ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2007, 21:00:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero
maraki8...
quote:
Τις έχω βαρεθεί αυτές τις κονταρομαχίες με τις αξύριστες θεούσες..τι να πω..

maraki8, τελικά τι είναι αυτό που σε ενοχλεί, ο χριστιανισμός ή οι «χριστιανοί»? Έχω την εντύπωση ότι είναι το δεύτερο, ειδικά οι αξύριστες γυναίκες...

quote:
Εγώ άκουσα κάτι άλλο καλό πρόσφατα,από μια κυρία.Αναφερόταν σε έναν άρρωστο από καρκίνο άνθρωπο,λέγοντας ότι είναι κρίμα που νοσεί γιατί είναι πολύ καλός άνθρωπος κλπ.Το αποκορύφωμα ήταν στο τέλος,όταν είπε :"εμ,έτσι γίνεται πάντα.Ο Θεός παίρνει κοντά του τους καλούς και τους κακούς τους αφήνει στη γη για να μετανοήσουν!!"
Όταν στ’ έλεγε μάλλον θα έπρεπε να σκεφτεί για ποιο λόγο ζει και σου μιλάει εκείνη την στιγμή. Μάλλον θα είναι κακιά ή κακή χριστιανή γιατί μάλλον κάτι δεν κάνει σωστά στην μετάνοια της και δεν την παίρνει ο Θεός.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτός ο φανατισμός. Τόσο μίσος ειδικά από αυτούς που υποστηρίζουν τους φιλοσόφους της αρχαίας Ελλάδας. Ποιος είπε ότι έχουν αυτοί, ανάγκη από οπαδούς. Παρόλο που οι ίδιοι δεν ήταν δογματικοί και (μαγκιά τους και τους «πάω» ), είναι αντιθέτως δογματικοί, όλοι αυτοί σήμερα που «υποστηρίζουν» τον τρόπο σκέψης των τότε Ελλήνων νομίζοντας πως έτσι γίνονται και οι ίδιοι σοφοί. Μόνο που δεν τους υποστηρίζουν αλλά επιτίθενται πορωμένοι ξεπερνώντας και τον πιο δογματικό. Μάλιστα, όταν δεν μπορούν να πείσουν τον συνομιλητή τους αρχίζουν τις φωνές και προσβολές, (π.χ.ό κ. Τσαγκρινός και άλλοι εδώ κι αλλού ) ξεχνώντας τα λόγια αυτών, που δήθεν υποστηρίζουν, προσβάλλοντάς τους, με αυτόν τον τρόπο.

Όλοι αυτοί ταιριάζουν γάντι σε αυτά τα λόγια του Επίχαρμου:

Όσοι δεν έχουν δική τους αρετή, καταφεύγουν στη γενιά τους και στους τάφους των προγόνων τους.
(Επίχαρμος)

Δεν σας αναγκάζει κανένας να είστε χριστιανοί ή να ζείτε με τον τρόπο που επιβάλει η εκκλησία. Ούτε αυτοί που βαπτίζονται χριστιανοί έχουν στάνταρ θέση στον παράδεισο, ούτε αυτοί που ζουν σύμφωνα με το ευαγγέλιο, ούτε οι παπάδες και δεν σημαίνει πως όλοι αυτοί που δεν είναι χριστιανοί είναι καταδικασμένοι να παν στη κόλαση.

Αν δεν σας αρέσει ο χριστιανισμός (και εννοείτε αυτά που λέτε) μην παντρεύεστε στην εκκλησιά και μην βαπτίζεται τα παιδιά σας στην εκκλησιά. Μην κάνετε το λάθος που έκαναν οι γονείς σας, βαπτίζοντάς σας με το ζόρι. Κάτι τέτοιο όμως θα ‘ταν προσβολή προς τους γονείς, και τους παππούδες μας (εξάλλου τα κούλουμα, οι ονομαστικές εορτές, το κοκορέτσι το Πάσχα και γενικά οι ευκαιρίες για να ΦΑΜΕ και να ΓΛΕΝΤΗΣΟΥΜΕ, είναι γλυκές για να τις αποχαιρετιστούμε)

Όσο αφορά τις ύβρεις κατά των Ελλήνων τι να πω, και οι παπάδες που βρίζουν, Έλληνες είναι, γιατί δεν ρωτάτε τους ίδιους για να ξεκαθαρίσει το θέμα. Ή τέλος πάντων κάντε τους μήνυση ως θιγόμενοι Έλληνες, απόγονοι του Αριστοτέλη και του Σωκράτη…, μόνο που αυτοί δεν αντέγραφαν ούτε παπαγάλιζαν άλλων λόγια, αλλά όσα είπαν και έγραψαν τα έκαναν με την ελεύθερη σκέψη τους.

maraki8, μην το πάρεις προσωπικά, γενικά μιλάω, και να θυμίσω ότι το «σήμα κατατεθέν» του χριστιανισμού είναι ο σταυρός και όχι! οι τρίχες.

alet...

quote:
Όχι αγαπητέ μου. Ούτε σήμερα, ούτε αύριο, ούτε μεθαύριο θα βάλω ταμπέλα σε αυτό που πιστεύω. Δεν την έχω ανάγκη. Οι ταμπέλες και οι “ομάδες” είναι για να κρύβουν τη μοναδικότητα και για να ησυχάζουν ένοχες συνειδήσεις.

Και όχι μόνο… Θα ‘λεγα πως ζούμε στην εποχή της ταμπέλας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alet
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2007, 21:14:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alet
quote:

Πρωτον ειναι Υβρις να χρησιμοποιουμε την λεξη "φιλοσοφια" για την χριστιανικη διδασκαλια. Η φιλο-σοφια ειναι η επιδιωξη της σοφιας, της γνωσης, της αληθειας μεσω λογικου ελεγχου. Καμια μα καμια σχεση με τον χριστιανισμο δηλαδη.

Φιλοσοφία φίλε μου (ελπίζω να μην σε ενοχλεί η προσφώνηση) δεν είναι η επιδίωξη της σοφίας, της γνώσης και της αλήθειας μέσω της λογικής.
Την επιδίωξη αυτή στα σύγχρονα ελληνικά θα τη λέγαμε “σπουδές” (όχι όπως έχουν καταντήσει αλλά όπως θα έπρεπε να είναι).
Οι σπουδές είναι σαφώς απαραίτητες αλλά δεν είναι αυτή καθαυτή η φιλοσοφία.

Φιλοσοφία είναι σύμφωνα με τον Russell (και όχι μόνο) και το ασπάζομαι απόλυτα, η διερεύνηση των ερωτημάτων που προκύπτουν από τον άνθρωπο και τη θέση του στον κόσμο (το γνωστό: Ποιος είμαι ; Από πού έρχομαι ; Πού πηγαίνω ;)


quote:

Γιατι πιστεψε με οτι ακομη και ενα μονο πλατωνικο διαλογο να διαβασεις ή ενα ηθικο εργο του Αριστοτελη, θα καταλαβεις οτι η χριστιανικη διδασκαλια δεν ειναι τιποτε αλλο απο αερας κοπανιστος. Οχι συγκεντρωση αποψεων αλλα ακριβως το αντιθετο. Ενα απολυτο μασκαρεμενο τιποτα.


Πίστεψε με έχω διαβάσει και Πλάτωνα και Αριστοτέλη αν και νομίζω ότι η αρχαία ελληνική φιλοσοφία, πόσο μάλλον η φιλοσοφία γενικότερα, ούτε ξεκινάει αλλά ούτε και τελειώνει με αυτούς. Ίσα – ίσα, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

Επειδή όμως μου αρέσει ο διάλογος χωρίς κραυγές, τι ορίζεις ότι είναι η χριστιανική διδασκαλία ;

quote:

Και ρωταω εγω. Μπορεις να μου πεις στο περιπου ποιες ειναι αυτες οι σπουδαιες (πρωην διασπαρτες) φιλοσοφικες αποψεις που εχει συγκεντρωσει ο χριστιανισμος;;;

Ο χριστιανισμός αγαπητέ μου για να είμαι πιο ακριβής από το προηγούμενο post , φιλοσοφικά είναι ρεύμα της Στωικής σχολής συγκεντρώνοντας όμως και στοιχεία από άλλα φιλοσοφικά ρεύματα.
Ο Ζήνων (ο ιδρυτής της Στωικής σχολής) δίδασκε την αταραξία της ψυχής από τα πάθη (φόβος, απληστία, λύπη, χαρά κλπ.), ώστε η ψυχή να μπορεί να συναντήσει τα υψηλότερα πνευματικά ιδανικά ανεμπόδιστα.
Βασικές έννοιες της Στωικής σχολής και του χριστιανισμού είναι η ταπεινοφροσύνη, η αρμονία και η αδελφοσύνη.
Η έννοια της αρετής όπως και του ήθους κατά τον Αριστοτέλη, ειδικότερα η θεωρία του ότι η αρετή είναι κάτι που αποκτάται και δεν κληρονομείται, είναι θεμελιώδης έννοια και του χριστιανισμού.
Πέραν αυτών, έννοιες όπως Παράδεισος και Κόλαση θα βρεις στους Ορφικούς (Παράδεισος = Ηλύσια Πεδία και Κόλαση = Τιμωρίες ψυχής και σώματος) και στον Εμπεδοκλή (Σπηλιά της Γης = Κόλαση που θα περιπλανούνται επί 30.000 χρόνια οι αμαρτωλοί).
Τέλος δεν νομίζω ότι κάποιος αμφισβητεί την επιρροή της ερμητικής φιλοσοφίας στο χριστιανισμό (δημιουργία του κόσμου, τριαδικότητα κλπ.)

Αγαπητέ SperanS, η τελευταία μόδα της προγονολατρείας και της αρχαιολατρείας στα όρια της αρχαιοπληξίας, δεν ήταν ιδεώδες των αρχαίων ελλήνων φιλοσόφων.
Αυτό δεν το λέω για εσένα προσωπικά γιατί δεν σε γνωρίζω, αλλά για πολλούς συνέλληνες.

Ο σεβασμός της παράδοσης και του παρελθόντος είναι θεμιτός και απαραίτητος, δεν σημαίνει όμως άρνηση και αποδοκιμασία οποιασδήποτε ιδέας δεν πηγάζει από το εθνικό μας παρελθόν.
Υπάρχουν πολιτισμοί εφάμιλλοι του αρχαιοελληνικού και παλαιότεροι του, που δεν πρέπει να τους αγνοούμε ή να τους παραγνωρίζουμε ή και νεότεροι που έχουν εξίσου σημαντικά πράγματα να προσφέρουν.

Δυστυχώς αγαπητέ SperanS η Ελλάδα ως φυτώριο πνεύματος, ως πηγή πολιτισμού και σοφίας, δείχνει να έχει στερέψει αιώνες τώρα και η πολιτική των “αρχαιολατρών” δεν βοηθάει να αποκτήσει ζωή πάλι.
Καλή είναι η μελέτη του Αριστοτέλη και του Πλάτωνα (που επιμένω ότι δεν είναι οι μοναδικοί) αλλά δεν φτάνει.
Η ανθρώπινη σκέψη έχει προοδεύσει και προοδεύει συνεχώς, εμείς όμως έχουμε μείνει προσκολλημένοι στο “ένδοξο” παρελθόν μας χωρίς να προσφέρουμε τίποτα στο μέλλον της ανθρωπότητας.


Fiat Lux

Edited by - alet on 10/05/2007 21:16:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2007, 01:41:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
Φιλοσοφία είναι σύμφωνα με τον Russell (και όχι μόνο) και το ασπάζομαι απόλυτα, η διερεύνηση των ερωτημάτων που προκύπτουν από τον άνθρωπο και τη θέση του στον κόσμο (το γνωστό: Ποιος είμαι ; Από πού έρχομαι ; Πού πηγαίνω ;

alet να μου επιτρέψεις να συμπληρώσω ότι αυτά είναι μόνο ένα πολύ μικρό κομμάτι από αυτό που ονομάζουμε φιλοσοφία .
Φιλοσοφία είναι το να καταφέρουμε να κατανοήσουμε την βαθύτερη έννοια (ουσία) των πραγμάτων ,είτε αυτό λέγετε Σύμπαν ,είτε λέγετε άνθρωπος ,είτε λέγετε χρόνος ,είτε λέγετε φύση .
Η φιλοσοφία είναι μια ατελείωτη αλυσίδα ερωτημάτων και απαντήσεων που ποτέ δεν τελειώνουν ,η φιλοσοφία ποτέ δεν προσπάθησε να δώσει απαντήσεις αποκλειστικά μόνο σε αυτά τα ατελείωτα ερωτήματα ,αλλά προσπάθησε διάμεσου της γνώσεως να καταστήσει τον άνθρωπο ικανό να γνωρίσει τον εαυτό του και της κρυμμένες δύναμης του (αυτογνωσία) .
Διαμέσου της πραγματικής φιλοσοφίας ,ο άνθρωπος προσπαθεί να βγει από την εγωιστική απομόνωση ,κατανοώντας πως σκοπός του δεν είναι να βρει την μια και μοναδική Αλήθεια (ΟΛΟ),αλλά να κατακτήσει ,να βιώσει ένα μέρος από αυτό .

Άλλωστε το ΜΕΡΙΚΟ είναι ένα μέρος από αυτό που ονομάζουμε ΟΛΟ .

Όπως έλεγε και ο Πρωταγόρας ο Αβδηρίτης, 480-411 π.χ.

«Η αλήθεια δεν είναι καθολική αλλά προσωπική. Υπάρχουν τόσες αλήθειες όσοι είναι οι άνθρωποι που τις πιστεύουν. Οι αισθητικές εμπειρίες και οι πεποιθήσεις είναι αληθινές εφόσον ο άνθρωπος νομίζει ή πιστεύει ότι είναι αληθινές. Κάθε άνθρωπος είναι από μόνος του κριτήριο της αλήθειας. "Ο άνθρωπος είναι το μέτρο για όλα τα πράγματα, για όσα είναι για το πως είναι, και για όσα δεν είναι, για το πως δεν είναι". Δεν υπάρχει αντικειμενική αλήθεια εξίσου έγκυρη για όλους. Κριτήριο αληθινότητας είναι η υποκειμενική αντίληψη και εμπειρία. Η γνώμη κανενός ανθρώπου δεν είναι περισσότερο έγκυρη από την γνώμη κάποιου άλλου.»

Βέβαια υπάρχει και ένα άλλο σημαντικό κομμάτι σε αυτά που γνωρίζουμε από τους αρχαίους φιλοσόφους .
Ότι ποτέ δεν υποστηρίξανε ότι γνωρίζουν την μια και μοναδική αλήθεια .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2007, 08:11:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:
maraki8, τελικά τι είναι αυτό που σε ενοχλεί, ο χριστιανισμός ή οι «χριστιανοί»? Έχω την εντύπωση ότι είναι το δεύτερο, ειδικά οι αξύριστες γυναίκες...

Έχω ξαναπεί και στο παρελθόν,ότι το ιερατείο και οι πορωμένοι είναι που με ενοχλούν και όχι οι εκάστοτε θρησκείες.Χωρίς αυτό να σημαίνει όμως ότι κάτι κειμενάκια από την αγία γραφή(π.χ. κάποιες επιστολές του Παύλου),δεν είναι άκρως ενοχλητικά...

quote:
Όταν στ’ έλεγε μάλλον θα έπρεπε να σκεφτεί για ποιο λόγο ζει και σου μιλάει εκείνη την στιγμή. Μάλλον θα είναι κακιά ή κακή χριστιανή γιατί μάλλον κάτι δεν κάνει σωστά στην μετάνοια της και δεν την παίρνει ο Θεός.

Μα δεν είναι γελοίο;;;;να λέει τέτοια πράγματα στη γυναίκα του αρρώστου;;δεν πιστεύω να τα ασπάζεσαι,ε;

quote:
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτός ο φανατισμός. Τόσο μίσος ειδικά από αυτούς που υποστηρίζουν τους φιλοσόφους της αρχαίας Ελλάδας. Ποιος είπε ότι έχουν αυτοί, ανάγκη από οπαδούς. Παρόλο που οι ίδιοι δεν ήταν δογματικοί και (μαγκιά τους και τους «πάω» ), είναι αντιθέτως δογματικοί, όλοι αυτοί σήμερα που «υποστηρίζουν» τον τρόπο σκέψης των τότε Ελλήνων νομίζοντας πως έτσι γίνονται και οι ίδιοι σοφοί. Μόνο που δεν τους υποστηρίζουν αλλά επιτίθενται πορωμένοι ξεπερνώντας και τον πιο δογματικό. Μάλιστα, όταν δεν μπορούν να πείσουν τον συνομιλητή τους αρχίζουν τις φωνές και προσβολές, (π.χ.ό κ. Τσαγκρινός και άλλοι εδώ κι αλλού ) ξεχνώντας τα λόγια αυτών, που δήθεν υποστηρίζουν, προσβάλλοντάς τους, με αυτόν τον τρόπο.

Κοίτα,δεν ξέρω ποιός είναι ο Τσαγκρινός.Επίσης δεν ξέρω που το είδες το μίσος.Είναι δυνατή λέξη αγαπητέ μου και δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.Μάλλον μπερδεύεις την άρνηση υποταγής σε παράλογα πράγματα με μίσος,τι να πω.Ή επίσης,δεν θα έχεις δεί κάποια άλλα άτομα,κι εδώ και αλλού,πού όταν δεν έχουν τι να πούν,ή τους λες ότι έχεις διαφορετική άποψη από αυτούς και την θρησκεία τους,αρχίζουν τις προσβολές και τις ειρωνείες.Ή μήπως δεν τα βλέπεις αυτά;Δεν μπορώ να καταλάβω λοιπόν κι εγώ,γιατί τόσο μίσος ειδικά από αυτούς που υποστηρίζουν το "αγαπάτε αλλήλους" κλπ...

quote:
Αν δεν σας αρέσει ο χριστιανισμός (και εννοείτε αυτά που λέτε) μην παντρεύεστε στην εκκλησιά και μην βαπτίζεται τα παιδιά σας στην εκκλησιά. Μην κάνετε το λάθος που έκαναν οι γονείς σας, βαπτίζοντάς σας με το ζόρι. Κάτι τέτοιο όμως θα ‘ταν προσβολή προς τους γονείς, και τους παππούδες μας (εξάλλου τα κούλουμα, οι ονομαστικές εορτές, το κοκορέτσι το Πάσχα και γενικά οι ευκαιρίες για να ΦΑΜΕ και να ΓΛΕΝΤΗΣΟΥΜΕ, είναι γλυκές για να τις αποχαιρετιστούμε)

Κοίτα,δυστυχώς στη χώρα μας ζούμε πίσω από τον ήλιο.Είμαστε ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΙ να παντρευτούμε ή να βαπτιστούμε,για κοινωνικούς λόγους.
Όσο για τις γιορτές που ανέφερες,νομίζεις ότι όοοοοολοι οι χριστιανοί τις γιορτάζουν λόγω θρησκείας;;δεν νομίζω..είναι όπως είπες,μια ευκαιρία για φαί και γλέντι..Πάρτα σαν έθιμα της χώρας μας πλέον..

quote:
Όσο αφορά τις ύβρεις κατά των Ελλήνων τι να πω, και οι παπάδες που βρίζουν, Έλληνες είναι, γιατί δεν ρωτάτε τους ίδιους για να ξεκαθαρίσει το θέμα.

Όχι αγαπητέ μου.Οι παπάδες είναι πρώτα χριστιανοί και μετά Έλληνες.

quote:
maraki8, μην το πάρεις προσωπικά, γενικά μιλάω, και να θυμίσω ότι το «σήμα κατατεθέν» του χριστιανισμού είναι ο σταυρός και όχι! οι τρίχες.

Μην ανησυχείς αγαπητέ μου,κανένα θέμα
Πραγματικά όμως,γιατί όλες οι θεούσες είναι αξύριστες;;μα είναι τρομερό αυτό το πράγμα!

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alet
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2007, 11:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alet
Αγαπητέ elo,
Νομίζω ότι ουσιαστικά δεν διαφωνούμε. Πολυ σωστά αναλύεις το τι είναι φιλοσοφία, αλλά πιστεύω ότι θα παρατηρήσεις ότι κάθε τι ανάγεται στα 3 πρωταρχικά ερωτήματα.

Όσο για το ότι δεν υπάρχει μια και μοναδική αλήθεια, δεν νομίζω ότι διαφωνεί κανείς.
Η προσέγγιση της αλήθειας γίνεται με υποκειμενικά κριτήρια (παιδεία, αντίληψη, εμπειρία, κοινωνικές προσλαμβάνουσες κλπ.) οπότε δεν είναι δυνατόν να είναι αντικειμενική.

Fiat LuxΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2007, 13:10:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Όχι αγαπητέ μου. Ούτε σήμερα, ούτε αύριο, ούτε μεθαύριο θα βάλω ταμπέλα σε αυτό που πιστεύω. Δεν την έχω ανάγκη. Οι ταμπέλες και οι “ομάδες” είναι για να κρύβουν τη μοναδικότητα και για να ησυχάζουν ένοχες συνειδήσεις.

Μα δεν είναι θέμα ταμπέλας. Είναι θέμα ταυτότητας για να προσδιορίζεις εσύ που βρίσκεσαι αλλά και να σε προσδιορίζουν και να σε αναγνωρίζουν οι άλλοι.
Είναι αυτό που μας διαφοροποιεί από τους άλλους, χωρίς, βέβαια, να δικαιολογεί αυτό εγωιστικές και απολυταρχικές συμπεριφορές.
Μοναδικός άνθρωπος είσαι, βεβαίως, έτσι σε βλέπει και ο Θεός, όπως και τον κάθε άνθρωπος, ανήκεις όμως σε μια ομάδα, αναπνέεις, κινείσαι, εργάζεσαι εντός μιας ομάδας που έχει μια ταυτότητα. Το να ανήκεις κάπου δεν σημαίνει αυτομάτως και καταπίεση ή άρνηση της ελεύθερης βούλησης.


quote:

quote:

Ψηλός: Αφού πρόκειται για φιλοσοφικό ρεύμα που κατάφερε και συγκέντρωσε στο μαγαζί του τα καλά των άλλων (αλήθεια που ξέρεις ότι τα συγκέντρωσε όλα;) φιλοσοφικών ρευμάτων και γεμίζει τα κενά των προσωπικών σου αναζητήσεων, είναι πολύ πιθανό, κάποια μέρα, να παρουσιαστεί ένα άλλο φιλοσοφικό ρεύμα που θα έχει να μας προσφέρει πιο δελεαστικές προτάσεις, δε νομίζεις;;

Δεν ξέρω αγαπητέ μου. Κανείς δεν μπορεί να ξέρει τη μοναδική αλήθεια…

Για σκέψου το κι αλλιώς, ενταγμένο μέσα στα δικά σου πιστεύω (αν τα έχω καταλάβει καλά)
Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι βρισκόμαστε στο 30μ.Χ. και είσαι ένα απολύτως ευσεβής Ιουδαίος στο θρήσκευμα και ακούγοντας και μελετώντας (ιδίοις όμμασι μάλιστα), τη χριστιανική διδασκαλία, προσχωρείς και γίνεσαι πιστός.

Τι είναι αυτό τώρα ; Προδίδεις την πίστη σου ή ασπάζεσαι την ανανεωμένη, εξελιγμένη μορφή της ; (Μη νομίσητε ότι ήλθον καταλυσαι τον νόμον, ή τους προφήτας· ουκ ήλθον καταλύσαι, αλλὰ πληρώσαι. ….)

Τι έχεις κάνει ; έχεις αποδεχθεί δελεαστικότερες προτάσεις ;
… Άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου... αγαπητέ Ψηλέ



Άλλο το παράδειγμα που έφερες τώρα και άλλο αυτό που είπα πιο πάνω.
Στο παράδειγμά σου μιλάς για το Θεό που αποκαλύφθηκε στους ανθρώπους και έτσι οι άνθρωποι, του 30 μ.Χ. τον δέχθηκαν.
Εμείς πιστεύουμε σε έναν αποκεκαλυμμένο Θεό και θεμελιώδης λίθος της πίστης μας είναι η Ανάστασή Του, η οποία έχει καταγραφεί και ως ιστορικό γεγονός.

Δεν φτάσαμε στη γνώση του Θεού μέσω του στοχασμού της φιλοσοφίας.

Η γνώση του Θεού και η κοινωνία μαζί του δεν επιτυγχάνονται μόνο φιλο-θεο-σοφώντας.
Όσοι στοχασμοί, άλλοι τόσοι Θεοί.

Διάβασε, σε παρακαλώ το παρακάτω απόσπασμα. Ψάχνοντας στο Διαδίκτυο το βρήκα και πιστεύω πως περιέχει αρκετό ζουμί:


"Καμιά φιλοσοφία ή φιλοσόφημα, ως δημιούργημα ενός φιλοσόφου ή συλλογικά μιας σχολής φιλοσοφίας, δεν μπορεί να κατοχυρώσει το φως της αλήθειας του πραγματικά Όντος. Η φιλοσοφία ως αγιασμός πνεύματος δεν μπορεί να μονοπωλήσει, στηριγμένη στις δυνάμεις της ατομικής ή συλλογικής συνειδήσεως, το αιώνιο φως του Όντως Όντος. Η ατομική συνείδηση δεν είναι τίποτε άλλο από το «φαεινό αλωνάκι», που δέχεται μερικό από αυτό το φως και ανάλογα με την οξύνοιά του γίνεται μια βουνοκορφή με το δικό της ορίζοντα και τις ενοράσεις της. Έτσι η φιλοσοφία γίνεται ο συνδετικός κρίκος μεταξύ της επιστήμης με την έμφασή της στην εξωτερική αλήθεια και της θρησκείας, ως επίγνωσης και πλήρους συνειδητοποίησης του Ηρακλείτειου αποφθέγματος: «Ανθρώπων σοφότατος προς Θεόν πίθηκος φανείται»"


quote:

quote:

Ψηλός: Και κάτι άλλο, πόσο ταιριάζουν οι προσωπικές σου αναζητήσεις με τις προσωπικές αναζητήσεις των υπόλοιπων 6,5-7 δισεκατομμυρίων ψυχών σε ετούτο εδώ τον πλανήτη;


Δεν ξέρω, αλλά υποθέτω ότι με κάποιους θα ταιριάζουν και με κάποιους όχι.
Τι σημασία έχει αν ταιριάζουν όμως ;

Έχει, διότι αν διαφέρουν, οι προσωπικές αναζητήσεις, των 7 δις ανθρώπων, τότε υπάρχει η πιθανότητα να δημιουργήσουμε 7 δις διαφορετικούς "Χριστιανισμούς".


quote:

quote:

Ψηλός: Και όσον αφορά τη φιλοσοφία, πολλές φορές δεν τίθεται θέμα αλληλοσυμπλήρωσης μεταξύ των διάφορων "φιλοσοφιών", αλλά συμβαίνει να υπάρχουν συγκρούσεις πάνω σε καίρια "φιλοσοφικά" ζητήματα, όπου βλέπουμε να υπάρχουν τελείως διαφορετικές απόψεις και οι φιλόσοφοι να συγκρούονται.
Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Τι παίρνω και τι αφήνω για να στήσω το δικό μου Χριστιανισμό;


Έθιξες ένα τεράστιο ζήτημα, το σημαντικότερο νομίζω.
Επιγραμματικά για να μην πλατειάσουμε πιστεύω όπως είπες και εσύ ότι οι φιλόσοφοι συγκρούονται, όχι οι φιλοσοφίες.
Η σύγκρουση γίνεται βέβαια λόγω του προαιώνιου πάθους για επιβολή και κυριαρχία.

Αυτό ακριβώς, μίλησες για πάθος. Εγώ μίλησα για ανθρώπους που αντιλαμβάνονται το θείο ανάλογα με τις δικές τους ικανότητες και, θα συμπλήρωνα, παρορμώμενοι και από τα δικά τους προσωπικά πάθη, τα οποία θα τους οδηγήσουν να αποδώσουν την έννοια του θείου μέσα από αυτό τον διαστρεβλωτικό φακό, αν βασιστούν αποκλειστικά και μόνο στο δικό τους εγωισμό.


quote:

Σαφώς και υπάρχουν διαμετρικά αντίθετες φιλοσοφίες. Αλλά μέσα στο ίδιο ρεύμα οι διαφορές που προκαλούν τις συγκρούσεις, προέρχονται από το προαναφερόμενο πάθος.
Θέλεις να το δεις στο χριστιανισμό ;
Οι θεμελιώδεις διαφορές ανάμεσα στους ορθόδοξους και τους καθολικούς είναι το filioque, (κάτι βέβαια για το οποίο καμία πλευρά δεν μπορεί να έχει άποψη εκτός αν έχει συνομιλήσει απευθείας με το θεό) και τα πρωτεία στην ιεραρχία.
(έχει κανείς κανένα ερώτημα για το ποιος είναι ο βασικός λόγος της διαφωνίας ;)
Οι διαμαρτυρόμενοι από την άλλη διαφωνούν με τη λογοκρισία στην Παλαιά Διαθήκη καθώς και με την εμπορευματοποίηση της θρησκείας, προχωρώντας όμως σε πιο άγρια εμπορευματοποίηση οι ίδιοι

Εδώ πιστεύω πως κάνεις λάθος.
Με την προσθήκη αυτή πρόκειται για αλλοίωση του ομοουσίου της Τριαδικότητας του Θεού. Δεν είναι απλά θέμα προτίμησης δύο ίδιων πραγμάτων.


quote:

To μεγαλείο της ανθρώπινης φύσης, αυτό που ξεχωρίζει τον άνθρωπο από τα ζώα, είναι η ελεύθερη βούληση.
Εφόσον πιστεύεις στη δημιουργία μας από το θεό, θα πιστεύεις υποθέτω ότι δεν έκανε λάθος που μας έδωσε την ελεύθερη βούληση…
Η μεγάλη απάτη των ιερατείων είναι αυτή ακριβώς. Επιδιώκουν να ορίσουν φραγμούς στην σκέψη και στη βούληση. Να γίνουν μικροί θεοί, ορίζοντας με κανόνες και απαγορεύσεις τη διαδικασία της ζωής.


Φίλε Άλετ,
Ελεύθερη βούληση δεν σημαίνει πάντα και σωστή επιλογή. Δεν έχουμε όλοι οι άνθρωποι την ικανότητα της σωστής επιλογής (θα έλεγα η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων).
Όπως ο άνθρωπος μεγαλώνει και ωριμάζει σωματικά, το ίδιο γίνεται και πνευματικά.
Στο παιδί σου δεν του θέτεις κανόνες και απαγορεύσεις;
Γιατί, τι σκοπό έχουν;
Αυτό βέβαια, το παιδί σου, μεγαλώνοντας, κάποια στιγμή, θα σε γράψει κανονικά και θα πάρει το δρόμο του. Αυτό που θα επιθυμείς είναι να του φανούν χρήσιμα τα όσα εσύ προσπάθησες να του μάθεις.
Όπως και να έχει όμως, το παιδί σου θα πάρει τις δικές του αποφάσεις άσχετα με το αν εσύ του είχες βάλει κανόνες και απαγορεύσεις.

Έτσι και η οργανωμένη Εκκλησία. Στόχος της είναι να βοηθήσει στην πνευματική ωρίμανση του ανθρώπου (πράγμα το οποίο διεκόπη με το προπατορικό αμάρτημα), η οποία και θα τον οδηγήσει προς τη σωτηρία, την αιωνιότητα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SperanS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2007, 13:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SperanS
quote:
alet
Φιλοσοφία φίλε μου (ελπίζω να μην σε ενοχλεί η προσφώνηση) δεν είναι η επιδίωξη της σοφίας, της γνώσης και της αλήθειας μέσω της λογικής.
Την επιδίωξη αυτή στα σύγχρονα ελληνικά θα τη λέγαμε “σπουδές” (όχι όπως έχουν καταντήσει αλλά όπως θα έπρεπε να είναι).
Οι σπουδές είναι σαφώς απαραίτητες αλλά δεν είναι αυτή καθαυτή η φιλοσοφία.

Φιλοσοφία είναι σύμφωνα με τον Russell (και όχι μόνο) και το ασπάζομαι απόλυτα, η διερεύνηση των ερωτημάτων που προκύπτουν από τον άνθρωπο και τη θέση του στον κόσμο (το γνωστό: Ποιος είμαι ; Από πού έρχομαι ; Πού πηγαίνω ;)


Η ετυμολογια της λεξης "φιλο-σοφια" δεικνυει και το πραγματικο της νοημα. Η λεξη ειναι ελληνικη, την ελληνικη γλωσσα μιλαμε, δεν προκειται να περιμενουμε απο ξενους να μας πουν τι ειναι η φιλοσοφια.

quote:
alet
Πίστεψε με έχω διαβάσει και Πλάτωνα και Αριστοτέλη αν και νομίζω ότι η αρχαία ελληνική φιλοσοφία, πόσο μάλλον η φιλοσοφία γενικότερα, ούτε ξεκινάει αλλά ούτε και τελειώνει με αυτούς. Ίσα – ίσα, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

Φυσικα και δεν ξεκιναει ουτε τελειωνει η φιλοσοφια σ' αυτους. Απλως αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι ακομη και με στοιχειωδη ενασχοληση με τους πιο γνωστους στο ευρυ κοινο, γινεται να καταλαβει κανεις το ποσο ρηχη ειναι η χριστιανικη διδασκαλια. Ποσο μαλλον να ασχοληθει και πιο σοβαρα.

quote:
alet
Ο χριστιανισμός αγαπητέ μου για να είμαι πιο ακριβής από το προηγούμενο post , φιλοσοφικά είναι ρεύμα της Στωικής σχολής συγκεντρώνοντας όμως και στοιχεία από άλλα φιλοσοφικά ρεύματα.

Δεν συγκρινεται με το βαθος της Στωικης φιλοσοφιας. Μπορει να εχει λιγες επιφανειακες ομοιοτητες αλλα αυτες ακριβως οι θεσεις υπαρχουν σε ολη την αρχαια ελληνικη ηθικη φιλοσοφια πολυ πιο εμπεριστατωμενες, θεμελιωμενες και αιτιολογημενες.

quote:
alet
Ο Ζήνων (ο ιδρυτής της Στωικής σχολής) δίδασκε την αταραξία της ψυχής από τα πάθη (φόβος, απληστία, λύπη, χαρά κλπ.), ώστε η ψυχή να μπορεί να συναντήσει τα υψηλότερα πνευματικά ιδανικά ανεμπόδιστα.

Αυτη η πεποιθηση ειναι κοινη σε ολη την ελληνικη ηθικη φιλοσοφια. Προχειρα παραδειγματα: Επτα σοφοι, Πυθαγορας, Πλατων, Αριστοτελης και αλλοι. Αυτο ηταν κατι αυτονοητο για την αρχαια ελληνικη φιλοσοφια.

quote:
alet
Βασικές έννοιες της Στωικής σχολής και του χριστιανισμού είναι η ταπεινοφροσύνη, η αρμονία και η αδελφοσύνη.

Με συγχωρεις κι ολας αλλα πλακα μου κανεις;;; Οι εννοιες αυτες ηταν αυτονοητες και κοινες σε ολη την ελληνικη ηθικη φιλοσοφια. (Η ταπεινοφροσυνη βεβαια ειναι χριστιανικη εννοια για να ισοπεδωνει την ανθρωπινη προσωπικοτητα. Στην ελληνικη φιλοσοφια εχουμε την σωφροσυνη και την σεμνοτητα που δεν ισοπεδωνουν τον ανθρωπο.)
Στην ελληνικη φιλοσοφια εχουμε οργανωμενο και αιτιολογημενο συστημα ηθικης, πολυ περισσοτερες αρετες και το σημαντικοτερο, λογικα επιχειρηματα που αποδεικνυουν οτι η αποκτηση τους μπορει να κανει τον ανθρωπο πιο ευτυχισμενο.
Αντιθετα ο χριστιανισμος υποστηριζει λιγες επιλεγμενες αρετες που ισοπεδωνουν τον ανθρωπο και τον ωθουν στη τυφλη πιστη και την προσευχη υπο το φοβο ττης τιμωριας και της κολασης. Ελαχιστες επιφανειακες ομοιοτητες υπαρχουν τιποτα παραπανω. Δεν υπαρχει συγκριση.

Αληθεια μηπως αναρωτηθηκατε ποτε γιατι αναμεσα στις σημαντικες αρετες που λειπουν απο τον χριστιανισμο ειναι και η ανδρεια;;; Μηπως γιατι ο ιδιος ο ιησους ηταν δειλος και κλαψιαρης;;(βλ ορος των ελαιων κ στον σταυρο). Ολοκληρος "θεος" που φοβοταν τον πονο και τον θανατο. Αχ ρε Σπαρτιατη Λεωνιδα που εισαι να δεις τι θεο προσκυνανε.

quote:
alet
Η έννοια της αρετής όπως και του ήθους κατά τον Αριστοτέλη, ειδικότερα η θεωρία του ότι η αρετή είναι κάτι που αποκτάται και δεν κληρονομείται, είναι θεμελιώδης έννοια και του χριστιανισμού.
Πέραν αυτών, έννοιες όπως Παράδεισος και Κόλαση θα βρεις στους Ορφικούς (Παράδεισος = Ηλύσια Πεδία και Κόλαση = Τιμωρίες ψυχής και σώματος) και στον Εμπεδοκλή (Σπηλιά της Γης = Κόλαση που θα περιπλανούνται επί 30.000 χρόνια οι αμαρτωλοί).


Παλι ολα αυτα θεωρουνται αυτονοητα στην ελληνικη φιλοσοφια. Ειναι κοινες πεποιθησεις. Η αιτιολογηση τους ειναι το σπουδαιο και το βαθος της υποθεσης.

Για να συνοψισω εν συντομια. Οποιες ομοιοτητες εχει ο χριστιανισμος με την ελληνικη ηθικη φιλοσοφια ειναι ελαχιστες (μπροστα στον ογκο της ελληνικης φιλοσοφιας), επιφανειακες, και υπο τελειως διαφορετικο πρισμα.
Στην ελληνικη φιλοσοφια εμφανιζεται η οργανωμενη, πλουσια και θεμελιωμενη ηθικη θεωρια με επιχειρηματα και λογικους συλλογισμους. Σκοπος ειναι, αποδειξεις στην ερευνα της ευτυχιας και της τελειωσης του ανθρωπου.
Ο χριστιανισμος απο την αλλη δεν συγκεντρωσε τιποτα. Η ηθικη του ειναι φτωχη χωρις βαθος με στοιχειωδεις και κοινες ηθικες αποψεις τις οποιες δεν μπορει να στηριξει πουθενα παραμονο σε αυθαιρετες παραδοχες και εκφοβισμους κολασεως. Η πιστη, η ομολογια και η προσευχη σωζουν τον ανθρωπο συμφωνα με τον χριστιανισμο, οχι η αρετη. Θα σωθει αυτος που θα ομολογησει τον ιησου θεο του και οχι ο εναρετος που θα τον αρνηθει ως κακο διδασκαλο.

Ειναι ατοπο να συγκρινουμε θεωριες Ελληνων φιλοσοφων με αυτες αμαθων Ιουδαιων ψαραδων και τσοπαναραιων.

quote:
alet
Αγαπητέ SperanS, η τελευταία μόδα της προγονολατρείας και της αρχαιολατρείας στα όρια της αρχαιοπληξίας, δεν ήταν ιδεώδες των αρχαίων ελλήνων φιλοσόφων.
Αυτό δεν το λέω για εσένα προσωπικά γιατί δεν σε γνωρίζω, αλλά για πολλούς συνέλληνες.

Αρχαιοπληξια ειναι καινουργιος υποτιμητικος ορος. Δεν νομιζω οτι υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που ειναι πραγματικα τοσο ακραιοι. Γενικως φαινεται οτι χρησιμοποιειται εναντι σε ολους οσους ασχολουνται με την ελληνικη σκεψη με συκοφαντικους σκοπους. ΕΙμαι βεβαιος οτι εσυ συγκεκριμενα δεν εχεις τετοιες προθεσεις. Ομως καλο θα ηταν να μην γενικευουμε ετσι.

quote:
alet
Ο σεβασμός της παράδοσης και του παρελθόντος είναι θεμιτός και απαραίτητος, δεν σημαίνει όμως άρνηση και αποδοκιμασία οποιασδήποτε ιδέας δεν πηγάζει από το εθνικό μας παρελθόν.
Υπάρχουν πολιτισμοί εφάμιλλοι του αρχαιοελληνικού και παλαιότεροι του, που δεν πρέπει να τους αγνοούμε ή να τους παραγνωρίζουμε ή και νεότεροι που έχουν εξίσου σημαντικά πράγματα να προσφέρουν.

Σεβομαι απολυτα αλλους σπουδαιους πολιτισμους και φιλοσοφιες και ενδιαφερομαι να τους μελετω. Εγω αντιτιθεμαι σε αλλες φιλοσοφιες και πολιτισμους που εχουν κανει και εξακολουθουν να κανουν μεγαλη ζημια στην ανθρωποτητα.

quote:
alet
Δυστυχώς αγαπητέ SperanS η Ελλάδα ως φυτώριο πνεύματος, ως πηγή πολιτισμού και σοφίας, δείχνει να έχει στερέψει αιώνες τώρα και η πολιτική των “αρχαιολατρών” δεν βοηθάει να αποκτήσει ζωή πάλι.
Καλή είναι η μελέτη του Αριστοτέλη και του Πλάτωνα (που επιμένω ότι δεν είναι οι μοναδικοί) αλλά δεν φτάνει.
Η ανθρώπινη σκέψη έχει προοδεύσει και προοδεύει συνεχώς, εμείς όμως έχουμε μείνει προσκολλημένοι στο “ένδοξο” παρελθόν μας χωρίς να προσφέρουμε τίποτα στο μέλλον της ανθρωπότητας.

Τους σπουδαιους πρεπει να προσπαθει να μιμηθει κανεις χωρις γραφικοτητες και υπερβολες. Εγω νομιζω οτι αν αφησουμε τις προσευχες και τις προσκυνησεις και ανοιξουμε τα βιβλια και αρχισουμε την μελετη θα προοδευσουμε. Δεν νομιζω να διαφωνει κανεις με αυτο.

----- --- -------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alet
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2007, 14:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alet
quote:

SperanS: Τους σπουδαιους πρεπει να προσπαθει να μιμηθει κανεις χωρις γραφικοτητες και υπερβολες. Εγω νομιζω οτι αν αφησουμε τις προσευχες και τις προσκυνησεις και ανοιξουμε τα βιβλια και αρχισουμε την μελετη θα προοδευσουμε. Δεν νομιζω να διαφωνει κανεις με αυτο.

Αυτή νομίζω είναι η μεγαλύτερη αλήθεια που γράφηκε σε αυτό το topic.

Περνώντας όμως στα επιμέρους αγαπητέ SperanS, γράφεις:

quote:

Η ετυμολογια της λεξης "φιλο-σοφια" δεικνυει και το πραγματικο της νοημα. Η λεξη ειναι ελληνικη, την ελληνικη γλωσσα μιλαμε, δεν προκειται να περιμενουμε απο ξενους να μας πουν τι ειναι η φιλοσοφια.

Κι όμως ο τελευταίος Έλληνας φιλόσοφος με ελληνική παιδεία που αποκτήθηκε στην Ελλάδα (γιατί εκτός Ελλάδος διδάσκονται, μετέχουν της ελληνικής παιδείας) ποιος ήταν ;

Για εμένα ήταν ο Πλήθων.
Η σύγχρονη Ελλάδα δεν έχει διανοητές ή έχει ελάχιστους, μετρημένους στα δάχτυλα. Τα λίγα φωτεινά μυαλά είτε σπούδασαν, είτε σπούδασαν και έζησαν στο εξωτερικό (Λιαντίνης, Αξελός, Καστοριάδης κλπ.)

quote:

Η ταπεινοφροσυνη βεβαια ειναι χριστιανικη εννοια για να ισοπεδωνει την ανθρωπινη προσωπικοτητα


Εδώ νομίζω ότι κάνεις λάθος. Είναι και αρχαιοελληνική έννοια και μάλιστα Πυθαγόρεια.


quote:

Αληθεια μηπως αναρωτηθηκατε ποτε γιατι αναμεσα στις σημαντικες αρετες που λειπουν απο τον χριστιανισμο ειναι και η ανδρεια;;; Μηπως γιατι ο ιδιος ο ιησους ηταν δειλος και κλαψιαρης;;(βλ ορος των ελαιων κ στον σταυρο). Ολοκληρος "θεος" που φοβοταν τον πονο και τον θανατο. Αχ ρε Σπαρτιατη Λεωνιδα που εισαι να δεις τι θεο προσκυνανε.


Και εδώ θα με βρεις αντίθετο. Ανδρεία δεν είναι να μην κλαις ή να μην φοβάσαι το θάνατο και τον πόλεμο. Ανδρεία είναι κάτι διαφορετικό (και η ελεύθερη έκφραση των συναισθημάτων είναι ανδρεία).

quote:

Ο χριστιανισμος απο την αλλη δεν συγκεντρωσε τιποτα. Η ηθικη του ειναι φτωχη χωρις βαθος με στοιχειωδεις και κοινες ηθικες αποψεις τις οποιες δεν μπορει να στηριξει πουθενα παραμονο σε αυθαιρετες παραδοχες και εκφοβισμους κολασεως. Η πιστη, η ομολογια και η προσευχη σωζουν τον ανθρωπο συμφωνα με τον χριστιανισμο, οχι η αρετη. Θα σωθει αυτος που θα ομολογησει τον ιησου θεο του και οχι ο εναρετος που θα τον αρνηθει ως κακο διδασκαλο.


Στο προηγούμενο post σε ρώτησα πως ορίζεις τη χριστιανική διδασκαλία. Από το παραπάνω καταλαβαίνω ότι χριστιανική διδασκαλία θεωρείς τη διδασκαλία του Παύλου και των επονομαζόμενων πατέρων.
Για εμένα φίλε μου αυτό δεν είναι χριστιανισμός. Είναι Παυλισμός ή δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω.
Διαβάζοντας το ευαγγέλιο του Ιωάννη (μου έχει κάνει εντύπωση ότι δεν το καταχώρησαν κι αυτό στα απαγορευμένα μαζί με τα γνωστικά, ή δεν το έφτιαξαν όπως τα άλλα 3, μάλλον δεν το κατάλαβαν) και διαβάζοντας και τις επιστολές κλπ. του Παύλου, θα διαπιστώσεις πόσο ο Παύλος διαστρέβλωσε τα πάντα. Διαβάζοντας δε και τα κείμενα των «πατέρων» πλην ελαχίστων (κειμένων, όχι πατέρων) τότε θα δεις ότι δεν υπάρχει καμία σχέση ανάμεσα στην αρχική διδασκαλία και στην δική τους άποψη για το χριστιανισμό.


quote:

Ειναι ατοπο να συγκρινουμε θεωριες Ελληνων φιλοσοφων με αυτες αμαθων Ιουδαιων ψαραδων και τσοπαναραιων.


Εδώ διακρίνω μάλλον ρατσιστική διάθεση. Παραβλέποντας την σου υπενθυμίζω ότι ένας μεγάλος στοχαστής στα τέλη του 19ου αιώνα και στις αρχές του 20ου ήταν κι ο Νάγος. Ένας άμαθος τσοπάνος.

quote:

Αρχαιοπληξια ειναι καινουργιος υποτιμητικος ορος. Δεν νομιζω οτι υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που ειναι πραγματικα τοσο ακραιοι. Γενικως φαινεται οτι χρησιμοποιειται εναντι σε ολους οσους ασχολουνται με την ελληνικη σκεψη με συκοφαντικους σκοπους. ΕΙμαι βεβαιος οτι εσυ συγκεκριμενα δεν εχεις τετοιες προθεσεις. Ομως καλο θα ηταν να μην γενικευουμε ετσι.


Εδώ έχω ένσταση. Όχι δεν χρησιμοποιώ τους όρους αδιάκριτα γι’ αυτούς που ασχολούνται με την ελληνική σκέψη, τη θαυμάζουν και τη μελετούν. Έτσι θα τους χρησιμοποιούσα και για εμένα.
Τους χρησιμοποιώ γι’ αυτούς που καταχρηστικά αυτοανακηρύχθηκαν προστάτες, υπερασπιστές κλπ. κλπ. της ελληνικής σκέψης με αλλότριους και ιδιοτελείς σκοπούς (συνήθως οικονομικό κέρδος εκδίδοντας περιοδικά κλπ.)

quote:

Σεβομαι απολυτα αλλους σπουδαιους πολιτισμους και φιλοσοφιες και ενδιαφερομαι να τους μελετω. Εγω αντιτιθεμαι σε αλλες φιλοσοφιες και πολιτισμους που εχουν κανει και εξακολουθουν να κανουν μεγαλη ζημια στην ανθρωποτητα.


Η φιλοσοφία κι ο πολιτισμός (οποιαδήποτε φιλοσοφία και οποιοσδήποτε πολιτισμός) δεν έκαναν ποτέ ζημιά στην ανθρωπότητα. Ζημιά έκαναν και κάνουν οι άνθρωποι (Είναι σαν κι αυτό που λένε ότι τα όπλα δεν σκοτώνουν, οι άνθρωποι που πατάνε τη σκανδάλη σκοτώνουν)

Fiat Lux

Edited by - alet on 11/05/2007 14:41:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alet
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2007, 15:10:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alet
quote:

Ψηλός: Μα δεν είναι θέμα ταμπέλας. Είναι θέμα ταυτότητας για να προσδιορίζεις εσύ που βρίσκεσαι αλλά και να σε προσδιορίζουν και να σε αναγνωρίζουν οι άλλοι.


Αγαπητέ Ψηλέ δεν θέλω να σε πικράνω, αλλά αυτό ακριβώς είναι η ταμπέλα.
Κάτι με το οποίο σε προσδιορίζουν και σε αναγνωρίζουν οι άλλοι.
Και ένα χριστιανό (με όποια ερμηνεία και να δώσεις στο χριστιανός, τη δική σου τη δική οποιαδήποτε) δεν τον ενδιαφέρει να τον αναγνωρίζουν οι άλλοι.


quote:

Ψηλός: Μοναδικός άνθρωπος είσαι, βεβαίως, έτσι σε βλέπει και ο Θεός, όπως και τον κάθε άνθρωπος, ανήκεις όμως σε μια ομάδα, αναπνέεις, κινείσαι, εργάζεσαι εντός μιας ομάδας που έχει μια ταυτότητα.


Έτσι όπως το λες (σύμφωνα και με τα παρακάτω) δεν ανήκεις σε ομάδα. Υποτάσσεσαι σε μια αρχή, (το ιερατείο), την οποία αν και μέλος της ομάδας δεν μπορείς να επικρίνεις, αλλάξεις κλπ.


quote:

Ψηλός: Άλλο το παράδειγμα που έφερες τώρα και άλλο αυτό που είπα πιο πάνω.
Στο παράδειγμά σου μιλάς για το Θεό που αποκαλύφθηκε στους ανθρώπους και έτσι οι άνθρωποι, του 30 μ.Χ. τον δέχθηκαν.
Εμείς πιστεύουμε σε έναν αποκεκαλυμμένο Θεό και θεμελιώδης λίθος της πίστης μας είναι η Ανάστασή Του, η οποία έχει καταγραφεί και ως ιστορικό γεγονός.
Δεν φτάσαμε στη γνώση του Θεού μέσω του στοχασμού της φιλοσοφίας.
Η γνώση του Θεού και η κοινωνία μαζί του δεν επιτυγχάνονται μόνο φιλο-θεο-σοφώντας.
Όσοι στοχασμοί, άλλοι τόσοι Θεοί.


Όπως σου είπα και το γνωρίζεις «άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου»
Αν λοιπόν σε μια δεύτερη αποκάλυψη του θείου (μήπως έχεις πληροφορίες ότι δεν θα γίνει ;) τροποποιηθούν τα μέχρι τώρα πιστεύω σου, τι θα κάνεις ;
Δεν θα ακολουθήσεις τα νέα, για να μην προδώσεις τα παλιά ;

quote:

"Καμιά φιλοσοφία ή φιλοσόφημα, ως δημιούργημα ενός φιλοσόφου ή συλλογικά μιας σχολής φιλοσοφίας, δεν μπορεί να κατοχυρώσει το φως της αλήθειας του πραγματικά Όντος. Η φιλοσοφία ως αγιασμός πνεύματος δεν μπορεί να μονοπωλήσει, στηριγμένη στις δυνάμεις της ατομικής ή συλλογικής συνειδήσεως, το αιώνιο φως του Όντως Όντος. Η ατομική συνείδηση δεν είναι τίποτε άλλο από το «φαεινό αλωνάκι», που δέχεται μερικό από αυτό το φως και ανάλογα με την οξύνοιά του γίνεται μια βουνοκορφή με το δικό της ορίζοντα και τις ενοράσεις της. Έτσι η φιλοσοφία γίνεται ο συνδετικός κρίκος μεταξύ της επιστήμης με την έμφασή της στην εξωτερική αλήθεια και της θρησκείας, ως επίγνωσης και πλήρους συνειδητοποίησης του Ηρακλείτειου αποφθέγματος: «Ανθρώπων σοφότατος προς Θεόν πίθηκος φανείται»"


Δεν νομίζω ότι συγκεκριμένο κείμενο σηκώνει σχολιασμό.

quote:

Ψηλός: Έχει, διότι αν διαφέρουν, οι προσωπικές αναζητήσεις, των 7 δις ανθρώπων, τότε υπάρχει η πιθανότητα να δημιουργήσουμε 7 δις διαφορετικούς "Χριστιανισμούς".


Νομίζω ότι κάνεις λάθος. Αν π.χ. κοιτάνε ένα κτήριο 100 διαφορετικοί άνθρωποι από 100 διαφορετικές μεριές, θα έχουν δει 100 διαφορετικές απόψεις του ίδιου κτηρίου.

quote:

Ψηλός: Αυτό ακριβώς, μίλησες για πάθος. Εγώ μίλησα για ανθρώπους που αντιλαμβάνονται το θείο ανάλογα με τις δικές τους ικανότητες και, θα συμπλήρωνα, παρορμώμενοι και από τα δικά τους προσωπικά πάθη, τα οποία θα τους οδηγήσουν να αποδώσουν την έννοια του θείου μέσα από αυτό τον διαστρεβλωτικό φακό, αν βασιστούν αποκλειστικά και μόνο στο δικό τους εγωισμό.


Μα αυτό κάνει το ιερατείο. Από τα δικά τους προσωπικά πάθη, οδηγούνται στο να αποδώσουν την έννοια του θείου μέσα από αυτό τον διαστρεβλωτικό φακό, βασισμένοι αποκλειστικά και μόνο στο δικό τους εγωισμό.
Ακριβώς όπως το είπες.

quote:

Ψηλός: Εδώ πιστεύω πως κάνεις λάθος.
Με την προσθήκη αυτή πρόκειται για αλλοίωση του ομοουσίου της Τριαδικότητας του Θεού. Δεν είναι απλά θέμα προτίμησης δύο ίδιων πραγμάτων.


Δεν πιστεύω ότι κάνω λάθος.
Μπορείς σε παρακαλώ να μου υποδείξεις ποιος έχει δίκιο ; Αιτιολογώντας το όμως βασισμένος στην Χριστιανική διδασκαλία όπως προκύπτει από τα ευαγγέλια.

quote:

Ψηλός: Φίλε Άλετ,
Ελεύθερη βούληση δεν σημαίνει πάντα και σωστή επιλογή. Δεν έχουμε όλοι οι άνθρωποι την ικανότητα της σωστής επιλογής (θα έλεγα η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων).
Όπως ο άνθρωπος μεγαλώνει και ωριμάζει σωματικά, το ίδιο γίνεται και πνευματικά.
Στο παιδί σου δεν του θέτεις κανόνες και απαγορεύσεις;
Γιατί, τι σκοπό έχουν;
Αυτό βέβαια, το παιδί σου, μεγαλώνοντας, κάποια στιγμή, θα σε γράψει κανονικά και θα πάρει το δρόμο του. Αυτό που θα επιθυμείς είναι να του φανούν χρήσιμα τα όσα εσύ προσπάθησες να του μάθεις.
Όπως και να έχει όμως, το παιδί σου θα πάρει τις δικές του αποφάσεις άσχετα με το αν εσύ του είχες βάλει κανόνες και απαγορεύσεις.
Έτσι και η οργανωμένη Εκκλησία. Στόχος της είναι να βοηθήσει στην πνευματική ωρίμανση του ανθρώπου (πράγμα το οποίο διεκόπη με το προπατορικό αμάρτημα), η οποία και θα τον οδηγήσει προς τη σωτηρία, την αιωνιότητα.


Η οργανωμένη εκκλησία ; Μπορείς σε παρακαλώ πάλι βασισμένος στην Χριστιανική διδασκαλία όπως προκύπτει από τα ευαγγέλια να μου εξηγήσεις πως προέκυψε η οργανωμένη εκκλησία ;
Που ορίζονται οι απαγορεύσεις και οι φραγμοί, οι αφορισμοί (η γελοιωδέστερη πρακτική της εκκλησίας) και όλοι αυτοί οι κανόνες που προσπαθούν να επιβάλλουν ;

Και στα 2 ερωτήματα σε παρακαλώ να μου απαντήσεις βασισμένος στα ευαγγέλια, τα θεμέλια υποτίθεται του χριστιανισμού και όχι σε πατερικά και συνοδικά κείμενα γιατί έτσι θα ήταν σαν να δικάζουν οι εγκληματίες τον εαυτό τους.


Fiat LuxΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2007, 15:50:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Αν δεν σας αρέσει ο χριστιανισμός (και εννοείτε αυτά που λέτε) μην παντρεύεστε στην εκκλησιά και μην βαπτίζεται τα παιδιά σας στην εκκλησιά. Μην κάνετε το λάθος που έκαναν οι γονείς σας, βαπτίζοντάς σας με το ζόρι. Κάτι τέτοιο όμως θα ‘ταν προσβολή προς τους γονείς, και τους παππούδες μας (εξάλλου τα κούλουμα, οι ονομαστικές εορτές, το κοκορέτσι το Πάσχα και γενικά οι ευκαιρίες για να ΦΑΜΕ και να ΓΛΕΝΤΗΣΟΥΜΕ, είναι γλυκές για να τις αποχαιρετιστούμε)
libero

Φίλε libero , σε διαβεβαιώ , οτι κανένας δεν θα ασχολείτο με τον χριστιανισμό , αν δεν υπήρχε αυτή η πολεμική από το ιερατείο , ενάντια στους μή χριστιανούς συμπολίτες μας , και ειδικότερα στους αρχαιολάτρες .
Εκτός τούτου είναι μεγάλη πρόκληση για το κοινωνικό σύνολο , (εκτός φυσικά από τους φανατικούς) , η χρηματοδότηση της εκκλησίας από τον κρατικό προϋπολογισμό , η μη φορολόγηση των εσόδων της , οι παρεμβάσεις της στα πολιτικά και πολιτιστικά δρώμενα , οι παρεμβάσεις της μέσω των μηχανισμών που διαθέτει ώστε μολονότι ο νόμος που αφορά την καύση των νεκρών στήν χώρα μας ψηφίστηκε προ διετίας , έμεινε τελικά κενό γράμμα κλπ κλπ .
Όσο για τις τελετές γάμου και βαφτίσεως , πάρα πολλές γίνονται από την ανάγκη της αποφυγής γκετοποίησης από το περιβάλλον , ιδιως στις κλειστές κοινωνίες της επαρχίας .
Συγκεκριμένα γνωρίζω οικογένεια αρχαιοφίλων που ο μεν άνδρας είναι στρατιωτικός και η γυναίκα καθηγήτρια , οι οποίοι λόγω του κοινωνικού περίγυρου της επαρχιακής πόλης στην οποία ζουν όχι μόνο έκαναν θρησκευτικό γάμο , αλλά και τα παιδιά τους τα βάφτισαν στην τοπική μητρόπολη με αρχιερέα .
Όσο για τις γιορτές , αν ρίξεις φίλε μου μιά ματια στην συγκριτική μυθολογία , οι περισσότερες είναι μετονομασία προχριστιανικών εορτών .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2007, 17:45:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Ψηλός: Μα δεν είναι θέμα ταμπέλας. Είναι θέμα ταυτότητας για να προσδιορίζεις εσύ που βρίσκεσαι αλλά και να σε προσδιορίζουν και να σε αναγνωρίζουν οι άλλοι.


Αγαπητέ Ψηλέ δεν θέλω να σε πικράνω, αλλά αυτό ακριβώς είναι η ταμπέλα.
Κάτι με το οποίο σε προσδιορίζουν και σε αναγνωρίζουν οι άλλοι.
Και ένα χριστιανό (με όποια ερμηνεία και να δώσεις στο χριστιανός, τη δική σου τη δική οποιαδήποτε) δεν τον ενδιαφέρει να τον αναγνωρίζουν οι άλλοι.

Συμφωνώ, αλλά Χριστιανός δεν σημαίνει κάτι το γενικό, απροσδιόριστο ή/και ατομικό/προσωπικό χαρακτηριστικό.
Ο ίδιος ο Χριστός έθεσε κάποιες "προϋποθέσεις".
Ο Χριστός μας είπε "σήκωσε το σταυρό σου (της υλικής ζωής, αλλά και τον πνευματικό) και ακολούθησέ με". Δεν είπε "μείνε εκεί που είσαι (στις προσωπικές σου πνευματικές σου θέσεις και αντιλήψεις) και θα είσαι Χριστιανός, όπως κι αν με αντιλαμβάνεσαι".

Τι στιγμή, λοιπόν, που μια ομάδα ατόμων "σέβονται" τις εν λόγω προϋποθέσεις, και μόνοι τους, αλλά και οι άλλοι, τους αντιλαμβάνονται ως Χριστιανούς.


quote:

quote:

Ψηλός: Μοναδικός άνθρωπος είσαι, βεβαίως, έτσι σε βλέπει και ο Θεός, όπως και τον κάθε άνθρωπος, ανήκεις όμως σε μια ομάδα, αναπνέεις, κινείσαι, εργάζεσαι εντός μιας ομάδας που έχει μια ταυτότητα.


Έτσι όπως το λες (σύμφωνα και με τα παρακάτω) δεν ανήκεις σε ομάδα. Υποτάσσεσαι σε μια αρχή, (το ιερατείο), την οποία αν και μέλος της ομάδας δεν μπορείς να επικρίνεις, αλλάξεις κλπ.

Το υποτάσσομαι ανάλογα πώς το αντιλαμβάνεται ο καθένας, μπορεί να έχει και διαφορετικές έννοιες.
Και στο Χριστό πρέπει να "υποταχθούμε". Υπάρχουν κανόνες και αρχές που έθεσε ο ίδιος ο Κύριος.
Θυμήσου τι είπε στους ψαράδες όταν τους κάλεσε κοντά του;
Θυμήσου αυτούς που είχαν αγοράσει χωράφι, είχαν παντρευτεί, είχαν αγοράσει ζώα …….


quote:

quote:

Ψηλός: Άλλο το παράδειγμα που έφερες τώρα και άλλο αυτό που είπα πιο πάνω.
Στο παράδειγμά σου μιλάς για το Θεό που αποκαλύφθηκε στους ανθρώπους και έτσι οι άνθρωποι, του 30 μ.Χ. τον δέχθηκαν.
Εμείς πιστεύουμε σε έναν αποκεκαλυμμένο Θεό και θεμελιώδης λίθος της πίστης μας είναι η Ανάστασή Του, η οποία έχει καταγραφεί και ως ιστορικό γεγονός.
Δεν φτάσαμε στη γνώση του Θεού μέσω του στοχασμού της φιλοσοφίας.
Η γνώση του Θεού και η κοινωνία μαζί του δεν επιτυγχάνονται μόνο φιλο-θεο-σοφώντας.
Όσοι στοχασμοί, άλλοι τόσοι Θεοί.


Όπως σου είπα και το γνωρίζεις «άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου»
Αν λοιπόν σε μια δεύτερη αποκάλυψη του θείου (μήπως έχεις πληροφορίες ότι δεν θα γίνει ;) τροποποιηθούν τα μέχρι τώρα πιστεύω σου, τι θα κάνεις ;
Δεν θα ακολουθήσεις τα νέα, για να μην προδώσεις τα παλιά ;

Τι εννοείς με το "τροποποιηθούν";

quote:

quote:

Ψηλός: Έχει, διότι αν διαφέρουν, οι προσωπικές αναζητήσεις, των 7 δις ανθρώπων, τότε υπάρχει η πιθανότητα να δημιουργήσουμε 7 δις διαφορετικούς "Χριστιανισμούς".


Νομίζω ότι κάνεις λάθος. Αν π.χ. κοιτάνε ένα κτήριο 100 διαφορετικοί άνθρωποι από 100 διαφορετικές μεριές, θα έχουν δει 100 διαφορετικές απόψεις του ίδιου κτηρίου.

Και αν ζητήσεις από τους 100 διαφορετικούς ανθρώπους να σου ζωγραφίσουν το κτίριο (το Χριστιανισμό), οι ζωγραφιές τους θα μοιάζουν μεταξύ τους;

quote:

quote:

Ψηλός: Αυτό ακριβώς, μίλησες για πάθος. Εγώ μίλησα για ανθρώπους που αντιλαμβάνονται το θείο ανάλογα με τις δικές τους ικανότητες και, θα συμπλήρωνα, παρορμώμενοι και από τα δικά τους προσωπικά πάθη, τα οποία θα τους οδηγήσουν να αποδώσουν την έννοια του θείου μέσα από αυτό τον διαστρεβλωτικό φακό, αν βασιστούν αποκλειστικά και μόνο στο δικό τους εγωισμό.


Μα αυτό κάνει το ιερατείο. Από τα δικά τους προσωπικά πάθη, οδηγούνται στο να αποδώσουν την έννοια του θείου μέσα από αυτό τον διαστρεβλωτικό φακό, βασισμένοι αποκλειστικά και μόνο στο δικό τους εγωισμό.
Ακριβώς όπως το είπες.

Το ιερατείο, στο πέρασμα των αιώνων, αποτελείτο από φωτισμένους ανθρώπους.
Τη φώτιση τη χαρίζει ο Θεός στους ανθρώπους, οι οποίοι με πολλή πνευματική εργασία και αφοσίωση επιτυγχάνουν τη θέωση (το λέω πολύ επιγραμματικά).
Άνθρωποι φωτισμένοι, όπως και οι πρώτοι Απόστολοι, οδηγούν το ποίμνιο του Χριστού και σήμερα, όπως ο Ίδιος όρισε τότε.

Αν υπήρξαν ή υπάρχουν σήμερα κάποιες εξαιρέσεις που αμαυρώνουν την εικόνα του δεν θα πρέπει να τους παίρνει η μπάλα όλους.
Δεν θα ήθελα να ακολουθήσουμε στον κατήφορο τους σημερινούς αρχαιολάτρεις.

Στην Εκκλησία μπορούμε να συμμετέχουμε όλοι (δεν υπάρχει δημοκρατικότερο σύστημα "διοίκησης") και υπάρχουν φίλτρα που φιλτράρουν το εγωιστικό και το άχρηστο. Αργά ή γρήγορα, αυτά αποβάλλονται και μένει μόνο ο "αφρός".

quote:

quote:

Ψηλός: Εδώ πιστεύω πως κάνεις λάθος.
Με την προσθήκη αυτή πρόκειται για αλλοίωση του ομοουσίου της Τριαδικότητας του Θεού. Δεν είναι απλά θέμα προτίμησης δύο ίδιων πραγμάτων.


Δεν πιστεύω ότι κάνω λάθος.
Μπορείς σε παρακαλώ να μου υποδείξεις ποιος έχει δίκιο ; Αιτιολογώντας το όμως βασισμένος στην Χριστιανική διδασκαλία όπως προκύπτει από τα ευαγγέλια.


Συμφωνείς πως το φιλιόκβε, όπως είναι διατυπωμένο (το πρόβλημα, κατ' εμέ γεννήθηκε από γλωσσική αστοχία) αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης της Αδιαιρέτου και Ομοουσίου Τριάδος ή θεωρείς πως και στις δύο "εκδόσεις" του το Πιστεύω είναι το ίδιο;

quote:

Η οργανωμένη εκκλησία ; Μπορείς σε παρακαλώ πάλι βασισμένος στην Χριστιανική διδασκαλία όπως προκύπτει από τα ευαγγέλια να μου εξηγήσεις πως προέκυψε η οργανωμένη εκκλησία ;
Που ορίζονται οι απαγορεύσεις και οι φραγμοί, οι αφορισμοί (η γελοιωδέστερη πρακτική της εκκλησίας) και όλοι αυτοί οι κανόνες που προσπαθούν να επιβάλλουν ;

Και στα 2 ερωτήματα σε παρακαλώ να μου απαντήσεις βασισμένος στα ευαγγέλια, τα θεμέλια υποτίθεται του χριστιανισμού και όχι σε πατερικά και συνοδικά κείμενα γιατί έτσι θα ήταν σαν να δικάζουν οι εγκληματίες τον εαυτό τους.



Όσον αφορά τα παραπάνω θα σου απαντήσω όταν πάω σπιτι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2007, 18:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
quote:
Ψηλός
Το ιερατείο, στο πέρασμα των αιώνων, αποτελείτο από φωτισμένους ανθρώπους.
Τη φώτιση τη χαρίζει ο Θεός στους ανθρώπους, οι οποίοι με πολλή πνευματική εργασία και αφοσίωση επιτυγχάνουν τη θέωση (το λέω πολύ επιγραμματικά).

Είσαι σίγουρος ότι στο πέρασμα των αιώνων, δεν είχαμε καμιά διακοπή ρεύματος ;

quote:
Ψηλός
Άνθρωποι φωτισμένοι, όπως και οι πρώτοι Απόστολοι, οδηγούν το ποίμνιο του Χριστού και σήμερα, όπως ο Ίδιος όρισε τότε.

Φίλε μου Ψηλέ, χίλια χρόνια να μου ζήσεις.

Στράτος


Παν μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2007, 19:06:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Ψηλός
Το ιερατείο, στο πέρασμα των αιώνων, αποτελείτο από φωτισμένους ανθρώπους.
Τη φώτιση τη χαρίζει ο Θεός στους ανθρώπους, οι οποίοι με πολλή πνευματική εργασία και αφοσίωση επιτυγχάνουν τη θέωση (το λέω πολύ επιγραμματικά).

Είσαι σίγουρος ότι στο πέρασμα των αιώνων, δεν είχαμε καμιά διακοπή ρεύματος ;



Μπα δεν πιστεύω. Είχαν και λάμπες και κεριά άμα γινόταν καμιά διακοπή.

quote:

quote:
Ψηλός
Άνθρωποι φωτισμένοι, όπως και οι πρώτοι Απόστολοι, οδηγούν το ποίμνιο του Χριστού και σήμερα, όπως ο Ίδιος όρισε τότε.

Φίλε μου Ψηλέ, χίλια χρόνια να μου ζήσεις.



Σ' ευχαριστώ. Το ίδιο εύχομαι και εγώ για σένα.

Στράτος


Παν μέτρον άριστον

[/quote]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2007, 20:14:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
Ειλικρινά ψηλέ, πέρα από την πλάκα, χαίρομαι που δεν παρεξηγείσαι με το χιούμορ μου.

Να ‘σαι καλά


Στράτος


Παν μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2007, 23:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero
maraki8...
quote:
Έχω ξαναπεί και στο παρελθόν,ότι το ιερατείο και οι πορωμένοι είναι που με ενοχλούν και όχι οι εκάστοτε θρησκείες

mi scusi
δεν τα έχω διαβάσει όλα…
quote:
Χωρίς αυτό να σημαίνει όμως ότι κάτι κειμενάκια από την αγία γραφή(π.χ. κάποιες επιστολές του Παύλου),δεν είναι άκρως ενοχλητικά...
Δεν έχω διαβάσει την αγία γραφή αλλά ούτε και κανέναν φιλόσοφο, γι’ αυτό, δεν μπορώ να πω τίποτε. Στο κάτω, κάτω άνθρωπος ήταν κι αυτός και όπως όλοι οι άνθρωποι κάνουμε λάθη. Ας τον να γράφει, ελευθερία λόγου έχουμε.
quote:
Μα δεν είναι γελοίο;;;;να λέει τέτοια πράγματα στη γυναίκα του αρρώστου;;δεν πιστεύω να τα ασπάζεσαι,ε;
Με αυτά που λέει αυτή η κυρία, όχι.

Αλλά λένε κάτι τέτοια, σε αυτούς που μόλις έχουν χάσει τα αγαπημένα τους πρόσωπα, για να τους παρηγορήσουν, όπως ακριβώς σε ένα τραπέζι, αν χυθεί κάτι στο τραπεζομάντιλό ή σπάσει κανά ποτήρι, λένε στην νοικοκυρά «γούρι, γούρι!» Είναι κάτι το στιγμιαίο και αυθόρμητο, έ και λίγο γελοίο.

quote:
Κοίτα,δεν ξέρω ποιός είναι ο Τσαγκρινός.

Καλά, δεν βλέπεις ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΑΝΕΞΗΓΙΤΟΥ του Χαρδαβέλα?
quote:
Επίσης δεν ξέρω που το είδες το μίσος.Είναι δυνατή λέξη αγαπητέ μου και δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.Μάλλον μπερδεύεις την άρνηση υποταγής σε παράλογα πράγματα με μίσος,τι να πω
Πράγματι, μπορεί να ήταν λίγο βαριά η λέξη που χρησιμοποίησα αλλά δεν είναι ανάγκη να πεις κάποιον «τον μισώ» για να καταλάβει ο άλλος. Αυτό μπορεί να φανεί και από τον τρόπο που σχολιάζεις τον απέναντι. Δεν φαίνεται να είναι μόνο «άρνηση υποταγής». H πίστη είναι ένα παράλογο πράγμα, γι’ αυτό, ή πιστεύεις ή όχι. Δεν μπόρεσε κανένας λογικός άνθρωπος να εξηγήσει τι είναι ο Θεός και ποιος έφτιαξε τούτο τον κόσμο.
quote:
Ή επίσης,δεν θα έχεις δεί κάποια άλλα άτομα,κι εδώ και αλλού,πού όταν δεν έχουν τι να πούν,ή τους λες ότι έχεις διαφορετική άποψη από αυτούς και την θρησκεία τους,αρχίζουν τις προσβολές και τις ειρωνείες.Ή μήπως δεν τα βλέπεις αυτά;Δεν μπορώ να καταλάβω λοιπόν κι εγώ,γιατί τόσο μίσος ειδικά από αυτούς που υποστηρίζουν το "αγαπάτε αλλήλους" κλπ...

Σίγουρα, υπάρχουν από όλες τις πλευρές οι φανατικοί αλλά όπως είπε και ο alet, τον τελευταίο καιρό πολύ φασαρία γίνεται. Έτσι όπως τους βλέπω στην τηλεόραση, σε εκπομπές τύπου "πύλες του ανεξήγητου", οι παπάδες μιλάνε πιο ήρεμα.
quote:
Κοίτα,δυστυχώς στη χώρα μας ζούμε πίσω από τον ήλιο.Είμαστε ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΙ να παντρευτούμε ή να βαπτιστούμε,για κοινωνικούς λόγους.

Άρα, φταίει η κοινωνία
quote:
Όχι αγαπητέ μου.Οι παπάδες είναι πρώτα χριστιανοί και μετά Έλληνες.
Οι παπάδες , οι μπάτσοι, οι γιατροί, πάλι αυτές οι γενικεύσεις. Εγώ πρότεινα να ρωτήσετε τους παπάδες και όχι για το τι είναι πρώτα και τι δεύτερα. Δεν δαγκώνουν ξέρεις… και αφού είσαι τόσο σίγουρή πως έχεις δίκιο και αποφασισμένη να μην αλλάξεις την γνώμη σου, μην φοβάσαι, δεν θα μπορέσει ο παπάς να σε αλλάξει όσο και να επιχειρηματολογεί.
Αν και δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχουν αυτού του είδους οι συζητήσεις, οι οποίες οδηγούνται συνήθως σε καβγάδες.

Sesostris...

quote:
Φίλε libero , σε διαβεβαιώ , οτι κανένας δεν θα ασχολείτο με τον χριστιανισμό , αν δεν υπήρχε αυτή η πολεμική από το ιερατείο , ενάντια στους μή χριστιανούς συμπολίτες μας , και ειδικότερα στους αρχαιολάτρες .

Για ποια πολεμική μιλάς.
quote:
Εκτός τούτου είναι μεγάλη πρόκληση για το κοινωνικό σύνολο , (εκτός φυσικά από τους φανατικούς) , η χρηματοδότηση της εκκλησίας από τον κρατικό προϋπολογισμό , η μη φορολόγηση των εσόδων της
Κοινωνικό ελάχιστο υποσύνολο, θες να πεις. Τώρα τι να πω, ούτε πολιτικός είμαι ούτε νομικός, αλλά νομίζω πως είναι λογικό να την χρηματοδοτεί αφού έχει τους περισσότερους πιστούς. Άμα είναι να χρηματοδοτεί την κάθε αίρεση, τότε ο καθένας θα παρατούσε την δουλειά του και έφτιαχνε καινούργια θρησκεία.
quote:
οι παρεμβάσεις της στα πολιτικά και πολιτιστικά δρώμενα , οι παρεμβάσεις της μέσω των μηχανισμών που διαθέτει ώστε μολονότι ο νόμος που αφορά την καύση των νεκρών στήν χώρα μας ψηφίστηκε προ διετίας , έμεινε τελικά κενό γράμμα κλπ κλπ .

Και ποιος δεν παρεμβαίνει στα πολιτικά δρώμενα στην Ελλάδα;, όσο για τον νόμο ε, δεν είναι και ο μοναδικός που δεν εφαρμόζεται.
quote:
Όσο για τις τελετές γάμου και βαφτίσεως , πάρα πολλές γίνονται από την ανάγκη της αποφυγής γκετοποίησης από το περιβάλλον , ιδιως στις κλειστές κοινωνίες της επαρχίας .
Συγκεκριμένα γνωρίζω οικογένεια αρχαιοφίλων που ο μεν άνδρας είναι στρατιωτικός και η γυναίκα καθηγήτρια , οι οποίοι λόγω του κοινωνικού περίγυρου της επαρχιακής πόλης στην οποία ζουν όχι μόνο έκαναν θρησκευτικό γάμο , αλλά και τα παιδιά τους τα βάφτισαν στην τοπική μητρόπολη με αρχιερέα .

Ποιος φταίει γι’ αυτό, μάλλον δεν ήταν αρκετά αρχαιόφιλος αλλά, κούφια λόγια έτσι για να λέει κάτι. Μου θυμίζει κάτι άτομα, που στα φοιτητικά τους χρόνια είναι δήθεν αριστεροί και επαναστάτες αλλά όταν παίρνουν το πτυχίο γίνονται οι πιο αδίστακτοι καπιταλιστές και τα «περήφανα» νιάτα τους τα θυμούνται μόνο σε τραπέζια με τους φίλους τους, υπό την επήρεια του αλκοόλ.

Πως όμως οι κατώτεροι Ιουδαίοι με τους αποστόλους, μπόρεσαν να πείσουν τον ανώτερο Έλληνα φιλόσοφο, δεν μπορώ να το καταλάβω. Όπως δεν μπορώ να καταλάβω, που βρίσκονταν τόσους αιώνες οι αρχαιόφιλοι και επαναστάτησαν τώρα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2007, 00:31:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Έτσι και η οργανωμένη Εκκλησία. Στόχος της είναι να βοηθήσει στην πνευματική ωρίμανση του ανθρώπου (πράγμα το οποίο διεκόπη με το προπατορικό αμάρτημα), η οποία και θα τον οδηγήσει προς τη σωτηρία, την αιωνιότητα

Ας μη σχολιάσω τι στόχο έχει και πώς τον υπηρετεί η οργανωμένη εκκλησία,έχω, όμως, μια απορία:

Διεκόπη;;;


Το πρωπατορικό αμάρτημα δεν το έκαναν οι πρωτόπλαστοι; Η πνευματική ωρίμανση, ποιών (;;;) διεκόπη, απ το αμάρτημα των πρώτων ανθρώπων; Μπερδεύτηκα πάλι...


Εκτός, αν εννοείς κάτι άλλο...


quote:
Όσο αφορά τις ύβρεις κατά των Ελλήνων τι να πω, και οι παπάδες που βρίζουν, Έλληνες είναι, γιατί δεν ρωτάτε τους ίδιους για να ξεκαθαρίσει το θέμα. Ή τέλος πάντων κάντε τους μήνυση ως θιγόμενοι Έλληνες, απόγονοι του Αριστοτέλη και του Σωκράτη…, μόνο που αυτοί δεν αντέγραφαν ούτε παπαγάλιζαν άλλων λόγια, αλλά όσα είπαν και έγραψαν τα έκαναν με την ελεύθερη σκέψη τους.

Ρωτάμε αυτούς που συμφωνούν με τους παπάδες, αλλά, ας είναι...


Φίλε μου, το να επισημαίνεις κάποια πράγματα, δεν δείχνει μίσος. Αντίθετα, δείχνει ότι σε ενοχλούν γιατί, οφείλεις να τα πάρεις στα σοβαρά, τη στιγμή που πολλοί άνθρωποι τα ενστερνίζονται και να τα συζητήσεις μαζί τους.

Όλα τα άλλα περί αρχαιολατρείας, φανατισμού κ.λ.π. είναι « άλλα λόγια ν αγαπιόμαστε».

quote:
Όσοι δεν έχουν δική τους αρετή, καταφεύγουν στη γενιά τους και στους τάφους των προγόνων τους.
(Επίχαρμος)

Εγώ πιστεύω πως η γενιά του καθε λαού και οι τάφοι των προγόνων του, είναι κομμάτι της ιστορίας του.

Και λαός που δεν θυμάται την ιστορία του, δεν έχει μέλλον...

Αυτό επιδιώκεται( με αλφα ιώτα ) για τον ελληνισμό, εδώ και 1700 χρόνια.


quote:
Αν δεν σας αρέσει ο χριστιανισμός (και εννοείτε αυτά που λέτε) μην παντρεύεστε στην εκκλησιά και μην βαπτίζεται τα παιδιά σας στην εκκλησιά. Μην κάνετε το λάθος που έκαναν οι γονείς σας, βαπτίζοντάς σας με το ζόρι.

Μέχρι το 1985, δεν μπορούσε κανείς να το κάνει αυτό.

Μετά που δινόταν η δυνατότητα, νομικά, η οργανωμένη εκκλησία, όποιον το επέλεγε, τον έλουζε με ένα σωρό κατάρες.

Η μήπως όχι;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SperanS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2007, 17:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SperanS
quote:
alet
Στο προηγούμενο post σε ρώτησα πως ορίζεις τη χριστιανική διδασκαλία. Από το παραπάνω καταλαβαίνω ότι χριστιανική διδασκαλία θεωρείς τη διδασκαλία του Παύλου και των επονομαζόμενων πατέρων.
Για εμένα φίλε μου αυτό δεν είναι χριστιανισμός. Είναι Παυλισμός ή δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω.
Διαβάζοντας το ευαγγέλιο του Ιωάννη (μου έχει κάνει εντύπωση ότι δεν το καταχώρησαν κι αυτό στα απαγορευμένα μαζί με τα γνωστικά, ή δεν το έφτιαξαν όπως τα άλλα 3, μάλλον δεν το κατάλαβαν) και διαβάζοντας και τις επιστολές κλπ. του Παύλου, θα διαπιστώσεις πόσο ο Παύλος διαστρέβλωσε τα πάντα. Διαβάζοντας δε και τα κείμενα των «πατέρων» πλην ελαχίστων (κειμένων, όχι πατέρων) τότε θα δεις ότι δεν υπάρχει καμία σχέση ανάμεσα στην αρχική διδασκαλία και στην δική τους άποψη για το χριστιανισμό.

Αγαπητε alet μου θυμιζεις τον εαυτο μου πριν ελαχιστα χρονια οταν προσπαθουσα και εγω να φτιαξω τον δικο μου χριστιανισμο με τετοιους τροπους. Ηταν τα καταλοιπα απο τον παιδικο μου προσυλητισμο που δεν με αφηναν να δω καθαρα. Ομως πιστευω οτι αργα η γρηγορα θα καταλαβεις και εσυ οτι δεν οδηγει πουθενα το να προσπαθει να δει κανεις κατι που δεν υπαρχει. Παντως συνεχισε το ψαξιμο και ολα θα παρουν το δρομο τους.

quote:
quote:

Ειναι ατοπο να συγκρινουμε θεωριες Ελληνων φιλοσοφων με αυτες αμαθων Ιουδαιων ψαραδων και τσοπαναραιων.


alet
Εδώ διακρίνω μάλλον ρατσιστική διάθεση. Παραβλέποντας την σου υπενθυμίζω ότι ένας μεγάλος στοχαστής στα τέλη του 19ου αιώνα και στις αρχές του 20ου ήταν κι ο Νάγος. Ένας άμαθος τσοπάνος.

Δεν ειναι καθολου ρατσιστικη η διαθεση μου αντιθετως ειναι αξιοκρατικη. Αν π.χ. εχω προβλημα υγειας θα συμβουλευτω γιατρο και οχι τον οποιονδηποτε ασχετο. Αν πω οτι ο οποιοσδηποτε δεν ειναι ικανος να με συμβουλεψει σε θεματα υγειας αυτο δεν ειναι ρατσισμος αλλα αξιοκρατικη διαθεση. Αν ομως ενδιαφερθω για την κτηνοτροφια τοτε θα ρωτησω καποιον κτηνοτροφο και ουτω καθε εξης.

Οι πολιτισμοι κρινονται απο τα επιτευματα τους. Τα πνευματικα επιτευματα π.χ. του Ελληνικου πολιτισμου και του Εβραικου κρινονται και αυτα. Αν λοιπον θελω να ερευνησω φιλοσοφια και διδασκαλια θα κατευθυνθω εκει που με παει η λογικη και οχι εκει που με πανε τα καταλοιπα του προσυλητισμου που υπεστην απο νηπιο. Δεν νομιζω οτι λεω κατι παραλογο.


quote:
alet
Η φιλοσοφία κι ο πολιτισμός (οποιαδήποτε φιλοσοφία και οποιοσδήποτε πολιτισμός) δεν έκαναν ποτέ ζημιά στην ανθρωπότητα. Ζημιά έκαναν και κάνουν οι άνθρωποι (Είναι σαν κι αυτό που λένε ότι τα όπλα δεν σκοτώνουν, οι άνθρωποι που πατάνε τη σκανδάλη σκοτώνουν)

Εχουν κανει ζημια και πολυ μεγαλη μαλιστα. Εγω πχ δεν ειδα ποτε Νεοπυθαγορειους να σκοτωνονται με Νεοπλατωνικους, ουτε τους Στωικους με τους Επικουριους, ουτε τους Ηδονιστες με τους Κυνικους ουτε τους Ελεατες με τους οπαδους του Ηρακλειτου και απειρα παραδειγματα θα μπορουσα ακομη να πω. Ειδα ομως χριστιανους να σκοτωνονται μεταξυ τους, με εθνικους, με μουσουλμανους και ολοκληροι παγκοσμιοι (για εκεινες τις εποχες) πολεμοι να γινονται και το αιμα να ρεει.

Οταν οι δασκαλοι δεν μπορουν να πεισουν τους μαθητες τους τοτε καποιο προβλημα υπαρχει με αυτους τους δασκαλους. Καμια αλλη διδασκαλια δεν εχει προκαλεσει τετοια ζημια και υλικη και πνευματικη στην ανθρωποτητα.

----- --- -------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alet
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2007, 20:46:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alet
quote:

SperanS: Οταν οι δασκαλοι δεν μπορουν να πεισουν τους μαθητες τους τοτε καποιο προβλημα υπαρχει με αυτους τους δασκαλους. Καμια αλλη διδασκαλια δεν εχει προκαλεσει τετοια ζημια και υλικη και πνευματικη στην ανθρωποτητα.


Συμφωνώ απόλυτα με το πρώτο σκέλος. Σίγουρα υπάρχει πρόβλημα με αυτους τους δασκαλους αλλά όχι με το δεύτερο.
Η διδασκαλια δεν εχει προκαλεσει ζημια, οι "δάσκαλοι" έχουν, για να φέρω ένα παράδειγμα είναι σαν την πυρηνική ενέργεια, υπάρχει γύρω μας και μπορεί να χρησιμοποιηθεί είτε για καλό (μεγάλο καλό) είτε για κακό (μεγάλο κακό).

quote:

SperanS: Αγαπητε alet μου θυμιζεις τον εαυτο μου πριν ελαχιστα χρονια οταν προσπαθουσα και εγω να φτιαξω τον δικο μου χριστιανισμο με τετοιους τροπους. Ηταν τα καταλοιπα απο τον παιδικο μου προσυλητισμο που δεν με αφηναν να δω καθαρα. Ομως πιστευω οτι αργα η γρηγορα θα καταλαβεις και εσυ οτι δεν οδηγει πουθενα το να προσπαθει να δει κανεις κατι που δεν υπαρχει. Παντως συνεχισε το ψαξιμο και ολα θα παρουν το δρομο τους.


Για να πω την αλήθεια, εγώ τον έχω φτιάξει - για εμένα μόνο -. Σαν παιδί αν και μεγάλωσα τη δεκαετία του 70, ήμουν τυχερός να έχω γονείς κάθετα αντίθετους με τον προσηλυτισμό και πλήρως ανεξίθρησκους, οπότε και σώθηκα από τα κατηχητικά κλπ. (ακόμα και κατά τη διάρκεια της χούντας) και έχω πάρει τις δικές μου αποφάσεις που τις συζητώ αν και όταν τύχει χωρίς ποτέ να προσπαθήσω να πείσω κανέναν.

quote:

SperanS: Οι πολιτισμοι κρινονται απο τα επιτευματα τους. Τα πνευματικα επιτευματα π.χ. του Ελληνικου πολιτισμου και του Εβραικου κρινονται και αυτα. Αν λοιπον θελω να ερευνησω φιλοσοφια και διδασκαλια θα κατευθυνθω εκει που με παει η λογικη και οχι εκει που με πανε τα καταλοιπα του προσυλητισμου που υπεστην απο νηπιο. Δεν νομιζω οτι λεω κατι παραλογο.


Όχι δίκιο έχεις, αλλά δεν νομίζω να θεωρείς κι εσύ παράλογο ότι διαφωνώ κάθετα με το πας μη Έλλην βάρβαρος, ειδικότερα στη σύγχρονη εποχή (με πιέζει και το αριστερό-διεθνιστικό μου παρελθόν...).

quote:

γιαπετ: Εγώ πιστεύω πως η γενιά του καθε λαού και οι τάφοι των προγόνων του, είναι κομμάτι της ιστορίας του.

Και λαός που δεν θυμάται την ιστορία του, δεν έχει μέλλον...



Πόσο δίκιο έχεις. Την ιστορία όμως πρέπει να την διδάσκεται όλη κι ας τον πονάει, ακόμα κι αυτά που θα ήθελε να ξεχάσει, ούτε ωραιοποιημένη, ούτε "στρογγυλεμένη".


Fiat LuxΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2007, 23:01:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:
Εχουν κανει ζημια και πολυ μεγαλη μαλιστα. Εγω πχ δεν ειδα ποτε Νεοπυθαγορειους να σκοτωνονται με Νεοπλατωνικους, ουτε τους Στωικους με τους Επικουριους, ουτε τους Ηδονιστες με τους Κυνικους ουτε τους Ελεατες με τους οπαδους του Ηρακλειτου και απειρα παραδειγματα θα μπορουσα ακομη να πω. Ειδα ομως χριστιανους να σκοτωνονται μεταξυ τους, με εθνικους, με μουσουλμανους και ολοκληροι παγκοσμιοι (για εκεινες τις εποχες) πολεμοι να γινονται και το αιμα να ρεει.

Ολοι οι πόλεμοι του παρελθόντος και του μέλλοντος έχουν κοινό παρανομαστή το υλικό συμφέρον.
Λέμε ότι οι σταυροφορίες δεν έγιναν για την απελευθέρωση των Αγίων τόπων αλλά για δωρεάν οικόπεδα και χρυσό.
Φυσικά και μέλημα των εξερευνητών δεν ήταν ο εκχριστιανισμός των βαρβάρων αλλά ο πλούτος.
Ολοι χρυσώνουν το χάπι με κάποια ιδεολογία.
Απελευθέρωση αγίων τόπων, αρεία φυλή, κ.α.
Σήμερα κόπτονται για τα πυρηνικά οι χώρες που διαθέτουν πυρηνικά. Αμερική εναντίον Ιρακ.
Στην ουσία ενδιαφέρει το πετρέλαιο και τα φτηνά εργατικά χέρια.
Η δουλεία καταργήθηκε μεν αλλά βρίσκει τρόπους ο ανθρώπινος νους να την αναβιώνει έστω και κατηργημένη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2007, 23:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
quote:
---------------------------------------------------------------------
Φίλε libero , σε διαβεβαιώ , οτι κανένας δεν θα ασχολείτο με τον χριστιανισμό , αν δεν υπήρχε αυτή η πολεμική από το ιερατείο , ενάντια στους μή χριστιανούς συμπολίτες μας , και ειδικότερα στους αρχαιολάτρες .
---------------------------------------------------------------------
Για ποια πολεμική μιλάς.
Όπως φαίνεται φίλε libero δεν παρακολουθείς Χριστόδουλο .
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Εκτός τούτου είναι μεγάλη πρόκληση για το κοινωνικό σύνολο , (εκτός φυσικά από τους φανατικούς) , η χρηματοδότηση της εκκλησίας από τον κρατικό προϋπολογισμό , η μη φορολόγηση των εσόδων της
--------------------------------------------------------------------------------
Κοινωνικό ελάχιστο υποσύνολο, θες να πεις. Τώρα τι να πω, ούτε πολιτικός είμαι ούτε νομικός, αλλά νομίζω πως είναι λογικό να την χρηματοδοτεί αφού έχει τους περισσότερους πιστούς. Άμα είναι να χρηματοδοτεί την κάθε αίρεση, τότε ο καθένας θα παρατούσε την δουλειά του και έφτιαχνε καινούργια θρησκεία.
Σε κανένα κράτος φίλε libero , δεν χρηματοδοτούνται οι θρησκείες τα δόγματα ή οι σέχτες από τον κρατικό προϋπολογισμό , εκτός φυσικά από την χώρα μας που όχι μόνο χρηματοδοτείται η εκκλησία , αλλά δεν φορολογούνται και τα υπέρογκα έσοδά της .
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
οι παρεμβάσεις της στα πολιτικά και πολιτιστικά δρώμενα , οι παρεμβάσεις της μέσω των μηχανισμών που διαθέτει ώστε μολονότι ο νόμος που αφορά την καύση των νεκρών στήν χώρα μας ψηφίστηκε προ διετίας , έμεινε τελικά κενό γράμμα κλπ κλπ .
--------------------------------------------------------------------------------
Και ποιος δεν παρεμβαίνει στα πολιτικά δρώμενα στην Ελλάδα;, όσο για τον νόμο ε, δεν είναι και ο μοναδικός που δεν εφαρμόζεται.
Υποκλίνομαι στην τετράγωνη λογική
quote:
Πως όμως οι κατώτεροι Ιουδαίοι με τους αποστόλους, μπόρεσαν να πείσουν τον ανώτερο Έλληνα φιλόσοφο, δεν μπορώ να το καταλάβω. Όπως δεν μπορώ να καταλάβω, που βρίσκονταν τόσους αιώνες οι αρχαιόφιλοι και επαναστάτησαν τώρα.
Αν διάβαζες φίλε libero , και κανένα βιβλίο δεν θα έκανες αυτό το τελευταίο σχόλιο γιατί απλούστατα θα καταλάβαινες πολλά . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
SperanS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2007, 13:37:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SperanS
quote:

quote:

SperanS: Οταν οι δασκαλοι δεν μπορουν να πεισουν τους μαθητες τους τοτε καποιο προβλημα υπαρχει με αυτους τους δασκαλους. Καμια αλλη διδασκαλια δεν εχει προκαλεσει τετοια ζημια και υλικη και πνευματικη στην ανθρωποτητα.


alet
Συμφωνώ απόλυτα με το πρώτο σκέλος. Σίγουρα υπάρχει πρόβλημα με αυτους τους δασκαλους αλλά όχι με το δεύτερο.
Η διδασκαλια δεν εχει προκαλεσει ζημια, οι "δάσκαλοι" έχουν, για να φέρω ένα παράδειγμα είναι σαν την πυρηνική ενέργεια, υπάρχει γύρω μας και μπορεί να χρησιμοποιηθεί είτε για καλό (μεγάλο καλό) είτε για κακό (μεγάλο κακό).

Προβλημα ειναι και η διδασκαλια αγαπητε. Πρωτον και αυτη πηγαζει απο τον πρωτο δασκαλο που στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν τον πιστεψαν/καταλαβαν ουτε οι 12 μαθητες του ποσο μαλλον ο λαος του ποσο μαλλον ολος ο κοσμος. Ηταν ενας κακος δασκαλος.
Δευτερον η καθε διδασκαλια πρεπει να ειναι σαφης και οχι αμφιλεγομενη. Αυτο βεβαια προυποθετει καλο δασκαλο. Πχ τον Πυθαγορα δεν τον παρεξηγησε κανεις ουτε την διδασκαλια του. Επισης η διδασκαλια δεν πρεπει να αντιμετωπιζεται σαν οργανο οπως το μαχαιρι ή η πυρηνικη ενεργεια που αναφερεις που μπορουν να χρησιμοποιηθουν για καλο και για κακο γιατι τοτε θα ηταν στο ελεος του καθενος. Η ιδεολογια/διδασκαλια πρεπει να ειναι σταθερη και σαφης για να μπορουμε να εκφρασουμε κριση, πχ του ναζισμου δεν θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει, ουτε και χρησιμοποιηθηκε ποτε για καλο ουτε του πλατωνισμου θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει, ουτε και χρησιμοποιηθηκε για κακο.

Ομως οι μονες διδασκαλιες, που μου ερχονται στο νου, οι οποιες παρεξηγουνται συνεχως ειναι αυτη του χριστιανισμου και αυτη του Ισλαμ. Και οι δυο ειναι ολως τυχαιως "παραποταμοι" του Ιουδαισμου. Διδασκαλια, ομως, που παρεξηγειται ειναι κακη διδασκαλια γιατι προηλθε απο κακο δασκαλο και προκαλει ζημια οταν επιβαλλεται.

quote:

quote:

SperanS: Οι πολιτισμοι κρινονται απο τα επιτευματα τους. Τα πνευματικα επιτευματα π.χ. του Ελληνικου πολιτισμου και του Εβραικου κρινονται και αυτα. Αν λοιπον θελω να ερευνησω φιλοσοφια και διδασκαλια θα κατευθυνθω εκει που με παει η λογικη και οχι εκει που με πανε τα καταλοιπα του προσυλητισμου που υπεστην απο νηπιο. Δεν νομιζω οτι λεω κατι παραλογο.


alet
Όχι δίκιο έχεις, αλλά δεν νομίζω να θεωρείς κι εσύ παράλογο ότι διαφωνώ κάθετα με το πας μη Έλλην βάρβαρος, ειδικότερα στη σύγχρονη εποχή (με πιέζει και το αριστερό-διεθνιστικό μου παρελθόν...).

Η απαντηση σου εδω μου θυμιζει λιγακι "στριβειν...". Οπως εχω πριν και πριν σεβομαι και ενδιαφερομαι και για αλλους πολιτισμους δεν ειμαι κολλημενος με τον αρχαιοελληνικο.
Ομως ενα πραγμα δεν θα καταλαβω ποτε. Γιατι εγω ως Νεοελληνας πρεπει να μαθαινω και να θεωρω ιερη και θεοπνευστη την εβραικη μυθολογια, να λατρευω ως θεο εναν εβραιο (αν υποθεσουμε οτι υπηρξε) που ελεγε οτι ηταν η ενσαρκωση ενος θεου εβραικης εμπνευσης. Γιατι μου το επιβαλουν απο νηπιο;;
Γιατι αν εχω θεολογικες/ φιλοσοφικες αναζητησεις θα πρεπει να κατευθυνθω στον εβραικο πολιτισμο που δεν εχει κανενα πνευματικο επιτευμα αλλα διακριθηκε μονο για την μισαλλοδοξια του και να μην κατευθυνθω πχ προς την ελληνικη φιλοσοφια που απολαμβανει παγκοσμιο θαυμασμο;;;
Μηπως μπορει να συγκριθει ο αρχαιος ελληνικος πολιτισμος με τον αρχαιο Ιουδαικο;;;
Δεν ζουμε μεσα στον παραλογισμο;;;

----- --- -------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2007, 22:15:52  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε λιμπερο μήπως μπορείς να τοποθετηθείς επί των αρχικών ερωτήσεων;

Συμφωνείς;;;;

Διαφωνείς;;;;

Ανέχεσαι;;;;

τι;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lifo
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2007, 00:45:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lifo
Το μόνο που ξέρω είναι πως οι Εβραίοι με την θρησκεία τους μας επιβάλονται. Και αν κάποιος πει πως αφου δεν είναι χρστιανοί και με την Π.Δ τί κάνουν. Φυσικά και μας μισούν. Και τα παιδιά στα σχολεία μαθαίνουν πως ο χριστιανισμός πρόσφερε περισσότερα στον ελληνισμό παρά ο Ελληνισμός στον χριστιανισμό. Έλεος!Αυτοί οι απολίτιστοι που το μόνο που ξέραν είναι πως να πετροβολούν!6 προς 5 πράγαμτα που πρόσφερε και καλά ο χριστιανισμός στον Εληνισμό!Έτσι λεν τα βιβλία. Που ο χριστιανιισμός έχει πάρει στοιχεία από τον Παγανισμό μέχρι τον Ελληνισμό όχι μόνο στις τελετές τους αλλά και στο ότι επηρεάστηκαν σε πολλά στον τρόπο που γράφτηκε και διατυπώθηκαν κάποια γεγότα στην Α.Γ. Σταματήστε να πιστεύετε σε πράγματα που τα λέγαν πριν 2006 χρόνια και πιο παλιά ακόμη!

Χ.ΚΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2007, 08:30:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:
Δεν έχω διαβάσει την αγία γραφή αλλά ούτε και κανέναν φιλόσοφο, γι’ αυτό, δεν μπορώ να πω τίποτε. Στο κάτω, κάτω άνθρωπος ήταν κι αυτός και όπως όλοι οι άνθρωποι κάνουμε λάθη. Ας τον να γράφει, ελευθερία λόγου έχουμε.

Σαφέστατα.Δεν μπορώ όμως να ακούω τους "χριστιανούς" να επικαλούνται αυτά τα κείμενα...

quote:
Με αυτά που λέει αυτή η κυρία, όχι.

Αλλά λένε κάτι τέτοια, σε αυτούς που μόλις έχουν χάσει τα αγαπημένα τους πρόσωπα, για να τους παρηγορήσουν, όπως ακριβώς σε ένα τραπέζι, αν χυθεί κάτι στο τραπεζομάντιλό ή σπάσει κανά ποτήρι, λένε στην νοικοκυρά «γούρι, γούρι!» Είναι κάτι το στιγμιαίο και αυθόρμητο, έ και λίγο γελοίο.



Μόνο που δεν μιλάμε για ένα ποτήρι χυμμένο κρασί,αλλά για μια αρρώστεια,θανατηφόρα κιόλας.Και το μόνο που κατάφερε η κυρία με τα παράλογα αυτά,ήταν να εκνευρίσει σε μεγάλο βαθμό την σύζυγο και τα παιδιά του αρρώστου...

quote:
Καλά, δεν βλέπεις ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΑΝΕΞΗΓΙΤΟΥ του Χαρδαβέλα?

Τσου.Πειράζει;

quote:
Άρα, φταίει η κοινωνία

Όχι αγαπητέ μου,φταίει η εκκλησία.Έχεις ιδέα πόσα έσοδα χάνονται αν σταματήσουν γάμοι και βαπτίσεις;έχεις ιδέα πόσα πρόβατα χάνονται από το μαντρί;όχι λοιπόν,φταίει καθαρά η εκκλησία γι'αυτό και προκαλεί η ίδια κάποια κοινωνικά ζητήματα...

quote:
Οι παπάδες , οι μπάτσοι, οι γιατροί, πάλι αυτές οι γενικεύσεις. quote]
Οκ,το διορθώνω,έχεις δίκιο.Όχι όλοι οι παπάδες,αλλά αρκετοί από τους παπάδες...Νομίζω ότι τώρα είναι οκ.

quote:
αφού είσαι τόσο σίγουρή πως έχεις δίκιο και αποφασισμένη να μην αλλάξεις την γνώμη σου, μην φοβάσαι, δεν θα μπορέσει ο παπάς να σε αλλάξει όσο και να επιχειρηματολογεί.

Αυτό είναι σίγουρο

[quote]Αν και δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχουν αυτού του είδους οι συζητήσεις, οι οποίες οδηγούνται συνήθως σε καβγάδες.



Το πιο τρομακτικό θα ήταν να μην γίνονται αυτές οι συζητήσεις...

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2007, 11:47:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
maraki8: Σαφέστατα.Δεν μπορώ όμως να ακούω τους "χριστιανούς" να επικαλούνται αυτά τα κείμενα...

Μαράκι μου αφού δεν μπορείς να ακούσεις για αυτά τα κείμενα, τι θα κανεις?


quote:
maraki8: Όχι αγαπητέ μου,φταίει η εκκλησία.

Μαράκι μου συγχαρητήρια!


quote:
maraki8: Το πιο τρομακτικό θα ήταν να μην γίνονται αυτές οι συζητήσεις...

Σαφώς κάπου πρέπει να τα πεις…

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2007, 12:51:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:
Μαράκι μου αφού δεν μπορείς να ακούσεις για αυτά τα κείμενα, τι θα κανεις?

Έχω μάθει εδώ και αρκετό καιρό να μην ακούω ενοχλητικά πράγματα.

quote:
Μαράκι μου συγχαρητήρια!

Ευχαριστώ!!!

quote:
Σαφώς κάπου πρέπει να τα πεις…

Κοίταξε,το να διαφωνείς σε κάποια πράγματα δεν είναι κακό.Το κακό είναι να μην αφήνεις να λέγεται η άποψη των συνανθρώπων σου,είτε αυτή συμφωνεί με τα όσα πρεσβεύει η θρησκεία και το ιερατείο σου,είτε όχι...

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2007, 14:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
maraki8: Έχω μάθει εδώ και αρκετό καιρό να μην ακούω ενοχλητικά πράγματα.

Να μην ακούς ενοχλητικά πράγματα από ποιους Μαράκι μου?


quote:
maraki8: Κοίταξε,το να διαφωνείς σε κάποια πράγματα δεν είναι κακό.Το κακό είναι να μην αφήνεις να λέγεται η άποψη των συνανθρώπων σου,είτε αυτή συμφωνεί με τα όσα πρεσβεύει η θρησκεία και το ιερατείο σου,είτε όχι...

Άποψη των συνανθρώπων σου είναι και τα ‘ενοχλητικά πράγματα’?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2007, 15:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero
Λοιπόν, για κάντε λίγο στην μπάντα, γιατί θα απλώσω σεντόνι
Sesostris...
quote:
Αν διάβαζες φίλε libero , και κανένα βιβλίο δεν θα έκανες αυτό το τελευταίο σχόλιο γιατί απλούστατα θα καταλάβαινες πολλά .
Ποια βιβλία θα ΄πρεπε να διαβάσω δηλαδή? Εννοείται πως αν διαβάσω όλα τα βιβλία του Λιακόπουλου, του Βελόπουλου του Α. Γεωργιάδη κ.α. είναι πιθανό να επηρεαστώ ή να πορωθώ . Όπως αν διάβαζα και όλα τα χριστιανικά βιβλία, τα βουδιστικά και ούτο καθ’ εξής. Να κάνω δηλαδή πλύση εγκεφάλου στον εαυτό μου, εε όχι, δεν είμαι και τόσο μαζοχιστής.
quote:
Όπως φαίνεται φίλε libero δεν παρακολουθείς Χριστόδουλο .
Άλλη δουλειά δεν είχα, να παρακολουθώ το καθετί που θα πει ο Χριστόδουλος. Αυτά τα κάνουν οι αρχαιόπλικτοι για να ταΐσουν τον φανατισμό και το μίσος τους διαβάζοντας συγκεκριμένα βιβλία και «κολλώντας» σε συγκεκριμένα λόγια. Από όσα έχω δει στις ειδήσεις τον Χριστόδουλο, δεν άκουσα τίποτα παρόμοιο. Λέει κι από πάνω πως, ελληνισμός και χριστιανισμός πάνε μαζί πως γίνεται να τους βρίζει
quote:
Σε κανένα κράτος φίλε libero , δεν χρηματοδοτούνται οι θρησκείες τα δόγματα ή οι σέχτες από τον κρατικό προϋπολογισμό , εκτός φυσικά από την χώρα μας που όχι μόνο χρηματοδοτείται η εκκλησία , αλλά δεν φορολογούνται και τα υπέρογκα έσοδά της .
Δεν ήξερα ότι οι άλλες χώρες δεν χρηματοδοτούν τις θρησκείες. Γιατί σε ενοχλεί το ότι χρηματοδοτείται η εκκλησία? Δεν σε ενοχλεί ότι έχουμε μια κολοβή δημοκρατία και σε ενοχλεί η μη εφαρμογή συγκεκριμένου νόμου. Και αφού χρηματοδοτεί το κράτος την εκκλησία θα πολεμήσουμε την εκκλησία. Μπράβο λογική. Η ζήλια είναι και αυτή Αρετή?

Οι σημερινή πολιτικοί θα χρηματοδοτούσαν και παιδεραστές για μερικές ψήφους.

SperanS...

quote:
Γιατι εγω ως Νεοελληνας πρεπει να μαθαινω και να θεωρω ιερη και θεοπνευστη την εβραικη μυθολογια, να λατρευω ως θεο εναν εβραιο (αν υποθεσουμε οτι υπηρξε) που ελεγε οτι ηταν η ενσαρκωση ενος θεου εβραικης εμπνευσης.
Δεν είναι υποχρεωτικό να μαθαίνεις πόσο μάλλον να θεωρείς, που είναι προσωπικό σου θέμα. Δεν σε αναγκάζει κανείς να το λατρεύεις. Είχα μαθητές στο σχολείο που ήσαν μουσουλμάνοι και στο μάθημα των θρησκευτικών, είχαν απαλλαγή. Ξέρω και χριστιανούς που στην δευτέρα λυκείου άλλαξε το θρήσκευμα για να μην δώσουν πανελλήνιες στα θρησκευτικά.

Προσωπικά δεν νομίζω ότι είναι σωστό να εξεταζόμαστε στα θρησκευτικά. αλλά να έχουμε μαθήματα και για άλλες θρησκείες αλλά και φιλοσοφίας. Όπως η γυμναστική στα σχολεία ως μάθημα για την άσκηση του σώματος ναι μεν υποχρεωτικό αλλά δεν εξετάζεται έτσι και τα θρησκευτικά ως μάθημα για την άσκηση του πνεύματος στα πλαίσια της παιδείας.

quote:
να λατρευω ως θεο εναν εβραιο (αν υποθεσουμε οτι υπηρξε) που ελεγε οτι ηταν η ενσαρκωση ενος θεου εβραικης εμπνευσης.
Σε ενοχλεί μάλλον που ο γιος του θεού κατέβηκε στο Ισραήλ και όχι στην Ελλάδα. Κάπου θα έπρεπε να κατέβει, πώς να το κάνουμε. Ακόμα και οι φιλόσοφοι μιλούσαν για θεό, τι θα πει εβραϊκός και ξε-εβραϊκός θεός. Κάθε λαός προσεγγίζει διαφορετικά το ερώτημα της δημιουργίας του κόσμου. Για κάποιο λόγο υπάρχουμε...
quote:
Γιατι αν εχω θεολογικες/ φιλοσοφικες αναζητησεις θα πρεπει να κατευθυνθω στον εβραικο πολιτισμο που δεν εχει κανενα πνευματικο επιτευμα αλλα διακριθηκε μονο για την μισαλλοδοξια του και να μην κατευθυνθω πχ προς την ελληνικη φιλοσοφια που απολαμβανει παγκοσμιο θαυμασμο;;;

Γιατί να μπαίνεις στην διαδικασία να συγκρίνεις τους αρχαίους πολιτισμούς δεν το καταλαβαίνω. Ας πούμε ότι ο ελληνικός πολιτισμός είναι ο καλύτερος, ε και λοιπόν τι προτείνεις να κάνουμε. Να καθιερώσουμε την αρχαιοελληνική θρησκεία στα σχολεία? Το ότι ήταν καλύτεροι, δεν κάνει αυτομάτως κι εσένα καλύτερο ίσα, ίσα η συμπεριφορά των αρχαιόφιλων (και γενικά των Ελλήνων) σήμερα, δεν νομίζω να μοιάζει με αυτή των φιλοσόφων μας τότε. (γι’ αυτό και έγραψα τα λόγια του Επίχαρμου πιο πάνω).

Ο κάθε άνθρωπος πιστεύει ότι η δικιά του θρησκεία είναι η σωστή. Είναι κάτι το υποκειμενικό.

quote:
Μηπως μπορει να συγκριθει ο αρχαιος ελληνικος πολιτισμος με τον αρχαιο Ιουδαικο;;;

Εννοείται πως όχι! Κάτι πήγε να κάνει ο Χίτλερ, αλλά τον φάγανε. Σαν να μην έφτανε μόνο αυτό, τον είπαν και παράλογο (και όχι μόνο).

γιαπετ...

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Όσο αφορά τις ύβρεις κατά των Ελλήνων τι να πω, και οι παπάδες που βρίζουν, Έλληνες είναι, γιατί δεν ρωτάτε τους ίδιους για να ξεκαθαρίσει το θέμα. Ή τέλος πάντων κάντε τους μήνυση ως θιγόμενοι Έλληνες, απόγονοι του Αριστοτέλη και του Σωκράτη…, μόνο που αυτοί δεν αντέγραφαν ούτε παπαγάλιζαν άλλων λόγια, αλλά όσα είπαν και έγραψαν τα έκαναν με την ελεύθερη σκέψη τους.
--------------------------------------------------------------------------------
Ρωτάμε αυτούς που συμφωνούν με τους παπάδες, αλλά, ας είναι...

« άλλα λόγια ν αγαπιόμαστε».


"Δυο γάιδαροι μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα"
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Αν δεν σας αρέσει ο χριστιανισμός (και εννοείτε αυτά που λέτε) μην παντρεύεστε στην εκκλησιά και μην βαπτίζεται τα παιδιά σας στην εκκλησιά. Μην κάνετε το λάθος που έκαναν οι γονείς σας, βαπτίζοντάς σας με το ζόρι.
--------------------------------------------------------------------------------


Μέχρι το 1985, δεν μπορούσε κανείς να το κάνει αυτό.

Μετά που δινόταν η δυνατότητα, νομικά, η οργανωμένη εκκλησία, όποιον το επέλεγε, τον έλουζε με ένα σωρό κατάρες.


Η μήπως όχι;;


Μεγάλη μόρφωση να θεωρείς εκείνη, που θα σου δώσει τη δύναμη να υποφέρεις την αγροικότητα.
(Πυθαγόρας)


quote:
Φίλε λιμπερο μήπως μπορείς να τοποθετηθείς επί των αρχικών ερωτήσεων;
Να συμφωνήσω και να διαφωνήσω με τι? Με τις ερωτήσεις ?

quote:
Τι είναι εκείνο που κάνει τους ορθόδοξους Έλληνες ( ιερείς και πιστούς ) να μην αντιδρούν;

Δεν ξέρω. Δεν ξέρω και αν ισχύει αυτό το πράμα. Όπως είπα και πριν θα πρέπει να ρωτήσεις τους ίδιους. Αν τύχει και βρεθώ σε συζήτηση με παπά θα τον ρωτήσω, αν και σκέφτομαι να πάω κάποτε στο Άγιο Όρος και να λύσω εκεί τις απορίες μου. Εκεί υπάρχουν πραγματικοί χριστιανοί. Γιατί δεν πας εκεί ένα ταξιδάκι?
quote:
Τι νόημα έχει να υπάρχουν ακόμη αυτές οι αναφορές;

Τι άλλαξε δηλαδή τώρα και πρέπει να αλλάξουν οι αναφορές. Έτσι γράφτηκαν και δεν είναι μόνο οι Έλληνες χριστιανοί. Να φτιάξουμε δηλαδή μια Ελληνική version? Άντε και σταμάτησαν οι δικοί μας παπάδες θα συνεχίσουν να μας βρίζουν οι υπόλοιποι χριστιανοί. Θα δείρεις τον Πάπα?
quote:
Σε τι εξυπηρετούν και ποιούς;

Που να ξέρω, βλέπω πάντως να μην ενοχλεί αυτούς που εκκλησιάζονται εκτός αν τους θεωρείς προδότες. Σαν τι κακό θα μπορούσε να προκαλέσει αυτό?
Γιατί μετά από 1700 χρόνια?
quote:
Είναι αλήθεια ότι στο επίσημο βιβλίο οδηγιών, προς τους ιερείς, μεταξύ άλλων υπάρχει και η προτροπή «κάθε ελληνικό να μισήται»;

Ποιος το είπε αυτό. Κάποιο συνωμοσιολογικό βιβλίο μήπως?

maraki8...

quote:
Σαφέστατα.Δεν μπορώ όμως να ακούω τους "χριστιανούς" να επικαλούνται αυτά τα κείμενα...
Που ακούς αυτά τα κείμενα? Πας στην εκκλησία?
quote:
Τσου.Πειράζει;

Όχι φυσικά...

quote:
Όχι αγαπητέ μου,φταίει η εκκλησία.
Μα φυσικά..Ο ‘Έλληνας ποτέ δεν φταίει. Πάντα φταίνε οι άλλοι (παπάδες, πολιτικοί, το σύστημα, το ζώδιο…) μόνο εμείς δεν φταίμε. Αυτά εξάλλου δίδασκαν και οι φιλόσοφοί μας
quote:
Έχεις ιδέα πόσα έσοδα χάνονται αν σταματήσουν γάμοι και βαπτίσεις;έχεις ιδέα πόσα πρόβατα χάνονται από το μαντρί;όχι λοιπόν,φταίει καθαρά η εκκλησία γι'αυτό και προκαλεί η ίδια κάποια κοινωνικά ζητήματα...
Αμάν πια αυτό το χρήμα τόσο σας ενοχλεί? Δεν είναι το παν ξέρεις..
quote:
Οκ,το διορθώνω,έχεις δίκιο.Όχι όλοι οι παπάδες,αλλά αρκετοί από τους παπάδες...Νομίζω ότι τώρα είναι οκ.


Δηλαδή υπάρχουν παπάδες που κατά την διάρκεια της Θείας Λειτουργίας "πηδάνε" τα συγκεκριμένα σημεία που βρίζουν τον ελληνισμό
quote:
Αυτό είναι σίγουρο

[quote]Αν και δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχουν αυτού του είδους οι συζητήσεις, οι οποίες οδηγούνται συνήθως σε καβγάδες.


--------------------------------------------------------------------------------


Το πιο τρομακτικό θα ήταν να μην γίνονται αυτές οι συζητήσεις...


Άρα, για να μην τρομάξεις, όπως λες, θα συζητήσεις το θέμα αυτό με παπά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2007, 09:06:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:
Άλλη δουλειά δεν είχα, να παρακολουθώ το καθετί που θα πει ο Χριστόδουλος. Αυτά τα κάνουν οι αρχαιόπλικτοι για να ταΐσουν τον φανατισμό και το μίσος τους διαβάζοντας συγκεκριμένα βιβλία και «κολλώντας» σε συγκεκριμένα λόγια. Από όσα έχω δει στις ειδήσεις τον Χριστόδουλο, δεν άκουσα τίποτα παρόμοιο. Λέει κι από πάνω πως, ελληνισμός και χριστιανισμός πάνε μαζί πως γίνεται να τους βρίζει

Ούτε εγώ έχω για δουλειά να παρακολουθώ τι λέει ο χριστόδουλος,θέλει όμως εκείνος να τον παρακολουθούμε και τραβάει την προσοχή μας με διάφορα πραγματάκια.Όσο για αυτά που λέει περί ελληνισμού και χριστιανισμού,ναι,φυσικά και θα τα πεί.Τον βολεύει να πεί κάτι άλλο;

quote:
Γιατί σε ενοχλεί το ότι χρηματοδοτείται η εκκλησία?

Είναι πολύ απλό,γιατί χρηματοδοτείται από εμάς.

quote:
Οι σημερινή πολιτικοί θα χρηματοδοτούσαν και παιδεραστές για μερικές ψήφους.

Πολύ σωστά.

quote:
Δεν είναι υποχρεωτικό να μαθαίνεις πόσο μάλλον να θεωρείς, που είναι προσωπικό σου θέμα. Δεν σε αναγκάζει κανείς να το λατρεύεις. Είχα μαθητές στο σχολείο που ήσαν μουσουλμάνοι και στο μάθημα των θρησκευτικών, είχαν απαλλαγή. Ξέρω και χριστιανούς που στην δευτέρα λυκείου άλλαξε το θρήσκευμα για να μην δώσουν πανελλήνιες στα θρησκευτικά.

Εγώ πάλι γνωρίζω ένα καθολικό κορίτσι σε μια επαρχιακή πόλη,που πήρε απαλλαγή στα θρησκευτικά και το μετάνιωσε πικρά.Τονίζω την λέξη "επαρχιακή πόλη",ε;

quote:
Προσωπικά δεν νομίζω ότι είναι σωστό να εξεταζόμαστε στα θρησκευτικά. αλλά να έχουμε μαθήματα και για άλλες θρησκείες αλλά και φιλοσοφίας. Όπως η γυμναστική στα σχολεία ως μάθημα για την άσκηση του σώματος ναι μεν υποχρεωτικό αλλά δεν εξετάζεται έτσι και τα θρησκευτικά ως μάθημα για την άσκηση του πνεύματος στα πλαίσια της παιδείας.

Και πάλι πολύ σωστά.Στην γυμναστική όμως,όταν έχεις πρόβλημα υγείας,παίρνεις απαλλαγή.Καλό θα ήταν να το κάναμε και στα θρησκευτικά,χωρίς να ξεσηκωθούν οι πορωμένοι...

quote:
σκέφτομαι να πάω κάποτε στο Άγιο Όρος και να λύσω εκεί τις απορίες μου. Εκεί υπάρχουν πραγματικοί χριστιανοί. Γιατί δεν πας εκεί ένα ταξιδάκι?

Κι εγώ που είμαι κοριτσάκι μπορώ να πάω;όχι,ε;κρίμα...και δεν το λέω ειρωνικά φίλε μου,το θεωρώ πραγματικά κρίμα να μην μπορούνε να πάνε οι γυναίκες.Και όχι από φεμινιστική άποψη,απλά είναι κρίμα πιστές/χριστιανές όπως θες πεστο,να μην μπορούνε να πάνε εκεί.

quote:
Που να ξέρω, βλέπω πάντως να μην ενοχλεί αυτούς που εκκλησιάζονται εκτός αν τους θεωρείς προδότες.

Πόσοι από αυτούς που εκκλησιάζονται γνωρίζουν επακριβώς,άρα και μπορούν να μεταφράσουν τα κείμενα;

quote:
Που ακούς αυτά τα κείμενα? Πας στην εκκλησία?

Ενίοτε...

quote:
Αμάν πια αυτό το χρήμα τόσο σας ενοχλεί? Δεν είναι το παν ξέρεις..

Εγώ το ξέρω.Οι κύριοι που ζητάνε τα ποσά για να τελέσουν ένα μυστήριο,το ξέρουν;

quote:
Δηλαδή υπάρχουν παπάδες που κατά την διάρκεια της Θείας Λειτουργίας "πηδάνε" τα συγκεκριμένα σημεία που βρίζουν τον ελληνισμό

Όχι,εννοούσα ότι υπάρχουν και παπάδες που είναι πρώτα Έλληνες και μετά χριστιανοί.

quote:
Άρα, για να μην τρομάξεις, όπως λες, θα συζητήσεις το θέμα αυτό με παπά

Πού το ξέρεις ότι δεν έχω συζητήσει με παπάδες(όχι έναν) για πολλά ζητήματα;

quote:
Να μην ακούς ενοχλητικά πράγματα από ποιους Μαράκι μου;

Από αυτούς που λένε ενοχλητικά πράγματα;όποιοι και αν είναι αυτοί;

quote:
Άποψη των συνανθρώπων σου είναι και τα ‘ενοχλητικά πράγματα’?

Φυσικά!Αυτά που με ενοχλούν,απλά δεν τα ακούω.Δεν απαγορεύω όμως να λέγονται,ούτε απαγορεύω να κουβεντιάζονται.Στο έχω αποδείξει νομίζωκαι σένα,παρόλο που συνήθως διαφωνούμε,κάνουμε πολιτισμένο και χωρίς εντάσεις διάλογο..

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2007, 12:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
maraki8: Φυσικά!Αυτά που με ενοχλούν,απλά δεν τα ακούω.Δεν απαγορεύω όμως να λέγονται,ούτε απαγορεύω να κουβεντιάζονται.Στο έχω αποδείξει νομίζωκαι σένα,παρόλο που συνήθως διαφωνούμε,κάνουμε πολιτισμένο και χωρίς εντάσεις διάλογο..


Μαράκι μου καλημέρα σου.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy