ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ προφητειες για κοντινο πολεμο??? - Νο. 2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2008, 10:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
-Δεν νομίζω ο Παίσιος ή κάπιος άλλος να έδωσαν ποτέ τους ημερομηνίες! είτε γνώριζαν είτε όχι! σημάδια μπορεί! Το να δώσεις όμως ημερομηνίες πιστεύω ότι είναι παρέμβαση! στο έργο του Θεού! και δε νομίζω κάτι τέτοιο να του αρέσει!
-Πάντως αντί να τρέχετε για κονσέρβες ή πασατέμπο! πέραν της προσευχής! μάθετε όσοι δε γνωρίζετε καλή σκοποβολή!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALEXANDERGREEK
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2008, 11:05:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALEXANDERGREEK
αγαπητέ europaios2,

δε θα μας χρειαστεί η σκοποβολή! Οι προφητείες του Γ.Παϊσίου είναι ξεκάθαρες σε αυτό το θέμα: "Εμείς θα είμαστε θεατές σε αυτόν τον πόλεμο."
http://www.omogenia.com/forums/showthreaded.php?Number=45246

- «Όταν ακούσεις στην τηλεόραση να γίνεται θέμα για τα μίλια, για την επέκταση των μιλίων (της αιγιαλίτιδας ζώνης) από 6 σε 12 μίλια, τότε από πίσω έρχεται ο πόλεμος. Μετά την πρόκληση των Τούρκων, θα κατεβούν οι Ρώσοι στα Στενά. Όχι για να βοηθήσουν εμάς. Αυτοί θα έχουν άλλα συμφέροντα. Αλλά, χωρίς να το θέλουν, θα βοηθάνε εμάς. Τότε, οι Τούρκοι για να υπερασπισθούν τα Στενά, που είναι στρατηγικής σημασίας, θα συγκεντρώσουν εκεί και άλλα στρατεύματα. Παράλληλα δε, θα αποσύρουν δυνάμεις από καταληφθέντα εδάφη. Όμως, θα δουν τότε τα άλλα κράτη της Ευρώπης, συγκεκριμένα η Αγγλία, η Γαλλία, η Ιταλία και άλλα έξι - εφτά κράτη της ΕΟΚ, ότι η Ρωσία θα αρπάξει μέρη, οπότε θα πουν: "Δεν πάμε κι εμείς εκεί πέρα, μήπως πάρουμε κανένα κομμάτι;" Όλοι, όμως θα κυνηγούν τη μερίδα του λέοντος. Έτσι θα μπουν και οι Ευρωπαίοι στον πόλεμο. Θα βγάλει η (ελληνική) κυβέρνηση απόφαση να μη στείλη στρατό. Θα κρατήσει στρατό μόνο στα σύνορα. Και θα είναι μεγάλη ευλογία που δε θα πάρει μέρος. Γιατί , όποιος πάρει μέρος σ΄ αυτόν τον πόλεμο (εν. τον ευρωπαϊκό), χάθηκε

Θα ακολουθήσει μεγάλη σφαγή. Οι μεγαλουπόλεις θα γίνουν παραγκουπόλεις. Εμείς, οι Έλληνες, δεν θα συμμετάσχουμε στον παγκόσμιο πόλεμο.» σελ. 440 - 441

Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΠΑΪΣΙΟΣ ΣΤΟ ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΝΙΚ. ΖΟΥΡΝΑΤΖΟΓΛΟΥ "ΝΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ!!"
http://forums.pathfinder.gr/Religion_Beliefs/Christianity/thread.html?thread=43812 1/4/2007Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2008, 11:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
-Να πάρω τότε τον πασατέμπο λίγο ουισκάκι, ξύλα μπόλικα στο τζάκι, τις παντόφλες-πιτζάμες, μία 40 ιντσών! καναπές, να πω και στη γυναίκα να μου σιδερώσει τη φουστανέλα του προπάπου μου, να γιαλύσει τα τσαρούχια! και να περιμένω να με φωνάξουν να παρελάσω στην Πόλη!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2008, 11:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Παιδιά εντάξει μπορεί να μην πάρουμε μέρος στον πόλεμο όπως κάποιοι άλλοι αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα είμαστε θεατές έτσι όπως το έχουμε στο μυαλό μας. Δεν θα είναι σαν τον πόλεμο του Κόλπου που το έδειχνε η TV σαν να ήταν ταινία και εμείς τρώγαμε στο σπιτάκι μας ζεστή πίτσα.

Μην ξεχνάτε ότι ο πόλεμος θα είναι στη γειτονιά μας. Εγώ από Καβάλα είμαι και απέχει από την Πόλη 400 χιλιόμετρα μόνο. Σαφώς και θα είναι δραματικές οι καταστάσεις. Μεγάλη πείνα θα πέσει όπως είπε και ο Παϊσιος. Αλλοίμονο σε μας τους νεοέλληνες που έχουμε παρατήσει τη νηστεία και τρώμε συνεχώς γύρους, πίτσες και goodies. Θα δεινοπαθήσουμε.

Europaios2 με μπερδεύεις φίλε. Την μια γράφεις υπερ της ορθοδοξίας αλλά από την άλλη κρίνω (και πες μου αν κάνω λάθος) ότι δεν πιστεύεις τίποτα από τα λεγόμενα ενός ανθρώπου που αν μη τι άλλο έχει αγιοποιηθεί στη συνείδηση όλου του εκκλησιάσματος (μιλώ για τον γ. Παϊσιο). Προφανώς και δεν πρέπει να είμαστε σίγουροι στις ημερομηνίες αλλά φίλε βλέπεις ότι τα πράγματα δεν είναι όπως πριν από 5-6 μήνες που είχαμε την ίδια συζήτηση σε τούτο το forum.

Λέγανε τότε...."Αντε γεια στρατηγοί τώρα που νίκησε ο Ερντογαν. Αντίο προφητείες για Τουρκική πρόκληση. Αντίο κεμαλικό κατεστημένο."

Που είναι τώρα αυτοί που το υποστηρίζουν αυτό??
Που είναι τώρα που η Τουρκία μας σέρνει στο χωρό των προκλήσεων και ο Ερντογάν ΕΧΕΙ ΣΥΝΤΑΥΤΙΣΤΕΙ ΠΛΗΡΩΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΝΙΣΧΥΡΟ ΚΕΜΑΛΙΚΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ???

ΑΣ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΑΔΕΛΦΟΙ

Όλοι εκείνοι που τα περιγελούσαν έχουν εξαφανιστεί από το forum. Δεν τους παίρνει βλέπεις. Το παζλ συμπληρώνεται.....λίγα πολύ λίγα κομμάτια λείπουν!!!

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

comer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2008, 12:15:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους comer
stavros77 συμφωνο απολυτα με τα λεγομενα σου.

ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΤΑ ΛΕΜΕ ΑΥΤΑ ΧΑΛΑΜΕ ΤΗΝ ΟΥΤΟΠΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΝΥΣΗΧΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΡΥΘΜΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΣΤΟΕΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ.ΟΧΙ ΚΥΡΙΟΙ, Ο ΘΕΟΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ,Ο ΘΕΟΣ ΑΠΟΤΡΕΠΕΙ,Ο ΘΕΟΣ ΕΠΕΜΒΕΝΕΙ .ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΥΡΙΟΙ ΝΕΟΕΠΟΧΙΤΕΣ ΕΙΤΕ ΤΟ ΘΕΛΕΤΕ ΕΙΤΕ ΟΧΙ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2008, 13:02:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Europaios2 με μπερδεύεις φίλε. Την μια γράφεις υπερ της ορθοδοξίας αλλά από την άλλη κρίνω (και πες μου αν κάνω λάθος) ότι δεν πιστεύεις τίποτα από τα λεγόμενα ενός ανθρώπου που αν μη τι άλλο έχει αγιοποιηθεί στη συνείδηση όλου του εκκλησιάσματος (μιλώ για τον γ. Παϊσιο). Προφανώς και δεν πρέπει να είμαστε σίγουροι στις ημερομηνίες αλλά φίλε βλέπεις ότι τα πράγματα δεν είναι όπως πριν από 5-6 μήνες που είχαμε την ίδια συζήτηση σε τούτο το forum.


-Όχι φίλε μου κάνεις λάθος σε άλλο θέμα έχω αναφέρει μάλιστα και κατά κάπιο τρόπο προσωπική εμπειρία με τον Άγιο Παίσιο! Πιστεύω αλλά δεν πιστεύω ότι έδωσε ημερομηνίες, παρά μόνο σημάδια!
-Kαι το πιο βασικό το ξέχασα. Δεν μπορώ να έχω εμπιστοσύνη σε ένα βιβλίο που να μεν περιέχει όπως ισχυρίζεται ο συγγραφέας του πληροφορείες, αλλά έχει ως στόχο και ίσως μοναδικό το κέρδος!
-Περισσότερο εμπιστεύομαι τις κατιδίαν συζητήσεις που καταγράφονται στο forum και όχι αυτές που μεταφέρονται ως μαρτυρίες σε βιβλία του εμπορίου! Ο κάθε έμπορος έχει στόχο το κέρδος και δεν τόχει σε τίποτα να πουλά φύκια για μεταξωτές κορδέλες!
-Και μια απορία γιατί ο ίδιος ο Παίσιος δεν άφησε ιδιόχειρες σημειώσεις? ή άφησε?

Μ.Ε.Κ.

Edited by - europaios2 on 10/01/2008 14:33:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2008, 14:29:50  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Η υπόθεση «Βαρνάβα και λοιποί»
Καταδίκη της Τουρκίας από το ΕΔΑΔ για το θέμα των Ελληνοκύπριων αγνοουμένων


Λευκωσία




Το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων (ΕΔΑΔ) έκρινε την Τουρκία ένοχη για παραβίαση του άρθρου 2 της Ευρωπαϊκής Σύμβασης για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα σε σχέση με τη μη διεξαγωγή αποτελεσματικής έρευνας για την τύχη των Ελληνοκύπριων αγνοουμένων της τουρκικής εισβολής του 1974.

Το ΕΔΑΔ ανακοίνωσε την Πέμπτη την απόφασή του στην υπόθεση «Βαρνάβα και λοιποί εναντίον Τουρκίας», που αφορά εννέα Ελληνοκύπριους αγνοουμένους.

Η απόφαση ελήφθη με έξι ψήφους υπέρ και μίας κατά που ανήκει στην Τουρκοκύπρια δικαστή Γκονού Ερονέν, η οποία εκπροσώπησε την Τουρκία.

Στην απόφασή του, το Δικαστήριο αναφέρει ότι η Τουρκία κρίθηκε ένοχη για «τη συνεχιζόμενη παραβίαση του αρθρου 2 της Συνθήκης για μη συμμόρφωση των τουρκικών Αρχών σε σχέση με τη διεξαγωγή αποτελεσματικής έρευνας για διακρίβωση της τύχης των εννέα αγνοουμένων».

Οι εννέα αγνοούμενοι, σημειώνει, εξαφανίστηκαν υπό συνθήκες, απειλητικές για τη ζωή τους.

Το ΕΔΑΔ απεφάνθη επίσης ότι σε άλλες εννέα υποθέσεις υπήρξε παραβίαση του άρθρου 3 της Συνθήκης για απάνθρωπη μεταχείριση, καθώς και του άρθρου 5 για έλλειψη αποτελεσματικής διερεύνησης για διακρίβωση της τύχης των ατόμων που αγνοούνται.

Οι προσφυγές καταχωρήθηκαν το 1990 και αφορούν τους αγνοούμενους Ανδρέα Βαρνάβα, Ανδρέα Λοϊζίδη, Φίλιππο Κωνσταντίνου, Δημήτρη Θεοχαρίδη, Πανίκο Χαραλάμπους, Ελευθέριο Θωμά, Σάββα Χατζηπαντελή, Σάββα Αποστολίδη και Λεοντή Δημητρίου Σαρμά.


Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2008, 14:39:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
-Δεκάδες φορές έχει καταδικαστεί! μηδέν από μηδέν ίσον μηδέν!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2008, 15:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Europaios2 εφόσον δέχεσαι ότι ο Παϊσιος έχει δώσει σημάδια σε ρωτάω ευθέως

Βλέπεις ή όχι κάτι ανησυχητικό γύρω σου?
Πιστεύεις πραγματικά ότι απέχουμε δεκάδες χρόνια από τα γεγονότα?
Πως ερμηνεύεις τα σημερινά σημάδια για

1) Κόσοβο - ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ?
2) Τουρική προκλητικότητα ΑΝΕΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ και ειδικά για τις γκρίνες ζώνες - υφαλοκρηπίδα?
3) Μετονομασία ΣΚΟΠΙΩΝ σε ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ή οποία φαίνεται να γίνεται σε πολύ συντομο χρονικό διάστημα και ενώ ο γέροντας είχε πει ότι το σκοπιανό οικοδόμημα θα καταρρεύσει?
4) ΡΩΣΙΚΗ ανάσταση ενώ πριν 10 χρόνια δεν είχανε να φάνε?
5) Εξαθλίωση του ελληνικού λαού με ακρίβεια και φόρους ΔΥΣΒΑΣΤΑΚΤΟΥΣ όπως είχε προφητέψει και ο Άγιος Κοσμάς?
6) Ενδυνάμωση της θέσης του Κουρδιστάν?
7) Απαξίωση της Ε.Ε. όπως το είχε προειδοποιήσει ο Παϊσιος?

Θα ήθελα πολύ να μου αναλύσεις τις σκέψεις σου για τα παραπάνω. Όπως βλέπεις δεν σου έβαλα καμιά αμφισβητούμενη προφητεία και ημερομηνία. Απλά έβαλα ΓΕΓΟΝΟΤΑ.


Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AGS2008
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2008, 21:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AGS2008
Σχετικά με την απόσχιση του Κοσόβου που εγώ τουλαχιστον περιμενα οτι θα γίνει σημερα θέλω να πω οτι αν δεν γίνει δεν σημαινει οτι η μαρτυρία αυτης της μοναχής ειναι πλάνη.. Σημερα 10/1 δεν ήταν μια τυχαια μέρα στο Κοσοβο. Σε τελετη που εγινε σημερα ο απερχόμενος προθυπουργός παρέδωσε την προθυπουργία στον Θάτσι οποτε σημερα είναι ουσιαστικά η πρωτη μέρα που έχει στα χέρια του την εξουσία του Κοσόβου. Στην πρώτη του συνεντευξη στους δημοσιογράφους δήλωσε οτι απο την στιγμή που αναλαμβάνει αυτός την διακυβέρνηση του Κοσοβου πρέπει να θεωρουν την ανακύρηξη ανεξαρτησίας τετελεσμένο γεγονός και οτι αυτο θα έχει γίνει πράξη έως τις αρχές Φεβρουαρίου. Οπότε ας μη βιαστουμε να βγάλουμε συμπεράσματα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OmasEpsilon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

n/a
216 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2008, 00:50:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

-Δεν νομίζω ο Παίσιος ή κάπιος άλλος να έδωσαν ποτέ τους ημερομηνίες! είτε γνώριζαν είτε όχι! σημάδια μπορεί! Το να δώσεις όμως ημερομηνίες πιστεύω ότι είναι παρέμβαση! στο έργο του Θεού! και δε νομίζω κάτι τέτοιο να του αρέσει!
-Πάντως αντί να τρέχετε για κονσέρβες ή πασατέμπο! πέραν της προσευχής! μάθετε όσοι δε γνωρίζετε καλή σκοποβολή!

Έχεις καταλάβει τι σημένει προφητεία? Μία προφητεία δεν στηρίζετε ντε και καλά σε ημερομηνίες διότι τότε όπως λες και εσύ θα ήτανε παρέμβαση θα ήτανε σαν να είναι ο γέροντας ο ίδιος ο θεός! Προφητεία σημένει προβλέπω τις μελλοντικές εξελίξεις βάσει των γεγονότων. όλοι όσοι "προφητεύουν" είναι άριστοι γνώστες της παγκόσμιας πολιτικής και γεωστρατηγικής σκηνής. Αυτοί οι άνθρωποι δεν είναι τυχαίοι αλλά δεν είναι και θεοί. Οπότε μην περιμένετε ημερομηνίες αλλά γεγονότα.
Όσο για την Ελλάδα θα γούσταρα ένα σκηνικό "να είμαστε θεατές". Αρκετά πια. Αρκετό Ελληνικό αίμα χύθικε για τα εδάφη μας για την ελευθερία μας. Αν γουστάρουν πόλεμο ας πολεμήσουνε αυτοί. Ιταλοί Γερμανοί Γάλλοι Άγγλοι Ρώσοι Τούρκοι Αμερικάνοι. Πάντως ο στρατιωτικός πόλεμος ακόμη δεν έχει ξεκινήσει και θα ξεκινήσει για να τελειώσει ότι δεν τελείωσε ο οικονομικός πόλεμος που χρόνια τώρα γίνετε κάτω από τις μύτες μας.

να είστε όλοι καλά


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2008, 09:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλημέρα σε όλους

Φίλε alexandergreek

quote:
Δε σας κρύβω ότι γνωρίζω αδελφούς Χριστιανούς που ήδη έχουν αρχίσει να κάνουν ετοιμασίες, με αγορά τροφίμων κ.α. Εγώ ακόμα δεν κάνω, φροντίζω όμως να έχω μια λίστα με τα είδη που θα αγοράσω, και μετρητά διαθέσιμα.

την καλύτερη απάντηση την έδωσε ο europaios2 και μάλιστα δις

quote:
Αν θες να προετοιμαστείς, μη μαζεύεις κονσέρβες! σκοποβολή μάθε! Το θέμα δεν είναι να έχουμε κατά νου την καμπούρα μας! αλλά την πατρίδα μας, στρατιώτες θα χρειάζεται όχι τηλεθεατές!

quote:
Πάντως αντί να τρέχετε για κονσέρβες ή πασατέμπο! πέραν της προσευχής! μάθετε όσοι δε γνωρίζετε καλή σκοποβολή!

Φίλε comer γράφεις

quote:
χωρις θεο δεν διαφερουμε σε τιποτα απο τους τουρκους

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγονται τέτοιου τύπου διχαστικές, ισοπεδωτικές προσεγγίσεις. Αν πρόκειται να πολεμήσουμε στο μέλλον, εσύ ο Ορθόδοξος και όλοι οι συνοδοιπόροι σου κι εγώ ο "άλλος" με όλους τους "άλλους" θα είμαστε μαζί, στο ίδιο στρατόπεδο. Αν βέβαια το επιθυμείτε κι εσείς...

και συνεχίζεις

quote:
ΟΧΙ ΚΥΡΙΟΙ, Ο ΘΕΟΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ,Ο ΘΕΟΣ ΑΠΟΤΡΕΠΕΙ,Ο ΘΕΟΣ ΕΠΕΜΒΕΝΕΙ .ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΥΡΙΟΙ ΝΕΟΕΠΟΧΙΤΕΣ ΕΙΤΕ ΤΟ ΘΕΛΕΤΕ ΕΙΤΕ ΟΧΙ.

Επιτέλους σε παρακαλώ απέφευγε να χρησιμοποιείς χαρακτηρισμούς το λιγότερο υποτιμητικούς (μη χρησιμοποιήσω μία πιο ρεαλιστική έκφραση) για άτομα, τα οποία διαφωνούν με την προσέγγισή σου. Για σένα μπορεί ο Θεός να έχει ήδη προδικάσει τα πάντα, για μένα που μου αρέσει η ανεξαρτησία της σκέψης και των πράξεων μπορεί να είναι διαφορετικά. Όπως δεν είμαι εγώ νεοεποχίτης (μάλλον πιο "παλαιός" είμαι, γιατί την ελευθερία σκέψης την εισήγαγαν κάποιοι νωρίτερα από το Χριστιανισμό), έτσι και εσύ δεν είσαι κάτι άλλο από τους πολλούς χαρακτηρισμούς που θα μπορούσε κάποιος να προσδώσει στις θέσεις σου, αν τις έβλεπε διχαστικά.

Φίλε AGS2008

quote:
Για να μην δημιουργουνται εντυπώσεις περί θεωριων συνομωσίας και διπλωματικών πηγων απο το Αγιο Ορος που μου εδωσαν την σημερινή ημερομηνία (οπως αναφέρει ο φιλος Kostakis)διευκρινίζω οτι αυτα ειπωθηκαν σε γνωστό μου το καλοκαιρι που πέρασε απο καποια μοναχή (άσχετο με Αγιο Ορος δηλαδή) στην οποια αποκαλυφθηκαν απο τον μακαριστό γέροντα.

η απάντησή μου καλύπτεται από το Post του OmasEpsilon

quote:
Μία προφητεία δεν στηρίζετε ντε και καλά σε ημερομηνίες διότι τότε όπως λες και εσύ θα ήτανε παρέμβαση θα ήτανε σαν να είναι ο γέροντας ο ίδιος ο θεός! Προφητεία σημένει προβλέπω τις μελλοντικές εξελίξεις βάσει των γεγονότων. όλοι όσοι "προφητεύουν" είναι άριστοι γνώστες της παγκόσμιας πολιτικής και γεωστρατηγικής σκηνής. Αυτοί οι άνθρωποι δεν είναι τυχαίοι αλλά δεν είναι και θεοί. Οπότε μην περιμένετε ημερομηνίες αλλά γεγονότα.

Φίλε predator

quote:
"αχρηστη" χουντα Μεταξα, που στο μονο που τον σεβομαι, ειναι οτι πηρε το μερος των Συμμαχων στο Β' ΠΠ, ενω ο ιδιος ηταν φιλογερμανος...μαλλον ηξερε τι θα γινοταν...

Πιστεύω ότι δεν ήταν προσωπική του επιλογή, αλλά στιγμιαία ορθή καταμέτρηση κάποιων παραμέτρων και ασφαλώς η ανάγκη να μη γράψει το όνομά του ως σύγχρονος Εφιάλτης στην Ελληνική Ιστορία.

Συμπερασματικά, δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν θα προκύψει κάτι στη γειτονιά μας ή πολύ ευρύτερα. Το να ακούω από τη μία προφητείες για Ελληνοτουρκική διένεξη και από την άλλη να "κάθονται" από πάνω και ευρύτερες γεωστρατηγικές αντιπαραθέσεις, μου ακούγεται λίγο ήξεις - αφήξεις, δε χρειάζεται να είσαι προφήτης για να αντιληφθείς ότι οι συσχετισμοί ισχύος στο επίπεδο της οικονομίας έχουν ανατραπεί κατά τρόπο τέτοιο που είναι πιθανή μία μεγάλη σύγκρουση (δυστυχώς, αλλά το φοβάμαι εδώ και χρόνια, χωρίς να είμαι προφήτης). Μία αυτοκρατορία διαβλέπει τη σήψη της, θα κάνει ότι μπορεί για να διατηρήσει τα κεκτημένα και, πιστέψτε με, κανείς από τους ορίζοντες τα τεκταινόμενα τη σήμερον ημέραν δε "χαλιέται" για το αν θα σκοτωθούν και 100 και 200 και 500 εκατομμύρια σε μία γενικευμένη σύρραξη. Το να ελπίζουμε ότι εμείς θα είμαστε στους "ταϊσμένους" χωρίς να βραχούμε, μου ακούγεται επικίνδυνο : στη διεθνή διπλωματία ποτέ δε συνέβη κάτι τέτοιο, χωρίς να υπάρχουν οι υποσημειώσεις στο πίσω μέρος του κειμένου. Και εμένα οι υποσημειώσεις με προβληματίζουν... καλύτερα να μάθουμε σκοποβολή λοιπόν.
Σχετικά με την απόσχιση του Κοσόβου, αποτελεί μία πιθανότητα που έχει τεθεί στο τραπέζι για συγκεκριμένους λόγους, που ξεφεύγουν - ασφαλώς - από τα στενά βαλκανικά πλαίσια. Θα μπορούσε να αποτελέσει παράγοντα σύρραξης, αυτό φαίνεται εδώ και πολλά χρόνια επίσης. Βέβαια, ο φίλτατος Θάτσι μπορεί να λέει ότι θέλει, το θέμα είναι το τι θα πάρει τελικά.
Φίλε stavros77 δε συμφωνώ ότι οι Ρώσοι (ως λαός) τρώνε πολύ περισσότερο τώρα απ'ότι πριν από 10 χρόνια. Να δεχθώ ότι τώρα έχουν πολιτικούς με καρύδια, ναι. Να δεχθώ ότι η Ρωσία ως κρατική οντόητα αξιοποιεί πολύ καλύτερα κάποιες συνθήκες και επιβάλλει την ήδη προϋπάρχουσα ισχύ της ως συνέχεια της Ε.Σ.Σ.Δ., ναι. Αλλά ότι δεν είχαν να φάνε και τώρα τρώνε με χρυσά μαχαιροπήρουνα, όχι.
(Για τη φορολογία και την ακρίβεια στην Ελλάδα δε χρειάζεται να είσαι προφήτης, οπότε αναιρείται ως επιχείρημα...χαχαχαχαχα. Και ένα μικρό παιδί, αν του δείξεις τις φάτσες των πολιτικών μας και κυρίως τα στομάχια τους, θα σου πει ότι δε φτάνει όλο το Α.Ε.Π. σε τρόφιμα για να τα γεμίσουν )
Πάντως η απάντηση στο ερώτημα του φίλου europaios2 περί ιδιόχειρων σημειώσεων του Παϊσίου θα με ενδιέφερε και μένα πολύ. Γιατί "verba volant, scripta manent"...
Τέλος, φίλε comer, το γεγονός ότι κάποιοι δεν προσεγγίζουν τα γεγονότα από τη θεολογική και εσχατολογική-προφητειολογική προσέγγιση, δε σημαίνει ότι "πλανώνται πλάνην". Μπορεί και να σημαίνει ότι δεν περιμένουν από "πεφωτισμένους" ή απλά φωτισμένους την προφητεία των μελλουμένων, αλλά διαβάζουν τις διεθνείς εξελίξεις και ενημερώνονται. Το ότι υπάρχουν κλειστές λέσχες και διεθνή μυστικά forums είναι γεγονός αναμφισβήτητο. Το ότι σε τέτοιες συναντήσεις συζητώνται θέματα "πολύ υψηλά" επίσης είναι δεδομένο... δε θα πήγαιναν εκεί πρόεδροι, επιχειρηματίες, υπουργοί και πρωθυπουργοί, αγάδες, πασάδες, δερβισάδες, για να συζητήσουν για το πέναλτι του Καραγκούνη και για το κλαρίνο της 35χρονης. Το αν η συγκεκριμένη δράση εντάσσεται στο "σχέδιο του Θεού", όπως αρέσκετο να λέει ο παππούλης ή είναι καθαρά ανθρώπινη ενέργεια, είναι θέμα ιδεολογικής προσέγγισης του καθενός να το κρίνει. Πάντως, με το φτωχό μου το μυαλό θα σου πω ότι είναι πολύ εύκολο να λες ότι "το Σχέδιο του Θεού υπερτερεί όλων των ανθρωπίνων σχεδίων", γιατί έτσι ενδύεις όλη την ανθρώπινη πορεία μετο μανδύα του δεδομένου - πεπρωμένου και αυτοεπαληθεύεσαι. Άρα το θέμα δεν είναι αν πιστεύουμε, εμείς οι μη πιστοί των προφητειών, ότι ο κόσμος είναι όμορφος και αγγελικά πλασμένος ή γεμάτος συνομωσίες και πλεκτάνες : το θέμα είναι ότι υπάρχουν κάποια γεγονότα και απλά αποδίδουμε το μεταβαλλόμενο κάθε στιγμή status quo στον ανθρώπινο - γήινο παράγοντα και όχι σε κάποια ανώτερη ύπαρξη.
Ας είμαστε ενωμένοι και ας διαφέρουμε ιδεολογικά. Οι εχθροί της πατρίδας είναι πάντα ante portas και χρειάζεται συλλογική, ενωτική δράση για να υπερασπιστούμε την Ελλάδα μας.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

comer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2008, 13:45:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους comer
kostakis το οτι <<ο ανθρωπος δεν ειναι τιποτα αλλο παρα ενας φυλακισμενος ο οποιος δεν εχει δικαιωμα να ανοιξει την θυρα της φυλακης και να δραπετευσει>> τα λεγανε αυτοι που ισχυριζεσε οτι δωσαν την ελευθερια του ανθρωπου πριν το χριστιανισμο στην ελλαδα <<ορφικοι>> <<εριστικοι>>.

Το <<ανευ σου πλασας σε ου δυναται ανευ σου σωσαι> ειναι χριστιανικο και βλεπουμε το σεβασμο του θεου στην ελευθερια μας.


Το θεμα μας ομως ειναι ο ελληνοτουρκικος πολεμος,οπου στην ιστορια η πιστη στο θεο εδωσε την δυναμη και πολεμησαν χιλιαδες αγωνιστες και εχυσαν το μαρτυρικο τους αιμα.Τωρα εαν ξανα γινει πολεμος και πολεμησουμε μισοι αθεοι μισοι ορθοδοξοι και κερδισουμε δεν μας χαλαει ,εμεις στην αγια σοφια θα παμε για λειτουργια και εσεις σε κανενα αρχαιο ναο να σφαξετε κανενα τραγο.απλα τα πραγματα.!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2008, 13:53:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Ζήτημα λίγων εβδομάδων η κήρυξη της ανεξαρτησίας του Κοσόβου στη χθεσινή(10/01/2008) συνεδρίαση της βουλής τους στην οποία ανακηρύχθηκε και επίσημα πρωθυπουργός.

http://www.army.gr/daily_press/20080111/41.jpg

Δεν κρατιούνται

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2008, 14:11:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
stavros77:Βλέπεις ή όχι κάτι ανησυχητικό γύρω σου?
Πιστεύεις πραγματικά ότι απέχουμε δεκάδες χρόνια από τα γεγονότα?
Πως ερμηνεύεις τα σημερινά σημάδια για

1) Κόσοβο - ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ?
2) Τουρική προκλητικότητα ΑΝΕΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ και ειδικά για τις γκρίνες ζώνες - υφαλοκρηπίδα?
3) Μετονομασία ΣΚΟΠΙΩΝ σε ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ή οποία φαίνεται να γίνεται σε πολύ συντομο χρονικό διάστημα και ενώ ο γέροντας είχε πει ότι το σκοπιανό οικοδόμημα θα καταρρεύσει?
4) ΡΩΣΙΚΗ ανάσταση ενώ πριν 10 χρόνια δεν είχανε να φάνε?
5) Εξαθλίωση του ελληνικού λαού με ακρίβεια και φόρους ΔΥΣΒΑΣΤΑΚΤΟΥΣ όπως είχε προφητέψει και ο Άγιος Κοσμάς?
6) Ενδυνάμωση της θέσης του Κουρδιστάν?
7) Απαξίωση της Ε.Ε. όπως το είχε προειδοποιήσει ο Παϊσιος?



-Βλέπω φίλε μου βλέπω! από κει και έπειτα! μπορεί αύριο το πρωί, μπορεί και ποτέ. Αν δηλαδή αποφασίσει ο Θεός να επικρατήσει η ειρήνη στη γη από σήμερα και για πάντα! τι θα κάνεις θα τον αμφισβητήσεις για χάρη του Παίσιου?
1)Βοσνία Εζεργοβίνη Κροατία Σερβία ώρα μηδέν! ήταν.......
2)Πάντα ήταν άνευ προηγουμένου!
3)Και να ονομαστεί Μακεδονία? θα κάνουμε πόλεμο? έχεις ικανές τις Ελληνικές κυβερνήσεις να διεξάγουν κερδοφόρο πόλεμο? έστω και με τα Σκόπια! και θέτω προσοχή στη λέξη κερδοφόρο! Αν είχαν στρατιγική δε θα είχαμε φτάσει εδώ....ίσως και να τα είχαμε προσαρτήσει χρόνια τώρα!
4)Ρωσική Ανάσταση ε! και? όταν θα ανασταίνεται η Ρωσία θα έχουμε και παγκόσμιο πόλεμο? Αν είναι έτσι να μην αναστηθεί ποτέ!
5)Γιατί πότε παιρνούσαμε καλύτερα? μήπως προ κατοχής προ ή μετά εμφυλίου? προ ή μετά Χούντας? προ ή μετά Σιμήτη?
6)Σήμερα εν δυνάμωση αύριο αποδυνάμωση, που να ξέρεις τα σχέδια των Αμερικανών!
7)Δε λες που είναι κι αυτή και κάνει λίγο τα στραβά τα μάτια! Τα πόδια μας θα τρώγαμε! φίλτατε!
quote:
OmasEpsilon: Έχεις καταλάβει τι σημένει προφητεία? Μία προφητεία δεν στηρίζετε ντε και καλά σε ημερομηνίες διότι τότε όπως λες και εσύ θα ήτανε παρέμβαση θα ήτανε σαν να είναι ο γέροντας ο ίδιος ο θεός! Προφητεία σημένει προβλέπω τις μελλοντικές εξελίξεις βάσει των γεγονότων. όλοι όσοι "προφητεύουν" είναι άριστοι γνώστες της παγκόσμιας πολιτικής και γεωστρατηγικής σκηνής. Αυτοί οι άνθρωποι δεν είναι τυχαίοι αλλά δεν είναι και θεοί. Οπότε μην περιμένετε ημερομηνίες αλλά γεγονότα.

-Έτσι όπως το θέτεις μιλάμε για εκτιμήσεις! επειδή όμως δε θεωρώ τον Άγιο Κοσμά ή τον Άγιο Παίσιο άριστους γνώστες της παγκόσμιας πολιτικής και γεωστρατηγικής σκηνής αλλά απλούς Αγίους για αυτό μίλησα για γραπτά δικά τους συγγράμματα και όχι βιβλία του Εμπορίου!
quote:
Όσο για την Ελλάδα θα γούσταρα ένα σκηνικό "να είμαστε θεατές". Αρκετά πια. Αρκετό Ελληνικό αίμα χύθικε για τα εδάφη μας για την ελευθερία μας. Αν γουστάρουν πόλεμο ας πολεμήσουνε αυτοί. Ιταλοί Γερμανοί Γάλλοι Άγγλοι Ρώσοι Τούρκοι Αμερικάνοι. Πάντως ο στρατιωτικός πόλεμος ακόμη δεν έχει ξεκινήσει και θα ξεκινήσει για να τελειώσει ότι δεν τελείωσε ο οικονομικός πόλεμος που χρόνια τώρα γίνετε κάτω από τις μύτες μας.


-Μακριά απ΄ τον κ....μας κι όπου θέλει ας μπεί!
-Φίλε kostakis δε χρειάζεται να γράψω ότι συμφωνώ απόλυτα!
-Πρέπει όλοι σας να το καταλάβετε άλλο θρησκεία άλλο πατρίδα! έκατον εκάτερο!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2008, 14:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλησπέρα και πάλι

Φίλε comer, θα μπορούσες να μου παραθέσεις είτε πηγές, είτε τα πρωτότυπα αυτών που υποστηρίζεις. Με μία πρόχειρη ματιά που έριξα σε κάποια μηχανή αναζήτησης, δεν τα βρήκα. Να ασχοληθώ τουλάχιστον με τα αντίστοιχα κείμενα, γιατί εμένα δε μου λένε κάτι...
Όσο για το θέμα μας : α) ποιος σου είπε ότι είμαι δωδεκαθεϊστής ή οτιδήποτε άλλο αντιλήφθηκες, φίλε μου; β) ακόμα και αν σφάξω τραγί (που δεν τρελαίνομαι κιόλας), θα έχω την "απαίτηση" να συμμετάσχεις κι εσύ, ως συμπολεμιστής μου. Ακόμα και αν χρειαστεί να σε περιμένω μετά τη λειτουργία. Αυτό είναι το νόημα του προηγούμενου μου Post.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2008, 14:41:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Europaios2 στο μόνο που θα συμφωνήσω μαζί σου είναι ότι αν ο Θεός θελήσει ειρήνη, τότε ναι...δεν θα γίνει τίποτα. Αν υπάρξει μετάνοια, τότε ναι....δεν θα γίνει τίποτα.

Από ότι καταλαβαίνω όμως για σένα δεν υπάρχουν σημάδια αλλά επαναλαμβανόμενα γεγονότα και αυτό φαίνεται έκδηλο από τα λεγόμενά σου. Μην προσπαθήσεις να μας πείσεις για το αντίθετο.

Με τη σειρά μου, δεν θα προσπαθήσω να σε πείσω περαιτέρω, you are a free man!

Βλέπετε τα πράγματα 99% δια του ορθολογισμού και 1% δια της πίστεως.
Οι Άγιοι δεν ήταν διπλωμάτες, ήταν αγιασμένοι λόγω του αγώνα τους.
Σαν επιστέγασμα αυτού του αγώνα λάβαν χαρίσματα ένα από τα οποία είναι και το προορατικό. Τα σχέδια Του Θεού αγαπητοί προϋποθέτουν πίστη για να γίνουν κατανοητά.

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

comer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2008, 15:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους comer
kostakis ολα υπαρχουν και ειναι γνωστα ,διαβασε ετσι προχειρα κατι εγκυκλοπαιδικα.
http://www.soctheol.uoa.gr/~ampelos/page6.html

Δεν ειναι το θεμα μας αυτο ομως.

Δεν βγαζεις ακρη με συζητηση μεσα απο εδω ,πιστευε οτι θελεις,εγω ελπιζω οτι θα βρεις την αληθεια καποια στιγμη.

Εισαι ελληνας για μενα και αδελφος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AGS2008
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2008, 16:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AGS2008
quote:

Συμπερασματικά, δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν θα προκύψει κάτι στη γειτονιά μας ή πολύ ευρύτερα. Το να ακούω από τη μία προφητείες για Ελληνοτουρκική διένεξη και από την άλλη να "κάθονται" από πάνω και ευρύτερες γεωστρατηγικές αντιπαραθέσεις, μου ακούγεται λίγο ήξεις - αφήξεις, δε χρειάζεται να είσαι προφήτης για να αντιληφθείς ότι οι συσχετισμοί ισχύος στο επίπεδο της οικονομίας έχουν ανατραπεί κατά τρόπο τέτοιο που είναι πιθανή μία μεγάλη σύγκρουση (δυστυχώς, αλλά το φοβάμαι εδώ και χρόνια, χωρίς να είμαι προφήτης).

Φιλε Kostaki , δεν καταλαβαίνω γιατι το ελληνοτουρκικό θέμα και ο Γ παγκόσμιος σου ακουγονται σαν διαφορετικά θέματα (ειδικα σε αυτο το φορουμ). Συμφωνα με τις προφητείες των Αγιων μας (παλαιών και προσφάτων) αυτα θα γινουν παράλληλα (το ελληνοτουρκικό θα είναι απλα μια απο τις αρχικές φάσεις του όλου σεναρίου). Μπορεί δηλαδή όπως λέει και ο Αγιος Κοσμάς ο Αιτωλός να αρχισουν όλα με αιτία το Κοσοβο και να υπαρξει μεγάλη επιδεινωση στις σχέσεις Ρωσίας με ΝΑΤΟ. Στη συνέχεια η Τουρκία να κάνει το μοιραίο λάθος και να πειράξει κανα δυο νησια μας (οπως λέει ο Π. Παισιος) και η Ρωσία να μπουκάρει στην Τουρκία... κτλ. Νομίζω κατι τετοιο περιμένουμε όλοι να δουμε και οχι μια ανεξάρτητη Ελληνοτουρκική διένεξη..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2008, 19:01:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Σε μία περίοδο δύσκολων κατά κοινή ομολογία σχέσεων Ρωσίας - ΝΑΤΟ ο Βλ.Πούτιν στέλνει συμβολικό μήνυμα διορίζοντας στη θέση του μόνιμου αντιπροσώπου στη Συμμαχία τον Ντμίτρι Ρογκόζιν, «γεράκι» της εξωτερικής πολιτικής με γνωστές υπερεθνικιστικές θέσεις.

"Θα προσπαθούν να το λύσουν με την πένα μα δε θα μπορούν ,99 φορές με τον πόλεμο και μία με την πένα" (Άγιος Κοσμάς)

Ο νοών νοείτω

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2008, 19:28:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλησπέρα σε όλους

Φίλε comer σε ευχαριστώ για την παράθεση της πηγής. Προσωπικά έχω πολλές ενστάσεις τόσο για το κύρος, όσο και για τις απόψεις του σελιδογράφου, αλλά τις κρατάω για τον εαυτό μου. Εύχομαι και εσύ να διάγεις εν αληθεία, όποια και να είναι αυτή.
Φίλε AGS2008, καλώς ή κακώς δεν μπορώ να δεχτώ ότι υπερδυνάμεις όπως η Ρωσία και οι Η.Π.Α. θα γενίκευαν μία σύγκρουση περιφερειακή, όπως ένα θερμό επεισόδιο μεταξύ ημών και των φίλτατων γειτόνων, αν δεν συντρέχουν λόγοι ευρύτερης γεωπολιτικής σημασίας. Το πιο πιθανό είναι ότι θα προτιμήσουν να ρίξουν κάνα δύο ελικόπτερα με ηλεκτρονικό πόλεμο και να περιμένουν από το νεώτερο "Σημίτη" για το επόμενο "ευχαριστώ". Αυτό δε σημαίνει ότι αποκλείω κάτι, απλά μου φαίνεται κάπως αλλόκοτο, μέχρι εκεί.
Εύχομαι πάντως να διαψευσθούν αυτές οι πολεμοχαρείς προφητείες, γιατί αν το δει κανείς σε βάθος, δεν είναι και το πλέον ανθρωπιστικό να προσδοκούμε αιματοχυσία για να επιβεβαιωθούν τα δηλούμενα. Για μένα προσωπικά δεν είναι καν ποθούμενο η επανακατάκτηση της Πόλης (και προσοχή στις απαντήσεις, γιατί έχω γεννηθεί εκεί), για μένα ποθούμενο είναι η ενότητα του Ελληνισμού και η συμπόρευση όλων μας για το καλό της πατρίδας. Και το καλό της πατρίδας δεν ονομάζεται πολεμική σύρραξη με τη γείτονα (χωρίς βέβαια να είμαι οπαδός της αναβλητικής υποχωρητικής και μειοδοτικής, εν τέλει, εξωτερικής πολιτικής των τελευταίων ετών), ούτε πείνα, ούτε βίαιος εκχριστιανισμός, ούτε, ούτε, ούτε...

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2008, 19:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Kostakis λυπάμαι που το λέω αλλά δεν έχεις καταλάβει τίποτα από το πνεύμα των προφητειών........

Αν ο γιατρός πει σε κάποιον ασθενή
"Αν συνεχίσεις να τρως έτσι θα καταλήξεις στον τάφο"
αυτό δεν συνιστά ούτε σαδισμό ούτε κατάρα ούτε κακία. Αυτό συνιστά αγάπη και ενδιαφέρον ακόμα και αν αναφέρεται σε μακάβρια εντελώς πράγματα......


Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heartbroken
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2008, 12:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Heartbroken
Einai stin fisi mas na autokatastrafomastai kai na aliloskotonomastai.Pote kati exiaretika simantiko den sinevi xwris na xithei aima.

eleosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

comer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2008, 13:40:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους comer
ΙΔΟΥ Η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ (copy/paste απο εφημεριδα)
Γράφει ο/η Δημήτρης Κυριακίδης
01.11.07
Κύριε Διευθυντά,
Ιδού η προφητεία για όσα πρόκειται να γίνουν. «Νίκη Ορθοδόξων λαών. Ηττα Άγαρ και γενική σφαγή Άγαρ υπό Ορθοδόξων λαών».
Η προφητεία εδώ, Ορθόδοξους λαούς, πρέπει να εννοεί τους Ρώσους μαζί με μερικούς από τους δορυφόρους της. Αναφέρεται μάλλον στο θρήσκευμα και όχι στο ιδεολογικό ή κοινωνικο-οικονομικό σύστημα των χωρών τούτων.
Αγαρηνούς δε όπως έχουμε πει προηγουμένως, εννοεί τους Τούρκους.

Θα σφαγούν δε από τους Ρώσους και τους συμμάχους τους κατά την αιφνιδιαστική και κεραυνοβόλο επίθεσή των κατά της Τουρκίας προς κατάληψη των στρατηγικών στενών των Δαρδανελλίων και της Κωνσταντινουπόλεως.
«Ανησυχία κόσμου».
«Γενική απελπισία επί της γης».
Είναι επόμενο ότι η στρατιωτική αυτή δραστηριότητα της Ρωσίας με τους δορυφόρους της, με αιφνιδιαστική επίθεση κατά της Τουρκίας για κατάληψη των Δαρδανελλίων και της Πόλης, θα φέρει και ανησυχία και απελπισία γενική σ’ όλη την γη. Και δικαιολογημένα, γιατί ουδέποτε ένας πυρηνικός πόλεμος θα είναι τόσο πλησίον όσον ποτέ. Οι δε «μακράν του Χριστού άνθρωποι», οι «μη έχοντες ελπίδα σωτηρίας» θα πανικοβληθούν. Θα δοκιμασθούν σκληρά από τον φόβο και την αγωνία του θανάτου.
«Μάχη επτά κρατών εις την Κωνσταντινούπολη Τρία ημερονύκτια σφαγή».
«Νίκη ενός μεγαλύτερου κράτους κατά εξ κρατών».

Στην Κωνσταντινούπολη θα πολεμήσουν επτά κράτη. Το μεγαλύτερο κράτος, δηλαδή ο Ανατολικός Συνασπισμός, θα νικήσει τις ελαφρές δυνάμεις των έξ κρατών, που θα σπεύσουν, να βοηθήσουν την Τουρκία για να μην καταρρεύσει. Ο τρομερός καταστρεπτικός αυτός πόλεμος θα κρατήσει τρία ολόκληρα ημερονύκτια. Μέχρι εδώ θα διεξαχθεί με τα κλασικά συμβατικά όπλα.
Μεταξύ δε της προαναφερόμενης προφητείας φαίνεται ότι θα υπάρχει κάποιο χρονικό διάστημα ηρεμίας, αλλά ακαθορίστου διαρκείας.
«Συμμαχία έξ κρατών κατά του εβδόμου κράτους και τρία ημερονύκτια σφαγή».
«Εισβολή ξένων στρατευμάτων εξ Αδριατικού Πελάγους. Ουαί εις τους κατοικούντας επί της γης, ο Αδης έτοιμος».
Τα έξ κράτη, δηλαδή οι Δυτικές Δυνάμεις, έχουν πάρει την απόφαση για ανακατάληψη των Δαρδανελλίων και της Κωνσταντινούπολης. Είναι φυσικό αυτό λόγω της μεγάλης στρατηγικότητάς των. Πού, όμως, θα γίνει η απόβαση;
Φαίνεται από το Αιγαίο ν’ αποκλείεται. Γιατί; Ισως η δυναμική παρουσία του Ρωσικού στόλου στο Αιγαίο να καθιστά ασύμφορη ή και αδύνατη μια τέτοια αποβατική επιχείρηση των έξ κρατών. Ισως, ακόμη ο Ελληνικός λαός και ο Ελληνικός στρατός να είναι εχθρικός προς τις Δυτικές Δυνάμεις, επειδή επέτρεψαν ή ακόμη και εβοήθησαν ή και ενεθάρρυναν την Τουρκική επίθεση κατά της Ελλάδος. Επομένως ο Ελληνικός χώρος, η Ελληνική Μακεδονία και Θράκη, να μην προσφέρονται για τέτοια απόβαση. Μένει, λοιπόν, η Βόρειος Ηπειρος, η Αλβανία, ως η μόνη λύση.

Μια από τις πολλές προφητείες του πατρο-Κοσμά του Αιτωλού, όπου είναι πολιούχος και προστάτης της Βορείου Ηπείρου, ο Μάρτυρας, ο Κήρυκας, ο Απόστολος, ο Μοναστής, ο Ιερεύς, ο Προφήτης, ο Εθνεγέρτης και Εθναπόστολος, όπου τιμούμε την μνήμη του στις 24 του μηνός Αυγούστου λέει: «Καλόν είναι τα γυναικόπαιδα να βγουν στα βουνά. Θα σας ρωτούν αν είναι μακριά η Πόλη, εσείς να μη λέτε την αλήθεια, διότι θα σας κακοποιήσουν. Ο στρατός αυτός δεν θα φθάσει στην Πόλη. Εις την μέσην του δρόμου θα μάθει ότι ο πόλεμος ετελείωσε».
Είναι, όμως, πολύ φυσικό και σχεδόν βέβαιο, ότι με την απόβαση των Δυτικών Δυνάμεων από το Αδριατικό Πέλαγος θα δημιουργηθεί μια πάρα πολύ τεταμένη και εκρηκτική κατάσταση, που θα έχει όλες τις πιθανότητες εκρήξεως ενός πυρηνικού πολέμου, αφού οι Δυτικές Δυνάμεις με τα συμβατικά όπλα θα είναι μάλλον αδύνατον να υπερισχύσουν.
Δεν θα υπάρχει καθόλου αμφιβολία ότι ο τρομερός αυτός πόλεμος θα προκαλέσει σε ελάχιστο χρονικό διάστημα υλικές καταστροφές και πνευματικές αναστατώσεις. Βλέποντας οι άνθρωποι τον τρομερό κίνδυνο της γενικεύσεως του πολέμου, ίσως και με πυρηνικά όπλα και τον κίνδυνο ν’ αφανισθούν, θα μετανοήσουν, θα συνέλθουν και θα στραφούν προς τον Θεό και θα ζητήσουν το έλεός Του. Θα ζητήσουν με όλη τη δύναμη της ψυχής των την παρέμβασή Του για να τους σώσει. Τότε «Παρακληθήσεται το θείον».
«Παύσις πολέμου υπό Αγγέλου Χριστού και παράδοσις πόλεως τοις Ελλησι».

Η απέραντος αγάπη του Ουρανίου Πατρός και η άπειρος ευσπλαχνία Του, ελκύονται από την μετάνοια των ανθρώπων και σπεύδει κατά τρόπο θαυμαστό και τερματίζει τον πόλεμο. Πώς;
«Παύσις πολέμου υπό Αγγέλου – Θεού – Χριστού». Και «ει μη εκολοβώθησαν αι ημέραι εκείναι, ουκ αν εσώθη πάσα σάρξ, δια δε τους εκλεκτούς κολοβωθήσονται αι ημέραι εκείναι».
Είναι, ίσως, απόφαση του Θεού δια της Ορθοδόξου πίστεως η Ελλάς να μεγαλυνθεί και δοθασθεί «υπέρ πάντα τα έθνη», παρ’ ότι σήμερα πολεμείται και αδικείται από τα λεγόμενα Χριστιανικά, αλλά πεπλανημένα και ισχυρά έθνη της γης. Ισως ακόμη να είναι η βουλή αυτή του Θεού αμετάθετη.
Θα τιμωρηθούμε πρώτα, αν δεν μετανοήσουμε και επιστρέψουμε κοντά στον Χριστό και τον αναγνωρίσουμε αληθινό Θεό και Υιόν του Θεού και σωτήρα μας. Και κατόπιν θα δοξαστούμε. Αν, όμως, ζητήσουμε το έλεος του Θεού, καταφύγουμε στην ευσπλαχνία Του αμέσως, προτού αρχίσουν τα καταστρεπτικά γεγονότα, θα δοξαστούμε χωρίς να είναι ανάγκη να υποστούμε και τις τιμωρίες του Θεού και τις καταστροφές. Από εμάς τους ίδιους εξαρτάται και η σωτηρία μας και η καταστροφή μας.

Δεν μπορούμε να ξέρουμε ακριβώς πότε πρέπει ν’ αρχίσει κανείς να υπολογίζει το χρόνο για να βρει πότε θα είναι το τέλος των θλίψεων του κόσμου. Αγνοούμε εντελώς την χρονολογία. Αλλωστε ούτε είναι και σωστό να δίνουμε απόλυτη πίστη στις χρονολογίες, γιατί ο Θεός, όταν οι άνθρωποι μετανοήσουν, αναστέλλει ληφθείσας αποφάσεις Του, όπως συνέβη στην περίπτωση της Νινευί.
Η γνώμη, όμως, πολλών που παρακολουθούν τα σημεία των καιρών είναι ότι βρισκόμαστε πάρα πολύ κοντά στις ημέρες που θ’ αρχίσουν να πραγματοποιούνται τα κοσμοϊστορικά αυτά γεγονότα, που αναφέρονται στις προφητείες των Αγίων Πατέρων της Ορθοδόξου Εκκλησίας μας.
Τέλος, τα ρητά «εγώ ειμί το Α και το Ω. Πρώτος και Εσχατος», αποδεικνύουν καθαρά ότι η προφητεία αυτή εδόθη στον ανώνυμο συγγραφέα από τον ίδιο τον Χριστό. Πώς και δια ποίου τρόπου δεν μπορούμε να ξέρουμε. Εδόθη δι’ οράσεως, δι’ ενυπνίου, ή δια του φωτισμού του Αγίου Πνεύματος; Είναι άγνωστο. Γνωστόν είναι, όπως μαρτυρεί και η Αποκάλυψις του Ιωάννου, ότι «ο Πρώτος και ο Εσχατος, η αρχή και το τέλος, το Α και το Ω» είναι ο Χριστός.

(ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΕΚΦΡΑΣΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΚΤΕΝΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΔΟΘΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΚΑΠΟΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ.ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ.)

ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΠΟΥ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ, ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΣΗΜΑΔΙ.ΣΤΗΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΤΟΥ ΛΕΟΝΤΟΣ ΣΟΦΟΥ <<Σχετικά με το θρύλο του φτωχού κι εκλεκτού βασιλιά του γνωστού κι αγνώστου, που κατοικεί στα σύνορα του Βυζαντίου.... Αυτός είναι ο αληθινός βασιλιάς που τον έδιωξαν από το σπίτι του οι άνθρωποι.... Θα αποκαλυφθεί στο τέλος των Τούρκων (Iσμαηλιτών) ημέρα Παρασκευή, ώρα 3η.>> ΕΔΩ ΙΣΧΥΡΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΨΑΧΜΕΝΟΙ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΟΤΙ << ημερα παρασκευη,ωρα 3η,ξημερωνοντας εορτη της παναγιας>>. ΣΤΟ ΕΤΟΣ 2008 ΗΜΕΡΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΕΙΝΑΙ Η 15 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ.
ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΠΟΙΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΕΠ ΑΥΤΟΥ ΘΑ ΗΤΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ.

"ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ ΠΑΜΕ ΓΕΡΑ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2008, 14:32:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
Οι Τούρκοι περνούν τα Δαρδανέλια ψάχνοντας για πετρέλαιο στο Αιγαίο

http://www.army.gr/daily_press/20080112/23.jpg

Κάθε μέρα και πιο κοντά

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2008, 14:36:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77
ΗΠΑ και Γερμανία αποφάσισαν να στηρίξουν ανεξαρτησία του Κοσόβου στις 3 Φεβρουαρίου..........σε 3 βδομάδες δηλαδή.

http://www.army.gr/daily_press/20080112/39.jpg

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2008, 16:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ Heartbroken, καλώς ήλθες κοντά μας!
Σου εύχομαι να έχεις εποικοδομητικές συζητήσεις.

Θα σε παρακαλούσα μόνο να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς έτσι ώστε να είναι πιο ευανάγνωστα τα μηνύματα σου.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
comer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2008, 17:41:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους comer
ΑΝΤΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΞΕΚΟΥΚΟΥΛΩΜΑ,ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΟΥΚΟΥΛΩΝΑΝ ΤΑ ΚΤΗΝΗ.

http://www.voiceofgreece.gr/omogeneiako-deltio/ellinotourkikos-polemos-meso-xoligount.htmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALEXANDERGREEK
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2008, 21:02:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALEXANDERGREEK
Αγαπητέ comer

σε ευχαριστούμε που μας παρέθεσες συνοπτικά τις προφητείες που περιγράφουν τα γεγονότα...

Από την τηλεόραση ο Λιακόπουλος είχε αναπαράγει την πρόρρηση του π.Σάββα Αχιλλέως: "πρώτα θα έρθουν οι φωτιές, μετά οι πλημμύρες, μετά θα έρθει ο σεισμός, και μετά τα γεγονότα". (Μη σταθείτε στο Λιακόπουλο, αλλά στον π.Σάββα Αχιλλέως).

Λοιπόν, οι φωτιές είχαν ήδη έρθει όταν το άκουσα, οι πλημμύρες ακολούθησαν, το σεισμό τον ένιωσε όλη η Ελλάδα, οπότε λογικά περιμένουμε τα γεγονότα!

Πότε;; Αν ο comer έχει δίκιο, και ο πόλεμος παύσει στις 15.8.2008, τότε: Οι Ρώσσοι μεσα σε μια εβδομάδα θα κατανικήσουν τους Τούρκους. Θα στρατοπεδεύσουν 6 μήνες έξω απο την Ιερουσαλήμ. Το β΄ημίχρονο του πολέμου θα κρατήσει 3 μέρες. Συνολικά 6 μήνες και 2 εβδομάδες. Αρα, πρέπει να περιμένουμε την αρχή των γεγονότων τέλη Ιανουαρίου - Αρχές Φεβρουαρίου. Με βάση παλαιότερες αναφορές στο forum, η αρχή θα γίνει το Μάρτη.

Όσο για τις ετοιμασίες, ας είναι πρώτα η μετάνοια, η εξομολόγηση, η απαλλαγή μας απο την αμαρτία δια των μυστηρίων της Εκκλησίας, και δευτερευόντως οι υλικές ετοιμασίες.

Αν πέφτουμε έξω και δε γίνει τίποτε απο όλα αυτα το 2008, ακόμα καλύτερα, θα έχουμε κάνει ένα βήμα για τη Σωτηρία μας.

Η ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΑΥΤΟ. Η ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΑΤΗΣ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AGS2008
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2008, 21:09:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AGS2008
Φιλε Comer, Αυτη που αναφέρεις είναι μια απο τις πολλές που υπαρχουν για τα αναμενόμενα γεγονότα (ισως και η πιο αποκαλυπτική). Την έχω διαβασει στο βιβλιο "Αναμενομενα κοσμοιστορικά γεγονοτα υπο τω φως των ορθοδόξων προφητειων" του στρατηγου Τσαταλου (εκδ. 1972) και φέρεται να έχει γραφει το 1053 υπο αγνωστου . Υπαρχουν όμως και πολλες νεωτερες που μας δίνουν περισότερες λεπτομέρεις και συμπληρώνουν την παραπάνω οπως αυτές του Π. Παισιου. Παντως επειδη έχω διαβάσει πολλές (ισως και όλες) έχω και εγω φτάσει στο συμπερασμα οπως λές οτι το τέλος του πολέμου θα γίνει με παρέμβαση Θεική ξημερώματα της εορτης της Παναγίας και θα είναι ημέρα Παρασκευή. Οντως φετος πεφτει Παρασκευή 15 Αυγουστου και αυτό ειναι άλλο ενα σημάδι οτι πιθανον να γίνουν ολα αυτα φετος. Αυτη μου η αποψη ενισχύθηκε πολύ όταν άκουσα απο τον γνωστό μου τα λόγια αυτα της μοναχης (απο αποκάλυψη του Π. Πορφυρίου) οτι μέσα στο επόμενο καλοκαιρι θα ολοκληρωθουν αυτα τα φοβερα γεγονότα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.265625
Maintained by Digital Alchemy