ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ορθοδοξία και Παλαιοημερολογίτες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2018, 15:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα πρέπει να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα κάποια στιγμή επιτέλους.
Πρώτα απ'όλα νομίζω ότι το παλαιό ημερολόγιο είναι το σωστό και πρέπει κάποια στιγμή να επανέλθει σε εφαρμογή και στην Ελλάδα.
Από εκεί και πέρα το θέμα είναι αν ισχύουν ή δεν ισχύουν τα Μυστήρια και κατα συνέπεια η Βάπτιση.

Να γίνει όμως ένα ξεκαθάρισμα.
Όλος ο Ορθόδοξος κόσμος πάει με το παλαιό, εκτός της Ελλάδας, της Κύπρου και Ρουμανίας νομίζω.
Οι λεγόμενοι ΓΟΧ ή παλαιοημερολογήτες ΔΕΝ είναι μια εκκλησία αλλά έχουν διασπαστεί σε πολλές.
Απορίας άξιον γιατί όλοι ονομάζονται σαν μια Εκκλησία ΓΟΧ και ουσιαστικά είναι διαιρεμένοι;
Από την άλλη έχω ακούσει ότι αυτός που ήταν η αιτία του νέου ημερολογίου, όταν πέθανε του έριχναν συνέχεια αρώματα γιατί μυρίζε.

Τέλος πάντων αν ισχύουν τα Μυστήρια φαίνεται με διάφορους τρόπους.
1) Κανείς δεν παθαίνει καμία αρρώστια από την Λαβίδα στη Μετάληψη και αυτό είναι μέγα σημείο.
2) Ο Αγιασμός δεν έχω διαπιστώσει να χαλάει.
3) Υπάρχει Κοινωνία όλων των Ορθόδοξων οπότε αν κάποιος Έλληνας θέλει να κοινωνήσει σε μια π.χ. ρώσικη Εκκλησία δεν έχει κανένα πρόβλημα. (καθώς και το αντίστροφο)
4) Όσοι άγιοι διορατικοί, προορατικοί, προφητικοί κτλ πέρασαν σε όλες τις χώρες που πάνε με το παλαιό, δεν ανέφεραν ότι η Ελλάδα έχει πρόβλημα με τα Μυστήρια. ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΑΝ ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ!
(π.χ. Κλεόπας Ηλιέ, Ιουστίνος Πόποβιτς, Νικόλαος Βελιμίροβιτς, Ιωάννης Μαξίμοβιτς και τόσοι άλλοι...)
5) Κανένας άγιος δεν προφήτεψε ότι η Ελλάδα θα χάσει το Ορθόδοξο Βάπτισμά, εξαιτίας μιας ημερολογιακής μεταρίθμησης και να προσέχουμε...
(π.χ. Κοσμάς Αιλολός)

Αυτό που προκύπτει λοιπόν είναι ότι το πρόβλημα το έχουν οι ΓΟΧ όπου παραδόξως είναι διαιρεμένοι σε διαφορετικές Εκκλησίες όπου η μια δεν αναγνωρίζει την άλλη, νομίζω.
Αυτοί είναι και οι μοναδικοί οι οποίοι πιστεύουν ότι όποιος πάει με το νέο ημερολόγιο δεν έχει Βάπτισμα.
Όλος ο Ορθόδοξος κόσμος όμως δεν έχει την παραμικρή μομφή για τους νεοημερολογήτες.
Εκτός και υπάρχει η πεποίθηση ότι ΟΛΟΙ παλαιοημερολογήτες και νεοημερολογήτες είναι αβάπτιστοι και μόνο οι ΓΟΧ της Ελλάδας έχουν Βάπτισμα...

(νομίζω ότι οι άγιοι που ανέφερα, ξεδιαλύνουν το θέμα)

Edited by - Μητσάκος on 18/03/2018 15:53:35

Edited by - Μητσάκος on 18/03/2018 15:54:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy