κατάσταση, η δε ισηγορία υποδηλώνει ισορροπία πολιτικών δυνάμεων μέσω της ισονομίας, καταστάλαξη και στατική κατάσταση της δημοκρατίας, όπως συν και έλαβε χώρα στην Αθήνα κατά τους κλασικούς χρόνους.

Οπότε, δεν είναι η «πρώτη δημοκρατία» η Χίο, αλλά είχε στοιχεία δημοκρατίας η Χίο.

samuel1974:
«Ο παγανισμός, που βλέπει πίσω απο κάθε φυσικό φαινόμενο θεούς και δαίμονες, λειτουργεί ανασταλτικά στην εξέλιξη κάθε φυσικής θεωρίας. Γιατί δεν αντιλαμβάνεται τον κόσμο σαν κτίση, αλλά σα θεότητα.»

Δεν μου λες, μήπως μπορείς να μας εξηγήσεις τι λένε τα ευχέλαια των Χριστιανών που διαβάζουνε οι παπάδες στους αγρούς των αγροτών κατά…των δαιμόνων της καλλιέργειας?

Οι υπεραπλουστεύσεις που εκπορεύονται από την ιουδαϊκή μήτρα του χριστιανισμού, αφήνουνε στην άκρη ΖΩΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΓΝΩΣΗΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ, όπως η ιστορία του και οι διδακτικοί μύθοι. Αντί της ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗΣ και της ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ, υπεραπλουστεύονται όλα, προτρέποντας σε φυγή από τα ανθρώπινα δεινά μέσω των «εξ αποκαλύψεως» προφητειών, της «Δευτέρας Παρουσίας» ή του τεχνάσματος του Παραδείσου και της Κολάσεως.

Είναι προφανές, ότι απόρροια αυτής της ασυμβατότητας είναι Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ στη συνειδητή παράδοση του Εγώ μας, και η συνέχιση της αδιέξοδης συνήθειας ενός ΜΟΝΟΚΕΝΤΡΙΚΟΥ ΝΟΥ που μαντρώνει την ενότητα της κοσμοαντίληψης του με ενοχικές κατασκευές και νουθεσίες αυτοβελτίωσης.

Βεβαίως και υπήρξανε ορισμένα παραδείγματα δεισιδαιμονίας στην Ελλάδα τα οποία και καυτηριάζουνε μέσα από τα συγγράμματα τους π.χ. ο Ηράκλειτος, ο Πλούταρχος, ο Λουκιανός καθώς και ο Θεόφραστος, αλλά υπήρξε και Θεομαχία, η οποία και γέννησε αυτό τον λαμπρό πολιτισμό.

Στον αντίποδα, η δεισιδαιμονία στον Χριστιανισμό (βλέπε π.χ. ευχέλαια) είχε και έχει δεσπόζουσα θέση, έχοντας μάλιστα ως κύριο σημείο αναφοράς της διδασκαλίας του Ιησού τον «αγώνα κατά του κακού και των δαιμόνων»……

samuel1974:
«Και ο πολυθεϊσμός δεν ήτανε ποτέ πρότυπο η έκφραση κάποιας δημοκρατικής λειτουργίας, γιατί οι 12 θεοί δεν κάνανε συμβούλια κι ούτε επιδίδονταν στην ρητορεία και στην επιχειρηματολογία..»

Κατ αρχάς στους 12 θεούς έχουμε ισότητα, καθώς έχουμε και έξι θεές. Ο συμβολισμός προφανείς και όχι τυχαίος. Στον αντίποδα, το μόνο που έχουμε είναι η κατάρα για την Εύα, για την γυναίκα, και φυσικά η μετά βδελυγμίας απουσία οιασδήποτε αναφοράς σε γυναίκα, πόσο δε μάλλον θεότητα.

Τίποτα δεν είναι συνεπώς τυχαίο, καθώς ούτε και ο Ιησούς έκανε τον κόπο να επιλέξει τους μισούς μαθητές εκ του γυναικείου φύλου.

Τυχαίο ή απλά θεολογική υποχρέωση?

Περαιτέρω, έχουμε μεν ως Άρχον τον Δία, όπως και τον πρόεδρο στην Δημοκρατία, αλλά έχουμε και τους Θεούς και ημίθεους οι οποίοι και γνώμη έχουνε αλλά και σε σύγκρουση έρχονται με τον Πατέρα Δία.

Μήπως θυμάσαι κάποιον άλλο Θεό ή ημίθεο που να έρχεται σε αντίθεση με τον Γιαχβέ της Αγίας Γραφής? Μήπως θυμάσαι κάποιον εκ των μαθητών του Ιησού που να ήρθε σε γόνιμη αντιπαράθεση με τον Ιησού? Όχι βέβαια. Όλοι ρωτάνε και περιμένουνε, είναι δέκτες και όχι πομποί.

Έτσι, βλέπεις φίλτατε ότι κανένα θεοκρατικό καθεστώς ποτέ δεν υπήρξε δημοκρατικό, όπως π.χ. το Ισραήλ, όπως το Βυζάντιο, όπως το Ιράν. Φυσικά, ούτε και οι θεότητες τους είχαν στοιχεία δημοκρατικότητας.

Στον αντίποδα όμως, τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά.

Αυτός και ο βασικός λόγος για το ότι μια Ασιατική θεολογία δεν αρμόζει στο ελεύθερο πνεύμα του Έλληνα. Όσο και εάν την «εξελληνίσουμε»….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2007, 17:45:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Συνοπτικά λοιπόν φίλε Schwabe να σου επισημάνω ότι σου αρέσει να μπερδεύεις τα επουράνια με τα επίγεια έτσι λογικό είναι να μπερδεύεις και την θρησκεία με την επιστήμη!»

Το αντίθετο φίλτατε, το αντίθετο!

europaios2:
«Δεν είχε ρεύμα ο Χριστός?........και οι Καθολικοί ή οι Ορθόδοξοι πως ξεφύτρωσαν? από τη βροχή?»

Τα δισεκατομμύρια των Μουσουλμάνων πως ξεφύτρωσαν? Μήπως επειδή….αποκάλυψε ο θεός στον Μωάμεθ τα λάθη των Χριστιανών ή μήπως επειδή έπεσε ξύλο και μαγκούρα με την πολιτική επιβολή στα κεφάλια του κοσμάκη?

Μας δουλεύεις τώρα ή έτσι θέλεις να χρυσώσεις το χάπι?

Είδες εσύ πουθενά να «εμφανίζονται» χριστιανοί δίχως πρώτα να βάλει το χεράκι της η πολιτική εξουσία? Μπορείς να κάνεις Χριστιανούς τους Μουσουλμάνους? Όχι!

Μήπως αναρωτιέσαι γιατί?

Ο Ιησούς φίλτατε, ποτέ δεν είχε ρεύμα πιστών στον τόπο του. Ας είναι καλά ο ουσιαστικός ιδρυτής του χριστιανισμού, ο Παύλος.

europaios2:
«Ξέρρεις δηλαδή ότι οι Παλαιστήνιοι δεν αγωνίζοντε για αυτά που λες αλλά για τη θρησκεία τους! Ξέρεις τα πάντα!»

Αγωνίζονται για τα ιερά εδάφη τους, και πεθαίνουνε για την πίστη στον Αλλάχ. Δεν έτυχε ποτέ να δεις συνεντεύξεις με μελλοθάνατους αγωνιστές των οργανώσεων τους? Στις συνεντεύξεις, δηλώνουνε ότι θυσιάζονται για την πίστη τους, και ότι τους περιμένει ο Αλλάχ ως δοξασμένους αγωνιστές.

Αυτό είναι που τους οπλίζει να γίνουνε κομμάτια με τα εκρηκτικά, και όχι απλά και μόνο ο αγώνας για την τοποθεσία του σπιτιού τους!

europaios2:
«Ξέρεις τα εν Ελλάδι και η Χάρη σου έφτασε και στα κατεχώμενα άσε που ξέρεις και για τον Άγιο Ιωάννη το Χρυσόστομο!»

Ο Χρυσόστομος είπε πάμπολλες ανοησίες, τις οποίες και οφείλει να μελετήσει ο καθένας που αφειδώς ασπάζεται τους «Πατέρες» και «Αγίους». Και δεν υπήρξε ο μόνος…

europaios2:
«..ξέρεις τι αποδέχεται ο κάθε Χριστιαννός και τι όχι αν και κατά πόσο τον πρεσβεύει η Παλαιά Διαθήκη! πολλά ξέρεις!»

Είπες πως τάχα δεν κληρονόμησες την Π.Δ. ως χριστιανός, και σου απέδειξα ότι δίχως την Π.Δ. δεν υφίσταται καν η θεολογία που και ο ίδιος ο Ιησούς αποδέχθηκε και δίδαξε.

Σε πειράζει η κληρονομιά της Παλαιάς Διαθήκης? Γιατί φίλτατε?

europaios2:
«Η μόνη απορία βέβαι που μου έχει μείνει γιατί τις άλλες ήδη τις έχω καλύψει είναι το τελευταίο το πληρών δηλαδή πιος πληρών και πιους?»

Να μένουμε σε παρακαλώ σε καθαρά θεολογικά ή ιστορικά θέματα, εις τα οποία και οφείλουμε και να απαντούμε αλλά και να τεκμηριώνουμε τα όσα λέμε…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2007, 11:08:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν μου λες, μήπως μπορείς να μας εξηγήσεις τι λένε τα ευχέλαια των Χριστιανών που διαβάζουνε οι παπάδες στους αγρούς των αγροτών κατά…των δαιμόνων της καλλιέργειας?


-Όπως γράφεις οι παππάδες! η εργασία του παππά μια φορά και έναν καιρό ήταν λειτούργημα σήμερα είναι επάγγελμα, αυτό τα λέει όλα! Όταν κάπιος εκμεταλεύται το ρόλο του για πλουτισμό δε φταίει η θρησκεία!

quote:
Τα δισεκατομμύρια των Μουσουλμάνων πως ξεφύτρωσαν? Μήπως επειδή….αποκάλυψε ο θεός στον Μωάμεθ τα λάθη των Χριστιανών ή μήπως επειδή έπεσε ξύλο και μαγκούρα με την πολιτική επιβολή στα κεφάλια του κοσμάκη?
Μας δουλεύεις τώρα ή έτσι θέλεις να χρυσώσεις το χάπι?


-Δηλαδή 10-20 Μουσουλμάνοι έδειραν με τη μαγκούρα δισεκατομύρια και τους έκαναν ομοϊδεάτες τους?
quote:
Είδες εσύ πουθενά να «εμφανίζονται» χριστιανοί δίχως πρώτα να βάλει το χεράκι της η πολιτική εξουσία? Μπορείς να κάνεις Χριστιανούς τους Μουσουλμάνους? Όχι!
Μήπως αναρωτιέσαι γιατί?
Ο Ιησούς φίλτατε, ποτέ δεν είχε ρεύμα πιστών στον τόπο του. Ας είναι καλά ο ουσιαστικός ιδρυτής του χριστιανισμού, ο Παύλος


-Μπορείς εσύ να κάνεις τους Χριστιαννούς άθεους? πάλι όχι! Η πολιτική εξουσία σήμερα εάν μπρορούσε θα είχε βάλει όντως το χεράκι της αλλά για να καταργήσει το Χριστιαννισμό! όμως οργή λαού!......
-Όσο για τον Παύλο πως εξηγείς ότι άλλαξε <<στρατόπεδο?>> Μήπως γιατί στο νέο ήταν πιο σίγουρη η νίκη? Αλήθει πως πέθανε? το κυριότερο όμως είναι γαιτί πέθανε? Αλήθεια δε σε απασχόλησε ποτέ πως έτσι στα καλά καθούμενα κάπιος αποφασίζει να αφήσει τη χλιδή και τα αξιώματα για να πεθάνει <<ρακένδυτος όπως εσύ λες?>>

quote:
Αγωνίζονται για τα ιερά εδάφη τους, και πεθαίνουνε για την πίστη στον Αλλάχ. Δεν έτυχε ποτέ να δεις συνεντεύξεις με μελλοθάνατους αγωνιστές των οργανώσεων τους? Στις συνεντεύξεις, δηλώνουνε ότι θυσιάζονται για την πίστη τους, και ότι τους περιμένει ο Αλλάχ ως δοξασμένους αγωνιστές.
Αυτό είναι που τους οπλίζει να γίνουνε κομμάτια με τα εκρηκτικά, και όχι απλά και μόνο ο αγώνας για την τοποθεσία του σπιτιού τους!


-Κόψε κάτι!.....άλλο κίνητρο και άλλο αίτιο! Εάν ίσαν ελεύθερα τα εδάφη θα κάναν επίθεση στους Ισραηλινούς? και μεταξύ τους γιατί φαγόνοντε? την ίδια θρησκεία έχουν......... για απάντησε!
quote:
Είπες πως τάχα δεν κληρονόμησες την Π.Δ. ως χριστιανός, και σου απέδειξα ότι δίχως την Π.Δ. δεν υφίσταται καν η θεολογία που και ο ίδιος ο Ιησούς αποδέχθηκε και δίδαξε.


-Μου απέδειξες? κράτα και μια πισηνή....πως μου απέδειξες από κάτι που δεν ασπάζεσαι? αφού δεν υπάρχει για σένα Χριστός πως υπάρχει Π.Διαθήκη? δέχεσαι δηλαδή την Π.Διαθήκη? εάν ναι το συζητάμε.. εάν όχι γιατί την επικαλείσαι?
quote:
Να μένουμε σε παρακαλώ σε καθαρά θεολογικά ή ιστορικά θέματα, εις τα οποία και οφείλουμε και να απαντούμε αλλά και να τεκμηριώνουμε τα όσα λέμε…


-Ψάχνω να βρω το κίνητρό σου οι μέρες μας είναι πονηρές και το χρήμα κινεί τα πάντα!
-Εγώ για παράδειγμα εντελώς τυχαία βρήκα αυτό το forum! Έχω τουλάχιστον 15 χρόνια αγοράσει τη Καινή Διθήκη και έχω διαβάσει μόνο την Αποκάληψη και αυτή πολύ βιαστηκά.
-Την Π.Διαθήκη και αυτή σίγουρα την έχω καμιά δεκαριά χρόνια! άντε να χω διαβάσει τις πρώτες 100 σελίδες! -Δεν έχω κανά κίνητρο! να κάτσω να αναζητήσω λεπτομέρειες ψαλμούς.......κ.λ.π. αυτό θα το έκανα εάν ήμουν θεολόγος ή εάν είχα οικονομικό όφελος! Λόγω ειδκότητας Λογιστής τα βλέπω όλα λογιστικά! κάτι σαν το ισοζύγιο! τίποτα δεν περνάει αδικαιολόγτητο! και το 0,01 ευρώ διακαιολογείτε!
-Δε με ενδιαφέρει να πείσω τον άθεο ή το μουσουλμάνο να γίνει Χριστιαννός! ενεπλάκησα στο διάλογο γιατί θίχτηκα αισθανόμενος κατηγορούμενος! Μόνο εναντίων των Ιεχοβάδων έχω στραφεί και έχω εξηγήσει τους λόγους!
-Εσύ τώρα θέλω να μου δικαιολογήσεις για πιο λόγο επιτίθεσαι σε μία θρησκεία?
1)Είσαι αργόσχολος?
2)Έχεις οικονομικά κίνητρα?
3)Είσαι θεολόγος?
4)Έίναι το χόμπι σου?,
5)Θες να βγάλεις τους άλλους από την πλάνη? να τους φέρεις στον ίσιο δρόμο για να σώσεις τις ψυχές τους?
6)Αισθάνεσαι άσχημα σαν την πονηρή αλεπού που είχε χάσει την ουρά της στο δόκανο? και βγήκε στο συνέδριο των αλεπούδων να πείσει τις άλλες αλεπούδες ότι οι ουρές είναι άχρηστες? και για αυτό αυτή αποφάσισε να την κόψει?....και στο τέλος μην αντέχοντας τα γέλια των άλλων αλεπούδων έσκασε από το κακό της?
-Για εξήγησέ μου γιατί τόσο ζήλος? τι από τα παραπάνω σε αντιπροσωπεύει?

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2007, 15:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ schwabe

Γράφεις:
"Η εκκλησία, για αιώνες ολάκερους υποστήριζε ότι η γη είναι ένα ταψί, μια σκηνή του Θεού. Οι άνθρωποι θεωρούνταν αιρετικοί όταν μίλαγαν για την επιστημονική άποψη περί της γης, ουκ ολίγοι εκείνοι που υπέφεραν στον μεσαίωνα."

Η κοσμοθεωρία ότι η γη είναι ένα επίπεδο και ότι ο ουρανός απλώνεται απο πάνω σαν κουβούκλιο είναι καταγεγραμμένη σε ένα κινέζικο βιβλίο, που γράφτηκε περίπου το 1100 π.Χ. Το συγκεκριμένο μοντέλο λέγεται Καϊ Τι Εν. (Kanitscheider. σελ. 22).

Αυτό το μοντέλο, μπορεί να το πήρανε οι άλλοι και να το είχανε στο μυαλό τους. Αλλά, το ιουλιανό ημερολόγιο, που η Εκκλήσια εφάρμοζε μέχρι τον μεσαίωνα, στηρίζεται στην κοσμοθεωρία του Πτολεμαίου, η οποία λέει ότι η γη (σφαίρα) είναι στο κέντρο του κόσμου και γύρω της περιστρέφονται οι πλανήτες.

Η Εκκλησία (όχι το παπικό κράτος) δεν αφόρισε κανέναν επειδή μίλησε για ηλιοκεντρικό σύστημα. Αυτοί που κατηγορήσανε και εξορίσανε τον Αρίσταρχο απο τη Σάμο λόγω βλασφημίας, επειδή μίλησε για ηλιοκεντρικό σύστημα, ήτανε οι παγανιστές της αρχαίας Ελλάδας.
Το τι σχήμα έχει η γη ΑΚΡΙΒΩΣ, το βρήκε ο Γάλλος ερευνητης Κονταμί, που πήγε τον 17ο στην Κεντρική Αμερική και μέτρησε την πεπλατυσμένη σφαιρικότητα. Εκεί βρήκε και το καουτσούκ και είχε την ιδέα να το χρησιμοποιεί σαν προφυλακτικό, εξου και η ομώνυμη λέξη...

Αυτά περι μορφής της γης. Πάμε τώρα στο που στηρίζεται η γη.

Ο Αναξίμανδρος είπε ότι η γη στηρίζεται στο πουθενά και αυτό το συναντάει κάποιος, έτσι κατα λέξη, στο βιβλίο του Ιωβ. Το ποιός είχε τα πρωτεία είναι δύσκολο να το μάθουμε, σημασία έχει ότι αυτό (το στήριγμα της γης στο πουθενά) είναι το σωστό θεωρητικό μοντελο. Ο Πλάτωνας και ο Πυθαγόρας μπορεί να μίλησε για σφαίρες, αλλά αυτές οι σφαίρες βρισκότανε μέσα σε γυάλινες σφαίρες, οι οποίες περιστρέφονταν η μία μέσα στην άλλη.

Το να στηρίζεται στο τίποτα η γη και όχι στον αιθέρα του Αριστοτέλη, είναι Η επιστημονική πρωτοπορία. Το θέμα του σφαιρικού σχήματος, το είχανε βρει οι ναυτικοί πολύ παλαιότερα των καταγραφών, λόγω κάποιων πολύ απλών λόγων 1. της αλλαγής των αστερισμών στα ταξίδια στο νότο. 2. του χάσιμου των καραβιών στον ορίζοντα και 3. της κυκλικής σκιάς της γης πάνω στο φεγγάρι.

Γράφεις:
"Το εάν τώρα το «κρέμεται» έχει κυριολεκτική αξία ή απλά συμβολική, υπό την έννοια ότι «κρέμεται υπό του Θεού», αυτό μας το ερμηνεύει η παντελώς λαθεμένη άποψη της εκκλησίας."

Ποιά είναι η άποψη της Εκκλησίας;;
Υπάρχουνε αποφάσεις της Οικουμενικής Συνόδου, που λένε ότι όποιος δεν πιστεύει στη κοσμοθεωρία της γης σαν σκηνή, πρέπει να αφορίζεται;;;

Στο βιβλίο του ΑΒΔΙΟΥ λέει:
1:4 "4 ΕΑΝ ΜΕΤΕΩΡΙΣΘΗΣ ΩΣ ΑΕΤΟΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΘΕΣΗΣ ΤΗΝ ΦΩΛΕΑΝ ΣΟΥ ΑΝΑΜΕΣΟΝ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙΘΕΝ ΘΕΛΩ ΣΕ ΚΑΤΑΒΙΒΑΣΕΙ ΛΕΓΕΙ ΚΥΡΙΟΣ"

Αυτό το εδάφιο πως το ερμηνεύεις;;;

Μήπως ότι τα αστέρια είναι κολλημένα στο στερέωμα, όπως κολλάμε τα αστεράκια στο παράθυρο τα Χριστούγεννα.

Η μήπως μιλάει για μια εποχή που βρίσκεται πολλούς αιώνες στο μέλλον;;

Γράφεις:
"Οι πρώτοι που βρήκαν τη δύναμη να καταγγείλουν τη δεισιδαιμονία και να παρουσιάσουν μια αιτιολογημένη πραγματικότητα είναι οι Έλληνες. Νομίζεις ότι υπήρξε απούσα σε αυτή την διαδικασία η σχέση με το θρησκευτικό συναίσθημα?"

Όχι φυσικά! Οι άνθρωποι αγανάκτησαν απο τον παγανισμό και γίνανε άθεοι. Τι είπε ο άρρωστος Περικλής στους φίλους του όταν τον επισκέφτηκαν στο κρεβάτι, λίγο πριν πεθάνει;;
-Είσαι καλά;
Περ.-Αφού κατάντησα να κρεμάω φυλαχτά στο λαιμό, σκέψου πόσο απελπισμένος είμαι.

Γράφεις:
"Είναι παγκοσμίως γνωστό ότι η λυτρωτική αναζήτηση της αιτιότητας είναι έργο Ελλήνων. Από την εποχή ακόμα της μυθολογίας του Ομήρου, προκύπτει η ανάγκη διαφοροποίησης από την αρρωστημένη προσκόλληση στην θέληση των θεών. Οι αντίστοιχες αναζητήσεις στους Εβραίους και μετέπειτα χριστιανούς είναι απλά ανύπαρκτες."

Μην μπερδευεις την αιτιότητα της φυσικής με την δημοκρατία.

Τα κληρωτά αξιώματα της δημοκρατίας, μπορείς να μου πεις, σε πιο σκεπτικό βασίζονται;;

Γράφεις:
"Έτσι, έχουμε στην Ελλάδα συγκρούσεις ηρώων με Θεούς και Θεϊκές αποφάσεις, οι οποίες καταγράφονται για την ελληνική σκέψη ως μια εντελώς πιθανή εξέλιξη."

Είσαι σίγουρος ότι οι μύθοι της αρχαιας Ελλάδας είναι οι μόνοι στους οποίους αναφέρονται συγκρούσεις ημιθέων και θεών, και ότι σε αυτό ωφέλησε στη δημιουργία δημοκρατικού πολιτευματος;;;

Έχεις ακούσει για το μυθικό μέρος των Ίνκας, την Σιμπάλμπα, όπου οι άνθρωποι πρέπει να παλέψουνε μετα θάνατον;;;

Αυτή η πάλη της ψυχήε του πεθαμένου στην Σιμπάλμπα δεν είναι μήπως η καταγραφή μιάς μάχης και εξέλιξης;; Γιατί οι Ίνκας δεν κάνανε δημοκρατία;; Μήπως επειδή ήτανε διανοητικά κατώτεροι απο τους Έλληνες ή μήπως επειδή είχανε φεουδαρχική οικονομία και τα μέσα παραγωγής τα κατείχανε οι κτηματίες;;;

Γράφεις:
"Ο Έλληνας της αρχαιότητας υπήρξε Θεόφιλος αλλά όχι Θεόδουλος. Σε αντίθεση με τους Εβραίους ή τους Χριστιανούς."

Ο Έλληνας της αρχαιότητας υπήρξε γδαρμένος απο τον Απόλλωνα, και γαμ...νος απο τον Δία. Ο Νώε όμως μιλούσε με το Θεό όπως μιλάνε δύο φίλοι.

Γράφεις:
"Οι λαμπρότερες ελληνικές μυθολογικές εικόνες υπονοούν ότι η ελευθερία των ανθρώπινων κινήσεων μπορεί να δικαιωθεί, ακόμα και πέρα από την θέληση των «Θεών»."

Πολύ ταιριαστό το επίθετο λαμπερές, έστω και σε συγκρητικό βαθμό. Τα δρώμενα του Ολύμπου, ήτανε η δυναστεία, η τόλμη και η γοητεία, η ΛΑΜΨΗ του Φώσκολου και όλες οι λοιπές σαπουνόπερες. Όσο ηθικό δίδαγμα μπορεί να αποκομίσει κάποιος παρακολουθώντας τον Τζεη Αρ, τόσο αποκομίζει και παρακολουθώντας τις μουρνταρίες του Δία. Και στο κάτω κάτω της γραφής το να μετατρέπεσαι σε τάυρο, κύκνο ή σε χρυσή σκόνη και γενικά να πουλάς παραμύθι για να τουμπάρεις την γυναίκα, δεν είναι απαραίτητο να κάτσεις να το διαβάσεις, σαν ένα δήθεν βαθύ νόημα και ουσία, σε σελίδες ολόκληρες, μπορείς με μία φράση να το πεις και να τελειώνεις.

Πέραν αυτού.
Να μετατραπείς σε αετό (σαν το Δία) και να πετάξεις μέχρι την Ταυλάνδη για να σακατέψεις ψυχικά και σωματικά τον πεντάχρονο σχιστομάτη Γανημύδη, είναι νομίζω και κολάσιμο... Στο Βέλγιο πέφτει ξεμπούρδισμα στους παιδεραστές και έτσι όπως πάμε, μάλλον θα έρθει αναγκαστικά και στην Ελλάδα αυτή η μέθοδος.

Γράφεις:
"Μια εντελώς ελληνική θέση που από τους πανάρχαιους ακόμα χρόνους του μυθολογικού Ελληνισμού έθεσε τις βάσεις για ζωή, έρευνα και ελευθερία, και τελικά ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ."

Χαλάρωσε! Είπαμε! Τα μέσα παραγωγής είναι αυτά που κάνουνε πολιτεύματα.

Μπορεί τις λύσεις που προτείνει πολλοί σήμερα να τις έχουνε για χεσ...μο, αλλά τις κοινωνιολογικές και πολιτικές διαπιστώσεις του Μαρξ, για το πως λειτουργεί το ΣΥΣΤΗΜΑ κανείς σοβαρός, οικονομολόγος και κοινωνιολόγος και ιστορικός δεν τις αμφισβητεί. Άμα θες να σου στείλω άρθρα απο καθηγητές του Χάρβαρντ. Τις λύσεις που προτείνει, τις αμφισβητούνε σχεδόν όλοι σήμερα, αλλά αυτό είναι άλλου παπα βαγγέλιο.

Γράφεις:
"Τα πάντα έπαιξαν έναν σημαντικό ρόλο, τα πάντα."

Και η θάλασσα, το κρασί και το αγόρι... Μάλλον κανένα που δεν πρόλαβε να ντυθεί γρήγορα στο γυμναστήριο.

Αυτά είναι φληναφήματα. Τα μέσα παραγωγής είναι το ζητούμενο, όποιος τα έχει έχει το επάνω χέρι. Ξέρεις ασφαλώς την απάντηση που πήρε ο Σόλων απο ένα σοφό για το πως λειτουργούνε οι νόμοι για τους πλούσιους και τους φτωχούς. Τα μικρά έντομα τα πιάνει ο ιστός της αράχνης, τα μεγάλα...

Γράφεις:
"Αναφέρεσαι προφανώς στην εφαρμογή της Μεγάλης Ρήτρας, το καταστατικό του Χιακού πολιτεύματος περί το 600π.χ. Ωστόσο, θέμα «αντιγραφής» δεν τίθεται."

Το βιβλίο που κρατάω στα χέρια μου (Θ.Παπ.), αναφέρει ότι (εν συντομία)

Α. "Το πρώτο δημοκρατικότατο πολίτευμα (1. βουλή εκλεγμένη απο πολίτες που συνέρχονταν κάθε ενάτη του μήνα 2. αποφάσεις του λαού υποχρεωτικές για όλους) το έκαναν στη Χίο το δεύτερο μισό του 7ου αιώνα, βρέθηκε επιγραφή του 600π.Χ. πηγή Ν.Ν. Τοd, A Selection o Greek Historical Inscriptions, Oxford 1946, σ Ι αριθ. Ι."

Β. "Οι αναφορες του Αριστοτέλη, περι δημοκρατικών πολιτευμάτων που δημιουργήθηκανε λόγω συγκρότησης του σώματος των οπλιτών και υπήρχανε πριν το πολίτευμα της Χίου (7ος 8ος π.Χ. αιώνας), δεν είναι επιβεβαιωμενες και διασταυρωμένες με άλλες πηγες."

Αν εσύ τώρα έχεις πηγές για τα πολιτευματα αυτά, φέρε να της δούμε.

Για πατριωτικούς λόγους δεν είπα τη λέξη αναφορές, γιατί τα ιστορικά δεδομένα μιλάνε για Έλληνες, ενω κάποιες αναφορές μιλάνε και για Φοίνικες...

Γράφεις:
"Δεν μου λες, μήπως μπορείς να μας εξηγήσεις τι λένε τα ευχέλαια των Χριστιανών που διαβάζουνε οι παπάδες στους αγρούς των αγροτών κατά…των δαιμόνων της καλλιέργειας?"

Για πες μου κι εσύ τώρα με το χέρι στην καρδιά:
Άμα πήγαινες για ράφτινγκ στο φαράγγι του Βίκου και περνούσες πεζός σε μια φάση το ποτάμι τι θα προτιμούσες;;
1. Να δεις κάποιον απο την ομάδα σου, που θα σταυρώσει μια διαολορουφήχτρα;;
ή
2. Να σε πιάσει η παρέα και να σε σκοτώσει, επειδή κατούρησες μέσα στο ποτάμι;;

Γράφεις:
"Περαιτέρω, έχουμε μεν ως Άρχον τον Δία, όπως και τον πρόεδρο στην Δημοκρατία, αλλά έχουμε και τους Θεούς και ημίθεους οι οποίοι και γνώμη έχουνε αλλά και σε σύγκρουση έρχονται με τον Πατέρα Δία."

Ναι! Ο Ριτς, ο Θορν και Καρολαϊν και ο λαός μας τους μετονόμασε σε Πριτς, Πορν και Καριολαϊν.

Πότε βγήκε ο πρόεδρος Δίας με δημοκρατικές διαδικασίες;; Μήπως όταν σκότωσε τον πατέρα του;;;

Πότε υπήρξε εναλλαγή αξιωμάτων;; Μήπως όταν κυνηγούσε τα παιδία του να τα σκοτώσει;;

Πότε υπήρξανε θέματα ημερήσιας διάταξης;; Μήπως όταν κυνηγούσε ο Ήφαιστος να κουτουπώσει την Αθηνά;;

Πότε υπήρξε ισηγορία;;
Πότε υπήρξε ισοκρατία;;

Γράφεις:
"Μήπως θυμάσαι κάποιον άλλο Θεό ή ημίθεο που να έρχεται σε αντίθεση με τον Γιαχβέ της Αγίας Γραφής? Μήπως θυμάσαι κάποιον εκ των μαθητών του Ιησού που να ήρθε σε γόνιμη αντιπαράθεση με τον Ιησού? Όχι βέβαια. Όλοι ρωτάνε και περιμένουνε, είναι δέκτες και όχι πομποί."

Θυμάμαι τον προφήτη τον Σαμουήλ, που είπε στους Εβραίους να μην έχουνε βασιλιά, γιατί θα τους εκμεταλλεύεται.

Θυμάμαι το εδάφιο που λέει ότι:
Ιώβ. 12:19 ΠΑΡΑΔΙΔΕΙ ΛΑΦΥΡΟΝ ΤΟΥΣ ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΤΟΥΣ ΙΣΧΥΡΟΥΣ

Θυμάμαι τους Χριστιανούς που φτιάξανε την πρώτη κοινοκτημοσύνη, ενώ ο Αριστοτέλης έλεγε ότι κάτι τέτοιο, (που έλεγε ο Ιππόδαμος) δεν πρόκειται να λειτουργήσει ποτέ.

Γράφεις:
"Έτσι, βλέπεις φίλτατε ότι κανένα θεοκρατικό καθεστώς ποτέ δεν υπήρξε δημοκρατικό, όπως π.χ. το Ισραήλ, όπως το Βυζάντιο, όπως το Ιράν. Φυσικά, ούτε και οι θεότητες τους είχαν στοιχεία δημοκρατικότητας."

Μην μπερδεύεις τα του καίσαρος με τα του Θεού.

Η δημοκρατία είναι το πολίτευμα των εμπόρων και των βιοτεχνών. Αθηναίοι έμποροι, Άγγλοι ναυσιπλόοι, Γάλλοι βιοτέχνες...

Ενώ η ολιγαρχία είναι το πολίτευμα των γαιοκτημόνων φεουδαρχών.
Ίνκας, Ινδοί, Κινέζοι, Βυζαντινοί...

Για πες μου, ποιοι απο τους παραπάνω είναι μονοθεϊστές και ποιοί πολυθεϊστές;;

Αυτό το όπιο-χαρμάνι του συνδυασμού, θρησκείας-πολιτεύματος, είναι καταναλωτικό αγαθό για κανένα γίδι, που του αρέσει να το αρμέγουνε και να λέει κι ευχαριστώ.

Ο Χριστός είπε:
Πούλα τα υπάρχοντα σου, που σε κάνουνε εγωϊστή και σου τυφλώνουνε το αισθητήριο της ψυχής κι ακολούθησε με. Γιατί εάν πεθάνεις με αυτόν τον εγωϊσμό, που θα λες ΕΓΩ ΕΧΩ, και δίπλα σου να ψέλνουνε οι αρχάγγελοι δε θα χαμπαριάζεις τίποτα, γιατί θα είσαι τόσο τυφλωμένος απο τον εγωϊσμό σου, που ενώ θα βρίσκεσαι στον παράδεισο της τρυφής, θα νιώθεις την κόλαση της απόλυτης μοναξιάς.

Αλλά επειδή το φως δεν αρέσει στους ανθρώπους, αλλά γουστάρουνε το σκοτάδι, για αυτό γυρνάνε την πλάτη στον Χριστό και κοιτάνε να μαζεύουνε λεφτά, εμπειρίες...

(ο β΄ ενικός είναι φιλολογικό σχήμα)
Γουστάρεις το σκοτάδι;; Με γεια σου με χαρά σου!!! Να μας το πουλήσεις για φώς... άστο καλύτερα. Γιατί υπάρχουνε δυνάμεις που δεν μπορείς(ώ) να τις συλλάβεις(ω) με το μικρό σου(μας) μυαλό, για να τις περιφρονείς έτσι. Και αυτές οι δυνάμεις δεν είναι οι φυσικές, που υπακούουνε στο αίτιο και στο αιτιατό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2007, 16:05:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Όπως γράφεις οι παππάδες! η εργασία του παππά μια φορά και έναν καιρό ήταν λειτούργημα σήμερα είναι επάγγελμα..»

Μωρέ το ζητούμενο είναι άλλο! Τα αποδέχεσαι ΕΣΥ τα ευχέλαια? Ναι ή όχι?
Έχουνε να κάνουνε τα ευχέλαια με διαβόλους και δαίμονες, ναι ή όχι?

europaios2:
«Δηλαδή 10-20 Μουσουλμάνοι έδειραν με τη μαγκούρα δισεκατομύρια και τους έκαναν ομοϊδεάτες τους?»

Αναρωτιέμαι, κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις ή όντως δεν καταλαβαίνεις?

Αιώνες διήρκησε φίλτατε αυτή η διαδικασία, αιώνες! Όπως και ο χριστιανισμός χρειάστηκε αιώνες για να εκχριστιανίσει τα εδάφη που πρώτα χρειάστηκε να κατακτήσει ώστε να «διδάξει τη θρησκεία της αγάπης»…

europaios2:
«Μπορείς εσύ να κάνεις τους Χριστιαννούς άθεους? πάλι όχι!»

Εάν όμως επί αιώνες υποστούνε διωγμούς, βασανισμούς και άλλα εξοντωτικά μέτρα οι χριστιανοί, να είσαι απολύτως σίγουρος ότι και αυτοί θα εξαφανιστούνε!

Αυτό έπαθαν φίλτατε όλοι οι λαοί επάνω στους οποίους έπεσε η μηχανή του εκχριστιανισμού, αυτό έπαθαν και οι λαοί που έγιναν Μουσουλμάνοι, μεταξύ των οποίων ήσαν και πάμπολλοι χριστιανοί.

Να έχεις λιγάκι πιο επιστημονική ματιά για την ιστορία και λιγότερο αυτή της θρησκευτικής προπαγάνδας.

europaios2:
«Όσο για τον Παύλο πως εξηγείς ότι άλλαξε <<στρατόπεδο?>> Μήπως γιατί στο νέο ήταν πιο σίγουρη η νίκη?»

Και ο Μπιν Λάντεν «άλλαξε στρατόπεδο», και άφησε την χλιδή που του προσέφεραν τα πλούτη ώστε να αφοσιωθεί στον αγώνα κατά των απίστων που αυτός αντιλαμβάνεται. Και λοιπόν?

Το κατά πόσο δε ήταν «σίγουρη η νίκη», δεν μπορούσε να το γνωρίζει ο Παύλος, όπως και ο Μπιν Λάντεν δεν μπορούσε να γνωρίζει πόσοι όντως στην διάρκεια θα τον ακολουθήσουνε.

europaios2:
«και μεταξύ τους γιατί φαγόνοντε? την ίδια θρησκεία έχουν......... για απάντησε!»

Οι Παλαιστίνιοι είναι Μουσουλμάνοι, και οι Εβραίοι έχουνε άλλη θρησκεία. Την «ίδια» που την είδες?

europaios2:
«Μου απέδειξες? κράτα και μια πισηνή....πως μου απέδειξες από κάτι που δεν ασπάζεσαι? αφού δεν υπάρχει για σένα Χριστός πως υπάρχει Π.Διαθήκη? δέχεσαι δηλαδή την Π.Διαθήκη? εάν ναι το συζητάμε.. εάν όχι γιατί την επικαλείσαι?»

Όταν χάνεις, να παραδέχεσαι την ήττα σου. Είναι έντιμο και αξιοπρεπές.

Σου απέδειξα ότι και ο Ιησούς ασπάζονταν την Παλαιά Διαθήκη, συνεπώς και εσύ εφόσον θέλεις να λογίζεσαι ως πιστός χριστιανός. Αυτά που σου αποδεικνύω έχουνε να κάνουνε ΜΕ ΤΙΣ ΓΡΑΦΕΣ, και όχι με το τι εγώ δέχομαι και τι όχι!

Το τι εγώ δέχομαι είναι αδιάφορο, το ζητούμενο είναι εάν εσύ ως πιστός χριστιανός ΟΦΕΙΛΕΙΣ βάση της Αγίας Γραφής να ασπάζεσαι την Παλαιά Διαθήκη, τους προφήτες, τους πνευματικούς σου προπάτορες όπως τον Αβραάμ και τον Μωυσή.

Και αυτά που γράφω, ισχύουν 100% θεολογικά φίλτατε. Θέλεις δεν θέλεις.

europaios2:
«Ψάχνω να βρω το κίνητρό σου οι μέρες μας είναι πονηρές και το χρήμα κινεί τα πάντα!»

Κανένα ιδιαίτερο κίνητρο. Απλά, μου άρεζε ανέκαθεν η σκέψη για το άγνωστο, για τα επέκεινα. Πάντοτε αρίστευα σε θέματα θεολογικά και ιστορίας, ποτέ δεν έμενα στην απλή ύλη του σχολείου.

Συνάμα, θεωρώ ότι πάμπολλα από τα ανθρώπινα δεινά προέρχονται και τρέφονται από τη θρησκευτική μισαλλοδοξία, και έτσι οφείλουμε να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους. Πολλοί είναι αυτοί που έχουν εντονότατες αμφιβολίες για το ότι ο Θεός είναι όπως τον περιγράφει η Αγία Γραφή, αλλά φοβούνται να το εκφράσουν..

europaios2:
«Λόγω ειδκότητας Λογιστής τα βλέπω όλα λογιστικά! κάτι σαν το ισοζύγιο! τίποτα δεν περνάει αδικαιολόγτητο! και το 0,01 ευρώ διακαιολογείτε!»

Τότε γνωρίζεις, ως λογιστής, ότι τα πράγματα δεν είναι πάντοτε όπως φαίνονται! Άλλο το εάν «δικαιολογείται» ένα ποσό και άλλο το εάν είναι πραγματικό.

Εξ ου και ότι ο ισολογισμός δεν είναι επιστήμη αλλά τελικά τέχνη!

Στα λέω αυτά αγαπητέ διότι ως χρηματιστής και για αρκετά χρόνια σύμβουλος εναλλακτικών επενδύσεων, συνεργάστηκα με λογιστές, και συνήθως προσπαθούσαμε να δούμε «πίσω από την βιτρίνα». Π.χ. το νομικό τμήμα θεωρεί μια πράξη ως πώληση όταν πέσουνε υπογραφές, οι πωλητές όταν πάρουνε την παραγγελία, ο λογιστής όταν κοπεί το τιμολόγιο, και εμείς λέγαμε…όταν απλά πέσει το χρήμα!

Το ίδιο ισχύει και στα της θρησκείας: ότι φαίνεται δεν είναι απαραίτητα και έτσι.

europaios2:
«Εσύ τώρα θέλω να μου δικαιολογήσεις για πιο λόγο επιτίθεσαι σε μία θρησκεία?»

Πρώτον, δεν «επιτίθεμαι». Αναδεικνύω αναλήθειες, δείχνω το πόσο άσκοπο είναι να χαραμίζει κανείς τον πνευματικό του κόσμο με εσχατολογικές ρητορείες που γράφηκαν σε άλλες χώρες, από ανθρώπους με ελάχιστη μόρφωση και παιδεία.

Ο δε λόγος?: Χόμπι! (που ορισμένες φορές τρώει και πολύ χρόνο..)

europaios2:
«Για εξήγησέ μου γιατί τόσο ζήλος? τι από τα παραπάνω σε αντιπροσωπεύει?»

Ελπίζω να το επεξήγησα επαρκώς…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2007, 10:12:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μωρέ το ζητούμενο είναι άλλο! Τα αποδέχεσαι ΕΣΥ τα ευχέλαια? Ναι ή όχι?
Έχουνε να κάνουνε τα ευχέλαια με διαβόλους και δαίμονες, ναι ή όχι?


-Φυσικά και τα αποδέχομαι! Κάθε Πάσχα κάνω σπίτι μου, όχι όμως στους αγρούς! Το κακό δεν έχει ως στόχο τα δέντρα αλλά τον άνθρωπο!
quote:
Αναρωτιέμαι, κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις ή όντως δεν καταλαβαίνεις?
Αιώνες διήρκησε φίλτατε αυτή η διαδικασία, αιώνες! Όπως και ο χριστιανισμός χρειάστηκε αιώνες για να εκχριστιανίσει τα εδάφη που πρώτα χρειάστηκε να κατακτήσει ώστε να «διδάξει τη θρησκεία της αγάπης»…


-Εγώ καταλαβάινω!
- ο Μωάμεθ πανέξυπνος δημιούργησε μία νέα θρησκεία και έγεινε πραγματικός επίγειος Βασιλιάς επί των ημερών του! αποδεχόμενος την αρχηγία που του παρέδωσαν οι κάτοικοι της Μεδίνας!είχε πολλόυς οπαδούς-πιστούς κατί πολύ φυσικό αφού έκανε πάμπολους γάμους για να εννώσει διάφορες φυλλές.Έτσι μετά από έναν αποφοαστικό πόλεμο στη Μέκα όπου και νίκησε με τα όπλα πολλαπλασιαστήκανε οι οπαδοί του!.
-Ο Ιησούς αρνήθηκε να γίνει επίγειος βασιλιάς και πέθανε στο Σταυρό, οι δε οπαδοί του χωρίς τον αρχηγό τους συνέχισαν τον αγώνα της διάδοσης χωρίς όπλα! και το κυριότερο χωρίς αρχηγό! Το μόνο τους όπλο ήταν η δύναμη στην πίστη τους! έτσι παρά τους διωγμούς επέζησαν και πολλαπλασιάστηκαν! Στην πορεία βέβαια φθάνουμε μέχρι τις σταυροφορίες κ.λ.π.. στην πορεία όμως!
-Η όλη αντιπαράθεσή μας στο συγκεκριμένο σημείο ήταν αν θυμάσαι, είναι αυτό που είχες πει <<ότι ο Χριστός δεν είχε οπαδούς! είχε λοιπόν και μάλιστα κρυφούς γιατί τους φανερούς τους σκώτοναν>>
Αναφέρω λοιπόν όλα αυτά για να δεις το πόσο διαφορετικά πορεύτηκε ή μάλλον ξεκίνησε η μία Θρησκεία σε σχέση με την άλλη! και για να δεις εάν ο Χριστός είχε ή όχι οπαδούς!
-Ξέρω ότι και συ καταλαβαίνεις!
quote:
Εάν όμως επί αιώνες υποστούνε διωγμούς, βασανισμούς και άλλα εξοντωτικά μέτρα οι χριστιανοί, να είσαι απολύτως σίγουρος ότι και αυτοί θα εξαφανιστούνε!
Αυτό έπαθαν φίλτατε όλοι οι λαοί επάνω στους οποίους έπεσε η μηχανή του εκχριστιανισμού, αυτό έπαθαν και οι λαοί που έγιναν Μουσουλμάνοι, μεταξύ των οποίων ήσαν και πάμπολλοι χριστιανοί.
Να έχεις λιγάκι πιο επιστημονική ματιά για την ιστορία και λιγότερο αυτή της θρησκευτικής προπαγάνδας


-Πιο πολλόυς διωγμούς από ότι υπέστησαν?
-Επάνω τους δεν έπεσε η μηχανή του εκχριστιανισμού! αλλά του πλουτισμού! Επικαλέστηκαν τη διάδοση του Χριστιαννισμού για να δικαιολογήσουν τις άνομες πράξεις τους! Άλλο ο Χριστιαννός και άλλο ο φερόμενος ως Χριστιαννός!
quote:
Και ο Μπιν Λάντεν «άλλαξε στρατόπεδο», και άφησε την χλιδή που του προσέφεραν τα πλούτη ώστε να αφοσιωθεί στον αγώνα κατά των απίστων που αυτός αντιλαμβάνεται. Και λοιπόν?
Το κατά πόσο δε ήταν «σίγουρη η νίκη», δεν μπορούσε να το γνωρίζει ο Παύλος, όπως και ο Μπιν Λάντεν δεν μπορούσε να γνωρίζει πόσοι όντως στην διάρκεια θα τον ακολουθήσουνε.


-Ο Μπιν Λάντεν άλλαξε στατόπεδο οπλισμένος και αυτός και οι οπαδοί του σαν αστακοί και με πάμπολα χρήματα! ο Παύλος όμως? είχε όπλα είχε χρήματα και στρατό? άφησε το Ρωμαϊκό στρατό για άλλον στρατό? οπλισμένος και αυτοί και οι οπαδοί του?
quote:
Οι Παλαιστίνιοι είναι Μουσουλμάνοι, και οι Εβραίοι έχουνε άλλη θρησκεία. Την «ίδια» που την είδες?


-Κάνεις όμως ότι δεν καταλαβαίνεις εννοώ τον εμφύλιο των Παλαιστηνίων! ήμαι σαφής σε αυτά που γράφω για να μην επιδέχομαι παρερμηνείας!
quote:
Όταν χάνεις, να παραδέχεσαι την ήττα σου. Είναι έντιμο και αξιοπρεπές.
Σου απέδειξα ότι και ο Ιησούς ασπάζονταν την Παλαιά Διαθήκη, συνεπώς και εσύ εφόσον θέλεις να λογίζεσαι ως πιστός χριστιανός. Αυτά που σου αποδεικνύω έχουνε να κάνουνε ΜΕ ΤΙΣ ΓΡΑΦΕΣ, και όχι με το τι εγώ δέχομαι και τι όχι!
Το τι εγώ δέχομαι είναι αδιάφορο, το ζητούμενο είναι εάν εσύ ως πιστός χριστιανός ΟΦΕΙΛΕΙΣ βάση της Αγίας Γραφής να ασπάζεσαι την Παλαιά Διαθήκη, τους προφήτες, τους πνευματικούς σου προπάτορες όπως τον Αβραάμ και τον Μωυσή.
Και αυτά που γράφω, ισχύουν 100% θεολογικά φίλτατε. Θέλεις δεν θέλεις.


-Ήττα? το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις?
-Αφού είμαι Χρισταννός και όπως λες είναι κληρονομιά μου η Π.Διαθήκη έχω όλο το δικαίωμα να την αποδεχτώ ολικώς ή μερικός! δική μου δε λες ότι είναι? ότι θέλω την κάνω! δέχομαι όποιους θέλω και όπως θέλω! εσύ με πιο διακαίωμα την επικαλείσαι? να επικαλεστείς τα δικά σου εδάφια της αθείας που κληρονόμησες! μη μπαίνεις σε ξένα χωράφια! δεν είναι δικά σου! Εσύ το είπες!
quote:
Συνάμα, θεωρώ ότι πάμπολλα από τα ανθρώπινα δεινά προέρχονται και τρέφονται από τη θρησκευτική μισαλλοδοξία, και έτσι οφείλουμε να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους. Πολλοί είναι αυτοί που έχουν εντονότατες αμφιβολίες για το ότι ο Θεός είναι όπως τον περιγράφει η Αγία Γραφή, αλλά φοβούνται να το εκφράσουν..


-Πιος φοβάται? Εσύ?
quote:
Τότε γνωρίζεις, ως λογιστής, ότι τα πράγματα δεν είναι πάντοτε όπως φαίνονται! Άλλο το εάν «δικαιολογείται» ένα ποσό και άλλο το εάν είναι πραγματικό.
Εξ ου και ότι ο ισολογισμός δεν είναι επιστήμη αλλά τελικά τέχνη!
Στα λέω αυτά αγαπητέ διότι ως χρηματιστής και για αρκετά χρόνια σύμβουλος εναλλακτικών επενδύσεων, συνεργάστηκα με λογιστές, και συνήθως προσπαθούσαμε να δούμε «πίσω από την βιτρίνα». Π.χ. το νομικό τμήμα θεωρεί μια πράξη ως πώληση όταν πέσουνε υπογραφές, οι πωλητές όταν πάρουνε την παραγγελία, ο λογιστής όταν κοπεί το τιμολόγιο, και εμείς λέγαμε…όταν απλά πέσει το χρήμα!
Το ίδιο ισχύει και στα της θρησκείας: ότι φαίνεται δεν είναι απαραίτητα και έτσι.


-Και η τέχνη επιστήμη είναι! Ως λογιστής όμως γνωρίζω τα πάντα περί της εταιρείας μου και κανείς δε μπορεί να με κοροϊδέψει! για το ότι χάθηκε ένα λεπτό γιατί και στου βοδιού το κέρατο να το κρύψουν θα το βρώ!
-Πάντως <<έτσι για να σε πειράξω λίγο!>> οι χρηματιστές αρέσκονται στο να αγοράζουν και να πουλάνε αέρα τουλάχιστον παλαιότερα! τότε με την κρίση του χρηματιστηρίου πολλοί θυσαύρισαν και καλά έκαναν βέβαια! αγοράζοντας και πουλώντας αέρα!
-Παρεπιπτώνως έχεις καμιά πληροφορία για το ΤΤ έχω εγκλωβιστεί!
quote:
Πρώτον, δεν «επιτίθεμαι». Αναδεικνύω αναλήθειες, δείχνω το πόσο άσκοπο είναι να χαραμίζει κανείς τον πνευματικό του κόσμο με εσχατολογικές ρητορείες που γράφηκαν σε άλλες χώρες, από ανθρώπους με ελάχιστη μόρφωση και παιδεία.
Ο δε λόγος?: Χόμπι! (που ορισμένες φορές τρώει και πολύ χρόνο..)


-Όταν κάπιος έχει ελάχιστη μόρφωση και παιδεία δεν ρητορεύει. Το ότι απλοί ψαράδες με μόνο όπλο την πίστη τους πορεύτηκαν ανά τα έθνη αυτό θα έπρεπε να προβληματίσει ιδιαίτερα όσους δεν πιστεύουν! και να τύχει σημείο προβληματισμού και όχι απαξίωσης!
-Όσο το ότι γράφτηκαν σε άλλες χώρες δε με ενοχλεί δεν είμαι εγωιστής και να θέλω πάντα τα πρωτεία! ούτε εθνικιστής για να ζηλοφθονώ ότι δεν παρήγαγα!
-Το χόμπι είναι κάτι σαν παιχνίδι και το συγκεκριμένο απαιτεί πολλούς παίχτες! Ο σκοπός όμως δεν είναι η νίκη αλλά η ψυχαγωγία! τα περί ήττας λοιπόν ή νίκης πρέπει να τα ξανασκεφτείς!
-Ελπίζω και συ να εννοήσεις τις επισημάνσεις μου!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2007, 17:48:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Φυσικά και τα αποδέχομαι! Κάθε Πάσχα κάνω σπίτι μου, όχι όμως στους αγρούς! Το κακό δεν έχει ως στόχο τα δέντρα αλλά τον άνθρωπο!»

Ωραία λοιπόν!

Επομένως, αποδέχεσαι και την τεράστια μηχανή δεισιδαιμονίας του χριστιανισμού, διότι όλα τα «ευχέλαια» δεν είναι τίποτα άλλο παρά μια απύθμενη πηγή σκότους, εκμετάλλευσης και αχαλίνωτης δεισιδαιμονίας.

Υπάρχουνε συνάμα ευχέλαια ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΔΑΙΜΟΝΩΝ ΤΩΝ ΑΓΡΩΝ (!), υπάρχουνε εξορκισμοί, υπάρχει διδασκαλία κατά μαγείας και πάει λέγοντας…

europaios2:
«ο Μωάμεθ πανέξυπνος δημιούργησε μία νέα θρησκεία και έγεινε πραγματικός επίγειος Βασιλιάς επί των ημερών του!»

Τα ίδια έκαναν και οι χριστιανοί. Ανακηρύξαν π.χ. τον Ρωμαίο σφαγέα και λάτρη του Μίθρα Φλάβιο Βαλέριο σε «Άγιο» («Μέγας Κωνσταντίνος»), και έτσι έκατσαν στην κοσμική εξουσία, ντύνοντας τους εαυτούς τους πλούτη, και πλημμυρίζοντας τον κόσμο με θρησκευτικές διώξεις που όμοιες τους δεν είχε ξαναδεί η ιστορία!

Νομίζεις ότι διαφέρει σε τίποτα ο χριστιανισμός?

europaios2:
«Ο Ιησούς αρνήθηκε να γίνει επίγειος βασιλιάς και πέθανε στο Σταυρό, οι δε οπαδοί του χωρίς τον αρχηγό τους συνέχισαν τον αγώνα της διάδοσης χωρίς όπλα!»

Δεν «αρνήθηκε» φίλτατε, αλλά υποτίθεται ότι ουδέποτε ήταν αυτό το θέμα. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

Στον σταυρό πέθαναν χιλιάδες, και πολλοί θανατώθηκαν τότε επικαλούμενοι την Μεσσιανική τους δράση, την οποία εκείνοι νόμιζαν ότι είχαν να επιτελέσουν.

Ωε προς τον «αγώνα δράσης» που λες, θα σου αφιερώσω τα λόγια του Ιουλιανού, εις τα οποία απαντάται και η ουσία των όσων λες:

«Η σκευωρία των Γαλιλαίων είναι μια φανταστική ιστορία ανθρώπων που συνετέθη από μοχθηρία. Δεν έχει τίποτε το θεόπνευστο, αλλά επειδή εκμεταλλεύεται επαρκώς εκείνο το μέρος της ανθρώπινης φύσης που αγαπάει το μύθο και είναι παιδαριώδες και ανόητο, κατάφερε να κάνει την τερατολογία να φαίνεται ως αληθινή».

Αυτά τα σοφά λόγια είπε τότε, που ήταν φρέσκια η μηχανή στησίματος του δήθεν «χριστιανισμού», ο φιλόσοφος Ιουλιανός….

europaios2:
«Επάνω τους δεν έπεσε η μηχανή του εκχριστιανισμού! αλλά του πλουτισμού! Επικαλέστηκαν τη διάδοση του Χριστιαννισμού για να δικαιολογήσουν τις άνομες πράξεις τους! Άλλο ο Χριστιαννός και άλλο ο φερόμενος ως Χριστιαννός!»

Αυτά τα παραμύθια να τα κρατήσεις για κατανάλωση σε κανένα κατηχητικό φίλτατε!

Δίχως την πολιτική επιβολή του ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΩΣ ΚΡΑΤΙΚΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΕΠΙ ΑΙΩΝΕΣ ΟΛΑΚΕΡΟΥΣ, σήμερα ο χριστιανισμός δεν θα ήταν τίποτε περισσότερο από μια περιθωριακή σέκτα του ιουδαϊσμού.

Δίχως τις σφαγές, δίχως τους εξοντωτικούς νόμους κατά των Εθνικών στο θεοκρατικό βυζάντιο, με την αμέριστη υποστήριξη της χριστιανικής εκκλησίας υπέρ των αναγκαστικών εκχριστιανισμών, νομίζεις ότι ο κόσμος θα εγκατέλειπε την πατρώα θρησκεία τους?

Ξεγελάς τον εαυτό σου ή ελπίζεις να συμβεί στους άλλους?

europaios2:
«Ο Μπιν Λάντεν άλλαξε στατόπεδο οπλισμένος και αυτός και οι οπαδοί του σαν αστακοί και με πάμπολα χρήματα! ο Παύλος όμως? είχε όπλα είχε χρήματα και στρατό?»

Σου δείχνω το ότι δεν υπήρξε κάποια «καινοτομία της ηθικής» ο Παύλος, αλλά και άλλοι έκαναν και κάνουνε τον αγώνα τους υπέρ των όσων πιστεύουνε. Συνάμα, τα όπλα φαίνεται μονάχα να τα υποδαύλισε ο Παύλος, αλλά λίγο αργότερα τα πήραν για τα καλά στα χέρια τους οι χριστιανοί και τότε……ο Μπιν Λάντεν σαν αθώα περιστερά φαντάζει μπροστά τους!!!!

europaios2:
«Κάνεις όμως ότι δεν καταλαβαίνεις εννοώ τον εμφύλιο των Παλαιστηνίων! ήμαι σαφής σε αυτά που γράφω για να μην επιδέχομαι παρερμηνείας!»

Ε και?? Εμφύλιο είχαν και έχουνε και οι χριστιανοί. Και λοιπόν?

Μάχεται και πεθαίνει άνθρωπε μου ο Παλαιστίνιος για την πίστη του, ναι ή όχι? Τα άλλα είναι λόγια άνευ αξίας.

europaios2:
«Αφού είμαι Χρισταννός και όπως λες είναι κληρονομιά μου η Π.Διαθήκη έχω όλο το δικαίωμα να την αποδεχτώ ολικώς ή μερικός! δική μου δε λες ότι είναι? ότι θέλω την κάνω!»

Έτσι σου είπαν να λες ή έτσι εσύ νομίζεις? Ότι και να συμβαίνει, έχεις λάθος!

Εφόσον ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ, τότε δεν ορίζεις εσύ φίλτατε το τι θα δεχθείς ή όχι, ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΙ ΟΡΙΖΕΙ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΣΟΥ! Και ποιος είσαι εσύ για να βάλεις…λογοκρισία στην επιλογή κειμένων της Αγίας Γραφής παρακαλώ?

Η είσαι λοιπόν ΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ή Ορθόδοξος. Ξέρεις, «λίγο έγκυος» δεν υπάρχει!

Εκτός και εάν δεν γνωρίζεις βασικές αρχές της Ορθοδοξίας, οπότε γενικώς έχεις μια εξόχως εσφαλμένη άποψη για το τι εστί Ορθοδοξία φίλτατε.

Άκου…..«αποδέχομαι ολικώς η μερικώς»! Τι είναι ρε συ η Αγία Γραφή? Δελτάριο ερωτήσεων για ενδεχόμενη ψήφιση από ενδεχόμενους πιστούς???

europaios2:
«εσύ με πιο διακαίωμα την επικαλείσαι? να επικαλεστείς τα δικά σου εδάφια της αθείας που κληρονόμησες! μη μπαίνεις σε ξένα χωράφια!»

Να αντιμετωπίζεις πιο σοβαρά τα όσα σου γράφουνε.

Ο χριστιανισμός και η Αγία Γραφή, δεν είναι τσιφλίκι σου. Εσύ, και μάλλον ως αιρετικός κρίνοντας από την παραπάνω στάση σου, μπορείς να μιλάς για τα όσα εσύ πιστεύεις και ενδεχομένως γνωρίζεις, και εάν επιθυμείς διάλογο αποκλειστικά με ομοϊδεάτες σου, τότε να αναζητήσεις ιστοσελίδες ορθοδόξων και όχι σελίδες αναζήτησης και αμφισβήτησης όπως το esoterica!

Εδώ μέσα τι θέλεις φίλτατε?? Μήπως ελπίζεις να συνομιλήσεις με κανέναν που θα θελήσει να σου χτενίσει τα γένια?

europaios2:
«Πιος φοβάται? Εσύ?»

Και εγώ φίλτατε, κάποτε φοβόμουν. Ο απογαλακτισμός από το δεκανίκι της θρησκείας είναι επίπονη και δύσκολη διαδικασία. Ωστόσο, πάμπολλοι φοβούνται ακόμα και να σκεφτούνε, αν και βαθύτερα έχουνε σοβαρές αμφιβολίες…

europaios2:
«Ως λογιστής όμως γνωρίζω τα πάντα περί της εταιρείας μου και κανείς δε μπορεί να με κοροϊδέψει! για το ότι χάθηκε ένα λεπτό γιατί και στου βοδιού το κέρατο να το κρύψουν θα το βρώ!»

Έτσι νομίζεις.

Γνωρίζεις ενδεχομένως αυτά που σχετίζονται με μια εταιρεία 10 ή 200 ανθρώπων, όχι όμως με μια εταιρεία με 10.000 ή 30.000 εργαζόμενους, με αποθεματικά σε διάφορες χώρες και διαφόρων τρόπων αποτίμησης, με συμμετοχές μέσω offshore εταιρειών ή εταιρικά σχήματα SPV (special purpose vehicle), με χρηματοοικονομική διάρθρωση που εξαπλώνεται από swaps επιτοκίων έως και σύνθετα combos για κάλυψη ή ανάληψη ρίσκου.

Όσο «γνώριζαν» οι εταιρείες στην Αμερική ή στην Γερμανία το πόσο «πραγματικά» ήταν τα νούμερα των ισολογισμών, έως ότου αυτές να σκάσουν σαν καρπούζια από το κλείσιμο της πιστωτικής στρόφιγγας, άλλο τόσο μπορείς να γνωρίζεις και εσύ φίλτατε.

Μεγάλη μπουκιά να τρως, αλλά πολλά να μην λες καλύτερα.

europaios2:
«οι χρηματιστές αρέσκονται στο να αγοράζουν και να πουλάνε αέρα τουλάχιστον παλαιότερα! τότε με την κρίση του χρηματιστηρίου πολλοί θυσαύρισαν και καλά έκαναν βέβαια!»

Ο αέρας, ή καλύτερα η μεθοδευμένη μόχλευση κεφαλαίων, είναι η βασικότερη παράμετρος στο παιχνίδι του κέρδους. Κάποιος τα χάνει, και κάποιος τα παίρνει. Κάποιος κρατά τα «χαρτιά» και κάποιος το μετρητό.

Την περίοδο 2000-2003 έκανα ένα λάθος και ασχολήθηκα με την αγορά μετοχών του ΧΑΑ, διότι δεν συνήθιζα να εμπλέκομαι ούτε στην Ελληνική αγορά αλλά ούτε και ιδιαίτερα στην αγορά μετοχών. Τα εμπορεύματα και οι προθεσμιακές αγορές είναι ο τομέας μου.

Οπότε, δεν μπορώ να σου πω κάτι για το ΤΤ. Συνάμα, ποτέ δεν συμπάθησα τις «συμβουλές» διότι παραπέμπουνε σε προβλέψεις και μελλοντολογία….

europaios2:
«Το ότι απλοί ψαράδες με μόνο όπλο την πίστη τους πορεύτηκαν ανά τα έθνη αυτό θα έπρεπε να προβληματίσει ιδιαίτερα όσους δεν πιστεύουν! και να τύχει σημείο προβληματισμού και όχι απαξίωσης!»

Αυτά λέει ο μύθος φίλτατε!

Κανείς ιστορικός ή χρονικογράφος δεν γνωρίζει τους «μαθητές», πλην της ιδίας της Καινής Διαθήκης. Παράξενο έ??

Και έτσι όμως να είναι, που είναι το ιδιαίτερο παρακαλώ? Τα κείμενα που διαβάζουμε από τους «Ευαγγελιστές» δεν περιέχουνε καμία ιδιαίτερη «σοφία», δεν χρίζουν ιδιαίτερης ούτε συντακτικής ούτε και άλλης συγγραφικής αξίας.

Πλάκα μου κάνεις, που βρήκες δηλαδή το…..«ιδιαίτερο» που θα πρέπει μάλιστα και να μας προβληματίσει??

europaios2:
«Όσο το ότι γράφτηκαν σε άλλες χώρες δε με ενοχλεί δεν είμαι εγωιστής και να θέλω πάντα τα πρωτεία! ούτε εθνικιστής για να ζηλοφθονώ ότι δεν παρήγαγα!»

Και όμως, θα έπρεπε!

Ο Ιησούς τους είπε σε χώρα Εθνικών να μην πατήσουνε, και φυσικά ο ίδιος του ουδέποτε πάτησε το πόδι του σε χώρα Εθνικών, γενικώς δηλαδή απερίτμητων.

Τυχαίο? Καθόλου! Οι Ραβίνοι δεν πατούν χώρο αμαρτωλών…..

europaios2:
«Ελπίζω και συ να εννοήσεις τις επισημάνσεις μου!»

Σε παρακολουθώ, αλλά λόγω διαφοράς γνώσεων δεν είναι εύκολη η συμμετοχή. Πρέπει να γνωρίζεις κάτι (π.χ. Π.Δ.) ώστε να έχεις τεκμήρια και αντίστοιχο διάλογο.

Η προσπάθεια ας συνεχιστεί…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2007, 01:55:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe :Ωραία λοιπόν!
Επομένως, αποδέχεσαι και την τεράστια μηχανή δεισιδαιμονίας του χριστιανισμού, διότι όλα τα «ευχέλαια» δεν είναι τίποτα άλλο παρά μια απύθμενη πηγή σκότους, εκμετάλλευσης και αχαλίνωτης δεισιδαιμονίας.
Υπάρχουνε συνάμα ευχέλαια ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΔΑΙΜΟΝΩΝ ΤΩΝ ΑΓΡΩΝ (!), υπάρχουνε εξορκισμοί, υπάρχει διδασκαλία κατά μαγείας και πάει λέγοντας…


Ξεχνάς ότι η θρησκεία μιλάει από μόνη της για δαίμονες και αγγέλους? Που σου φαίνεται το παράξενο? Τα ευχέλαια λες ότι είναι μια απύθμενη πηγή σκότους, εκμετάλλευσης και αχαλίνωτης δεισιδαιμονίας. Έτσι είναι για όσους δεν πιστεύουν για όσους πιστεύουν είναι το τελείως αντίθετο! Αυτή είναι και η διαφορά μας, εγώ πιστεύω εσύ όχι! –Τώρα όσον αφορά τα χωράφια επιμένεις και μπερδεύεις τη θρησκεία με τους φερόμενους λειτουργούς! Κυρίως από οικονομικό κίνητρο κάποιοι ιερωμένοι επέκτειναν τα ευχέλαια και στους αγρούς! Μόνο που δε γράφτηκαν για αυτούς αλλά για τον άνθρωπο! Μη γενικεύεις!
quote:
Schwabe:Τα ίδια έκαναν και οι χριστιανοί. Ανακηρύξαν π.χ. τον Ρωμαίο σφαγέα και λάτρη του Μίθρα Φλάβιο Βαλέριο σε «Άγιο» («Μέγας Κωνσταντίνος»), και έτσι έκατσαν στην κοσμική εξουσία, ντύνοντας τους εαυτούς τους πλούτη, και πλημμυρίζοντας τον κόσμο με θρησκευτικές διώξεις που όμοιες τους δεν είχε ξαναδεί η ιστορία!
Νομίζεις ότι διαφέρει σε τίποτα ο χριστιανισμός?


Όπως λες οι Χριστιανοί και όχι ο Χριστός και μάλιστα κάτι αιώνες μετά Χριστό. Ο μέγα Κων/νος μπορεί να ήταν σφαγέας αλλά έπαιξε και αυτός το ρόλο του! Το ότι τον ανακήρυξαν Άγιο αυτό οφείλεται καθαρά σε αυτόν το ρόλο, στο ότι δηλαδή ξαφνικά οι Χριστιανοί βγήκαν από τα υπόγεια και μπορούσαν πια ελεύθερα να χαίρονται την πίστη τους! Όταν λοιπόν έκατσαν στην εξουσία θες από υπερβάλλον ζήλο θες από εκδίκηση θες από αλαζονεία οι δήθεν Χριστιανοί προέβησαν και αυτοί σε διώξεις! Δεν υπάρχει κάποιος νοήμων άνθρωπος που να μη στηλιτεύει αυτές τις διώξεις! Τι λες αν ρωτούσαν το Χριστό θα τις επέτρεπε? Πάντως η απέχθειά σου για το Χριστιανισμό σε οδηγεί στο να λες ότι πλημμύρισαν τον κόσμο με θρησκευτικές διώξεις που όμοιες τους δεν είχε ξαναδεί η ιστορία! Οι διωγμοί κατά των Χριστιανών τι ήσαν? Οι Σφαγές των Μουσουλμάνων τι ήσαν?
quote:
Schwabe:«Ο Ιησούς αρνήθηκε να γίνει επίγειος βασιλιάς και πέθανε στο Σταυρό, οι δε οπαδοί του χωρίς τον αρχηγό τους συνέχισαν τον αγώνα της διάδοσης χωρίς όπλα!»
Δεν «αρνήθηκε» φίλτατε, αλλά υποτίθεται ότι ουδέποτε ήταν αυτό το θέμα. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.
Στον σταυρό πέθαναν χιλιάδες, και πολλοί θανατώθηκαν τότε επικαλούμενοι την Μεσσιανική τους δράση, την οποία εκείνοι νόμιζαν ότι είχαν να επιτελέσουν.
Ωε προς τον «αγώνα δράσης» που λες, θα σου αφιερώσω τα λόγια του Ιουλιανού, εις τα οποία απαντάται και η ουσία των όσων λες:
«Η σκευωρία των Γαλιλαίων είναι μια φανταστική ιστορία ανθρώπων που συνετέθη από μοχθηρία. Δεν έχει τίποτε το θεόπνευστο, αλλά επειδή εκμεταλλεύεται επαρκώς εκείνο το μέρος της ανθρώπινης φύσης που αγαπάει το μύθο και είναι παιδαριώδες και ανόητο, κατάφερε να κάνει την τερατολογία να φαίνεται ως αληθινή».
Αυτά τα σοφά λόγια είπε τότε, που ήταν φρέσκια η μηχανή στησίματος του δήθεν «χριστιανισμού», ο φιλόσοφος Ιουλιανός….


Δεν αρνήθηκε? Έλεος! Πλέον η συκοφαντία σου δεν έχει όρια!
-Ο φιλόσοφος Ιουλιανός? Αν τα είπε μόνο φιλόσοφος δεν ήταν! Άλλο φιλόσοφος, άλλο συκοφάντης!
-Ο φιλόσοφος europaios 2 τα απορρίπτει!
quote:
Schwabe:«Επάνω τους δεν έπεσε η μηχανή του εκχριστιανισμού! αλλά του πλουτισμού! Επικαλέστηκαν τη διάδοση του Χριστιανισμού για να δικαιολογήσουν τις άνομες πράξεις τους! Άλλο ο Χριστιανός και άλλο ο φερόμενος ως Χριστιανός!»
Αυτά τα παραμύθια να τα κρατήσεις για κατανάλωση σε κανένα κατηχητικό φίλτατε!
Δίχως την πολιτική επιβολή του ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΩΣ ΚΡΑΤΙΚΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΕΠΙ ΑΙΩΝΕΣ ΟΛΑΚΕΡΟΥΣ, σήμερα ο χριστιανισμός δεν θα ήταν τίποτε περισσότερο από μια περιθωριακή σέκτα του ιουδαϊσμού.
Δίχως τις σφαγές, δίχως τους εξοντωτικούς νόμους κατά των Εθνικών στο θεοκρατικό βυζάντιο, με την αμέριστη υποστήριξη της χριστιανικής εκκλησίας υπέρ των αναγκαστικών εκχριστιανισμών, νομίζεις ότι ο κόσμος θα εγκατέλειπε την πατρώα θρησκεία τους?
Ξεγελάς τον εαυτό σου ή ελπίζεις να συμβεί στους άλλους?


Παραμύθια? Για πες μας για τις πρώτες συνθήκες διάδοσης του Χριστιανισμού! Και ειδικά μετά τη Σταύρωση! Πως πας ξαφνικά στο Βυζάντιο? Το 40? Το 80? Το 100? Το 150 μετά Χριστό? Τι γινόταν εκεί? Ξαφνικά από το 33 πήγαμε στο 321? Η δύναμη του Χριστού είναι τέτοια που δε σταματιώταν με τίποτα! Και την ιστορία θα τη διαμορφώσει όπως Αυτός επιθυμεί τα πάντα εν σοφία εποίησε ξέρει πολύ καλά τι κάνει!
-Πατρώα θρησκεία? Εννοείς το δωδεκάθεο? Αυτό ήταν πατρώα μυθολογία και το κατάλαβαν πριν Χριστό ακόμη! Ο ίδιος ο Σωκράτης μιλούσε για μονοθεϊσμό! Σου διαφεύγει?
quote:
Schwabe: Σου δείχνω το ότι δεν υπήρξε κάποια «καινοτομία της ηθικής» ο Παύλος, αλλά και άλλοι έκαναν και κάνουνε τον αγώνα τους υπέρ των όσων πιστεύουνε. Συνάμα, τα όπλα φαίνεται μονάχα να τα υποδαύλισε ο Παύλος, αλλά λίγο αργότερα τα πήραν για τα καλά στα χέρια τους οι χριστιανοί και τότε……ο Μπιν Λάντεν σαν αθώα περιστερά φαντάζει μπροστά τους!!!!

-Ο Μπιν Λάντεν κυκλοφορούσε με όπλα ο απόστολος Παύλος με συγγράμματα, τα άλλα είναι φούσκες! τα παραμυθάκια αυτών που δεν μπορούν να χωνέψουν πως κάποιοι κατάφεραν χωρίς άλλο παρά μόνο με την πίστη τους! να διαδώσουν το Χριστιανισμό!
quote:
Schwabe:«Κάνεις όμως ότι δεν καταλαβαίνεις εννοώ τον εμφύλιο των Παλαιστηνίων! ήμαι σαφής σε αυτά που γράφω για να μην επιδέχομαι παρερμηνείας!»
Ε και?? Εμφύλιο είχαν και έχουνε και οι χριστιανοί. Και λοιπόν?
Μάχεται και πεθαίνει άνθρωπε μου ο Παλαιστίνιος για την πίστη του, ναι ή όχι? Τα άλλα είναι λόγια άνευ αξίας.


-Για τα εδάφη του και την εξουσία πεθαίνει ο Παλαιστίνιος! Για αυτό σφάζονται μεταξύ τους! Προσπαθείς να ξεφύγεις από το λάθος σου! εσύ άνοιξες την κουβέντα προσπαθώντας να παραλληλίσεις τη θυσία των Χριστιανών πρώτων μαρτύρων με τους Παλαιστίνιους! Για να αποδείξεις ότι πεθαίνουν για τη θρησκεία τους! Και μια και το ανέφερες τι φώναζαν όταν ο Πόντιος Πιλάτος είπε εγώ νίπτω τας χείρας μου?. Η κατάρα να πέσει σε μας και τα παιδιά μας! Μαλακίες γονέων παιδεύουσοι τέκνα!
Μέχρι και το Χριστό προσπάθησες να τον εμφανίσεις σαν τρομοκράτη! Για να αποδείξεις ότι πεθαίνουν για τη θρησκεία τους! Τι άλλο θα μας πεις?
quote:
Schwabe:«Αφού είμαι Χρισταννός και όπως λες είναι κληρονομιά μου η Π.Διαθήκη έχω όλο το δικαίωμα να την αποδεχτώ ολικώς ή μερικός! δική μου δε λες ότι είναι? ότι θέλω την κάνω!»
Έτσι σου είπαν να λες ή έτσι εσύ νομίζεις? Ότι και να συμβαίνει, έχεις λάθος!
Εφόσον ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ, τότε δεν ορίζεις εσύ φίλτατε το τι θα δεχθείς ή όχι, ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΙ ΟΡΙΖΕΙ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΣΟΥ! Και ποιος είσαι εσύ για να βάλεις…λογοκρισία στην επιλογή κειμένων της Αγίας Γραφής παρακαλώ?
Η είσαι λοιπόν ΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ή Ορθόδοξος. Ξέρεις, «λίγο έγκυος» δεν υπάρχει!
Εκτός και εάν δεν γνωρίζεις βασικές αρχές της Ορθοδοξίας, οπότε γενικώς έχεις μια εξόχως εσφαλμένη άποψη για το τι εστί Ορθοδοξία φίλτατε.
Άκου…..«αποδέχομαι ολικώς η μερικώς»! Τι είναι ρε συ η Αγία Γραφή? Δελτάριο ερωτήσεων για ενδεχόμενη ψήφιση από ενδεχόμενους πιστούς???


Η Π. Διαθήκη πέρα από ιστορικές και θρησκευτικές πληροφορίες περιέχει και πολλές παραβολές! Τις παραβολές λοιπόν τις ερμηνεύω όπως θέλω! Μην ξεχνάς ότι γράφτηκε προ Χριστό! Ο Ίδιος ο Κύριος όταν το ρώτησαν οι μαθητές του για το αν θα πρέπει να συνεχίσουν να έχουν ως ευαγγέλιό τους την Π. Διαθήκη τους απάντησε ότι η Π. Διαθήκη είμαι εγώ!. Θέλεις να σου διαφεύγει το ότι γράφτηκε προ Χριστού και ότι απευθυνόταν στους ανθρώπους προ Χριστού! Μετά Χριστού εν ισχύ και ερμηνεία είναι η Καινή Διαθήκη! Η Παλαιά τελειώνει το ρόλο της με την εμφάνιση του Χριστού! Παραμένει όμως χρήσιμη και ως ιστορική πηγή αλλά και ως θρησκευτική εξάλλου έχει πολλές συμβουλές και χρήσιμες όπως οι συμβουλές που παραδόθηκαν από το Σολομώντα γιο του Δαβίδ και βασιλιά του Ισραήλ! Σε ιστορικά γεγονότα συνηθίζεται να εξετάζουμε και τις συνθήκες κάτω από τα οποία συνέβησαν! Εσύ όμως τις αγνοείς παντελώς γιατί έτσι σε βολεύει!
-και για να συνοψίσω αποδέχομαι την Π. Διαθήκη και ως ιστορική και ως θρησκευτική πηγή με πολλές παραβολές και με την ιδιαιτερότητα ότι απευθυνόταν στους τότε ανθρώπους και την τότε εποχή! με τους τότε κανόνες τους! Αυτό από μόνο του, μου δίνει το δικαίωμα να ξεχωρίζω το τι πρέπει να αποδεχτώ και που πρέπει να εστιάσω το ενδιαφέρον μου!
quote:
Schwabe:«εσύ με πιο διακαίωμα την επικαλείσαι? να επικαλεστείς τα δικά σου εδάφια της αθείας που κληρονόμησες! μη μπαίνεις σε ξένα χωράφια!»
Να αντιμετωπίζεις πιο σοβαρά τα όσα σου γράφουνε.
Ο χριστιανισμός και η Αγία Γραφή, δεν είναι τσιφλίκι σου. Εσύ, και μάλλον ως αιρετικός κρίνοντας από την παραπάνω στάση σου, μπορείς να μιλάς για τα όσα εσύ πιστεύεις και ενδεχομένως γνωρίζεις, και εάν επιθυμείς διάλογο αποκλειστικά με ομοϊδεάτες σου, τότε να αναζητήσεις ιστοσελίδες ορθοδόξων και όχι σελίδες αναζήτησης και αμφισβήτησης όπως το esoterica!
Εδώ μέσα τι θέλεις φίλτατε?? Μήπως ελπίζεις να συνομιλήσεις με κανέναν που θα θελήσει να σου χτενίσει τα γένια?


Μπααααα? Από πότε η αναζήτηση και η αμφισβήτηση έγιναν και τιμητές της αλήθειας? Άλλο έρευνα, άλλο αμφισβήτηση, η έρευνα έχει ευγενή κίνητρα η αμφισβήτηση έχει και ευγενή αλλά και αγενή! Και από ότι βλέπω η αγένειά σου πρέπει να είναι σα τη μύτη σου!
quote:
Schwabe:Και εγώ φίλτατε, κάποτε φοβόμουν. Ο απογαλακτισμός από το δεκανίκι της θρησκείας είναι επίπονη και δύσκολη διαδικασία. Ωστόσο, πάμπολλοι φοβούνται ακόμα και να σκεφτούνε, αν και βαθύτερα έχουνε σοβαρές αμφιβολίες…

Πρέπει να ίδρωσες πολύ! φαντάζομαι να μην καθόσουνα σε ρεύματα!
quote:
Schwabe:Έτσι νομίζεις.
Γνωρίζεις ενδεχομένως αυτά που σχετίζονται με μια εταιρεία 10 ή 200 ανθρώπων, όχι όμως με μια εταιρεία με 10.000 ή 30.000 εργαζόμενους, με αποθεματικά σε διάφορες χώρες και διαφόρων τρόπων αποτίμησης, με συμμετοχές μέσω offshore εταιρειών ή εταιρικά σχήματα SPV (special purpose vehicle), με χρηματοοικονομική διάρθρωση που εξαπλώνεται από swaps επιτοκίων έως και σύνθετα combos για κάλυψη ή ανάληψη ρίσκου.
Όσο «γνώριζαν» οι εταιρείες στην Αμερική ή στην Γερμανία το πόσο «πραγματικά» ήταν τα νούμερα των ισολογισμών, έως ότου αυτές να σκάσουν σαν καρπούζια από το κλείσιμο της πιστωτικής στρόφιγγας, άλλο τόσο μπορείς να γνωρίζεις και εσύ φίλτατε.
Μεγάλη μπουκιά να τρως, αλλά πολλά να μην λες καλύτερα.


-Άστο…………… μόνο πότε θα πεθάνω δε γνωρίζω, έχω όμως από μικρός την αίσθηση ότι θα τα εκατοστίσω!
quote:
Schwabe:Αυτά λέει ο μύθος φίλτατε!
Κανείς ιστορικός ή χρονικογράφος δεν γνωρίζει τους «μαθητές», πλην της ιδίας της Καινής Διαθήκης. Παράξενο έ??
Και έτσι όμως να είναι, που είναι το ιδιαίτερο παρακαλώ? Τα κείμενα που διαβάζουμε από τους «Ευαγγελιστές» δεν περιέχουνε καμία ιδιαίτερη «σοφία», δεν χρίζουν ιδιαίτερης ούτε συντακτικής ούτε και άλλης συγγραφικής αξίας.
Πλάκα μου κάνεις, που βρήκες δηλαδή το…..«ιδιαίτερο» που θα πρέπει μάλιστα και να μας προβληματίσει??


περιέχουν την αλήθεια της αγάπης και της αρετής!
Που βρήκα το ιδιαίτερο? Για σκέψου την τότε εποχή και με τα τότε μέσα κάποιοι ψαράδες άφησαν τις οικογενειές τους για να πεθάνουν χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά από τα σπίτια τους με βάναυσο τρόπο πάμπτωχοι και με μόνο κίνητρο να μεταδώσουν τη ζωή και τα λόγια του δάσκαλού τους τον οποίο τον είχαν βάναυσα φονεύσει! οι ίδιοι που κυνηγούσαν και αυτούς! Λες αν δεν τον είχαν δει αναστημένο να το έπρατταν? Πάθαν οι άνθρωποι! ξαφνικά από κυνηγημένοι και απογοητευμένοι από το θάνατο του Δασκάλου τους τον είδαν όπως πραγματικά του άξιζε <<βασιλιά των ουρανών!>> Ο κάθε ένας στη θέση τους μετά από αυτό το ίδιο θα έκανε

quote:
Schwabe:Ο Ιησούς τους είπε σε χώρα Εθνικών να μην πατήσουνε, και φυσικά ο ίδιος του ουδέποτε πάτησε το πόδι του σε χώρα Εθνικών, γενικώς δηλαδή απερίτμητων.
Τυχαίο? Καθόλου! Οι Ραβίνοι δεν πατούν χώρο αμαρτωλών…..


-Όταν οι μαθητές του, του είπαν ότι Κύριε έχουν έρθει κάποιοι Έλληνες έμποροι να σε δούνε τους απάντησε ότι τώρα εδοξάσθει ο υιός του Κυρίου!
Όταν τους φανερώθηκε μετά το θάνατό του τους ζήτησε να πορευτούν ανά τα έθνη και όταν τον ρώτησαν μα Κύριε ούτε τη γλώσσα δε ξέρουμε τους είπε ότι θα τους επισκεφτεί το άγιο πνεύμα, όπως και εγένετο!
quote:
Schwabe: Σε παρακολουθώ, αλλά λόγω διαφοράς γνώσεων δεν είναι εύκολη η συμμετοχή. Πρέπει να γνωρίζεις κάτι (π.χ. Π.Δ.) ώστε να έχεις τεκμήρια και αντίστοιχο διάλογο.
Η προσπάθεια ας συνεχιστεί…


Διαφοράς γνώσεων? Εσύ δε γνωστοποιείς παραπλανείς και συκοφαντείς!
ΘΕΣ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΙ? ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΙΟΥΣ? (ΑΔΑΜ, ΣΗΘ, ΙΑΡΕΔ, ΑΒΡΑΑΜ, ΙΣΑΑΚ, ΙΑΚΩΒ, ΙΩΣΗΦ, ΜΩΗΣΗ, ΙΕΖΕΚΙΗΛ, ΝΕΕΜΙΑ, ΑΑΡΩΝ, ΝΑΧΩΡ, ΡΕΟΥ, ΣΕΡΟΥΓ, ΕΒΕΡ, ΣΗΜ, ΣΑΜΟΥΗΛ, ΙΟΥΔΗΘ, ΝΕΕΜΙΑ, ΕΣΘΗΡ,ΑΒΒΑΚΟΥΜ, ΜΑΛΑΧΙΑ, ΑΓΓΑΙΟ, ΟΒΔΙΟΥ, ΣΟΦΟΝΙΑ, ΙΕΡΕΜΙΑ, ΗΣΑΊΑ, ΜΙΧΑΙΑ, ΒΑΡΟΥΧ, ΖΑΧΑΡΙΑ, ΒΙΒΛΙΑ ΜΑΚΚΑΒΑΙΩΝ, ΨΑΛΜΟΥΣ, ΣΟΛΟΜΩΝΤΑ, ΒΑΡΟΥΧ, ΩΣΗΕ?)
ΜΗΠΩΣ ΘΕΣ ΤΗΝ ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ? ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ? ΚΑΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ? ΤΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ? ΤΙ ΘΕΣ?
ΜΗΠΩΣ ΘΕΣ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΘΡΑΪΚΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΑ? ΤΟΝ ΚΑΒΒΑΛΙΣΜΟ? ΜΗΠΩΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ? Η ΣΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ? ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΟΡΡΗΤΑ ΣΕ ΚΟΒΩ!
ΔΙΑΛΕΞΕ ΚΑΙ ΠΑΡΕ!


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2007, 22:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Ξεχνάς ότι η θρησκεία μιλάει από μόνη της για δαίμονες και αγγέλους? Που σου φαίνεται το παράξενο?»

Ακριβώς!

Εμείς οι «καλοί» (οι χριστιανοί..) και οι άλλοι οι Σατανάδες που θέλουνε να σας καταστρέψουν! Έτσι δεν πάει η ιστορία? Καιρός δεν είναι να ξυπνάει ο κόσμος?

europaios2:
«Αυτή είναι και η διαφορά μας, εγώ πιστεύω εσύ όχι!»

Σε απλά ελληνικά, εσύ υποθέτεις, δηλαδή πιστεύεις (καθώς πίστη =υπόθεση), ενώ εγώ αναζητώ γνώση ώστε να πειστώ….

europaios2:
«Κυρίως από οικονομικό κίνητρο κάποιοι ιερωμένοι επέκτειναν τα ευχέλαια και στους αγρούς! Μόνο που δε γράφτηκαν για αυτούς αλλά για τον άνθρωπο!»

Έτσι θέλεις να πιστεύεις.

Ο φόβος της μαγείας, αλλά και η μαγεία του φόβου, συντηρείται ΑΚΑΤΑΠΑΥΣΤΑ από το χριστιανικό δόγμα και επιζεί διαχρονικά όπως και τα ΒΛΑΒΕΡΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ: μεταλλάσσονται και επιχρίονται σε «ιεροπρεπή» ευχέλαια.

Διότι ΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ να εξηγήσει κανείς σε ένα νεαρό ελληνόπουλο τι εστί η βαρύγδουπη «Ευχή επί οικίας περιεργαζομένης υπό πονηρών πνευμάτων» που καλείται να διαβάσει ο σεβαστός παππούλης? Να του μιλήσει για…περιοδεύοντα κακόβουλα δαιμόνια και μαύρα διαβολάκια που ΑΠΕΙΛΟΥΝΕ την οικιακή γαλήνη? Και συγκεκριμένα:

« Κύριε Σαββαώθ, φύσαι και διαφύλαξον ημάς από του σκότους νυκτερινού, από φόβον νυκτερινού, από πράγματος εν σκότει διαπορευομένου, από βέλους πετομένου ημέρας, από συμπτώματος και δαιμονίου μεσημβρηνού»!

Αυτές οι αηδίες, σήμερα παίζονται φίλτατε….

europaios2:
«Όπως λες οι Χριστιανοί και όχι ο Χριστός και μάλιστα κάτι αιώνες μετά Χριστό.»

Ακόμα και εάν δεχθούμε την ιστορική ύπαρξη του Ιησού, από τίποτε δεν προκύπτει ότι τάχα θέλησε να εγκαθιδρύσει μια «οικουμενική θρησκεία». Το αντίθετο μπορούμε μάλιστα να συμπεράνουμε από τη ζωή και το έργο του..

« Τούτους τους δώδεκα απέστειλεν ο Ιησούς παραγγείλας αυτοίς λέγων. είς οδόν εθνών μη απέλθητε και είς πόλιν Σαμαρειτών μη εισέλθετε »

europaios2:
«Οι διωγμοί κατά των Χριστιανών τι ήσαν? Οι Σφαγές των Μουσουλμάνων τι ήσαν?»

Αυτή η καραμέλα έχει προ πολλού τελειώσει φίλτατε.

Ποτέ δεν υπήρξε ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΔΙΩΓΜΟΣ κατά χριστιανών από τους Εθνικούς. Ποτέ. Μήπως μπορείς να μας προσκομίσεις έστω ένα ιστορικό ντοκουμέντο?

Επίσης, οι Μουσουλμάνοι απλά πλήρωσαν πίσω τα όσα δεινά υπέστησαν από τους υπανθρώπους Νεορωμαίους κατά τους αιώνες που εκείνοι είχαν στήσει το θεοκρατικό τους καθεστώς. Δεκάδες έθνη υπέστησαν τα πάνδεινα από τους λεγόμενους Βυζαντινούς, και φυσικά και οι ημών πρόγονοι πριν περάσουνε (θέλανε δεν θέλανε..) την πύλη του ιουδαιοχριστιανισμού…

europaios2:
«Δεν αρνήθηκε? Έλεος! Πλέον η συκοφαντία σου δεν έχει όρια!»

Φυσικά και δεν αρνήθηκε. Μήπως θέλεις να μας θυμίσεις σε ποιο σημείο τον…πρότειναν οι μαθητές του τάχα για επίγειο Βασιλιά?? Εγώ είμαι συκοφάντης ή εσύ αγνοείς την Βίβλο?

europaios2:
«Ο φιλόσοφος Ιουλιανός? Αν τα είπε μόνο φιλόσοφος δεν ήταν! Άλλο φιλόσοφος, άλλο συκοφάντης!»

Δεν τα είπε μόνο ο Ιουλιανός, τα είπανε και άλλοι, και τα λένε και σήμερα πάμπολλοι. Η αλήθεια είναι πικρή φίλτατε, μόνο το ψέμα είναι στα μέτρα σου…

europaios2:
«Πως πας ξαφνικά στο Βυζάντιο? Το 40? Το 80? Το 100? Το 150 μετά Χριστό? Τι γινόταν εκεί?»

Τίποτα ιδιαίτερο δεν γίνονταν φίλτατε. Τους πρώτους δυο αιώνες υπήρχαν διάφορα «χριστιανικά ρεύματα», όπως οι Γνωστικοί για παράδειγμα. Ωστόσο, το ποσοστό τους ήταν αμελητέο. Απλά, οι πιο φιλοχρήματοι εκ αυτών των αιρέσεων, κατέληξαν να είναι η «εκκλησία» που σήμερα γνωρίζουμε…

europaios2:
«Η δύναμη του Χριστού είναι τέτοια που δε σταματιώταν με τίποτα! Και την ιστορία θα τη διαμορφώσει όπως Αυτός επιθυμεί τα πάντα εν σοφία εποίησε ξέρει πολύ καλά τι κάνει!»

Ναι, ναι, και μετά…ξυπνήσατε και οι Μουσουλμάνοι υπό την «σοφία του Αλλάχ» απέδειξαν ποιος έχει τον καλύτερο Θεό!!!

Φίλτατε, ο πανέξυπνος Κωνσταντίνος δεν επέλεξε την συγκεκριμένη ερμηνεία του χριστιανισμού λόγω της απήχησής του ή επειδή δήθεν «αναγνώρισε την θεότητα του Ιησού», αλλά λόγω των αυτοκρατορικών υπολογισμών του. Ο Κωνσταντίνος θεωρούσε ότι μόνον μία θρησκεία, η οποία θα περιέχει δυνατότητες οικουμενικού καπελώματος (π.χ. ύπνωση των αδαών υπό μυστηριακή ομίχλη) θα καταστρέψει τις επιμέρους τοπικές ιδιαιτερότητες, και δημιουργώντας μία νέα ταυτότητα, θα μπορούσε να ομογενοποιήσει μία αχανή και πολυεθνική αυτοκρατορία.

Επιλογή πολιτικής ήταν και όχι «εξ αποκαλύψεως» φώτιση!

europaios2:
«Πατρώα θρησκεία? Εννοείς το δωδεκάθεο? Αυτό ήταν πατρώα μυθολογία και το κατάλαβαν πριν Χριστό ακόμη!»

Εάν δεν γνωρίζεις, καλά θα κάνεις να μην εκτίθεσαι με τέτοιες ανοησίες. Μάθε πρώτα, μελέτα, και μετά έλα να «γνωματεύσεις».

Θέλεις να ακούσεις λίγη χριστιανική μυθολογία? Ο Νώε χώρεσε ΟΛΑ τα είδη της γήινης ζωής, μέσα σε ένα καράβι (!), ο κόσμος δημιουργήθηκε το 4000 ante era vulgaris (!), ο Λωτ κουβαλούσε την γυναίκα του σε αλατιέρα (!), ο Αδάμ ακόμα μετράει τα πλευρά του και προσπαθεί να βρει ομοιότητες ανάμεσα σε αυτά και στην Εύα (!!), οι άγγελοι, όντα ΑΦΥΛΑ και ΑΣΩΜΑΤΑ τάχα, συνουσιάζονταν όμως με γυναίκες ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ….

Οι φιλόσοφοι, τότε και τώρα, είχαν και έχουν ενίοτε άλλη θέση από τα κρατούντα. Γνωρίζεις ΣΗΜΕΡΑ πολλούς φιλοσόφους που να δέχονται τα παιδαριώδη παραμύθια του χριστιανισμού ως…..«αλήθεια» για την κοινωνία??

Μήπως θέλεις να δούμε εάν θεωρούσε ο Πλάτων ως «μυθολογία» τις Θεότητες των Ελλήνων?

europaios2:
«Ο ίδιος ο Σωκράτης μιλούσε για μονοθεϊσμό! Σου διαφεύγει?»

Δεν γνωρίζεις μάλλον τίποτα από την κοσμοθέαση των προπατόρων σου φίλτατε, και αυτό είναι εξόχως λυπηρό. Μάθε συνάμα, ότι τα λόγια του Σωκράτη, κατά έναν «παράξενο τρόπο», βλέπουμε να τα λέει 400 χρόνια αργότερα και ο Ιησούς..

Το «Έν» εκείνων των Ελλήνων φιλοσόφων, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΕΜΜΟΝΗ του προσωπικού Θεού της Βίβλου. Η θεολογία που εκφράζει ο Σωκράτης είναι ουσιαστικά Ενοθεϊσμός και όχι ο μισαλλόδοξος Μονοθεϊσμός των χριστιανών.

Για τον Έλληνα, όλα είναι Έν (Εν τω παν), απλά με διάφορες εκδοχές. Ο Θεός του Σωκράτη δεν έχει όμως ούτε παντοδυναμία, αλλά ούτε και συγχέεται με τις δήθεν ιδιότητες που φέρνει ο εξ Ανατολής Θεός των Χριστιανών.

Οι διαφορές είναι όσες η μέρα και η νύχτα!

europaios2:
«τα παραμυθάκια αυτών που δεν μπορούν να χωνέψουν πως κάποιοι κατάφεραν χωρίς άλλο παρά μόνο με την πίστη τους!»

Την συγκεκριμένη έκφραση του χριστιανισμού, δεν την έκανε οικουμενική θρησκεία ούτε ο Παύλος αλλά ούτε και ο Ιησούς που ακόμα αναζητά η ιστορική έρευνα, αλλά ο Ρωμαίος Αυτοκράτορας και Μέγας Ιερέας του Θεού Μίθρα Φλάβιος Βαλέριος Κωνσταντίνος.

Τους λόγους, τους χρωμάτισα παραπάνω. Τα υπόλοιπα περί «των όσων κατάφεραν με την πίστη τους», είναι για κατανάλωση στα κατηχητικά. Τα ίδια με εσένα λένε και οι Μουσουλμάνοι για τα «όσα κατάφερε ο Μωάμεθ με την φώτιση του Αλλάχ» φίλτατε! Καιρός δεν είναι να αλλάζεις τροπάριο?

europaios2:
«Και μια και το ανέφερες τι φώναζαν όταν ο Πόντιος Πιλάτος είπε εγώ νίπτω τας χείρας μου?. Η κατάρα να πέσει σε μας και τα παιδιά μας! Μαλακίες γονέων παιδεύουσοι τέκνα!»

Με αυτά τα μυαλά θα πορευτείς εσύ το 2007 φίλτατε?

Ο ΑΝΤΙΣΗΜΙΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΪΟΝ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΚΕΚΤΗΜΕΝΟ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ. Αν ανατρέξεις στην ιστορία και ψάξεις την διαδρομή που ακολούθησε ο λεγόμενος «αντισημιτισμός», θα βρεις μπροστά σου ΜΟΝΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ! Να πιάσουμε τον ίδιο τον Χίτλερ ή την Κου Κλούξ Κλάν?

Τυχαίο? Όχι φίλτατε, και οι άλλοι τις ίδιες ανιστόρητες ανοησίες με εσένα πίστευαν!

Επίσης να πούμε ότι τα «Ευαγγέλια» δεν είναι τάχα ιστορικές καταγραφές, αλλά προπαγάνδα μιας ιουδαϊκής σέκτας. Έτσι, χτίστηκε λιθαράκι λιθαράκι και το ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΚΟ ΣΚΗΝΙΚΟ. Παρουσίασαν τους Εβραίους να συνωμοτούνε τάχα για την εξόντωση του Ιησού, τους απέδωσαν πράξεις που μόνο μίσος θα μπορούσανε να προκαλέσουνε, και ΤΙ ρόλος απέμενε στο νέο σκηνικό πλέον για τους Ρωμαίους?

Μα…….ΦΥΣΙΚΑ ο ρόλος του ΟΥΔΕΤΕΡΟΥ εμπλεκόμενου (θυμηθείτε το «νίπτω τας χείρας μου» τους…..συντετριμμένου Πόντιου Πιλάτου καθώς και τις απέλπιδες «προσπάθειες σωτηρίας του…) ο οποίος ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΘΩΩΣΕΙ, άσχετα αν στην πραγματικότητα συνέβη ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ!

Και αυτό το καταλαβαίνει εύκολα κανείς, διότι οι τετράχρονες συνεχείς εξεγέρσεις της μεσσιανικής δραστηριότητας ΔΙΑΨΕΥΔΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΕΠΙΘΥΜΟΥΣΑΝ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ. Αυτό βέβαια για να το δει κάποιος πρέπει πρώτα να βγάλει τα γυαλιά της εγκάθετης χριστολογίας.

europaios2:
«Η Παλαιά τελειώνει το ρόλο της με την εμφάνιση του Χριστού!»

Αυτή την πατάτα να μην την ξαναπείς! Τίποτα δεν «τελειώνει», το λέει ο ίδιος ο Ιησούς! Θέλεις να μας φέρεις έστω και μια σελίδα, ένα βιβλίο, μια δήλωση ιερωμένου που να στηρίζει την ανοησία που λες?

europaios2:
«και για να συνοψίσω αποδέχομαι την Π. Διαθήκη και ως ιστορική και ως θρησκευτική πηγή με πολλές παραβολές και με την ιδιαιτερότητα ότι απευθυνόταν στους τότε ανθρώπους και την τότε εποχή!»

Εγώ λέω κάποτε όλοι εσείς οι «πιστοί» να μελετήσετε τα κείμενα που συνθέτουν την θρησκεία σας, διότι……δεν ξέρεις που πάνε τα πέντε φίλτατε!!

Άσε τις «ιδιαιτερότητες» και τις λοιπές ανοησίες, διότι μιλάμε ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΘΕΟΥ και όχι για το τσιφλίκι κάποιας «ιδιαίτερης κοινωνίας»! Επειδή όμως ο Ιησούς που περιγράφει η Κ.Δ. δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τον Μεσσία που προφητεύει η Πεντάτευχος, κατανοώ και το ζόρι που τραβάνε οι λίγοι χριστιανοί που έτυχε να μελετήσουνε την θεολογία των Εβραίων….

europaios2:
«Από πότε η αναζήτηση και η αμφισβήτηση έγιναν και τιμητές της αλήθειας?»

Από τότε που οι χριστιανοί δεν απέδειξαν στο απειροελάχιστο ότι τόσο ο Ιησούς υπήρξε αλλά και ότι όσο η ύπαρξη αυτή συνεπάγεται και…..«θεότητα»!!

europaios2:
«Και από ότι βλέπω η αγένειά σου πρέπει να είναι σα τη μύτη σου!»

Επειδή η μύτη μου είναι μια χαρά, μάλλον θα έλεγα φίλτατε ότι μάλλον…..εσύ δεν έχεις δει ποτέ πέρα από τη μύτη σου.

europaios2:
«Πρέπει να ίδρωσες πολύ! φαντάζομαι να μην καθόσουνα σε ρεύματα!»

Μπα, εγώ άλλον βλέπω εδώ μέσα να ιδρώνει φίλτατε…

europaios2:
«Άστο…………… μόνο πότε θα πεθάνω δε γνωρίζω, έχω όμως από μικρός την αίσθηση ότι θα τα εκατοστίσω!»

Κόψε κάτι, κόψε κάτι!! Θέλεις να σου απαριθμήσω υποθέσεις που συγκλόνισαν διεθνώς λόγω της απάτης που συντελέστηκε? Και εκεί τα ίδια έλεγαν φίλτατε οι λογιστές, και εκείνοι, σαν και σένα, «γνώριζαν», ώσπου γνώρισαν για τα καλά τα όρια των όσων πραγματικά μπορούνε να γνωρίζουνε οι λογιστές!

Κάνε μου τη χάρη, και πες τα αυτά σε κανέναν από αυτούς που παίρνουνε τα ροζ φύλλα των εφημερίδων αναζητώντας τον….«θησαυρό».

europaios2:
«Για σκέψου την τότε εποχή και με τα τότε μέσα κάποιοι ψαράδες άφησαν τις οικογενειές τους για να πεθάνουν χιλιάδες χιλιόμετρα..»

Ρε συ, ξεκόλλα επιτέλους! Μύθος είναι άνθρωπε μου, μύθος!

Γνωρίζεις κάποιον άλλο πλην της Καινής Διαθήκης που να γνωρίζει τους μαθητές? Εξάλλου, είπαμε πως ούτε κανέναν Πλάτων κατάφεραν να φθάσουνε αλλά ούτε και κανέναν Σωκράτη. Και εσύ να έγραφες, τα ίδια και καλύτερα θα έγραφες!

europaios2:
«Όταν οι μαθητές του, του είπαν ότι Κύριε έχουν έρθει κάποιοι Έλληνες έμποροι να σε δούνε τους απάντησε ότι τώρα εδοξάσθει ο υιός του Κυρίου!»

Ακόμα αυτές οι πλαστογραφήσεις κυκλοφορούνε?

Αυτό είναι ένα χάλκευμα, ουδέποτε έλαβε χώρα αυτό το συμβάν. Πρόκειται για κείμενο που δήθεν «αφαιρέθηκε», και τίποτα παραπάνω. Δηλαδή, κοινή απάτη.

europaios2:
«Διαφοράς γνώσεων? Εσύ δε γνωστοποιείς παραπλανείς και συκοφαντείς!»

Ώστε ξαφνικά έλαβες φώτιση έ? Ωραία!

Ξεκίνα λοιπόν από τα απλά, και πες μας ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΜΕΣΣΙΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ «ΘΕΑΝΘΡΩΠΟΣ»? Πες μας ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ή ΕΠΙΘΥΜΕΙ ΝΑ ΕΝΣΑΡΚΩΘΕΙ, ΝΑ ΣΤΑΥΡΩΘΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΝΑ ΑΝΑΣΤΗΘΕΙ?

Επίσης, πες μας που αναφέρονται οι προφητείες ότι ο Μεσσίας θα ονομαστεί Ιησούς ή Ιησούς από την Ναζαρέτ?

Πες μας πρώτα αυτά, και μετά σταδιακά να περάσουμε σε πιο σύνθετα ερωτήματα…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2007, 01:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Διότι ΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ να εξηγήσει κανείς σε ένα νεαρό ελληνόπουλο τι εστί η βαρύγδουπη «Ευχή επί οικίας περιεργαζομένης υπό πονηρών πνευμάτων» που καλείται να διαβάσει ο σεβαστός παππούλης? Να του μιλήσει για…περιοδεύοντα κακόβουλα δαιμόνια και μαύρα διαβολάκια που ΑΠΕΙΛΟΥΝΕ την οικιακή γαλήνη? Και συγκεκριμένα:

« Κύριε Σαββαώθ, φύσαι και διαφύλαξον ημάς από του σκότους νυκτερινού, από φόβον νυκτερινού, από πράγματος εν σκότει διαπορευομένου, από βέλους πετομένου ημέρας, από συμπτώματος και δαιμονίου μεσημβρηνού»!

Αυτές οι αηδίες, σήμερα παίζονται φίλτατε….



Τα θεωρείς αηδίες ως ειδικός δαιμονολόγος ή ως επιστήμων που αναλύει κάτω από το μικροσκόπιό τους τις παραδόσεις και θεωρίες των ανθρώπων?
Μπορείς να αποδείξεις στο εργαστήρι ότι δεν υπάρχει δαίμων και ότι οι πεποιθήσεις των ανθρώπων είναι λάθος? τότε μιλάς επιστημονικά και θα σε παραδεχθώ. Αν όχι, λες την αποψή σου καθόλα σεβαστή αλλά .. απλά μια άποψη μη επιστημονική, ανθρώπινη.
Το να ειρωνεύεται κάποιος χωρίς αποδείξεις είναι ευτράπελο.

quote:
Επίσης, οι Μουσουλμάνοι απλά πλήρωσαν πίσω τα όσα δεινά υπέστησαν από τους υπανθρώπους Νεορωμαίους κατά τους αιώνες που εκείνοι είχαν στήσει το θεοκρατικό τους καθεστώς. Δεκάδες έθνη υπέστησαν τα πάνδεινα από τους λεγόμενους Βυζαντινούς, και φυσικά και οι ημών πρόγονοι πριν περάσουνε (θέλανε δεν θέλανε..) την πύλη του ιουδαιοχριστιανισμού…

Μάλιστα. Αυτό το περίμενα.
Να φτάσεις να υπερασπίσεις τους τούρκους .
Δεν πιστεύω να μιλάς για μουσουλμάνους της Μαλαισίας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2007, 10:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Μόλις βρω λίγο χρόνο θα επανέλθω απαντώντας, δυστηχώς είναι τα μόρια για τις μεταθέσεις των καθηγητών που βγάζω αυτή την περίοδο και παράλληλα οι ελιές συν άλλες υποχρεώσεις που με έχουν προς το παρόν εγλοβίσει! ίσα που προλαβαίνω να διαβάζω τοποθετήσεις!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2007, 16:17:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω τον Σβάμπε καθώς και όλους τους συνφορουμίτες, οι οποίοι τοποθετούνται κατα καιρούς υπέρ της άποψης ότι ο Χριστιανισμός, με τη σημερινή του μορφή, είναι ένα δημιούργημα της Κωνσταντίνειας εσωτερικής πολιτικής, το εξής:

Ο Απολλώνιος ο Τυανεύς, τον οποίο οι ίδιοι, οι άνωθεν αναφερόμενοι, θεωρούνε ένα μέγα (φιλό)σοφο, μήπως δε μας έγινε γνωστός απο τα συγγράματα του Φιλοστράτου; ...ο οποίος Φιλόστρατος τα έγραψε, τα όσα έγραψε, για τον Απολλώνιο, με παραγγελία της Ιουλίας Δόμνας;;;

Η Ιουλία Δόμνα δεν είχε γιό τον αυτοκράτορα Καρακάλα, τον Μάρκο Αυρήλιο;;

Ο Μάρκος Αυρήλιος μήπως δεν ήτανε λάτρης, θαυμαστής, οπαδός του Απολλωνίου του Τυανέως;;

Εφόσον λοιπόν ο Φλάβιος Βαλέριος Κωνσταντίνος δημιούργησε, κατα τους άνωθεν αναφερομένους, τον Χριστιανισμό, ώστε να επιτεύξει τη συνοχή μέσω μίας μυστικιστικής θρησκείας, στην αχανή του αυτοκρατορία, τότε γιατί δεν έκανε κάτι παρόμοιο και ο Καρακάλας;; ..ώστε σήμερα να είναι επικρατέστερη θρησκεία όχι ο Χριστιανισμός, αλλά ο Απολλωνισμός;;

Δεν είχε το μυαλό ο Μάρκος Αυρήλιος να το κάνει κάτι τέτοιο;;

Δεν υπήρχανε μήπως προβλήματα συνοχής της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας στις αρχές του 3ου μ.Χ. αιώνα;;

ή

μήπως δεν ήξερε ο ίδιος "ποιο παπούτσι τον στενεύει";;

...Έτσι για να χρησιμοποιήσω και μια φράση του απο το βιβλίο του "Τα εις εαυτόν".

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2007, 00:15:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dimitris2:
«Αν όχι, λες την αποψή σου καθόλα σεβαστή αλλά .. απλά μια άποψη μη επιστημονική, ανθρώπινη. Το να ειρωνεύεται κάποιος χωρίς αποδείξεις είναι ευτράπελο.»

Καλό και γόνιμο για τον διάλογο, θα ήταν εάν επέκτεινες φίλτατε τη σκέψη σου πρωτίστως σε αυτούς που ΑΠΑΙΤΟΥΝ θέση ΘΕΣΦΑΤΟΥ στα όσα ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΗΛΙΚΟΥΣ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝΕ, δηλαδή στους Θεολόγους και ιερωμένους της Χριστιανοσύνης, οι οποίοι και περνάνε την ύπαρξη και ορισμό των «κακών πνευμάτων» και του «Σατανά» ως κάτι που……θα το βρει ο καθένας αρκεί να βάλει στο GPS του ως σημείο αναζήτησης τον εσταυρωμένο!

Αντί να μέμφεσαι άλλους που κριτικάρουνε την έμφυτη δεισιδαιμονία του Χριστιανισμού, καλά θα κάνεις να αναρωτηθείς πόθεν η τεκμηρίωση, πόθεν η νομιμοποίηση των παπάδων που από άμβωνα ποτίζουν με φοβίες και διλλήματα ανυποψίαστα παιδιά, τραβώντας τα στην γελοία τραμπάλα που από την μια κάθεται ο Ιησούς και από την άλλη ο Σατανάς.

Αυτό είναι ευτράπελο φίλτατε και όχι η αμφισβήτηση ανύπαρκτων και αναπόδεικτων ευφυολογημάτων από τα βάθη των αιώνων της Ασιατικής κουλτούρας.

dimitris2:
«Μάλιστα. Αυτό το περίμενα.
Να φτάσεις να υπερασπίσεις τους τούρκους .»

Ο Μωάμεθ πέθανε το 632 στη Μεδίνα, και οι Τούρκοι που αναφέρεις παρουσιάζονται στο προσκήνιο αιώνες αργότερα. Αραβικές φυλές ήσαν αυτές που ξεπλήρωσαν την μηχανή εκχριστιανισμού των Νεορωμαίων με το ίδιο νόμισμα που και εκείνοι τους είχαν επί αιώνες συμπεριφερθεί, και όχι «Τούρκοι».

Άραγε, νομίζεις ότι μονάχα στον Ελλαδικό χώρο «διέπρεψαν» τα καθάρματα των Νεορωμαίων αυτοκρατόρων? Νομίζεις ότι ο Ιουστινιανός για παράδειγμα μόνο τους Εθνικούς κυνήγησε με λύσσα?

Όπως στρώσεις θα κοιμηθείς λέει ο λαός φίλτατε, αλλά αυτό ελάχιστοι φαίνεται να το κατανοούν, καθώς έχουν παρεξηγήσει το τροπάριο που ακούει στο «ο σκοπός αγιάζει τα μέσα»….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2007, 00:47:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974:
«Εφόσον λοιπόν ο Φλάβιος Βαλέριος Κωνσταντίνος δημιούργησε, κατα τους άνωθεν αναφερομένους, τον Χριστιανισμό, ώστε να επιτεύξει τη συνοχή μέσω μίας μυστικιστικής θρησκείας, στην αχανή του αυτοκρατορία, τότε γιατί δεν έκανε κάτι παρόμοιο και ο Καρακάλας;; ..ώστε σήμερα να είναι επικρατέστερη θρησκεία όχι ο Χριστιανισμός, αλλά ο Απολλωνισμός;;»

Το ερώτημα εύλογο, η απάντηση συνάμα απλή θα λέγαμε, αν και πρέπει να επεκτείνουμε λιγάκι τη σκέψη μας.

Οι Πολυθεϊστικές θρησκείες, ως Εθνικές, δεν εμπεριείχαν στοιχεία (π.χ. Δόγμα-Θέσφατο και Αλάθητο-Μόνο ένα συγκεκριμένο πρόσωπο Θεού κ.α.) που θα τις καθιστούσαν ικανές ώστε να μπορούσαν να ενταχθούν στο παιχνίδι εξουσίας που έστησε ο Κωνσταντίνος. Απλά και ξεκάθαρα.

Ο Ιουδαϊσμός από την άλλη, ήταν Μονοθεϊστική θρησκεία μεν πλην όμως με αυστηρά Εθνικό χαρακτήρα (απευθύνεται μόνον σε Εβραίους), και συνεπώς ακατάλληλη για πολιτικό εργαλείο μαζών. Επίσης ξεκάθαρο.

Ο Μιθραϊσμός (εδώ μπορούμε να παραλληλίσουμε με τον Απολλώνιο Τυανέα) ήταν μεν αποδεκτός ευρύτερα στην Ρώμη («κληρονόμησε» τον Χριστιανισμό μεταξύ άλλων με τα «Χριστούγεννα» στις 25 Δεκεμβρίου..), όμως ως θρησκεία των Περσών, που πολεμούσαν με τους Ρωμαίους, ήταν και εν δυνάμει ένα όπλο θρησκευτικής διείσδυσης των Περσών στην Ρωμαϊκή αυτοκρατορία.

Επομένως, μόνον ο Χριστιανισμός εμπεριείχε στοιχεία που ήταν ικανά να περιχαρακώσουνε συνειδήσεις, μεταθανάτιες ανταμοιβές προς τους εξαθλιωμένους, βάλσαμο στις πράξεις των εχόντων του πλούτου (π.χ. τα λόγια εξύμνησης που απευθύνει ο Παύλος προς τους δουλοκτήτες..), και γενικώς ένα πλαίσιο πλήρως εναρμονισμένο με τις οικονομικές και πολιτικές ανάγκες της αυτοκρατορίας, το οποίο και πήρε ο ίδιος στα χέρια του προεδρεύοντας της πρώτης Οικουμενικής Συνόδου.

Αυτή είναι η αλήθεια, αυτός και ο λόγος που ουδέποτε επαναστάτησε ο Χριστιανισμός κατά του κεφαλαίου, ουδέποτε βγήκαν στον τόπο μας οι παπάδες επί Χούντας να διαδηλώσουνε κατά της καταπίεσης, ουδέποτε τα «έσπασαν» οι εκκλησίες επί Χίτλερ και πάει λέγοντας το γαϊτανάκι στα κεφάλια των αδαών που ζαλίζονται νομίζοντας ότι η αγιαστούρα είναι αυτό που δείχνει….


Και ας θυμηθούμε και έναν σοφό άνθρωπο των «ημερών μας»:

Θα περάσουνε μάλλον ακόμα χιλιάδες χρόνια, και το παραμύθι για τον Ιησού Χριστό θα συνεχίσει να φροντίζει ώστε κανείς τελικά να μην το έχει κατανοήσει.
(Johann Wolfgang von Goethe)

Τυχαίο?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2007, 07:24:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe
Επίσης, οι Μουσουλμάνοι απλά πλήρωσαν πίσω τα όσα δεινά υπέστησαν από τους υπανθρώπους Νεορωμαίους κατά τους αιώνες που εκείνοι είχαν στήσει το θεοκρατικό τους καθεστώς.

Αγαπητέ παρακαλώ πολύ να μας εξηγήσεις για τα δεινά που υπέστησαν οι μουσουλμάνοι (κυρίως σημιτικής και μογγολικής προέλευσης) από εκείνους τους «νεορωμαίους» ρωμιούς προγόνους μας.
Εκτός εάν είναι μεμπτό και κατακριτέο η διάσωση του Ελληνισμού με την υπεράσπιση των συνόρων της πατρίδας κατά αλλοφύλων επιδρομέων.

Schwabe
Δεκάδες έθνη υπέστησαν τα πάνδεινα από τους λεγόμενους Βυζαντινούς, και φυσικά και οι ημών πρόγονοι πριν περάσουνε (θέλανε δεν θέλανε..) την πύλη του ιουδαιοχριστιανισμού…

Τελικά μια χαρά την περάσανε την πύλη του «ιουδαιοχριστιανισμού» και έτσι αγκαλιασμένοι πορεύτηκαν και πορεύονται στους αιώνες.

Πρέπει όμως να αναφέρουμε πως η εικόνα που δίνεται σήμερα, για μια τάχα σύγκρουση Ελλήνων και χριστιανών είναι σκόπιμη παραποίηση της αλήθειας, γιατί απλά σήμερα (στην καθομιλουμένη) το «χριστιανός» είναι θρησκευτικός προσδιορισμός και το «Έλληνας» εθνοφυλετικός και η θρησκεία είναι στοιχείο των εθνών, δεν είναι το έθνος.

Χριστιανοί δεν ήταν μόνο μη Έλληνες, αλλά πάμπολλοι ήταν Έλληνες, και αυτοί ακριβώς διαδραμάτισαν τον πιο αποφασιστικό ρόλο στην διάδοση και διαμόρφωση της νέας θρησκείας. Επίσης οι πολέμιοι του Χριστιανισμού δεν ήταν μόνο Έλληνες, αλλά και Ρωμαίοι, Λατίνοι, Ιουδαίοι (κυρίως) και άλλοι.

Έλληνες ήταν οι περισσότεροι φιλόσοφοι, θεολόγοι, απολογητές αλλά και κληρικοί της νέα θρησκείας. Τελικά χάρη σε αυτούς επικράτησε ο Χριστιανισμός. Η σημιτική ψυχοσύνθεση, το ανατολίτικο πνεύμα δεν δέχτηκαν τον χριστιανισμό. Έλληνες ήταν οι αντιχριστιανοί Κέλσος και Πορφύριος αλλά, πρέπει να το πούμε, Έλληνες ήταν και οι χριστιανοί Ωριγένης, Κλήμης, Αθηναγόρας και άλλοι.

Κλασικοί οπαδοί του «ιουδαιοχριστιανισμού» είναι οι λεγόμενοι «μάρτυρες του Ιεχωβά» οι οποίοι μεταξύ άλλων :

1. Αρνούνται την Θεότητα του Ιησού Χριστού.(Για τους Ιουδαίους είναι αδιανόητο, ο θεός να έχει γιό)

2. Δεν δέχονται την θεολογία (την με την λογική εξήγηση του θεού) των Χριστιανών Ελλήνων πατέρων.

3. Αποστηθίζουν και προσκολλώνται στην παλιά διαθήκη , κάτι που ο ίδιος ο ιδρυτή της νέας θρησκείας Ιησούς Χριστός ουδόλως έκανε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2007, 16:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
symbol:
«Εκτός εάν είναι μεμπτό και κατακριτέο η διάσωση του Ελληνισμού με την υπεράσπιση των συνόρων της πατρίδας κατά αλλοφύλων επιδρομέων.»

Για τα χρόνια που μιλάμε δεν υπάρχει πλέον «πατρίδα» φίλτατε. Ήδη από το 146π.χ. ο Ελλαδικός χώρος έχει κατακτηθεί από τους Ρωμαίους και η «πατρίδα» έχει γίνει πλέον τμήμα της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας.

Οι λαοί συνάμα που κατοικούσαν στις περιοχές που είχαν υποδουλώσει οι Ρωμαίοι, όπως και οι Έλληνες, αναγκάζονται από το 325μ.χ. και μετέπειτα να αλλάξουνε θρησκεία, είτε το θέλουνε είτε όχι. Με άλλα λόγια με βία, θανατώσεις και έδικτα-νόμους που δεν άφηναν κανένα περιθώριο σε άλλες θρησκείες μέσα στην Αυτοκρατορία. Αυτά είναι γνωστά.

Απόρροια αυτού του βίαιου προσηλυτισμού στη θρησκεία των Νεορωμαίων πλέον («Νεορωμαίοι» καθώς έχουνε υιοθετήσει για πρώτη φορά αναγκαστική κρατική θρησκεία), είναι και η έκρηξη που ακολουθεί μόλις 3 αιώνες αργότερα από τα Αραβικά φύλα των περιοχών της Ασίας.

Η έννοια Ορθοδοξία αποτελεί το αποκορύφωμα των εννοιών της μισαλλοδοξίας και του φανατισμού. Εννοιών απεχθέστατων στους Έλληνες οι οποίοι καλλιέργησαν εις το έπακρον την αρετή της ανεκτικότητας και του σεβασμού των Αλλοτρίων.

Άψεγους αποκαλεί ο Όμηρος τους Αιθίοπες τους οποίους επισκέπτονταν οι Έλληνες Θεοί τακτικώς συν τοις άλλοις. Αυτούς τους οποίους οι Ορθόδοξοι αποκαλούν Αράπηδες και Μάου-Μάου και τους οποίους έσυραν ως δούλους στην Αμερική (κι ας μην ισχυρισθεί κανείς ότι αυτά τα έπραξαν μόνον οι Καθολικοί, διότι αυτό που αληθεύει είναι ότι εκείνοι απλώς το έπραξαν σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό!).

symbol:
«Τελικά μια χαρά την περάσανε την πύλη του «ιουδαιοχριστιανισμού» και έτσι αγκαλιασμένοι πορεύτηκαν και πορεύονται στους αιώνες.»

Να ναι καλά κάποιοι λόγιοι φωτισμένοι Έλληνες του εξωτερικού, που μπόρεσαν να απαγκιστρώσουνε φίλτατε τον Έλληνα από την Θεοκρατική μούμια του Βυζαντίου, και κίνησαν ενάντια στη θέληση του παπαδαριού της Κωνσταντινούπολης τον αγώνα ελευθερίας των Ελλήνων.

Ειδάλλως, ακόμα θα λεγόμασταν ΡΩΜΙΟΙ (Ρώμη/Ρωμιός) και όχι ΕΛΛΗΝΕΣ, ακόμα ενδεχομένως να ήμασταν κάτοικοι της Νέας Ρώμης και όχι της Ελλάδας….

symbol:
«Χριστιανοί δεν ήταν μόνο μη Έλληνες, αλλά πάμπολλοι ήταν Έλληνες, και αυτοί ακριβώς διαδραμάτισαν τον πιο αποφασιστικό ρόλο στην διάδοση και διαμόρφωση της νέας θρησκείας. Επίσης οι πολέμιοι του Χριστιανισμού δεν ήταν μόνο Έλληνες, αλλά και Ρωμαίοι, Λατίνοι, Ιουδαίοι (κυρίως) και άλλοι.»

Ο «Θεάνθρωπος», μεταξύ των άλλων, δίδαξε και το "τα του Καίσαρος τω Καίσαρι". Ισραηλίτης κατακτημένος ο Χριστός, Ρωμαίος κατακτητής ο Καίσαρ. Επομένως, ένας ορθόδοξος χριστιανός επί Τουρκοκρατίας έπρεπε να συμπεριφερθεί εντελώς αναλόγως, εφαρμόζοντας το "τα του Σουλτάνου τώ Σουλτάνω".

Και μήπως έτσι χριστιανικότατα δεν έπραξαν ο Πατριάρχης και οι Ιεράρχες των ορθοδόξων έναντι του κατακτητή Τούρκου? Αγνοείς άραγε φίλτατε την ιστορία του Γενναδίου, εκείνου του ΑΡΧΙΠΡΟΔΟΤΗ της πατρίδας του, της Ανατολικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας??

Μάλιστα, ο Γεννάδιος εφέρθη χριστιανικώς εις το τετράγωνον, επιλέγων την συμφεροντότερη γι αυτόν ΕΞΟΥΣΙΑ, όπως και οι χριστιανικώτεροι των πάντων καλόγεροι, οι οποίοι, λίγο πριν οι Τούρκοι γκρεμίσουν τα τείχη της Κωνσταντινουπόλεως, αναρρωτιούνταν ποιά γλώσσα ομιλείται στον.. Παράδεισο αντί να πολεμήσουν !!

Ο κ. Νικόλαος Τωμαδάκης, καθηγητή της Βυζαντινής Φιλολογίας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, γράφει σχετικά με την «συνύπαρξη» Ελληνισμού-Βυζαντινών στην εργασία του "εισαγωγή εις την Βυζαντινήν Φιλολογίαν" Τόμος Α' τεύχος Α έκδοση δευτέρα, Αθήναι 1956:

"Ο χριστιανισμός υπήρξε πολέμιος κατά κύριον λόγον του Ελληνισμού, ως ζωής και σκέψεως. Η μεγαλύτερη διαβολή την οποίαν ενήργησε κατά του κλασσικού κόσμου είναι η εμφάνισις αυτού ως ειδωλολατρικού. Λατρείαν των ειδώλων, δι ήν κατηγορούν τα συναξάρια τους μη χριστιανούς συχνότατα, δεν εγνώρισαν οι Έλληνες. Εν τούτοις το όνομα Έλλην, ταχύτατα συνέπεσε με την έννοιαν του ειδωλολάτρης, μη χριστιανός, και συχνότα εις τα συναξάρια λέγεται περί μαρτύρων, "πατρός μεν Έλληνος, μητρός δε χριστιανής" (και όταν πρόκειται περί Σύρων μη ελληνοφώνων! )"

Ουδέν σχόλιο θα έλεγα.

symbol:
«Έλληνες ήταν οι αντιχριστιανοί Κέλσος και Πορφύριος αλλά, πρέπει να το πούμε, Έλληνες ήταν και οι χριστιανοί Ωριγένης, Κλήμης, Αθηναγόρας και άλλοι.»

Και σήμερα, ουκ ολίγοι είναι αυτή που διδάσκονται την ίδια πλάνη, εδώ στη χώρα μας. Αυτό δεν λέει τίποτα, απλά αποδεικνύει την δύναμη της συνήθειας.

Ο Ωριγένης φαίνεται να ήταν Ελληνικής καταγωγής (ο οποίος και ευνουχίστηκε για την πίστη του στον Χριστό..), ο Κλήμης ο Αλεξανρεύς (Titus Flavius Clemens), δάσκαλος του Ωριγένη, ο οποίος θεωρούσε τις γυναίκες ως πολύ λιγότερο πνευματικές από ότι οι άνδρες, λέγεται ότι κατάγονταν από την Αθήνα, άλλα στοιχεία δεν υπάρχουνε.

symbol:
«3. Αποστηθίζουν και προσκολλώνται στην παλιά διαθήκη , κάτι που ο ίδιος ο ιδρυτή της νέας θρησκείας Ιησούς Χριστός ουδόλως έκανε.»

Και όμως, το βασικότερο σημείο συνάντησης με την Πεντάτευχο ουδέποτε το αποκήρυξε ή ως αποφευκτό το σχολίασε: την περιτομή που εορτάζει και η ορθόδοξη εκκλησία την 1η Ιανουαρίου….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2007, 17:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ schwabe

Γράφεις:
"O Μιθραϊσμός ...ως θρησκεία των Περσών, που πολεμούσαν με τους Ρωμαίους, ήταν και εν δυνάμει ένα όπλο θρησκευτικής διείσδυσης των Περσών στην Ρωμαϊκή αυτοκρατορία."

Αυτό δεν είναι ισχυρό επιχείρημα, γιατί ο Χριστιανισμός αντιμετωπίστηκε απο τους Ρωμαίους σαν ένα είδος ιουδαϊσμου και οι Εβραίοι (όπως και οι Πέρσες) δεν ήτανε και πολύ κολλητάρια με τους Ρωμαίους. Ας μην ξεχνάμε τον ιουδαϊκό φόρο, που έπρεπε να πληρώνουνε οι Ιουδαίοι μετά τις αποτυχημένες τους επαναστάσεις και ας μην ξεχνάμε τον στρατηγό Τίτο που ισοπέδωσε την Ιερουσαλήμ...

Όπως λες ότι δε θα δεχότανε οι Ρωμαίοι ένα Πέρση για Μεσσία, έτσι δε θα δεχότανε, εάν ήτανε αυτό το σκεπτικό τους, και έναν Εβραίο για Θεάνθρωπο.

Λέγοντας αυτά, καταλήγεις και λες:
"Επομένως, μόνον ο Χριστιανισμός εμπεριείχε στοιχεία που ήταν ικανά να περιχαρακώσουνε συνειδήσεις,"

Δηλαδή με το επιχείρημα της έχθρας των Ρωμαίων προς τους Πέρσες βγαίνει αυτό το "συνεπώς";;;

Πέρανε αυτού, ας σταθούμε για λίγο σε μία λέξη που αναφέρες στα λεγόμενα σου. Μιλάμε για τη λέξη "εμπεριείχε".

Εδώ τώρα γεννιούνται κάποια αναπόφευκτα ερωτήματα εάν λάβουμε υπόψη μας και τα όσα έχεις κατα καιρούς υποστηρίξει για το τι είναι η Καινή Διαθήκη.

Έχεις πει ή δεν έχεις πει, ότι το κύρηγμα του Χριστού είναι κομμένο και ραμμένο απο τους τους καθοδηγημενους απο τον Μεγ. Κωνσταντίνο ιερείς, ώστε να εξυπηρετούνε τα σχέδια μίας θρησκείας, η οποία θα χρησιμεύει στον εκάστοτε αυτοκράτορα ως μέσο υποταγής των υπηκόων του;;;

Δηλαδή απο τη μία μας έλεγες τόσο καιρό ότι τον Χριστιανισμό το χάλκευσε, μέσω των συνοδικών ιερεών ο Κωνσταντίνος, και απο την άλλη πετάς ένα "εμπεριείχε";;;

Για ξεκαθάρισε το πότε, κατα τη γνώμη σου, τα εμπεριείχε αυτά τα στοιχεία ο Χριστιανισμός;; Πριν ή μετά τον Κωνσταντίνο;;;

Γράφεις:
"(ο Χριστιανισμός εμπεριείχε) μεταθανάτιες ανταμοιβές προς τους εξαθλιωμένους, βάλσαμο στις πράξεις των εχόντων του πλούτου (π.χ. τα λόγια εξύμνησης που απευθύνει ο Παύλος προς τους δουλοκτήτες..), και γενικώς ένα πλαίσιο πλήρως εναρμονισμένο με τις οικονομικές και πολιτικές ανάγκες της αυτοκρατορίας, το οποίο και πήρε ο ίδιος στα χέρια του προεδρεύοντας της πρώτης Οικουμενικής Συνόδου."

Μάλιστα, εδώ το κάνεις ξεκάθαρο πλέον, δηλαδή ο Κωνσταντίνος τα βρήκε όλα έτοιμα;;; Επομένως αυτό που μας έλεγες για μεθοδευμένες Κωνσταντίνειες χαλκεύσεις πάει περίπατο;;;

Όι μεταθανάτιες ανταμοιβές προς τους εξαθλιωμένους δεν είναι αποκλειστικότητα του Χριστιανισμού.

Και πέραν αυτού.

Μιλάμε τώρα για τις κοινωνικές σχέσεις των Χριστιανών με τους άλλους ή για τις ενδοχριστιανικές;;

Για τις έξω, ας μην τις πιάσουμε, γιατί μετά δε θα συζητάμε εάν ο Χριστιανισμός είναι θρησκεία, αλλά το κατα πόσο επαναστατικός και αποτελεσματικός είναι σαν παλλαϊκό κίνημα κατα της ιμπεριαλιστικής φεουδαρχικής Ρώμης...

Ο Χριστιανισμός Ναι, δεν μίλησε για κατάργηση της δουλείας, αλλά δεν προσπάθησε να την θεμελιώσει σε δήθεν μεταφυσικά ερείσματα, όπως έκανε ο Αριστοτέλης που απέδωσε την ύπαρξη της δουλείας σε ένα αόρατο πεπρωμένο, που δύναται και δικαιούται να κάνει τον ελεύθερο δούλο. Για τους δούλους ο Χριστός είπε, ότι δεν υπάρχει διαφορά δούλου κι ελευθερου...

Και άμα πιάσω τις αναφορές των αρχαίων πολυθεϊστικών θρησκειών και την καστοποίηση που προάγουνε (Βλέπε Ινδία), τότε δε θα με φτάσουνε ούτε μέρες ολόκληρες να γράφω.

Ας αναφέρω μόνο ένα ενδεικτικό.
Οι θυσίες στον Χριστιανισμό είναι ανύπαρκτες, αντίθετα στον πολυθεϊσμό ο πλούσιος έσφαζε εκατόμβη και ήτανε αρεστός, ενώ ο φτωχός έσφαζε μία κότα και τον έτρωγε οι δύσνοια των δήθεν θεών.

Γράφεις:
"Αυτή είναι η αλήθεια, αυτός και ο λόγος που ουδέποτε επαναστάτησε ο Χριστιανισμός κατά του κεφαλαίου,"

Όταν λες κεφάλαιο μήπως εννοείς το φέουδο ή το τσιφλίκι;;; Εγώ ξέρω ότι οι έννοιες του κεφαλαίου και του υπερκέρδους εμφανιστήκανε μετά την βιομηχανική επανάσταση.

Αλλά αφου γενικεύεις τον όρο του κεφαλαίου για να συμπεριλάβεις μέσα και το τσιφλίκι, θα ήθελα να μου πεις εάν πιστεύεις σοβαρά το ότι όλες οι επαναστάσεις, απο την εδραίωση του Χριστιανισμού μέχρι σήμερα, γίνανε απο μία μασωνία δωδεκαθεϊστών που ζούσε 2000 χρόνια ανάμεσα μας και δεν την πήραμε χαμπάρι, μέχρι που μας αποκάλυψε την ύπαρξη της ο Ρασσιάς;;;

Και έαν σου φαίνεται λίγο παρατραβηγμένο αυτό, έτσι μου φαίνεται κι εμένα παρατραβηγμένο να πεις ότι οι Χριστιανοί χαλκεύανε την Καινή Διαθήκη επι 300 χρόνια, και οργανώνονταν κάτω απο τις ανυποψίαστες γαμψές ρωμαϊκές μύτες, με τέτοιο τρόπο ώστε να βγάλουνε μια μέρα έναν αυτοκράτορα, να του την δώσουνε στο χέρι και μετά να του πούνε ΣΦΑΞΕ ΚΙ ΑΓΙΑΣΕ.

Εάν το καταφέρανε αυτόν το υπεράνθρωπο άθλο, και μιλάω τώρα σαν πολίτης που κρίνει πολιτικά ένα γεγονός, τότε Σβάμπε την έχει πολύ άσχημα όποιος τα βάζει με Χριστιανούς, γιατί εδώ δε μιλάμε απλά για υποκινητές, αλλά για αριστοτέχνες της πολιτικής συνομωσίας. Αυτοί που τα λένε αυτά, πρέπει να πάνε σε μια Εκκλησία και όχι να προσκυνήσουνε τις εικόνες, αλλά να προσκυνήσουνε τους Χριστιανούς, σαν αυτούς, που διδάξανε τι θα πει πολιτικός θρίαμβος.


Γράφεις:
"ουδέποτε τα «έσπασαν» οι εκκλησίες επί Χίτλερ και πάει λέγοντας το γαϊτανάκι στα κεφάλια των αδαών που ζαλίζονται νομίζοντας ότι η αγιαστούρα είναι αυτό που δείχνει…."

Ανοίγεις ένα άλλο θέμα που το είχαμε μιλήσει παλιότερα.

1. Ο Ριζοσπάστης έχει γράψει ότι 7000 παπάδες συμμετείχανε στην εθνική αντίσταση. Αυτό το κακόρυθμο άσμα περι δήθεν υποτακτικής θρησκείας είναι κουτόχορτο για αναγνώστες του διιπετούς και του χελλένικ ρελίτζιον ντοτ τζι αρ

Που ήτανε τότε στην εθνική αντισταση εκείνη η κρυφή ομάδα των δωδεκαθεϊστών, που δήθεν υπήρχε κάπου, κάποια, κάποτε...

2. Ο Χίτλερ και ο Χίμλερ, ο αρχηγός των ΕςΕς, θέλανε να δημιουργήσουνε μία παγανιστική θρησκεία, με μαύρους ήλιους, μέσες γαίες, ατλαντίδειες καταγωγές κ.λ.π. Δεν ήτανε Χριστιανοί ούτε κατα τον τύπο. Για αυτό και σφάξανε 20 εκατομμύρια Χ.Ο. Ρώσσους.
Ο νεοπαγανισμός και ο ναζισμός είναι παιδάκια του νεορομαντισμού...

Γράφεις:
«Ο Γκαίτε είπε...»

Ο Γκαίτε ήτανε καλλιτέχνης όχι πρότυπο ζωής. Γιατί όπως εσύ μου φέρνεις τον Γκαίτε για έρεισμα της αθείας σου, κάποιος άλλος θα μου τον φέρει για να στηρίξει την παιδεραστία του... Αυτό δε μειώνει τον Γκαίτε σαν καλλιτέχνη, αλλά σαν άνθρωπος είχε τις απόψεις του, και σαν άνθρωπος... κουράδα έκανε κι αυτός, δεν έχεζε μάρμαρο...

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2007, 21:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe
Ειδάλλως, ακόμα θα λεγόμασταν ΡΩΜΙΟΙ (Ρώμη/Ρωμιός) και όχι ΕΛΛΗΝΕΣ, ακόμα ενδεχομένως να ήμασταν κάτοικοι της Νέας Ρώμης και όχι της Ελλάδας….

Και μιας και δίνεις αγαπητέ τόση σημασία στους τύπους και όχι στην ουσία, μάθε πως μόνο εμείς αυτοαποκαλούμαστε ΕΛΛΗΝΕΣ, για όλο τον υπόλοιπο κόσμο, ήμαστε γραικοί και κατοικούμε σε κάποια χώρα ονόματι Γραικία.

Όμως φίλτατε αλήθεια διακρίνεις στοιχεία ιδιαίτερης Ελληνικότητας στο νεοελληνικό κρατίδιο και στους κατοίκους του;

Αγαπητέ εκείνοι οι μακρινοί μας πρόγονοι πίστευαν, ότι η σοφία είναι πολυτιμότερη από όλα τα υλικά αγαθά και ότι η φτώχεια και η ασθένεια είναι ασήμαντα, αρκεί κάποιος να είναι καλός άνθρωπος. Τον σύγχρονο Έλληνα τον ενδιαφέρουν, υπέρ πάντων οι μηχανισμοί ανέλιξης με όλα τα μέσα και τα χρήματα.

Είσαι σίγουρος που θα βρούμε πολλούς Έλληνες αν αντιπαραβάλουμε την Ελληνικότητα των σημερινούς κατοίκους της χώρας μας με την Ελληνικότητα εκείνων των μακρινών προγόνων μας;

Διακρίνεις αξίες και στοιχεία Ελληνικής πνευματικότητας-δημιουργικότητας, αντάξια εκείνων των ενδόξων αρχαίων προγόνων; Τελικά έχει καμιά ιδιαίτερη σημασία, αν μόνο αυτοαποκαλούμαστε Έλληνες;

Από την στιγμή που ιδρύθηκε το νεότερο Ελληνικό προτεκτοράτο, σταδιακά ο Ελληνισμός ……συρρικνώθηκε, θα έλεγα ότι σήμερα φυλλοροεί και σχεδόν έχει εκλείψει. Αντίθετα πριν ιδρυθεί το προτεκτοράτο, ο υπόδουλος Ελληνισμός, κυριαρχούσε σε όλη την ανατολική μεσόγειο στο οικονομικό και πνευματικό πεδίο.

Αν μου επιτρέπεις σου συνιστώ να μην θέλεις τα πάντα σε χρώμα άσπρο η μαύρο αποκλείοντας έτσι τον διάλογο και ρέποντας φονταμενταλιστικά στο μονόλογο. Υπάρχουν πολλές διαβαθμίσεις του γκρι και άλλα χρώματα.
Και στο έχω ξαναπεί, ένα-ένα αγαπητέ και ψύχραιμα. Κάτω η σαλατοποίηση.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2007, 23:25:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβάσαμε παραπάνω ότι οι έλληνες έμειναν άπατρεις από τους ρωμαίους ότι εκβιάστηκε η θρησκεία τους από τους ρωμαίους κλπ.
Το ότι νικηθήκαμε από τους ρωμαίους δεν σημαίνει ότι χάθηκε και το έθνος. Και οι Κούρδοι ηττημένοι είναι αλλά έχουν έθνος και δική τους κουλτούρα.
Οι ίδιοι ήμαστε και εμείς τότε οι ίδιοι είμαστε και τώρα.
Λαός απείθαρχος, αμελής, εγωιστής και ταπεινός ταυτόχρονα.
Σόλων Σόλων εσείς οι έλληνες είστε σαν τα παιδιά είχαν πει οι σοφοί των αιγυπτίων. Αυτό για μένα δεν είναι κακό.
Αν δε γίνεται σαν τα παιδιά δεν θα βασιλεύσετε είπε περίπου ο Χριστός.
Οι φίλοι μας οι Ιταλοί ρωμαίοι ,ούνα φάτσα ούνα ράτσα με εμάς, δεν διαφέρουν και πολύ. Λαός που κοιτάει την καλοπέρασή του και το σήμερα που δεν επηρεάστηκε από αλβανικό σύνδρομο στέρησης.
Σηκώνουν οι ελληνόφωνοι της Κάτω Ιταλίας την γαλανόλευκη στο δημαρχείο τους και βάζουν στον τηλεφωνητή τους πρώτα ελληνικά και μετά ιταλικά.
Την ελληνόφωνη Ιταλία την βλέπουμε και στο βυζάντιο.
Ρωμαίοι υπέγραφαν οι αυτοκράτορες αλλά μιλούσαν την ελληνική πιο καλά από τον σημερινό έλληνα λόγιο και πολύ περισσότερο από τον κάθε ημιμαθή που κόπτεται για τον αφανισμό του ελληνισμού.
Οι πατέρες της εκκλησίας έγραψαν όλοι στα αρχαία ελληνικά που σήμερα δεν μπορούμε να τους καταλάβουμε.
Είχαν για μαξιλάρι τους την αρχαία γραμματική και το συντακτικό.
Αυτά μέχρι την άλωση της Πόλης.
Ο τελευταίος αυτοκράτορας Λασκαράτος γράφει σε άπταιστο ελληνική και υπερασπίζεται την αρχαία αθήνα σε λατίνο αντιπαλό του.

Σήμερα χάσαμε τη γλώσσα μας , χάσαμε την κοιτίδα μας την Ιωνία.
Μετά την απελευθέρωση έγιναν πολλές προσπάθειες για την επικράτηση της δημοτικής, ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΟ. Αλλά έγιναν και προσπάθειες για την κατάργηση της καθαρεύουσας. Το 1997 νομίζω από τον υπ. παιδείας Ράλλη που ήταν μασώνος (ο ίδιος το έχει δηλώσει).

Το βασικότερο στοιχείο ενός έθνους είναι η γλώσσα και δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς.
Αυτή χαρακτηρίζει το λαό. "Γλώσσα μου έδωσαν ελληνική " γράφει ο ποιητής.
Δεν λέει θρησκεία μου έδωσαν ελληνική.
Η θρησκεία είναι εκλογή του ανθρώπου και όχι του ελληνισμού.
Ο Χριστός λέει "όστις θέλει οπίσω μου ελθείν" δεν εξαναγκάζει.
Αν εξανάγκασαν ορισμένοι πολιτικοί έκαναν λάθος ή είχαν πολιτικά συμφέροντα, αλλά είναι πόρω μακράν της χριστιανικής ιδεολογίας.
Το βυζάντιο ήταν η μακροβιέστατη αυτοκρατορία γιατί πρόσεχε να μην αντίκειται στις συνειδήσεις των λαών.
1-2 εξαιρέσεις δεν αντιστρέφουν χίλια χρόνια πορείας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2007, 16:39:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974:
«Αυτό δεν είναι ισχυρό επιχείρημα, γιατί ο Χριστιανισμός αντιμετωπίστηκε απο τους Ρωμαίους σαν ένα είδος ιουδαϊσμου και οι Εβραίοι..»

Δεν ισχύει. Ο Ιουδαϊσμός αναγνωρίζονταν από τους Ρωμαίους, ενώ τα διάφορα ρεύματα που αυτοπροσδιορίζονταν ως Χριστιανοί θεωρούνταν επικίνδυνες σέκτες.

samuel1974:
«Όπως λες ότι δε θα δεχότανε οι Ρωμαίοι ένα Πέρση για Μεσσία, έτσι δε θα δεχότανε, εάν ήτανε αυτό το σκεπτικό τους, και έναν Εβραίο για Θεάνθρωπο.»

Δεν είναι έτσι. Ο Θεός που προέβαλε μέσα την Α Οικουμενική Σύνοδο δεν είχε πλέον εθνικά χαρακτηριστικά, αλλά ήταν ένας Θεός στα μέτρα της αχανούς αυτοκρατορίας. Αυτός και ο λόγος για το ότι την Α Σύνοδο επίβλεψε και θεσμοθέτησε προσωπικά ο Ρωμαίος Αυτοκράτορας ως προεδρεύον της Συνόδου.

Νομίζεις ότι τυχαία έγινε μετέπειτα «Άγιος» με την μητέρα του?

samuel1974:
«Δηλαδή απο τη μία μας έλεγες τόσο καιρό ότι τον Χριστιανισμό το χάλκευσε, μέσω των συνοδικών ιερεών ο Κωνσταντίνος, και απο την άλλη πετάς ένα "εμπεριείχε";;;»

Η θρησκεία στην Ρώμη είναι πολιτική, κρατική περιουσία. Θα σε βοηθήσω να καταλάβεις το γιατί οι υποσχέσεις για μεταθανάτιες ανταμοιβές, η υπακοή στους αφέντες και τα τόσο άλλα που ήδη εμπεριείχε ο χριστιανισμός ήσαν τα τέλεια όπλα των Ρωμαίων.

Ο Πολύβιος, αναφέρει στα μέσα του 2ου π.Χ. αιώνα τα εξής:

«Και μου φαίνεται ότι το θεμέλιο του ρωμαϊκού πολιτεύματος είναι εκείνο που οι άλλοι κατακρίνουν – μιλάω για τη δεισιδαιμονία… Σε μένα πάντως φαίνεται ότι το έκαναν για να χειραγωγούν το πλήθος. Για να χειραγωγείς το πλήθος δεν μένει άλλος τρόπος παρά ο φόβος για το άγνωστο και οι σχετικές τελετουργίες. Για αυτό άλλωστε μου φαίνεται πως οι παλιότεροι μελετημένα μετέδωσαν στα πλήθη τις ιδέες για τους θεούς και τις αντιλήψεις για την μετά θάνατο ζωή, και πως δεν ήσαν απερίσκεπτοι και παράλογοι σαν τους σημερινούς που πασχίζουν να τις καταργήσουν».

Αντιλαμβάνεσαι τι ήταν ήδη εδραιωμένο ως πολιτική θρησκεία στην Ρώμη? Πάμε και σε έναν άλλο Ρωμαίο όμως, να δούμε και αυτός τι μας λέει.

Ο Σκαιβόλας, δάσκαλος δηλαδή του Κικέρωνα, είχε πει πως «..το ξεγέλασμα του λαού στα θέματα της θρησκείας είναι πολύ εξυπηρετικό». Ο ίδιος ο Κικέρωνας, όπως και ο γιος του, υπήρξαν Μεγάλοι Αρχιερείς στην Ρώμη.

Είναι μέγιστο σφάλμα να πιστεύουμε ότι η άρχουσα τάξη της Ρώμης πίστευε στα παραμύθια που σερβίριζε στον λαό μέσω των οργάνων της, όπως και σήμερα με άλλα λόγια. Ο Κικέρωνας στο έργο του Περί Μαντείας παραδέχεται ότι δεν πιστεύει στην άσκησή της, αλλά στους Νόμους του ομολογεί κυνικά τα παρακάτω:

«Ο θεσμός και η εξουσία των μάντεων έχουν ζωτική σημασία για το κράτος. Δεν το λέω αυτό γιατί είμαι και εγώ ένας από αυτούς. Έχει μεγάλη σημασία να διατηρηθεί αυτή η κατάσταση. Υπάρχει μεγαλύτερο προνόμιο από αυτό που έχει ο μάντης, δηλαδή ότι μπορεί να σταματήσει κάθε δημόσια εκδήλωση, λέγοντας μόνο: «αύριο»?

samuel1974:
«Για ξεκαθάρισε το πότε, κατα τη γνώμη σου, τα εμπεριείχε αυτά τα στοιχεία ο Χριστιανισμός;; Πριν ή μετά τον Κωνσταντίνο;;»

Τόσο πριν όσο φυσικά και μετά.

samuel1974:
«Επομένως αυτό που μας έλεγες για μεθοδευμένες Κωνσταντίνειες χαλκεύσεις πάει περίπατο;;;»

Όχι φυσικά!

Απλά, ο Κωνσταντίνος ξεκαθάρισε δια της Α Συνόδου (περί πραξικοπήματος επρόκειτο ουσιαστικά..) την συμφερότερη για τις ανάγκες του προσωπικότητα που όφειλε να έχει ο Θεός της Αυτοκρατορίας, και έτσι κατέληξε ο Ιησούς «Θεός», και έτσι κατέληξε ο Ιησούς να έχει γεννηθεί ξαφνικά στις 25 Δεκεμβρίου.

Η αναφορά στον Ιησού δεν είχε για όλες τις χριστιανικές τάσεις την ίδια σημασία, και αυτό είναι κάτι που ελάχιστοι γνωρίζουνε. Για τους Γνωστικούς ο Ιησούς δεν ήταν «ενσαρκωμένος Θεός» αλλά η Οδός, και γενικώς απόψεις υπήρχαν πολλές όπως και πάμπολλα Ευαγγέλια, εκ των οποίων και ο Κωνσταντίνος επέλεξε αυτά που χρειάζονταν…

samuel1974:
«Μιλάμε τώρα για τις κοινωνικές σχέσεις των Χριστιανών με τους άλλους ή για τις ενδοχριστιανικές;;»

Μιλάμε για το ότι αυτή η εκδοχή του Χριστιανισμού είχε την καταλληλότερη μορφή για πολιτική θρησκεία στα χέρια των ολίγων.

samuel1974:
«Ο Χριστιανισμός Ναι, δεν μίλησε για κατάργηση της δουλείας..»

Αυτό ενδιέφερε τους Ρωμαίους όμως φίλτατε. Το ότι δεν μίλησε ενάντια! Ο Αριστοτέλης δεν κήρυξε ούτε Έναν Θεό, ούτε μίλησε για Παράδεισο και Κόλαση.

samuel1974:
«Οι θυσίες στον Χριστιανισμό είναι ανύπαρκτες, αντίθετα στον πολυθεϊσμό ο πλούσιος έσφαζε εκατόμβη και ήτανε αρεστός, ενώ ο φτωχός..»

Στο παρόν θέμα αυτό είναι άσχετο με την επιλογή του Χριστιανισμού από τους Ρωμαίους.

samuel1974:
«θα ήθελα να μου πεις εάν πιστεύεις σοβαρά το ότι όλες οι επαναστάσεις, απο την εδραίωση του Χριστιανισμού μέχρι σήμερα, γίνανε απο μία μασωνία»

Πάντως δεν γίνανε ούτε από ηγέτες παπάδες, αλλά ούτε και εκ της διδασκαλίας υπέρ της δουλείας που διδάσκει η Καινή Διαθήκη φίλτατε. Εάν είχε τέτοια στοιχεία η Καινή Διαθήκη, δεν θα γίνονταν ποτέ κρατική θρησκεία.

samuel1974:
«Ο Ριζοσπάστης έχει γράψει ότι 7000 παπάδες συμμετείχανε στην εθνική αντίσταση. Αυτό το κακόρυθμο άσμα περι δήθεν υποτακτικής θρησκείας είναι κουτόχορτο για αναγνώστες του διιπετούς και του χελλένικ ρελίτζιον ντοτ τζι αρ»

Στοιχεία θέλω, και όχι λόγια του αέρα. Ποτέ δεν τα έσπασε η εκκλησία με την πολιτική εξουσία. Όποια και να ήταν αυτή!

Ο άνθρωπος περνάει δύσκολες στιγμές, αλλά θυμάσαι τι υποτίθεται ότι έκανε ο Χριστόδουλος επί Χούντας? Μελετούσε λέει, και δεν είχε ακούσει το γίνονταν…

Εάν θέλεις να μάθεις όμως για την υποκριτική στάση της εκκλησίας και των ταγών της όταν ο λαός υπέφερε, διάλεξε κάποια από τα παρακάτω βιβλία:

1) Γιώργου Καρανικόλα «Ρασοφόροι. Συμφορά του Εθνους» (Εκδ. Θουκυδίδης, δ' έκδοση, Αθήνα 1985). Καταγραφή της αρνητικής ιστορίας της ελληνικής Εκκλησίας από την Τουρκοκρατία μέχρι τις μέρες μας. Γραμμένο από τον γνωστό δημοσιογράφο και ερευνητή, ο οποίος διετέλεσε και αρχισυντάκτης της «Χριστιανικής Δημοκρατίας».

2) Αθανάσιου Αγγελόπουλου «Εκκλησιαστική Ιστορία. Εικοστός αιώνας» (εκδ. Αφών Κυριακίδη, Θεσσαλονίκη 1984). Το καθεστώς διοίκησης της Εκκλησίας την περίοδο 1917-1980. Λεπτομερής περιγραφή της ιερωνυμικής περιόδου και της σεραφειμικής «αποκατάστασης». Η στενή διαπλοκή πολιτικής εξουσίας και Εκκλησίας. Περιλαμβάνονται ντοκουμέντα και επίσημα
έγγραφα.

3) Γιώργου Καραγιάννη «Εκκλησία και κράτος. 1833-1997» (Εκδ. Το Ποντίκι, Αθήνα 1997). Ιστορική επισκόπηση των σχέσεων Εκκλησίας και νεοελληνικού κράτους, με ειδική αναφορά στην περίοδο της δικτατορίας.

samuel1974:
«Ο Χίτλερ και ο Χίμλερ, ο αρχηγός των ΕςΕς, θέλανε να δημιουργήσουνε μία παγανιστική θρησκεία, με μαύρους ήλιους, μέσες γαίες, ατλαντίδειες καταγωγές κ.λ.π. Δεν ήτανε Χριστιανοί ούτε κατα τον τύπο..»

Αυτά είναι ανοησίες.

Ο ΑΝΤΙΣΗΜΙΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΪΟΝ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΚΕΚΤΗΜΕΝΟ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ. Αφορούσε πάντοτε τους οπαδούς του και την αέναη προσπάθεια τους να βγάλουνε από πάνω τους την ρετσινιά της Ιουδαϊκής μήτρας (έτσι εξελίχθηκε και η σχιζοφρένεια του Χίτλερ και τόσων άλλων).

Αν ανατρέξεις στην ιστορία φίλτατε και ψάξεις την διαδρομή που ακολούθησε ο αντισημιτισμός, θα βρεις μπροστά σου ΜΟΝΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ. Και ο Χίτλερ αλλά και η Κου Κλούξ Κλάν ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΗΣΑΝ και όχι «Δωδεκαθεϊστές».

samuel1974:
«Ο Γκαίτε ήτανε καλλιτέχνης όχι πρότυπο ζωής.»

Ο Γκαίτε δεν ήταν απλά καλλιτέχνης φίλτατε Σαμουήλ.

Ήταν φιλόσοφος, ποιητής πεζογράφος, παιδαγωγός, ζωγράφος και θετικός επιστήμων, συνέβαλε μεταξύ άλλων τα μέγιστα στην εξελικτική σκέψη μιας ολάκερης περιόδου.

Συνεπώς, έχει ιδιαίτερη βαρύτητα τα όσα λέει, και φυσικά εσένα δεν βολεύουνε για προφανείς λόγους….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.3430176
Maintained by Digital Alchemy