ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Που χάθηκε η μεσαία τάξη; Γιατί πλέον ζούμε σε μια κοινωνία πολύ πλούσιων και πολύ φτωχών; Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2008, 22:54:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
kostakis:
Σκοπός δεν είναι η ομαδική αναρχία, πιστεύω φίλε μου. Σκοπός είναι η συνειδητοποίηση του εγώ στα πλαίσια του εμείς και η, κατά το δυνατό, άρνηση του καταναλωτισμού και της "ευδαιμονίας".


Δεν είναι σκοπός είναι το μέσον!..........δε βλέπω άλλο! και να σου πω πολύ το χάρηκα όταν κουκουλοφόροι άδειασαν σουπερ-μάρκετ και τα αγαθά τα μοίρασαν σε παρακείμενη λαϊκή! μπράβο τους! για τη συγκεκριμένη ενέργεια...........βλέπεις σιγά σιγά γυρνάμε στην εποχή του Ρομπέν των δασών!
quote:
kostakis:
Συμφωνώ, αν και σε ευρύτερο πλαίσιο. Είναι η κοινωνική επανάσταση που έχω πει σε παλιότερο post, μόνο που φοβάμαι ότι θα μας προλάβουν άλλα...

Σωστά!
angi, λες αλήθειες! Είμαι Δημόσιος Υπάλληλος χρειαζόμαστε 3-4 είμαστε 4-8 (οφείλεται στη φύση της υπηρεσίας η διακύμανση αυτή!)
Κάνω χωρίς υπερβολές πάνω από τη μισή δουλειά και παράλληλα σερφάρω χωρίς να παραπονιέμαι! Έχω μια κλαψιάρα συνάδελφο που όλο πνίγεται! αντικείμενο περίπου 5% άλλοτε γελάω! αλλά μερικές φορές δεν αντέχω και την ειρωνεύομαι!.......... κι όμως δεν παρεξηγιέται! ή δεν το καταλαβαίνει ή συμφωνεί! και στις 2 περιπτώσεις έπρεπε να είναι σπίτι της!
Δε φταίει το μαχαίρι εάν το χρησιμοποιήσω για να σφάξω άνθρωπο! Δε φταίει η τηλεόραση για τα χάλια της! Η οικονομική δοσοληψία-συντεχνία ανάμεσα στο κεφάλαιο και τους κυβερνήτες φταίει.
Έγώ πιστεύω ότι η εξαφάνιση της μεσαίας τάξης είναι φυσικό επακόλουθο του πλουτισμού της άρχουσας! Είναι παράπλευρη απώλεια! Από κάπου πρέπει να τα πάρωουν! από ποιους? οι φτωχοί δεν έχουν! άρα μένει η μεσαία τάξη!


Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 07:24:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ trexagireve, νομίζω πως πολλά "δεινά" μας έχουν επιβληθεί εδώ κι αρκετά χρόνια και για να είμαι περισσότερο ακριβής, καλλιεργήσαμε κι εμείς ως λαός τις κατάλληλες συνθήκες για να πραγματοποιηθεί αυτό.
Εάν ως ελληνικός λαός είχαμε αναπτύξει μια υψηλότερη συλλογική συνείδηση, αν δεν ήταν συχνό το φαινόμενο να βλέπεις έναν πολίτη να κοιτάει την πάρτη του, να κοιτάει την καμπούρα του διπλανού του κι όχι την δική του, να υπάρχει ο ωχαδερφισμός κι η έλλειψη προγραμματισμού και συντονισμού ενεργειών δεν θα ήταν καλύτερα τα πράγματα;
Αν υπήρχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον για τα πραγματικά προβλήματα του τόπου αυτού και του πλανήτη γενικότερα κι όχι για το που παντρεύτηκε ο Α μαϊντανός και με ποιόν πήγε η Β καλλιτέχνις πως θα ήταν τα πράγματα;

Όλα αυτά δεν έγιναν ξαφνικά, εμείς τα προκαλέσαμε - έστω κι έμμεσα.

quote:
Δε φταίει το μαχαίρι εάν το χρησιμοποιήσω για να σφάξω άνθρωπο! Δε φταίει η τηλεόραση για τα χάλια της! Η οικονομική δοσοληψία-συντεχνία ανάμεσα στο κεφάλαιο και τους κυβερνήτες φταίει.

Αγαπητέ europaios2, πίσω από τις οικονομικές δοσοληψίες - συντεχνίες μεταξύ κεφαλαίου και κυβερνητών βρίσκονται ανθρώπινα όντα.
Άρα να η πηγή του κακού.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 08:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλημέρα σε όλους

Ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις και επιτέλους αρκετοί συνομιλητές σε ένα πραγματικά ενδιαφέρον κοινωνικό ζήτημα.
Φίλη angi, δεν ήμουν ποτέ της λογικής να λοιδωρεί κανείς ότι τον υπερβαίνει. Είμαι όμως κατά της άποψης του να προτυποποιούμε καταστάσεις σε γενικό επίπεδο, όπως και σε κάποιες περιπτώσεις να δαιμονοποιούμε συλλήβδην. Συμφωνώ 100% ότι ο τρόπος λειτουργίας του Γερμανικού Δημοσίου π.χ. είναι πολύ λογικότερος από του Ελληνικού. Συμφωνώ επίσης ότι είναι πιο πιθανό για ένα Γερμανό παρά για έναν Έλληνα να μπορεί να σου εξηγήσει με παραδείγματα τον όρο "αξιοκρατία"...
Όμως... αυτά συμβαίνουν για πολλούς λόγους και αιτίες και είναι κάπως ιστορικά αδικαιολόγητο να συγκρίνεις τη Γερμανία με την Ελλάδα. Η εξέλιξη της Γερμανίας μετά το δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο ήταν ταχεία και συμφωνώ σε αυτό, αλλά, αν εξαιρέσεις το στρατιωτικό αποκλεισμό που της επεβλήθη από τους νικητές, δεν αντιμετώπισε ούτε φαινόμενα εμφυλίου, ούτε φαινόμενα ξενόφερτων πολιτικών αναταραχών. Με το συνυπολογισμό αυτών και παρά την ευρείας έκτασης μετανάστευση της δεκαετίας του '50, η Ελληνική οικονομία προόδευσε εξίσου σημαντικά, αν και η βάση από την οποία ξεκινούσε ήταν σημαντικά χαμηλότερη. Μην ξεχνάς επίσης ότι η Γερμανία από το 19ο αιώνα ήδη κατείχε στον παγκοσμιοποιημένο καταμερισμό εργασίας θέση εμπορικού εταίρου υψηλής προστιθέμενης αξίας, με βαριά βιομηχανία και τεχνολογία. Εδώ... μας είχαν δηλωμένους στον πρωτογενή τομέα και, όταν αντιλήφθηκαν ότι η άτιμη αυτή γη δίνει πολύ περισσότερα από όσα συνέφεραν το διεθνές εμπόριο (δε θα σου πω για υπέδαφος, γιατί θα μπούμε σε άλλα σενάρια...), δημιούργησαν τους περιορισμούς στην παραγωγή και την αστυφιλία για να μας μετατρέψουν σε απλά γκαρσόνια.
Δε διαφωνώ ότι η νοοτροπία μας είναι άρρωστη. Δες το όμως διαφορετικά. Δεν είναι το ίδιο πράγμα να βιώνεις έναν εμφύλιο "καπάκι" σε μία κατοχή και (με όλες τις πολιτικές παλινωδίες που επακολούθησαν) με το που βγαίνεις από τη στενωπό να σου κάθεται χούντα. Μία ολόκληρη γενιά απέκτησε βιώματα λόγω των κοινωνικών συνθηκών και αυτά μετέφερε εν πολλοίς στην επόμενη. Αντίθετα στη Γερμανία, τόσο η ταπείνωση από τις πολεμικές ήττες, όσο και η δεδομένη πειθαρχία της συγκεκριμένης φυλής ώθησαν το λαό σε υπακοή στο κοινό συμφέρον, γιατί είχε όραμα (το ίδιο ακριβώς που τους είχε δώσει μεσοπολεμικά και ο Χίτλερ). Το αποτέλεσμα ήταν να μεταλαμπαδεύσουν τη νοοτροπία της Γερμανίας και όχι του Γερμανού στην επόμενη γενιά, ενώ την ίδια ώρα η επόμενη γενιά της ελληνικής κοινωνίας γνώριζε μόνο τον παρακρατισμό, τους προδότες αριστερούς, την αποστασία, την ανάγκη για "πάση θυσία" επιβίωση. Οι συνέπειες είναι σε όλους μας γνωστές...
Ούτε και εγώ σου επιτίθεμαι, αντίθετα επιχειρηματολογώ όσο πιο δυναμικά, γιατί σέβομαι και εκτιμώ τις γνώσεις σου.

Φίλε trexagireve, φοβάμαι πως το παράδειγμα που αναφέρεις είναι μία απλή μόδα που σταδιακά χορήγησαν στις φλέβες των λαών οι γνωστοί - άγνωστοι του Big Brother και στην πορεία του χρόνου επιβαλλουν σε όσους αρνούνται. Μην ξεχνάς και το σχετικό νόμο του Ελληνικού Κράτους (αν ζητηθεί, θα τον ψάξω) περί αρμοδιοτήτων των Ανεξάρτητων Αρχών. Τα ίδια πάνω-κάτω λέει, ίσως πιο καμουφλρισμένα, γιατί είναι και η νοοτροπία του Νεοέλληνα τέτοια : του αρέσει το παραμυθοκαλαμπουράκι.

Φίλε europaios2 για το θέμα του υπεράριθμου των δημοσίων υπαλλήλων, ποιος λες να φταίει; ο πολιτικός που εμείς ψηφίζουμε και "ανοίγει" θέσεις ή εμείς άμεσα που κυνηγάμε τις προκηρύξεις; για να σε δω... .
Γράφεις επίσης

quote:
Έγώ πιστεύω ότι η εξαφάνιση της μεσαίας τάξης είναι φυσικό επακόλουθο του πλουτισμού της άρχουσας!

και το αντίθετο, θα συμπληρώσω εγώ...

Φίλε D.I. αναφέρεις ότι

quote:
Όλα αυτά δεν έγιναν ξαφνικά, εμείς τα προκαλέσαμε - έστω κι έμμεσα.

Τι ποσοστό ευθύνης πιστεύετε ότι πρέπει να επιρρίψουμε στη νεολληνική παιδεία; Ποιες θα μπορούσαν να είναι μερικές λύσεις για τη σταδιακή αλλαγή της νοοτροπίας της νέας γενιάς;
Θα περιμένω τις απαντήσεις σας. Το θέμα έχει πολύ ψωμί...

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 09:57:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
kostakis:
Φίλε europaios2 για το θέμα του υπεράριθμου των δημοσίων υπαλλήλων, ποιος λες να φταίει; ο πολιτικός που εμείς ψηφίζουμε και "ανοίγει" θέσεις ή εμείς άμεσα που κυνηγάμε τις προκηρύξεις; για να σε δω...

O πρώτος εμείς θέλουμε να ανοίγουν θέσεις για να αποκατασταθούμε επαγγελματικά! Ο πολιτικός είναι υποτίθεται ο χειριστής της όλης κατάστασης. Δηλαδή της έννομης τάξης και των κοινωνικών συμφερόντων! εάν δεν μπορεί να ξεχωρίσει δυό γαϊδουριών άχυρα να κάτσει σπίτι του.
Συμφωνώ μαζί σου
Αγαπητέ Dying_Incubus! δε διαφωνώ. Πιστεύω ότι παντού χρειάζεται το χαλινάρι! όσο μυαλό να έχει ο άνθρωπος δεν παύει να είναι και αυτός ένα ζώο! (κάνει κακά του, σκοτώνει άλλα ζώα για να φάει, αναπαράγεται). Εάν του αφήσεις τα γκέμια λάσκα! θα παρεκτραπεί! Αυτό συμβαίνει σήμερα! από τα απολυταρχικά καθεστώτα έχουμε περάσει στα ασύδοτα! Λες και δεν υπάρχει το μέσο!
Έχω ξαναπεί ότι πειθαρχία χωρίς Δημοκρατία είναι Δικτατορία! αλλά και Δημοκρατία χωρίς πειθαρχία είναι ασυδοσία!
Αυτό έχουμε σήμερα μια μεγάλη ασυδοσία!


Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 11:02:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαητέ Dying incubus, θα διαφωνήσω λίγο μαζί σου, καθώς
άποψη μου είναι ότι αυτο συμβαίνει στην ελληνική και όχι μόνο
κοινωνία και δεν το κάνουν οι άνθρωποι, αλλά όσοι απεργάζονται τον έλεγχο τους, με τα όποια συμφέροντα εκπροσωπούν..
Καποια στιγμή πρέπει να αναζητηθούν οι ένοχοι, γιατί αν ο άνθρωπος
έφτασε εδώ που είναι και τώρα χάνει αρχές , θέσεις και άλλα,
δεν μπορεί κατά την άποψη μου , πάντα, να οφείλεται στον ίδιο,
αλλά σε άλλες δυνάμεις που τον θέλουν μαντρωμένο νωθρό και υποχείριο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 11:06:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε Kostakis, συμφωνούμε και το λέω παρά πάνω, αλλά θα ήθελα
να συμπληρώσω μόνο ότι , πάντα άποψη μου, πλέον η κατάσταση
βρίσκεται υπό ασφυκτικό έλεγχο και δεν πρόκειται τίποτα
να πάει προς το καλύτερο, αλλά προς το χειρότερο...
Και το οξύμωρον του σχήματος είναι ότι έχουμε τα περιθώρια
για κάτι καλύτερο αλλά δεν πρόκειται να γίνει...
Ή αλλοιώς, δεν πρόκειται να μας αφήσουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 07:54:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε kostakis, πιστεύω ότι παίζει πολύ σημαντικό ρόλο η νεοελληνική παιδεία κι η εκπαίδευση, καθώς είναι δύο έννοιες οι οποίες μπορούν είτε να διαιωνίσουν το πρόβλημα είτε να γίνουν οι αιτίες για κάποιες αλλαγές.
Όσον αφορά τις πιθανές λύσεις, θα σκεφθώ λίγο περισσότερο το ζήτημα προτού τοποθετηθώ σχετικά.

Φίλε europaios2, πιστεύω κι εγώ ότι χρειάζονται τα "χαλινάρια", τα όρια στο κάθετί.
Κι αυτά όμως, θα πρέπει να υπακούν σε κάποιους κανόνες.
Να μην είναι δηλαδή ούτε πολύ ελαστικά ούτε πολύ ανελαστικά.
Πέρα από αυτό όμως, τι είναι προτιμότερο;
Να θέσουμε στους ανθρώπους όρια ή να τους δώσουμε την κατάλληλη παιδεία ώστε οι ίδιοι να διαμορφώσουν τα όρια τους;

Φίλε trexagireve, σε καμία περίπτωση δεν θα πίστευα ότι οι ασκούντες τον έλεγχο της κοινωνίας μας είναι άμοιροι ευθυνών.
Έχουν μεγάλο ποσοστό ευθυνών και σ' αυτό νομίζω ότι θα συμφωνήσουμε σχεδόν όλοι όσοι συζητάμε σ' αυτό το θέμα.
Όμως, το μερίδιο ευθυνών της κοινωνίας μας δεν υφίσταται;
Αυτοί οι άνθρωποι που μας ελέγχουν, πως αλλιώς θα το έκαναν αν δεν έβρισκαν τα περιθώρια ώστε να ασκήσουν τον έλεγχο;
Ίσως ένα μεγάλο ποσοστό του ελληνικού λαού να βρίσκεται υπνωτισμένο.
Ο λαός μας λοιπόν δεν ευθύνεται που επιτρέπει αυτή την κατάσταση;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 11:29:44  Εμφάνιση Προφίλ
Πολύ ενδιαφέροντα πράγματα έχουν γραφτεί είχα λίγες μέρες να μπω στο θέμα
Και πραγματικά δεν ξέρω τι να πρωτογραψω .
quote:
Ίσως ένα μεγάλο ποσοστό του ελληνικού λαού να βρίσκεται υπνωτισμένο.
Ο λαός μας λοιπόν δεν ευθύνεται που επιτρέπει αυτή την κατάσταση;


Σαφώς έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης ο λαός που όχι μονο δεν αντιδραει αλλα στην ουσία
Συνεχίζει να εφαρμόζει την λογική του παράλογου που κατακρίνει !.
Πιστεύω χρειάζεται ένας ηγέτης που θα δώσει όραμα και ελπίδα στο λαό ώστε να πάρει
Θάρρος και να αντιδράσει .


quote:
Πέρα από αυτό όμως, τι είναι προτιμότερο;
Να θέσουμε στους ανθρώπους όρια ή να τους δώσουμε την κατάλληλη παιδεία ώστε οι ίδιοι να διαμορφώσουν τα όρια τους;

Το βασικότερο είναι αυτό που γραφείς dying είναι προτιμότερο να κάνει ο καθένας το καθήκον του γιατι Έτσι το θεώρει σωστό και όχι επειδή του το επιβάλλουν .

quote:
πλέον η κατάσταση
βρίσκεται υπό ασφυκτικό έλεγχο και δεν πρόκειται τίποτα
να πάει προς το καλύτερο, αλλά προς το χειρότερο...
Και το οξύμωρον του σχήματος είναι ότι έχουμε τα περιθώρια
για κάτι καλύτερο αλλά δεν πρόκειται να γίνει...
Ή αλλοιώς, δεν πρόκειται να μας αφήσουν...

Συμφωνώ ότι τα πάντα τα έχουν υπο έλεγχο αλλα ας μην είμαστε απαισιόδοξοι
Και ηττοπαθείς μπορούμε να προσπαθήσουμε να αλλάξουμε ότι δεν μας αρέσει .
Μπορεί και να μην πετυχουμε τιποτα αλλα τουλάχιστον θα έχουμε προσπαθήσει .


quote:
Έχω μια κλαψιάρα συνάδελφο που όλο πνίγεται! αντικείμενο περίπου 5% άλλοτε γελάω! αλλά μερικές φορές δεν αντέχω και την ειρωνεύομαι!.......... κι όμως δεν παρεξηγιέται! ή δεν το καταλαβαίνει ή συμφωνεί! και στις 2 περιπτώσεις έπρεπε να είναι σπίτι της!


Εδώ ισχύει το αν δεν δεις τα χειρότερα δεν εκτιμάς τα καλυτέρα .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 12:24:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Dying_Incubus:
Φίλε europaios2, πιστεύω κι εγώ ότι χρειάζονται τα "χαλινάρια", τα όρια στο κάθετί.
Κι αυτά όμως, θα πρέπει να υπακούν σε κάποιους κανόνες.
Να μην είναι δηλαδή ούτε πολύ ελαστικά ούτε πολύ ανελαστικά.
Πέρα από αυτό όμως, τι είναι προτιμότερο;
Να θέσουμε στους ανθρώπους όρια ή να τους δώσουμε την κατάλληλη παιδεία ώστε οι ίδιοι να διαμορφώσουν τα όρια τους;

To πρώτο! λες για παράδειγμα ο Κόκκαλης ή ο Κυριακού να έχουν έλλειψη παιδείας? Λες να μην έχουν παιδεία όσοι από τους Διοικητές της Αστυνομίας συνεργάζονται με τη μαφία? Λες να μην έχουν οι επίορκοι γιατροί και εισαγγελείς? ....... Έχουν! ξέρεις τι δεν έχουν? ένα βούρδουλα! μια βρεγμένη σανίδα! να δεις σε χρόνο ντε-ντε πως συμμορφώνονται όλοι!......... εσύ τι λες επ' αυτού?

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 12:39:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό που εγώ νομίζω αγαπητοί φίλοι είναι
ότι έχουμε υποτιμήσει ποιος κάνει τι...Δηλαδή
έχουμε υποτιμήσει ,κατά την γνώμη μου βέβαια, τον ρόλο
που παίζουν οργσνωμένοι φορείς που απεργάζονται
την σκλαβιά των άνθρώπων...
Δεν είναι το θέμα για μένα να κατηγορήσουμε τους εαυτούς μας
για τό τι έχουμε επτρέψει να συμβεί,αλλά για το τι
έχει συμβεί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 07:42:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Σαφώς έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης ο λαός που όχι μονο δεν αντιδραει αλλα στην ουσία
Συνεχίζει να εφαρμόζει την λογική του παράλογου που κατακρίνει !.
Πιστεύω χρειάζεται ένας ηγέτης που θα δώσει όραμα και ελπίδα στο λαό ώστε να πάρει
Θάρρος και να αντιδράσει .

Ακριβώς, φίλε Open Mind!
Χρειάζεται ένας ηγέτης που θα δώσει όραμα κι ελπίδα στο λαό ώστε να τον ενθαρρύνει να αντιδράσει.
Ο ηγέτης όμως αυτός θα προέλθει από την κοινωνία μας, από το λαό μας.
Άρα πάλι γυρίζουμε σε εμάς.

quote:
To πρώτο! λες για παράδειγμα ο Κόκκαλης ή ο Κυριακού να έχουν έλλειψη παιδείας? Λες να μην έχουν παιδεία όσοι από τους Διοικητές της Αστυνομίας συνεργάζονται με τη μαφία? Λες να μην έχουν οι επίορκοι γιατροί και εισαγγελείς? ....... Έχουν! ξέρεις τι δεν έχουν? ένα βούρδουλα! μια βρεγμένη σανίδα! να δεις σε χρόνο ντε-ντε πως συμμορφώνονται όλοι!......... εσύ τι λες επ' αυτού?

europaios2 μου, εγώ θα έλεγα ότι ίσως να χρειαζόμαστε έναν συνδυασμό και των δύο.
Να υπάρχει δηλαδή οριοθέτηση από εξωτερικούς παράγοντες αλλά και να δίνονται τα μέσα στους ανθρώπους στο να αναπτύσσουν τα δικά τους όρια.
Πιστεύω ότι την σημερινή εποχή υπάρχει η εξωτερική οριοθέτηση - όποτε ισχύει φυσικά - αλλά η εσωτερική ίσως να είναι πιο "ασθενής".
Ο βούρδουλας κι η βρεγμένη σανίδα μόνο αρκούν;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 20:42:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου D Incubus, μετά λύπης μου, θα
διαφωνήσω μαζί σου... Εγώ πιστέυω΄οτι αν δεν γίνει ο άνθρωπος
σωστός όσοι σωστοί ηγέτες και να εμφανιστούν, θα
γίνουν ή θα καταντήσουν τύρανοι, αν δεν αλλάξει η
παιδεία του ατόμου αυτής της κοινωνίας...
Αγαπητέ μου φίλε για μένα, η διαστρέβλωση του ανθρώπου
πιστεύω΄οτι έγινε μόνο και ΄μονο γιανα είναι αναγκαία
αυτή ακριβώς η μια μορφή ηγέτη που αφού θα προέλθει από
τον ίδιο κόσμο, μάλλον, μια από τα ίδια με όλους μας θα είναι...
Άσχετα απο το πως θα λανσαριστεί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 10:36:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Αγαπητέ μου D Incubus, μετά λύπης μου, θα
διαφωνήσω μαζί σου... Εγώ πιστέυω΄οτι αν δεν γίνει ο άνθρωπος
σωστός όσοι σωστοί ηγέτες και να εμφανιστούν, θα
γίνουν ή θα καταντήσουν τύρανοι, αν δεν αλλάξει η
παιδεία του ατόμου αυτής της κοινωνίας...

Αγαπητέ europaios2, δε λέμε κάτι διαφορετικό.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 10:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μουD Incubus, είμαιο trexagireve, όχι ο europaios2...
Όσο για το αν διαφωνούμε, πάει στο ότι χάλασε ο κόσμος,
για να ζητηθεί ένας μεσσίας, δεν υπάρχει επίπεδο για να γίνει
διάκριση του τι είναι ηγέτης, οπότε, μάλλον για απάτη το πάμε...
Εννοώ, εμένα μου φαίνεται πολύ ύποπτο το ότι έχει χαλάσει ΄τοσο
ο κόσμος... Πριν 1000 χρόνια υπήρχε,ας πούμε υποανάπτυξη,
σήμερα δεν δικαιολογειται αυτό που συμβαίνει... Μάλλον
για παγίδα μοιάζει...
Γι' αυτό και διαφώνησα. Θυμάμαι κάποιους μεγάλους του κόσμου
που δήλωσαν ότι μας λείπετε ένας ηγέτης και ας μας γ...σει και κει
κατάλαβα για τι χούντα πάμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 11:53:02  Εμφάνιση Προφίλ
Το να βρεθεί μεσσίας είναι υπερβολή ένας ηγέτης χρειάζεται με σωστές αρχές και
Που να καταλαβαίνει τα προβλήματα του λαού προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να
Προέρχεται απ τον λαό για να μπορέσει να καταλάβει και τα προβλήματα του αν
Προέρχεται από ανώτερες τάξεις είναι λογικό να μην καταλαβαίνει τα προβλήματα
Που απασχολούν εμάς τους απλούς ανθρώπους δυστυχώς μέχρι σήμερα οι ηγέτες
Μας δεν προέρχονται απ τις χαμηλότερες τάξεις και γι αυτό διαιωνίζονται τα προβλήματα
Μας καθώς μας βλέπουν σαν αριθμούς σε κάποια στατιστική και όχι σαν ανθρώπους .


Βεβαία είναι πολύ δύσκολο να αναρριχηθεί κάποιος που δεν ανήκει στην ελίτ καθώς έτσι
Όπως είναι το σύστημα ευνοεί το κατεστημένο πχ για να γίνει μια καμπανια στην προεκλογική περίοδο απαιτούνται πολλά χρήματα οποτε αυτόματα ευνοούνται αυτοί
Που έχουν χρήμα η εξυπηρετούν μεγαλοσυμφεροντα καθώς τους χρηματοδοτούν την
Προεκλογική εκστρατεία.

Είναι πολύ δύσκολο να χτυπηθεί το σύστημα όλα είναι μελετημένα στην παραμικρή λεπτομέρεια μας μαθαίνουν από μικρούς να υπάκουμε και να δουλεύουμε δήθεν
Για το καλό της πατρίδας και αλλα τέτοια ώστε να μην μπορέσουμε να δούμε
Την πραγματικότητα που δεν είναι άλλη απ το ότι στην ουσία είμαστε σκλάβοι
που κάνουμε την βρώμικη δουλεια φθηνα και υπάκουα ώστε να μπορεί να ζει στη χλιδή
και στις ανέσεις ζώντας μια εύκολη και ονειρεμένη ζωή η ελίτ χωρίς να μπορούμε να προβάλουμε αντίσταση .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 12:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ trexagireve, έχεις απόλυτο δίκιο για την ακούσια αλλαγή του ονόματος σου.
Αναφερόμουν σε σένα κι όχι στον europaios2.

Για τα υπόλοιπα ζητήματα θα τοποθετηθώ όσο πιο σύντομα μπορώ.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 21:58:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
quote:
και να σου πω πολύ το χάρηκα όταν κουκουλοφόροι άδειασαν σουπερ-μάρκετ και τα αγαθά τα μοίρασαν σε παρακείμενη λαϊκή! μπράβο τους! για τη συγκεκριμένη ενέργεια...........βλέπεις σιγά σιγά γυρνάμε στην εποχή του Ρομπέν των δασών!

Επειδη ανηκω στην μεσαια ταξη και παλευω γι΄αυτην,
θα ηθελα να αναφερω οτι αναγκαστηκαμε να συμπορευτουμε με την παγκοσμοιοποιηση και να συμμετασχουμε σε αυτην γιατι δεν θελαμε να πεθανουμε της πεινας.
Ειχαμε οικογενειακη επιχειρηση 40 χρονων, τιμια, με το καλυτερο ονομα και ομως η νοοτροπια των Ελληναραδων αντιπροσωπων, μας εκανε να την κανουμε φραντσαιζ την Καρφουρ.
Ξερεις ποσο ποιο τιμιοι ανθρωποι ειναι αυτοι της Καρφουρ απο τους αντιπροσωπους (μεσαζοντες), Ελληνες με τους οποιους συναλλασομασταν τουλαχιστον απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου!

ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΙΜΙΟΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ- ΕΛΛΗΝΕΣ!
Και σε πληροφορω οτι ποτε στην ζωη μου δεν χαρηκα με το να κλεψω τον κοπο των αλλων, για να το παιξω Ρομπεν των Δασων.
Δινω στους αλλους απο το δικο μου υστερημα. Οχι απο το υστερημα αλλονων.

Μην μιλησω για τους κλαιγοντες καταναλωτες Ελληνες κλαψιαρηδες, βολεψακηδες που στην πρωτη ευκαιρια ψυχαγογουνται με το να πηγαινουν στα ξενης προελευσεως υπερκαταστηματα,
αλλα οταν δεν εχουν να πληρωσουν ερχονται στα τοπικα....
Και ειμαι ανθρωπος που μιλαω εκ πειρας,
δεν θεωρολογω...


Edited by - angi on 07/06/2008 22:03:37

Edited by - angi on 07/06/2008 22:07:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 22:37:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητοί μου φίλοι, μου αρέσει να μιλάω-γράφω γενικά ώστε
να αποφεύγονται αντιπαραθέσεις κι όχι για κανέναν άλλο λόγο...
Οι σημερινοί ηγέτες το λιγότερο δεν βγαίνουν από τον λαό
και δεύτερον δεν εξυπηρετούν με τίποτα τον λαό.Κι όποιος
ηγέτης βγεί θα εκφράζει το σύστημα κι΄οχι τον λαό. Αυτό δε
το σύστημα είναι που τρώγεται να βγάλει ηγέτη και έχει δημιουργήσει αυτή τη τεχνητή φτώχεια..
Εγώ προσωπικά τρελαίνομαι γιατί πιστεύουν ότι με δουλεύουν,
όταν με τέτοιο πολιτισμό, προσπαθούν να με - μας πείσουν ότι
είμαστε στον μεσαίωνα και πρέπει να πεινάνε άνθρωποι... Γι' αυτό
το λέω τεχνητό.
Φίλη angi έχεις δίκιο στ ότι μας έχουν μετατρέψει σε άλλα όντα
από αυτά που πραγματικά είμαστε και μας κάνουν χειρότερους όσο
περναει ο καιρός. Εδώ όμως είναι η δοκιμασία κι όποιος αντέξει'
να παραμείνει άνθρωπος. Τώρα είναι η ώρα να δείξουμε αν είμαστε
δίποδα ή τετράποδα... Είαι η ώρα να σταθούμε στο ύψος των περιστάσεων και να αναγνωρίσουμε τους μεσαιωνιστές που οδηγούν
τους ανθρώπους σε νέες αρένες για να διασκεδάζουν την φτωχή
αντίληψη τους καποιοι υπερπλούσιοι..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2008, 11:16:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
angi, εν μέρει έχεις δίκιο. Εγώ αναγκάζομαι να πάω στα καρφούρ για παράδειγμα λόγω διαφοράς τιμών με τον μπακάλη της γειτονιάς μου15-20%. Η διαφορά είναι τεράστια για έναν οικογενειακό προϋπολογισμό.
Open Mind, σωστά τα γράφεις αλλά.....................

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2008, 12:15:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Οι σημερινοί ηγέτες το λιγότερο δεν βγαίνουν από τον λαό
και δεύτερον δεν εξυπηρετούν με τίποτα τον λαό.Κι όποιος
ηγέτης βγεί θα εκφράζει το σύστημα κι΄οχι τον λαό

Έτσι είναι αυτή είναι η αλήθεια .

quote:
Εγώ προσωπικά τρελαίνομαι γιατί πιστεύουν ότι με δουλεύουν,
όταν με τέτοιο πολιτισμό, προσπαθούν να με - μας πείσουν ότι
είμαστε στον μεσαίωνα και πρέπει να πεινάνε άνθρωποι... Γι' αυτό
το λέω τεχνητό.


Δυστυχώς μας δουλεύουν η διαφορα είναι ότι υπάρχουν οι λίγοι όπως εμείς που
Συζητάμε που το έχουν πάρει χαμπάρι ότι μας δουλεύουν αλλα δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα και υπάρχει και η μεγαλύτερη μερίδα του κόσμου που δεν το χει πάρει χαμπάρι.
Λύσεις μπορούν βρεθούν στην εποχή έτσι ώστε να μην πεινάσει κάνεις αλλα και να εχουμε
Ένα καλό επίπεδο ζωής απλα δεν θέλουν να δώσουν λύση έτσι ώστε να μας έχουν
Υποδουλωμένους .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2008, 22:32:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ Φίλε open mind, όλοι οι αρχηγοί είναι
πουλημένοι...Πάρε για παράδειγμα τον Ομπάμα...
Μέχρι πριν λίγο έλεγε για τα δίκαια αιτήματα των Παλαιστίνιων,
χτές βγήκε και δήλωσε΄οτι η Ιερουσαλήμ πρέπει να μείνει
ως πρωτεύοσα μόνο των Ισραηλινών, πράγμα που θα φέρει
τουλάχιστον πόλεμο...
Για μένα φίλε μου,΄ολοι πληρώνουν γραμμάτια για να βγούν και
φυσικά προς όφελος ΄κάποιων που δεν φαίνονται...
Εδώ και 15 χρόνια έχω προσέξει ότι όποιο κόμμα και να βγει σε
όποια χώρα, η πολιτική που ακολουθείται είναι συνέχεια της
προηγούμενης κυβέρνησης, με μεγαλύτερες προδοσίες για τον λαό...
Αυτό δεν είναι τυχαί, γι' αυτό και πιστεύω ότι υπάρχει κάτι
σαναυτόματος πιλότος που μας πάει σε έναν πολύ άσχημο μεσαίωνα,.
μια κατάσταση που ο άνθρωπος δεν θα μπορεί να αντιδράσει με
τίποτα... Κι η εξαφάνιση της μεσαίας τάξης αυτό το σκοπό
εξυπηρετεί...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2008, 07:37:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Εδώ και 15 χρόνια έχω προσέξει ότι όποιο κόμμα και να βγει σε
όποια χώρα, η πολιτική που ακολουθείται είναι συνέχεια της
προηγούμενης κυβέρνησης, με μεγαλύτερες προδοσίες για τον λαό...


Και να ήταν μόνο αυτό!
Έχει τύχει πολλές φορές να ακούω εκπροσώπους διαφόρων κομμάτων σε διάφορους λόγους που βγάζουν - ειδικά προεκλογικούς - και να μου ακούγονται πάνω - κάτω οι ίδιοι.
Αριστερά - Κέντρο - Δεξιά ένα και το αυτό!

quote:
Αυτό δεν είναι τυχαί, γι' αυτό και πιστεύω ότι υπάρχει κάτι
σαναυτόματος πιλότος που μας πάει σε έναν πολύ άσχημο μεσαίωνα,.

Το Μεσαίωνα τον ακολουθεί μια Αναγέννηση, πιστεύω πως είναι δύο φάσεις του ίδιου κύκλου.
Ίσως έχουμε να κάνουμε με έναν κύκλο ζωής όπου περνούμε από διάφορες φάσεις, από την "γέννηση" έως τον "θάνατο" για να περάσουμε πάλι σε έναν κύκλο.
Το ζητούμενο λοιπόν ίσως να είναι αυτή η πορεία που διαγράφεται να μην είναι στάσιμη αλλά λίγο ανοδική.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2008, 11:15:53  Εμφάνιση Προφίλ
Συμφωνούμε για τους πολιτικούς είναι αποτέλεσμα του συστήματος καθώς ναι μεν τυπικά
Έχει δικαίωμα ο κάθε πολίτης άνω των 25 να βάλει υποψηφιότητα ουσιαστικά όμως αυτοί που έχουν
Βάσιμες ελπίδες να εκλεγούν είναι αυτοί που έχουν χρήμα η διασυνδέσεις οποτε καταλήγουμε
Να εκλέγουμε ανθρώπους του συστήματος .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2008, 11:43:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Έτσι ακριβώς Open Mind! απλά θα προσθέσω ότι είναι απαράδεκτο να ψηφίζουν στα 18! Με τι προσόντα? ακόμη παίρνουν το χαρτζιλίκι του μπαμπά!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"

Edited by - europaios2 on 11/06/2008 11:45:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2008, 20:27:42  Εμφάνιση Προφίλ
Πλήρης ανατροπή κεκτημένων
Η ΕΕ πλέον επιτρέπει αύξηση ωρών εργασίας ανά εβδομάδα, από 48 σε 60-65 ή και περισσότερες, με «ελεύθερη» και ατομική συμφωνία εργοδότη -εργαζομένων .


Σε είλωτες επιδιώκει να μεταβάλει η Ενωση, με την υιοθέτηση της νέας οδηγίας για τον χρόνο εργασίας, τους εργαζόμενους στις κοινοτικές επιχειρήσεις. Η Οδηγία αυτή, που υιοθετήθηκε με την αποχή της Ελλάδας και άλλων τεσσάρων χωρών (Βέλγιο, Ουγγαρία, Ισπανία και Κύπρος) επιτρέπει, με το πρόσχημα ότι οι εργαζόμενοι θα συναινούν στις απαιτήσεις των πανίσχυρων εργοδοτών τους, στην αύξηση των εβδομαδιαίων ωρών εργασίας από 48 κατ ανώτατο όριο σήμερα, στις 60-65 ακόμη και περισσότερες την εβδομάδα.

Το πρόσχημα, που καταδικάζουν τα ευρωπαϊκά εργατικά συνδικάτα, είναι πως η αύξηση των εβδομαδιαίων ωρών εργασίας θα συμφωνείται «ελεύθερα» και ατομικά μεταξύ ενός πανίσχυρου εργοδότη και ενός εργαζόμενου, που θα απειλείται συστηματικά με απόλυση αν δεν υποκύψει στις απαιτήσεις του αφεντικού του.

Παράλληλα «πέρασε» τελικά και η βρετανική άποψη, σύμφωνα με την οποία αυτή η ρήτρα αυτοεξαίρεσης ενός εργαζόμενου από τις 48 ώρες την εβδομάδα δεν θα ισχύει για ένα περιορισμένο και συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, αλλά θα ισχύει συνεχώς και αδιαλείπτως.

Σύμφωνα με αυτή την οδηγία, ένας εργαζόμενος δεν μπορεί να συμφωνήσει στο ξεπέρασμα των 48 ωρών εβδομαδιαίως τη στιγμή της υπογραφής του συμβολαίου του για πρόσληψη ή κατά τη διάρκεια των 4 πρώτων εβδομάδων στη νέα του εργασία.

Αποδοχή
Αν στη συνέχεια αποδεχθεί αυτή την παράταση του χρόνου εργασίας, τότε μπορεί να φθάσει να εργάζεται και 60 ώρες την εβδομάδα. Αν μάλιστα δεν υπάρχει και κάποια σχετική με το ζήτημα αυτό συλλογική σύμβαση ή συμφωνία μεταξύ των κοινωνικών εταίρων, τότε είναι δυνατή και νέα αύξηση πέραν των 60 ωρών την εβδομάδα. Αυτή η δυνατότητα αυτοεξαίρεσης (ΟΡΤ OUT) ενός εργαζομένου από το βασικό πλαίσιο εβδομαδιαίου χρόνου απασχόλησης των 48 ωρών δεν περιορίζεται χρονικά, δηλαδή μπορεί κάποιος να εργάζεται -αν το συμφωνήσει- διαρκώς 60-65 ώρες την εβδομάδα.

Ομως, η Κομισιόν ανέλαβε τη δέσμευση να μελετήσει τα αποτελέσματα και τις συνέπειες που θα έχει η εφαρμογή αυτής της Οδηγίας τέσσερα χρόνια μετά την υιοθέτησή της από τις 27 χώρες-μέλη και, αν χρειαστεί, να υποβάλει τότε νέες προτάσεις για την τροποποίησή της.

Η Ελλάδα και οι άλλες τέσσερις χώρες που δήλωσαν αποχή από την ψηφοφορία, αντί να την καταψηφίσουν δίνοντας έτσι ένα πιο φιλεργατικό στίγμα στην εσωτερική τους πολιτική, ελπίζουν τώρα ότι το Ευρ. Κοινοβούλιο θα τροποποιήσει το περιεχόμενο αυτής της καταρχήν συμφωνηθείσας οδηγίας κυρίως δε ως προς τον απεριόριστο χρόνο ισχύος αυτής της αυτοεξαίρεσης κάθε εργαζομένου
ΠΗΓΗ http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11379&subid=2&tag=8777&pubid=1118396Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2008, 00:04:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Για μένα ισχύει ότι ότι γίνεται αποσκοπεί στο να κάνει τον άνθρωπο
πιο πρόβατο από ότι τον έχει κάνει μέχρι τώρα ο διεθνής
παρεμβατικός παράγοντας που ελέγχει τον κόσμο...
Δεν μπορεί να μην καταλαβαίνουμε ότι οι ηγέτες δεν εξυπηρετούν
τον λαό, αλλά άλλα συμφέροντα...
Φίλε D Incubus, έχω την αίσθηση ότι οι " κακοί"δεν θα την αφήσουν
να έρθει, ή έστω αυτό προσπαθούν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2008, 07:54:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλημέρα σε όλους

Με αφορμή την οδηγία της ΕΕ, θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για το εξής ζήτημα: τελικά ποιος έχει την πραγματική δύναμη στα χέρια του; η εργοδοσία ή οι εργαζόμενοι; μήπως τελικά η αλλοτρίωση των κοινωνικών σχέσεων μεταξύ των πολιτών έχει σαν επιμέρους στόχο ΚΑΙ την εξασθένιση της συνδικαλιστικής ισχύος;

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2008, 11:29:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Με αφορμή την οδηγία της ΕΕ, θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για το εξής ζήτημα: τελικά ποιος έχει την πραγματική δύναμη στα χέρια του; η εργοδοσία ή οι εργαζόμενοι; μήπως τελικά η αλλοτρίωση των κοινωνικών σχέσεων μεταξύ των πολιτών έχει σαν επιμέρους στόχο ΚΑΙ την εξασθένιση της συνδικαλιστικής ισχύος

Την πραγματική δύναμη την έχουν οι εργαζόμενοι απλα δεν το καταλαβαίνουν και φοβούνται να αντιδράσουν αν πχ γίνονταν μια απεργία που θα ήταν όμως δυνατή
Δηλαδή να μην πάει κανένας για δουλεια για πολλές μέρες και να υπάρχει συσπείρωση
Μεταξύ τους τότε αναγκαστικά θα υποχωρούσαν οι εργοδότες στα αιτήματα τους
Αλλα επειδή δεν υπάρχει συσπείρωση αλλα αντίθετα υπάρχει φόβος που έχει προκληθεί
Απ το σύστημα με έμμεσες πιέσεις βλέπε δάνεια ,κάρτες ,ανεργία οι εργαζόμενοι φοβούμενοι μην χάσουν την δουλεια τους και με το άγχος της αποπληρωμής των χρεών
Τους και την χρονοβόρα διαδικασία της εύρεσης νέας εργασίας δεν αντιδρούν και υπομένουν την όλη κατάσταση.
Γενικά την πραγματική δύναμη την έχει ο λαός αλλα δεν το καταλαβαίνει γι αυτό λέω
Ότι χρειάζεται ένας πραγματικός ηγέτης .

quote:
Για μένα ισχύει ότι ότι γίνεται αποσκοπεί στο να κάνει τον άνθρωπο
πιο πρόβατο από ότι τον έχει κάνει μέχρι τώρα ο διεθνής
παρεμβατικός παράγοντας που ελέγχει τον κόσμο...
Δεν μπορεί να μην καταλαβαίνουμε ότι οι ηγέτες δεν εξυπηρετούν
τον λαό, αλλά άλλα συμφέροντα...


Αυτό γίνεται γι αυτό πρέπει και να αντιδράσουμε εγώ επιμένω ότι μέσω της ψήφου μπορούμε να αλλάξουμε τα πράγματα προς το καλύτερο .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2008, 12:45:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλημέρα και πάλι

Αντιγράφω από την ιστοσελίδα www.in.gr
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=909476&lngDtrID=251

"Νέες αυξήσεις στα τιμολόγια της ΔΕΗ ζητά ο Τ.Αθανασόπουλος

Έως 24,2% μπορεί να ανέλθουν οι αυξήσεις στα οκιακά τιμολόγια της ΔΕΗ στην τετραετία 2009-2012, εκτιμούν επενδυτικοί οίκοι, ενώ ο Τ.Αθανασόπουλος αναμένεται να ζητήσει μεγαλύτερες αυξήσεις από το βήμα της γενικής συνέλευσης της Επιχείρησης την Πέμπτη.

Συγκεκριμένα, η αμερικανική επενδυτική τράπεζα JP Morgan, σε έκθεσή της με ημερομηνία 11 Ιουνίου, προβλέπει ότι το 2009 τα οικιακά τιμολόγια της ΔΕΗ θα ανατιμηθούν κατά 12,4%, με αποτέλεσμα τα κέρδη της Επιχείρησης να ανέλθουν σε 1,14 δισ. ευρώ, από 770 εκατ. ευρώ που υπολογίζεται ότι θα διαμορφωθούν φέτος.

Τρεις είναι οι παράγοντες, σύμφωνα με την JP, για τους οποίους τα έσοδα της ΔΕΗ θα αυξηθούν σημαντικά από το επόμενο έτος:

* Η επιβολή ρήτρας καυσίμου στα τιμολόγια από τον Ιανουάριο του 2009,

* Το κόστος αγοράς δικαιωμάτων διοξειδίου του άνθρακα (CO2) θα μετακυλισθεί στους καταναλωτές και

* Τα ποσά για τις υπηρεσίες κοινής ωφέλειας που από το 2008 και μετά έχουν συμπεριληφθεί στους λογαριασμούς του ηλεκτρικού ρεύματος.

Συνολικά, στην τετραετία 2009-2012 οι αυξήσεις στα οικιακά τιμολόγια, σύμφωνα με την JP, μπορεί να φθάσουν το 24,2%. Για τα τιμολόγια υψηλής τάσης, προβλέπει αύξηση 10% το 2009 και 30,5% συνολικά στην περίοδο 2009-2012.

Εάν επιβεβαιωθεί αυτό το σενάριο, τα κέρδη της ΔΕΗ θα διαμορφωθούν σε περίπου 1,9 δισ. ευρώ στα τέλη του 2011."

Άρα λοιπόν η φίλτατη Morgan Stanley προεξοφλεί αύξηση στα τιμολόγια μίας πρώην ΔΕΚΟ υπερδιπλάσια του επίσημου πληθωρισμού για το 2009 (για να μην αναφερθούμε στις πολλαπλασιαστικές ενέργειες που θα έχει η διάχυση αυτής της αύξησης στην αγορά), με απώτερο σκοπό την ενίσχυση των κερδών της εταιρείας από τα 770 εκατ. ευρώ στο 1,1 δις. το 2009 και στα 1,9 δις. το 2011 (αύξηση σχεδόν 150% σε μία τετραετία).
Αγαπητοί φίλοι του οικονομικού νεοφιλελευθερισμού (όποιοι ήταν ή είναι), ιδού μία από τις αιτίες διάλυσης της μεσαίας τάξης. Ο επίσημος τζόγος που λέγεται Χρηματιστήριο! Αν η Δ.Ε.Η. δεν είχε ιδιωτικοποιηθεί για να μπει στο ναό της ρεμούλας, οι αυξήσεις θα ήταν συνάρτηση του επίσημου πληθωρισμού, αλλά κυρίως η στόχευση θα ήταν η όποια κοινωνική ευημερία και όχι η διανομή μερισμάτων σε ολίγους (κυρίως ξένους) θεσμικούς "αχαρακτήριστους" σε βάρος των οικονομιών των πολιτών. Καταλάβατε τι σημαίνει "ελεύθερη" αγορά και "ελεύθερη" οικονομία; ψηφίστε λοιπόν τους εκφραστές αυτών των ιδεολογιών και περιμένετε να υποστηρίξουν τα δικά σας συμφέροντα.
Θα επανέρχομαι και με άρθρα που θα διαβάζω στον Τύπο. Θεωρώ το παρόν topic ως ευκαιρία ανάδειξης των μυριάδων τρωτών και εικονικών στοιχείων του επικρατούντος οικονομικού μοντέλου.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!

Edited by - kostakis on 12/06/2008 12:48:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2008, 12:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Αγαπητέ Open Mind! θα διαφωνήσω.
Τη δύναμη την έχει η εργοδοσία!................. όποιος έχει το χρήμα έχει και τη δύναμη!
Για παράδειγμα παίρνουμε έναν συνδικαλιστή τον αξιοποιούμαι τον διευκολύνουμε παρέχοντας του τα μέσα και τον κάνουμε........ και Υπουργό!
Δεν υπάρχουν ποια ήρωες το σύστημα φρόντισε..............
Λες εάν απεργήσουν όλοι .......................να πεινάσουν οι εργοδότες?..................... αυτοί
έχουν κάνει τα κουμάντα τους.

Δυστυχώς φίλε μου......................

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"

Edited by - europaios2 on 12/06/2008 12:50:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy