ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

768 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2010, 14:12:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Καταρχήν οταν αναφέρεσαι σε μένα να μιλάς στο πρώτο πρόσωπο γιατί το τρίτο πρόσωπο είναι δείγμα αγένειας .μαλιστα φυρερ μου!

Κατα δευτερον δεν ξέρω πως την βρίσκεις στο κρεβάτι σου ή έξω απο αυτό , οποτε μην με κατηγορείς άδικα , που σου χάλασα την Ηδονή με αυτα που λέω .

Εγω πάντως προτιμώ τις γυναίκες ελα ρε,εγω νομιζα οτι τη βρισκεις με τα νουμερα. Εσύ μπορεί να διεγείρεσαι με τα πνευματα και τους βρυκόλακες και τις νυμφες,αλλα ειναι δυσκολες παναθεματες ξερεις ποσα καρτερια εχω στησει στα ξεφωτα; .
Δεν είναι κακό . Ανωμαλίες υπάρχουν πολλές ανωμαλοι να δεις .

quote:
Απο που προηλθε ως τριτος και αρα πιο αντικειμενικος θα μπορουσα να το εντοπισω αν ειχα περισσοτερες πληροφοριες για το στενο οικογενιακο σου περιβαλον,δε χρειαζονται λεπτομεριες(αυτες ειναι για την επιλυση).Αν θες,παντως προσεξε το γιατι εχεις και παιδια και ειναι μεταδοτικο...

Αυτά που γράφεις εδώ δεν βγάζουν νόημα θα'πρεπε ε;.
Επειδή όμως θίγεις προσωπικά δεδομένα και ολα αυτα χωρις να βγαζεις νοημα , οπως το οικογενειακό μου περιβάλλον θα σου πω οτι είσαι δευτερη φορά αγενής αλλα στο συμπερασμα κατεληξες,μαλιστα΄που σπουδασες ειπαμε; .
Πιστευεις οτι θα τσαντιστώ και θα πέσω στο επιπεδό σου οχι,γι'αυτο και ανεβαινω εγω στο δικο σου,κουραστικο δε λεω αλλα θα απολαυσω τη θεα και κατοπιν την ελευθερη πτωση στο δικο μου?
Γελιέσαι .
Πες και αλλα τέτοια τα δικα μου ειναι αυτα με τα κοκκινα για να μην μπερδευεσε .
Είναι η καλύτερη αποδειξη το πόσο "πολλά" επιχειρήματα αναλογα με τα συμπερασματα σου έχεις .

strangerz2 :

quote:
Είμαι πεπεισμένος οτι είναι αδύνατον να κάνεις κάποιον σκεπτικιστή να πιστέψει στο υπερφυσικό.
Η όλη υπόθεση δέν έχει να κάνει με την λογική,γιατί η λογική παίρνει όποια σχήμα της δώσεις,γίνεται ό,τι θέλεις και την κατευθήνεις εκεί που σε βολεύει.Μπορείς να ακούσεις χίλα δύο επιχειρήματα για κάποιο γεγονός το οποίο μπορεί να είναι και αλήθεια.

Τι λες φίλε μου ?
Η λογική έχει κανόνες και νόμους .
Η λογική είναι μαθηματικά .που προσπαθουν να αποδειξουν τι;το 1+1=2 το ξεπερασες πιστευω!
Αν ισχυε αυτό που λές δεν θα υπήρχε ούτε επιστήμη ουτε γνώση ούτε τίποτα .Το τιποτα δε γινετε να υπαρξει
ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ?

ΑΝΤΙΘΕΤΑ ακριβώς , τα συναισθήματα σε οδηγούν να βλέπεις οτι σου αρέσει .
Ακόμα και μια άσχημη γυναίκα σε κάνουν να την βλέπεις όμορφη .τωρα καταλαβες ποιος ειναι ο τριτος(παρατηρητης)
Το μαυρο άσπρο έχεις κάνει .α ρε αγνωστε ζωοποιε

Οσο για τα χιλια δυό επιχειρήματα άστο .
Ακόμα ουτε στο δυό δεν είσαστε .1+1

quote:
Τί μπορεί να πεί κανείς στους ερωτευμένους για παράδειγμα?Μπορεί να υπάρχουν συγγενείς και φίλοι που να τους λένε οτι δέν είναι ο(η) κατάλληλος(η) για διάφορους λόγους.Αυτοί όμως δέν ακούνε κανέναν γιατί γνωρίζουν την αλήθεια,την νιώθουν.

Ωραίο παράδειγμα έφερες .
Ακριβως αυτο που καταρρίπτει αυτό που λές .
Το πάθος και ο ερωτας ΔΕΝ είναι καλοι σύμβουλοι για να παθιαστεις και να ερωτευθεις πρεπει να γνωριζεις και οταν γνωριζεις ή εστω ετσι πιστευεις δε χαμπαριαζεις απο βολες για να βρεις την αλήθεια .
Ακόμα και ο χειροτερος άνθρωπος να είναι αυτός που αγαπάς εσύ τον βλέπεις Αγγελο .
Πλάκα μας κάνεις , η τώρα μόλις γεννήθηκες ?

quote:
Το συναίσθημα είναι το κλειδί της ανθρώπινης σωτηρίας, όπως έχει πεί και κάποια πολύ σοφή γυναίκα.

Σωτηρίας απο τι ?απο τι ή το γιατι

Οσο για το θέμα με τον Ινδό ασκητη τα είπε όλα ο Agnostic.

Βασικά δεν χρειαζόταν να πει και τίποτα .
Ανθρωπος που δεν τρώει και δεν πίνει νερό και ζεί φυσιολογικά , χρειαζεται αποδείξεις για να καταλάβει κάποιος οτι είναι απάτη ?εδω ζω εγω που τρωω ενα κοπαδι την ημερα και πινω ενα ποταμι για τον αλλο που τρωει αερα θα κατσω να απορω;

Εκτός βέβαια αν αυτος ο κάποιος είναι 5 χρονών , και πιστευει ακόμα στους δράκους και τον Αγιο Βασίλη .
Πάντως ακόμα και η τετράχρονη κόρη μου οταν τις το είπα έβαλε τα γέλια ...σε εχει καταλαβει γι'αυτο,τα δικα μου οτι τους πω το πιστευουν γι'αυτο προσεχω πολυ τι βγαινει απο το στοματακι μου παρουσια τους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2010, 14:38:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Κάτσε να περάσω μια ευχή και στον φίλο μου τον Εαρινό!

Parthen h Rwmania

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Με προσευχές δεν θα "γλυτώσεις" όμως απο τον -όντως- φίλο σου τον Εαρινό...πρόσεχε μόνο μην ζαλιστείς απο το πολύ θυμιάτισμα...

Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2010, 15:17:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Επειδή λοιπόν δεν υπάρχει αταξία στο σύμπαν, αλλά τάξη και όχι ασυμμετρία αλλά συμμετρία και όχι ακαταστασία αλλά κόσμος και μάλιστα παναρμόνια τάξη στον κόσμο,
είναι ανάγκη να σκεφτούμε και να εννοήσουμε τον Δεσπότη που τα συγκέντρωσε και τα ένωσε όλα αυτά και τα έκανε να βρίσκονται σε συμφωνία.

Γιατί ακόμη κι αν δεν Τον βλέπουμε με τα μάτια, αλλά από την τάξη και τη συμφωνία των αντιθέτων, είναι δυνατόν να εννοήσουμε από την τάξη αυτή και τη συμφωνία των αντιθέτων, τον άρχοντα και διακοσμητή βασιλιά τους.

Γιατί όπως ακριβώς εάν βλέπαμε μια πόλη που αποτελείται από πολλούς και διάφορους ανθρώπους, μικρούς και μεγάλους πλούσιους και φτωχούς γέρους και νέους άντρες και γυναίκες, να κατοικείται με αρμονία, αν και διαφέρουν οι πολίτες μεταξύ τους, και να έχουν ομόνοια μεταξύ τους και ούτε οι πλούσιοι να καταφέρονται εναντίον των φτωχών, ούτε οι μεγάλοι κατά των μικρών, ούτε οι νέοι κατά των γερόντων, αλλά να είναι όλοι εξίσου ειρηνικοί,
εάν λοιπόν βλέπαμε αυτά, οπωσδήποτε θα σκεφτόμασταν, ότι η παρουσία του καλού και σοφού άρχοντα επιβάλλει την ομόνοια, ακόμη και αν δεν Τον βλέπαμε.

Γιατί η αταξία είναι γνώρισμα της απουσίας σωστής αρχής, ενώ η τάξη αποδεικνύει ότι υπάρχει αρχηγός και μάλιστα καλός άρχοντας.
Με τον ίδιο τρόπο λόγω της τάξεως και της αρμονίας του κόσμου, είναι ανάγκη να εννοήσουμε τον ηγεμόνα του κόσμου Θεό και μάλιστα έναν Θεό και όχι πολλούς.

Και αυτή η τάξη της διακόσμησης και η αρμονική ομόνοια όλων δείχνει όχι πολλούς αλλά έναν άρχοντα και έναν ηγεμόνα αυτής, το Λόγο.
Γιατί εάν ήταν πολλοί οι άρχοντες της κτήσης, δεν θα σωζόταν αυτή η τάξη του σύμπαντος, αλλά θα ήταν όλα σε αταξία εξαιτίας των πολλών αρχόντων, γιατί ο ο καθένας θα έκανε τα πάντα σύμφωνα με τη θέλησή του και θα μάλωνε με τον άλλον.

Γιατί η ύπαρξη πολλών αρχών, είναι ουσιαστικά απουσία αρχής και εκεί που δεν υπάρχει άρχοντας, εκεί οπωσδήποτε υπάρχει αταξία. Και αντιθέτως η τάξη και η ομόνοια των πολλών και διαφορετικών, αποδεικνύει ότι ο άρχοντας είναι Ένας.

Ακούει κανείς από μακριά τον ήχο της λύρας που αποτελείται από πολλές και διαφορετικές χορδές, και θαυμάζει την αρμονική συμφωνία τους, γιατί τον ήχο δε τον προκαλεί μόνον η βαριά, ούτε μόνο η ψιλή, ούτε μόνο η μέση, αλλά όλες μαζί όταν χτυπηθούν κατάλληλα.
Και οπωσδήποτε από αυτά καταλαβαίνει κανείς ότι δεν κινείται μόνη της η λύρα, ούτε χτυπιέται από πολλούς άλλους, αλλά ότι είναι ένας ο μουσικός, που τον ήχο κάθε χορδής προς την εναρμόνια συμφωνία με την τέχνη του εναρμονίζει, ακόμη αν εάν δεν βλέπει αυτόν.

Έτσι λοιπόν, επειδή υπάρχει η παναρμόνια τάξη στον κόσμο και δεν επαναστατούν τα πάνω εναντίον των κάτω, ούτε τα κάτω εναντίον των άνω, αλλά όλα αποτελούν μία τάξη, είναι φυσικό ακόλουθο να υπάρχει ένας άρχοντας και βασιλιάς της κτήσης και όχι πολλοί, ο οποίος με το φως Του λαμπρύνει και κινεί τα πάντα.

Ποιός λοιπόν είναι αυτός αν όχι ο Πανάγιος και αυτός που βρίσκεται πέρα από κάθε δημιουργημένη ουσία, ο πατέρας του Χριστού, ο οποίος όπως είναι άριστος κυβερνήτης διά της Σοφίας του και του Λόγου του Κυρίου μας και Σωτήρα μας Χριστού, διακυβερνά με σκοπό τη σωτηρία μας και τα πάντα αυτός ρυθμίζει όπως αυτός νομίζει ότι είναι καλά?

Είναι λοιπόν καλή η δημιουργία όπως δημιουργήθηκε και όπως βλέπουμε να γίνονται όλα, επειδή αυτό είναι το θέλημα Του και σχετικά με αυτό δεν θα μπορούσε κανείς να απιστήσει.
Γιατί εάν η κτήση κινιόταν χωρίς λογική και όλα κινιόταν τυχαία, καλά θα έκανε να απιστήσει κανείς σε όσα είπαμε.
Εάν όμως με λόγο και Σοφία και επιστήμη έχει δημιουργηθεί και με κάθε κόσμημα έχει στολιστεί, αναγκαστικά αυτός που στέκεται επάνω της και τη διακόσμησε δεν είναι άλλος παρά ο Λόγος του Θεού.

Parthen h Rwmania

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).

Edited by - europaios2 on 04/09/2010 15:23:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος

1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2010, 15:23:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
Ορισμένες σκέψεις χωρίς "quot..".
Η αλήθεια είναι μία και ο μπακλαβάς γωνία (όχι 2 αλήθειες).
Ο Θεός αγαπά τα πλάσματά του (και η φύση είναι αγάπη, αναφέρομαι σε υλιστές), και φωτίζει όσους προσπαθούν να βρούν την αλήθεια , τους σοφούς των λαών, άσχετα με τη θρησκεία τους καιτην καταγωγή τους.
Έτσι βλέπουμε ανά τους αιώνες διάφορα περίεργα.
Ο Ερμής ο Αιγύπτιος σοφός ονομάστηκε τρισμέγιστός γιατί μίλησε για τρισυπόστατο ένα Θεό. Μετά από χιλιάδες χρόνια μίλησε την υπόσταση του Θεού ο Ιησούς γιατί η Παλαιά διαθήκη αναφέρει μερικές ενδείξεις πχ όπως αναφέρει ο Μωυσής ότι είπε ο Θεός "ποιήσωμεν", ποιοί; αλλά και ο Μωυσής σαν γιος του Φαραώ είχε λάβει όλη την παιδεία των ιερέων της Αιγύπτου και φυσικά και το μυστικισμό.
Ο Πυθαγόρας το ίδιο, σπούδασε στην Αίγυπτο τα μυστήρια και έφτιαξε μοναστήρι, έζησε με νηστείες εξαντλητικές, αλλά άλλα αυτά που μας παρέδωσε όπως τα μαθηματικά και άλλα αυτά που δεν μάθαμε ποτέ, την ουσία δηλαδή των μαθηματικών , το θείον, γιατί ήταν μυστικιστής. Αναφέρει αρκετά ο Ιάμβλιχος, νέος Πλάτων κατ εμέ, ο οποίος αν και έζησε αρκετούς αιώνες μετά τον Πυθαγόρα, φαίνεται ότι γνώριζε αρκετά από το μυστικισμό, στόμα με στόμα και όχι ότι είχαν γράψει οι προηγούμενοι. Δεν έγραφαν οι πυθαγόρειοι μπατσα φάτσα την αληθεια, όπως κάνουμε σήμερα, αλλ' ως εν εσόπτρω εν αινίγματι.
π.χ. Λέει ο Πλάτων στον Τίμαιο ότι το μάτι εκπέμπει προς το αντικείμενο και έτσι βλέπουμε. Στην καθ ημάς επιστήμη συμβαίνει το αντίθετο. Ο ήλιος εκπέμπει φωτόνια, αντανακλώνται από το αντικείμενο προς το μάτι μας , διεγείρεται το νεύρο και βλέπουμε. Δεν το είχαν καταλάβει οι αρχαίοι; Όμως άλλα έψαχναν
Μυστικιστικά συμβαίνει και το αντίθετο. Το μάτι είναι ο καθρέπτης της ψυχής, και αν το μάτι είναι φωτεινό... που λέει το ευαγγέλιο.
Ομως τα μυστικιστικά των αρχαίων Ελλήνων είναι κλειδωμένα εδώ κι αιώνες. Οι ίδιοι τα κλείδωσαν , και κανείς άλλος, θρησκεία ή πρόσωπο δεν τα κλείδωσε άρα και δεν έχει τα κλειδιά να τα ξεκλειδώσει.

Δεν ξεκλειδώνονται σήμερα με τη φτωχή γνώση των πανεπιστημιακών του πλανήτη. Ήταν άλλη γνώση διαφορετική.
Και αρχαιοέλληνας να το παίξεις, θα φας πόρτα. Δεν θα βρεις τίποτα.
Ο πρώτος που καθιέρωσε την "πόρτα" στην Ελλάδα ήταν ο Πυθαγόρας. Τα γράφει ο Ιάμβλιχος.

Για τον Ωριγένη,
Ασχετα με τι γράφει η wikipaidia, ήταν άνθρωπος χαλκέντερος ,ασκητικότατος, κοιμόταν στο πάτωμα, λογικότατος, υπαγόρευε ταυτόχρονα 7 κειμενογράφους σε διαφορετικά βιβλία.
Κάπου το παράκανε με την άσκηση και έκοψε τα τέτοια του και για αυτό καταδικάστηκε.
Πρόσφερε όμως πολλά στην εκκλησία.

Εν κατακλείδι να πω ότι,
σήμερα νομίζουμε ότι είμαστε μορφωμένοι και μετέχουμε πχ. 30% στην αλήθεια.
Ομως εμείς έχουμε άλλη γνώση διαφορετική από αυτή των αρχαίων λαών.
Οι αρχαίοι έκριναν, βλαξ ή σοφός.
Σοφό δεν βλέπω,...

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2010, 15:41:18  Εμφάνιση Προφίλ
φιλε μου μη κολλας στα ΞΕΡΩ , ουτε στο ΠΡΕΠΕΙ , ουτε στο ΘΕΛΩ , ειναι δυσκολο να κανουμε κατι τετοιο δηλ να ξεκολλησουμε απο αυτα , αλλα μπορουμε να το προσπαθησουμε

οσο αφορα το δικιο , εγω αυτο που εχω να πω ειναι οτι δεν γνωριζω εαν υπαρχει ΔΙΚΙΟ , ακομη και σε απλα πραγματα πχ αυτος ο τοιχος ειναι ασπρος , μπορει να εχω "αδικο" χαχαχα , σκεψου τωρα ποσο μπλεκει το πραγμα οταν παμε σε ΑΟΡΑΤΟΥΣ τοιχους που πρεπει να περιγραψουμε οχι μονο το χρωμα αλλα και την δομη του και ολα τα αλλα !!!

οκ με ικανοποιει εσωτερικα να "πιστευω" σε διαστασεις , με "ηδονιζει" που λεει και ο φιλος , να θεωρω οτι μια ανωτερη οντοτητα με δημιουργησε και μου εδωσε εξωτικη ουσια και θα ερθει απο την εβδομη διασταση να με παρει στην τεταρτη κτλπ … δεκτο , ομορφα , ωραια … το οτι με ικανοποιει ομως , το οτι με ηδονιζει (που ειναι λαθος ο ορισμος καθως ηδονη εχω μονο με το σεξ) δεν παει να πει οτι ΣΤΕΚΕΙ ΚΙΟΛΛΑΣ , οτι θα ΤΟ ΔΕΧΘΩ χωρις αποδειξη ή λογικη σκεψη

κανενα προβλημα δεν αντεχει στην λογικη σκεψη , χανεται διαλυεται , το κολπο ειναι να το κομματιασεις και τα κομματια αυτα ξανα σε ποιο μικρα … στο τελος θα το εχεις λυσει και θα εχεις βρει μονος τις απαντησεις που χρειαζεσαι ..

εγω , σε εμενα τουλαχιστον , ειχα εντοπισει το προβλημα οτι εβλεπα τα πραγματα πολυ ΑΥΣΤΗΡΑ , ετσι ειναι ,ετσι πρεπει να ειναι ,μα αφου το λεει αυτο ειναι , μα αφου το νιωθω τοτε ειναι και αλλα πολλα … εαν τα δουμε ΟΛΑ (απο την καθημερινοτητα μας μεχρι οτι θελει ο καθενας) ποιο ΧΑΛΑΡΑ (αντε ειμαι και απο θεσσαλονικη χαχαχα) ποιο ανοικτα , ποιο δεκτικα … τοτε ισως βρουμε , ισως μπορεσουμε να δουμε και τις αλλες γωνιες του θεματος που μας απασχολει !!! βλεπουμε ενα ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ και κολλαμε εκει , ομως δεν ειναι τετραγωνο αλλα κυβος απλα αγνοουμε τις υπολοιπες πλευρες … οταν τις αγγιξουμε ισως καταλαβουμε την πλανη μεσα στην οποια ζουμε …

στο κατω κατω , πως μπορω να τηρησω το "ΕΝΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ" οταν επιμενω ΟΤΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ? οταν λεω ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΕΝΩ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΣΩΣΤΟΣ ? πουθεν ? που λεει και ο φιλος ποιο πανω ??? !!!

για να μιλησω πχ για συναισθημα πρεπει να ξερω τι ειναι αυτο το πραμα , ναι το οριζω ως πραμα μεχρι να το κατανοησω , ξερω αραγε τι ειναι ? ο εαρινος εδωσε μια αναλυση , ειχαμε αυτα κατα νου οταν λεμε συναισθημα ? πως μας επηρεαζει ή πως το επιρεαζουμε εμεις ? πως επιρεαζεται απο μας ή απο την εσωτερικη μας δομη κτλπ … χαοτικη η εξισωση χαχα

ειναι ωραια να πεταμε παραξενες λεξεις και να τις συνδιαζουμε επισης παραξενα , φαινομαστε εμεις ή αυτο που λεμε ή αυτος που μας το ειπε ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΙ !!! αλλα ? στο αλλα ειναι το θεμα οταν το πιασεις και αποδομησεις ολο αυτο που ειπες , τοτε βλεπεις οτι οι λεξεις εχουν αλλα νοηματα και συμαινουν αλλα πραγματα και καταλαβαινεις ποσο κενο ειναι τελικα αυτο που λες , που λεμε, που λεω !!!! (φανταζομαι τον εαρινο πως νιωθει οταν διαβαζει κατι ασχετο για το συναισθημα ….)

αναφερουμε συχνα τον ορο "πηγαζει απο την καρδια" ή "ακολουθα την καρδια σου" , απο την καρδια δεν πηγαζει τιποτα γιατι ειναι απλα μια "τρομπα" και εαν την ακολουθησω μαλλον θα εχω σοβαρο προβλημα υγειας καθως θα ειναι αυτη εξω και θα πηδαει και εγω μετα σωληνακια να την κυνηγαω… οκ το λεμε μεταφορικα και γιατι να κανουμε μια μεταφορα οταν μιλαμε για τοσο συνθετα πραγνατα? γιατι δεν μιλαμε ποιο καθαρα ? μηπως γιατι θελουμε να μπερδευουμε ? πως συνδεω την πιστη με την καρδια οταν αυτα δεν εχουν καμια σχεση ? πως συνδεω δηλαδη την υλη με κατι αυλο ? γιατι δεν λεμε ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που θελουμε να πουμε ? ισως γιατι ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ? χμμμμ

(αυτα για τον φιλο που θεωρω οτι εχουμε περισσοτερα κοινα που μας ενωνουν παρα μας χωριζουν , οπως και με ολους , απλα μας εχουν μαθει να βλεπουμε λαθος τα πραγματα , να τσουρουφλιζεται ο εγωισμος μας οταν ακουμε κατι διαφορετικο απο αυτο που θελουμε εμεις , θελουμε ? ποσο σχεση εχει το θελουμε με αυτο που πραγματι υπρχει ? καμια …. και αυτο ειναι το δυσκολοτερο που πρεπει να αλλαξουμε , να παψουμε να βλεπουμε με τα ματια των αλλων … και ελπιζω να το καταφερουμε καποτε !!!!)

τωρα οσο αφορα τον θεο,
ΠΟΙΑ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟΝ ΟΔΗΓΗΣΕ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ?(οποιος εχει θαρος μπορει να δωσει μια απαντηση)

ποιον ΘΕΟ απο ολους ειναι το βασικο μου ερωτημα , και οσο αφορα τον χριστιανικο , μονο αγαπη δεν δειχνει οταν διωχνει τον διαβολο γιατι του την ειπε ή τον αδαμ γιατι εφαγε ενα μηλο ή τον ανθρωπο οταν στελνει τον κατακλυσμο ή ή ή ή !!!! ολα αυτα ειναι εγωιστικα

βλεπουμε τον θεο μεσα απο την ανθρωπινη λογικη , που λεει οτι οταν με χτυπας σε χτυπαω και εγω , που οταν θιγεις το ΕΓΩ ΜΟΥ τοτε θα γινω "τουρκος" και πολλα αλλα … ποσο πιθανο θεωρειτε οτι θα αγγιζαν ολα αυτα εναν θεο ? ποσο πιθανο θεωρειτε ενα ανωτερο ον που εχει δημιουργησει τον κοσμο , που ειναι αφθαρτος και αιωνιος να τον απασχολουσε εαν εγω ετρωγα κρεας τις τεταρτες ή την μεγαλη παρασκευη ??? ολα αυτα ειναι ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ χαρακτηριστικα … και μονο εαν το αντιληφθουμε αυτο θα μπορουσαμε να κανουμε υποθεσεις για τον οποιο θεο … αλλα οταν θεωρουμε οτι ο θεος μας οριζει κανονες και μετα κανει τον χωροφυλακα γιατι του την σπαμε … εε τι να πω , κατα την δικη μου λογικη ειναι μακραν νυχτωμενος και του ευχομαι ονειρα γλυκα !!!

ναι μπορω να μιλησω για ωρες για τον θεο και μπορω εαν θελετε να υπερασπιστω και την υπαρξη του … αλλα δεν τον χρειαζομαι , μου ειναι αχρηστος ο θεος γιατι δεν βρισκω κανεναν λογο που να αιτιολογει την υπαρξη τους !!! ναι το ξερω για τους χριστιανους θα καω στην κολαση και για τους αλλους δεν θα γινω ποτε τεταρτοδιαστατος ΧΑΧΑ (σορυ)

και θα το ξανα πω , πως μπορει καποιος να αναζητησει τον θεο , οταν ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ? οταν δεν ξερει για τον ανθρωπο και πως αυτος δομητε και λειτουργει ? πως μπορω να μιλησω για οραματα και αγγελους και αλλα που βλεπω , οταν δεν εχω καταλαβει οτι ο εγκεφαλος μου μπορει να μου παιζει παιχνιδια ?

αριστοτελη , εαν σου ειναι ευκολο ρε φιλε ,γιατι εγω ειμαι του νηπειαγωγιου … μπορεις να μου δωσεις μια ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ?
ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΘΕΩΡΙΑ καλυτερη απο ολων των αλλων θεωριων ? γιατι να ισχυουν αυτα που λες εσυ και οχι αυτο που λεει καποιος απο ολους τους αλλους ? ΤΙ ?

ευχαριστω

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2010, 15:54:08  Εμφάνιση Προφίλ
Ευρωπαίου έμπνευσις...περί των "πάνω" και των "κάτω"...

-Έτσι λοιπόν, επειδή υπάρχει η παναρμόνια τάξη στον κόσμο και δεν επαναστατούν τα πάνω εναντίον των κάτω, ούτε τα κάτω εναντίον των άνω, αλλά όλα αποτελούν μία τάξη, είναι φυσικό ακόλουθο να υπάρχει ένας άρχοντας και βασιλιάς της κτήσης και όχι πολλοί, ο οποίος με το φως Του λαμπρύνει και κινεί τα πάντα.

Λές...λές...και ξανα-λές για να φθάσουμε πάλι στο σημείο απ'οπου ξενινήσαμε βλέποντάς σε και παατηρώντας σε...στο απόλυτο τίποτα , στο απόλυτο "κενό"...!!!

Ποια πάνω λές...τα "κάτω" βεβαιως λίγο πολύ όλοι τα γνωρίζουμε ...

έμπλεξες την φούστα με την βούρτσα ....

Τι μλκς είναι αυτες που λές ωρέ "Τσομπαναρά"...???

Και στο είπα , δεν είναι δώ γύρω η Κυρά-Φρόσω η ψιλικατζού...πρόσεχε τι λές...τελικά η επιχειρηματολογία σου κινείται με το εξής σκεπτικό..

Αν η γιαγιά μου είχε "φρύδια" , θα ήτανε παππούς...

Ωρε Ευρωπαίε...τι πίνεις και δεν μας δίνεις..???

Μ'αρέσεις πάντως...μας φτιάχνεις τις μέρες μας...την ευχή σου...

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2010, 16:18:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Φτάσαμε αισίως και στο τέλος του συγκεκριμένου θέματος… «Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο2»… αφού οι απαντήσεις των συμμετεχόντων άγγιξαν τις 50 σελίδες μηνυμάτων.
Αν κάποιο μέλος ενδιαφέρεται να ανοιχθεί το τρίτο μέρος αυτού του τόπικ και πραγματικά φροντίσει να γίνει ένας διάλογος χωρίς να υπάρχει το συνηθισμένο φαινόμενο μιας ανούσιας διαμάχης πάνω σε θρησκευτικά ζητήματα, άλλα ένας διάλογος που θα προσφέρει πραγματικά κάτι σε όλους μας και με σωστές αντιπαραθέσεις που θα αγγίζουν τα πλαίσια ενός σωστού και ορθού διαλόγου.

Όπως είχε γραφτεί και για το άνοιγμα του Νο2..!!!

"Ο τίτλος θα πρέπει να είναι "Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο3" και στο εισαγωγικό μήνυμα να εμπεριέχεται το εισαγωγικό μήνυμα αυτού εδώ του θέματος ώστε να μπορούν να παραπεμφθούν για να το διαβάσουν οι ενδιαφερόμενοι".

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2010, 16:25:53  Εμφάνιση Προφίλ
europaios

quote:
Για παράδειγμα εγώ θα σου ονομάσω έναν μασόνο ανθέλληνα και προδότη αφαιμάκτη του Ελληνικού λαού, τον Θεόδωρο Πάγκαλο.

Για ονόμασε μου κι εσύ τον Τούρκο μασόνο και πράκτορα Πατριάρχη!

Τούρκοι πατριάρχες: Όλοι από το 1927 και εντεύθεν (εκτός του Αθηναγόρα)
Πράκτορες των Τούρκων: Όλοι από το 1454 μέχρι τουλάχιστον το 1840

Θέλεις και έναν Μασόνο; Πάρε τέσσερις:

Αθηναγόρας ο Α΄, Μελέτιος ο Δ΄, Ιωακείμ ο Γ΄, Βασίλειος ο Γ΄.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2010, 16:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Και λέω Λόγο,
όχι αυτόν που είναι συνυφασμένος και σύμφυτος με κάθε δημιούργημα, τον οποίο μερικοί συνηθίζουν να ονομάζουν και σπερματικό,
που είναι άψυχος και δεν έχει λογική ούτε σκέπτεται αλλά ενεργεί με τη δύναμη της τέχνης που έχει από έξω δοθεί σε αυτόν και σύμφωνα με τη Σοφία εκείνου που κυβερνά,
ούτε λέω το λόγο που έχει το λογικό ανθρώπινο γένος ο οποίος αποτελείται από συλλαβές και μεταδίδεται με τον αέρα.

Αλλά λέω Λόγο, το ζωντανό και ενεργό Θεό, τον ίδιο Λόγο του αγαθού και των όλων Θεού, ο οποίος είναι διαφορετικός από τα δημιουργήματα και από όλη την κτίση και είναι Λόγος του αγαθού Πατέρα, που διακόσμησε το σύμπαν και το φωτίζει με την πρόνοια Του.
Αυτός λοιπόν είναι ο αγαθός Λόγος, του αγαθού Πατέρα.
Αυτός διαρρύθμισε την τάξη των όλων, ενώνοντας μεταξύ τους τα αντίθετα και δημιούργησε με αυτά μια αρμονία. Αυτός Θεού δύναμη και Θεού Σοφία είναι.

Τον ουρανό περιστρέφει, τη γη κρέμασας απ' το κενό κι ενώ δεν στηρίζεται πουθενά, με το νεύμα του τη στερέωσε.
Από αυτόν παίρνοντας φως, ο ήλιος φωτίζει την οικουμένη και η σελήνη παίρνει το δικό της φως. Αυτός κρεμά το νερό στα σύννεφα και τη γη ποτίζουν οι βροχές και η θάλασσα περιορίζεται και η γη καλύπτεται με κάθε είδους φυτά και βγάζει χορτάρι.

Και είναι Λόγους όχι όμοιος με τον λόγο των ανθρώπων, ο οποίος αποτελείται από συλλαβές, αλλά είναι απαράλλακτη εικόνα του Πατέρα του.
Γιατί οι άνθρωποι αποτελούνται από μέρη και έχουν δημιουργηθεί εκ του μη όντος, έχουν δικό τους λόγο ο οποίος δημιουργείται και καταστρέφεται.
Ο άχρονο όμως Θεός, δεν είναι σύνθετος, γι αυτό και ο Λόγος Του δεν είναι σύνθετος.

Και η αιτία για την οποία ο Λόγος του Θεού ήρθε στα δημιουργήματα Του, είναι πραγματικά αξιοθαύμαστη και μας κάνει γνωστό ότι δεν έπρεπε να γίνει με άλλο τρόπο παρά έτσι όπως και γίνεται.
Των δημιουργημάτων η φύση, επειδή έλαβαν ύπαρξη από την ανυπαρξία, είναι ρευστή και ανίσχυρη και θνητή εάν την εξετάσουμε καθ' αυτή.
Ο Θεός των όλων, είναι στη φύση του αγαθός και πέρα από κάθε κάλος και έτσι είναι και ο Λόγος Του.
Γι' αυτό και φιλάνθρωπος είναι ο Λόγος Του.

Στον αγαθό δεν υπάρχει φθόνος για τίποτε, γι’ αυτό δεν φθονεί την ύπαρξη κανενός, αλλά θέλει να υπάρχουν πολλοί, ώστε να μπορεί να δίνει φιλανθρωπία.
Ο Λόγος αυτός είναι η εικόνα του αόρατου Θεού, πρωτότοκος πάσης κτήσεως και δι’ αυτού και σε αυτόν υπάρχουν όλα και τα ορατά και τα αόρατα κι αυτός είναι η κεφαλή της Εκκλησίας μας.

Και για να μη χρονοτριβώ, ονομάζοντας ένα ένα όλα όσα φαίνονται, δεν υπάρχει ούτε ένα απ όσα έγιναν το οποίο να μη δημιουργήθηκε και να μην συστάθηκε "εν' αυτώ και δι' αυτού" όπως λέει και ο θεολόγος Ιωάννης.
"Στην αρχή υπήρχε ο Λόγος και ο Λόγος βρισκόταν με το Θεό και Θεός ήταν ο λόγος. Όλα έγιναν δι' αυτού και χωρίς αυτόν δεν έγινε τίποτε."

Όπως για παράδειγμα, εάν κάποιος μουσικός παίξει κατάλληλα τη λύρα, θα δημιουργήσει τη μουσική, συνδυάζοντας αρμονικά με την τέχνη του, τους βαρείς με τους οξείς και τους μέσους με τους άλλους φθόγγους,
έτσι και η σοφία του Θεού, κρατώντας το σύμπαν σαν λύρα, συνενώνοντας όσα υπάρχουν στον αέρα με αυτά που υπάρχουν στη γη και όσα υπάρχουν στον ουρανό με όσα υπάρχουν στον αέρα και ενώνοντας τα σύνολα με τα επιμέρους και κατευθύνοντας με το νεύμα Του και τη θέληση Του τα πάντα, φτιάχνει έναν κόσμο με μια διάταξη σε αυτόν, με ωραιότητα και αρμονία, ενώ Αυτός μένει ακίνητος κοντά στον Πατέρα, κινώντας τα πάντα με την καθοδήγηση Του, όπως αρέσει το καθετί στον Πατέρα.

Και το αξιοθαύμαστο της θεότητας του είναι αυτό, ότι με ένα και το αυτό νεύμα όλα μαζί κι όχι κατά διαστήματα, αλλά συγχρόνως τα κινεί και τα διαρρυθμίζει ανάλογα με τη φύση του καθένα και αυτά που κινούνται ευθύγραμμα και αυτά που κινούνται κυκλικά και τα άνω και τα κάτω και τα υγρά και τα ψυχρά και τα θερμά και όσα φαίνονται και τα αόρατα.

Και για να κατανοήσουμε με παράδειγμα αυτό το τόσο μεγάλο, ας παρομοιάσουμε αυτό για το οποίο μιλάμε με μια μεγάλη χορωδία.
Η χορωδία αποτελείται από διαφορετικούς άντρες, παιδιά, γυναίκες και γέροντες και νεότερους. 'Ενας είναι όμως ο αρχηγός και όταν δώσει το σήμα, ο καθένας ψάλλει σύμφωνα με τη φύση του και τη δύναμη του.
Ο άνδρας ως άνδρας, το παιδί ως παιδί, ο γέροντας ως γέροντας, ο νέος ως νέος και όλοι μαζί αποτελούν μια αρμονία.
Και όπως όλα αυτά γίνονται και επιτελούνται με την παρουσία του ενός και κάτω από τις διαταγές του, τα ίδια ακριβώς γίνονται με τον κτίστη και δημιουργό Πατέρα.

Αν και το προηγούμενο παράδειγμα είναι μικρό, με ανοιχτό μυαλό πρέπει να το κατανοήσουμε, γιατί με το νεύμα που κάνει ο Θεός Λόγος, συγχρόνως όλα διακοσμούνται και το καθένα κάνει τα δικά του ως πρέπει κι όλα μαζί αποτελούν μια τάξη.
Βλέποντας λοιπόν τη δύναμη του Λόγου αντιλαμβανόμαστε και τον αγαθό Πατέρα Του και όπως λέει και ο ίδιος ο Σωτήρας Χριστός: "όποιος βλέπει εμένα, βλέπει τον Πατέρα."

Parthen h Rwmania

Edited by - europaios2 on 04/09/2010 16:55:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2010, 16:58:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
macedon:
Τούρκοι πατριάρχες: Όλοι από το 1927 και εντεύθεν (εκτός του Αθηναγόρα)
Πράκτορες των Τούρκων: Όλοι από το 1454 μέχρι τουλάχιστον το 1840

Θέλεις και έναν Μασόνο; Πάρε τέσσερις:
Αθηναγόρας ο Α΄, Μελέτιος ο Δ΄, Ιωακείμ ο Γ΄, Βασίλειος ο Γ΄.

Στοιχεία έχεις?
Αν ναι, να τα παρουσιάσεις.....αν όχι.....έχει μια παιδική χαρά εδώ ποιο κάτω...πάρε και τον Εαρινό και πήγαινε......μην είσαι μόνος σου!

Parthen h Rwmania

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2010, 17:02:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Εαρινός:
Μ'αρέσεις πάντως...μας φτιάχνεις τις μέρες μας...την ευχή σου..

Όλη δική σου Εαρινέ!

Parthen h Rwmania

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2010, 17:07:28  Εμφάνιση Προφίλ
europaios

quote:
Στοιχεία έχεις?
Αν ναι, να τα παρουσιάσεις.

Μια και έκανες την αρχή, μόλις παρουσιάσεις τα στοιχεία για τον Πάγκαλο, θα σου παραθέσω και τα δικά μου

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2010, 18:33:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Ο Πάγκαλος παρέδωσε τον Οτσαλάν στην Τουρκία, κανένας που αγαπάει την πατρίδα του, δεν θα παρέδιδε κάποιον που είναι εχθρός του εχθρού της πατρίδας του. Παρά μόνο εάν ήταν σύμμαχος με τον εχθρό της πατρίδας του.
Γιατί πολύ απλά, ο εχθρός του εχθρού μου είναι φίλος μου.

το ήθος του Πάγκαλου.

κι εδώ για την υφαλοκρηπίδα

Στα Ίμια ως Υπουργός τότε εξωτερικών τα έλεγε στην t.v. με τον Χατζηνικολάου...και ο πρωθυπουργός τον έψαχνε......

Απλώς γκάφες? (αμφιβάλλω να ήσαν γκάφες). Ως Υπουργός εξωτερικών έφερε την Ελλάδα σε δεινή θέση.

«Ο αέρας θα πάρει τη σημαία από τα Ύμια και δεν θα την αντικαταστήσουμε»! (Περί Υμίων)

Κι επειδή έχω κάποιον που ήταν στους ΟΥΚαδες τη βραδιά των Ίμίων, και ήταν επάνω στη βάρκα με τους συναδέλφους του, να πω τα εξής.

Ο Λυμπέρης είχε ζητήσει εξ' αρχής να ανέβουν και στις δύο νησίδες οι Έλληνες....κατ' εντολή της Αθήνας αποβιβάστηκαν μόνο στη μία.

Όταν οι Τούρκοι έριξαν το ελικόπτερο με πυρά, (τα δήθεν πορίσματα κ.λ.π. είναι ψέματα, γιατί το παλικάρι ήταν αυτόπτης μάρτυρας), ζήτησαν αμέσως εντολή για να τους καθαρίσουν, η εντολή ήταν και πάλι από την Αθήνα....."γυρίστε πίσω".

Η δε "γιαγιά" που παρέδωσε τον Οτσαλάν στους Τούρκους, ήταν αυτή που κινούσε τα νήματα εκείνο το βράδυ....μαζί βέβαια με την άλλη μαϊμού τον Σιμήτη....οι άλλοι απλώς παρακολουθούσαν.

Parthen h Rwmania

Edited by - europaios2 on 04/09/2010 18:34:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2010, 18:42:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Και λέω Λόγο,
όχι αυτόν που είναι συνυφασμένος και σύμφυτος με κάθε δημιούργημα, τον οποίο μερικοί συνηθίζουν να ονομάζουν και σπερματικό,
που είναι άψυχος και δεν έχει λογική ούτε σκέπτεται αλλά ενεργεί με τη δύναμη της τέχνης που έχει από έξω δοθεί σε αυτόν και σύμφωνα με τη Σοφία εκείνου που κυβερνά,
ούτε λέω το λόγο που έχει το λογικό ανθρώπινο γένος ο οποίος αποτελείται από συλλαβές και μεταδίδεται με τον αέρα.

Αλλά λέω Λόγο, το ζωντανό και ενεργό Θεό, τον ίδιο Λόγο του αγαθού και των όλων Θεού, ο οποίος είναι διαφορετικός από τα δημιουργήματα και από όλη την κτίση και είναι Λόγος του αγαθού Πατέρα, που διακόσμησε το σύμπαν και το φωτίζει με την πρόνοια Του.
Αυτός λοιπόν είναι ο αγαθός Λόγος, του αγαθού Πατέρα.
Αυτός διαρρύθμισε την τάξη των όλων, ενώνοντας μεταξύ τους τα αντίθετα και δημιούργησε με αυτά μια αρμονία. Αυτός Θεού δύναμη και Θεού Σοφία είναι.

Τον ουρανό περιστρέφει, τη γη κρέμασας απ' το κενό κι ενώ δεν στηρίζεται πουθενά, με το νεύμα του τη στερέωσε.
Από αυτόν παίρνοντας φως, ο ήλιος φωτίζει την οικουμένη και η σελήνη παίρνει το δικό της φως. Αυτός κρεμά το νερό στα σύννεφα και τη γη ποτίζουν οι βροχές και η θάλασσα περιορίζεται και η γη καλύπτεται με κάθε είδους φυτά και βγάζει χορτάρι.

Και είναι Λόγους όχι όμοιος με τον λόγο των ανθρώπων, ο οποίος αποτελείται από συλλαβές, αλλά είναι απαράλλακτη εικόνα του Πατέρα του.
Γιατί οι άνθρωποι αποτελούνται από μέρη και έχουν δημιουργηθεί εκ του μη όντος, έχουν δικό τους λόγο ο οποίος δημιουργείται και καταστρέφεται.
Ο άχρονο όμως Θεός, δεν είναι σύνθετος, γι αυτό και ο Λόγος Του δεν είναι σύνθετος.

Και η αιτία για την οποία ο Λόγος του Θεού ήρθε στα δημιουργήματα Του, είναι πραγματικά αξιοθαύμαστη και μας κάνει γνωστό ότι δεν έπρεπε να γίνει με άλλο τρόπο παρά έτσι όπως και γίνεται.
Των δημιουργημάτων η φύση, επειδή έλαβαν ύπαρξη από την ανυπαρξία, είναι ρευστή και ανίσχυρη και θνητή εάν την εξετάσουμε καθ' αυτή.
Ο Θεός των όλων, είναι στη φύση του αγαθός και πέρα από κάθε κάλος και έτσι είναι και ο Λόγος Του.
Γι' αυτό και φιλάνθρωπος είναι ο Λόγος Του.

Στον αγαθό δεν υπάρχει φθόνος για τίποτε, γι’ αυτό δεν φθονεί την ύπαρξη κανενός, αλλά θέλει να υπάρχουν πολλοί, ώστε να μπορεί να δίνει φιλανθρωπία.
Ο Λόγος αυτός είναι η εικόνα του αόρατου Θεού, πρωτότοκος πάσης κτήσεως και δι’ αυτού και σε αυτόν υπάρχουν όλα και τα ορατά και τα αόρατα κι αυτός είναι η κεφαλή της Εκκλησίας μας.

Και για να μη χρονοτριβώ, ονομάζοντας ένα ένα όλα όσα φαίνονται, δεν υπάρχει ούτε ένα απ όσα έγιναν το οποίο να μη δημιουργήθηκε και να μην συστάθηκε "εν' αυτώ και δι' αυτού" όπως λέει και ο θεολόγος Ιωάννης.
"Στην αρχή υπήρχε ο Λόγος και ο Λόγος βρισκόταν με το Θεό και Θεός ήταν ο λόγος. Όλα έγιναν δι' αυτού και χωρίς αυτόν δεν έγινε τίποτε."

Όπως για παράδειγμα, εάν κάποιος μουσικός παίξει κατάλληλα τη λύρα, θα δημιουργήσει τη μουσική, συνδυάζοντας αρμονικά με την τέχνη του, τους βαρείς με τους οξείς και τους μέσους με τους άλλους φθόγγους,
έτσι και η σοφία του Θεού, κρατώντας το σύμπαν σαν λύρα, συνενώνοντας όσα υπάρχουν στον αέρα με αυτά που υπάρχουν στη γη και όσα υπάρχουν στον ουρανό με όσα υπάρχουν στον αέρα και ενώνοντας τα σύνολα με τα επιμέρους και κατευθύνοντας με το νεύμα Του και τη θέληση Του τα πάντα, φτιάχνει έναν κόσμο με μια διάταξη σε αυτόν, με ωραιότητα και αρμονία, ενώ Αυτός μένει ακίνητος κοντά στον Πατέρα, κινώντας τα πάντα με την καθοδήγηση Του, όπως αρέσει το καθετί στον Πατέρα.

Και το αξιοθαύμαστο της θεότητας του είναι αυτό, ότι με ένα και το αυτό νεύμα όλα μαζί κι όχι κατά διαστήματα, αλλά συγχρόνως τα κινεί και τα διαρρυθμίζει ανάλογα με τη φύση του καθένα και αυτά που κινούνται ευθύγραμμα και αυτά που κινούνται κυκλικά και τα άνω και τα κάτω και τα υγρά και τα ψυχρά και τα θερμά και όσα φαίνονται και τα αόρατα.

Και για να κατανοήσουμε με παράδειγμα αυτό το τόσο μεγάλο, ας παρομοιάσουμε αυτό για το οποίο μιλάμε με μια μεγάλη χορωδία.
Η χορωδία αποτελείται από διαφορετικούς άντρες, παιδιά, γυναίκες και γέροντες και νεότερους. 'Ενας είναι όμως ο αρχηγός και όταν δώσει το σήμα, ο καθένας ψάλλει σύμφωνα με τη φύση του και τη δύναμη του.
Ο άνδρας ως άνδρας, το παιδί ως παιδί, ο γέροντας ως γέροντας, ο νέος ως νέος και όλοι μαζί αποτελούν μια αρμονία.
Και όπως όλα αυτά γίνονται και επιτελούνται με την παρουσία του ενός και κάτω από τις διαταγές του, τα ίδια ακριβώς γίνονται με τον κτίστη και δημιουργό Πατέρα.

Αν και το προηγούμενο παράδειγμα είναι μικρό, με ανοιχτό μυαλό πρέπει να το κατανοήσουμε, γιατί με το νεύμα που κάνει ο Θεός Λόγος, συγχρόνως όλα διακοσμούνται και το καθένα κάνει τα δικά του ως πρέπει κι όλα μαζί αποτελούν μια τάξη.
Βλέποντας λοιπόν τη δύναμη του Λόγου αντιλαμβανόμαστε και τον αγαθό Πατέρα Του και όπως λέει και ο ίδιος ο Σωτήρας Χριστός: "όποιος βλέπει εμένα, βλέπει τον Πατέρα."

Parthen h Rwmania

Edited by - europaios2 on 04/09/2010 16:55:06

O "Λόγος" ως όρος και έννοια είναι αμιγώς Ελληνικός όρος και μπορείς να "ανατρέξεις" στην Αρχαία Ελληνική Γραμματεία -απ'οπου τον δανεισθήκατε- και όχι μόνον αυτόν και να πληροφορηθείς σχετικά...να σου υπενθυμίσω δε , ότι οι εξ ανατολής προερχόμενοι "Θεο-πατέρες" και "Θεο-μηνύτορες"...στους οποιους αναφέρεσαι , ακόμα δεν είχαν γεννηθεί...

Αλλα για να μπορέσουμε να συνεχίσουμε τον συλλογισμό σου , εκτός απο τις αναφορές στον λόγο του Θεού...τις αόριστες...μπορείς να μας πείς και σε τι αναφέρεται αυτός ο περίφημος λόγος του Θεού και πως αυτός "αντιλαμβάνεται" και ποιό σκοπό και τέλος αυτός έχει..αλλα και με ποιό τρόπο "πραγματώνεται" και "υποστασιοποιείται"...???

Απάντησέ μου και θα έχουμε πολύ "δουλειά" απόψε...

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2010, 19:06:23  Εμφάνιση Προφίλ
europaios

quote:
Κι επειδή έχω κάποιον που ήταν στους ΟΥΚαδες τη βραδιά των Ίμίων

Καλά...καλά... Λάθος δικό μου που ζήτησα αποδείξεις, λες και δεν ήξερα τι θα μας φέρεις.

Ας δούμε για τους πατριάρχες:

Οι Τούρκοι πατριάρχες

Με νόμο που ψηφίστηκε το 1927, όλοι οι υποψήφιοι που διεκδικούν το πατριαρχικό αξίωμα του πατριαρχείου των Ρωμαίων πρέπει να έχουν την τουρκική υπηκοότητα. Με εξαίρεση τον Αθηναγόρα (που επιβάλλανε οι Αμερικανοί) όλοι οι πατριάρχες είχαν και έχουν την τουρκική υπηκοότητα από το 1927 μέχρι και σήμερα.

Οι πατριάρχες πράκτορες των Τούρκων

Από το 1454, όλοι οι πατριάρχες είχαν σαν βασικό τους καθήκον τη διατήρηση της υποταγής των υποδούλων. Δεν ήταν απλά πράκτορες των Τούρκων αλλά έμμισθοι κρατικοί μεγαλοϋπάλληλοι του Σουλτάνου, φέροντες όλοι τον τίτλο του "πασά τριών ιππουρίδων" (βαθμό που κατείχε π.χ. ο Ιμπραήμ της Αιγύπτου). Οι ενέργειές τους ήταν πάντα προς την κατεύθυνση της πρόληψης και καταστολής οποιασδήποτε επαναστατικής ενέργειας από μέρους των Ελλήνων, όπως ακριβώς θα περίμενε κανείς απ'αυτόν το συρφετό των έμμισθων μεγαλοϋπαλλήλων του Σουλτάνου.

Οι πατριάρχες Μασόνοι

Τον Βασίλειο τον Γ΄, τον Μελέτιο τον Δ΄ και τον Ιωακείμ τον Γ΄ μπορείς να τους δεις στην ιστοσελίδα της "Μεγάλης Στοάς της Ελλάδας" στη λίστα "Επιφανείς Τέκτονες". Όσο για τον υπάλληλο της CIA, Αθηναγόρα... ε, αυτά είναι γνωστά.

Στην παραπάνω σελίδα μπορείς επίσης να δεις και ονόματα διαφόρων αρχιερέων των Ορθοδόξων, όπως π.χ. του Βενέδικτου (πατριάρχης Ιεροσολύμων), του Φώτιου (πατριάρχη Αλεξανδρείας), του Χρύσανθου (μητροπολίτη Τραπεζούντας και Αρχιεπίσκοπο Αθηνών), κτλ. κτλ.

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2010, 19:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Εαρινέ παρουσιάζω και πάλι αυτά που είχα γράψει και που δεν έκανες τον κόπο να διαβάσεις, ή που διάβασες αλλά δεν κατάλαβες, ή που διάβασαν άλλα τα μάτια σου και άλλα η καρδιά σου!!

Η αρχαία Ελληνική σκέψη είναι αυτή που ένδυσε τον Χριστιανισμό, και ο Χριστιανισμός αυτός που την επέκτεινε.

Οι χριστιανοί χρησιμοποίησαν την Ελληνική παιδεία, ώστε αυτή να τεθεί στην υπηρεσία της θρησκείας. Τα δόγματα της χριστιανικής θεολογίας, διατυπώθηκαν με την Ελληνική γλώσσα της αρχαίας Ελληνικής φιλοσοφίας.
Η σύνδεση αυτή του αρχαίου φιλοσοφικού λόγου και της Ορθόδοξης Δογματικής διδασκαλίας με βάση τη γλώσσα και την Ορολογία, αποτέλεσαν τους στυλοβάτες του χριστιανικού ανθρωπισμού.
Χαρακτηριστική είναι η περίπτωση των όρων "ουσία" και "υπόσταση", η εσφαλμένη χρήση των οποίων οδήγησε σε αιρετικές αποκλίσεις.

Οι Έλληνες όμως Καππαδόκες Πατέρες, γνώστες της αρχαίας Ελληνικής φιλοσοφίας, όχι μόνο χρησιμοποίησαν τη φιλοσοφία της αρχαίας Ελλάδας και τους όρους αυτής, αλλά της έδωσαν και νέα προοπτική, αυτή του χριστιανισμού, εισάγοντας νέες έννοιες και όρους, αντάξιοι της πολιτιστικής τους κληρονομιάς.
Για παράδειγμα η έννοια της "ενέργειας" που ήταν και η κεντρική έννοια της Αριστοτελικής φιλοσοφίας, μέσα από την επεξεργασία που δέχτηκε από τους Καππαδόκες Πατέρες, απέκτησε έναν περισσότερο προσωπικό χαρακτήρα ως τρόπος μετοχής της κτίστης στο άκτιστο.

Βέβαια οι μεγάλοι Εκκλησιαστικοί συγγραφείς, δεν περιορίστηκαν μόνο στο να αλλάζουν τους παραδιδόμενους όρους, αλλά εισάγουν και δικές τους έννοιες.
Τέτοια είναι η περίπτωση του Μάξιμου του Ομολογητή, ο οποίος εισάγει τον όρο "θέλημα".
Η λέξη βούληση είναι γνωστή στη φιλοσοφική παράδοση. Η λέξη θέλημα είναι εντελώς άγνωστη.
Ο Άγιος Μάξιμος κάνει αυτό το τόλμημα, γιατί δεν του φτάνει η φιλοσοφική ορολογία και φτιάχνει μία λέξη δική του σε φιλοσοφική και θεολογική χρήση, τη λέξη "φυσικό" θέλημα, για να προσδιορίσει μάλιστα αυτό το θέλημα ως κέντρο και ουσίας του ανθρώπου.

Εσείς οι χριστιανομάχοι, όπως πολύ σωστά έχετε χαρακτηριστεί, είσαστε τόσο ανόητοι, που ειλικρινά πολλές φορές απαξιώ να τοποθετηθώ.
Οι κουταμάρες σας βρίσκονται σε τέτοια έξαρση, που δεν έχετε ακόμη αντιληφθεί ότι εάν οι χριστιανοί Πατέρες και γενικά οι Βυζαντινοί δεν ήσαν οι άξιοι κληρονόμοι της αρχαίας Ελληνικής φιλοσοφίας, αλλά οι πολέμιοι αυτής, που έκαιγαν τα κείμενα των Ελλήνων φιλοσόφων,
θα μπορούσαν να κάνουν κάτι πολύ ποιο απλό και χρονοβόρο από το κάψιμο.
Να μην αντέγραφαν τους παπύρους.
Παραδόξως έχουμε πάνω από χίλια αντίγραφα του Αριστοτέλη, τα έργα του οποίου αντιγράφτηκαν περισσότερο από κάθε άλλου.

Parthen h Rwmania

Edited by - europaios2 on 04/09/2010 20:09:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2010, 19:55:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Και συνεχίζω με τον Λόγο, γιατί όλα έγιναν μέσα σε Αυτόν και δι’ αυτού μιλούν και μέσα από αυτά πείθει και εμάς λέγοντας: «αυτός είπε και γεννήθηκαν, αυτός έδωσε την εντολή και κτίστηκαν» ψαλμός 32, στιχ.9
Και είπε ο Θεός: «ας δημιουργήσουμε τον άνθρωπο σύμφωνα με τη δική μας εικόνα και κατά την ομοίωσή μας»

Και κατά τη διάρκεια της δημιουργίας του ουρανού και της γης και των πολλών είπε ο Πατέρας: «ας γεννηθεί ο ουρανός και ας συγκεντρωθούν τα νερά, ας εμφανιστεί ή ξηρά και έβγαλε η γη χορτάρι και κάθε ζωντανό πλάσμα.

Σε ποιόν θα μπορούσε να πει κανείς ότι μιλάει ο Θεός, ώστε και να μιλάει προστάζοντας?
Εάν μιλάει σε αυτά που γίνονταν και έδινε σε αυτά γιατί διαταγές, θα ήταν περιττός ο Λόγος, γιατί δεν υπήρχαν ακόμη, αλλά πρόκειται να γίνουν.
Κανένας δεν μιλάει σε αυτόν που δεν υπάρχει, ούτε δίνει διαταγές για να γίνει σε αυτό που δεν έχει γίνει ακόμη. Γιατί αν ο Θεός έδινε διαταγές σε αυτά που πρόκειται να γίνουν έπρεπε να λέει: «Γίνε ουρανέ και γίνε γη και φύτρωσε χορτάρι και δημιουργήσου άνθρωπε, τώρα όμως δεν το έκανε αυτό, αλλά προστάζει λέγοντας ας κάνουμε τον άνθρωπο και ας φυτρώσουν τα φυτά».

Από τα οποία και φαίνεται ότι ο Θεός συνομιλεί γι αυτά με κάποιον που βρίσκεται κοντά Του.
Αναγκαστικά λοιπόν υπήρχε κάποιος μαζί Του, με τον οποίο μιλώντας τα έκανε όλα.
Ποιός άλλος θα ήταν αν όχι ο Λόγος? Γιατί με ποιόν άλλον θα έλεγε κανείς ότι μιλάει ο Θεός παρά με το Λόγο Του? ‘Η ποιος άλλος υπήρχε μαζί Του όταν δημιουργούσε όλη την δημιουργημένη ουσία παρά η δική Του Σοφία, η οποία λέει: «όταν δημιουργούσε τον ουρανό και τη γη εγώ ήμουν μαζί Του» ?

Συνυπάρχοντος ως Σοφία και ως Λόγος τον Πατέρα, βλέποντας δημιούργησε το σύμπαν και το στερέωσε και το διακόσμησε και επειδή είναι και Δύναμη του Πατέρα τα πάντα ισχυροποίησε ώστε να υπάρχουν, όπως λέει και ο Σωτήρας:,
« όλα όσα βλέπω τον Πατέρα να κάνει και εγώ όμοια κάνω» (Ιωάννης κεφ.5 στιχ.19)
«και δι’ αυτού και σε αυτόν τα πάντα έγιναν» όπως διδάσκουν οι ίδιοι οι μαθητές Του και ότι γεννήθηκε αγαθός από αγαθό και είναι αληθινός Υιός, είναι η δύναμη του Πατέρα και σοφία και ο Λόγος, όχι λόγω της συμμετοχής Του σε αυτά, ούτε αυτές οι ιδιότητες αποδόθηκαν σε αυτόν από έξω όπως συμβαίνει με αυτούς που κοινωνούν και φωτίζονται από αυτόν και γίνονται μέσω αυτού δυνατοί και λογικοί, αλλά είναι ο λόγος η αυτοσοφία, ο αυτολόγος, η αυτοδύναμη που ανήκει στον Πατέρα, το αυτοφώς, η αυτοαλήθεια, η αυτοδικαιοσύνη, η αυτοαρετή και βέβαια και ο χαρακτήρας και απαύγασμα και εικόνα.

Και για να πω εν συντομία, είναι ο παντέλειος καρπός του Πατέρα και ο μοναδικός Υιός, εικόνα απαράλλακτη του Πατέρα.
Αφού λοιπόν ο πατέρας έχει από τον εαυτό του τέτοιο αγαθό και δημιουργό Υιό, δεν Τον έκρυψε από τα δημιουργήματα Του, αλλά και κάθε μέρα τον αποκαλύπτει σε όλους, γιατί δι’ αυτού δημιουργεί και δίνει ζωή σε όλους.

Σε αυτόν και μέσω αυτού και τον εαυτό Του εμφανίζει καθώς λέει ο Σωτήρας: «εγώ βρίσκομαι στον Πατέρα και ο Πατέρας σε εμένα» (Ιωάννης κεφ. 14 στίχ. 10), ώστε αναγκαστικά ο Λόγος υπάρχει σε αυτόν που Τον γέννησε.
Αλλά και αυτός που γεννήθηκε μαζί με τον Πατέρα ζει αιώνια.

Παρ’ όλα αυτά οι άνθρωποι παράφρονες, αφού άφησαν τη γνώση και την ευσέβεια προς αυτόν τίμησαν τα ανύπαρκτα περισσότερο από αυτά που υπάρχουν και αντί του αληθινού Θεού, θεοποίησαν τα ανύπαρκτα, λατρεύοντας την κτίση περισσότερο από το Δημιουργό Της, ( επιστολή προς Ρωμαίους, κεφ. 1 στίχ. 25) πράγμα το οποίο είναι ανόητο και ασεβές.
Γιατί αυτό μοιάζει με το να θαυμάζει κανείς τα έργα περισσότερο από τον τεχνίτη και να εκπλήσσεται από τα έργα που υπάρχουν σε μια πόλη και να περιφρονεί το δημιουργό τους, ήσαν να επαινεί κανείς το μουσικό όργανο, να απορρίπτει όμως αυτόν που δημιούργησε τη σύνθεση και την αρμονία.

Κλείνοντας να πω τα εξής προς τους φίλου του χριστιανισμού:
«Φιλόχριστε να χαίρεσαι και να είσαι γεμάτος ελπίδα, ότι ο καρπός της πίστης και της ευσέβειας σε αυτόν είναι η αθανασία και η βασιλεία των ουρανών, μόνο εάν η ψυχή στολίζεται με την εκτέλεση των εντολών Του.
Γιατί όπως ακριβώς σε εκείνους που ζουν σύμφωνα με το νόμο Του, το έπαθλο είναι η αιώνια ζωή, έτσι και σε εκείνους που βαδίζουν τον αντίθετο δρόμο από την αρετή, τους περιμένει μεγάλη ντροπή και αμείλικτος κίνδυνος κατά την ημέρα της κρίσης, επειδή αν και γνώρισαν την οδό της αλήθειας έκαναν τα αντίθετα από αυτά που γνώρισαν»

Parthen h Rwmania

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2010, 20:03:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
macedon:
Καλά...καλά... Λάθος δικό μου που ζήτησα αποδείξεις, λες και δεν ήξερα τι θα μας φέρεις.
Ας δούμε για τους πατριάρχες:

Οι Τούρκοι πατριάρχες
Με νόμο που ψηφίστηκε το 1927, όλοι οι υποψήφιοι που διεκδικούν το πατριαρχικό αξίωμα του πατριαρχείου των Ρωμαίων πρέπει να έχουν την τουρκική υπηκοότητα. Με εξαίρεση τον Αθηναγόρα (που επιβάλλανε οι Αμερικανοί) όλοι οι πατριάρχες είχαν και έχουν την τουρκική υπηκοότητα από το 1927 μέχρι και σήμερα.

Aυτό, το ψήφισε το Πατριαρχείο? ή οι Τούρκοι που έχουν βάλει στο μάτι να το εξαφανίσουν όπως και ο ίδιος ο Υπουργός εξωτερικών της Τουρκίας σε βιβλίο του, πριν γίνει Υπουργός είχε ομολογήσει?

quote:
macedon:
Οι πατριάρχες πράκτορες των Τούρκων

Από το 1454, όλοι οι πατριάρχες είχαν σαν βασικό τους καθήκον τη διατήρηση της υποταγής των υποδούλων. Δεν ήταν απλά πράκτορες των Τούρκων αλλά έμμισθοι κρατικοί μεγαλοϋπάλληλοι του Σουλτάνου, φέροντες όλοι τον τίτλο του "πασά τριών ιππουρίδων" (βαθμό που κατείχε π.χ. ο Ιμπραήμ της Αιγύπτου). Οι ενέργειές τους ήταν πάντα προς την κατεύθυνση της πρόληψης και καταστολής οποιασδήποτε επαναστατικής ενέργειας από μέρους των Ελλήνων, όπως ακριβώς θα περίμενε κανείς απ'αυτόν το συρφετό των έμμισθων μεγαλοϋπαλλήλων του Σουλτάνου.

Τους ξέφευγαν όμως οι Επσκόποι τους..... οι οποίοι, όχι απλά ήταν υποκινητές, αλλά και πολλές φορές αρχηγοί Επαναστάσεων κατά τη διάρκεια της Τουρκοκρατίας! ...τι απρόσεκτοι τουρκόδουλοι Πατριάρχες!!!

quote:
macedon:
Οι πατριάρχες Μασόνοι

Τον Βασίλειο τον Γ΄, τον Μελέτιο τον Δ΄ και τον Ιωακείμ τον Γ΄ μπορείς να τους δεις στην ιστοσελίδα της "Μεγάλης Στοάς της Ελλάδας" στη λίστα "Επιφανείς Τέκτονες". Όσο για τον υπάλληλο της CIA, Αθηναγόρα... ε, αυτά είναι γνωστά.

Στην παραπάνω σελίδα μπορείς επίσης να δεις και ονόματα διαφόρων αρχιερέων των Ορθοδόξων, όπως π.χ. του Βενέδικτου (πατριάρχης Ιεροσολύμων), του Φώτιου (πατριάρχη Αλεξανδρείας), του Χρύσανθου (μητροπολίτη Τραπεζούντας και Αρχιεπίσκοπο Αθηνών), κτλ. κτλ.

Α!!! .......από την ιστοσελίδα της "Μεγάλης Στοάς της Ελλάδας"

macedon τι σημαίνει μασόνος?

Parthen h Rwmania

Edited by - europaios2 on 04/09/2010 20:10:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2010, 21:04:37  Εμφάνιση Προφίλ
europaios

quote:
Aυτό, το ψήφισε το Πατριαρχείο?

Όχι, αλλά έχει σαν αποτέλεσμα όλοι οι Πατριάρχες να είναι Τούρκοι.

quote:
Τους ξέφευγαν όμως οι Επσκόποι τους..... οι οποίοι, όχι απλά ήταν υποκινητές, αλλά και πολλές φορές αρχηγοί Επαναστάσεων κατά τη διάρκεια της Τουρκοκρατίας! ...τι απρόσεκτοι τουρκόδουλοι Πατριάρχες

Οι μεμονωμένες ενέργειες ανθρώπων του κλήρου δεν αναιρούν τόσο την βασική υποχρέωση των έμμισθων μεγαλοϋπαλλήλων του Σουλτάνου, των πατριαρχών-πασάδων, για την διατήρηση της υποταγής των υποδούλων, όσο και τις επί 400 χρόνια ανθελληνικές ενέργειές τους προς την επίτευξη του σκοπού αυτού.

Αλλωστε, μία υποχρέωση είχαν μόνο, σαν υπηρεσία προς το Σουλτάνο, απέναντι στο πλήθος των διοικητικών, πολιτικών και οικονομικών προνομίων που αυτός παραχώρησε στους ρασοφόρους τουρκορθόδοξους Μιλιετ Μπασήδες

quote:
macedon τι σημαίνει μασόνος?

Άνοιξε ένα λεξικό.

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2010, 22:11:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
macedon:
Όχι, αλλά έχει σαν αποτέλεσμα όλοι οι Πατριάρχες να είναι Τούρκοι.

Δηλαδή τι ήθελες? να έσβηνε το Πατριαρχείο?
-Ναι θα μου πεις. Μα για αυτόν ακριβώς τον λόγο το έκαναν οι Τούρκοι. Για να σβήσει!

Πρώτα έκαναν αυτό και μετά κατά διαστήματα, έδιωξαν τους Έλληνες από εκεί οι οποίοι είχαν την Τουρκική υπηκοότητα.

Για πες μας όμως macedon, οι Έλληνες της Κων/λης πήγαν στην Τουρκία και απέκτησαν την Τουρκική υπηκοότητα?
Η έδρα του Πατριαρχείου έφυγε από την Ελλάδα και πήγε στην Τουρκία?

Μήπως οι Τούρκοι κατέλαβαν την Κωνσταντινούπολη και επέβαλλαν τους όρους τους?

quote:
macedon:
Οι μεμονωμένες ενέργειες ανθρώπων του κλήρου δεν αναιρούν τόσο την βασική υποχρέωση των έμμισθων μεγαλοϋπαλλήλων του Σουλτάνου, των πατριαρχών-πασάδων, για την διατήρηση της υποταγής των υποδούλων, όσο και τις επί 400 χρόνια ανθελληνικές ενέργειές τους προς την επίτευξη του σκοπού αυτού.

Αλλωστε, μία υποχρέωση είχαν μόνο, σαν υπηρεσία προς το Σουλτάνο, απέναντι στο πλήθος των διοικητικών, πολιτικών και οικονομικών προνομίων που αυτός παραχώρησε στους ρασοφόρους τουρκορθόδοξους Μιλιετ Μπασήδες

Έμμισθοι του Τούρκου ήσαν και οι αρματολοί, ο Κωνσταντίνος Κολοκοτρώνης πατέρας του Γέρου ήταν αρχηγός των αρματωλών στην Κόριθνο.

Οι δραγουμάνοι της Υψηλής Πύλης, τους οποίους είχε προσλάβει ο σουλτάνος για μεταφραστές στις σχέσεις του με τις ευρωπαϊκές δυνάμεις, ήταν Έλληνες.
Η οικογένεια των Μαυροκορδάτων κατέλαβε υψηλές θέσεις στην δημόσια διοίκηση της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας.

Ο Οδυσσέας Ανδρούτσος, στον Τούρκο πασά εργαζόταν πριν συμμετάσχει στην επανάσταση.

Είναι λοιπόν τουλάχιστον ατυχής η παραπάνω τοποθέτησή σου, αν όχι κακόβουλη, γιατί όλοι οι παραπάνω συμπεριλαμβανομένου και του Πατριάρχη πότισαν με το αίμα τους την πατρίδα μας για την ελευθερία της......και ας πληρωνόντουσαν από την Τουρκική διοίκηση όπως γράφεις.

quote:
macedon:
Άνοιξε ένα λεξικό.

Άνοιξα.... και λέει διεθνής μυστική οργάνωση.... τι οργάνωση είναι αυτή macedon? ....δε γράφει το λεξικό!.....για πες μας εσύ!

Parthen h Rwmania

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2010, 22:29:48  Εμφάνιση Προφίλ
europaie-kolotoumba

Ζήτησες ονόματα πατριαρχών που ήταν Τούρκοι, πράκτορες και Μασόνοι.

Όλοι οι πατριάρχες από το 1927 και εντεύθεν ήταν Τούρκοι.

Όλοι οι πατριάρχες από το 1454 και για 400 χρόνια ήταν εκφραστές της θέλησης του Σουλτάνου και εντεταλμένα όργανα των Τούρκων, φέροντες τον τίτλο του πασά.

Και όσο για τους Μασόνους πατριάρχες, σου έδωσα 4 ονόματα πατριαρχών που αποδεδειγμένα ήταν Μασόνοι.

Τα υπόλοιπα περί "κρυφών συνομωσιών" των πατριαρχών και λοιπές ανοησίες που φαντάζεσαι, δεν είχαν σχέση με την ερώτηση.

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2010, 23:07:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Ανοησίες λες, .......άσε που ούτε καν μασόνος δεν ξέρεις τι σημαίνει.

H λίστα των μασόνων
Τα ονόματα 244 επιφανών ελευθεροτεκτόνων από το 1800 ως το 1950 όπως καταγράφονται στην ιστοσελίδα της Στοάς
Κυριακή 19 Μαρτίου 2006
Βασιλείς, πρίγκιπες, πρωθυπουργοί, πατριάρχες, αρχιεπίσκοποι, υπουργοί, στρατιωτικοί, καθηγητές, τραπεζίτες, βιομήχανοι, διπλωμάτες, ποιητές και πολλοί άλλοι επιφανείς άνθρωποι που διαμόρφωσαν με τη δράση τους την ιστορία της Νεότερης Ελλάδας ήταν ελευθεροτέκτονες (δηλαδή μασόνοι).

Από τις αρχές του 19ου αιώνα ως και τα πρώτα μετεμφυλιακά χρόνια οι μασόνοι των ελληνικών στοών διέπρεψαν στην πολιτική και κατέλαβαν σημαντικές θέσεις-κλειδιά σε τομείς του κράτους.

Μετά την εισβολή των γερμανικών στρατευμάτων κατοχής στην Αθήνα το 1941, καταστράφηκε σημαντικό τμήμα των αρχείων της Μεγάλης Στοάς των μασόνων της Ελλάδος, με αποτέλεσμα πολλά ονόματα να έχουν χαθεί.
Ωστόσο έχουν διασωθεί 244 ονόματα σημαντικών Ελλήνων μασόνων, τα οποία δημοσιοποιούνται σήμερα.
Οι 244 άνδρες, η πορεία των οποίων καλύπτει 150 χρόνια - από το 1800 ως το 1950 -, ήσαν μέλη των στοών με ενδεικτικές ονομασίες που στην πλειονότητά τους παραπέμπουν στην αρχαιότητα και στον απελευθερωτικό αγώνα του 1821.

Ανάμεσα στα ονόματα των μασόνων της νεότερης Ελληνικής Ιστορίας περιλαμβάνονται μορφές όπως ο πρώτος κυβερνήτης της Ελλάδας Ιωάννης Καποδίστριας, ο οποίος δολοφονήθηκε το 1831 από τους Κωνσταντίνο και Γεώργιο Μαυρομιχάλη (αδελφός και γιος του Πετρόμπεη).

Ως μασόνος στα σχετικά έγγραφα της «Μεγάλης Στοάς της Ελλάδος» αναφέρεται επίσης ο Ελευθέριος Βενιζέλος, αλλά και ο εμπνευστής της δικτατορίας της 4ης Αυγούστου 1936 Ιωάννης Μεταξάς.
Από τα αρχεία των μασόνων δεν λείπουν και ιστορικές φυσιογνωμίες της Εκκλησίας, όπως ο Μητροπολίτης Τραπεζούντας και στη συνέχεια Αρχιεπίσκοπος Αθηνών Χρύσανθος Λαζαρίδης και ο Μελέτιος Μεταξάκης, ο οποίος διετέλεσε Αρχιεπίσκοπος Αθηνών, Πατριάρχης Αλεξανδρείας και Οικουμενικός Πατριάρχης.
Ως μασόνος αναφέρεται στα αρχεία της Στοάς των Αθηνών και ο επί 24 χρόνια Πατριάρχης Ιεροσολύμων Βενέδικτος Παπαδόπουλος.

Μασόνος ήταν, σύμφωνα με τα μασονικά αρχεία, σημαντικοί άνδρες του Επαναστατικού Αγώνα του 1821, όπως ο ο «Γέρος του Μωριά» Θεόδωρος Κολοκοτρώνης.
Από τα αρχεία δεν λείπουν και οι πρωτεργάτες της «Φιλικής Εταιρείας» Νικόλαος Σκουφάς, Εμμανουήλ Ξάνθος, Αθανάσιος Τσακάλωφ και ο επικεφαλής του Ιερού Λόχου Νικόλαος Υψηλάντης.

Στις τάξεις των ελλήνων μασόνων περιλαμβάνονται και σημαντικά πρόσωπα του πνεύματος και των τεχνών, όπως ο Νίκος Καζαντζάκης και ο μουσουργός Νικόλαος Μάντζαρος ο οποίος μελοποίησε τον Εθνικό Υμνο.
Πολλοί μασόνοι έγιναν κατά την περίοδο 1800-1950 δήμαρχοι Αθηναίων.
Χαρακτηριστικά αναφέρονται τα ονόματα των Κωνσταντίνου Κοτζιά, Εμμανουήλ Μπενάκη, Γεωργίου Τσόχα, Αμβροσίου Πλυτά και του Τιμολέοντος Φιλήμονα.

H πρώτη τεκτονική στοά της Ελλάδος ιδρύθηκε το 1782 στην υπό βενετική διοίκηση Κέρκυρα με την ονομασία «Αγαθοεργία» (Beneficenza). Ανοιξε εκεί ως παράρτημα της Μεγάλης Στοάς της Βερόνα, η οποία έδρευε στην ιταλική Πάντοβα.

Στη συνέχεια, τόσο πριν όσο και μετά την κήρυξη της ανεξαρτησίας του ελληνικού κράτους, δημιουργήθηκαν μικρότερες ή μεγαλύτερες στοές οι οποίες συνενώθηκαν το 1867.
Βασιλείς, πρίγκιπες, πατριάρχες, αρχιεπίσκοποι, πρωθυπουργοί

περισσότερα! από το Βήμα

Parthen h Rwmania

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2010, 23:14:23  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν θέλω να σου προσάψω προσδιορισμούς Ευρωπαίε...αλλα με όσα λέτε γελάνε και τα γαϊδούρια...τα γαϊδούρια που καβαλικεύατε απο της εμφανίσεώς σας...

Λές...το απίθανο..κοντά στα άλλα ευτράπελα που λές συνεχώς...

-Και συνεχίζω με τον Λόγο, γιατί όλα έγιναν μέσα σε Αυτόν και δι’ αυτού μιλούν και μέσα από αυτά πείθει και εμάς λέγοντας: «αυτός είπε και γεννήθηκαν, αυτός έδωσε την εντολή και κτίστηκαν» ψαλμός 32, στιχ.9
Και είπε ο Θεός: «ας δημιουργήσουμε τον άνθρωπο σύμφωνα με τη δική μας εικόνα και κατά την ομοίωσή μας»

Δηλαδή ο Θεός δημιούργησε τον άνθρωπο κατ'εικόναν του...
Με λίγα λόγια για να μην το κουράζουμε...όλα τα κακά και τα απίθανα πο βλέπουμε στον άνθρωπο , είναι και στοιχεία του Θεού σας...να τον χαίρεστε και να σας χαίρετε κι'αυτός...είστε μια ωραία οικογένεια...άξιοι συνεχιστές του Θεού σας εσείς ... οι "καθ'ομοίωσιν"...

Θεληματάρχες μια ολόκληρη ζωή , αμνοί .....

Πέστε τα πολλές φορές , στο τέλος θα τα πιστέψετε και οι ίδιοι..

Όλο κορώνες είσαι ρε Ευρωπαίε...και τσιριχτά...

Κανα παράδειγμα όμως περί ταυτίσεως σας με την Αρχαία Ελληνική σκέψη και φιλοσοφία δεν έφερες...εγώ σου κατάθεσα μερικά...και αν θές και άλλα πολλά...περαστικά σας...!!!

Εκείνο που επισημαίνω , είναι ότι είστε -κάποιοι- αδίστακτοι και παρουσιάζετε το άσπρο ως μαύρο και το αντίθετο...θα βαρεθείτε -εκτός των άλλων- και οι ίδιοι τον εαυτό σας στο τέλος...!!!

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2010, 23:26:20  Εμφάνιση Προφίλ
europaie-kolotoumba

Βρε καραγκιόζη, το θέμα δεν είναι αν η Μασονία είναι καλό ή κακό.
Είπες (απευθυνόμενος προς τον Αριστοτέλη):

Στο σχόλιό του για τους Μασόνους πατριάρχες δεν απάντησες "ε, και; Τι κι αν ήταν Μασόνοι;" Αλλά ζήτησες να σου ονομάσει έναν:

Και γω σου ονόμασα 4 Μασόνους. Δεν εξετάζω αν η Μασονία είναι καλή ή κακή ούτε αν οι πατριάρχες ήταν καλό που ήταν Μασόνοι ή κακό. Απαντάω απλά στο ερώτημα που έκανες.

Και επειδή στις κωλοτούμπες μπορεί να είσαι αστέρι αλλά ούτε τα βασικά της συζήτησης δεν κατέχεις, απαντώντας στο αίτημά σου για "Τούρκους πράκτορες μασόνους πατριάρχες", συνοψίζω:

Ήταν οι 4 πατριάρχες που ονόμασα, Μασόνοι; Ήταν!
Έφεραν όλοι οι πατριάρχες από το 1454 τον τίτλο του πασά και αναλάμβαναν την υποχρέωση να κρατήσουν τους Έλληνες υπόδουλους; ΝΑΙ!
Είναι όλοι οι πατριάρχες από το 1927 και εντεύθεν Τούρκοι; Είναι!

Θα μπορούσες να διαφωνήσεις αν κάτι από τα παραπάνω που παράθεσα δεν ισχύει. Αλλά δεν έκανες τέτοιο πράγμα. Αντίθετα, άρχισες αμέσως τις κωλοτούμπες, προσπαθώντας να μας δείξεις πόσο καλή είναι η Μασονία, ότι το πατριαρχείο δεν έκανε το νόμο περί τουρκικής υπηκοότητας και πως ο Κολοκοτρώνης ήταν αρματολός.

Άρες μάρες κουκουνάρες ... και κωλοτούμπας το ανάγνωσμα.

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2010, 23:38:37  Εμφάνιση Προφίλ
Μιλάνε και οι Χριστιανοί για τον "λόγο-ν-"...αιδώς Αργείοι...

Ο Αριστοτέλης , Στα ηθικά Νικομάχεια , αναφέρει...

Ένα μέρος της ψυχής είναι το δίχως λόγον ενώ το άλλο είναι αυτό που έχει λόγο-ν-....βεβαίως ο Αριστοτέλης ως ψυχή όιζε τν χαρακτήρα του ανθρώπου και όχι τις Χριστιανικές "παραφράσεις"...

Εν πάσει περιπτώσει ο φιλόσοφος ΟΜΩΣ ΚΑΤΈΛΗΓΕ ΌΤΙ ΑΥΤΆ ΤΑ ΔΥΌ ΕΊΝΑΙ ΑΞΕΧΏΡΙΣΤΑ ...Όπως το κοίλο και τι κυρτό στην περιφέρεια του κύκλου -και δώ μπορούμε να δούμε πολλά πράματα- ....!!!

Τώρα να συμπεριλάβουμε και το φυτικό -όπως το ονόμαζε - μέρος της ψυχής -άλογο- τότε μπορούμε να εξάγουμε πολύ χρήσιμα συμπεράσματα για την δομή του ψυχολογικού υποκειμένου , πράματα που τα αντελήφθησαν νεώτεροι φιλόσοφοι-επιστήμονες απο τον λόγο του Αριστοτέλη και όχι των Τσομπαναραιων...!!!

Θα συνεχισθεί ασφαλώς , αρκεί ο φίλος -κατα τ'αλλα- Ευρωπαίος μας εισάγει στην ιδεολογία του Χριστιανισμού , που υιοθέτησε και πάτησε πάνω σε γνώσεις άλλων πρωτογενείς...εκτός -να λέμε και την αλήθεια- του "θελήματος" -γνησια Χριστιανική έκφραση-....!!!

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2010, 23:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
macedon:
Βρε καραγκιόζη, το θέμα δεν είναι αν η Μασονία είναι καλό ή κακό.
Είπες (απευθυνόμενος προς τον Αριστοτέλη):

Στο σχόλιό του για τους Μασόνους πατριάρχες δεν απάντησες "ε, και; Τι κι αν ήταν Μασόνοι;" Αλλά ζήτησες να σου ονομάσει έναν:

Και γω σου ονόμασα 4 Μασόνους. Δεν εξετάζω αν η Μασονία είναι καλή ή κακή ούτε αν οι πατριάρχες ήταν καλό που ήταν Μασόνοι ή κακό. Απαντάω απλά στο ερώτημα που έκανες.

Και επειδή στις κωλοτούμπες μπορεί να είσαι αστέρι αλλά ούτε τα βασικά της συζήτησης δεν κατέχεις, απαντώντας στο αίτημά σου για "Τούρκους πράκτορες μασόνους πατριάρχες", συνοψίζω:

Ήταν οι 4 πατριάρχες που ονόμασα, Μασόνοι; Ήταν!
Έφεραν όλοι οι πατριάρχες από το 1454 τον τίτλο του πασά και αναλάμβαναν την υποχρέωση να κρατήσουν τους Έλληνες υπόδουλους; ΝΑΙ!
Είναι όλοι οι πατριάρχες από το 1927 και εντεύθεν Τούρκοι; Είναι!

Θα μπορούσες να διαφωνήσεις αν κάτι από τα παραπάνω που παράθεσα δεν ισχύει. Αλλά δεν έκανες τέτοιο πράγμα. Αντίθετα, άρχισες αμέσως τις κωλοτούμπες, προσπαθώντας να μας δείξεις πόσο καλή είναι η Μασονία, ότι το πατριαρχείο δεν έκανε το νόμο περί τουρκικής υπηκοότητας και πως ο Κολοκοτρώνης ήταν αρματολός.

Άρες μάρες κουκουνάρες ... και κωλοτούμπας το ανάγνωσμα.

Για λύπηση είσαι macedon!
Στην ερώτηση που έκανα στον Αριστοτέλη, υπήρξα σαφής:
"Για παράδειγμα εγώ θα σου ονομάσω έναν μασόνο ανθέλληνα και προδότη αφαιμάκτη του Ελληνικού λαού, τον Θεόδωρο Πάγκαλο.
Για ονόμασε μου κι εσύ τον Τούρκο μασόνο και πράκτορα Πατριάρχη!"

Ήμουν σαφής με αυτά που είπα, για το είδος της μασονίας που αναφερόμουν.
Γι' αυτό έφερα και παράδειγμα.....σαν μπούφος όμως που είσαι και με τη βάρβαρη σκέψη που σε διακατέχει, δεν μπόρεσες να με διαβάσεις.
Το πρόβλημά σου δεν ξέρω εάν είναι η κουτοπονηριά ή απλά η "βάρβαρη" σκέψη σου, δεν με αφορά εξάλλου!.....αυτό είναι κάτι που αφορά εσένα.

Τίποτα δεν χρειάζεται να αποδείξω, γιατί όλα είναι καταγεγραμμένα από τους ιστορικούς μας.....αυτούς που εσύ αποκαλείς πράκτορες της εκκλησίας και κατ' επέκταση της Τουρκίας.

Είσαι γυμνός macedon, και μόνο αυτό δείχνεις.....τη γύμνια σου!
Μπας και νόμιζες ότι θα φοβηθώ με τη γύμνια σου, όπως τα καημένα τα κοριτσάκια που χωρίς ντροπή μας είπες ότι εμφανίστηκες μπροστά τους ξεβράκωτος και αυτά έφυγαν?

Όχι macedon! εδώ θα είμαι για να σε επαναφέρω στην τάξη!......ανάγωγε!

Parthen h Rwmania

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2010, 23:53:26  Εμφάνιση Προφίλ
Γύμνια και με την έννοια του όρου έχει το δόγμα σου Ευρωπαίε...

Δεν αφήσατε τίποτα όρθιο και προσπαθείτε -ματαίως- να κάνετε το άσπρο...μαύρο...

Όμως ρε μπαγασάκο , οι πρωτογενείς σκέψεις και θέσεις υπάρχουν και είναι Αρχαίες Ελληνικές...εκεί απευθύνεται όλη η οικουμένη και όχι στα μοναστήρια και στους παππάδες σας....

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2010, 00:25:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Εαρινός:
Γύμνια και με την έννοια του όρου έχει το δόγμα σου Ευρωπαίε...

Δεν αφήσατε τίποτα όρθιο και προσπαθείτε -ματαίως- να κάνετε το άσπρο...μαύρο...

Όμως ρε μπαγασάκο , οι πρωτογενείς σκέψεις και θέσεις υπάρχουν και είναι Αρχαίες Ελληνικές...εκεί απευθύνεται όλη η οικουμένη και όχι στα μοναστήρια και στους παππάδες σας..

To ξαναπαρουσιάζω για τρίτη φορά!.....ίσως αυτή τη φορά να το διαβάσεις!
Εαρινέ παρουσιάζω και πάλι αυτά που είχα γράψει και που δεν έκανες τον κόπο να διαβάσεις, ή που διάβασες αλλά δεν κατάλαβες, ή που διάβασαν άλλα τα μάτια σου και άλλα η καρδιά σου!!

Η αρχαία Ελληνική σκέψη είναι αυτή που ένδυσε τον Χριστιανισμό, και ο Χριστιανισμός αυτός που την επέκτεινε.

Οι χριστιανοί χρησιμοποίησαν την Ελληνική παιδεία, ώστε αυτή να τεθεί στην υπηρεσία της θρησκείας. Τα δόγματα της χριστιανικής θεολογίας, διατυπώθηκαν με την Ελληνική γλώσσα της αρχαίας Ελληνικής φιλοσοφίας.
Η σύνδεση αυτή του αρχαίου φιλοσοφικού λόγου και της Ορθόδοξης Δογματικής διδασκαλίας με βάση τη γλώσσα και την Ορολογία, αποτέλεσαν τους στυλοβάτες του χριστιανικού ανθρωπισμού.
Χαρακτηριστική είναι η περίπτωση των όρων "ουσία" και "υπόσταση", η εσφαλμένη χρήση των οποίων οδήγησε σε αιρετικές αποκλίσεις.

Οι Έλληνες όμως Καππαδόκες Πατέρες, γνώστες της αρχαίας Ελληνικής φιλοσοφίας, όχι μόνο χρησιμοποίησαν τη φιλοσοφία της αρχαίας Ελλάδας και τους όρους αυτής, αλλά της έδωσαν και νέα προοπτική, αυτή του χριστιανισμού, εισάγοντας νέες έννοιες και όρους, αντάξιοι της πολιτιστικής τους κληρονομιάς.
Για παράδειγμα η έννοια της "ενέργειας" που ήταν και η κεντρική έννοια της Αριστοτελικής φιλοσοφίας, μέσα από την επεξεργασία που δέχτηκε από τους Καππαδόκες Πατέρες, απέκτησε έναν περισσότερο προσωπικό χαρακτήρα ως τρόπος μετοχής της κτίστης στο άκτιστο.

Βέβαια οι μεγάλοι Εκκλησιαστικοί συγγραφείς, δεν περιορίστηκαν μόνο στο να αλλάζουν τους παραδιδόμενους όρους, αλλά εισάγουν και δικές τους έννοιες.
Τέτοια είναι η περίπτωση του Μάξιμου του Ομολογητή, ο οποίος εισάγει τον όρο "θέλημα".
Η λέξη βούληση είναι γνωστή στη φιλοσοφική παράδοση. Η λέξη θέλημα είναι εντελώς άγνωστη.
Ο Άγιος Μάξιμος κάνει αυτό το τόλμημα, γιατί δεν του φτάνει η φιλοσοφική ορολογία και φτιάχνει μία λέξη δική του σε φιλοσοφική και θεολογική χρήση, τη λέξη "φυσικό" θέλημα, για να προσδιορίσει μάλιστα αυτό το θέλημα ως κέντρο και ουσίας του ανθρώπου.

Εσείς οι χριστιανομάχοι, όπως πολύ σωστά έχετε χαρακτηριστεί, είσαστε τόσο ανόητοι, που ειλικρινά πολλές φορές απαξιώ να τοποθετηθώ.
Οι κουταμάρες σας βρίσκονται σε τέτοια έξαρση, που δεν έχετε ακόμη αντιληφθεί ότι εάν οι χριστιανοί Πατέρες και γενικά οι Βυζαντινοί δεν ήσαν οι άξιοι κληρονόμοι της αρχαίας Ελληνικής φιλοσοφίας, αλλά οι πολέμιοι αυτής, που έκαιγαν τα κείμενα των Ελλήνων φιλοσόφων,
θα μπορούσαν να κάνουν κάτι πολύ ποιο απλό και χρονοβόρο από το κάψιμο.
Να μην αντέγραφαν τους παπύρους.
Παραδόξως έχουμε πάνω από χίλια αντίγραφα του Αριστοτέλη, τα έργα του οποίου αντιγράφτηκαν περισσότερο από κάθε άλλου.

Parthen h Rwmania

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2010, 01:43:58  Εμφάνιση Προφίλ
europaios-kolotoumbas

quote:
Στην ερώτηση που έκανα στον Αριστοτέλη, υπήρξα σαφής: (...)
Για ονόμασε μου κι εσύ τον Τούρκο μασόνο και πράκτορα Πατριάρχη!"

Και στην απάντησή μου υπήρξα σαφής:

"Να οι Μασόνοι, να οι Τούρκοι, να οι υπηρέτες της σουλτανικής πολιτικής." Και όχι ένας μόνον... Λίστες ολόκληρες.

quote:
Ήμουν σαφής με αυτά που είπα, για το είδος της μασονίας που αναφερόμουν.

"Για το είδος της Μασονίας"; Έχει και είδη η Μασονία; Γιατί Μασόνος είναι όποιος ανήκει σε τεκτονική στοά. Τώρα βέβαια, μπορεί εσύ άλλα να σκέφτεσαι, άλλα να γράφεις κι άλλα να εννοείς αλλά εγώ σχολιάζω αυτά που γράφεις (όταν κατανοώ τι ακριβώς θέλεις να πεις με τα φτωχά ελληνικά σου).

quote:
Όχι macedon! εδώ θα είμαι για να σε επαναφέρω στην τάξη!

Μα, και γω αυτό επιζητώ. Να με επαναφέρεις στην τάξη. Πόσες ευκαιρίες για διασκέδαση νομίζεις ότι έχει ένας μέσος άνθρωπος; Τι πιο διασκεδαστικό από έναν ελληνόφωνο (λέμε τώρα) αγράμματο χωρικό που προσπαθεί να τον επαναφέρει στην τάξη...

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος

1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2010, 01:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
οποιοσδηποτε θελει μπορει να ειναι μασωνος και δεν μπορουμε να του προσαψουμε κατι...

ειναι ομως περιεργο να ειναι καποιος κληρικος μασωνος ποσο μαλλον καποιος προκαθημενος τυπου Επισκοπου η Πατριαρχη...

κι αυτο γιατι η επισημη Εκκλησια της Ελλαδας χαρακτηρισε τον Ελευθεροτεκτονισμο σαν μορφη θρησκειας με επισημη ανακοινωση της νομιζω ηδη απο τη δεκαετια του 1950-60....

τωρα οσον αφορα το πρακτορας των Τουρκων παει κυριως σ'αυτον...

που ειπε οτι οι ηρωες του 21 ηταν κατι κατσαπλιαδες που με τις πραξεις τους εκαναν κακο στη σχεση των Τουρκων με τους Ελληνες...

αλλα και προσφατα εδωσε δικαιωματα...

http://infognomonpolitics.blogspot.com/2009/11/blog-post_153.html

.

Edited by - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 on 05/09/2010 01:58:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52

Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr