ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ναζισμός & Χριστιανισμός [Φωτο Άλμπουμ]
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 09:46:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χρίστος Έλ

quote:
Λέν όχι στους φασιστές, ναι στο φθηνό εργατικό δυναμικό που μπορούν να εκμεταλλευτούν.

Θυμίσου ότι η θρησκεία σου παίζει διαχρονικό και καθοριστικό ρόλο στη διαμόρφωση αυτής της πραγματικότητας...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ



Τί εννοείς θρησκεία; Τον Χριστό, κάποια ιερατεία του "Χριστιανισμού"...κάτι άλλο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 09:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και πως μας εκμεταλλεύονται οι παπάδες, αν εννοείς αυτούς;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 09:49:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα προσωπικά δεν με έχει ενοχλήσει ποτέ κανείς παπάς... πάντως δεν έχω μεγαλώσει σε ιερατική οικογένεια.

Ούτε νομίζω πως οι παπάδες έχουν ισχύ να θεσπίζουν νόμους εναντίον μου.

Μερικοί είναι καλά ανθρωπάκια, γιατί να τους κατηγορήσω; Δεν είναι χειρότεροι από τα κτήνη τους πολιτικούς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 09:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

quote:
Και πως το δικαιολογείς; Με διατάζει η χριστιανική θρησκεία μου να σκοτώσω τους άλλους;
"Ο μη ων μετ' εμού, αντ' εμού εστι.
ο μη συνάγων μετ' εμού σκορπίζει"

Ο Κύριός σας...




Οκ, και που λέει εδώ ο Χριστός να σκοτώσω;



Ξαναδιάβασέ το προσεκτικά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 09:59:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρήστο, επειδή επέστρεψα στο φόρουμ μετά από απουσία χρόνων, δεν διάβασα όλα τα θέματα που συμμετέχεις, αλλά κι απ' αυτά που διάβασα δεν θυμάμαι αν έχεις προσδιορίσει το είδος του χριστιανού που είσαι.
Αν το έχεις κάνει, απλά, δεν το έχω πάρει χαμπάρι εγώ.

Δικαιολογώ έτσι την ερώτηση:

Είσαι χριστιανός ορθόδοξος ή άλλου είδους χριστιανός;

Σε ρωτάω και αν θέλεις βέβαια απαντάς, διότι η απάντησή σου θα καθορίσει και τη δική μου, στα προηγούμενα μηνύματά σου.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 10:07:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χρήστο, επειδή επέστρεψα στο φόρουμ μετά από απουσία χρόνων, δεν διάβασα όλα τα θέματα που συμμετέχεις, αλλά κι απ' αυτά που διάβασα δεν θυμάμαι αν έχεις προσδιορίσει το είδος του χριστιανού που είσαι.
Αν το έχεις κάνει, απλά, δεν το έχω πάρει χαμπάρι εγώ.

Δικαιολογώ έτσι την ερώτηση:

Είσαι χριστιανός ορθόδοξος ή άλλου είδους χριστιανός;

Σε ρωτάω και αν θέλεις βέβαια απαντάς, διότι η απάντησή σου θα καθορίσει και τη δική μου, στα προηγούμενα μηνύματά σου.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Είμαι χριστιανός. Πιστεύως πως δεν έπρεπε να υπάρχουν διαιρέσεις ανάλογα με θεολογικά, ανθρωπολογικά, κοσμολογικά δόγματα.

Όλοι οι Χριστιανοί που δέχονται τον Χριστό έπρεπε να ανήκουν στην ίδια εκκλησία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 10:15:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ, αν δεν θέλεις να προσδιοριστείς.
Αλλά το

quote:
Είμαι χριστιανός.

... δεν λέει και πολλά, αφού υπάρχουν 180 είδη χριστιανών...

Τις εικόνες τις δέχεσαι;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 10:23:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρίστος Έλ
"Και πως το δικαιολογείς; Με διατάζει η χριστιανική θρησκεία μου να σκοτώσω τους άλλους;"

Το δικαιολογώ οτι είσαι ο Χρίστος Ελ. Τι σχέση έχει με τον χριστιανισμό;
Οι γνήσιοι χριστιανοί είναι ανθρωπιστές και πατριώτες αλλά ποτέ μισάνθρωποι και φασίστες.
Ως προς αυτά που λες για τους μετανάστες (αυτό είναι άλλο θέμα αλλά το έχωσες σφήνα) αυτό είναι ζήτημα πολιτικό. Η ανθρωπιστική βοήθεια που παρέχει η εκκλησία πρέπει να παρέχεται σε όλους (αυτή είναι η φύση της) και ο γνήσιος χριστιανός προσπαθεί να τους αποδέχεται όλους. Όμως το να μην υπάρχουν υπερβολικά πολλοί λαθρομετανάστες, αυτό είναι ζήτημα της πολιτείας. Η εκκλησία δε μπορεί να κλείνει την πόρτα στους ξένους γιατί απλά δεν ειναι πολιτικό κόμμα (και δη η Χρυσή Αυγή). Είναι δουλειά της πολιτείας να προστατέψει τη χώρα (και την εκκλησία, αν θες να το πάμε έτσι) από την υπερμετανάστευση. Η εκκλησία δεν μπορεί να ζητάει ταυτότητα για να δώσει φαΐ επειδή η πολιτεία δε κάνει τη δουλειά της.

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
"Και εγώ σου λέω πως είσαι ένας...λακαμάς, ανθέλληνας και παν-ηλίθιος!!
Μόνο ένας πολύ ηλίθιος Ελληνας, θα μπορούσε να εκστομίσει, τέτοια μαλακία!!!

Ισως και ένας...χριστιανός!!!"

Φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ θα ήταν καλύτερο να μην προσβάλεις κοινωνικές ομάδες.

Χρίστος Έλ
"Έπειτα εγώ υποστηρίζω την Χρυσή Αυγή μόνο για το θέμα των ξένων όπου έχουν απόλυτο δίκιο."

Αφού μόνο σε αυτό έχουν πολιτική θέση, σε τι άλλο θα μπορούσες να τους δίνεις δίκαιο; Στις θέσεις περί οικονομίας;
Πάντως Χρίστος Ελ, πιστεύω οτι κάποια από τα άτομα (οπωσδήποτε όχι όλα) από τα οποία τσακώνεσαι, πρόσκεινται θετικά προς το εν λόγω κόμμα. Αν δεν το 'χεις παρατηρήσει και από παλιότερα ποστ. Οπότε δε καταλαβαίνω γιατί τσακώνεσαι με κάποια άτομα που έχουν παρόμοια με εσένα νοοτροπία. Άλλωστε ξέρεις πολύ καλά, υποθέτω, οτι οι "νεοπαγανιστές" πρόσκεινται θετικά προς όλες τις συντηρητικές-εθνικιστικές ιδέες. Και όσο πιο φανατικοί, τόσο πιο πολύ. Αυτά επειδή μιλάς περι υποκρισίας...

Γιαπετ
"Είσαι χριστιανός ορθόδοξος ή άλλου είδους χριστιανός;"

Αυτή την απορία την έχω και εγώ φίλε Γιαπετ. Τι είδους χριστιανός είναι.


Edited by - Πύρινος on 13/09/2013 12:39:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 12:35:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ απλά τίποτε περισσότερο από αυτό που λέει η λέξη - χριστιανός, αυτός που δέχεται τον Ιησού Χριστό και μεταδίδει το εαυγγέλιο.

Οι ονομασίες ορθόδοξος, καθολικός, προτεστάντης είναι απλώς επίθετα. Και κάθε διαφορετική ονομασία χριστιανικής εκκλησίας δείχνει διαφοροποίηση σε δόγματα. Αντβεντιστής της 7ης μέρας, τηρεί το Σάββατο κτλ κτλ κτλ

Γιατί να χωριστώ από τον αδελφό Χριστιανό, επειδή αυτός πιστεύει πως ο Θεός είναι Τριάδα ή επειδή πιστεύει πως ο Θεός είναι μονάδα; Γιατί να χωριστώ από τον αδελφό Χριστιανό, επειδή αυτός πιστεύει πως ο Θεός έφτιαξε τον κόσμο σε έξι κατά γράμμα ημέρες ή επειδή πιστεύει πως τον έφτιαξε σε 6000 χρόνια;

Σχετικά με το φασίστας και το ρατσιστής, είπα πως όλοι είμαστε ρατσιστές. Ειδικά εκείνοι που θεωρούνται τα θύματα ρατσιστικής βίας, δηλαδή οι λαθρομετανάστες. Είναι μια πραγματικότητα, ένα βίωμα. Ο καθένας κοιτάει την ράτσα του.

Είναι εντελώς ανόητο να λέει κάποιος ότι είναι αναρχικός την ώρα που βγαίνει επιδεικτικά φωτογραφία με την σημαία της Αλβανίας.


Ο Χριστός δεν είπε να αγαπούμε την κακία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 12:41:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είπα βέβαια πως είναι καλό να είσαι ρατσιστής.

Είναι σαν μια κατάρα λόγω των κοινωνικών και οικονομικών συνθηκών και μια αναγκαιότητα άμυνας και επιβίωσης, ενάντια σε αυτόν που σκέφτεται να σε πατήσει.

Υπάρχει ένας ύπουλος εθνικός και ρατσιστικός πόλεμος ο οποίος χρησιμοποιεί τον αντιρατσισμό ως πρόσχημα.

Γι' αυτό θεωρώ πως το κόμμα της Χρυσής Αυγής είναι έως τώρα εκείνο που έχει διαπράξει την μικρότερη υποκρισία σε σχέση με τα άλλα κόμματα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 12:49:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως νομίζεις Χρίστος ΕλΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 13:48:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρίστος Έλ

quote:
Πολύ απλά τίποτε περισσότερο από αυτό που λέει η λέξη - χριστιανός, αυτός που δέχεται τον Ιησού Χριστό και μεταδίδει το εαυγγέλιο...μπλα... μπλα...

Μάλιστα... απάντησες φίλε Χρήστο!!
Εκείνο που δεν μπορώ να εξηγήσω είναι γιατί, μετά από τόσα μηνύματα ντρέπεσαι να πεις ότι είσαι μάρτυρας του Ιεχωβά. Και καταφεύγεις σε ένα σωρό φληναφήματα, προσπαθώντας μας πεις, τι;;;

Γι' αυτό και όλα αυτά...

quote:
Και πως μας εκμεταλλεύονται οι παπάδες, αν εννοείς αυτούς;

quote:
Εμένα προσωπικά δεν με έχει ενοχλήσει ποτέ κανείς παπάς...

...διότι πολύ απλά, δεν έχεις παρτίδες με δαύτους...
Ρώτα όμως τους συγχριστιανούς σου τι τραβάνε από τους παπάδες και τι πληρώνουν όταν αποφασίσουν να ασκήσουν τα θρησκευτικά τους καθήκοντα...

Γι' αυτό σου έγραψα πιο πάνω ότι απ' την απάντησή σου (που δεν τόλμησες να δώσεις) θα εξαρτηθεί και η δική μου απάντηση.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 14:04:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως, ούτε και εμένα με έχει ενοχλήσει κανένας παπάς. Τώρα αν αυτοί που πηγαίνουν στην εκκλησία ενοχλούνται από τους παπάδες, αυτό είναι δικό τους θέμα, ας το λύσουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 14:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χρίστος Έλ

quote:
Πολύ απλά τίποτε περισσότερο από αυτό που λέει η λέξη - χριστιανός, αυτός που δέχεται τον Ιησού Χριστό και μεταδίδει το εαυγγέλιο...μπλα... μπλα...

Μάλιστα... απάντησες φίλε Χρήστο!!
Εκείνο που δεν μπορώ να εξηγήσω είναι γιατί, μετά από τόσα μηνύματα ντρέπεσαι να πεις ότι είσαι μάρτυρας του Ιεχωβά. Και καταφεύγεις σε ένα σωρό φληναφήματα, προσπαθώντας μας πεις, τι;;;

Γι' αυτό και όλα αυτά...

quote:
Και πως μας εκμεταλλεύονται οι παπάδες, αν εννοείς αυτούς;

quote:
Εμένα προσωπικά δεν με έχει ενοχλήσει ποτέ κανείς παπάς...

...διότι πολύ απλά, δεν έχεις παρτίδες με δαύτους...
Ρώτα όμως τους συγχριστιανούς σου τι τραβάνε από τους παπάδες και τι πληρώνουν όταν αποφασίσουν να ασκήσουν τα θρησκευτικά τους καθήκοντα...

Γι' αυτό σου έγραψα πιο πάνω ότι απ' την απάντησή σου (που δεν τόλμησες να δώσεις) θα εξαρτηθεί και η δική μου απάντηση.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ



Καλά σε τέτοια συμπεράσματα καταληγείς επειδή λέω δεν έχω πρόβλημα αν κάποιος αρνείται ή δέχεται την Τριάδα;

Αν άνηκα στην οργάνωση των Μαρτύρων του Ιεχωβά θα σου απαντήσω όπως και οι εκκλησιαστικοί άρχοντες. Θα σου έλεγα πως μόνο εμείς καταλαβαίνουμε την Γραφή και όλοι οι άλλοι είναι ψευδοχριστιανοί και θα εφεύρισκα ένα σωρό βαριά φορτία για την σωτηρία των πιστών.

Δεν είπα κάτι τέτοιο.

Είμαι απλά χριστιανός χωρίς ταμπέλες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 14:14:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και οι Μάρτυρες του Ιεχωβά και οι Ορθόδοξοι είναι Χριστιανοί.

Αρκεί να καταλάβουν πως μόνο ο Χριστός είναι εκείνος που τους ενώνει και όχι τα δόγματα των διάφορων ερμηνευτών της Γραφής, πάνω σε θεολογικά και κοσμολογικά θέματα, τα οποία χωρίζουν τους πιστούς σε παρατάξεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 14:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Χριστός δεν είπε να αγαπούμε την κακία.
Αυτή η φράση είναι οξύμωρη φίλε μου.
Αυτό είπε ο Κύριός σας:"εί τις έρχεται προς με και ου μισεί τον πατέρα εαυτού
και την μητέρα και την γυναίκα και τα τέκνα και τους αδελφούς
και τας αδελφάς , έτι δε και την εαυτού ψυχήν, ου δύναταί μου μαθητής είναι."

Αγάπη του μίσους είναι αυτό; (!!!)

ατιμη γλώσσα τα ελληνικά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 14:29:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ο Χριστός δεν είπε να αγαπούμε την κακία.
Αυτή η φράση είναι οξύμωρη φίλε μου.
Αυτό είπε ο Κύριός σας:"εί τις έρχεται προς με και ου μισεί τον πατέρα εαυτού
και την μητέρα και την γυναίκα και τα τέκνα και τους αδελφούς
και τας αδελφάς , έτι δε και την εαυτού ψυχήν, ου δύναταί μου μαθητής είναι."

Αγάπη του μίσους είναι αυτό; (!!!)

ατιμη γλώσσα τα ελληνικά...




Προφανώς ο Χριστός αναφέρεται εδώ στους εβραίους που τον δεχτήκανε αλλά είχαν γι' αυτό το λόγο πρόβλημα με τις οικογένειές τους.

Και κατ' επέκταση σε κάθε παιδί το οποίο αντιμετωπίζει εναντίωση από τους δικούς του, επειδή δέχεται τον Ιησού Χριστό.

Δεν αθετεί εδώ την εντολή "Τίμα τον πατέρα και την μητέρα σου". Απλώς λέει πως δεν είναι μαθητής του, όποιος συνθηκολογήσει με την οικόγενειά του στο να Τον αρνηθεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 14:31:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τί άτιμη γλώσσα βρε;

Παίρνετε κατά γράμμα μια πρόταση δίχως να εξετάσετε το όλο κείμενο και δίχως να προσπαθείτε να καταλάβετε αν εννοεί κάτι άλλο.

Δηλαδή εσύ καταλαβαίνεις πως εδώ ο Ιησούς μας διδάσκει να μισούμε τους γονείς μας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 14:37:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προφανώς ο Χριστός αναφέρεται εδώ στους εβραίους που τον δεχτήκανε αλλά είχαν γι' αυτό το λόγο πρόβλημα με τις οικογένειές τους.


Ελεος!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 14:39:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή εσύ καταλαβαίνεις πως εδώ ο Ιησούς μας διδάσκει να μισούμε τους γονείς μας;
Μα αφού αυτό γράφει!!!

ατιμη γλώσσα τα ελληνικά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 14:42:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παίρνετε κατά γράμμα μια πρόταση δίχως να εξετάσετε το όλο κείμενο και δίχως να προσπαθείτε να καταλάβετε αν εννοεί κάτι άλλο.
Φυσικά!!!
Τι άλλο να εννοεί;;; Αφού αυτό γράφει. Αν εννοούσε κάτι άλλο, θα έγραφε κάτι άλλο!
Πάρε κι αυτό για επιβεβαίωση: "ο φιλών την ψυχήν αυτού απολέση αυτήν, και ο μισών την ψυχήν αυτού εν τω κόσμω τούτω, εις ζωήν αιώνιον φυλάξει αυτήν."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 14:43:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα Αίολε, άσε τα κινέζικα και εσύ
Μας φτάνει ο Χρίστος Ελ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 14:44:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
άτιμη γλώσσα τα ελληνικά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 14:46:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έλα Αίολε, άσε τα κινέζικα και εσύ
Μας φτάνει ο Χρίστος Ελ


Από την ΚΔ είναι καλέ!
Δεν το πιστεύεις; Θέλεις εδάφια;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 14:49:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωχ καλά τώρα... αρχίσαμε τα παιδία παίζειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 14:57:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ωχ καλά τώρα... αρχίσαμε τα παιδία παίζει

πονηρούλη εσύ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 16:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Παίρνετε κατά γράμμα μια πρόταση δίχως να εξετάσετε το όλο κείμενο και δίχως να προσπαθείτε να καταλάβετε αν εννοεί κάτι άλλο.
Φυσικά!!!
Τι άλλο να εννοεί;;; Αφού αυτό γράφει. Αν εννοούσε κάτι άλλο, θα έγραφε κάτι άλλο!
Πάρε κι αυτό για επιβεβαίωση: "ο φιλών την ψυχήν αυτού απολέση αυτήν, και ο μισών την ψυχήν αυτού εν τω κόσμω τούτω, εις ζωήν αιώνιον φυλάξει αυτήν."



Και αυτό μας πληροφορεί πως αληθινός Χριστιανός είναι εκείνος που διαπράττει αυτοκτονία, έτσι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 17:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Πύρινος το έχει πιάσει 100% το νόημα.

Καλημέρα.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 20:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά Λουκά

Έλεγε δε προς πάντας· Εάν τις θέλη να έλθη οπίσω μου, ας απαρνηθή εαυτόν και ας σηκώση τον σταυρόν αυτού καθ' ημέραν και ας με ακολουθή.
Διότι όστις θέλει να σώση την ζωήν αυτού, θέλει απολέσει αυτήν· και όστις απολέση την ζωήν αυτού ένεκεν ομού, ούτος θέλει σώσει αυτήν.
Επειδή τι ωφελείται ο άνθρωπος, εάν κερδήση τον κόσμον όλον, εαυτόν δε απολέση ή ζημιωθή;
Διότι όστις επαισχυνθή δι' εμέ και τους λόγους μου, διά τούτον ο Υιός του ανθρώπου θέλει επαισχυνθή, όταν έλθη εν τη δόξη αυτού και του Πατρός και των αγίων αγγέλων.


Ποτέ δεν μπορεί να βγάλεις νόημα από μια και μόνο πρόταση. Αυτός είναι κανόνας Αίολε αν θες να κατανοήσεις τί λέει το κείμενο.

Επίσης είναι κανόνας προτού διαβάζουμε ένα κείμενο να μην το διαβάζουμε με τα γυαλιά εκείνων που το μισούνε και να μην έχουμε αρνητική μα ούτε και θετική προδιάθεση. Ας αφήσουμε το κείμενο να μιλήσει μόνο του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 20:23:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και το εδάφιο που έφερε ο Αίολος είναι σχετικό με το θέμα.

Θα αποδειχθούμε άραγε άξιοι μαθητές του Χριστού;

Αν έρθει ο τούρκος, ο κομμουνιστής, ο ναζί, ο εβραίος κτλ κτλ και μας βάλει το μαχαίρι στο λαιμό και μας πει "- Αρνήσου τον Χριστούλη σου ή πέθανε", εμείς τί θα πράξουμε άραγε;

Είναι πολύ εύκολο να κρίνω και να κατηγορήσω την παπική ηγεσία που δείλιασε μπροστά στον Χίτλερ(βέβαια είχε και οφέλη). Εγώ, εσύ, αυτός, εκείνος...τί θα κάνανε άραγε; Θέλει μεγάλο θάρρος να αρνηθείς αυτήν την ζωή για να ζήσεις στην Βασιλεία του Χριστού.

Αν έρθουν αύριο οι εβραίοι και μας αναγκάσουν δια απειλής θανάτου, να δεχθούμε ένα Αντίχριστο και να αρνηθούμε τον Ιησού Χριστό, τί θα κάνουμε άραγε;

Όλοι πάνε από φόβο με τους ισχυρούς αυτού του κόσμου. Παράδειγμα όλα τα έθνη είναι γραμμένα στον ΟΗΕ που φτιάχθηκε με εβραϊκή πρωτοβουλία.

Σύμφωνα με την ερμηνεία της Σκοπιάς ο ΟΗΕ είναι το Θηρίο. Ενδιαφέρουσα άποψη, όμως τραγικό και γελοίο είναι επίσης ότι η εταιρεία Σκοπιά ήταν εγγεγραμμένη στον ΟΗΕ, μέχρι να αποκαλυφθεί η κομπίνα.

Στην συνέχεια ακολουθούν βέβαια οι δικαιολογίες της πλάκας.

Όλοι δυστυχώς πάνε με τους ισχυρούς αυτού του κόσμου και αρνούνται τον Ιησού Χριστό, γιατί δεν πιστεύουν στην δύναμή Του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy